mmgm Vrijwel geen tegenstand Dr. VANROYEN: Van vijandelijkheden op grote schaal geen sprake DJOCJA, na tien dagen bezetting Protest van het Vaticaan Zo spoedig mogelijk federale interim regering en verkiezingen Drie strijdorganisaties geven zich nabij Buitenzorg over Vier vliegtuigen gingen verloren Tabaksartikelen worden duurder! Ziekenfonds verzekering Tot hoofd en hart Het weer CONFLICT BIJ SCHEEPSBOUW TE AMSTERDAM E.V.C. stookt weer DINSDAG 28 DECEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24344 DE SITUATIE OP JAVA INDISCHE OCEAAN Ook geringe verliezen voor T.N.I. Overzicht van actie De arrestatie van Mindszenty INDONESIË IN VEILIGHEIDSRAAD 41 doden en 99 gewonden Politiepatrouille beschoten Veiligheidsraad tot >P Donderdag in Parijs Egyptische premier vermoord PARTIJRAAD K.V.P. 25 FEBRUARI BIJEEN Vormt Djoemhana een kabinet? Te weinig inlichtingen TAXI TEGEN BOOM Eén dode en een gewonde 'Batavia', V, jtI-X'aW 6 Aff AwJfc WONOQ!RtMt; .PAViTAN^feM: ^^yBQN^JWOSC, L^OeW^JANG' /'-■ ^^Zf^.6A^U0EwA« 'BUTAf [~3TEDERATitF fcF.Bif.0 S:i: Ë^OMDCRiNEDEStflNOiEtOtitn. Van militaire zijde is een overzicht ontvangen van de militaire ontwikke lingen op Java in de periode van 23 tot en met 26 December: In Midden-Java zette de colonne, welke uit Demak Oost waarts oprukte, de opmars voort en be reikte, na de bezetting van Rembang, de plaats Blora. Vervolgens werd con tact gemaakt met de mariniersbrigade, welke Tjepoe bezet had. De weerstand, welke hierbij ondervonden werd, was gering. De troepen, welke Djocja, Ma- gelang en Solo bezetten, gingen reeds over tot zuiveringsoperaties in de omge ving van deze steden en het tussenlig gende gebied. Van Solo uit rukte een colonne Oostwaarts op naar Madioen. Na enig oponthoud bij een vernielde brug en enkele wegversperringen in het bergterrein voor Sarangan bezette de colonne op 25 December Madioen. Tij dens deze opmars werden achtereen volgens bezet: Tawananggoe, Sarang, Plaosan en Magetan. In het gebied be zuiden Magelang werden rond de plaat sen Toeren en Dampi zuiveringsacties uitgevoerd. De mariniersbrigade zette haar opmars zuidwaarts voort en bezet te de plaatsen Ngawi en Ploso, waarna contact gemaakt werd met de bezetting van Madioen. Op 23 December werd een actie te gen Bantam ingezet, waarbij zonder enige tegenstand in enkele dagen het gehele gebied werd bezet. Na een week kon vrijwel op geheel Java wor den overgegaan tot zuiveringsacties. Op een enkele uitzondering na was de tegenstand zeer gering. De opmars der Nederlandse troepen werd hier en daar slechts vertraagd door ongunstige Men verwacht, dat van Vaticaanse zijde een formeel protest zal worden ingediend tegen de arrestatie van Kardinaal Mindszenty, de 56-jarige pri maat van Hongarije. In weike vorm dit protest zal worden uitgebracht is nog niet duidelijk, gezien het feit, dat er geen diplomatieke be trekkingen tussen Hongarije en de Hei lige Stoel bestaan. Volgens onbevestigde berichten te kardinaal Mindszenty Zondagavond acht uur gearresteerd in zijn residentie te Esztergom bij de Donau, dicht bij de Tsjechoslowaakse grens. Men neemt aan, dat de aartsbisschop van Eger, Mgr. C.zapik, die onlangs van een bezoek aan het Vaticaan te Boedapest is terug gekeerd, tijdelijk de bestuurszaken van de kerk zal behartigen. Men moet in de geschiedenis bijna een eeuw teruggaan, naar het jaar 1874, om een soortgelijk geval te vin den. In dat jaar werd kardinaal Ledo- kovsky, aartsbisschop van Gniezno- poznan gearresteerd op bevel van Bismarck. Het orgaan van de nationale boeren partij „Esti Szo" heeft het volgende commentaar gegeven op de aanhouding van