Zetel Bloembollencultuur blijft in Haarlem Ook beursgebouw in Hillegom Koble* Koersstop voor Indische koersen record-zege STILLE ARMEN Hubert Cuypers Waar zijn de 99 anderen DRIE KIPPEN, EEN GANS EN DE KOP VAN EEN FIETSLAMP STILLE ARMEN r Wij luisteren naar Alliance dames behalen afi v.Empeleit A t, EN DA' Nieuwe tramtreinen voor de N.Z.H. Bloed in autobus bewees diefstal Katechistische avond te Heemstede „Woordbreuk" jegens C.v.G.D. KERSTGESCHENKEN J K DINSDAG 21 DECEMBER 1948 PAGINA 2 De sanering De KERSTBLOEMEN Hei elecirische sche erapparaai da! alles overtref! In tramrails geslipt Weihnachts Oratorium Kerstavond K.J.M.V. KAMERMUZIEKAVOND Het huis in de Tetterode straat „HAARLEMSE MANÉGE" Earste jacht na de oorlog Jaarvergadering „Jan Pastoors" Nieuws van de sportclubs MIEP GELOOFT, Burgerlijke Stand HEEMSTEDE PO STD UIVENTE NT OON- S TELLING Met pensioen LAATSTE NIEUWS Zilveren priesterfeest pastoor Van Zon GEMEENTEZAKEN Geen brug, maar dam BLOEMENDAAL Geen spreekuur Bibliotheek Bispinchstichting Alleen het fijnere genre I Rectificatie uitslag sportpr i j svraag R.K.G.V. „Hercules" VASTE MARKT Indische fondsen willig Beurs van Amsterdam Beurs van New York fsi In de voortgezette vergadering van de Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur, welke gisteren in Haarlem werd gehouden, kwam het belangrijke punt over het beursgebouw aan de orde. De afdeling Haarlem had het voorstel ingediend, om de machtiging aan het hoofdbestuur, verleend om het gebouw en de zetel der vereniging te ver plaatsen van Haarlem naar Hillegom, in te trekken. Na discussies over en weer kwam een voorstel van de voorzitter, dat in besloten zitting werd behandeld, in stemming, dat luidde: Indien het aanbod van de gemeente Haarlem wordt aanvaard, dan betekent dat niet, dat het reeds aanvaarde aanbod van de gemeente Hillegom verworpen wordt. De aanvaarding van dat aanbod blijft dus gehandhaafd. De Hillegomse beurs zal dan een aparte stichting worden onder beheer en auspiciën van de Algemene Vereniging. Het voorstel werd aangenomen met 291 stemmen vóór en 44 tegen. Vastgesteld werd toen, om bij het eventueel te nemen besluit om het aan bod van de gemeente Haarlem te aan vaarden in beginsel een der vier in het aanbod genoemde mogelijkheden aan te nemen, onder voorwaarde, dat de Vereniging alleen gehouden is tot te rugbetaling der verkregen geldsommen, indien zij vóór het jaar 2000 haar zetel en beursgebouw buiten Haarlem zou verplaatsen. Dit werd aangenomen met 295 stemmen voor en 25 blanco. Gisteren meldden wij reeds, dat de Algem. Vereniging met 200 st. voor en 144 tegen besloten heeft de sanerings maatregelen te handhaven. Aan dit be sluit gingen de volgende discussies vooraf: Na de rede van de voorzitter en af handeling van de traditionele agenda punten kwam aan de orde het voorstel van het hoofdbestuur inzake het beëin digen van de saneringsmaatregelen. Bij de behandeling diende allereerst de afdeling Texel een motie in, waarbij voorgesteld werd met het hoofdbe stuursvoorstel mee te gaan, mits ook de buitenlandse minimumprijzen werden afgeschaft. De voorzitter zei hierop, dat het laat ste een onmogelijkheid is. Men moet rekening houden met de realiteit in verband met de deviezenpositie. Deze motie kón niet worden aanvaard. De afdeling Lisse volgde eveneens met een motie, waarin gesteld wérd: be heersing vah het areaal, handhaving van een laag minimumprijs-stelsel en van het surplus-fonds en verder af schaffing van alle overige maatregelen. In de toelichting wees de afgevaar digde van Lisse er op, dat men niet klakkeloos moet weggooien, wat men bezit. Heel het stemmen tegen de sane ring komt z.i. voort uit verkeerde me thodes als de vrijwillige en verkeerde inkrimp. Spr. bracht nog naar voren, dat de inhoud van de motie de mening is van de drie standsorganisaties van de bollenstreek. Inzake de opmerking „Dienende ordening" in de toelichting van het hoofdbestuur zei de voorzitter, dat deze uitdrukking alleen gebezigd is om te laten zien, dat de komende P.B.O. ook de belangstelling heeft van de bloembollencultuur en dat bij door voering de vereniging de grootste rol in de bloembollen zal spelen. Met betrekking tot de motie-Lisse kondigde de voorzitter aan, dat hij deze het eerst in stemming wilde brengen, maar dat bij aanvaarding de voorstellen van het hoofdbestuur en de afdelingen Grootebroek en Rijnsburg niet meer in stemming zouden komen. Maar eer het zover was, werden er veel woorden gesproken, waarbij de voorzitter zich verplicht zag te ageren tegen het gezegde van de laatste we ken, als zou hij als een windvaan om- zijn dit jaar gelukkig veel lager in prijs. Wij hebben weer een pracht- collectie Cyclamen, Azalea's, Poinsettia's, Begonia's, Hya cinten, Tulpen, Hulst, Mist letoe, dennengroen enz. Zeer aparte Kerststukjes reeds vanaf 2.50. Mogen wij Uw opdrachten tijdig ontvangen! Bloemenmagazijn Binnenweg 