Haarlem-terrein officieel in gebruik genomen mm youto triedeNoorman -MetStenen Beeld KON. BELANGSTELLING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR MENTHO-REX voor iedere baby Nieuwe zwemvijvers te Heemstede VERLEDEN Jonge Kersttentoonstelling Kunst Nieuwjaarsboodschap H.M. de Koningin HET Waarom de sanering afgeschaft moet worden Regering bereid uitkeringen aan ouden van dagen te verhogen HANDHAVING DER SANERING Wij luisteren naar VERVOLG Burgemeester brengt goede tijding AGENDA' I verdrijft de kou terwijl u slaapt De Stofzuigercentrale HAGEMAN Grondwerken reeds in het voorjaar HERINGA WUTHRICH MAANDAG 20 DECEMBER 1948 PAGINA 2 Door btergemeester geopend AANRIJDINGEN „Ereschuld en Dank baarheid" Burgerlijke Stand Jack Morris MEMORIE VAN TOELICHTING: ZANDVOORT Hoofd bureau Wederopbouw gaat heen Gemeenteraad HEEMSTEDE Vermakelijkheidsbelasting Een betrouwbaar advies Overvette BABYBALSEM Overvette KtNDERZEEP Overvette KINDERPOEDER Electrische Installaties Grondvetwarming OP HET door LESLIE FQRD Beurs van New York Gistermiddag is het Haarlem-terrein officieel in gebruik genomen. De burge meester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, sprak de openingsrede uit. Links de voorzitter van H. F. C., Haarlem, J. P. van Balen Blanken. Het was een plechtig moment en voor de historie van de H.F.C. „Haarlem" belangwekkend moment, toen onder de tonen van het Wilhelmus de heer Jan van den Berg op verzoek van burge meester Cremer de nationale driekleur in top bracht, want met deze ceremo niële handeling was Haarlem's nieuwe terreinen-complex officieel geopend. Dit was dan Haarlems grote dag, want na dat de roodbroeken-club op 24 Juli 1944 door de bezetter van haar vertrouwde velden aan de Rijksstraatweg was ver dreven en elders een onderkomen had moeten zoeken, mochten de navolgelin- gen van Jan van den Berg thans op officiële wijze hun nieuwe tehuis gaan bewonen. Staande voor de microfoon had voorzitter J. P. van Balen Blanken de grote moeilijkheden uiteengezet, waarin zijn club kwam te verkeren, toen het van huis en have beroofd werd, maar dank zij de prachtige me dewerking van de „Good Old" H.F.C. en de Heemsteedse Sportparken kon den zijn jongens blijven spelen en dat het eerste elftal juist onder deze moei lijke omstandigheden tweemaal het kampioenschap wist te veroveren, be schouwde hij als een typerend bewijs stuk voor de goede geest en prachtige saamhorigheid, die ondanks alles be waard bleef. Dank bracht hij aan allen, die medegewerkt hadden om dit tot stand te brengen Haarlems burgervader, mr. P. O. F. M. Cremer. prees de ac tiviteit en voortvarendheid van de club en het was hem een vreugde de tijding te kunnen brengen, dat Gede puteerde Staten van Noord-Holland be sloten hebben Haarlem een renteloze lening te verstrekken van f 100.000, een som gelds, die stellig van pas zal ko men voor de eerlang te bouwen grote overdekte tribune. Hulde bracht hij aan het wakkere bestuur, waarbij het werk van Haarlems voorzitter Van Ba len Blanken en van ere-voorzitter Jan van den Berg, extra gereleveerd werd. Na een driewerf hoera op de feestende Haarlemmers te hebben uitgebracht, verzocht hij Jan van den Berg de vlag te hijsen, hetgeen de officiële opening van het terein betekende. De heer G. Kruyver nam hierna als afgevaardigde van de K.N.V.B. het v/oord, mr. E. J. Bulder namens de fe- De burgemeester heeft in het Frans Halsmuseum de tweede tentoonstel ling van Jonge Kunstenaars, georgani seerd door de Kennemer Kunstraad, geopend. Mr. Cremers hield daarbij een korte inleiding. Men zegt, dat er tegenwoordig iets mis is met de ver houding van kunstenaar tot publiek. "Was het echter vroeger anders? De grote, ware kunstenaars waren