Herhaalde belofte ZONNIGE BERICHTEN OVER SINAASAPPELEN BUITENLANDSE INMENGING KAN HERVORMING VERTRAGEN Java is niet geschikt voor guerilla Schrik en benauwenis in Sovjet-sector HONGAREN NAMEN DE WIJK NAAR MÜNCHEN Tot hoofd en hart Indonesië komt heden in Veiligheidsraad Voor eind April 5 pond, misschien zelfs 8 pond per persoon Daily Telegraph" over Koninklijke rede Leimena en Djuanda te Djocja Het weer Vlucht voor communistische terreur Piloot vermomde zich met een valse haard Het Kortenhoefse drama VRIJDAG 7 JANUARI 1949 BUREAUX van redactie en administratie v 72ste JAARGANG No. 24352 Indonesië, Atlantisch Pact en Ruhr-kwestie besproken Door Stikker en Spaak Cochran naar Manilla VRIJE MANDARIJNEN Wederom brand in huize Padua Besprekingen van dr. Drees Brief van Lovett gunstig teken? Houding van V. S. verandert SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21545 Abonnementen 20600 Postgiro 145460 Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogta- Ingezonden mededelingen duDbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, I 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. rniet mis te verstane woorden heeft H.M. Koningin Juliana gisteren de belofte herhaald, welke Hare Ko ninklijke Moeder reeds in 1942 had ge- •daan, maar welke nu, na zes jaren, duidelijke gestalte heeft aangenomen, namelijk dat er een vrij en souverein Indonesië zal komen. In de zeer nabije toekomst de Koningin sprak als haar wens uit binnen weinige weken zal een belangrijke mijlpaal op de Weg naar de beloofde souvereiniteit be reikt worden door de instelling van een federale regering, onlangs reeds aange kondigd in het besluit „Bewind Indo nesië in Overgangstijd". Het zal de taak dezer federale regering zijn de overgang naar. een nieuwe rechtsorde mogelijk te maken, en vrije verkiezingen voor te bereiden. De Koningin sprak tenslotte de hoop uit, dat spoedig de Souvereine Staten van Indonesië werkelijkheid zul len worden. Het is goed, dat aan de vooravond van een nieuwe bijeenkomst van de Veilig heidsraad deze dingen nogmaals duide lijk gezegd worden. Weliswaar behoren zij de gedelegeerden bekend te zijn, om dat onze regering het buitenland her haaldelijk van deze plannen op de hoog te heeft gesteld, uit de jongste zitting van de Veiligheidsraad is maar al te duidelijk gebleken, dat sommige mo- Sendheden in de Nederlandse beloften tot dusver weinig vertrouwen gesteld hebben. Daarom was het een voortref- telijke gedachte op dit ogenblik, bij Jhonde van de Hoogste Autoriteit in den ^de, H. M. de Koningin zelve, nogmaals 6,1 voor heel de wereld de na- druk op te leggen, dat Indonesië vrij en Uverein zal worden. Wanneer de Vei ligheidsraad nu nóg geen waarde blijkt te hechten aan deze plechtige belofte, die bovendien op het punt staat ver werkelijkt te worden, dan kan men bij deze internationale instelling alleen nog "laar spreken over onwil van begrijpen e" kwade trouw jegens Nederland. Gelukkig valt er in de internationale i^rs de laatste dagen een kentering ten SUnste van de Nederlandse houding te bespeuren. Men begint blijkbaar in te Zien, dat het zeer onbillijk is, zich er van af te maken met de simpele, overi gens volkomen onjuiste, stelling, dat Ne derland imperialistische neigingen heeft en het kolonialisme in Indonesië wil handhaven. Het buitenland bemerkt, dat de problemen hier buitengewoon ge compliceerd zijn en ooggetuigen consta- thans, welk een farce de Repu bliek van. Djocja eigenlijk was. Moge deze kentering thans doorzetten en voor de Wereld blijken uit een hou ding van de Veiligheidsraad, welke ge tuigt van begrip en vertrouwen in Neder- tend, opdat hij niet, zoals tot dusverre, °nze pogingen om een nieuwe rechtsorde te vestigen zal remmen, maar veleer bevorderen, omdat deze pogingen uit eindelijk immers ook strekken tot be veiliging van de wereldvrede. Naar aanleiding van het bezoek van ?W. Stikker aan minister Spaak deelt het socialistische blad „Le Peuple" me de, dat minister Stikker zijn Belgische collega op de hoogte zou hebben ge bracht van de toestand in Indonesië en Jan de ontwikkeling, welke met betrek- ?i"g tot deze aangelegenheid in de toe komst te verwachten is. De beide minis ters zouden eveneens hun gemeenschap pelijke houding met betrekking tot het Atlantisch pact hebben bepaald. Boven dien zou van gedachten gewisseld zijn ever het Duitse probleem en' in het bij- Zonder over de vragen die rijzen met betrekking tot de vestiging te Londen Jjan een internationaal bureau voor de huhr. Met betrekking tot het permanente tfbretariaat, dat in het accoord over de vjhhr wordt voorzien, zouden België en federland gemeenschappelijk optreden, Cbeinde hierin een adequate vertegen woordiging te krijgen. Tevens zouden de ??re" Stikker en Spaak de problemen besproken hebben, die verband houden "iet de Europese Unie. Pe Veiligheidsraad zal heden, Vrijdag- •biddag, om 15 nur plaatselijke tijd (21 Nederlandse tijd) te Lake Success opnieuw bijeenkomen ter behandeling Va» de kwestie-Indonesië. -jP® Ver. Naties hebben gisteren offi- v .