Jonge kunst in Frans Halsmuseum m D m Gru jfTIR c+ PATERS CAPUCIJNEN VEERTIG JAAR IN IJMUIDEN-OOST M I i DE KOFFIE- EN THE EZR FIK Guépin&Van derVlugt Kath. scholieren in zwemwedstrijden Hoe spelen de R.K. clubs Tastend zoeken naar nieuwe waarden TOCH R.K. SCHOOL IN SPAARNDAM Beleggingen - Safe Giroverkeer AGENDA Bij de jaarwisseling Van hulpkerk tot zelfstandige parochie „DE STORM" Rotterdams Toneel voor G. en W. ÈsMfftt wÊÊÈm.„ DONDERDAG 30 DECEMBER 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Kroon verwi&rp beroep der \gemeenteraad Kerstviering Macht over het stuur kwijt Spaarne 56 - Telefoon 11896 Lamp onder aquarium in brand TOAST MET DIVERSE SALADES VAN v. REYSEN Gr. Houisiraai 89 - Tel. 11456 MIEP VINDT, Oprichting van scholen Aanvullingen kerkgebouw Zeer goede prestaties Nieuwe hoofdstationschef Inkrimping busdiensten op Oudejaarsavond Route buslijnen Aanrijdingen Burgerlijke Stand SANTPOORT Duivententoonstelling ZANDVOORT Nieuwjaarsreceptie V acantiekolonie s van New York Beurs van Amsterdam IJmuiden-Oost wordt zelfstandig Hechte, katholieke gemeenschap 9 fn het Frans Hals Museum loopt tot 9 Januari een tentoonstelling, genaamd „Jonge Kunst 1948" waarin bewust slechts die in Haarlem ontstane werken zijn opgenomen die 'n erkenning inhou den van de problenjen van de eigen tijd. Enerzijds wordt aan het belangstellend publiek getoond hoe de kunstenaars uit de eigen omgeving in het afgelopen jaar hebben gereageerd op de problemen, die de gehele wereld beroeren; anderzijds ligt hier voor de kunstenaar zelf een stimulans te tasten naar zijn persoonlijke plaats in dezen. De omwenteling dei* geesten zdttils deze omtrent een halve eeuw eerst goed be zig is zich tg, ontwikkelen en welke ver trouwde vormen en gewoonten heeft ge maakt tot waardeloze effecten na een inflatie en zelfs met de vormen soms ook de eeuwige waarden wenst te ver nietigen, wordt uitgevochten in de so ciale, economische, militaire en aesthe- tische sectoren van het leven. Uiteraard zijn ook de kunstuitingen, als notities van de geest, voor de noodzaak geplaatst zich te heroriënteren. De zekerheden van voorheen zijn weggeslagen, nieuwe zekerheden moeten nog geformuleerd worden en daarna bewijzen inderdaad de basis te zijn waarop de cultuur kan voortgebouwd worden. Totdat een nieu we levensstijl is ontstaan zal de kunst stijl-loos zijn en een zoekend bestaan leiden. Rustig voortbouwen op de voorbije basis is slechts te verantwoorden- voor die kunstenaars, die deze basis lang ge noeg hebben gekend. De kunstenaars echter, die na de eeuwwisseling zijn ge boren, hebben nooit enig wezenlijk con tact gehad met de vervallen waarden. Daar nu een waarachtige kunst de nauwste betrekkingen heeft te onder houden met het omringende leven moe ten deze jongeren noodzakelijk van de omwenteling getuigen in hun werk. Sommigen gaan zover in hun reactie, dat zij de meest elementaire fundamental in twijfel trekken, alles over boord gooien en de meest ver-gaande experi menten ondernemen. Men hoeft het met deze uitingen van kunst niet eens te zijn. Men dient ze echter wel serieus te nemen, want zij trachten te tasten naar de essentie van het hedendaagse leven en dit te noteren zoals het zich in hen manifesteert. Een veelheid van richtingen is mede het ge volg. de kunstenaars zijn het met el kanders opvattingen en dikwijls ook met zich zelf niet eens. Dit grote gebeuren speelt zich voor het overgrote deel af buiten ons land, doch wordt hier wel met belangstelling gadegeslagen Deze ver gaande experimenten zijn meestal bizar, sceptisch, vol van kwellingen en de vraag „mooi"? heeft hier geen zin, en „mooi" ligt ook niet in de bedoeling» Lelijk en schrikwekkend, demonisch is het huidige tijdsbeeld dat via deze kunstenaars tot ons komt. Hier kan tevens vermeld worden, dat deze extremisten, die zich zo actief hebben ingesteld, een reëel Geloof missen en hun religiositeit ver werken in hun werk, dit is tevens een aanwijzing voor hun verregaandheid. De meer gematigde groep blijft op de hoogte van de