PRESIDENT TRUMAN ONTVOUWT BIJNA REVOLUTIONNAIR SOCIAAL PROGRAM COCHRAN terug tRIC DE NOORMAN: GEVANGENEN DER ROMEINEN Communisten gaan niet in op Tsjang Kai Sjek 's vredesaanbod VERVOLG Gaan Australië de ogen open VERLEDEN Verdedigingsplan voor Canada en de V.S. naar Washington Indonesië eerst Maandag in de Veiligheidsraad? C.v.G.D. zorgde voor zich zelf COMMISSIE VAN VIJF DOKTOREN BENOEMD Israël bereid het vuren te staken Per auto naar Nederland- België DONDERDAG 6 JANUARI 1949 PAGINA 3 Verhoging ouderdomspensioeneninstelling ziekte en werkloosheidsverzekering en afschaffing der rassendiscriminatie Bestrijding inflatie Buitenlandse politiek De Taft-Hartley-bill onbillijk Het eerste commentaar Dr. Oesman stelt vergaande eisen Londense verkeersstaking afgewend „Iedere avond feest met drank en dansen" Voor onderzoek naar wondoren Jeep in hinderlaag Lovett aan zijde van Soekarno Trygve Lie: Oplossing meer dan ooit nabij K.L.M. vliegt op Panama OP HET door LESLIE FORD m Vertaling van Pauline Fellinga Oppositie spreekt van diplomatieke waanzin Broekman500 m. in 46,3 sec. Elfde Hoogoven- schaaktournooi Tournooi te Hastings In zyn „State of the Union"-rede, waarmee President Truman gisteravond het 81ste Congress der Ver. Staten opende, heeft hij een bijna revolutionnair- soeiaal programma ontvouwd, dat ingrijpender en omvangrijker is dan inder tijd Roosevelts revoiutionnaire New Deal. In zijn rede behandelde Truman slechts enkele hoofdpunten van de buitenlandse politiek. Hij maakte geen gewag van de grote problemen die de Ver. Staten op dit ogenblik bezig houden, zoals de verhouding tot Rusland, het Atlantisch pact, China, Palestina enz. en deed geen voorstellen voor militaire hulp aan Europa of uitbreiding der Marshall-hulp. In zijn sociaal-economisch program stelde de President voor een herinstelling van de prijscontröle, verhoging der inkomsten- en ondernemingsbelasting met 4 milliard dollar, opheffing der Taft-Hartley-bill, verhoging van de ouderdoms pensioenen, instelling van ziekte- en werkloosheidsverzekering, de bouw van goedkope woningen en afschaffing der rassendiscriminatie. De president ving zijn rede aan met de uiteenzetting van een uit acht punten bestaand plan tot bestrijding van de in flatie. Voor dit doel vroeg hij bevoegd- beid om een controle op de prijzen in 'e stellen, een toe wij zingenstelsel voor schaarse grondstoffen in het leven te roepen en eventueel leningen te ver strekken ter financiering van de ver- Vaardiging van materialen, waaraan acute tekorten bestaan. Trumar. vroeg vervolgens het Congress machtiging tot verhoging van de ondernemingsbelas- hng en andere belastingen met in totaal vier milliard dollars per jaar, teneinde de staatsschuld te verminderen. Zijn verdere sociale plannen zette hij Vervolgens in de volgende punten uit een: Volledige herroeping van de anti-sta- singswet van Taft-Hartley en vervan- Ring van deze wet door de vroegere z.g. Wagner-wet, die een meer liberaal ka- *akter droeg. Verruiming van de sociale wetgeving ln dier voege, dat de ouderdomspensioe- worden verhoogd en de overheids- *.0rR zich ook uitstrekt tot hen, die slachtoffer zijn van werkloosheid, ziekte of invaliditeit. Het instellen van een stelsel van ziek teverzekering, dat „iedere Amerikaan in staat zal stellen goede medische behan deling te verkrijgen". Meer staatssteun voor het onder wijs- Een speciale wetgeving, die het de re- Sering mogelijk moet maken volkswo ningen met lage huren te bouwen, krot- t®n op te ruimen en een onderzoek naar tic woontoestanden in te stellen. Een veelomvattend program ter her ziening van de burgerrechten met het doel discriminaties tegen negers of an dere rassen-minderheden te verbieden. Truman besprak slechts in grote lijnen de buitenlandse politiek van Amerika. Hij stelde voor de geldig heidsduur van de wet, die de regering de bevoegdheid geeft, met andere rege ringen overeenkomsten inzake verlaging van de douanetarieven aan te gaan, te Verlengen. Deze wet loopt op 31 Maart a-s. af. Hjj bepleitte de schrapping van beperkingen inzake de toelating van verplaatste personen uit Europa in de \.S. Volgens de huidige regeling mogen R^durende een periode van twee jaar 200.000 verplaatste personen naar Ame- rika emigreren. President Truman legde er de nadruk OD. dat hij zijn program voor het bin nenlandse regeringsbeleid beschouwt als de grondslag voor de buitenlandse politiek der V.S. „De wereld vraagt heden ten dage ons om leiding, omdat wij binnen onze grenzen in zo grote mate genieten van die voordelen van de democratie, waarnaar de meeste volkeren der wereld smach- ten", zo verklaarde hij cn hij voegde hieraan toe, dat de buitenlandse poli tiek der V.S. gericht is op vrede en