SOERAKARTA ZOU BEZET ZIJN HOE DJOCJA BEZET WERD Amerika zou terugtocht der troepen eisen SOCIALISTEN ZIJN NIET EENSGEZIND; ONENIGHEID TUSSEN ROMME EN v.tE GOES; WEETER OVER BUITENLANDSE VISIE Min. Sassen antwoordt zwaar vermoeid i Rumoer op het Binnenhof Snelle vorderingen op Sumatra en Java Anders sancties door leden van de Verenigde Naties? een vliegtuig aan v. bureaux van redactie en administratie ■IÉ Tot hoofd en hart Republikeinse regering in India? Luchtverkeer met Indonesië Ooggetuige-verslag ..j. Z/aXa/a 1 ,,W. Resolutie Veiligheidsraad wordt voorbereid V.S. bieden zelfs Malik n SOEMITRO BIJ LOVETT „Sluit Nederland uit van Marshall-hulp!" Het weer J ERNSTIG ONGELUK TE DEVENTER r DINSDAG 21 DECEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24339 GEMECHANISEERDE BRIGADES REEDS IN CONTACT MET PARACHUTISTEN Hel officiële Nederlandse communiqué van vandaag geefl slechis summiere details over de Nederlandse vorderingen, doch uil gewoonlijk betrouwbare niet-officiële bron werd Vernomen, dat zowel op Java als op Sumatra snelle vorde ringen worden gemaakt. Niei-bevestigde berichten melden, dal Nederlandse ge mechaniseerde brigades vanuit Semarang, Soerakaria, de tweede stad der republiek, hebben bezet en zich hebben verenigd met de luchtlandingstroepen in Djocja. Andere onofficiële berichten melden, dat de Nederlandse strijdkrachten, die in opmars zijn vanuit Padang, over vrij wel onbeschadigde wegen en weinig tegenstand ondervin dend, bijna Boekiilinggi (Fort de Koek) hebben bereikt. In Tjepoe, hei oliecentrum in Oost-Java, dat gisteren vol gens dezelfde bronnen door de mariniers werd bezet, stond minstens één pui in brand. Censuur op telegrammen van correspondenten Nederlandse vliegtuigen niet op Ceylon /S|3;I8S"'*' JAVA ZEE m INDISCHE OCEAAN lil Engeland nieuwe corruptie-affaires Scotland Yard speurt Buitenlands politiek aspect Nederlands memorandum Chifley uit zijn zienswijze Engeland waarschuwde actie niet te beginnen Afkondiging B.LO.-besluit Vier personen gedood Debatten in de open lucht SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. EUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents pet millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, i 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Van officiële Nederlandse zijde wordt medegedeeld, dat de Nederlandse troe pen gisteren Bojolali, 25 km. Zuid-Oost van Salatiga en Pati, 23 km. ten Noord- Oosten van Koedoes hebben bezet. De Nederlandse Marjniers bezetten Toeban en staan aan de rand van Bodjonegoro. De Marine-voorlichtingsdienst meldl - dat zich ter zee geen incidenteiuhebben voorgedaan. De verscherpte kustbewa king is in gang gezet, waarbij vooral wordt gewaakt tegen het vluchten over zee van extremistische benden. De Kon. Marine verleent waar nodig hulp en steun aan de acties van het leger. De Marine-luchtvaartdienst heeft belang rijke bijstand aan de Nederlandse troe- Cen verleend. Enige berichten over de bezetting van Djocja behalve de leger communiqué's komen nu over Radio Djocja. De zenner van de strijdkrachten-radio is door de lucht aangevoerd en op het vliegveld van Magoewo opgesteld. Reeds Zondag nacht om 11.30 uur was de zender in de aether. Volgens eigen uitzen- Hoewel de gebeurtenissen in Indo nesië nog geen aanleiding hebben gege ven tot enige officiële actie, meent men in politieke kringen te Nieuw-Delhi dat de regering-Nehroe zich gaarne accoord zou verklaren met het voorstel een uit geweken republikeinse regering te Nieuw-Delhi te" vestigen. De Nederlandse militaire autoriteiten te Batavia hebben gisteravond censuur op de telegrammen van