NAAR WERELDREGERING EN WERELDVREDE Jac. P. Thijsse Montessori- Lyceum Grootse propaganda-bijeenkomst in Haarlems Concertgebouw Snelvries' Beschuldiging voormalig personeelschef Bijenkorf Feestelijke opening op „Elswout" SCHOENEN, SIGARETTEN EN EEN LEVENSMOE SCHAAP STILLE ARMEN Ziekenfondsraad geïnstalleerd Militaire waarnemers op hun post Ook landingsverbod in Irak Hoe spelen de R.K.clubs? Twee jongens te Leiden gedood r Wij luisteren naar Vervallen verklaard Patiënten van diverse pluimage voor de rechter ft* AVKAIUA INBRAAK IN LUXOR BERECHT Splinters aam J DONDERDAG 6 JANUARI 1949 PAGINA 2 Strijd tegen souvereine staten In 1950 wereldcongres „Het beste in 1949" ZWEEDSE SCHOOL GEOPEND INBRAKEN EN DIEFSTALLEN Drie jaar geëist tegen gebroeders FRANS HALS-MUSEUM Record-aantal bezoekers in 1948 Zilveren jubilea Kippendieven in het hok Bi m l •v; ,m Twee jaar geëist H.O.V.-concert met Hans Henkemans D'SS-kalender „Het Witte Paard" Zwemvierkamp in Naarden HEEMSTEDE GELOOF EN WETENSCHAP Kath. Arbeidersbeweging Wie wil getuigen? Rattenbestrijding ZANDVOORT Onderscheiding Huwelijks- en gezinsidealen Binnenkort ook preventieve taak Econ. herstel op republ. gebied Vechtpartij met dodelijke afloop Door ontploffing van een granaat Beurs van Amsterdam Beurs van New York 5 In de grote met vanen en vlaggen versierde zaai van het Gemeentelijke Concertgebouw, die geheel met be langstellenden gevuld was, heeft de afdeling naarlem van de Wereld- Federalisten Beweging een openbare propaganda-bijeenkomst gehouden. De voorzitter van de afdeling, de heer E. Spiering sprak ren openings woord, waarbij hij in het kort het doel van de W.F.B. uiteen zette, na melijk om zo spoedig mogelijk, liefst reeds in 1950, te geraken tot een wereldregering op federalistische grondslag. Vier sprekers betraden hierjia het spreekgestoelte. Allereerst voerde het woord de heer A. Dienaar Kok, hoofd redacteur van het orgaan der Wereld- Federalisten Beweging, die in een enthousiast betoog alle Haarlemmers op wekte, hun taak als wereldburger te ver vullen en zich te scharen in de rijen van de honderdduizenden, in zeventien lan den. die zich reeds hebben aaneengeslo ten om te bereiken de organisatie van een wereldgezag. Hoewel wij, aldus spr., getuigen zijn van de meest fenomenale bewapenings wedloop. welke de menselijke geschie denis tot nog toe te zien heeft gegeven en hoewel er in deze wereld misschien ook alle aanleiding is om zich tot de tanden te bewapenen, ligt er bij ons, diep verankerd in de achtergrond van ons voelen en denken, het verlangen ein delijk verlost te worden van het mili taire gedoe, het verlangen naar de wereldvrede. Het vredesvraagstuk is echter niet alleen een zaak van goede wil, maar vooral ook een zaak van internationale organisatie. Op het eerste gezicht lijkt de wereld slechts in twee kampen verdeeld, maar staatkundig bezien bestaat ze uit een 70- tot 80-tal souvereine nationale staten. En het is de souvereine nationale staat die door ons bestreden dient te worden en wel om drie redenen. Op de eerste plaats, or..dat hij ons verhinderd heeft te komen tot het besef van het ge meenschappelijk lot en burgerschap dei- volkeren, op de tweede plaats, omdat hij de oorzaak is geweest, dat alle naties hun eigen bewapening er op na bleven houden en op de derde plaats, omdat hij ons verhinderd heeft te leren begrijpen, dat vrede tot de mogelijkheden behoort. Het kardinale punt, waarvoor wij staan, zo ging spr. voort, is hoe wij ecn militair conflict tussen Amerika en Rusland moeten bestrijden. Daarbij gaat het niet om de souvereiniteit van een aantal West-Europese regeringen, maar om de onverbiddelijke strijd te gen alle souvereine staten van de we reld. De idee van het wereldfedera- lisme begint haar triomftocht door de wereld en de veibreiding zal niet te gen te houden zijn, zo eindigde de heer Dienaar Kok. Vervolgens hield pastoor L. J. Sehalke een toespraak, niet als vertegenwoordi ger van een bepaald kerkgenootschap of als politiek expert, zoals spr. opmerkte, doch als overtuigd lid van de Wereld- Federalisten Beweging. Spr. wees op de uitspraken van gezag hebbende personen ten aanzien van het wereldfederalisme, waarbij hij enkele citeerde, o.a. van Paus Pius XII, die gezegd heeft: „Wanneer landen tot een blijvende, rechtvaardige vrede willen komen, moeten zij van hun souvereine regering afstand doen." Dit betekent niet, aldus spr., dat de landelijke regeringen moeten worden op geheven, maar wel, dat zij alle dienen samen te werken om te komen tot stich ting van een wereldregering. Pastoor Sehalke besloot met de wens, dat de W.F.B. erin zou slagen een bestendige wereldvrede te bewerkstelligen. Mevr. E. van der SluisFintelman, lid van de Amsterdamse gemeenteraad, richtte daarna het woord tot