ÏRICDE NOORMAN: GEVANGENEN PER. China heeft nieuwe regering Hoe de republiek cbaos in federale staten wilde veroorzaken Minister Sassen leest document voor Wat Parijs en Londen zeggen REGERING IS ZICH TEN VOLLE ERNST DER BESLISSING BEWUST Bereidheid tot onderhandelen met communistische legers VERVOLG VERLEDEN Derby naar derde plaats teruggewezen Chaos in heel Indonesië was te verwachten Woningbouw in 1949 Marshall-hulp aan opstandelingen? O Dr. Drees geeft verklaring in Kamer Over de Nederlandse actie in Indonesië £Uwv Finale clubcompetitie dammen begint met draw 2 DINSDAG 21 DECEMBER 1948 PAGINA 3 Nu noch op een beëindi ging van ierreur, noch op een snel ±oi siand brengen van een definitieve overeenkomst uifzichf bestond, heeft de re gering, zoals bekend is, zich verplicht geacht hei waarde loos geworden bestand ook harerzijds ie beëindigen en op ie treden met de midde len, waarover zij«beschikf. Zij is zich ,ien volle bewust van de ernst der genomen beslis sing, maar meent, dat geen keuze meer overbleef, tenzij Nederland Indonesië eenvou dig aan zichzelf overliet en er van afzag de voorwaarden ie helpen scheppen voor een ontwikkeling in vrijheid, mei waarborgen voor rethi, orde en veiligheid. Ging Nederland hiertoe over, dan zou spoe dig over geheel Indonesië een chaotische toestand ie verwachten zijn, die op de duur vermoedelijk op een dictatuur zou uitlopen. Koning Abdoellah benoemt nieuwe Moefti Hij wenst vrede met de Joden Fransen willen Stolpe evacueren Journalist veroordeeld Cff» W( 3r Minister antwoordt Sensationeel slot bij eerste testmatch Manchester Guardian trekt van leer OP HET door LESLIE FORD EAU OE COLOGNE NederlandBelgië korfbal te Amsterdam In de gistermiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer, heeft de minister-president, dr. Drees, namens de regering een ver klaring afgelegd over de gebeurte nissen in Indonesië. Aan deze verklaring is het volgende ontleend: Na herinnerd te hebben aan het geen in de regeringsverklaring van 12 Augustus van dit jaar over het Indone sische probleem werd gezegd, wees hij er op, dat overeenstemming met verte genwoordigers der niet-republikeinse gebieden over de instelling van een federale interim-regering werd verkre gen, en de staten-generaal de regering een machtiging hebben verleend, die het mogelijk maakte, de ontworpen re geling bij K.B. met spoed vast te stel len, waarbij tevens nog de gelegenheid zou bestaan in overleg met de repu bliek tot wijzigingen te komen. De re gering heeft voorts door daden doen blijken hoe zij hechtte ook aan het verkrijgen van de medewerking der republiek. De minister van Buitenland se Zaken is naar Indonesië gegaan orq in besprekingen met de vice-presidents der republiek te onderzoeken of over eenstemming mogelijk zou zijn, en toen dat niet uitgesloten werd geacht, zijn de ministers van Overzeese gebieds delen en van Buitenlandse Zaken en oud-minister Neher, gedelegeerde van het Opperbustuur, verdere besprekingen gaan voeren, eerst op rjÉubhkems ge bied, daarna in Batavif Helaas werd het gehoopte resultaat f niet bereikt 'Wat uiteindelijk als standpunt der re publiek ter kennis van de delegatie werd gebracht sloot integendeel, naar haar oordeel en dat der regering, het verkrijgen van overeenstemming uit. Ik treed thans niet in een gedetailleerd ^onderzoek van de vraag welke ver schillen er bestaan tussen het aide-me moiré dat de heer Hatta aan minister Stikker overhandigde en hetgeen hij in zijn laatste gesprek met onze delegatie in Batavia mededeelde. Het staat vast, dat het bekend worden van zijn aide-mémoire in de repuDliek, zowel in sommige poli tieke partijen, als vooral ook in het republikeinse leger, beroering had gewekt, en dat druk op de republi keinse regering werd uitgeoefend om een onverzoenlijke houding aan te nemen. Vast staat evenzeer, dat het standpunt tenslotte ingenomen door de republikeinse regering, in strijd was met de 'Renville-overeen- komst, en tot onaanvaardbare ver houdingen zou hebben moeten lei den. Bovendien werd geen enkele positieve maatregel in uitzicht gesteld om een einde te maken aan de gewelddadige bestandsschendingen, wat dezerzijds was vooropgesteld als eerste voorwaarde om met vrucht politieke besprekingen te kunnen hervatten. Van Juli J.L af zijn duizenden repu blikeinse militairen, die na de Renvil- le-overeenkomst waren teruggetrokken uit de onder Nederlandse controle staande gebieden, gewapend terugge- keerd. Dit geschiedde, zoais uit tal van in onze handen gevallen orders is geble ken in opdrachl®«van republikeinse commandanten, en met het doel om rust en orde in deze