Zuid-Kennemerland en het vreemdelingenverkeer Veel Amerikanen verwacht I ALBERT HEIJN opent Commissaris der Koningin „Bloemlust" Aad de Koning wint 500 en 1500 meter te Diemen BLIKSEMAFLEIDERS EEN HALF POND HEERLIJKE BISCUITS VOOR 25 CENT STILLE ARMEN Unieke kersttentoonstelling in Lisse Buyen tweemaal tweede r, ik hou van je SLOT DEFECT? WAPENTHEELEPEL Gegevens over infiltraties gepubliceerd Mary, HERINGA WUTHRICH HANDEL IN BONNEN Hoge geldboeten Gratis! Nieuw Rapport C. v. G. D. Neutrale stem over Djocja goed prijshoudend WOENSDAG 39 DECEMBER 1948 PAGINA 2 Cees Laseur demonstreert team-wark - „DE SLEUTELSPECIALIST" Valse munter gearresteerd H.O.V.-concert Beiaardprogramma Burgerlijke Stand Bij een '/j pond koffie on ton ons thee: FAILLISSEMENTEN Nieuwjaarsreceptie Commissaris der Koningin „Eileen" gaat niet door BEVERWIJK Dertig-jarig jubileum AFSCHEID DR. ELSINGA H. C. L. Looman met pensioen 30-jarig jubileum Uit de R.K. Leeszaal HEEMSTEDE Afscheid en jubileum bij gemeente De stand van bet schaak- tournooi in New York Nederlands dames-hockey team naar Engeland Sportsnippers IJMUIDEN Parochiële Driekoningen avond VELSEN V oetbalprogramma VELSEN-NOORD Gidsendag Collecte „Schulpen" studeert Documenten buitgemaakt Moordenaar in arrest Kettwich Verschuur naar Beiroet Bevolking niet vijandig Aankomst „Sibajak" Beurs van Amsterdam Van alle Nederlandse, provincies heeft Noord-Holland de voornaamste beteke nis voor het vreemdelingenverkeer en dit is te danken aan de grote variatie van natuurschoon, bezienswaardigheden en interessante steden, aldus sprak de heer S. G. van Gink, directeur van „Haarlems Bloeien voorzitter van de Provinciale Bond voor Vreemdelingen verkeer op een gisteren gehouden pers conferentie. Zuid-Kennemerland neemt in onze provincie een belangrijke plaats in en zijn belangen zijn Haarlemse be langen efi omgekeerd, zodat als het ware geheel, vanzelf een streekorgani- satie gegroeid is, welke tot taak heeft het verblijf van de buitenlanders en van eigen landgenoten in onze mooie omgeving zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Dat Haarlem en omstreken een at tractief gebied is, hebben wij te dan ken aan onze voorouders, die min of meer de coulissen gebouwd hebben, waarin wij ons leven van alle dag slij ten. Zij hebben ons een kostbaar erf stuk achtergelaten in de historische gebouwen, buitengoederen en parken. Langzamerhand gaan de mensen meer oog krijgen voor dat vele schoons, dat hun is overgeleverd. In onze streek ziet men op een dag tocht zoveel als men nergens anders kan aanschouwen. En waarlijk kunnen we zeggen, dat Haarlem en omgeving (vooral Zand voort Amsterdam en het Gooi tot zich trekken. Het bureau voor de statistiek in Den Haag heeft een onderzoek ingesteld, welke stedelingen het meest naar bui ten trekken tijdens de vacantie. Geble ken is. dat Amsterdam, Rotterdam en Leeuwarden voorop staan, gevolgd door Haarlem. Apeldoorn en Arnhem. Het percentage van Haarlem is aanmerke lijk lager dan van de hoofdstad en dit wordt toegeschreven aan het feit, dat men op uitstekende wijze in de om geving zelf vacantie kan houden. Dit betekent ook. dat een groot gedeelte van het inkomen in eigen streek wordt besteed. De heer Van Gink verwacht, dat Haarlem zich zal ontwikkelen tot het gebied van de dag-vacantiebeste- ding. De grootste remmende factor voor dc vacantiespreiding. welke de laatste ja ren gepropageerd wordt, is de school, die kinderen en ouder^ bindt. Zodoende worden de meeste hotels en pensions in korte tijd overbelast. Het is verheugend te constateren, dat tegenwoordig meer vacantie ge noten wordt dan vroeger. Sociale maatregelen (denk aan kinderbijslag en vacantiegeld) hebben hiertoe bij gedragen. Toch moet men vacanties zo goedkoop mogelijk houden. Mo derne hotels dienen practisch, zonder overbodige luxe te worden ingericht. Een behoorlijke recreatiezaal, een kinderspeeltuin en eenvoudige ka mers zijn eerste vereisten. De heer Van Gink gaf tof slot een opsomming van de evenementen, die in het jaar 1949 in Zuid-Kennemerland zullen plaats vinden. We noemen de bloemententoonstelling „Winterflora", het Tulpenfestival Amerikaanse toe risten brachten vorig jaar 30.000 dollars aan deviezen binnen; het nieuwe jaar verwacht men, dat het bedrag tot 100.000 dollars zal stijgen verder de Tulpenrally, autoraces in Zandvoort, de Sportweek in Haarlem., en de Bloemen- week. Er worden op het ogenblik drie ver