Geef II rekenschap van de toestand der mensheid ÏWCDE NOORMAN: GEVANGENEN DEK J C.v.G.D.: Drie moeilijkheden voordat onderhandeld kan worden Militaire actie geen oorlog VERVOLG VERLEDEN Republikeinen sparen hun leger voor de guerillastrijd Voor orde en m veiligheid Volledige tekst van de Kerstrede van Z.H. de Paus „Maakt de slappe handen krachtig, stevig de knikkende knieën, zeg tot de harten in angst: hebt geen vrees, ziet hier is Uw God. Hijzelf komt om U te verlossen" 2 MAANDAG 27 DECEMBER 1948 PAGINA 3 Mogen de Heilige Plaatsen weer vrijelijk toegankelijk worden 1948 toch een rijk jaar Twee gevaarlijke slag zinnen Woelen en Wentelen van Rheu- matische pijn - Heel de lange nacht Wereld tot huis van vrede Infiltraties e.d. toegegeven Rapport van de C. v. G. D. Militaire gebeurtenissen VERZORG UW HUID! Verdediging hoogste waarden gewettigd TEGEN MISVATTINGEN IN BUITENLAND I w OP HET door LESLIE FORD Orde en veiligheid Met bijzondere ontroering en heel innig gevoelen Wij in Onszelf de kracht van dit Goddelijk bevel op dit ogenblik, waarop Wij voor de tiende maal Onze Kerstbood schap richten tot u, geliefde zonen en doch ters over de gehele wereld, op het eind van dit decennium, dat aan gebeurtenissen en omwentelingen zo rijk is, aan onrust, kommer, droefheid en smart zijns gelijke niet heeft in de loop van de menselijke ge schiedenis. Toen Wij bij het laatste Kerst feest uw gebeden en medewerking vroegen, drukten Wij de verwachting uit, dat het toen aanvangend 1948 voor Europa en voor heel de mensheid, die door zoveel verdeeld heid wordt geteisterd, een jaar zou zijn van nijvere wederopbouw en van een snelle opgang naar een ware vrede. Thans, aan het einde van een met zoveel verwachtin-' gen begonnen jaar, klinkt Onze vaderlijke uitnodiging opnieuw tot u, om uzelf reken schap te geven van de toestand der mens heid. Wij bevinden ons aan een kruispunt. Wij hebben gedacht aan blijde vooruitzichten, maar het tegendeel schijnt wel het geval te zijn. Wij bevinden ons als ware aan de rand van een afgrond. De angst neemt toe en zelfs de dappere harten beginnen zich over te geven aan kleinmoedigheid. Zij worden door twijfels bestormd en heldere en vastberaden geesten zelfs dreigen er door te worden aangetast. Niettemin of juist daarom voelen Wij Ons gedrongen en verplicht te gehoorzamen aan het Godde lijk bevel: Bevestig uw broeders, en u al len, tot aan 's werelds grenspalen, zenden Wij als Onze Kerstgroet de woorden, waar mede de profeet het werk van de verlos sing aankondigde: „Maak de slappe handen 0 krachtig, stevig de knikkende knieën, zeg tot de harten in angst en in weemoed: hebt geen vrees, ziet hier is uw God. Hijzelf zal komen om u te verlossen". Als Opvolger van Hem, tot wie de God delijke belofte wAd gericht „Ik heb voor u gebeden", gn overtuigd en bewust van deze Goddelijke bijstand, herinneren Wij allen, die zich op de naavn van katholiek Christen beroemen aan de tweevoudige heilige plicht, die zij op dit ogenblik heb ben ten dienste van de mensheid en ter verbetering van de toestand. Ten eerste onwankelbare trouw aan het erfgoed, dat de Verlosser aan de wereld heeft gebracht; ten tweede een nauwgezette, gewetensvolle vervulling van het gebod van rechtvaardig heid en de liefde, een gebód, dat gegeven Is door de Goddelijke Vredestichter. Doch het ware ondankbaar en Wij zouden tekort schieten, wanneer Wij van 1948 ook niet zouden vermelden, dat het ondanks alle angst en smart ook rijk geweest is aan heilige vreugde, gelukkige ervaringen en successen,- Want in dit jaar heeft, de Kerk alom schitterende tekenen gezien van op gang, kracht, ijver en snelle vooruitgang. Een prachtige reeks van godsdienstige plechtigheden, van Eucharistische en Ma riale congressen, heeft aan ieder onbe- vooroordeeld toeschouwer getoond, hoe noch de oorlog, noch de oorlogsdreiging, evenmin als de vasthoudendheid van de vijanden de gelovigen daarvan hebben kun nen afhouden. Zij zijn niet in staat geweest de zuivere bronnen, waaruit de Kerk meer dan twintig eeuwen haar levenskracht, heeft geput, te vertroebelen. Er worden nog steeds duizenden dapperen gevonden, die pal staan te midden van alle offers, die zij moeten brengen van verbanning en folte ring en die onverschrokken zijn ondanks boeien en die zich niet laten dwmgen om de knie te buigen voor de god H®31 y3n macht en kracht. Het grote publiek kent m de meeste gevallen hun namen niet, maar met onuitwisbare letters zijn zij geschreven in de geschiedenis der Kerk. Het is Onze plicht deze getrouwen te verheerlijken en deze onvermoeibaren en dapperen te ver sterken, deze door God uitverkorenen en gezegenden. Hij, die beloofd heeft voor Zijn Hemelse Vader hen te gedenken, die