Maandag: Haarlem-Leiden per bus oosten Doodgraver en klokkenist, tuinman en brugwachter De autobussen molentocht De trambaan blijft voorlopig r Zij allen spelen een rol in het Haarlemse dagelijkse leven INDUSTRIALISATIE VAN PROVINCIE NOORD-HOLLAND ■SmT mmm Naar vorming van V.S. van Indonesië GESLOTEN M. L. A. KLEIN t Uit het land van Groenendaal WEER STOPTREINEN IN J T^nndprdaf DE BOLLENSTREEK 8 Hoe spelen de R.K. clubs Positie van de KLM- machines SOEKARNO C.S. BUITEN JAVA In berghotels ondergebracht BERAAD VOORTGEZET Nieuwe verklaring van DINSDAG 28 DECEMBER 1948 PAGINA 2 HOOFDSTATIONSCHEF NAM AFSCHEID Kienavond K.J.M.V. Sluiting Distributiekantoren Burgerlijke Stand MIEP VOND De stadslijnen i SANTPOORT TRIDUÜM Van wie zijn ze? Beperkte dienstregeling op Oudejaar GROENENDALER. CII Principieel besluit der N.S. N ieu w j aarsreceptie Mgr. Huibers Opening Zweedse school ZANDVOORT Unie van overheidspersoneel Ledenvergadering K.A.B. Nota Arabische Liga PROGRAMMA K.N.S.B. LAATSTE NIEUWS dr. Van Roy en? DR. BEEL Installatie Wali-Negara in Zuid-Sumatra Beurs van Amsterdam Wanneer Zondagavond de tram van Haarlem en Leiden uit voor de laatste maal haar vertrouwde weg kiest door de Bollenstreek, zal dit tevens een eer vol afscheid betekenen aan de duizen den, die zij in de loop der jaren mocht vervoeren. En al zullen er naar alle waarschijnlijkheid geen bloemen of of ficiële toespraken aan te pas komen, de taak van de bus zal er niet gemakkelij ker door worden om het werk van de tram voort te zetten. „Het zal niet zo heel lang duren, of de reizigers zullen ook met de bus vol komen vertrouwd zijn geraakt, verze kerde ons gisteren de directeur der N.Z.H.. de heer Junissen. Het is na tuurlijk zaak. dat de mensen zich zo snel mogelijk aanpassen. Moeilijkheden zullen de eerste veertien dagen niet uit blijven, omdat de reiziger zich anders zal moeten instellen op de dienstrege ling van de bus. Het zal nu eenmaal niet mogelijk zijn om 200 passagiers te gelijk mee te nemen. Bovendien zullen ook de chauffeurs nog de nodige weg- routine moeten krijgen. "AI verdwijnt de tram. de baan zelf Zal voorlopig niet worden opgebroken. Vrijdag j.I. n»meljjk ontving de directie van de N.Z.H. mededeling van de mi nister van Verkeer en Waterstaat, dat de trambaan moest blijven liggen, tot dat is gebleken, dat de bus het vervoer kan opvangen. Dit ik gevolg van de mo- tie-Hillegom. De detailpunten van de reorganisatie zijn in de afgelopen maanden druppels gewijs gepubliceerd en in het kort wil len wij hier de voornaamste naar voren brengen. Iedere twintig minuten rijdt er een bus. In de spitsuren 's morgens en 's avonds wordt het een 10-minuten- dienst. terwijl dan de route Hillegom- Haarlem en Sassenheim-Leiden iedere vijf minuten verreden wordt. Via Wil- helminastraat, Tempeliersstraat en Wa genweg volgt de bus de grote weg en houdt tot Oegstgeest de oude trambaan aan. In Oegstgeest echter gaat de tocht niet meer door het oude dorp. maar rijdt men over de grote Rijksweg naar Lei den. De halteplaats in de Sleutelstad wordt van het bekende N.Z.H.-empla- cement verplaatst naar de Boerhavelaan. Door deze routewijziging zouden de bewoners van het oude dorp Oegstgeest uiteraard zonder vervoermiddel komen. De stadslijn van Leiden, die tot op heden tot de Leidse Buurt reed, zal ech ter doorgetrokken worden tot de Rode Leeuw in het dorp. De reizigers kunnen dan van daaruit naar de Leidse Buurt rijden en daar zonder bijbetaling op de bus overstappen. De eerste bussen uit Leiden en Haar lem vertrekken resp. om 5.50 en 6 uur. In een van de wachtkamers van het Haarlemse station heeft de hoofdsta tionschef. de heer O. Huisman, Maan dagmiddag officieel afscheid genomen. Het met planten versierde lokaal was gevuld met personeel van de spoorwe gen. collega's en vertegenwoordigers van gemeente en politie. De hoofdcommis saris van politie, de heer J. Fontijne, was eveneens aanwezig. De heer Huis man had voor deze gelegenheid zijn vrouw en enkele andere familieleden meegenomen. De heer G. van Meurs. hoofdinspec teur van het vervoer, vertolkte de waardering van de directie en zei, dat met de heer Huisman een van de meest toegewijde en bekwame mensen de N.S. verlaat. De adjunct-hoofdstationschef, de heer J. Kuvk, deelde de afscheidnemen de mede. dat het personeel hem stepds heeft gewaardeerd als een humaan chef. Als geschenk ontving de heer Huisman een fraai modern schrijfbureau. Daarna voerden nog verscheidene sprekers het woord. Op hartelijke wijze spraken ze de vertrekkende chef toe en diverse ca- deau's moesten voor de dankbaarheid van allen getuigen. Woensdag 29 December houdt de K.J.M.V. haar jaarlijkse kienavond. Zij nodigt voor deze avond alle belangstel lenden uit om kennis te komen maken met de prettige K.J.M.V.