18 - Heemstede Telefoon 28080 zwaaien. „Wanneer de omstandigheden zich wijzigen, dient men een standpunt los te laten, en daar is moed voor no dig!" (Applaus). Nadat de begroting over 1949 en het voorstel aangaande wijziging van de contributie zonder hoofdelijke stemming waren aangenomen, kwamen in de mid dagvergadering het voorstel van het hoofdbestuur inzake verhaal van om zetbelasting op de kopers ter tafel en dat van de afdeling Grootebroek inzake reclame-termijn geleverde gladiolen. De afdeling Sassenheim stelde in een motie voor, de behandeling van deze twee punten uit te stellen, totdat er eenstemmigheid was bereikt tussen de Algemene Vereniging en de Bond van Bloembollenhandelaren. In een helder betoog zette de voorzitter uiteen, dat de Vereniging in deze kwestie steeds open kaart heeft gespeeld tegenover de Bond, maar dat men het beleid van deze laat ste moeilijk fair play kon noemen. Hij was echter alsnog bereid voor te stellen, eventueel genomen besluiten niet te laten gelden, wanneer de Bond bereid was 'n commissie van arbitrage te aan vaarden, echter o m. onder deze voor waarden, dat de Bond daarmede vóór 15 Januari 1949 accoord gaat en zijn vertegenwoordigers vóór 1 Februari aanwijst. Sassenheim trok hierop zjin motie in en na enige discussies werden beide voorstellen zoneter „hoofdelijke stemming aangenomen, evenals dat van het hoofdbestuur tot wijziging van de statuten. In de vacature Bakker en Bijvoet werden gekozen de heren D. Kommer en Th. Hoog. Noemen wij tenslotte de heer Murk die zijn woordje deed tegen de sane ring, hetgeen voor de voorzitter aanlei ding was, hem om te dopen tot Nurks. Nurks. Overwint de zwaarste baard Zwitsers precisie fabrikaat WFiRFI? ®r' Houtstraat 166 TT CiDEiïY by de Houtbrug BIOSCOPEN Rembrandt: I've always loved you (14 j.), 2, 4.13, 7 en 9,15 u.; Cinema Palace: Kor poraal Wanhoop (a. 1), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De avonturen van Tartu (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Bloed en Zand (volw.), 2.30, 7 en 9.15; City: Spe ciaal jeugdprogramma 10.30 en 4.30 u. Spaarne-theater: Vliegende tijgers (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 21 December:. - StadsschouwburgNed. Opera met „De Parelvissers", 8 uur. Concertgebouw: Uitvoering van „The Messiah" door C.O.V. m.m.v. de H.O.V., 8 uur. Woensdag 22 December Concertgebouw: Gen. repetitie Kerst oratorium door Schotens Gem. Koor, Doogsgezind Zangkoor, H. O. V. en solis ten, 8 uur. Frans Halsmuseum: Muziekavond Comité voor Jonge Toonkunstenaars, 8 uur. Saldo 18 Dec. (gerectificeerd) ƒ2901.50. Ingekomen aan ons bureau. M.N. 10. K.G. 5.„Voor de evennaaste ter na volging" 5»—H.H. 25.—; Mevr. v. R, F. 1 50; J.W. 5.—; M.N. 2.50; Mevr. V. 0.50; NN. 2.50; N.N. 2.50; N.N. 2.50. Totaal 2968.50. Zoals indertijd medegedeeld zal op de tramlijn AmsterdamHaarlem— Zandvóort binnen enkele jaren nieuw rollend materieel in bedrijf gesteld worden. Wij vernemen, dat de destijds voor 50 jaren aan de E.S.M. verleende concessie in 1952 afloopt en dat 'de gemeente Amsterdam die slechts ver lengen wil op voorwaarde, dat er met tramtreinen gereden wordt, die niet korter zijn dan het huidige materiaal. Zodoende zullen er licht gestroomlijnde tweelingrijtuigen op de baan verschij nen met een totale lengtq van 24 meter. Zij bieden plaats aan 128 reizigers (64 zit- en 64 staanplaatsen). De snelheid van deze viermotorige wagens zal 75 km. per uur bedragen met een maxi mum van 85 km. per uur. De rijtui gen wordén voorzien van automatisch trekwerk. Het vrijkomende materiaal van de lijn HaarlemLeiden zal hoogstwaar schijnlijk op het traject Den Haag- Leiden gaan rijden en niet zoals oor spronkelijk gemeld op de lijn Leiden— Katwijk. Er is inmiddels tussen Hof- en Sleutelstad proef gereden. Een Haarlemse grondwerker, die Maandag per rijwiel door de Koning straat reed, slipte in de tramrails. Hij viel en kreeg een hersenschudding. Hij werd naar een ziekenhuis gebracht. Donderdag a.s wordt in het Ge meentelijk Concertgebouw te Haar lem het Kerstoratorium van Hubert Cuypers „ter ere van de 75-ste ver jaardag van de componist" door koren onder leiding van Jac. Zwaan uitgevoerd. Ieder kerk- en concertbezoeker kent Hubert Cuypers als componist en diri gent. Behalve zijn „Te Deum laudamus" en S Trinitatis-mis, kent bijna iedere kerkzanger de talrijke kleinere werken op dit gebied. En wie heeft zijn „minne- strelen" niet gehoord en bewonderd? Er zijn echter vele andere belangrijke, voor de jongeren minder bekende din gen te memoreren uit de thans ruim 55-jarige loopbaan van deze vitale toon kunstenaar, die zijn verdiensten nog beter stipuleren. Van zeer grote invloed op het kerk- muzikaal leven is Cuypers' ruim 25- jarige leiding van het Alphonsuskoor der Redemptoristenkerk te Amsterdam geweest. Het was in de tijd van de z.g. oude richting met haar concertmissen. In die kerk kon men