schillende folders gedrukt, welke als propagandamateriaal zowel in binnen- als buitenland gebruikt zullen worden. Twee daarvan worden in vier talen uit gegeven. namelijk die over Haarlem en de Bollenstreek. E\n reclameboekje over Kennemerland, dat uitsluitend in het Nederlands zal worden gedrukt, zal liefst 24 pagina's tellen. Een nieuw ring op een nieuwe tijd Cees Laseur blijspel vol verwar oud stramien, in een gezet. Zo kondigt het Amerikaanse to neelstuk ..John loves Mary" (Mary, ik hou van je!) aan in het programma, dat gisteravond in de Stadsschouwburg ver kocht werd. Het blijspel interesseerde me maar matig en de inhoud is moeilijk na t,e vertellen. Een sergeant komt na drie jaar oorlogvoeren thuis en het meis je heeft gewacht. Hoe stond het met zijn liefde in dat vrouwenrijke Europa? Met deze aanduiding moet U dan maar ge noegen nemen. Deze abonnements-voo:- stelling van ,,De Haagsche Comedie" was echter zo interessant, omdat Cees Laseur ais het ware een demonstratie van team-work heeft gegeven. De pointes van het stuk zijn niet zo leuk. maar de spelers, die ze zeggen weten wat ze moeten doen om het beste ef fect te bereiken. Tot in de puntjes was de opvoering verzorgd, de dialogen pas ten in elkaar, de geestigheden brachten zonder inspanning de vplie honderd pro cent op en telkens weer was de fijne, beschaafde hand van de regisseur te bespeuren. Zelf stelde hij een deftige senator voor. die tenslotte ook nog voor een dochter moet zorgen. Ida Wasser man. zijn vrouw, zorgde door haar naïvi teit voor menige komische noot en Jos van Loon gaf na een wat zwak begin een pittige dochter Mary. Jan Retèl. de teruggekomen sergeant in moeilijkhe den. sloot zich met zijn vriend en lot genoot Henk v. d. Horst uitstekend bij de anderen aan. Een blijspel met weinig pretenties, maar genoegelijk. èen vertolking van bijzondere allure, die me doet verlangen de Haagsche Comedie wéér in Haarlem te zien. v. W. Thee VRU! LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL 11408 (Adv.) HAARLEM (Adv.) Voor de Haarlemse economische rech ter hadden zich te verantwoorden de stationsrestaurateur A. B. en zijn echt genote G. B.v. H.. die beiden handel in bonnen ten laste werd gelegd. Bij het aanvragen van toewijzigingen voor diner werden, wat vlees betreft, meer opgegeven dan nodig was. Zij stonden terecht, omdat zij overgebleven rantsoe nen hadden verkocht. In totaal leverden zij aan M. v. R. uit Heemstede, een ver tegenwoordiger van een vleesfabriek. 12000 vleesrantsoenen. De Officier van Justitie zeide, dat het vaststond, dat de verkoop van bonnen zeker ruim f 5000 had opgebracht. Van^R. werd tenlaste gelegd, dat hij 23.000 vleesrantsoenen had gekocht en 32000 had verkocht. De Officier eiste tegen B. twee maan den gevangenisstraf en tegen diens •rouw. die ook verantwoording had te dragen vier maanden; de eis tegen R. was zes maanden, een voor twee jaar geldend verbod om als vertegenwoor diger op te treden en f 500 boete. De economische rechter meende, dat de zaak ernstig was, maar vond het niet noodzakelijk, om bij het scheiden van de distributiemarkt, ter wille van de ge nerale presentie, een gevangenisstraf op te leggen. De veroordelingen luiden: B. f 4000 boete, zijn vrouw f 10.000 boete, met verbeurdverklaring, en Van R. f 7500 boete, subs, zes maanden. De Haarlemse politie heeft Dinsdag middag de man, die overal tracht ongel dige bankbiljetten als betaalmiddel te gebruiken of tegen geldige in te wisse len, aangehouden. In een dancing in de Jansstraat probeerde hij zijn practijken weer uit te oefenen, doch een zaalwacht herkende hem. In een café in de De Wit- straat is hij aangehouden. Het is de 22- jarige fabrieksarbeider W. K. Aanvanke lijk ontkende hij alles, doch later gaf hij toe. Evenals vorige jaren geeft de H.O.V. ook thans op 30 December, als afslui ting van het jaar 1948, een buitenge woon concert, waaraan de vermaarde Spaanse pianist Eduardo del Pueyo zijn solistische medewerking zal ver lenen. Deze kunstenaar trad reeds ver schillende malen met groot succes met de H.O.V. op en geniet in Haarlem dan ook veel belangstelling. Op het concert van a.s. Donderdag, dat onder leiding zal staan van Marinus Adam, speelt Eduardo del Pueyo vóór de pauze het pianoconcert No. 1 van Liszt, voorafgegaan door dé Symphonie No. 2 van Saint-Saëns. Na de pauze zal men de solist voor de tweede maal kunnen horen, ditmaal met de piano partij in de Falla's „Nachten in Spaanse tuinen." Het orkest besluit dan dit be langrijke concert met een uitvoering van het bekende werk van Paul Dukas: „L'apprenti sorcier". (De Tovenaars leerling"). i Het beiaard-programma, dat de heer Rei nout Heering op Nieuwjaarsdag ten gehore zal brengen, luidt: 1. Preludium, Jef van Hoof. 2. a. Mit de zen nieuwen Jahre, (oud Ned. lied): b. In Jesu Name, id.; c. Daar kwamen drie ko ningen met een ster. id. 3. 