probleemstellingen en de experimenten van de voorgaan- den, erkent hun verdiensten doch be perkt zich tot het toepassen van het gevondene met behoud van zoveel mogelijk de oude waarden. Zij die een Geloof bezitten, hebben een ander standpunt ten opzichte van de wereldproblemen en behouden een grond van rust in de overtuiging van het bestaan van eeuwige waarden, die iedere omwenteling overleven zul len. Binnen de grenzen van ons land tref fen we. om welke reden dan ook, hoofdzakelijk de meer gematigden aan. Juist de bevolking zelve die zich zo weinig bewust is van de achtergron den die de kleur van het leven bepa len en die zo weinig begrijpend staat tegenover de inspanningen der kunste naars, krijgt hiér de gelegenheid zich inniger met deze achtergronden te confronteren. Om deze redenen mag deze nieuwe figuur voor Haarlem interessant heten en verdient de manifestatie „Jonge Kunst 1948" een ruime belangstelling. Deelnemende kunstenaars zijn; de beeldhouwer Mari Andriessen, de schilders Else van Ar kei, P. Damave, A. Heyboer. D. Lindeboom, B. Logten- berg, A. Loots, G. Rober. J. Roest, J. Rusman. W. Stevn. L. Tollenaar. A. H. v. d. Vloot, de oud-Haarlemmers C. A. B. Bantzinger, H. Berkhout, J. Wage- maker; de borduursters mevr. Loots- Bossard en mevr. - Tollenaar-Mudde, terwijl als gast is uitgenodigd Mathieu Wiegman- L. T. Naar wjj vernemen, heeft de Kroon het beroep van de Haarlemse gemeente raad, tegen een besluit van de Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, waarin medewerking werd opgelegd voor het oprichten van een R.K. lagere school, te Spaarndam, verworpen. Dit prachtige en verheugende resultaat zui len de katholieken van Spaarndam ze ker van harte toejuichen. Wjj kunnen ons voorstellen, dat men zich door het besluit niet ineens kan realiseren, omdat er nu ai enige malen bericht is: de school komt er. de school komt er niet. Laten wij daarom bij dit bericht voe gen, dat de zaak thans in hoogste' in stantie is uitgemaakt, zodat het waar schijnlijk is, dat Spaarndam bij het be gin van de nieuwe cursus, een R. K, lagere school zal hebben. Men weet, dat het R. K. kerkbestuur van Spaarndam aan de gemeenteraad van Haarlem medewerking vroeg voor het stichten van een R. K. school, waar toe enige lokalen in de openbare school zouden kunnen worden ingericht. De raad weigerde 3 September 1947. deze medewerking zowel op formele als op practische gronden. Het gemeenteraadslid mej. A. Bolsius pleitte in de raad met krachtige argu menten voor inwilliging van dit ver zoek. Zij verschafte uitvoerig feitenmate riaal. maar kon het pleit in eerste in stantie niet winnen. Het schoolbestuur ging in beroep bij Gedeputeerde Staten en daar belichtte men nog eens alle ar gumenten. De secretaris van het school bestuur, de heer Broekman, verklaarde, dat de statistieken uitwijzen, dat het aantal Katholieke kinderen stijgt, en in de komende jaren zal blijven stijgen. Het Provinciaal college stelde de ge meenteraad in het ongelijk, waarop de Raad besloot bij de Kroon in beroep te gaan, met het verheugende gevolg, dat de kwestie thans defintief in het voor deel van het Katholieke schoolbestuur geslecht is. Hier is een hartelijke gelukwens wel op zijn plaats. In restaurant „Brinkmann" kwamen bijeen de vrouwen van kring Oost van de K.A.V. met belangstellende en geno digde vrouwen van nog in de stad op te richten kringen. De tafels waren gedekt en versierd met kerstgroen en branden de kaarsen. Mej. C. Stringa uit Den Haag opende deze kerstviering met een kort woord, waarna zij een kerstvertel ling. genaamd: „Kerstmis en de vrouw" ten beste gaf. Tijdens deze kerstviering bracht mevrouw Goeden—Wiegant, so praan, met pianobegeleiding van Jan Goeden, op zeer verdienstelijke wijze verschillende kerstliederen ten gehore. Daarna voerden de kinderen van de leden van de K.A.V. een kerstspel uit, getiteld: „Ons eigen kindje". Tot slot sprak de geestelijk adviseur, rector Rut ten, een kort woord; hij eindigde met de aanwezigen zijn priesterlijke zegen te geven. Gistermiddag