Djocja bezet na succesvolle operatie van parachutisten en luchtlandingstroepen Indonesische kwestie Woensdag voor Veiligheidsraad Zes doden en acht gewonden Hoe de actie inzette MONTY aan het hoofd van Amerikaanse troepen? Naar rast en orde in Indonesië SOEKARNO, SJAHRIR, HATTA EN SOEDIRMAN GEÏNTERNEERD Actie van E.V.C.? Geïnterneerd m:. WÊÊmm Indien toestand in Europa verergert K. A. B. Het weer Tot hoofd en hart Mr- ONDER ARREST... Weer textielverkoop zonder punten MAANDAG 20 DECEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24338 Regeringsverklaring Hedenmiddag in Tweede Kamer Zondagmiddag ie ongeveer 15 uur Java-iijd hebben Nederlandse luchtlandingstroepen de republikeinse hoofdstad Djocja bezet, nadat parachutisten in de ochtenduren het vliegveld Magoewo, 8 km. ten Noorden van de stad, hadden ingenomen. Kort na de be zetting van Djocja zijn, naar de Dienst Leger contacten meedeelt, president Soekarno, de vice-president Moh. Hatta, de oud-premier Soeian Sjahrir, air-commodore Soeriadarma, de minister van Buitenlandse Zaken Hadji A goes Salim en een aantal leden van hei K.N.Ï.P. (voorlopig republikeins? parlement), onder wie de voorzitter, mr. Asaai, geïnter neerd in hei paleis van de president en de ambtswoning van de vice-president. In Djocja zelf hadden enige lichte schermutselingen plaais. Er werd slechts van één brand melding gemaakt. Nederlandse mariniers landden vo oris nabij Toeban, 85 km. ten Westen van Soerabaja. In hun opmars op Oost-Java bezetten Nederlandse roepen Pepandjeng. Zij passeerden in hef Zuid-Westelijk deel van Midden-Java Keboemen. In Noord-Sumaira werden 100 km. ten Zuiden van Tandjongbalei de plaais Ranianprapai en de onder neming Wingfooi bezet. Ze bereikten hei To ba-meer en Ranianprapai, 160 km. van Me- dan, en trokken Asahan binnen. Bij Hollandiafabrieken Kattenburg en Co. POLITIONELE -ACTIE: OP,JAVA. HERVAT Legercommuniqué Volgens een Maandagochtend te Batavia uitgegeven leger communiqué zijn in de eerste 36 uur van de actie tegen de republiek Indonesia aan de zijde der Nederlandse strijd krachten zes doden gevallen en acht man gewond. Er werd geen gewag gemaakt van verliezen aan republikeinse zijde. Het communiqué bevestigde de gevangenneming ie Djocja- karia van generaal Soedirman, de opperbevelhebber van hei republikeinse leger, en maakte melding van de in neming van Roeworedjo, een kleine plaats op ongeveer zestig kilomeier ten Westen van Djocja. Deze plaats was „onder weinig tegenstand" ingenomen. Er werd geen gewag gemaakt van actie op andere fronten. Niet toegegeven werd, dat de Nederlanders gebruik maak ten van zware wapenen of luchtbombardementen, zoals van sommige zijden was gemeld. Een Caialina-vliegtuig, dat gisteren op het vliegveld bij Djocjakarla is buitgemaakt, had moeien dienen voor evacuering van de republikeinse regering, van welke de meeste leden gisteren werden gevangengenomen. Bevestigd werd, dat de Caialina door een Amerikaanse piloot werd bestuurd. Hei communiqué verklaarde tenslotte, dat de andere zeven personen, die zich aan boord bevon den, zes republikeinse officieren waren en een Indonesisch tweede-piloot. 'Men m. ACTIE TEGEN BOEKITTINGGI waarschuwt Tegen politiek avontuur J Mi: !rter Stikker richt zich tot Amerika De commandant van het Indonesische republikeinse leger, generaal Soedirman, is volgens hedenmorgen te Batavia ontvangen Neder landse berichten ie Djokja karta gevangen genomen. Amsterdam rustig Polite neemt voorzorgen Dr. Da Costa Gomez stelt vertrek uit BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESIRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 78 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cervs pet m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week; f 1.52 per maand f 4.55 per kwartaal. ZUIVERINGSACTIE IN INDONESIË BEGONNEN Djocja door Nederlandse luchtlan dingstroepen bezet, Soekarno, Ha»- c.s. geïnterneerd, de Veiligheids raad in