Resoluties allesbehalve vleiend voor Nederland DE WERELD ROND mcD£NOORMAN: GEVANGENEN DER I HIT DOMEIN DER VROUW Nieuwjaar Voorbereidingen OUDEJAAR Val van Nanking? Hulp voor Palestijnse vluchtelingen VERVOLG Onrust op Borneo VERLEDEN NIEUWE BONNEN GEEN MATIGING TE VERWACHTEN Economisch leven herstelt zich Studenten worden gerechtelijk vervolgd Sneeuwval betekent voor velen de dood voor KOUD WEER, WARME KLEREN Gemmeker voor het Hof WOENSDAG 29 DECEMBER 1948 PAGINA 3 AMERIKANEN GAAN OEFENEN Vreemde divisies aangekomen Marshall verlaat ziekenhuis Nieuwe Egyptische premier Duitsers omgekomen in Russische kampen Voedsel en medicijnen naar betrrijde gebieden Ambassadeur Michiels van Verduynen naar Indonesië Nederlandse patrouilles actief Toestanden in de bezette gebieden Duitsers en staterdozen aangetroffen Verklaring Nederl. gezant in Kopenhagen Geen Negara Kalimantan? Houding Australische havenarbeiders Eerste Kamer A.R.K.A.—1Congres OP HET door LESLIE FORD Twaalf jaar geëist De heer Neher terug naar P.T.T. Twee Ned. toneelstukken bekroond (Vervólg van jxtg. De tweede resolutie, die de Raad heeft aangenomen, luidt als volgt: „De Veiligheidsraad verzoekt de consulaire vertegenwoordigers te Batavia, bedoeld in par. 5 van zijn resolutie van 25 Augustus 1947, aan de Raad zo snel mogelijk te zijner voorlichting en gou- verne een volledig rapport te doen toe komen aangaande de situatie in de In donesische Republiek, met inbegrip van de naleving van de order het vuren te staken (cease-fire-order) en de heersen de toestand in de militair bezette ge bieden of gebieden, waarvan de strijd krachten, die ze thans bezet houden, teruggetrokken zouden worden (may be withdrawn)". Deze resolutie was ter tafel gebracht door de gedelegeerde van Canada en verwierf bijna algemene instemming. Slechts de Sovjet-Unie en de Oekraine verklaarden haar niet te kunnen steunen, omdat zij, zoals Malik betoogde, erger dan nutteloos, schadelijk was. Op de eerste plaats op de formele grond, dat niet in te zien was wat de consulaire agenten met de Veiligheidsraad te ma ken hadden. Zij waren niet van de Raad afhankelijk; de C. v. G. D., hoe onvol maakt ook, was in ieder geval een eigen instelling van de Raad. Het zou goed geweest zijn haar te vervangen, zoals de S. U. had voorgesteld, door een commis sie, waarin alle leden van de Raad ver tegenwoordigd waren; de resolutie ging er nu iets bijzonders vaags voor in de plaats stellen (en waarin de S. U., die geen consulair agent te Batavia heeft, niet vertegenwoordigd zal zijn Corr.). Op de tweede plaats achtte Malik de resolutie verwerpelijk, omdat haar laat ste woorden de illusie zouden wekken, dat de Veiligheidsraad terzake van het terugtrekken der troepen iets deed. Deze laatste woorden van de resolutie maakten voor de Syrische gedelegeer de nu juist haar aantrekkelijkheid uit, daar zij bij gebrek aan beter althans be wezen, dat de Raad het terugtrekken der troepen in gedachte bleef houden. In Januari 1949 zullen troepen van de Amerikaanse eerste divisie, versterkt door politie-eenheden uit de bezettings zone. gezamenlijk manoeuvres in West- Rui Island houden. Naar schatting zullen in totaal 12.000 man aan de leger-oefe- ningen deelnemen. De oefeningen komen hierop neer, dat vanuit West-Duitsland een theoretische aanval op het gebied der zone zal wor den ingezet, welke aanval dient te wor den afgeslagen. De oefeningen zijn in de eerste plaats bedoeld om ervaring op te doen met het gebruik van troepen in de winter, waarbij speciaal aandacht zal worden besteed aan de vraagstukken betreffen de uitrusting, inkwartiering en vervoer der troepen. De manoeuvres zullen een week a tien dagen duren. Er bestaan ook plannen om in April 1949 manoeuvres te houden, waarbij de haven van Bremen in het middelpunt van de ..denkbeeldige" gevechtshande lingen zal staan. De nationale defensie-raad van Frans India in Mahes (Malabar) heeft Zondag het besluit genomen om te beginnen met een niet-gewelddadige strijd in ge heel Frans India, wanneer dit gebiedsdeel geen zelfbestuur krijgt voor 31 Januari, volgens een in Madras binnengekomen persbericht. Van de zijde van het Amerikaanse leger is gisteravond bekend gemaakt, dat een gedeelte van de Amerikaanse troepen in Korea zal worden terugge trokken. Er bestaan aanwijzingen, dat de sterkte van deze troepen tot de helft zal worden teruggebracht. Koning Leopold van België arriveer de Maandagavond onverwacht met zijn echtgenote, de gravin van Rethy, in Cannes, waar zij enkele vacantiedagen zullen