TWEE NIEUWE RESOLUTIES inzake de Nederlandse actie OMVANGRIJKE VERNIELINGEN IN SOERAKARTA Moeder van Kard. Mindszenty getuige van arrestatie DE C 97, TWEE MAAL ZO GROOT ALS VLIEGEND FORT Soekarno moet binnen vier en twintig uur worden vrijgelaten Nederlandse leger was sneller dan vernietigingsploeg in Madioen Ruhr onder internationale controle Osservatore RomanoEen der mannen in de voorste linies Bergruimte voor drie vrachtauto's WTm" Mëflfü wd draatisph Tot hoofd en hart Het weer WOENSDAG 29 DECEMBER 1948 72sfe JAARGANG No. 24345 Vandaag verklaring van Nederland Madioen Sumatra Veiligheidsraad niet gunstig gezind Loopt termijn om zes uur af? Regering vanmorgen nog in beraad Duitse politici sceptisch gestemd Einde van vorstperiode V erontwaardiging in de wereld EEN NIEUWE REUS IN DE LUCHTBRUG Twee dekken AUTO RAMT HUIS Een millioen voor roulette Extra-treinen tijdens de jaarwisseling VEILIGHEIDSRAAD WEER BIJEEN BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand f 4.55 per kwartaal. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Na enigre uren discussie over de situatie in Palestina, waarin hij overvloedig gelegenheid had gehad te betreuren, dat twee zijner jongste resoluties (resp. van 4 en 16 November j.l.) zo goed als dode wetten waren gebleven, is Dinsdagmiddag de Veiligheidsraad zijn aandacht weer gaan wijden aan de toestand in Indonesië. De Raad nam twee resoluties aan, één tot vrijlating van Soekarno c.s. en één, waarin de consulaire vertegenwoordigers in Batavia om inlichtingen wordt gevraagd. in deze resolutie, dat de Nederlandse regering geen gevolg heeft gegeven aan het verzoek tot onverwijlde invrijheid stelling van de President en andere ge vangen genomen politieke leiders der Indonesische Republiek, en verzoekt haar, thans binnen 24 uur tot deze vrij lating over te gaan en haar dienaan gaande te berichten. Hoewel de auteur van de ontwerp resolutie, China, de gedachte van zich afwierp, dat hij bedoeld zou hebben een blaam uit te spreken aan het adres van de Nederlandse regering, bleef de Ne- De eerste resolutie was ingediend door de gedelegeerde van China en verkreeg de steun van de Verenigde Staten, Ca nada, Argentinië, Columbia, Syrië, de Sovjet-Unie en de Oekraïne, welks ge delegeerde sinds gisteren aanwezig is, terwijl de gedelegeerden van Groot-Brit- tannië. Frankrijk en België zich ont hielden. De Veiligheidsraad constateert De bijzondere correspondent van Ane- ta meldt, dat Soerakarta na de acties een stad zonder grote gebouwen, zon der electriciteit, waterleiding en tele foonverbindingen is. De Nederlandse troepen kwamen wel snel, doch toch nog juist enkele uren te laat. De rep- jlikeinse troepen waren tevoren weggetrokken, doch hadden de stad overgelaten in handen van vemie- lingstroepen, die hun werk wel grondig hebben gedaan. Thans zijn ploegen ex perts en technici in de stad aangekomen en is men met man en macht bezig om de schade te herstellen. De grote electriciteitscentrale is gron dig vernield. Ook de telefooncentrale is vernield, terwijl de waterleiding op twee plaatsen is opgeblazen. In het algemeen meent men echter voor het herstel van de openbare bedrijven drie maanden no dig te zullen hebben. Alles wat met de Het enige lichtpunt is de vondst van 45 locomotieven, waarvan negentien in crde zijn en de rest verwaarloosd is. De baan is voorzover deze het Solose betreft in orde De positie van de loco motieven van de Indonesische spoor wegen, is thans beduidend gunstiger ge worden. aangezien in Djoc.ia 32 berg- locomotieven werden aangetroffen. Soe rakarta komt langzamerhand tot rust- De mensen tonen zich nog bevreesd. De winkels zijn gesloten. Rijst kost 300 roepiahs per liter De arbeiders komen nog maar weinig opdagen en als zij ko men is het in het vooruitzicht van en kele liters