Hem beleden hebben voor de mensen, zal hun eeuwige beloning zijn. Er zijn echter anderen, die schipbreuk hebben geleden of schade aan hun ziel en aan het geloof, dat vroeger hun steun en geluk uitmaakte, die werden vergiftigd door de sfeer van laïcisme en zich lieten meetrekken in vijandigheid tegenover de Kerk. Velen waren blootgesteld aan geweld en vooral zij, die ontworteld waren aan hun geboortegrond en wel bijzonder geldt dit voor de jeugd, die door grote gevaren, zowel geestelijke als zedelijke, wordt be dreigd. Met moederlijke olik volgt de Kerk ook de zielen, die tijdelijk verloren zrin gegaan of die zich bewegen op de rand van de afgrond. Vooral zijn Wij oegaan met het lot van hen, die zich moeten aan sluiten bij de zogenaamde orthodoxe Chris tenheid in het Oosten fcn zich losmaken van de Moederkerk, ofschoon hun hart die houding verfoeit. De Kerk wacht op de terugkeer dezer kinderen en Zij is er op bedacht geschikte middelen te vinden om het uur van hun terugkomst te verhaasten. Geen moeite is haar te zwaar voor dit doel, Zij is tot alles bereid, tot alles behalve één ding. Men kan niet van haar verlangen, de terugkeer der kinderen, die van haar ge scheiden zijn, hetzij in voorbije tijden, het zij onlangs, te verkrijgen ten koste van vermindering of verduistering van het aan haar bescherming toevertrouwd Christelijk Geloof. Het gaat niet aan, dat de Christen in een soort van behaaglijke zelfzucht zich gaat terugtrekken in een zeker isolement wanneer hij getuige is van de noden en ellende zijner broeders en de kreten om hulp hoort van de economisch zwakkeren, wanneer hij kennis neemt van het verlan gen in de arbeidende wereld naar een nor male en betere levensopvatting en op de hoogte is van de misbruiken, die het geld boven de sociale plichten stellen, en van een rationalisme, dat de saamhorigheid ont kent en vertrapt, terwijl toch die saam horigheid aan iedereen velerlei plichten op legt tegenover de grote familie der vol keren. De katholieke leer over staat en maat- Ernstig en teder tevens als het testament en de afscheidsgroet van een geliefde vader waren de woorden van de Goddelijke Verlosser tot Zijn eerste Plaatsbekleder op aarde: Confirma fratres tuos bevestig uw broeders. Voortdurend hebben deze woorden in Onze geest en in Ons hart weerklonken vanaf de dag, waarop Hij in Zjjn onnaspeurlijk raadsbesluit aan Onze zwakke handen het roer van Petrus' Scheepje wilde toevertrouwen. Deze onsterfelijke woorden zijn in het diepst van Onze ziel gegrift, maar zij dringen er nog dieper in, telkens wanneer Wij bij de uitoefening van Onze apostolische taak ons richten tot het Episcopaat en de gelovigen van de gehele wereld met de leringen, normen en aansporingen, die door de vol ledige vervulling der heilbrengende zending der Kerk worden geëist en die zonder schade voor de wezenlijke onveranderlijkheid er van niettemin op geschikte wijze moeten worden aangepast aan de steeds wisselende omstan digheden en de verschillen van tijden en plaatsen. schappij heeft zich steeds gebaseerd op het beginsel, dat door Gods hulp de volkeren j een gemeenschap vormen met gezamenlijk doel en plicht. Zelfs in een tijd, waarin de toepassing van dit beginsel moeilijk was, heeft de Kerk er pal voor gestaan en ge weigerd toe te geven aan valse opvattin gen, waarin de absoluutheid en de auto nome souvereiniteit van de staat werd be weerd of die van bepaalde stelsels. Er is een zekere mentaliteit, die zich als het ware losmaakt van een verantwoordelijk heid, maar daardoor juist verantwoordelijk wordt voor conflicten, zoals die zich in het verleden voordeden. Deze mentaliteit *moet overwonnen worden, omdat deze juist zou kunnen leiden tot een nieuwe wereld brand, wellicht dodelijk voor de menselijke beschaving. Nimmer sinds de staking der vijandelijkheden was de mensheid nog zo beklemd door de nachtmerrie van een nieuwe oorlog. De meningen bewegen zich tussen twee tegengestelde polen. Het ene kamp her neemt het oude gezegde, dat .niet geheel vals is, maar zich leent tot misverstanden en vaak tot misbruik: „Si vis pacem para bellum" (Als gij de vrede wilt, bereidt u voor op oorlog). Anderen menen het heil te zien in de slagzin: vrede tot elke prijs. Beiden willen de vrede, maar beiden bren gen zij hem in gevaar, de ene groep omdat zij het wantrouwen aanwakkert, de andere omdat zij het veilig gevoel versterkt van wie de aanval voorbereidt. Beiden stellen zonder het te willen het werk van de vrede aan gevaar bloot. De ware Christelijke vredeswil komt van God, want Hij is een God van vrede en heeft de wereld geschapen om een verblijf van de vrede te zijn. Hij heeft de vrede voorgeschreven; „De rust in orde", zoals Augustinus