Amerikaanse resolutie in Veiligheidsraad Order het vuren te staken Terugtrekken van troepen China steunt Amerikaanse resolutie Troepen uit Semarang en Djocja maken contact Levenslang voor Woudenberg Rede van Jessup Vliegveld Boekittinggi onbeschadigd Marshall-hulp voor Indonesië door V.S. stopgezet Opmars naar Bantam Tot hoofd en hart Actie in Indonesië geoorloofd? DE RESOLUTIE! 1 Het weer. HOTEL-REST. v. AKEN DONDERDAG 23 DECEMBER 1948 JO 72ste JAARGANG No. 24341 Frans veto? m- Roem en Setiaboedi geïnterneerd Indische Oceaan Strijdkrachtenprogramma tijdens de feestdagen „GEIERWERKE" VOOR - NEDERLAND Landing op Toba-meenr PORTRET KONINGIN NIET OFFICIEEL BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. f Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, I 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. 9 (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De eerste dag: van het door de Belgische gedelegeerde Van Langenhoven voorgezeten Indonesische debat in de Veiligheidsraad is geëindigd met een onbetwistbaar prestige-succes voor de vertegenwoordiging van de Indonesi sche Republikeinen. Hun woordvoerder, de heer Palar, had aan het slot van zijn verklaring de Raad gevraagd om een onmiddellijk bevel tot het staken van het vuren uit te vaardigen en een bevel aan de Nederlanders hun troepen onmiddellijk terug te trekken op de stellingen, welke zij bezet hielden in over eenstemming met de bestandsovereenkomst. De gedelegeerde van de Ver enigde Staten, de heer Jessup, bracht een ontwerp resolutie ter tafel in vereniging met Syrië en Columbia, waarin de Raad de partijen uitnodigt onverwijld de vijandelijkheden te staken en onmiddellijk de strijdkrachten terug te trekken naar hun respectievelijke zijden van de gëdemilitairiseerde zones, zoals vastgesteld bü de bestandsovereenkomst van 17 .Januari 1948. berust ook nu volgens Amerikaanse zienswijze in het feit, dat vijandelijkhe den op grote schaal in Indonesië een be dreiging vormen van de internationale vrede en veiligheid. Jessup citeerde rij kelijk uit diverse rapporten van de C.G.D. en uit zich zelf, d.w.z. uit vroe gere verklaringen, door hem als hoofd der Amerikaanse delegatie in de Veilig heidsraad gedaan, en hierop construeer de hij dan in hoofdzaak het volgende. Na zorgvuldige bestudering van het tot dusver ter beschikking gestelde ma teriaal kan de regering der Verenigde Staten geen enkele rechtvaardiging vin den voor het hervatten van de vijande lijkheden. Indien zoals beweerd is be standsschendingen door de Republiek zich zo talijk en zo uitgebreid hebben voorgedaan, dan had de Nederlandse re gering deze ter kennis van de Raad moeten brengen, alvorens het Bestand op te zeggen en tot militaire actie over te gaan. Nederland heeft het Bestand verbroken. Het heeft dit gedaan onder omstandigheden, die een schending zijn van art. 10 van het bestandsaccoord, vol. gens hetwelk aan beëindiging van het Bestand door een der partijen kennisge ving aan de C.G.D. en aan de andere partij vooraf behoort te gaan. Geen zo danige notificatie bereikte de „commissie in haar geheel" en geen notificatie be reikte de Republiek te Djocja. Het sim pele keiharde feit is, dat tegen des Raads eigen bevel van 1 Augustus 1947 is in gegaan. In het kader van zulk een vertoog, dat op een requisitoir tegen Nederland ge leek, kan men bü Jessup's aandringen op een rapport van de C.G.D., hetwelk de Raad in staat zou stellen de uiteindelijke verantwoordelijkheid te bepalen voor Met falen van de pogingen der com missie om een vreedzame oplossing te bereiken, moeilük de gedachte van zich afzetten, dat ook deze vraag naar dc verantwoordelükheid voor dc Ameri kaanse gedelegeerde eigenlük reeds op gelost is. Men begrijpt de lach van Palar. Ook indien de