gebieden te ver storen en inzonderheid de Indonesische bestuursambtenaren te terroriseren. Zoals in het reeds gepubliceerde re- geringscommuniqué is medegedeeld, zijn bijna 300 van deze Indonesiërs, waar onder vele dessahoofden, vermoord, ter wijl tal van anderen werden gewond of ontvoerd. Van republikeinse zijde werd het voorgesteld alsof dit spontane da- •den van de bevolking zouden zijn. uit overstelpend feitenmateriaal is eenter bekend, dat er in werkelijkheid sprake was van een stelselmatige actie, geleid van republikeins gebied uit. De repu blikeinse legercommandant, generaal Soedirman, heeft zelf in geheime orders opdracht gegeven de infiltraties te in tensiveren. In dit verband is opmerke lijk het grpte verschil in aantal be standsschendingen op Java en Suma tra. Onder deze omstandigheden kon ook niet worden verwacht, dat het mogelijk zou zijn voorlopig de federale gebieden onder een interimregering enerzijds, en de republiek anderzijds, vreedzaam naast elkaar te doen bestaan en af te wachten of zij elkaar tenslotte zouden kunnen vinden. De republiek ging reeds bij voorbaat tegen die gedachte in met alle middelen van agitatorische druk ej feitelijke bedreiging. Tegen 1 Januari werden nieuwe grote acties voorbereid. De Nederlandse regering stond daarom voor ver reikende beslissingen. Op li December gaf zij te kennen, dat zij, ge zien deze ontwikkeling, zeer tot haar leedwezen in verdere besprekingen geen heil zag, en het besluit inzake het Ee- wind in Indonesië in overgangstijd zou afkondigen zonder verder overleg rnet de republiek. Daarin lag reeds de mogelijkheid opgesloten, dat tegen de republi keinse actie met machtsmiddelen zou moeten worden opgetreden. Een ogenblik scheen het denkbaar, dat daarin nog verandering zou komen door een brief van vice-president Hatta, waarin hij op een aantal pun ten nadere verklaringen gat, die aan Voor de provincie Noord-Hollaftc, uit gezonderd Amsterdam, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting toegewezen een bouwvolume voldoende vor 3060 woningen. Voor krotopruiming, bijzondere omstandigheden, in 194R ont stane achterstand enz. worden 4fr wo ningen gereserveerd, zodat verdeeld kunnen worden 2600 woningen. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben deze verdeling verricn. en daarbij rekening gehouden met alle m aanmerking komende factoren als oor logsschade, geboorte-overschot, industri alisatie, enz. Toegewezen zijn o.a. aan: Aalsmeer 24, Alkmaar 116, Bennebroek 5, Bergen 28, Beverwijk 140, Blaricum 11, Bloe- mendaal 12, Bussum, 64, Castricum 57, Diemen 51, Haarlem 316, Haarlemmer liede 4, Haarlemmermeer 82, Heemskerk 10, Heemstede 35, Heiloo 36, Den Helder 275, Hilversum 121, Hoorn 17, Huizen 21, Laren 17, Muiden 4, Naarden 24, Nieu- Wer-Amstel 91, Ouder-Amstel 8, Uit geest 6, Uithoorn 7, Velsen 359, Weesp 46, Zaandam 166 en Zandvoort 74 wo- hingen. Het is niet uitgesloten, dat het aantal koningen dat toegewezen kon worden groter zal blijken te zijn. Daarom zijn de gemeenten in N.-Holland aangeschre ven om plannen in gereedheid te hou ten-voor de bouw van in totaal 1540 wo- hingen. Ook hiervoor hebben Ged. Sta ten een verdeling toegepast Nederlandse bezwaren tegemoet schenen te .komen. Het kabinet heeft zich over de door deze brief geschapen toestand diepgaand beraden. De slotsom is geweest, dat als nog aan de republiek gelegenheid moest worden gegeven door een haar bin dende Verklaring nadere opheldering te verschaffen. De daarvoor gestelde ter mijn is door een samenloop ^an omstan digheden korter geweest dan de regering gewenst had, maar praetisch heeft dit geen betekenis gehad, omdat de repu bliek toch op het punt stond zichzelf in de onmogelijkheid te brengen bindende beslissingen te nemen. Terwijl vice-pre sident Hatta ziek was, werd aangekon digd, dat pesident Soekarno en enige mi nisters Djocja gingen verlaten. Ver ging van de termijn is ook niet gevraagd Onder deze omstandigheden achtte de regering het niet verantwoord nog langer een afwachtende houding aan te nemen. De regering streeft geen ander politiek doel na dan de verwezenlijking van de beginselen, die waren neergelegd in de overeenkomst met de republiek en met andere deelstaten, tot welker verwezen lijking de grondwet thans de mogelijk heid opent. Zij wil zo snel mogelijk een rechtstoestand doen ingaan, die een eigen Indonesische bewindvoering in leidt. Wij betreuren diep, dat weer mensen levens in de waagschaal wjn-den resteid en wij geven er ons rekensMTap »an, wat wü opnieuw vragen van onze jonge mannen, die reeds zo lang in Indonesië op post hebben gestaan, Zy zullen