rijst en textiel. De bestuursvoering Soerakarta is gunstiger dan in Djocja, aangezien zo wel de Soesoehoenan als de Mangkoe- negara steun toezegden. De legionnaires van de Mangkoe zullen weer opgeroe pen worden om bewakingsdiensten te verrichten. Van officiële zijde wordt gemeld, dat thans duidelijk is gebleken, dat Madi oen voor vernietiging gespaard is ge bleven, doordat de Nederlandse troepen de stad vroeger bereikten dan de re publikeinen verwachtten. Een Nederl. colonne achterhaalde 20 km. voor de stad een republikeinse vernielingsploeg De bevolking was aangezegd de stad te ver laten en dezelfde avond zou de stad geheel vernield worden. Op vele plaat sen lagen vliegtuigbommen van 500 kg. Een wachtmeester van een pantser jeep-colonne wist in de electrische cen trale de brandende lohten te doven. Toen het station reeds door Nederlandse troepen was bezet, werd de volgende te lefonische order van republikeinse zijde onderschept: „Het tijdstip van vernie ling is aangebroken". Op het stations emplacement bevinden zich 21 grote en 13 kleine locomotieven en 80 wagons, die intact zijn. In enkele wagons was een complete drukkerij, afkomstig uit Malang, opgeslagen. In kampen in de omgeving zijn 47 Indo-Europese man nen, vrouwen en kinderen bevrijd, van wie velen ondervoed waren. De Wali Negara van Oost-Java, Kosoe- monegoro, hield een radiorede voor de bevolking, waarin hij o.m. zeide, dat geheel Java thans bezet is door het rijksleger en dat „met de opbouw thans kan worden begonnen". „Meldt u en levert uw wapens in bij het bestuur, bij politie of leger, opdat uw veiligheid verzekerd zij", aldus Kosoemonegoro. Een correspondent van Aneta ver neemt, dat bij de bezetting van de ha venplaats Sibolga geen weerstand werd geboden aan de Nederlandse troepen. De stad viel onbeschadigd in Nederlandse handen. De toestand is rustig, doch de bevolking is nog bevreesd voor terroris me. In Balige bliezen terugtrekkende Republikeinse troepen de electrische centrale op! De Chinese bioscoop werd in brand gestoken. Alle gevangenissen waren verlaten en sterk verwaarloosd. De voedseltoestand in Tapanoeli is vrij gunstig. Op de vlakte van Balige zijn de sa- wahs plantklaar. Alle in Tapanoeli be zette plaatsen bleken sterk verwaar loosd. Dinsdag is te verstaan gegeven, dat de verdere houding van de Raad zal af hangen van de mate waarin Nederland zal voldoen aan de eisen, die door de Raad zijn gesteld. Wanneer in de zitting van Maandag al gebleken was, dat de lei dende delegaties genegen waren Neder land tijd te laten voor het geven van zijn antwoord, temeer daar dit antwoord ook door diplomatieke kanalen kon vloeien, dan kon dit, zoals thans in de wandel gangen van Amerikaanse zijde werd te verstaan gegeven, slechts een verande ring van toon in de beoordeling van de Nederlandse actie betekenen, geenszins echter een essentiële wijziging. De toon waarin gisteren de beide re soluties behandeld werden was, naar de speciale correspondent van A. N. P. mee deelt, voor Nederland allesbehalve vlei end. Hij varieerde van de gebruikelijke Sovjet-Rusisische beschuldiging van „ko loniale verdrukking" tot de Syrische aantijging van gebruik van concentra tiekampen. Er wordt dan ook aan Ne derlandse zijde generlei optimisme ge koesterd ten aanzien van de woorden, die in de Raad gewisseld zullen wor den wanneer vandaag de Nederlandse verklaring door de delegaties onbevre digend geacht zou worden. In het bij zonder in de kwestie van de vrij lating der gevangenen is het moeilijk te verwachten, dat de Raad tot enige matiging van zijn standpunt geneigd zou zijn. Wanneer het antwoord onbe vredigend is dan moet zeer wel reke ning gehouden worden met voorstellen tot uitoefenen van druk op Nederland. De door de Veiligheidsraad gestelde teimijn van 24 uren, waarbinnen de