Gemeentebegroting 1949 weer sluitend Hogere belastingopbrengsten Nieuwe bestratingen en bruggen VERVOLG STILLE ARMEN VERLEDEN AGENDA Gunstige uitkomsten der nutsbedrijven Wat Haarlem over heeft voor de kunst WEBER Kerstetalage Belangrijke verbetering Velserstraat SLOT DEFECT? PROVINCIALE STATEN N.-HOLLAND BIJEEN PAGINA 2 WOENSDAG 22 DECEMBER 1948 STAD EN OMGEVING ZAAK-PERSONEELSCHEF BIJENKORF VOORTGEZET Allerlei Subsidie „Comedia" f 30.000 Twaalf jaar voor Albani KALME MARKT Geringe koersfluctuaties ZIET ONZE S P E C I a l E BELANGRIJKE MEDEDELINGEN IN BEGROTING Vishal, speeltuinen, nazorg Concert Frans Halsmuseum Het Kerstboutje LAATSTE NIEUWS „DE SLEUTELSPECIALIST". Beurs van Amsterdam OP HETj door LESLIE FORD New York van Saldo 19 December: 2968.50.In gekomen aan ons bureau: M. v. d. W. ƒ10.—: C. T. ƒ5.—; A. W. B. ƒ10.—; S. J. C. è.50 ter ere van het H. Huis gezin ƒ10.—; V. L. ƒ5—; N. N. ƒ3.—; A. C. ƒ10.—. Totaal ƒ3034.— Nog enkele dagen en deze inzameling behoort weer tot het verleden. Ge kunt nu nog. door een bijdrage te bren gen op ons kantoor, Smedestraat 5, méér mensen met Kerstmis* gelukkig maken. Verzuim deze kans niet. BIOSCOPEN Rembrandt: I've always loved you (14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 u.| Cinema Palace: Kor poraal Wanhoop (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.: Luxor: De avonturen van Tartu (18 j.l, 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Bloed en Zand lvolw.1, 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Speciaal jeugdprogramma 10.30 en 4.30 u.; Spaarne-theater: Vliegende tijgers (18 i- 2.30, 7 en 9.15 u. Woensdag 22 December Concertgebouw: Gen. Repetite Kerstora torium, 8 uur. Frans Halsmuseum: Muziekavond Jonge Toonkunstenaars, 8 uur. Donderdag 23 December Concertgebouw: Schotens Gem. Koor, Doopsgez. Zangkoor, H O V. en solisten met Kerstoratorium, 8 uur. Mee de regelmaat van de gang der hemellichamen verschijnt tel kenmale aan het eind van een jaar de nieuwe Enkhuizer Almanak, .aanwijzende de voornaamste jaar markten, kermissen, vee- en andere markten in het koninkrijk der Neder landen. Benevens de watergetijden, ver duisteringen, op- en ondergang van zon en maan, berekend op de middag cirkel van Amsterdam en de sterrefcun- dige voorspellingen". U kunt in dit boekje als vanouds nieuws lezen over Venus als morgen- en avondster. Mars, Jupiter en Saturnus. Het meest interesseert me altijd de weervoorspelling voor een heel jaar. En zo kan ik u, zonder het auteursrecht te kwetsen, vertellen, dat de zomer van 1949 niet bijster mooi zal zijn. Juni staat er al heel slecht op, omstreeks 25 Juli komt een hittegolf, die zeven da gen duurt en de maand Augustus erg wispelturig zal maken. Het beste kunt u nog .in September met vacantia gaan. Wilt u wat dichter bij huis blijven en weten, hoe de maand Januari zal ver lopen, dan diene deze voorspelling: „sterke vorst is niet te verwaenten". Laten we hopen, dat dit uitkomt, want de kolen zijn nog op de bon. Naar oud gebruik is ook de 354ste jaargang met talrijke mopjes en andere interessante lectuur verlucht. Een aardig hoofdstuk is de verklèring der bloemen. Dit begint als rolgt.' „Bloe men. O, schone naam. welk een geur zit er aan u vast? Welk een betekenis, welk een gewaarwording." Wist u, dat een tulp betekent gebed, een hyacint vrede en hoge positie, de narcis zelf zucht en egoïsme, hulst verering, aza lea soberheid en orchidee heiliging? Ja, dit alles en nog veel meer kunt u vinden in de 288 bladzijden van de oude en beproefde Enkhuizer, die de schimmen van onze voorouders oproept en de nieuwsgierige mens van vandaag blijft bekoren Rijk herzien worden. Voor t.b.c.