ZUIVERING ZAL VASTBERADEN EN GRONDIG UITGEVOERD Actie tégen republiek van invloed op Atlantisch pact? tjri i OPTREDEN TEGEN TERRORISTISCHE EN ONGEDISCIPLINEERDE ELEMENTEN Officieel communiqué van de regering EERSTE BRIEF VAN KARDINAAL TOT DE KATHOLIEKE „Uw levensomstandigheden maken geestelijke strijd zwaar" DE JONG ALS LEGERBISSCHOP MILITAIREN OVERZEE Oost-Indonesisch kabinet treedt af Dagorder van generaal Spoor DE REPUBLIEK HET GEBIED VAN Nederlandse regering wenst, dat in Indonesië vrede, vrijheid en recht zallen heersen Strenge straffen voor „Verschroeide aarde" Regering kan niet werkeloos toezien bij voortduren van verwarring NEDERLAND zal zijn toezeggingen nakomen „Zo zult ge de vrede vinden* wachtte tevergeefs MAANDAG 20 DECEMBER 1948 PAGINA 3 DR. BEEL VOOR RADIO-RATAVIA De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, Dr. Beel, heefi Zondag voor radio Bandoeng mededeling gedaan van hei besluii der Nederlandse regering om hei besiand mei de Republiek op ie zeggen en een zuiveringsactie ie beginnen iegen de terroristen op republikeins gebied. Dr. Beel ver klaarde Deze zuivering zal vastberaden en grondig worden uiigevoerd. Wij, zullen mei alle ier beschikking slaande politionele en miliiaire middelen onverpoosd de ierroris- ienbendeji achervolgen en wij zullen hen niei langer hun praciijken laien voortzettennoch in de gebieden, welke reeds onder conirole siaan, noch in gebieden, welke wij thans op hei puni slaan ie gaan bevrijden. WAT HET BUITENLAND ZEGT: Engelse reacties De koers van India Geen boycot in Australië Russisch commentaar Ontplooiing van menselijke eigenschappen Vice-admiraal Pinke: Generaal Kruis: 4 m ii WLmSmÈÊ m ;S« unP/0W Hugs Soekarno Dr. Mansoer: Actie gerechtvaardigd Mening dr. Mansoer DIRECTEUR ANTARA ONDER ARREST Deze stap is gedaan om dat de Neder landse regering zich ten volle bewust van haar plicht, tot de conclusie is ge komen dat geen vreedzame regeling meer mogelijk was. Helaas hebben de besprekingen uitge wezen, aldus dr. Beel dat in de Re publiek krachten werken, welke het aan' hare regering indien al daartoe bereid toch onmogelijk maken de fundamentele voorwaarden voor de vor ming der V. S. van Indonesië te vervul len. Het leger en de talrijke al dan niet in verband met het leger opererende gewapende troepen nemen in de Repu bliek een overwegend sterke oncon troleerbare positie in. Tot welke execs- sen dit leidt zou o.a. het volk van Ta- panoeli op Sumatra kunnen verhalen, indien het vrijuit zou kunnen en dur ven vertellen van de strijd welke nu reeds meer dan een jaar lang met af wisselend succes wordt gevoerd tussen de verschillende gewapende groepen ten koste van de bevolking. De Neder landse regering moest thans wel tot een actie overgaan. Zij wenst, dat in Indo nesië vrede, vrijheid en recht zullen heersen en zij wenst haar toezeggingen gestand te doen. Tot de Nederlandse gewapende mach ten zei dr. Beel: „Gij marcheert niet op teneinde vijandelijk gebied te bezetten, doch om rechtvaardigheid en veiligheid te brengen, waar tevoren wetteloosheid regeerde. Toon door uw daden dat nie mand wie ook, iets van u te vrezen heeft, wanneer hij vreedzaam zijn taak vervult. Op een persconferentie op het paleis Koningsplein te Batavia, welke o.a. door een aantal buitenlandse corresponden ten werd bijgewoond, heeft dr. Beel Zondag en groot aantal vragen beant woord welke antwoorden vervolgens door dr. Koets in 't Engels werden ver taald. Dr. Beel wenste echter geen vra gen te beantwoorden die de militaire operaties betroffen. Dr. Beel zeide, dat de C. v. G. D. en de vertegenwoordigers van de regering van de Republiek te Batavia een half uur voor het begin der operaties op de hoogte gesteld waren. Hij deelde mee, dat Soekarno, de president van de Republiek, en de le den van zijn regering zouden behan deld worden met de aan hun rang verplichte onderscheiding. De republi keinse soldaten zullen aanvankelijk behandeld worden als krijgsgevange