„Indonesië moet gezuiverd worden vaii extremisten" BOEKITTINGGI in onze handen Matigt Amerika zijn houding? Gehele natie achter de 'Regering Bezetting van Soeraharta en Tjepoe is bevestigd Rode-Kruis team vermoord Geen Marshall-hulp meer voor China Tot hoofd en hart Van Royen spreekt het eerst in de Veiligheidsraad Het weer Nieuwe landing op Sumatra m Suriname teleurgesteld Uitzondering voor vijf steden WEST-EUROPA EERSTE VERDEDIGINGSLINIE MEER SPIJSVETTEN Prijs met drie cent verhoogd Neher spreekt voor N. V. V Telegram van E.V.C. geweigerd WOENSDAG 22 DECEMBER 1948 bureaux van redactie en administratie 72ste JAARGANG No. 24340 Federalisme Politionele actie Competentie Veiligheids raad Houding der V. S. Communisme COMMUNISTEN IN REPUBLIEK OP VRIJE VOETEN? Deens luchtvaartpersoneel wil Nederlanders boycotten Nederland zal straalmotoren gaan fabriceren C.v.G.D.VEILIGin KALIOERANG Eerste Kamer op reces SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544! Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents pei m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per weekj f 1.52 per maand f 4.55 per kwartaal. Hedenmorgen is de Veiligheidsraad te Parijs in vergadering bijeengekomen. De eerste spreker was dr. Van Royen. Spr. refereerdp aan de Nederlandse regeringsverklaring van Dinsdag, waarin nogmaals uiteengezet werd het Nederlandse doel, dat is: onafhankelijke en vrije Verenigde Staten van Indo nesië, en uiteindelijk de totstandkoming van een Nederlands-Indonesische Unie. Ten aanzien van de federale interim-regering zeide heer Van Royen, dat ingevolge art. 2 der Renville-principes „fair representation" aan alle ge bieden zal gegeven worden. Ook een clausule werd opgenomen voor opname van die delen van de NederlandS-Indische Archipel die nog niet meedoen aan federaal bestel. De Nederlandse regering stelt zich ten doel Indonesië te zuiveren van extre mistische elementen. Zij is voornemens de Veiligheidsraad regelmatig op de hoogte te houden van de gebeurtenissen in Indonesië. Dr. Van Royen begon zijn rede met er de nadruk op te leggen, dat Nederland twee jaren geleden in Linggadjati zich zelf bereid verklaarde tot samenwerking voor het bereiken van de spoedige ves tiging van de souvereine V. S. van In donesië. De keuze is thans tussen snelle maar ordelijke overdracht en revolutie, tussen federalisme en eenheidsstreven, tussen voortzetting der samenwerking met de democratische wereld en sterke invloed van extremisten, tussen democratische gelijkheid van groepen en dictatuur van een overheersende minderheid. Dit is niet slechts de mening van Nederland, maar ook van millioenen Indonesiërs, die thans onder de naam van „federa tion" streven naar de federale V. S. van Indonesië. De Republiek heeft nooit op gehouden in haar openlijke uitlatingen propaganda te maken voor een stand van zaken, die volkomen tegengesteld is aan de gegeven belofte om een einde te ma ken aan de schendingen van het bestand. Dr. Van Royen gaf vervolgens een breed overzicht van de schendingen van het bestand van de zijde van de Repu bliek. Hij zeide, dat, terwijl Nederland nooit getracht heeft haat tegen de repu bliek te zaaien, deze nooit heeft opge houden Nederland voor te stellen als publieke vijand nummer één. Sedert jaren hadden de radio- 1 omroepers van Djocja bezworen, dat de Nederlanders en allen die met hen samenwerkten dienden te wor den vermoord en uitgeschakeld. Van Royen' zeide dat zelfs generaals van het republikeinse leger aan deze campagne meededen. Het is duide lijk zeide hij, dat de Republiek in geen enkel opzicht getracht heeft haar bevolking voor te bereiden op een herstel van de vriendschappe lijke betrekkingen met Nederland. Hij gaf een aantal sprekende voor beelden van deze propaganda, met het doel te bewijzen dat de Repu bliek vanaf het begin niet van plan is geweest zich aan de bepalingen van de wapenstilstand te houden. Hij zeide dat van de maand April af het aantal inbreuken op de wapenstil stand regelmatig gestegen is. Sedert Juli pasten de republikeinse troepen een taktiek van infiltratie in Neder lands gebied toe. Hij wees er op dat de republikeinse leiders nooit