Ruhr-statuul ontgoochelt Duitsers i tRIC DE NOORMAN: GEVANGENEN DER ROMEINEN m DE WERELD ROND Joodse troepen op Egyptisch gebied? Dr. Van Royen hoopt dat vooroordeel spoedig zal verdwijnen r Wij luisteren naar VERVOLG VERLEDEN Heftige reacties in Berlijnse pers Duitse trawler gezonken Gezamenlijke boycott in het Verre Oosten? Resolutie van Veiligheidsraad Speciale conferentie in Nanking bijeen Er zijn harde woorden aan ons adres gericht DONDERDAG 30 DECEMBER 1948 PAGINA 3 VERLAGING MARSHALL- TOEWIJZINGEN IN 1949 GAAT AMERIKA BEZUI NIGEN OP DE DEFENSIE? Mevr. Tsjang weer bij Lovett Geschenk voor Bossche raadhuis Mgr. C. Cobben S.C.J. in Finland onderscheiden Gevallenen herdacht te Amersfoort J OP HET door LESLIE FORD ONDERSCHEIDINGEN Deviezenreisbeschikking 1949 Partij van Euwe tegen Steiner afgebroken De reis van Fanny Australië naar Spanjaard thans derde te Luzern In hun reactie op de overeenkomst «ver het Ruhrgebied vormen de Ber lijnse bladen van Oost en West, voor het eerst sinds de oorlog, een gemeen schappelijk front, dat het ontwerpsta tuut van de hand wijst. In Duitse politieke kringen te Frank fort gelooft men, dat de belangrijkste uitwerking van de Buhrovereenkomst is, dat Duitsers, die dachten, dat hun land op weg was om gelijkheid van status te verkrijgen en vooral anti-com munisten, die zich ais de ffccto-geal- lieerden van het Westen tegen de Rus sische druk zagen, ontgoocheld worden. De Duitse Sociaal-Democratische partij heeft ten aanzien van de overeen komst over het Ruhrgebied verklaard: „Het Ruhrstatuut gaat onze slechtste verwachtingen te boven. Dit centraal Europees probleem, waarvan het eco nomisch herstel van West-Europa voor een groot deel afhangt, is opgelost door middel van tactische onderhandelingen op grondslag van een compromis tussen de overwinnende mogendheden. Het statuut, dat tot stand is gebracht ten koste van *t Duitse volk, zal de zaak der internationale samenwerking niet ten goede komen. Op deze wijze kan geen democrati sche regering worden gevormd. De Sociaal-Democratische Partij ver klaart, dat zij het niet eens is met dit document. De partij zal strijden voor de herziening ervan en voor het invoeren van socialisatie, welke niet alleen in het belang is van Duitslaind, maar ook van Europa. Andere Duitse reacties zijn in even krachtige bewoordingen gericht tegen het besluit, dat de zes mogendheden te Londen genomen hebben. Een Russische radiocommentator van radio Moskou heeft de overeenkomst „onwettig en ongeldig" genoemd. Vol gens deze commentator hebben de zes West-Europese mogendheden met de V S. aan het hoofd „een allerschande lijkste schending van internationale De republikeinse senator Robert Taft voorspelt een ..geringe" verlaging van het bedrag, dat voor het tweede jaar van de Amerikaanse hulpverle ning in het kader van het Plan-Marshall zal worden uitgetrokken. De senator, die dezer dagen is terug gekeerd van een bezoek aan enige der aan het plan deelnemende landen, is van oordeel, dat het noodzakelijk is het bedrag voor de hulpverlening Juist ge noeg te besnoeien om de Europese lan den te tonen, dat de Amerikaanse hulp niet een blijvende gift is, waarop zij kunnen rekenen zonder te doen, wat wij verlangen." Volgens een door de C. A. gepubli ceerd rapport vormen industriële goe deren thans 60 en voedsel- en land bouwproducten 40 van de in het kader van het Plan-Marshall goedge keurde aankopen der Europese landen, terwijl de verhouding 6 maanden ge leden juist andersom was. De Ameri kaanse fabrikanten van machinerieën, zo deelt het rapport mede, kunnen een voortdurende toeneming van orders uit Europa tegemoet zien naar mate de aankopen steeds meer betrekking gaan heblsen op industriële goederen. overeenkomsten" bedreven, „daar alle geallieerde mogendheden het recht hebben over de toekomst van Duitsland te beslissen". De ontwerp-overeenkomst Ruhrge bied, opgesteld op de te Londen gehou den zes-mogendheden-conferentie, waar aan hebben deelgenomen vertegenwoor digers van B.elgië, Frankrijk, Luxem burg en Nederland, is thans aan de regeringen van de zes mogendheden ter goedkeuring voorgelegd. Hét resultaat van de Londense confe rentie, is in Nederland, naar wij uit re geringskringen vernemen, gunstig ont vangen. Een gedetailleerd oordeel is uiteraard nog niet te verkrijgen, daar de regering het ontwerp-statuut thans in studie heeft. Volgens een bericht -an N.T.B. bleek de naam van de vissersboot, waarvan