kardinaal Mindszenty: De Hongaarse democratische opinie zal' deze gebeurtenis beschouwen als een mogelijke oplossing voor een pro bleem, dat reeds geruime tijd het open bare leven van het land verstoort. De Hongaarse bevolking en de talrijke Hon gaarse katholieken hebben tijdens mee tings en *alrijke demonstraties hun ver langen te kennen gegeven, dat de zaak- Mindszenty, die het nationale leven ver giftigt, uit de wereld wordt geholpen. Na de brieven, die verschillende katho lieke persoonlijkheden tot de primaat hebben gericht, heeft iedereen zich er rekenschap van kunnen geven, dat Mindszenty een hinderpaal was voor een vredelievende verstandhouding tus sen kerk en staat. De wet is toepasse lijk op alle burgers, ook op Mindszenty, vooral wanneer hij, zoals blijkt uit de acte van beschuldiging, niet alleen schuldig is aan een politiek misdrijf, doch ook aan spionnage en deviezen- smokkel," aldus het blad. weersomstandigheden en vernieling van wegen. Aangezien vrijwel geen tegenstand werd geboden zijn de verliezen van de T.N.I. verhoudingsgewijze gering geble ken. Een groot aantal wapens van al lerlei soort en kaliber js in beslag geno men of door de bevolking ingeleverd. Ook werden enige munitie-opslagplaat sen en wapenfabrieken aangetroffen- De vertegenwoordiger van de Repu bliek in Australië, dr. R. Usman, heeft Maandagavond verklaard, dat de repu blikeinen in een voortgezet tegenoffen sief op Sumatra drie plaatsen op de Ne derlanders heroverd hebben, namelijk Padang, een haven aan de Westkust, Jajakoembo en Baso, op ongeveer twaalf kilometer van Boekittingi. De opmars van de Nederlandse troepen verloopt zo snel, dat de situatie op Java haast niet in kaart te brengen is. De situatie op dit kaartje is dan ook reeds gedeeltelijk verou derd. Colonnes uit Rembang en Modjokerto hebben bij Tjepoe contact gemaakt met de mariniers, die bij Toeban geland zijn, en meer naar het Zuiden zijn de troepen vanuit Kediri opgerukt naar Madioen. Hierdoor is midden-Java nu in vijf stukken verdeeld. De behandeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad heeft gisteren niet tot verdere besluiten van de Veiligheidsraad gevoerd, nadat zowel de V.S. als Engeland hebben aangekondigd, dat zij verdere informaties van Nederlandse zijde willen afwachten vooraleer een oordeel te yellen over de vraag of de Nederlandse regering voldoet aan de eisen, welke m de reso lutie van Vrijdag werden gesteld. Een aantal delegaties, zoals van de fsovjet- Unie, Oekraïne, Syrië, China, Columbia en geïnteresseerde mogendheden als Australië en India, waren sneller in hun oordeel en noemden de verklaring door dr. Van Roy en gisteren in naam van de Nederlandse regering afgelegd, kortweg een bevestiging, dat Nederland de resolutie zonder meer naas zie heeft neergelegd. In de zitting van de Veiligheidsraad, die gisteren te 15.45 uur aanving, heeft dr. Van Royen de volgende verklaring afgelegd: De Nederlandse regering heeft kennis genomen van de resolutie van de Vei ligheidsraad, gedateerd 24 Dec. 1948, be treffende het Indonesische vraagstuk, waarin op de partijen een beroep wordt gedaan, onmiddellijk de vijandelijkhe den te staken en de politieke gevange nen vrij te laten. Hoewel de Nederlandse regering al tijd van mening is geweest en nog van mening is, dat het geschil tussen Ne derland en de Republiek Indonesië bui ten de competentie valt van de Veilig heidsraad. heeft de Nederlandse rege ring onmiddellijk de resolutie van de Veiligheidsraad in ernstige overweging genomen en zij heeft zich met de rege ring van Indonesië in verbinding ge steld, teneinde aanvullende inlichtingen en