corresponden ten ingesteld en bekend gemaakt, dat „geen militaire inlichtingen, anders dan de inlichtingen, vervat m,)"e °"1_ cieel vrijgegeven communique s, ver zonden kunen worden aldus meldt U. P. dingen beschikt het „Strijdkrachten- programma Djocja" over een com plete installatie, draaitafels, disco theek, mengversterkers, enz. inbe grepen. Ir verschillende uitzendingen van dit station wordt gezegd, dat het op het vliegveld van Magoewo Maandag reeds aanzienlijk minder druk was dan Zon dag. Thans landen slechts vliegtuigen, welke voorraden aanvoeren en verschil lende hoge militairen aan boord heb ben, die zich van de toestand op de hoogte komen stellen. Soekarno's paleis te Djocja werd na geringe tegenstand bezet. Zes leden van Soekarno's lijfwacht trachtten met een auto te vluchten, doch de bestuurder van de auto werd doodgeschoten, waar na de auto tegen een muur botste. De eerste Nederlandse parachutisten, die op het vliegveld van Magoewo landden, vonden de Republikeinse bezetting ge- vluch. In de gebouwen stonden de porties rijst nog op de tafel. Intussen heeft de NIWIN op het vliegveld reeds een cantine ingericht. De bevolking is kalm en gereser veerd, doch indien een Nederlandse mi litair naar de weg vraagt, krijgt hij ge woonlijk ten antwoord ..Tidah tahoe" dat weet ik niet). Een van de para chutisten bleef bij dé sprong uit het vliegtuig met zijn valscherm aan het toestel haken, doch de vlieger wist hem veilig aan de grond te zetten. Een woordvoerder van de regering van Ceylon heeft verklaard, dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat Nederlandse vliegtuigen zal worden toegestaan op Ceylon te landen, als India de Nederlan ders het gebruik van Indische vliegvel den zou ontzeggen. De Amerikaan George McTurnan Kahin, die zich 19 December in Djok jakarta bevond, waar hij in opdracht van de „Social Research Council" te New York en de John Hopkins Univer siteit politieke vraagstukken bestudeer de, schreef na aankomst in Batavia voor United Press het volgende ooggetuige- verslag: „Zondagmorgen om half zes werd ik gewekt door het gedreun van een explo sie die het gehele huis, waarin ik mij bevond, deed trillen. Een reeks ontplof fingen daarna maakte het duidelijk, dat bommen op het vliegveld insloegen. Wij wisten dat de Republikeinse luchtmacht die dag manoeuvres zou houden en ver onderstelden dat die waren begonnen. Maar toen verscheidene bommen in de stad zelf terecht kwamen, één daarvan op nauwelijks honderd meter van het huis, waarin ik mij bevond, kwamen we tot andere gedachten. Met een schok beseften we, dat het de Jlederianders moesten zijn, die het hadden gemunt op de hoofdkwartieren van de Republi keinse luchtmacht en van het Republi keinse leger, die in het zelfde blok waren gevestigd. De Indonesiërs, klaarblijke lijk voorbereid, staken de hoofdkwar tieren onmiddellijk in brand. Het ge bouw had nauwelijks goed en wel vlam gevat of een Nederlandse bom sloeg met een klap in en vernielde het vol komen. Een auto, die even later ons huis pas seerde, werd met 'ooordwapens aange vallen door een Nederlandse Mustang. Kort daarop begonnen de republikéin- se troepen Djocja te verlaten. De uit tocht verliep op ordelijke wijze en was geheel gemotoriseerd. Een gering aantal Republikeinse soldaten bleef achter om de orde te handhaven. Voor het hoofdkwartier van de lucht macht door Nederlandse bommen was uitgeschakeld was ik nog op straat ge weest om poolshoogte te nemen. Wij noorden, dat Nederlandse parachutisten het vliegveld Magoewo hadden genomen en dat in de omgeving daarvan de grond met parachutes was bezaaid. Om ongeveer half een 's