deze methoden van intimi datie, toegepast jegens allen die met Nederland wilden samenwerken, hebben verboden of afgekeurd. Dr. Van Royen citeerde vervolgens be wijsstukken, die moesten aantonen, dat de Republiek voor 1 Januari massa opstanden in de onder Nederlandse con trole staande gebieden had georgani seerd. Deze in beslag genomen documen ten hadden betrekking op Oost- en West- Java en Zuid-Sumatra en omvatten voorbereidingen tot „totale oorlog" en tot het vormen van guerilla-troepen. De beschuldiging, dat de stichting van federale staten in strijd was met de „Renville"-overeenkomst, wees dr., Van Royen van de hand met citaten uit de tekst van deze overeenkomst zelf. Daarnaast moest worden rekening ge houden met het feit dat in het Neder landse gebied de bevolking een groeiend en gezond verlangen toonde naar een vorm van regering, waarin de controle in Indonesische handen zou overgaan. Dr. Van Royen behandelde vervolgens de kernpunten van de geschillen met de republiek. Hij vestigde er de aan dacht op, dat van Nederlandse zijde alle wettelijke maatregelen getroffen zijn voor de vestiging van de fe derale interim-regering, volgens de be ginselen van de overeenkomsten van Linggadjati en „Renville." Wanneer het evenwel aankwam op het uitvoeren de zer beginselen, dan bleek dat er m wer kelijkheid geen basis voor overeen komst bestond, omdat de Republiek niet wilde zijn een der samenstellende delen der federatie, doch geheel Indo nesia wenste in te sluiten in de Repu bliek! Hij herinnerde in den brede aan de onderhandelingen met Sjahrir, met Sja- rifoeddin en met Hatta. Dr. Van Royen betoogde, dat de repu blikeinse eis tot behoud van haar eigen bevel over haar strijdkrachten er op gericht was de superioriteit der Repu bliek te verzekeren. Hierdoor zou de gehele federale structuur van de V. S. van Indonesia bedreigd zijn. Nederland kon zijn bescherming met terugtrekken en de weg openen voor een overheersing van het republikeinse leger. Hij twijfelde er niet aan of „eerlijke mensen als Hatta, Leimena, Soepomo en Darmasetiawan hadden gestreefd naar overeenstemming, maar het tra gische feit is, dat zij op het beslissende ogenblik nooit in' staat waren hun politiek te laten domineren over die van de onverantwoordelijke elementen m de republiek." Dr. Van Royen Hij zeide, dat de republikeinse rege ring voor het bedwingen van deze op stand de medewerking van de tweede communistische groep van Tan Malakka .had moeten inroepen. In Malakka's nieuwe partij waren nu tal van oude formaties van het voormalige commu nistische front. De afhankelijkheid van de regering was slechts overgegaan van de ene comm. groep op de andere. Het doel dezer groep was evenwel hetzelfde: Indonesië tot een communistische staat te maken en vijandschap te kweken jegens de westelijke democratieën. Dr. van Royen ging uitvoerig in op de banden, die Tan Malakkas beweging binden met het com munisme in Malakka, China, Birma en andere Oost-Aziatische staten. Met de communisten waren voorts de onregel matige bewapende groepen een hinder nis bij iedere poging om tot een vreed zame oplossing te komen. Hij geloofde dat vele delegaties in de Veiligheidsraad evenals de Nederlandse regering de gematigde en constructieve nationalistische elementen in Indonesië wilden ondersteunen. Hij voegde eraan toe: „Er is geen slechtere weg om dit doel te bereiken dan te geloven in de republikeinse propagandaleuzen en te twijfelen aan het oprechte nationalisme van deze gematigde elementen." In de federale gebieden, zeide dr. Van Royen, was het voor oppositie-groepen mogelijk hun stem te uiten maar in de Republiek was dat niet het geval. Dr. van Royen hoopte dat de spoedige ves tiging van de federale structuur de eer lijkheid zou bewijzen van de Neder landse bedoeling om Indonesië onafhan- hankelijk te maken. „Onafhankelijk ook van de genade van de machten van het geweld". Hierna sprak dr. Van Royen over de politionele actie welke Zondag begon nen werd. „Toen de Nederlandse rege ring tot de conclusie gekomen was, dat de republiek niet bereid of niet in staat was doeltreffende stappen te onderne men, zag zij zich tegenover een tragisch