-bestrij- ding is een bedrag van f 6500 (f5000) uitgetrokken. Het geneeskundig school toezicht kost f 68.588, waarin f 3500 uit kering aan de Stichting Schooltandver- zorging. Het subsidie aan de kinderuit zending is van f 6800 op f 12.000 ge bracht door een hoger aantal verpleeg- dagen. Het gem. bureau voor huisvesting vraagt f 70.450 (f 61.390). Tien makelaars ontvangen f 150 per maand en 2 make laars f 175. Onderhoud straten, pleinen etc. eist f 410.800, van plantsoenen f 306.950. .Het ligt in de bedoeling het restant iepen op de Dreef te doen rooien en een geheel nieuwe boombeplanting te doen aanleggen, waarvoor de kosten op f 4i00 geschat zijn. Het subsidie aan de R. K. school voor avondonderwijs is verhoogd van f 4269 tot f 7076. De kosten van speeltuinwerk en va- cantiebezigheden bedragen f 23.650 (v.j. f 17.375). Subsidie studiebèurzen f 8000 (f 3279). Het nadelig slot op de begro ting van maatschappelijke steun en voorzorg is f 3.523.678 (f3.496.449). De opbrengst der belastingen is onge veer gelijk aan die van dit jaar gedacht. De ondernemingsbelasting is echter ge schat op f 1.160.400 (f 970.200). de hon denbelasting op f 60.000 (f 50.000). de vermakelijkheidsbelasting op f 650.000 (f 605.000). Het subsidie aan de U.V.V. is verminderd van f 6000 tot f 3800. (Van onze Haagse Redacteur) De militaire woordvoerder te Den Haag gaf gistermorgen als zijn persoon lijke mening, dat volgens ruwe schatting binnen zes maanden orde en rust op Java hersteld zouden kunnen zijn. De tactiek van de Nederlandse strijd krachten is er op gericht de belangrijk ste plaatsen te bezetten en actie van de zich daar bevindende leiders uit te scha kelen, daar de ervaring geleerd heeft, dat het verzet van Indonesische zijde op. deze wijze het snelst ineen stort. Het psychologisch effect van de val van Djocja en de arrestatie van belang rijke republikeinse persoonlijkheden wordt groot geacht, speciaal ook op de republikeinse infiltratie-troepen, die door middel van walkie-talkie in contact stonden met hun leiders. Van de militaire zuivering wordt het volgende overzicht gegeven: Maandag werd opgerukt naar Poer- woredjo. welke plaats thans in Neder landse handen is. Bij Bandjenegara werd de tactiek der verschroeide aarde toegepast, doch dit betreft slechts een betrekkelijk kleine kampong. Op geen een andere plaats werd de verschroeidc-aarde-politiek geconsta teerd. Niet-officieel wordt gemeld de bezetting van een kleine plaats ten Noorden van Magelang. Op Sumatra heeft de eerste trein reeds gelopen naar Rantouprapat. Rode Kruis-formaties en Reliefdiensten vol gen onze troepen. De toestand van de bevolking is zeer droevig. De bewegingen van de Nederlandse troepen zijn op het eerste gezicht nog niet alle duidelijk. Als verhel derend commentaar vernemen wij, dat in het aangesloten deel van de Republiek op Java de acties vooral Dinsdag werd voor de Haarlemse kan tonrechter belast met afwikkeling van de Tribunaalzaken de zaak voortgezet tegen de vroegere personeelschef van de Amsterdamse Bijenkorf, de 47-jarige Haarlemmer S.. wie ten laste was gelegd het lidmaatschap van Zwart Front, het opdracht geven tot het maken van een rapport over de gedragingen van perso neelsleden van het bedrijf op een be- drijfsappèl, waarop de N.S.B.