ech ter ongetwijfeld de motieven voor het genomen besluit verstaan. Het Indonesische vraagstuk, dat reeds jaren een zo grote druk op ons volks leven heeft gelegd, zai ons thans mo gelijk voor nieuwe erote moeilijkheden plaatsen. Wij zulle:, die het best het hoofd kunnen bieden, indien wij in onze houding tegenover Indonesië tonen, dat het ons volle ernst blijft met de wil recht te doen zin het vrijheidsstreven der Indonesische volkeren. Koning Abdoellah van Transjordanië heeft sjeik Hoessan Meddin Jaraliah, voormalig opperrechter van de Moham medaanse religieuze rechtbanken in Palestina, aangewezen als moefti van Jeruzalem in de plaats van Haj Amin El Hoesseini. Sjeik Jaraliah is reeds lang een vooraanstaande politieke te genstander van de moefti. De vorige Moefti was „de macht ach ter de troon" van de Arabische regering te Gaza die erkend werd door verschil lende staten van de Arabische Liga, doch niet door koning Abdoellah. De Egyptische pers citeert politieke kringen te Cairo, die zouden hebben verklaard, dat indien koning Abdoellah zou blijven bij zijn voornemen, zich tot koning van Transjordanië en Arabisch Palestina - uit te roepen, „wellicht een drastische actie door de Arabische Liga zou worden ondernomen". Dit zou kun nen betekenen, dat de jaarlijkse subsi die van de Liga, ten bedrage van onge veer 7.000 gulden, wordt ingehouden, aldus genoemde kringen. De bladen publiceren ook berichten uit Amman, dat een Iraakse missie er niet in geslaagd is koning Abdoellah er van te overtuigen van zijn plan af te zien. De delegatie zou koning Abdoellah er echter wel toe hebben overgehaald de kwestie voorlopig te raten rusten. Koning Abdoellah heeft verklaard, dat hij met de Joden vrede wenst. Op de vraag of de andere Arabische landen er evenzo over dachten, ant woordde Abdoellah: Ik geloof het niet, maar hoop, ondanks dat op een spoe dige vrede. Als de Arabieren een an dere mening zijn toegedaan, laten zij deze dan uitspreken. Hij verklaarde verder, dat de beslis singen, te Jericho genomen, de spontane wil van het Palestijnse volk tot uitdruk king brachten. Hij heeft de Arabische landen uitgenodigd een commissie te zenden, om te onderzoeken of hij de hand in déze besluiten had gehad. De Franse autoriteiten in Duitsland heb ben bekend gemaakt, dat zij op 3 Ja nuari de bevolking van het dorpje Stolpe bij Berlijn, dat door hen aan de Russen zal worden teruggegeven, voor zover zij dit verkiest, /.al evacueren. Naar aanleiding van dit bericht hebben de Russische autoriteiten in Duitsland „on middellijke maatregelen" aangekondigd „ter bescherming 1 van de bevolking van Stolpe. In de officiële Russische verklaring wordt gezegd, dat de bezittingen der bevolking beschermd zullen worden. Volgens deze verklaring wordt al het vee van de lan der, ie n weggevoerd. Eerder verluidde in officiële Franse kringen, dat 50 stuks vee voor de melk- voorziening van het garnizoen in de Fran se sector naar de Franse sector waren over gebracht. Het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof heeft de 54-jarige ex-hoofdredac teur van het Belgische blad „Het Laatste Nieuws," P., veroordeeld tot een ge vangenisstraf van acht jaar met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de openbare rechten voor de duur van het leven. De Kerstboodschap van Z. H. de Paus zal in twintig talen worden uitgezonden. Vrijdagmiddag om half een zal de Ne derlandse vertaling worden doorgezon der en 's avonds om kwart voor twaalf zal Radio Vaticana, op golflengte 31.06 en 50.26 meter, de door de Paus gecele breerde Kerstmis uitzenden. COP. MARTEN TOONDER STUDIO'S Sn O- COP. MABIEM T 1. Nadat Dzilahs macht gebroken was, haaden Eric, Winonah en Pum-Pum zo gauw mogelijk 't Rijk van de tovenaar verlaten, om zich naar Noorwegen te begeven. De neger Dzogoloh was achtergebleven, want hoewel hij veel om Eric gaf, zag hij er toch ook erg tegen op zijn land te verlaten. De reizigers z&uden te voet naade kust trekkcAk een tocht die hoogstens vijf etmalen zou kunnen duren. De tovenaar zelf bracht hen naar de grens van zijn land, waar zij hartelijk afscheid namen. Vol goede moed trokken onze vrienden toen verder. Toen zij echter nc enige etmalen de kust nog niet bereikt hadden, begrepen zij, dat ze van de aangewezen weg waren afgedwaald. Gelukkig bereikten *.ij kort daarop toch het strand, alleen van de stad, die zij daar zouden vinden, tuas geen spóor te bekennen. Op goed geluk kozen zij een richting en trokken verder langs het strand. Dag na dag sjokten Eric, Winonah en Pum-Pum voort, hun dagreizen werden steeds kleiner en steeds langer hun rustpozen Toen