doorbrengen. Twaalf gestrande Amerikaanse vlie gers op een 7700 meter hoge ijstop op Groenland, werden gisteren uit hun iso lement verlost door een met ski's uit gerust straalvliegtuig. Alle twaalf wa ren in zeer goede conditie, ofschoon ze ven van hen reeds sedert 9 December op de ijstop vastzaten. De vice-chef van de staf van het Amerikaanse leger, generaal Lawton Collins, heeft verklaard, dat de kwestie van het combineren van de Ameri kaanse bezettingstroepen met die van de vijf landen der West-Europese allian tie ingeval van een aanval „bestu deerd wordt". Blijkens een bekendmaking van de Britse voorlichtingsdienst heeft te Kloeang in Midden-Johore (Malakka) een ernstige botsing plaats gevonden tussen Singalese en Maleise troepen. De oorzaak van de botsing is onbe kend, maar het is mogelijk, dat zij het eerste teken is van moeilijkheden tus sen de Singalezen en Maleiers, die bei den voor de Engelsen tegen de commu nistische opstandelingen op Malakka strijden. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, zal op 17 Ja nuari naar Zwitserland vertrekken om ten behoeve van het Franse volk en de Franse regering Zwitserland te danken voor de hulp gedurende en na de oorlog aan Frankrijk verleend. Deze Syrische interventie noopte de vertegenwoordiger van Nederland op zjjn aanvankelijk betoonde bereidheid, het nut van de Columbiaanse ontwerp resolutie te erkennen, terug te komen; moest zjj geïnterpreteerd worden in de zin, die de Syrische gedelegeerde eraan gaf, dan zag hfl zich aan de hand van zjjn instructies genoodzaakt er het sterk ste voorbehoud bij te maken. De ontwerp-resolutie werd tenslotte aanvaard met negen stemmen voor en twee onthoudingen. De Franse en Bel gische gedelegeerden hadden verklaard te kunnen voorstemmen, omdat deze resolutie in generlei opzicht prejudici- eerde op de kwestie van 's Raads com petentie en omdat zij de Raad een nut tige aanvulling van de hem ten dienste staande inlichtingen kon verschaffen. Generaal Tsjang Kai Sjek heeft van daag zijn militaire bevelhebbers op één na in een spoedconferentie bij eengeroepen. Volgens waarnemers be staat de kans, dat op deze conferentie over het lot van de regering Tsjang Kai Sjek beslist zal worden. Maarschalk Yen Si Sjam kwam giste ren onverwachts in Nanking aan uit het door de communistische troepen bele gerde Taiyoean, de hoofdstad van de provincie Sjansi. De maarschalk reisde in een speciaal vliegtuig van de Chinese luchtmacht. Terstond na aankomst begaf de maar schalk zich naar Tsjang Kai Sjek, waar schijnlijk om verslag uit te brengen over de oorlogstoestand in zijn gebied. De aankomst van de maarschalk, die reeds een maand lang stand houdt tegen het communistische beleg, heeft een golf var. speculatie veroorzaakt in Nanking. Men vermoedt, dat hij met Tsjang zal spreken over overgave van de stad. Tevens spreekt men het vermoeden uit, dat hij van communistische vredesbood schappers voorwaarden heeft ontvangen voor een overgave of vrede en deze met Tsjang is komen bespreken. De feitelijke aard van zijn missie werd echter niet bekend gemaakt. Chinese kranten beweerden gisteren dat twee divisies van het leger van een zekere natie waarmee zij kennelijk de Sovjet-Unie bedoelen op 24 De cember Mandsjoerije zijn binnengeko men en gestationneerd werden te Har bin en Moekden onder het voorwendsel de spoorlijnen te beschermen. Een ander detachement controleert de Sjanhaikwan in de Grote Muur en volgens Chinese beweringen wordt door de soldaten ge roofd en geplunderd. Het bericht, dat uit Peiping stamt, is niet in Sjanghai bevestigd. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken George C. Marshall heeft gisteren het Walter Reed ziekenhuis te Washington verlaten. Drie weken ge leden heeft hij er een nier-operatie on dergaan. Vergezeld van zijn vrouw ver trok hij per vliegtuig naar hun woning te Pinehurst (North Carolina). De dok toren van het ziekenhuis zeiden, dat Marshall veel tijd nodig zal hebben voor zijn herstel. De chef van het kabinet van de Egyptische koning, Ibrahim Abdoel Hadi Pasja, is benoemd tot opvolger van Nokrasjy Pasja, de vermoorde mi nister-president van Egypte. Ibrahim Abdoel Hadi Pasja heeft een nieuwe coalitie-regering gevormd van Saavdisten en liberalen. De eerste indruk van politieke waar nemers is, dat men kan verwachten, da' het nieuwe kabinet grotendeels de zelfde politiek ten aanzien van Pales tina zal voeren ais de vorige regering. In verband met de verklaring van de Amerikaanse minister voor het Leger, Kenneth Royall, Maandag gedaan, schreef dc „Neue Zeitung" (Amerikaanse super, visie) gisteren, dat van de 280.000 Duit sers in de Russische concentratickam pen sedert 1945 110.000 van honger om het leven waren gekomen. Het blad zei verder, dat slechts 22.000 personen uit de kampen ontslagen zijn. 70.000 werden naar de Sovjet-Unie over gebracht, 50.000 werden overgebracht naar gevangenissen in de Sovjet-zone en 30.000 bevinden zich nog in de kam pen Volgens het blad hadden de Russen tegen het einde van de oorlog 13 kam pen in hun zone in gebruik. 