9 Menuet, G. F. Handel. 4. a. Hij die geen liedje zingen kan, E. Hullebroeck: b. Het liedje van de smid, F. Andelhof; c. Klokke Roelant. G. Destoop. 5. Wir gehn nun wie der Tudel- sach, J. S. Bach. 6. Thema met variaties. W. Créman. 7. Menuet. Ferd. Timmermans. 8 a. Mij spreekt de blomme een tale. C. v. Rennes; b. Wie kan U ooit vergeten? Jos de Klerk; c. De vink, id. 9. Prelu dium in Bes. Jef Denijn. Getrouwd: J Brugman en A. Mc Laren. P. J van Goor en J. J. Steffens. Geboren: C. C. Bonke—van der Stoop, z.; H. van der VlugtVerwoerdt, z.; P. M. A. van den Broek—Rhee, z.\ D. A. Jager —var Lonkhuyzen, z.: F. W. Vallentgoed— Kuijper. z.; IJ. Koster—van Warners, z.; H G. Beljaardsvan 't Zand, z.; A. Schol ten—Geldman. van der Putten—van Eis. d.; C. E. Nevevan Egmond. d.; E. van der MeulenThoolen, d.; S. L. Kolk man—Schinkel, d.: J A. de Graaf—Smit, d J. M. VisserGerritsen, d.; C. W. Koe horst—van der Meij, d.: H. A. K. Ber kenkamp—Willers. d.: M. Visser—Kieft. d. Overleden: W. Riebeek—van Nimwegen. 51 jaar. N. Tulndorpln.; M. Schoustra— Meester. 94 j.. Westerhoutpark; G. Nijdam— Laffra. 73 j.. Kloosterstraat; A. Zomer. 72 j„ Schotersingel; G. Groeneveld. 70 Kamperlaan; J. de Vries, 79 j.. Bosch en Hovenstraat; C. G. Milatz—de Boer, 66 Zaanenlaan; G. B. Brouer, 86 j., Westerhout park; T. de Jong 78 j., Gen. Bothastr.; A. Vennik—Reik. 78 j„ Hazepaterslaan; M. G. Bakker. 3 Kamperlaan; L. Hoos. j., Hazepaterslaan; A. Hiemenz, 23 j., Kam perlaan. Een kijkje op de bloemententoonstelling middag is in „Bloemenlust' geopend. te Lisse, welke gist er- Fraaie verzilverde voor 50 waardebons, verpak* bij A H koffie en thee j Bij het comité zijn de volgende giften nog nagekomen: B. N. V. f 13.03; Fr. H. Th. f 11.60; N. V. K. f lf.SO; T. en B. C. F f 13.70: N.N. f 10.—; mej. T. f 10.—; H. B. S. B. f 24.75; personeel S. Z. f 47.69; Fa. H. f 14.23; G. R. f 11.96: Lunchroom F. f25.49; Filiaal F. O. f 13.50: T. v. d. P. f 19.29; diverse bussen: f 119.12. Bij de Twentse Bank ingekomen: H. O. en Z. f 10.—; Dr. fabr. f 200.—; B. en H. f 100.—; N. V. D. en Z. f 5.—; P. R. en Z. f 10.—; L. M. f 2.50; J. de V. f 10.—; N. V. H. f 10.—; F. C. M. f 10.—; N. V. M. f 10.—; T. en Co. f 20.—; E. F. B. f25.—; J. N. en Z. f25.—. De Arrondissements-rechtbank te rfaar- lem heeft op Dinsdag 28 December in staat van faillissement verklaard: Petrus Bernardus Nicolaas Tuyn. vulcani- seerder, wonende te Beverwijk. Wilgenhof- laan 10. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. H. J. p0t. advocaat en procureur te Haarlem. Kodijntje Grapendaal, echtgenote van Pieter van Gils, zonder beroep, wonende te Santpoort, gemeente Velsen. Litslaan 13. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Cu rator: mr. Th. G. A. Mulder, advocaat en procureur te Beverwijk. M. Molenaar, rietdekker, wonende te Zandvoort, Haltestraat 81. Rechter-commis saris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. W. Glastra, advocaat en procureur te Haar lem. Willem Karei Groenhart. koopman, wo nende te Wormer, Dorpsstraat 102. Rechter commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. K. A. F. J. Pliester, advocaat en pro cureur te Haarlem. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland en baronesse De Vos van Steenwijk-van Royen zijn voornemens voor autoriteiten, besturen en particulieren een Nieuwjaarsreceptie te houden op Zaterdag 8 Januari a.s., des namiddags van 3-5 uur ten Provin ciehuize (ingang Paviljoenslaan). De uitvoering van ..Eileen", die het Vrije Toneel Zaterdag in de Stadsschouwburg zou geven, gaat wegens ziekte van een der mpdespelenden niet door. Vrijdag 7 Januari is de heer H. Bosman 30 jaar in functie bij N.V. Gebr. Docter, conservenfabriek. De heer Bosman is ma chinist. Hij kwam op 17-jarige leeftijd bij de firma in dienst. Leden van de examen-commissie M. O. L. O. voor Handelswetenschappen en Boekhouden, uit verschillende plaatsen van ons land, gaven in restaurant Brink- mann een afscheidsdiner, ter gelegen heid van het feit, dat de voorzitter van de commissie, dr. S. Elzinga, inspecteur van het M. O., met pensioen gaat. Bij de huldiging voerden het woord: G. A. M Lucas, lid van de Tweede Kamer, mr. dr. H. D. M. Knol. dr. J. C. Chou- four. allen ondervoorzitters, de heer H. Slagter. namens de L. O.