Verenigde Staten in de Vei ligheidsraad verslagen worden, bijvoor beeld door het veto van een der andere groten, blijft, voor de Republikeinse zaak de morele steun, die Jessup's betoog haar biedt, en de hoop, die zij niet zal nalaten eruit te putten. En men beseft ook de volle en bittere ernst van de woorden, waarin vanmorgen aan het eind van zijn uiteenzetting dr. Van Royen de Neder landse vastbeslotenheid tot uitdrukking bracht, dat niets, wat ook de kosten en gevolgen mogen zijn, Nederland Van PARIJS, 22 December De tekst van deze Amerikaans-Colum- biaans-Syrische ontwerpresolutie laat de Raad met bezorgdheid de hervatting van de vijandelijkheden in Indonesië gadeslaan en hem, kennis hebbende ge nomen van de rapporten van de Com missie voor Goede Diensten, de hervat ting van de vijandelijkheden beschou wen als in strijd zijnde met de resolutie, aangenomen door de Raad op 1 Augus tus 1947. De voorgestelde ontwerp-reso- lutie geeft de Republikeinse delegatie minder dan waarom zij gevraagd had, inzoverre zij niet het bevel bevat tot on middellijke vrijlating van de gevangen genomen Republikeinse autoriteiten. Zij geeft daarentegen inzoverre meer, als zij een instructie aan de C.G.D. behelst om in een volledig telegrafisch verslag de verantwoordelijkheid voor het uitbreken van de vijandelijkheden vast te stellen. De verklaring van Jessup bracht op het gelaat van Palar een voldane lach; terwijl aan het andere uiteinde van de raadstafel de Nederlandse gedelegeerde dr. Van Royen, het hoofd gesteund in de linkerhand, de rechterhand ononder broken tot het maken van aantekeningen bewoog. Er was in Jessup's betoog niets, wat al de moeite, de zorgvuldigheid, de intelli gentie en de overtuigingskracht, ten koste gelegd aan de Nederlandse uiteen zetting van Nederlands goed recht, althans enigermate scheen te belonen. De Raad, aldus Jessup, heeft thans de uit eenzettingen van de standpunten der beide partijen aanhoord; maar hp. Jes sup, wilde daar nu niet op ingaan. Daar na volgde dan het uitvoerig vertoog, dat culmineerde in de indiening van de ge noemde ontwerp-resolutie en dat aan alles, wat de Nederlandse gedelegeerde naar voren had gebracht, vlak voorbij- £in§:. De hulde, die de Nederlandse gedele geerde bij herhaling had gebracht aan de inspanningen van de C.G.D. vond bijvoorbeeld in het vertoog van de heer Jessup geen enkele beantwoording met ook maar de geringste erkenning van de eindeloos herhaalde pogingen, döor de Nederlanders ondernomen om met de Republikeinen tot een accoord te ko men Het vertoog zette voorop, dat de positie van de Verenigde Staten funda menteel dezelfde was als in Juli en Augustus 1947. De jurisdictie van de Raad in de aangelegenheid berustte en De vergadering van de Veiligheids- aad is hedenmorgen om 10.45 uur (oor de voorzitter Van Langenhoven Heropend. De vertegenwoordiger van China, Chiang, citeerde de conclusie van de C. v. G. D., dat Nederland zich' niet aan het bestand heeft gehouden. Zijn delegatie achtte de actie ditmaal veel ernstiger dan bij de vorige politionele actie, om dat het uitbreken van de vijandelijk heden heeft plaats gevonden, ondanks de inmenging van de Veiligheidsraad, ondanks de Renville-overeenkomst en ondanks de aanwezigheid van de C. v. G. D. Sprekend over de Nederlandse mo tieven, die werden gegeven voor de on mogelijkheid om met de Republiek tot een overeenkomst te geraken, zeide hij: Er mogen redenen zijn voor bezwaren, doch deze hadden moeten worden voor gebracht bij de C. v. G. D. of bij ae Veiligheidsraad". De Chinese regering is er van overtuigd, dat reele samen werking tussen Nederland en Indonesië nooit kan worden geboren uit een machtsontplooiing. Hp eiste een snelle actie van de Vei ligheidsraad en verklaarde tenslotte, dat China