11 hiervan zijn thans gesloten, en slechts Buchen- wald en Sachsenhausen bestaan nog. Het artikel in de Neue Zeitung be sluit, dat van iedere achtste familie in de Russische zone tenminste één lid na arrestatie door de geheime politie zon der een spoor achter te laten is ver dwenen. (Van onze Haagse Redactie) Een officiële woordvoerder heeft hedenmorgen te Den Haag medegedeeld, dat op Java met man en macht gewerkt wordt aan de voorziening van de nood- lildende bevolking in de allernoodzake lijkste behoeften. Voor meer dan dertig millioen gulden aan rijst, textiel en me dicijnen is naar de bevrijde gebieden vervoerd. Nieuwe voorraden zijn onder weg naar Soerabaja. Semarang en Me- dan. Men is druk bezig de spoorwegver bindingen zo snel mogelijk te herstellen. Dat het vertrouwen der bevolking schijnbaar toeneemt, blijkt ook hieruit, dat honderden Indonesische arbeiders zich aanmelden voor werk in de suiker en tabaksfabrieken. In vele gebieden herstelt zich het normale economische leven. Een belemmering vormt nog het Republikeinse Ori-geld, maar men neemt allengs gaarne het Indonesische geld, dat ook in andere federale gebieden ge- biuikt wordt, aan. Van officiële zijde te Bombay is gis teren, volgens A.P., verklaard, dat de twaalf studenten, die gisteren werden gearresteerd, omdat zij van het Neder landse consulaat een schild wegtrokken, niet in vrijheid zullen worden gesteld, mr.ar gerechtelijk vervolgd zullen wor den. De politie heeft zowel voor het consu laat als voor de woning van de consul wachten opgesteld. Ook het Nederlandse schip „Streefkerk", dat in het Alexan dra-dok ligt, wordt bewaakt. De plannen om het Nederlandse schip „Leopoldskerk" in vol water te los sen, om zodoende demonstraties te ver mijden, gaan niet door. Het schip zal gewoon in de haven worden gelost. Er is bekend gemaakt, dat de Nederlandse schepen, die Bombay aandoen, niet op weg zijn naar of terugkomen van Indo nesië. De Nederlandse ambassadeur in Groot- Brittannië, jhr. dr. E F. M. J. Michiels van Verduynen zal zich .binnenkort voor enige weken naar Indonesië begeven, aldus wordt officieel medegedeeld. Van bevoegde zijde wordt hieraan toe gevoegd. dat de zending van deze er varen diplomaat een aanwijzing is, dat men zowel in Den Haag als in Batavia aan alle aspecten van de ontwikkelin gen in Indonesië de grootste aandacht wenst te schenken. Volgens A. P. houdt deze afvaardiging verband met het feit, dat het besluit, Soekarno en de leden der republikeinse regering naar hotels buiten Java te brengen, buiten voorkennis van Den Haag in Batavia is genomen. 7. Na een korte wandeling door de hele nauwe straatjes van de Romeinse stad bereikten de gevangenen de slavenmarkt. De commandant van de troep soldaten begaf zich naar een. kleine, donkere Griek en zei: Hier heb ik een stel slaven, oud!" en wijzend op Eric, vervolgde hij: „Die barbaar daaris alleen al een zak goudstukken waard; hij is alleen wat opstandig!" De slavenhandelaar liet zijn sluwe oogjes goedkeurend rusten op de krachtige gestalte van de Noorman. Met een kwink slag werden de gevangenen overgedragen, waarna de troep soldatenop twee na, die ter bewaking op de slavenmarkt achterbleven., naar het schip terugkeerde Winonah had al deze gebeurtenissen zwijgend gadegeslagen, doch nu wendde zij zich tot Eric en stamelde: „Ik ben bang Ze zuilen ons scheiden misschien voorgoed! Eric lachte haar bemoedigend toe, maar ook hij was niet gerust De handelaar, die op een afstand had toegekeken, stapte naderbij en vroeg: Man en vrouw!" Eric knikte. „HmWel, kijkt elkaar dan nog maar eens goed aan, want daar kan ik geen rekening mee houdenToen verwijderde hij zich en het verkopen der slaven nam een aanvang. Als eerste moest Ene het houten podium beklimmen en in alle toonaarden bezong 'de handelaar de goede eigenschappen van o.ue Noorman. Al spoedig trad een dik, voornaam uitziend persoon naar voren en het loven en bieden begon De waarnemende bemiddelaar van de V.N. in Palestina, dr. Ralph Bunche