Zalig Nieuwjaar n Nederlanders bezetten Djambi Olievelden voor vernieling gevrijwaard BANVLOEK OVER HONGAARSE MINISTERS Ongeldige munten— 35 Textielpunten College van Kardinalen zendt officieel protest over arrestatie Mindszenty ARBEIDERSWONINGEN TE OLDENZAAL AFGEBRAND Zeventig personen dakloos geworden Mr. W. van der Grinten Dr. Van Royen in Nederland aangekomen Het K.L.M.-vliegtuig uit Basra op Schiphol teruggekeerd ondervraagü Tot hoofd en hart Het jonge jaar treedt aan Hongaarse bisschoppen PALAR: de Republiek strijdt door Staatssecretaris van Economische Zaken Bisschopswijding van Mgr. v. d. Veen Zeppenfeldt Wereld heeft groot gebrek aan begrip getoond Wereldprogram voor militaire bijstand AMERlKAAN5CHE huis Per 1 Januari a.s. Beheer particuliere mijnen opgeheven Het weer VRIJDAG 31 DECEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24347 Morgen, Nieuwjaarsdag, zal ons blad niet verschijnen. DE DIRECTIE Overwerkvergunning bankpersoneel Zaligverklaring van Mgr. Hamer en Gezellen Hulp aan illegale Duitser Gratie verleend UITSPRAAK ZAAK-RAUTER HET V LAGINCIDENT IN DJOCJA AAPpy NEWyEAP CITROENEN 76 CENT PER KG. C.A.O. voor Grafisch bedrijf BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE RLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor aovertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand f 4.55 per kwartaal. Afscheid nemen van het jaar 1048 gebeurt voor velen misschien in een tamelijk weemoedige stem ming, omdat wij allen beseffen, te le ven in een geschokte wereld, die haar evenwicht nog lang niet heeft her vonden. Uit allerlei landen bereiken ons ver ontrustende mededelingen van wapen geweld en rampspoed, verdrukking en misdaad. De overwinnaars in de twee de wereldoorlog kunnen op geen en kele bijeenkomst tot bevredigende een stemmigheid geraken. Felle spanningen bedreigen gedurig de eendracht der volken- Toch zal het jaar, dat voorbij ging, in de geschiedenis van ons land on vergetelijk blijven, niet alleen, omdat wij het Accoord van Augsburg uit 1548 herdachten, de Vrede van Mun ster uit 1648 en de Grondwetswijziging uit 1848, allemaal belangrijke data van onze geschiedenis, doch vooral, omdat in 1948 het Gouden Regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina werd ge vierd, die onmiddellijk daarna afstand deed van de troon ten gunste van haar geliefde dochter Koningin Juliana. Met deze gebeurtenissen in het Vor stenhuis leefden wij allen hartelijk mee. Duidelijk bleek ons, hoe de grote persoonlijke hoedanigheden van de dappere mi inzichtrijke Koningin, die afscheid van ons nam. voor héél haar volk een bezielend voorbeeld stelden en er is wel geen enkele Nederlander die in zijn hart niet een zwakke plek heeft voor de hartelijke moederlijkheid van Koningin Juliana, die steeds weer toont, dat zij in de eenvoudigste menselijke gevoelens zich met iedere vrouw uit het volk innig verbonden weet. Bij de jaarwisseling overzien wij deze gebeurtenissen en ons stijgt een gebed naar de lippen, dat God onze Vorstin moge sparen en bijstaan. Ter wijl wij van het oude in het nieuwe jaar overgaan, gaan onze gedachten mistroostig naar de actie in Indonesië, zo kort voor de Kerstdag ingezet, en wij betreuren er de noodzakelijkheid van. Zij is ondernomen om de bevolking ginds te beveiligen en te beschermen tegen de actie van terroristen. Laat ons hopen, dat dit doel volledig worde be reikt, en laat ons beseffen, dat geen ander doel dit optreden zou kunnen rechtvaardigen. In haar pakkende Kersthoods.