Vijandelijkheden op Java zullen morgen te 24 uur worden gestaakt Veiligheidsraad toont meer begrip voor Nederlands standpunt Kardinaal Mindszenty .zal binnen twee weken terechtstaan Oorlogsmisdadiger mocht de gevangenis niet binnen Terugblik en waardering Minister Drees naar Indonesië Maatregelen voor vestiging van een federale regering voor gehele gebied Geen nieuwe resoluties ingediend Dr. Drees Maandag naar Indonesië? m m De tweede phase SS VERLOOP VAN DE ACTIES Het weer Tot hoofd en hart 6een verschil in boezem van kabinet Admiraal Pinke betuigt zijn waardering Heeft Raad gefaald Protesten uit de gehele wereld „Breng de sleutel morgenochtend terug" V. y Constellation terug naar Nederland DONDERDAG 30 DECEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24346 Vergadering van de consuls te Batavia Olieterreinen nabij Djambi veilig Voor prestaties can Marine- en Luchtvaartdienst In hevige toorn.... Voldongen feit SCHEPEN IN IJS BEKLEMD MICHIELS vVERDUYNEN SPREEKT MET BEVIN N ieu w j aarsreceptie H. M. de Koningin Vertrek troepentransport schepen Na in Basra te zijn opgehouden BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATE SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. De dagbladen hebben uitvoerige verslagen gegeven over de hoogst merkwaardige sessies van de Veiligheidsraad, waarin Neder lands jongste optreden in Indonesië aan een onderzoek werd onderwor pen. Merkwaardig waren de verga deringen in die zin, dat men trachtte formeel ter zake te zijn zonder er evenwel in te slagen ook materieel bij de zaak zelve te blijven. Wij weten zo langzamerhand wat de Veiligheidsraad is en welke plaats hij inneemt in het samenstel der in ternationale organen; wij herinneren ons ook nog welke taak aan dit lichaam werd toegedacht door de Con ferentie van San Francisco, die zich daarbij baseerde op het reeds eerder te Dumbarton Oaks overeengekomene. Uitgerust met deze schoolse wijshe den begonnen wij, Nederlanders, met een toch niet meer ganselijk gave argeloosheid het verloop te volgen der aan de zuiveringsactie gewijde „besprekingen". En wat ons toen ter lezing en ten aanhore werd geboden was van zulk een merkwaardig ka rakter, dat het voorzeker interessant en misschien nuttig is zich aan een beknopte analytische beschouwing te wijden. De Veiligheidsraad is geenszins een Hof van Justitie. Toch heeft hij bij voortduring te rekenen met regelen van geschreven en ongeschreven in ternationaal recht en dienovereen komstig een oordeel uit te spreken, niet in de vorm van een gerechtelijke sententie, maar in die van een con clusie, welke par excellence bij dit tot handelen bevoegd college een prac- t i s c h e conclusie kan zijn. Nu heeft men echter te zien en te horen ge kregen, dat men daar, waar een ju ridisch betoog op zijn plaats ware geweest, zijn toevlucht nam tot het jargon van kreet en leuze, soms op een bepaald beledigende wijze, om in elk geval te belanden bij een te voren beraamde slotconclusie een manier van doen, die ons op dwingende wijze de trieste geschiedenis van Barbertje voor de geest riep. En toch lag er ergens een juridisch, of liever gezegd een justitieel tintje, maar dat lag daar, waar het allerminst op zijn plaats was: het uitspreken van een- opinie door de heren afgevaardigden ge schiedde soms in de vorm van een requisitoir, zoals wij dat alleen maar oir baar en in zekere zin stijlvol had den geacht op een rechtszitting van het een of andere criminele Hof ter zake van landverraad. Wel werd er overmatig veel aan- 4«cht geschonken aan formele bij komstigheden, bijvoorbeeld aan de manier, waarop het bestand werd op gezegd, maar met een verdachte hard nekkigheid bleef men weigeren de grotere, waaronder de juridische, rea liteiten' te zien, welke ten grondslag hadden gelegen aan de zeer ongaarne en slechts uit noodzaak ondernomen stap der Nederlandse regering tot een drastische zuiveringsactie. En dit al les geschiedde soms met