Nederl. regering in beraad FOTO-REPORTAGE van de REZETTING van DJOCJA MADIOEN GEVALLEN Nederland zal actie niet langer voortzetten dan strikt noodzakelijk is De beslissing van de Veiligheidsraad KARD. MINDSZENTY GEARRESTEERD Onze troepen in Laboehan, Menes Plosso en Fort van der Capellen Van Royen: Resolutie geeft te veel macht aan C. v. G. D. Het is tragisch dat geweld zo vaak krachtdadig optreden nodig maakt Verliezen in Indië WEER TEXTIEL ZONDER PUNTEN Het weer Twee jagers bij ongeval neergestort New York Times: „Mild Kerstcadeau" Tot hoofd en hart Nog MAANDAG 27 DECEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24343 Schaatswedstrijden Naar officieel fe Boedapest wordt meegedeeld, is kardi naal Mindszenly, de primaat van Hongarije, onder be schuldiging van hoogver raad gearresteerd, aldus meldt Reuter. In een kort communiqué van het depar tement van Binnenlandse Zaken wordt verklaard, dat de kardinaal in bewaring is genomen wegens „spionnage, misdaden tegen de veilig heid van de republiek en het smokkelen van valuta." Wanneer de kardinaal is ge arresteerd werd niet vermeld. Officieel werd Zondagavond ie Den Haag medegedeeld, dai de Nederlandse regering ien aanzien van de beslissing van de Veiligheidsraad van Vrijdag j.l. nog in beraad is, mede in verband mei hei overleg mei Batavia. Verklaringen, waar uit de indruk zou kunnen worden verkregen, als zou de regering reeds enigerlei standpunt hebben bepaald, zijn ien enenmale ongegrond. niets bekend over definitief standpunt Nieuwe functie voor C.v.G.D»? Veefkind krügt levenslang Perscommentar Voorlopig zelfde prijs voor eieren Republikeinse nood- regering stelt eisen Niet voo discussie vatbaar H. Af. KONINGIN JULIANA: Aanslag op Batavia-express BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544! Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advecjentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per weekj f 1.52 per maand f 4.55 per kwartaal. Het beroep van de Veiligheidsraad om het vuren te staken is noch voor de Nederlandse regering, noch voor het Nederlandse volk een verrassing ge weest. Minister Drees had in zijn rege ringsverklaring van Maandag j.l. trou wens ons volk er reeds op voorbereid, toen hij zeide, dat „het Nederlandse volk niet kan verwachten, dat de noodzake lijkheid van de stap, waartoe de rege ring was overgegaan, internatio naal dadelijk algemeen zou worden begrepen. Inderdaad heeft het bui tenland getoond bitter weinig van onze bedoelingen te begrijpen of misschien nog juister te willen begrijpen. Bo vendien speelde de „grote" politiek tus sen Amerika en de Sovjet-Unie te Pa rijs blijkbaar ook een rol. Er bleek ken nelijk een wedijver te bestaan onder de twee grote gangmakers Amerika en Rusland, wie tegen het kleine Nederland in de Veiligheidsraad de boventoon zou kunnen voeren. Noch de V.S. noch de Sovjet-Unie is dit echter geheel gelukt. Verder dan een verzoek om het vuren te staken en Soekarno c.s. vrij te laten wilden de andere mogendheden niet gaan. Doch zij allen hebben in zoverre hun doel bereikt, dat de zitting van de Veiligheidsraad een duidelijke demon stratie tegen de Nederlandse actie in Indonesië is geworden. Een demonstra tie ook van veel wanbegrip, onkunde en diplomatieke grofheid en men houdt zijn hart vast. wanneer men bedenkt, dat een dergelijke raad eens werkelijk over oorlog of vrede zou moeten beslis- sen. Wat te denken van de woorden van de Australische gedelegeerde, die durfde te zeggen: „dit was erger, dan wat Hitler deed tegenover Nederland in 1940"! De goede man is blijkbaar ver geten, dat de Nederlandse vloot bij