heeft een bericht uit Parijs tegengespro ken. als zou hjj Israël verantwoordelijk stellen voor het uitbreken van gevech ten in de Negeb. Dr. Bunche verklaarde, op 'n perscon ferentie te New York, dat hij niet kon vaststellen wie de schuldige was, omdat hij slechts over de helft van de feiten zou beschikken zolang niet aan beide zijden waarnemers worden toegelaten. Slechts bij de Egyptische troepen zijn thans waarnemers aanwezig. Volgens een Israëlische woordvoerder hebben de Joden bij hun aanval tegen de door de Egyptenaren bezette kust strook rondom Gaza nog meer vorderin gen gemaakt. Een Arabisch omroensta- tior. meldde gisteren dat Gaza in handen van de Israëlische troepen zou ziin m vellen. J Het Egyptische ministerie van Oorlog heeft echter ontkend, dat Gaza geïso leerd zou zijn. President Truman heeft mededeling gedaan van de benoeming van de ad- junct-procureur-generaal Joseph b Kecman tot Amerikaans vertegenwoor diger in de verzoeningscommissie van Ac V.N. voor Palestina. Keeman maakte deel uit van 't open baar ministerie bij het proces tegen de Japanse oorlogsleiders te Tokio. Stanton Griffis, directeur voor de hulpverlening der V.N. aan de Palestijn se vluchtelingen, heeft gisteren op een persconferentie een dringend beroep ge daan het budget voor het hulpverlenings programma groot 10.000.000 pond door snelle particuliere of publieke bij dragen zoveel mogelijk te steunen. Griffis vreesde, dat in de Arabische landen ten Noorden van Palestina vele vluchtelingen van honger en koude zul len omkomen. In dit bergachtige gebied, zei hij, betekent sneeuwval voor velen de dood. Groot-Brittannië heeft reeds tenten gezonden, maar er zijn dringend meer nodig. Turkije levert op het ogenblik 2 000 tenten, terwijl voorts 400.000 dekens afgeleverd of onderweg zijn. Het ziet er naar uit, dat de voedsel voorziening van de vluchtelingen in Zuid-Palestina in de eerste negen maan den verzekerd zal zijn, dank zij een overeenkomst met Egypte voor scheeps- leveringen naar Gaza. Griffis gaf te kennen, dat president Truman de volgende week aan het Con gress een crediet van 16.000.000 dollar zal vragen voor de hulpverlening aan de Palestijnse vluchtelingen. De Dienst voor Legercontacten meldt over de onrust in Hoeioe Soengei (Zuid-Oost-Borneo), dat reeds enige tijd voor de militaire actie tegen de re publiek bekend werd, dat hier infil traties uit Java plaats hadden. 21 Dec, werd een bende van 35 man gearres teerd. Het bleek, dat deze een onder deel vormde van een grotere bende, waarvan de meeste leden gekleed wa ren in uniformen en voorzien waren van kentekenen der republikeinse ma rine op de veldmutsen. Nederlandse patrouilles hebben de bende opgespoord, waarvan bij een vuurgevecht een aantal werd gedood of gewond. Onder hen bevond zich een luitenant van de voormalige re publikeinse marine. Een groot aantal wapens werd in beslag genomen. Een deel der bende slaagde er in te ont snappen. Een achtervolging is inge zet. Uit militaire bronnen zijn verschillen de berichten betreffende de toestand in de nieuw onder Nederlandse con trole gebrachte gebieden binnengeko men. Zo wordt over Bantam gemeld, dat de ziekenhuizen in Serang en Rangkasbitoeng doorwerken. De toe stand van de patiënten en ziekenhuizen zelf wordt goed genoemd, hoewel gebrek bestaat aan bepaalde geneesmiddelen. Uit Midden-Java wordt gemeld, dat bij de bezetting van Serangan 15 Neder landers, 25 Duitsers. 2 Oostenrijkers. 1 Tsjech en 3 statenlozen werden aange troffen, onder wie Hanz Losche van de voormalige Duitse marined ie een Indo nesische vlammenwerper ontwierp en Koerper, die vroeger in de Nederlandse tijd politiecommissaris van Soekaboemi was en als NSB-er Werd gearres teerd. Hij werkte later voor de Japan nezen en voor de Republiek. Uit Wonosobo wordt vernomen, dat aldaar en in de omgeving veel malaria voorkomt. Er heerst gebrek aan voedsel en textiel. In de stad zijn voor de komst van de Nederlandse troepen een honderdtal Chinezen vermoord. De Nederlandse gezant in Denemar ken, jhr. W. F. van Lennep. heeft gisteren op een persconferentie de Nederlandse actie in Indonesië verdedigd. Zijn ver klaring werd ondersteund door zes voor aanstaande Denen, die allen jarenlang in Indonesië gewoond hadden. Kort voor de persconferentie hadden communistische demonstranten zich op gesteld bij de woning van de gezant, doch de politie voerde hen even later in overvalwagens weg. In een kort gesprek, dat de corres pondent van Aneta te Pontianak had met Sultan Hamid de Tweede heeft de ze op