de aan wezigen. Het einde van de tweede wereldoorlog, aldus spr., heeft ons nog geen vrede gebracht. Wij zijn wel bereid tot vrede, maar wij durven niets onder nemen om tot die vrede te geraken. Slechts grote middelen zijn in staat, om de wereld te waarborgen dat wat zjj behoeft: de vrede. De wet van de traag heid heeft de mensheid parten gespeeld. „Ik ben ervan overtuigd," zo zeide spr.. „dat, zolang wij het van de parlementen moeten hebben in de wereld, wij oorlog zullen krijgen en geen wereldunie." Aan het einde van haar gloedvol be toog, waarin zij verschillende malen on derbroken werd door een spontaan ap plaus, deed mevr. Van der Sluis een be roep op de Haarlemmers, om niet aan de kant te blijven staan, doch de wereld- federalistische gedachte daadwerkelijk te steunen cn de verantwoordelijkheid van de naar vrede snakkende tijd op zich te nemen. Na de pauze hield de algemeen voor. zitter van de Wereld-Federalisten Be weging, de heer P. F. Kremers uit Am sterdam, een rede, waarin hij met vele argumenten de noodzakelijkheid van een wereldregering aantoonde. Overal be staat hetzelfde verlangen naar vrede, recht en welvaart. Moge Haarlem laten zien, dat het rijp is voor de idee van de Beweging. Spr. deelde mede, dat in het jaar 1950 onder de bevolking van vele landen een onofficiële stemming zal worden gehou den, waarna een aantal afgevaardigden van elk land zal deelnemen aan het Wereldcongres, dat in Genève in het zelfde jaar nog zal plaatsvinden, om te komen tot de opstelling van een bruik bare wereldgrondwet. In Nederland zul len 30 candidaten van alle politieke stromingen en van alle gezindten wor den gesteld, waaruit 10 congressisten zul len kunnen worden gekozen. Laten wjj strijden, aldus eindigde spr., tegen ongeloof, lauwheid en kortzichtig heid, die de hinderpalen vormen op onze weg naar wereldregering en -vrede. Als wij ons allen aaneensluiten in de Wereld- Federalisten Beweging, zal het doel zeker bereikt worden. De Haarlemse kantonrechter, belast met de afwikkeling van tribunaalzaken, heeft eergisteren de beschuldiging tegen de 47-jarige Haarlemmer S„ de vroege re personeelschef van de Amsterdamse Bijenkorf, vervallen verklaard. Zuks geschiedde conform het verzoek van diens verdediger en op grond van de feiten en omstandigheden, in deze zaak aan het licht gekomen. Tot zover betekent dit een rehabili tatie van de heer S., aan wie verschil lende feiten, getuigende van onvader- landslievendheid, ten laste waren ge legd. Gisterenmiddag werd officieel de nieuwe H. P. v. d. Ley-school geopend in Haar lem-Noord, nu misschien beter bekend als de Zweedse school. De school is namelijk in Zweden gebouwd en hier in Nederland geïmporteerd. Burgemeester Cremers verrichtte de plechtigheid, die o.a. werd bijgewoond door de Zweedse consul, wethouder Angenent, de heer W. Schoenmakers, inspecteur bij het L.O. en de gemeente-seci'etaris, mr. Tb Wesstra. De burgemeester bracht in het Frans de consul dank voor zijn aanwezigheid en herinnerde er aan, hoe in de oorlog Zwe den Nederland tot steun is geweest en na de oorlog deze heeft voortgezet. Hij wees er op, hoe ook in Haarlem het ruimte tekort op de scholen groot is en hoe door de nieuwe school in de behoefte eniger mate is voorzien. De consul ontving een album met foto's van de school, terwijl de heer Mol, het hoofd van de school een taart met de sleu tel in ontvangst mocht nemen. Nadat de consul in het Engels een kort woord had gesproken, volgde nog een lange rij van sprekers, die als om strijd de Zweedse school woorden van lof toe zwaaiden. De heer Schoenmakers merkte op, dat de vrijgekomen ruimte in de oude school voor lopig gebruikt zal kunnen worden voor het kleuteronderwijs. Nadat de heer Mol alle sprekers, van wie verschillenden hun woorden vergezeld lie- Op het buiten „Elswout" te Bloemen- daal staat een kast van een villa, waar van men wel eens vertelde, dat er zich achter de vele ramen geen ruimte meer zou bevinden. Jarenlang bleef dit grote landhuis onbewoond en nu heeft het eindelijk een belangrijke dienende func tie gekregen. Het Kennemer Lyceum té Bloemendaal had een afdeling Montes- sori en de belangstelling daarvoor was al jaren zó groot, dat naar een afzon derlijk schoolgebouw werd uitgezien. Op „Elswout" werd dit gevonden en gis termiddag is,.onder grote belangstelling, de opening verricht. De voorzitter van het bestuur, de heer A. D. Strumphler, heette welkom de heer A. J. S. van Dam, inspecteur bij het Middelbaar On derwijs te Den Haag, de burgemeesters van Bloemendaal, Heemstede, Zand- voort, Beverwijk en Velsen, rectoren en directeuren der Haarlemse middelbare scholen, hoofden van andere scholen, de commissie van beheer en de rent meester van Elswout. Hij dankte de verschillende instanties voor de