In donesische leiders door de Nederlandse autoriteiten in vrijheid gesteld moeten zijn, loopt, volgens A.P., hedenmiddag te zes uur af. is een vereniging voor polo te paard opgericht. De eerste worden op een houten paard gegeven, maar binnenkort gaat men met echte paarden spelen. Te Hillegersberg Iessen derlandse gedelegeerde erbij, dat objec tief gezien de tekst deze blaam zeker bevatte. Voornamelijk om deze reden achtte dr. Van Roy en het prematuur, dat de Raad reeds thans, dus zonder de morgen door de Nederlandse delegatie te verstrekken inlichtingen, ook op het stuk van vrijlating der politieke gevan genen, af te wachten, deze ontwerp-re- solutie zou aanvaarden. Dit thema heb ben verschillende leden van de Raad op voor ons onaangename wijze uitgespon nen. De vertegenwoordiger der Sovjet- Unie, de heer Malik, constateerde, dat de Nederlandse regering bezorgd was voor haar prestige, maar dat zij het geenszins was voor het prestige van de Veiligheidsraad, dat zij met haar hou ding saboteerde. In ieder geval had de Raad op te komen voor zijn prestige. De vertegenwoordiger van India merkte op, dat blijkbaar tot de Nederlandse auto riteiten nog steeds niet de betekenis was doorgedrongen van het in de Vrijdag j.l. aangenomen resolutie vervatte woordje „forthwith", hoewel dit toch een der duidelijkste woorden was in de Engelse taal. De vertegenwoordiger van Austra lië, Kol. Hodgson, was van oordeel, dat er reden toe zou zijn, indien de resolu tie een blaam bevatte. In de discussie over deze ontwerp resolutie heeft verder de Nederlandse gedelegeerde aangevoerd, dat er geen sprake was van eigenlijke gevangenhou ding van de politieke leiders: zij waren in wat de Fransen noemen „liberté surveillée". waartegen door andere de legaties werd ingebracht, dat dit zeker ook geen eigenlijke vrijheid was. Dr. Van Royen verkeerde verder in de minder prettige positie, dat h(j de Raad moest mededelen, dat hij hem nog niet de gisteren toegezegde informaties kon verstrekken, daar het overleg in de boezem der regering te Den Haag zowel ais het overleg tussen Den Haag en Ba tavia nog niet waren beëindigd. Hij kon niettemin de Raad beslist verzekeren, dat de gevraagde informaties vandaag te zjjner beschikking zouden zijn. (Zie ook pagina 3). (Van onze Haagse redacteur) Ook hedenmorgen waren de ministers Drees, v. Schaik. Sassen, Stikker. Schok king en Götzen nog in beraad bijeen, om te komen tot opstelling van de defi nitieve instructies aan dr. v. Royen, voor de verklaring, welke hedenmiddag in de Veiligheidsraad zou worden afgelegd, inzake de vrijlating der republikeinse leiders. De eerste krijgsgevangen genomen repu blikeinse soldaten staan vol belangstel ling te kijken naar een stuk Nederlands afweergeschut in Djocja. Het zijn dan ook wel heel jonge soldaatjes, nauwe lijks de kinderschoenen ontgroeid. Dr. Jan van Royen en de Britse gede legeerde Maberly Esler Denning bespre ken de Indonesische actie gemoedelijk vóór de felle debatten gisteren in de Veiligheidsraad begonnen. Amerika, Frankrijk, Engeland en de landen van de Benelux hebben thans officieel de belangrijkste industrieën in het Ruhr-gebied onderworpen aan een internationale controle, haar alle oor logsproductie verboden en opgedragen voor de vrede te werken. Deze beslis sing is gisteren in een officieel commu niqué in de zes hoofdsteden bekend ge maakt en vormt het hoogtepunt van een conferentie van zes weken te Londen, welke is bijgewoond door vertegenwoor digers van de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Luxem burg. Het ontwerp-statuut is in zijn hui dige vorm een belangrijke concessie van Amerika en Engeland aan Frank rijk. Een internationale controle-orga nisatie zal controle uitoefenen op de in het Ruhr-gebied voortgebrachte hoeveelheden cokes en staal. Hierdoor