middags wer den hevige straatgevechten gevoerd en kwamen weer bommen en raketprojec tielen naar beneden gieren. Plotseling zagen we een Ambonnese soldaat, met 'n tommygun in de aanslag, midden op straat staan. Eén van mijn Indonesische vrienden gaf mij de raad, met hem te gaan praten. Ik liep met Donati, een met mij bevriende Britse piloot, naar hem toe, maar de A mbonnees plantte de loop van zijn wapen in de maag van Donati. Gelukkig kwam juist een Nederlandse luitenant voorbij die „sufferd" riep, waarop de Ambonnees de tommygun liet zakken. De Nederlandse luitenant beval alle mannen, de huizen te verlaten. De vrouwen mochten binnen blijven. Hij zei, dat we allemaal per vliegtuig naar Semarang zouden worden overgebracht. Hij gaf mij de opdracht allen in mijn jeep naar het vliegveld 4e brengen. Op het vliegveld legde een andere Nederlandse luitenant beslag op mijn jeep, zeggende, dat die aan de waarne mers van de U.N.O. zou worden overge dragen, zodra hij hem niet meer nodig had. 'Poirvelcarht IcHtRISON J1 Soemeda»! ::vv "l**! gA1_, ,i I..... Kaart van de republiek met de demarcatielijnen gesitueerd in Java. De pijlen geven de opmars der Nederlandse troepen aan. De gearceerde gebieden zijn reeds bezet. (Situatie volgens legerbericht van gisteravond) De Amerikaanse delegatie, waarvan het verzoek tot de speciale vergadering van de Veiligheidsraad is uitgegaan voor een bespreking van de Indonesische kwestie, heeft na de verdaging van gis teren hard gewerkt aan het opstellen ener resolutie, die Woensdag aan de Vei ligheidsraad zal worden voorgelegd. Zij bood zelfs de Russische vertegenwoor diger in de Veiligheidsraad, Malik, aan, met een Amerikaans vliegtuig uit het geblokkeerde Berlijn te vliegen om spoe dig in Parijs te ®jjn. Volgens de resolutie zouden, zo meldt U.P., de partijen de stellingen van vóór Zaterdag 18 December moe ten innemen, hetgeen practisch alléén neerkomt op een terugtocht van de Nederlandse troepen. Indien deze maatregel niet wordt opgevolgd, zou den de Amerikanen voornemens zijn de actie een bedreiging van de vrede te laten noemen, waardoor de partij, die schuldig bevonden zou worden aan de vredebreuk, blootgesteld kan worden aan sancties door de leden van de Verenigde Naties. In welingelichte kringen wordt even wel gezegd, dat de resolutie van Ame rika nog slechts in het eerste stadium is en dat wellicht nog aanzienlijke wij zigingen kunnen worden aangebracht, voordat zij aan de Raad zal worden voor gelegd. Alles hangt practisch af van de reacties bij de andere delegaties. Een officiële Amerikaanse woordvoer der deelde aan Aneta mede, dat de Ame rikaanse delegatie contact zoekt met alle leden van de Raad, die op het ogenblik te Parijs vertoeven. Behalve de acht delegaties van de elf leden, die gister morgen aanwezig waren, is thans ook de gedelegeerde van Columbia in Parijs. Met betrekking tot de houding van de delegaties, waarmede tot nu toe contact is verkregen, gaf de zegsman als zijn mening weer, dat er een groter eens- Alle partijen, op eommunisten na, steunen regering (Van onze parlementaire redacteur) In slechts vier uur tijd heeft de Tweede Kamer gisteravond haaf jongste Indonesische debat afgewerkt. Verreweg het kortste, dat zij ooit gehouden hei ft. Het kon ook kort zijn, omdat alle partijen op de communisten na zich bij de regering aansloten. En wat de communisten betreft, ook die hoefden het niet lang te maken, aangezien zij toch niets konden bereiken: Dit bleek ook wel uit de motie, die zij bij monde van de heer 'Paul de Groot nebben ingediend, eisende, dat de regering aan de Nederlandse strijdkrachten de opdracht zou