grote medewerking en het deed hem genoegen nu eens te kunnen zeg gen, dat het Departement van Onder wijs alles gedaan heeft wat mogelijk was om deze school tot stand te bren gen. Ook de Wederopbouw gaf alle steun en natuurlijk niet het minst de gemeente Bloemendaal. De heer Van Dam sprak namens de minister van Onderwijs. Het Montes- sori-onderwijs, aldus spr., heeft een experimenteel karakter, de leerlingen hebben een grotere vrijheid dan op de gewone onderwijs-inrichtingen, maar zij zijn op een selectie-instituut op gees telijk gebied, waardoor ieder na het examen op de voor hem geëigende plaats in de maatschappij staat. Rege ring en inspectie hebben grote belang stelling voor deze vorm van onderwijs. De oudere scholen er zijn er nog vier in het land zullen zeker jaloers zijn op de voortreffelijke behuizing. De burgemeester van Bloemendaal i deelde mede, dat de wethouder van On bewaakt" ^zichUgd^3 het gezelschap de I derwijs verhinderd was omdat het Hof nieuwe school. m Amsterdam zitting hield. Hij sprak „Waarom hebt u de rechtse weder helften verborgen en niet aan de douane opgegeven?", vroeg de economische rechter Woensdagmiddag aan de Haar lemse exporteur T. P. F., die terzake van overtreding van het deviezenbesluit terecht stond. Toen F. enige tijd ge leden met zijn vrachtauto uit Duits land bij de Nederlandse grens aankwam, gaf hij aan de douane op. dat hij 13 linkse schoenen in zijn wagen ver voerde en dat het monsters waren. Er werd vervolgens een onderzoek inge steld in de auto en toen vond de douane in een geheime bergplaats de 13 niet- opgegeven rechtse schoenen en in de bagageruimte een schrijfmachine. Uit het proces-verbaal las de rechter voor, dat F. bij het aangeven van de 13 linkse schoenen had gezegd: „En nu mag u mijn auto op de kop zetten: er valt toch niks uit." Het onderzoek had echter wel anders uitgewezen Verdachte ontkende ter zitting, dat hij dit vóór het doorzoeken van zijn wagen tot de douane had gezegd. „Ik zei het toen alles al voor de dag was gekomen." De rechter ging hier maar niet op in. De schrijfmachine bleek eigendom van F. te zijn en de schoenen waren monsters van de schoenengrossier P. v. R„ die even eens zijn auto aan verdachte te leen had gegeven. De officier van justitie meende, dat de feiten vast stonden, en eiste een maand gevangenisstraf met verbeurdverklaring. Verdachte vroeg een lichte straf en ver kreeg die De veroordeling was 2 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en ver beurdverklaring. De rijwielbewaarder H. K. had zich ver volgens te verantwoorden, omdat hij in de periode Juli—October 1948 sigaretten zon der bon had gekocht. „Sigarettenhandel lijkt niet erg op rij wielbewaren. vindt u ook niet, verdachte?", was de vraag van de economische rechter K. vertelde, dat hij ze ook wel eens op de bon van de hand had gedaan. „Welke prijs liet u voor die rokertjes betalen?" „Een dubbeltje per stuk, edelachtbare." Rechter: „Voor hoeveel kocht u die pak jes in?" Verdachte: „Ongeveer 70 cent per pakje." Rechter: „Dat is 7(4 cent winst per sigaret. Een pikzwart zaa*kje!" De officier vond de zaak vrij ernstig en eiste 2 weken. „Wat hebt u daarop te zeggen?", vroeg de rechter aan verdachte. K.: „Ik zal in die twee weken mijn zaak moeten sluiten." Rechter: „Ja, die zwarte afdeling jn ieder geval." De rechter was echter riiild en veroordeelde tot 2 maanden voorwaardelijk. Eveneens voor zwarte sigarettenhandel stond terecht J. H. V. uit Velsen, die in bezit kwam van zijn koopwaar door mid del van de vele schepelingen, die uit ver schillende landen in IJmuiden komen en die hun inkopen vaak betalen met siga retten. „Internationale valuta", noemde de economische rechter die rokertjes. V. kocht een pakje Camel voor 30 cent in cn deed het voor 1.40 van de hand. De officier van justitie sprak van een omvangrijke handel en eiste 2 maanden met onmiddellijke gevangenneming en ver beurdverklaring. Het laatste woord verkrijgend vroeg ver dachte aan de rechter om die onmiddel lijke gevangenneming weg te laten, omdat het anders met zijn zaak verkeerd zou lopen. De rechter zei echter tot V.. dat hij geen clementie kon verwachten, gezien zijn tamelijk donker strafregister. De ver oordeling was conform de eis. De vrachtrijder J. C. B. uit Beverwijk verscheen in het bankje voor de rechter, omdat hij een schaap had geslacht. Op de vraag waaróm hij het had gedaan, ant woordde B„ dat het dier zichzelf had ver hangen en toen geslacht moest worden. Dan had u de politie er bij moeten halen of zelf het schaap naar het slachthuis moeten brengen", zei de rechter, die dit hele verhaaltje val wat twijfelachtig vond. De eis was een maand en het vonnis drie maanden voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd. tevens als voorzitter van