wordt in principe erkend, dat de ge allieerden permanente controle dienen te hebben over de productie van de voornaamste industrieën van het Ruhrgebied. Zoals wij reeds eerder gemeld hebben, is besloten tot de instelling van een in ternationale contröle-raad. Er wordt in het communiqué geen gewag gemaakt van een eventuele toelating van Rusland tot deze raad, die bekend zal zijn als „de Ruhr-autoriteit". Wel wordt aan Duits land een plaats in de raad aangeboden, zodra in dit land een wettige regering zal zijn gevormd. De Duitsers zullen, evenals de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk, drie stemmen hebben, aan elk der Benelux-landen is slechts één stem toegekend. In het communiqué worden de navol gende drie doeleinden van de conferen tie bekend gemaakt: 1. De ontwapening en demilitairi- satie van Duitsland te verzekeren; 2. Het herstel der landen van Europa, met inbegrip van een democratisch Duitsland, te bevorderen; 3. Die enge verbondenheid van hun economisch leven te bevorderen, die uiteindelijk bij uitsluiting in staat is een vreedzaam en welvarend Europa te waarborgen. Radio-Moskou heeft gisteren de vor ming van een zesmogendhedenbewind voor het Ruhrgebied een overwinning voor de Amerikaanse „reactie" ge noemd. In 'n radiouitzending werd ge zegd. dat een „rechtvaardige oplossing" van het Ruhrprobleem slechts verkre gen zou kunnen worden door Rusland een stem in het viermogendhedentoe- zicht te geven. De Duitse politici staan over het al gemeen sceptisch tegenover de beslui ten, die de Westerse mogendheden over de toekomst van de Ruhr genomen heb ben. In Duitse politieke kringen te Frank fort is b.v. verklaard, dat misschien zal blijken, dat de overeenkomst de kansen op totstandkoming van een West-Duitse staat en op inschakeling van West-Duitsland in een West-Euro- pese gemeenschap vernield hebben. Verwachting tot Donderdagavond: Wisselende bewolking met voorna melijk in de kustgebieden enkele verspreid optredende buien. Aanvan kelijk nog wat afnemende, maar later vooral langs de kust weer toenemende wind tussen West en Zuid-West. Van nacht hier en daar in het binnenland lichte nachtvorst. Overdag weinig verandering van temperatuur. Zon: 8.48—16.37. Maan: 9.33—16.18. Nadat het weer in ons land dagen lang onder invloed had gestaan van een gebied van hoge luchtdruk boven Mid- denEuropa. kwam aan deze toestand een zeer snei einde. In de nacht van Zondag op Maandag begon tamelijk de depres sie-activiteit te herleven en dit had tot gevolg, dat er Maandagochtend al een eerste aanval op het vorstgebieó werd gedaan. De barometers in onze omgeving be gonnen tijdelijk te dalen, maar de aan val leed schipbreuk. Daarna ontwikkel de zich midden op de Oceaan een nieuwe en buitengewoon diepe depressie, die Maandagmiddag IJsland bereikte en aanleiding gaf tot zware stormen in het zeegebied ten Westen van Schotland en Ierland en in het Noordelijk deel van de Noordzee. Het frontensysteem van de depressie verplaatste zich daarna met grote snelheid naar het Oosten en pas seerde gisteren ons land. Radio Vaticana geeft de volgende bijzonderheden over de arrestatie van de Hongaarse primaat Kardinaal Mindszenty, afkomstig van ooggetuigen uit de omgeving van de Kardinaal: Zondagavond om 8 uur, juist toen Kardinaal Mindszenty zijn oude moeder op bezoek gehad had en hij deze naar de buitendeur bracht, hield een auto met politie-agenten, die speciaal uit Boedapest naar Esztergom waren gezon den, voor de deur van het paleis stil. De Kardinaal toonde zich hierop vol komen voorbereid en hij bleek in het geheel niet verrast, toen de staatspolitie hem mededeelde, dat hij gearresteerd werd. Hjj vroeg slechts verlof een jas te mogen halen. Slechts een half dozijn personen, onder wie de bejaarde moeder van de Kardinaal, waren getuige