Vorming Interim-regering NOORDPOOL SLEUTEL TOT OVERWINNING IN TOEKOMSTIG WERELDCONFLICT Zakelijkheid BIRMA ZAL GEEN BRIGADE NAAR INDONESIË ZENDEN Voorbereiding Ver. Staten van Indonesië Drie republikeinse vliegtuigen op vliegveld aangetroffen Walter Bedell Smith vraagt ontslag Kortste route tussen acht der grootste industriegebieden Tot hoofd en hart Het weer Medische dienst heeft in Serang handen vol werk C.v.G.D. op de hoogte gesteld Als Amerikaans ambassadeur te Moskou Koude geen bezwaar meer R.K. ORGANISATIES PROTESTEREN DINSDAG 4 JANUARI 1949 72sfe JAARGANG No. 24349 Arrestatie Mindszenty plan van Cominform RIJST TEN BATE VAN T.B.C.-BEST RIJDING Minister Drees naar Batavia vertrokken Vrije verkiezingen Een verklaring India stemt toe T.N.I. vaii Bawean meldt zich Republ. guerilla-regering Van order „Staakt het vuren" GEN. SPÖOR NAAR DJOCJA Aankomst „Groote Beer" Australië en Zeela nd plegen overleg Mevr. Van Mcok op Schiphol MICHIELS VAN VERDUYNEN TE SINGAPORE Tegen het arresteren van Kardinaal Mindszenty BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. (Van een bijzondere medewerker) De bisschopsconferentie van de Ver enigde Staten werd dit jaar be sloten met het publiceren van een gezamenlijk schrijven, waarin het Ame rikaanse Episcopaat zijn gelovigen en kele dingen voorhield, welke het van het grootste belang achtte. Op het katholieke leven in de Ver enigde Staten en zeker op de activiteit van het episcopaat wordt bij ons wei nig de aandacht gevestigd. Een bis schopsconferentie in Fulda krijgt in onze kranten een vrij uitgebreid ver slag. Een schrijven van Kardinaal Su- hard wordt in brochurevorm verspreid en aangekondigd als het document voor de moderne tijd overigens niet ten onrechte. Men zou hier de indruk krij gen, dat de Amerikaanse bisschoppen zoiets nooit deden. Van hen zien we alleen zo nu en dan Kardinaal Spellman, midden tussen een groep kinderen. Toch is het Amerikaanse katholicisme er een van bijzondere stempel. Het is fris en strijdbaar. West-Europa kan er nog iets van leren. Wij hoeven daarbij niet te wijzen op de passages in deze brief, die handelen over het herstel van de sociale en eco nomische orde. Hierin staan wel zulke primaire dingen, dat wij mogen zeggen daar al veel verder mee te zijn. Het so ciale leven in Amerika is nog veel on rustiger en met veel grotere tegenstel lingen dan het onze. Slechts langzaam en omzichtig kan het naar de vrede groeien. Wat in dit schrijven ons West-Euro- peërs vooral opvalt dat is de zakelijk heid van toon. het democratisch-over- tuigende, waarop harde waarheden zacht gezegd worden. En dat is verder de be zorgdheid die uit deze woorden klinkt. Amerikaanse voorlichtingsbureau's op katholiek gebied hebben ons graag wijs gemaakt dat het met de Katholieke Kerk nergens zo goed ging als in de Verenigde Staten. De Kerk stond in aanzien en ieder jaar traden nieuwe duizenden toe. Ongetwijfeld is dat, bij West-Europa vergeleken, een voorsprong. Hier staat de Kerk gewoonlijk niet in aanzien en worden, over het geheel genomen, slechts weinig bekeringen gemaakt. Maar wat hebben wij aan een getal zeggen de bisschoppen. Wat doen wij met een steeds groter aantal naam-ka- tliolieken. die misschien wel klagen, dat de wereld zo slecht wordt en dat er overal corruptie komt, maar die hele maal niet in zich de plicht voelen ervoor te werken, dat dit verandert. Dat de algemene sfeer van het Ame rikaanse leven steeds heidenser wordt, is niet de schuld van de enkele mensen die het geloof een haat gezworen heb ben en met duivelse