-iinp Kon onze geëcrbiedia- «Ks Koningin Juliana dan uö* met recht zeggen, dat onze gedachten uit gaan naar de Nederlandse, doch ook naar de Indonesische mensen. in dit conflict betrokken. Moge het aanbrekende jaar de be vredigende oplossing brengen van de moeilijkheden, waarin Nederland ge bracht werd. De Katholieke Kerk doorstaat in onze dagen grote beproevingen. Terwijl zij zich geheel richt op de volle ontplooiing der krachten en be gaafdheden van iedere menselijke per soonlijkheid, gelijk een wijze moeder de ontwikkelingskansen van haar kinde ren gedurig bevordert, wordt zij in dit streven moedwillig tegengewerkt door de totalitaire stelsels, gericht op de onderdrukking van de persoonlijkheid, omdat zij de mens beschouwen als een willekeurig vervangbaar instrument ter vorming van macht. Tegen deze mens-onwaardige levens beschouwing, gelijk zij tot uitdrukking kwam in fascisme, nationaal-socialisme en sovjet-communisme, traden de Pau sen, m het bijzonder de roemrijk rege rende Paus Pius XII, krachtdadig in verweer. Zonder de volkeren een staatsdwang op te leggen, verzetten zij zich tegen een staatsleer, die de men selijke waardigheid geweld aandoet en de verantwoordelijkheid van de men selijke persoon miskent. De oorlog roeide deze stelsels niet *it. Geen enkele oorlog is in staat, een gedachte, zelfs een slechte gedachte, te vermoorden. Gedachten zijn onbe reikbaar voor kogels of bommen. Wil len wij een maatschappij, waarin de begrippen van het Evangelie erkenning en toepassing vinden, dan moeten wij goed begrijpen, haar. niet te kunnen stichten met zelfverzekerdheid en ba zigheid. Zij kan slechts gesticht wor den door deemoed en liefde. De wisseling der jaren stemt ons tot onderzoek van het eigen geweten. Keren wij in tot ons zelf, dan vinden wij een deel der wereld, vatbaar voor verbetering. Doch deze verbetering kunnen wij zelf ter hand nemen. Dit is gewichtig voor ieder van ons en voor ons allen tezamen. Katholieken wensen elkander „Zalig" Nieuwjaar. Dit betekent, dat wij elkan- det toewensen, wat waarlijk tot ons heil strekt. Rijkdom, macht en zinge not kunnen de ziel verblinden. Een Zalig Nieuwjaar is er een, waarin wij voor zulke verblinding gevrijwaard blijven. Het aardse geluk strekt tot inleiding in het eeuwige geluk. Anders is het geen waar geluk. Een jaar van diep genoten waarachtig geluk wensen wij al onze lezers van ganser harte toe. ZALIG NIEUWJAAR! •v De H. Congregatie van het Consisto rie heeft verklaard, dat allen, die mede schuldig zijn aan de arrestatie van Kardinaal Mindszenty, volgens de bepaling van het Kerkelijk Wetboek can. 2343 en 2334 zijn geëxcommuni ceerd: „in infamia juris speciali modo reservata". In kringen van het Vaticaan werd, aldus U. Pover de excommunicatie nader gezegd, dat hieronder vallen de eerste minister van Hongarije, de mi nister van Binnenlandse Zaken, de chef van politie in Boedapest en alle minis ters, die him goedkeuring hechtten op de kabinetszitting aan de arrestatie van de kardinaal. Al diegenen, die hande- lénd optraden, aldus werd verklaard, vallen onder de excommunicatie „spe ciali modo", waarvan alleen de Heilige Stoel ontslag kan verlenen. Hieronder vallen dus tevens de agenten, die de arrestatie uitvoerden, de gevangenbe waarders en degenen, die de kardinaal ondervragen. Het H. College van Kardinalen heeft bij monde van zijn Deken een schrijven gezonden aan Z. H. de Paus, waarin officieel en plechtig geprotesteerd wordt tegen de arrestatie van Kardinaal Mindszenty. In dit