de slag in de Javazee zich opofferde mede om een Japanse invasie voor Australië te voorkomen. Maar wij kennen de te leurstelling van Australië wel, Austra lië had na de oorlog gedacht een greep, economisch en politiek, op Indonesië te krijgen en die kans ziet het door ons optreden mislukken. Daarom laat de Australische regering de extreem-link se vakbonden steeds maar door hun gang gaan om onze schepen te boycotten en op allerlei wijze te hinderen en daar om stond zij van de beginne af na de Japanse capitulatie achter de republiek. Ernstig betreuren wij, dat Amerika, met wie wij zulke vriendschappelijke betrekkingen onderhouden, zo weinig begrip getoond heeft voor de heldere en duidelijke, op onweerlegbare feiten ge baseerde uiteenzetting van onze gedele geerde dr. Van Royen. De Amerikaan dr. Jessup legde de Nederlandse argu mentatie volkomen naast zich neer en weerlegde geen enkel feit. Wij hebben trouwens de indruk, dat Amerika be wust iedere argumentatie van onze 'kant negeert, omdat het nu eenmaa 1 om het op zijn zachtst te zeggen - ontstemd is over wat het noemt, het eigenmachtig optreden onzer regering, dat wil zeggen, .dat onze regering op zeker ogenblik de Commissie voor Goe de Diensten men leze opnieuw Ame rika heeft uitgeschakeld. Amerika ziet overigens 't gehele pro bleem anders dan Nederland. Het meent door de republiek op deze wijze te steunen Indonesië buiten de greep der Soviet-Unie te kunnen houden, terwijl Nederland gelooft, dat Amerika juist door deze politiek in de kaart van Rusland speelt. Intussen beraadt de Nederlandse rege ring zich on het ogenblik over wat haar nagdeZ bes°Pssfng vin de Veiligheidsraad te doen staat. Ongetwijfeld zal zij zich laten leiden door het doel, dat zij zich gesteld heeft, n.l. orde en veiligheid in de Republiek te herstellen. Zij za*. in dien het enigszins mogelijk is, en op het tijdstip dat h a a r goed dunkt, be sluiten het vuren te staken. Uit de berichten der legerleiding kan men concluderen dat het einde der grote operaties wellicht spoedig ver wacht mag worden. Het voortdurend contact met Batavia wijst ook in deze richting. Doch nogmaals Nederland, dar zelf alle verantwoordelijkheid draagt, n i e t de Veiligheidsraad, beslist wan neer, gezien de omstandigheden de order staakt het vuren gegeven kat» worden. Laten wij hopen, dat dat ogenblik spoedig aanbreke, opdat Nederland verder langs vreedzame weg kan be- ginnen aan opbouw van de rechtsorde, die de vrijheid voor de Indonesiërs zal waarborgen, want dat doel zal onze regering vóór alles blijven nastreven, zoals zij in de regeringsverklaring van Maandag zeide, met alle kracht en alle volharding en met ahe onbuigzaam heid die de grootheid van dit doel en de grootheid van ons volk vereisen. In de periode van 17 t.m. 29 Januari 1949 zal de detailhandel wederom ge legenheid krijgen, op punten gewaar deerde textielgoederen puntenvrij of tegen verlaagde puntenwaardering, zulks naar keuze van de handelaar, te ver kopen aan het publiek, mits een korting van minstens 10 pet. op de verkoopprijs wordt toegepast. i De corifectie-industrie en de groothan del kunnen in de periode van 3 t.m. 15 Januari 1949 op gelijke wijze textiel goederen aan hun afnemers leveren, met dien verstande, dat een korting van 6 pet. op de verkoopprijs moet worden verleend, terwijl op de factuur duidelijk moeten worden vermeld: „Opruiming Januari 1949". De sectie Distex van het Rijksbureau voor Textiel zal binnenkort aan alle in geschreven handelaren de volledige voorschriften voor deze regeling toezen den, waarbij tevens zal worden mede gedeeld, welke puntenvergoedmgen