geslepenheid trach ten te ondermijnen door het openbare leven steeds meer in hun macht te krij gen. Zij zouden zoveel succes niet heb ben, als hun werk niet bevorderd werd door talloze halve christenen. Wij doen niet voldoende als wij dit geval opmerken en veroordelen: wij moeten de vernielende invloed van deze levenshouding tegengaan door er een volledig Christendom tegenover te plaatsen. En hiermede komen de bisschoppen aan hun eigenlijke indeling. Successie velijk behandelen zij het Christendom thuis, in de school, (Amerika kent nog in belangrijke mate de schoolstrijd), in het sociale leven en in het burgerlijke leven. Wij zijn niet in staat, zeggen zij bij voorbeeld, alle plaatsen voor intellec tuelen, die ons toekomen» te bezetten, om de eenvoudige reden dat wij daar voor niet de geschikte krachten heb ben. Gevolg is, dat wij verschillende aan vallers ongestraft hun gang moeten laten gaan, laat staan dat wij zelf het offensief kunnen openen. De sociale orde moeten wij doorvoe ren op christelijke en Amerikaanse wijze. Het zal moeten gebeuren met veel overleg en uiterst veel geduld, niet met politiek en economisch geweld. Zo staat dit schrijven vol met zake lijke dingen, die ieder een geheel pro gram inhouden. Het is de blauwdruk van een katholicisme, dat een dertig jaar geleden nog volop te kampen had met de ketterij van het al te actieve Amerikanisme. Nu nog is het koel, con creet, en op de man af. Maar voor ons trage, lauwe West-Europeërs was het misschien goed als we er eens wat nader kennis mee maakten. Verwachting tot Woensdagavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige sneeuw of regen. Aanvankelijk matige tot krachtige wind tussen Zuid en Oost. later afnemende en veranderlijke wind. Iets zachter. Zon op: 8.48. Onder: 16.43. Maan op: 11.50. Onder: 23.22. De democratische senator Robert F. Wagner uit New York heeft er bij de Senaats-commissie voor de betrekkingen met het buitenland op aangedrongen een anderzoek in te stellen naar de on rechtvaardige gevangenneming van kar dinaal Mindszenty. Zeer betrouwbare bronnen berichtten gisteren, dat de arrestatie van kardinaal Mindszenty een onderdeel vormt van een plan, dat is opgesteld door de Com- inform-eonferentie in Sofia, ongeveer een maand geleden en gericht is op de vorming van een „nationaal eenheids front", waarbij alle Oost-Europese sta ten betrokken zijn. Nu de Amsterdamse actie ten ba te van het Prinses Wilhelminafonds ter bestrijding van de T.B.C. in Surina me achter de rug is, zal in Februari de rijst aan de beurt komen. De pinda's, die binnen de kortst mo gelijke tijd waren uitvèrkocht, hebben f 15.000 opgebracht. De rijst zal echter op een andere manier gedistribueerd worden. Iedere vereniging, vakgroep of andere vertegenwoordiging van werknemers- groepen kan per persoon een kilo rijst aanvragen. Men schrijft dan aan het Wilhelminafonds, pja. mevr. G. Wijs mullerMeyer, Nassaukade 125. Doch er is een restrictie, en dat is deze. Om het zo eerlijk mogelijk te verdelen, heeft de regering bepaald, dat er slechts één kilo per gezin beschikbaar zal worden gesteld. Het kan dus niet. dat twee wer kende leden van één gezin ieder een kilo rijst aanvragen. Het fonds zal dan berichten op welke manier de distributie en de betaling zal geschieden, nadat de bestelling is ge accepteerd bij de Surinaamse Bank. De rijst zal f 2.