daarbij uitgaat van het principe van internationale samenwerking. Zolang echter nog geen stelsel van internatio nale veiligheid tot stand is gebracht, tvaarop Amerika zich kan verlaten, kon de Amerikaanse regering zich niet ont trekken aan het scheppen en in stand houden van een gewapende macht, die toereikend is om eventuele agressie af te schrikken. „Wij zijn in het afgelopen laar in belangrijke mate gevorderd met het doeltreffend organiseren van onze Canada en de Ver. Staten hebben een plan opgesteld voor de gemeenschappe lijke verdediging van het Noord-Ameri kaanse continent, maar beide landen overwegen voor het geval van een nieu we oorlog in de betrekkelijk naaste toe komst in de eerste plaats over te gaan tot acties in overzeese gebieden. Dit continentale verdedigingsplan is afkomstig van de gemeenschappelijke verdedigingsragd, die tijdens de oorlog is °Pgericht. De zegsman, die in nauw contact slaat •het de Belgische premier, zei, dat het yerdrag vier „zeer belangrijke" clausu les bevat. Volgens deze bron zijn deze: 1. In geval van agressie tegen een of hieerdere van de Europese onderteke nende mogendheden zouden de Ver. Staten verplicht zijn tot .automatische hijstand. Of deze bijstand bestaat in ma teriële of militaire hulp is nog niet hekend. 2. Progressieve herbewapening yan West-Europa door middel van een mili taire lend-lease zelfs indien het Euro pese herstelplan daardoor in het ge drang komt. 3. Spanje zou definitief worden uitge sloten van lidmaatschap totdat een wij ziging in het bewind van dat land heeft plaats gevonden. Italië zal herbewapend worden in het raam van het militaire plan doch zal voor het ogenblik niet worden opgenomen in het bondgenoot schap. 4. De ondertekenende mogendheden zulien „hun anti-communistische cam pagnes coördineren, zowel in vredes tijd als in geval van nood. De zegsman beweerde, dat, indien een Van de landen van het Brusselse Pact door Sovjet-Rusland zou worden aange vallen, de Ve>-, Staten niet noodzakelij kerwijs de oorlog behoefden te verkla ren aan de Sovjet-Unie. De Ver. Staten zouden uitsluitend verplicht zijn tot „automatische bijstand". Deze clausule zou met opzet vaag gehouden zijn en zou gunnen worden aangepast aan de om standigheden. Deze zegsman gaf de verzekering, dat ij1 Washington besloten was West- ^■uropa aan de Rijn te verdedigen in ge val van een Sovjet-agressie en niet ten z-mden van de Pyreneeën op het Ibe rische schiereiland. gewapende macht," aldus Truman, „doch het is noodzakelijk verdere ver betering aan te brengen in de wetgeving met betrekking tot de nationale veilig heid". Als een van deze verbeteringen beschouwde de president de inwilliging van zijn verzoek om het instellen van een algemeen militair opleidingspro gramma voor de Amerikaanse jeugd. De president gaf als zijn mening te kennen, dat de arbeidswet van Taft- Hartley onbillijke discriminaties tegen over de vakbeweging inhoudt, de con structieve strevingen van de arbeidsor ganisaties beperkt en inbreuk maakt op het recht der arbeiders om vrije collec tieve arbeidsovereenkomsten aan te gaan. De nieuwe wetgeving moet echter een bepaling bevatten, welke stakingen verhindert in vitale industrieën, wan neer deze het openbaar belang schaden, Het minimumloonniveau dient volgens de president verhoogd te worden van 40 cents per uur tot minstens 75 cents per uur. Voorts moeten de anti-trustwetten opnieuw verscherpt worden, teneinde monopolie-vorming tegen te gaan en om de kleine bedrijven te beschermen. De voorzitter van de Republikeinse Partij, Hugh Scott, verklaarde naar aan leiding van Trumans boodschap aan het congress, dat de president hoog spel speelde met het geld van het volk. Hij stelde het congress „een ongelijke ver deling van de nationale rijkdom voor om iedere groep in het land die pressie uit oefent te kunnen afkopen," aldus Scott. Een democratische afgevaardigde, E. Cos (Uit Georgia), merkte op: „Wij zijn op weg een socialistische staat te wor den. Het lijkt er op, of wij de weg gaan, die Engeland is gegaan, echter meer vrij en minder behoedzaam." Senator Taft, de leider van de republikeinse corpmissie voor de politiek, zeide, dat volgens zijn mening de regeringsuitgaven verminderd konden worden, zodat de voorgestelde belastingverhogingen niet nodig zouden zijn. De voorzitter van de A.F.L., Green, en de voorzitter van de C.I.O., Aturray, juichten de rede van Truman toe en verklaarden, dat deze volkomen beantwoordde aan hun ziens wijzen omtrent arbeidswetgeving. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag avond medegedeeld, dat H. Merlé Co chran, de Amerikaanse afgevaardigde bij de C. v. G. D. in Indonesië, is terug geroepen voor raadpleging. In de mededeling werd verklaard: „Deze stap is gedaan naar aanleiding van de recente actie van de Nederlandse regering in Indonesië, welke de pogin gen van de C. v. G. D. om door middel van vreedzame onderhandelingen een bevredigende regeling van het drie jaar oude geschil tot stand te brengen, abrupt heeft onderbroken". De consulaire commissie te Batavia heeft een vergadering onder voorzitter schap van de Engelse consul-generaal, sir Francis Shepherd, gehouden, welke twee uur duurde. De commissie zond een aanvullend telegram aan de Veilig heidsraad, waarin verzocht werd om ze kere verduidelijkingen met betrekking tot de resoluties van de Veiligheidsraad. Dr. Oesman, vertegenwoordiger van de Republiek in Australië, heeft gisteren verklaard, dat de Repu bliek bereid is een order staakt het vuren uit de vaardigen, doch slechts op de volgende voorwaarden: 1. Onmiddellijke vrijlating van de le den van de republikeinse regering, die door de Nederlanders zijn geïnterneerd. 2. Terugtrekking van de Nederlandse troepen naar de demarcatielijn van 18 December. 3. De facto en de jure erkenning van de republikeinse souvereiniteit op Java, Sumatra en Madoera. 4 Vorming van een geheel Indonesi sche regering. 5. Terugtrekking van het gehele Ne derlandse leger uit Indonesië zodra mo gelijk na de vorming van een geheel Indonesische regering. Met Nederlandse economische belangen zal rekening ge houden worden. Het oorspronkelijke voornemen tot èen vergadering van de Veiligheidsraad op Vrijdag zal niet kunnen doorgaan in verband met een vertraging in het reis plan van de „Queen Mary", die een aantal leden van de Veiligheidsraad en functionarissen der V.N. aan boord heeft, aldus meldt Aneta. Vermoedelijk zal alleen de commissie uit de Veilig heidsraad voor Palestina nog deze week bijeenkomen en zullen de voltallige ver gaderingen van de raad, waarin de kwesties Indonesië en Palestina behan deld zullen worden, eerst Maandag a.s. beginnen. De „Queen Mary" is gistermiddag uit Southampton vertrokken. De Russische gedelegeerde bij de Vei ligheidsraad, Jacob Malik, heeft echter alle hoop nog niet opgegeven, dat de zitting van de Veiligheidsraad toch mor gen zal plaats vinden. Malik hééft de Queen Mary verlaten, en is gisteren per vliegtuig van Londen naar New York vertrokken, om zodoende nog op tijd aanwezig te kunnen zijn. In diplomatieke kringen te Lake Suc cess wordt niet verwacht, dat de nieuwe samenstelling van de Veiligheidsraad een verandering van betekenis zal brengen in 's raads houding t.a.v. de Indonesische kwestie, aldus verneemt de diplomatie ke correspondent van Aneta. Waarnemers veronderstellen dat Egyp te, hoewel het zelf „boter op het hoofd" heeft, ongeveer dezelfde houding zal aannemen als Syrië, welk land in dit opzicht trouwens in dezelfde situatie verkeerde als Egypte. Cuba, dat in de plaats komt van Co lumbia, kan nauwelijks feller anti-Ne derlands zijn dan zijn voorganger, in tegendeel, misschien mag van die kant enige matiging worden verwacht, aan gezien de Cubaanse regering minder ver links staat dan die van Columbia. In buitenlandse aangelegenheden is de po litiek van Cuba vaak duidelijk geïnspi reerd door die van de V. S. en bijge volg wordt verwacht, dat de houding van Amerika in de Veiligheidsraad door Cu ba zal worden nagevolgd. Het staat buiten twijfel, dat het aftre den van België als lid van de Veilig heidsraad voor Nederland een groot ver lies is. Omtrent de houding van Noorwegen, dat thans de raadszetel van België gaat ■innemen, is vooralsnog weinig bekend, doch in diplomatieke kringen'wordt re kening gehouden met het feit, dat Noor wegen tracht de vriendschap zowel met de Westerse landen als met het Sovjet blok te bewaren. Sommigen nemen dan ook aan, dat Noorwegen in kwesties van vitaal belang voor het eigen land de zijde van de Westerse mogendheden zal kiezen, doch bij wijze van hand having van het evenwicht bij vraag stukken van meer algemene politiek misschien zal overhellen naar de Russi sche kant. Jhr. rtir. Michiels van Vèruyfien is gisteravond te Tandjong Priok aangeko men, waar hij verwelkomd werd door de adjudant van dr. Beel, de gouverneur van Batavia, Hilman Djajadiningrat, secretaris van Staat Husein Djajadinin grat en verschillende andere hoge auto riteiten. De ambassadeur was met een marine-vliegtuig te Singapore afge haald. 