zulk een blinde bruutheid, dat men de verden king van kwade trouw moeilijk van zigh af kan zetten. Het recht, dat aan de verantwoordelijkheid en de plicht van Nederland jegens de volken van Indonesië ten grondslag ligt en evenzo de uit deze verantwoordelijkheid re sulterende normen zijn waarlijk van een grotere en een andere realiteit dan de processuele of de duidelijk op de achtergrond wroetende bezorgd heid om eigen belangen alleen. Maar niet voor niets werd met al te door zichtige opzettelijkheid vermeden om eerlijk en vanuit natuurlijk-ethisch standpunt de juridische mérités der Nederlandse handelwijze onder ogen te zien, waarbij geen enkele regel van positief volkenrecht verdoezeld had behoeven te worden, zoals uit de be togen van de Nederlandse afgevaar digde klaar en duidelijk bleek. Wij bedoelden dit alles toen wij boven opmerkten, dat men trachtte formeel ter zake te zijn, doch materieel bewust de kern punten vermeed. En nu rest de vraag, welke houding hiertegenover gewettigd en daarnaast nuttig en effectief mag heten. Deze vraag kan tenslotte worden geredu ceerd tot die naar de middelen, de wapenen, met aanwending van de welke men binnen en buiten het po litieke steekspel kan geraken tot het doel, dat men in redelijk en eerlijk overleg als noodzakelijk ziet, in zo verre het identiek is met het alge meen welzijn van ons eigen volk en van de volken, waarvoor wij de ver antwoording dragen. Er liggen in normatief opzicht zo vele en zulke subtiele verbanden tus sen doel en middelen, dat het niet aangaat ook maar een poging tot de behandeling daarvan te wagen binnen het bestek van deze korte beschou wing. Maar zeker is, dat men eerst dient te zien naar het doel, altijd vooropgesteld dat dit een juridisch en ethisch verantwoord doel is, en dat deze rechtstreekse doelgerichtheid dringender wordt naarmate het doel met meer noodzakelijkheid moet wor den bereikt. De middelen, mits in zich niet gans en al verwerpelijk, dienen daarop te worden gericht en dan kan het nodig zijn en een teken van wijs beleid, dat mè deze aanpast aan die, waarmede een tegenstrever om redenen van eigenbelang of door schuldige kortzichtigheid de berei king van dit doel tracht te verijdelen. Misschien ligt het niet in de altijd min of meer rechtzinnige Nederlandse aard om zijn tactiek aan te passen aan de als inférieur beschouwde handel wijze van de tegenstander. Maar on miskenbaar waren er laatstelijk meer dere tekenen, die op een kentering Wezen. Reeds bleek, en voorzeker zal »og blijken, dat zulks goed en nuttig geweest. Dr. Van Royen heeft gisteren in de Veiligheidsraad de volgende verklaring afgelegd: In aansluiting op de voorlopige mededelingen, die ik in de zitting van de Veiligheidsraad van Maandag 27 December heb afgelegd, verklaar ik thans gemachtigd te zijn de volgende verklaring af te leggen uit naam van de Nederlandse regering: De Veiligheidsraad heeft sinds 22 December in zijn verschillende zittingen een drietal resoluties aangenomen, waarbij de Nederlandse regering Hfetrokken was. Daarbij is van de partijen gevraagd: a. Het onverwijld staken van de vijandelijkheden; b. Het vrijlaten van de president en andere politieke gevangenen, die sinds 19 December in hun bewegingsvrijheid zijn beperkt; e. Aan de C.v.G.D. en de consulaire commissie om verslag uit te brengen over de ontwikkeling van de toestand in Indonesië sinds 12 December. Naar aanleiding hiervan kunnen de volgende feitelijke mededelingen worden gedaan: Het staken der vijandelijkheden op Java zal ingaan uiterlijk op 31 Decem ber te 24 uur. Met het oog op de bijzondere noodtoestand op Sumatra zal dit daar eerst enige dagen later kunnen ingaan. Uiteraard blijft optreden nodig tegen ordeverstoorders, die, hetzij individueel, hetzij collectief, de openbare veiligheid in gevaar brengen dan wel.de voorziening der zo noodlijdende bevolking met voedsel en andere primaire goederen verstoren of ver hinderen. Aangezien de beperking van de bewegingsvrijheid van een aantal voor- aanstaande persoonlijkheden het onvermijdelijk gevolg was van de ge- troffen militaire maatregelen, welke binnenkort zullen worden beëindigd, zal de Nederlandse regering hierna deze beperking opheffen, ervan uit gaande, dat zij zich zullen onthouden van handelingen, welke de openbare veiligheid in gevaar brengen. Ter bevordering van de samenwerking voor de constructieve opbouw Van geheel Indonesië heeft de Nederlandse regering besloten, dat de minister president Drees zich dezer dagen naar Indonesië zal begeven. 