dilemma geplaatst. Er stonden haar twee wegen open. De eerste was aan de Republiek toe te geven; dit zou naar onze vaste overtuiging betekenen, dat geheel Indonesië zou worden overgele verd aan de overheersing door een dic tatoriale minderheid, onder hetzelfde bewind van geweld, chaos en ondeskun digheid, welke tot nu toe in Djocja heerst en aan een vergroting van de communistische invloed. Het tweede alternatief voor de Neder landse regering was volgens dr. Van Royen, verdere nutteloze pogingen om tot een verstandhouding met de repu bliek te geraken op te geven en verder te gaan met haar eigen autoriteit, om zonder, en voor zover nodig, tegen dé republiek, die maatre elen te nemen welke nodig zijn om de ordelijke om standigheden te scheppen onder welke alleen een democratische en nieuwe staat gevestigd kan worden. Deze maat regelen zijn aan de ene kant de vestiging van een geheel Indonesische interim- regering zonder de republiek en aan de andere kant de zuivering van de repu blikeinse gebieden van de terroristische heerschappij van hun legers en gewa pende benden. Hij merkte op, dat er naar de mening van de Nederlandse regering geen andere keus was dan het tweede alternatief te volgen. Deze beslissing nam het Nederlandse kabinet op Zaterdagmorgen 18 Decem ber unaniem en er kan geen twijfel over bestaan, aldus dr. Van Royen, dat de ge hele natie, de communistische partij uit gezonderd, achter deze beslissing staat. Men heeft er lang over gedacht alvorens tot deze beslissing te komen, omdat de grote meerderheid van het Nederlandse volk altijd hoopte in staat te zijn deze wijze van handelen te vermijden. Als zulks niet het geval zou geweest zijn dan zouden wij al veel eerder gehandeld hebben. Hij merkte op, dat Nederland naar de mening van verschillende hier ver tegenwoordigde regeringen het andere alternatief zou moeten hebben gevolg* en toe hebben moeten geven aan de Republiek, in de hoop, dat zulk een te ken van vertrouwen de gematigde ele menten in de Republiek zou hebben gesterkt. „Hun doel is hetzelfde als het onze: een onafhankelijk Indonesië ais een element van stabiliteit in Zuid-Oost- Azië: maar de methode, welke zij ad viseren, is anders. Wij zijn overtuigden wij weten, dat hun methode bewezen zou hebben een vergissing te zijn maar dan zou het te laat zijn om die fout te herstellen. Al hetgeen wij vragen is, dat de Vei ligheidsraad ons de gelegenheid geeft te bewijzen, dat onze methode zal leiden tot de verwezenlijking van het gemeen schappelijk doel waar wij naar streven. Sprekende over de competentie van de Veiligheidsraad merkte dr. Van Royen op, dat hij dit onderwerp niet eerder behandelde, omdat hij de Vei ligheidsraad zo volledig mogelijk de motieven der actie van de Nederlandse regering in de laatste maanden wenste uit te leggen. „Wij hebben niets te ver bergen. Maar dit mag niet worden uit gelegd als een erkenning onzerzijds van de bevoegdheid van de Veiligheidsraad deze zaak verder te behandelen." Het gebeurde in Indonesië was met een schending van de internationale vrede, maar eerder een schending van de binnenlandse vrede. Deze blijft voor de uitsluitende verantwoordelijkheid van de leden van de V.N. op welker ge bied zulks gebeurt. Hetgeen op Java en Sumatra gebeurde betekent geen be dreiging van de internationale vrede en veiligheid. Dr. Van Royen merkte op volledig begrip te hebben voor de belangstelling, welke landen ais Australië, India, de Filippijnen en an dere aangrenzende landen hebben voor de Indonesische kwestie, maar dat geeft de Veiligheidsraad nog niet het reent in te grijpen in wat een intern confl'ct was en nog is binnen de grenzen va» het Koninkrijk der Nederlanden. Dr. Vgn Royen moest met betrekking tot de competentie van de Veiligheids raad concluderen, dat de Indonesische kwestie buiten zijn bevoegdheid valt. Hij haalde hierna de uitlatingen aan van de gedelegeerden van België, Frankrijk, Brazilië en China om aan te tonen, dat inzake de competentie van de Raad in deze kwestie nog geen enkel duidelijk standpunt was ingeno men. De Nederlandse gedelegeerde zei, dat er een groot aantal vraagstukken zijn, zelfs vitale vraagstukken