nen doch er worden regelingen ge troffen, dat zij zo spoedig mogelijk in het burgerleven kunnen terugkeren. In de eerste tijd zal er in de Repu bliek een militair bestuur zijn, waarbij territoriale adviseurs van het bestuur zullen worden ingeschakeld, wier taak het is, zo spoedig mogelijk het burger lijk bestuur weder in orde te maken. Op een vraag, wanneer dr. Beel de instelling van een interim-regering ver wacht en in hoeverre de actie tegen de republiek belemmerend werkt, ant woordde dr. Beel, dat er uiteraard voor de instelling overleg zal worden ge pleegd met de regeringen der verschil lende negara's, welk overleg zo spoedig mogelijk zal plaats hebben. Over dit tijdstip kunnen thans geen mededelin gen worden gedaan. Op een vraag of fer speciale maatrege len genomen zijn voor de veiligheid van de Commissie voor Goede Diensten, die thans te Kalioerang verblijft, antwoord de dr. Beel: ja. De heer Cochran vertoeft op het ogenblik te Batavia, de heren Critch- ley, Herremans en een aantal leden van de staf zijn te Kalioerang. Er is geen overleg gepleegd mei de vertegenwoordigers der deelsta ten, die echter wel tijdig zijn inge licht zo verklaarde hij. Functionarissen van het State-Depart- "i«*t weigerden volgens Reuter Zon dagavond. commentaar te leveren op de ontwikkelingen in Indonesië op grond van het feit, dat de aangelegenheid in handen was van de V.N. Zij sloegen de ontwikkelingen echter wel nauwkeurig gade en deskundigen inzake Indonesië bevonden zich aan hun bureaux. Naar men meent te weten, zal een vertegen woordiger van de Republiek Maandag een onderhoud hebben met Lovett, de Waarnemend minister van Buitenlandse Zaken der V.S., die gisteren met hoge ambtenaren van de V.S. de Indonesische crisis besproken heeft. Een onmiddellijke actie bij de V. N. achtte men in Wash ington niet waarschijnlijk. In welingelichte kringen werd nog ge zegd, dat de autoriteiten waarschijnlijk de kwestie tevens zouden bestuderen in verband met de mogelijke invloed op de huidige besprekingen over het Noord- Atlantische. verdedigingsverdrag, aldus U. P. Deze kringen wezen erop, dat de deel neming' van Nederland aan het verdrag Waarschijnlijk beïnvloed zou worden door zijn verplichtingen in Indonesië. De bladen van New York en Wash ington publiceerden het nieuws van de zuiveringsactie onder de koppen: Bommen op Djocja" en „Nederlanders vallen Indonesiërs aan". Het nieuws verscheen op de frontpagina. Ook de ra dio-nieuwsuitzendingen begonnen met het bericht over de bezetting van Djocja. In sommige bladen van de meerder heid van de Britse Labour-partij toont men zich ongerust over de gevolgen, die de Nederlandse stap in Indonesië even tueel zou kunnen hebben voor de be trekkingen tussen India en Engeland en in het algemeen voor het gezag van de Europese mogendheden in het Verre Oosten, aldus A.F.P. In conservatieve kringen daarentegen is er een sterke neiging om „het kloeke besluit van de Nederlanders" goed te keuren, dat vergeleken wordt met b.v. >,het weifelachtige optreden van de Brit se regering op Malakka". Aan het eind van de zitting van het Indisch nationaal Congres te Raipur beeft de premier van India Pandit Neh- roe gisteren verklaard, dat de hervat ting van de vijandelijkheden in Indo nesië door de Nederlanders „in strijd Was met de beginselen van het handvest b-er V.N." Ofschoon wij de republiek thans geen effectieve steun kunnen ge nen, kunnen wij geen nietsdoende toe schouwers blijven, zo vervolgde hij. „Ik Waarschuw de Nederlanders, dat zij niet staat zullen zijn hun plan te vol tooien." De eerste minister van Australië, Jo- ®ePh Chifley, heeft gisteren uiting ge geven aan zijn leedwezen op het ver nemen van het bericht over de Neder- ahdse militaire actie in Indonesië. Hij j®ide: „Ik betreur het ten zeerste, dat h weerwil van de pogingen tot een „feedzame oplossing van het conflict in deel van Oost-Azië, de strijd op- .Jeuw is begonnen en dat er bloed zal °rden vergoten." v