zal stemmen vóór de door Amerika ca. ingediende resolutie. Franse zegslieden bewaarden, volgens A P een nauwgezet stilzwijgen over de Franse houding, waarbij zij er op we zen, dat het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken het ge val verder wilde bestuderen alvorens een besluit te ne men. Persoonlijk bleken zij echter af kerig te staan tegenover de voorgestelde resolutie in haar huidige vorm. Frankrijk heeft tot nu toe slechts tweemaal van zijn recht van veto ge bruik gemaakt. Een van deze veto s werd uitgesproken 25 Augustus 1947 over een Russisch voorstel, dat een commissie van de Veiligheidsraad toe zicht zou houden op de bevelen van de Veiligheidsraad aan de Nederlandse en republikeinse troepen. Het bevel „staakt-het-vuren" zelf was toen reeds goedgekeurd. Indien, zoals de Amerikanen vrezen. Frankrijk over de driemogendhedenre- solutie zijn veto zal uitspreken, bete kent dit, dat de behandeling nog meer tijd in beslag zal nemen, daar dan over eenstemming bereikt zal moeten worden over een andere resolutie. De V. S., al dus maakten woordvoerders van de de legatie aan A. P. duidelijk, zullen niet toestaan, dat de Indonesische kwestie onbeslist blijft. Een Britse zegsman zei, dat zijn regering voorstander was van een onmiddellijk bevel ,,staakt-het-vu- ren", maar dat zij gereserveerd staat ten opzichte van een verzoek, dat de Nederlanders het veroverde gebied prijs zullen geven. Gezien de houding van Rusland tij dens de behandeling in de Veiligheids raad van de politionele actie, wordt het waarschijnlijk geacht, dat Malik de be noeming van een commissie van de Vei ligheidsraad zal vragen voor toezicht op de door de Veiligheidsraad te nemen maatregelen. Generaal Romulo, het hoofd der Phi- lippijnse delegatie, heeft aan de Veilig heidsraad medegedeeld, dat hij eerst in Januari aan de behandeling van het In donesische geschil zal kunnen deelne men. In zijn telegram verklaart Romulo dat de Nederlandse actie in strijd is met de door Nederland aangegane verplich tingen en in strijd met het handvest der V. N. Naar de mening van de Philippijnen is het de eerste taak van de Raad on middellijk een bevel tot het staken van het vuren uit te' vaardigen. Generaal Romulo vraagt aan de Veiligheidsraad, het bevel tot het terugtrekken van dé Nederlandse troepen tot de bestands lijn en de onmiddellijke vrijlating van de geïnterneerde republikeinse autori teiten. Hij zegt voorts, dat niet te verwachten is dat Nederland een dergelijk bevel zal opvolgen en betoogt, dat in dit ge val een uitspraak van het Internatio nale Hof van Justitie gevraagd zal moe ten worden. De tekst van de gemeenschappe lijke resolutie van de V. S., Colum bia en Syrië, betreffende Indonesië, luidt volgens U. P. aldus: De Veiligheidsraad, met bezorgd heid nota nemend van de hervat ting der vijandelijkheden in Indone sië en nota genomen hebbend van de berichten der C. v. G. D., beschouwt zulk een hervatting der vijandelijk heden als in conflict te zijn met de resolutie, die door de Veiligheids raad is aangenomen op zijn 171ste zitting op 1 Augustus 1947, en doet een beroep op partijen om: a. de vijandelijkheden onmiddellijk te staken en b. onmiddellijk hun gewapende macht terug te trekken op de respec tievelijke zijden van de gedemilita riseerde zones, die zijn ingesteld op grond van de wapenstilstandsover eenkomst van 17 Jan. 1948. Instrueert de C. v. G. D. om vol ledig en snel telegrafisch rapport uit te brengen over de ge beurtenissen die sedert 12 December 1948 plaats vonden, daarin de ver antwoordelijkheid voor het uitbre ken van de vijandelijkheden taxe rend. het thans ondernomen werk zal af brengen. Voor het bijwonen van deze debatten waren vandaag van de zijde van de pers' maar matig veel belangstellenden