zullen worden verstrekt voor de oprui ming alsmede voor omzet-verhoging* De Diemer IJsclub organiseert Dins dag 28 December a.s., des voormiddags elf uur, nationale wedstrijden op de schaats (lange baan) over 500, 1500 en 3000 meter. De „Opperste Commissie van Onder zoek" van de Amerikaanse Senaat heeft vandaag de aan Use Koch verleende clementie ongerechtvaardigd geoordeeld en heeft de legerautoriteiten dringend verzocht te trachten nieuwe bewijzen voor haar schuld op te leveren, opdat het proces ophieuw aanhangig 'kan Worden gemaakt. Verwachting tot Dinsdagavond: De controverse tussen de Rooms-Ka- tholieke Kerk en de Hongaarse rege ring bereikte haar hoogtepunt in Sep tember, toen de bijzondere scholen wer den genationaliseerd. Vorige maand heeft Rakosi, plaatsver vangend premier en secretaris-generaal van de communistische partij in Honga rije, gezegd, dat de tijd gekomen was om de „politiek van verdraagzaamheid" jegens kardinaal Mindszenty te beëindi gen. Het „fascisme dient zich aan in het kleed van de Katholieke Kerk", al dus verkladrde Rakosi. Zondagmiddag heeft een woordvoer der Van het departement van Buiten landse Zaken op een persconferentie medegedeeld, dat de Nederlandse rege ring vrijwel onmiddellijk na de aan vaarding van de resolutie door de Vei ligheidsraad in beraad is gegaan over de vraag, welke houding zij hiertegen over moest aannemen. Gedurende de Eerste Kerstdag hebben de ministers Drees, Sassen, Stikker, Götzen en Schok king hierover vergaderd en zijn vrijwel gedurende de gehele dag in contact ge weest met de adviseurs Blom en De Bfeus, die de zitting van de Veiligheids raad hebben bijgewoond. Voorts is er voortdurend contact met de autoritei ten te Batavia. Over het definitieve standpunt van de regering kon nog niets worden medegedeeld. Van goed ingelichte waarnemers ver nam A. P. nog, dat de volgende stap, die Nederland van plan is met betrek king tot de Ver. Naties te doen, het indienen van een voorstel zal zijn om een nieuwe functie aan de Commissie voor Goede Diensten te geven. Op een vraag of te Batavia bekend is, welke houding de Nederlandse regering zou aannemen betreffende de beslissing van de Veiligheidsraad, werd van gezag hebbende zijde geantwoord, dat hier omtrent uitsluitend uit Den Haag mede delingen te verwachten zijn. Men ves tigde gr de aandacht op, dat de Neder landse regering, toen zij tot de actie be sloot, zich uiteraard volle rekenschap had gegeven van de te verwachten cri- tiek en van een eventueel optreden van de Veiligheidsraad. Er bestond bij de Nederlandse regering geen twijfel, dat voor hear positie weinig begrip in het buitenland zou bestaan. Het ligt dus voor de hand, aldus de zegsman van Aneta, dat in het besluit van de Nederlandse regering-deze reacties reeds waren ver disconteerd. Droog weer met over het algemeen weinig bewolking en matige tot zwakke wind. hoofdzakelijk tussen Zuid-Oost en Oost. In de nacht en ochtend matige en hier en daar strenge vorst. Midden op de dag lichte vorst. Zon op: 8.48. Onder: 16.35. Maan op: 7-17, Onder: 14.29. Nederlandse zegslieden hebben vol gens A.P. medegedeeld, dat dr. Van Royen de Veiligheidsraad zal voorstel len de C.v.G.D. een nieuwe functie te geven, maar er was geen enkele aan wijzing omtrent hetgeen de Nederlan ders in hun gedachten hebben. Het is zo goed als zeker, dat elk voor stel, om het karakter van de wapen stilstandscommissie te wijzigen onenig heid in de Raad zal veroorzaken en zelfs zou kunnen leiden tot herope ning van de gehele Indonesische kwes tie, aldus A.P. Nederland heeft steeds de bevoegdheid van de Raad in het Indonesische