geven onverwijld het vuren te staken. Die motie werd aan het eind van de avond, met 80 tegen uitsluitend de 8 communistische stemmen verworpen. ste regeringspartijen op dit belangrijke moment niet vierkant achter de rege ring staat en een onzekere, niet geheel betrouwbare factor vormt. Vandaar waarschijnlijk ook, dat de heer v. d. Goes, in deze „opbouwende kritische gezindheid sprekende, nogal wat steke lige opmerkingen te maken vond. Om te beginnen richtte hij al zijn pijlen tegen prof. Romme; die in een hoofd artikel van dezelfde dag Mohammed Hatta alvast van een toekomstige sa menwerking in federaal verband had uitgesloten en zwaar de staf over hem had gebroken. Als de heer v. d. Goes er nu op had gewezen, dat hem de reden voor deze snelle veroordeling niet duidelijk was, dan had hij onge twijfeld een sterker standpunt ingeno men, dan hij nu deed door prof. Romme een voorbarigheid, niet minder dan schadelijk voor 's lands belang, te ver wijten en zelf meteen maar uiterst gunstig te oordelen over Hatta. Dit was even voorbarig en misschien óók wel schadelijk voor 's lands belang. De re gering heeft laten weten, dat zij in beginsel zeer veel prijs stelt op de medewerking van leidende Republi keinse figuren, voor zover zij van goede wil zijn, en dat voorts de gevallen in dividueel beoordeeld zullen worden. Niemand kan verwachten, dat de rege ring dit oordeel na twee dagen gereed Er bleek overigens ook onder dc regeringsgezinden een onzekere partij te schuilen. De socialisten zijn wet eensgezind. Zij lijden aan een minder heid, die het militaire optreden afkeurt. Misschien zouden zij de voorkeur geven aan het abandonnement van Indië, doch dit bleek op deze avond nog niet. De heer v. d. Goes van Naters was de enige socialistische woordvoerder. Het was nog niet zover, dat de bezwaarden zich openlijk afsplitsten. Wel moest de heer v. d. Goes melding maken van hun bezwaren, die ertoe leiden, dat de so cialisten in opbouwende zin, naar de heer v. d. Goes zei, kritisch zullen toe zien op de wijze, waarop de regering uit dit conflict komt. Het is eerlijk gezegd een weinig ple zierige situatie, omdat een van de groot- „Scotland Yard" heeft een onderzoek ingesteld naar twee smokkelzaken, "Waarvan er een ingewikkeld is gewor den door het feit, dat sommige minis teries er bij betrokken zijn, aldus meldt A. F. P. De „Daily Telegraph" schreef gisteren, dat de eerste zaak onregelmatigheden Zou betreffen bij het uitreiken van bouwvergunningen, alsmede van vergun- hingen voor militaire uitrusting, staal en Papier (inzonderheid krantenpapier). ®et blad zegt, dat „de waarde van de onrechtmatig verkregen militaire uitrus- "ng i millioen pond bedraagt". De tweede zaak betreft een deviezen- sthokkei voor een bedrag van 1 millioen P°nd sterling. Dit tweede onderzoek Wordt door Scotland Yard geleid in overleg met autoriteiten van de schat kist en er wordt verwacht, dat de zaak vortakkingen heeft op het vasteland. heeft. Verder had de heer v. d. Goes aan merkingen op de laatste brief van de regering aan de heer Cochran. Hij vond die te stroef van toon. Hij wilde ook weten door welke samenloop van om standigheden het moment der militaire beslissing vervroegd was, op welke vraag minister Sassen later antwoordde, dat daar allerlei oorzaken voor waren als het feit, dat de C. G. D. in Kalioe- rang vertoefde; het niet altijd lukken van de verbindingen tussen Batavia en de Republiek, alsmede de onmogelijk heid om de regering van Indonesië (wat bedoelde de minister daar precies mee?) van advies te doen dienen. Veel wijzer werd men er alles bijeengenomen niet van, maar dat zal ook wel