-sfeer. De bekende Haarlemse amateursband ..John Milano Boys" verzorgt de muzi kale omlijsting. Alle Katholieke Jonge Middenstanders worden met hun dames verwacht in de Kroonzalen van restau rant Brinkmann, Grote Markt, om 8 uur. Vrijdagmiddag om 3 uur worden alle distributiekantoren van de distributie kring Haarlem gesloten. GEBOREN: J. Meuwsen-Teutscher. S de Laat-Florie. A. Heerens-Groene- veld. Z. Sjoordema-Potze. F. Kanne- gieter-van den Broek. J. Lohmann- Dijkzeul. A. Verbaan-Geerlings, G. Metz-Louw. T. van Hooff-Persoon. W. van den Heider-Van Hamelsveld. allen een zoon: M. Huneker-de Jong. A. Sil- veSter-Dekker. M. Hulsbergen-van Cap- pelle. M. Beemsterboer-Calvelage. C. D:eben-v- d. Helm. P. Crul-Vogelzang, H van Duren-Houkes. C. Schaut- Kroezen. J. Klein-Uitermark, J. Over- beek-Beuks. J. Wesselink-van Soest. A. Lohmann-Krone. M. van Wijngaar den-Donkers. A. Verstegen-Jager, A. Koene-Out. allen een dochter. GETROUWD: R. van Stuivenberg en D, Swaagstra. OVERLEDEN: P Tuijtel. 83 j.. Her culesstraat: F. de Nijs. 79 j„ Haarlem- merliedestraat: W. Ruijgh. 1 d„ Drosse- straat; P. van der Eem, 1 j., Spaanse- vaartstraat; W. van Worth, 1 m., Eem- straat; M. Jansens-Snellens. 77 j., Scheeperstraat; H. Treffers-Huijboom. 48 j.. Lange Hofstraat. de Kerstdagen echt ge zellig, maar druk! Daarom doet ze een paar dagen „piano-an" Ze kreeg een eenvoudig recept van Mevr. Lotgering-Hillebrand voor: SPRUITJES MET TOMATENSAUS kg. schoongemaakte spruitjes, een klein stukje ui. '4 1 dunne tomatensaus, 20 gr boter extra, wat zout. Was de spruitjes snipper het stukje ui héél fijn Smoor eerst de ui in de boter en voeg er dan de spruitjes en het zout bij. Laat ze onder af en toe schudden 15 min zachtjes smoren Maak intussen de tomatensaus en doe ze bfl de spruitjes. Maak hierin de spruitjes verder gaar en bind zo nodig de saus wat na ais de groente gaar is- Vandaag geeft Miep. in plaats van pap. Een appel of wat appelsap. de laatsten om 12 en 23.40 uur. De gehele route duurt precies 60 minuten, HaarlemHillegom 25 en Lei den— Sassenheim 20 minuten. Vanuit Heemstede is er nogal drang uitgeoefend om de bus door het dorp naar Bennebroek te laten rijden of anders tot het Raadhuis en dan door de van Merlenlaan. In overleg met de gemeente en de verkeerspolitie heeft men besloten toch de Rijksweg aan te houden. De heer Jurissen deelde ten slotte nog mede. dat de trambiljetten, die b.v. 29 December gekocht worden en vier dagen geldig zijn. ook op de bus gebruikt kunnen worden. Wat de stadslijnen betreft, kan men over het geheel genomen tevreden zijn. De reorganisatie van het Stationsplein voldoet uitstekend. Op verzoek van de verkeerspolitie is de halte bij het Ver- wuift ongeveer twintig meter Zuid waarts verplaatst. Doordat de halte dicht bij het stoplicht lag, werd het verkeer herhaaldelijk gestagneerd. Vele inwoners van Heemstede is het 'n doorn in het oog, dat lijn 1 de schil- dersbuurt doorkruiste. Het werd daar 'n soort sight-seeing. Bovendien baart daar de bestrating evenals in de Prins Mauritslaan e.o. grote zorg. Daarom heeft men besloten om (indien mogelijk) ingaande 3 Januari de route te wijzigen en de bus vanaf de Bronsteeweg, via de Dreef langs de Middenlaan in de richting van Haarlem te laten rijden. Lijn 2 blijft echter ongewijzigd. De heer Jurissen bracht in enkele woorden hulde aan het personeel van de maatschappij, dat zoveel heeft bijgedra gen tot het welslagen van de reorgani satie. BIOSCOPEN: Rembrandt: Bambi (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: De vrijgezel en het bakvisje (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: The Eishops Wife (18 j.). 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Lassie komt terug (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Achter de wol ken (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaar- ne-theater: King-Kong bij de Arabieren (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 28 December Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met ..Mary, ik hou van je", 8 uur. Frans Halsmuseum: Costuumshow Cruys Voorbergh. 