het college van curatoren van het Kennemer Ly ceum vriendelijke en dankbare woor den. Dr. R. Burdet, lid van de familie v. Vliet en president-curator van het Montessori-Lyceum, herdacht met dank baarheid de natuurkenner ar. Jac. P. Thijsse, wiens naam de nieuwe school draagt. Hij hoopte, dat er goede resul taten bereikt zouden worden. Velen richtten daarna nog het woord tot het schoolbestuur, waarna de wnd. rector, dr, .W. de Jong, een dankwoord sprak en de bijeenkomst sloot. Het schoolorkest o.l.v. F. Luyken gaf enige nummers ter opluistering ten ge hore met als solist violoncel dr. M. Ro zelaar. In November 1947 trokken de gebroe ders Van E. uit Haarlem per trein naar Santpoort om daar hun slag te slaan. Zij wisten een woonhuis binnen te dringen en daaruit een radiotoestel en een fles jenever mee te nemen. Het was reeds op een vergevorderd uur in de nacht, zodat zij niet meer met de trein naar Haarlem terug konden. Zij wilden ook niet graag lopen en daarom gingen zij op zoek naar een garage om een fiets te pakken te krijgen. Zij hadden succes en namen ieder een rijwiel mee. Het radiotoestel werd verkocht en de winst gedeeld. Enkele weken later moest weer een fiets het ontgelden, waarna zij ook een bezoek brachten aan een perceel op de Lorentzkade te Haarlem. Door een kelderraam wist een van hen het huis binnen te komen, terwijl de ander de wacht hield. De buit bestond toen uit een geldkistje met inhoud, een actentas en een dames- iYip»t pniÉ? gpld Vanmorgen had het tweetal zich voor deze inbraken en diefstallen voor de Haarlemse Rechtbank te verantwoorden, waar bleek, dat zij reeds meermalen waren veroordeeld. De officier eiste in zijn requisitoir tegen beiden een on voorwaardelijke gevangenisstraf van drie jaar, waarna een der verdedigers de rechtbank verzocht de zaak aan te houden voor een nader onderzoek. Uitspraak Donderdag 20 Januari. In tegenstelling tot het teleurstellend bezoek aan tijdelijke tentoonstellingen, heeft het Frans Hals Museum zelf zich in het afgelopen jaar in zulk een mate van belangstelling mogen verheugen, dat we het aantal bezoekers betreft, een re cord werd bereikt sinds de oprichting. In 1948 bezochten namelijk 27.259 per sonen, ruim negenduizend meer dan het jaar tevoren, ons beroemde museum. Bij Droste's Cacao- en Chocoladefa brieken N.V. doét zich het bijzondere feit voor, dat in twee weken vijf perso nen de dag herdenken, dat zij 25 jaar geleden in dienst traden van deze N.V. De volgende employé's vieren hun zil veren jubileum: 10 Januari P. Fortgens 14 Januari H. J. Beksvoort, 22 Januari J. Marchand. 23 Januari J. A. Kaagman en 24 Januari J. Kol. Dezer dagen werd bij de Haarlemse politie aangifte gedaan van diefstal van 15 kippen uit een schuur achter een wo ning aan de Kleverparkweg. Als ver dacht van deze diefstal is thans aange houden de 38-jarige tuinman A. H. D. uit Zandvoort. In Velsen zijn onlangs ook verschillende kippendiefstallen ge pleegd en in verband hiermede heeft de Velsense politie te Haarlem aangehouden de 34-jarige grondwerker C. A. K. Deze K. heeft bekend en vertelde, dat hij te zamen met de hierboven genoemde D. op roof was uitgegaan.. D. heeft echter niet bekend. 4>:/V;V &y\y.: §i:»> De eente Zweedse houten school werd Woensdagmiddag te Haarlem geopend. Foto: Na opening werd een rondgang door de school gemaakt, waarbij de Zweedse gezant en burgemeester Cremers, tot verwondering van de leerlingen, ook de banken wilden proberen. BIOSCOPEN: De K.F.C.-keuringen (Kath. keuring) van de films, die vanaf Vrijdag in de Haar lemse bioscopen gaan draaien, zijn als volgt: Rembrandt: Oliver Twist, (18 jaar); Ci nema Palace: Tarzan en Tanya, (14 jaar); Luxor: Olaf. de Pooljager (alle leeft.): Frans Hals: Niet tevergeefs, (volw. met on derscheidingsvermogen); City: Talk of tlie Town, (14 jaar); Spaarne-theater: Het lokkende goud, (14 jaar). Donderdag 6 Januari Concertgebouw: Liederenconcert door „Zang en Vriendschap", 8 uur. Vorige opgave f 3559.73. Op onze re dactie bezorgd: N.N. f ld; W. f 10; N.N. f 10. Saldo f 3589.73. Het Comité voor de Stille Armen betuigt zijn hartelijke dank aan allen, die he* met hun bijdra gen voor de Stille Armen hebben ge steund. In totaal is tot heden f 17.438.81 ontvangen. In het bijzonder gaat zijn dank uit naar de pers, die de inzameling weder zo krachtig gesteund heeft. De dankbetuiging is ondertekend door: Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, voor zitter; Mr. P. E. Barbas, secretaris. Hedenmorgen had zich voor de Haar lemse Rechtbank te verantwoorden de 22-jarige Haagse electricien J. A., die in de nacht van 20 op 21 September van het afgelopen jaar een inbraak heeft ge pleegd in het kantoor van het Luxor- theater te Haarlem en aldaar uit een geldkistje ƒ7700 heeft