eerder gemeld werd, dat zij op de Noord zee in nood verkeerde, niet „Frank" te zijn doch „Crantz". Het was een Duitse trawler, die bij Hornelen aan de .West kust van Noorwegen aan de grond was gelopen en later zonk. De bemanning van zeventien koppen, allen Duitsers, is door een Noorse reddingboot aan land gebracht. De Amerikaanse vice-president Alben Barkley, zei gisteren op een persconfe rentie, dat hij van mening is, dat Rus land in het komende jaar geen oorlog zal ontketenen en voegde hieraan toe, dat het succes van het Marshall-plan het communisme zal terugdringen. Op een te Colombo op Ceylon ge houden massa-vergadering heeft men er bij de regering van Ceylon op aange drongen de handels- en diplomatieke betrekkingen met de Nederlandse rege ring terstond af te breken en aan de andere Oostelijke landen voor te stel len over te gaan tot een gezamenlijke en effectieve economische boycott van Nederland en Nederlands-Indonesië. De vergadering deed op de arbeiders van Ceylon en andere landen een be roep alle schepen en vliegtuigen, die voorraden of wapenen naar de Neder landers in Indonesië brengen, te boy cotten. Van militaire zijde is te Washington verklaard, dat voor de Amerikaanse ge wapende machten voor het fiscale jaar, dat Juli aanstaande begint, een sterk beperkte begroting is opgemaakt van ongeveer 13.600.000.000 dollar. Het ge volg van deze beperking zou zijn, dat er een luchtmacht onderhouden zal kunnen worden van slechts 49 a 50 groepen, inplaats van de huidige 59, een leger van ongeveer 680.000 officieren en manschappen inplaats van de voor dit jaar toegestane 790.000, en een vloot met ten naaste bij hetzelfde aantal schepen als thans, doch met beperkter beman ningen dan het plan was. Waarschijnlijk zullen twee vliegdekschepen van het type „Essex" worden opgelegd en ver vangen door twee lichtere, die beter ge schikt zijn voor operaties tegen duik boten. bericht te hebben ontvangen, dat Joodse strijdkrachten Egyptisch gebied hadden betreden. Volgens de op het Foreign Office te Londen ontvangen berichten zouden de Israëlische troepen, die Egypte zou den zijn binnengekomen, zich op ongeveer 170 kilometer afstand van het Suezkanaal bevinden. Bij het Suezka- naal zijn nog steeds, volgens de bepalin gen van het Brits-Egyptisch verdrag van 1936, Britse strijdkrachten gestation- neerd. In de Britse resolutie, die gisteren door de Veiligheidsraad werd aanvaard, wordt de troepen in Palestina bevolen: de staking van het vuren in het Heilige Land, het terugtrekken der Joodse en Egyptische strijdkrachten uit de Negeb en de opdracht aan beide partijen om onmiddellijk met wapenstilstandsbespre kingen te beginnen. De Britse resolutie werd aanvaard met acht stemmen voor en drie onthoudingen. De resolutie instrueert, de Palestijnse commissie van de Veiligheidsraad op 7 Januari te Lake-Succes rapport uit te brengen over de vraag, of Israël en Egypte de orders zijn nagekomen. Wan neer een der partijen, of beiden, in ge breke is gebleven, zal krachtens vroe gere Veiligheidsraad-resoluties de mo gelijkheid van sancties onder ogen wor den gezien In haar definitieve vorm was in de resolutie een Frans amendement vervat, dat van Egypte en Israël verlangde een volledige supervisie op het bestand door de UNO-waarnemers toe te staan en te vergemakkelijken. De Britse afgevaardigde heeft gisteren de Veiligheidsraad medegedeeld, dat Is raëlische troepen Egypte zou'den zijn binnengevallen. De Egyptische ambassade te Parijs verklaarde Woensdagavond nog geen Een en ander schépt een probleem voor Groot-Brittannië, dat volgens de alliantie van 1936 militaire hulp moet verlenen aan Egypte, wanneer dit land door een invasie wordt bedreigd. Naar verluidt, heeft Egpypte tot nog toe niet om Britse hulp verzocht. Een zegsman van Israël ontkende gis teren te Tel Aviv de Egyptische berich ten, dat de Joden Egypte zouden zijn binnengerukt en zich zeven mijl van E! Arish zouden bevinden. De Iraakse premier, Moeahim Patsjatsji verklaarde gisteren: „Het Iraakse leger heeft de strijd in Palestina aan de zijde van de Egyptische strijdkrachten hervat. De Iraakse regering heeft een verzoek van brigade-generaal William Riley (het hoofd van de staf van waarnemers der V.N.) om een permanent bestand te aan vaarden van de hand gewezen." Kerstviering onder de warme Middellandse-Zee-zon - Een electrische neus, fijner dan een echte - Prinses Wilhelmina, één van de tien meest bewonderde vrouwen