niet de be doeling zijn geweest. Wat de onenigheid tussen de heren v. d. Goes en Romme betreft zij nog gememoreerd, dat de heren elkaar toch weer vonden behalve dan op het punt van die ene mijnheer in hun eensgezindheid no pens de noodzaak om de Republiek met al haar waardevolle krachten in te schakelen in het nieuwe bestuur. De Republiek, zei de heer v. d. Goes terecht, is de bakermat van het na tionalistisch vrijheidsstreven yan In donesië en wordt als zodanig door allen erkend. Natuurlijk moest de heer v. d. Goes dan ook nog eens een hak geven op het militair gezag, dat hij zo kort mogelijk van duur wil doen zijn. Hij had er ook kritiek op, dat de federale regering niet ineens is ingeschakeld, doch dan had men die federale regering eerst moeten in» stellen en dit was nu juist niet mo gelijk. Kortom, het was maar een tamelijk naar en zuur speechje, dat de heer v. d. Goes t'oor de heren bracht. Niet erg bemoedigend. De andere sprekers hadden over het algemeen niet veel meer te zeggen dan de bekende argumenten, die 't regeringS' standpunt steunen. Het belangrijkste punt uit prof. Romme's korte rede was wel zijn verwijzing naar het betrekke lijke belang van de Nederlandse souve- reiniteit in de overgangstijd. Die is, zeide hij, niet meer een zelfstandig doei in zich, doch zij is nog slechts het middel om de overgangstijd te kunnen afsluiten met vrijheid en recht, en in deze kernachtige uitdrukking was fei telijk het hele programma van Neder land voor de phase, die thans is inge treden, geschetst. Over Hatta heeft prof. Romme zich in de Kamer aanmerkelijk minder dui delijk uitgelaten dan in zijn hoofdarti kel. Hij stelde het zo: de zuivering van de federale opbouw kan alleen geschie den met medewerking van hen, die de grondslagen van Linggadjati innerlijk hebben aanvaard. Zeer juist, doch als dit de norm is, dan kan men nog een lief nummertje discussiëren over de vraag of Hatta een bruikbare kracht is. De heer Schouten, die de goede smaak bezat geen speech te houden onder het motto: zie je wel, wij hebben altijd gelijk gehad!, wilde bij deze ge legenheid met over het regeringsbeleid van de laatste tijd spreken en evenmin over de vraag, wie zijn houding veran derd heeft dat was natuurlijk wel even een insinuatie. Maar hij wil in ieder geval de Republikeinse leiders als niet-constructieve krachten allemaal uitschakelen. Dat wordt dus straks het afzetpunt voor de oppositie. De heer Weiter kon zijn vreugde moeilijker be dwingen. Hij had zich alleen verbaasd, dat de regering nog zolang had moeten beraadslagen voor zij tot haar besluit kwam. Nu, dat was uiteraard slechts een rhetorische verbazing. Zond ar twijfel verdienstelijk maakte de heer Weiter zich door rondweg te spreken over het buitenlands politieke aspect van de kwestie. Het is verwon derlijk, dat alle andere sprekers daar practisch het zwijgen aan toe deden. (Vervolg ov nap 31 IDM gezindheid heerst dan men had ver wacht. De Amerikanen willen recht op het doel afgaan. Zij hopen, dat er een on middellijk besluit kan worden geno men. Zij houden ook nog rekening met de mogelijkheid van een hervatting der onderhandelingen. In de eerste plaats moet worden nagegaan wat er kan worden gedaan aan de hand van hoofd stuk VI van het handvest en als dit niet tot resultaten leidt, dient hoofdstuk VII in beschouwing te worden geno men. De zegsman deelde nog mede, dat de uiteindelijke doelstelling van de resolutie is, de Indonesiërs in vrij heid te doen stellen en een herstel van de status-quo (vermoedelijk wordt hier bedoeld: Soekarno en de zijnen in vrijheid te stellen Red.) Bij de thans in gang zijnde bespre