weggenomen. A., die reeds sinds Juli van dat jaar als electricien werkzaamheden verrichtte in het Luxor-theater, had schulden ge kregen als gevolg van zijn te gr°tc ver" teringen. Op zekere dag vertelde hij aldus zijn eigen verklaring voor de Rechtbank aan een suppoost van de bioscoop, de Haarlemmer J. B. v.d. F., hoe zijn toestand ervoor stond. „Ik neb schulden." Deze zou ëeay^w°°rd ben: :„Er is hier veel geld. Volgens A. heeft v. d. P. hem daarna gezegd waar het geld lag, namelijk in het kantoor en hoe hij daar het beste kon komen. Als beste gelegenheid voor de inbraak zou hij aangeraden hebben de uren, waarop de directeur weg was. En zo was de heer de K„ de directeur, inderdaad weg in de bewuste nacht van 20—21 September. Via een achterstraatje en na het over- klimmen van een muur door middel van een handwagen kwam A. toen terecht voor de buitendeur van het kantoor. Hij brak de deur open en haalde daarna in het kantoor het geld uit het geldkistje. De volgende morgen werd de zaak ont dekt. A. had tevoren eens een foto toestel in Luxor weggenomen. Ter zit ting bleek, dat verdachte al eens meer met de rechter in aanraking was ge weest. De rapporteur van de Reclas sering had geadviseerd verdachte 2ijn straf te laten uitzitten in de Bijzondere Strafgevangenis te Zutphen. De presi dent van de? Rechtbank brgcht A. onder het oog, dat het een inbraak in optima forma was. De officier vond de feiten buitenge woon ernstig en eiste tegen verdachte een gevangenisstraf van twee jaar, door te brengen in de Bijzondere Strafgevan genis. De verdediger voerde aan, dat zijn cliënt niet slecht is, maar er zijn ver keerde tendenzen bij hem. Daarna stond de suppoost v. d. P. terecht, die ontkende, dat hij A. tot inbraak had aangezet. De officier zei- de, dat de zaak wat oewijs betreft steunt op verklaringen van A. Hij achtte de zaak echter wel bewezen, namelijk uitlokking tot diefstal, en eiste 1 jaar en 6 maanden. De ver dediger vroeg echter vrijspraak. Uit spraak over 14 dagen. Vrijdag 7 Januari zal de H.O.V. het 6e Vrijdag-Ledenconcert geven, waaraan so listische medewerking zal worden vérleend door HANS HENKEMANS. Deze bekende pianist-componist en bij uitstek vertolker van Mozart-concerten. brengt op deze avond dan ook een van Mozart's piano concerten ten gehore, n.l. het bekende concert in d-moll. Dit werk wordt voorafgegaan door het Derde Brandenb., concert van Joh. Seb. Bach en gevolgd door Beethoven's Vijfde Symphonie. Kees Hartvelt dirigeert. Woensdagmiddag omstreeks half zes gleed een aanhangwagen tengevolge van de gladheid van de weg in het Donkere Spaarne. Een kraanwagen heeft de wa gen op het droge gebracht. Voor de leden van „Les Conférences Frangaises" wordt Woensdag 12 Januari des avonds om 8 uur in restaurant Brink- ma nn een avond van Franse muziek en poëzie gegeven, te verzorgen door de pianist Lode Rosquin en de declamator Ivan Dominique. We werden dezer dagen verrast met een kalender van de R.K.V.V. „DSS". Inderdaad een fraaie kalender, keurig uitgevoerd en waarin op aanschouwelijke wijze het verenigingsleven van deze krachtige R.K. voetbalclub werd uitge beeld. Fraaie foto's, o.a. het bezoek van de Zwitserse gasten in de vorige zomer, training der adspranten en junioren, kortom, ben uitstekend beeld van DSS' interne aangelegenheden, waarmee deze club een goede propaganda hééft ge maakt. De uitslagen Van de onderlinge schaak wedstrijden van de R.K. schaakclub „Het Witte Paard" waren: Groep I: B. HalboutE. de Ree 1-0, Th. v. OschJ. de Lange 1-0. 2 A: Th. de LoozeB. Spoor Vz-Vz. J. ReeuwijkA. Komen 1-0. P. v. DeyzenB. Spoor 0-1, H. HartendorpJ. Reeuwijk 1-0. A. Komen—Th. de Looze 0-1. 2 B: J. Stol- voortP. Holtkamp 1-0, G. Burgman G. v. A/ Stoop 0-1, H. v. d. VeldeTh. Schoorl 1-0, G. BurgmanP. Holtkamp 0-1, G. v. d. StoopTh. Schoorl H. v. d. VeldeJ. P. v. d. Meer 0-1. Groep 3: G. BeelenH. Luypen 0-1, I. SpellerJ. Holdorp 0-1, M. Stevens A. Rosenhart 1-0. A. FilmerJ. Holdorp 0-1, P. FilmerA. Rosenhart 1-0, G. BeelenG. Ensink 0-1. Ter opening van het zwemjaar 1949 trokken de Watertrappers Woensdag avond naar Naardan waar „de Vest" in het Zwemstadion de tweede ontmoeting organiseerde van de herenvierkamp tus sen de Amsterdamse clubs Dolfijn en ZAR, de Watertrappers en de Vest. Door het vroege aanvangsuur waren er bij DWT verscheidene absenten, waardoor zij niet van hun 3e plaats konden afkomen en hiermede dus achter de Vest en Dol fijn bleven. Toch waren er enkele zeer aardige tijden te noteren, zo won Frans Lablans de 100 m schoolslag jongens in 1 min. 24.6 en werd Jules v. d. Heijde met handslag verschil no. 2 op de 100 m russlag achter Bonte .in 1 min. 23.3. De voornaamste tijden waren verder: 3x25 m wisselslag pers. 1 R. Stoopman Vest 57.2. 