13. In een oogwenk overzag Eric de toestand.... Hij moest trachten te verhinderen, dat men hem omsingelde en zich snel een doortocht banen Geef je over'" riep een vah zijn tegenstanders, maar Ene deed een snelle uitval als antivoord. Hierop niet verdacht, kon Eric's tegenstander niet snel genoeg terug springen en met een harde slag werd hem het zwaard uit de hand gestotén „De volgende stoot zal U treffer.." dreigde Eric en daar hij merkte dat een der man nen hem van opzij probeerde te naderen, deed hij wederom een snelle uitval en de soldaat trok zich schielijk terug. „Kom op dan, helden. Durft gij niet?" spotte Eric. Nu kwamen zijn tegenstanders iegelijk aanzettenEric weerde zich a's cm dolleman, maar langzaam werd hij terua gedrongen, steeds verder van de poort cn de vrijheid weg.... Toen bcscnrecf een der soldaten een wijde boog om hem heen en voor dat Eric erop verdicht was, sloeg de tegenstander toeEcu geweldige slag met de platte kant van een zwaard deed hem duizelenToen zonk hij langzaam weg in een zwarte afgrond De hoop op spoedige vrede in China heeft een ernstige knak gekregen door een uitlating van de communistische ra dio, dat Tsjang Kai Sjek's vredesaanbod als een truc moet worden beschouwd. Officiële kringen te Nanking weigeren dit commentaar op te vatten als de uit eindelijke reactie der communisten op de vredesvoorstellen van de nationalis tische regering. De algemene opinie is echter dat de verklaring waarschijnlijk de algemene gevoelens van de Chinese communisten jegens Nanking weergeeft. De communistische verklaring was in algemene termen vervat en Tsjang Kai Sjek's nieuwjaarsboodschap werd niet speciaal genoemd. Een woordvoerder, die in nauw con tact staat met de Chinese regering, heeft medegedeeld, dat generalissimo Tsjang Kai Sjek opdracht gegeven heeft de ar chieven en roerende goederen van de regering naar Kanton en het eiland For mosa over te brengen. Ook zou besloten zijn het overheidspersoneel te evacue ren. LONDEN, hedenmorgen. Vertegenwoordigers van het Londense tram- en buspersoneel besloten gisteren met 8440 stemmen de Zaterdagmid dagstakingen stop te zetten en arbitrage te aanvaarden. Dit betekent hoogstwaarschijnlijk dat ook het door hen vertegenwoordigd per soneel van verdere staking af zal zien. De felle verontwaardiging bij het pu bliek en het ontslagultimatum aan alle stakers zijn verantwoordelijk voor de snelheid, waarmee het buspersoneel tot andere inzichten is gekomen. Frederic Joliot-Curie, de Franse hoge commissaris voor atoomenergie, heeft verklaard de communistische partij te zullen verlaten, indien hem door deze partij opgedragen zou worden geheime inlichtingen aan een buitenlandse mo gendheid te vetstrekken. De Semarangse „Locomo tief" vertelt, volgens de Nieuwe Crt., het volgende van het transport van de leden der Commissie voor Goede Diensten en hun gezelschap door Neder landse militairen van Ka- lioerang naar Djocja: „In totaal moesten twin tig mannen en vrouwen, onder wie zich ook Dou- wes Dekker met vrouw en kind bevond, naar Djocja worden overgebracht. De dames en heren bleken niet zo erg op deze ver huizing te zijn gesteld, want dit betekende, dat zij hun prettig paradijs, hun bungalows, tennis banen, zwembad, moes ten verlaten en dat er een eind gekomen was aan hun gezellige lunches, coektailparties en gere gelde dansavondjes. De ontstemming was dan ook vrij algemeen. Slechts de Belgische gedelegeerde, de heer Herremans, ontving de Nederlandse militairen vriendelijk en beleefd. De Australiër Critchley evenwel had nogal wat noten op zijn zang. Toen hij openlijk onbeleefd werd tegenover een Ne derlands officier, maakte deze hem er op attent, dat men Nederlandse officie ren op een andere toon diende aan te spreken. O.a. richtte Critchley zich aanvankelijk slechts via zijn secretaresse tot de met het transport belaste officier. Tijdens het ont ruimen van de huizen der diverse delegaties kwamen onze militairen steeds weer voor de pijnlijke si tuatie te staan, dat het ene lid nog meer bagage wilde meevoeren dan het andere. Ten slotte bleek de bagage uit vijf ton goe deren te bestaan, voor het grootste gedeelte bestaan de uit Bols, whisky, Hei- neken's bier (brewed in Holland)sport-utensiliën, etc. Verder werden mee gevoerd drie papegaaien en twee honden." „De Locomotief" schrijft of half elf ging men dan naar het conferentiehuis, een idyllisch huisje, dat behalve het dak en de vloer geheel uit glas be staat. Per dag confereer de, althans verbleef men, ongeveer een half uurtje in dit huisje. Om een uur of elf ging men elke dag een stevige borrel in het hotel drinken en na het eten werd een middag dutje gedaan. Na dit dutje ging men tennissen of de volgende bijzonderhe den over het hotel Kali- oerang: „De manager heeft het een en ander medege deeld over de levenswijze en de dagindeling van deze Commissie, die, naar zij beweerde, steeds inge spannen naar een vreed zame oplossing zocht van de geschillen tussen de republiek en Nederland. Deze manager, die tussen haakjes een zwager bleèk te zijn van Hatta, vertel de het volgende: De diverse delegaties hadden elk