De stap van India Actie op Sumatra beëindigd m Militaire waarnemers van UNO kunnen tocht langs fronten maken Israël houdt beschuldigingen tegen Engeland vol VAN EEN KONING MET DRIE KRONEN Het vuren heden om 12 uur gestaakt Nederlands comité voor 't Heilig Jaar Tot hoofd en hart Nederlands voorstel aan Veiligheidsraad Gurkha's landen op Malakka Het weer Driekoningen-verhaal voor grote en kleine kinderen Egypte bereid het vuren te staken MINISTER DREES OP MALTA GEARRIVEERD WOENSDAG 5 JANUARI 1949 72ste JAARGANG No. 24350 Minister van Schaik op Curasao Naar Aneia ui± Baiavia meld±, heeft de legercom mandant generaal Spoor de commandanten op Sumatra een order gezonden, dat 5 Januari te twaalf uur de militaire actie en daarmee de vijandelijkheden zijn ge ëindigd. .OVERZICHT VAN DE MILITAIRE VORDERINGEN OP SUMATRA KusBjannEQ Pakistan wil terugtrekken van de troepen Nog geen contact met Soekarno Geen dreigement in Amerikaanse nota few®<r— mtm Katholiek Thuisfront Bendeleider der T.N.I. uitgeleverd WAARDERING VAN Z.H. DE PAUS Voor het werk van Nationaal Apostolaat Onbevlekt Hart van Maria BUREAUX van redactie en administratie SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per mllflmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroeper» 16 cent» per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cent* per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. De spanningen in het Midden- en Na bije Oosten o.a. tengevolge van de snelle opmars der schijnbaar niet zneer te stuiten Chinese communistische legers en het zich steeds meer uitbrei dende conflict in Palestina, bereiken een hoogtepunt, nu Pandit Nehroe, minis ter-president van India, tegen half Ja nuari een conferentie te Delhi heeft bijeengeroepen, waarop de vertegen woordigers van alle in deze gebieden liggende staten worden uitgenodigd, het Indonesische probleem te gaan be handelen. Blijkbaar teleurgesteld over het verloop der discussies in de Veilig heidsraad en de succesvolle beëindiging van de Nederlandse militaire operaties op Java, heeft Pandit Nehroe deze stap gedaan om de ondergraven republiek van Soekarno en Hatta alsnog een rug-' gesteun te geven. Te verwonderen behoeft dit niet. Het contact tussen de Republiek en India 18 van begin af aan na de Japanse ca pitulatie zeer nauw geweest. India, dat 2eU na jaren strijd met Engeland zijn onafhankelijkheid heeft verkregen al bestaat er dan nog een band met Enge land in de 'Commonwealth voelt zich erg verwant met het Indonesische na tionalisme. Het identificeert het Neder landse optreden tegen de republiek met dat van Engeland destijds tegen India, het spreekt over imperialisme en kolo nialisme, zonder in te zien, dat Neder land reeds lang een geheel andere en eigen weg bewandelt om Indonesië zijn vrijheid en onafhankelijkheid te geven, Wonneer de tijd daarvoor rijp is. Doch hierover te discussiëren heeft weinig 2ln. Wanneer de grote Westerse mogend heden, zoals in de jongste zitting van oe Veiligheidsraad bleek, het standpunt van de Nederlandse regering weigeren te erkennen, al waren in deze weigering dan bok belangrijke nuanceverschillen te constateren, dan kan men allerminst verpochten, dat de landen in het Nabije en Midden-Oosten dit wèl zullen doen. In zoverre is de Veiligheidsraad in ze kere zin de gangmaker geweest voor de actie, welke India thans tracht te ont ketenen. Weliswaar had Pandit Nehroe reeds vóór de militaire operaties in In donesië zijn poorten opengezet voor de republikeinse leiders, doch door de hou ding van de Veiligheidsraad tegenover Nederland zijn deze poorten zeker nog Wijder geopend. Heel Azië is in beweging. Het natio nalisme ontwikkelt een enorme kracht, jvelke op een zondvloed gelijkt. De Sov- Unie stelt alles in het werk om daar waar nog een dam is om de vloed te ke- 5?h, deze te vernielen. In deze chaos Iert het communisme hoogtij als nooit jje,Voren.