conflict betwist en dr. Van Royen heeft Vrijdag gezeg.d, dat het Nederlandse standpunt ter zake niet was gewijzigd. Na de eerste radio-grafisch overge brachte foto's die wij vorige week pu bliceerden, zijn wij thans in staat een foto-reportage te brengen van de be zetting van Djocja door Nederlandse luchtlandingstroepen. Rechts: Nederlandse parachutisten ver zamelen op het vliegveld Magoewo bij Djokjakarta in de vroege ochtenduren van 19 December. Zware gevechten be hoefden niet geleverd te worden, want heel de bezetting Van het vliegveld had de benen genomen. Op de achtergrond twee Japanse oefentoestellen, die de Indonesische luchtmacht gebruikte. De hangars zijn van bamboe gemaakt. Levenslange gevangenisstraf en ont zetting uit de beide kiesrechten luidde heden de uitspraak van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage in de zaak tegen de voormalige ondcrinspec- teur der Staatsrecherche J. H. Veefkind V. trad in 1941 in dienst van de Sipo. Hij arresteerde een groot aantal land genoten. van wie velen niet uit gevan genschap terugkeerden. Officieel wordt het volgende gemeld: In West-Java hebben de Nederlandse troepen Pandeglang (20 km. ten Zuiden van Serang), Rangkasbitoeng (30 km. ten Zuid- Oosten van Serang) en Baja (aan de Zuid kust) bezet. In Midden-Java werd Sragen bezet en werden rond Magelang en Solo zuiverings acties uitgevoerd. In Oost-Java werden Magetan, Ngawï en Madioen bezet, alsmede verscheidene plaatsen in de vlakte van Kediri. Voor velen was het een verrassing, dat de vergadering van de Veiligheids raad Vrijdag om half drie kon beëindigd worden. De uitbreiding van de techni sche apparatuur maakte het mogelijk, dat de vertalingen tegelijkertijd werden gegeven. Ook dat droeg een weinig bij tot de onverwacht snelle afwerking der debatten. Dr. Van Royen zeide na de zitting, dat de debatten in het algemeen op een behoorlijk peil hadden gestaan. Het kon niet uitblijven, dat er wel eens onaan gename dingen werden gezegd. Naar zijn mening ging Australië veel verder dan dit, door opmerkingen te maken en aanhalingen te doen, welke niet te pas kwamen. Dr. Van Royen merkte op, dat hij duidelijk heeft laten uitkomen, dat de thans aangenomen resolutie niet goed is, omdat men te weinig met de werkelijkheid rekening houdt. Ten aan zien van d" cease-fire-order zeide hij, dat deze ook weinig reëel is. Nederland wil de huidige actie de Nederlands-Indonesische crisis zullen „doorzetten". In de kringen van de Verenigde Naties te Parijs verwachtte men, dat dr. Van Royen vanmiddag een ver klaring zou afleggen. De „New York Times" schrijft in een hoofdartikel, dat het besluit van de Veiligheidsraad „zo mild is, dat het bijna een Kerstcadeau genoemd kan worden". In talrijke Franse en Belgische bla den wordt commentaar uitgebracht op de aanbevelingen in de Raad het vuren te staken. In „Le Figaro" vraagt Ogliastro zich af „of de Veiligheidsraad wel be voegd is om in deze Nederland bevelen te geven". Onder de titel „Een schan dalige beslissing", schrijft Mousset in "Le Peuple": De waarheid is niet zeer eervol. Zo de Veiligheidsraad zich streng betoont tegenover Nederland, dan is zulks doodeenvoudig, omdat het een klein land betreft, dat niet over de ver dedigingsmiddelen noch over de „clan- dizie" der groten beschikt. Waarlijk, zo besluit hij, de UNO heeft dit jaar niet willen laten verstrijken zonder de volle maat te geven van haar gebrek aan consequentie, en van een even duidelijke onderschatting van haar rechten en van haar hulpmiddelen". „Libre Belgique" zegt, dat niemand de verdediging van het Nederlandse standpunt op zich heeft