kingen tussen de Amerikanen en de overige delegaties is de algemene nei ging, de Nederlanders te verzoeken, hun troepen terug te trekken. Indien dit niet mocht gebeuren, zou het Amerikaanse lid van de C.v.G.D. uit de commissie kunnen treden. Dit is nog een algemeeó denkbeeld bij het voorbereiden der re solutie en bij het contact met de andere leden van de Veiligheidsraad. Verwacht wordt dat Australië zal wor den uitgenodigd om mede aan te zitten aan de conferentietafel op a.s. Woensdag. Men is van mening dat Australië dan de vrede in Zuid-Oost-Azië in het algemeen in bespreking zal brengen. Er is ook sprake van, dat een soortgelijke uitnodi ging zal worden gericht tot India. Volgens de laatste berichten in de kringen der delegatie bestaat de moge lijkheid dat de voorzitter van de Raad de heer Van Langenhoven, de Raad in ver. gadering bijeen zal roepen op Woensdag middag in plaats van Woensdagmorgen. In het Nederlands memorandum, dat aan de Veiligheidsraad is toegezonden, wordt een overzicht gegeven van de besprekingen, die door de vertegen woordigers van Nederland sedert het uitroepen van de Indonesische republiek in Augustus 1945 zijn gevoerd en wordt de Indonesische republiek er van be schuldigd de overeenkomsten van Ling gadjati en van de „Renville" niet te hebben nageleefd en te hebben gedoogd dat gewelddaden werden gepleegd op Nederlandse en Indonesische officiële persoonlijkheden. Verder wordt erop ge wezen dat gewapende groepen de door Nederlanders gecontroleerde gebieden zijn binnengedrongen. De actie die door de Nederlandse re gering is ondernomen, zo heet het ver der in dif memorandum, heeft ten doel de Indonesische bevolking in de gele genheid te stellen, haar mening op de mocratische wijze te uiten en vrij te be slissen over de wijze, waarop zij wenst te worden geregeerd. Met betrekking tot de gebeurtenissen, die het Nederlands optreden van Zater dag j.l. voorafgingen, maakt de nota gewag van een schrijven van minister Hatta, d.d. 14 December, eyenals van de weigering der Indonesische regering, de verzoenende voorstellen, die er in voorkomen, te aanvaarden. In verband hiermede /verwijt de nota de president van de republiek, Soekarno, en zes zij ner ministers, zich onder voorwendsel van een officiële reis naar India te heb ben Willen onttrekken aan de mogelijk heid van een accoord. Na er op te heb ben gewezen, dat de Nederlandse rege ring niet zal wijken en geen harer plan nen betreffende het toekomstige statuut van Indonesië zal prijsgeven, noch de extremistische en communistische ele menten de verwezenlijking van de wen sen der overgrote meerderheid der In donesische bevolking zal laten beletten, uit de Nederlandse regering de wens dat de regeringen van de bevriende landen haar politiek zullen begrijpen en steu nen. In het süpplementaire rapport van de Commissie voor Goede Diensten, dat Zaterdag uit Kalioerang werd verzonden, drukt de heer Cochran er zijn leedwezen over uit, dat de Nederlandse regering het noodzake lijk achtte een tijdslimiet te stellen, die slechts achttien uur liet voor Hatta's antwoord op de Nederlandse eisen. Hij beklaagt er zich over, dat de Ne derlandse regering 'n tijd van vijf dagen nodig had voor een antwoord op Hatta's brief, die op 13 December door Cochran aan de Nederlanders was overgebracht. ochran zegt: „Ik kan niet in billijkheid druk op Hatta uitoefenen voor een on verwijld antwoord op een brief, waarin niet slechts wordt gevraagd om uiting te geven aan bereidwilligheid om de onderhandelingen te hervatten, doch waarin eerder sprake is van het opgeven van de positie zijner regering op elk materieel punt." Cochran zegt in zijn telegram verder, dat gedurende de laatste vier maanden, noch hij, noch enig ander lid van de C. v. G. D. „de gelegenheid had om deel te nemen aan besprekingen in C.v.G.D.