3 P. Geukers DWT 58.6. idem jongens 1 B. Siegenthaler Vest 52.2, 2 A. Duif DWT 1.02. 3x50 m wisselslag heren: 1 Dolfijn 1.44.8, 3 DWT 1.48.6, idem jon gens 1 Dolfijn 1.55.6. 2 DWT 1.59.9. Zweedse estafette 1 Vest 3.07.6, 3 DWT 3.16.8. Waterpolo VestWatertrappers adspiranten 31. Mej. dr. Marga Klompé te Arnhem zal Donderdag 13 Januari des avonds om acht uur in de Stadsschouwburg voor G en W. een voordracht met lichtbeelden houden over het onderwerp „Internatio nale samenwerking en onze taak daarin" Voor de voorstelling van „La Tra- viata", die Vrijdag 28 Januari voor de leden van G. en W. gegeven wordt, zijn geen introducties en ook geen plaatsen meer verkrijgbaar. Alle verzoeken, ge daan na 4 Januari, moeten terzijde wor den gelegd. Er zijn reeds honderd aan vragen meer binnengekomen dan er plaatsen zijn. 4 De afdeling Heemstede zal op 16 en 17 Januari met grote luister het 60-ja- rig bestaan van de diocesane K.A.B. vieren. De dag begint met een H. Mis waaronder algemene H. Communie. Daarna worden leden en hun dames aan het gemeenschappelijk ontbijt in het R. K'. Verenigingsgebouw verwacht. De H. Mis wordt opgedragen in de St. Bavokerk aan de Herenweg en begint te 7.15 uur. Het dubbelmannenkwartet „Melodia" zorgt voor de gezangen. Het avondfeest bestaat uit een opvoe ring van het toneelspel „Het begon zó" van Jan Muller, dat speciaal voor het herdenkingsfeest is geschreven. De to neelafdeling „Door Eendracht Sterk" zal het opvoeren. Toegangskaarten kun nen op Zondag des morgens tussen 11.30 en 12.45 uur aan het R. K. Verenigings gebouw worden afgehaald en daarna ook nog bij de heren H. S. Keur, Bor- neostraat 63 en G. Brouwer. Talmastraat 4. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de feestavonden precies te 8 uur be ginnen en de leden met hunne dames dus voor 8 uur in de zaal aanwezig be horen te zijfi. Gistermiddag kwam op de Heerenweg te Heemstede nabij de Kwadijk een per sonenauto in botsing met een militaire wagen. Ofs...oon beide wagens ernstig werden beschadigd, liepen de bestuur ders slechts lichte verwondingen op. De hoofdcommissaris van politie verzoekt degenen, die het ongeval hebben zien gebeuren, zich te melden aan het politie bureau. Evenals het afgelopen jaar is geschied, zal ook dit jaar en wel van 12—15 Jan. de strijd tegen de ratten worden aan gebonden. De ingezetenen van Haarlem wordt verzocht hieraan volle medewer king te verlenen en klachten omtrent hinder van ratten spoedig, vóór 12 Jan., ter kennis te brengen van de Gemeente lijke Reinigingsdienst. Oudeweg 93 te Haarlem. De ere-medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, is toe gekend aan de heer P. H. Miljoen te Zandvoort, die 40 jaren in dienst is van de firma A.. Buchenbach en Co. te Am sterdam, thans als procuratiehouder. Burgemeester van Fenema heeft de me daille uitgereikt. Voor een talrijk en aandachtig gehoor hield de Zeereerw. Heer H. W. Agterof zijn eerste conferentie voor gehuwden. Op voortreffelijke wijze ontwikkelde spreker zijn onderwerp „Huwelijks- en Gezinsidealen". Spr. belichtte de grote betekenis van het katholieke gezin, vooral in deze tijd; God moet het mid delpunt zijn van het huwelijksleven. Het ideale huwelijk moet een afspiegeling zijn van de verhouding van Christus tot de Kerk. (Van onze Haagse redactie) Bij de installatie van de Zieken fondsraad, Dinsdagmiddag in de Rolzaal te 's-Gravenhage, heeft de minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, er op gewezen, dat thans in de ontwikkeling van het zieken fondswezen in Nederland een be langrijke mijlpaal wordt gepasseerd. De minister stond enige tijd stil bij de regeling van het ziekenfondswezen tijdens de bezetting: ofschoon toen niet alle Duitse invloeden konden worden voorkomen, is tenslotte toch een orga nisatie gegroeid, welke na de bevrijding in grote trekken kon worden gehand haafd en die als bruikbare basis kon dienen voor de opbouw van het nieuwe ziekenfondswezen in Nederlandse zin. In afwachting van de totstandkoming van een algemene ziekenfondsenwet achtte de volksvertegenwoordiging het gewenst een orgaan in het leven te roepen toege rust met ruime bevoegdheden, om de overheid bij te staan in het op democra tische wijze leiding geven aan het ziekenfondswezen. Het gevolg is, dat de Ziekenfondsraad werd ingesteld, een college, dat in den vervolge het meren deel der functies zal uitoefenen, welke tot nu toe berustten bij de minister van Sociale Zaken en de commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen. In verband met het min of meer dicta toriale karakter van de figuur van deze commissaris, is deze functie opgeheven. Een van de belangrijkste problemen waarvoor de medewerking van de Raad zal worden gevraagd, aldus ging minis ter Joekes voort, is het samenstellen van een ontwerp voor een