schrijven brengt het H. Col lege tot uitdrukking, dat -Kardinaal Mindszenty altijd de rechten van God, van de Kerk en van de jeugd had ver dedigd en onvermoeibaar had gestreden voor de waardigheid en de vrijheid van de menselijke persoon. Het H. College eindigt met de bede, dat allen, die onwankelbaar trouw blij ven aan de H: Vader en aan de H. Kerk en die evenals Kardinaal Mindszenty lijden omwille van de gerechtigheid, genade vinden in de ogen van God. De protesttelegrammen tegen de arres- kardinaal Mindszenty blijven het Vaticaan overstromen. Hieronder be vinden zich boodschappen van Kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen, Norman Thomas kardinaal Gilroy, aarts bisschop van Sydney, Giacomo Luigi kardinaal Copello, aartsbisschop van Buenos Aires, Giacomo kardinaal de Barras Camara, aartsbisschop van Ri0 de Janeiro, en mgr. Frangois Charriere, bisschop van Lausanne, Genève en Frei- bourg. In Wenen deed kardinaal Innitzer een beroep op de gelovigen om zich aan te sluiten in gebed voor kardinaal Minds- Zenthy, opdat de Heer hem de sterkte mog« verionen ozn aijn huidig marte laarschap en het proces te doorstaan. President Truman zei gisteren te Washington op een persconferentie, dat hij instemde met de verklaring van Ro bert Lovett, de plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken, dat de arrestatie van kardinaal Mindszenty een schanddaad is. Twee Hongaarse bisschoppen zijn gisteren ondervraagd in verband met de tegen kardinaal Mindszenty uitge brachte beschuldigingen, aldus heeft het Hongaarse ministerie van Binnen landse Zaken medegedeeld. De twee bisschoppen zijn mgr. Lagos Shvoy van Szekes Fehervar in West-Hongarije en mgr. Joseph Peteri van Vacz, ten Noor den van Boedapest. De minister-president, Istvan Dobi, heeft het episcopaat opgeroepen voor een bijeenkomst op Dinsdag aanstaan de „ter bespreking van kwesties, voort komend uit de verklaring der bisschop pen van IS December." In de genoemde verklaring brachten de bisschoppen hun solidariteit tot uiting met kardinaal Mindszenty. De- minister-president antwoordde hierop, dat de regering niet de Katholieke Kerk aanviel, doch alleen de kardinaal. In een uitzending van Radio-Vaticana werd gisteravond verklaard dat kardi naal Mindszenty, volgens onbevestigde berichten, naar een gevangenis te Gyor nabij de Tsjechoslowaakse grens is overgebracht. Officieel wordt te Batavia medege deeld, dat op Sumatra de Nederlandse troepen de stad Djambi hebben be reikt. In de stad werd aan de kade van de rivier de Batanghari de repu blikeinse viiegboot RI 005 aangetroffen De olievelden Badjoebang, Tempino, Mangoend ja,ja, Moearatirang, Kloeang en Soengeililin in het Djambische wer den voor vernielingen gevrijwaard. Van officiële zijde wordt Batavia medegedeeld, dat de beperkende bepa lingen betreffende het internationale telefoon- en telegraafverkeer met ingang van gisteren zijn opgeheven. Voorts wordt gemeld, dat de be richten over incidenten, waarbij repu blikeinse autdriteiten het leven zouden hebben verloren, voorlopig onder grote reserve dienen te worden aanvaard. De legercommandant heeft dadelijk, nadat hem de desbetreffende geruchten be reikten, een onderzoek gelast, waarvan de resultaten zo spoedig mogelijk zul len worden medegedeeld. De wapeninlevering in Djocja heeft Van de zijde van het ministerie van Financiën verzoekt men ons er de aandacht op te vestigen, dat vandaag, 31 December, de laatste dag is, waarop de halve guldens, bronzen en zinken halve stuivers