EEN NIEUW OVERHEMD,probleem Voor duur geld en veel punten mag men toch wel een goed product verwachten DEM a DE LEIDING BIJ HAARL. JUNIOREN Geen luchtpost naar Indonesië HUISBEZOEKSTER VERTELT OVER TUBERCULOSE EN WONINGNOOD STILLE ARMEN „De herbergierster R. K. elftallen slaan goed figuur Een greep uit trieste Haarlemse gevallen Weihnachtsoratorium AWAIDA SU» HERINGA WUTHRICH bloemendaal MAANDAG 27 DECEMBER 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Kleine Theresi a-Stichting opent nog niet Uit de R.K. Leeszaal Burgerlijke Stand Feestelijke première van „Comedief' Rijwieldief aangehouden IplilPlSitl 3, Electrische Installaties Grondvervv arming BESCHADIG JONGE BOMEN NIET Jacky Wildschut neemt afscheid van politie Aanrijding Haarl. R.K. Damgenootschap Wie mist zijn vulpen? Lezers klimmen in de pen.... 4000 Engelse sigaretten De radiozender der gereformeerden HEEMSTEDE Tragisch ongeval Brand in de St. Bavokerk „Het Oude Slot" ZANDVOORT AFSCHEID J. ZIETSMA Adviseur voor exploitatie Burg. v. Alphenweg Taakverdeling B. en W. Burgerlijke Stand Werkverband katholiek amateurtoneel Groentenexport naar Duitsland IJSBAAN OPEN Beurs van Amsterdam MARKT IN HERSTEL Een huisbezoekster van de Haarlemse Vereniging tot bestrijding der tubercu lose geeft in het orgaan van deze orga nisatie een verslag van de wonirfgpro- blemen, die zjj in haar practijk ontmoet heeft. Ondanks de vele moeilijkheden is de vereniging er dit jaar in geslaagd verschillende van haar gezinnen aan een nieuw, een beter, een groter of kleiner huis te helpen. De samenwerking met de ge meentelijke instanties kenschetst zij in haar rapport als bijzonder prettig. Maar dan volgen enkele voorbeelden van kre- peergevallen, die deze huisbezoekster ontmoet heeft. Zij deelt daarover het volgepde mede: Komen we in een gezin om de men sen de begrippen van de gezondheidsleer bij te brengen, dan zijn de meesten wel bereid deze na kortere of langere tijd op te volgen. Moeilijk wordt dit als ze in een huis wonen, dat geen enkele goede eigen schap bezit, dan dat het dak een uit stekende zeef is. zodat het gezinshoofd op een morgen in .November, dat het niet gewoon, maar 'pijpestelen regende, de huisbezoekster kwam vragen of ze eens wilde komen kijken hoe erg het nu wel was. Hoe erg het was laat zich moeilijk be schrijven. Stelt u zich voor' een gezin van acht personen, dat als slaapkamer had een ruimte van pl.m. 2'/, X 2% m. Voor het raam stond het ledikant van de ouders, er tegenaan het bedje van de baby. In een hoek van de kamer was een soort nis. waar twee bedden boven elkaar waren aangebracht en de andere kinderen sliepen. Tot voor kort sliep hier een jongen van 18 bij een meisje van 15 jaar. Door een ledikant in de huiskamer te plaatsen werd dit samen- slapen opgeheven. In de huiskamer, die veel te klein was, stond het vol met potten en pan nen om het overtollige vocht op te van gen, in het keukentje was het al niet veel beter. De vrouw des huizes, die het geheel altijd nog keurig voor elkaar had, was die ochtend een zenuwshock nabij. Het was triest voor deze mensen, die zo hun best hadden gedaan om er wat van te maken. Moeilijk was het ook om hygiënisch te leven voor het gezin, dat in een heel vochtig huis woonde, dat bovendien veel te klein was en waar het behang, hetwelk de vader in zijn vrije tijd keurig had opgeplakt, na 14 dagen weer naar beneden kw^m rollen. En het was ook al niet eenvoudig voor het gezin van acht personen waar eerst de vader en daarna de moeder moest kuren. Dit bewoonde een huis, dat bestond uit een klein voorkamertje, achterkamertje en zolder (zonder be schoten kap) welke in hokjes was ver deeld en waar de zes kinderen moes- Door onverwachte moeilijkheden met de verwarmingsinstallatie in de Kleine ■Theresia-Stichting, Bloemhofstraat 1, is de opening, waarvan wij Vrijdag j.l. melding maakten, voorlopig uitgesteld. Bezinning op het huidige wereldgebeu ren is niet minder noodzakelijk dar actie. Veel literatuur over actuele pro blemen heeft de R. K. Leeszaal aan de Nieuwe Gracht aangeschaft. Onderstaand lijstje geeft een keur van titels. Tien tegen één, dat het land van uw keuze daarop vertegenwoordigd is, maar ook ars dat niet het geval is, kan de Leeszaal u hoogstwaarschijnlijk het gewenste ver schaffen. J. C. Baak: De verhouding van de Russische tot de West-Europese mens. W. J. van Balen: Nederland en de ABC- staten; een schets van onze aanraking met Argentinië, Brazilië en Chili. G. Bazelmans: Het verborgen India. J. J. L. Duyvendak: Wegen en gestalten der Chinese geschiedenis. L. J. M. Feber: Het