opge komen; van de zijde van het publiek was de belangstelling zeer gering om niet te zeggen nul. De eerste foto's van de zuiverings acties in Indonesië zijn thans radio grafisch naar ons land overge bracht. Hierboven: Met machinege weren worden de aanvallende kameraden gedekt, die in korte tijd Djocja bezetten. Hiernaast: Dichtbij het centrum van Djocja. Stellingen worden ingenomen om de troepen op de achtergrond te beschermen Van officiële Nederlandse zijde wordt gemeld dat Moh. Roem, voorzit ter der republikeinse delegatie, en Se tiaboedi (Douwes Dekker), adviseur van de republikeinse regering, zijn ge ïnterneerd. Het vliegveld van Fort de Koek (Boekittinggi) is vrijwel onbe schadigd in Nederlandse handen ge vallen en onmiddellijk in gebruik ge nomen. In Midden-Ja va hebben uit Solo oprukkende Nederlandse troepen Delanggoe veroverd. In het gebied ten Zuid-Oosten van Demak heeft de be volking op eigen initiatief wapens, mu nitie en explosieven ingeleverd. In Midden-Java verenigde de Neder landse colonne, die uit Semarang in Zuidelijke richting was opgerukt, zich met de troepen in de omgeving van Djocja. Verder werden naast Soerakarta en Tjepoe ook Parakan, Setjang, Wonoboso, en Magelang bezet. Voordat de extre mistische benden Tjepoe moesten ont ruimen slaagden zij er in branden te stichten in de stad en de olie-installa ties. In Oost-Java bezetten de Neder landse troepen Blitar en werden de be langrijke werken van de Kali Konto on der controle gesteld. Op Sumatra werd ook Padangpand- jang door de Nederlandse troepen bezet. Over het algemeen is de weerstand zeer gering. Tegenaanvallen werden nergens ondernomen. Er sneuvelden van 19 Dec. af acht Ne derlandse militairen en 14 werden er gewond, van wie één door een ongeval. Officieel wordt gemeld, dat de eerste troepen, die langs de weg van Sema rang naar Djocja trokken, gisteravond om 8 uur Bataviatijd Djocja zijn bin nengetrokken. De in Solo aangekomen troepen ont vangen reeds brieven en pakketten, ter wijl de distributie van kranten zoveel mogelijk hervat is. Met Kerstmis zullen extra-verstrek kingen geschieden. De prijs van de le vensmiddelen is zeer hoog. Te Soerabaja is uit Djocja terugge keerd de voorzitter van de Dewan Is lam in Oost-Java, Hadji Noor Jasin. die een half jaar geleden nabij de status- quo-lijn met enkele andepen ontvoerd en overgebracht werd naar Djocja. waar hij in de gevangenis werd opgesloten. Zondag kwam hij in de gevangenis te Djocja tot de ontdekking, dat de ge hele gevangenis leeg was. Sjarifoeddin, die hij daags tevoren in een cel in zijn De situatie op Java en Sumatra, zoals deze na de laatste berichten van gisteravond was. 8AnLo{N OOO* Hl». TOM»*» BUIT BIB'» FCDE8AAL GtlltO OiPOBUMINS GC8IEO nabijheid had gezien, was verdwenen. Jasin en enkele anderen meldden zich bij de republikeinse troepencomman dant, die zeide, dat 't de bedoeling was de gehele gevangenis aan de politiek van de verschroeide aarde prijs te ge ven. Jasin werd later door de Nederlandse troepen aangetroffen en per vliegtuig naar Soerabaja teruggebracht. De Nederlandse ambassadeur in Wash ington, dr. Van Klef fens, heeft gisteren volgens A, P. gezegd, dat de Nederlandse troepen in Indonesië „met een mini mum aan strijd" oprukken. Dr. Van Kleffens maakte deze opmerking op het departement van Buitenlandse Zaken, waar hij tezamen met de ambassadeurs van Groot-Brittannië. Frankrijk, België, Ver. Staten en Luxemburg deelnam aan "besprekingen over het Noord-Atlan tische Pact. Hij deelde journalisten mede, dat „de bevolking vredelievend en vriendschap pelijk is en rustig aan het werk blijft. Ei wordt geen noemenswaardige strijd ge leverd". Naar de Legervoorlichtingsdienst mee deelt, zal het radioprogramma voor de Nederlandse Strijdkrachten ook dit jaar wederom de beschikking krijgen over extra zendtijd, teneinde daardoor een zo groot mogelijk contact tot stand te brengen tussen onze strijdkrachten in Indonesië en in de West en hun ver wanten in het vaderland. Dientenge volge zullen de uitzendingen van het strijdkrachtenprogramma reeds om 18.00 uur beginnen en om 19.00 uur eindigen op 24. 