en bronzen halve centen geldig zijn. Zeventig inwoners van Oldenzaal zijn gisteravond dakloos geworden, toen een blok van tien zeer oude en kleine arbeiderswoningen, vlak achter het terrein van de gasfabriek aldaar gelegen, tot de grond toe afbrandde. Een R. K. schoolgebouw werd direct gevorderd; de zwaar getroffen gezin nen, waarbij zeer veel kinderen, heb ben daar de nacht doorgebracht. Vijf minuten vóór zes werd de brand weer gealarmeerd, doch zij heeft ten gevolge van de krachtige Zuidenwind (30 K.M. per uur) practisch niets kun nen uitrichten en er zich toe moeten beperken de nabijgelegen woningen, welke door de verzengende hitte en de vonkenregen gevaar liepen, met twee stralen nat 'te houden. Tegen kwart over zeven was er van de tien woningen nog slechts een smeulend restant over. „Gelukkig," zo deelde de zoon van burgemeester Bloemen mede, „hebben wii het huisraad van zes a zeven wonin gen practisch geheel naar buiten kun nen slepen. Met bijlen en andere voor werpen sloegen wij de ramen van de weningen, die uit huis met een kleine zolderverdieping bestaan, in, en ijverige harden repten zich om de inboedels er uit te halen. De hitte was zó groot, dat wij het huisraad, dat aan de overzijde van de weg was opgestapeld, ijlings een tweede maal moesten verhuizen om het buiten het bereik van de vonken te brengen." De brand ontstond in een huis aan het einde van de rij, waar een weduwe met negen kinderen woonde. De oorzaak is vermoedelijk een lekke schoorsteen geweest. Onder de pannen waren de schuine daken met asphaltpapier afge dekt, dat als een fakkel heeft gebrand, waardoor het vuur steeds op de volgen de woning oversloeg. Bij beschikking van de minister van Sociale Zaken is aan banddirecties ver gunning verleend om hun personeel in de periode van 3 tot en met 9 Januari overwerk te doen verrichten. In totaal mag niet meer dan 55 uur per week gewerkt worden. H.M. de Koningin heeft met ingang van 25 Januari 1949 benoemd tot staatssecretaris van Economische Za ken voor de organisatie van het be drijfsleven mr. W. C. h. van der Grin ten te Rotterdam. Mr. van der Grinten is voorzitter van de K.V.P.-fractie aldaar, directeur van het Beheersinstituut en voorzitter van het Centrum voor Staatkundige Vor ming. De nieuw benoemde bisschop van Curacao, Mgr. A. van der Veen Zeppen feldt, is Donderdag in de kathedraal te Willemstad plechtig gewijd door Mgr. A. Pacini, Apostolisch Nuntius van Uiti. Mgr. Pacini werd geassisteerd door Mgr. P. Ryan, aartsbisschop van Port of Sppain, en Mgr. Stephan Kuypers, bisschop van Suriname. Gou verneur Peters, alsmede vele vertegen woordigers van Curagao woonden de plechtigheid bij. Donderdagmiddag heeft de katholieke jeugd een défilé gehou den voor de woning van de bisschop. Sedert lang wachten de Nederlandse katholieken op de zaligverklaring van Mgr. Hamer en gezellen, die tijdens de Boxersopstand in China in 190(j om het leven zijn gebracht. De moeilijkheid bij het zaligverklaringsproces was tot dusverre hoofdzakelijk, te bewijzen, dat Mgr. Hamer en gezellen inderdaad om wille van het geloof zijn gedood. De laatste aflevering van de „Acta Aposto- licae Sedis" bevat thans een belangrijk decreet van de Ritencongregatie, goed gekeurd door Z. H. de Paus, dat hoewel het niet handelt over de Nederlandse martelaren Mgr. Hamer en gezellen, toch krachtens de conclusies, die daar in worden getrokken, zijdelings het vertrouwen versterkt de genoemde mar telaren eerlang tot de eer der altaren verheven te zien. Verwacht wordt, zo meldt A. P., dat vanavond kort na middernacht dr. Beel voor de radio zal mededelen, dat de vijandelijkheden op Java beëindigd zijn. Generaal Spoor zal Zaterdag om 1 uur Nederlandse tijd, de Nederlandse sol daten per radio toespreken. Gistermorgen omstreeks 10 uur brak brand uit in de Nederlands Hervormde Kerk ie Middelhamis. Het schip van de kerk, die uit 1570 dateert, werd geheel door brand verwoest. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat ook in 1904 de kerk een prooi der vlammen werd. Om kwart over één, tien uur later dan hii verwacht werd, arriveerde van nacht op het vliegveld Schiphol de Nederlandse gedelegeerde in de Veilig heidsraad, dr. J. H. van Royen. In de stille douaneloods stond hij enkele ver slaggevers even te woord. „Naar mijn mening heeft de wereld een blJzc>nder groot gebrek aan begrip getoond voor het Nederlandse standpunt inzake de Indonesische kwestie," zo zeide hijen vervolgde .aldus: „Dit was niet ge onverwacht, maar de vorm waarin dit gebrek aan begrip zich uitte was we zéér teleurstellend. In het bijzonder be vreemdde ons de houding van Enge land ten aanzien van het terugtrekken der troepen. Toch geloof ik, dat in de naaste toekomst, wanneer de wereld meer tijd gehad heeft zich in onze zaak te verdiepen, zij en ook de leden van de Veiligheidsraad zich zullen bedenken en hun houding wijzigen. Er zijn zeker tekenen, die duiden op wat meer be dachtzaamheid en wat meer begrip voor de redelijkheid van het Nederlandse standpunt." Dr. Van Royen meende de vraag, of Soekarno en Hatta naar zijn mening te goeder trouw zjjn, niet rechtstreeks te kunnen beantwoorden. „Dit zal nog moe. ten blijken. Er zijn zeker leiders, die het goed bedoelen, maar niet in staat zijn de extremistische elementen in de republiek in toom te houden." Ten slotte zeide hij nog, dat het niet zeker is, of de Nederlandse rege ring na de vrijlating van Soekarno en de andere republikeinse leiders nog met hen zal onderhandelen over de samenstelling van de interim-regering. Op vragen van het Tweede Kamerlid Wagenaar (CPN) inzake hulpverlening aan oud-N.S.B.-ers en hier te lande ille gaal verblijvende Duitsers heeft de mi nister van Justitie geantwoord dat in één geval hulp en steun zijn verleend aan 'n hier te lande illegaal verblijvende Duitser, welke vreemdeling door de politie in middels is uitgeleid. Niet gebleken is, dat distributiebescheiden aan onderge doken voortvluchtige politieke delin quenten en hier te lande illegaal ver blijvende Duitsers c.q. vreemdelingen, zijn verstrekt. Dank zij het bestaande toezicht op de, gedragingen van voor waardelijk ontslagen politieke delin quenten bestaat er voorshands geen aan leiding om het toezicht te verscherpen. Bij K. B. is gratie verleend aan W. A. van der Spek, tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in een levenslange gevan genisstraf. Vandaag is te Batavia bekend ge maakt, dat de censuur op uitgaande in ternationale pers- en particuliere tele grammen in Indonesië is opgeheven. een vlot verloop gehad. Vele leden van de vroegere republikeinse politie heb ben aan de oproep gehoor gegeven en bieden tevens hun diensten aan. Voed- selpremies zijn beschikbaar gesteld voor diegenen, die geheime wapens of munitie-opslagplaatsen aangeven. Een dezer dagen is een kluis van de Javasche Bank te Djocja geopend. Er werden o.m. twintig baren zilver, enkele kistjes muntgeld en grote hoeveelheden repu blikeins bankpapier aangetroffen. De vertegenwoordiger van de Indo nesische