advies te verkrijgen, om in staat te zijn haar positie te bepalen met betrek king tot de resolutie. In afwachting hiervan is de Neder landse regering thans reeds in staat het volgende te verklaren: De ondernomen actie heeft over het al gemeen niet geleid tot vijandelijkheden op grote schaal. De operationele fase van de actie in Java is thans vrijwel ten ein de. Of en in hoeverre botsingen met on geregelde gewapende benden vermeden kunnen worden, kan niet met zekerheid worden voorspeld. Het bleek gedurende de actie, dat de bevolking in de betrokken gebieden in vele opzichten in noodtoestand verkeer de. De Nederlandse autoriteiten hebben onmiddellijk stappen genomen ter voor ziening in de eerste behoeften. Blijven de verbetering kan echter slechts tot stand worden gebracht, wanneer het herstel van orde en veiligheid zal zijn Volgens een Nederlands communiqué van vandaag bedragen de Nederlandse verliezen sedert het begin van de actie in Indonesië 41 doden en 99 gewonden. Vier vliegtuigen gingen verloren, waar van twee waarschijnlijk werden neer geschoten door luchtafweergeschut, dat bediend werd door ongeveer dertig Japanners. De zuiveringsacties in alle bezette gebieden werden voortgezet. Over de toestand in de pas bezette ge bieden melden verschillende correspon denten van Aneta o.m. dat t.a.v. de on dernemingen in het Malangse een ge matigd optimisme gerechtvaardigd is. Vele fabrieksinstallaties bleken met vliegtuigbommen ondermijnd te zijn. Het zwaartepunt van de economische opbouw dezer gebieden ligt in voldoende beveiliging der ondernemingen De spoorlijn van Malang naar Keparidjeng is hersteld. Tien ton rijst is reeds te Blitar aangekomen. Bij de bevolking van Blitar komt ondervoeding weinig voor. Üit Zuid-Assahan (Sumatra) wordt nader vernomen, dat vele voormalige republikeinse bestuursambtenaren hun diensten aanbieden en dat tientallen volksscholen heropend zijn. Het post kantoor te Rantau-Prapat wordt mor gen weer geopend. Er zijn regelmatig telefoon- en treinverbindingen met Me- dan en andere steden. Alle fabrieken en ondernemingen aldaar waren onder mijnd, doch in de meeste gevallen werd nagenoeg geen schade aangericht. In Serang (Bantam) heeft het grote team van het Bataviase Rode Kruis zijn standplaats gekozen. Honderden zieken (patiënten met framboesia alcus) meld den zich, onder wie mensen, die in drie dagen niet gegeten hadden. Op de aloon aloon gelden militairen brood uit aan De plotseling ingevallen vorst maakt het schaatsen ook al op open water mogelijk. Volendam heeft de schaatsen ook onder gebonden. honderden mensen. Een bijzondere correspondent van Aneta meldt uit Djocja, dat de koers van de republikeinse gulden thans zó is, dat men 500 republikeinse guldens tegen éér. Nederlandse gulden krijgt. Drie strijdorganisaties, die in het Bui- tenzorgse opereerden, hebben zich in de afgelopen dagen bij de overheid gemeld en hun volledige bewapening ingeleverd. De leden van de strijdorganisaties heb ben zich ter beschikking gesteld van de Negara-Pasoendan. Zaterdagmiddag is een politiepatrouil le boven Tjiomas (in het Buitenzorgse) beschoten. Een politie-beambte werd gedood. Twee worden vermist; zij zijn vermoedelijk in handen van een bende gevallen. Een bende van ongeveer 200 man viel Vrijdag de onderneming Go- bang ten Westen van Buitenzorg, aan. Na nadering van een militaire patrouille sloeg de bende op de vlucht. verzekerd, wanneer een politieke op lossing tot stand zal zijn gekomen en wanneer deze gebieden weer hun aan deel zullen hebben in het normale pro ductieproces. Het doel van de Nederlandse rege ring blijft onveranderlijk, de