immers steeds hun tijd ver vooruit. Er moet echter iets aan gedaan worden en wij doen. wat er altijd aan gedaan is: wij gaan exposeren, om het publiek nader tot de kunstenaar en zijn werk te brengen, aldus spreker. „Er zullen mis schien op deze tentoonstelling, waar schilderijen, naaldwerken en grafische werken te zien zijn. kunstproducten voorkomen, die sommige wat extréme, wat abstract zullen vinden, maar als men zich moeite geeft, om deze kunst producten op zich te laten inwerken, zal men rijker van de tentoonstelling heengaan, dan men gekomen is." De interessante expositie zal tot en met 9 Jan. te bezichtigen zijn. Op de hoek JansstraatRivier Vis markt gebeurde dezer dagen een ernstige aanrijding, toen een 48-jarige wielrijd- ster weifelde bij het passeren van een vrachtauto met aanhangwagen, die de Jansstraat in wilde rijden. Zij kwam te vallen en dé auto reed met het rechter voorwiel tegen haar hoofd. Zij werd naar het St. Elizabethsgasthuis vervoerd. Haar toestand was niet levensgevaarlijk. Op de hoek Dr. LeydsstraatSchoter- weg had een aanrijding plaats tussen een 39-jarige wielnjdster, die haar 3- jarig zoontje achterop had, en een auto. De oorzaak was, dat de dame de snel heid van de auto had onderschat. Vrouw en kind vielen. De moeder kreeg een vleeswond boven haar oog, het kind had een hersenschudding opgelopen. Rembrandt: I've always loved you (11 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Kor poraal Wanhoop (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De avonturen van Tartu (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Bloed en zand volw.), 2.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne- theater: Vliegende tijgers (18 j.), 2.30, 1 en 9.15 uur. Maandag 20 December: StadsschouwburgKamermuziekavond voor Toonkunst, viool-recital Ida Haendei, 8 uur. Dinsdag 21 December: Stadsschouwburg: Ned. Opera met „De Parelvissers", 8 uur. Concertgebouw: Uitvoering „The Mes siah" door C.O.V. m.m.v. H.O.V., 8 u. 1 deratie van eerste klassers en vervol gens de heren J. Luykens (EDO), E. v. Linge (Be Quick), D. Beets (Ned. Honkbalbond), A. v. d. Aart (HVB) J. Voogd Sr. (C. C. Haarlem), H. v. Duyn (HA V-Haarlem), S. Hazevoet (RCH) en Peschar namens de dona teurs. De sprekers lieten hun geluk wensen vergezeld gaan van fraaie ge schenken. Onder de aanwezigen merk ten wij voorts nog op hoofdconsul Boeljon, de heer Miel Mundt, oud-bur gemeester Reinalda, wethouder Geluk, de heer Chabon, Haarlem's eerste voorzitter in 1889, de heer Schipper, voorzitter Heemsteedse Sportparken en eén groot aantal leden van Haarlem's gemeentebestuur en overheidsinstan ties. Na dit officiële gedeelte betraden de spelers van Haarlem het terrein, om in de ere-wedstrijd de strijd aan te binden met het aloude Groninger Be Quick. Na een spannend en gelijkopgaand verloop wonnen de roodbroeken deze roodbroeken deze ontmoeting met 21. Dinsdag 21 December des middags om half drie zal in de H.K.B. aan de Tem peliersstraat 'n Kerstsamenkomst plaats hebben van militaire weduwen en oor logsinvaliden uit de provnicie Noord- Holland. Als prekers treden op Mgr. F. Filbry, plebaan der St. Bavo Kathedraal en dr. H. v. d. Loos, Ned. Herv. predi kant in Haarlem N. Muzikale medewer king verlenen kapitein H. v. Bekkum en sergt.