een prachtig huis in de heuvels tot haar beschikking, 's Mor gens stonden de heren en de dames niet al te vroeg op en na het ontbijt bleef men altijd nog een gehele tijd onder het genot van een kopje koffie gezellig over koetjes en kalfjes praten. Enfin, om een uur andere sport beoefenen, 's Avonds was er altijd feest met veel drank en dansen. Aan lekker eten en drank (behalve de reeds hierboven genoem de dranken, beschikten de „diplomaten" nog over de nodige kisten met di verse soorten wijn) had het gezelschap nog nooit te kort gehad. De maand rekeningen van de heren waren dan ook alle even hoog: tienduizenden gul dens waren hiermede ge moeid. De inrichting van de huizen was luxueus. De tuinen voor de bun galows en de plantsoenen in Kalioerang waren (zijn) keurig verzorgd en prach tige personenwagens en jeeps stonden de heren en dames ter beschikking om een autotochtje over de zich door het bergland slingerende asfaltwegen te maken." Trygve Lie heeft te Lake Success me degedeeld, dat hij zal onderzoeken welke stappen de UNO zou kunnen on dernemen om in China de nationalisten en de communisten tot een vergelijk te bewegen. Hij verklaarde te zullen over wegen of de UNO goede9 diensten zal kunnen bewijzen bij de pogingen tot herstel van de toestand van vrede in China. Vijf Italiaanse doktoren zijn door de H Congregatie der Riten benoemd om wonderen te onderzoeken, welke aange voerd worden ais argument voor zalig verklaringen en canonisaties. Dit werd gisteren in Vaticaanstad bekend ge maakt, aldus meldt A. P. Prof. Riccardo Galeazzilisi, de lijfarts van Z. H. de Paus, zal voorzitter van de nieuwe commissie zijn waarvan de leden benoemd werden door Kardinaal Micara, de prefect van de congregatie. Een raad van doktoren, specialisten in verschillende takken van de genees kunde, zal met de commissie samenwer ken om te komen tot een grondig onder zoek van verschijnselen, welke als won deren worden aangevoerd. Ingeval van wonderen, die in het verleden hebben plaatsgevonden, en waarbij men dus niet meer besghikt over inlichtingen uit de eerste hand, zal de commissie de documenten, die erover bestaan, onderzoeken. De commissie zal rapport uitbrengen aan de congregatie, die de uiteindelijke beslissing zal ne men. In het verleden was de Congregatie der Riten afhankelijk van de rap porten van plaatselijke doktoren en ker kelijke autoriteiten als ergens de mo gelijkheid van een wonder werd aange voerd. De congregatie zond dan een van haar vertegenwoordigers om een onder zoek in te stellen De taak van de nieuwe commissie zal zijn de voorlopige rapporten te bestu déren, en na een diepgaand onderzoek een beslissing te nemén. Er wordt grote betekenis gehecht aan de taak van de commissie, gezien het feit dat er in het Heilige Jaar, 1950, ver schillende processen voor zaligverkla ringen gehouden zullen worden. Even buiten Kediri is een jeep met vier inzittenden, welke niet in colonne reed, vlak voor een boomversperring op een landmijn gereden. Dadelijk daarop werden de inzittenden beschoten met automatische wapenen en tenslotte met steekwapens vermoord. De begrafenis der vier slacht offers, waarvan twee Nederlanders waren, eèn Chinees en een Indonesiër, heeft reeds plaats gehad. Dezer dagen heeft een afdeling der Bandoengse politie in een kampong in het Zuidelijke stadsdeel een vuurgevecht geleverd met een uit vijftien man be staande bende, die bewapend was met Stenguns en minstens drie karabijnen. Het bendelid, dat de stengun hanteerde, werd gewond en gearresteerd, terwijl later nog een ander lid der bende in hechtenis werd genomen. De politie leed geèn verliezen. Het is te hopen, dat de Nederlandse regering de haar thans geboden gelegen heid zal te baat nemen, om op concrete wijze blijk te geven van haar voorne men, voldoening te schenken aan het rechtmatige verlangen der Indonesiërs, om zichzelf te besturen," zo verklaart o.m. Robert Lovett, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken a.i. m een schrijven, dat hij, in naam van Marshall, richt tot de voorzitter van de C.I.O.