vesti ging in de kortst mogelijke neriode van een federale interim-regering als het resultaat van gemeenschanpeliik overleg met vertegenwoordigers van alle gebieden van Indonesië, zonder uitzondering. De federale interim-regering zal een regering zijn voor geheel Indonesië (an a!l-indonesian government). Vervol gens zullen zo spoedig mogelijk ver kiezingen worden gehouden voor een vertegenwoordigend lichaam, tenein de te komen tot de definitieve op richting van de V. S. van Indonesië aan welke de staatssouvereiniteit zal worden overgedragen en tot de op richting van de Nederlands-Indonesi sche unie. De regering van Nederland en de re gering van Indonesië zullen er zorg voor dragen, dat al degenen, die aan dit. over leg deelnemen, in staat zullen ziiu dit te doen in volle vriiheid. ongeacht of htm vriïhe'd van beweging al dan niet on het huidig tijdstip nog beperkt mocht zijn. Vervolg op pag. 3 De 1 Januari 1949 ingaande accijns verhoging voor tabaksproducten ener-, de gestegen prijzen voor ruwe tabak anderzijds, hebben geleid tot vaststel ling van maximumprijzen voor ta baksproducten op iets hoger peil. De verhoging luidt als volgt: Prijsklassen, waarin verkocht wordt: Sigaren oer stuk: 1948 11 tot 27 ct,s., 1949 12 tot 30 ets.: senoritas per tien stuks: 1948 88 tot 132 ets 1949 100 tot 130 ets-; sigaretten ner twintig stuks: 1948 42 tot 96 ets.. 1949 45 tot 100 ets.; pijp- shag- eo pruimtabak per viiftig gram: 1948 39V2 tot 67V, ctp., 1949 40 tot 80 ets. Door een verlaging van de accijns op zwaar gesausde pruimrollen kunnen deze over enkele weken in orijs v!rk laagd worden van 37% tot 25 ets. i stuk. De Veiligheidsraad heeft gisteravond in een geheime vergadering besloten, zjjn laatste vergadering te Parijs op Donderdag te houden, waarna de Vei ligheidsraad op 6 Januari weer in Lake Succes bijeen komt. In Parijs zullen nog de Indonesische en de Palestijnse kwestie behandeld worden. Verwachting tot Woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met later plaatselijk enige sneeuw of regen en toenemende wind uit Zuidelijke richtingen. Vannacht op de meeste plaatsen nog lichte of matige vorst, overdag temperatuur om het Vries punt. Zon: 8.48—16.36. Maan: 8.32—15.11. De Egyptische ministerpresident, No- krasji Pasja, is heden vermoord. Hij werd gedood door zes revolverschoten. Een jongeman werd gearresteerd. De partijraad van de K.V.P. zal Vrij dag 25 Februari en Zaterdag 26 Febr. in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht zijn negende vergadering houden. Op de agenda staan onder meer de verkiezing van een tweede ondervoor zitter, voor welke functie het partijbe stuur prof. dr. Jos Gielen voorstelt, de behandeling van voorstellen tot regle mentswijziging en de vaststelling van het program voor de gemeenteraadsver kiezingen. Prof. mr. C. P. M. Romme zal als voorzitter der Tweede-Kanjerfrac- tie voorlichting geven over de staat kundige toestand en het parlementaire werk De vergadering vangt 25 Febr. te 20 uur aan en wordt de volgende dag te 10 uur voortgezet. Raden Djoemhana Wiraatmadja, direc teur van het kabinet van de Wali-Ne- gara van Pasoendan, is aangezocht een nieuw kabinet samen te stellen, het geen door Djoemhana, die tot geen enkele politieke partij behoort, is aan vaard. De Wali-Negara van Pasoendan heeft tevens heden de ter beschikking stelling van de portefeuilles van het kabinet-Poeradiredja aanvaard. De Franse gedelegeerde Perodi heeft tijdens de behandeling van de Indonesi sche kwestie in de Veiligheidsraad ver klaard, dat de Oekraïnse afgevaardigde Tarasjenko bij het verkrijgen van zijn visum moeilijkheden