^Moskou doet zich uit pure be- ekening voor als de beschermer van m t hationa]isme en wint in prestige met de dag bij deze Oosterse volken als al in z'-'n müitaire successen, voor- Amerika tracht hier door handig te-. t Pm de gunst van deze Oosterse vol- p winnen. Het probeert door even- net nationalisme te steunen Mos- kou m een schaakmat-positie te dwin- en. lit verklaart ook het felle verzet der Ver. Staten tegen de militaire actie in Indonesië. Toch blijkt uit de houding van Pandit Nehroe. dat India geen vertrouwen stelt in Amerika. Hoe fel Washington zich ook ieEen het optreden van Nederland ver zet heeft men herinnert zich de harde Woorden van de Amerikaanse afgevaar digde dr. Jessup in de Veiligheidsraad toch verklaarde de minister-president Y&n India, dat de houding van sommige mogendheden er een is geweest van 'tuzwijgende goedkeuring of aanvaar- °ing van deze aanval, terwijl hij er te gelijkertijd aan toevoegde, dat welis waar de voor Nederlands-Indië bestemde Marshall-hulp is stopgezet, doch dat i -derland deze hulp toch nog steeds ontvangt. De Amerikaanse politiek bevindt zich op drift te midden van de Aziatische stormen, schreef dezer dagen een Amerikaans weekblad Het ls voor ons land zaak „saevis tranquillus ih undis", rustig temidden van de woe dende baren, vaste koers te houden. Het is een uiterst moeilijke taak, omdat In donesië juist op het punt ligt, waar Dost en West elkaar politiek, economisch en ideologisch kruisen. a ioogstc zitting van de Veiligheids- demonstreerde met een tragische duidelijkheid, dat tussen Amerika en de ^vr;Un.e een politiek spel gespeeld werd om de gunst der Aziatische volken, waarbij de Indonesische kwestie zelfs nu en dan geheel op de achtergrond ge raakte. In dit politieke spel treedt nu als derde India op. Het tracht als leider te fungeren van heel het ontwakende Azië. Ook Pandit Nehroe gaat hét niet b» de eerste plaats om de Indonesische kwestie; hij grijpt haar aan, omdat zij mdia een uitgezochte kans biedt in het chaotische Oosten een leidende rol te faan spelen, daarbij Amerika en de Sovjet-Unie tegen elkaar uitspelend. Wanneer men zo de dingen beziet, dan komt men steeds meer tot de overtqi- fmg, dat Nederland zijn eigen vaste koers moet blijven volgen en zich hier- onder geen omstandigheden, noch door het buitenland, noch door sommige groepen in het binnenland mag laten afbrengen. Tot deze vaste koers behoort °°k, dat onze regering niet meer gaat onderhandelen met Soekarno en Hatta, Waarvan thans weer sprake schijnt te zijn. De regering zou zich hierdoor tot de risée maken van buiten- en binnen land. Moge de reis van minister Drees naar Indonesië er toe bijdragen, dat Neder- ln samenwerking met Indonesië spoedig tot uitvoering van het B.I.O.- besluit kan komen, opdat de grote mo gendheden. die tot dusver de Neder landse politiek miskenden, zullen kun nen zien. dat het Nederland gelukt is midden in de Aziatische baaierd een dorado van rust,, orde en .veiligheid te scheppen. v Minister van Schaik en zijn delegatie zijn Maandagavond op Curagao aange komen en ontvangen door de gouver neur en verschillende militaire en bur gerlijke autoriteiten. Met uitzondering Van de democraten waren alle vertegen woordigers van de politieke partijen aanwezig. Van 1 Januari af heeft de gouverneur *an de Nederlandse Antillen bevoegd heden om inwendige aangelegenheden °P te dragen aan leden van het colle- van algemeen bestuur. Dit betekent 6611 belangrijke stap in de uitvoering van de nieuwe staatsregeling. In de dagorder van lt.