voor de vrede van de wereld, met betrekking waartoe de V. N. nog niet in staat geweest zijn een beslissende actie te ondernemen. (Griekenland, Korea, Berlijn). Waarom, zo vroeg dr. Van Royen, zou de Raad, die niet in staat was een be slissing te nemen in zaken, waartoe hij competent was, nu trachten een beslis sing te nemen in een vraagstuk, welke buiten zijn bevoegdheid valt. „Mijn regering staat vast op haar standpunt dat de Raad onder de termen van het handvest niet competent is de Indonesische kwestie te behandelen. Als sommige leden van de Raad van oor deel verschillen, dan is mjjn regering geneigd, zoals het vorig jaar, de kwes tie van de competentie van de Raad voor het Internationale Hof van Justi tie te brengen". Hij besloot zijn uitvoerige rede met de opmerking, te weten, dat er critiek is op de actie, welke Nederland thans ondernomen heeft en dat er twijfel be staat ten aanzien van de beweegrede nen. Hij kan alleen zeggen, dat „onze da den onze beloften zullen staven". Deze zijn: „Dat wjj eerst de werkelijke vrede in Indonesië zullen herstellen: dat wij dan zo vlug als mogelijk is voort zullen gaan met de vorming van de onafhankelijke V. S. van Indonesië, een lid met zijn eigen rechten in de V. N. Dat wij ons zullen houden aan de be ginselen, welke wij hebben aanvaard in de Linggadjati- en Renvihe-overeen- komsten en deze zullen uitvoeren. Dat niets ons van deze gedragslijn zal doen afwijken". (De zitting werd hierna geschorst tot 15 uur). JAVA ZEE DE TOESTAND OP JAVA Landing heribon aboemi OModj^ Soerok [ogfdfcar** Neaeri. gebied Republiek K©dtrf# %oiw«90 Mak» Door Nederlandse troepen bezet Nederlandse opmars o Vliegvelden Haarden v. verzet" (zwervende benden) O concentraties v Rep. benden INDISCHE OCEAAN CARTO-48125 Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat officiële bevestiging is ontvan gen van het bericht, dat Boekittinggi, de republikeinse hoofdstad van Soematra, in Nederlandse handen is. Een Nederlands militair woordvoerder heeft aan Aneta de bezetting van Solo, Soerakarta en het oliecentrum Tjepoe bevestigd. Van officiële zijde wordt voorts gemeld, dat Nederlandse troepen in Midden- Java Bandjanegara, Rembang en Kalioerang hebben bezet. In Oost-Java werd Wlingi in het Zuid-Malangse bezet. Nederlandse troepen landden voorts by Bagan Si Api Api op de Noordkust van Sumatra en hebben deze plaats bezet. Het Zuid-Assahanse werd volledig bezet en Nederlandse - troepen gingen over tot zuivering van het district. OE TOESTAND OP SUMATRA Kotorodia W Van officiële zijde wordt gemeld, dat Nederlandse troepen in midden-Java Bandjamegara, Rembang en Kalioe rang hebben bezet. In Oost-Java werd Wlingi in het Zuid-Malangse bezet. Nederlandse troepen landden voorts bjj Bagan Si Api Api op de Noordkust van Sumatra en hebben deze plaats be zet. Het Zuid Assahanse werd volledig bezet en Nederlandse troepen gingen over tot zuivering van het district. Door de val van Rembang is het schiereiland Japara afgesloten, waar door het de Indonesiërs niet meer mogelijk is de zee te bereiken. Baga Si Api Api, 300 mijl ten Zuiden van Medan, is het hoofdkwartier voor uitgebreide smokkelhandel met Singa pore. Naar A.P. meldt, is van Nederlandse Uit officiële kringen werd gisteravond te Washington vernomen, dat de V. S. Vervolgens sprak dr. Van Royen Uitvoerig over de communistische ge varen, die in Indonesië dreigen. HÜ betoogde, dat de republikeinse regering fceer sterk wordt beïnvloed door com munisten met het voortdurende gevaar, «at deze groep te eniger tijd plotseling be volledige macht zal overnemen. De fepubiikeinse regering had nooit vier kant en openlijk stelling genomen tegen he communistische bedreiging, doch zij bad integendeel de communisten de gelegenheid geboden zich als een ®?achtige organisatie in belangrijke po rties te nestelen. Zelfs na het oproer van Moeso had Hatta de Sovjet-Unie geprezen als exponent van de zaak der rijheid van de koloniale volken. Het was volgens dr. Van Royen een gevaar- tike misvatting te denken, dat met het erslaan van Moeso's revolutie het ^hhununistische gevaar geweken was. Vandaag komt de Veiligheidsraad bijeen om de