-er Wou denberg sprak, het ontslag van een meisje, dal* op een toiletdeur voor de N.S.B.-ers ^ledigende woorden had ge schreven en het als personeelschef in dienst treden bi.i een bedrijf dat gesteld was onder een Duitse Verwalter. Ter zit ting werden twee getuigen gehoord. De eerste, de directeur B„ verklaarde, dat beschuldigde geen N.S.B.-er was. doch wel een persoon, die met de nieuwe orde mee wilde varen terwille van een goede baan. Hij was een profiteur, zo zeide B. De tweede getuige, ae 37-jarige P. K., destijds controleur in de Bijenkorf, ver telde. dat hij het rapport, dat over de personeelsleden was opgemaakt, had ge zien en dat hij daaruit had geconclu deerd, dat beschuldigde hiertoe opdracht had gegeven. De verdediger zette ver schillende omstandigheden in deze zaak uiteen en vroeg tenslotte vervallenver klaring van de beschuldiging. In de zin van het tribunaalbesluit heeft beschul digde zich niet onvaderlands gedragen, zo zeide spreker. Hjj kan voor het ge beurde aansprakelijk worden gesteld, zo meende de raadsman. Uitspraak over 14 dagen. Het gemeentebestuur van Haarlem biedt met voldoening de begroting aan, ten eerste omdat het er voor het eerst weer in geslaagd is haar voor de aan vang van het nieuwe jaar te doen ver schijnen. (Volgend jaar hoopt men ook de behandeling voor de jaarwisseling te doen geschieden) en ten tweede omdat zjj ondanks de drukkende lasten van de tijdsomstandigheden sluitend gemaakt kon worden. Dit laatste is voor een groot deel te danken aan de stijging van de geraamde belastingopbrengsten. De rijks uitkeringen van het gemeentefonds kun nen voor 1949 op 20 pet. hoger geraamd worden. Een bedrag van 1.300.000 werd als volgt verkregen: hogere uitkering uit het gemeentefonds 952.400; ondernemings belasting 190.000; vermakelijkheidsbe lasting 62.000; openbare lichtbedrijven 95.000. Ondanks deze directe voordelen is grote voorzichtigheid geboden o.a. om dat de noodvoorziening gen tijdelijk ka rakter heeft en de tijd waarin wij leven zeer wisselvallig genoemd kan worden. De post van onvoorziene uitgaven is ge raamd op 175.000. waarmee althans plotselinge uitgaven kunnen worden op gevangen. De onderhandelingen over de bijzondere uitkering '48 uit het gemeen tefonds, zo schrijven B. en W. aan de raad. zijn nog steeds gaande. De geraam de uitkering over dat jaar van 1.230.00 is als basis genomen voor de raming voor de uitkering over '49. De rente voor de nieuwe kapitaalsuitgaven waarover wij elders een en ander publi ceren moetop de gewone begroting worden gebracht eng bedraagt met af lossing 837.000. Voor de oude reke ningstekorten is een hogere aflossing genoteerd om later beter gedekt te zijn. De sociale en culturele belangen zijn ook voor het volgend jaar volkomen in acht genomen.. Ten aanzien van nieuwe openbare werken moest zeer voorzichtig te werk worden gegaan. Voor 1949 kan slechts een beperkt Bouwprogram wor den uitgevoerd. Op de voorgrond zullen staan woningnood en bouwen voor die industrieën, welke op korte termijn de viezen opleveren. Het