van diens arrestatie. Daarna werd de Kardinaal per auto naar een onbekende bestemming gebracht. Hij ontkende ook, dat de kardinaal contact onderhouden zou hebben met organisaties van Hongaarse ballingen in de Verenigde Staten of met deze orga nisaties plannen gemaakt zou hebben tot restauraie van de Habsburgers. De Osservatore Romano van gisteren schreef, dat deze gebeurtenis is ge schied aan de vooravond van het feest van de H. Thomas van Kantelberg. Deze heilige martelaar, aartsbisschop van Canterbury, werd op 29 December van het jaar 1170 eveneens gearresteerd met de vraag: „Waar is de verrader?" Volgens het gisteren uitgegeven offi ciële Hongaarse regeringscommuniqué over de arrestatie van kardinaal Minds zenty en „dertien medeplichtigen" zou de kardinaal bekend hebben, dat hij ge heime rapporten over Hongaarse aan gelegenheden ter hand had gesteld aan vertegenwoordigers der Westelijke lan den en tijdens een reis door de Ver enigde Staten in 1947 een ontmoeting had gehad met Otto von Habsburg. Mindszenty wordt ten laste gelegd, dat hij de restauratie van de Habsburgers heeft voorbereid in samenwerking met kardinaal Spellman. Tot de gearresteerde „medeplichtigen" behoren behalve de reeds eerder gear resteerde dr. Andras Zachar, de secre taris van de primaat, Mikols Nagy, se cretaris van de katholieke actie. Miklós Bereszteczy, directeur van de katholieke actie te Boedapest, de grootgrondbezit ter Paul Esterhazy, diens secretaris dr. Bagor Horvath, de bankdirecteur Tiva- dar Wydler en de hoogleraar Jusztin Baranyai. De overigen zijn allen gees telijken. Kardinaal Spellman, de aartsbisschop van New York, heeft de hem betreffen de verklaringen van het Hongaarse mi nisterie van binnenlandse zaken, naar aanleiding van de arrestatie van kar dinaal Mindszenty, als vals bestempeld. De verklaring van kardinaal Spellman werd uitgegeven door het bureau van het aartsdiocees van New York. Ference Nagy, de voormalige Hon gaarse minister-president, die thans in ballingschap vertoeft, in de V. S„ noem de de beschuldigingen tegen kardinaal Mindszenty „belachelijk" en „geheel ver zonnen". Hij zeide, dat de kardinaal ge durende zo lange tijd onder zulk streng toezicht had gestaan, dat hij hetgeen hem thans ten laste wordt gelegd niet gedaan kan hebben. Een woordvoerder van de Amerikaan se regering heeft gisteravond de door de Hongaarse regering tegen de gear resteerde kardinaal Mindszenty uitge brachte beschuldigingen als „een poging om de reputatie van de primaat te be zoedelen" beschreven. „Wij hebben alle redenen om aan te nemen, dat de Hongaarse regering tot elke beschuldiging haar toevlucht zou nemen, om de kardinaal in discrediet te brengen," voegde hij hieraan toe. De vroegere Hongaarse gezant te Washington, Szegedy Maszak, zeide, dat de beweringen in het Hongaarse com muniqué „geleken op een zeer kenschet sende mengeling van bepaalde feiten en louter onzin, samengevoegd en om gewerkt tot een samenzwering tot het plegen van hoogverraad." De B.B.C. zeide Maandagavond, dat kardinaal Mindszenty in geheel Oost- Europa wordt gezien als de grootste strijder voor de vrijheid van Hongarije. Radio New York stelt vast, dat de communistische regering de politiek van de vroegere nazistische regering voort zet. Door de nazi's werd de Kardinaal vervolgd wegens zijn „anti-fascistische en anti-nazistische houding" en langer dan een jaar gevangen gehouden. Zoals gemeld zal binnenkort de C-97 gaan vliegen in de luchtbrug naar en van Berlijn. Het zal velen weinig zeg gen: C-97. De DC-3, DC-4 en DC-5 zijn al zo ingeburgerd, dat menigeen wel weet, welke vliegtuigen met deze let ters en cijfers worden bedoeld. De techniek staat echter niet stil en steeds komen er nieuwe typen vliegtuigen aan de markt. De C-97 is er daar een van en met dit teken