25, 26 en 31 December 1948 en 1 Janauri 1949. Bovendien zal een extra uitzending verzorgd worden in de nacht van oud en nieuw tussen 00.30 en 01.00 uur. Van de programma's, welke via de P.C.J.-zenders uitgezonden zullen wor den naar Indonesië, uitzendingen die dagelijks tussen 13.15 en 14.00 uur Ne derlandse tijd verzorgd worden, moet in de eerste plaats genoemd worden de grote bijeenkomst, welke het strijd krachtenprogramma Vrijdag a.s. te 13.00 uur belegt in de Domkerk te Utrecht, waar een 1500-tal verwanten van mili tairen bijeen zullen zijn en waar o.a, zullen spreken ds. Koningsberger en pater L. A. M. Goossens O.F.M. Het internationaal bureau voor her stelbetalingen te Brussel heeft bekend gemaakt, dat het in zijn laatste drie zit tingen de kapitale uitrusting van nog 68 Duitse fabrieken als schadeloosstel ling aan bü het bureau aangesloten landen heeft toegewezen. Aan Nederland werden de Geier-wer- ke te Lengerich, een fabriek van graaf- werktuigen, toegewezen. De Ver. Staten hebben Woensdag alle Marshall-hulp aan Indonesië stopgezet hangende een regeling inzake de vijan delijkheden tussen Nederland en de In donesische republiek. Met betrekking tot deze maatregel herinnert de Econ. Coop. Admin, er in een communiqué aan, dat de E.C.A.- gelden niet op nuttige wijze kunnen worden gebruikt voor de levering van goederen aan Indonesië, tenzij er „rede lijke zekerheid" bestaat, dat de Ameri kaanse hulp op doelmatige wüze kan Van officiële zijde wordt gemeld, dat Nederlandse troepen gisterochtend de status quo-lijn in West-Java overschre den in de richting Bantam, o.m. van uit de omgeving van Tangerang en ten Westen van Buitenzorg. Balaradja, 25 km. ten Westen van Tangerang, is reeds door Nederlandse troepen bezet. De mariniersbrigade rukte op uit Babat (25 km. ten Zuidoosten van Toeban) in Zuidelijke richting, waarbij geen weer stand werd ondervonden. In de omge ving van Fort de Koek werden zuive ringsacties uitgevoerd. Hedenochtend landden Nederlandse troepen in water vliegtuigen op het Tobameer nabij Ba- lige. De troepen werden bij deze plaats aan land gezet, waarna het vliegveld van Siborong Borong werd bezet. Bantam, dat dikwijls omschreven wordt als het meest onherbergzame ge bied van Java, werd verleden jaar van de overige republikeinse gebieden van Java afgesneden ten tijde van de eerste politie-actie. Dit gebied, dat beroemd is om zijn peper, herbergt de laatste re publikeinse bolwerken op West-Java. Uit Nederlandse militaire bronnen verneemt U. P.„ dat de republikeinen minstens de helft, der gevangenen heb ben vrijgelaten, die tijdens de commu nistische staatsgreep van September werden gearresteerd en geïnterneerd in Soerakarta. De overigen, zo wordt van dezelfde zijde gemeld, zijn door de repu bliek overgebracht naar Madioen. Vol gens deze Nederlandse bronnen werd Soerakarta bij de nadering van de Ne derlanders door de Indonesiërs geplun derd en de rijstv'oorraden van de stad vernietigd. De voedsel- en electriciteits- voorziening van de stad bevindt zich in slechte conditie. In de stad zelf heerst volkomen rust. De gewezen leider van het Ne derlandse Arbeidsfront, J. H. Wou denberg." tegen wie op 13 December voor het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof de doodstraf is geëist, is hedenochtend veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf. In de sententie overweegt het Hof o.m. dat het verweer van