— per kilo kosten, waarvan f 1.ten goede komt van het W ilhelminaf onds. (Van onze speciale verslaggever) Hedenmorgen om 8.28 uar is de mi nister-president dr. W.. Drees naar Indo- "«sië vertrokken. Gisteravond was de reis vanwege de slechte weersomstan digheden afgelast. Heel Schiphol was gisternamiddag tegen het uur. waarop het regerings vliegtuig zou sfarten, in rep en roer. ..Polygoon" had het restaurant, waar de minister de pers te woord zou staan, met filmlampen en camera's gemeta- morphoseerd in een filmstudio en een ongewoon groot aantal journalisten drentelde nerveus heen en weer. Alles tezamen een, overigens niet voorop gezette, demonstratie van de grote be tekenis. die men allerwegen aan het in grijpende besluit van de minister-pre sident hecht. Daar was voorts de aan wezigheid van mej. mr. M. A. Tellegen. vertegenwoordigster van H. M. de Ko,- hingin, van het op minister Van pchaik na voltallige kabinet, die de importantie van de gebeurtenis nog dwingender deed uitkomen. Als het in dit verband niet te oneerbiedig klinkt: druppelsgewijs verschenen de minis- ®rs jn het restaurant. Minister Mans et van weinige „niet-vlie- nde" excellenties was. vergezeld °h de heer L. Neher, de eerste die tin opwachting kwam maken: minister 'eftinck sloot de indrukwekkende rij, erwijl men ook de patriarchale figuur an prof. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer, kon waarnemen Intussen: de minister-president ver scheen niet. En het was tenslotte de minister van Buitenlandse Zaken. mr. D. U. Stikker, die, temidden van alle spanning, het schokkende bericht we reldkundig kwam maken, dat de reis Van de minister-president niet zou doorgaan; overigens met de geruststel- knde toevoeging dat zulks alleen aan de ongunstige weersomstandigheden tv wijten was. Hort daarop betrad minister Drees, gezelschap van minister Van Maar keen en van dr. A. Plesman. direc- t®Ur van de K.L.M.. toch nog het res- ^hrant. Waarna de heer Plesman in ikele kernachtige bewoordingen het esluit, de tocht niet te laten door- saan, nader motiveerde. De vliegdienst ad de meteorologische situatie be- deerd. zo zei hij, en had het weer Iet geschikt bevonden, nademaal de «Slechte buien" in het Middellandse- <<eebekken waren blijven hangen. Zo dra m deze situatie een keer ten goede Zou zijn gekomen, zou de tocht aan stonds een aanvang nemen. De argeloze bezoekers van het restau rant zagen inmiddels bij al deze onver wachte en enigszins eneverende ge beurtenissen, met kennelijke belang stelling toe; maar toen tenslotte enkele van de ministers ter plaatse het diner Eingen -gebruiken maakte de sfeer van onrust al spoedig plaats voor die van een beminnelijke feestelijkheid.... «In de eerste plaats wil ik opmerken dat ik niet alleen naar Indonesië ga; de heer Blom, van het ministerie van Buitenlandse Zaken, die reeds belang rijke functies in Indonesië vervuld beeft, en de heer De Pont van Overzee se Gebiedsdelen, zullen met mij aan de besprekingen deelnemen. Het is niet Wijn bedoeling voor lange tijd weg te blijven, want ook hier moeten belang- .Uke beslissingen worden genomen. Ik ben dus van plan gauw terug te ko- ihen." «Het doel van mijn reis is," zo zeide minister Drees, „in Batavia de bele nieuwe gewijzigde situatie, zoals die in deze moeilijke omstandigheden is, op te nemen. Op kritieke ogenblikken xn de ontwikkeling van de Indonesische u'?.?16' a.Wus de minister-president, „hebben wij er steeds naar gestreefd door persoonlijk contact een volkomen overeenstemming tussen Batavia en I)en Haag tot stand te brengen. Daartoe gingen ministers naar Indonesië of kwam de lt.