Indonesische kwestie te behan delen. De buitengewone zitting van Maandag j.l. bracht echter reeds enkele afgevaardigden bij elkaar, die de door de Nederlandse zuiveringsactie ontstane situatie bespraken. Links dr. Van Royen, hoofd van de Nederlandse delegatie by de Ver. Naties, geïnterviewd door een journalist. Rechts de Australische afgevaardigde kolonel W. R. Hodgson in gesprek met dr. Palar (Republiek) en Faris el Khoury, voorzitter van de Syrische delegatie. de Veiligheidsraad zullen vragen de Ne derlanders op te dragen het vuren te staken en hun „politionele actie" te be ëindigen. Instructies dienaangaande zijn dr. Jessup te Parijs gegeven. De Nederlanders hebben verklaard volgens de woordvoerder der Ameri kaanse delegatie, dr. Peil, dat hun ac ties in Indonesië vandaag om 12 uur (Parjjse *Üd) voltooid zouden z(jn- Hij meende echter, dat het hier niet een soort strijd betrof, die kon worden be ëindigd volgens tijdschema. De Neder landers zouden zeer veel te doen heb ben met het bestrijden van guerilla- taktiek. De houding van de V. S. in de bijeen komst van de Veiligheidsraad van van daag zal, naar Amerikaanse kringen gis teravond onthulden, tamelijk gematigd zijn. De Amerikaanse delegatie heeft een resolutie ontworpen, die door dr. Ph. C. J essup aan de raad zal worden voorge legd en waarin verzocht zal worden, het vuren te staken, teneinde nieuwe onder handelingen voor een vreedzame rege ling mogelijk te maken, aldus deelde de woordvoerder van de Amerikaanse dele gatie, dr. Peil aan de correspondent van het A. N. P. mede. Hij voegde toe, dat de Amerikaanse resolutie niet zou vragen om terugtrek ken van de Nederlandse troepen in de posities, die zij voor 18 December in namen. Te Parijs is bekend, dat een dergelijk terugtrekken verzocht zou worden door Australië, welk land geen lid van de Raad is en daarom niet het recht heeft resoluties voor te dragen. Intussen vernam A. P. echter van een Amerikaans woordvoerder dat het voor stel het volgende zal inhouden: 1. Dat de vijandelijkheden onmiddel lijk worden gestaakt. 2. Dat de Nederlandse troepen op hun uitgangspunten zullen terugkeren. 3. Dat de geïnterneerde republikeinse leiders, die bij de verovering van Djocja werden gevangen genomen, onmiddellijk zullen worden vrijgelaten. Dit bericht wordt door U. P. bevestigd. Het blijft dus 'n punt van twijfel welke nu precies de houding is der V. S. en wat de resolutie bevat. De republikeinse delegatie had een verzoek aan de Veilig heidsraad in bovenomschreven zin op gesteld. Wat de houding van Rusland betreft, zou men een aanwijzing kunnen vinden in een uitzending van radio-Moskou. De commentator zei, dat Nederland een „val" had gezet voor de republiek en dat de C. v. G. D„ bestaande uit vertegen woordigers van Amerika. Australië en België, daaraan haar „zegen"' had ge geven. De aanval was beraamd met steun van Amerikaanse kapitalisten. Omtrent de houding van Engeland, Frankrijk en China was volgens A. P. weinig betrouwbaars te vernemen. Het Foreign Office weigerde commentaar te leveren. Wel waren er berichten, dat Amerika en Engeland overleg hebben gepleegd. De correspondent van A. P. wijst dan verder op de te verwachten houding van België, welk land de rol van vriend schappelijke nabuur van Nederland zal spelen. Volgens A.P. zou mr. J. H. van Royen bij de behandeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad aanbie den het vraagstuk van de jurisdictie van de raad in deze kwestie voor te leggen aan het Internationale Hof van Justitie in Den Haag. Abdoel Rahman Azzam Pasha, secre taris-generaal van de Arabische Liga, heeft verklaard, dat de Nederlandse actie in Indonesië aangemoedigd was door de „onverschilligheid ten opzichte van de eisen van rechtvaardigheid" van de Verenigde Naties en de erkenning van faits accomplis, gebaseerd op het gebruik van geweld. Na de houding van de Ver. Staten tegenover Palestina, kreeg Nederland de overtuiging, dat „het beste middel tot uitvoering van haar imperialistische plannen was het gebruik van geweld en het fait ac compli". zjjde vandaag bevestigd, dat Neder landse troepen Soerakarta, de tweede stad van de republiek, bezet