spoedzitting op verzoek van de Ver. Staten en Australië nog vandaag bijeengeroepen, ziedaar de belangrijkste gebeurtenissen, welke in snel tempo nau welijks vier en twintig uur, nadat onze regering het Bewind Indonesië in Over gangstijd had afgekondigd en in aanslui ting daarop het bevel tot een militaire actie tegen de Republiek had gegeven, zich hebben afgespeeld. Toen Zaterdag j.l. geen antwoord van Hatta in Den Haag was binnengekomen, waarin hij namens de Republiek de bin dende- verklaring aflegde onze souverei- niteit tijdens de periode der interim- regering te erkennen, was het geduid van de ministerraad ten einde en krees de legerleiding in Indonesië opdracht de zuiveringsactie te beginnen. Wat onze soldaten daarop in enkele uren hebben gepresteerd, grenst aan het ongeloofhi- ke. Het is een wonderlijk knap staaltje van moderne strategie in één slag, vrij wel zonder bloedvergieten, Djocja, dat onze regering reeds in 1947 in de Vei ligheidsraad bij monde van onze am bassadeur mr. 'Van Klef fens een broe-- nest van terreur en corruptie noemde, te bezetten. Wij hebben het altijd een fout geacht, dat de politionele actie des tijds werd afgebroken, zonder het ro versnest Djocja voor goed uit te bran den, een fout, die echter achteraf d't voordeel heeft gehad, dat het buiten land onze regering nooit zal kunnen verwijten, dat wij niet het uiterste heb ben beproefd om de Republiek bij de opbouw van de Ver. Staten van Indone sië in te schakelen. Het is onnodig hier nogmaals alle pogingen te releveren, welke onze regering tot op het laatste moment gedaan heeft om Djocja langs de weg van vredelievende onderhande lingen tot rede te brengen. Het was te vergeefs. Zij eiste de hegemonie voor heel Indonesië. De Republiek hield zich aan geen enkel plechtig gesloten ver drag, hetzij uit onwil, hetzij uit on macht, zij chicaneerde, konkelde met het buitenland, moordde en roofde en onze soldaten moesten toezien, hoe honder den bestandsschendingen per week vrij wel ongestraft gepleegd werden. Noch politiek, noch strategisch, noch economisch was het voor onze regering verantwoord langer dit alles te dulden. Ongetwijfeld heeft zij de reac ties, die haar optreden in het buiten land mogelijk zullen wekken en die, gezien de houding van sommige grote mogendheden in het x-erlcden, zeker niet onverdeeld gunstig zullen zijn. ter dege overwogen, doch men vergete niet dat zij de consequenties van haar eigen politiek, gebaseerd op de belofte, gedaan in de rede van 7 Dec. 1942 door H. M. Koningin Wilhelmina, heeft te aanvaarden. De consequenties ook van do onlangs herziene grondwet, goedge keurd met een meerderheid van meer dan tweederde der Volksvertegenwoor diging en in eerste instantie thans re sulterende in het accoord met de goed willende deelstaten, dat Zaterdag J.l. definitief tot uitvoering kwam >n de afkondiging van het B.I.O.-besluit. Vandaag komt de Veiligheidsraad ?n spoedzitting bijeen om zich mei de iongste gebeurtenissen in Trido- nesië bezigte houden. Wederom zal hy zich bemoeien met een, zoal betoogd ring reeds herhaaldelijk heeft^betoogd, een interne aangelegenheid, te slechts Nederland en Indone:®ie t maken. Deze Raad verzette zich met, toen Engeland in Malakka enJ „„tre in Indo-China hardhandig tegen extr misten in die gebieden moesten op den. Wij zijn benieuwd of het spel va 1947 zich zal herhalen. Thans staat ae Veiligheidsraad echter voor een fait ac compli. Djocja is bezet, Soekarno c.s. zijn in onze handen. In de kortst mo gelijke tijd zal Nederland de rust en orde. die millioenen Indonesiërs tenge volge van de chaos in de Republiek hebben moeten ontberen, herstellen. Die millioenen Indonesiërs zullen ons dankbaar zijn en zich eindelijk van een ondragelijk juk van angst en vrees be vrijd gevoelen. Wat Nederland thans doet is met anders dan voldoen aan zijn plicht, voortvloeiend uit de souvereiniteit, die het nog steeds bezit, en welke ook het buitenland