-gen. Spoor wordt volgens A P. verder nog gezegd, dat de Nederlandse troepen zich bijge volg na vanmiddag 12 uur zullen be perken tot acties tegen zwervende groe pen, benden en individuen, die trachten onrust te verwekken. De dagorder was in dezelfde bewoordingen gesteld, als die welke op 2 Januari het einde van de vijandelijkheden op Java aankondigde. Tezelfdertijd werd in een Nederlands legercommuniqué medegedeeld, dat Ben- koelen aan de Westkust van Sumatra van Republikeinse troepen was gezui verd. Benkoelen was de laatste belang rijke stad op Sumatra, die nog in Repu blikeinse handen was. Tevens werd medegedeeld, dat Rengat en Tembilaham van Republikeinse troe pen waren gezuiverd en hiermede de operaties op Sumatra beëindigd. Voorts wordt officieel medegedeeld, dat te Panipaham, 20 km. Zuidoost van Laboehan Bilik, een Japanner is gear resteerd. Onder de officieren, die zich te Djocja hebben gemeld, bevond zich, behalve de commandant der voormalige republi keinse militaire academie, de kol. Soe- wardi, ook de voormalige commandant der zestiende brigade van de T.N.I., de lt.-kol. Lembong. Te Semarang is een contingent poli tiek verdachte personen aangebracht, dat naar Batavia is doorgezonden. Het ge zelschap bestond uit 52 personen (man nen, vrouwen en kinderen), Nederlan ders, Duitsers en een Tsjech. Onder de Nederlanders waren N.S.B.-ers, die in de Republiek vooraanstaande posities hebben bekleed. Enkelen uit het gezel schap waren docent aan de republikein se militaire academie. BELAWAN LUCHTLANDINGEN NEDERLANDSE LANDINGEN DETAILKAART SIANTA EILANDEN DOOR DE MARINE BEZET HANBILIK NEDERLANDSE LANDINGEN KOTATENOAM PAKANBAROC ALAN PALE FEDERATIEF GEBIED NEDEBL. CONTROLE 100KM OP DE MIDDELSTE KAAPT IOOKM OP DE DETAILKAARTEN DETAILKAART LANDINGS OPERATIES PXDANG Q IVe Nederlandse vertegenwoordiger Snouck Hurgronje heeft, volgens U.P., de Veiligheidsraad schriftelijk meege deeld, dat Nederland voorbereidingen zal treffen voor het arrangeren van een inspectietocht van militaire waarne mers van de UNO langs de fronten in Indonesië. Hjj maakte daarbij het voor behoud, dat de Nederlandse regering niet borg kan staan voor hun veilig heid. Naar het A.N.P. verneemt, is dg heer P. A. Ursone gistermiddag naar New York vertrokken als adviseur van dr. Van Royen, bij de behandeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheids raad. In een telegram aan de Veilig heidsraad, heeft Pakistan er op aan gedrongen te bevelen, dat de Neder landers hun troepen in Indonesië „onmiddellijk" terugtrekken tot de posities van vóór de actie en dat de republikeinse leiders worden vrijgelaten". Sir Zafroellah Chan, de minister van Buitenlandse Zaken van Pakistan, ver zocht voorts om „hervatting van de on derhandelingen voor een vreedzame regeling door bemiddeling van de Com missie voor Goede Diensten". Deze „minimale stappen", aldus het telegram, „moeten worden gedaan als men het gezag van de V. N. wil hand- Op een ongewone wijze werd dezer dagen het verkeer gestagneerd op Picca dilly Circus, een van Londens drukste pleinen. Een man was boven op het beroemde Erosbeeld geklommen, dat midden op het kruispunt staat. In een oogwenk stond het zwart van de mensen. Nadat de politie de man gesommeerd had naar beneden te komen, waaraan deze geen gehoor wenste te geven, werd de brandweer er bij gehaald. Toen de fantast weer op de begane grond was geland, werd hij gearresteerd. haven en ten minste een deel van het verloren prestige van de V. N. wil herwinnen." „De Nederlandse actie in Indonesië heeft de gehele