een desbetreffende vraag ver klaard, persoonlijk van mening te zjjn, dat de geprojecteerde Negara Kaliman tan geen levensvatbaarheid heeft, mede gezien de houding welke de dewan Kali- mantan Timoer heeft aangenomen t.o.v. de constructie en de ontwerpstaatsrege- ling. De Australische havenarbeiders heb ben de aanbeveling van hun bond, diensten voor Nederlandse schepen te verrichten, mits hun lading niet voor Indonesië bestemd is, aanvaard. Australische zeelieden hebben giste ren op massabijeenkomsten besloten alle Nederlandse schepen te boycotten. et jaar loopt weer ten einde. Nog een paar dagen en ook 1948 be hoort weer tot het verleden. Het is vreemd, maar ieder jaar opnieuw komt er zo rond de tijd van de jaar wisseling een gevoel van heimwee in ons op, heim wee naar de dagen, dat het jaar, dat nu ten einde spoedt, nog jong en pril was. We hebben ons toen zo vast voorgenomen om het dit jaar eens allemaal veel beter te doen dan het vorige. Om dit jaar ons egoïsme wat meer ter zijde te stellen en wat meer te denken aan anderen. Om zonniger gehumeurd te zijn en ons niet door iedere klei nigheid zo te laten beïn vloeden, dat onze hele omgeving er van te lijden heeft. Met de beste voorne mens zijn we het nieuwe jaar ingegaan. Waarschijnlijk is het andere mensen ver gaan als ons. Misschien is dat ook de reden, dat de e.erste dagen van een nieuw jaar altijd als iets moois in onze gedachten blijven. Iedereen is bezield met de beste plannen en voorne mens en, wat nog belangrij ker is, heeft nog geen gele genheid gehad te constate ren hoe broos en gauw ver geten ze zijn. Want helaas is maar al te vaak de eerste de beste gelegenheid vol doende om ons alle schone plannen te doen vergeten. „Een keer struikelen kan iedereen overkomen", zeggen de moedigen onder ons en ze beginnen opnieuw met fris se moed. Maar er zijn er ook velen, voor wie reeds de eer ste val voldoende is om alle goede voornemens terzijde te stellen en te vergeten. De een wat vlugger dan de an der, maar na verloop van en kele weken zijn we allemaal weer tot onze oude levens wijze teruggekeerd. Onze goede plannen en heldhaftige voornemens zijn vergeten en pas tegen de nieuwe jaar wisseling komen ze in onze herinnering terug. We ma ken opnieuw plannen en al les gaat weer precies als het jaar te voren. Hoe komt het toch, dat wij jaar in jaar uit voortgaan ons voor te nemen het beter te doen en dat er al met al geen verbetering komt? Het zal wel voornamelijk hieraan liggen, dat wij te edelmoedig willen zijn. Wij besluiten het allemaal veel beter te gaan doen, zonder precies voor ons zelf te omschrij ven, wat wij nu gaan ver beteren. We nemen, om het maar eens op oud-Neder landse wijze te zeggen, te veel hooi op onze vork. Wie zich zelf geheel en radicaal wil verbeteren, zal precies blijven, die hij is. Wie zich echter voorneemt om op een speciaal punt zijn levenswij ze te herzien en dit ook doelbewust nastreeft, heeft goede kans van slagen. Om succes te hebben in 1949 gaan we dus deze keer eens niet vol goede voorne mens het nieuwe jaar in, maar wel vastbesloten om één vaste fout uit te bannen. Mogelijk dat we dan op 1 Januari 1950 met iets meer voldoening op het afgelopen jaar kunnen terugzien. Wij wensen u veel succes en een Zalig Nieuwjaar. Amerikaanse trui van wollen jersey, opzij opgenomen met een boordwaaraan grote kwasten Bij Oudejaar hoort een tractatie, dat is van oudsher zo geweest, en het hoort bij de "dingen, die sfeer geven aan het gezinsleven. De huisvrouw heeft bij de Kerstvoorbereidingen ook gemerkt, het is dit jaar bijna weer „vooroorlogs", makke lijk om te tracteren, al is het dan ook duurder! Maar er is zoveel in de winkels, dat men ruim kan kiezen, ook wanneer men zelf iets wil maken. De traditie wil dat men het jaar „uit" eet om het zo eens te zeggen, met gebakken lekkernijen: appelbollen. appelflappen, appelbeignets, oliebollen, die men kan aanvullen met een hartig hapje in de vorm van saucijzenbroodjes. Wie de extra olie niet heeft opgebruikt, zou, nu er zoveel appelen zijn, zelf ap pelbeignets kunnen bakken. Het recept is als volgt: APPELBEIGNETS. Ongeveer 4 zure appelen, 125 gr. (bijna 2 kopjes) bloem en 3 gr. bakpoeder of 125 gr. zelfrijzend bakmeel, l'rz dl. (1 kopje) melk of water, zout, margarine of olie, (poeder) suiker. De appelen boren, schillen en in schijven snijden. Van bloem, bakpoeder of zelf rijzend bakmeel, zout en wa ter of melk een glad beslag maken. De schijven hierin juist even onderdompelen, zodat ze geheel bedekt zijn met beslag, maar er in het midden nog een opening overblijft. De beignets met een breinaald of vork uit het beslag halen en in een koekenpan in hete olie of margarine snel aan weers kanten bruin bakken. De beignets met suiker be strooien en warm opdoen. De Oudejaarsdrank is bis schopswijn. maar velen zal het misschien te duur zijn om daar een fles wijn voor aan te schaffen. Ook in een gezin met kinderen zoekt men liever een drank, die geen alcohol bevat. Men zou zo eens een proef kunnen nemen met een warme bes sensapdrank. De bereiding is als volgt: WARME BESSENSAP DRANK. 