herhaaldelijk heeft erkend. Een enorme verantwoordelijkheid rust op onze ministers. Moge het Ne derlandse volk zijn regering in deze moeilijke uren steunen door strikte ge hoorzaamheid aan het gezag. Reeds heeft de KA.B. haar duizenden leden opgeroepen zich geen ogenblik te laten beïnvlieden door de communisten; die ongetwijfeld er op uit zullen zijn o - rust te zaaien in de kringen onzer ar beiders. Ook het N.V.V. heeft zijn le den aangespoord geen ondoordaonte stappen te doen. Laat het Nederlandse thuisfront thans zijn plicht kennen, zoals daar ginds m de tropen onze soldaten hun harde plicht doen tot heil van vaderland en volk, tot heil ook van de millioenen In donesiërs, die snakken naar rust en orde en naar de vrijheid, welke Ne derland hun schenken zal. De voorzitter der Tweede Kamer heeft de leden telegrafisch opgeroepen voor een vergadering, welke hedenmiddag te vier uur zou worden gehouden. In deze openbare vergadering legt de regering een verklaring nopens de Indonesische kwestie af. Uiteraard kan thans nog niet beslist worden, wanneer de debat ten over de regeringsverklaring een aanvang zullen nemen, doch het moet niet uitgesloten geacht worden, dat dit reeds heden in een avondvergadering zal geschieden. Van 15 tot 31 Januari zal de detail handel in textiel weer in de gelegen heid gesteld worden goederen punten- vrij te verkopen, aldus de mededelingen de vakgroep „Distex". Van 3 tot 15 Januari mogen de confectie-industrie en de grossiers reeds puntenvrij leve ren. Waarschijnlijk zal deze verkoop Selijk zijn aan die van Augustus j.l. De landing der parachutisten op het vliegveld bij Djocja heeft volgens Reu ter de verdedigers van het vliegveld blijkbaar volkomen verrast. Volgens waarnemers zou de aanval op dit vlieg veld, die door per vliegtuig aangevoerde legereenheden wordt ondersteund, het belangrijkste object van de aanval der Nederlanders zijn. Luchtaanvallen op het hoofdkwartier van het republikeinse leger gingen, naar U.P. meedeelt, aan de luchtlanding voor af. Bij deze luchtaanvallen werd volgens militaire kringen zware schade aange richt. In het communiqué dat het Neder landse leger gisteravond uitgaf, wordt te kennen gegeven dat de Nederlanders voortgaan troepen het gebied van Djoc- jakarta binnen te brengen. Het verluid* dat generaal Spoor zich te Semarang, ten Noorden van Djocja bevindt, waar hij de troepenlandingen gadeslaat. Militaire waarnemers te Batavia zei den dat de Nederlandse troepen, ia consolidatie van de stad, zich waar schijnlijk zullen spreiden naar de grootste stad van de republiek, Soera- karta en naar Magelang. Men verwacht dat de Nederlandse troepen die te Gombong op 55 mijl fen Oosten van Djocja over de demarka- tielijn oprukken, zich zullen vereni gen met de strijdkrachten die zich in de richting van Magelang uitspreiden. Het voornaamste obstakel voor een snel Nederlands oprukken zou waar schijnlijk de taak zijn Soerakarta in te nemen, dat volgens militaire waarne mers een sterke republikeinse burcht is. Het is ook mogelijk dat de Nederlanders naar deze stad zullen oprukken uit Sala- tiga, dat aan weg Djocja-Semarang ligt. De landing der mariniers op de Noord kust van Java, welke landing plaats had tussen Soerabaja en Semarang, heeft volgens Reuter het uitvoeren van een afleidingsmanoeuvre ten doel, ten behoeve van de opmars uit de richting van Semarang. Radio Djokjakarta en Antara zwegen toen Nederlandse troepen Djocja be zetten. Na drie uur was radio Djocja nog steeds uit de lucht. De laatste uitzen ding werd plotseling onderbroken met de aankondiging, dat het station „voor enige ogenblikken" zou zwijgen. Onge veer tezelfdertijd stopte Antara mid denin een bericht. Van beide zijden werd er niet over gerept, of de repu blikeinen „de tactiek van de verschroei de aarde" waarmee zij altijd gedreigd hebben, toegepast hebben. De legercommandant, luitenant-gene raal Spoor, heeft het eerste gedeelte van de