reed de 12-jarige D. v. H. met haar rijwiel op de Kloppersin gel, terwijl een U-jarig vriendinnetje achter op de bagagedrager meereed. Op de hoek van de Spaarndamseweg ver loor de wielrijdster plotseling de macht over het stuur, waardoor beiden vielen. Een juist passerende dokter constateer de bij de 12-jarige een kleine schedel- wonde, waarna zij per ziekenauto naar haar woning is overgebracht. Mgr. .V. Stam vierde ten huize van zijn familie in ie Paul Krugerstraat zijn koperen bisschopsjubileum. (Advertentie) Anno 1804 BIOSCOPEN: Rembrandt: Bambi (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.: Cinema Palace: De vrijgezel en het bakvisje (a. 1.). 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: The Bishops Wife (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Lassie komt terug (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Achter de wol ken (14 j.), 2.15. 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaar- ne-theater: King-Kong bij de Arabieren (14 j.). 2.30. 7 en 9.15 u. R.K'. Beroepskeuzebureau, Prinsen Bol werk 1. Donderdags geopend 6.30—730 u. Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „Waar is mijn dochter?", 8 uur. Concertgebouw: Buitengewoon concert H.O.V., 8 uur. NIEUWE FILMS: De K F.C.-keuringen (Kath. keuring) van de films, die vanaf Vrijdag in de Haarlemse bioscopen draaien, zijn als volgt: Rembrandt: Bambi (geprolongeerd), (alle leeftijden); Cinema Palace: Op glad ijs, (alle leeft,): Luxor: Kid from Spain. (18 jaar); Frans Hals: Calcutta, (14 jaar); City: Twee meisjes en een matroos. (14 jaar); Spaarne- theater: King-Kong bij de Arabieren, (18 jaar). Toen de bewoonster van een huis in de Weteringstraat gistermiddag op de eerste verdieping de voorkamer betrad, bemerkte zij, dat een petroleumbrander, welke onder een tropisch aquarium was geplaatst, hevig walmde. Naderbij geko men zag zij, dat door het losraken van de dop petroleum uit de houder vloei de en in brand geraakte. Ze opende het raam aan de voorzijde van de straat en gooide de brander naar buiten. Hij kwam op het zinken plat van de erker terecht. Doordat de brandende olie over het gehele plat uitvloeide, ontstonden grote vlammen, waardoor de verf van het raamkozijn werd geblakerd. Tevens geraakte het zink van het plat op de ge soldeerde plaatsen los. De brandweer, die door de omwonenden was gealar meerd. was spoedig ter plaatse, doch behoefde niet op te treden, daar de be woonster het vuur met enige emmers water had geblust. (Adv.) *Het stille dorp" van A. H. v. d. Vloot dat 1948 een jaar Is ge weest met een grote verscheidenheid van be levenissen. Het Oude- jaars-menu zal dus ook „gemengd" moeten zijn. Mevr. Lotgering-Hillelwand geeft hier; HARING- OF HUZARENSALADE 2 eemar. haringen of 150 gr. vleesresten (of rolpens), 1 gekookte biet, 1 prei, 6 ge kookte aardapp.. 1 zure appel, 1 hard ge kookt. (eenden) ei, peper, zout, aroma 3 lepels slasaus aangelengd met 1 of 2 lepels bouillon, zure uitjes en augurkjes, 1 kropje gele andijvie. Snijd haring of vlees in kléine stukjes. Maak aardappelen fijn. snijd biet. augurk en ui héél klein, snipper pref en appel zeer fijn. Doe alles met peper. zout. aroma en slasaus met bouillon in één grote kom, schep het gron dig dooreen, laat enige uren staan en maak het op smaak af. Druk de massa in een omgespoelde kom en stort ze meteen op een grote schotel. Garneer met wat fijn gemaakte biet en dito aardappelen in stre pen gelegd. Leg rondom een randje frisse ele andijvie en het ei in plakjes gesneden Strooi op de andijvie stukjes biet. EEN ZOMERS NAGERECHT 1 pakje diepbevroren meloen, 1 pakje gelet- pudding (Meiwijn)t 30 gr. suiker, 4 dl extra lekkere vanillesaus. Laat de rogloen ontdooien (pl.m 5 uur). Maak de gelei volgens gebruiksaanwijzing doch met 1 dl. den. Snijd ze met 2 mesjes In kleine stuk jes Doe in de vlaschaal laag om lahg meloen in stukjes en glinsterende gelei Geef er de saus bQ Een frisse niet te dure, dronk Is appelsap, voor .oud en jonk. Pu bi. Centr. Bur. v. d. Tuinb.veilingen. (Adv.) Veertig