-commissie. Mej. dra. W. Holstege—Teunisse, secre taresse van de commissie, bood het ge schenk, een zeer fraai schilderstuk van Willem v. Nieuwenhove, aan. De echtgenote van de afscheidnemen de ontving orchideeën. De heer Elzinga gaat het onderwijs niet verlaten Hij wordt adviseur van de minister van O., K. en W. Met ingang van Zaterdag 1 Januari is aan de bureelchef van het parket aan het Haarlems kantongerecht, de heer H. C. L. Looman. eervol ontslag verleend wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Donderdag 6 Januari herdenkt de N.V. Haarlemse Rijwiel- en Automobiel Mij., Ed. Kimman en Co.. haar dertigjarig bestaan. Dit zal op feestelijke wijze ge beuren. daar het zilveren jubileum in 1944 ongemerkt moest passeren. f Juist in de Kerstvacantie heeft de schooljeugd volop tijd om te lezen. Na tuurlijk hebben de ouders belangstelling voor de lectuur van hun kinderen. Hier volgt een opsomming van een aantal goede jeugdboeken, die de R.K. Lees zaal, Nieuwe Gracht 70, pas heeft aan geschaft: J. Bernard, Donkere dagen; J. H. Brinkgreve-Entrop, Lies, de woelwater: L. Carroll, Through the loo king glass and what Alice found there; M. de Cervantes Saavedra, Don Quichot- te; Carro Cossaer, Ik en mezelf; B. J Douwes en J. Nowee, In sprookjesland; A. D. Hildebrand, In twee dagen de we reld rond; J. E. Kuiper, Als wij eens in Lapland woonden; Moeder vertelt; ver haaltjes van Jo Kalmijn-Spierenburg; versjes van Jo van Ginkel en tekenin gen van A. Molenaar; Patricia O'Malley, Stewardess; E. Queen Jr., Het geheim van de groene schildpad; E. Queen Jr., Het geheim van de gouden adelaar; Reinaert de Vos; voor de jeugd bewerkt door J. P. Zoomers-Vermeer; K. Rinder- knecht. Jongens zien het schip; L. Rog geveen, De krant van Kees van Dam; J M. Selleger-Elout, Lijsje Lorresnor; C. van Steendere Jr. en W. N. van der Sluys Jr., Vliegen en fladderen; L. de Vries. De jongens van de hobby-club; C. Wilkeshuis. Een jongen van de zee: Ch. Zbinden. Jongens zien door de lens. Zondag '2 Januari bestaat de schoen makerij van de heer G. Walker. Bake- nessergracht 59. 35 jaar. Enige dagen geleden stond in ons blad abusievelijk de heer G. Watser. De heer C. Schulz, wethouder van Sociale Zaken in de gemeente Bloe- mendaal, zal deze week geen spreek uur houden. Als advocaat en procureur bij de recht bank werd beëdigd mr. F. J. D. Theyse Jr wonende te Bloemendaal. kantoorhouden- de te Haarlem, Kenaupark 2931. Dinsdagmiddag heeft de opening plaats gehad van de kersttentoonstelling van „Bloeminst" in het H.B.G.-gcbouw te Lisse. De heer C. J. Segers, voorzitter van Bloemlust", verklaarde, waarom deze kersttentoonstelling eerst na Kerstmis werd gehouden. Indien het een zuivere vaktentoonstelling had geweest, ware het mogelijk geweest, dat de week voor Kerstmis de tentoonstelling kon worden gehouden, doch thans niet, omdat het ook geworden is een show om het grote publiek te tonen, welke bolbloemen er zo omstreeks Kerstmis in bloei te trek ken zijn. Was de criticus van mening, dat er niet veel inzendingen zouden komen, het Bestuur dacht er anders over en heeft gelijk gehad. Nog nimmer is er zulk een kersttentoonstelling geweest als nu in „Bloemlust". Spr. verwelkomde allen en drukte zijn spijt uit over de afwezigheid van de heer Kees Grullemans, wegens ziekte, en van de algemeen voorzitter van Bloembollencultuur, wegens verblijf in het buitenland. In het bijzonder ver welkomde hij de dames mevr. Olivier en mej. Hart'sema, die door hun onder zoekingen de mogelijkheid van het ver vroegen van Amaryllis hebben waar gemaakt en de kwekers hiertoe hebben geprikkeld en waarvan op deze ten toonstelling de resultaten te zien zijn. Niet in het minst riep spr. een wel kom toe aan de Commissaris der Konin gin in de provincie Zuid-Holland, die hij tevens het woord verleende voor de officiële opening. De Commissaris der Koningin, mr. L. A. Kesper, verklaarde, dat de mensen, die hij 's morgens mededeelde, dat hij een bloemententoonstelling ging openen, verwonderd waren. Spr. zelf echter was niet verwonderd, omdat hij de streek kende en wist wat de bloembollenkwe kers waard zijn. Hun energie, wils kracht, doorzettingsvermogen