operatie boven het vliegveld Magoe wo bij Djocja uit zijn eigen vliegtuig gadegeslagen, aldus meldt de dienst voor Legercontacten. Nadat het zeker was, dat de actie der parachutisten vol gens het plan was verlopen, hetgepn van de grond af werd geseind met de woorden „all clear" vloog de generaal terug naar Semarang, om daar de em- barkatie der luchtlandingstroepen gade te slaan. Hij keerde later naar Batavia terug. Na de bezetting van het vliegveld van Djocja landde daar een Catalina-trans- portvliegtuig met zeven passagiers. De piloot was een Amerikaan. Met de pas sagiers werd hij geïnterneerd voor ver der onderzoek. In het avondcommuniqué van het Nederlandse hoofdkwartier wordt ge zegd dat in Noord-Sumatra de Neder landse troepen honderd kilometer zijn opgerukt, aldus meldt U.P. Radio Boekittinggi, de hoofdstad van republikeins Sumatra, maakte gister avond bekend dat het gehele eiland is geplaatst onder de controle van de plaat selijke republikeinse defensieraden. Deze aankondiging werd gedaan uit naam van premier Hatta. De burgerlijke autoriteiten, die geen opdracht hebben om zich terug te trek ken, werden verzocht ter plaatse te blijven indien de Nederlanders hun steden bezetten. Deze autoriteiten is echter verboden met de Nederlanders samen te werken. Nog altijd bevinden zich te Boekit tinggi de bevelhebber van de republi keinse troepen op Sumatra, generaal majoor Soehardjo, de republikeinse gouverneur Hassan en de vroegere vice premier A. K. Gani. Republikeinse officiële persoonlijkhe den in Singapore tonen zich bitter te leurgesteld over het falen van de Engelsen en Amerikanen om de invasie in de Republiek te voorkomen. Ze ver klaarden voorts niet te weten, of een rechtstreeks beroep op Amerika en En geland of op de Veiligheidsraad gedaan zou worden. Hun grootste bezorgdheid was wat nu met Soekarno en de andere vooraanstaande republikeinse leiders in Djokja zal gebeuren. De Veiligheidsraad heeft vandaag de Indonesische kwestie in behandeling genomen. De Raad kwam in spoedver gadering bijeen op verzoek van P. O Jessup, de Amerikaanse vertegenwoor diger. Dr. Jessup, die pas kortgeleden is hersteld van een longontsteking, is, tegen het voorschrift van zjjn dokter in, uit Nice, waar hij rust hield, naai Parjjs gevlogen. Er was geen Sovjet- Russische afgevaardigde op de bijeen komst aanwezig. De assistent-secretaris-generaal deed voorlezing van een telegram van de Sovjet-Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotof, waarin deze verklaart, dat een termijn van drie dagen nodig is voor het beleggen van een vergadering van de Raad en dal slechts een termijn van één dag in acht is genomen. Na de boodschap van Molotof deelde de assistent-secretaris-generaal mede, dat hij vandaag met de Sowjet-Russi- sche ambassade te Parijs had gespro ken en dat deze had verklaard dat 22 December, later p de dag, een Sowjet- Russiscbe gedelegeerde aanwezig 'zou kunnen zijn. Jessup zeide, dat de bijeenkomst be legd was vanwege de zeer ernstige bezorgdheid, welke zijn regering koes terde over de gebeurtenissen in Indo nesië. Zich richtend tot de voorzitter vervolgde Jessup: „Ik hoop. dat gij in staat zult zijn een dringend beroep te doen op de vertegenwoordigers van de Sowjet-Unie en de Oekraïnse repu bliek, te pogen hier te zijn." Nadat Van Langenhove (België). de voorzitter, had medegedeeld, dat ook de afgevaardigden van Columbia en de Oekraine afwezig waren, verklaarde Faris el Choury, 'de Syrische afgevaar digde, dat het vereiste aantal leden niet aanwezig was. Alle elf zetels moesten bezet zijn oro het vereiste aantal te hebben. Dr. Jessup verklaarde nog, dat hij gaarne de aandacht van de Raad wilde vestigen op een door zijn regering ont vangen inlichting, volgens welke twee leden van de Commissie voor Goede Diensten de Australische en de Bel gische vertegenwoordiger zich te Ka- lioerang, het hoofdkwartier van de Commissie, zouden bevinden. Het Amerikaanse