jaar geleden werd in IJmuiden-Oost, het toenmalige Vel seroord. een begin gemaakt met de bouw van een kerk, toevertrouwd aan de zorgen van de eerwaarde pa ters Capucijnen, een feit, dat in Ja nuari 1949 luisterrijk zal worden herdacht. Het was in het jaar 1907 om pre cies te zijn 25 November dat de orde der paters Capucijnen aan de WUlems- beekweg te Velseroord een stuk grond aankocht, waarop 15 April 1908. dus bijna 5 maanden later, begonnen werd met het maken van de fundering voor een kerkgebouw en klooster. Begin Sep- tember van dat jaar stond de vlag op het bouwwerk. Nog slechts enkele maanden en het gebouw kon als hulp kerk van de St. Engelmundusparochu: te Driehui- on t -> IJmuiden-West worden ingeschakeld. In datzelfde jaar ook, op 12 December 1908, kwam de benoeming af van de eerste Reetor in dit nieuwe rectoraat, de zeereerwaarde pater Natalis van Ge- mert, die zijn nieuwe functie aanvaard de op 20 Januari 1909. tezamen met pa ter Chrysostomus van Utrecht en de broeders Crispinianus van Heeze en Simon van Gemert. De daaropvolgende dag kwam Deken Waare uit Beverwijk en werd de hulpkerk ingezegend. Het duurde tot September 1909, voor dat Mgr. Callier de plechtige consecra tie van de kerk kwam verrichten. Dit betekende voor de inwoners de of ficiële beëindiging van een periode, waarin „naar de kerk gaan" gelijk stond met een half uur of nog langer lopen. Nog andere belangrijke gebeurtenis sen staan in de annalen achter het jaar tal 1909 vermeld. Op 16 Juli werden de terreinen aangekocht, waarop nu het St. Fidelisgebouw staat. De oprichting van de St. Fidelisvereniging volgde 10 October. Door een inwendige verbou wing werden de huisjes, die toenmaals op het terrein stonden, ingericht tot pa tronaat voor de jeugd. Enige jaren la ter werden ze vervangen door een gro ter gebouw en dit moest tenslotte plaats maken voor het huidige St. Fidelis-ge- bouw, dat in 1922 door de Katholieke Bouwonderneming van Velsen werd ge zet en plechtig werd geopend op 14 Ja nuari 1923. De opvoeding van de jeugd in katho liek verband werd ter hand genomen. Een bescheiden begin werd gemaakt op 3 Mei 1911 door de vorming van een naaischool. Hiertoe kwamen tweemaal per week de tegenwoordige schoolzus ters van Wijkeroog naar Velseroord. Het volgende jaar, 9 Mei 1912, begon nen de Zusters in de vroegere cathe- chismuskamer een bewaarschool, waar voor zij van toen af dagelijks moesten overkomen. De behoefte aan een katho lieke lagere school deed zich eveneens sterk voelen en zo vond op 2 Februari 1914 de aanbesteding plaats van het schoolgebouw aan de Zeeweg, naast het St. Fidelis-patronaat. De school werd op 1 Februari 1915 in gebruik genomen en de Zusters van het Arme Kindje Je zus vestigden zich metterwoon in Vel seroord. De snelle toeneming van de bevolking was oorzaak, dat het gebouw ih tien jaar te klein werd. Daarom werd in 1924 met de bouw van het eerste ge deelte van een afzonderlijke jongens- ^hool begonnen. Op 2 September 1925 kon dit gedeelte in gebruik worden ge nomen. waarna enige jaren later hot tweede gedeelte en een gymnastieklo kaal werden aangebouwd. Een belangrijke gebeurtenis in de geschiedenis van de „Patersparochie" was zeker ook de stichting van een eigen ziekenhuis. Dft is na veel moeite mogelijk geworden. De voormalige tuchtschool aan de Zeeweg werd ver bouwd en op 30 November 1927 kon h«t St. Antonius-ziekenhuis worden ge opend IJmuiden had zijn eigen katho liek ziekenhuis gekregen, waarvoor de zusters Franciscanessen van Aerdenhout de zorg op zich hebben genomen. Gelijke tred houdend met de groei der parochie ontwikkelde zich tevens het organisatieleven. Er kwamen vak- en standsorganisaties en ook de jeugd beweging verrichtte verdienstelijk werk Er is in de loop der tijden nogal het een'en ander aan en in het kerkgebouw gewijzigd of aangevuld. Zoals Keulen en In de afgelopen dagen daverde Stoop's bad van de aanmoedigingskreten der schooljeugd. De R.K. zwemver. de Wa tertrappers organiseerde hier n.l. wed strijden voor leerlingen der