Palestrijnse mu ziek door een koor van jongens en mannen horen, een unicum in die tijd. Cuypers wijdde meer dan gewone aan dacht aan het Gregoriaans, was de eer ste, die de methode-Solesmes volgde en voerde vele nieuwe, meerstemmige composities uit, welke gelukkig de Regenburgse school ontliepen. Maar ook op geheel ander gebied deed Cuypers zich kennen als compo nist en dirigent. Hij schreef o. a. toneel muziek bij Vondel's „Adam in Balling schap", die meer dan 200 maal in Ne derland en België met groot succes is uitgevoerd. Mede componeerde hij or kestmuziek bij declamatoria, een toen maals geheel nieuw genre. Schreef Cuypers in zijn „Keizers- gracht"-tijd het Alphonsus-oratorium, van later datum en van veel meer be lang zijn ae grote koorkerken: Natio naal oratorium „De Cracht van 't Landt bestaedt" en Kerstoratorium. In deze werken komen niet alleen mooie soli en koren, doch ook, wat een grote af wisseling biedt, declamatie met orkest begeleiding voor. Wij hebben ons bepaald tot slechts enkele bijzonderheden uit Cuypers' kunstenaarsleven. Ze zijn echter al vol doende om de talenten van de feeste ling duidelijk aan te tonen. Zijn talrijke werken van Cuypers overbekend, in de ware zin des woords populair, genoemde oratoria moeten nog meer bekendheid verwerven. Donderdag a.s. biedt dirigent Jac. Zwaan met zijn koren, bekende solisteji en de H.O.V. ons gelegenheid het Kerstoratorium te leren kennen. De aantrekkelijkheid van de uitvoering wordt verhoogd door een huldiging van de 75-jarige toonkunstenaar! Tweede Kerstdag des middags om half drie zal het Haarlems Gemengd Koor in de Gem. Concertzaal hier ter stede, voor de 27e maal liet Weihnachts Oratorium van J. S. Bach ten gehore brengen. Hieraan werken mede. Lien Korter, alt, Han le Fevre, tenor, Her man Hulsmann, bas, Corrie Bijster, so praan, Emmy van Eden, piano, Gosse Kroese, orgel, begeleiding H.O.V. Het geheel staat onder leiding van de heer Jan Booda. Woensdag houdt de K.J.M.V. een Kerstavond, waarbij ook de dames van harte welkom zijn. De bijeenkomst wordt niet in de eigen zaal, maar in de bovenzaal van restaurant Brinkmann gehouden. Aanvang 8 uur. Voor de tweede „Toonkunst"-avond was ^le violiste Ida Haendel, met als be geleider Felix de Nobel, uitgenodigd. Bij haar optreden enige dagen geleden met het Concertgebouworkest viel be halve de prachtige toonvorming de voorname geest op, die steeds uit haar spel sprak. Daardoor voldeed „Mendels sohn's vioolconcert in meer dan gewone mate. Het blijkt dat Ida Haendel zich niet gespecialiseerd heeft op dergelijke ro mantische muziek, want zij speelde be halve Schumann ook Bach, Bartók en Strawinsky. Moet men het spel in alle nummers bewonderen alleen is in de Schouwburgzaal vanwege de minder gunstige acoustiek de toonkleur niet zo fraai en de draagkracht niet zo groot als in de Concertzaal wat muzikale uitbeelding en karakterisering aangaat, uitte de violiste zich het sterkst in het meer moderne werk. Een Schumann- Sonate werd warm, gevoelvol, zonder enige overdrijving gespeeld, het poly- phone stemmenweefsel van Bach's Chaconne werd zo transparant mogelijk van klank gehouden, Wieniawski's Po lonaise kon men zich nauwelijks bril- lanter voorstellen, en de Slavische dans van Dvorak greep aan door rake typering. Doch in de Roemeense dansen van Béla Bartók en het Divertimento van Strawinsky bewonderde men niet alleen het kernachtige pizzicato- en stacatospel, de betoverende klank van de feilloos gespeelde flageolettonen en de zangrijkheid van het legatospel (in dit Strawinsky-werk is nog wel eens sprake van melodie, al domineert het rhythmisch element in zijn ongekende verscheidenheid), men kwam hier bo venal sterk onder de indruk door de zeer sterke uitbeeldingskracht van vio list en pianist. In beide werken ver slapte nimmer de spanning, er werd met zulk 'een bezieling gespeeld, dat elke hoorder de geest er van moest gaan aanvoelen, onverschillig of het hier matig moderne of zeer moderne muziek gold. Jammer, dat de volgorde van de werken niet chronologisch was. Moet een programma nu bepaald sluiten met een stuk wel schitterend, maar niet diepgaand? De Toonkunst-leden stelden alles op hoge prijs, niet het minst Strawinsky, die men in Haarlem zo zelden hoort! Voor de aanvang werd door de voor zitter het overleden, hoogst verdienste lijk bestuurslid, de heer L. J. van Ros- sum, herdacht. Hierna verhieven alle aanwezigen zich van hun zetels en werden enige ogenblikken ètilte be tracht. OL. KOOP De oproep van de Katholieke Jeugd beweging om honderd leiders is gevolgd door één aanmelding. Zegge en schrijve één. Waar zijn de negen en negentig anderen? Waar zijn zij, die zoveel apos tolische ijver kunnen opbrengen om hun krachten in dienst te stellen van de Katholieke Jeugdbeweging? Waar zijn zij, die een deel van hun vrije tijd beschikbaar willen stellen om een stel flinke jongens te helpen hun ideaal