8 uur. Woensdag 29 December Stadsschouwburg: Rotterdams Toneelge zelschap voor Geloof en Wetenschap met ..De Storm", 8 uur. Onze magazijnen zijn wegens inventarisatie op: Woensdag 29 December Donderdag 30 en Vrijdag 31 a.s. t Complete Woninginrichting Barteljorisstraat 1317 Haarlem Tel. 13915 Publ. Centr Bur. v. d. Tuinbouwveilingen. (Adv.) Na een loopbaan van ruim 45 jaar bij de Nederlandse Spoorwegen, nam de hoofdstationschef te Haarlem, O. Huisman, gisteren afscheid van zijn personeel, om te Apeldoorn van zijn welverdiende pensioen te gaan genieten. Hier ziet men de adjunct-hoofdstationschef J. W. L. Kuyk namens het personeel van het station Haarlem spreken. Van 6 tot 9 Januari wordt in de pa rochiekerk van O. L. Vrouw van Al tijddurende Bijstand een triduum ge houden voor de mannen en jongemannen der parochie. Pater Ludger Thien. Ca' - meiiet. zal een aantal belangrijke con ferenties houden over het huwelijk en de voorbereiding daartoe. De oefeningen zijn Donderdag 6 en Vrijdag 7 Januari 's avonds half acht voor de jongemannen en om half negen voor de mannen. Zaterdag 8 Januari 's avonds acht uur worden alle verloof den (jongemannen en jongevrouwem verwacht, 's Zondags wordt het triduum plechtig gesloten. Aan het bureau van politie te Sant poort zijn inlichtingen te bekomen be treffende twee gevangen honden. Het signalement luidt: zwarte lang-harige hond, reu, hoog 40 c.m. en zwart glad- harig hondje, reu, hoog 30 c.m. Ieder die Haarlem in de zomer be zoekt, is vol lof over onze plantsoe nen en wandelplaatsen. In de winter liggen de bollen toegedekt door de aarde te wachten op de vroege voor jaarszon en daarna begint het bloe- menfeest van tulp via begonia tot de schoonste herfstbloemen. De bewonde raar vraagt zich maar zelden af, hoe veel dit alles wel kost. Zou hij een blik in de begroting voor het volgen de jaar werpen, dan kwam hij er achter, dat er drie ton mee gemoeid is. Dat is een heel bedrag, temeer als men bedenkt, dat vlak voor de oorlog onze plantsoenen er ook mochten zijn en maar 119.000 kostten. Aan jaarwedden en lonen voor vaste en losse arbeiders en tewerkgestelde minder valide arbeiders is thans bijna twee ton nodig, waardoor tegelijkertijd is vastgesteld, waar het grote verschil in schuilt. In de lonen, die trouwens het gehele beeld van de hedendaagse begrotingen overheersen. Bij deze loon administratie moeten nog gevoegd wor den de kosten van de bloemkwekerij en van de boomkwekerij, waarvoor teza men f 24.900 nodig is. De dienst voor Hout en Plantsoenen heeft zowaar ook nog inkomsten, namelijk 33.000 waar van 20.000 opbrengst verkoop hout van te vellen bomen en de rest admi nistratief. De bomen aan de Dreef, die aan stonds gerooid zullen worden, zullen 5000 opbrengen en de nieuwe die daarvoor in de plaats komen kosten 4100, waarbij men moet bedenken, dat reeds eerder een aantal bomen ver kocht werd. Wist u, dat de gemeente per jaar f 18 800 pacht van standplaatsen ont vangt' Verdeeld als volgt: Verkoop van bloemen en planten 5400, van kleine eetwaren 7500, plaatsing rijwielhekken 3000, parkeerterreinen 2000, ver koop van tijdschriften 900. De gemeente rekent er op, het vol gend jaar 85.700 aan begrafenisrech ten te ontvangen. Dat lijkt heel wat. maar de totale kosten van de algemene begraafplaatsen bedragen ruim een ton, zodat zelfs op dit gebied nog verlies te noteren is. Wist u. dat 13 vaste werk lieden op de dodenakkers werk vinden? Dat de vergoeding voor het bespelen van het orgel in de aula op 1000 gesteld is? Zo hebben we meer van die zaken. De openbare klokken en speelwerken moeten ook onderhouden en bediend worden, wat nog altijd per jaar 4000 kost. Alleen al het opwinden en het schoonhouden van de uurwerken der stadsklokken kost 2000. En als u des avonds profiteert van de verlichte uur werken in de beide St. Bavo's, weet dan, dat de gemeente daarvan de kosten be taalt, die voor iedere kerk neerkomen op 38 cent per dag. Van deze kleinigheid stappen we over naar de brug-, kaai-, haven-, kraan-, sluis-, dok- en veergelden, een hele mond vol, maar als u in de begroting leest op welke gronden de heffing van deze gelden geschiedt, dan kunt u er helemaal niet uit wijs. Aan ontvangst van genoemde gelden is 60.000 ge raamd, in 1939 bedroeg de som 49.000. Ook daar zit weer dik verlies in, want de gemeente besteedt zelf aan al die enz. enz. 109.000. Vijftien brugwachters staan voortdu rend op de bres en dan iis er nog één bij, belast met de bediening van de veren. Het onderhoud van de bruggen kost 52.768 en u vindt het zeker wel goed, dat die mannen in de brugwach tershuisjes licht en warmte hebben en dat er 525 per jaar voor noodig is. Hierboven vertelden wij iets over de pacht van standplaatsen, maar er is nog een ander inkomen op dat ge bied, namelijk dat uit de marktgel- den. Als u 's Maandags, Donderdags of Zaterdags langs de kramen loopt, dan ziet u daar een ambtenaar de staangelden innen. Op de algemene markt bedragen zij per jaar 21.700, op de groenten- en fruitmarkt 13.800 en op de bloemenmarkt 1000. Kijk, hier schuilt winst, want voor het onderhoud van