4. Teneinde mede te werken tot de uitvoering van het door de Veiligheids raad gedane verzoek om volledig te worden ingelicht omtrent de toestand sinds 12 December, heeft de Nederlandse regering reeds verklaard, dat zg alle mogelijke faciliteiten zal verlenen aan de militaire waarnemers en hun staf. Ook aan de leden der consulaire commissie zullen de nodige faciliteiten worden verleend. In verband met punt 3 deelde dr. Van Koyen nog mede, dat hjj gemachtigd is hieraan toe te voegen, dat de regering hoopt, dat spoedig na de aankomst van de minister-president in Indonesië het mogelijk zal zijn, maatregelen te nemen voor de vestiging van een federale regering voor geheel Indonesië die alle delen van Indonesië vertegenwoordigt. De heer Van Royen sprak de hoop uit, dat de Raad aan deze verklaring een meer onbevooroordeelde ontvangst zal geven dan aan zjjn eerste verklaring, toen geen enkel lid van de Raad aandacht heeft geschonken aan de positieve punten, welke die verklaring bevatte. 1. Vandaag zullen de consuls te Batavia een eerste vergadering houden in ver band met het verzoek van de Veilig heidsraad om verslag uit te brengen over hun waarnemingen en inlichtingen te verstrekken. De consuls hebben nog geen nadere instructies van de Veiligheids raad ontvangen. De Chinese consul- generaal, die in het roulerend systeem voorzitter van deze maand is, is momen teel ziek. De commissie bestond het vorige jaar uit consuls of consuls-gene raal van de volgende landen: België, China, de Ver. Staten, Engeland, Frank rijk en Australië. Over de huidige sa menstelling zijn nog geen inlichtingen te verkrijgen. De republikeinse leiders Sjahrir (links), Soekarno (tweede van rechts) en Hatta (rechts) onder bewaking van een Neder landse wacht in Soekarno's paleis te Djocja, waar zij geïnterneerd werden. y .wy 3. (Van onze Haagse redacteur) Nu de minister-president, dr. Drees, waarschijnlijk reeds Maandagavond a.s. naar Indonesië vertrekt, zal, in verband met de omstandigheid, dat de vice-mi nister-president, mr. Van Schaik, naar de West gaat, het minister-president schap worden waargenomen door mi nister Van Maarseveen, aldus deelde de woordvoerder van de regering heden morgen te Den Haag mede. Minister Stikker is gisteren naar Lon den gevlogen, om contact op te nemen met jhr. Michiels van Verduynen, die hij op de hoogte gesteld heeft van de besprekingen van het kabinet over de Indonesische kwestie. Op welke wijze dr. Drees naar Indo nesië zal vliegen is nog niet bekend. Hij zal vergezeld zijn van de adviseurs, de heren Blom en De Pont. Er werd van officiële zjjde nogmaals de nadruk op gevestigd, dat er geen en kel verschil in de boezem van het kabi net bestaat. Uiteraard zijn accentver schillen hier wel mogelijk, maar alle besluiten zjjn tot nu toe unaniëm geno men. Van officiële zijde wordt te Batavia gemeld: 29 December hebben de Neder landse troepen de olieterreinen nabij Djambi veilig gesteld. De terreinen wer den over het algemeen in onbeschadigde staat aangetroffen. Pogingen tot brand stichting resulteerden slechts in enkele onbelangrijke branden. De tegenstand was gering. Op Midden-Java werd de stafchef van de Siliwangi-divisie, Daanjahja, die o.m. verantwoordelijk is voor de infiltraties naar federaal West-Java, gevangen ge nomen. Bij locale zuiveringsacties op Java werden o.m. de plaatsen Poerwo- dadi