enz. maken alles mogelijk. De verwondering van hem is overgegaan in een grote bewon dering voor deze zeer bijzondere ten toonstelling. Spr. noemde dit een hoog tepunt, zoals de bloembollenstreek er steeds zoveel heeft, doch later blijkt, dat dit hoogtepunt toch niet bereikt was. In verband hiermede releveerde spr. de belangrijkheid van de streek door het inbrengen van deviezen. Wat op deze tentoonstelling geboden wordt is de ongerepte schoonheid van de natuur, hetgeen het menselijke zien kan bevatten. De kleurencombinatie, het arrangement en de mooie getrokken bloemen zijn een lust voor het oog. Spr. heeft dan ook gaarne voldaan aan de uitnodiging, ondanks zijn onderbreking van zijn Kerstreces, en verklaarde de Kersttentoonstelling van Bloemlust 1948 voor geopend. Hierna reikte de heer A. H. Nieuwen- huis de behaalde prijzen uit. Opgemerkt zij hierbij, dat het Rijks laboratorium voor bloembollenonder- zoek een zeer eervolle vermelding met lof der jury in ontvangst had te nemen voor het prachtige werk van hun inzen ding. Hierbij waren o.m. hyacinthen van het jaar 1947 en 1948, die tegelijk in bloei stonden. De bol van 1947 was door de behandeling teruggehouden, terwijl de bol van het jaar 1948 een zodanige behandeling ondergaan heeft, dat zij zeer vroeg bloeide. De tentoonstelling mant uit door haar grote verscheidenheid. Opvallend is het, dat de getrokken bloembollen allen zon der uitzondering veel betere en mooiere bloemen hebben dan verleden jaar. Dit is vermoedelijk nog te danken aan de zeer warme zomer van 1947, toen de kiem van de bloemvorming voor 1948 reeds was gelegd. De inzending van de veiling Flora te Rijnsburg is fenominaai en bij verleden jaar vergeleken verdubbeld. De inzen dingen van G. C. van Meeuwen en Zn. te Heemstede en Ludwig en Co. te Hil- legom met hun amaryllissen zijn bewon derenswaardig en grenzen aan het on- geloofelijke. Zo zouden wij door kunnen gaan, doch zullen dit niet doen. Alleen wensen wij hier nog een eresaluut te brengen aan de heer Van der Lee, die een en ander wederom zo keurig heeft gearrangeerd. Tenslotte kunnen wij niets anders doen dan een ieder aan te raden deze zeer unieke Kersttentoonstelling met eigen ogen te gaan bewonderen, omdat het sprookjesachtige niet valt na te vertellen. De stichting „Bloemlust" heeft eer van haar werken en streven. De uitslag van de keuring luidt als volgt; Wisselbeker beste collectie tyacinten, niet overgeplant, voor Lommerse-Uyt den Daal. Hillegom. Zeer eervolle ver melding: H. de Graaff en Zn., te Lisse. Eervolle vermelding: H. Vreeburg, te Wisselbeker beste collectie hyacinten decoratief opgesteld: Gebrs. Zegers, Lis se. Eervolle vermelding: H. de Graaff on Zn.. Lisse. Wisselbeker beste inzending narcis sen; ,Ver. Culturen te Noordwijk. Wisselbeker beste inzending tulpen- Veilingvereniging „Flora" te Rijnsbura Definitieve prijs: G. B. Vroomen on Zn.. Sassenheim. Gouden medailles Lud wig en Co. te Hillegom voor „Amarvi- lis". G. C. van Meeuwen en Zn., te Heemstede. Certificaat beste inzending narcissen: Nic. Berree. Lisse, voor „Mercato'Ver Culturen te Noordwijk voor drie soo>- ten: „Red Bird". „Romain", „Thinker G. Lubben en Zn. te Oegstgeest me' ..Yellow Sun". Warnaar en Co.. Sassen lieim, met ..Hollywood". G. Vroomen er Zn., Sassenheim. met „Orens Breytling H. Sieburg. Lisse, met ..Scarlet^Cardi nal". Veilingver. ..Flora" te Rijnsburg met „Olga". „Hebrida" te Schoorl me: „Arguana". Vrijdag 31 December zal de heer J. van Groningen, deurwaarder der plaatselijke be lastingen, de gemeentedienst verlaten we gens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Zaterdag 1 Januari hoopt de heer E. Vedder, commies ter secretarie, de dag te herdenken, dat hij voor 40 jaar in dienst der gemeente Heemstede trad. De jubilaris recipieert te zijnen huize Sportparklaan 55, van 3 tot 4.30 uur. (Van onze speciale verslaggever) DIEMEN, 28 December. Diemen en Aad de Koning hebben de primeur ge had van de eerste belangrijke schaats wedstrijden die in deze ijsperiode ge houden zijn, Aad de Koning van de eer ste overwinning die er is behaald. Het was die in de strijd over 500 meter, een der onderdelen van het hier afgewerkte program, dat verder nog wedstrijden bevatte over 1500 en 3000 meter. Het weer was goed en r at gaf drie rij ders van de 22 gelegenheid een tijd be neden de 50 seconden te maken. De Ko ning was van hen allen de snelste. Hij reed zijn race tegen Jan