in de V.S. In de landen, die door de Noordelijke zeeën worden omspoeld, laat zie* Kerstmis slechts denken in het ka der van sneeuw en nachtvorst. De lan den met een milder klimaat stellen zich de belangrijkste nacht in de menselijke geschiedenis echter heel anders voor. Kerstmis in de Provence is bijzonder rijk aan tradities, wier argeloze betove rende vroomheid verbonden is met een in het verleden liggende oorsprong, die in de harten der Christenen een zeer bijzondere plaats inneemt. De bewoners van deze Franse provincie hebben de traditie weer opgenomen om de Heilige Familie te omringen met een aantal aardige mannetjes, die elk de vroom heid van de verschillende ambachten uitbeelden. Zo ziet men dan de mole naar piet zijn zak meel, de visvrouw met haar weeghaak, de groentevrouw met haar bloemkool, de herder met zijn schapen, de musicus met zijn tambou- rijn en fluit, de ondeugende bohémien bekeerd door de lach van het Kindeke Jezus, de scharenslijper met zijn messen, de jager met het geweer gericht op onzichtbaar wild, en zelfs de burge meester met zijn driekleurige sjerp teken van opperste waardigheid in de Republiek. Al deze beeldjes zijn van de aarde gebakken, die de beroemde pot tenbakkers van Aubagne gebruiken een in het Zuiden gelegen centrum van plateelwerk. De ambachtslieden, die steeds uit dezelfde families .stammen, modeleren en beschilderen ze, volgens van vader op zoon overgeleverde re gels. Wat het bakken betreft, daar zorgt de zon in het Middellandse-Zeegebied wel voor. Bjj de opening van een nieuw labo ratorium van General Electric dat 't peuleschilletje van tien en een half millioen dollar heeft gekost is een „electrische neus" gedemonstreerd. Deze electrische neus haalt de lucht in zoals de neus van een mens, maar ge nereert een electrische stroom, zodra hij iets „ruikt", dat chloor, broom, fluor, jodium of aanverwante chemicaliën be vat. Het apparaat is zo gevoelig, dat de naald van het controle-apparaat, dat er aan verbonden is, scherp uitslaat als hét lucht „inademt" in de nabijheid van een zo stevig gesloten fles Carbonium Tetrachloride, een reinigingsmiddel dat een mens niet het minste ruikt. De naald slaat ook uit in de buurt van een brandende sigaret, die Kalium chlo- raat afscheidt en eveneens door de geur van smeulend drijfhout, want.het drijf hout bevat zout, dat een Natrium Chlo ride is. In de dagelijkse praktijk is de electrische neus van waarde o.a. voor het ontdekken van het ontsnappen van koelgas uit koelinstallaties, zelfs al zou per jaar niet meer ontsnappen dan 0.3 gram. Ook als een hypergevoelige brandverklikker kan de neus diensten bewijzen vooral aan boord van schepen. Men zou de kisten, waarin de lading is verpakt, slechts behoeven te besproei en met een weinig zout water. De neus zou dan een alarminstallatie in wer king kunnen stellen als het hout zou beginnen te branden of te smeulen. De eigenlijke neus lijkt op een pistool met een lange loop. Hij is dobr middel van draden verbonden aan het controle apparaat Aan de top van de lijst der tien best geklede vrouwen ter wereld staat dit jaar een jonge vrouw met bescheiden middelen, die zich slechts een of twee jurkjes per seizoen kan veroorloven. Niettemin kozen de 150 experts op kledinggebied haar tot de best geklede vrouw ter wereld. De uitverkorene is mevrouw William Pa- ley uit New York, die, zo zegt 'n voor aanstaand modeblad, begrepen heeft, dat de grootste élégance gekenmerkt wordt door eenvoud. Tot de tien best geklede vrouwen ter wereld behoren ook de hertogin van Windsor en de hertogin van Kent. Op 8 KM. van Lourdes, het pel grimsoord der katholieken over de gehele wereld, heeft een luchthaven dit jaar plotseling een ge weldige ontwikkelingsgang doorge maakt In enkele maanden tijd zijn de gebouwen en hangars van een voorlo pig luchtstation uit de grond verrezen, en zijn de voornaamste installaties voor hulp aan het luchtverkeer opgetrokken. Gedurende het korte zomerseizoen wer den ongeveer 3000 passagiers vervoerd, waarvan drie vierde deel uit Belgen en Nederlanders bestond. Alle grote vlieg tuigen die momenteel in dienst zijn kunnen op de startbanen van het vlieg veld van Lourdes dalen en opstijgen. De 4e December heeft de gepantser de kruiser „Jean Bart" zijn eerste proefvaart in de haven van Brest gehouden. De „Jean Bart" is de „laatst- geborene" der Franse marinevloot en tevens haar best uitgeruste en mo dernste schip. Met volledige bewape ning