uur van Azië. H. French: Tsjechn- slowakije. K. J. Hahn: Duitsland als geestelijk probleem; ontwrichting en herstel. G. H. Hoek: Zuid-Afrika; land van mogelijkheden en contrasten. H. v. Hogerzeil: Argentinië, economisch geo grafische structuur en toekomstige eco nomische ontwikkeling. W. E. Noord man: De republiek Turkije. Ph. Pane*h: De generalissimus Tsjang Kai Sjek. W J. Rose: Poland. W. G. N. van der Sleen: Canada. H. J. J. M. van Straelen: Mo dern Japan; het land der felle .contras ten. B. H. M. Vlekke: Amerika en wij. Geestelijke lectuur: G. K. Chesterton: Waar het om gaat. Concordius van Goirle: De echo van zijn voetstap. A. Drubbel: Zie, daar stond een rood paard; de Openbaring van Joannes. O. Englebert: Vie de Saint Francois d'As- sise. E. Flicoteaux: Sint Jan de Doper, de voorloper des Heren. R. Guardini: Het wezen van het Christendom. A. Lemonnyer: De H. Catharina van Sië- na als lerares van ons geestelijk leven. C. C. Martindale: De roeping van Aloy- sius Gonzaga. M. van der Meersch: La petite Sainte Thérèse. Margaret T. Monro: Margaret Clitherow; een mar telares uit de tijd van Koningin Elisa beth. N. Perquin: Het licht der wereld. N. de Rooy: Frédéric Ozanam. A. Vo- nier: Het goddelijk moederschap van Maria. Werken van mystieken; dl. 1 De H. Theresia. A. Yenveux: De gods vrucht tot het Heilig Hart van Jezus. De R. K. Openbare Leeszaal zal op Kerstavond (24 Dec.) en Oudejaars avond gesloten zijn. Op beide dagen is er gelegenheid boeken te lenen van 105 uur. GEBOREN: A. Mantje-van Huis.z; A. Ruijgh-Rosman, z; J. H. Kuijper-Strating z; J. C. M. Hirders-Lindenhof, z; L W. Vermeij-van Seggelen, z; I. S. S. Span jaard-van Esso, z; M. M. de Ruiter- Spoor, d: J. van der Meij-Plooijer, d: A. M. E. Honkoop-Hoogeboom, d; G. op de Kelder-Menks, d. GEBOREN: H. M. Liebregs—Harding, z.; H. BroersImanse, z.; A. M. Peters Fictoor, z.; A. W. E. Overtoom Ramler. 2 z.; A. Elsthout—Post, z.; A. C Baars—Boer. z.; M. Blankevoort—de Boer. z.: J. E. J. van EsKnoop, z.; M. B. Polfliet—de Klein, d.; M. C. Duitsvan den Haak, d.; K. Swaving DijkstraBarf, d.; D. L. de Hamer Dreiier, d.; M. G. E. Niesten—v. Steen, d.; A. C. van der' Horst—Buwalda, d.; J F Slieker—Linnekamp, d. Geboren: J. M. Paap-Ruigrok. z: J. H. M de Wit-Schoonebeek, z; G. B. M. van Staaten-v. d. Lugt, z; M. F. ten Pierick- Bossenbroek, d; S. G. R. Kampman-Had- kinson, d. OVERLEDEN: N. de Graaff, 89 j. Wes- terhoutpark; A. Sijves-Donkers, 85 j. Hertzogstraat; J. D. van Calcar, 74 j. La- kenkopersstraat; W. C. Dekker, 10 m. Gasthüisvest. Overleden: E. J. Tonnon, 1 j. Kam perlaan: S. Kruijd. 80 j. Beeksteeg; J Steffens-Duvian, 89 j. Barrevoetestraat; H. W. Koops, Bantamstraat; N. v. d. Berg. 76. Tempelierstraat; A. M. H. Smits-Smeets, 50 2e Emmastraat. Wat te zeggen van het gezinnetje, dat bij de ouders inwoonde, toen de man plotseling ernstig ziek werd en de vrouw haar eerste kind verwachtte. In dat kleine kamertje, waar ze het ge voel hadden dat de muren van de overkant op hen neer zouden komen. Gelukkig is deze ellende nu voorbij en hebben deze gezinnen allen (en vele anderen met hen, Welke hier niet wer den vermeld) een ander huis. Het is aardig om te zien hoe ze elk op hun eigen wijze hun nieuwe huis inrichten of hebben ingericht. De een laat je vol trots zien wat een leuke gordijntjes uit een oude onder jurk werden gemaakt; een ander, dat je, wat een mooie bloemtafel van oude schilderijlijsten kunt maken. Ja, nood maakt vindingrijk en dat ze vindingrijk zijn onze gezinnen, hebben ze wel het allermeest bewezen toen ze nog in hun krotten woonden en met triplex, oude gordijnen en bordpapier trachtten de geweeste isolatie te ver. krijgen Het zou voor de werkers, die belast zijn met het oplossen van het woning vraagstuk beslist moedgevend zijn als ze onze gezinnen eens konden zien vóór en na de verhuizing. Zou dat niet eens kunnen? Want al zijn wij en onze gezinnen met ons zeer dankbaar voor de verkre gen resultaten, wij zijn ér nog lang niet. Als we b.v. denken, dat de jonge man die uitgezonden werd naar een sa natorium weer terug moet komen in een huis, dat van ouderdom in elkaar dreigt te zakken en waar de ratten zo brutaal zijn. dat drie katten het niet af kunnen, dan wordt het ons benauwd om het hart. En voor de vader, die thuis komend uit het sanatorium weer moet slapen in een kamer, waarin zich geen enkel raam bevindt en licht en lucht via de huiskamer moet komen door een luikje, dat 25 a 30 c.M. ge opend kan worden, ziet het er ook al niet hoopvol uit. Nog erger is het meisje er aan toe, dat in een vochtig voorkamertje