-gouverneur-generaal naar bier Op het ogenblik is het echter voor «le Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon nog moeilijker Batavia te verla ten dan voor mij om uit Den Haag weg te gaan." Tenslotte betoogde minister Drees dat bem met betrekking tot de besprekin gen in Indonesië een tweeledig doel voor ogen stond: ten eerste de vorming van een „volledige Interim-regering, die representatief zal zijn voor heel Indonesië," en ten tweede „de voorberei ding voor de zo spoedig mogelijke vor ming van de Verenigde Staten van In donesië aan wie wij de souvereiniteit kunnen overdragen. Daartoe," zo besloot zijne excellentie, „is het nodig dat er vrije verkiezingen worden gehouden, die op verschillende punten van beslis sende betekenis zullen zijn. De minister- president legde zijn verklaring in het Engels en in het Nederlands af. Omtrent de route, die het speciale vliegtuig zal nemen, werd niets bekend gemaakt. Wel wist men te vertellen dat gezagvoerder Sillevis zijn orders dien aangaande in een gesloten enveloppe ontvangen heeft..., Uit gezaghebbende bron verneemt Reuter, dat India besloten heeft door tocht te verlenen aan het Nederlandse vliegtuig, waarmede dr. Drees zich naar Indonesië begeeft. India heeft de be slissing aan de regering van Pakistan medegedeeld. Dr. Drees in gesprek met de man, die de presidentshamer zal hanteren tij dens zijn afwe?igheid, minister mr. Van Maarseveen. Een speciale correspondent van Aneta, die een rondreis maakt door het Noor delijke deel van Oost-Java, meldt, dat de streek tussen Demak en Rembang ongeschonden gebied is. De steden Koe does, Pati, Djoeana en Rembang zijn vol dagelijks leven, de pasars zijn druk be zocht en op de velden wordt gewerkt het leven is er normaal voortgegaan. Te Blora daarentegen zijn de meeste grote gebouwen opgeblazen. De wegen in deze streek zijn over het algemeen goed be rijdbaar, met slechts enkele vernielde bruggen en de ondernemingen in het, binnenland zijn intact. De voedselvoorzie ning baart ook hier echter zorgen. Zowel in als rond de steden zijn de rijstvoor- raden weggehaald. De textielpositie is, door ruilhandel met de federale gebie den, gunstiger. Het bestuursapparaat komt langzaam op gang. In Koedoes bleef vrijwel iedereen op zijn post, met inbegrip van de regent. In Pati is 60% der bestuursambtenaren aanwezig, ter wijl in Koedoes het gehele politie-appa- raat zich heeft gemeld, met de hoogste leiding in Patir Uit het meest Westelijke deel van Java meldde een correspondent van Aneta. die het Bantamse gebied bezocht, dat de Nederlandse militairen bij Kopo op het vliegveld Gorda drie republi keinse tweedekkers hebben aangetroffen. Te Rangkasbitoeng vond men 11 locomo tieven, 150 goederenwagons en 40 per sonenrijtuigen. Het baanvak was daar op verschillende plaatsen opgebroken. De electriciteitsvoorziening van Serang vindt voortgang, doch is soms aan sto ringen onderhevig. De opmars der Ne derlandse troepen werd de eerste dag enige tijd vertraagd, doordat een grote brug over de Tjimantjeuri was vernield en daar een baillybrug van bijna 40 me ter lengte moest worden geslagen. Een gemotoriseerde eenheid en een afdeling infanterie slaagden er echter in, over de restanten van de vernielde brug de over kant te berejken De kampogns langs de wegen maken een verlaten indruk, doch in de velden ziet men veel jongens, die karbouwen hoeden. Sprang zelf maakt een slordige indruk. De bevolking lijdt aan vele tropenziek- ten en de medische dienst van het Rode Kruis heeft voor maanden handen vol werk. De eerste dag behandelde het Rode Kruis 500 patiënten tegen fram- boesia en schurft. In de stad worden dagelijks 800 porties eten