verdachte, als zou hij geen opzettelijke medewerking aan de vijand verleend hebben, moet wor den verworpen. Verdachte heeft geheel vrijwillig medegewerkt aan de maat regelen van de vijand, die tot doel had den elke vorm van arbeidsverstoring tegeri te gaan. Verdachte heeft een on gekend grote bereidwilligheid aan de dag gelegd en is in zijn propaganda, vooral in zijn radioredevoeringen, met zeer grote sluwheid te werk gegaan, waarbij hij zich niet heeft ontzien om de rechten van arbeiders, die weigerden zich bij het N.A.F. aan te sluiten, als vervallen te verklaren. Het Hof heeft zeer ernstig overwogen, de door de procureur-fiscaal 'geëiste doodstraf uit te spreken, doch meent, dat gezien het feit, dat het door ver dachte gestelde doel in slechts zeer ge- Verwachting tot Vrijdagavond. Overdrüvende wolkenvelden, maar overwegend droog weer met hier en daar nevel of mist. Meest zwakke wind tussen Noord en Oost. In de kuststreken van het Noorden van het land: Liöhte dooi tot temperatuur om het vriespunt. Elders in het land: In de nacht lichte en plaatselük ma tige vorst, in de middag temperatuur om het vriespunt. Zon: 8.47—16.32; Maan: 1.39—13.18. ringe mate is verwezenlijkt, te kunnen volstaan met levenslange gevangenis straf en ontzetting uit de openbare rech ten voor 'de duur van het leven. Naar wij van het secretariaat van H. M. Koningin Juliana vernemen, is in sommige kringen de indruk gevestigd alsof het in de dagbladen gepubliceer de portret van H. M. de Koningin, ge schilderd door de heer Willy Sluyters, een officieel portret zou zijn, dat in op dracht van het Koninklijk Huis is ver vaardigd. Teneinde misverstand te voor komen. melden wij thans, dat dit por tret aan de hand van bekende foto's ver vaardigd werd in opdracht van de uit geverscompagnie „De Branding" te De Bilt. worden gedistribueerd onder de bevol king van Indonesië en zal bijdragen tot het economisch herstel, zowel in dat ge bied als in Europa. Zolang de situatie in Indonesië niet zal zijn opgehelderd, is het onmogelijk na te gaan, of het programma van economi sche hulpverlening in dit opzicht effe tief zal zijn. en het zou derhalve niet gerechtvaardigd zijn voort te gaan met het verstrekken van E.C.A.-gelden ten behoeve van dit gebied. Het communiqué zet voorts uiteen, dat het door de leider van de E.C.A., Paul Hoffman, genomen besluit geen invloed heeft op het E.C.A.-programma voor Nederland, doch dat de voor Indonesië uitgetrokken, doch nog niet gebruikte gelden voorlopig ter beschikking zullen worden gehouden. Paul Hoffman heeft het besluit tot stopzetting van de hulp verlening genomen na overleg te hebben gepleegd met het departement van Bui tenlandse Zaken. Uit E.C.A.-cüfers blijkt, dat dit be sluit ongeveer 14.100.000 blokkeert aan hulp die reeds gemachtigd of gecontrac teerd is. Indonesië zal evenwel minstens nog S 54.500.000 herstel-hulp ontvangen waar voor contracten zijn getekend, zelfs hoewel een deel van de betrokken goe deren nog niet is afgeleverd. De administrateur van het Plan- Marshall, Paul G. Hoffman, heeft het hoofd van de E. C. A.-missie in Den Haag- hiervan telegrafisch op de hoogte gesteld. Voor een PRIMA KERSTDINER tegen normale prijs Baan 1 hoek Houtplein - Tel. 11044 Bij v. Aken is tJ uit en thuis hun zonen geen „koloniale troepen" zijn, die een volk van zijn vrijheid be roven en hardhandig tot knechtschap brengen, doch in de volste zin van het woord v r ij h e i d s-s t r ij d e r s zijn voor die volkeren, welke wij .krachtens onze roeping als Moederland moesten opvoe den tot de volwassenheid van waarlijk zelfstandige volkeren. Nederland móést politioneel ingrijpen, omdat anders een stuk van Indië zou hebben belet, dat de vele, verschil lende Indonesische volkeren werkelijk vrij werden. Nederland