en Djombang bereikt. Verwachting tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met later enkele opklaringen. Tijdelijk regen of sneeuwt hier en daar in de vorm van buien. Aanvankelijk matige tot krachtige en langs de kust harde wind tussen Zuid en West. Later tijdelijk afnemende wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon op: 8.48. Onder: 16.38. Maan op: 10.18. Onder: 1716. Admiraal Pinke heeft telegrafisch zijn bijzondere waardering betuigd aan de commandant van het Oostelijk verken ningstransport van de Marine-Lucht vaartdienst en zijn personeel voor de prestaties bij de landingsoperaties op het vliegveld Djocja en op Singakarak op Sumatra. Admiraal Pinke heeft voorts zijn bijzondere waardering betuigd aan de marinecommandant van Soerabaja voor het snel verlopen van de landings operaties. De admiraal verzocht zijn waardering aah het betrokken perso neel van de Dienst scheepvaart over te brengen. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Woensdagavond te half zeven, ongeveer drie weken na het vertrek van de Assemblee der Verenigde Naties, heeft ook de Veiligheidsraad een streep gezet onder, zijn te Parijs gehouden zitting en rendez vous genomen te Lake Success op 6 Januari a.s. Zijn laatste vergaderuren in het Palais Chaillot heeft de Raad doorgebracht met discussies over de Indonesische kwestie, waartoe de mede delingen, door de heer Van Royen namens de Nederlandse regering gedaan, de stof hadden geleverd. Tot het nemen van nieuwe maatregelen, d.w.z. het aanvaarden van een of andere nieuwe resolutie, heeft de discussie evenwel niet geleid; de Indonesische kwestie zal opnieuw onder ogen worden gezien te Lake Success of voor de aanvaller 'te buigen of af doende maatregelen te treffen ten einde de aanvaller te dwingen met de beslissingen van de Raad rekening te houden. De eerste spreker, die dit voorstelde, was de gedelegeerde van Groot-Brit- tannië, wiens interventie verder ging op de weg naar begrip van Nederlands po sitie dan enige andere interventie tot dusver had gedaan. Wat de heer v. Royen had medegedeeld, aldus het Britse oordeel, kwam inderdaad enigszins tege moet aan de door de Raad aangenomen resoluties; hetgeen te meer de aandacht verdiende, daar de Nederlandse regering de competentie van de Raad niet erkent. In het bijzonder had de Britse delegatie met genoegen de belofte vernomen, dat de Nederlandse regering de tenuitvoer legging van het politieke programma voor Indonesië zou voortzetten en zij aanvaardde de aankondiging van het vertrek van minister-president Drees naar Batavia als een aanwijzing in die richting. Nu al weer een nieuwe reso lutie voegen bij de drie bereids be staande resoluties zou wellicht meer kwaad dan goed uitrichten. Bovendien zou het logisch zijn, nu eerst de consu laire rapporten af te wachten, waarom de Raad gisteren in een van zijn re soluties had gevraagd. De Britse gedele geerde wierp zelfs de vraag op, of ge zien de twijfel, geuit aangaande de com petentie van de Raad, en gezien de in gewikkeldheid der Indonesische aangele genheid, de Raad zich niet tot al te grote haast had laten opjagen. En vergeleken met de behandeling van andere gevallen had de Raad zich zijns inziens al te ge redelijk opgeworpen als een „court of justice" om niet te zeggen een „court of injustice". Mijn regering, aldus besloot de Engels man, is van mening, dat de Raad uiteen behoort te gaan in de hoop, dat de Ne derlandse regering voort zal gaan met de verwerkelijking van de beloofde grondwettelijke hervormingen en dat zij de politieke gevangenen de beloofde vrijheid zal hergeven. In hevige propagandistische toorn pakte de heer Malik namens de Sovjet regering en de Oekraïnse gedele geerde heeft later zijn baas getrou welijk na-geëchood uit tegen de on beschaamde Nederlandse aanvallen en tegen het Anglo-Amerikaanse blok. onder welks bescherming de aanvaller zich zeker gevoelde. Het Nederlandse antwoord op de