genomen. Deze internationale afkeuring kan, volgens dit blad, de Nederlanders slechts scha den. Volgens de katholieke „Standaard" is de resolutie nog betrekkelijk gunstig uitgevallen. „Het prestige van de UNO in Azië zal er evenwel niét door toe nemen. Een zo internationaal denkend land als Nederland zal zich diep gegriefd gevoelen, terwijl de rest van de wereld zich na enige tijd zal afvragen waartoe deze comedie heeft gediend". De Sovjet-pers blijft haar grootste aandacht wijden aan de gebeurtenissen in Indonesië. De „Pravda" had een hoofdartikel van Viktorov, die fel de Amerikaanse politiek in de Veiligheids raad attaqueerde en er vooral critiek op leverde, dat de Raad geen veroordeling had uitgesproken over de „Nederlandse agressie" waarvoor de Amerikanen de schuld werd gegeven. Het te Batavia verschijnende republi keinse dagblad „Fedoman" schrijft, dat de houding van sommige gedelegeerden, zoals die van Rusland en Engeland ge heel tegen de verwachtingen is geweest en dat het eindresultaat sterk verschilt van wat de oorspronkelijke Amerikaan se resolutie beoogde. Het blad acht de resolutie zoals zij is aangenomen in we zen ten nadele van de republiek. Zoals bekend, zal de rantsoenering van eieren met ingang van 28 December worden beëindigd. De bestaande maximumprijsre geling wofdt voorshands ongewijzigd ge handhaafd. Op Sumatra werd Sidikalang (ten Noord- Westen van het Tobameer) bezet. Reeds zijn de Nederlandse troepen over gegaan t"t de zuivering van het in de af gelopen week bezette gebied. Van officiële zijde te Batavia werd Za terdag het volgende nog gemeld: „In West- Java bereikten de Nederlandse troepen de Westkust en bezetten het plaatsje Anjer, 28 km. van Serang. In Midden-Java werden Tawamangoe 35 km. ten Oosten van Solo en» Wonogiri 60 km. ten Oosten van Djocja bezet. In Oost-Java werd Kediri bezet. Op Sumatra viel Sibolga in Neder landse handen. Eén Nederlandse jager is niet teruggekeerd van een vlucht boven Midden-Java. Uit militaire bronnen wordt betreffende de actie in Assahan vernomen, dat, naar mate de zuiveringsactie vordert, steeds duidelijker is, in welke ellende de bevolking sinds geruime tijd verkeerde. Vooral de Javaanse bevolkingsgroep, waarvan een groot deel vroeger op de ondernemingen werkte, heeft bittere armoede gekend. Dit is begrijpelijk, als men weet. dat de be volking het leger zowel als de rondzwer vende benden moest onderhouden. Vooral de rijstoogst moest steeds worden afgestaan en aangezien rijst het voornaamste ruil middel was. werd het leven der bevolking vrijwel onmogelijk gemaakt. Met geld kon weinig gedaan worden. Oebi vormde de hoofdschotel van het menu. Voorts at men pisangstammen of zelfs rubberpitten en gras. Van officiële zijde wordt gemeld: In West-Java bezetten Nederlandse troe pen Laboehan en Menes (10 km. ten Oosten van Laboehan). In midden-Java zijn de zuiveringsacties rond Solo en Ma gelang voortgezet. Bezet werden Plosso (ten Westen van Modjokerto) in Oost- Java en Fort van der Capellen (ten Zuidoosten van Fort de Koek). Tijdens een vlucht boven midden-Java zijn twee jagers tegenvolge van een onge val neergestort. Morgen zullen correspondenten in de gelegenheid worden gesteld om een be zoek aan Djocja te brengen, aldus de Dienst voor Legercontacten. De corres pondenten zullen de tocht per vliegtuig maken en in de avond naar Batavia terugkeren. Zaterdagochtend arriveerden 60 ge wezen Brits-Indische militairen uit Djocja per vliegtuig te Semarang. Het betreft Pakistanners, die na de komst van de Brits-Indische troepen op Java deserteerden. Zij zijn onder bewaking per trein naar Batavia