ligt, waar het bóvenraam slechts 20 a 30 c.M. geopend kan worden en een on derhoud met de huiseigenaar ons de be wijzen leverde dat hieraan niets ge daan kon worden. Moet na opsomming van dit alles nog de vraag gesteld worden, of iedereen wel voldoende sociaal gevoel bezit? Saldo 24 Dec. ƒ3.400.73. Nog aan onze redactie bezorgd: N.N. 5, G.E.D.E. 2.50, J. en T.V. 25, Wed. D. 5, N.N. 2.50, G. ƒ10, R.K. ƒ5, K.... ƒ2.50, G.A. de V. 1.50. Totaal ƒ3.459.73. De traditionele uitvoering van Bach's Kerst-oratorium had wederom een zeer groot aantal kunstminners doen opgaan naar Haarlem's Concertgebouw. Het is dan ook één van de beste buitenkerke lijke vieringen van het Kerstfeest, die men kan bijwonen. Bijzónder als dit standaardwerk zo klankrijk wordt ver tolkt als door het Haarlems Gemengd Koor onder directie van Jan Booda. We schakelen momenteel de soms nogal zeer vrije opvatting van de dirigent, die naar het romantische overhelt, uit. Trou wens we zijn volstrekt geen voorstan der van een z.g. „objectieve" Bach-uit- voering, welke de hoorder enigszins •emotieloos" gaat aandoen. Altijd, ook ten tijde van Bach moet er met gevoel, hetzij zonder enige overdrijving, zijn gezongen. Mensen zijn nu eenmaal geen machines. Koor, orkest (hobo's en trompetten!), organist, pianiste en solisten werkten allen mede tot het verkrijgen van een fraai, indrukwekkend geheel. De vertolkers van de vocale soli's waren niet allen dezelfde als voorheen. Nevens de gevierde lyrische tenor Han le Fèvre en de glansrijke sopraan Corry Bijster, traden nu de donker-getim- breerde alt Lien Korter en de impo sante bas Herman Hülsmann. Luide bijvalsbetuigingen voor de diri gent, waarin de solisten deelden. Wij hopen dat ook eens de eerste trom- pettiste, die door haar bijna ongeëven- haar schitterend spel steeds verrukt, in de hulde wordt betrokken. OL. KOOP BIOSCOPEN: Rembrandt: Bambi (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace De vrijgezel en het bakvisje (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: The Bishops Wife (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u Frans Hals: Lassie komt terug (a. 1.). 2 30, 7 en 9.15 u. City: Achter de wolken (14 p.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne- theater: King-Kong bij de Arabieren (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 28 December Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met „Mary, ik hou van je", 8 u. 11 Reeds in 1753 werd „De Herbergier- Ster" van de Italiaanse, zeer productieve, toneelschrijver Carlo Goldini opgevoerd. Zijn comedies, die de speelse en morali serende geest van Molière bevatten, maar deze slechts in een enkel geval konden evenaren, hadden in Venetië een zeer groot succes en door de eeuwen heen zijn de blijspelen telkens weer in het repertoire van toneelgezelschappen over de hele wereld opgenomen. Ook in ons land heeft de liefhebber van het theater de grootsten in een stuk van Goldini kunnen zien, waarbij vooral „De Herbergierster" het meeste publiek trok. Een toneelgroep als „Comedia" was wel bijzonder aangewezen om de mooie Mi- randolina, die een ridder, een markies en een graaf om haar hand windt om tenslotte met haar kellner te trouwen, een nieuwe gestalte te geven. Mimi Boes- nach speelde de hoodrol weliswaar en kele jaren geleden in Den Haag onder regie van Bets RanucciBeekman, maar Cor Hermus heeft haar in een geheel ander milieu geplaatst. Goldini moge dan geweten hebben hoe hij zijn publiek een verfijnd dramatisch kostje kon be reiden, Cor Hermus weet als regisseur niet minder hoe hij den volke naar de schouwburg moet trekken. Zijn „Her bergierster" vond dan ook niet alleen kracht in de fonkelende dialoog, het liefdespel van kaatsen en terugkaatsen, waarbij de zwakheden van de man het kaatsmateriaal vormen, maar niet min der in de entourage. Deze opvoering is een feest geworden, een bruiloft, met humor, muziek en dans, een geslaagd partijtje met de levensminnaar Goldoni als de nar en de fantasierijke Cor Her mus als de man van de tierlantijntjes. Nico Wijnberg heeft niet weinig tot het succes van de eerste opvoering in de Stadsschouwburg bijgedragen door zijn kleurrijk en door eenvoud juist zo sug gestief décor, dat zó uit Italië geïmpor teerd kon zijn. Mimi Boesnach is geknipt voor een met harten spelend vrauwtje, dat verovert en loslaat en de mannen in haar netje vangt zonder de eer en de deugd geweld aan te doen. Haar tegen spelers waren Jules Verstraete, die een Vlaams accent drukte op de gulle Mar kies; Lucas Wensing als de berooide, verliefde oude Graaf en Han