de markten is maar 8580 nodig. Volgens een con tract van 1 Juli 1817 krijgen de kerk voogden der Ned. Hervormde Ge meente 700 per jaar voor de vis markt. En als die hal nu eens afge broken werd, wat dan? Het interesseert u misschien niet veel, maar een verstopt riool is wel erg on gezellig. De 74.000 die voor het on derhoud van deze practische apparaten besteed werden, voteren we dan ook met vreugde. Er staat nog meer op die begroting, maar dat is veelal administratief. Het bedrijf van Openbare Werken is weer een ander ding, waarover een volgende maal. Een bedrag van 42.500 moet op dit bedrijf overgeboekt worden wegens kosten van stadsontwikkeling. Inge nieurs met karteringsvirtuozen, zijn dag in dag uit bezig om kaartenmate- riaal samen te stellen. Laten zij rustig hun gang gaan, want wij gewone ster velingen begrijpen daar toch niets van. Na een kortstondige ziekte is in de Mariastichting in de ouderdom van 71 jaar overleden de heer M. L. A. Klein, in zijn beste jaren een grote sociale en politieke figuur in het Haaftemse katholieke leven. Reeds 'als jongen had hij veel belang stelling voor de Ned. R.K. Volksbond. Hij was een trouw lezer van de Volks banier, waarin zo menig katholiek voorman uit die dagen zijn werklust en eerste ontwikkeling in sociale aange legenheden .gevonden heeft. In 1897 werd hij adjunct bibliothecaris van de afdeling Haarlem van de R.K. Volks bond. Een jaar later werd hij lid van de R.K. Houtbewer kersvereniging (de heer Klein was meu belmaker) en toen hij slechts 21 jaar was, zag hij zich tot secretaris van de R.K. Volksbond in onze stad aange steld. Men kan ge rust zeggen, dat hij een der bouwers van de betere welstand onder de ar beiders is geweest en dat hij de hitte van de strijd heeft gevoeld. Hij was mede-oprichter van de spaarkas St. Ni- colaas, oprichter-voorzitter van de Coö peratieve Bakkerij „Arbeid Adelt", op richter-voorzitter van de woningbouw vereniging „St. Bavo". Van 1913 tot 1918 maakte hij met mr. Bomans en mr. Hagemeijer het Bureau voor Ar beidsrecht van de R.K. Volksbond uit. Hij was vrijgestelde van de Bond van R.K Politiepersoneel, bestuurslid van de Katholieke Sociale Actie, van de tekenschool St. Jozef, van de R.K. Kiesvereniging Credo Pugno, etc.. etc. Juli 1915 werd hij gekozen tot lid van de gemeenteraad en in 1940 vierde hij als zodanig zijn zilveren jubileum. Na de oorlog heeft hij het werk in de vroedschap aan jongeren overgelaten. De heer Klein was in de raad een mi litante. maar ook zeer vruchtbare fi guur. Op hartstochtelijke wijze kon hij zijn katholieke overtuiging laten spre ken en gedocumenteerd verdedigde hij de belangen der arbeiders op welk ge bied die ook lagen. Hij was een vlot spreker met een arsenaal van argumen ten over elk onderwerp, dat zich maar aandiende. Door zelfstudie had hij zich een grote kennis verschaft en daar hij gevoel voor humor had. luisterde men in de raad steeds met grote belang stelling naar zijn redevoeringen. In de Nieuwe Haarlemsche Courant h eft hij in zijn beste jaren talrijke '-elen gepubliceerd en nog maar en- weken geleden ontvingen wij een van hem. waarin hii zijn visie op Indonesisch vraagstuk gaf. een vi- die intussen werkelijkheid is ge- den. Zo is Klein, aan wie pe arbeidersstand zo ontzettend veel te danken heeft, ge ïnteresseerd gebleven in het politieke en sociale leven tot vlak voor zijn dood. Bij volle bewustzijn heeft hij de laatste H.H. Sacramenten ontvangen en als een blij mens is hij naar een beter leven opgegaan. De velen, voor wie hij in zijn leven veel geweest is, mogen hem in hun gebed gedenken. In tegenstelling tot de voorgaande ja ren, toen de N.Z.H. op Oudejaarsavond haar diensten stopzette, zal er dit jaar op 31 December een zeer beperkte dienstregeling gelden. Deze zal nog na der worden bekend gemaakt. Nu de autobussen bijna twee maan den dienst doen, kan langzamer hand wel worden vastgesteld of zij in de praktijk meevallen en of zij werkelijk de vooral de in het land van Groenendaal zo hevig betreurde tram inderdaad op waardige en desnoods betere wijze vervangen Het spreek, daarbij vanzelf, dat het natuurlijk met mogelijk zal zijn, aan alle geuite wen sen te voldoen want dan zou het daar op neerkomen dat iedere Heemstede- naar een autobushalte voor zijn deur wenst en zover zal het wel nooit komen Eveneens ligt het voor de hand, dai de ene wijk meer gerief van de bussen ondervindt dan de andere en het is daarbij volstrekt niet uitgesloten dat de diverse lijnen nog wel eens een keertje gewijzigd zullen worden. Intussen is er één wijk die glorieert en dat is de Indische Buurt, waar twee lijnen hun eindpunt hebben en de be woners