nadelig slot van het hoofdstuk O. W is ruim 122.000 hoger dan dit jaar. Volksgezondheid vraagt hogere bij dragen en subsidies O. K. W. vragen bijna ƒ381.000 meer. Binnenkort zal een voorstel worden gedaan tot stichting van een school voor moeilijk opvoedbare kinderen. Het middelbaar én voorbereidend hoger onderwijs vragen 178.966 meer. De subsidie voor „Haar lems Bloei" is verhoogd van 7.500 tot 10.000. Het batig saldo van het Electri- citeitsbedrijf ten bedrage van ƒ1.204.000 kon ook voor het komende jaar ge handhaafd worden. Gas- en Waterbedrijf zullen resp meer opbrengen en wel 671000 en 42.850, waardoor deze be dragen worden 124.500 en 116.000. Het Slachthuis zal iets mir\'er winst opleve ren. De Reiniging kost ƒ71.800 meer. De lage rentestandaard verhoogt het nade lig saldo van de Stortings- en Ophaal dienst met 7090. Het eindbedrag van de gewone dienstinkomsten en -uitgaven is ƒ11.784.137. De brandweer zal, buiten kleding en uitrusting, een bedrag van f 97.520 vra gen (v.j. f 85.650). De bezoldiging van het beroepspersoneel zal n.l. door het (V O rog) ting ©vei ters de grot stal ei ah Will redt sie de 1 de ven. Overwint de zwaarste baard Zwitsers prgcisie fabrikaat dat ten bela deze boni berg inve opei tot lioet Ni aard ken en 1 alles Pieti Dezi naar worl eent heffi wori scho en a men als vorv heef besp Will sahe maa thui: cus. Gr. Houtstraat 168 bg de Houtbrug Gistermorgen kwamen de Provincial© Staten van Noord-Holland bijeen. Voor de aanvang herdacht de voorzitter dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, het staatslid de heer Hom (K.V.P.), die f Zaterdag j.l. te Hilversum is overleden. Aan de orde kwamen onder meer de verkiezing van twee leden voor de com missie van bestuur van de provinciale ziekenhuizen, van Noord-Holland. De afgetreden leden, de heren Th. C. Grib- ling uit Blaricum en A. W. Michels uit Haarlem werden resp. met 54 stemmen (zeventien blanco) en 71 stemmen her kozen. Eveneens werden als lid herko zen der Waterstaats- en Wegencommissie de heer H. Brand en mr. J. S. Baron van Haringsma thoe Sloten. In de Raad van Toezicht op de bedrijven van de provincie Noord-Holland werden geko zen de heren P. Blaauboer en ir. W. J. Harders, oud-directeur van het Haagse Waterleidingbedrijf. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam veroordeelde gistermorgen de Sachbearbeiter bij de afdeling Utrecht van de Sicherheitsdienst, de Duitser A. A. Albani tot twaalf jaar gevangenis straf met aftrek van de tijd in voorar rest doorgebracht. Veertien dagen ge leden had de advocaat-fiscaal, mr. C. van Rij, de doodstraf tegen Albani geëist. AMSTERDAM, 21 December 1948. Het communiqué inzake de stopkoer- sen voor Indische fondsen bracht ter beurze vrij veel commentaar teweeg. Men achtte de maatregel eerstens te laat genomen, daar, indien er plannen wa ren geweest het koersherstel te rem men, de maatregel ook eerder en dus met ingang van gisteren van kracht had moeten zijn. Vervolgens doet d« nieuwe wijze van verhandeling en no tering sterk' denken aan de bezettings tijd met de zo gehate stopkoersen. Bo vendien heeft de nieuwe maatregel een geheel verkeerde uitwerking gekregen, aangezien bij een normale affaire van daag de handel waarschijnlijk zeer rus tig zou geweest zijn en de koersen eer der een dalende richting genomen zou den