uitgedeeld. Op het eiland Baweanr 80 mijl ten Noorden van Soerabaja, waarheen op verzoek van de bevolking enkele dagen geleden een Nederlandse hulpexpeditie is vertrokken, heeft het volledige gar nizoen van de TNI zich met wapens aangemeld. Aangezien alle leden der TNI vreemdelingen op het eiland wa ren, zijn zij op verzoek der bevolking naar Java teruggezonden, waar zij naar hun woonsteden zijn teruggekeerd. Bawean is voor zijn voedselaanvoer afhankelijk van Java. De laatste zes maanden nam de republiek wel vis af, doch zond geen rijst of mais naar Ba wean, waardóór de bevolking van Ba wean niet veel vertrouwen in de re publiek meer stelde. De toestand werd op het eiland zó onhoudbaar, dat ver schillende malen aan het Nederlandse bestuur om hulp is gevraagd, terwijl ook het Nederlandse consulaat-generaal te Singapore waar de Baweanners als ras-zwervers veel kwamen met soortgelijke verzoeken werd bestormd. Tenslotte is enige dagen geleden aan het verzoek gehoor gegeven en vertrok 'een hulpexpeditie met kleding, voedsel, twee Indonesische bestuursambtenaren en veertig politiemannen, benevens een afdeling mariniers naar Bawean, waar men door de bevolking enthousiast werd ontvangen. Een speciale correspondent van het Chinese blad „Sin Po" meldt, dat vier republikeinse ministers, die zich niet in Nederlandse handen bevinden, n.l. Soe- kiman (Binnenlandse Zaken), Leimena (Gezondheid), Djocanda (Verbindingen) en Kasimo (Voedselvoorziening) elkaar thans hebben ontmoet en in een berg streek in Oost-Java verblijf houden. In samenwerking met de republikeinse strijdkrachten zouden deze vier minis ters een guerilla-regering hebben ge vormd om de werkzaamheden van de* voormalige republikeinse regering voort te zetten. Volgens de „Sin Po" bestaat deze regering uit een civiel en een mili tair bestuur en zou zij beschikken over een aantal radiozenders. De Commissie voor Goede Diensten vergaderde Maandagavond na ont vangst van een mededeling der Neder landse delegatie, waarbij de Commis sie op de hoogte gesteld werd van de order tot staken van de vijandelijkhe den op Java en van de houding (posi tion) van de Nederlandse regering be treffende wederinschakeling van de militaire waarnemers. Hierbij waren gevoegd de opmerkingen van dr. Van Royen hieromtrent in de Veiligheids raad. De commissie is voornemens de militaire waarnemers onmiddellijk na overleg met de consulaire commissie en de Nederlandse autoriteiten weer in te schakelen. Hedenochtend is generaal Spoor met een aantal staatssecretarissen per vlieg tuig naar Djocja en Solo vertrokken om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de toestand en na te gaan hoe de rehabilitatie versneld ka:- word» Met het vliegtuig reisden nog mede: de secretarissen van staat E. W. Alons (Financiën), H. van de Wal (Binnen landse Zaken), mr. A. H. C. Gieben (Justitie), J. E. van Hoogstraten (Econ. Zaken) en ir. C. J. Warners (Verkeer). Walter Bedell Smith heeft president Truman verzocht hem te ontheffen van de functie van ambassadeur der V.S. te Moskou. Smith diende zijn verzoek in tijdens een conferentie met president Truman. Fr is blijkbaar nog geen beslissing ge nomen. Na afloop van het onderhoud gaf Smith te kennen, dat indien de pre sident er op zou staan, dat hjj zijn func tie zou blijven waarnemen, hem geen andere keuze over zou blijven dan naar Moskou terug te keren. Smith verklaarde. t hij aanvankelijk voor een verblijf van twee jaar naar Moskou was gegaan. Hij was daar nu al BEDELL SMITH drie jaar geweest. Op de vraag of hij „sommige leiders" in