vertrokken, van waar zij gerepatrieerd zullen worden. Nederlandse troepen, die de stad Ma gelang in midden-Java hebben bezet, hebben de lichamen van 30 Indone siërs gevonden, die in de plaatselijke gevangenis waren doodgeschoten of doodgestoken, aldus een onofficieel Ne derlands legerbericht. De gevangenen waren er van ver dacht medewerkers van Sjarifoeddin, de leider van de communistische op stand te Madioen. te zijn. geen minuut langer voortzetter, als het niet strikt noodzakelijk is. Zou men dit toch eerder doen dan zal het weer tot veel bloedvergieten en daden van terreur aanleiding geven. Datzelfde kan ook van de vrijla ting van de gearresteerde politieke leiders van de republiek gezegd worden. Ook hier moet men er wel rekening mee houden, dat Neder land deze personen niet langer dan strikt noodzakelijk van hun vrij heid berooft. Hij geloofde niet, dat de kwestie van de competentie van de Veiligheidsraad binnenkort voor het Internationale Hof van Justitie zal gebracht worden. Het niet aanwezig zijn van de vertegen woordiger van de Oekraïne was voor allen een verrassing. Dat betekende dus telkens één onthouding. Het Engelse standpunt heeft hem teleurgesteld. Op een vraag van Reuter om com mentaar op de resolutie zeide dr. Van Royen nog: „Ik ben er nog van over tuigd, dat een voortijdig staken van het vuren slechts meer bloedvergieten zal veroorzaken en de guerilla's in staat zal stellen een lange verbitterde strijd in de rimboe te voeren. Ik kan niet mede delen of mijn regering deze resolutie woord voor woord zal aanvaarden. Ik zal haar zorgvuldig moeten beschou wen. Ik kan zeggen, dat ik van me ning ben, dat de resolutie aan de Com missie voor Goede Diensten te veel macht toekent." Waarnemers te Londen zijn van mening dat Engeland, toen het de motie om het vuren in Indonesië onmiddellijk te staken steunde en daardoor ten nadele van een mede lid van de Westerse Unie handelde, sterk beïnvloed werd door het standpunt van de regeringen der Dominions. Dr. Graham, adviseur van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken inzake Indonesische aangelegenheden, heeft volgens A P. gezegd, te verwachten, dat de Ver. Staten „stand zullen houden" en in Naar aanleiding van berichten van buitenlands- persbureaux, dat Soekarno en andere republikeinse leiders van Djocja naar Batavia zouden zijn over gebracht, verklaarde een Nederlandse woordvoerder te Batavia aan Aneta, dat deze berichten „onzin" bevatten. Verschillende buitenlandse radiosta tions van Zuid-Oost-Azië zonden een radioboodschap van de republikeinse minister van Economische Zaken, Sjaf- roeddin Prawiranegara, uit, waarin o.m. als voorwaarden, waaronder „de repu blikeinse regering bereid is de order tot staken van het vuren uit te vaardigen en de onderhandelingen met de Neder landers te hervatten" worden genoemd: 1. Onmiddellijke vrijlating van de re publikeinse autoriteiten. 2. Terugtrek king van de Nederlandse troepen naar de posities, welke zij vóór 18 December innamen. 3. De jure en de facto-erken- ning van de republikeinse souvereini- teit over Java, Sumatra en Madoera. 4. Vorming van een democratische, on afhankelijke souvereine Indonesische regering „zonder Nederlandse tusspn- komst". 