spreekt. De Christelijke vredes wil heeft ook zijn wapenen, maar de voor naamste zijn deze twee: gebed en liefde. Het standvastig gebed tot de Hemelse Vader en de broederlijke liefde van alle mensen en alle volkeren, van alle kinderen van dezelfde Vader, die in de Hemel is. De liefde heeft het geduld zich met allen te verstaan en te verzoenen. Deze twee wape nen komen van God en daar, waar zij ont breken, waar men slechts de stoffelijke wapenen weet te hanteren, daar kan geen ware vredeswil zijn, want deze louter stof felijke wapenen roepen noodzakelijk het wantrouwen op en scheppen als het ware een sfeer van oorlog. De Christelijke wil tot vrede is gemak kelijk herkenbaar als men gehoorzaam is aan het Goddelijk vredesvoorschrift. Nooit kan een kwestie van prestige ofnationale eer een /reden zijn tot oorlog of om maar i met oorlog te dreigen. Wel kan het zijn, dat men met kracht van wapenen het recht moet doen gelden, maar hoe recht matig zulk een geweld moge zijn, het doen gelden van dit recht moet opwegen tegen het oproepen van het gevaar met al zijn gevolgen op stoffelijk en zedelijk gebied. Iedere schender van de vrede moet prijs gegeven worden aan onterende eenzaam heid van de zijde der beschaafde volkeren. Moge de organisatie van de U.N.O. de zui vere uitdrukking worden van deinternatio nale vredessolidariteit en uit haar institu ten en instellingen verdwijnen het spoor van hun oorsprong, die noodzakelijk was een oorlogssolidariteit. De Christelijke vredeswil is practisch en op de werkelijkheid afgestemd en heeft tot doel alle spanningen weg te nemen en de oorzaken van deze spanningen. De oorza ken zijn o.a. de betrekkelijke beperktheid van het nationaal grondbezit en het gebrek aan grondstoffen. Met de grootste kosten worden levensmiddelen toegevoerd aan hen, die hier of daar op goed geluk af zijn op eengehoopt. Waarom vergemakkelijkt men in de plaats daarvan niet de emigratie en immigratie der gezinnen en dirigeert men ze niet naar streken, waar zij op een zeer gemakkelijke manier de nodige levensmid delen zullen vinden? En waarom in plaats van vaak zonder gerechtvaardigde grond de productie te beperken, aan een volk niet de mogelijkheid gelaten óm te produceren in overeenstemming met zijn normale ca paciteit en zijn dagelijks brood te verdie nen in plaats het als gift te ontvangen? Laat men de grondstoffen openstellen voor degenep, die er behoefte aan hebben. C Vrijdag publiceerden wij in een^ groot deel van onze oplage een uit treksel van de rede, die Z.H. de Paus daags vóór Kerstmis uitsprak. Thans zijn wij in staat de volledige tekst van deze belangrijke rede af te drukken. omdat die pijnen U het slapen onmogelijk maken. Om nog niet te spreken van dat geradbraakte gevoel omdat ge steeds nachtrust te kort komt.... Neem toch Kruschen Salts! D.aarmee drijft ge Uw pijnen het lichaam uit. Iedere morgen maar wel regelmatig de minimale dagelijkse dosis. Proeven doet ge het nauwelijks maar voelen doet ge de weldadige werking'al gauw door al Uw nu zo pijnlijke ledematen. Kruschens' aan sporende werking op lever, nieren en inge wanden draagt alles bij om Uw bloed te zuiveren van de schadelijke zuren, die de Verwekkers zijn van Uw pijn, Uw stram heid en ongemak. Een heerlijk middel, een uitkomst reeds voor millioenen lijders aan Rheumatische pijnen: Kruschen Salts. Vraagt het bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) van daad en gevolg zijn in staat uit te ma ken of het moreel geoorloofd en in bepaalde omstandigheden geboden is, als er tenmin ste gegronde kans is op succes, de aanval ler met geweld te keren. Het doel van het vredesgebod is de goederen der mensheid te beschermen inzover deze goederen van de Schepper zijn. Welnu, onder die goederen zijn er enige van zo groot belang voor de menselijke samenleving, dat de verdediging ervan tegen een onrechtvaardige aanval zonder twijfel volkomen wettig is. De so lidariteit gebiedt ook het verbonden volk niet aan zijn lot over te laten. De veilig heid, die daaruit voortvloeit, zal ertoe bij dragen de aanvaller de moed te ontne men en bijgevolg de oorlog te voorko men of tenminste in de ergste veronder stelling het leed ervan te bekorten. Waar het op aankomt, is de ernstige en Christelijke wil tot vrede. Ziet naar de kerkhoven, waar de eindeloze graven van de talloze oorlogsslachtoffers zich aaneen rijen. Men denke aan het heimwee van de krijgsgevangenen en de vluchtelingen en aan de kommer en de verlatenheid van zovele politieke gevangenen, die uitgeput zijn door een onrechtvaardige vervolging. Zelfs de Apostel der Volkeren was eens de slaaf van bekrompen rassenwaan. Jezus Christus heeft beide groepen één gemaakt door in zich alle vijandschap