kwam het moment, dat onze held al zolang verwacht had, Winonah, dit reeds geruime tijd stil en met. bleek gezicht voortgestrompeld was, slaakte een 7iauw hoorbare zucht en wankeldeEric was net op tijd, om haar op te vangen Ik, ik kan niet meer, Ericfluisterde de jonge vrouw. ,jSteeds maar lopenlopen lopen, zonder hoop." Toe Winonah!" smeekte Eric. Moed verloren, dl verloren! Steun maar op mij, eens zal hier een eind aan komen Haar ondersteunend strompelden zij zo goed en zo kwaad als het ging voort. Pum-Pum wilde ook helpen, maar het kereltje was zelf bijna te moe om te staan en daarom wist hij niets beters te doen, dan een medelijdend gejammer aan te heffenZo ging het drietal voort, onder de brandende zonnestralen. Eensklaps ontdekte Eric iets, dat op een muur leek, aan de horizonWinonahEen stad, een stad! Wij zijn gered!" Dr. Soen Fox die 26 November tot pre mier van China is benoemd, heeft de vorming bekend gemaakt van een nieuw kabinet, „dat ontvankelijk is voor be sprekingen met de communisten, doch tevens vastbesloten is de strijd voort te zetten, totdat een eervolle vrede verkre gen kan worden". Soen Fo heeft ver klaard, dat tot z«n spijt bepaalde voor aanstaande personen, die hij gaarne op de lust van ministers had gezien, zyn uitnodiging niet hadden aanvaard. Hy deelde verder mede. dat zijn regering naast vertegenwoordigers van de ver schillende richtingen van de Kwomin- tang, uit een zo groot mogeiyk aantal partijlozen is samengesteld. Dr. Woe Teh-Tsjen, algemeen secreta ris van de Kwomintang, zal vice-premier en tevens tijdelijk minister van Buiten landse Zaken worden. Paul Hoffman, de administrateur van het plan-Marshall, die van zijn bezoek aan China in de V.S. is teruggekeerd, heeft gisteren verklaard, dat de Eco nomie Cooperation Administration hulp wil blijven verlenen aan de ste den in China, die door de communis tische legers worden veroverd. Iedere nieuwe regering, die de steden over neemt, zal zich echter eerst accoord moeten verklaren met de voorwaarden der E.C.A., die door de regering van Tsjang Kai Sjek zijn geaccepteerd, aldus Hoffman. Deze voorwaarden zijn o.m. bescherming van het personeel der E.C.A., inspectierechten voor de Amerikanen en het recht van de Ame rikanen om inlichtingen te versprei den onder de Chinese bevolking om trent de werkzaamheden der E.C.A. Vervolg van pag. 1 Nu ja, wij lijden aan buitenlandse be deesdheid, doch men kan zich nl goed voorstellen, waarom het niet zaak was bij deze gelegenheid het buitenland heel duidelijk de mening van de volks vertegenwoordiging „e laten horen, en egelijkertijd de publieke opinie warm te maken. Het buitenland .behandelt er ons heus niet lieftalliger om, wanneer wij zo bleu zijn. De heer Weiter echter stak zijn mening niet onder stoelen of ban ken. Hij wees op de onervarenheid der Verenigde Staten in de politiek van het Verre Oosten, doch hij dacht wel, dat de ervaring - in China hen vatbaar zouden kunnen maken voor de overweging, dat er ook neg een andere politiek moge- lijk is dan die zij gevoerd heb ben. In ieder geval kon hij niet ge loven, 'dat de V.S. in een der be langrijkste cultuurgebieden van Europa een economische ineenstor ting zouden willen veroorzaken. De communist De Groot heeft een half uurtje eens flink de bloemetjes buiten gezet. Hij begon met critiek te oefenen op het beleid van de voorzit ter, die hem terstond woedend afhamer de. Doch op een paar ontsporingen na bleef hij verder toch vrij aardig binnen zijn bloemperken. Eén keer stapte hij er zeer tot misnoegen van de voorzitter buiten door heel lelijke dingen over Griekenland te zeggen, doch toen de voorzitter hem over het feit, dat hij over een bevriende mogendheid sprak, op de vingers tikte, kon hij zich beroe pen op de weinig gelukkige passage in de regeringsverklaring, die zelf Grie kenland ter sprake brengt. Een andere keer ontketende hij /er. daverend ge lach door iri het vuur var. zijn rede uit te roepen, dat Gods zegen op deze onderneming niet kan rusten. Het .was heel stichtend. Zelfs de communisten moesten er om lachen, uitgezonderd dan de heer Hendrik Gortzak. Die is altijd Tenslotte minister Sassen, die kenne- ïyk aan het eind van zyn krachten was. Trouwens ook de "«-presiden was het aan te zien, dat dit alles veel van hem gevergd heeft. H,J *eek hele avond bepaald met gelukkig. M nister Sassen sprak langzaam en zwaar gebukt onder de gewichtigheid van de zaak. Het was een sobere rede maar soberheid kan ook een vorm van path .- tiek zijn. Overigens sprak de minister geli - steeds kort en doelbewust. Hij zette uit een, dat de regering niet mocht over gaan tot de afkondiging van het B.l.u.