heeft ondervonden, omdat de Franse regering over zijn per soon en het doel Van zijn reis onvol doende inlichtingen had ontvangen. De internering van de republikeinse regering ging nogal gemoedelijk. De minister van Staat, A. K. Pruggodingho, wandelt met zijn familie en andere republi keinse regeringspersonen door de tuin van het regeringspaleis te Djocja om geïnterneerd te worden. Een Nederlands soldaat wandelt er achter aan. Aan de republikeinse journalisten te Batavia Diah, Sarjono en Soekardo, die 15 December met de C. v. G. D. naar Kalioerang reisden en aan wie na de bezetting van Kalioerang door de Ne derlandse troepen beperkte bewegings vrijheid werd opgelegd, is vandaag vol ledige bewegingsvrijheid gegeven. Men kan verwachten, dat zij dezer dagen naar Batavia terugkeren. Generaal Simon Spoor woonde de ope raties bij Djocja vanuit de lucht per soonlijk bij. De generaal in een Neder lands gevechtsvliegtuig tijdens de actie. Djocja, de vroegere repu blikeinse hoofdstad, heeft in de afgelopen tien dagen heel wat meegemaakt. Vroeger was de stad eigenlijk zeer goed, om niet te zeggen overbevolkt. Bij de komst van de Nederlandse troepen, die de stad binnentrokken na de luchtlanding op het vlieg veld Magoewo, waren alle huizen gesloten, winkels zelfs dichtgespijkerd met bamboe, de wijken verlaten. Maar nu de verbinding over land tot stand is gekomen en de we gen tussen de diverse plaat sen weer begaanbaar zijn, begint het leven weer op te bloeien, al gaat het maar heel kalmpjes aan. Het is echt een tasten en zoeken naar nieu we verhoudingen en moge lijkheden tot toekomstige stabiliteit. Ja, wanneer men Djocja bezoekt, kan men zeggen, dat de stad een Hol lands provincieplaatsje lijkt op een rustige Zondagmorgen. Men kan zich afvragen, waarom het leven in deze stad eigenlijk niét weer nor maal is. De bezetting bleek slechts een kwestie van bin nentrekken te zijn. Er is niet veel beschadigd, er is niet gevochten en het economisch belangrijke moet nog func- tionneren. De grote moeilijkheid is echter, dat de republikeinen, zoals thans pas blijkt, zo'n grote en uitgebreide anti- Nederlandse campagne heb ben gevoerd, dat de bevol king volkomen geïntimideerd is. Een zeer sprekend voor beeld hiervan mogen wij u hier geven. Een der militairen van de bezettingstroepen, die zeven jaar geleden op Java als K.N.I.L.-man in dienst was, deed zijn plicht bij het uit breken van de vijandelijk heden met de Jappen en streed gedurende de gehele oorlog aan geallieerde zijde. Zijn ouders woonden in Djocja en hadden hun zoon in zeven jaar niet meer ge zien. Het eerste, wat de jongeman deed, was het ouderlijk huis opzoeken, toen hij in de stad kwam. De wo ning bleek zwaar gebarrica deerd te zijn, zodat toegang onmogelijk was zonder ge weld te gebruiken. Toen na herhaald kloppen en bonzen niemand verscheen, nam de militair maatregelen en brak de. zaak open. In het voorver trek niemand, achter ook niet. Ja, toch wel. Diep weg gedoken in een hoek zaten Het is begrijpelijk dat het herstel van het normale le ven in een stad, waarvan de bevolking op een dergelijke wijze de angst voor het be zettende leger is bijgebracht, niet zo gemakkelijk is. Een belangrijke factor hiervoor is natuurlijk de houding van de militairen. De bevolking is over het algemeen stomver baasd over de Nederlanders Begrijpelijk. Er lopen gere geld militaire patrouilles door de stad, die een oogje in het zeil houden, en zich overi gens correct gedragen. De mannen van de luchtlan Een onzer redacteuren schreef aan de hand van enkele gegevens, verstrekt door de Dienst voor leger- contacten, het hierbij gepubliceerde