ziekenfondsenwet. Verder vragen, aldus spr., principiële, acute problemen de aandacht van de regering en uw Raad. Jn zijn beantwoording van de rede van de minister merkte de voorzitter van de Ziekenfondsraad, dr. ir. A. H. W. Hacke. o.m. op, dat reeds voorberei dende maatregelen zijn genomen, om aan de ziekenfondsen naast de cura tieve taak, die zij tot nu toe vervulden, ook een preventieve taak toe te wijzen. De commissie van advies voor het zie kenfondswezen, waarvoor de Zieken fondsraad nu in de plaats is getreden, heeft reeds belangrijk werk verricht om. te komen tot 'n ontwerp van wet tot instelling van een preventiefonds. Spr. vertrouwde er op, dat de Raad, voort bouwend op deze werkzaamheden, in staat zal zijn binnenkort een ontwerp aan de minister voor te leggen. Jhr. mr. Snouck Hurgronje, heeft in zijn brief aan de Veiligheidsraad nog uiteengezet, dat de Neder landse regering het wenselijk acht, dat vraagstukken, die de Veiligheidsraad in rechtstreekse bespreking heeft, met tezelfder tijd worden behandeld door organen van de uitvoerende macht in Indonesië, hetzij van de Nederlandse re gering of door de C. v. G. D. jlepaalqe mededelingen van de C. v. G. D. komen voorts in het geheel niet overeen met de feiten. Zo zijn, in tegenstelling met hetgeen de C. v. G. D. in haar rapport van 29 December mededeelde, sedert het begin der militaire actie alle militaire waarnemers der C. v. G. D. op hun pos ten te velde gebleven. De nodige in structies om de C. v. G. D. en de con' sulaire commissie, alsmede de militaire waarnemers in staat te stellen, de hun opgedragen taak uit te voeren, zijn uit Nederland aan de Indonesische regering toegezonden. Van bevoegde zijde te Batavia ver nemen wij met betrekking tot het econo misch herstel in de pas bezette gebieden, dat het loonpeil voor de ongeschoolde werkkrachten in Midden- en Oost-Java gefixeerd is op 75 cent per dag. De ver strekking van rijst, zout, vis, textiel en petroleum geschiedt voorlopig gratis teneinde de bevolking door de eerste moeilijkheden heen te helpen. Daar veie spoorbruggen vernield zijn. geschiedt de aanvoer van deze artikelen met vrachtauto's waarvan honderden voor de nieuwe gebieden zijn vrijgemaakt. De monetaire situatie is nog chaotisch. Gisteren is in het Wilheinjinagasthuis ts Amsterdam een 28-jarige zeeman, T. P.. aan de gevolgen van een mishande ling, die hij op Oudejaarsavond had on dergaan, overleden. De man was om tien uur die avond thuisgekomen en had verteld, dat hij in een café door drie mannen vreselijk was mishandeld. De volgende dag was hij zó ziek, dat hij naar het ziekenhuis moest v.-orden vervoerd. Eerst na het overlij den werd de politie van de zaak in ken nis gesteld. Inmiddels is men er in ge slaagd twee mannen te arresteren, die een volledige bekentenis hebben afge legd. Uit de verklaringen blijkt, dat de zeeman zich in het café op een wijze had gedragen, die de vrouw van de eigenaar er toe bracht hem de deur te v/ijzen. P. wilde echter niet gaan. De vrouw riep toen de hulp van enige man nen in. Hierop ontstond een ernstige vechtpartij, waarbij P. de verwondingen, waaraan hij thans is overleden, heeft opgelopen. Ook Irak heeft een verbod tot lan ding van Nederlandse vliegtuigen op zijn grondgebied uitgevaardigd in ver band met „de Nederlandse agressie in In donesië." De Nederlandse regering is van dit besluit op de hoogte gesteld. Een propaganda-leuze kan een on verwacht gunstige uitwerking heb ben, wanneer zij waar is. Is zij niet waar, dan is de uitwerking ook onver wacht, maar in tegengestelde richting. Als de Spoorwegen ons voorhouden: „Reist per spoor, vlug, veilig en voorde lig", dan moeten we een beeld voor onze ogen zien, waarin al deze edele eigen schappen verenigd zijn. Vinden we een gulden voor een simpei retourtje Haar lemAmsterdam (19 K.M.) teveel dan heeft de leuze kracht verloren. Als op de zuilen en muren verkondigd wordt: „Een sparend volk, een verstandig volk" en niemand weet hoe hij de eindjes aan eikaar moet knopen, dan werkt deze leuze als een boemerang. Nu denkt ge misschien, dat de slagzin var. de P.T.T.: 's Avonds gepost, 's mor gens bezorgd" zonder critiek aanvaard kan worden. Houders van een postbox zullen er inderdaad niets tegen in kun nen brengen. Het is een lieve lust de rode auto's van de posterijen door de stad te zien kruisen, telkens stoppende bij een brievenbus om de buit binnen te halen. Tot in de avond haalt de P.T.T. uw correspondentie op, de nachttreinen denderen naar alle windstreken van ons vaderland en als wij nog op één oor slapen, sorteert de postbeambte in Haar lem de brieven, die nog maar enige uren tevoren in Groningen, Eindhoven of Maastricht in de bus geduwd werden. Hulde, driewerf hulde! Maarwat hebben we aan deze service als de