-majoor Karssen, tenorzanger voor radio Oranje te Londen. Beiden zijn van het Militaire Herstellingsoord ,Aerden- burg" te Doorn. ONDERTROUWD: W. H. J„ Steevensz en D. E. Löffel. GEHUWD: B. R. de Vries en A. C. Felix; J. Jansonius en D. F. E. Joustra. GEBOREN: G. HametemanBerends z: A. C. de VriesVan Emmerik z; E. G. A. Hessels—Van Alst z, A. F. G. M. ArxhoekVan Son z; J. A. van der EemTe Kloeze z; A. van Wieringen Overgaauw d; H. M. van BaakVan Heerden d; M. J. GlerumVan de Grui- ter d; C. M. van ZantenHomburg d; A. KuipersJohn d; E. G. H. Bruchner Wachnowski d. OVERLEDEN: F. Mudde—Van Rijn 81 j., Kamperlaan; C. Steffens, 75 j.. Dam straat; P. L. Walbrecht 62 j., Leidsestr.; E. G. Buter 60 j., Westerhoutpark; A. Douma, 50 j., Mr. Cornelisstraat. LEREN EN LAMSHUID KLEDING voor DAMES, HEREN EN KINDEREN Canadese rundïederen vinger- en duimwanten met kap, wol ge voerd 6.25 Kalfslederen wanten met lamshuid gevoerd 15.6O Lamshuid pantoffels 14. Leren Motorlaarzen 29.95 BARTEL JORIS STRAAT 20 - TEL. 13439 HAARLEM Mwm LUr MAKItN lOONDEB 5IUU1CJ-S 41. Ook de arme Dzogoloh, die in het geheel niet wist wat er allemaal gebeurd was en niets begreep van wat Dzilah met hem gedaan had, had zijn herinnerings- vermogen weer terug gekregen. Nu waren allen weer gelukkig herenigd. Zij gingen naar boven en daar moest nu de tovenaar zijn eigen belevenissen vertellen. Het kasteel en de gehele omgeving waren zijn eigendom, Dzilah was gekomen en had zich bij hem ingedrongen, zogenaamd om hem te helpen; ook zij kon wat toveren, maar was hiermee niet tevreden. Zij wilde macht, zij wilde heersen en voor alles de toverkunst goed leren. m Geleidelijk wist zij zich toegang tot de geheime vertrekken te verschaffenzonder medeweten van de tovenaar en zo heel wat van de toverkunst machtig te worden. Eindelijk had ze het middel gevonden om hem onschadelijk te maften, met het bekende gevolg. Doch nu was alle narigheid ten einde, dank zij de kleine, da-\ypere vriend, Pum-Pum. Het ventje werd tot zijn grote verlegenheid braaf gehuldigd, maar dat had hij dan ook verdiend! Toen de dag teneinde wat en de maan hoog aan de hemel stond, liepen twee gelukkige mensenkinderen stilletjes vaar buiten, dankbaar en blij! Nu stond niets hun reis naar Noorwegen meer in de weg! EINDE VAN DIT VERHAAL. De afgevaardigden van de afdelingen der Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur kwamen hedenmiddag te Haarlem bijeen. De voorzitter, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden herdacht in zijn openingsrede allereerst de leden, die sinds de laatste bijeen komst overleden zijn. Het beslechten van de saneringsstrijd, aldus spr. hoe groot en goed wellicht ook voor ons organisatieleven is echter niet en mocht ook niet zijn de drijfveer van het hoofd bestuur om tè komen tot het voorstel de saneringsmaatregelen geheel af te schaffen. De oorzaak daarvan zit veel dieper. Door de ombuiging van het al gemeen agrarisch beleid, hetwelk in het voornemen ligt der regering, ontstond voor het hoofdbestuur de noodzaak de kwestie der sanering aan een diepgaande beschouwing te onderwerpen. Wij zijn op dit ogenblik op een kruis punt aangeland waarop een keuze on vermijdelijk is. Wij zullen nu moeten uitmaken of wij mede willen gaan met de ombuiging, welke inhoudt een groter vrijheid maar ook een groter verant woordelijkheid en risico voor de onder nemer, of wel of, wij de maatregelen, die indertijd als crisismaatregelen tot stand kwamen, willen bestendigen *en door deze bestendiging thans daaraan een meer definitief karakter willen geven. Aan deze keuze zullen wij thans niet ontkomen door de saneringsmaatregelen alléén maar tijdelijk te blijven noemen, aangezien niet verwacht mag worden dat, indien wij nu bewust buiten de al gemene ombuiging agrarische politiek blijven, de regering in de toekomst be reid zal kijn zich naar onze adviezen te richten, indien wij dan ooit wel de tijd tot afschaffing gekomen zouden achten. Het hoofdbestuur heeft zich daarom bezonnen op het wezen der thans gel dende saneringsmaatregelen, heeft af stand weten te nemen van de actualiteit, van de strijd der partijen en is tot de slotsom