te doden en Hij is gekomen om vrede te verkondigen, aan u, die ver waart, en aan hen, die nabij waren gebleven. Daarom bezweren Wij u thans met alle kracht van Onze stem, ge liefde zonen en dochters over de gehele wereld, werkt voor de vrede aan het Hart van dé Verlosser. Spant u in samen met alle rechtvaardige mensen, die, al treden zij ook niet in uw rijen, met u verenigd zijn door dit gemeenschappelijk ideaal. Spant u in om de Christelijke vredeswil te verbreiden en tot overwinning te brengen. Met bijzondere vervoering gaat onze op roep uit naar de jeugd, die in de laatste maand September in Rome stond aangetre den in een massale bijeenkomst, waarbij de jeugd van vele landen was vertegenwoor digd. Deze jeugd, die zo'n onzekere toe komst voor zich heeft, heeft niet alleen de wil tot vrede uitgesproken, maar heeft ge vraagd, aan welke wens door Ons gevolg werd gegeven, om de eerste steen te wij den voor een jeugdhuis, dat Domus Pacis is genoemd het Huis van de Vrede. Dit zal er staan als een symbool, dit Domus Pacis aan de Via Aurelia, staande tegen over de koepel van de Sint Pieter. Jonge mensen in de bloei uwer jaren, stelt u niet tevreden met dit Domus Pacis aan de Via Aurelia, het gaat erom uw rijkdom aan toewijding en volharding in het werk te stellen om van de wereld een Domus Pacis te maken, waar de geteisterde mensheid tenslotte de vrede vindt. Hoe zullen op deze vooravond van Kerst mis Onze gedachten nog niet eenmaal terug keren naar het land van Palestina, waar de mensgeworden Zoon van God Zijn aards leven doorbracht. Palestina, waar, al zijn de vijandelijkheden opgehouden, nog geen hechte grondslag voor de .vrede is te zien. Mocht er toch eindelijk een gelukkige op lossing gevonden worden, die niet alleen de noden lenigt van zoveel duizenden arme vluchtelingen, maar ook tegemoet komt aan de verlangens van heel de Christenheid om veiligheid te geven aan de Heilige Plaatsen, deze vrijelijk toegankelijk te stellen voor allen en ze onder bescherming te plaatsen van een internationaal beheer. Eveneens roepen wij de Goddelijke bij stand af over allen, die zich willen wijden aan verzekering en volmaking van vrede door gebeden en actieve medewerking, over de bestuurders der volkeren, over hen die heilzame invloed kunnen uitoefenen op de openbare mening, in het algemeen over de volken, die bereid zijn op een eerlijke uit nodiging tot vrede in te gaan; over de tal rijke scharen van oorlogsslachtoffers en vele anderen die in ellendige toestand ver keren, voor wie het wachten bijna on draaglijk wordt, het wachten op een defini tieve vrede, vrij van vooroordeel van ras ot bloed. Wij smeken van de Goddelijke Genade de vervulling dezer wensen af en verlenen aan u, Onze zonen en dochters, die met Ons verenigd zijt door de Godde lijke liefde. Onze vaderlijke, Pauselijke zegen. COP. MARTEN TOONDER STUDIO'S 5. Kalm zeilde het Romeinse schip over de golven van de Middellandse Zee, zijn bestemming tegemoet. De kust van Tingitana was reeds lang aan de einder ver dwenen en het scheepje was alleen op de uitgestrekte watervlakte. In het ruim zaten Eric, Winonah en Pum-Pum zwijgend met de andere gevan genen. De Noorman keek met een zorgelijke blik naar het smalle gezicht van zijn viouw en haar onverschillige zwijgzaamheid maakte hem ongerust. Winonah was nog steeds de vermoeienissen van hun ongelukkige voetreis niet te boven gekomen, zelfs ondanks de gedwongen rust in de Romeinse kerker. De belevenissen van de laatste tijd schenen haar geheel uit haar evenwicht te hebben gebracht. Bezorgd streelde Eric zijn vrouw over de schouder en zei bemoedigend: „Kom Winonah, moed houden. Wc zullen wel een middel vinden om hier uit te komen en dan Cp dat moment werd het luik geopend en snelle voetstappen kondigden de komst van een hunner bewakers aanOnder aan het trapje bleef de man staan en vroeg „Wie sprak daar het laatst?" ,.Ik!" zei Eric rustig. En hij keek de soldaat niet erg vriendelijk aan Zojij hé!? Wel, jij domme Witkop, als je wilt proberen te ontSTiappen of onrust onder de gevangenen te stoken, zullen jij en die vrouw er voor boeten. Bedenk dat! Iedere poging tot opstand of ontvluchting wordt ten strengste gestraft!