lid bevond zich in Bata via toen de vijandelijkheden begonnen, aldus Jessup, en volgens de inlichtin gen die wij hebben ontvangen is er geen communicatie tussen de twee plaatsen mogelijk. De bijeenkomst van de Veiligheids raad, waarop de Indonesische kwestie behandeld zau worden, werd daarop verdaagd tot Woensdag a.s. De voorzitter van de Nederlandse delegatie bjj de Veiligheidsraad, dr. J. II van Royen, heeft aan de pers een uiteenzetting gegeven van het besluit tot actie in Indonesië, welk besluit, zo als hij zeide, eenstemmig door het Nederlahdse kabinet werd genomen. Dr. van Royen voegde, volgens A.P.. hieraan toe, dat Nederland in een po ging om een verzoening tot stand te brengen de C. v. G. D. had aanvaard en dat het „in dit kader was, dat de Ne derlanders voor de Veiligheidsraad tra- den". Hjj liet evenwel doorschemeren, dat Nederland een eventuele order om het vuren te staken niet zou in acht nemen. Hü voegde hieraan toe, dat met uit zondering van de communisten iedereen in Nederland achter het besluit van de regering staat. Onder de leiding van de E.V.C. is een actie gaande bij de personeien van de drie confectiefabrieken Hollandia- Kattenburg te Amsterdam om boven de door het college van Rijksbemidde laars toegestane uitkering van 2 pet. over het loon over 1948 een extra-grati ficatie van de directie te ver" rijgen. De directie is van oordeel, dat zij geen extra-gratificatie kan verstrekken, daar zij gebonden is aan het besluit van het genoemd college. Blijkbaar wordt op aandrang van de E.V.C. een staking overwogen, hoewel het niet zeker is, dat een belangrijk deel van de perso neien met neerlegging van de arbeid accoord gaat. Bij informatie is ons gebleken, dat de organisaties in de kleding industrie, aangesloten bjj de erken de vakcentrales, aan deze actie niet deelnemen, een eventuele staking niet zullen ondersteunen en tegen neerlegging van het werk ernstig waarschuwen. De leiding van de Uniebonden is van oordeel, dat er, zo er gerechtvaardigde verlangens bij de personeien bestaan, getracht moet worden daaraan tegemoet te komen langs organisatorische weg in overleg met de directie van de Hollan- dia-fabrieken en het Sociaal Werkge versverbond in de confectie-industrie, die zich daarover met ..et college van Rijks bemiddelaars in verbinding kunnen stellen. De Indonesische republikeinse verte genwoordiger in Australië, dr. Rad'n Oesman meende dat de Nederlandse aan val op Indonesië een grote terugslag in Zuid-Oost-Azië tengevolge zou heb ben. Hoewel de steden en de hoofdwegen wellicht snel door de Nederlanders zul len worden bezet zouden de Indonesiërs voor onbepaalde tijd, vooral op Sumatra, een guerilla kunnen voeren, zei Oesman. Soedjanmoko. een vertegenwoordiger van de Republiek te Parijs verklaarde dat de Nederlandse regering met alle middelen getracht heeft de werkzaam heden van de C.v.G.D. te remmen om Republiek te dwingen de Nederlandse voorwaarden te accepteren. De voorzitter van de India League of America heeft in een brief een beroep op president Truman gedaan en ver zocht deze aan de Amerikaanse gedele geerden bij de Veiligheidsraad instruc ties te geven een resolutie voor te stel len, welke de Nederlandse regering er van zaj weerhouden enige actie te on dernemen, welke vijandelijkheden tot resultaat zouden kunnen hebben. Voorts werd gevraagd, de C.v.G.D. te ver zoeken, de onderhandelingen voor een vreedzame oplossing te hervatten. Batavia bood op de eerste ochtend van de nieuwe actie de aanblik van eer stad, die kalm een normale Zondag be groet, meldt A.N.P OUDE BESTANDSLIJN NIEUWE OPMARS In de straten, die er vele maanden als een militair kamp uitgezien hebben slenterden 't gebruikelijke aantal solda ten. Enkele dienstplichtigen liepen met geschouderd geweer, hetgeen iets nieuws was, daar militaire politie en soldaten m formatie dit tot nu toe alleen deden. Door de winkelwijken van de stad reden meer convooien en vrachtwagens