bevolking van Zuid- Oost-Azië geschokt en verontrust", al dus het telegram. „Het in gebreke blijven van de Vei ligheidsraad om doeltreffende maatre gelen te nemen, heeft diepe teleurstel ling teweeggebracht, bijna grenzend aan wanhoop aan het vermogen van de Ver. Naties om een bedreiging van de we reldvrede doeltreffend te behandelen, in het bijzonder wanneer het gaat om agressie van een Westelijke natie tegen een Oostelijke." Met betrekking tot het bericht van „Keng Po", volgens hetwelk voor de komst van minister-president Drees reeds contact zou zijn gelegd met pre sident Soekarno c.s. door tussenkomst van vertrouwenspersonen, deelde men ons bij informatie te bevoegder plaatse mede, dat van een dergelijk contact niets bekend is en dat het onwaar schijnlijk is, dat zulk overleg heeft plaats gehad. Onder dekking van het vuur van vier- inch kanonnen van een torpedojager van de Britse koninklijke marine is een compagnie Gurkha's gistermorgen op de Westkust van Malakka geland om een aanval te doen op een concentratie van communistische opstandelingen. Verken ningsvliegtuigen van de R.A.F. be schermden de landing, die de eerste was van deze soort in de aan de gang zijnde campagne tegen de opstandelingen. Op weg naar Blitar, dat na Kepandjan (bij Malang) en Wlingi bezet werd, passeren de Nederlandse infanteristen een door de republikeinen vernielde brug op ongeveer 3 km. van Blitar. Naar wij vernemen, heeft het Neder landse Episcopaat een Nationaal Comité voor het H. Jaar benoemd. Voorzitter is kanunnik J. J. F. Ingendael, deken en pastoor te Maastricht; vice-voorzit- ter: kanunnik dr. Th. van de Bom, deken en pastoor van Etten; secretaris: pastoor Hub. J. A. M. Eras. Taaistraat 51, Vught (N.-B.). Correspondent te Rome is mgr. drs. J. W. L. Damen, vice- rector van het Nederlands College te Rome, Via Ercole Rosa 1 Rome (147). Zoals bekend is, zal de officiële ope ning van het H. Jaar 1950 geschieden op 23 December 1949. Verwachting tot Donderdagavond: Weinig wind met plaatselijk nevel of mist. Overigens droog weer. Iets kouder met hier en daar lichte vorst. Zon op: 8.48. Onder: 16.44. Maan op: 12. Tussen Kepandjan en Wlingi komt de bevolking de Nederlandse militairen klappers aanbieden. Met behulp van hun grote messen hebben de inlanders reeds de zware bast er afgekapt en een opening in het vruchtvlees gemaakt, zodat de mannen de vruchten slechts aan hun mond behoeven te zetten om van het koele klapperwater met volle teugen te kunnen genieten. Het bestuur van Katholiek Thuisfront deelt mede, dat een hier "en daar ver spreid bericht, als zouden de thuisfron ten voor hun acties alleen maar de maand April krijgen en de overige maanden uitsluitend voor de Niwin ge reserveerd worden, op een zeer ernstige vergissing berust. De Thuisfronten krij gen niet één, maar twaalf maanden voor activiteit, waarvan zij er vijf zullen me dewerken met Niwin-activiteiten. Als vader thuis komt. zal het feest beginnen, heeft moeder beloofd. Mies mag de tafel helpen dek ken. Het blauw-geblokte kleed wordt er overheen gespreid- Rechts, vlak hij moeders stoel, zal de kóperen ketel staan, waaruit straks de warme choco lademelk geschonken wordt. En in het midden wordt een plaats open gehou den voor de taart, die Moeder van middag dampend uit de oven haalde. Peter zal hem mogen binnendragen. Kleine Kees heeft de taak, de appels, krentebollen en chocolaatjes te rang schikken op de feesttafel. Als ik jullie nu vertel, dat Peter en Kees vanmorgen Balthazar met zijn kameel, de zwarte Melchior en Kaspar met de lange, witte baard bij het stal letje zetten en dat Mies met voorzich tige vingers de zilveren ster aan 't dak