R.K. scho len uit Haarlem en omgeving. De deel name was deze eerste maal nog niet ge heel naar wens: 7 lagere jongensscho len en 6 voor meisjes benevens 3 mid- delb. scholen bij de jongens en de meis jes bonden nu de strijd aan. Een groot aantal scholen bleef dus nog thuis, doch als deze wedstrijden volgend jaar in de Kerstvacantie weer gehouden worden, verwachten de organisatoren een nog grotere deelname. De tijd van voorberei ding was vaak kort. De prestaties werden per school bij een geteld, bij de jongens domineerde het Triniteitslyceum sterk en bij de meisjes was het de Theresia Muloschool van de Kleine Houtweg die ver boven de anderen uitstak. De voorzitter van de Ned. Kath. Sportbond, afd. Haarlem, kapelaan F. Heemskerk, reikte na afloop de diplo ma's aan de winnende scholen uit, deze waren: Jongens groep A Lagere scholen: 1. Aloysius, Overveen 250.7 pnt, 2. Anto- nius-Zijlsingel 257.5 pt., 3. H. Hart-Vel- serstraat 278.4, 4. Franciscus Xaverius- Nagtzaamstraat 286.3, 5. Lambertus- Nagtzaamstraat 305, 6. Lucia II, Kloos terstraat. 305.4, 7. Lucia I, Klooster straat. 344.4. Meisjes groep A Lagere scholen: 1. Maria, Koningstraat 277.4, 2, Lucia I Kloosterstraat 279.5, 3. Theresia-Kleine Houtweg 281.2, 4. Luoia II-Kloosterstr. 317.3, 5. H. Hart-Velserstraat 319.6 en 6. Kleine Theresia-Bernard Zweersstraat 337. Jongens Middelbare scholen t.m. 15 jaar: R.K. Mulo Ged. Oude Gracht 341.4, 2. R.K. Lyceum-Zijlweg 365.6, 3. St. Jeroen-Overtonstraat 470.7. Idem vanaf 16 jaar: 1. R.K. Lyceum- Zijlweg 417, 2. R.K. Mulo,-Ged. Oude Gracht 480.5, 3. St. Jeroen-Overtonstraat 540.6. Meisjes Middelbare scholen: 1. There sia-Kleine Houtweg 309.5, 2. Lueia- Kloosterstraat 376.5, 3. Maria-Koning- straat 378.4. In de'plaats van de heer O. Huisman is als hoofdstationsehef van het Haarlemse station oenoemd de heer J. Wijmans, stationschef te Schiedam. De Haarlemmers hebben dit jaar her haaldelijk kunnen genieten van Sha kespeare's toneelwerken. Nog maar kort geleden schonk Albert van Dal- sum ons de onvergetelijke creatie van King Lear en gisteravond kreeg het Rotterdams Toneel van Geloof en We tenschap de kans om in onze stad een opvoering te gaven van „De Storm." Daarmede heeft deze vereniging op nieuw getoond ook op de toneelavon den het beste te willen brengen. Of men nu een sublieme opvoering van Shakespeare's meest omstreden drama heeft gezien is een vraag, die ik niet volmondig bevestigend zou willen be antwoorden. De regisseur Paul Storm is getroffen geweest door de roman tiek, die in dit spel van toverij schuilt e'n hij heeft de sfeer van geesten en verschijningen vooral gezocht in een voortdurend veranderende belichting, wat rommelige balletten, kleurige cos- tuums en een décor van J. Roede dat veel ruimte-mogelij kheden gaf. Men kan daarover van opvatting ver schillen, maar men behoeft geen vrede te nemen met het onduidelijk en on juist zeggen van verzen, waaraan me nig acteur laboreerde. Richard Flink, die Prospero eens hertog van Mi laan en nu op een onbewoond eiland een tovenaar voorstelde, heeft een prachtig geluid, weet te acteren, maar komt in de knoop met het rhythme van de tekst. Manon Alving, een jonge, in nemende actrice, speelde de rol van Miranda, de dochter van Prospero, met weinig overtuiging, waardoor men de indruk kreeg, dat zij haar opdracht nog niet aan kon. Alle lof voor Ann's de Lange, de luchtgeest Ariel, vlug en le nig, helder van stem, de situatie steeds beheersend. De kostelijke scènes met het drinkende en lallende trio, de hof nar, de hofmeester en Kalibaan, dc mis vormde inboorling, ^oogstten ook dit maal groot succes, waarvoor Eli Bom, Louis de Bree en Joan Remmers ver diend applaus in ontvangst namen. De begeleiding van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest was gelukkig niet te zwaar, zoals dikwijls bij dergelijke muzikale illustraties het geval is. De leden van G. en W. mochten niet klagen over gebrek aan romantiek bui ten verantwoordelijkheid van Sha kespeare. maar het is de vraag of zij met veel herinneringen