republiek in Pakistan, Idham, die in New Delhi is aangekomen, heeft verklaard dat India, Birma en Pakis tan gezamenlijk stappen tegen Neder land zullen ondernemen, indien „de Vei ligheidsraad niets doet t.a.v. de Neder landse militaire actie in Indonesië." De diplomatieke betrekkingen met Nederland zullen verbroken worden en een „politiemacht uit Aziatische lan den naar Indonesië worden gezonden, om de republikeinen te helpen." De republikeinse vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad, Palar, heeft op een persconferentie te Parijs medege deeld, dat de republikeinse troepen de tegenstand zullen voortzetten tot aan de volledige uitputting van de militaire, economische en financiële hulpmiddelen der Nederlanders, zowel in Indonesië als in Nederland. Met betrekking tot de reis van dr. Drees zeide hij: „Het schijnt de bedoe ling van de Nederlandse regering te zijn, overleg te plegen met de k lei ders der marionettenstaten en contact op te nemen met de door haar gevangen genomen leiders van de republiek, met de bedoeling, om, in strijd met de be standsovereenkomst, te komen tot een eenzijdig gesticht, onder Nederlandse controle staande, federale interimrege ring." Hij noemde het bezoek van dr. Drees een poging tot „het leggen van een rookscherm, teneinde tussenkomst van het buitenland te voorkomen." Het besluit van Nederland de vijan delijkheden in Indonesië te staken zal geen invloed hebben op de boycot der Nederlandse schepen, die lading voor Indonesië vervoeren, door de Australi sche havenarbeiders, aldus hebben func tionarissen van de bond dezer arbeiders te Sydney bekend gemaakt. Naar Reuter uit kringen van de Ame rikaanse departementen van buitenland se zaken en defensie verneemt, zal de Amerikaanse regering het nieuwe con gress de volgende week vragen een wereldprogramma voor militaire bij stand goed te keuren, volgens hetwelk de V. S. hulp kunnen verlenen aan elk „vrij land", wanneer het deze hulp no dig heeft. Naar wij vernemen heeft de Bijzondere Raad van Cassatie de uitspraak in de zaak van de gewezen commissaris-gene raal Rauter thans vastesteld op 12 Jan. a.s. des ochtends 10 uur. Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Gerbrandy betreffende het in cident op het vliegveld nabij Djocja bij de aankomst van de Nederlandse de legatie van ministers heeft minister president Drees o.m. geantwoord, dat de oranje-blanje-bleuvlag met het K.L.M.-monogram door de gezagvoer der van het vliegtuig is ingehaald, ten einde incidenten, c.q. beschadigingen van het vliegtuig te voorkomen. Het C.D.K. deelt mede, dat 35 punten van de textielkaart VA 804 worden gel dig verklaard. Met ingang van 1 Januari 1949 zullen geldig zijn de bonnen ge merkt: „Textiel Q 1 punt", „Textiel R I punt", „Textiel Q 5 punten", „Textiel Reserve Q" ter waarde van 10 punten en „Textiel Reserve R" eveneens ter waarde van 10 punten. De aandacht wordt erop gevestigd, dat deze puntenaanwijzing practisch geen verruiming betekent vergeleken bij de voorgaande aanwijzingen van 25 punten, daar het niet in de bedoeling ligt vóór 1 Mei 1949 wederom punten geldig 4e verklaren. De thans aangewezen punten zullen dus voor de periode van vier maanden in plaats van voor een kwar taal moeten strekken. De minister van Economische Zaken hee^t, gezien het advies van de Staats» commissie-Couvee, in overeenstemming met het gevoelen van de ministerraad, besloten het beheer over de particuliere mijnondernemingen in Limburg met in gang van 1 Januari 1949 op te