hing, weten jullie allemaal, dat Peter, Kees en Mies vanavond het Driekonin genfeest vieren. Daar horen zij de sleutel in het slot steken en meteen gaan ze allemaal aan de slag. Als vader binnenkomt met de koude lucht van buiten nog om zich heen, giet moeder de eerste beker vol- chocolade en steekt Peter de kaarsen bij iiet stalletje aan. O, en nu weten ze. dat. het gaat gebeuren. Nu zal de taart gauw worden aangesneden, en wie de boon in z ij n deel vindt, zal de koning van de avond worden. Toen Moeder vanmiddag het beslag roerde, hadden ze er met z'n drieën omheeen gestaan. Alle drie hadden ze de boon in de wit te brei zien glijden. Wie zou hem van avond in zijn stuk taart terugvinden? Wie zou de hele avond lang alle spel letjes mogen uitkiezen en een grote wens mogen doen? Vader bad voor en de kinderen antwoordden. Na het kruis teken gingen de krentebollen rond en Peter nipte vast eens aan zijn chocola. Mmmmm. dat smaakte! Maar het was nog niets vergeleken bij de taart, die daar midden op tafel te pronken stond. Met room had moeder er een grote kroon op gespoten, omdat het een ech te koningstaart moest zijn. Rrrrn, rrrng! Wat klinkt een bel hard als je 's avonds niemand meer ver wacht en de straat en andere mensen héél ver weg lijken. Kees, die pas ze ven is, kijkt bijna verschrikt naar Moe der. Die loopt al naar de deur om open te doen. En dan horen ze alle maal, zo maar buiten in de portiek, een liedje zingen. Stil luisteren ze alle- liedje zingen Stil luisteren ze, zo ver staan ze de woorden heel goed: „Wij zijn de Drie Koningén, En komen van ver, Door sneeuw en koude, Leidt ons de ster!" Wij zijn de Drie Koningen? En ze horen toch duidelijk maar één stem. Peter kan het niet langer uithouden. Hij laat zijn chocola in de steek en holt naar de deur Nu volgen ook Kees en Mies en Vader sluit de rij. Met z'n allen staan ze nu in de gang en kijken naar het vreemdste jongetje, dat ze nog ooit gezien hebben. Zijn broek en buisje zien er net uit als die van iedere jongen. Alleen zijn ze wel erg versleten. In zijn rechterhand draagt hij een bezemsteel met een zilveren ster er op en in z'n andere houdt hij een jute zak. En wat heeft hij op zijn hoofd? „Hij heeft drie kronen op!" roept Pe ter ineens. „Kijk eens, drie kronen van zilverpapier." Meteen stapt hij naar voren. „Ik heet Peter," zegt hij, „zeg, waarom heb jij drie kronen op en waar om kom je hier zingen?" „Ik ben Bruno," zegt de jongen,, „en....". Maar nu komt Moeder tussen beide. „We worden hier in de gang allemaal veel te koud. We waren juist chocolade melk aan het drinken. Ik denk. dat je ook wel een beker lust, Bruno." „Ja, kom binnen, jongens," noodt ook Vader en doet de kamerdeur open. De tafel lijkt nu nog feestelijker dan straks. Er wordt een stoel bijgeschoven. Mies zet een beker klaar en Moeder schenkt in. Ondertussen wenkt zij de kinderen rustig te zijn. De jongen heeft zijn zak en ster naast zijn stoel gelegd. Gauw neemt hij een slok van zijn chocola. Zijn bruine ogen glinsteren. „Hij vindt vast chocola nog lekkerder dan wij," denkt Mies, als zij ziet, hoe gretig de jongen drinkt. Als Bruno ook nog een krentebol naar binnen heeft ge werkt, vindt Peter, dat het zwijgen nu leng genoeg geduurd heeft. „Vertel nu 'ns op, over die drie kronen," vraagt hij, „en over de zak en de ster." En dan vertelt de jongen zijn ver haal. Hij leeft in een woonwagen, met vader, moeder en drie broer tjes. Vader is mandenmaker. Hij trekt van dorp naar dorp. Aan ieder huis en aan iedere boerderij belt hij om te ho ren of er nog manden nodig zijn. Als hij er in 'n dorp niet één meer kwijt kan, spant hij het paardje voor de wagen, er. rijden ze