aan de prach tige Verzen naar huis gegaan zijn. Paul Storm schreef in zijn vooYwoord: in schitterende, driftig neergeschreven ver zen, is een schat van wijsheid gekleed. En verder: het is aan de toneelspelers de beelden op te roepen, aan de toe schouwers de verbeelding te voltooien. Deze twee uitspraken geven de criticus aanleiding tot het doen van een derde: de driftig neergeschreven verzen zijn vrijwel onberoerd gelaten, maar de toeschouwer heeft de verbeelding in derdaad kunnen voltooien. Die verbeel ding is echter individueel, zoals deze critiek individueel is. De' jeugdige Manon Alving ontving een bos seringen. Had ik een bloem in mijn knoopsgat gehad, ik zou haar aan Annie de Lange gebracht hebben, want die bleef zo eenzaam, na een zulk ver moeiend spel, met lege handen ach ter.... v. W. De heer C. J. Boutellier te Haarlem slaagde dezer dagen voor het staats- practijkdiploma. Tijdens de matinée en soirée op 2de Kerstdag hebben de leerlingen van Dansschool „Schröder" een bedrag van 190.70 bijeengebracht ten bate van „Katholiek Thuisfront". Zoals wij heeds hebben medegedeeld zullen de autobusdiensten van de N.Z.H.T.M. op Oudejaarsavond na 21 uur sterk worden ingekrompen. Om te leurstelling en nodeloos wachten te voarkomen raadplege men het lijstje dat wij morgenavond zullen publiceren met de opgave van de vertrekuren. Aangezien de bestratingswerkzaamhe den in de Oosterhoutlaan door de vorst niet op tijd gereed kunnen komen, blijft de route van de buslijnen 1 en 2, ingaande 3 Jan.. nog gedurende enkele dagen on gewijzigd. Wel Zal lijn 2 doorrijden naar de Glip en lijn 1 niet verder dan de Javalaan. Ter hoogte van de Muiderslotweg had gisteravond om half 8 op de Rijksstraat weg een aanrijding plaats tussen een vrachtauto en een personenauto. Van de vrachtauto, welke wegens motorstoring op het rechtergedeelte van de rijbaan stilstond, brandde het rode achterlicht niet. Volgens verklaring van de be stuurder van de personenauto, welke met een snelheid van ongeveer 45 km. per uur in noordelijke richting reed. was hij door een tegenligger verblind, waardoor hij de stilstaande auto te laat had opgemerkt. De personenauto reed tegen de achterzijde van de vrachtauto aan. waardoor het rechterportier van de eerste auto ernstig werd beschadigd. Ter hoogte van de Führhopstraat op de Rijksstraatweg had een aanrijding plaats tussen een personenauto, welke m de richting van de stad reed en de 25- jarige electromonteur J. K„ die zonder op het verkeer te letten de Rijksstraat weg in de richting van de Zaanenstraat schuin overstak. De voetganger werd aangereden, viel en bleef liggen. Hij kreeg een gecompliceerde linkerbeen breuk, een linkerarmbreuk en een won de aan het achterhoofd. Na door een lid van O.D. te zijn behandeld is hij per ziekenauto naar de Mariastichting overgebracht. GEBOREN: F. Dinkelaar—Fuoco, d; M HeitlagerKnegt. d; J. van der Pol —van Dijk, d: M. P. Kok—Stuijfzand, d: M. C. Demmenie—Hündling. d; G. O. Fennis—van Houten, z: M H. G. de WeerdMeesters, z; L. Moerland—van Dijk. z; W. L. van Liemt—Woud, z; J. JansenWindig, z. ONDERTROUWD: J. H. van Bakel en M. C. Nijmeijer; J. Wesseling en C. Mac- kor: A. P. Zandvliet en S. N. Holleman; J. W. Hovinga en J. P. Wijers; C Dub belman en N. C. van Roosmalen; J. Vinckx en E. Bijster; T. G. Born en A. C. Boon; J. C. Klein en C. de Boer: A. J. Beck en A. Kok; A. J. van de Klas horst en J. D. Press-de Morgan; C. van Es en K. Brouwer; F. J. Martens en E. ter Weeme; G. J. Molenaar en T. S. van der Schaaf; N. C. de Tombe en M. L. Roose; P. J. van Rooijen en A. H. Bau- meister; G. P. Kuiper en J, M. P. Huijs- mans; B. S. Aussen en F. T. de Vries. GEHUWD: A. van Tongeren en M. Mingelers; J. J. Bijster en C. W. Lucas; F. J. Beelen en G. J. T. ten Berge; P. C. M. Huijzer en C. J. M. Herbermann; W. J Snoek en E Springveld; J. A. Sa- lies en A. A. C. M. Koopen; B. Derks en M. E. Heesemans; P. F. van Konings- bruggen en J. E. M. Kuijpers; J. M. Meidema en H. M. van Roosmalen; W. Akkerman en M. E. Keeman; T. J Kloos en