- besluit dan nadat vastst ad, dat over eenstemming met de Republiek niet mo gelijk was. In antwoord op een yraaS van de heer v. d. Goes zegde hij toe, dat de regering zodra mogelijk de stuk ken van de laatste tijd zal publiceren Gedeeltelijk zijn ze trouwens reeds ver werkt in een kleine, in het Engels ge stelde brochure. Van één document deed hy nog voorlezing: een besluit, ondertekend door de republikeinse minister van Oorlog, waarin deze haarfyn de maatregelen voorschrift, die getrof fen moesten worden om de boel iri de federale gebieden op stelten te zetten. Ook de infiltratie van Juni van dit jaar af tot 1 Januari toe van tienduizend man troepen wordt in dit besluit nauwkeurig geregeld. Aangezien men ook in het buitenland tegen de regering een verwijt aan het construeren is, als zou Nederland de be standsovereenkomst geschonden hebben, deed de minister in de authentieke Engelse tekst voorlezing van de betreflende be paling van het Bestand, waaruit bleek dat dit Bestand zonder termijn beëindigd kan worden, als de ene partij aan de C.v.G.D. en aan de andere partij mede deelt, dat zij van oordeel is, dat de andere partij het Bestand niet nakomt. Dit heeft de regering dan ook gedaan, doch dan zal men in de Veiligheidsraad wel weer zeg gen, dat zij het te laat heeft gedaan en daardoor ook de heer Cochran de gele genheid heeft ontnomen, met zijn mede leden van de C.v.G.D,, die in Kalioerang waren hijzelf was in Batavia tele fonisch contact op te' nemen, doordat men de telefonische verbindingen reeds ver broken had. Bezwaren van dit kaliber zal men Altijd wel vinden, en daar gaat het overigens niet om. De heer v. d. Goes ver telde bij interruptie, dat de Nederlandse tekst heel anders luidt, endit zal de mi nister dus eens gaan nazien. De minister kondigde aan, dat de re gering zo snel mogelijk zal streven naar de inschakeling van een nor maal bestuur en dat zij daarbij uiter aard een beroep zal doen op de be kwame en constructieve elementen uit het Republikeinse bestuur. Aon de communisten heeft hij menige afstraffing uitgedeeld, waar de heren geen kik op teruggaven. Hij verzekerde, dat generaal Spoor niet de opdracht zal krij gen en deze ook niet zou willen aanvaar den om het imperialisme en het kolonia lisme te herstellen. Op een gegeven mo ment bracht hij de gereserveerde tribune aan het applaudisseren, hetgeen de voor-■ zltter natuurlijk weer verbieden moest. Replieken werden niet gehouden. Generalissimus Tsjang Kai Sjek heeft een plan goedgekeurd om het front aan de rivier de Jangtse te verdedigen van de provincie Szetsjoean tot de zee, aldus wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron te Nanking gemeld. Het plan zal onmid dellijk ten uitvoer worden gebracht. De verdedigingslinie zou zich over een leng te van 2.500 km. langs de rivier uitstrek ken, bijna tot de stad Tsjoengking. Onge veer 300.000 man, ingedeeld in 30 divi sies, zouden worden gebruikt behalve het niet bekend gemaakte aantal, ingedeeld in zeven legers, dat naar verluidt reeds is opgesteld tussen Nanking en Sjanghai. Het slot van de eerste testmatch tussen Engeland en Zuid-Afrika, die gisteren te Durban eindigde, is wel een der meest sensationele in de geschiedenis van test cricket geworden. Met de allerlaatste bal van de wedstrijd bracht Engeland de overwinning aan zich. Toen alle Zuid-Afrikaanse batslieden eenmaal aan de kant zaten restten Enge land nog 130 minuten om 128 runs, nodig voor een overwinning, te scoren. Dit bleek een zware opgaaf want snel vielen Engelands wickets onder het verrassend goede fast bowlen van de 19-jarige Cuan McCarthy, die zijn eerste testmatch speelde. Binnen korte tijd waren 6 wic kets, die tezamen slechts 70 runs ople verden, neer. Toen het zevende wicket viel hadden Compton en Jenkins er nog 45 aan toegevoegd. Bedser en urladwin wisten de overwinning daarna aan En geland te brengen. De laatste run kwam in de 130e minuut door een legbie. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De commentaren, welke diverse Franse bladen leveren bü hun be- richtgeyir" over de „bliksemopera- ties der Nederlanders tegen de Indo nesische Republiek", zyn uiteraard nogal verdeeld; misschien overweegt de twyfel, of de Nederlandse rege ring zich uiteindelijk met het door haar genomen initiatief zal kunnen gelukwensen. In zijn buitenlands politiek overzicht, getiteld „De oorlog op Java", geeft van avond de gezaghebbende „Monde" een zeer goede en begrijpende samenvatting van de motieven en oorzaken, die de Nederlandse regering tot de nieuwe ac tie hebben doen besluiten. Maar voor wat de eventuele gevolgen dezer actie kunnen zijn, doet het blad vrij somber. Het toont zich ongerust. De „Monde" besluit met de vaststelling, dat de Ame rikaans-Australische stap bij de Veilig heidsraad aantoont, hoe in het huidig tijdsgewricht een actie als door Neder land ondernomen om de Gordiaanse knoop door te hakken wat ook haar rechtvaardigingen kunnen zijnhet in ternationaal geweten kwetst. De Neder landers zullen er volgens het blad zwaai werk aan hebben om een' inter ventie van de Verenigde Naties af te wenden. Voor ons rijst hierbij natuurlijk direct de vraag, op welke steun de Nederlandse regering daarbij in de Veiligheidsraad waarvan zij de competentie ter zake wel weer zal betwisten eventueel zou kunnen rekenen. Zoals men zich zal her inneren heeft Frankrijk, toen in de zo mer van het vorig jaar de Indonesische kwestie voor het eerst voor de Veilig heidsraad was gebracht, door gebruik te maken van zijn vetorecht de uitzending van een bemiddelingscommissie der Ver Naties, Jie voor Nederland onaanvaard baar was, verhinderd. Met het oog op Frankrijks min of meer gelijksoortige belangen in Indo- China en op de West-Europese solidari teit is men geneigd zich af te vragen, of Frankrijk opnieuw een dergelijke houding zal aannemen, In ieder geval geldt de positie van de Franse delega tie als delicater dan die van de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië. De Franse gedelegeerde de heer Parocn oordeelde het vanmorgen in de Veilig heidsraad geenszins nodig om, zoals de heer Jessup (Verenigde Staten) had ge daan, er te Moskou telegrafisch op aan te dringen dat de heer Malik niet Woensdag, doch re.eds morgen, Dinsdag, te Parijs zou zijn, om het mogelijk te maken de discussie over de te nemen maatregelen te beginnen. Wat de „Humanité" betreft, het is in teressant te constateren, dat dit offi ciële orgaaan der communistische par tij fulmineert zowel tegen het „brutale offensief der Nederlandse kolonialisten en imperialisten" als tegen „Moham med Hatta, Soekarno en alle Sjahrirs", die thans alle tijd hebben om deze waarheid volgens de communisti sche partij Frankrijk te .over wegen: „Verraad loont niet. ,Men be gint met de communisten, de democra ten in de ban te doen en een goede dag constateert men, dat men zelf in de ban wordt gedaan." (Telefonisch van onze Londense corresp.) Het was tekenend voor de Britse reactie op de gebeurtenissen van Zondag, dat geen enkel nationaal dagblad, met uitzondering van de „Manchester Guar dian," gisteren enige commentaar gaf op de hervatting vsn de vijafftlelijkheden in Indonesië. De situatie is n.l., dat men in Groot- Brittannië, zowel in officiële als niet- officiële kringen, wel enig begrip heeft voor de moeilijkheden, doch dat tege lijkertijd de vijandigheid van India en Australië ten opzichte van het Neder landse beleid in Indonesië het uiterst moeilijk maakt voor Engeland in het openbaar een algemeen hou ding aan te nemen. De Manchester Guardian neemt, zoals van dit blad te verwachten was, een uiterst vijandige houding aan tegenover Nederland en beweert onder meer, dat de Nederlanders menen, dat de Repu blikeinse leiders alle bekwaamheid mis. sen, om in enig gebied ook maar enig gezag te kunnen uitoefenen. Het blad acht, gezien de omvang van de Neder landse krijgsactie, gronden aanwezig om te twijfelen aan Nederlands goede trouw en herhaalt het bericht van de New Statesman van de vorige week, dat de meningsverschillen tussen de ministers SUkker en Sassen zo groot waren, dat de Republikeinse eerste minister hen af zonderlijk moest ontvangen. Het blad koestert echter geen illusies over het ge zag van de Veiligheidsraad, waaraan het hoogstens een moreel gezag toe kent. Het blad eindigt n.l. met de woorden: „De Veiligheidsraad heeft een kans, om zijn moreel gezag te doen gelden en de Nederlandse regering te behoeden voor haar eigen dwaasheid". De Times van hedenmorgen toont be duidend meer begrip en spreekt in te genstelling met de Manchester Guardian, die slechts Nederlandse schendingen van overeenkomsten kent, van „overeen komst na overeenkomst, ondertekend door republikeinse leiders" waarvan niet één daadwerkelijk is nageleefd. De Ti mes meent, dat er gevaar bestaat, dank zij de wijdverbreide critiek over het Ne derlandse optreden, dat men niet vol doende rechi zal doen wedervaren aan de Nederlandse vastbeslotenheid, zelfbe stuur te geven aan Indonesië. Vertaling ven Pauline Fellings 12 Waarom ik de hele zaak toen niet van me afzette en ze op rekening van de zenuwen van een Ierse Setter schoof, weet ik niet. Alles wat ik weet is, dat ik plotseling, alsof