naar het volgende dorp. Maar het gebeurt wel eens dat niemand een mand nodig heeft. Dan gaat Bruno wel eens zonder eten naar bed. „Eet maar 'ns gauw 'n stuk taart," dringt moeder. Ja, onder Bruno's ver haal is bijna ongemerkt door Vader op ieder bordje een stuk taart gelegd. „Kom Bruno, eet ook van je taart," zegt Moeder nog eens. „En in die taart zit een boon, weet je," vertelt Mies de vreemde jongen- vertrouwelijk. „En wie de boon trekt is de koning van de avond". „Begin dan maar gauw, kleine praat ster", lacht Vader. „Wie weet ben jij het Koninginnetje." Peter heeft zijn stuk al bijna op. „Zit niets in", heeft hij al gemerkt. Vader en Moeder zijn ook bijna klaar. Kees en Mies zitten ijverig te happen en de vreemde jongen? Bruno prikt met vuur rood hooïd en neergeslagen ogen een krentje aan zijn vork. Er ligt iets op zijn bord. Peter begrijpt het ineen?. Bruno is de koning. Bruno is de ko ning!" roept hij. En met uitgestrekte vinger wijst hij naar Bruno's bord, waar op werkelijk de boon ligt. Bruno wordt nog roder. Dat hij nu juist de koning moet worden. Welk spel moet hij beden ken? Moet hij niet naar huis? „Bruno is de koning," klinkt nu ook Vader's zware stem. „Heer Koning, zou U misschien Uw verhaal van straks nog willen afmaken?" Ha, nu is Bruno weer op zijn gemak. „De laatste tijd heeft Vader maar wei nig manden verkocht," vertelde hij. „We hoorden moeder zeggen dat er bijna geen geld meer was om eten te kopen. Toen maakte ik met m'n broertje een plan. We zouden als de Driekoningen langs de huizen trekken en voor de deur een liedje zingen. In andere dorpen hadden we gezien, dat die kinderen dan lekkers kregen, of geld. Wat zou moeder verrast zijn als het lukte. We plakten drie kronen van zil verpapier en een ster. Toen werden mijn broertjes ziek. Moest ik nu het hele plan in de steek laten en juist nu we het zo nodig hadden? Ik kreeg een idee. Weet je wat, dacht ik, ik ga alleen er op uit. Ik zet de drie kronen boven op el kaar. neem de zak en de ster en dan zal ik heel alleen de Drie Koningen ver beelden. Maar de mensen hebben hier zeker nog nooit de zingende Drie Ko ningen ontvangen. Ze smeten de deur voor mijn neus dicht. „Bedeljong", zei den ze. De kinderen zuchtten. Het verhaal van Bruno was als uit een boek. „Maar j ij bent nü de Koning'.' gilde Mies opeens. „Je mag de spelletjes uitkiezen en nog een grote wens doen." En toen klonk opeens Bruno's stem heel bedroefd en bijna huilend: „Dat ik niet meer naar huis hoef." Daar schrok zelfs moeder van. „Maar jongen", zei ze, „houd je dan niet van je vader en moeder en de drie broer tjes. Is het paard dan niet lief?" „O ja, ja", snikte Bruno nu. „Maar ik had mijn broertjes beloofd, veel op te halen en lekkers voor ze mee te brengen. En nu. nuheb ik nog niets. Alleen, ik heb chocola gedronken en krentebollen en taart gegeten. En moeder weet niet waar ik blijf!" Mies voelde bijna ook een traan op komen, zo'n medelijden had ze. Maar moeder wist raad. „Als we nu voor onze koning allemaal eens wat inpak ken", bedacht ze. „Ik heb nog wat krentebollen in de trommel en choco laatjes in de kast." „Houdt Uw vader van een pijpje, heer koning?" bromde vader. „Dan heb ik tenminste nog een zakje tabak voor hem!" „Speelt Uw broertje met een bouw doos?" vroeg Peter. En nu werd het op eens een geloop en gedraaf door het huis. Want ieder wist wel iets om de zak van Koning Bruno te vullen. Moeder toverde zelfs wat kleertjes en een paar schoenen te voorschijn Toen de zak helemaal vol was, had va der een prachtig voorstel. „De drie Koningen mogen die zak De Britse consul-generaal te Haifa de enige officiële vertegenwoordiger der Britse regering