dan gewoonlijk. Ook verschenen er en kele kleine tanks. Nederlanders en Indonesiërs speelden zoals gewoonlijk gezamenlijk hun bal spel op het Koningsplein in Batavia. Het symphonieconcert dat iedere Zon dagavond een groot aantal vooraanstaan de Europeanen trekt had als gewoonlijk plaats. Het aanvangen van de actie was hoor baar aan het gedreun van veldgeschut bij het aanbreken van de dag. Het Italiaanse kabinet heeft Zaterdag een spoedzitting gehouden, om maat regelen te treffen tegen de 24 uurs staking van het rijkspersoneel, die vanmorgen in Italië zou beginnen. De regering beschouwt de staking als „een ondemocratische druk" op het parle ment. 481121V.PELT EGIN VAN DE ACTIE OP NOORD. MIDDEN-SUMATRA 1ÖOKM Js ie %- ANÜJQcNG 8ALE1- AHAN Soekarno ANT AU PAR Ar SfBOlOA TAPAWELnCf* c WEST V SUMATRA V PELT 48113 V OCOCKV ..«.♦OUO£ BESTANDS- NIEUWE OPMARS VLIEGVELDEN Verwachting tot Dinsdagavond: Meest zwaarbewolkt, maar droog weer. Tijdelijk iets afnemende wind. hoofdzakelijk uit richtingen tussen Oost en Noord. Zowel vannnacht als morgen overdag bijna overal lichte vorst. Zon: 8.46—16.30; Maan: 22.49—17.28. Een militiare woordvoerder in Den Haag heeft recapitulerend het volgende overzicht van de actie in Indonesië ge geven: In de morgen van de 19de December vertrokken parachutisten vanuit het vliegveld Andir in Dakota's naar Djocja. Om 6.40 uur werd het vliegveld Moeowo bereikt. De landing geschiedde in voor beeldige orde en verliep zonder onge lukken. Om 8.10 uur volgde de eerste Dakota met aanvullingstroepen. De ac tie verliep volgens plan, het moreel der troepen is goed, men voelt het inzetten van de operatie als een grote opluchting. Om 11.30 uur werd begonnen met de opmars naar Djocja. Langs de route van het vliegveld naar de stad werd slechts een vuurhaard ontdekt. Na de landing van de parachutisten werden nog 130 sorties door de luchtmacht uitgevoerd. Bij de troepen, die zich met deze ope raties bezig hielden, deed zich geen enkel ongeluk voor. Tegelijkertijd werd een actie ingezet vanuit Semarang en Gondong. Bij de eerste actie stootte men op enige weer stand. Op Sumatra werd langs een route van 100 K.M. snel opgerukt. Rantauprapat viel in Nederlandse handen. De reactie van de bevolking is over het algemeen grote dankbaarheid, het besluit van de regering wordt gewaardeerd. Onzekerheid bestaat ten opzichte van de vraag of de heer Soekarno c.s. niet heeft willen of niet heeft kunnen vluchten. Volgens een radiobericht uit Boekit- tingi, dat Zondagavond fe Singapore door Antara, het Indonesische nieuws bureau, werd opgenomen, zou Boekit- tingi, de republikeinse hoofdstad op Sumatra, Zondag tweemaal door vier Nederlandse vliegtuigen zijn gebombar deerd. Het radiobericht kwam zwak door. Tijdens de eerste Nederlandse politi onele actie in Indonesië, vorig jaar, vat ten de republikeinen het plan op Boe- kittingi tot hun hoofdstad in geval van nood te maken, om vandaar uit het ver zet voort te zetten, wanneer Djocja zou vallen. De heer De Bruynvoorzitter van de K.A.B., heeft Zondag' op de cen trale raadsvergadering van de Urecht se Diocesane Bond te Arnhem een verklaring afgelegd over het stand punt der K.A.B. inzake Indonesië. Zij luidt als volgt: De regering heeft na veel geduld te hebben betracht, nadat overeen komsten door Republikeinse leiders herhaaldelijk waren overtreden, na dat honderden mensen zijn vermoord, nu er geen enkel uitzicht meer was op overeenstemming, tenslotte beslo ten militair in te grijpen om recht en vrijheid voor het Indonesische volk te bereiden. Die daad ligt in de poli tieke sfeer. .Daarvoor dragen aller eerst de regering en de volksverte genwoordiging de verantwoordelijk heid. De Arbeidersbeweging als zo danig neeft zich daarmee niet te be moeien, daar zij daarvoor in geen enkel opzicht verantwoordelijk is. Voor het geval communisten hier of daar zouden trachten de arbeiders in 'n politiek tegen de regering gericht avontuur te werpen, zal de K.A.B. zich daartegen met alle haar ten dien ste staande middelen verzetten. Zij rekent daarbij ten volle op de begin selvastheid, de trouw en de daad kracht van haar leden. Het Chr. Nat. Vakverbond spreekt zich in dezelfde geest uit en waar- schuivt eveneens tegen stakingen als politiek wapen. Het verbondsbestuur van het N.V.V. deelde gisteren mede, dat in verband met. de situatie in Indonesië vandaag een bestuursvergadering zou worden gehouden. liet N.V.V.