móést ingrijpen om steun te verlenen aan een grote groep Indonesische volkeren, die anders niet tot_ vrijheid zouden komen. Neder land móést ingrijpen of zich volkomen terugtrekken uit Indië. Dit laatste nu zou onverbiddelijk leiden tot een ter reur aan de ene kant en een slaafse af hankelijkheid van verschillende Indone sische volkeren aan de andere zijde, ofwel tot een geweldige chaos van elkaar be vechtende Indonesische volkeren, ofwel tot overheersing door een vreemde mo gendheid, die de Indonesische volkeren wel „mores" zou leren. Nederland heeft plichten tegenover de Indonesische volkeren. Het móét die volkeren helpen, om in een gevestigde rechtsorde waarachtig zelfstandig te worden. Het politioneel optreden werd ons opgelegd door onze verantwoorde lijkheid voor het werkelijk vr'J worden van alle Indonesische volkeren. Zich v rij w i 11 i g terugtrekken uit Indië, vóór deze taak is vervuld, zou niets minder betekenen dan verraad plegen aan volkeren, waarvoor wij ver antwoordelijk zijn, tot ze zich zelf zijn. PASCH. VAN MARVILDE. Schenkt niet te veel aandacht aan kleinigheden, blijft altijd.de grote.lijn zien. Werd ons de kans geboden, de ge sprekken te horen, die verant woordelijke ministers en hoge diplomaten en voorname adviseurs van koning of president voeren kort voor een land de oorlog verklaart, dan zou den wij dolgraag gebruik maken van die gelegenheid. Niet. om in politieke geheimen te worden ingewijd, doch om te achterhalen in hoever het geweten daarbij 'n rol speelt, of. alvorens over te gaan tot 'n oorlogsverklaring, serieus de vraag wordt gesteld en ernstig de kwestie onderzocht wordt omtrent de zedelijke geoorloofdheid van do aanhan gige oorlogsverklaring. Feiten dwingen ons bevreesd te zijn, dat de kwestie van oorlog of geen oor log in sommige kringen veel te eenzij dig bekeken wordt van kans- en nuts- standpunt uit. Zeker, zo een regering tot oorlogsver klaring besloten heeft, dan legt de pro- paganda-dienst van het oorlog-begin nende land onmiddellijk uit aan het publiek, dat oorlog een onvermijdelijke noodzaak was, omdat het „andere" land door zijn onrechtmatig optreden de oorlog uitlokte en er geen ander mid del dan oorlog bestond om aan een on draaglijke toestand een einde te ma ken. Geen regering of volk wenst als ge wetenloos-handelend beschouwd te wor den, wel beseffend, dat gewetenloos heid de meest onmenswaafdige houding is. Daarom is de massa van het volk ge- J neigd te geloven, dat eigen land ge- 1 rechtvaardigd de oorlog begint. Spe- j ciaal is dat in gevallen, waarin de oor- i log schone beloften inhoudt aan econo mische en politieke machtsuitbreiding. Als bezitsdrang of machtsdrift een rol meespeelt, gelooft men licht in het ge oorloofde van handelingen, die voorde len beloven op dat gebied. Zuivere gewetensvorming is steeds moeilijk, wanneer sterke passies zich doen gelden. Nu zijn de rijken meest al sterk door bezitsdrang gepassionneerd en de machtigen lijden vaak bijzonder aan machtsdrift, zodat het ook voor economisch-rijke en militair-sterke machten moeilijker is een zuiver gewe ten te bewaren d»n voor de armere en zwakkere landen. Daarom waarschijn lijk vertoont zich bij niet-machtige staten, bij kleine landen de kenmer kende eigenschap, voortdurend de kwestie van het recht naar voren te schuiven en telkens aan te dringen op het scheppen van rechtsregelingen, die willekeur in optreden voorkomen of remmen althans. Juist omdat kleine landen «r niet aan denken kunnen, zich door machtsver toon tegen onrechtmatige behandeling te vrijwaren, gaat hun hoop, tn ver langen, hun belangstelling uit naar rechtsregelingen als middel tot beveili ging van hun positie. Dat een Nederlander, Hugo de Groot, de eerste sterke promotor van interna tionaal recht