bevelen van de Raad stelde de Raad voor het dilemma om Jessup, die sprak toen de Rus, met aanzienlijk minder verve echter dan zijn collega Vishinsky placht te doen, zijn requisitoir reeds over de tafel had ge slingerd, bleek geenszins erdoor van zijn stuk gebracht, te weten dat de Raad nu van de Indonesischce kwestie maar moest afstappen om er te Lake Success weer op te stappen; als wanneer zij mis schien wel gedijd zou zijn tot iets aan vaardbaars. Maar deze practische con clusie van de gedelegeerde der V.S. ging met aanzienlijk minder waardering voor de Nederlandse reactie op de resoluties van de Raad gepaard, dan de Britse ge delegeerde betuigd had. De Nederlandse gedelegeerde had van de door hem ge dane mededelingen gevonden, dat zij de Raad eigenlijk behoorden te begeesteren. Feit bleef echter, aldus Jessup, dat dr. Van Royen niet in staat is om namens zijn regering te zeggen, dat de resoluties zijn nageleefd; en het scheen hem toe, dat de Nederlandse regering zich de ernst van de zaak maar weinig rëali- seerde. Hij wilde als lichtpunt wel noteren, dat minister-president Drees het over leg gaat voortzetten met alle Republi keinse leiders; hij betreurde het alleen maar, dat deze wijze van handelen niet ■gevolgd was voor de huidige militaire actie en langs de lijnen, aangegeven door de C.G.D. Ook nam Jessup kennis van de verzekering, dat de militaire ad viseurs van de C.G.D. en van de con sulaire agenten te Batavia alle vrijheid van beweging zouden genieten voor de vervulling van de hun door de Veilig heidsraad opgedragen taak. „Naar. mijn oordeel", vervolgde Jessup, ,4s thans geen nieuwe re solutie nodig om in het licht te stellen, dat de twee hoogtepunten uit de reeds aangenomen resoluties (cease fire en vrijlating der gevangenen) niet zijn nagekomen. Heeft de Raad dan ge faald? Jessup geloofde van niet, omdat wanneer de Raad zich niet met de In donesische aangelegenheid had ingela ten, de volkeren van Indonesië thans niets te verwachten zouden hebben, en zij hebben dit nu wel; en dat Neder land zich dan niet de matiging zou heb ben opgelegd, die het zich naar hij ge loofde thans wèl oplegt. Wat telt is het resultaat en het resultaat waarvoor de Verenigde Staten werken is een geluk kige toekomst voor het vrije volk van Indonesië. Dr. Van Doyen heeft in zijn repliek op de rede van Malik dat de Sovjet- gedelegeerde er op uit is propaganda- successen te behalen en daarbij niet aarzelt zich van scheldwoorden en ver wrongen feiten te bedienen. De heer Palar heeft daarop nog me degedeeld uit Singapore een telegram te hebben ontvangen, waarin werd ge> zegd, dat tijdens de actie twee voor aanstaande republikeinen zouden zijn vermoord en wel dr. Antoso. secretaris generaal van het republikeinse minis terie van Opvoeding en dr. Rustan Ab- duigani, secretaris-generaal van het republikeinse ministerie van Infor matie. Enkel andere delegaties hebben niet verzuimd de voor het grijpen liggende critiek op de door de heer Van Royen gedane mededelingen te leveren; critiék, die even gemakkelijk was uit te oefe nen als het op papier werpen van de resoluties, die zij als maatstaven hunner critiek aanleggen. Wat uit alle teleur stelling en bitterheid, die India, Syrië en Australië onder woorden brachten, nog naar voren te brengen? Het beste resumeert waarschijnlijk hun gevoelens de uitlating van de Australische kolonel Hodgson. Volgens hem kwamen de me dedelingen van de Nederlandse gedele geerde neer op een aanbieding van het voldongen feit en de Raad scheen het voldongen feit te aanvaarden. Een vol dongen feit, waarvan hij vreesde, dat het weldra de volledige opruiming zou betekenen van de Republikeinse troe pen en de terzijdestelling van alle Re publikeinse leiders. Voor volgende ge legenheden meende de Australiër de Raad meer gedecideerdheid en meer mo rele moed te moeten toewensen. Karl Ritter, voormalig ambassadeur voor speciale opdrachten bij het Nazi ministerie van