in Israël die Vrijdag uit Londen in Palestina is teruggekeerd, heeft verklaard, dat Engeland niet voor nemens is oorlog te voeren met Israël. De consul zeide: „Ik ben van mening dat de persberichten aan weerszijden de situatie overdrijven, waardoor een ge spannen en betreurenswaardige atmos feer wordt geschapen. Door de Verenigde Staten te verzoe ken hun invloed in Israël uit te oefenen, heeft Engeland vermeden dat het geschil een rechtstreeks twistpunt wordt tussen Groot-Brittannië en Israël, waardoor nieuwe verwikkelingen zouden worden Dr. Drees is gistermiddag op weg naar Batavia op Malta gearriveerd. Ongeveer middernacht zette hij de reis voort. Volgens de geheime route, die thans onthuld is, zo meldt Reuter uit Malta, zal het vliegtuig tussen Malta en Ba tavia nog tweemaal landen, en wél te Sjarjah aan de Perzische Golf en te Colombo. Het Ceylonse defensie-ministerie deel de mede, dat tot dusver nog geen ver zoek tot landing op het vliegveld van Colombo is gedaan voor het K.L.M.- vliegtuig, dat dr. Drees naar Indonesië brengt. Naar Reuter meldt heeft de secretaris generaal van de V. N., Trygve Lie, de delegatie van India telegrafisch verzocht .vrijgeleide te verlenen" aan het speci ale Nederlandse vliegtuig, dat dr. Drees naar Indonesië brengt. Pandit Nehroe, de premier van India, had gezegd, dat faciliteiten en vrijge leide door India zouden worden ver leend „als de Veiligheidsraad daarmede accoord ging". Het telegram van Lie is verzonden na overleg met generaal Mcnaughton (Ca nada), die gedurende Januari voorzitter van de Veiligheidsraad is. Volgens Lie heeft generaal Mcnaugh ton gezegd, dat vrijgeleide diende te worden verleend „daar de reis van de Nederlandse eerste-minister, naar verno men is, ten doel heeft een regeling in Indonesië te bevorderen." De bevolking in de omgeving van Singosari heeft drie dagen geleden aan de Nederlandse troepen de beruchte bendeleider Soekiman uitgeleverd, die 2e luitenant was bij de T.N.I. Op initia tief van de Malangse burgerij werden op Nieuwjaarsdag langs de militaire posten 15.000 oliebollen afgegeven. De begindatum van de vierde zitting der federale conferentie, die oorspronkelijk was vastgesteld op 7 Januari, is verschoven naar 14 Januari. Het grootste deel van het republi keinse spoorwegpersoneel in de nieuw bezette gebieden van Oost-Sumatra is in dienst gebleven. Ook voor de bevolking in Oost-Java zijn op korte termijn door het departe ment van Sociale Zaken hulpmaatrege len getroffen. Soemitro is uit New York naar het Verre Oosten vertrokken, waar hij de aspecten der Indonesische kwestie zal bespreken met de vertegenwoordigers van verschillende landen in Zuid-Oost Azië. wegbrengen", zei hij. „Maar nu zijn het er eéht drie. Kees en Peter, jullie zet ten ieder één kroon van Bruno op, en Bruno zelf gaat voorop met de ster. Ik ga vast Bruno's vader en moeder waarschuwen, dat de drie Koningen er aan komen." Zo trokken door de late avond drie kleine Koningen, die zongen: „Wij zijn de Drie Koningen, En komen van ver, Door sneeuw en door koude, Leidt ons de ster." JOHNY VAN DEN HEUVEL I Men kan niet slapend door het leven j l gaan. J geschapen. Ik wil niet beweren dat de betrekkingen tussen beide landen nor maal zijn, doch in afwachting van een terugkeer tot normale verhoudingen kunnen beide staten ertoe bijdragen de spanning te verminderen." Een officiële Israëlische woordvoerder heeft gisteravond echter opnieuw ver klaard, dat Engeland „zich voorbereidt op gewapende agressie in Israël". Hij zei, dat Britse troepen onderweg zijn naar de Transjordaanse havenplaats Akaba en zich gereed maken om op te rukken naar de Palestijns-Egyptische