de Sovjet-Unie kon aanduiden, die zoals president Tru man onlangs verklaarde, „zeer verlan gend waren om tot een overeenkomst met de„ V.S. te komen," antwoordde Smith „neen," er aan toevoeger 5: „Ik stel me zo voor, dat er zekere leiders in de Sovjet-Unie zijn, die er meer naar verlangen een verzoenende houding aan te nemen dan de stugge politiek te vol gen, die wij hebben ondervonden, doch het is moeilijk te zeggen, wie de leiders zijn." Tenslotte zeide Smith in antwoord op een desbetreffende vraag, dat er nooit een scheuring in het Politbureau was geweest. „Er zijn zekere meningsver schillen voordat men een politieke ge dragslijn uitstippelt en goedkeurt, maar ik kan mij niet voorstellen, dat een scheuring mogelijk is in een organisatie als de hunne." Bedell Smith meende, dat de verhou ding tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie waarschijnlijk jarenlang zal blijven zoals zij is. „Het zou zeer ver keerd zijn," aldus zeide hij, „de mening aan te nemen, dat de huidige gespannen toestand vandaag of morgen automa tisch tot een oorlog zal uitbarsten." Het troepenschip „Groote Beer" met enige contingenten zieken en afgekeurde militairen van het K.N.I.L., de Kon. Marine en de Kon. Landmacht aan boord wordt in de loop van morgen, Woensdag 5 Januari, uit Indonesië in de haven van Amsterdam verwacht. De ont scheping zal onvoorziene omstandig heden voorbehouden beginnen Don derdag 6 Januari des morgens te 9 uur Aalmoezenier Pxeterse kort de tijd door de krant te lezen bij Goemiwang op teeg naar Bandjanegara. Hij moet met zijn jongens wachten tot de Veldgenie •«n baileybrug over de vernielde brug heeft aangelegd. Op de achtergrond de carriers waarmee voortgetrokken wordt. Terwijl de aandacht van het overgrote deel der mensheid is gericht op Berlijn, China en andere hete plekken in de koude oorlog tussen Oost en West, houden Amerikaanse strategen zich intensief, maar zonder veel opzien te baren bezig met het dak van de wereld" de ijzige Noord- en Zuidpoolgebieden, die misschien de sleutel tot de overwinning in een toekomstige oorlog zijn. vorige winter zond de vloot een vlieg- dekschip naar de Straat Davis, de wijde passage tussen Labrador en Groenland, die van de Atlantische Oceaan naar de Baffin Baai voert. En een van Admiraal Byrds belangrijkste opdrachten op zijn tocht naar de Zuidpool was het testen De vorige maand hebben 65 Ameri kaanse oorlogsschepen en dertig lucht eskaders, met een personeel van in totaal 31.000 man, de grootste^ manoeu vres gehouden, welke ooit in het Noor delijk deel van de Atlantische Oceaan uitgevoerd zijn. Voor de eerste maal zijn dezer dagen B-50's, de zwaarste bommenwerpers, die de Verenigde ota- ten bezitten, voor het houden van oefeningen naar Alaska gezonden. Deze wintertraining zal tot half Maart wor- den voortgezet. Voor de maand Fe- bruari staan nieuwe vlootmanoeuvres in het hoge Noorden op het programma. Bijzondere uniformen, welke de dragers ervan in staat moeten stellen tempera turen van 55 graden Fahrenheit onder het vriespunt te trotseren, worden aan de lopende band vervaardigd. Tussen 5 en 8 November werd bij Argentina (Newfoundland) een amphibisch expe riment ondernomen; lucht, en land strijdkrachten namen aan deze lan dingsmanoeuvre deel. Dergelijke oefe ningen zijn ook gehouden in de Hud- sonbaai en andere arctische gebieden door gecombineerde Amerikaans-Cana- dese strijdkrachten. Reeds gedurende de van een duikboot bij ongewoon lage temperatuur. Waarom besteden de Amerikaanse mi litairen en waarschijnlijk ook de Rus