gekomen dat de thans vigerende saneringsmaatregelen voor een blijvende ordening niet geschikt zijn te achten. Allesbeheersend echter en in deze ma terie beslissend, is de met ingang van 1950 door te voeren Economische Unie met België en Luxemburg, welke aan Aan de Memorie van Toelichting op het ontwerp van wet „verlenen van een tijdelijke bijslag op de uitkeringen inge volge de noodwet-Ouderdomsvoorzie ning" is het volgende ontleend: Nu in verband met de gewijzigde subsidie-politiek der regering inmid dels een regeling is getroffen inzake het verlenen van een tijdelijke bijslag op lonen en salarissen en daarnaast een voorstel van wet bij de Staten-Generaal aanhangig is tot verhoging van de kin derbijslag ingevolge de Kinderbijslag wet, is de regering van oordeel, dat ook de uitkeringen aan ouden van dagen ingevolge de noodwet-Ouderdomsvoor ziening dienen te worden verhoogd. Voor gehuwden is gemeend het be drag van de bijslag te moeten bepalen op f 2.50 per maand en voor ongehuw- den op f 1.50 per maand. De kosten van de voorgestelde bijslag regeling zullen naar raming een bedrag van rond 6% millioen gulden per jaar belopen. Aan de Memorie van Toelichting op het ontwerp van wet „wijziging van de Kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers" is het volgende ontleend: Ingevolge arti kel 1 van het ontwerp wordt de kinder bijslag voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezentrekkersdeze kinderbijslag bedraagt thans f 10 per kind en per maand voor de eerste drie kinderen en f 12.50 per kind en per maand, te re kenen van het vierde kindmet in gang van 1 October 1948 verhoogd met f 1 per maand. De kosten, aan deze verhoging verbonden, zullen naar ra ming 1.1 millioen gulden per jaar be dragen. VERKOUDHEIDSZALF Grote pot 75 cent de ombuiging van het algemeen agra risch beleid niet geheel vreemd kan zijn. Wij hebben u tot, afschaffing der maat regelen moeten adviseren omdat het voudig niet anders kan. Het hoofdbestuur beseft welk een groot aanpassingsvermogen van ieder der leden individueel gevraagd zal wor den, om de gevolgen daarvan voor het eigen bedrijf te doorzien en de daaruit voortvloeiende consequenties tijdig te trekken. Het zullen slechts de sterke benen zijn die de weelde van de vrij heid zullen kunnen dragen en de ge wonnen vrijheid zullen weten in te tomen door een tijdig onderkennen van het eigen en van het gezamenlijk risico. Het voorstel t.a.v. de omzetbelasting is niet tot stand gekomen in volledige overeenstemming met de Bond van Bloembollenhandelaren. Hoewel het overleg over deze aangelegenheid in vriendschappelijke sfeer heeft plaatsge vonden, wil het mij voorkomen aldus spr. dat het eigenbelang in engere en te enge zin daarbij ten slotte ten on rechte heeft geprevaleerd boven het zo veel grotere belang van een billijke over eenstemming tussen de beide vrije vak organisaties. Wij stellen een goede ver standhouding met de Bond ten zeerste op prijs ging spr. voort, doch men dient zich dan niet in .zulk een overleg aan een aanvankelijk bereikte principiële overeenstemming, door het later zenden van andere vertegenwoordigers weder om te onttrekken. Ik kan slechts hopen dat dit incident ter lering voor beide partijen moge strekken in de toekomst. Het voorstel der afdeling Haarlem om in te trekken het besluit tot verplaatsing van ons Beursgebouw naar Hillegom, dient men zakelijk te behandelen. Hoe moeilijk het voor sommigen wellicht ook zal zijn om gevoelsargumenten uit te sluiten, dit behoeft geen reden te zijn om zich daardoor ook te laten verleiden tot een onnodig grievende of kwetsende wijze van bespreking der verschillende standpunten. Slechts wat rechtvaardig en goed is mag hier tot leidsnoer dienen. Het verheugt mij te kunnen mede delen, besloot jhr. v. Nispen, dat H. M. de Koningin er in toegestemd heeft dat onze vereniging onder Haar hoge be scherming zal staan. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilehlmina liet ons weten, in antwoord op naar een tot Haar gericht verzoek, dat Zü bereid zoude zijn tot het contact met onze or ganisatie te behouden door een erelid maatschap ervan te aanvaarden. Dit geeft ons de gelegenheid om heden, als allereerste besluit dezer vergadering, tot erelid van onze Vereniging te benoe men Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Wilhelmina der Nederlanden. In de hedenmorgen gehouden ver gadering van de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur is het voorstel van het hoofdbestuur, om alle saneringsmaatregelen in het bloembollenvak af te schaffen, ver worpen met 200 stemmen vóór en 144 tegen. Op 31 December gaat de heer J. Zietsma de rijksdienst verlaten. De heer Zietsma was hoofd van het plaatselijk bureau voor de wederopbouw te Zand- voort. In die functie heeft hij uitne mend werk gepresteerd. Onder zijn 'leiding heeft het bouwbureau direct na de bevrijding alles gedaan om de 1600 licht en zwaar beschadigde wonin gen te Zandvoort zo spoedig mogelijk te doen herstellen. Hiermede was een bedrag van ongeveer twee millioen gulden gemoeid. De totale sloopschade bedraagt in Zandvoort pl.m. 12 mil lioen gulden. Het wederopbouw-pro- bleem baarde het bouwbureau dus grote zorgen. Allereerst is de woning bouw ter hand genomen. Inmiddels zijn ruim 180 woningen te Zandvoort ge reeds gekomen en 60 woningen in aan bouw. Ook wat betreft de samenwer king met gedupeerden, aannemers het gemeentebestuur had het Zand- voortse bouwbureau een goede naam. Dit zal zeker blijken op 24 December, wanneer de heer Zietsma officieel af scheid zal nemen van burgemeester en wethouders van Zandvoort. De Zandvoortse raad komt in ver gadering bijeen op Donderdag 23 Dec., des avonds 8 uur. De agenda vermeldt de beëdiging van het nieuw-benoemde raadslid, de heer J. Koning Lzn., en be noeming van een wethouder in de vaca ture Groos. B. en W. hebben de kwestie van de vermakelijkheidsbelasting nog steeds laten rusten, omdat zij de dringende wijze waarop de regering ook aan niet noodlijdende gemeenten verhoging voorschreef, een ernstige inbreuk ach ten op de gemeentelijke autonomie- Het gemeentebestuur is ook thans nog nie tvan plan, een wijziging in de verordening aan te brengen. Daardoor zullen practisch geen financiële nade len ontstaan en men dient hierbij in aanmerking te nemen, dat Heemstede geen bioscopenheeft. ■f-mdig Sastelja Wilt U een solide stofzuiger kopen (even tueel ook in huurkoop) of huurt U liveer een goede machine voor 4.60 per maand, reparaties gratis, Ga dan naar: Ged. Oude Gracht 52, t/o de kerk, Tel. 12762 MAANDAG HILVERSUM II, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.15 sport, 18.30 gram., 19.00 nieuws, 19.15 boekbespr., 19.30 reportage. 20.00 nieuws, 20.05 kwar tet, 20.35 luisterspel, 21.25 Residentie- ork., 22.10 lezing, 22.30 zang en piano. 22.45 Avondoverd., 23.00 nieuws, 23.15 Brahms. HILVERSUM 1, 301 m. - 18.00 nieuws. 18.15 mededelingen, 18.20 gram.. 18.30 strijdkr., 19.00 filmkrant, 19.30 lezing. 1945 lezing, 20.00 nieuws, 20.05 radio- scoop. 22.30 Brahms. 23.00 nieuws, 23.15 swingcorner. DINSDAG HILVERSUM II. 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 lichtbaken, 9.30 waterst. 9.35 gram., 10.00 kleuters, 10.15 kamermuziek. 11.00 gram.. 11.30 als de ziele luistsrt, 11.40 orgel, 12.00 Angelus, 12.03 viool en piano. 12.30 mededelingen, 12.33 „om en om", 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.25 operaconc-, 14.00 zang en piano, 14.30 vrouw. 