*' Zaterdagochtend heeft de Com missie voor Goede Diensten zowel de Nederlandse als de Republikein se delegatie, resp. door middel van de heren Schuurman en Soedjono, officieel in kennis gesteld van de tekst der resolutie van de Veilig heidsraad. In de brief aan de heer Schuurman wordt o.a. gezegd: „Opdat de republikeinse regering kan voldoen aan. de resolutie, wordt ver zocht, dat aan de president der re publiek en aan de leden zijner rege ring alle faciliteiten worden verstrekt om vanuit Djocja of vanuit een andere plaats die zij zouden wensen, richtlijnen te kunnen doen uitgaan om de vijan delijkheden te staken. Om de C.v.G.D. in staat te stellen, de instructies uit te voeren, die in de resolutie worden ge geven, verzoekt zij onmiddellijk be richt van u betreffende de stappen, wel ke door uw regering worden genomen ort de resolutie uit te voeren. Verzocht wordt, dat uw regering ook de Com missie onmiddellijk volledig en voort- durend op de hoogte houdt van de ver dere stappen door uw regering in over eenstemming met de resolutie geno men en dat zij afschriften ontvangt van de desbetreffende orders aan de betrekkelijke autoriteiten gegeven. Het zal voorts nodig zijn, dat mili taire waarnemers der Commissie zich begeven naar de plaatsen, waar ge vechten gaande zijn geweest, met in begrip van Djocja. Aan de militaire uitvoerende raad zijn instructies ge zonden om voorbereidingen te treffen voor het zenden van militaire waarne mers te velde. De Commissie vertrouwt er op, dat instructies zullen worden gezonden aan het Nederlandse militaire opperbevel om volledige medewerking te verlenen aan de militaire uitvoeren de raad der C. v. G. D. en aan haar waarnemers. De Commissie verzoekt, dat het aan de ter beschikking Van de C. v. G. D. staande vliegtuigen, evenals eertijds, zal worden toegestaan, vrijelijk op en over Java en Sumatra te vliegen. De militaire uitvoerende raad der Com missie zal met de militaire autoriteiten uwer regering overleg plegen en de noodzakelijke bijzonderheden regelen." De brief aan de secretaris van de re publikeinse delegatie is grotendeels ge lijkluidend, behoudens de passage be treffende de faciliteiten voor president Soekarno en de leden der republikeinse regering. Zondag zond de Commissie voor Goede Diensten het in de resolutie van de Veiligheidsraad gevraagde rapport, waarin een overzicht wordt gegeven van de voornaamste gebeurtenissen sedert 12 December j.l. refererend aan de desbetreffende rapporten, die reeds eerder door de Commissie werden ver zonden. Het rapport besluit met ver melding van drie punten, die door de Commissie gezien worden als de voor naamste moeilijkheden welke moeten worden overwonrten, zoals b.v. „gevech ten moeten plaats maken voor onderhan delingen." De Commissieleden verschil len allöfen van mening betreffende het betrekkelijke gewicht dat zij aan deze moeilijkheden geven, aldus zegt het rapport. De drie punten zijn: (1.) „Onderhandelingen vooronderstel len twee partijen, die elk niet onder dwang van de gewapende macht van de ander staan en die elk bereid zijn om tegemoet te komen aan het redelijk ge zichtspunt van de ander." (2.) „Politieke moeilijkheid: „De bevol king van een partij zonder welker steun elke overeenkomst, ook zelfs indien deze zou worden bereikt, zeer wel niet uit voerbaar kan zijn, zal onderhandelingen, wanneer zij weer beginnen met een ge bied, dat verminderd is, als gevolg van een toevlucht nemen tot geweld door de andere partij, aarzelend aanvaarden als bona fide onderhandelingen." (3.) „Practisehe moeilijkheid: „Als de demarcatielijnen niet langer bestaan, wordt het vrijwel onmogelijk om de positie der republikeinse troepen vast te stellen, in het bijzonder met het oog op de verovering van het republikeinse opperbevel, door de Nederlandse troepen. Dientengevolge zou het noodzakelijk kunnen worden elke gebeurtenis van militaire aard op geheel Java, Madoera en Sumatra waar te nemen. Dit zou op zichzelf moeilijk genoeg zijn, doch de Commissie ziet geen mogelijkheid, dat haar waarnemers in staat zijn betrouw baar onderscheid te maken tussen maat regelen voor binnenlandse veiligheid door de Nederlanders en vijandelijkhe den tussen partijen." In de afdeling van het rapport, waarin een overzicht wordt gegeven van de mi litaire gebeurtenissen, zegt de Commissie o.m.: „Individuele leden van de Com missie zijn, door hoge republikeinse zegslieden, er van op de hoogte gesteld, dat de republikeinse strijdkrachten van plan waren directe tegenstand te vermij den. opdat de strijdkrachten voor guerilla-activiteit gereserveerd zouden kunnen worden. Uitgezonderd het vast beraden verzet van de Siliwangi-divisie, schijnen de Nederlandse troepen niet op werkelijk georganiseerd verzet te zijn gestuit. In een aantal gevallen moeten Nederlandse colonnes omwegen maken in verband met vernielingen van belang rijke bruggen." Verwacht kan worden, dat de re publikeinse troepen voortgaan met guerilla-strijd en versehroeide- aarde-politiek, zolang zij daartoe in staat zijn. Aangezien de meeste in lichtingen, waarover de Commissie beschikt, van officiële Nederlandse communiqué's afkomstig zijn, is mo menteel geen weg aanwezig om de uitwerking van de republikeinse