ik het in vlammend handschrift op de muur had gelezen, een niet weg te redeneren overtuiging had, dat er iets vreselijks ging gebeu ren. Ik had dat evenmin nog van me af kunnen zetten als Joe Bates de ge dachte aan een verdrinkend kind. Ik deed een mantel aan en pantoffels ec beval Sheila, te gaan liggen. Ik maakte mijn deur open en keek in de richting van de logeerkamers. Ik ver wachtte half, sergeant Buck op schild wacht te zien staan voor de deur van de kolonel, maar het portaal was leeg. Ik sloot de deur en ging zachtjes naar beneden; in het voorbijgaan nam ik de j grote electriqche lantaarn van het por- j ^Bulten'was het zo stil als het graf. Ik stond te luisteren. Nog altijd meende ik dichtbij een motor zacht te horen lopen. Ik keek om naar Sheila, maar ik wist dat ze er niet was. Toen hoorde ik iemand vlug en met nogal veel gedruis bewegen ergens tussen de achterkant van mijn huis en dat van de Bishops. Ik sloop naar het eind van de veranda en keek over het grasperk. Daar stond een man. In het eerste ogenblik herkende ik hem niet, niet voor hij me hoorde, als hij mij tenmin ste hoorde: in elk geval hield hij stil. Meteen was hij weg, verdwe nen in de schaduw van de grote ker senboom bij de hoek van het huis. Ik stond daar, een beetje verbaasd, me on behaaglijk afvragend waarom Rose mary Bishop's verloofde in mijn tuin scharrelde op dat uur van de nacht. Toen hoorde ik bij de Bishops de deur van de garage dichtgaan en weer dat zachte geronk van een motor, en ik bedacht dat Rex Brophy's Wagpn Band door zou spelen tot 2.30, zodat tien over drieën niet zo laat was om thuis te ko men. Maar toch kon ik dat gevoel van een dreigende ramp niet uit mijn hoofd zetten. Als Dikranov met de Goulds te rugkwam van het bal, waarom deed hij dan zo stiekem bij het lopen over mijn terrein? Of had hij misschien een heimelijk onderhoud met Sandra? Ik wachtte, aarzelend om weer naar bin nen te gaan, maar meer nog aarzelend om verder te lopen, toen er op eens een vrouw door de heg kwam stappen en in mijn tuin bleef staan rondkijken. Ze wilde teruggaan, maar veranderde van Idee en ging" naar de veranda Onder mijn slaapkamerraam stond ze stil en/iep zacht Hier ben ik," zei ik. „Beneden." Mrs Gould schrok hevig bij het ho ren van mijn stem van de veranda. „Wat doe je hier?" vroeg ze, naar me toe komend. TT Ik kon niet slapen. Het is zo warm in" mijn kamer en Sheila is zo onrus tig Ik ben maar beneden gekomen. Ze zag me even aan als om te over leggen of ze me zou geloven of niet. Is er iets niet in orde?" vroeg ik. "Dat zou ik wel eens willen weten. Ik'kan de helft van mijn familie niet vinden." Ssndrs'" "En Aiidy. Jim ligt in bed en Lucy Lee loopt op en neer.Ik maak Hawkins niet graag wakker; hy barri cadeert zijn deur. Hawkins is haar oude veger-butler en knecht. Ik merkte op dat ze de japon nog aan had die ze 's avonds gedragen had, alleen had ze haar paarlen ketting af gedaan. „Sandra is zo'n impulsief kind, zei ze. ,(En Andy zou ik soms wel door el kaar willen schudden. Ik weet dat hij er geen notie van heeft, hoe hij Lucy Lee van streek maakt die een dom- oortje is, natuurlijk. Ze glimlachte moe. „Ik heb zorg over Sandra, Grace. Be sef je wel, dat ze geprobeerd heeft zich te verdrinken, vanavond?" „Dat ze wat?" hijgde ik. Mrs. Gould knikte. „Ze heeft de hele dag gedreigd, dat ze een ongeluk zou begaan. Ze heeft het afschuwelijke idee dat ze Jim's loop baan bedorven heeft en dat ze nu zijn leven bederft. Ze is zo vreselijk impul sief!" „Je moest naar bed gaan, lieverd," zei ik wat de makkelijkste oplossing was. „Ik loop met je terug. Andy is nu waarschijnlijk al thuis, en Sandra ook." Ik nam haar arm en schrok van de eigenaardige strakheid en de starre weerstand van haar lichaam. „Je bent moe, Alice, kom toch mee," zei ik. Plotseling ontspanden haar spie ren zich. Ik hoorde haar verlicht zuch ten. „Dank je, lieve kind, dat zal ook wel." Ze drukte vlug mijn hand. „En je bent koud." „Neen, neen. Ik ben alleen.... on gerust. Ze lachte zacht. „Die kinderen van mij zijn zulke zorgenkinderen." We hoorden het ruisen van de wind en van over de baai een zwak geluid van een guitaar en zingende stemmen. Maar dat was ver weg. Om ons was alleen een griezelige stilte, gespannen en benauwend. „Kom mee, lieverd." We liepen door het gras. Bij de heg trok ik een tak witte althéa op zij voor Alice. Los gelaten streek hij koel langs mijn schouder. Ik schrok zo, dat Alice stilhield. „Wat is er, Grace?" fluisterde ze. „Niets, niets". Ik knipte mijn lantaarn aan. „Ik zal even mijn tas uit de wagen halen," zei Alice, „als ik je licht mag hebben