15.00 schoolradio, 15.30 gram., 16.00 Zonnebloem, 16.30 Zieken- lof, 17.00 jeugd. 17.15 piano, 17.30 Wig wam, 17.45 zang. HILVERSUM I, 301 m. - 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.50 Dagopening, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.55 vrouw, 9.C0 viool, 9.30 gram., 10.00 Morgenwijding. 10.15 Skymasters, 10.50 kleuters. 11.00 soft and sweet, 11.30 jonge zieken, 12.00 trio, 12.30 mededelingen, 12.33 piano, 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 Jo Bos. 13.50 zang, 14.00 vrouw, 14.30 matinee, 16.30 viool, 16.40 luisterspel, 17.00 kin derkoor, 17.30 Kilima Hawaiians, 17.45 Indonesië. Castella babybalsem is een geheel nieuw huidbescher- mings-product. Het legt een tweede, dunne huid over baby's velletje, die de zo hinderlijke „natte luier irri tatie" onmogelijk maakt. II Castella overvette kinder- zeep vormt een koeste rend, zacht schuim en bevat het extra vet, dat de jonge huid nodig heeft om niet schraalte worden'. Castella kinderpoeder, zo fijn als bloesemstuifmeel, overvet en verrijkt met vitamine F, gaat rood worden der huid, schrij nen en huilbuien tegen. Door het uitbreiden van de Algemene Begraafplaats kunnen op de duur de thans aanwezige zwemvijvers te Heem stede niet behouden blijven. Het is een gelukkige omstandigheid dat de vervanging van de zwemvijvers niet zo dringend is dat reeds onmid dellijk tot uitvoering behoeft te worden overgegaan,' zodat in ruime mate gele genheid bestaat de oplossing van dit vraagstuk rustig en wel overwogen voor te bereiden. Op 28 November 1946 verleende de raad een crediet van f 3.000 voor het doen van grondboringen op de terrei nen gelegen Oostelijk van de Sportpark laan, welke terreinen, wat de ligging betreft, zeer geschikt zijn voor de stich ting van de nieuwe inrichting. De bo ringen, welke hebben plaats gehad, heb ben uitgewezen dat de terreinen, ook wat de bodemgesteldheid betreft, ge schikt zijn voor de oprichting van nieu we zwemvijvers. Deze uitslag, waardoor dus de plaats voor de stichting vast staat, stelde B. en W. in de gelegenheid te beginnen met de voorbereidingen voor het. eigenlijke werk, de inrichting en de indeling van de zwemvijvers. Bij deze voorbereidingen hebben B. en W. zich laten leiden door de over weging dat de plannen eerst over enige jaren kunnen worden uitgevoerd en dat ey dus naar gestreefd dient te worden HAARLEM Vertaling van Pauline Fellinga Bij de uitgeverij De Bezige Bij" zal omstreeks Kerstmis een persoonlijke Nieuwjaarsboodschap van M. M. Ko ningin Juliana verschijnen in haar mensengezicht te zien. eigen handschrift, gereproduceerd, Joe Bates hees George op en neer. 11 Joe Bates pakte hem beet en begon hem op en neer te pompen, terwijl hij voorover lag, tellend. „Een, twee, drie; een. twee, drie." Maar er kwam niet veel water uit zijn mond. Iedereen stond er omheen in de stort vloed. „Ik vind dat Andy en Jim er het slechtst uitzien," zei Sally Parks met haar hard, nuchter stemmetje. Ik stel voor naar boven te gaan en hun een hete grog te geven." „Ik blijf hier met Joe," zei Jim stijf. „Maar neem Sandra mee, wil je?" „Maar Jim, jij bent nat, lieveling!" „Schei uit, wil je? Ga naar boven." Ze gmgen. Ik bleef achter en keek Jim aan. Zijn gezicht was een tragisch masker, met zo'n bittere, honende glim lach, als ik hoop nooit meer op een „Hij is niet verdronken," zei hij; „hij is flauw gevallen." „Gooi wat water in zijn gezicht," zei Jim kortaf. Joe keek me verbijsterd aan. „Knijp hem," zei ik. We brachten hem tenslotte heel net jes bij. Hij deed langzaam zijn ogen open, blijkbaar niet helemaal zeker, of hij ontwaakte in deze wereld of de vólgende. Toen ging hij overeind zit ten, wreef de regen van zijn gezicht en keek