verzetspolitiek vast te stellen. Repu blikeinse bronnen uit Djocja melden aanzienlijke vernielingen. Officiële Nederlandse bronnen deelden mede, Tegen ruwe, rode en gesprongen huid van handen en gelaat, schrale lippen, winterhanden en wintervoeten!,Pur«H (Adv.) dat de Nederlandse verliezen tot en met 23 December bedroegen 19 ge sneuvelden en 43 gewonden. Na 'n analyse van de feiten betreffende het bestand en de rol van de Commissie voor Goede Diensten komt de Commis sie tot de conclusie, dat: (a) De Neder landse regering geen doeltreffend be richt van de beëindiging van het be stand heeft gegeven en (b) dat de Ne derlandse strijdkrachten de status-quo- lijnen overschreden, toen de verplich tingen van het bestand nog tenvolle van kracht waren. Betreffende de bestandschendingen zegt het rapport o m.: „Het is ongetwij feld het geval, dat er infiltraties op grote schaal en een overmatig aantal incidenten en gevallen van ordeversto ring geweest zijn. Vele hiervan kwa men voor in gebieden onder Neder landse controle. Welke hiervan inder daad bestandschendingen kunnen wor den genoemd, zal hier niet worden na gegaan. Zowel bij de bestandschendin gen als bij de politieke besprekingen is de Commissie van mening, dat haar mogelijkheden voor regeling en ver zoening niet uitgeput waren en nog minder doeltreffend zijn gebruikt. De Commissie acht geen gerechtvaardigde basis aanwezig voor een partij om het forum van de onderhandelingen op te geven voor dat van gewapende macht." Soepomo, lid van de republikeinse delegatie, heeft verklaard: „De order is voor de republiek zonder zin. daar de regering niet kan werken, omdat de leiders gevangen genomen zijn" De Christelijke wil tot vrede Is sterk, geen zwakte. Hij is dezelfde als de vredes wil van de eeuwige, almachtige God. Iedere aanvalsoorlog tegen de waarden, die krach tens het Goddelijk vredesvoorschrift on voorwaardelijk geëerbiedigd en gewaar borgd moeten worden en bijgevolg be schermd, is zondig, een misdaad en een aanslag op de majesteit van God, Schep per en Ordenaar der wereld. Sommigen willen zich ertoe bepalen een gewoon toeschouwer te zijn en zij willen zich terug trekken in een soort van onverstoorbaie neutraliteit. Wat schade heeft dit al opge leverd en wat heeft het, een angst en on zekerheid gebracht en een voorwendsel om zich te gaan bewapenen, bij de groteren, maar ook bij de kleineren. Steunend op God is de Christelijke vredeswil sterk als staal en hij is van een heel andere aard dan alleen maar een louter begrip van hu maniteit, dat zo vaak ontaardt in een zui vere gevoelsopvatting, welke de oorlog verafschuwt wegens zijn verschrikkingen, gruwelen en gevolgen en niet bovendien' om zijn onrechtvaardigheid. Aan dit-be grip van utiliteit en van materialistische oorsprong ontbreekt de gezonde grondslag van een strenge en onvoorwaardelijke ver plichting. Noch de beschouwing van de smarten en de rampen, die uit de oorlog voortkomen, noch het zorgvuldig afwegen Een militaire woordvoerder van het departement van Overzeese Gebieds delen heeft Zondagmiddag over de ac ties in Indonesië o.m. het volgende mee gedeeld: „In het bijzonder uit reacties van de buitenlandse pers is gebleken dat grote misvatting bestaat ten aanzien van doel, inhoud en methoden van de huidige Nederlandse actie. In meerdere landen en bladen blijkt de voorstelling te leven, dat een Nederlands leger, uitgerust met alle modern wapentuig, een aantal vrij wel onbewapende republikeinse strijd krachten te lijf is gegaan en onder deze grote slachtingen aanricht. In deze voor stelling wordt gedacht aan campagne van „oorlog", zoals wij in de jaren 3940 tot 1945 hebben gezien en zoals zich thans ook voordoet in China, waar mas sale legers met elkaar grote gevechteil leveren, die tienduizenden doden en an dere „casualties" veroorzaken. Geen beeld is echter van minder toepassing op de huidige Nederlandse actie dan juist dit. Het doel van de Nederlandse actie is om zo snel mogelijk het republi keinse gebied onder de controle van het Nederlandse militaire apparaat te brengen opdat weer zo spoedig mogelijk door een zuiver en be kwaam bestuur een toestand van orde recht en veiligheid wordt geschapen waarin de volkswil zich vrijelijk en onbevreesd kan uiten aangaande staatkundige verlangens, waarin tege- lijk de nodige zorg aan de verkommerde bevolking kan gebracht. ernstig worden Om dit doel te bereiken, was het no dig, dat zo snel mogelijk de belangrijke centra in het republikeinse gebied, de Na gedane denkt deze L het wachtje op het vliegveld Magoewo nabij Djocja al zittende. plicht is het zoet rusten jongen overzee" en klopt Vertaling van Pauline Fellinga 16 Ook ik wachtte ze af. En nadat de