Australisi ^eiders heeft V n^rtandse scheepvaart in Australië uit- qjnaardigd, gelijk verleden jaar tijdens afstrijd in Indonesië geschiedde, doch vakbondsleider Ted Roach zeide dat De Australische bond van q -^ers heeft geen ban tegen de Ne- havenar- de bond „de ontwikkelingen nauwlet tend gadeslaat." De „Daily Telegraph" verneemt uit Canberra dat premier Joseph Chifley de afgelopen drie dagen met premier Att- lee en Amerikaanse autoriteiten over de Indonesische situatie in verbinding heeft gestaan. Het Sovjet-Nieuwsagentschap Tass maakte gisteren melding van de her vatting van de vijandelijkheden in In donesië en schreef aan Amerikaanse bronnen een verklaring toe, volgens welke Nederlandse troepen „gebruik makende van Britse bren-guns, Ameri kaanse Mitchell-bommenwerpers en Mustang-jagers, alsmede van Sher- man-tanks" hun actie ondernamen. De Zondagochtend verschenen linkse en politiek gematigde Franse ochtend bladen oefenen critiek uit op het Ne derlandse militaire offensief tegen de Indonesische republiek, terwijl de rechtse pers zich hetzij in mild-goed- keurende zin over de positie van Ne derland uitlaat of het nieuws over de Indonesische gebeurtenissen zonder commentaar afdrukt. Generaal Spoor heeft via radio- Indonesia te Batavia een waarschu wing gericht tot allen, die zich moch ten schuldig maken aan toepassing van de tactiek der „verschroeide aarde". Hij zeide, dat het hem be kend was, dat hieromtrent plannen bestonden in het republikeinse gebied. Ieder, die aan dergelijke plannen uitvoering geeft, stelt zich bloot aan de strengste strafmaatregelen, aldus generaal Spoor. Voorts is bericht, dat Darmasetia- wan, de persoonlijke vertegenwoor diger van Hatta te Bataviaen enkele andere republikeinen gearresteerd zijn. Radio Indonesië heeft gisteren een dagorder omgeroepen van generaal Spoor, die opwekt tot doortastendheid, doch zegt, dat „bovenal de menselijk© eigenschappen, die de soldaat sieren, moeten ontplooid worden." „Gij zijt geen krijgslieden, doch brengers van recht en veiligheid, ver licht de noden van de bevolking, ver meerdert ze niet. Onthoudt u van elke daad, die de toets van scherpecritiek niet kan doorstaan. Weest beslist en menslievend en ontziet andermans eigendom. Ik stel het volste vertrouwen in uw houding. Moge God u leiden en behoeden in de komende dagen." Aldus generaal Spoor. Ook vice-admiraal A. A. Pinke, de commandant der zeemacht in het Oost ten, heeft een dagorder uitgevaardigd aan de Kon. Marine, alsmede voor de schepen van de dienst van scheepvaart onder operatief bevel. „De volkeren in de republiek zijn onze vijanden niet," zegt de vice-admiraal daarin, „Onze vijanden zijn de gewapende strijdkrach ten met hun aanhang van allerlei kwade elementen. Tracht dus het leed, dat de bevolking door deze strijd zal onder gaan, zoveel mogelijk te verzachten, van welke landaard zij ook zij en toont u waardig aan de hoge traditie van ons vorstenhuis en ons volk, krachtig en humaan. Leve de Koningin!" Luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, heeft Zondag avond in het radiogrogramma voor de Nederlandse strijdkrachten een rede uitgesproken tot de familieleden en vrienden van hen, die nu in Indonesië hun militaire plicht vervullen. Hij schetste de ontwikkeling van de situatie in Indonesië en zeide: ,Nu onze strijdkrachten er op uit trekken om de sluipschutters en ram- pokkers op te zoeken, zullen zeker nog enige tijd de aangrijpende wekelijkse verlieslijsten in onze couranten verschij nen. Maar zij zullen nu het troost gevende met zich brengen, dat de of fers, die er in vermeld worden, gebracht zijn om voorgoed een einde te maken aan de noodzaak van verlieslijsten. Het gevaar voor de uwen is door dit ern stige besluit wel groter geworden dan het was maar het einde van dit ge vaar is veel dichter gekomen. Er zal voorlopig minder gelegenheid zijn om rustig brieven te schrijven. Al zult u misschien minder post krijgen dan h gewend was hun gedachten