post bode in vele wijken en in de omgeving zo laat met zijn belangrijk werk bezig is, dat ieder allang uit huis is? Half tien, tien uur. Dat wil dus zeggen, dat deze post eerst 's avonds betekenis krijgt en dat de leuze s Avonds gepost, 's mor gens bezorgd" dwaasheid wordt, al is zc niet onwaar. Ik heb een nieuwe slag zin voor de P.T.T. (geen auteursrecht): ,,'s Avonds om tien uur gepost, 's mor gens om 8 uur bezorgd". Op bondag 9 Januari ADOZilvermeeuwen Vitesse--VVE DEM—HRC HollandiaGV O RKVVASLTO De Meer—WMS RoodenburgHBC PurmerendHeemskerck DSS—SDZ OntwaaktWilskracht PancratiusBPC BSMDocos Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 u. op open briefkaart aan de Sportredactie van het Kasteel van Aemstel, N. Z. Voorburgwal 65—73, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespon deerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden i de uitslag worden on derzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat ie deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men dat de thuisclub wint. dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club 2, gelijk spel 3. Gisteren werden de bewoners van het Plantsoen en omgeving te Leiden opge schrikt door een hevige ontploffing, welke, naar later bleek, veroorzaakt werd door een mortier-granaat. Op de zolderkamer van het perceel Plantsoen 3a waren de 8-jarige Th. de W en zijn vriendje, de 9-jarige F. v. d. M. aan het spelen, waarbij zij naar alle waarschijnlijkheid in het bezit waren van de gevaarlijke mortier-granaat. De bewoners van het perceel waren in de mening, dat het projectiel, dat reeds meer dan drie jaar in huis was, geen kwaad kon. daar hun dat van verschil lende zijden gezegd was. Het tegendeel bleek wel, toen gisteren plotseling de granaat tot ontploffing kwam, waarbij de twee jongens werden getroffen en vrijwel op slag gedood. Het perceel werd door de ontploffing zwaar beschadigd. De dakramen werden weggerukt, terwijl ook de zoldering werd vernield. De brokstukken lagen tot ver in het plantsoen. De Mijnoprui- mingsdienst uit Den Haag was spoedig aanwezig evenals de burgemeester van Leiden. De politie stelt nog een nader onderzoek in. (Niet-offlciële koersen) Vorig Opening 3(4 Nederl 1948 3-3(4 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fac Ned. Handel Mil eert A.K.U. Van Berkei's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum ..Amsterdam" Rubbei Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mi) Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mi), eert. slot 100% •J814 99 99 A 157 102% 111'4 15344 145gb 196 gl 276go 253 232% 317 V2 179% 107 (4 149 168% 174(4 159(4 6/1 98 162'4 275 232 317:4' 166 172 157 5/1 vi Anaconda Copper 33% 33% Bethlehem Steel 32'4 31% Chrysler Corp. 52% 51% General Electric 38% 3814 General Motors 58(4 57% Hudson Motors 13 12% Kennecott Copper 54% 53(4 Montgomery Ward 53(4 52 >4 North American Co 15% 35% Radio Corp. 13% 13% Republic Steel 25% 25(4 Shell Union Oil 37% 37% Southern Pacific 47% 47% Southern Railway 39% 38% Tidewater 24 23 U.S. Steel 70% 69% DONDERDAG HILVERSUM I - 301 M. 18.00 gram., 18.15 lezing, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 orgel, 19.30 actueel geluid, 19.45 lezing, 20.00 nieuws, 20.05 progr. prol., 20.15 steravond, 21.30 competitie, 22.00 gram., 22.05 lezing, 22.25 zang, 22.45 Avondoverd., 23.00 nieuws, 23.15 kwartet. HILVERSUM II - 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.30 Skymasters, 19.00 strip, 19.10 avondschool, 19.45 gram., 20.00 nieuws, 20.05 zoeklicht, 20.15 Concertgebouwork., 22.15 viool, 22.30 Driekoningen, 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.20 gram. VRIJDAG HILVERSUM I - 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 piano, 7.45 Morgenge bed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 ope rettes, 9.37 ork.muziek, 10.20 gram., 11.00 Zonnebloem, 11.40 Bach, 12.00 Angelus, 12.03 zang en piano, 12.30 mededelin gen, 12.33 lunehconc., 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.25 lunchconc., 13.50 le zing, 14.00 omroepkoor, 14.20 opera's, 15.20 Mexicaans progr., 16.00 Zonne bloem, 17.00 jeugd, 17.15 kinderkoor, 17.45 boekbespr. HILVERSUM II - 415 M. Vóór 10 uur ook 245 en an 18 uur ook 245 en 1875 M. 7.00 nieuws, 7.15 gram., 8.00 nieuws, 8.15 strijdlied, 8.18 opera's, 8.50 vrouw, 9.00 piano en ork., 9.30 waterst., 9.35 kwartet, 10.00 Morgenwijding, 10.20 gram., 10.30 vrouw, 10.45 zang en vleu gel, 11.05 voordracht, 11.25 Accordeola, 12.00 kwintet, 12.30 mededelingen, 12.33 sport, 12.45 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 Avroleans, 14.00 kookpr., 14.20 conc., 15.00 boekbespr., 15.20 ope rettes, 16.00 kamerork, 16.30 jeugd, 17.00 orgel, 17.20 lezing.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2