te bereiken? De krachten, die de Jeugdbe weging voor langere tijd heeft verloren door de militaire dienstplicht, moeten toch kunnen worden aangevuld door hen die in het vaderland kunnen blij ven! De vorming van de katholieke jeugd is, volgens allen die van de toe standen op de hoogte zijn, dringend nodig. Maar dan is het ook nodig, dat de jonge mannen van 20 tot 30 jaar en ouder hun maatschappelijke en aposto lische taak begrijpen. Aanmeldingen en inlichtingen bij de Distr. Aalm. Rector B. J. de Bot, Hage- straat 10, Haarlem en de Distr. Comm. N. Nooy, Laan van Rozenburg 36, Heem stede. Het provinciaal college heeft een be slissing genomen inzake het huis in de Tetterodestraat, dat bijna vier maanden leeg stond, omdat de gemeente Haarlem er iemand anders in wilde hebben dan de eigenaar. De gemeente is in het -ge lijk gesteld en dus kan er nu een ver huiswagen voor de deur komen. Alweer een ergernis minder! Het ambtelijk leven heeft zijn beloop gehad. Aan de eerste na de oorlog door de Vereniging „De Haarlemse Manége" ge organiseerde jacht, die dezer dagen werd gehouden, namen 40 amazones en ruiters deel. Jagermeester H. Eijsvogel gaf de consignes en, geassisteerd door R. Da vidson en G. A. van der Meer als „field masters", trad het kleurrijke gezelschap op prima paardenmateriaal 'het Naalden- veld te Bentveld in, waar de eerste run lag. Dit was een bescheiden aanloop voor de tweede, n.l. de weilanden langs de Vogelenzangseweg. Via Woestduin, Vinkeduin, Leiduin en Koekoeksduin ging de tocht naar Mariënbosch, waar de laatste run een einde vond. Onder het luiden van de klok van Kraantje Lek werd deze historische uitspanning bereikt en na het vertrek der paarden werd dankbaar gebruik gemaakt van de thé complet, door de jafermeester aan geboden. Dr. Eijsvogel namens de leden, de heer Brugsma namens de Haarl. Rij en Jachtvereniging en de heer Petrie namens de Landelijke Ruiters spraken hun dank uit jegens de organisatoren van de in alle opzichten geslaagde iacht. De wandelsportvereniging „Jan Pas toors" hield dezer dagen haar jaarlijkse ledenvergadering. Ook de leden van de wandelsportvereniging „Haarlem", wel ke zich hebben aangesloten bij „Jan Pastoors", waren aanwezig, zodat nu het oude ledental weer was bereikt. Dit was voor de voorzitter, de heer H. W. Schorfhaar, aanleiding veel te verwach ten van het wandeljaar 1949, in welk jaar „Jan Pastoors", in samenwerking met enkele andere verenigingen, op 2e Paasdag, 18 April, de bekende bloem- bollentochten weer zal organiseren. Na het verslag van secretaris, pen ningmeester en de commissies, werd overgegaan tot het kiezen van 'n nieuw bestuur, hetwelk als volgt is samen gesteld: 'voorzitter: H. W. Schorfhaar, 2e voorzitter: G. Faaij; le secretaresse: mej. C. Bakker, Zandv.laan 133, Zand- voort;\ penningmeester: H. v. Oorschot en als commissarissen mej. A. v. d. We tering, de heer H. v. Oorschot Sr. en F. Voetelink. Zondag j.l. vierde de R. K. Tafelten nisvereniging Winfried haar koperen jubileum Een onderdeel van het feest programma was de strijd tegen D.S.B. uit Den Haag om deSt. Martha- beker. Al spoedig nam de ju bilerende vereniging een voorsprong, welke zij tenslotte in een 4128 zege omzette. De drie herenteams wonnen allen: 't eerste met 7—3, 't tweede met 64, 't derde met 9—1 en 't wierde met 10—0. De twee damesteams deden 't minder goed: 't eerste speelde moeizaam gelijk, 5—5; 't tweede verloor met 14—3. Ook de competitie draait weer. Het eerste team versloeg B.T.T.C. 1 met 82. Op tweede Kerstdag gaan de Storm vogels naar Arnhem om daar een vriend schappelijke wedstrijd te spelen tegen Vitesse, de club waarvoor Schoorl ver schillende jaren heeft gespeeld. (Advertentie) dat men niet bevreesd moet zijn, met bet op tafel brengen van nieuwe gerechten. Zij heeft aan Mevr. Lotgerlng-Hllle- brand gevraagd om nog een recept voor prei. Hier is het: PREISOEP kg. prei, 25 gr boter, wat zout, peper, 1 liter bouillon van 4 blokjes gemaakt, een snuifje kerrie. 40 gr bloem, 3 lepels melk. Snipper de prei fijn. maak ze goed schoon, fruit ze met boter, iets zout, peper en kerrie, tot ze bijna gaar is. Giet er de bouillon bij. Roer de bloem aan met de melk en giet ze in de soep. Laat ze roeren de aan de kook komen en een paar minu ten door koken. Maak de soep op smaak at Prei is een uitkomst als het gaat om een pittige smaak te geven aan sla het lichte geel heel fijn gesnipperd smaakt goed en staat mooi. Zeer zeker smaakt na dit gerecht, Een halve appel lang niet slecht. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinb.veilingen. Donderdag a.s. geeft het Gemengd Koor „Blyhymnia", directeur Henk Arisz, een Kerstuitvoering in de Nieuwe Kerk met medewerking van mevrouw Bep Misset-van Andel, alt en Albert de Klerk, orgel. Het programma vermeldt o.a. werken van Bach, Palestrina, Haydn, Peter Cornelius en Röntgen. De burgemeester van Haarlem zal deze week geen spreekuur houden. GEBOREN: F. HulshofVan Schoon hoven, z; A. M. HuismanVeraart, z; C. van Galen—de Boer, z; C. A. van RussumDuivenvoorde, z; H. J. C. de Haan—Donkervoort, z; H. Jansenvan Woerkom, z; A. Ter .Horstvan der Wal, z; A. Kramerde Haan, z; M. A.' Luikir^aTreffers, z; C. A. W. Walker van Spanje, d; B. C. PrinsOonk, d; A. H. van EijkHoek, d; E. LuikMi- chels, d. OVERLEDEN: M. P. HoomansBosse, 81 j., Sophiastraat: N. G. Dijkman, 85 j., Z. B. Spaarne: W. Miedema, 66 j„ Ruijs- daelstraat; M. H. van Diemenvan Tol, 58 j„ Kamperlaan; A. Bauer, 21 j„ Le liestraat: W. J. M. van Steijnen, 5 j., Kamperlaan; M. H. Ochse, Freiwaid Delzet, 75 j., Palmstraat. „UJiebt 28 November j.l. in Vogelen zang drie kippen, een gans en de kop van een rijwiellantaarn gestolen", vroeg de Haarlemse politierechter Maandag aan de 41-jarige los arbeider A. J. F. uit Noordwijk, die terecht stond voor dief stal. „Ik weet er niks meer van, edel achtbare", was het antwoord. De rechter begon de geschiedenis te vertellen aan de hand van de stukken en verklaringen in het dossier. Ver dachte was op de bewuste dag met een paar kennissen naar een café gegaan, waar zij een behoorlijke hoeveelheid sterke drank naar binnen speelden. Toen F. het café verliet, was hij flink onder de invloed van de alcohol en in deze toestand liep hij het erf op van het huis van de 35-jarige fabrieksarbeider G. K. om hij was een liefhebber van 'stro pen eens te gaan kijken, of er een konijntje was te verschalken. Konijnen zag hij echter niet, maar wel een hond, die een gans van K. aan het bijten was Verdachte trok beide dieren van elkaar en verliet het erf met de gan- onder zijn jas achter op zijn rug. „Is deze weer gave vgn de gang van zaken tot zover juist, verdachte?" vroeg de politierech ter. „Dat weet ik niet, edelachtbare" antwoordde deze. Bij vroegere verhoren had hij echter ontkend de gans gestolen te hebben. De rechter had evenwel be wijzen tot zijn beschikking en ging ver der met zijn verhaal. Niet alleen de gans nam verdachte mee van het erf van K„ maar ook de kop van de fietslamp. Met dit alles nam F. vervolgens de bus naar de Zilk. En nu de bewijzen. Getuige no. 1, de 20-jarige juffrouw T. K., die ook in de bus zat, verklaarde, dat zij had ge zien dat verdachte, toen hij zich in de autobus bevond, iets onder zijn jas had, dat hij goed vasthield om liet niet te laten vallen. Wat het was had ze niet bemerkt. De tweede getuige, de busconduc teur J. J. Z. vertelde, dat F. nogaJ eigenaardig deed in de bus. Achter in zijn jas hield hij iets vast en bij het uitstappen manoeuvreerde hij zo, dat niemand kon zien, wat het precies was. Hij had gezien, dat verdachte veertjes op zijn jas had en tevens, dat op de plaats, waar F. had gestaan, bloed in de bus lag. De laatste getuige, de benadeelde G. K., vertelde ook, dat hij op de bewuste dag gemerkt had, dat F. iets onder zijn jas had. Toen hij later thuis kwam, vond hij zijn kippenren open en zag hij dat een gans, drie kippen en de kop van de fietslantaarn waren verdwenen. De dode gans vond men later in een café in de Zilk en het onderdeel van de fietslamp in de zak van verdachte. De officier van Justitie meende, dat er voldoende bewijzen in deze zaak waren, en vond, dat de geschiedenis er niet sympathieker op was geworden, nu ver dachte deed alsof hij alles was vergeten. Hij eiste twee maanden gevangenisstraf met aftrek. De verdediger was van mening, dat het stelen van de kippen niet was be wezen. Wat betreft het wegnemen van het andere, meende hij dat dit geweten moet worden aan het overmatig gebruik van sterke drank. Ais hier van opzet sprake zou zijn geweest, dan is ver dachte wel op weinig slimme wijze te werk gegaan. Dan ga je niet met een dode'gans tussen je jas in de bus zitten, aldus spreker. Hij vroeg een lichte straf voor zijn cliënt. De politierechter deelde de mening van de raadsman betreffende het niel aanwezig zijn van oewijzen ten aanzien van de diefstal van kippen, maar vond voor de rest, dat hij zich op vaste grond bevond. Vonnis vas drie weken gevan genisstraf met aftrek. Het Comité voor Stille Armen te Heem stede heeft sedert de vorige verantwoor ding de vólgende bijdragen ontvangen: S. E. v. S. f10, Th. L. f25, N. N. f 10, A. F. L. f 10, Fa. v. M. f 100, mej. M. v. d. B. f 1, mevr. wed. dr. L. J. A. B. v. B. S. v. C. f2.50, J. B. f10, W. B. f5, R. H. B. f 10, J. H. H. v. B. f2.50, dr. J. v. D. f 10, W. G. f 5, P. M. v. d. G. f 10, Mw. H. H.—B. f2.50, mr. A J. H. f5, drs. B. B. v. d. H. f 5, mw. wed. R. W. J.C. f 10, L. J. v. h. K f 3, C. y. K. f 10, W. H. K. f 5, mevr. H. M. f 2, mr. M v. d. N. f 10, G. v. N. f2.50, W. P. f5, drs. G. D. R. f 2.50, mr. M. R. f 10, mevr H. L. v. W.