Bentz van den Berg als de Ridder met bravour, die in razernij verviel toen zijn vrijgezellen- bastion ineenstortte. Bij dit kostelijk drietal voegden zich Ellen de Thouars, wat nadrukkelijk, en Ellen Vogel, wat onwennig in dit komische genre, avon- turierende toneelspeelsters, die bij het vrolijke end met lege handen achterblij ven. Fons Rademakers kroop in de huid van een zwierige kellner en regisseur Cor Hermus nam genoegen met het klei ne rolletje van de bediende des Ridders, waarvan hij een kostelijk type maakte. Hij grimeerde zijn kop tot die van een St. Bernhards hond en hij had het laat ste woord, dat aantoonde, hoe weinig er nodig is om een hoogst komisch effect te verkrijgen. Een allergenoeglijkste opvoering, af wijkend van de gebruikelijke door de entourage en de sfeer. Goed amusement, dat ik gaarne aanbeveel aan ieder, die eens hartelijk lachen wil om een gezond amoureus perikel. v. W. Verdacht van diefstal van een rijwiel hield de politie de 36-jarige vertegen woordiger J. M. L. aan. Aanvankelijk ontkende de aangehoudene. L. heeft de fiets gestolen van zijn schoonvader en later voor f 15.verkocht aan een marktkoopman in Amsterdam. Deze deed het rijwiel voor f 22.50 van de hand aan een rijwielhandelaar je Tiel. De politie heeft de fiets echter achterhaald. Bij het verhoor kwam nog vast te staan, dat hij in Maart 1945 een post wissel, waarop hij valselijk de handte kening van zijn buurvrouw had gezet, op het postkantoor had ingediend. Hij ontving er f 26.op. Het overhemd is een vdorwerp van veel zorg voor man en vrouw. Het is niet zo eenvoudig zich een nieuw exemplaar aan te schaffen. De keus in de winkels is vaak beperkt, de kleur soms niet gewild, de afwerking laat dikwyls te wensen over, de prijs is nu niet bepaald laag, voor veler porte- monnaie zelfs in de laagste prijsklasse te hoog en het aantal textielpunten, dat voor dit belangrijk onderdeel van de herenkleding moet worden gegeven, is een flinke hap uit het toch al niet grote aantal punten, dat per kwartaal wordt aangewezen en veelal voor nóg belangrijker zaken moet worden gebruikt. De onverwachte gelegenheid, dat het programma in de H.V.B. wegens de vorst is afgekeurd, hebben we met twee handen aangegrepen om eens een kijkje te nemen bij de R.K. Junioren in de afdeling Haarlem. De jeugdafdeling komt vrij regelmatig in onze nabeschouwing ter sprake en het zal onze lezers interesseren dat onze R.K. elftallen daarin zo'n goed figuur slaan. In afdeling A b.v. heeft DEM a verleden week de belangrijke strijd te gen Stormvogels a met 30 gewonnen en bezet thans met een kostbare voor sprong van twee punten de bovenste plaats, maar de Wijkenaren mogen thans geen steekje meer laten vallen. 12 12 10 DEM a 12 Stormv. a 12 VSV a 12 Kennem. a 11 Beverw. a 12 20 13 17 14 14 Velsen a- VVB a ADO a Kinheim a 10 WE a 11 In afdeling B heeft Onze Gezellen a zich weer hersteld en belaagt het lei dende HFC a terdege. Maar ook HBC a is nog niet van plan zich zonder meer gewonnen te geven en dringt nu sterk naar voren en kan nog best voor een verrassing zorgen. Hier luidt de stand: HFC a 11 18 Z'meeuw. a 11 10 OG a 12 18 TYBB a 10 6 HBC a 10 15 Schoten a 12 6 RCH a 11 14 Haarlem a 10 5 EDO a 12 14 DSS a 11 4 In de afd. B Jun. is 't ook een elftal van DEM dat de lakens uitdeelt. Met 20 pun ten uit tien gespeelde wedstrijden staat dit elftal gedecideerd bovenaan en al leen ADO b zou nog een klein kansje maken wanneer de Wijkenaren van plan zijn in de laatste wedstrijden wat ste ken te laten vallen. Maar daaraan denkt niemand. Zo goed DEM b het doet, zo slecht doet Onze Gezellen B het, want nog geen enkel puntje werd door dit elftal veroverd. Men zie de stand: DEM b ADO b TYBB b Velsen b 10 20 TYBB c 11 9 9 15 DSS b 11 7 1T> 11 DEM c 7 6 10 10 OG b 10 0 Afdeling E is een kleine afdeling met BSM a als de stefkste. Wel is het pleit nog niet beslecht, maar de concurren ten NAS a en HBC b zullen een toer hebben BSM nog van de kop te ver dringen, maar onmogelijk is 't niet. Con cordia a en Van Nispen a zijn de zwakke broeders en zullen het onderling moe ten uitmaken wie uiteindelijk het slacht offer wordt. Vog.zang a 9 7 Concordia a 8 2 v. Nispen a 8 0 BSM a 9 16 NAS a 9 13 HBC b 8 12 DIOS a 9 10 In afdeling G zijn het de elftallen van HBC en Geel Wit welke met fraaie cij fers aan kop gaan. -BC c heeft een kleine voorsprong, maar Geel Wit a heeft nog kansen genoeg om de tegen woordige leiders van de kop te ver dringen, al zullen de HBC-ers hun huid zo duur mogelijk verkopen. Inmiddels boeken énkele elftallen een flinke ach terstond. zodat