C. M. Slobbe; H. J. Wenning en G. S. de Lugt; C. Verkerk en M. E. Stolte; P. Kion en L. J. Rieden; G. Wie- dijk en C. N. F. Vellinga; W. J. de Grood en W. B. T. Laurenssen; C. Mantjes en H. W. van Dijk. OVERLEDEN: J. de Jeu. 83 j; D Bruijn 21 j; J. J. van der Velden, 82 j; W. C. Wijkhuizen, 63 j; J. D. W. van der MeijOverman, 69 j; W. Vagelhout, 66 j; A. J. Garsten, 68 j; P. Lieth, 80 j; M. L. A. Klein, 71 j; J. M. Wesselink, 2 dagen. Dc Paterskerk te IJ muiden-Oost, die veertig jaar geleden werd gebouwd. Nieuwjaarsdag en Zondag 2 Januari houdt de vereniging van postduivenhou- ders „De Luchtpost" een duivententoon stelling in de zaal van café Böhm te Santpoort-darp. Voor deze tentoonstelling zijn reeds 200 duiven ingeschreven, die gekeurd zullen worden door de heer J. Hornstra uit Amsterdam. Burgemeester en mevrouw van Fene- ma zullen op Nieuwjaarsdag receptie houden vooY autoriteiten en ingezetenen des middags van half vier tot vijf uur ten raadhuize. Na gedurende een reeks van jaren aan zijn bestemming te zijn onttrokken voor de huisvesting van Duitsers, Russen, Britsch-Indiërs, Canadezen, N.S.B.-meis- jes en N.S.B.-jongens, zal het gebouw' van de Amsterdamse vacantiekolonie aan de Kostverlorenstraat met April weer voor de Amsterdamse bleekneusjes worden opengesteld. De vreugde van het schouwburg bezoek zit in het kijken van het stuk en in het bekijken van een ander. Daarom zou een toneelspel zon der pauze lang niet zo aantrekkelijk zijn, hoe vervelend zij ook is bij een filmvoorstelling. Onze Stadsschouw burg leent z'ich uitstekend voor sight seeing; hij is knus, van de eerste rij op het balcon heeft men een schitterend uitzicht op allen, die in de zaal zitten, waarbij een studie van bepaalde kap sels bepaald verrassende wetenschap oplevert. De rookfoyer is nog knusser. Zo knus, dat ik daar gisteravond de volgende gesprekken-cocktail heb kun nen samenstellen: „Ik vind Shakespeare veelal zwaar, maar daarom is het zo prettig, dat hij drama en klucht afwisselt. Wat is die koffie goed, hè?" „Ja. deze japon heb ik op een show gezien; vind je haar niet bèelderig? Wat een griezel die misvormde inboorling nee, ik rook geen Engelse sigaret ten „Twee klontjes bij de koffie, wat een weelde, niet? Ja, Anja gaat zich ver loven nee, ik vond Hamlet op de film interessanter dan op het toneel." ,,'t Zou toch wel leuk zijn als we het oordeel van Shakespeare zelf eens kon den vernemen." „Ik ben erg blij, dat ik nou ook over Shakespeare kan meepraten, ik had al zoveel over hem gehoord. Ga jij naar de „Gysbreght"?" „Dat is me te zwaar. Ja. dat over hemd van m'n man kostte f 24.is t niet een krankzinnig dure tijd?" „Vlekken, heren (Dat was de kellner). De pauze werd afgebeld en statig verlieten de rokers en rooksters de foyer. „Wat is zo'n pauze toch altijd vlug om," hoorde ik. „Nou ja. dat toneelge zelschap moet natuurlijk nog naar Rot terdam daarom!" Op Zondag 2 Januari VolendamZaandijk QuickVelsen V.V.E.—Helder D.T.S.—D.E.M. R.K.V.V.A.—T.I.W. Swift—D.C.G. C.S.V.—W.S.V. V.V.Z.—R.K.A.V.I.C. I.E.V.Madjoe Onze GezellenA.S.R N.A.S.—T.D.O. TeylingenV.V.S.B. Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 u. op open briefkaart aan de Sportredactie van het Kasteel van Aemstel, N. Z. Voorburgwal 65—73, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespon deerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden on derzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club 2, gelijk spel 3. 29/12 Anaconda Coppet 33% Bethlehem Stee) 34 Chrysler Corp. 53 General Electric 39% General Motors 58% Hudson Motors 13 Kennecott Copper 56 Montgomery Ward 54% North American Co 15% Radio Corp. 14 Republic Steel 25 Shell Union Oil S8 Southern Pacific 49% Southern Railway Tidewater fi U.S. Steel 7ort 38/11 33% 33% 52% 39% 57% 13 56% 54% 15% 13>4 26 37%: 48 39% 22r" 70: (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 30/12 3% Nederl 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 3 Ned 62-64 bel. fac Ned. Handel Mij cert A.K.U- Van Berkels Patent Calvé-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubbei Holl. Amerika Lijn Kon N. Stoomb. Mb. Scheepvaart Unie H.VA Deli Mij. cert loo,', 93gb 99 U 99 155% 161% 112* a 153 142 196gb 277 250 227% 318 V, 171gb 166 148% 164% 172b m%gb 98* 162% 27? 