Buitenlandse Zaken, en thans beklaagde in het Amerikaanse proces voor oorlogsmisdaden tegen vroe gere Nazi-ministers, moestzich gister avond zelf in zijn cel opsluiten. Bij zijn terugkeer van een buitengewoon Kerst- vetlóf, zonder zijn advocaat, die door het Hof belast was met het toezicht op Ritter, moest Ritter met drie groepen Getooid met de bekende strohoeden en spelend op de ukelele heetten de inwo ners van Soerakarta de Nederlandse troepen, die de stad binnentrokken, welkom. politie-officieren redetwisten voordat hij zijn cel weer mocht opzoeken. Bij de poort van de gevangenis deelde Ritter aan de wacht beleefd mede, dat hij als oorlogsmisdadiger hier terecht stond. „Werkelijk, ik moet vanavond binnen zijn", zei hij. „Sorry", zei de wacht. „Geen pas. geen toegang". „Ik moet in Februari gevon nist worden", hield Ritter aan. De wacht duwde hem op zij en gaf hem de ver zekering, dat de processen wegens oor logsmisdaden reeds maanden waren afgelopen. „Probeer het bij een andere gevangenis", zeiden zij. Bij de gevangenis van Neurenberg kreeg Ritter echter geen toegang, omdat „gevangenen alleen worden toegelaten tijdens speciale uren overdag", aldus de wacht. Hij keeg eveneens geen toegang tot de vrouwengevangenis aan de rand van de stad, waar Ritter een derde poging waagde. Tenslotte hield hij een militaire poli tie aan en vroeg hem de weg naar het hoofdkwartier. Een ogenblik speelde Rit ter met de idee een ruit in te gooien, maar dat vond hij te gewaagd. Bij de sergeant van de wacht diende Ritter zich aan. Hij legde hem zijn geval uit en deze verwees hem opnieuw naar de eerste gevangenis en gaf de wacht op dracht Ritter binnen te laten. De wacht geeuwde: „Hier is de sleu tel, laat jezelf binnen en breng de sleu tel morgenochtend terug". Woensdagavond werden op het IJssel- meer, ongeveer vier km. van Lemmer, noodsignalen waargenomen. De red dingsboot „Hilda" van Lemmer voer ter assistentie uit. Het bleek, dat twee vis sersboten, de Lemmer 74 en de Lemmer 12, zodanig in het ijs beklemd zaten, dat zij de haven niet konden bereiken. Het gelukte .de „Hilda" de beide sche pen te bevrijden en ze om 10 uur des avonds behouden in Lemmer te brengen. In officiële kringen te Boedapest werd gisteravond verklaard, dat de Rooms- 'katholieke primaat van Hongarije, kar dinaal Mindszenty „zeer spoedig" en mogelijk binnen de komende twee we ken, terecht zal staan. De Hongaarse regering beschuldigde gisteren in een tweede speciaal com muniqué kardinaal Mindszenty ervan een fascistisch samenzweerder te zijn, die trachtte Hongarije in een bloedige oorlog te slepen en een Amerikaanse bezetting om de Habsburg-dynastie te herstellen. Dit communiqué volgde op een be kendmaking van Dinsdag waarin werd gezegd, dat de kardinaal onder arrest gesteld was met dertien anderen, die beschuldigd worden van verraad, spion- nage, samenzwering tot omverwerping van de staat en zwarte handel. Over de verblijf plaats van de kardi naal sedert zijn arrestatie op tweede Kerstdag is niets bekend, doch men neemt aan dat hij zich in het hoofd kwartier van dé politie bevindt in de Andrassystraat 60 te Boedapest. Gisteren kwamen uit alle delen van de wereld nieuwe protesten tegen de ar restatie van de kardinaal. De primaat van België, kardinaal Van Roey, en de Belgische katholieke bis schoppen hebben gisteren aan Z. H. de Paus een „plechtig protest" gezonden „tegen de afschuwelijke schending van de menselijke vrijheid en waardigheid", welke door de Hongaarse regering met de arrestatie van kardinaal Mindszen ty is begaan. aartsbisschop van Milaan, veroordeelde gisteren in een telegram aan de ka tholieke actie de heiligschennende ar restatie van kardinaal Mindszenty. Admiraal Horthy van Hongarije ver klaarde gisteren te Milaan aan de pers na het vernemen van het nieuws over de arrestatie van kardinaal Mindszenty: „.Dat is een schandaal". De waarnemende minister van bui tenlandse zaken der V. S„ Robert