-vakbond, Philipp Murray. In dit schrijven, dat een antwoord is op een boodschap, waarin Murray de houdm van het state department jegens het In donesische probleem goedkeurt, erkent Lovett „het werkelijk democratische ka rakter van Soekarno's Indonesische re gering en zegt hij, dat de Amerikaanse regering „de Indonesische autoriteiten gelukwenst om hun krachtige actie tegen de communisten." Lovett beveelt het houden van vrije verkiezinge nin Indonesië aan en de op richting van een voorlopige regering, die zou optreden als constituerende verga dering om het. „statuut der Verenigde Staten van Indonesië" op te stellen. In het schrijven wordt gee ngewag ge maakt van Murray's verzoek om alle economische hulp aan Nederland in het bestek van het plan Marshall op te schorten, zolang in Indonesië geen defi nitieve oplosisng is gereikt. Het blad „Pedoman" meldt, dat dezer dagen nog drie republikeinen, die te Batavia huisarrest hadden gekregen, in vrijheid zijn gesteld. Thans is te Batavia alleen nog de directeur van Antara en lid der republikeinse missie naar Oost- Indonesië, onder huisarrest. Naar Reuter, vernéertit heeft het Israëlische kabinet gisteravond in principe het bevel van de Veiligheidsraad tot staken van het vuren aanvaard. Üit gewoonlijk betrouwbare bron werd vernomen, dat het kabinet de minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjértok, heeft gemachtigd een antwoord aan de Veiligheidsraad op te stellen, dat waarschijnlijk deze week naar Lake Suc cess zal worden gezonden. In welingelichte kringen wordt ver klaard, dat het bevestigende antwoord van Israël onvoorwaardelijk zou zijn. In het antwoord zou voorts de verzeke ring worden gegeven, dat het vuren zou worden gestaakt 24 uur nadat het ant woord aan de Veiligheidsraad is over handigd, aldus deze kringen. Trygve Lie, algemeen secretaris der V. N. heeft gisteren voorspeld, dat in 1949 in Palestina vrede zal zijn. Hij deel de verslaggevers mee, dat een oplossing thans meer nabij is dan ooit tevoren, on danks de jongste gebeurtenissen. Men verwacht, dat de nieuwe verzoe ningscommissie der V. N. voor Palesti na in de nabije toekomst zal bijeenko men. Liê heeft Genève als plaats voor de vergadering voorgesteld. De commissie der V. N. voor de Negeb komt Vrijdag te Lake Success bijeen. Groot Brittannië heeft gisteren offi cieel meegedeeld, dat de toestand aan de Palestijns-Egyptische grens ernstig blijft, ofschoon de hoofdmacht van de Israëlische troepen van Egyptisch ge bied teruggetrokken is. De Egyptische regering zal Engeland niet verzoeken overeenkomstig het ver drag van 1936 Egypte te hulp te komen, zo vernam U. P. uit officiële bron. De zegsman deelde mede, dat geen enkele Egyptische regering het Anglo-Egypti- sche verdrag nog zal erkennen, nadat het door Nokrasji Pasja is gedesavou eerd. Een Israëlische militaire woordvoer der deelde gisteravond mede, dat Jood se eenheden 100 km. in Egypte zijn doorgedrongen, daar in de buurt van El Arisj op grote schaal doelen hebben vernietigd en daarna weer op Israëlisch grondgebied zijn teruggekeerd. De ver nielingsoperaties hebben volgens deze woordvoerder drie dagen geduurd. Panama City is met ingang van 3 Ja nuari opgenomen in het West-Indische net der K.L.M. Tweemaal per week zul len de vliegende Hollanders op de dienst CuracaoArubaBarranquilla San José ook op het vliegveld Tocu- men, 15 minuten van Panama City ge legen, landen. Met ingang van 3 Januari j.l. heeft het West-Indisch bedrijf der K.L.M. voorts een dienst geopend naar Barce lona, ongeveer 250 km. ten Oosten van Caracas gelegen. Gp 16 juij van het Maria-jaar 1949 j. te Blois (Frankrijk) een grote basi- iek worden ingewijd, die de naam zal ïagen van „O. L. Vrouw van de H. rieëenheid", en die als zetel zal dienen nJ? Algemene Aartsbroederschap der Weesgegroeten. „Wekte u uw zoon met? „Neen. Om verschillende redenen niet Mijn schoondochter was wat melodra matisch. Ik dacht dat ik haar ergens op het terrein zou vinden, met een revol ver in haar hand. wachtend dat mijn zoon haar die nog net op tijd zou aia?' men. Ik was van plan, haar eens de waarheid te zeggen." „Hoorde u de motor, toen u de gara ge passeerde?" Alice Gould wachtte. „Ik passeerde de garage niet, kolonel Primrose. Ik liep om het huisje van mijn dochter heen. Ik dacht dat ik iemand hoorde in de tuin van mrs. Latham en ik dacht dat het Sandra wel kon zijn. Ik dacht dat ze misschien weer naar de club was gegaan om te dansen en juist terug was gekomen. Ze dansen tot drie uur." Ze plooide met haar fijne vingers de zoom van haar zakdoek. „Toen ik niemand zag in de tuin, gooide ik een steentje tégen hét raam van Grace Latham. Ik werd wat onge rust. Ik dacht dat zij me kon helpen, Sandra te zoeken. Ik stel erg veel ver trouwen in Grace." Ze glimlachte charmant tegen me. Er lag te veel verborgen betekenis in die vriendelijke woorden om me veel ge noegen te doen, maar ik glimlachte te rug. zo goed ik kon. „Ze bleek al op te zijn. Zij had de motor gehoord. Mijn gehoor is met meer zo scherp als vroeger.' Kolonel Primrose keerde zich tot mij. „Wat deed u op, mrs. Latham.' U ging toch zeker naar bed om een uur. „Sheila, mijn hond, hoorde iemand in de tuin en maakte me wakker,zei ik. „Zag u iemand?" „Ik vrees van wel," zei ik met een wrang glimlachje. „Het spijt me, maar ik geloof, dat ik u zag. mr,.Dikranov. Als ik een kanon had afgeschoten