was. kan ons derhalve niet bevreemden. En het kan als een stiik roem van Nederland gelden, dat het zowel voor het binnen- als voor het buitenland gevoelig is voor hand having en bevestiging van hef natuur recht en schepping van positief recht op basis van het natuurrecht. De uitdrukking ..mag dat zo maar?" ligt een Nederlander dan ook op de lippen. Daarover mogen wij ons verheugen; het getuigt immers van grote liefde voor recht en van afkeer van willekeur. Het kan ons dan ook niet verwonderen, dat het volk, ook het gewone volk, nü bij herhaling de vraag stelt: „M ag dat zo maar in Ind ië?" Kort na de oorlog stond de doorsnee- Nederlander weinig sympathiek tegenover het opdringende vrij- heidsstreven van Indonesië. Ter verkla ring van dat feit kan men verschillende factoren aanwijzen. Hier vermelden wij enkel het feit, dat vele Nederlanders nog leefden in „koloniale" geest. Zij vonden Indië's roep om onafhankelijk heid een „revolutionnair gedoe." Indië was „van ons" en wij waren daar ..de baas"! Wie daarin verandering wilde brengen, vergreep zich aan Nederlands rechten. Ten opzichte van Indië leden velen beslist aan ongeregelde bezits- en machtsdrang, gevolg van het feit dat wij. enkele eeuwen lang. daar over een zwakker volk „baas" hebben gespeeld en zelf daar dus „de koek ook gebak ken hebben." Psychologisch volkomen verklaarbaar is het dus. det onder invloed daarvan het geweten van velen niet zuiver werkte. De machtsdrift en de bezitsdrift werkten te sterk. Maar Nederland zou Nederland niet zijn gebleven, wanneer bij nadere bezinning het rechtsgevoel niet volkomen in werking was geko men. Vrij spoedig kwam er dan ook kentering in de gedachtengang van ons volk. De koninklijke belofte van Wil- helmina. Indonesië zelfstandigheid te geven, werd in al haar konsekwenties aanvaard. Ons volk ging zich ver plaatsen in de gedachte van Indonesië, omdat het zich de rechtsvraag ging stellen. Op het ogenblik zijn de geesten in Nederland zo gerijpt, dat men er zelfs voor voelt, aan de Indonesische vol ken onafhankelijkheid te geven. Nu het rechtsgevoel tegenover Indo nesië volkómen is gaan werken, stelt menigeen uit het volk zich de vraag: „is hervatting der politionele actie wel geoorloofd"? Ons volk heeft beslist vertrouwen ra 't oordeel der Regering. Het zal gelo ven, dat het wel mag, omdat het in de rechtschapenheid der Regering gelooft en uitgesloten acht. dat de hele Kamer met rechts-verkrachting accoord zou gaan. Dat het óók verlangt naar i n zc h t in de geoorlooüheid van de politionele actie is een feit en pleit voor ons volk. Hoe klaarder aan het Nederlandse volk wordt getoond, dat Nederland zijn rech ten niet te buiten gaat, hoe beter. Nog meer aanbeveling verdient het, aan te tonen dat Nederland door zijn politioneel ingrijpen louter zijn plicht vervult tegenover de Indonesische vol keren. Want ziet de Nederlander dat in, dan zullen onze „jongens" in edeler gesteltenis onder de tropenzon hun zware werk verrichten; zij zullen ge makkelijker hun zelfbeheersing bewa ren en edelmoediger optreden tegenover het Indonesische volk. omdat zij dan beseffen, dat hun optreden werkelijk een „dienen" is van het volk. om daar aan rust en orde en veiligheid en wel vaart en waarachtige onafhankelijkheid te brengen en het te beschermen tegen elementen, die genoemde goederen m hoge mate bedreigen. Komt het Nederlandse volk tot h e t inzicht, dat ons land, ten koste van offers, zijn verant-woordelijkheid voor Indonesië aandurft, dam zal het voor de ouders van onze jongens-in- Indië. althans iets minder moeilijk wor den. zich neer te leggen bij het pijn lijke, dat van hen wordt gevraagd: dan immers zal het tot hen doordringen, dat (Vervoiff op 6e kolom)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1