van der Hoorn in 48 seconden, een tijd. die zo vroeg in het seizoen stellig opvallend genoemd mag worden. Op kompas van zijn vader, de oud-wereldkampioen Coen de Koning, na mhij al dadelijk een voorsprong op de :'ch heftig werende Van der Hoorn en regelmatig vergrootte hij de afstand tussen hem en zijn tegenstander door een constant en knap volgehouden tem po. dat hem tenslotte een straatlengte vóór de ander met heftig zwaaiende armen door Je finish joeg. Herman Buyen maakte, ondanks het feit, dat hij maar zeer weinig had ge traind, een tijd van 49 seconden, en plaatste zich daarmee tweede. Jan v. d. Hoorn reed de afstand in 49.9 sec. Vierde werd M. Tollenaar in 51.2 sec. De burgemeester van de gemeente Diemen, de heer H. Dallinga, woonde deze eerste nationale wedstrijden op de baan van de Diermer IJsclub bij. De rijders spraken lof over de uitstekende conditie van het ijs, dat, wanneer de wind iets minder krachtig ware geweest, zeker voor recordprestaties geschikt zou zijn. De belangstelling bij de wedstrijd over 1500 meter ging in hoofdzaak uit naar het duel de Koning—-Buyen. Tot t ingaan van de derde ronde (667 meter) gaven de rijders elkaar niet veel toe Practisch gelijk stormden zij over de baai}, nu Buyen iets voor en dan de Koning weer op kop. Na twee ronden moest de oudste echter lossen voor do kracht en het uithoudingsvermogen van de veel jongere Aad de Koning. Langzaam en regelmatig vergrootte De Koning toen zijn voorsprong, waarbij hij nog krachten overhad voor een vinnige eindspurt. Zijn tijd was 2 min. 33.2 sec- slechts 2.1 sec. boven het Ned. record van Jan Langedijk en tevens zijn snelste tijd over deze afstand bij wedstrijden, die in Nederland werden verreden Buyen kwam als 2e aan met 40 meter achterstand op De Koning. Hij plaats*e zich 2e in de rangschikking voor de 1500 meter met een tijd van 2 min. 37 2 sec. Ook Bu.ven was over deze tijd zeer tevreden. Derde werd Jan van der Hoorn met 2 min. 44.6 sec. en vierde Jo v. d. Hoorn 2 min. 44.8 sec. De strijd over de drieduizend meter tussen De Koning en Buyen. die ook dit nummer favoriet waren, was al heel spoedig beslist. De Koning nam na dui zend meter een kleine voorsprong en hoe Buyen zich hierna ook inspande, hij kon niet voorkomen, dat zijn jongere rivaal de derde overwinning op deze dag behaalde. Met liefst 60 meter achterstand ,op De Koning ging Buyen over de eind streep. Het klassement werd: 1. De Ko ning (5.35.5); 2. Jan van der Hoorn (5.43.6): 3. Buyen (5.44); 4. Jo van dei- Hoorn. Het totaalklassement luidt: 1. De Koning; 2. Buyen; 3. Jan van der Hoorn. De resultaten van de vijfde ronde van de tienkamp van de Manhattan Clilb zijn: EuweDenker Ai, FineSteiner 1 0. KashdanKramer 01. Najdorf Horowitz ti'A- De stand luidt na vijf ronden: 1. Najdorf 4>(, punt, 2. Fine Z% en 1 afge broken partij, 3. Horowitz 3 punten. 4. Kramer 2 punt en 1 afgebr. partij. 5. en 6. Euwe en Kashdan 2'/, punt, 7. Pilnick 114 punt, en 2 afgebroken par tijen, 8. Bisguire 1 punt en 1 afgebr. partij, 9. Denker punt en 1 afgebr. partij, 10. Steiner 0 punten. Van 29 December t.m. 4 Januari a.s. wordt te Weston Super Mare (Enge land) een groot dames-hockey-tournooi gehouden, waarvoor ook Nederland een uitnodiging heeft ontvangen. De K.N. H.B. heeft deze invitatie aanvaard en zal de gelegenheid gebruiken om enkele veelbelovende krachten eens nader te toetsen. De dames-elftaicommissie heeft thans de volgende dames uitgenodigd de reis naar Engeland mede te maken: F. Brouwer (HHIJC), P. Dijckmeester (Kie viten), H. Graeper (Strawberries), N. Hilgen (Almelo), J. Hogestijn (Be Fair), G. de Jongh (HDM). E. Lach de Bere (MOP), T. Peters (Venlo Girls), G. Pij pers (SCHC), L. Roemers (Hilversum), L. Rusins (GHBS), C. van Seventer (PW) en C. de Witde Wit (Be Fair). Het staat thans vast, dat Dpitse ploe gen aan de nationale en Noord-Ameri kaanse bobsleekampioenschappen zullen deelnemen. Naar Ferris, secretaris-penningmeester van de Amerikaanse Amateur Athletiek Unie, mededeelde, is het thans zeker, dat Reiff, Slijkhuis, Hansenne, Ahlden en Bengtsson deze winter aan indoor- wedstrijden in de V S. zullen deelnemen. Donderdag 6 Januari wordt voor de St. Gregorius-parochie een Driekonin gen-avond gegeven in het St. Fidelis- gebouw te IJmuiden-Oost. Het kerk koor van de parochie, het dameskoor van de Maria-congregatie en het kna penkoor, alle drie onder leiding van de heer H. J. v. Kaam, zullen afzon derlijk