227 W 31914 189 130 160 Aken niet in één dag werden gebouwd, was ook de Paterskerk niet direct vol ledig klaar. Langzamerhand verrezen kerktoren, een nieuw hoog-altaar. zij altaren, een nieuwe communiebank en een preekstoel. In dit verband vermelden wij de naam van Pater Herman, tot voor enige jaren inwoner van het klooster te IJmuiden-Oost. Hoewel niet recht streeks bij het parochiewerk betrokken, genoot hij hier een algemene bekendheid bij jong en oud. Vele jongeren zullen echter niet weten, dat de Kruiswegsta ties, die aan de wanden van de Paters kerk prijken, door hem werden geschil derd. De staties werden niet alle te gelijk aangebracht, maar successievelijk geplaatst, de laatste met Kerstmis 1918. Wij schreven in de aanhef reeds, dat de Paterskerk gebouwd werd als hulp middel van de parochies Driehuis en IJmuiden-West. Dit hield in, dat be paalde plechtigheden, zoals dopen, hu welijkssluiting en uitvaart niet in deze kerk mochten plaats vinden. Men moest daarvoor dus naar de officiële parochie kerk. Onnodig te zeggen, dat dit voor het zich snel uitbreidende Rectoraat steeds bezwaarlijker werd. Op 18 Maart 1925 gaf de Bisschop van Haarlem verlof om voortaan in de hulpkerk te mogen dopen. Enige jaren later werd door de Bisschop b 1.1 besluit van 7 October 1933 goedge keurd om er te mogen trouwen en uitvaarten te verrichten. De ou.de naam Velseroord was inmid dels vervangen door Umuiden-Oost en zo ontstond dus het zelfstandige Recto raat van deze naam onder patronaat van de H. Laurentius van Brindisië. Het pa rochieleven was hiermede ten zeerste gebaat en de parochianen grepen de gelegenheid van het zilveren jubileum der kerk op 21 Januari 1934 dan ook dankbaar aan om tevens de pas ver worven zelfstandigheid luisterrijk te vieren. De tweede wereldoorlog sloeg een grote bres in de parochie, doordat een groot aantal woningen werd afgebro ken. Een ieder herinnert zich nog uit deze periode de standvastige houding der Paters en de centrale plaats, die het klooster, bijzonder in het laatste jaar vap de oorlog, innam. Toen de oorlogs dreiging steeds heviger werd, beloofden de parochianen aan Maria van Fatima, wanneer de parochie gespaard zou blij ven voor directe oorlogshandelingen, dat zij een kapel, haar ter ere, zouden bou wen. Hoewel talloze huizen onder niets ontziende slopershanden met de grond gelijk werden gemaakt, bleven directe oorlogshandelingen achterwege en ge trouw aan hun belofte bouwden de pa rochianen in hun vrije tijd en uit eigen middelen een fraaie Fatima-kapel, die nu, twee jaar na de plechtige inwijding, reeds tot over de grenzen bekend is ge worden. Wie zal kunnen beschrijven welke re sultaten de pater Capucijnen in de af gelopen veertig jaar hqbbcn bereikt? Het is onmogelijk, om zelfs maar bij be nadering te bepalen, welke vruchten de zielzorg in dit tijdsbestek heeft afgewor pen. Maai dit mag worden gezegd, dat de nederige volgelingen van Vader Francisnjs in IJmuiden-Oost een ka tholieke gemeenschap hebben opge bouwd, hecht aaneen en gefundeerd in een diep-Christelijk geloof. Katholiek IJmuiden-Oost maakt zich thans op om over enige weken het veer tig-jarige bestaan van het Rectoraat der Pater Capucijnen op waardige wijze te vieren. Er zullen woorden van dank en waardering worden gesproken en te recht. Maar de lof. die dan zai worden toegezwaaid aan de huidige Rector, de hoogeerwaarde Pater dr. Clementinus va* Vlissingen, de kapelaans Pater Araa- tus van Woensdrecht en Pontianus van Molenschot en alle andere Paters cn Broeders van het klooster, zal din te vens gelden voor al hm» voorganger». Ter kennismaking met onze padding met salker, twee pakjes voor halve prijs, bij aankoop van f 1-50 aap De Gryyter'» gtidjfl toten mtt5J«an«rl <H>

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2