had ik hen niet meer kunnen verbazen. Behalve mr. Dikranov zelf. .Hij boog. „Ik vroeg me af. of u me gezien had, mrs. Latham," zei hij kalm. „Kijk toch niet zo verschrikt, vrienden. Ik liep wat buiten, omdat ik niet kon slapen. Ik hield mrs. Latham's huis van 't laantje, uit voor dat van mr. Bishop en zag mijn vergissing pas toen ik er dicht bij was. Ik had iets tegen mrs. Latham moeten zeggen, maar ik was er niet zeker van dat ze me gezien had en ik wou haar niet laten schrikken." Hij boog weer voor me. Het verhaal leek me een klank van geloofwaardig heid te hebben. Ik keek kolonel Prim rose aan. Hij hield zijn hoofd schuin en zijn ogen waren aandachtig saamgekne- pen. Hij keek niet Paul Dikranov of mij aan, maar Rosemary. Ze was opeens zo wit als een doek geworden, en haar grijze ogen waren strak op haar verloofde gevestigd. Rose mary was bang dat was alles wat ik kon bedenken. Ze was bleek van angst. Jim Gould deed opeens een stap naar vorën, met een donkere blos op zijn gezicht. Ik weet niet wat er ge beurd zou zijn, als er geen plotselinge afleiding was gekomen, zó verrassend, dat we Rosemary en Dikranov en Jim vergaten. Sergeant Bucks ijzeren gezicht ver scheen in de deur. „Pardon, meneer," zei hij. Kolonel Primrose stond vlug op. „Wat is er, Buck?" Dit heb ik gevonden, meneer.' Hij hield iets omhoog, verpakt in een helgekleurd humoristisch blad. Kolonel Primrose nam het voorzichtig aan en opende het. Het was de nieuwe schroefsleutel die Jim Gould gisterochtend gekocht had bij Toplady en waamee ik hem daar gezien had. Sergeant Buck wees met een grote duim naar het uiteinde ervan. „Daar is ze mee geslagen, meneer. D'r zit bloed en haar op. Ik hëb 'm op een plank gevonden onder papier. Er staan de vingerafdrukken van een vrouw op." Ik staarde er ontzet naar. Ik wist na tuurlijk, dat de vingerafdrukken van mij waren. Kolonel Primrose stond lang te staren naar de bruine met haren bekleefde vlek op het glimmende ijzer. De ogen van alle mensen in die stiüe kamer, wa ren er strak op gevestigd. Ik wou zeg gen: „Die vingerafdrukken zijn van mij," maar mijn keel was te droog. Het was of iemand het woord „Moord" in felle rode letters op de witte stucmuur van Alice's kamer had geschreven. „We hebben het haar en de grootte van de wond al vergeten, meneer," zei sergeant Buck. Kolonel Primrose keek de kamer rond. Hij zei later, dat ieder gezicht daar stond geheel los van lichamen of kleren zeven afzonderlijke en com plete portretten en geen er van druk te de minste verbazing uit. „Ik besefte heel goed, dat jullie allemaal wisten dat Sandra Could vermoord was, van het begin af aan." De gedachte, die, geloof ik, de over hand in ons had, was, dat de beste kaart die we hadden weteh uit te spelen te gen het dikke mannetje en zijh granie ten lijfwacht zijn lijfwacht, filosoof en vriend, noemde hij hem eens, noeweJ sergeant Buck zich het „factotum" van de kolonel noemde was getroefd. Rodman Bishop wendde zijn blik van die schroevendraaier af. Hij staarde koppig de kolonel aan. „U kunt toch niet Sandra's eigen be wering wegredeneren, dat ze besloten was een eind aan haar leven te maken, kolonel Primrose," zei hij. „Ook vind ik, dat iedereen, die een mogelijk motief mocht hebben om Sandra Gould te ver moorden, feitelijk een volkomen af doend alibi heeft." Hij keerde zich tot zijn dochter. „Is het juist dat jê naar je kamer ging toen je thuis kwam om half een?" Rosemary knikte werktuigelijk. „Ik dronk nog een borrel met Dikra nov," ging mr. Bishop door „en verliet hem bij zijn deur om kwart voor één. Dat zijn ze allemaal," zei hij. „Alstu blieft." Ze waren het niet allemaal, dacht ik dadelijk. Andy Thorp en Lucy Lee Thorp waren er niet bij. En nog wel een dozijn andere mensen, die öandrr had den kunnen vermoorden, óók n Maar er was nog iets, dat nog erger was. En kolonel Primrose zag het na tuurlijk dadelijk. Hij pakte de schroevendraaier weer in en gaf hem aan sergeant Buck. „Het interesseert me, u te horen spre ken over de mensen die een mogelijk motief konden hebben om Sandra Gould te doden," zei hij langzaam, „en daar alle aanwezigen stilzwijgend bij in te sluiten. Mag ik vragen wat voor motief u zelf bijvoorbeeld kon hebben? Of Dikranov! Mr. Bishop kleurde van boosheid. Hii zweeg, en kolonel Primrose buitte zijn winst niet uit. Hij stond op, gaf Alice Gould én Jim een hand en ging weg met zijn sergeant. Buck's brede stijve rug was niet aanmoedigend. Maar ik ging heel gauw daarna. Ro semary ging met me mee. Geen van ons beiden zei iets toen we langzaam het pad afgingen, naar het gat in de heg. Het is moeilijk te praten met iemand, die je vroeger erg goed gekend hebt, als je niet zeker meer weet, hoe hij denkt over belangrijke