en in onderlinge samenwerking een keur van kerkelijke en profane Kerstmuziek uitvoeren. Het programma vermeldt o.m.: In Epiphania Domini van Neumann, voor mannenkoor; Hodie Christus natus est. van Clemens, voor gemengd koor en Kerstcantate van P. v. d. Rovaart voor soli en gemengd koor met begeleiding van piano en orgel. Ter afwisseling vermeldt het pro gramma voorts een drietal declamaties door mej. Blanche Holzhaus De Velsenaren wacht Zondag een interessant voetbalprogramma. In dis trict I gaat Stormvogels, dal de zesde plaats op de ranglijst inneemt, op be zoek bij nummer 9 van deze lijst. ADO, dat twee wedstrijden minder heeft gespeeld. De leider in district II, VSV. ontvangt op Schonenberg de hekke- sluiter van zijn afdeling DHC. Voor de tweede klasse A van dis trict II staat op het programma Quick Velsen. Quick bezet hier de vierde plaats en Velsen op een na de laatste. Tenslotte is er dan district I, derde klasse D. waar de derde van onder ai'. Terrasvogels, bezoek krijgt van de eerste candidaat voor het kampioen schap. Schoten. De St. Bernhard Kring van de Gid sen heeft het Kerstfeest gevierd door het houden van een Gidsendag, welke in het hok, één der lokalen der R.K. Jongensschool werd gehouden. Tevens werd dar een tentoonstelling gehou den van de in de loop van het jaar ver vaardigde handwerken. Met spel, zang en dans werd de dag doorgebracht en tot besluit was er diner, waarbij ook de aalmoezenier, kapelaan Schoonen- beek, aanzat. De jaarlijkse collecte ten bate van de R.K. Kerk alhier heeft de mooie som van f 1060,opgebracht. De toneelclub der buurtvereniging „Schulpen" heeft voor de toneelavond van 23 Februari in studie genomen „Het Gouden Kalf," een vrolijk spel in drie bedrijven van Mar. Jansen en Ge rard Nielen. Van regeringszijde zijn tharjs een groot aantal gegevens verstrekt over de repu blikeinse infiltraties naar federaal ge bied, waaronder een aantal afschriften van marsorders, bevelschriften en brie ven van verschillende op federaal ge bied opererende guerillastrijders. Zo ope reerde op de hellingen van Galoenggoen ten Oosten van Garoet de guerillagroep Galoenggoeng. Onlangs werd van deze groep een aantal documenten buitge maakt, waaronder het organisatie-sche ma van het hoofdkwartier, dat 17 Au gustus van dit jaar opgesteld was door de commandant Djoewana. Bovenaan staan de woorden: „Markas besar gueril la Galoenggoeng. Poesat pimpinan: S. M. Kosasih Djokjakarta (hoofdkwartier guerilla Galoenggoeng. Centrale leiding S M. Kosasih Djokjakarta). De C. v. G. D. heeft heden in een rapport aan de Veiligheidsraad t.a.v. het in acht nemen van de resolutie tot staken van het vuren van 24 Decem ber verklaard, dat zij alleen in contact stond met de Nederlanders en niet met de republikeinse autoriteiten. Voorts deelde zij de Raad mede dat de commissie zonder de goedkeuring van de Nederlandse autoriteiten tot terug keer van de waarnemers naar gebied en onder toestemming tot gebruik van het tot haar beschikking staande vliegtuig geen faciliteiten heeft tot het verkrijgen van inlichtin gen. Na ijverig speuren is de Rotterdamse recherche er in geslaagd de dader van de moord op de 24-jarige vrouw C. R.. die in de middag van de 24e December door haar hospita geworgd :.i bed werd aangetroffen, te arresteren. Hij is gister avond in zijn woning aangehouden. Het is de 28-jarige J. G. S„ die kantoorbe diende is in Den Haag doch te Rotter dam woont. De man is gehuwd en vader van enige kinderen. Hij heeft een volle dige bekentenis afgele td. De heer H. P. J. van Kettwich Ver schuur, de onlangs afgetreden directeur- generaal van het Ned. Rode Kruis, zal 7 Januari met de Dakota van Aero- Holland naar Beiroet vertrekken in ver band met zijn nieuwe functie van ge delegeerde der Liga van Rode-Kruis- Verenigingen. Met ingang van 1 Januari 1949 zijn benoemd tot onderdirecteur van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij de heren H. Fuchs en ir. J. Luymes. resp. hoofd „General Operations" en hoofd Technisch Bedrijf der K.L.M. heeft natuurlijk ook gelezen en gehoord, dat het roken duurder wordt. Het was al zó duur. dat het niet meer lijkt uit tê maken of een sigaar 27 of 30 cent kost. En grootvader vertelt over vijf rokertjes voor een dub beltje in die goeie ouwe tijd. Maar wa ren de mensen toen sociaal-voelend? Ze betaalden al bijna geen belasting en van accijns op tabak hadden ze nooit ge hoord. Geen wonder, dat er geen kin