-bestuur wekte de arbeiders op in afwachting van een nadere verklaring de werkzaam heden geivoon voort ie zetten en geen onberaden stappen te doen. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, heeft zich heden morgen met een rede via de P.C.J. tot Amerika gericht, waarin het besluit van de Nederlandse zuiveringsactie werd ge motiveerd. Verscheidene Engelse en Amerikaanse bladen, waaronder de New York Times, melden, dat de Amerikaanse regering plannen in overweging zal nemen, veld maarschalk Montgomery aan het hoofd van de Amerikaanse troepen in Duits land 'te plaatsen, en deze troepen in te Hjven bij de strijdkrachten van de lan den, die het Pact van Brussel hebben ondertekend, indien de toestand in Europa ernstig mocht worden. Tegen over deze berichten nemen Amerikaan se militaire autoriteiten te Washington het grootste voorbehoud in acht. In di plomatieke kringen wordt nochtans ver klaard, dat deze mededelingen te Wash ington generlei verwondering hebben gewekt. De eenheid van commando, zo is men in deze kringen van mening, is inderdaad de voornaamste zorg van hen, die van het Pact van Brussel een wer kelijk doeltreffend instrument voor de verdediging van Europa willen maken. Zoals men zich herinnert was de ver eniging van het commando bij de over winningen van 1918 en 1943 beslist nood zakelijk en het zou zeer te verwonderen zijn, zo de staven der betrokken lan- den uit deze beide oorlogen niet de juiste lessen zouden trekken. Mocht de toestand in Europa ernstig worden, zo wordt in deze kringen betoogd, dan zou het feit, dat de Amerikaanse troepen in Europa niet onder het oparbevel van de Europese verdediging staan, zeer zeker te betreuren zijn. Volgens de Londense correspondent van de New York Times, zou de be voegdheid tot het sluiten van een voor waardelijke overeenkomst over een be velhebber in handen gelegd zijn van ge neraal Clay, Amerikaans bevelhebber in Duitsland. Men beschouwt Montgomery, voorzitter van de commissie der opper bevelhebbers der Westelijke Unie, de meest waarschijnlijke candidaat. De be noeming zou echter waarschijnlijk alleen in geval van oorlog afgekondigd wor den, aldus het blad. I Van mensenhoogheid en mensen>ieer- I lijkheid blijft tenslotte niets, maar Vdan ook niets over. Hatta Sjahrir Generaal Soedirman (links) De hoofdstad heeft 't nieuws met be trekking tot Indonesië zeer kalm opge nomen. Practisch allen, die we over de gebeurtenissen hoorden spreken, zeiden: eindelijk is het zover. In de krantenwijk van Amsterdam heerste de gewone Zon dagse rust en niets verried er welke belangrijke beslissingen in Indonesië vielen. De belangstelling der voorbij gangers was minimaal, de kou noodde trouwens ook niet tot staanblijven uit. De tegenstelling met de vorige militaire actie, toen grote groepen druk stonden te discussiëren voor de krantengebou wen, was opvallend groot. Niettemin heeft de politie om te zijn voorbereid op alle eventualiteiten van bepaalde zijde, voorzorgsmaatregelen genomen. De bezetting van het hoofd bureau is met een klein detachement versterkt, terwijl de agenten, die he dennacht dienst deden, een gedeelte van de ochtenduren in dienst zouden blijven. Dr. Da Costa Gomez, de afgetreden vertegenwoordiger in Nederland van de Nederlandse /.ntillen. die Zondag naar de West zou terugkeren, heeft zijn ver trek enige dagen uitgesteld en het voor lopig op morgen, Dinsdag, bepaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1