verplaatst het 45.000 ton en is 248 meter lang. Deze eenheid, die tot de machtigste oorlogsbodems der wereld behoort, zal worden ingedeeld bij de interventie-vlootmacht, die Frankrijk ter beschikking van de U.N.O. heeft ge steld. Zijne Excellentie Mgr. Georges Mer- cier. van de Witte Broeders van Kardinaal Lavigerie, is de 8e De cember te Reims gewijd in de basiliek der Koningen, met de titulaire titel van Bisschop van Célérina; de nieuwe pre- aat wordt .de eerste Apostolische Vica ris die de uitgestrekte vlakten van de bahara (meer dan 2 millioen vierkante K"°me*ers> a's rechtsgebied heeft. Sinds urn houdt de nieuwe Bisschop in de H w,aar h'i acht broeder- hf5 e,\ ^'aalf parochies, tezamen Europeanen tellend, heeft ingesteld Om hem m staat te stellen zijn gehele district te bezoeken, hebben de Amerikanen in 1946 Mgr Mercier een privé-vliegtuig geschonken, waar van de piloot zelf een geestelijke is Het Amerikaanse instituut voor opinieonderzoek heeft aan ver scheidene personen de vraag voor gelegd: „Welke vrouw, die in enig deel van de wereld leeft en over wie u heeft gelezen of van wie u gehoord heeft, bewondert u het meest?" Onder de eerste tien vrouwen, die door de Amerikanen het meest bewon derd worden, bevindt zich Prinses Wil helmina. Voorts mevrouw Roosevelt, mevrouw Tsjang Kai Sjek, mevrouw Truman, prinses Elizabeth en haar moe der koningin Elizabeth en Clare Booth Luce, Verder werden genoemd Eva Curie, Lily Pons, Ingrid Bergman en Bette Davis, doch deze laatsten kregen niet genoeg stemmen om onder de eerste tien gerekend te kunnen worden. 8. Met een gevoel van walging moest Bric zich van alle kanten laten bekijken door de toekomstige koper. De hardheid van zijn spieren schenen een groot gewicht in de schaal te leggen, want ten langen leste haalde de dikke man een lederen buidel te voorschijn, waarin zich de prijs, honderd goudstukken, bevond. Gretig pakte de Griek het geld aan en de koop was gesloten. Vervuld van wanhoop had Winonah al die tijd toegekeken, maar nu kon zij zich niet langer bedwingen. Met een kreet stepte zij naar voren„Eric! Laat mij niet alleen!" riep zij wanhopig Eric klemde Nederlandse soldaten delen sigaretten uit aan de inheemse bevolking, die, gezien de lachende gezichten, met de bezetting van de stad door de Neder landse troepen ingenomen blijken te zijn. Gisteren is door generalissimus Tsjang Kai Sjek een speciale conferentie te Nanking uitgeschreven, welke werd bij gewoond door de gewestelijke gouver neurs en door bevelhebbers van de Chi nese regeringstroepen. Volgens te Nan king circulerende berichten zou het vraagstuk betreffende bet aanknopen van vredesonderhandelingen met de communisten tijdens de conferentie zijn besproken. Het Chinese kabinet heeft gisteren onverwachts generaal Tsjen Tsjeng, chef'van de staf van het Chinese leger tijdens de débacle in Mandsjoerije, tot gewestelijk gouverneur van het eiland Formosa benoemd. Formosa is genoemd als één van de plaatsen, waarheen Tsjang Kai Sjek zijn regering zou over brengen, indien de communisten er in zouden slagen Zuid-China onder de voet te lopen. Een-en-tachtig vooraanstaande bur gers van Tientsin hebben gezamenlijk een beroep gedaan op generaal Tsjang Kai Sjek, de president van de Chinese republiek, en op generaal Mac Tse Toeng, voorzitter van de Chinese com munistische partij, een eind te maken aan de burgeroorlog, „die geweldige verliezen aan levens en bezittingen ver oorzaakt en ongehoorde ellende brengt voor tallozen in het gehele land." Vol gens waarnemers schijnt de gehele be volking van het belegerde Tientsin achter dit verzoek te staan. Op een persconferentie te Washington zei de Amerikaanse waarnemende minis ter van Buitenlandse Zaken Lovett, dat de pogingen van de Chinese communis ten om de nationalistische Chinese oor- legsleiders te brandmerken als oorlogs misdadigers grote zorg baarde in krin gen van de Amerikaanse regering. Hij onthulde tevens, dat mevr. Tsjang Kai Sjek hem Maandag opnieuw een bezoek had gebracht en opnieuw ge vraagd had om verhoogde Amerikaanse hulp aan de regering van haar man. Lovett zei niet hoe hü op dit verzoek geantwoord had. Op de slotvergadering van het cen traal comité, dat de organisatie van de Koninginnefeesten 1948 onder leiding van burgemeester Loeff in handen heeft gehad, werd Dinsdagavond in het Oran je Hotel te 's-Hertogenbosch bij monde van de voorzitter van Koninginnedag; de heer C. Verhees, aan het