me aan, terwijl een uitdrukking van de diepste ontzetting langzamer hand op zijn gezicht kwam. „Sandra! Waar is Sandra!? Is ze ge red?" hijgde hij. „Zeker wel," zei Joe vrolijk. „Dat is een eohte waterrat. Die kan je niet verdrinken, al was het midden in de Atlantische Oceaan." „Waar waar is ze?" „Boven. Waar we u ook naar toe brengen. Dat is de enige kans van uw leven op een gratis borrel. Die wilt u toch niet missen, hè?" Ik geloof niet dat het idee van een gratis borrel op dat ogenblik erg ver leidelijk voor George was. Hij rilde, voelde naar zijn hart en ademde heel. behoedzaam om te zien of alles in orde was. „Dat was op het kantje af," zei hij. Zijn stem beefde «n hij was nog bleek van schrik. „Ik had verdronken kunnen zijn!" „Nou en of," zei Joe. „Daar hebben we als 't ware op staan wachten, al die tijd." „Heus!" „Wees niet dwaas, Joe." zei ik. „Breng hem naar boven." Jim en ik gingen niet naar de cilub. „Ze zullen wel voor hem zorgen,' zei Jim. Ik denk dat hij geen zin had in een nieuwe vertoning met Sandra in haar rol van hulpeloze aanhankelijk heid. We liepen echter langs de club veranda. We zagen een hele troep men sen in de hall en in de balzaal speelde Rex Brophy's Band Wagon: „The music goes round and round." We stapten in mijn auto. „Waarom heeft ze het gedaan, Jim?" vroeg ik. „Moet je mij niet vragen." „Ze had die arme George wel kunnen verdrinken." „Ze had hem bij zijn kraag en hield hem op," zei Jim. We sloegen bij de Corner onze eigen weg in. De regen was even plotseling opgehouden als hij begonnen was. Er kwamen een. paar sterren te voor schijn. „Ga met mij mee en neem een flinke borrel vóór je er onder kruipt," zei ik. „Best." Ik reed de achterlaan in en we stap ten uit. Sergeant Buck kwam uit de keu kendeur en maakte een geluid, dat men bij iemand, die met zo volkomen van graniet was, had kunnen beschrijven als een sidderend hijgen. Hij dacht ver moedelijk dat ik zijn kolonel verdron ken had. „Dit is mr. Gould, sergeant," zei ik. „We hebben gezwommen en willen een vuurtje hebben en een borreL" Ik had er bijna bijgevoegd: „Als u het goedvindt," maar ik hield het in. „De kolonel danst op de club. Neem mijn auto maar en wacht op hem." Sergeant Buck keek wat weifelend Toen maakte hij de indruk, zijn hie len tegen elkaar te slaan en te salueren, zonder het in werkelijkheid te doen. „Ja, mevrouw." Jim en ik legden vuur aan in de huiskamer en ik maakte een citroen grog voor hem en gaf hem een badjas. Het was kwart voor twaalfen op de pendule. Zo zaten we daar, Jim voor over gebogen, met zijn kin op zijn borst, de hemel mocht weten wat hij dacht. We zaten zo van kwart voor twaalfen tot tien minuten voor een, zonder een woord te spreken. Toen ke ken we eindelijk op, omdat we ser geant Buck en zijn kolonel de achter laan hoorden oprijden. Jim stond op. „Ik zal eens opstappen," zei hij met zo'n gewrongen glimlach naar mij, dat de hete tranen in mijn ogen schoten. Ik liet hem de voordeur uit en sloot. Toen nam ik de glazen en het asbakje en bracht ze naar de keu ken. Kolonel Primrose kwam binnen. „Het spijt me dat we geen andere ingang naar het huis hebben," zei ik. ,.Hebt u zich geamuseerd?" „Uitstekend." „Wat denkt u van een slaapmutsje?" Ik merkte dat hij een beetje voor zichtig naar segeant Buck's gezicht keek. „Misschien hebt u het liever boven. Er staat een blad op het buffet Tot morgen. Goedennacht.Goedennacht sGrg63nt. Van dé kolonel weet ik het niet, maar sergeant Buck was zichtbaar verlicht toen ik de hond binnenhaalde, naar bo ven ging en hem alleen liet. HOOFDSTUK V. Ik ben er nu niet geheel zeker van, waardoor ik wakker werd. Ik dacht eerst, dat Sheila aan de deur krabde, omdat ze er uit wou, maar ik wist dat