-verband of besprekingen bij te wonen tussen partijen over de geschil punten, die waren genoemd in het Ne derlandse memorandum." De heer Cochran legt er de nadruk op, dat van de mogelijkheden, die de diensten van de C.v.G.D. hadden kun nen bieden, geen „uitputtend gebruik' is gemaakt. Hij zegt tenslotte dat hij op Hatta geen druk kon uitoefenen, Nederlandse eisen te aanvaarden die neerkwamen op „blanco toestemming zonder onder handelingen." De Australische minister-president Chifley, heeft vandaag, volgens U. P. verklaard, dat Australië een onmiddel lijke staking van het vuren en de te rugkeer van de Nederlandse strijdkrach ten naar de oorspronkelijke demarcatie lijnen wenst. De Australische vertegenwoordigers in Parijs hebben de opdracht gekregen de kwestie met de andere gedelegeerden te bespreken, in het bijzonder met die van Engeland. De Australische regering ondersteunt het streven naar onmiddel lijke verkiezingen in Indonesië. Chifley vroeg zich af of in geval van een voortdurend conflict door de UNO niet een mandaatschapsregeling over wogen moet worden. Diplomatieke bronnen in Londen zeggen, naar U. P. meldt, dat En geland getracht heeft Nederland er van te weerhouden de militaire actie in Indonesië te heropenen. Volgens deze kringen heeft de Britse ambassadeur in Den Haag verleden week de Nederlandse regering onder ogen gebracht, dat naar de mening der Britten een hervatting van de strijd in Indonesië de communistische acti viteit in Zuid-Oost-Azië zou kunnen verscherpen. Een hoge Nederlandse functionaris zou hierop geantwoord heb ben, dat een republikeins bewind in Indonesië erger zou zijn dan de gevol gen, die Engeland van een hervatting van de strijd verwachtte. Soemitro de vertegenwoordiger var de Republiek te Washington heeft op de Ver. Staten een beroep gedaan om „politieke en economische steun" voor 'de republiek. Hij heeft aan de Ve? Staten eveneens verzocht „in ernstige overweging te willen nemen" Nede.- land uit te sluiten van de Marshallhulp in verband met de „politionele actie" Hij kondigde aan, dat een nieuwe re gering zou worden gevestigd te Boe kittinggi (fort de Koek, in Sumatra) er: dat, als Boekittinggi mocht worder bezet, de Republikeinse regering naai elders zou worden overgebracht. Soemitro deelde aan verslaggevers mede, dat Lovett „uitdrukking gaf aan zijn ernstig en groot medeleven en zijn leedwezen over het gebeuren had uitge sproken". Soemitro voegde hieraan toe: „De republiek is voorbereid op een langdurige guerilla-oorlogvoering. Zeer spoedig zult ge getuige zijn van een se rie tegenaanvallen op de Nederlanders vanuit de bergen. Ik weet dat onze ge vangen genomen leiders de strijd nooit zullen opgeven". In het Staatsblad van gisteren is af gekondigd het K. B. van 14 December 1948, houdende voorlopige regeling van het bewind in Indonesië. Een esquadrille B. 25's op verkenning boven Java. De daad is de afspiegeling van de gedachte. Verwachting tot Woensdagavond: Voor het Noorden van het land: Overwegend droog weer met tijdelijke opklaringen. Zwakke tot matige \vïnd tussen Noord en Oost. Des nachts plaatselijk lichte vorst, over dag temperaturen enkele graden bo ven het vriespunt. Voor het Zuiden van het land: Meest zwaar bewolkt of nevelig, maar overwegend droog weer. Zwak ke tot matige wind tussen Noord en Oost. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zon: 8.46—16.31. Maan onder 12.42. Om kwart voor acht hedenmorgen is een vrachtauto, die arbeiders naar de machinefabriek Aberson vervoerde, op de onbewaakte overweg bij het -nieuwe plantsoen te Deventer in botsing geko men met een goederentrein. Er zijn vier doden te betreuren en één zwaargewon de. De chauffeur is ongedeerd. In de wagen bevonden zich twaalf personen. De goederentrein heeft de auto een 200 meter meegesleurd, maar deze kreeg slechts weinig schade en is zelfs niet eens gekanteld. De ongelukkige? afloop is te wijten aan het feit, dat de arbeiders uit de wagen sprongen en zodoende onder de trein terecht zijn gekomen. Volgens politieverklaringen zijn mist, gladheid en duisternis de oorzaak van het on geval. Radio Berlijn zal, volgens het onder Sovjet-contröle staande Duitse nieuws bureau ADN, over twee maanden weer op volle kracht in de aether komen. In een .ander district van Berlijn zal een nieuwe zendmast worden opgericht. De aanxomst resp. van minister-presi dent W. Drees, en de ministers Sassen en Stikker op het Binnenhof. (Van onze Haagse' redacteur) Bijzondere gebeurte nissen in het parlement maken de helft van het Binnenhof tot één groot parkeerterrein; een Rege ringsverklaring over In donesië brengt daarbij een lange queu- voor de ingang van de publieke tribune. Als dan ook nog de radio is ingeschakeld groepen de wachtenden samen rond de auto's van kamerleden, van waar uit de stem van de mi nister-president even ver trouwd opklinkt als in de Tweede Kamer zelf het is een zekere schade loosstelling voor hen, die nèt niet meer binnen konden komen en er is een soort onzichtbare ge meenschap tussen „bin nen" en „buiten" Zo was het gistermid dag aan de buitenkant van de Tweede Kamer, waar de rede van dr. Drees onmiddellijk van commentaar voorzien werd. Men kon overigens weer eens constateren, dat de man op straat deze dingen bijzonder kalm opneemt en ver werkt. Totdat echter die schreeuw van veront waardiging, welke de luidspreker direct na de rede van de minister-pre sident in alle Nederland se huiskamers deed ho ren. ook tot het auditori um op het Binnenhof doordrong. Men snelde naar de uitgang van het Tweede Kamer-gebouw om de ordeverstoorder van de publieke tribune op te vangen. Het zou, naar de opinie van het wachtende pu bliek te oordelen, nog wel eens een minder har telijke ontvangst hebben kunnen worden als zich onder deze mensen niet een aantal vrouwen ver spreid had, die al dan niet in gesloten verband waarschijnlijk de minis ters bij hun vertrek het een^n ander hadden wil len toevoegen en nu de publieke opinie van hun naaste omgeving begon nen te bewerken met in dicaties als „koloniale ka pitalisten" en ..S.S.-me- thodes". Een heftig gejoel en gefluit vormde bet antwoord op deze politie ke wijsheden, waarna de meest onsamenhangende betogen over en weer werden weggegeven. De man. die dit vuurtje onbewust had aangesto ken, werd nauwelijks meer opgemerkt toen hij in de deuropening ver scheen. Maar hij nam de kans waar om zijn afge broken protest hier voort te zetten en zo waren nog voor het officiéél vastge stelde avonduur de de batten over de Regerings verklaring reeds in volle gang, zij het dan niet on der presidium van de Ka mervoorzitter. De politie heeft er spoedig een eind aan ge maakt en de rumoerigen door het poortje aan de Hofweg van het anders zo stille plein verdreven; een man, wiens stem even doordrong in de aether, een paar vrouwen, nog luide na-redenerend op het Spui. De meer rustige achter blijvers maakten rechts omkeert om de hoed te heffen voor de ministers Spitzen en Stikker, die als eersten 's Lands ver gaderzaal verlieten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1