gemeente bestuur een gebrandschilderd raam aan geboden. Dit kunstwerk, symbolisch de viering van de Oranjefeesten 1948 voor stellend en vervaardigd door de Prix de Rome-winnaar 1947, de Bossche schilder Marius de Leeuw, zal een plaats krijgen in de bovenhal van het Bossche ge meentehuis. David Lilienthal, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de atoom energie, heeft aan de pers medegedeeld, dat te Hanford in Washington een nieu we plutoniumfabriek in aanbouw is, welke vijfhonderd millioen dollar kost. Plutonium is van essentieel belang voor de productie van atoombommen. De Berljjnse sociaal-democraten zijn bereid aan gemeenteraadsverkiezingen in de Sovjet-sector deel te nemen en geloven niet van de verkiezingen uit gesloten te zullen worden, daar hun partij nog in de Sovjet-sector .bestaat, aldus heeft een woordvoerder van het partijbestuur te Berlijn meegedeeld. Officieel is medegedeeld, dat Alexei Nikolayevitsj Kosygin, vice-president van de raad van ministers van de Sov jet-Unie en minister van Financiën, be noemd is tot minister van de lichte in dustrie. De post van minister van Fi nanciën zal worden overgenomen door Arseni Grigorievitsj Zveref. De Ierse minister van Buitenlandse Zaken heeft in een uiteenzetting over Ierland's herstelprogramma in het kader van het plan-Marshall verklaard, dat zijn regering hoopt het volume van de export in de loop van de komende vier jaar met 100 pet. te vergroten. Verder is het de bedoeling, dat de voedselpro ductie in 1953 22 pet. groter zal zijn dan in 1947. Maurice Peterson, Brits ambassadeur te Moskou, zal volgens betrouwbare be richten in Maart met pensioen gaan. Tot dusver is nog geen opvolger benoemd. De Britse minister van Arbeid, George Isaacs, heeft Woensdagavond een officiële kennisgeving ontvangen van de nationale unie van spoor- mannen, die dreigen met een sta king ter ondersteuning van eisen om loonsverhoging. Er moet nu een termijn van 21 dagen verlopen voordat de spoormannen wettig een staking kun nen uitroepen. De unie telt 460.000 leden. Robert Lovett, de plaatsvervangende Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat het inhou den van de ECA-gelden voor Indonesië door de V. S. geen enkele invloed heeft op de Nederlandse deelneming aan de besprekingen over het Noord-Atlantisch pact. yy de lippen op elkaar, maar de handelwijze van de siavenverkoper deed voor hem de beker overlopen. Woedend keerde de Griek zich om en met een snauw duwde hij Winonah op haar plaats terug. In een oogwenk was Erie bij de man en daar zijn handen gebonden waren, gaf hv hem met zijn knie een harde stomp. „Waag het niet haar nog eens aan te raken!" siste hij. Voor hij echter een tweede stoot kon geven, kwamen de soldaten en ook de man, die hem zojuist gekocht had, toegesneld. van de werkelijke bedoelingen van Ne derland, zoals die nu kunnen blijken, een juiste indruk te vormen. Mogelijk kan deze tijd er dus toe bijdragen de standpunten van de verschillende dele gaties te wijzigen. Ik hoop, dat de ont wikkeling van de gebeurtenissen in de komende week tot gevolg zal hebben, dat in Lake-Success een beter begrip voor het Nederlandse standpunt zal blijken dan te Parijs." Dr. Van Royen, die het Nederlandse standpunt in de Raad vertolkt heeft op een wijze, die in alle kringen grote waardering heeft gevonden, zal vandaag naar Nederland vertrekken. Hy hoopt twee dagen in het vaderland te blijven vooraleer hy naar New York zal ver trekken, om daar by de hervatting der zittingen van de Raad opnieuw Neder land te vertegenwoordigen. Woensdag, 22 Dec. 1948 ontving Z.H. Exc. Mgr. C. Cobben S.C.J.. Aposto lisch Vicaris van Finland, van de Finse regering het Commandeurschap le Klas in de Witte Roos als erkenning voor het vele goeds, door hem verricht voor de •Katholieke Kerk en Finland. „Ik geloof, dat de laatste zitting van dc Veiligheidsraad bewezen heeft, dat het Nederlandse stand punt in de Indonesische kwestie met grotere belangstelling bezien wordt," zo verklaarde het waarnemend hoofd van de Nederlandse delegatie te Pa rijs, dr. J. H. van Royen, kort na afloop van de behandeling te Parijs van het geschil tussen Nederland en de republiek aan de correspondent van het A.N.P. Gevraagd naar zijn indruk van de zes daagse discussie door de Raad aan In donesië gewijd, zeide dr. Van Royen: „De feiten spreken eigenlijk voor zich zelf en ik heb daaraan weinig toe te voegen. De raad heeft een aantal reso luties