—S. f 10, E. V» f 2.50, N. N. f 5, A. W. f 2.50, J. J. L. P. f 4, N. N. f 20, mr J. A. d. 1. H. f 100. mevr. D.v. L. f 2.50, mevr. L. S. f 10, mevr. wed. J. F. M. f 10, P. d. K. f 10, N. N. te H. f30, J. H. en S. C. M. f3.50, mevr. G. f 2.50, An. N. f 100. Tezamen f 596. In totaal ontvangen f 1.966.44. De penningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde, zal nog gaarne uW bijdrage in ontvangst nemen, zowel thuis Antonis Duycklaan 12, als ten raadhuize. Zijn postg. is 153308. Op initiatief en onder leiding van Prof. Steger hield de Katholieke Actie van de parochie van St. Bavo een ver gadering voor ouders waarin Rector de Bot het woord voerde. Zoals St. Benedictus in zijn tijd een kloostergemeenschap stichtte om het Christendom uit de ondergaande Ro meinse cultuur over te dragen op de wordende westerse beschaving, zullen de christelijke huisgezinnen deze rol te vervullen krijgen mocht het opkomende morgenland de cultuur van het avond land gaan overnemen. Immers, alle voe dingsbodems van de christelijke bescha ving kunnen worden vernietigd, alleen niet het huisgezin. Daartoe is nodig dat het huisgezin aan de voorwaarden be antwoordt om deze rol té kunnen ver vullen: d.i. beleving van de kath. leer en kennis daarvan. Het huisgezin is van Godswege de plaats waar de vorming tot christenen tot stand moet komen, de school speelt daarbij een subsidiaire rol: zo moet het blijven en het mag niet omgekeerd wor den. Leven de ouders zelf niet christe lijk dan ontstaat dezelfde dwaze ver houding. zo niet erger, als wanneer de priester, de rechter, de offeraar, de le raar, niet zou deugen. In de le venei aren van vier tot zes brenge dé moeder vertellenderwijze de eerste kennis aan het kind bij, en zijzelf leide op tot de 1ste H. Communie. Tus sen 7-13 moet er samenwerking zijn met de school, controle over wat het kind wordt bijgebracht, en of het kent wat het leren moest. Dat kost alles tijd, maar het is noodzakelijk, en het is een heerlijk werk dat onspanning geeft in plaats van inspanning. In de jaren 14-16 bepalen de ouders zich tot het goede voorbeeld en 'n ongemerkte aansporing, en rondom de 18 is het vooral de Vader die helpen moet bij de opkomende pro blemen. Hij neme de moeilijkheden ern stig, en wete er rustig en met durf over te bomen. Hij rekene daarbij op de ge nade van staat, die hem bij zijn huwe lijk door God is toegezegd! Sprekend over de nieuwe katechismus zeide rector de Bot: „Wij zijn door God geschapen om ge lukkig te zijn, eerst hier op aarde en later voor eeuwig in de hemel. Ge lukkig: niet volmaakt, kunnen we hier dus zijn als we het er naar maken. Het kenteken der ware christenen is dat ze elkander lief hebben. Wie de liefde heeft, vervult de wet. De les over de liefde beheerst dan ook de lessen over de deugden, eerst, en daarna die over de zonden. Het negatieve karakter in zake de geboden: wat men moet laten, wordt een positief: wat men moet doen." Zo wees hij op verschillende verande ringen, een greepje uit de vele. want de nieuwe katechismus is niet een bij werking vAn de oude, maar éen algehele om-werking. Heel in het bijzonder blijkt dat uit de behandeling van de H. Eucharistie, waarbij het H. Misoffer voorgaat en. de H. Communie volgt, en niet omgekeerd. Het offerkarakter dat de Christen hebben moet spreekt ifr en uit deze prachtige lessen. De mooie en duidelijke rede werd met gespannen aandacht beluisterd. Daarop volgde een geanimeerde gedachtenwis- seling. Deze katechistische avond voor ouders was een waar succes. Het zang koor der parochie zorgde voor een nas- sende omlijsting. Onder grote belangstelling werd Za terdagavond in „Het Wapen van Heem stede" de jaarlijkse postduivententoon- stelling van de beide Heemsteedse ver enigingen geopend. De heer E. des Bou- vrie sprak het openingswoord en be tuigde in de allereerste plaats zijn dank aan de burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. v. Doorn, voor de geschon ken beker en aan het gemeentebestuur van Heemstede voor de beschikbaar ge stelde zilveren medaille, voorzien van het wapen der gemeente. Hij dankte verder allen, die voor prijzen hadden gezorgd. Hij huldigde in dit verband mevrouw Driessen die niet minder dan vijftig fraaie prijzen had opgehaald. Als bewijs van waardering kreeg zij een fraai bloeiende plant. Vervolgens Speelde het ensemble de Guimamba's enige nummertjes. De prijswinnaars Zijn: E. Vrugt, eer ste prijs; E. des Bouvrie, tweede prijs; J. Samson, derde prijs; N. Leuven, vier de prijs; G. Breeuwer, vijfde prijs. De beste duif van de gehele tentoon stelling zond de heer L. de Winter in. Met ingang van 1 Januari gaan de volgende gemeente-ambtenaren met pensioen, namelijk de heer J. van Groningen, deurwaarder der gemeente belastingen, die van 1 Januari 1919 in dienst is, en de heer J. de Vries, le opzichter van het water-, gas- en elec- triciteitsbedrijf, die van Maart 1914 bij de gemeente werkzaam is. Op verzoek van de minister van Financiën deelt het bestuur van de Ver. voor den Effectenhandel mede, dat met ingang van heden tot nader order ten aanzien van de verhandeling en notering de volgende maatregelen zullen gelden: 1. In elk fonds zal ten hoogste één notering worden genoteerd. 