heffen. Dr. ir. Ch. Th. Groothoff wordt op de meest eervolle wijze van zijn aanwijzing tot beheerder ontheven, onder dankbe tuiging voor de vele en belangrijke diensten als zodanig bewezen, en belast met de afwikkeling van het beheer. De minister van Economische Zaken heeft voorts besloten, dat zo spoedig mogelijk een wetsontwerp zal worden ingediend, waarin rekening zal worden gehouden met de voorstellen van de Staatscommissie-Couvee. Daar de aankoopprijs van de uit Ita lië geïmporteerde citroenen hoger is dan verleden jaar is de consumenten prijs met twee cent per kg. verhoogd tot 76 cent per kg. Deze prijs geldt thans ook voor Surinaamse citroenen, hetgeen voor deze vruchten een be langrijke prijsverlaging betekent, n.l. van f 1.op 76 cent per kg. De Staatscourant van gisteren bevat een beschikking van het College van Rijksbemiddëlaars betreffende het al gemeen verbindend verklaren van be palingen van de Collectieve Arbeids overeenkomst voor het grafisch bedrijf in Nederland. Verwachting tot Zaterdagavond. In de avonduren matige Westelijke wind, daarna vooral langs de kust tot stormachtig aanwakkerende wind tussen Zuid-West en Zuid, later wat afnemend en waarschijnlijk draaiend naar Westelijke richtingen. Tijdelijk regen of sneeuw, plaatselijk in de vorm van buien. Weinig verande ring van temperatuur. Zaterdag: Zon 8.4816.39; Maan 10.49—18.31. Zondag: Zon 11.11—19.46. 8.4816.40; Maan Maandag: 11.27—2L Zon 8.48—16.41; Maan Gisteravond om kwart over negen, vijf kwartier later dan het verwacht werd, landde op Schiphol de PH-TEP, de K.L.M.-Constellation, die 22 December naar Batavia vertrokken was, doch niet verder dan Basra kon komen. Hier werd namelijk een telegram uit Karachi ont vangen, dat het vliegtuig op zijn verde re reis daar niet mocht landen. De ge zagvoerder W. L. Vickerstaff kon niet anders dan de terugreis aanvaarden en het gezelschap van 51 personen arri veerde nu na deze vergeefse reis op Schiphol. Het bestond uit moeders met kinderen, die in het kader van de ge zinshereniging naar hun echtgenoten in Indonesië op weg waren. Aangezien vrij wel al de gezinnen niet meer over een woning in Nederland beschikken, omdat zij van zins waren zich in Indonesië te vestigen moest onderdak worden ver schaft. Het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen bracht een 23-tal moeders Heb zin voor humor, maar mees nooit geestig ten koste van anderen, De babies uit Basra teruggekeerd. Nu maar per boot. en kinderen naar pension „De Poolstar" in Noordwijk. Kapitein J. Goedvolk van het ministerie van Marine verschafte aan vier gezinnen, vrouwen en kinderen van marinepersoneel, onderdak en de overige leden van het gezelschap, echt genoten en kinderen van employé's der B.P.M. werden door deze maatschappij verzorgd. De heer Brussaard van de afdeling Gezinshereniging deelde mede, dat voor de moeders en kinderen passage geboekt is op de „Sibajak", die 22 Januari naar Batavia vertrekt. De twee stewardessen P. E. van*Miel- Vos en L. Bonsema vertelden nog, dat veel kinderen te lijden hebben van in gewandstoornissen als gevolg van het feit, dat er in Basra geen goede voeding voor de kinderen te krijgen was. De moeders zeiden, dat zij uiteraard teleur gesteld waren door het ongelukkige ver loop van de reis, doch zij lieten zich met grote waardering uit voor de hulp, die zij van het K.L.M.-personeel moch ten ontvangen en de hartelijkheid, die zij van de bevolking van Basra hadden ondervonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1