zullen nog meer bij u zijn. Schrijf u daarom vaker en inniger*' dan ooit. Het langer uitblijven van antwoord houdt de troost in van een spoedig weerzien. Onze mannen zullen dat stuk van de wereld, dat zo lang en zo nauw met Nederland verbonden is, weer voor zijn vredelievende bewoners bewoon baar maken. Zij voelden zich daartoe in staat en zullen blij zijn, dit nu te kunn entonen. God geve, snel volbracht zal zijn. T T* - - STRAAT tIARAm »A*JVÏ .:A. AÈ,, I üfe ,-A '2 J dat die taak In een officieel communiqué heeft de Nederlandse regering Zaterdagavond bekend gemaakt, dat een nieuwe gewapende actie tegen de Republiek is be gonnen. De houding der Republikeinse regering, de voortdurende infiltraties en bestandsschendingen tezamen met het optreden van terroristische en onge disciplineerde elementen in de Republiek, die iedere constructieve arbeid onmogelijk maakten, hebben de Nederlandse regering doen besluiten het be stand op te zeggen en de vrijheid van handelen te hernemen. Hatta ontvangen, waarin deze sprak van een misverstand en over 'n aan.al pun ten nader zijn zienswijze weergaf. Ge zwegen werd echter over maatregelen tegen de bestandsschendingen, terwijl voorts te kennen werd gegeven, dat de brief was persoonlijk, onofficieel en ver trouwelijk. Bovendien werd op verschil lende wezenlijke punten 'n voorbehoud gemaakt, dat de betekenis ervan twijfel achtig deed zijn. Terwijl de brief zonder meer geen uitgangspunt voor nieuwe besprekingen kon vormen, heeft de regering gemeend de Republiek gelegenheid te moeten ge ven de brief alsnog aan te vullen door een haar bindende verklaring omtrent een aantal punten, in het bijzonder: a. De opneming van de Republiek in het federale bestel op dezelfde voet als andere delen der federatie. b. De regeling van de positie van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in de overgangstijd, zoals in het be sluit inzake het bewind in Indonesië m overgangstijd opgenomen. c. De voorzieningen betreffende de federale weermacht, in staat van oor log en beleg en de toestand van on veiligheid. d. Het onverwijld nemen van maat regelen voor effectieve beëindiging van de bestandsschendingen en de evacuatie van de infiltranten. Ware een dergelijke verklaring ver kregen, dan zou de regering bereid zijn geweest de besprekingen te heropenen. Een antwoord van de Republiek is niet binnen de gestelde termijn binnen gekomen, terwijl om verlenging van die termijn niet is gevraagd. Integendeel is gebleken, dat de Republikeinse regering zich op dit critieke moment in de onmo gelijkheid heeft geplaatst om een defini tief antwoord te geven, doordat de pre sident der Republiek, Soekarno, heeft aangekondigd met zes van zijn ministers Djocja te zullen verlaten met bestem ming naar India, hetgeen inmiddels is geschied, terwijl de minister-president Hatta van dit presidentiële kabinet zich voor de duur van twee weken heeft ziek Na de besprekingen in Indonesië, eerst door minister Stikker, later door de mi nisters Sassen en Stikker en de gedele geerde van het opperbestuur, de heer Neher, met drs. Hatta en andere verte genwoordigers der Republiek gevoerd, zag de Nederlandse regering, aldus de verklaring, zich verplicht vast te stellen dat er geen uitzicht was op afdoende maatregelen vanwege de Republiek om een einde te maken aan de talrijke en steeds toenemende gewelddadige be standsschendingen, terwijl evenmin kon worden verwacht, dat de Republiek tot een regeling op de grondslag der „Ren- ville"-overeenkomst zou medewerken. Onder die omstandigheden verwittigde de Nederlandse regering de C. v. G. D. er van, dat zij tot haar ernstig leedwe zen tot de conclusie moest komen, dat verdere onderhandelingen en besprekin gen, hetzij direct of onder de auspiciën van de C. v. G. D„ geen nut meer kon den hebben. Gedurende enige jaren heeft de Ne derlandse regering bij voortduring ge tracht tot een overeenkomst te geraken, waarbij de Republiek een integraal deel zou