grens. Israël zou nadere bijzonderheden over zijn beschuldigingen aan de Verenigde Naties meedelen. De woordvoerder zeide nog, dat Britse troepen in Tripolitanië geoefend waren „onder omstandigheden die de omstan digheden in Israël moesten weergeven". Hij verklaarde, dat reeds Britse bom menwerpers en jagers geland waren op het Transjordaanse vliegveld van Al Mafraq. De Israëlische regering heeft de Ver. Staten de verzekering gegeven, dat alle Israëlische strijdkrachten van Egyptisch grondgebied zijn teruggeroe pen, zo deelt het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken mede. De woordvoerder van het ministe rie, McDermott, zeide, dat de Ameri kaanse stap was ondernomen, nadat de Britse ambassadeur sir Oliver Franks de waarnemend minister van Buiten landse Zaken der V.S., Lovett, verle den week Donderdag had medege deeld, dat indien Israëlische troepen zich niet uit Egyptisch gebied terug trokken, de Britse regering haar po sitie krachtens het in 1936 gesloten verdrag van bondgenootschap met Egypte zou moeten overwegen. McDermott zeide verder, dat de Ame rikaanse ambassade te Caïro opdracht had gekregen de Egyptische regering te waarschuwen, dat incidenten als de re cente vloot- en luchtaanvallen in Pales tina „slechts zouden kunnen leiden tot een verdere uitbreiding van de vijande lijkheden". Volgens McDermott waren de berichten, dat de V.S. hadden ge dreigd de erkenning van Israël in te trekken en een lening aan Israël van 100 millioen dollar niet in overweging te ne men, volkomen vals. De diplomatieke medewerker van „Reuter" schrijft: „Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft onthuld, dat Egypte met betrekking tot het Palestijnse vraag stuk, zich niet heeft beroepen op de be palingen van het in 1936 gesloten Brits- Egyptische verdrag, volgens hetwelk Groot-Brittannië verplicht is Egypte in geval van nood bij te staan. Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Oorlog heeft Dinsdag avond medegedeeld, dat de Joden langs het hele front in Zuid-Palestina te mid dernacht op Maandag tot de aanval zijn overgegaan en dat de strijd voortduurt. De Egyptische regering heeft de Vei ligheidsraad telegrafisch gemeld, dat zij eens te meer de onmiddellijke stop zetting der vijandelijkheden aanvaardt, op voorwaarde dat de Joden eenzelfde houding aannemen. In het telegram heet het verder, dat „de Egyptische strijdkrachten zich enkel tegen de Joodse aanvallen verdedigen." Het Nationaal Apostolaat van het On bevlekt Hart van Maria te Den Bosch heeft een schrijven ontvangen van Mgr. Montini, substituut van het Staatssecre tariaat van Z. H. de Paus, waarin deze namens de H. Vader zijn waardering uit spreekt voor het door dit Apostolaat ver richte werk. Dit schrijven luidt: „Zijne Heiligheid heeft met een bijzondere voldoening kennis genomen van de organisatie van een week van gebed en eerherstel aan het Onbevlekt Hart van Maria, over ge heel Holland uitgebreid, en heeft zich verwaardigd uiting te geven aan Zijn hoge lofprijzing aan het adres van de Religieuzen van de Carmel van 's-Her- togenbosch, van wie het initiatief is uit gegaan. Met de bedoeling de uitbreiding van deze vrome godsvrucht te bevorde ren en het verzoek aanvaardend, dat tot Hem gericht werd door de Carme- litessen van 's-Hertogenbosch, gewaar- digt zich de verheven Hogepriester de Apostolische Zegen te verlenen aan haar zelf en aan alle personen, die deel zul len nemen aan de gebedsweek, aan de novenen en aan de andere vormen van kinderlijke godsvrucht jegens het Onbe vlekt Hart van Maria, die georganiseerd worden door het Nationaal Apostolaat.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1