2. Deze koers zal voor obligatiën om 14.20 uur en voor aandelen en derg. om 14.30 uur wórden vastgesteld en behoeft de goedkeuring van de dienstdoende com missaris voor de notering of een van zijn plaatsvervangers. 3. Ten aanzien van Indische effec ten zal geen notering worden toege- gelatert, indien deze: aMeer dan twee punten hoger zou zijn dan de hoogste notering van 20 Dec. j.l. van het betrokken fonds, voorzover deze notering lager was dan 100 pet. b. Meer dan vier punten hoger zou zijn dan de hoogste notering van 20 Dec. j,I. van het betrokken fonds, voorzover deze notering 100 pet. of hoger was. 4. Verhandeling van Indische effec ten tegen andere dan de officieel ge noteerde kpersen is niet toegestaan. 5. Onder Indische effecten worden voor de toepassing van deze bepaling verstaan de effecten, welke door de Vereniging nader zijn aangeduid. 6. Ten aanzien van de verhandeling van incourante Indische effecten is het sub. 3 vermelde van overeenkomstige toepassing. Na de bijeenkomst van de Veiligheids raad verklaarde een woordvoerder van de ^Amerikaanse delegatie, dat de Ame rikaanse regering de situatie ziet als een-,.woordbreuk" van de Nederlanders tegenover de C. v. G. D., aldus A. P. Hij zei, dat, tenzij de Nederlanders zich zouden terugtrékken op de stellingen, die zij vóór de aanval innamen, Ame rika zijn vertegenwoordigers uit de C. v. G. D. zou terugtrekken. De Amerikaanse delegatie is thans bezig een resolutie op te stellen. De re solutie zal waarschijnlijk voorstellen, dat de kwestie wordt gebracht onder het gezag van hoofdstuk VI van het Handvest der V. N„ dat zich bezig houdt met een vreedzame beslechting van geschillen. Tweede Kerstdag viert pastoor J. P. van Zon te Badhoevedorp zijn 25-jarig priesterfeest. Des namiddags, om S uur, houdt de jubilerende herder receptie in de school aan de Roerdompstraat, aldaar. Pastoor Van Zon is oud-districtsdirec teur van de K.J.C. en oud-rector van Wet Ziekenhuis St. Joannes de Deo, te Haarlem. De raad van Heemstede komt Don derdag 23 December des middags om 4 uur bijeen. Voorgesteld wordt, met ingang van 1 Januari 1949 een overeenkomst aan te gaan met de gemeente Haarlem be treffende invoering van een kookta- rief. De gemeente Heemstede zal aan haar gebruikers 4% cent per KWU in rekening brengen. De prijs van elec- triciteit zal bedragen volgens tarief A 21 cent per KWU. volgens tarief B 8 cent per KWU met een vastrecht van ƒ3.60 per maand en 4% cent voor •electrisch koken. Verder wordt voorgesteld de over eenkomst met de gemeente Benne- broek betreffende straatverlichting op nieuw aan te gaan onder nieuwe voor waarden. Uitbreiding van de gasver lichting in Bennebroek zal geschieden zo vlug Heemstede beschikking over materiaal heeft. Bennebroek bepaalt, welke lantaarns als avond- en welke als nachtlantaarns zullen worden in gericht. De lichtpunten zullen auto matisch worden ontstoken en geblust. De te betalen vergoeding is verhoogd. In 1922 werd bij de aanleg van de Adr. Pauwlaan een houten brug gebouwd over de Crayenestervaart. De bedoeling was deze smalle brug binnen korte tijd te vervangen door een van 25 meter breed. De oorlog maakte uitvoering van deze plannen onmogelijk. De brug is thans zo slecht, dat de veiligheid in ge vaar komt. Een nieuwe zou 70.000. kosten. B. en W. van Heemstede geven er echter de voorkeur aan, de brug te vervangen door een dam met een duiker, zoals in de Lanckhorstlaan geschied is. Aesthetisch kan er geen bezwaar tegen bestaan en het verkeer wordt er zelfs mee gediend. Deze oplossing zal 32.500 kosten, waartoe B. en W. een crediet vragen. Mr. F. Rohling, wethouder van On derwijs, zal 24 December geen spreek uur houden. Zondagmorgen is de gerestaureerde „Bispinch" door de parochie weer in gebruik genomen. Er is een vergader gelegenheid en de jeugdbeweging vindt er een goed onderdak. Voornaam is. dat de parochiale bibliotheek nu weer op haar oude plaats terug is, na jaren van omzwerven, door de oorlogsom standigheden. Dinsdag HILVERSUM II - 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. 18.10 sport, 18.20 gram. 18.30 lezing, 19.00 nieuws, 19.15 orgel, 19.30 dit is leven, 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man, 20.12 luisterspel, 22.37 actualiteiten, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws. 23.15 conc HILVERSUM I - 301 M. - 18.00 nieuws 18.15 piano, 18.30 strijdkr., 19.00 strip. 19.10 gram. 19.15 padvinders. 19.45 NIWIN. 19.50 lezing. 20.00 nieuws. 20.05 echo van de dag. 20.15 bonte avond. 21.30 allerlei. 21.35 gram. 22,15 buitenl. overzicht. 22.30 viool en piano. 23.00 nieuws. 23.15 gram. Woensdag HILVERSUM II - 415 M. Vóór 10 uur ook 245 en na 18 u. ook 245 en 1875 M. 7.00 nieuws. 7.15 Te Deum. 7.45 woord voor de dag. 8.00 nieuws. 8.15 gram 9.00 jonge zieken. 