van deze omgeving sinds 1 No vember over een verbinding met Haar lem beschikken, waarop zeker de ge hele rest van Heemstede jaloers is. Het zal wel geen „volksdemocratie" van de N. Z. H. zijn geweest, die tot deze maat regel heeft geleid, maar eerder nood zaak De Indische Buurtenaren zijn er echter mee in hun schik en vooral met deze koude dagen laten velen hun rij wiel thuis en gaan met de bus naar Haarlem of elders waar hun werk kring is. Dat alle wijken niet zo content zijn. ligt voor de hand. want de tevredenheid van de een is vaak een haard van on tevredenheid voor een ander. Zo is b.v de wijk rond de Bosboom Toussaint- laan helemaal niet tevreden over de verbinding met het station Heemstede— Aerdenhout. die nog niet eens een di recte verbinding is. De N. Z. H. zal er goed aan doen. pogingen in het werk te stellen om hier een grondige ver betering te krijgen, want het is mis schien wel erg gemakkelijk om ge gronde critiek op een bepaalde plaats te deponeren, maar dat is niet in over eenstemming met de eisen van een goed koopmanschap. Ook de N. Z. H. heeft er belang bij, haar reizigers zoveel mo gelijk te gerieven en nu Groenendaler toch dit tere punt aanraakt, wil hij met een wijzen op de Rijnstraat waar hele maal geen bus komt en op de halte Pieter Aertszlaan die een ware pech halte schijnt te zijn, niet omdat de autobussen daar zoveel pech hebben, maar wel degenen die vervoerd willen worden Er wordt steen en been ge klaagd over het feit, dat candidaat- reizigers eerst enige bussen moeten la ten passeren, alvorens er een bus komt. waarin zij een plaatsje kunnen verove ren. Naar verluidt, schijnt dat in Haar lem ook nog al eens voor te komen en wanneer dit een chronische kwaal zou worden, kan die alleen worden genezen met het inleggen van extra diensten. Wat de snelheid van de bus betreft doen lange verhalen de ronde over het feit dat de tram het in dit geval zou winnen Misschien zou dit kunnen gel den voor de thans nog rijdende Leide naar. maar voor de stadstram gaat dat verhaal in geen geval op. Hoéwei de afstand die de bus tijdens iedere rit die zij maakt, belangrijk groter is dan de tram voorheen aflegde, wint zij het toch van haar electriscne voorgangster wat snelheid aangaat. De afstand is groter geworden, doordat de bus ver schillende wijken aandoet en practiscb kriskas door Heemstede slingert. Wat de Rijnstraat betreft, wil Groe nendaler de mogelijkheid openlaten dat hier een halte komt van de lijn HaarlemLeiden, althans in de onmid dellijke nabijheid. Te Hillegom en Bennebroek zijn reeds halteborden ge plaatst. doch Heemstede is nog niet be werkt ên er bestaat derhalve nog hoop Hier is echter voor geheel Heemstede dat niét aan de Rijksstraatweg woont, het grote ongerief, dat men naar de v. Merlenlaan of misschien wel naar de Rijnstraat moet wandelen, om met de bus naar Hillegom te kunnen gaan. Zo ziet men dat aan alle veranderingen (verbeteringen) steeds weer een na delige kant blijkt te zitten. Aanvankelijk wilde Groenendaler dn praatje eindigen met een loftuiting op het personeel, dat. hoewel door onbe kendheid met de route vooral in het begin nog wel eens zotte situaties zijn ontstaan, zich beijvert om de passagiers niet alleen vlug maar ook veilig over te brengen een enkele gesneuvelde voorpui mag in dit verband niet zo heel erg hinderen ware het niet, dat de laatst gehouden zitting van de gemeen teraad hem de stuipen op het lijf heeft gejaagd vanwege de vele ongeriefelijk- heden. die de autobussen de goede brave Heemstedenaren aandoen. Gevels van huizen scheuren, klokken blijven stilstaan of lopen achter, zelfs de riole ringen, die toch op de meeste plaatsen minstens anderhalve meter in de grond liggen, hebben te lijden onder het ge weid van deze bussen. Er schuilt wellicht enige overdrijving in die klachten en het is niet uitgeslo ten dat die klachten hun oorsprong vin den in het feit dat men iets tegen de autobussen heeft, omdat men het ver lies van de tram niet sportief kan dra gen. Het is wel zeer jammer, dat dit in de raad tot uiting komt. Het zou toch beter zijn geweest, indien men wat meer reserve ten aanzien van de klachten had getoond en wat meer ..good will' van de N. Z. H. had ver wacht. Want het is geen kunst om met allerlei gegronde bezwaren tegen de autobussen te komen en het is in over eenstemming met de romantisch aan doende gevoelens van velen om de thans verdwenen tram nu te g?an idealiseren, maar zo komen we er nooit. Daarom spreekt Groenendaler de ver wachting uit, dat Heemstede, nu we op de drempel van een nieuw jaar staan, •definitief afscheid neemt van de tram laat het zijn met een bedroefd hart maar tevens met