en je me helpt met de deuren." De garage doemde wit op boven de donkere struiken. We sloegen links af langs het smalle pad, dat naar de dub bele deuren aan het eind van de op rit leidt. Opeens wist ik wat ik gehoord had. wat die zoemende ondertoon had gege ven aan de nachtelijke stilte. „Iemand heeft zijn motor laten lo pen," zei ik. „Dat is een gewoonte van Sandra," zei Alice. „Dan is ze terug. Grappig, de dingen die echtgenoten kunnen hinde ren," ging ze door. „Dat is een veel er ger misdaad in Jim's ogen dan aange brande' pudding." Ik trok aan de deur. Het hangslot was er niet op, maar de deuren leken meer te klemmen dan anders. Ten slotte kreeg ik ze open, nadat ik mijn knokkels ge schaafd had en minstens twee nagels gebroken. Ik gooide ze wijd open, wilde naar binnen gaan, maar bedacht toen, dat ik niet wist hoe lang de motor ge lopen had en, dat de garage stijf dicht was geweest. „Laten we even luchten," zei ik. Mrs. Gould knikte. We stonden een paar mi nuten naar binnen te kijken. Jim's wagen stond vlak voor me, die van An dy in de andere helft. „Andy's motor loopt," zei ik. „Ik zal hem afzetten, terwijl jij je tas haalt." (Wordt vervolgd i E EN ALTIJD WILKOM GESCfi ENK Er is een verandering gekomen aan de top van de ranglijst der eerste divi sie. Derby County, sedert tien wedstry- den in eigen huis ongeslagen, verloor van Manchester United met 31. Newcastle United won met 10 van Everton, waardoor Newcastle op de eerste plaats kwam te staan, terwijl Derby County terug viel naar de derde plaats, aangezien Portsmouth een beter doelgemiddelde bleek te hebben. Eerste divisie: ArsenalHuddersf. T. 30, Birmingham C.Wolv. 01, Black poolSheff. Un. 0—3, BoltonSunderl 41, CharltonStoke 41, DerbyMan chester Un. 13, LiverpoolAst. Villa 11, Manchester C.Burnley 22, New castleEverton 10, Portsm.Prestori 3—1. Newcastle 22 31 Blackpool 22 21 Portsmouth 22 30 Birmingh. 22 21 Derby C. 22 30 Liverpool 22 zl Manch. Un. 22 27 Burnley 22 21 Arsenal 22 26 Chelsea 21 19 Stoke C. 22 25 Sheff. Un. 22 17 Charlton A. 22 25 Middlesbr. 21 i6 Manch. C. 22 24 Everton 22 16 Wolves 22 24 Preston 22 14 Bolton 22 24 Huddersf. 22 14 Sunderland 22 22 Ast. Villa 22 14 Tweede divisie: Blackb.Southamp ton 12, CardiffBradfort 61, Ches ter!Bury' 40, CoventryBrentford 21, FulhamGrimsby T. 31, Leeds Un.Leic. C. 31, LincolnWestham 43, PlymouthBarnsley 31, Queens Luton 03, SheffieldTottenh. 31. West BromwichNotts 21. West Br. 22 31 Westham 21 21 Southampt. 22 29 Blackburn 21 21 Tottenham 21 27 Leeds 21 21 Fulham 21 25 Plymouth 22 21 Sheff. W. 22 25 Queens P. 22 20 Bury 21 24 Barnsley 22 19 Luton 21 23 Leicester '22 18 Cardiff 21 23 'Coventry» 22 If Chester! 22 Notts 21 i8 Bradford 22 '22 Grimsby 21 15 Brentford 21 21 Lincoln 22 13 De finale van de clubcompetitie dam- men bracht de Haarlemse Damclub te gen „Jozeph Blankenaar" uit Amster dam achter de borden. Het werd een van de meest opwindende competitie- wedstrijden van het seizoen. Aanvanke- lyk namen de gastheren een voorsprong door hun staartbordspeler maar Jonge- dyk bracht de stand weer gelijk. Nogmaals kwamen de papieren voor de Haarlemmers gunstig te staan om dat van der Sleen onnodig een „gokje' nam. Een keurige overwinning van Metz bracht de stellingen weer gelijk. Door een onverwachte zege van Blom sprintten de gasten weer uit maar nu was het de stoer spelende Brouwer, die de score op 99 bracht. Eén gunstig staande partij voor de Amsterdammers moest toen de beslissing bréngen. Het werd echter remise en de wedstrijd eindigde zodoende in een draw: 1010. De volledige uitslag was: Haarlemse Damclub—Jozeph Blankenaar: L J. 3. Sluiter—J. Metz 0—2. 2. P. H. Meure— O. J. B. van der Sleen 2—0. 3. H. TA Luif—M. R. C. Stahlberg 1—1. 4. J W. van Dartelen—W. P. Goezinnen 1—1. 5. Ph. Rost—B. Berk 1—1. 6. F. W. Pas— J Brouwer 0—2. 7. J. H. Meure—J. Muller 1—4. 8. N. Blom—A. den Doop 20. 9. J. P. van EijkF. Jongedijk 02. 10. P. J. van DartelenA. Rem mers 20. De andere finalisten „Zaandam" en „Gezellig Samenzijn" treden hedenavond in de Czaar Peterstad in de damarena aan. Zondag 19 December hield het hoofd- bestuur van de K.N.K.B. een vergadering te U1 recht, waarop een aar. tal bondszaken zijn besproken. Besloten werd o.m. dit seizoen op zo breed mogelijke basis bonds- seriewedstrijden te organiseren. Voor de interlandwedstrijd HollandBel gië werd als plaats gekozen Amsterdam. De datum zal in overleg met het bestuur van de A.K.B. worden bepaald. Op voor stel van de Britse Korfbal Bond zal ae wedstrijd Nederland BEngeland B op 1 Augustus 1949 worden gespeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3