duidt de Amerikaanse luchtmacht een harer nieuwe transport toestellen aan. De C-97, een product van de Boeing vliegtuigenfabriek te Seattle in de staat Washington, is als transport-vliegtuig ontwikkeld uit de bekende vier-moto- rige bommenwerper B-29 „super for tress". Het transportvliegtuig heeft de zelfde vleugels, staartvlakken en lan dingsgestel als het superfort, maar heeft een romp die tweemaal meer inhoud heeft en bijna vier meter langer is. Het opmerkelijke van de C-97 is, dat de romp van boven naar beneden de vorm heeft van een omgekeerde „8", het kleinste cirkeltje van de acht ligt hier beneden, het grootste er bovenop. In werkelijkheid is de romp in tweeën ge deeld: het onderste heeft dezelfde dia meter als de superfort-romp en daar bovenop heeft men een grotere romp gebouwd di eeen breedte heeft van 3.35 meter. De C-97 heeft twee dekken. Het on derste heeft twee afzonderlijke cabines; het bovenste is de hoofdcabine, die'een lengte heeft van bijna vier en twintig meter. In de achteronderzijde van het toe stel (de achteronderzijde maakt een hoek van naar schatting twintig a dertig graden met de bodem, wanneer het toe stel op de grond staat) bevinden zich grote laaddeuren en een laadklep. Daardoor is het mogelijk voertuigen aan boord te nemen. Een electrische takelinrichting, die over bijna de ge hele lengte van de romp (ruim drie en dertig meter) verreden kan worden, kan goederen aan en van boord helpen brengen. Drie volgeladen vrachtauto's van anderhalve ton of twee lichte tanks kunnen in de romp een plaats vinden. De cabines kunnen ook zodanig wor den ingericht, dat de C-97 honderd vier en dertig volledig uitgeruste man schappen kan vervoeren. Ook kan het vliegtuig worden gebruikt voor het verplaatsen van drie en tachtig ge wonden, die op draagbaren kunnen worden vervoerd, en vier verplegers. De normale bemanning bestaat uit piloot, tweede piloot, boordwerktuig kundige, marconist en navigator. Behalve het gedeelte in de staart is de gehele romp „pressdrised", d.w.z. de inzittenden zullen geen last hebben van luchtdrukverschillen, welke vooral op treden bij het vliegen op grote hoogte. De C-97 heeft een vleugelspanning van 43,1 meter, een lengte van 33,64 m. en een hoogte van 11,6 m. Het toestel weegt ledig 31.780 en geladen 61.290 ki logram. De maximum-snelheid bedraagt 560 kilometer per uur, de kruissnelheid 480 kilometer per uur, de actie-radius 5600 kilometer en de normale vlieghoogte 7625 meter. De afmetingen en presta ties van de C-97 spreken nog meer, wanneer men ze vergelijkt met die der Douglas „Skymaster", die thans door de Amerikanen hoofdzakelijk voor de luchtbrug worden gebruikt. De Dou glas DC-4 „Skymaster", of, zoals de Amerikaanse luchtmacht dit toestel aan duidt, de C-54, heeft een vleugelwijdte van 35,8 meter, een lengte van 28,6 me ter en een hoogte van 8,4 metér. Ledig gewicht 16.526 kg., geladen 28.150 kg. Maximum-snelheid 438 kilometer per uur op 4270 meter hoogte, kruissnelheid 382 kilometer per uur op 4640 meter. Uit de militaire C-97 is ontwikkeld de YC-97B, of, zoals de fabriek haar aankondigde, model 377 „stratocruiser" De „stratocruiser" is besteld door de „Pan American World Airlines", „Scan dinavian Airlines System" en „British Overseas Airways". De eerste „stratocruiser" vloog op 8 Juli 1947. De afmetingen en prestaties verschillen enigszins van de C-97. Zo weegt het toestel ledig 35.830 kg. Het is er op berekend 25.375 kilogram vracht te vervoeren. Al is dan de burger-uitvoering van de C-97 nog niet afgeleverd, de militaire voorloper zal binnenkort voor het eerst in Europa te zien zijn. Van deze mili taire voorloper zijn inmiddels verschei dene versies uitgevoerd. De Amerikaan se luchtmacht heeft thans o.a. de C-97A B en C in gebruik. De Dondense journalistieke wereld was gisteren