verslag over de in de voormalige republikeinse hoofdstad situatie Djocja. vader en moeder. Zij leefden dus nog. „Moeder", riep de jongen blij- „Niet schieten", was het enige antwoord. „Maar ik ben het". „Niet schieten". De militair stapte op zijn moeder toe en greep de af werende handen. Toen was zij er pas van overtuigd dat haar zoon niet op haar zou schieten. De republikeinen hadden stelselmatig tegen de Nederlandse soldaten ge waarschuwd. Volgens hen waren ze afschuwelijk wreed, martelden de mannen en schoten op weerloze vrou wen en kinderen. Vooral de Indonesiërs in hun leger wa ren zeer fanatiek en zouden op iedereen schieten, die hun in de weg zou lopen. Deze propaganda had zó ver door gevreten, dat hier zelfs een moeder dacht, dat haar eigen zoon haar zou neerschieten omdat hij in het Nederlandse leger was. dingstroepen, die het eerst en het langst in Djocja zijn, beginnen de stad met al haar bezienswaardigheden zo lang zamerhand een beetje te ken nen. Met veel trots treden ze als gids op voor de mili tairen, die later over land de stad zijn binnengetrokken. Gezamenlijk zijn zij de jacht op souvenirs reeds begonnen. De T.N.I.-onderscheidingste- kenen hebben reeds een koers gekregen, die uitge drukt wordt in sigaretten. Niet alleen hier doet zich het gebrek aan een algemeen er kend betaalmiddel gevoelen, doch ook en vooral in het gehele economische leven, daar het republikeinse geld door niemand meer geaccep teerd wordt. Een belangrijke voorwaarde voor herstel is eveneens, dat de P.T.T. goed functionneert. De toestand van de telegraaf - en telefoondienst is bevredi gend. Alles hangt n van de aanwerving van arbeids krachten. De directeur van het postkantoor heeft nu contact opgenomen met leden van het vooroorlogse perso neel, terwijl hij bovendien met de voormalige republi keinse directeur heeft gecon fereerd over de te nemen maatregelen. Men is nu zover, dat men het postkantoor binnenkort weer in beschei den mate voor het publiek kan openen Tevens.wil men dan de postzegels, die overal in federaal gebied gelden, ook hier gangbaar maken. Aangezien .de stad vol wa penen zit, heeft het militaire bestuur bepaald, dat men tot 3 Januari tegen beloning wa penen in kan leveren. Het is natuurlijk zaak, dat de ge schiedenis zich niet weer zal herhalen, dat de macht theo retisch is en de onderdanen met hun wapenen precies kunnen doen wat ze willen. Bovendien leeft men onge- dwongener en vrijer naar mate de veiligheid groter wordt. Wanneer de terreur verdwenen is, nemen de ar beidskrachten weer gemak kelijker contact op met de overheid. Het emplacement is niet beschadigd. De centrale werkplaats beschikte zelfs over 1700 man tegen vroeger 700. De electrische centrale is intact. Weliswaar waren de installaties ondermijnd, doch niet beschadigd. Tot slot nog een staaltje van koelbloedigheid. Onze collega's van het republi keinse persbureau Antarn hadden een zware vliegtuig bom met vernuftige trek touwen aan de zoldering han gen. Maar dienst heeft dit luguber moordtuig gelukkig nooit gedaan. Dat heb je er nu van. Als je denkt precies te weten, wat je boven het hoofd hangt, dan weet je het juist niet# In de Geresteinselaan te Voudenberg is een taxi van de fa. De Haas uit Veenendaal, bestuurd door Van H„ in volle vaart tegen tien boom gereden. De 78-jarige J. G.