hebben, evenals de olievelden van Tjepoe. A. P. meldt in aansluiting hierop, dat ook Blitar dat ten Zuid-Westen van Malang ligt, door Nederlandse troepen is bezet. In welingelichte kringen te Batavia verwacht men elk ogenblik een mede deling, dat de Nederlandse troepen, die uit de richting van Semarang kwa men contact hebben met de luchtlan dingstroepen. die Zondag Djocja bezet hebben. De Nederlanders gaven geen bijzon derheden over de val van Soerakarta. maar een woordvoerder gaf te kennen, dat de tegenstand van de republikei nen in de stad niet zwaar geweest was De woordvoerder zei. dat hij geen bijzonderheden kon geven over de ver overing van Tjepoe en hij weigerde de berichten te bevestigen, dat de repu blikeinen teruggetrokken waren na oliebronnen in brand gestoken te hebben. De Nederlandse censuur heeft het overzenden verboden van alle berich ten, die door radio-Kediri, het enige zendstation op Java, dat nog in handen is van de republikeinen, zijn verspreid. De censuur-dienst heeft anderzijds for meel de verspreiding verboden van alle militaire berichten, uitgezonderd die, welke in de officiële communique's zijn vervat. De militaire autoriteiten hebben de drie inzittenden van de Catalina, die Zondag op Djocja landden, thans vrij gelaten. Volgens een woordvoerder van het leger zouden zich, naar A.P. meldt, op West-Java kleine incidenten hebben voorgedaan. Generaal Soedirman, die ziek is, staat onder Nederlandse medische be handeling. De Staten van Suriname hebben een telegram gezonden aan het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, waarin gezegd wordt, dat zij „met grote te leurstelling vernomen hebben" van de militaire actie in Indonesië. De „Persa- toean Indonesia", een vereniging van Indonesiërs in Suriname, heeft een te legram gezonden aan Koningin Julia na, waarin wordt verklaard, dat de In donesiërs in Suriname „ze.er teleurge steld zijn over de schending van de „Renville-overeenkomst" en waarin beleefd wordt verzocht om onmiddel lijke vrijlating van Soekarno, Salim, Hatta en Soedirman en om hervatting van de besprekingen met de republiek- Ten aanzien van de militaire actie in Indonesië zegt het blad „Suriname" onder de kop „Wat dan?" van mening te zijn, dat de actie een einde zal ma ken aan alle Nederlandse illusies. De federale staten hebben dezelfde doel stellingen als de republiek, doch de fe deralisten spelen het spel op een ande re wijze en beantwoorden kwasi met kwasi. Het blad meent, dat de Neder landers niet rustiger zullen slapen, na dat zij de actie als met succes besloten zullen hebben beschouwd. iCARTO-4 WRd*riandw opmar* Door NodJrocpan bmf FFPH Omte-tfctf. MZ«Q op 17. Doe. W<8 Situatie op Java en Sumatrazoals deze na de berichten van gisteren in de loop van de dag was. Inmiddels zijn evenwel de posities gewijzigd, gelijk uit de laatste berichten in dit nummer is te constateren. Uit Costa Rica- wordt gemeld, dat de opstandelingen, die vanuit Nicaragua Costa Rica zijn binnengevallen, in een stad in de nabijheid van de Nicaragu aanse grens, die zij bezet hebben, zes le den van het internationale Rode Kruis in Costa Rica hebben doodgeschoten. Onder de slachtoffers bevinden zich een katholiek priester en dr. Antonio Facio Castro, de zoon van een vooraanstaand Costa-Ricaanse chirurg. De slachtoffers werden na de moord beroofd. Hun lijken werden verminkt. Gemeld wordt dat de slachtoffers in koelen bloede, door van dichtbij afge vuurde schoten werden vermoord, toen zij trachtten een ziekenhuis in te richten in een afgelegen boerenwoning, in de nabijheid van de bezette stad. Volgens sommige berichten zouden de aanhangers van ex-president Rafael Cal- deron Guardia zich bevinden op 70 km. ten noorden van de hoofdstad van Costa Rica en in een hevig gevecht gewikkeld zijn met de regeringsstrijdkrachten. Ver der zou gevochten worden tussen San José en de haven van Limon, waar op standelingen zouden pogen naar de hoofdstad op te rukken. De commissie, welke door de Ameri kaanse staten werd ingesteld naar aan leiding van het beroep van Costa Rica op het te Rio de Janeiro gesloten verdrag tot het verlenen van wederzijdse bij stand in geval van