sische zoveel aandacht aan het Noord poolgebied en aan het vraagstuk, hoe mensen, schepen, vliegtuigen en machi nes zich in buitengewone koude gedra gen? Misschien kan het antwoord het best gevonden worden in een rapport dat generaal Carl Spaatz, kort voordat hij zijn functie van staf-chef van de Ameri kaanse luchtmacht neerlegde, opgesteld heeft. Daarin zegt hij: „Er zijn acht grote industriële gebie den in de wereld met een productie, die hen tot een allerbelangrijkste factor m een oorlog maakt. Deze acht gebieden zijn gelegen in Japan, Midden-Siberië, de Oeral, het Moskou-district, het Don- bekken, West-Europa, de Britse eilan den en de Verenigde Staten. Al deze sleutelgebieden liggen boven dertig gra den Noorderbreedte en de twee grote landmassa's, waartoe zij behoren het Eurazische en het Noordamerikaanse continent hebben een punt, waar zij elkaar raken in de Noordelijke IJszee. Hoewel het poolijs practisch onbegaan baar is voor landstrijdkrachten en sche pen het passeren onmogelijk maakt, werpt het geen hindernis op voor vlieg tuigen. De kortste luchtweg van het middelpunt der Verenigde Staten naar de Oeral, tussen Alaska en Duitsland, of tussen Groenland en Japan, loopt direct over het poolgebied." Ook kolonel Bernt Balchon, de Noorse Noordpool-expert, die een maand gele den in dienst is gegaan van de Ameri kaanse luchtmacht, verklaarde in een rede, in Januari 1947 in Noorwegen uit gesproken, dat de Noordpool in een toe komstige oorlog het brandpunt zal zijn, „omdat de kortste route tussen de ge bieden van vitaal belang over de pool leidt." Een andere deskundige, generaal Wil lem E. Mitchell, een van de pioniers van de luchtvaart, zei eens: „Wie Alaska be zit, bezit de wereld." Niet slechts bom menwerpers zouden de ..kortste weg" over het dak van de wereld kunnen vol gen, maar ook voor raketwapens zou deze route op hun weg naar Detroit of New York, naar Moskou of Stalingrad openstaan. Of enige natie, met inbegrip van de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie, raketbommen bezit, in staat om duizenden kilometers af te leggen en een uitgekozen doel met zekerheid te tref fen, is niet bekend. Wel bekend is ech ter, dat de Duitsers kort voor hun ne derlaag geloofden er een te hebben, die, in Frankrijk gelanceerd, de Verenigde Staten zou kunnen bereiken. Tenslotte geven wij nog een citaat uit „Arctic Diplomacy", een uitgave van de bekende Foreign Policy Association: „In dien onze militairen wgt al te veel geha merd hebben op het belang van het Noordpoolgebied voor de verdediging Een officiële Birmese zegsman heeft verklaard, dat de Birmese regering niet haar goedkeuring kan hechten aan de oprichting van een Birmesebrigade, die de Nederlanders in Indonesië zou be strijden, zoals deze werd aangekondigd door de voormalige minister-president van Birma, Ba Maw. Zulk een door een individueel persoon geleide beweging zou er onvermijdelijk toe leiden, dat aanzienlijke hoeveelheden wapenen en munitie in handen zouden vallen van onbevoegde personen, aldus de woord voerder. Het Philippijnse departement van Buitenlandse Zaken heeft gisteren het voorstel van de premier van India, Pandit Nehroe, om een conferentie van Zuid-Oost-Aziatische landen te beleg gen, goedgekeurd. Australië zal met Nieuw Zeeland overleg plegen alvorens te antwoorden op de uitnodiging van Pandit Nehroe. Van officiële zijde werd verklaard, dat de Australische premier, Chifley, die als minister van Buitenlandse Za ken optreedt tijdens de afwezigheid van dr. Evatt, waarschijnlijk ook contact met Engeland