ten prooi aan hevige emoties en de directeuren van de ochtendbladen stonden voor een gewetensvraag, zoals zij nog zelden m hun loopbaan gekend hadden. Dit alles omdat een Londens avondblad de eerste blad zijde van een Frans weekblad, waarop bovenstaande foto stond van de baby van Prinses Elizabeth, Prins Charles, gereproduceerd had. Twee dagen voor de doop haa Cecil Beaton een der nof fotograf en, deze foto gemaakt en aan alle fotobureaux gedistribueerd met het uitdrukkelijk verbod, dat zij niet eerder dan 2 Januari gepubliceerd mocht worden, teneinde een gelijktijdige verschijning overal ter wereld te verzekeren. Op hnn*°°h lJ wi* p"blJcatie volgde overleg met het hof, maar daar was men onvermurw- oadr. het bleef 2 Januari. Wat deed nu de Londense Evening Standard gisteren? Die aruKte op haar frontpagina de eerste pagina af van het Franse weekblad „Samedi Soir" waarop de oewuste foto voorkwam. Sir Frederick Browning, de intendant aan het oj ran Prinses Elizabeth, en de hertog van Edinburgh kregen zoveel telefoontjes, dat aenertog er tenslotte in toestemde, dat de foto's onmiddellijk vrij waren, en zo draaiden de andere avondbladen triomfantelijk met de foto op de frontpagina. Maar toen kwam de persaienst van het paleis in actie en verordineerde, dat de datum van 2 Januari nog steeds van kracht was. Inmiddels waren de kranten echter al op straat. Op het gevaarlijke kruispunt Schaaps- weg—Veenderweg te Ede, waar de be bouwing het uitzicht bemoeilijkt, werd gisteren de luxe wagen van de Benne- komse advocaat mr. A. van der D. in de flank aangereden door een van rechts komende personenauto, bestuurd door Van H. uit Oosterbeek. De auto van mr. Van der D. werd van de weg afgewor pen en ramde met flinke vaart de voor gevel van het hoekhuis, dat de in dit verband tragi-komische naam „Welkom" draagt. Er werd een geweldige ravage aangericht: de gevel stortte in en ver pletterde het voorste gedeelte van de wagen, die met zijn neus in de woon kamer van de huiseigenaar stond. Mr. Van der D. kreeg enkele hoofdwonden. De andere bij de aanrijding betrokken wagen werd zwaar beschadigd, de inzit tenden liepen geen letsel op. Blijkens mededeling van de zijde der Posterijen te Batavia kon vandaag uit Batavia Nederlandse luchtpost naar Am sterdam worden gezonden. Over de aard en verbinding kon geen mededeling worden gedaan. j ln het leven moet ge u aanpassen ev j toch uzelf blijven. j Naar wij vernemen, heeft een Nederland se groep zakenlieden een millioen gulden bijeengebracht ten behoeve van de exploi tatie van roulette te Scheveningen en Zand* voort. Dit geld wordt gestort bij de Rotter damse Bank N.V. en blijft daar disponibel tot 1 Augustus 1949. Men hoopt, dat voor dien een wetswijziging tot stand is gekomen* welke exploitatie van een of twee Neder landse casino's, zij het in strikt gereglemen teerde zin, zal mogelijk maken. Het openstellen van deze mogelijkheid wordt dringend noodzakelijk geacht, in verband met de concurrentie tussen Bel gische en Nederlandse badplaatsen, die zich naai men stellig verwacht, na het tot stand komen van de Economische Unie, zal open baren. Bovendien wordt gereglementeerde roulette, die fair geëxploiteerd wordt, in verhouding tot de thans toegelaten totali- sator bij paardenrennen een niet zo sterk kansspel, omdat bijkomstigè factoren van technische aard alsmede het gebruik van „le vend materiaal" bij roulette zijn uitge sloten. Men hoopt op een spoedige indie ning van een wetsontwerp en verwacht, dat binnenkort in de Tweede Kamer vra gen over roulette-mogelijkheden aan de mi nister van Justitie zullen worden gesteld. In verband met de jaarwisseling heb- oen de Spoorwegen Vrijdag 31 Dec, Zondag 2 en Maandag 3 Januari een aantal extra-treinen ingelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1