- Tombroek uit Veenen daal, die juist zijn vrouw naar een zie kenhuis te Amsterdam had gebracht, werd op slag gedood. Zijn dochter bleef ongedeerd. De chauffeur is met een ge broken pols en inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis te Ede vervoerd. De taxi werd zwaar beschadigd. Vele mensen, die op een gegeven ogenblik verplicht worden. een ziekenfondsverzekering aan te gaan, geraken in moeilijkheden of lopen zelfs schade op, doordat zij nalaten, zich als verzekeringsplichtig bij een Alge meen Ziekenfonds aan te melden, of hiertoe eerst laat overgaan. Ook vrij willig verzekerden, die verzekerings plichtig worden, moeten daarvan tijdig kennis geven aan hun fonds. Het is dus in de eerste plaats zaak, dat men het dadelijk weet, wanneer men verzekeringsplichtig wordt. Welke mensen nu zijn verzekerings plichtig? Dit zijn in grote trekken alle arbeiders, in dienst van ondernemin gen, rechtspersoonlijkheid bezittende verenigingen en stichtingen, voorts de arbeidseontractanten in Overheids dienst. benevens het huishoudelijk per soneel voor zover het inwonend is of op tenminste vijf dagen per week in dienst van dezelfde werkgever pleegt werk zaam te zijn gedeelten van da gen worden als gehele dagen aange merkt Ook zijn verzekeringsplichtig inwonende kinderen van 21 jaar en ou der, die in het bedrijf van hun ouders werkzaam zijn op dezelfde voorwaarden als die, welke voor andere arbeiders gelden, alsmede uitwonende kinderen, die in deze positie verkeren. En ten slotte zijn verzekeringsplichtig werklo zen, die een uitkering ontvangen krach tens de Overbruggingsregeling of de Sociale Bijstandsregeling. Maar al deze categorieën zijn slechts verzekerings plichtig, wanneer hun vast loon niet meer bedraagt dan f 3750.per jaar. Deze mensen dus moeten zich aan melden bij een Algemeen Ziekenfonds, dit is een ziekenfonds, dat tot de uit voering van de verplichte verzekering is toegelaten. Zo'n fonds moet zich Al gemeen Ziekenfonds noemen. Aan een ander fonds is het verboden, zich Alge meen Ziekenfonds te noemen. Men is behoudens in èén geval vrij, het Algemeen Ziekenfonds te kie zen. dat men wil. (In dat ene uitzonderingsgeval ver keren de mensen, die in dienst treden van een onderneming, welke zelve voor haar personeel een Algemeen Zieken fonds heeft. Bij een dergelijk fonds, dat ondememingsfonds wordt genoemd, zijn de arbeiders van zo'n onderneming ver plicht, zich aan te sluiten). Het is voor een verzekeringsplichtig geworden arbeider van groot belang, zich bij een Algemeen Ziekenfonds aan te melden. Ten eerste mist hij anders, wanneer hij ziek wordt, de geneeskun dige zorg vanwege zo'n fonds, zodat hij zich als particulier patiënt moet laten behandelen of, als hij geen geld heeft om dat te betalen, een beroep op de armenzorg moet doen. En ten tweede mist hij in geval van ziekte zelfs aan spraak op ziekengeld, dit is de uitke ring wegens loonderving tengevolge van ziekte, welke uitkering vanwege de Ziektewet wordt gegeven. Ingeval zowel de man als de vrouw uit één gezin in loondienst werkzaam zijn, moeten zij zich ieder afzonderlijk als rechtstreeks-verzekerde aanmelden. Dit geldt ook voor een kind, dat in loondienst treedt, zelfs al is het nog geen zestien jaar. Een formulier van aanmelding is ver krijgbaar bij het Algemeen Ziekenfonds, dat men kiest. Op zulk een formulier komt een zogenaamde werkgeversver klaring voor. Werkgever en werknemer moeten het formulier ondertekenen. Daarna dient de verzekeringsplichtige het bij het Algemeen Ziekenfonds m t© leveren. Bij verandering van werkgever dient de werknemer een nieuwe werkgevers verklaring over te leggen, waarvoor een afzonderlijk formulier bij zijn Algemeen Ziekenfonds verkrijgbaar is. Wanneer men zich voor de verplichte verzekering bij een Algemeen Zieken fonds aanmeldt, moet men zekere ge gevens verstrekken niet alleen betref fende zichzelf, maar ook met betrekking tot die leden van