1 flesje bessensap, 5 dL water. 60 a 70 gr. (li kop je) suiker, iets zout. 2 kruid nagelen, een stukje pijpka neel. een stukje gedroogde sinaasappelschil, de schil van 2 appelen. •Het water uur laten trekken met de kruidnage len, de pijpkaneel, de si naasappelschil. de appel schillen en iets zout. Dan het geurige vocht zeven, het bessensap toevoegen, het ge- geheel goed warm laten worden en van het vuur af de suiker er in oplossen. De drank heet opdienen. Gelukkig zijn er in de winkels hoe langer hoe meer wollen truien en vesten. Ze komen voor een groot deel uit België, maar de zachtste, van de mooiste wol en in de mooiste kleu ren komen uit Zwitserland. Men kan al aan de tint zien, dat ze duur zijn! Maar ze zijn het wel waard. Geluk kig degenen, die de hand hebben kunnen leggen op een tweeling-stel. zoals de Engelse dat noemt: een trui tje met vest van hetzelfde materiaal. Ze zijn er. maar schaars. Ook voor deze ar tikelen geldt, dat men er gauw bij moet zijn. omdat het beste zeer spoedig is uit verkocht. Men ziet lange vesten en lange truien, die een eind over de heupen reiken, ze zijn alleen aardig op een rok, die glad is over de heu pen, zoals de rok van de foto, van welke de plooien een eind zijn ingestikt. Op een wijde rok, waarbij de wijdte bij de heupen al uitspringt, is alleen een kort jumpertje aardig, zelfs heel kittig, de lange trui of het lange vest staat op zo'n rok lomp. Daarom is het zaak, zich niet dadelijk te laten verleiden het eerste het beste truitje, dat men in een étalage ziet en dat ons wel aanstaat, zeker als het zo koud is, zonder meer te ko pen. Eerst moet men eens overleg plegen met de rok ken die men bezit en dan besluiten, wat men het best nemen kan. Wie maar klak keloos koopt, zal nooit ko men tot een bepaalde ver fijning in haar uiterlijk, die men, ook met geringe mid delen. met weinig geld en weinig kleren, toch kan be reiken. Nog iets over de kleuren, van de truitjes. Men ziet veel rood, heus niet alleen omdat dat past in de Kerst étalages, er worden blijk baar veel rode truitjes ge maakt, misschien omdat het voor de fabrieken voordelig is om met rode kleurstof te verven. In zulke dingen be paalt meestal de fabrikant, wat de vrouw zal dragen, en heeft haar eigen smaak niets te zeggen. Rood kan aardig zijn. maar vooral op een donkere vrouw, en altijd weer zien wij blonde vrou wen rood dragen'. Het is niet flatteus, het is schril. Rood, hardrood, geraniumrood IS niet voor de blonden, het is de kleur voor de donke ren. Wellicht is het voor veel vrouwen nog altijd moeilijk, als ze kleren kie zen, om zich te beperken tot dat wij bij haar persoon past en dat wat daar niet bij past, al is het op zichzelf nog zo bekoorlijk, te laten staan. ASTRID De Eerste Kamer zal Dinsdag 4 Januari in vergadering bijeenkomen. Behandeld zullen o.a. worden de wetsontwerpen begroting Gemeentefonds 1949, begro ting Staatsvissershavenbedrijf te IJmui- den 1949, wijziging kinderbijslagwet, samenvoeging der gemeenten Hoogezand en Sappemeer en inkomen van H.K.H. Prinses Wilhelmina. 14 en 15 Januari a.s. wordt te 's-Her- togenbosch de jaarlijkse algemene ver gadering gehouden van de A.R.K.A.. waaraan vertegenwoordigers van alle afdelingen in Nederland zullen deel nemen. De agenda vermeldt o.m. de behandeling van de afdelingsvoorstellen en de verkiezing van een voorzitter. Vertaling van Pauline Feliinga 18 .