worden van de te vormen souverei- ne V. S. van Indonesië. Onlangs is ook in de grondwet vastgesteld, dat volgens deze beginselen zal worden gehandeld. Het is echter telkens weer onmogelijk gebleken met de Republiek tot werke lijke uitvoering der gesloten overeen komst te komen. Een regeling terzake van de uitvoering der Linggadjati-overeenkomst, aanvaard door Sjahrir, werd Indertijd door Djocja verworpen. Evenzeer kort daarop de regeling, overeengekomen met Sjarifoed- din. Ook thans bleken verwachtingen, gewekt door besprekingen tussen mi nister Stikker en drs. Hatta te niet te worden gedaan, nadat oppositie in Djoc ja was losgekomen. Sedertdien werd een brief van drs. AAN ALLE KATHOLIEKE MILITAIREN IN INDONESIë, BEHORENDE TOT DE NEDERLANDSE STRIJDKRACHTEN TER ZEE. TE LAND EN IN DE LUCHT ZALIGHEID IN DE HEER /f et grote dank aan Zijne Heiligheid de Paus mogen Wij u melden onze benoeming tot Vicarius Castrensis over alle Nederlandse Strijdkrachten. -L 'I Krachtens deze benoeming zijn Wij belast met de geestelijke verzorging van alle katholieke Nederlandse Strijdkrachten en daarom willen Wij Ons recht streeks tot u richten om uiting te geven aan Onze belangstelling en Onze vader lijke liefde en bezorgdheid voor u allen. Met. vreugde en trots vernemen Wij de uitstekende diensten, welke u door tron'we plichtsvervulling bewijst aan Nederland en Indonesië. Uw taak is een waardevolle bijdrage in de opbouw van Indonesië, waarmee Nederland een histo rische laak en plicht vervult ten opzichte van het millioenen-volk in Indonesië. Moge de toekomst gewagen van een weldaad aan Indonesië bewezen door wijs beleid en gevoel voor rechtvaardigheid. Met voldoening vernemen Wij, dat uw levenshouding, uw plichtsvervulling, uw godsdienstig leven een lichtend voor beeld zijn voor een volk, voor wie daden meer zeggen dan woorden. Doch ook moeten Wij onze grote be zorgdheid uitdrukken voor uw geeste lijk welzijn. Een ongerept leven is over al ter wereld de vrucht van stoer vol gehouden strijd, en Wij weten maar al te goed, dat uw levensomstandigheden die strijd zwaarder maken dan normaal. Of nu Indonesië Uw moederland is of Nederland, in beide gevallen zijt ge door de militaire dienst losgerukt uit de beschermende omgeving van uw ge zin, waartoe gij behoort als vader of als kind. Het leven in een kazerne of in een kamp vervlakt en vervaagt idealen en maakt zo gemakkelijk ruw en on verschillig, en alleen de sterke ka rakters ontkomen aan de invloed van het menselijk opzicht; de omstandigheden van het militaire leven omvatten in het algemeen wei nig elementen, die u omhoog stuwen. Ontegenzeglijk brengt hei. leven in de tropen meer verleiding en naaste gelegenheid tot zonde met zich mee; alleen een altijd parate, stalen wil zal een val voorkomen. Onvermijdelijk zal het tropisch kli maat op de duur de veerkracht en weerstand van uw wil aantasten. Vele desillusies, de onzekerheid over uw toekomst, de verveling en vele andere invloeden belagen uw geestkracht. Dit alles overwegend, begrijpt gij Onze grote bezorgdheid over uw gees telijk welzijn. De berichten over uw godsdienstig en zedelijk .gedrag zijn ze ker niet verontrustend te noemen, maar het naderend Kerstfeest is voor Ons toch een aanleiding een woord van vermaning en opwekking tot u te rich ten. Hoe ver zijn we nog verwijderd van de vrede op aarde! Nog steeds hangt een donkere dreiging van oorlog over de wereld. We weten niet of wij niet dicht staan bij alles-vernietigende rampen. Nog steeds wil de wereld niet begrij pen, wat tot ware vrede strekt, en als Gods wet geen richtsnoer wordt voor de regeling der verhoudingen onder de volken, zal de ene steen niet blijven op de ander. Het is daarom, dat we ons met des te rheer ijver moeten voorbereiden op het Kerstfeest, opdat wij volop deelachtig mogen worden aan de vrede des har ten, een vrede, die de wereld niet ge ven, maar ook niet ontnemen kan. De vrede, die wortelt in de getuigenis van een goed