een onuitgelokte aan val, is naar Nicaragua vertrokken, ten einde een onderzoek in te stellen naar de juistheid van de beweringen van Cos ta Rica, dat Nicaragua de hand heeft in de inval in Costa Rica. De speciale correspondent van het Chinese blad Sin Po meldt: Welinge lichte republikeinse kringen te Bata via hebben verklaard, dat wel vast staat, dat 35.000 gearresteerde commu nistische opstandelingen thans in vrij heid z}jn gesteld, teneinde tegen de Nederlanders mee te strijden. Mogelijk zijn ook de gearresteerde leiders in vrij heid gesteld. De vereniging van Deens luchtvaart- personeel, welke 700 personen, die werkzaam zijn op het vliegveld Kastrup. omvat, heeft heden een resolutie aange nomen, waarin de Nederlandse actie in Indonesië veroordeeld wordt. In de re solutie aan het kabinet en het parlement wordt medegedeeld, dat het personeel op Kastrup de Nederlandse luchtvaart maatschappij zal boycotten, indien het. Deense kabinet niet protesteert tegen de actie, hetgeen, blijkens uitlatingen van de Deense premier, niet zal gebeu ren. Verwachting tot Donderdagavond. Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden en plaatselijk nevel of mist. In het Noorden van het land weinig wind. In het Zuiden zwakke tot matige Oostelijke wind. Vannacht lichte en op sommige plaatsen matige vorst. Morgen over dag meest lichte vorst. Zon; 8.47—11.31; Maan: 0.40—12.55. De administrateur van het Plan- Marshall, Paul Hoffman, heeft verklaard, dat zijn onderzoek naar de toestand in China tot resultaat heeft gehad, dat het herstelprogram van 70 millioen dollar wordt opgeschort: Het program van we deropbouw zal worden „uitgesteld tot de toestand in China opgehelderd is". Amerika heeft zelfs besloten, de plan nen voor technische projecten, op enkele uitzonderingen na, op te schorten. Deze projecten bevatten bijvoorbeeld*de we deropbouw van dokken en het transport systeem. Na een onderhoud met presi dent Truman deelde Hoffman verslag gevers mede, dat de verdeling van hulp goederen in de vijf Chinese steden, waar in de ECA thans werkzaam is, voortgang zal vinden, zelfs indien deze steden in handen van de communisten zouden ko men, mits een de facto regering der communisten de veiligheid van ECA- personeel en volledige publiciteit, dat de hulp van de V8. uitgaat, verzekert De centrale raad van de Kwomintang, het hoogste politieke lichaam van de Chinese regeringspartij, heeft vandaag de door Soen Fo voorgelegde en door Tsjang Kai Sjek geaccepteerde minister- lijst goedgekeurd. Op het laatste ogenblik werd het kern-kabinet uitgebreid van vier tot zes leden. Communistische strijdkrachten hebben de belangrijke Noord-Chinese havenstad Tangkoe thans volledig in hun bezit. Hsinho, even ten Noorden van Tangkoe, is eveneens door de opstandelingen ver overd. Hierdoor is de druk, die de com munisten op Tientsin uitoefenen aan zienlijk vergroot. Foe Tsjo-Yi, een ge neraal van de regeringstroepen, heeft bevolen te Tientsin en Peiping voorbe reidingen te treffen voor straatgevech ten. Beide steden zijn, op het verkeer door de lucht en.per radio na, volledig geïsoleerd. De generaal heeft het groot ste deel van zijn strijdkrachten op deze steden kunnen terugtrekken. Enkele re geringslegers zijn echjer 50 km. ten Wes. ten van Tientsin door de communisten omsingeld, en door de val van Tankoe zijn zij niet meer in staat, over zee te ontvluchten. Volgens militaire waarnemers is de strijd ten Noorden van de Yangtse reeds zo goed als beslist. De daar gesta- tionneerde troepen schijnen niet meer in staat te zijn een krachtige communis tische aanval op te vangen. De haast, het woekeren met seconden, vaak gepaard gaande met het ver kwisten van uren, maakt het leven waardeloos en belachelijk. De permanente militaire commissie, opgericht door de commissie voor de defensie van de vijf landen, die het pact van Brussel hebben ondertekend, beeft met goedkeuring van de vijf mi nisters van defensie besloten, dat West-Europa de eerste verdedigings linie zal zijn. aldus heeft de Belgische minister van defensie, kolonel Raoul de Fraiteur, aan de commissie voor de defensie van de Belgische Kamer van afgevaardigden