we vooralsnog een af wachtende houding dienen aan te ne men. Geen wonder, dat na volbrachte dag taak de vrouw des huizes zich meer dan vroeger des avonds .neerzet om een poging te wagen het versleten overhemd van haar echtgenoot te verstellen. Een ondankbaar werk. Want hoe vaak er vaart zij niet, dat ondanks alle moeite en ondanks alle voorzichtigheid waar mee zij het verstelde bezit wast en strijkt, wekelijks nieuwe slijtageplek- ken zichtbaar worden. Prijs en textiel punten dwingen haar dan tot herhaling van reparatie van een kledingstuk, dal in vroeger tijden reeds lang naar de lorrenmand zou zijn verwezen. En nu de man. Niets is voor hem prettiger, dan te voelen, dat het over hemd gemakkelijk zit, dat de boord goed om de hals sluit; te weten dat hij er verzorgd uitziet. Ondraaglijk is het echter, als hij zich voortdurend bewust is, dat hij zich zo maar niet van colbert en vest kan ont doen, dat zijn vest of slip-over geluk kig hoog genoeg sluit om het dambord van aan- en ingezette stukken aan on- oescheiden blikken te onttrekken. Doch triest wordt net geval, als een tnan, na zich een nieuw exemplaar te nebhen aangeschaft, ;nige weken later er vaart, dat het over hemd veel te ruim is geworden of zo ge krompen, dat het on der de armen scheurt, of dat de boord zo nauw is geworden, dat een normale, re gelmatige anemhaJiDg ernstig wordt be dreigd. Meen niet, dat wij overdrijven, lezer, er zijn er hon derden. die deze ervaring hebben opgedaan. Het euvel heeft zulk een omvang aangenomen, dat we van een probleem kunnen spreken. Een pro bleem, waarmee ook winkeliers en grossiers te maken hebben. Ten bewijze hiervan een citaat uit „Textilia", een weekblad voor de detail handel in textiel, dat enige tijd geleden de volgende opmerkingen maakte aan het adres van fabrikanten en importeurs: „Een van de eerste eisen, die aan een overhemd gesteld moeten worden is, dat het krimpvrij is. Wie weet nog welke maat er eigenlijk verkocht kan worden, waarbij we de klanten kunnen beloven dat het shirt na enkele malen te zijn gewas sen, nog draagbaar is. De meest bekende overhemdenfabrieken van ons land leveren overhemden af, die er keurig uitzien, maar in de practijk toch steeds weer on bruikbaar blijken. Het moet toch mogelijk zijn, bij de te importeren stoffen te ver langen, dat deze krimpvrij zijn gemaakt en anders moeten deze stoffen hier in het land een nabewerking ondergaan. En de 1 - Een pracht-collectie in de nieuwste krimpvrij? dessins. Doch Een nieuw overhemd is nogal prijzig en vraagt veel punten. Voor de zoveelste maal zet de huisvrouw zich achter haar machine om het oude te verstellen. stoffen die door de Nederlandse doek- wevers worden afgeleverd moeten toch zeker ook op dezelfde manier worden be handeld: gebeurt dit niet, dan is een groot deel van de moeite welke de Nederlandse overhemdenfabrikanten zich getroosten volkomen vergeefs. De moeilijkheden zijn vele en zijn we goed ingelicht, dan zijn er maar een tweetal fabrieken in ons land die in staat zijn stoffen krimpvrij af te leveren. Allereerst zal dus bezien moeten worden, hoe deze prodnctiemogelijkheid kan worden opgevoerd, want alle detail listen weten, dat het Nederlandse publiek kapitalen verliest aan ondeugdelijke over hemden; het puntenverlies gaan we dan nog stilzwijgend voorbij. De overhemden- nood In Nederland wordt allerminst ver licht door de fabricage van shirts met een te korte bruikbaarheid en de overhemden, fabrikanten zullen zich ernstig moeten beraden, hoe een einde te maken aan de aflevering van stoffen, die aan een grote eis, krimpvrij te zijn. niet voldoen. En hoe te voorkomen, dat er massa's overhemden- stoffen worden geïmporteerd, die deze eindbewerking niet hebben ondergaan, Al leen productie is niet voldoende, aan de werkelijke bruikbaarheid van het af te leveren artikel moeten belangrijk hogere eisen worden gesteld, dan waar nu ge noegen mee wordt genomen." Bij deze opmerkingen sluiten wij ons gaarne aan. De koper mag toch eisen, dat hem het risico bespaard blijft, dat zijn overhemd of shirt na enkele malen te zijn gewassen ondraagbaar wordt. En nu spreken we maar niet eens van de weeffouten, het afgeven van geverf de stoffen, het verkleuren, het flets worden van gestreepte dessins, waar door het geheel een onooglijk iets wordt. Het wordt werkelijk hoog tijd, dat d- bevoegde instanties zich eens met dat probleem gaan bezig hou den, een probleem waarmee ook dP kledingindustrie te kampen heeft. Laat men nu niet aankomen met het oude stokpaardje, dat onze textiel- positie zo slecht is of dat we het beste