behandeld, die voor Nederland zeer ongunstig waren. De discussies heb ben ook weer opnieuw aangetoond, dat in het algemeen een grote mate van wanbegrip en onbegrip voor de Neder landse houding bestaat. Er zijn vele har de woorden aan ons adres gericht, doch wanneer we na dit alles het resultaat zien, waartoe de behandeling geleid heeft, dan geloof ik, dat dit slechter had kunnen uitvallen." Dr. Van Royen was teleurgesteld over het feit, dat de eerste Nederlandse ver klaring door de meeste leden van de Raad met vooroordeel was opgevat. Hjj hoopte evenwel, aat dit vooroordeel zou verdwijnen nu verschillende leden van de Raad in het laatste stadium een gro tere bereidheid hadden getoond van het Nederlandse standpunt kennis te nemen. „Hoe de instelling van de Raad tegen over het probleem en in het bijzonder tegenover het Nederlandse standpunt zich thans zal ontwikkelen, hangt af van de verdere loop der gebeurtenissen," zei- de dr. Van Royen. „De tijd, die thans zal verstrijken, voordat de Veiligheidsraad in Lake-Success opnieuw bijeenkomt om over de zaak te beraadslagen, geeft de leden de gelegenheid zich van de werke lijke gang van zaken in Indonesië en Ter herdenking van de in bezettings tijd gevallen werkers van de Ned. Spoorwegen zijn in de afgelopen we ken in totaal 110 gedenkplaten ont huld, waarop de namen van 476 spoor mannen voorkomen. Gisteren zijn in tegenwoordigheid van burgemeester H. Molendijk te Amersfoort de laatste twee gedenkplaten overgedragen. Na een inleidend woord van de chef Alg. Dienst uit Utrecht, dr. F. F de Bruyn hield de chef van de Alg. Centrale Werkplaatsen, ir. W. H. de .Bruijn Kops, een herdenkingsrede. James Forrestal, de Amerikaanse mi nister van defensie, heeft in zijn jaar rapport bekend gemaakt, dat hij de meest mogelijke spoed" heeft bevolen bij het onderzoék naar een wapen te gen de bedreiging van de met een schnorkelmstallatie uitgeruste onderzee boot. Hij noemt deze kwestie „van het hoogste belang voor de veiligheid van het land." Donderdag HILVERSUM II. 415 m. Na 18 uur ook 245 en 1875 m. 18.00 Zang, 18.15 Lezing. 18.30 Gram., 18.45 Jeugd. 19.00 Nieuws, 19.15 Gram., 19.30 Actueel geluld, 19.45 Orgel, 20.00 Nieuws. 20.05 Progr. prol 20.15 Steravond, 21.30 Competitie. 22.00 Gram., 22.05 Lezing, 22.25 Zang. 22.45 Avondoverd.. 23.00 Nieuws. 23.15 Bach. HILVERSUM I, 301 m. 18.00 Nieuws, 18.15 Sport, 18.30 Strijdkr., 19.00 Strip, 19.10 Avondschool, 19.45 Lezing, 20.00 Nieuws, 20.05 Echo v. d. dag, 20.15 Kamerork. 21.00 Luisterspel, 22.15 Oude- jaarsprogr., 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. Vrijdag HILVERSUM II, 415 m. Vóór 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 ml 7.00 Nieuws, 7.15 Te Dcum, 7.45 Woord voor de dag, 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.. 9.00 Zang, 9.15 Jonge Zieken. 9.30 Waterst.. 9.35 Gram., 10 30 Morgen dienst. 11.00 Gram., 11.15 Viool en vleu gel, 11.45 Zang en ork., 12.09 Lunch- muziek. 12.30 Mededelingen, 12.33 Me- tropoieork., 13.00 Nieuws, 13.15 Man- dollnata, 13.45 Opera's 1430 Jeugd. 15 00 Kamerork. 16.00 Voordracht, 16.20 Zang en orgel, 16.45 Kwartet, 17.15 Sextet. 17.45 Kwartet. HILVERSUM I, 301 m. 7.00 Nieuws, 7.15 Gymn, 7.30 Gram.. 3J» Gram.; 8.15 Strijdlied. 8.18 Operettes, 8.50 Vrouw 9.00 Gram., 9.35 Soli, 10.00 Morgenwij ding, 10.20 Gram., Ï0.39 Vrouw, 10.45 Cello ei? vleugel, 11.15 Voordracht. 11.Sb Cünc. 12 00 Promenade ork. 12 30 Me dedelingen, 12.33 Sport, 12.45 Gram, 13.00 Nieuws, 13.15 Skymasters, 13.45 Zang en guitaar. 14.00 Kookpr. 14.20 Orgel en trio, 15.00 Lezing. 15.20 Operettes, 16.00 Orgel, 16.30 Jeugd, 17.00 Swing and sweet, 17.20 Lezing'. 17.45 Nieuws Vertaling van Pauline Fellings 19 Voor de tweede keer die dag weer stond ik de impuls, naar de telefoon te vliegen. Ik hield mezelf voor, dat kolo nel Primrose daar juist op zou wach ten een beweging van mij of iemand anders, die hem de weg zou wijzen. Dus zat ik daar, heel ongelukkig, pro berend me voor te stellen wat ze nu de den -T hoe Jim het op zou nemen, wat zijn Moeder zou doen. Ik dacht niet aan Lucy Lee eer ik een geluid hoorde in de huiskamer en haar zag staan, bleek en vreselijk angstig. Ze wenkte me. „Wat is er aan de hand, Grace?, Wat doen ze? Waarom zijn ze in de garage?" vroeg ze wanhopig. „Kolonel Primrose is daar. Chet heeft aan Amy verteld dat hij een privé detective is. Gaan ze Ze zweeg. „Grace „Ze denken, dat het geen zelfmoord geweest is, Lucy Lee," zei