Lo- vett, zei gisteren te Washington op een persconferentie, dat de arrestatie van kardinaal Mindszenty het hoogtepunt vormde in een lange serie onderdruk kingsmaatregelen door de Hongaarse De voornaamste taak van iedere mens is christelijk en menselijk voor anderen te zijn. communistische regering tegen de per soonlijke, menselijke en religieuze vrij heden. De minister zei, dat de kardinaal ab soluut zeker op valse beschuldigingen onder arrest gesteld werd en voegde hieraan toe, dat deze arrestatie haar uitwerking zou hebben op de houding van alle vrije naties ten aanzien van Hongarije. Jhr. mr. Michiels van. Verduynen, de Nederlandse ambassadeur te Londen, heeft gisteravond een bezoek gebracht aan Bevin, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, op het Foreign Office ter bespreking van zijn speciale missie naar Indonesië. Verwacht wordt, dat de ambassadeur ongeveer één maand in Indonesië zal blijven. Tijdens zijn verblijf in Batavia zal hij volledige bevoegdheid hebben om aan bevelingen te doen en formele of infor mele besprekingen te houden, die naar zijn oordeel de huidige crisis zouden verlichten, aldus Reuter's correspondent te Londen. Men verwacht, dat zijn eerste stap zal zijn de gehele situatie grondig te bespreken met de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon, dr. BeeL Naar van gezaghebbende zijde nog wordt ver nomen, heeft de missie van jhr. Michiels van Verduynen hoofdzakelijk ten doel de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging in Batavia in een critieke periode te versterken. Gedurende de af Ook. Ildefonso kardinaal Schuster, Y-n Nederlandse ambassa deur zal A. W. C. baron Bentinck de Ne derlandse zaakgelastigde in Londen zijn. A. P. meldt uit Londen, dat jhr. Mi chiels van Verduynen reeds morgen, Vrijdag naar Indonesië zal vertrekken. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard zullen Maandag 3 Januari a.s., des ochtends om elf uur, in het Ko ninklijk paleis te Amsterdam een Nieuwjaarsreceptie houden voor de le den van het corps-diplomatique. Naar het ANP van het directoraat verkeer van de generale staf verneemt, zullen troepentransportschepen ondanks de politionele actie uit Indonesië blij ven vertrekken. Het troepentransport schip „Waterman" zal vermoedelijk 4 Januari a.s. afvaren. De gedelegeerden van de Veilig heidsraad zullen gisteren na de verklaring van dr. Van Royen, dat Nederland 31 Dec. het vuren op Java zal staken, wellicht met een ge voel van zelfvoldaanheid de Franse hoofdstad hebben verlaten, zij zullen onmogelijk kunnen beweren, dat de Nederlandse regering uit beduchtheid voor de ^aar vergaderende mogend heden ook maar één ogenblik van de vaste koers, die zij zich bij het begin der militaire actie op 18 Dec. gesteld had, is afgeweken. De regering be ëindigt de actie immers op het mo- meijt dat de militaire leiding de voor waarden heeft geschapen, welke nood zakelijk zijn om in rust en orde aan bet politieke bouwwerk, de spoedige vorming namelijk van een interim regering, de laatste hand te leggen. Hiermede begint de tweede phase, waarin de politiek wederom een belangrijke rol gaat spelen en welke naar alle waarschijnlijkheid ook weer veel gecompliceerder wordt, omdat daarbij de partij-politiek een geducht woordje gaat meespreken. Dat een nieuwe phase is begonnen, blijkt wel uit het vertrek van twee belangrijke politieke figuren naar Ba tavia. Zowel de minister-president, dr. Drees, als de uiterst bekwame diplo maat jhr. Michiels van Verduynen, onze ambassadeur in Londen, door kneed in internationale vraagstukken, zullen in Indonesië de besprekingen met de federale staten en goedwil lende Indonesische republikeinen weer op gang trachten te brengen. Zij zullen bovendien een krachtige steun^ijn voor dr. Beel, de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon, die zij ongetwijfeld met raad en daad zullen bijstaan in de uiterst moeilijke periode, welke nu aanbreekt