moeten exporteren terwille van onze deviezenpositie. We willen de zaak heel eenvoudig stellen: de prijs van een behoorlijk over hemd moet wegens de te importeren grondstoffen enz. hoog zijn, accoord; het grote aantal textielpunten houdt verband met verwerkte garens enz„ ook accoord; maar dan ook een pro duct, dat enige tijd mee kan, dan ook een product, waarvan de koper weet, dat de uitgave, die hij er voor gedaan heeft, voorlopig niet meer op zijn budget zal drukken. Nu de kosten voor het levensonder houd voortdurend stijgen, nu het voor velen steeds moeilijker wordt met week of maandloon rond te komen, mogen, neen moeten wij eisen, dat, als men wat geld heeft gespaard om zich kleding of textiel aan te schaffen, de producten zó zijn, dat men met een enkele uitgave er af is. Indien men voor eenzelfde kleding stuk of voor hetzelfde textielgoed na enige weken weer voor het oude probleem zit, hapert er iets aan de zo geprezen geleide economie. Dit is onze mening; aan u, lezer, de reactie. Voor opmerkin gen, ook op ander gebied zult u bij ons een open oor vinden. HAARLEM (Adv.) DSOV. a 6 5 BSM* 7 3 HBC f 3 1 HBC c 7 12 Geel Wit a 7 11 NAS b. 6 6 DIOS b 8 6 Afdeling H met haar zes elftallen spant de kroon wat betreft de grootte. IEV a en Velsen c zijn hier de sterksten en de titel zal bij een dezer ploegen te recht komen. IEV a Velsen c ADO d 6 10 5 8 6 5 DEM d 6 4* ADO c 3 1* DEM c 6 0 Tenslotte afdeling J, een normale grote afdeling met 10 elftallen waar in men nog niet ver is gevorderd. Geel Wit b doet het hier uitstekend en heeft een kostbare voorsprong op DSS c maar het laatste woord is nog 'ang niet gesproken. Er kan hier nog veel gebeuren, ook onder aan de ranglijst. Vooral ook omdat ook hier enkele elf tallen een flinke achterstand hebben, dienen we enige reserve in acht te nemen. Geel Wit DSS c HBC d OG c TYBB d Twee w.p. in mindering. 7 13 DSS d 6 5 7 ;t Geel Wit c 4 4 7 8* TYBB e 7 4 9 8 TYBB f 7 3 7 6 HBC e S 2 De directeur van de Dienst Hout en Plantsoenen verzoekt ons op het volgen de de aandacht te vestigen: In steeds toenemende mate beschadigt de jeugd met scherpe voorwerpen als messen e.d. de schors van straatbomen dermate, dat vele bomen sterven en vervangen moe ten worden. Ook de paarden van schil- lenophalers en leveranciers veroorzaken door het aanvreten van de schors ern stige schade. De jeugd dient er op ge wezen te worden, dat zij de natuur moet eerbiedigen en de tweede falende cate gorie dient haar paarden zodanig te plaatsen, dat deze buiten het bereik van de bomen blijven. Wie zal onze actieve plantsoenendienst niet terwille willen zijn? Per 31 December krijgt de heer J. Wildschut, ambtenaar op de afdeling intendance bij de Haarlemse politie, op zijn verzoek eervol ontslag. Jacky Wild schut heeft zich in Haarlem en omge ving bekendheid verworven als dirigent van het Haarlems Politie-Amusements- orkest. Hij zal zich nu als dirigent gaan vestigen. Het dirigeerstokje van de Zandvoortse Harmoniekapel is hem aan geboden. De heer Wildschut heeft het aanbod aanvaard. Zaterdagavond omstreeks kwart over tien ontstond er op de Rijksstraatweg nabij de Vergieiydeweg een aanrijding tussen een personenauto, die uit de richting Santpoort kwam, en een auto bus van de N.Z.H., die ter plaatse om keerde om te gaan in de richting stad. De auto werd ernstig en de bus licht beschadigd. Een verkeerszuil kreeg een duw en brak af. Een 31-jarige dame werd daarbij geraakt en klaagde over pijn in de rug. De uitslagen der onderlinge competi tie van het Haarlems R.K. Damgenoot schap luiden als volgt: HeesakkersKoopman 20; Masteling Herben 02; HesselmanKraak 02; LucasMul afgebr.; MastelingKraak 02; HeesakkersHesselman 20. Aan het hoofdbureau van de Haarlem se politie aan het Nassauplein zijn op alle werkdagen van 10.3012.30 uur in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende, in de afgeiopen week als gevon den aangegeven voorwerpen: autoped, autoband, kinderbroekje, ceintuurs, wieldop van auto, zelfbinders, school- étui met inhoud, ijzeren gewicht, bank en muntbiljetten, handdoek en zwem pak, handbeschermer, hoofddoek, hon- denhalsbai:d met riem-, dames- en he renhoed, handschoenen, honden, arm bandhorloge, wollen damesjasje, hals ketting, tafelmes, kindermutsen, paar- ien oorbei. oorknop, overall, pakje shag, schildersplank, jongenspetjes, paraplu's, portefeuille met inhoud, portemormaies met inhoud, padvindersriem, gouden ringen, rozenkransen, kinderschepje, sjaals, kinderschoentjes, sleutels, tas sen met inhoud, vulpenhouders, wan ten, juten zakken, groene vulpen. In het