geweten: de vrede, die ons vervult van rust en geluk; de vrede, die ons sterk maakt om uitwendige moeilijkheden blijmoedig te dragen. Die vrede moeten wij wmnen en be houden door strijd. Die strijd moeten wij voeren in ons zelf en buiten ons zelf. In ons zelf hebben wq voortdurend te strijden: strijden tegen de vele neigingen, die ons omlaag trekken; tegen genot zucht, die zo gemakkelijk ons de hand doet uitstrekken naar de verboden vrucht; strijden tegen gemakzucht, die ontrouw maakt aan plichtsvervulling; de vervulling van de plichten, welke de dienst van u vraagt; de vervulling van godsdienstplichten; tegen de ge makzucht, die ons laks en onver schillig maakt; srtijden tegen egoïsme, die ons de naastenliefde en ware kameraad schap doet vergeten en verwaarlozen. Juist de militaire dienst geeft zoveel gelegenheid tot vriendendiensten, een begrijpend woord, een belangstel lende vraag, een kleine dienst is zo vaak een machtige steun voor kame raden. die het moeilijker hebben; strijden tegen egoïsme, die ons alle weerstand breekt; strijden tegen het menselijk op zicht, dat u zo jammerlijk belemmert in het apostolaat van het goede voor beeld. Die strijd moeten we voeren buiten ons zelf: strijden tegen de verleiding door verkeerde vrienden; tegen de geest van een heidens milieu, waarin we leven; strijden tegen de gevaren, die op gehoopt liggen langs de straat en in de kampong. Zoekt geen onnodige strijd, ge zoekt toch ook niet voor plezier gevaren voor uw leven. Hoe kunt ge dan uw onsterfelijke ziel nodeloos wagen? Die strijd zou hopeloos zijn, wanneer ge aan u zelf alleen waart overgelaten. Maar als gij de wapenrusting Gods aan doet, behoeft ge niets en niemand te vrezen. Gebruikt daarom ijverig de middelen, die u in de strijd ten dienste staan. Wij noemen er enkele; Het gebed. Juist dat middèl wordt veel verwaar loosd. Wij weten wel, dat het dagelijks gebed in een gezin veel gemakkelijker is, maar wij weten ook, dat gij het gebed meer nodig hebt dan toen gij thuis waart. Als de omstandigheden er naar zijn, maak uw morgen- en avond gebed gerust iaat korter. Kort en krach tig. Maar begin en eindig een dag nooit zonder God. Al is het maar een enkele gedachte, waarmee ge uw dag aan God opdraagt en 's avonds aan Hem reken schap geeft. Laat geen laf menselijk opzicht u afhouden van uw gebed voor en na het eten. Gebruik veelvuldig de H. Sacramen- ten. God gaf ze u, omdat Hij weet, dat gij ze nodig hebt. Zet er alles op, om s Zondags de H. Mis bij te wonen, wan neer gij, al is het met veel moeite, daartoe de gelegenheid hebt. Zoekt zo veel mogelijk contact met uw aalmoe zenier. Gij kunt hem meestal gemakke lijker vinden dan hij u. Een machtig middel om ongerepte deugd te bewaren, is ook de voorzich tigheid. Zoekt geen gevaar, vlucht verleiding en gelegenheid tot kwaad. Bewaar in alles het vertrouwen op God, en vertrouwen in uzelf. Bewaar het respect voor uzelf, en eerbiedig de vermogens die God u gaf, om uw geluk te vinden in de vorming van een mooi gezin. Sier uzelf, als mens en als mili tair, met de echt mannelijke deugden van trouw aan Kerk en land met de deugd van eerlijkheid, zuiverheid, naas tenliefde en offervaardigheid. Met de meeste klem vragen Wij U eisen Wij van U, in de naam van God, in de naam van uw ouders, uw vrouw, uw verloofde zet er alles op, om als gave mannen terug te keren naar huis, gehard in moeilijke strijd. Zo alleen zult ge vrede vinden met God en uzelf. De vrede van het Kerst feest. Daarom, mocht er in uw leven iets zijn, dat knaagt en verwijt, mocht ge soms neerliggen in de slaap der zon den, versta de roep van de engel in de kerstnacht. Sta op en zoek de kribbe. Zoek het Kind. Zoek God in de boetvaardigheid. En zijt ge op weg naar Bethlehem i niet beladen met het goud der drie gemeld. Onder deze omstandigheden ont brak dus elke mogelijkheid, dat op kor te termijn verbetering zou worden ver kregen in de onhoudbaar geworaen toe stand in Indonesië. Hierbij moet