5. Zo spoedig mogelijke terug trekking van de gehele Nederlandse troepenmacht uit Indonesië na de vor ming van de Indonesische regering. Sjafroeddin Prawiranegara zeide op te treden namens de republikeinse nood- regering. De Nederlandse woordvoerder te Batavia verklaarde tegenover Aneta, dat aan de Nederlandse autoriteiten niets bekend was van zulk een regering en voegde hieraan toe, dat de genoemde IHet is dwaas naar een geordende maatschappij te streven, zolang er chaos heerst in gezin en familie. De actie is met succes bekroond. Generaal -Spoor wens: kolonel W. vat: der tem, commandant van de luchtlandingstroepen, geluk met de operatie. Koningin Juliana heeft Eerste Kerstdag voor de rafdio de volgende Kerst groet uitgesproken: ,Het is mij een behoefte een groet te brengen aan allen, die vandaag op Kerstmis in zorg zijn om iemand, die zij lief hebben en om samen aan hen te denken, die in dat verre goede land aan het strijden zijn. Het kan niet anders, of onze gedachten gaan ook uit naar degenen, die zij daarbij tegenover zich 'vinden. Onze zuiverste wensen gaan naar hen allen uit. Het is het tragische, dat onze mensenmaatschappij zo is, dat geweld zo vaak weer een krachtdadig optreden daartegen nodig maakt. We weten het uit de jongste geschiedenis, die van het verzet in ons vaderland tegen onze overweldigers. Onze jongens hebben hier de opdracht onze beloften in te helpen lossen, die we aan alle inwoners van Indonesië deden bij monde van mijn moeder op 7 December 1942 en op 3 Februari van dit jaar. Zij willen de vrijheid brengen in de vierledige vorm van de vrijheid: van het geloof en van het woord, de vrijheid van vrees en van gebrek. Zij zijn allen in Gods hand en geen haar zal hen gekrenkt worden zonder zijn weten. Ik wens u en hen toch een werkelijk Kerstfeest. Het is niet in de vertrouwde zin, dat dit gevierd kan worden, maar misschien in diepere zin. De Kerstnacht is schoner dan de dagen en uw nacht van zorg maakt de tegenstelling tot het komende licht van Kerstmis des te scheller. Kerstmis is zoveel ruimer, lichter, groter, dan dat, waaraan het dagelijks leven met zijn beslommeringen ons zo vaak maar even laat tippen. Maar niets dringt zó diep en ver door in onze levens met hun moeilijkheden. En zo mogen we dan de eeuwenoude woorden in onze oren laten klinken: „Ere zij God in de hoogste Hemelen, vrede op aarde, in de 'mensen een welbehagen. Dank u. Militaire waarnemers van de UNO, Majoor Montana uit Amerika en A. C. Mather (Australië)die toevallig op het vliegveld Magoewo verbleven, kijken vanaf het kleine retsaurant verbaasd rond naar de verrichtingen van de Nederlanders. voorwaarden uiteraard niet voor dis* cussie in aanmerking komen. Naar aanleiding van verschillende berichten, die melden, dat Nederlandse regerings-autoriteiten te Batavia be sprekingen zouden voeren met Soekar no en andere republikeinse leiders uit Djocja, verklaarde een Nederlandse woordvoerder aan Aneta, dat deze be richten geheel uit de lucht zijn gegre pen. Indonesische guerilla's hebben, vol gens U. P., op Kerstdag een sabotage- aanval gepleegd op de BataviaBan- doeng-express. Er vielen geen slacht offers. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de week van 1017 December 1948 de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Res. 2e lt. O. W. Bastianen uit Eindho ven, gesneuveld 17 December 1948; Kon. Ned.-Ind. Leger: Man. sold. 2e kl. Infie S. Damongilala uit Indonesië, gesneuveld 6 December 1948; Kon. Marine heeft in de afgelopen week geen verliezen gerap porteerd. Direct nadat de verkeerstoren van het vliegveld door de Nederlandse para chutisten ui as bezet, landden reeds de eerste Dakota's met luchtlandingstroepen in camouflage-uniform. Ook jeeps werden door de lucht aangevoerd. Met behulp van kleine zenders en ontvangers staan alle onderdelen van de troep met elkaar in contact. De luchtlandingstroepen op weg naar Djocja. Infanterie met Bren-guns zuiveren de weg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1