ingezonden stuk onder de kop „En zij gingen van huis tot huis" is Vrij dag een storende zetfout ontstaan. Er staat namelijk „Het bestuur van deze organisatie (R.K. Harmonie Euphonia) acht de actie tegen de zgn. personeels verenigingen inderdaad funest". Voor funest moet men natuurlijk lezen „juist". Zondag 2 Januari bestaat de schoen makerij van de beer G. Watser, Bakenes- sergracht 59, 35 jaar. Op de hoek Grote Markt—Bartel- jorisstraat reed een autobus een wiel- rijdster aan, die geen voorrang ver leende. Zij kreeg een hersenschudding. De ijsbaan „De Volharding" aan de Wagnerkade is hedenmiddag geopend. Ook 's avonds kan gereden worden. Hedenmorgen heeft het gemeentebe stuur ten stadhuize ontvangen de deel nemers aan de jaarlijkse algemene ver gadering van de Vereniging voor M.U.L.O.-Onderwijs, dat in onze stad gehouden wordt. Burgemeester Cremers, die omringd was door het volledige college hield een toespraak, waarna de heer Jansen uit Groningen een dankwoord sprak na mens de 120 deelnemende onderwijzers en onderwijzeressen. Op de Hazepaterslaan hield de poli tie Vrijdagavond omstreeks 9 uur een wielrijder aan, die een koffer bij zich had. Daarin bevonden zich een kleine 4000 Engelse importsigaretten, waarvan de wielrijder beweerde, dat hij ze voor f 2.per doosje van een onbekende had gekocht. De man, cte 23-jarige de coratieschilder D. C. W„ is ingesloten. Eerste Kerstdag is de zender van de Gereformeerde kerk officieel in gebruik genomen. De overheid herstelde daar door oude rechten. De leider van de staf, de heer J, Tams, die vanaf de eerste uit zendingen in 1924 zijn medewerking ver leent, was over de nieuwe installatie zeer tevreden. Het is vrijwel zeker, dat de nieuwe zender de provincies Noord en Zuid-Holland en Utrecht kan bestrij ken. De vorige zender had een capaciteit van 100 Watt, de nieuwe een van 50 Watt, teneinde storing van buitenlandse zenders te voorkomen. Voorlopig bepaalt men zich tot het uitzenden van kerk diensten, doch voor de toekomst heeft men nog andere plannen. Vrijdagnamiddag viel het 4-jarig zoontje van de heer B. in een teil heet water. Zondag is het aan de verwon dingen overleden. Tijdens de plechtige Vespers op Eer ste Kerstdag geraakte door tot nog toe onbekende oorzaak de grote advents krans, welke boven het hoofdaltaar hing, in brand, juist toen kapelaan J- Riep met de feestpredikatie wilde be ginnen. Rappe handen rolden ijlings de altaarlopers op en haalden vervolgers de fel brandende krans naar beneden. Het vuur werd met natte doeken ge doofd. Er werd geen schade aangericht, doch door de sterke rookontwikkeling was een voortzetting van de dienst on mogelijk, zodat de parochianen op ver zoek van kapelaan Riep rustig de kerk verlieten. Dezer dagen gaf de schaakclub „Het Oude Slot" een Kerstfeestavond in het „Wapen van Heemstede". Aan het pro gramma werkten mee Joop Kruyver, „The Beranto Kids" en de rimboegroep „Guimanba's". Er was tevens 'n hersen- gymnastiekduel. De heer W. A. Turken burg reikte aan de 1ste en 2de prijswin naars van de bekerwedstrijden de wis selbeker en medaille uit. Vrijdagmorgen nam het Zandvoortse gemeentebestuur officieel afscheid van de heer J. Zietsma, hoofd van het plaat selijk burau voor de Wederopbouw. Tot de aanwezigen behoorden dr. ir. Z. IJ. van der Meer, directeur-generaal van de Volkshuisvesting, enkele hoofdamb tenaren van het ministerie van Weder" opbouw, ir. Friedhoff, ir. Meyerink, pro vinciaal directeur van de volkshuisves ting, verschillende raadsleden, hoofden van dienst e.a. Burgemeester Van Fenema dankte de heer Zietsma voor het vele werk, op blijmoedige en voortvarende wijze ver richt in het belang van de gemeente en de gemeenschap. Spreker memoreerde het opruimen van de mijnenvelden, het aanleggen van bestratingen, het herstel van de vernielde woningen en de uit voering van het wederopbouwplan. Spr. bood een album met foto's van oud- en nieuw-Zandvoort aan. Dr. v. d. Meer releveerde het goede werk, dat de heer Zietsma na 1940 heeft gedaan voor de wederopbouw van Rhe- nen. Toen deze voltooid was, begonnen de Duitsers Zandvoort te slopen. Oud burgemeester Van Alphen (door de Duitsers ontslagen) kwam toen bij spre ker al praten over de wederopbouw van Zandvoort. Ir. Friedhoff kreeg toen de opdracht een plan te maken en de heer Zietsma werd toen belast met de lei ding van het bouwbureau. Nu de ge meente deze taak zelf ter hand kan ne men, treedt het rijk weer terug. Hierna voerde nog het woord mr. dr. Romkes, die namens het Wederopbouw- personeel enkele geschenken aanbood. Ir. Friedhoff dankte voor