en Amerika zal zoeken. Maramis, de republ. min. van Fin. ciën heeft gezegd, dat de guerillastrijd in Indonesië wel vijf jaar kan duren, ofschoon de republikeinse guerillastrij- ders slecht georganiseerd en slecht be wapend zijn. Maramis vertoeft te Istanboel op weg naar de door Pandit Nehroe bijeengeroepen conferentie. Hij zeide verder, dat de Indonesische kwes tie de gehele Moslimse wereld aangaat en dat de republikeinse regering de hulp van vrijwilligers uit de Aziatische landen op prijs stelt. Gistermiddag omstreeks half vier arri veerden per K.L.M.-toestel uit Rome mevr. Van Mook en haar dochter op Schiphol. Zij werden begroet door de oud-Luit.-Gouverneur-Generaal. De Nederlandse ambassadeur in Lon den, jhr. Michiels van Verduynen is vandaag te Singapore aangekomen. Bij zijn aankomst verklaarde hij met betrekking tot de conferentie van New Delhi: „Niemand kan de landen van Azië tegenhouden om een confe rentie te houden inzake de Neder landse actie in Indonesië. Maar wellicht zullen sommigen dit beschouwen als een inbreuk op de behandeling van de kwes tie in de Veiligheidsraad". De Amerikaanse vloot van veertien schepen, die in de Middellandse Zee kruist, zal deze maand vervangen wor den door een nieuw eskader van ge lijke sterkte. Het betreft hier een nor male aflossing. Het Katholiek Bureau voor Maat schappelijk en Cultureel Overleg, waarin de landelijke Katholieke organisaties saménwerken, heeft een telegram ge zonden aan de Hongaarse gezant te Den Haag. waarin heftige verontwaardiging wordt uitgesproken over de arrestatie van kardinaal Mindszenty. De vertaling van de in het Frans ge stelde tekst luidt: De landelijke Katholieke organisaties, te weten: de St. Adelbertsvereniging, de Algemene Katholieke Werkgevers Ver eniging, de Katholieke Actie, de Katho lieke Arbeiders Beweging, de Katholieke Boeren en Tuindersbond. de Nederl. R. K. Middenstandsbond, de Werkne- mende Middenstand, benevens het Kath. Vrouwen Centrum en de Kath. Jeugd beweging, samenwerkende in het Kath. Bureau voor Maatschappelijk en Cultu reel Overleg, speken hun verontwaardi ging uit over de arrestatie van de pri maat der Katholieke Kerk in Hongarije, Kardinaal Mindszenty. Zij achten deze arrestatie een grievende schending van de rechten van de mens en een onder mijning van de zelfstandigheid der Kath. Kerk in de uitoefening van haar taak tot geestelijk heil der mensheid. Zij ach ten het noodzakelijk, dat aan deze on rechtvaardige vrijheidsberoving ten spoedigste een einde komt. van ons continent, moet dit bekend wor den gemaakt, opdat het land zijn volle aandacht kan besteden aan gebieden van grotere importantie in strategisch op zicht. Wanneer echter de militaire theorieën omtrent de Noordpool juist zijn, moeten de Verenigde Staten on middellijk stappen nemen om hun in dit gebied nog zwakke positie met gro te snelheid te versterken." I Men heeft geen lijd, omdat men onrustig is. j hoewel het vertrek van minister-pre sident dr. W. Drees wegens slechte weersomstandigheden moest worden uitgesteld, was gisteravond toch bijna de gehele ministerraad in het restau rant te Schiphol bijeen. Het was wel een bijzondere ministerraad, want film camera-mannen en journalisten hadden vrij toegang. Zittend v. I. n. r.: mr. Blom (adviseur van dr. Drees), mej. mr. M. Tellegen (Kabinet van H. M. de Ko ningin), dr. W. Drees, mr. Van Maarse veen, prof. Rutten. Staande v. I. n. r.: mr. Sassen, ir. Mansholt, mr. Stikker, mr. -Wyers, de heer Götzen en mr. Szhokking.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1