het niet zo was, toen ik overeind ging zitten en haar staart hoorde zwiepen op de grond onder het bed, waar ze al tijd slaapt. Ik sprak kalmerend tegen haar: daarna zat ik heel stil te luiste ren. De verlichte klok op tafel wees tien minuten over drieën. Sheila bromde, gal. een diepe hese blaf en liep naar het raam. Ze stond, met haar poten op de vensterbank, onrustig te grommen. Ik deed mijn peignoir aan en kwam uit bed. Sheila had haar hals uitge rekt. haar staart stond recht en stijf. Ik ging naar het raam en trok haar neer. Ik keek naar buiten. Een eerste kwartiersmaandje stond aan de heldere hemel. Alle sporen van het onweer wa ren voorbij. Sheila gromde onrustig en retireerde naar het kleedje voor de haard, toen ik het haar beval. Ik tuur de naar buiten, maar zag niets. Doch ik hoorde de motor van een auto zacht lopen, nogal dichtbij, toen, opeens, besefte ik, dat het alleen maar Sheila was, die achter me ademde. (Wordt vervolad) dat de zwemvijvers, die een lange reeks van jaren dienst moeten doen, op het tijdstip van ingebruikneming nog als modern liefst zeer modern kunnen worden aangemerkt. Ook dienen reeds nu maatregelen te worden genomen voor het aanbren gen van een behoorlijke beplanting, teneinde straks de beschikking te heb ben over een entourage, welke niet al leen een beschutting geeft voor de ge bruikers, maar ook het aesthetisch aan zicht van het geheel zal verhogen. Uiteraard brengt dit ook met zich mede dat het noodzakelijk is dat thans in principe het project in hoofdzaak wordt aanvaard. Deze beplanting, met bijkomende grondwerken, waarvan de kosten geza menlijk worden geraamd op rond f54.000 kan in het a.s. voorjaar worden aangebracht. De beplanting zal een be drag van f 20.000 vragen. Een en ander was voor B. en W. aan leiding om ook, in samenwerking met het Bestuur van de Stichting tot Ex ploitatie van Bad- en Zweminrichtin gen, enige als zeer goed bekend staan de zwembaden in ogenschouw te nemen en kennis te nemen van de ervaringen welke in die inrichtingen waren opge daan. B. en W. schrijven daarover: Daar het evenwel niet in de bedoe ling ligt alhier een zwembad te stich ten, dat als het ware een copie is van een elders aanwezige inrichting, hebben wij aan de heer H. Wesselo. architect te Bussum, verzocht een ontwerp te ma ken voor nieuwe zwemvijvers in deze gemeente. Zijn project heeft veel aantrekkelijks en geeft een oplossing, welke zeker „oorspronkelijk" is. Dit verheugt ons omdat daardoor een belangrijke voor waarde aanwezig is om aan een nieu we inrichting een eigen karakter te geven. Uit het plan blijkt, dat de inrichting is geprojecteerd in de breedte langs de Sportparklaan en niet in de diepte, zo als aanvankelijk in het voornemen lag. Thans bestaat de mogelijkheid tot het projecteren van de nodige ruimten voor zonnebaden, voor de bouw van bassins voor separaat en gemengd zwemmen, voor schoolzwemmen, voor wedstrijd- banen en voor een zgn. poedelbassin. Omtrent deze punten wordt thans nog geen voorstel gedaan; dit komt eerst aan de orde, wanneer over enige jaren tot de bouw van de zweminrichting moet worden overgegaan. Op dit ogenblik dient te worden gezorgd dat de nodige oppervlakte grond aanwezig is waar te zijner tijd de verschillende plannen kunnen worden verwezenlijkt. 18/12 Anaconda Copper 32% Bethlehem Steel 33% Chrysler Corp. 53% General Electric 38% General Motors 58% Hudson Motors 13',4 Kennecott Copper 56% Montgomery Ward 54% North American Co 15 Radio Corp. 13% Republic Steel 26 Shell Union Oil 36% Southern Pacific 49 Southern Railway 89% Tidewater 23% U.S. Steel 71?» 17/12 33% 34 53% 38% 58% 13 55%' 13% 26% 37% 4® 39% 23% 71% mdisc heeft

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2