derbijslag, ziekengeldregeling en verzor ging van een fatsoenlijke oude dag be stond. We roken thans het kinderrijke gezin, de zieken en de oudjes uit de zor gen en hoe meer we roken, hoe meer accijns, hoe hoger de uitkeringen. Bepaald onjuist vind ik echter de be slissing van de regering, dat de accijns op zwaar gesausde primrollen verlaagd is, zodat die knoedels in plaats van 37 cent maar een kwartje gaan kosten. De baliekluivers hierboven mogen dat wel! Om de uitwerking van deze maatregel te toetsen heb ik uit mijn particulier insti tuut voor opinie-onderzoek weer eens laten galupperen. „Pruimt U veel?" vroeg ik twee refe rendarissen. een bank-directeur en de president-commissaris van een grote maatschappij. „Nog niet", verklaarden zij. „maar de jongste prijsverlaging der zwaar gesausde rollen zal er ons toe brengen. De tijden zijn duur." „Wat is het aangename van een zwaar gesausde?" was mijn vraag aan een brugwachter, een fietsenbewaarder en een gepensionneerd koetsier. „Wij prui men sedert lang niet meer", vertrouw den zij me toe, „wij roken senotitas van 1.30 de 20 en tabak zonder nicotine in een stenen pijp." „Is pruimen schadelijk voor de ge zondheid?" informeerde ik bij een tand arts. „Neen", antwoordde deze zeer per tinent, „wij zijn blij, dat de prijs van de zware gesausde rollen zo drastisch ver laagd is." Toen heb ik vijftig voorbijgangers op de Grote Markt drie vragen gesteld n.l.: Pruimt gij? Indien niet, waarom? Zo ja, kauwt ge dan op lichte of zware gesaus de rollen? Acht en veertig voorbijgangers beant woordden de eerste vraag met neen; zij bleken onbekend te zijn met het genot. De twee overblijvenden gingen te ver met een demonstratie, waardoor de en quête onvolledig is gebleven. (Van onze Londense correspondent) De bekende journalist G. Ward Price bericht in de „Daily Mail" van gister morgen de indrukken opgedaan als „eerste neutrale waarnemer" aan Djocja. Hij bericht, dat de schade toege bracht aan de stad. zeer gering is. Hij bericht verder, dat het normaal aantal inwoners bijna verdubbeld is door vluchtelingen en dat de bevolking zich niet vijandig toont t.o-v. de Neder landers. Hij citeert een leidend Indonesisch ambtenaar, die verklaart, dat de bevol king slechts aan voedsel dacht en weinigen van hen politieke belangstel ling hadden of gehecht waren aan de republikeinse regering. Van de leider van de 25.000 Chine zen in Djocja vernam Price, dat zü door de republikeinse regering behan deld werden als tweede rangs burgers en zich niet konden vertonen zonder een pas. Tenslotte vertelt Price nog. dat er zich 800 Japannezen in Djocja bevonden, die zich niet hadden over gegeven in 1945. De „Sibajak" van de Kon. Rotterdam- sche Lloyd wordt vandaag omstreeks middernacht met een klein contingent militairen aan boord en voorts evacué's en gouvernementsambtenaren, te Rot terdam verwacht. De ontscheping zal Donderdagmorgen om acht uur ge schieden. AMSTERDAM, 28 Dec. 1948 Nu de handel in Indische waarden door de beperkende overheidsmaatregelen, in dien deze althans niet spoedig zullen wor den ingetrokken of verzacht, geheel dreigt te stagneren, blijft ook de activiteit in de overige afdelingen van geringe omvang. Ruiltransacties hebben bijna niet meer plaats en de koersen bewegen zich dan ook binnen zeer nauwe grenzen. Een gun stige uitzondering hierop vormde vandaag de scheepvaartmarkt, waarvoor wat meer belangstelling werd getoond. De handel was wat ruimer, doch kon nog niet bepaald le vendig genoemd worden. Bij opening wer den gemiddeld koersverbeteringen van 2 pCt. geboekt, waarna in het verder ver loop de koersen merendeels nog wat aan trokken. Aand. Kon. Olie stegen bij kalme handel ruim 2 pCt. en ook Dordtsche Petrol, kwam op een enkele procenten hoger ni veau. Bij industriële aandelen kon Unile ver 3 pCt. monteren. Vrijwel alle aandelen van cultuurondernemingen kwamen op de stopkoers. (Niet-offlclële 3U Nederi. 1948 3-3% Nederland f947 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. tec. Ned. Handel Mij. cert. A.K.Ü. Van Berkel's Patent Calvè-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubbet Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mi). Scheepvaart Unie B.VA Deli Mi), eert Koersen) Vorig Openmg slot 29/12 100% 98gb 39/» 99 158 160% 112% 112% 192go 277% 250 227% 320% 171 g) 168% 151 167 172b 158g'a 97}E -98 161% 278 229% 318% 168 166 160b

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2