twaalf heren, tien uit April Harbor en twee van buiten ons dorp, zich naar de eetkamer begeven hadden, zat ik daar met gebogen hoofd en handen, die zó beefden, dat ik ze in mijn zakken moest stoppen om ze stil te houden. Ze kwamen- terug. Rodman Bishop stond op. grijs en vierkant. „De jury heeft vastgesteld dat Alexandra Gould de dood gevonden heeft door eigen hand. ten gevolge van het opzettelijk inademen van koolmonoxyde-gassen, terwijl ze in abnormale geestestoestand verkeerde," zei hij. Mr. Shryock keek de officier van justitie aan. Mr. Parran knikte slape rig. „Dank u, heren, dank u," zei mr. Shryock. Hij wreef zijn handen en keek rond. „Ik geloof dat dat alles isIk zal mijn rapport schrijven, mr. Parran, mijn machine is in reparatie." ik zat er nog, mijn handen tegen de zomen van mijn zakken gedrukt. Plot- flessen weggezet en de glazen omgewas- .1 T-» 1 knkhnn rl Q V tllOC 1 Ij- inlrfir tiqdI seling zag ik op. Kolonel Primrose zag me aandachtig aan. Mijn lippen waren erg droog. Ik probeerde ze te bevoch tigen zonder dat hij het zag. Hij kon toch niet weten, wat er hamerde in mijn hoofd tot het bijna gevoelloos was van angst! De uitgestoken hand van de lijkschou wer bracht me met een schok tot me zelf. Ik kwam overeind en zei hem en mr. Parran goedenn&cht. Mr. Bishop klopte me op mijn schouder. „Ga nog maar wat slapen, Grace," zei hij. Ik geloof dat hij me nog iets an ders vertelde. Ik deed de deur aohter hen dicht, en stond even uit te kijken over de baai, zilverig kalm in de dageraad. Ik wist dat kolonel Primrose in de kamer ach ter me stond te wachten. Eindelijk keerde ik me om en zag hem aan, mijn handen achter me aan de deurknop om houvast te hebben. Onze ogen ontmoetten, elkaar, de zij ne tintelend en doordringend, de mijne trachtend hun geheim te verbergen. Toen glimlachte hij opeens, heel vrien delijk. „Het is eigenlijk niet zoals 't hoort, hè? Vooral omdat u me hier niet uit genodigd hebt." Ik haalde diep adem. „Misschien wilt u het later in de morgen vertellen," zei hij even daarna. „Ik wil u wel bekennen dat het me geen rust laat.Gaat u nu maar naar bed." Ik vrees dat ik letterlijk naar boven vlóóg. Ik weet niet wat sergeant Buck wel dacht, die net binnenkwam, na de sen te hebben, daar was ik zeker van! Ik zag hoe hij de kolonel een beproef de, vermanende blik toewierp. Weer bezig met uw oude streken, meneer!" zei hij, streng het hoofd schuddend. En ik moet bekennen, dat ik hem op dat ogenblik verkeerd begreep. HOOFDSTUK VII. Toen de morgen echter goed en wel was aangebroken, 'was er geen haar op mijn hoofd, dat er over dacht, hem iets te vertellen. Werkelijk, tot het ogen blik. dat ik Lilac's plechtig zwart ge zicht zag boven de gebloemde koffie kan op mijn ontbijtblad, had ik Sandra Gould bijna vergeten. Ik vind het al tijd zo eigenaardig, dat een paar uur slaap en de morgenzon de verschrikke lijkste angsten en voorgevoelens kun nen uitwissen. Daar dacht ik aan, ter wijl ik wachtte tot Lilac de kussens in mijn rug legde. „Meneer Jim zijn vrouw heeft d'r eigen van kant gemaakt vannacht," zei ze onheilspellend. „Ik weet het," zei ik, de ochtendkrant openvouwend, „Niks voor haar, zou ik zeggen. Daar leek ze te gewóón voor." „Je kunt het nooit voorspellen," zei ik filosofisch. „Dat zei Annie vanochtend ook in de kerk." Annie is de keukenmeid van de Bishops en er is een bus. die al het ne- gerpersoneel van April Harbor Zon dagsochtends om zes uur en Zondags avonds om acht uur naar de kerk brengt. „Hawkins zegt dat het me wat was, zoals ze gisternacht in de garage te keer gingen." „Heus?" „Jawel, mevrouw." Ik verdiepte me in mijn krant. Ik wou de zaak niet met haar bespreken; niet nü. Ze is vijftien jaar bij me Er is maar weinig, dat ze niet weet van mijn vrienden en ze is scherp in haar oor deel. Ze stond, een zwarte berg van beslui teloosheid, bij mijn bed en ging toen naar de deur. Daar keerde ze zich om. „Zal ik de kolonel zijn ontbijt warm houden, of ontbijt hij in de stad?" Ik keek op, te verschrikt om iets te verbergen. „Hjj is uitgegaan hij en de sergeant vóór Julius en ik uit de kerk terug kwamen. We zagen ze op de brug, toen ?e naar de stad gingen Daarmee ging ze weg. Die vraag over hun ontbijt was maar een aanloopje, waarmee ik verder niets te maken had. Ik legde mijn krant neer en dronk mijn sinaasappelsap, bepaald bezorgd door die onverwachte maatregel van mijn gast. Ik wist van mijn vader en mijn man allebei advocaten dat voor mensen die bij een onwettige zaak betrokken zijn, het moeilijkste is: niets te doen. Toch stak ik wel zes keer mijn hand uit naar de telefoon om Alice Gould op te bellen, en trok ze iedere keer weer terug. Ik was eigenlijk veel meer van streek dan ik zelfs