de prettige samenwerking, de architect Stevens na mens de architecten en de heer Deute- kom als oud-medewerker. De heer Zietsma sprak tenslotte een dankwoord. In afwachting van de benoeming van een directeur van de in oprichting zijn de stichting voor sport en toerisme, heb ben B. en W. van Zandvoort, gezien de noodzaak van een spoedige aanvang met de voorbereidingen voor exploitatie van het circuit, aan de heer J. Hugenholtz te Ammerstol (Z.H.) gevraagd hen te wil len adviseren omtrent de exploitatie van de Burgemeester van Alpenweg in het a s. seizoen. De heer Hugenholtz ver klaarde zich daartoe bereid. De heer Hugenholtz is 34 jaar oud, richtte in 1934 de Nederlandse automo biel race-club op en gaf gedurende en kele jaren het maandblad „Auto-ren- sport" uit. In 1943 trad de heer Hugenholtz op als directeur van de N.V. Nederlands weg- circuit, welke vennootschap plannen uit werkte voor het auto-circuit van Zeist voor de aanleg waarvan de autoriteiten destijds geen medewerking verleenden. Burgemeester en wethouders hebben de werkzaamheden als volgt verdeeld: Voorzitter: Algemene Zaken, weder opbouw, publieke werken en strand- cxploitatie. Wethouder Slagveld: Bedrij ven en Sociale Zaken. Wethouder Kerk- man: Onderwijs en financiën. Bij afwezigheid van de burgemeester zal wethouder Slagveld als loco-burge meester optreden. ZANDVOORT GEBOREN: T J. A Spolders en G. M. Kok, d.; J. Diepen- daal en H. Jongkind, z.; S. van Straten en H. Wijnbergen, d. ONDERTROUWD: H. C. de Jong en E. W. Campagne. OVERLEDEN: J. Looijer, 42 J.; A. dc Vries, 59 j. De P.T.T. is nog niet geslaagd in het vinden van een oplossing vpor postver voer tussen Nederland en Indonesië, nu de K.L.M. haar vluchten naar Batavi» tot nader order heeft moeten staken, ft» afwachting van nadere berichten, die zo spoedig mogelijk zullen volgen, doet het publiek er goed aan zijn luchtpost-cor respondentie en luchtpost-pakketten voor Indonesië niet ter post te bezor gen. Het voorlopige hoofdbestuur van het Werkverband Katholiek Amateurto neel, dat deze organisatie in opdracht van het hoogwaardig episcopaat had voorbereid, heeft zijn werkzaamheden dezer dagen beëindigd. De afgevaardig den van de inmiddels gevormde dioce sane districtsbesturen kozen een nieuw en definitief hoofdbestuur Voorzitter werd de heer H. Cremers te Tegelen, algemeen secretaris de heer A. J, Geurtsen. te Utrecht en penningmees ter de heer A. A. J. M. Rademakers te Roosendaal. Volgens de afgesloten handelsovereen komsten met Bizoma mocht de Neder landse tuinbouw 200.000 ton groenten naar Duitsland zenden. Nap de voorzit ter van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland mee deelde zijn thans 140.000 ton van de 200.000 geleverd. Het daarvoor toege kende bedrag is 10.000.000 dollar. In een additioneel handelsverdrag met Bizonia is nogmaals 3 millioen dollar beschik baar gesteld voor levering van groenten. De ijsbaan „Haarlemmermeer" in Hoofddorp is hedenmiddag geopend. Het ijs is in een uitstekende conditie. Zo spoedig mogelijk zullen de wedstrijden voor het kortebaankampioenschap hard rijden en schoonrijden worden gehou den. (Niet-officiële Koersen) Vorig Opening slot 27/12 3% Nederl. 1948 1000-gb 3-3i/2 Nederland 194', 97 H 97H-98 3 Ned 62-64 99 té 3 Ned 62-64 bel fac 99% Ned Handel Mil cert 161% '59% gb A.K.U. 160% Van Berkel's Pater,' 113 72 Calvè-Delft eert ■52% U2gb Van Gelder Kon. Hoogovens eet 90V4gb Unilever cert. 274% 2741/2 Ned. Kabel 252 Philips 227% 2271/a Kon. Petroleum ■116% 169 gl 317 „Amsterdam" Rubbe, Holl Amerika Lijn 163 Kon N Stoomb Mil L47 gl Scheepvaart Unie 1'<2 170 163 H VA Deli Mil cert 152 Met ingang van 1 Januari 1949 is aan esteld tot adspirant van gemeente politie alhier, de heer J. Tichelaar uil Leeuwarden. Amsterdam, 24 Dec. 1948. Op de aandelenmarkt kon vandaag ,ver het geheel een klem nerstel intre den, waarbij de lichte koersverliezen der beide voorafgaande dagen nagenoeg ge heel werden teniet gedaan. Aand. Kon. Olie verlieten de mark» met een koersavans van 2% op 318;i- Van industriële aandelen kon Unilever 2% monteren en steeg Philips 3%. Aku trok met ruim 1 punt aan. Op de scheepvaartmarkt steeg Hoi'j Am. Lijn 5% en verbeterden aand. Java' China-Japanlijn 2%%. Bij de Indische waarden kwamen soib mige aandelen weer op de stopkoers tf_ recht, terwijl andere deze zeer dicht be naderden. Aand. H.V.A. bleven er beneden op 170. Ook aaand. A'dam Ru" ber bleven op 169 nog 2% beneden a. stopkoers. Voor aand. Java Cult, ^6 JI0 geboden bij een stopkoers van 92/»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2