„Begrijpt u zelf niet, mrs. Latham, dat u te veel weet?" Hij was zo koel, dat ik een beetje bang werd, tegen wil en dank. „Ziet u niet. dat dat het gevaarlijke is bij een moord? Dat is de voornaamste reden waarom we het niet kunnen la ten lopen, en zeggen ,,'t Is gebeurd he laas. wat doet 't er verder toe". Omdat moordenaars voortdurend vrezen voor ontdekking en u, beste mrs. Latham, bent juist de persoon waar die moorde naar over zal gaan tobben, meer en meer. Hoe veel u weet. Hoe veel u ge zien hebt. Hoe veel u raadt. Ik geloof dat dat een van de redenen is, waar om ik liever in uw huis blijf, met Buck, ik wil liever een oogje op u houden." Hij grinnikte opeens. „Het is erg ge ruststellend bij mogelijke complicaties, J'anneer sergeant Buck een oogje op ie houdt." _Hij knipoogde tegen me met zijn hoofd •cnuin ais een ondeugende oude pape gaai. „Ik wil me daar op het ogenblik niet positief over uitlaten. Ik vind u on getwijfeld een zeer belangrijke persoon in de zaak misschien belangrijker dan u zelf beseft. Ik heb u al gezegd dat u te veel weet van dit alles, van de din gen, vóór de moord en er na. Misschien kunnen we zelfs wel samenwerken." „Dat," zei ik, „is niets dan de grofste vleierij en daar bezwijk ik niet voor tenminste als ze niet subtieler wordt ingekleed. Maar u mag hier blijven als u uw sergeant wilt verzekeren, dat net uw idee is, niet het mijne, en dat ik persoonlijk veel gelukkiger zou zijn als had° Cen VOGt in April Harbor Sczct t "J?et z°u toch uitgekomen zijn, mrs. Latham. Shryock zou op een 'keer te veel drinken en het aan mr, Parran ver tellen. Of een van uw kennissen hier zou er over gepraat hebben aan de bridgetafel. Dan zou het erger zijn en meer complicaties geven. Als er al geen argwaan was gewekt door de order van de Goulds om het lijk naar Baltimore over te brengen voor de crematie." „Wat bedoelt u?" .'.Shryock als begrafenisonderne mer, niet als lijkschouwer heeft die order gekregen." „Van wie?" „Van de Goulds, denk ik." Ik zweeg. „Dus u ziet...." Ik knikte. „Ja," zei ik. „Wanneer be gint u en waar?" „Hier en nu," zei kolonel Primrose vrolijk. '„Mr. Parran begint in de gara ge. Hij komt straks bij me. Maar ik wou liever eerst met u spreken. Ik wil na tuurlijk iets meer weten van Sandra Gould. Vertel me haar hele geschiede nis." „Ik weet niet veel van haar, behalve dat ze in Shanghai met Jim getrouwd is," zei ik. „Ze zijn hier iedere zomer gekomen sedert Jim uit de marine is gegaan." „Waarom is hij er uitgegaan?" „Ik geloof dat hij liever in effecten wou doen of zo iets. Hij hield zijn hoofd scheef en vestig de zijn papegaaien-oogjes op me. „Mrs. Latham, als u me de waarheid niet vertelt, hoef ik uw tijd en de mijne niet te verknoeien," zei hij verwijtend. „Wilt u de waarheid horen of al het ellendige geklets en de boosaardige be denksels van een troep roddelaars?" vroeg ik, warm lopend. Hij glimlachte een beetje wrang. „On gelukkig hebben praatjes altijd een flin ke kern van waarheid. In mijn vak is dat erg nuttig." „Dat moet dan wel een akelig vak zijn." Hij glimlachte weer. „Ik veronderstel, dat u denkt, dat de algemene opinie dat Jim Gould uit de marine is gegaan, omdat een zeker ad miraal van een zeker Chinees vloot- station eiste dat hij werd verwijderd om Sandra, een boosaardig bedenksel isDe Chetwynds vertelden me dat om te laten zien hoe ze er op was voor uitgegaan onder de voogdij van haar schoonmoeder en schoonzuster." ,.Ze is er op vooruitgegaan," moest ik toegeven, „Ze was niet erg aantrekke lijk toen ze pas kwam Een vrij on gunstig halfbloed-type. Erg wulps en opzichtig als een overrijpe vrucht. Te veel opgemaakt, haar haar te veel gekruld, kleren te opvallend, nagels te rood en niet al te schoon, haar ogen te uitdagend. Maar ze is veranderd in die jaren. U hebt haar gezien. Glad, zacht haar, keurige make-up, gedistin geerde kleren. Nog erg vrolijk en zo, maar bij vroeger vergeleken o zo ge kalmeerd enverwesterd. Dank zij een schoonmoeder met een feilloze smaak en een heleboel geld. Ik geloof dat ze de laatste tijd heus geen handi cap meer voor Jim was." „Ze is dat op 't ogenblik juist meer dan ooit, mrs. Latham." zei kolonel Primrose. „En hoe zat 't nu met zijn huwelijk, en wat is er tussen hem en Rosemary Bishop voorgevallen?" „Hun engagement is afgegaan dat is alles wat ik weet. Toen trouwde hij hals over kop met Sandra. Zoiets ge beurt dikwijls, ziet u." „Dépit aan beide kanten, bedoelt u?" „Precies. Dat verklaart ook Paul Di- kranov. Hij heeft bovendien bergen geld wat Jim niet meer heeft." „Ah ik begrijp 't." „Neenjuist niet. Zo bedoel ik het helemaal niet. Dat kan misschien mr. Bishop's overweging zijn; maar zeker niet die van Rosemary." Hij glimlachte. „Misschien begrijp ik het dan toch," zei hij. We hoorden een auto aankomen. Ko lonel Primrose stond op. Hij keek me ernstig aan. „Ik vind dat u moet weten," zei bij, langzaam, „dat Parran hem gaat arres teren. Jim Gould natuurlijk." Ik keek hem verwezen aan. „Waar voor?" „Voor de moord op Sandra Gould." „Onzin!" „Ik wou dat het onzin was. Maar ik viees van niet, mrs. Latham. Naar alle schijn is er