hebben, afgaande althans op de la gere advieskoersen van hedenochtend. De officiële koers voor H. V. A. werd vandaag vastgesteld op 170. Aand. A'dam Rubber bereikten op 14 pet. na de koers die hoogstens mocht worden genoteerd met 169%. In Cert. Deli Mij., waarin niet hoger dan 172 mocht worden ge daan, kwam een notering van 156 tot stand. In dit fonds scheen nogal wat aanbod aan de markt te zijn gekomen, waardoor een verdere stijging werd geremd. Besoeki Tabak monteerde ech ter 4 pet. tot 154 en ook Senembah kon enkele procenten aan de vorig» koers toevoegen. Industriële aandelen gaven meren deels slechts geringe koersafwijkingen te zien. (Adv.) moei jaar desn langi Bloemenmag. H- W. BRAKEL v/h Annie Wigman Telefoon 11290 GROTE HOUTSTR. 185 b/d Houtbrug Een gebouwtje op de Kinderwerktutn op het Noordersportpark zal f 15.000. vragen, de beplanting van het Haarlem- terrein,'waardoor dit opgenomen wordt in het groen van het Noordersportpark, f 3000.—. In het park „Huis ter Zanen" zullen twee beeldgrocpjes geplaatst worden voor f 4200.Binnenkort zal de eerste uitbreiding plaats vinden van de Noor derbegraafplaats. Er zal eerst een dienst gebouw geplaatst worden van f 60.000. Als de tramverbinding met Leiden is opgeheven zal de Kleine Houtweg naar de Vijverlaan worden doorgetrokken. Bij de Vishal op de Grote Marlet zal een openbaar toilet van f 18.000 ge plaatst worden. De groei van het Coornhertlyceum is zo groot, dat na deze cursus een tekort van 12 lokalen zal bestaan. Op het ter rein van de villa Oosterhout zal een noodgebouw worden opgericht. Met an dere werkzaamheden mee is een bedrag van f275.000.— gemoeid. Voor het uitwerken van een ontwei p inrichting Vishal tot kinderbibliotheek en krantenleeszaal is f 2500.uitgetrok ken. Op de begroting van 1950 zullen de kosten van de inrichting voorkomen. De ingang van het Frans Halsmuseum zal in verband met de reorganisatie waardiger gemaakt worden, f 10.000. kost dat. De aanleg van electriciteit in het Mu seum zal stelselmatig worden voortgezet Ten behoeve van het speeltuinwerk staat £23.400.— op de kapitaaldienst. Bij de Van Zompelstraat zal een nieuwe kinderspeelplaats verrijzen. Op de Schalkburgergracht wodrt het terrein verder ingericht. Aan de Schalkwflkerweg zal voor f25.000.— een tweede paviljoen van de Arbeidsinrichting „Nazorg." gebouwd worden. De kosten van de wederopbouw der gemeente zijn geraamd op f 90.700.Het totaal van de kapitaaldienst bedraagt ruim f 8.000.000. In samenwerking met de Kennemer Kunstraad en ter gelegenheid van de ten toonstelling van Jonge Kunst, zal liet co mité voor Jonge Kunstenaars een herha ling geven van het Zaterdag j.l. uitgevoerde concert en wel hedenavond om 8 uur in de Kenaissance-zaa) van het Frans Hals museum. Solisten zijn Deik Koster, celliste. Henk Meyer, tenor, Tineke de Smidt en Joop Dusseldorp, beide laatsten begelei- ding. Ten gehore worden gebracht werken van Scarlatti, De Fesch, Schubert, Saint Saëns, Fauré. De Vereniging tegen het mishandelen van dieren, afdeling Haarlem, verzocht allen, die voor de Kerstdagen konijnen, ganzen, kalkoenen enz. willen slachten, het doden der dieren door vaklieden, poeliers, te doen geschieden, om node loos lijden te voorkomen LANGE VEERSTRAAT M - TEL 11498 (Adv.) (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 22/12 3% Nederl. 