hét vaste besluit krachtig mede te werken, teneinde te bereiken, dat de thans ingevoerde autobussen het verkeer op een behoor lijke wijze onderhouden. In een bijeenkomst van de Raad van Bij stand van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordholland heeft de voorzitter, mr. Chr. P. van Eeghen, enkele beschouwingen gewijd aan de economische toestand. De wederopbouw van het leven en dit geldt ook in de economische sector gaat met groter zwarigheid gepaard dan we in de vreugderoes der bevrijding hadden verondersteld. Het tempo der vorderingen is vertraagd en deze spreken dus minder tot de verbeelding. Dit draagt het gevaar van vermoeidheid in zich, waartegen ook het bedrijfsleven zich dient te wapenen. Maar niet slechts tegen te wapenen, ook tegen tc strijden, aldus mr. Van Eeghen. Het is geboden het daarheen te leiden, dat de economische banden tussen Nederland en zijn achterland, zo spoedig de kans daartoe bestaat, zullen worden vernieuwd. Wat nu kan beter strekken tot bevordering van dit natio nale belang dan een spoedige voltooiing van het Amsterdam-Rijnkanaal? Het is daarbij moeilijk te verstaan, wel ke motieven tot bezuiniging op de uitvoe ring van dat werk hebben gegolden. Het gaat hier om een kapitaalsuitgave, die bij verbetering der toestanden in Duitsland haar rente behoorlijk belooft in te brengen. Bij mij bestaat geen twijfel, of de wet gever zal het belang, dat Nederland heeft bij een Rijnverbinding, ver uitgaande bo ven een locaal Amsterdamse aangelegen heid, niet uit het oog verliezen. De industrialisatie van de Provincie vindt wel enige verdere voortgang, maar toch niet in de mate, waarop men vóór enkele jaren durfde hopen. In die bedrijven, welke gerekend wor den onder de verzorgingsindustrie, blijft de levendigheid, in het algemeen gespro ken, op peil. Daartegenover zijn er an dere takken van nijverheid, waarin welis waar van slapte nog geen sprake is, maar waar men met een achteruitgang van zaken in verloop van jaren toch rekening meent te moeten houden. Voldoening uitte spr. over de inschrij vingen voor Javatabak. die te Rotterdam en Amsterdam zijn hervat en over de vei ling voor diverse overzeese theesoorten. Vooral de opbrengst der aangeboden ta- j bakken blijft veel voldoening geven: over die der thee valt, zolang het aanbod nog de productie van onder abnormale omstan digheden gewonnen soorten betreft, geen definitief oordeel uit te spreken. De bonte reeks van heffingen, niet slechts ten laste van ondernemers en on dernemingen, maar ook van particulieren, vindt haar complement enerzijds in af stoting van onbelegde gelden, maar ander zijds in verkopen van kapitaalgoederen. Nu de maximumprijs t. a. v. gebouwd eigendom is vervallen, mag men een ople ving verwachten van de huizenhandel in en buiten de herstelde veilingen en is men benieuwd naar de invloed, welke deze op de prijsvorming zal hebben. De effectenmarkt leent zich reeds veel langer tot een dergelijke uitverkoop, tot af stoting van waarden, welke vervanging vin den in staatsleningen, die vervolgens geof ferd worden op het ons allen zo vertrouw de fiscale altaar. De spaarder is weer enige schreden geavanceerd op de weg naar de have-not toestand. Maar geen nood, aldus spr. De Spaarraad zal raad schaffen, na tuurlijk goede en een goede raad is een maal duur. Niettemin is met zijn ups and downs het jaar 1948 voor de Amsterdamse effecten beurs toch nauwelijks bevredigend te noe men. Een zekere uitbreiding van het aan tal verhandelde fondsen kan niet opwegen tegen de boven geschetste uitverkopen en die van Amerikaanse obligatiën en prefe rente aandelen. Het strekt tot voldoening, dat onlangs overeenstemming is bereikt tussen de Joint Export and Import Agency en de vertegen woordigers der Nederlandse en Belgische scheepvaartbelangèn over de aanvoeren naar Duitsland, bij welke tot dusverre de Duitse Noordzeehavens bevoordeeld werden ten detrimente van die der Benelux. Deze ook voor de Nederlandse havens verheu gende regeling is een tastbaar gevolg van het onderling getroffen economisch ac- coord. Nog slechts een jaar en dit zal ten volle van kracht worden. De gecompliceer de vraagstukken, welke zich te dezen op zichte voordoen, hebben de gezette aan dacht van tal van hoge functionarissen uit de drie landen. Men mag hopen, dat met hen ook vertegenwoordigers van het be drijfsleven zioh tot hun oplossing zullen lenen om de Benelux aldus tot een succes te maken, dat tot navolging in ruimere kring prikkelt. Een Haarlemse kolenhandelaar had een vergissing begaan met de dis tributiebepalingen, waardoor een groot aantal klanten 10 cent per mud te veel berekend was. Toen de man