er in het bijzonder op worden gewezen, dat het aantal be standsschendingen voortdurend stijgende is. Militaire commandanten op republi keins gebied hebben duizenden republi keinse soldaten doen infiltreren in an dere gebieden, waar in het bijzonder bij voortduring aanslagen worden gepleegd op Indonesische bestuursambtenaren. Sedert Augustus zijn bijna 300 van deze Indonesiërs vermoord, terwijl voorts ve len gewond zijn of ontvoerd. Daarnaast bleek, dat de Republiek, in verband met de voornemens tot het in stellen ener federale interim-regering tegen 1 Januari voorbereidde het ont ketenen van grote acties in alle niet onder haar controle staande gebieden en dat hevige bedreigingen werden ge uit tegen degenen, die tot samenwerking met Nederland bereid waren. Onder deze omstandigheden acht de Nederlandse regering het niet moge lijk, zich opnieuw te begeven in be sprekingen, die, naar de ervaring ge leerd heeft, zonder uitzicht moeten worden geacht. Zij kan niet werkloos toezien bij het voortduren van de ver warring, de bedreigingen en de ge welddadigheden. Zij kan zich niet verplicht achten, waar de regering der Republiek in feite geen maatregelen neemt tegen de bestandsschendingen, harerzijds het bestand te handhaven en verder te gedogen, dat van republikeins gebied uit de acties in andere gebieden wor den geleid. De regering heeft zich daarom ge noodzaakt gezien om met gebruikma king van de bevoegdheid, in art. 10 van de bestandsovereenkomst verleend, deze op te zeggen en haar vrijheid vap handelen te hernemen. Zij is overtuigd, dat, èn in de republikeinse regering en onder de bevolking van het republi keins gebied, zich velen bevinden, die niets liever willen dan constructief mede te werken aan de opbouw van de federatie, aan welke Nederland zo spoedig mogelijk de souvereiniteit wil overdragen. Tegen hen is de actie, waartoe opdracht is gegeven, niet ge richt. Zij is wel gericht tegen de terro ristische en ongedisciplineerde ele menten in de republiek, welke iedere constructieve arbeid onmogelijk ma ken. De toekomstige staatkundige inpassing van het republikeins gebied zal geschie den op de grondslag van de beginselen van Linggadjati en de „Renville"-over- eenkomst en van het overleg thans ook in de Nederlandse grondwet voorge schreven. Het besluit inzake bewind in Indonesië in overgangstijd, dat heden wordt afge kondigd, laat uitdrukkelijk de mogelijk heid open tot zodanige inpassing op de voet van het nader met vertegenwoordi gers dier gebieden te plegen overleg. De Nederlandse regering zal haar toe zeggingen met betrekking tot Ie staat kundige hervormingen en de stichting van de onafhankelijke souvereine Ver. Staten van Indonesië, in een unie met Nederland op voet van gelijkheid ver bonden, volledig nakomen. Nederland heeft getoond bereid te zijn mede te werken tot het openen van de weg naar de vrijheid van Indonesië. Deze vrijheid is echter alleen mogelijk met waarborgen tegen overheersing door de extremistische elementen in de Re publiek, die een democratische rechts orde onmogelijk zouden maken. De we reld moge dit begrijpen. Van officiële zijde wordt aan het bericht van de internering van Soe karno toegevoegd, dat president Soe karno het voornemen had dezer dagen in gezelschap van enige minis ters en adviseurs naar India te gaan, zoals in de eerste plaats op 16 dezer door hem openbaar was aangekon digd in een dagorder. Voorts was het de Nederlandse regering bekend, dat aan de republikeinse vertegenwoor diger van New Delhi de komst van Soekarno op 20 December aldaar was aangekondigd. Soekarno zou 17 dezer vertrekken om via Fort de Cock, waar hij de 18e 's avonds een recep tie zou houden, naar Rangoon in In dia te vliegen. Aangezien geen te gengesteld bericht meer werd ont vangen, werd verwacht, dat de reis conform het opgestelde programma zou worden uitgevoerd, zodat de re gering in haar communiqué van Za terdag dit vertrek als een vaststaand feit naar voren heeft