zeifs een krachtige aanwij zing tegen hem. Het motief, de gelegen heid en de rest." Ik trachtte wanhopig iets in Jim's voordeel te vinden. „En die brief dan, kolonel Primrose?" Hij schudde kalm zijn hoofd. „Die is vervalst, mrs. Latham.' Dat moet. "t Is nogal doorzichtig ook. Die vrouw heeft geen zelfmoord gepleegd." Ik had me wat hersteld en zei niets waarvoor ik even later dankbaar was. Op dat ogenblik doemde sergeant Buck's houten gezicht op voor het hek werk van de veranda. Mr. Parran was bij hem en nog twee mannen, waarvan een in het zomerkhaki en met de helm van de Marylandse Staatspolitie. „Goedenmorgen, mevrouw," zei mr. Parran. „Klaar, kolonel?" Ik zag ze door de opening in de heg naar de Goulds gaan. Het drong toen tot me door, dat kolonel Primrose me aan de praat gehouden had, dingen gevraagd had die hij al wist, opdat ik Jim niet kon waarschuwen. Ik ging opeens zit ten met een wee gevoel en slappe knieën. (Wordt vervolgd) Dinsdag heeft de advocaat-fiscaal bij de Drentse Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden, jhr. mr. J. E. de Ranitz, een gevangenisstraf van twaalf jaar met aftrek geëist tegen de voormalige commandant van het Jo- denkamp-Westerbork, de „SS-Óber- sturmführer" Gemmeker uit Düssel- dorf. Tijdens de eerste dag van dit proces beweerde G. niet te hebben geweten, wat er met de transporten gebeurde, die van Westerbork naar Polen gingen. „Befehl ist Befehl", daarop grondde hij zijn gedrag en zijn houding tijdens zijn Westerborkse periode. Een gentleman, maar dan een gentle- man-boef, noemde de commissaris van politie te Amsterdam, de heer Cohen, de ex-kampcommandant die, na verschil lende rangen bij de Duitse politie en in de N.S.D.A.P. te hebben doorlopen, na de Duitse inval naar Nederland kwam. Aanvankelijk werd hij tewerkgesteld op het bureau van de „Sicherheitspoli- zei" te Den Haag. Enkele maanden was hij daar werkzaam, tot de „General- Leutnant der Polizei", dr. W. Harster, hem naar Westerbork zond. In dat kamp trok hij 1y, jaar lang aan de touwtjes. Gedurende deze periode passeerden meer dan honderd duizend Joodse burgers dit „Durchgangslager" en slechts een klein gedeelte wist het leven te behouden. Het Hof bepaalde de uitspraak op 6 Januari a.s. Naar wij uit goede bron vernemen is het thans zeker, dat de heer L. Neher. die geruime tijd optrad als gedelegeerde bij het Opperbestuur in Indonesië, bin nenkort zijn werkzaamheden als Direc teur-Generaal van de P.T.T. zal her vatten. Omdat de mr. H. G. van der Vies-prijs sedert 1943 niet meer werd toegekend, heeft men hem dit jaar twee maal vergeven: aan Margreet Roselaar die schrijft onder het pseudoniem L. Treves voor haar (Geldig van 2 t.m. 15 Januari 1949) BONNEN VOOR VLEES 521, 523 Vlees 100 gram vlees 522 Vlees 300 gram vlees ALLE BONKAARTEN 901 527 Algemeen 250 gram boter of mar garine of vet. BONKAARTEN KA, KB, KC 901 531 Algemeen 250 gram boter of mar garine of vet 532 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 533 Algemeen 125 gram koffie B 545 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas BONKAARTEN KD, KE 901 537 Algemeen 125 gram boter of mar garine of vet 538 Algemeen 100- gram kaas of 125 gram korstloze kaas TABAKS- EN DIVERSENKAARTEN QA. QC 901 II Tabak, 14 Diversen 2 rantsoenen tabak BONKAARTEN ZA, ZB. ZC, ZE, MD, MF. MH 901 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook B. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Donderdag 30 December a.s. worden gebruikt. toneelstuk ,J3e ring en de Kelim" en aan Jan van Lumey voor zijn spel in verzen „Rococo". Met waardering vermeld werden „De Chinese fluitspeler" van Manuel van Loggem, „Daimonion" van I. Anema en .Mensen achter tralies" van H. Fedder. De jury, bestaande uit mevrouw E. Hu- genholtzVan Lokhorst, M. Dekker en V. E. van Vriesland, heeft uit de inzendingen niet de indruk gekregen, dat de Nederland se toneelschrijfkunst zich kan meten met het beste van de hedendaagse dramatische kunst in het buitenland. Maar zij meent toch stukken bekroond te hebben, die alles zins in aanmerking komen voor vertoning. „Rococo" heeft een lichte toets en laat met luchtige charme, met esprit en fijn heid in kleurrijke taferelen 'n oude liefdés verwikkeling tot nieuw leven komen. „De ring en de Kelim" verwerkt een hedendaags probleem, heeft een boeiende handeling, psychologisch geslaagde figuren, een natuurlijke, levendige, vaak geestige dialoog. Het verwierf in 1942 reeds de to neelprijs van de gemeente Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3