daarop door de controledienst gewezen werd, ging hij berekenen, hoeveel ad ministratie er voor nodig zou zijn, om zijn klanten de te veel betaalde dub beltjes terug te betalen. Het ging om een bedrag van f 38.20.of driehonderd twee en tachtig dubbeltjes. De kolenman kreeg het lumineuze idee om aan de controledienst te ver zoeken. dit bedrag af te mogen dragen aan de „Vereniging tot bestrijding van de tuberculose". Dit werd goed gevon den. omdat het spel met de dubbeltjes al te omslachtig bleek te zijn. Hier is. dunkt mij, een zeer gelukkig precedent geschapen. Verleden week heeft een ambtenaar van de Prijsbe- heersing ons weer eens uitvoerig ver teld. hoeveel overtredingen er op dit gebied in Haarlem en Omstreken de laatste maanden voorgekomen zijn. De boosdoeners waren in verschillende ge vallen te goeder trouw, maar het recht moet zijn beloop hebben en de boete werd opgelegd. Nu gun ik de Staat ook een inkomen, maar is de administratieve rompslomp niet dikwijls zo groot, dat het proces meer gaat kosten dan de boe te die betaald moet worden? Als de Prijsbeheersing het voorbeeld van de kolenman eens volgde. Het gevaar dat winkeliers en andere ondernemers met vreugde de Prijsbeheersing zullen tar ten, om de t.b.c.-bestrijding te steunen, dienen we maar op de koop toe te ne men. Op Zondag 2 Jannari VolendamZaandijk QuickVelsen V.V.E.—Helder D.ïS.D.E.M. R.K.V.V.A.T.I.W. Swift—D.C.G. C.S.V.—W.S.V. V.V.Z.—R.K.A.VXC. I.E.V.Madjoe Onze GezellenA.S.R. N.A.S.—T.D.O. TeylingenV.V.S.B. Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 u. op open briefkaart aan de Sportredactie van het Kasteel van Aemstel, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespon deerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden on derzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club 2, gelijk spel 3. Naar wij van bevoegde zijde verne men heeft de directie van de N.S. in principe besloten weer stoptreinen in de Bollenstreek te laten rijden. Indien blijkt, dat er voldoende electrisch ma teriaal is, hoopt men in October van het volgend jaar de nieuwe dienstregeling in te voeren. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Zaterdag 1 Jan. a.s. audiëntie ver lenen van 12 tot 1 uur voor de Eerw. Broeders, Zusters en leken en van 1 uur tot 2 uur voor de Geestelijken. Woensdag 5 Januari, 's middags om 3 uur. zal de Zweedse schooi, gelegen aan de Vondelweg nabij de Eksterstraat, of ficieel in gebruik worden genomen. In dit gebouw zal worden gehuisvest de P. H. van der Leijschool. Het bestuur van de Zandvoortse Unie van Overheidspersoneel is als volgt sa mengesteld: Voorzitter F. de Jong (Alg. bond van ambtenaren), secretaris P. Brune (Chr Bond), 2e voorzitter J. C. M. van Eyck (Arka) en 2e secretaris J. Jansen (St. Paulus). Hedenavond houdt de K.A.B., afd. Zandvoort, een ledenvergadering. Een speciaal daartoe uitgenodigde spreker zal het woord voeren over het wetsont werp tot regeling van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. Ook niet-le- den hebben toegang. Aanvang 8 uur. De K.L.M.-persdienst deelt mede be treffende de posities van de vliegtuigen op de AmsterdamBatavia-route, dat de PHTEP (Constellation), gezagvoer der Vickerstaff, in Basra js. Dit toestel, dat ingezet was voor de gezinshereni ging, is Woensdagavond uit Amsterdam vertrokken en staat sinds Donderdag in Basra. De passagiers (20 volwassenen. 16 kinderen en 18 babies) verblijven in een hotel te Basra en stSan onder voort durende zorg van de 'K.L.M.-vertegen- woordiging. De PHTEY (Skymaster vrachtma chine, geen passagiers), gezagvoerder Risseeuw, is te Bangkok. Te Batavia bevinden zich de volgende vliegtuigen: PH—TAT (DC4). PH—TDE (Constellation), PHTSC (Skymaster) en PHTET (Constellation). De Arabische Liga bestudeert thans een nota. die aan alle ledenstaten van de Liga zal worden gezonden. Hierin wordt gevraagd aan Neder landse vliegtuigen toegang op hun vliegvelden te weigeren als reactie op de „Nederlandse agressie" tegen Indo nesië. De bijzondere situatie van de Ne derlandse schepen, die varen door het Suezkanaal, wordt eveneens bestu deerd. 