mezelf wilde toegeven. AJs kolonel Primrose eens tot de conclusie was gekomen, dat Sandra's dood hele maal geen zelfmoord was en de Officier van Justitie een onderzoek had laten in stellen? Wat moest ik bijvoorbeeld doen met de beide dingen die ik wist, en die zo belastend waren voor twee mensen, die me lief waren zo lief dat ik nau welijks durfde denken aan wat gebeu ren kon. Dat die twee dingen geheel verschillende richtingen wezen, kwam er niet zo veel op aan. Rosemary's bloem, die in Sandra's hand geklemd was; de brief, die Alice Gould gevon den had op Sandra's toilettafel. Wat moest ik doen? Kon ik meineed plegen als ik zweeg? Ik veegde de overtollige lippenstift van mijn mond en keek mezelf in de spiegel aan. In zekere zin was ik reeds schuldig. Ik zat op de diohte vóórveranda, toen kolonel Primrose en zijn sergeant ver schenen, om het huis heen lopend. Dat voorspelde op zichzelf al weinig goeds, daar alleen de meest vormelijke bezoe kers de moeite dpen, anders dan door de keuken binnen te komen. Zijn groet was vrolijk, maar kon de blik op sergeant Buck's gezicht, nog grimmi ger dan gewoonlijk, niet goed maken. De sergeant kwam niet binnen. Hij stapte over het grasveld, groef met zijn zakmes een paardebloem uit, die ik ja ren zorgvuldig gespaard had, raapte een- leeg cigarettendoosje op en een paar peukjes en verdween om het huis. Je kon bijna zien, hoe hij aan een asem- mer dacht. (Wordt vervolgd) grote en grotere steden werden bezet, omdat de verdere pacificatie van het gehele gebied moet worden verkregen, uitgaande van deze centra en in de onderlinge samenhang van de centra. Daarbij moest het Verband van de republikeinse strijdkrachten, voorzover dat al aanwezig was, worden verstoord, terwijl concentraties van klaar staande infiltranten uit elkaar moesten worden gegooid. Wij hebben nu gezien, dat ver schillende Nederlandse colonnes op zeer bepaalde punten nergens op enig breed front zijn opgerukt. Nergens is sprake geweest van grote omsinge lingsbewegingen ter vanging en vernie tiging van de republikeinse strijdkrach ten. of van min of meer grote „pitched battles" Slechts op enkele punten b.v. Bandjarnegara), waar een Nederlandse colonne stootte op een sterke infiltra tieconcentratie van de Siliwangi-divisie T.N.I., hebben enige korte, werkelijke gevechten plaats gehad. Waar in de laatste oorlog en nu ook weer in China het primaire militaire doel was en is, het vernietigen van de vijandelijke legers door omsingeling, intensieve bembardementen en enorme artilleriebeschietingen op die vijande lijke legers, was het doel in de huidige Nederlandse militaire actie niet de ver nietiging van de TNI., maar het zo snel mogelijk verkrijgen van militaire con trole over het uitgestrekte republi keinse gebied ten behoeve van de ves tiging van orde en veiligheid voor de bevolking. Als gevolg hiervan en omdat de TNI, ondanks grote numerieke superioriteit en vrij goede bewape ning, zeer spoedig gedemoraliseerd wegvluchtte zijn de persoonlijke verliezen aan beide zijden uiterst gering gebleven en is nergens sprake geweest van slachtingen of bloed baden met grote aantallen slacht offers, zoals in sommige buitenland se organen wordt gesuggereerd. Het aantal verliezen aan de zijde van de TNI is dan ook zeer klein. Er is niet veel gevochten en dit werd ook niet beoogd. Grote hoeveelheden „relief" in voed sel, kleding en medicijnen zijn dadelijk achter de troepen aangegaan en wor den terstond door de organisatie van het Rode Kruis aan de bevolking ge distribueerd. De bevolking is rustig en kennelijk opgelucht. Uit meerdere plaatsen kwamen berichten, dat de mark ten weer vol lopen en dat het econo misch en sociaal leven weer vrij tot uiting komt Uit Djocja werd een be richt ontvangen dat het republikeinse Ori-geld door de bevolking niet meer wordt geaccepteerd en dat men het Ned. Indisch geld verlangt De bevol king verleent ook spontaan medewer king aan de Nederlandse troepen en'de verwachting is geheel gerechtvaardigd, dat deze medewerking in steeds groter mate ook bij de verdere bestuurlijke pacificatie zal worden verkregen. De bevolking is de terreur van de TNI en het corrupte wanbestuur van de repu bliek grondig moe en beseft volkomen dat de Nederlandse troepen haar weer orde, veiligheid en bestaanszekerheid komen brengen. Het moge nogmaals met de meeste nadruk herhaald worden, dat dit ook het enige doel is van de Nederlandse militaire actie, dus het scheppen van die voorwaarden, nodig voor een on bevreesd, vrij en zeker bestaan van de millioenenbevolking. Dit is wel geheel iets anders dan de bloeddorstige voor stellingen in zekere buitenlandse pers organen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3