ik rustig. Ze staarde me aan en het was of ze aldoor kleiner werd, tot ze meer leek op een kind dan op een zes en twintig jarige moeder van drie kinderen. Arme kleine Lucy Lee, altijd het knapste, po pulairste meisje in April Harbor, met dozijnen aanbidders, tot ze trouwde, door het eeuwen-oud proces van natuur lijke selectie, met dë grootste, knapste, flinkste jonge man van allemaal en het was verkeerd uitgevallen. Als we nog in de dagen van de Vikings geleefd hadden, zou Andy Thorp de aanvoerder zijn geweest, maar op een kantoor m Broadway, waar de „aanvoerder" zulke heel andere eigenschappen nodig heeft, paste Andy niet. Lucy Lee is flink en loyaal, stelt het zonder de dingen, die ze altijd heeft gehad, doet in de stad haar eigen werk en beweert dat ze het prettig vindt. Ze stond in mijn huiska mer, me aan te staren, haar bieek, zacht gezicht nog witter dan anders in de omlijsting van haar korte, kastanjebrui ne krullen: haar donkere ogen, groot en verbaasd. „Hoor eens, Lucy Lee. Je moet je flink houden. Het zal beroerd zijn voor iedereen, maar het zal vreselijk zijn voor Jöm." Ze keek me aan of ze er niets van be greep. „Voor Jim?" Nu was het mijn beurt, haar aan te staren. De vreemdste wisselingen van emotie en berekening gingen over haar mooi, doorschijnend gezichtje. Ik was niet zeker of ze wel wist, waar ik het over had. „Ik vrees dat ze deeioen dat Jim baar gedood heeft, lieve kind," zei ik. Ofschoon ik weet, hoeveel Lucy Lee van Jim houdt, meende ik toch dat een geweldige verlichting haar lichaam ont spande. „Maar het was zijn auto niet! Hoe kon hij Ze zweeg even. Toen scheen ze meer tot zichzelf te komen. „O neen, Grace!" riep ze. „Dat is niet eerlijk: hij zou nooit O, Grace, zullen ze die hele geschiedenis van Rosemary en China er weer bij halen?" „Ik vrees van wel, Lucy Lee. Ze zyn eigenlijk al begonnen." Maar als niemand het hun vertelt? Ze kunnen het niet ontdekken en ze kunnen het nooit bewijzen. Ik bedoel, dat hij haar gedood heeft. Hij was zelfs gisternacht niet bij haar.' Ze praatte zenuwachtig door, sprong van het een op het ander, niet érg over tuigend. Twee kleurtjes gloeiden op haar wangen, waardoor ze er vreemd opgewonden uitzag. „Maar Andy zullen ze toch met rust laten, hè?" Dus dat was 't wat haar beangstigde, waarvoor ze Jim of ieder ander voor de leeuwen zou willen gooien, als het moest, om Andy er buiten te houden. Ik weet niet wat ik wel tegen haar gezegd zou hebben ik werd erg kwaad. Jim is zoveel dozijnen Andy's waard, al was het alleen maar omdat hij een serieus,- volwassen man is en niet een jongensachtige sportmaniak is gebleven op een leeftijd, dat hij ernstig werk behoorde te presteren. Maar ik had geen gelegenheid, iets te zeggen. Ze zag de Bishops aankomen vóór ik ze zag. „Ik ga maar terug," fluisterde ze. „Vertel niemand, dat ik hier geweest ben." Ze vluchtte juist toen George Barrol de verandadeur opendeed voor Rose mary en haar vader. HOOFDSTUK VIII. Ze kwamen binnen, George Barrol met het air van een afgezant. Ik keek wat verschrikt naar Rosemary. Rodman Bishop, die een oud linnen pak droeg, waarvan de pijpen door het vele was sen wat gekrompen waren, zodat zijn voeten enorm leken, veegde zijn warm bezweet gezicht af met een grote rood zijden zakdoek. Ook George veegde zijn voorhoofd af. Hij was meer geagiteerd dan warm. En tussen hen stond Rose mary zo koel en onbewogen als een le lie. Alleen een schaduw in de diepte van haar grijze ogen bewees dat dit al les haar raakte. Rodman Bishop ging zwaar zitten. „Jim zit lelijk in het nauw, Grace,' zei hij. Ik knikte. „Ik heb juist die Parran gesproken. Toen hij wegging. Ik geloof dat Prim rose dat zaakje aan het rollen heeft gebracht." Rosemary glimlachte flauw. George was bepaald van streek. „We hebben natuurlijk niets'te ver bergen, oom Rod," zei hij snel. Rodman Bishop's wenkbrauwen trok ken zich dreigend samen, wat ze feite lijk altijd doen, als iemand anders dan Rosemary een mond opendoet. „Dat zeg ik ook niet. Ik zeg maar dat als jij je mond gehouden had, er niet over gekikt zou zijn dat het geèn zelf moord is." „Ik heb naar mijn beste weten ge handeld," zei George. Net iets voor hem. „Dat is de vloek van onze samenle ving. Al die mensen die naar hun beste weten handelen." „Ja maar, ik „Stil nou, George en laat vader door gaan," zei Rosemary vriendelijk. Haar vader wilde ook tegen haar de wenkbrauwen fronsen, maar toen hij haar daar bij het raam zag