1 De Zuid-Hollandse Ijsbond. Hollands Merendistrict. wijst erop. dat de ijstoe stand van de Zuid-Hollandse meren en plassen nog te slecht is voor toerisme op de schaats. De bekende Molentocht, groot 50 km. geprojecteerd over de binnenwateren zal. ijs en weder dienende. Donderdag en Vrijdag a.s. worden gereden. Beide dagen kan gestart worden na 11 uur 's morgens, te Leiden bij café Zomer- zorg en op de Oude Wetering, paviljoen De Brasem. Indien de vorst aanhoudt zullen zeer waarschijnlijk de Meren- tochten van Zaterdag a.s. af gehouden kunnen worden. Op Donderdag 30 December zullen te Almelo proefwedstrijden lange baan worden gehouden, terwijl Deventer op Zondag 2 Januari het provinciale kam pioenschap van Overijssel lange baan organiseert. Vrijdag 31 December zullen te Hoofd dorp wedstrijden om het kampioen schap van Nederland korte baan wor den gehouden. Officieel wordt aan het A.N.P. mede gedeeld, dat de regering van Indonesië, in afwachting van nader overleg met de regering in Den Haag met het oog op de plicht om zo spoedig mogelijk rust en veiligheid in geheel Indonesië te herstellen, besloten heeft een aantal der republikeinse autoriteiten tijdelijk enige berghotels buiten Java als woonplaats aan te wijzen. De heer J. A. Wormser, directeur van de dagbladen „Preangerbode", „Locomo tief" en „De Vrije Pers" heeft aan dr. Beel verzocht bij de Veiligheidsraad te protesteren tegen de ontvoering van J G. Th. Voets door de republikeinse mili taire politie uit Kalioerang op 19 De cember, waar hij als afgevaardigd zij ner dagbladen bij de C. v. G. D.~egen deze ontvoering geen protest heeft aan getekend. Volgens het te Batavia verschijnende „Dagblad" bestaat onder de Chinezen te Batavia en elders grote ontstemming over de houding van de Chinese afge vaardigde in de Veiligheidsraad. „Onder de Chinese bevolkingsgroep wordt over wogen, welke maatregelen dienen te worden genomen om de regering van Nanking er toe te brengen haar houding t.a.v. het Indonesische vraagstuk radi caal te wijzigen in verband met het grote gevaar, waaraan talrijke Chinezen zou den worden blootgesteld, wanneer in derdaad zou gebeuren, waarvoor de Chi nese afgevaardigde pleitte ter ondersteu ning van het Amerikaanse standpunt, aldus „Het Dagblad". Naar wij vernemen zal binnenkort een hoeveelheid van 3000 ton rijst en 20mi'- lioen meter textiel vanuit West-Java naar midden Java worden vervoerd er onder de bevolking gedistribueerd. Het voorlopig „ijs en weder dienende programma van de K.N.S.B. luidt: Donderdag 30 December: Rotterdam, Kralingen, provinciale kampioenschap pen van Zuid-Holland. Vrijdag 31 December: St. Pancras, na tionale wedstrijden. Zaterdag 1 Januari: Warmenhuizen. wedstrijden om de S.I.S.-beker. Alle wedstrijden gaan over 500, 1500 ên 3000 meter. (Van onze Haagse redactie) Naar hedenmorgen een officiële woord voerder te Den Haag mededeelde, heeft de ministerraad gisteravond zijn beraad over Indonesië, in het licht van de be handeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad, voortgezet. Er is verder contact met Batavia op genomen. Bij een nieuwe behandeling van de Indonesische kwestie zal de heer Van Royen wellicht een nieuwe ver klaring afleggen, aldus werd medege deeld. b Dr. Beel is hedenochtend per vlieg tuig naar Palembang gevlogen voor de installatie van de Wali-Negara van Zuid- Sumatra. Bij deze installatie heeft hij een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: Het getuigt van wijs inzicht en tevens van gepaste bescheidenheid van de (ad vies) raad, dat in de resolutie van 19 Augustus tegelijkertijd de mogelijkheid werd opengelaten voor de nog niet aan gesloten gebiedsdelen van Zuid-Suma tra om gezamenlijk een hechte eenheid te vormen, welke langs democratische weg aan de haar samenstellende delen de gelegenheid zal geven zich orga niseren in autonome gebieden met een grote zelfstandigheid. Thans is deze mo gelijkheid tot aansluiting van naburige bevriende volksgroepen ook neergelegd in de door de Raad ontworpen en op 18 dezer voor de Voorlopige Federale Regering vastgelegde staatkundige or ganisatie Soematera Selatan. Voor de hier bedoelde verdere ont wikkeling en uitbouw zijn de gebeurte nissen van de laatste dagen van grote betekenis. Deze gebeurtenissen zijn het gevolg van het feit, dat de Nederlandse regering zich gedwongen heeft gezien maatregelen te treffen, opdat de voor waarden worden geschapen, welke no dig zijn voor het Indonesische volk om het recht op zelfbeschikking vrijelijk te kunnen uitoefenen. Onveranderlijk blijft daarbij het doel van de Nederlandse re gering om op zo kort mogelijke termijn te geraken tot de vorming van de on afhankelijke Verenigde Staten van In donesië. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening 314 Nederl. 1948 3.31/, Nederland 1947 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fac Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubbei Hol) Amerika Lt)n Kon. N Stoomb. Mil Scheepvaart Unie H.V.A. Dell Mij. eert. slot 28/12 lOOó-gb 98 98 99% 99 4* 158gb* 160'/2gb 113 153 140gb OOt/jgb 274% 275 250 227 226% 317% 318 171 gl 163 146(4 162% 163(4 172gb 155(4 157b

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2