en welke zeker niet gemakkelijker is gemaakt door het. besluit Soekarno c.s., zij het onder voorwaarde, vrij te laten. Nederland heeft met deze heren nu reeds een ervaring van meer dan 25 jaar en ■onze regering weet maar al te goed, dat, wanneer hun thans wederom de vrije hand wordt gelaten, zij in korte tijd opnieuw de oorzaak zullen wor den van nieuwe onrust en onveilig heid, waardoor het nut der militaire actie wederom te niet zou kunnen worden gedaan. Toch spitst zich juist, mogen wij de geruchten geloven, om figuren als Soekarno en Hatta de wrijving in het kabinet tussen de katholieke en de P. v. d. A.-ministers toe. Het is geen geheim dat de P. v. d. A.-ministers met een zekere aarzeling en, zoal» zy zelf bekenden, na veel inwendige stiijd, hun goedkeuring aan de .mili taire actie hebben gegeven. In de P. v d. Arbeid echter is een groep, waar van vooral Het Parool de spreekbuis is, welke zich met hand en tand heeft verzet tegen de militaire actie en welke het unfaire spel gespeeld heeft de regeringspolitiëk in deze moeilijke dagen zoveel mogelijk te dwarsbo men en de Veiligheidsraad op allerlei wijze te steunen en troeven in han den te geven. Tijdens de korte Kamer debatten liet de voorzitter der Twee de-Kamerfractie. Van der Goes van Naters, reeds van de ontstemming van deze groep blijken. Het zou ons dan ook niet verwonderen, als de P. v. d. A., welke slechts schoorvoetend het kabinetsbeleid heeft gevolgd, thans, nu de politieke phase weer is inge treden, minder volgzaam zal blijken, vooral ten aanzien van figuren als Soekarno en Hatta. Deze aarzelende volgzaamheid, welke zich duidelijk demonstreerde in de Partij van de Arbeid men herinnere zich de scherpe reactie van jhr. Van der Goes op een artikel van prof. Romme zou nu ook in het kabinet zelf reeds tot verschil van opvatting over het te voeren beleid t.a.z. van Soekarno en Hatta hebben geleid. Wij menen evenwel, dat in het hui dige stadium niet te grote nadruk op deze mogelijk geringere homogeniteit in het kabinet mag worden gelegd. De zeer bekwame delegatie, die thans te Batavia gaat onderhandelen, zal vóór alles het doel, waarvoor ook de militaire actie werd begonnen en welke in de regeringsverklaring van dr. Drees duidelijk werd omschreven, niet uit het oog verliezen. En dat doel is: de vrijheid van Indonesië langs verantwoorde wegen van rechtsorde op te bouwen tot de uiteindelijke fi guur: de Souvereine Verenigde Sta ten van Indonesië in gelijkwaardig deelgenootschap met* het Koninkrijk. Wij twijfelen er niet aan. of onze Katholieke politici zullen het hun plicht achten scherp toe te zien, dat zekere groepen geen kans krijgen de bereiking van dit doe 1, dat uitein delijk immers zal moeten resulteren in een reële unie, door zuiver par tij-politieke manoeuvres te verijde len. Naar wfj vernemen heeft de regering van Irak aan gezagvoerder Vickerstaff van de te Basra opgehouden K.L.M.- Constellation" P.H.T.E.P. doen we ten, dat het toestel naar Nederland moet terugkeren. Dientengevolge zal de P.H.- T.E.P. vandaag uit Basra vertrekken en via Cairo naar Schiphol vliegen, waar het toestel Vrijdag in de loop van de dag wordt verwacht. Zoals bekend,, is deze „Constellation" vorige week Woensdag 's avonds van Schiphol naar Batavia vertrokken met twintig volwassenen, zestien kinderen en achttien babies aan boord. Deze vlucht werd gemaakt in het kader van de gezinshereniging. Vorige week Don derdag landde het toestel in Basra, waar het in verband met de militaire actie geen vergunning werd verleend de tocht voort te zetten. Alle passagiers hebben sindsdien in een hotel te Basra vertoefd. De volwassenen aan boord, echtge noten van reeds enige tijd in Indonesië verblijvende Nederlanders, hebben vóór hun vertrek uit Nederland hun wonin gen verlaten en huisraad verzonden of verkocht Zij aanvaarden de gedwongen terugreis met zeer gemengde gevoelens.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1