1948 ino/i 3-3'/, Nederland 1947 97%gb 97%-» 3 Ned. 62-64 98% 3 Ned. 62-64 bei. fac. 98» Ned. Handel Mij. eert. 164% A.K.U. 160gb 159 Van Berkei's Patent 114'/, Caivé-Delft eert. 150 Van Gelder 140 Kon. Hoogovens eert 189% Unilever cert. 273 %g& 275 Ned. Kabel 250 Philips 228% 220 Kon. Petroleum 320 gl 319 „Amsterdam" Rubber 169% 168 Holl. Amerika Lijn 160% Kon. N. Stoomb. Mij. 148 y„ Scheepvaart Unie 164 162% H.VA. 170 gl 168 Deli Mij. eert. 156 154 naar bed met z'n allen? Wij moeten be neden zijn om zeven uur en u kunt allemaal slapen tot etenstijd. Sandra's ovaal gezicht, rood getint door de koolmonoxyde, staarde op naar het plafond. Jun trachtte te spre ken, maar kon niet. Buiten hoorden we een auto aankomen en twee lange ba nen licht strekten zich door het don ker en beschenen ons toen de auto de oprit inkwam. Jim's moeder verscheen toen ook bij de deur en ging dr. Potter tegemoet. En toen kwamen, zonder de mi^te waarsohuwing, kolonel Primrose en sergeant Buck door de heg van mijn tuin. Sergeant Buck was geheel ge kleed. Kolonel rimrose had een flanel len kamerjas uun. Hij zag er slaperig uit; sergeant Buck niet. De kolonel j,ing de garage in. Zijn zwarte ogen schoten naar alltF hoeken vóór ze zich vestigden op Jim en mij en die plek achter ons, waar het licht op Sandri.'s hoofd viel. Toen keek hij naar dr. Potter en nog een andere man, die haastig naderbij kwamen en daarna weer naar mij, maar hij zei niets. Hij ging alleen voor hem uit de weg en posteerde zich bij de deur, zijn massieve sergeant achter hem. Jim en ik gingen achteruit m de smalle ruimte tussen de twee autos. Ik voelde zijn plotseling opschrikken toen hij de man naast dr. Potter herkende. Onze waardige mr. Shryock is zoiets als een aasgier we zien hem alleen in gevallen als dit. (Wordt vervolgd) zwermen. Ik stond daar alleen met Sandra te wachten. Buiten meende ik iemand te horen. Ik keek uit in het donker. Er was nie mand. Ik luisterde een ogenblik, .mam: niets bewoog. Waarschijnlijk een hond, zei ik tegen mezelf en wilde op mijn horloge kijken, maar ik had het met aan.Het leek me dat ik er lang ge staan had vóór ik een deur hoorde dichtslaan en zware voeten het tegel pad afrennen uit de richting van het huis. Jim kwam aanhollen, wierp me een blik toe en hield toen opeens zijn vaart in- „Is «ze dood, Grace? vroeg hg toon loos. Ik knikte. Toen, haast als een slaapwandelaar, ging hij naar binnen. „In Andy's wagen," zei ik, omdat hij regelrecht naar de zijne ging. Hij keek me verward en onzeker aan, maar keerde zich om. Hij hield zich met alle bei zijn handen aan de rand van het raampje vast en stond daar roerloos een eeuwigheid leek net. Toen liet hij zijn hoofd op de handen vallen. Ik dacht dat hij snikte zijn schouders bewo gen een paar keer krampachtig maar toen ik bij hem kwam en mijn arm om zijn schouders legde, sloeg h.j verwilderde, wanhopige ogen naar mé op, zonder tranen. Ik had geen idee wat ei in hem omging. Opeens hoorden we een geklop boven ons hoofd. De stem van oude Hawkins riep klaaglijk: „Mevrouw Gould, gaat h nu nooit Vertaling van Pauline Fellinga 21/12 32% 33% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American C Radio Corp. Republic Steel Shell Union On Southern Pacific Southern Railwa> Tidewater U.S. Steel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2