kwesties. (Wordt vervolgd) De correspondent te Canberra van de Sydney Morning Herald schrijft heden, dat het besluit van de Australische re gering, om niet een der ministers naar de conferentie te sturen, wordt uitge legd als de wens van de Australische regering om Australië niet vast te leg gen indien er op die conferentie beslis singen worden genomen, die op de bui tenlandse politiek van Austalië een in grijpende invloed zouden kunnen heb ben. Er heerst zegt deze correspon dent te Canberra het gevoelen, dat de steeds sterker wordende critiek op het feit, dat Australië zich in de In donesische kwestie van het standpunt der Verenigde Staten en van Engeland verwijdert, de Australische regering ertoe heeft bewogen, in deze zaak een voorzichtige houding aan te nemen. In een commenatar op het Australische besluit heeft de waarnemende leider van dc oppositie, de heer E. J. Harrison, ge zegd, dat deze daad van Australië om een delegatie te zenden naar New DeJhi, het toppunt van diplomatieke waanzin is en bovendien gevaarlijk. Hij achtte het de eerste stap tot het neerhalen van het Eurpese bolwerk, dat nu nog bestaat tussen Australië en de Aziatische com munisten. De minister van Verkeer en Water staat deelt mede. dat desgevraagd door de R.V.I. ontheffing van het Zondags rijverbod kan worden verleend op Zon dag 13 Maart a.s. aan houders van plaatsbewijzen voor de interland voet- balwedsrijd NederlandBelgië, van en naar het Olympisch Stadion te Amster dam. Bij "uitreiking van een onthcf- fingsbewijs wordt het entree-bevis van de aanvrager aan de achterzijde van een stempel van de betreffende R.V..I voorzien. Woensdagavond werd de bekende 400- meter-baan van Hamar officieel geopend met enkele schaatswedstrijden, waaraan ook een aantal Nederlanders deelnam, o.a. Kees Broekman. Toen men in een gesprek met Broek man de aandacht vestigde op het feit dat hij zojuist de 500 meter in 46.3 sec. had gereden, waarmede zijn persoonlijk record van St. Moritz werd geëvenaard, verklaarde de Westlander dat hij zich reeds uitstekend in vorm voelde, al was hij er van overtuigd, dat hij er nog lang niet was. Hij zou nog meer gaan trainen vcior de korte afstand en dan zou Dolf van der Scheer bij zijn aankomst in Da vos, ongeveer half Januari, er nog wel meer aan gaan schaven. In training is hij op de 3000 meter, en dan nog wel op natuurijs op het meer, onder de 5 minuten gebleven, sneller dan de tijd van 5 min. 9.6 sec., welke hij Zondag j.l in een wedstrijd had gemaakt. Broekman zal nog aan enkele wed strijden in Noorwegen deelnemen en op 13 Januari te Eskilstuna in Zweden rijden. Voor de eerste maal konden de rij ders, die in Hamar trainen, op een 400- meter-baan rijden, aangezien weers- en andere omstandigheden tot nu toe belet hadden, het ijs in gereedheid te brengen. Op de 500 meter kwam Broek man tegen Hugne Pettersen uit die in 45.8 see. won tegen 46.3 sec. De snelste tijd werd gemaakt door de Noor Sjoeste- land met 44.5 sec., gevolgd door de Zweed Bolmstedt met 44.9 sec. en zijn landgenoot Blomgrens met 45.4 sec. Ooi: Jan Breed reed mee op deze afstand en noteerde 48.3 sec., terwijl Kees Kor- tenoever er 50.8 sec. over deed. Zaterdag 8 Januari begint te Bever wijk het elfde Hoogoven-schaaktour - nooi. Nadat de Toitfn ooi-commissie en kele maanden geleden er in was ge slaagd een internationale ere-groep sa men te stellen. zijn hierin inmiddels weer enige wijzigingen gekomen. Reeds is gemeld, dat Lod. Pruis niet zou meespelen. Thans is ook bericht van verhindering ontvangen van N. Cort- lever en Kramer. In hun plaats zijn nu bereid gevonden deel te nemen dr. K. M. Bergsma uit Rotterdam en J. G. Baay uit Haarlem (kampioen van Ba tavia). De ere-groep zal derhalve be staan uit H. Golombek. Engeland; A. O'Kelly de Galway. België; Paul Schmidt. Estland; dr. S. Tartakower, Frankrijk; R. G. Wade. Nieuw-Zeeland; J. G. Baay: dr. K. M. Bergsma; F. Hen- neberke; Th. D. van Scheltinga en ir. H. van Steenis. De uitslagen van de zesde ronde van het tournooi te Hastings zijn Konig— sir George Thomas 10; Rossolimo Tylor 10; WOodFairhurst afgebr.; MühringWade 10; WinserSchmidt De "stand luidt: 1. Rossolimo 5 punten; 2. Konig 4 punten; 3. Schmidt 31punt; 4. Wood 3 punten en 1 afgebr. partij; 5. Mühring 3 punten; 6. en 7. Winser en sir George Thomas elk 2/ punt; 8. Fair hurst 2 punten en 1 atgebr. partij; 9 Wade 2 punten; 10. Tylor 1 'A punt De derde testmatch tussen Zuid-Afri ka en Engeland, die te Kaapstad werd gespeeld, eindigde in een draw. Na drie test-matches heeft Engeland thans de leiding. De eerste werd door de Engelsen gewonnen, terwijl de twee de en de derde testmatch beide in een draw eindigden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3