9.30 waterst. 9.35 Beethoven. 10.30 Morgendienst. 11.00 Handel. 11.15 Camera Obscura. 11.45 piano. 12.30 weerpr. 12.33 Kerstdienst. 13.00 nieuws. 13.15 Promenade-ork 14.00 orgel. 14.25 Sextet. 15.00 kamer- ork. 16.00 postzegels. 16.15 jeugd. 17.30 gram. 17.45 lezing. HILVERSUM I - 301 M. - 7.00 nieuws 7.15 gymn. 7.30 gram. 8.00 nieuws 8.15 strijdlied. 8.18 operettes. 8.50 vrouw. 9.00 symphonie. 10.00 Morgen, wijding. 10.20 kookpr. 10.30 vrouw. 11.00 non-stop-progr. 12.00 Ramblers 12.30 weerpr. 12.33 lezing. 12.38 Kill ma Hawaiians. 13.00 nieuws. 1315 Kalender. 13.20 Metropole-ork. 14.00. voordracht. 14.15 jeugdconc. 15.00 luisterspel. 15.30 zieken. 16.00 kinder koor. 16.15 jeugd. 16.45 vragen vrij. 17.15 Accordeola. 17.40 piano. Dikke tranen zijn er in bepaalde kampen gestort toen de voetbal vereniging R.C.H. in haar opmars naar het eerste klasseschap, als derde Haarlemse club, gestuit werd.. De Racing verloor, maar geenszins zijn de kansen daardoor nog verloren. In een bepaald kamp en daar is ook Spaarnebabbe- laar in- opgenomen huilt men niet minder dikke tranen. De Racing is prestige aan het verliezen en dat is veel erger dan een simpele wedstrijd. Maar geenszins zijn de kansen om het terug te winnen nog verloren. Laat ik niet langer in raadselen spreken. Herinnert u zich nog ons protest toen de voet balvereniging „Volewijckers" te Am sterdam in de Kerstnacht een dansfeest voortzette? De verontwaardiging was groot. Men zou zo zeggen, een derge lijke vergissing begaat geen club meer, die haarzelf en haar leden respecteert. Maar R.C.H. heeft blijkbaar niet zover nagedacht, want in het restaurant van het Heemsteedse Sportpak staat aange kondigd, dat de voetballers op Vrijdag avond 24 December een kienavond be legd hebben. Niemand zal het ergste wil len denken, n.l. dat dit feestje tot in de nacht voortgezet zal worden. Maar al is dit kienfestijn om 11 uur afge lopen, dan mag toch de vraag gesteld worden of het, laten we zeggen, tactisch is om op deze vooravond van het Kerst gebeuren iets dergelijks te organiseren, Wat ons betreft, wij willen meer op de waardigheid dan op de tactiek wijzen en menig supporter zal het daarmede eens zijn. De dikke tranen zijn dan ge schreid, nu eens kijken hoe de verloren kans der waardigheid herwonnen zal worden. IMPORTSIGARETTEN zonder bon BRUYèRE PIJPEN In de uitslag van de sportprij svraag, die gisteren werd gepubliceerd, staat o.m. vermeld: Energia—NEA 2, Niet NEA, maar Energia won deze wedstrijd, zodat de uitslag in cmze sportprijsvraag moet zijn: EnergiaNEA 1. De Alliance-dames hebben hun op mars naar het kampioenschap voortge zet met een formidabele zege op HOM III, dat met niet minder dan 150 door de schotvaardige Haarlemmers werd verslagen. Het waren vooral de dames Roozen en v. d. Harst, die in deze wedstrijd bijzonder op dreef wa ren en het leeuwenaandeel hadden in deze lawine van doelpunten. Met vier punten voorsprong op de naaste con current stevent Alliance onbedreigd op het kampioenschap af. De overige uitslagen zijn: Dames: Al liance IIHelder 23. Heren: Alliance IILeiden III 01; Alliance B—HlS»B2 0—2; BMHC III Alliance III 24 (Tresling-beker). De oefenavond van alle afdelingen Westergracht is deze week NIET Woens dag maar Donderdag. De afdeling van de Broederschool oefent Donderdagavond NIET op het Teylerplein maar in de St. Jozefschool aan de Heerensingel. Amsterdam, 20 Dec. 1948 De door de Nederlandse troepen on dernomen actie in Indonesië heeft van daag op de aandelenmarkt een zeer vaste stemming te weeg gebracht. De Indische fondsen kwamen algemeen op een belangrijk hoger niveau. De markt opende met, koersverbeteringen va riërend van 15 tot 20 pet. Op de voorgrond traden aand. A'dam Rubber, die bij levendige bandel 22 pet. hoger openden op 167. Tabaksaandelen stegen in doorsnee 12 a 14 pet. Op de scheepvaartmarkt heer- s e eveneens een vaste stemming, doch de koersavances bleven hier meer be perkt. De industriële markt gaf meren deels kleine koersverbeteringen. A,and. Kon. Olie schommelden tussen 317:!'t en 319 op welke laatste koers werd gesloten. Staatsfondsen bleven nagenoeg onver anderd. (Nlet-officiële koersen) 314 Nederl. 1948 3-31/3 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fac Ned. Handel Mij eert A.K.U. Van Berkel's Pateni Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam" Rubbei Iioll Amerika Lijn Kon N. Stoomb. Mi) Scheepvaart Unie H V.A. Delt Mi) eert Vorig Opening slot 21/12 100% 97jjgb 98% 93% 163=4 158gb 159 112/2 1481/2 141 139 'KQ3/ 253 226 IA 318% 318-20 163 V4 163% 164 147% 143 163% -t- 164 1.66% 170-72 155 157 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Coppei Montgomery Ware N orth American C Radio Corp Republic SteeJ Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railwat Tidewater U.S. Steel 18/13 32% 33'ié 53% 38% 58% 54 15 13 49, 71%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2