menen te kun nen brengen. Blijkens ontvangen persberichten is echter het toestel, dat Soekarno zou komen halen, in Singapore onklaar geraakt. .Hieraan is het toe te schrijven dat Soekarno niet uit Djocja heeft kunnen ver trekken. Koningen, sluit u dan aan bij de herders, die ook niet veel meer kon den bieden dan hun goede wiL Zo zult ge de vrede vinden, die im mers is toegezongen aan alle mensen die van goede wil zijn. Gij, die Indonesië liefhebt als uw ge boortegrond, en gij die naar Nederland terugkeert, waar uw Vaderland u wacht, weest één in de vervulling van uw plicht, één in Christus, één ir uw hoog ste ideaal: de banier van Christus hoog houden. Met droefheid in het hart denken Wij aan de velen, die in de vervulling van hun plicht het hoogste offer brachten, hun leven. Gedenkt hun ziel in uw gebeden. Gedenkt in uw piëteit hun graf in den vreemde. Geve God aan hun nagelaten dierbaren de kracht tot berusten. Gaarne willen we hier ook uitspreken onze waartiering en dank aan de pries ters, die als aalmoezenier onder u een mooie maar zware taak vervullen. Steunt hun arbeid met uw gebed en volgzaamheid. Bidden wij ook Keel voor H. ML onze Koningin Juliana, die in een zeer zor gelijke en moeilijk tijd de regering over ons volk op zich nam. Bidt veel, ook voor hen, die de hoog ste verantwoording over het Leger dra gen, dat God hen kracht en inzicht moge geven om met wijs beleid hun commando te voeren. Bidt tenslotte veel voor elkander, op dat gij behouden naar lichaam en ziel moogt weerkeren, als de kracht van ons volk, waarop Nederland en Kerk veilig hun hoop stellen. En zal dit, ons herderlijk schrijven in alle militaire godsdienstbijeenkom sten worden voorgelezen op Zondag 19 December 1948. Gegeven te Utrecht, op de feestdag van de H. Willibrord in het jaar Onzes Heren 1948. JOH. KARD. DE JONG Vicarius Castrensis. De minister-president van Oost-Indo- nesië, Anak Agoeng, heeft in een rede voor radio-Makassar aangekondigd, dat zjjn kabinet zal aftreden. Uit Bandoeng wordt vernomen, da» de premier van Pasoendan Raden Adil Poeradiredja, is afgetreden. In een commentaar tegenover een Anetaeorrespondent te Medaa, heeft de wali-negara Mansoer van Oost-Suma- tra verklaard, dat het uiteraard zeer is te betreuren, dat de Nederlandse rege ring zich genoopt zag tot drastische stappen voor herstel van rust en orde in geheel Indonesië over te gaan. „Het zou mij en velen met mij zeer hebben verheugd indien de republikeinse rege ring tot het inzicht zou zijn gekomen, dat haar tot dusver ingenomen stand punt en houding redelijkerwijs voor niemand aanvaardbaar was," zeide hij. De republiek vormde een hoe langer hoe groter gevaar voor constructie en ontwikkeling van een nieuw, vrij Indo nesië. „Ik weet, dat in republikeinse gebie den, in het bijzonder hier op Sumatra, vreselijke, mensonterende toestanden heersen, waarvan het voortbestaan een ramp zou betekenen. De rampzalige werkelijkheid omtrent de toestanden in de Republiek stempe len het thans door de regering genomen besluit niet slechts tot een daad van politieke betekenis, die het vertrouwen in de deelstaten versterkt, maar vooral en in de eerste plaats tot een daad van menselijkheid en van gerechtigheid. Hier wordt een humane plicht vervuld. De Nederlandse troepen zullen hun taak als zodanig opvatten en haar in die zin volvoeren. Ik weet zeker, dat millioenen Indone siërs, ook in de republiek, deze door de Nederlandse regering gekozen oplos sing met een gevoel van opluchting en dankbaarheid aanvaard, want wij zien deze actie als een nieuwe stap naar de bevrijding." Adam Marik, de ex-directeur van Antara, het republikeinse nieuws agentschap van Djokjakarta, is samen met een lid van de republikeinse good- will-missie door de Nederlandse auto riteiten te Batavia gearresteerd. Marik was lid van de Partai Murba, de linkse partij onder leiding van de Trotzkistische communist Tan Malak ka.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3