staan, ver anderde plotseling de uitdrukking van zijn oud zeeroversgezicht. Hij was dol op haar, en bovendien ongerust over haar. „Wat ik zeggen wil is dit, Grace." zei hij bruusk. „We moeten elkaar hel pen. Ik heb Kaufmann laten komen. Dit is een zaak voor hem. Die zelfmoord moet vast komen te staan." „Denkt u, dat Jim dat prettig zal vin den. Paps?" vroeg Rosemary kalm. „Waarschijnlijk wel, als hij niet liever geëlectrocuteerd wil worden." „Maar als hij er niets mee te maken heeft, zal hij liever willen dat degeen die het gedaan heeft, zijn straf krijgt." (Wordt vervolgd.) Bij K. B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden kapitein-luitenant ter zee "L. H. Quant. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau met de zwaar den: de luitenant-ter-zee le klasse der Koninklijke Marine-reserve, speciale diensten, onbepaald verband, A. P. Klercq, de luitenant-ter-zee tweede klasse Koninklijke Marine-reserve F. Oostenburg, de luitenant-ter-zee tweede klasse R. M. Eibers, de eerste luitenant der mariniers Koninklijke Marine-re serve S. D., tijdelijk Verband, H. C. Th. Lindner, de eerste luitenant der mari niers Koninklijke marine-reserve S. D„ W. A. van der Berk. Bij K. B. werd toegekend de ere medaille in de orde van Oranje-Nassau in zilver met de zwaarden aan schipper B. van der Weyden, sergeant-telegrafist R. A. Meyer, maj oor-torpedomaker G. H. Peen, majoor-machinist A. de Boon, tijdelijk adjudant onderofficier der ma riniers J. Zwijgers en de ere-medaille Oranje-Nassau in brons met de zwaar den aan tijdelijk sergeant der mari niers J. J. M. Beaumont, tijdelijk ser geant der mariniers Raden Marjo $im- póeno en tijdelijk korporaal der mari niers A. A. Kapitein. Met ingang van 1 Jan. 1949 wordt in de Deviezenreisbeschikking 1949 en da Deviezenbekendmaking 1949, beide gepu bliceerd in de Ned. Staatscourant van 28 December 1948, het deviezenverkeer voor reizigers opnieuw geregeld. De nieuwe bepalingen bevestigen vow? een belangrijk deel de in de loop der laatste jaren gevolgde praktijk. De voornaamste voor de reiziger van belang zijnde bepalingen kunnen als volgt worden samengevat: Reisdeviezen kunnen slechts worden aangekocht op grond van een vergunning bij een bank of daartoe gemachtigd reisbureau. Bij de aankoop der deviezen reikt de bank of het reisbureau aan de reiziger een m- en uitreisformulier uit of, indien de rei ziger geregeld reisdeviezen nodig heeft, een reisdeviezenboekje. Het wordt uit gereikt aan ingezetenen, die in het afge lopen jaar minstens drie maal reis deviezen hebben gekocht en voorts aan dezulken, van wie in de toekomst het zelfde wordt verwacht. Reeds bij de uitreiking tekent de bank in het formulier of het reisdeviezen boekje aan, welke deviezen worden ver schaft. Dit geschiedt aan de hand van de vergunning. De reiziger tekent aan hoeveel Nederlands geld hij uitvoert (ten hoogste ƒ30) en ondertekent bij het ver laten van het land een verklaring om trent de uit te voeren bedragen. De resultaten van de zesde ronde van de tienkamp van de Manhattan Chess Club te New York zijn: KramerFine 01: NajdorfKashdan 10: BisguireDenker «—(4; Euwe— Steiner afgebr. in gelijke stelling: Horowitz Pilnlck afgebr. in iets gunstiger stelling voor Pilnick. Na 6 ronden is de stand: 1 Najdorf 5(4 punt; 2 Fine 4(4 punt 1 afgebr. partij: 3 Horowitz 3 punten 1 afgebr. partij. 4 en 5 Euwe' en Kramer elk 2(4 punt afgebr. partij: 6 Kashdan 21/„ punt: 7 Bi?, guire 2 punten 1 afgebr, partij; 8 Pilnie» 1(4 punt 3 afgebr. partijen; 9 Denker punt 1 afgebr. partij: 10 Steiner 0 puntea 1 afgebr. partij. Door het tijdelijk stopzetten van de Amsterdam—Bataviadienst der KLM moesten de plannen van mevr. Blan- kersKoen in verband met de reis naar Australië gewijzigd worden. Mevr. Blan- kers—Koen gaat thans, naar de KLM-" persdienst meldt, op 2 Januari a.s. naar Londen per KLM-vliegtuig en zal op 3 Januari van Londen naar Sydney ver trekken met een vliegtuig van de Qan- tas-Airlines. In de vierde ronde van het internatio nale schaaktoumooi te Luzern verloor Spanjaard zijn eerste partij tegen Unzic- ker. Na vijf ronden luidt de stand: 1. en 2. Saemisch en Unzicker ieder 2'/, pnt. en 1 afgebr. partij, 3. Spanjaard 2 pnt. en 2 afgebr. partijen, 4. en 5. Grob en Tor- dion ieder 2 pnt., 6. Blau V/2 pnt. en 2 afgebr. partijen. 7. Galia 1(4 pnt. en 1 afgebr. partij, 8. Kupper 1 pnt en 3 af gebr. partijen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3