zijn gezin, die als gevolg van zijn eigen rechtstreekse ver zekering in aanmerking komen voor in directe verzekering. Wie indirect-verzekerd zijn, vraagt men nu? Dit zijn weer: m het algemeen ge sproken de personen, die met een rechtstreeks-verzekerde in gezinsver band samenwonen en jegens wie de rechtstreeks-verzekerde wettelijk on derhoudsplichtig is (de echtgenote en kinderen, jonger dan zestien jaar, de ouders, grootouders en schoonouders), mits hij hun kostwinner is, dit wil zeg gen door zijn loon voor ten minste de helft in hun noodzakelijk levensonder houd voorziet. Onderhoudsplicht ten opzichte van ouders, grootouders en schoonouders bestaat alleen, indien zij in behoeftige omstandigheden verkeren. Voor de toe passing van de verplichte ziekenfonds verzekering wordt behoeftigheid aan genomen, wanneer de inwonenden, hier juist genoemd, geen hoger inkomen hebben dan zekere bedragen, vastgesteld voor echtparen en voor man of vrouw en afhankelijk van de gemeente, waar in men woont. Deze bedragen sluiten aan bij de uitkeringsbedragen van de Sociale Bijstandsregeling. En de inde ling van de gemeenten is gelijk aan die, weike voor die regeling en voor de noodwet ouderdomsvoorziening geldt. (Zie ook pagina 3). De E.V.C. is in Amsterdam en omge ving weer danig aan het stoken, daarbij, gebruik makend van de geldnood, waar in velen, dus ook de arbeiders, in De cember gewoonlijk verkeren. Telkens bieken er kleinere en grotere stakingen uit in fabrieken in Amsterdam en in de Zaanstreek, waarbij dan het motief ge zocht wordt in de grootte van de Kerst gratificatie. In de Amsterdamse tabaks industrie heeft dit geleid tot het toeken nen van een vier procent toeslag (ter wijl acht procent was gevraagd), het geen nog door de Rijksbemiddelaars moet worden goedgekeurd. Een conflict van grotere omvang en scherpere aard is bij de Ned. Dok- en Scheepsbouwmij. aan de gang. Daar staken ruim 250 lassers, die van de di rectie aanzegging hebben gekregen aan het werk te gaan, anders zouden ze ont- Beleefdheid en gemanierdheid zijn geen deugd van deze tijd. Het is maar jagen, haasten, botsen en duwen. slagen worden. Een kleine groep, vooral Polen, is aan het werk gebleven. Op de bekende manier wordt echter door de stakers terreur uitgeoefend, waarbij men zich zelfs niet ontziet zware gereed schappen naar de werkwilligen te gooien. Herhaaldelijk moest dan ook worden ingegrepen. De oorzaak van het conflict ligt in de verlaging van een toeslag, die in 1946 werd toegestaan bij de invoering van het tariefsysteem. Om dat de omstandigheden, waaronder ge werkt moest worden, toen nog uitermate ongunstig waren, ontvingen de arbeiders een toeslag van 20 pCt., echter met de bepaling, dat die toeslag zou verminde ren naarmate de omstandigheden beter werden. Dit was overeengekomen met alle werknemersbonden, ook de E.V.C. Nu echter de directie in overleg met diezelfde bonden tot verlaging van de toeslag is overgegaan, heeft de E.V.C. een staking geproclameerd, die door de bonafide bonden sterk wordt afge keurd. mede omdat zij werkloosheid onder het overige personeel van de scheepswerf tengevolge kan hebben, hetgeen in deze moeilijke tjjd natuur lijk volkomen ongewenst is. De bon den hebben dan ook de stakers opge roepen weer aan het werk te gaan. In een Maandagmiddag gehouden vergadering, onder leiding van de E.V.C., hebben de 250 stakers besloten het werk heden niet te hervatter BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mfllimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week* f 1.52 per maand f 4.55 per kwartaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1