meegedeeld. Na besloten te hebben, dat West-Eu ropa een geschikt gebied zou zijn voor een gevecht in de eerste linie, heeft de commissie een plan opgesteld voor het vormen van een gemeenschappelijk militair potentieel, inclusief manschap pen en economische hulpbronnen-, aldus de minister. De permanente commissie is begonnen met het opstellen van een inventaris van oorlogsmateriaal, dat in het bezit is van de vijf mogendheden. Naar aanleiding van de Belgische deelneming aan het pact van vijf. deelde de minister mede. dat hij on mogelijk alle verantwoordelijkheid alleen op zich kan nemen. Daarom is een commissie van landsverdediging ingesteld, waarvan behalve de minis ter van defensie deel zullen uitmaken de eerste minister, de ministers van financiën, binnenlandse zaken en be groting. alsmede de drie chefs van de generale staf. De minister zei verder, dat de Bel gische bijdrage tot het militaire pact de tien lichtingen niet te boven zou gaan. België zal zich toeleggen op de bouw van straalvliegtuigen. waarvan Nederland de motoren zal leveren. Van Nederlandse zijde is de C. v. G. D. er officieel van in kennis gesteld, dat de Australische, Amerikaanse en Belgische afgevaardigden van de commissie zich te Kalioerang in veiligheid bevinden. Een Belgisch officier is vandaag per vliegtuig naar Djocja vertrokken om contact op te nemen met de leden van de C. v. G. D. Begin Januari 1949 zal de rantsoen- waarde van spijs vet van 200 gram op 250 gram worden gebracht, d.w.z., men zal naar keuze op de nieuwe bon voor voedingsvetjen een gelijke hoeveelheid boter of margarine of spijsvet kunnen kopen. In verband hiermede mogen om- smelters sedert 20 December j.l. geen bak- en braadvet of gesmolten dierlijk vet in verpakkingen van 0,2 of 0.4 kg. meer afleveren. Hetzelfde geldt voor grossiers en detaillisten met ingang van 30 December a.s. De hoeveelheden spijsvet, die op 31 Dec. nog in de oude verpakking bij grossiers en detaillis ten aanwezig zijn, kunnen aan de om- smelters ter omsmelting worden terug gezonden. De als gevolg van de aangekondigde subsidieverlaging in het nieuwe jaar noodzakelijk geworden prijsverhoging voor spijsvet bedraagt gemiddeld 3 cent per 100 gr. In verband met de verhoog de rantsoenwaarde worden pakjes bak en braadvet van 250 gram in de handel gebracht, welke 41 cent zullen kosten. Aangezien ook het subsidiebedrag op vlees werd gewijzigd, moesten eveneens voor dierlijk vet de prijzen worden her zien. Ook vor dit product wordt, in ver band met de verhoogde rantsoenwaar de, een verpakking van 250 gram inge voerd, waarvan de prijs 49 cent zal be dragen. Voor bak- en braadvet, resp. gesmolten dierlijk vet in verpakking van 500 gram geldt een maixmumver- koopprijs van 82 cent, resp. 98 cent per pakje. Op de nieuwe bonnen voor voe- dingsvetten mogen pakjes vet van 200 grain of 400 gram niet meer verkocht worden. Gisteren kwamen de hoofdbesturen van de bij het N.V.V. aangesloten bon den in vergadering te Amsterdam bij een ter bespreking van de huidige situatie in Indonesië. De gedelegeerde van het Opperbe stuur in Indonesië, de heer L. Neher, gaf een uiteenzetting van de ontwikke ling der oderhandelingen, welke heeft geleid tot de beslissing om het be stand met de regering van de Indone sische republiek op te zeggen en tot daadwerkelijk optreden over te gaan. De hoofdbesturenvergadering ver wacht, dat de Nederlandse werknemers geen gehoor zullen verlenen aan op roepen om het werk neer te leggen of andere onberaden stappen van welke aard ook zullen doen, omdat hierdoor het bereiken van een vreedzame oplos sing eer wordt bemoeilijkt dan bevor derd. De directeur van het telegraafkan toor te Amsterdam heeft Maandag een telegram van de E.V.C., bestemd voor het Wereldvakverbond, geweigerd. De directeur achtte de invloed van het telegram in strijd met de veiligheid van de staat. De E.V.C. sprak om. van een „koloniale oorlog". De Eerste Kamer heeft in haar ver gadering van gistermiddag een aantal minder belangrijke wetsontwerpen af gedaan. Ze zal, behoudens bijzondere omstandigheden, de eerste week van Januari weer bijeenkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1