®cl bekend gemaakt, dat India en Pa veten het plan voor een plebisciet over fj-ashmir hebben aanvaard. De volks- ernming zal moeten uitmaken of Kash- lr bij India of Pakistan moet komen. In Djocja neemt het normale leven weer zijn gewone gang. Een kijkje op de bekende Mahoboro-straat. Na de radiorede van Koningin Juliana, karta" schrijft de correspondent van de aldus de Daily Telegraph in het hoofd artikel van vandaag, moet het zeker voor een ieder, behalve de slechtgezinde of de met opzet dove, moeilijk zijn de Neder landse politiek in Indonesië te laten doorgaan voor een poging om Westers imperialisme met geweld opnieuw op te leggen aan een onwillig Oosters volk. Het blad vervolgt: „Zoals H.M. duide lijk maakte, gaf zij een bevestiging van de meer dan zes jaar geleden in een gelijke radiorede door Koningin Wilhel- mina afgelegde belofte van een vrijwil lige doch duurzame vereniging van In donesië met Nederland op voorwaarde van gelijkheid. Het is niet de fout ge weest van de successieve Nederlandse regeringen of van het Nederlandse volk, dat de Japanse bezetting, gevolgd door anarchie waaraan herhaaldelijk door buitenlandse inmenging steun is ver leend deze ontwikkeling langzaam heeft doen gaan." Refererend aan het verlangen van de Koningin naar de instelling van een verantwoordelijke plaatselijke Indonesi sche regering binnen enkele weken, via welk overgangsbestuur men hoopt de souvereine Staten van Indonesië tot stand te brengen, op basis van verkie zingen, welke regering de gewenste Unie met Nederland kan vormen, zegt de Daily Telegraph. „Had de Nederlandse regering niet, onder invloed gelijkend op pressie van de V.N. en van de gematigde opinie in eigen land, vele maanden lang voorbeel dig geduld geoefend, dan zouden deze wensen en hoop misschien veel eerder, dan thans mogelijk is; vervuld zijn ge worden. Wanneer de huidige politiek van herstel van de orde. gepaard aan de federale hervormingen, belemmerd zou worden door voortdurende in menging van buiten-af, dan zou het tot stand brengen van gunstige om standigheden voor een Oosterse Unie van Indonesië en Nederland vertraagd worden. Nu heden de Veiligheidsraad bijeen komt mogen de betrokken regeringen zich wel afvragen, niet of zij een wet tig recht tot interventie hebben en dit wordt betwist doch wat haar doel is. Is het, de vorming van vrije Oosterse Staten aan te moedigen, die in staat zijn de wereld wederom te voorzien van onschatbare voorraden voedsel, rubber en olie? Of is het, in tegendeel, om de Nederlanders te straffen voor het ingevoerd hebben van beschaving en democratische ideeën in een groot achterlijk gebied en deze weldaden te vervangen door een terug glijden naar primitieve anarchie, waar in het banditisme zal tieren onder de naam van nationalisme en millioenen ter plaatse zullen verhongeren, terwijl de rest van de wereld te kort heeft?" Onder de titel „Vrede te Djokja- Naar aanleiding van persberichten, volgens welke de republikeinse minis ters Leimena en Djuanda zich naar de bergen in Oost-Java hebben begeven om deel te nemen aan een guerilla-rege- ring, verneemt Aneta van militaire zij de, dat deze beide republikeinse minis ters zich nog te Djocja bevinden, waar zij een beperkte vrijheid hebben. Hedenochtend in alle vroegte is het Amerikaanse lid der C. v. G. D., Coch ran, in een Amerikaanse C 47 uit Ba tavia naar Manilla vertrokken. Van Manilla zal Cochran met een lijntoestel doorreizen naar Washington. De verschijning van het republikein se dagblad „Berita Indonesia" te Bata via, is voor onbepaalde tijd verboden. Te Batavia verschijnen thans nog de re publikeinse bladen „Merdeka" en „Pe- doman". .Times" uit Djocja o.m.: Het was te begrijpen, dat Djocja, tot voor kort hoofdstad van de republiek, die twintig millioen onderdanen zou hebben, in zeven uur tijd geheel kon worden bezet door de Nederlanders. De Indonesiërs hadden blijkbaar nooit de mogelijkheid van een actie met para chutisten en luchtlandingstroepen over wogen. Het is moeilijker zich een be grip te vormen van de verbazingwek kend vreedzame toestanden, die thans heersen in de stad, waar gedurende drie jaren de bevolking onderworpen was aan hevige, opzwepende, nationalisti sche propaganda. De brigade, die Djocja bezette, verloor nog niet één dode per dag. Gedurende de nacht komt nog wel enig schieten van sluipschutters voor en verscheidene nachten gele den drong een gewapende bende door tot het stadscentrum. Op alle hoofdwegen rijden zonder onder breking convooien. De Indonesiërs hebben volop de tijd gehad om hun krachten te hergroeperen, doch tot op heden zijn er absoluut geen te kenen van een aanval van gue rilla's, waarmede zij in hun propa ganda gedreigd hebben. Opvallend is het gedrag van de per soonlijke lijfwacht van Soeknmo, een élitekorps, dat bestaat uit vijftig enthou siaste jongelieden uit het leger en de politie. Blijkbaar op bevel van Soekarno boden zij geen weerstand aan de Neder landse troepen, die hem en de andere republikeinse leiders arresteerden; de leden van de lijfwacht werden in arrest gesteld en aan het werk gezet bij een Nederlands bataljon. Na enige dagen werden zijn in vrijheid gesteld. Een Ne derlands kapitein gaf hun een adres van de Welfare en zeide hun zich behoorlijk te gedragen. Zij gingen direct terug naar hetzelfde bataljon om te verzoeken of zij daar weer tewerkgesteld konden woruen. Incidenten als deze geven de bezoeker het gevoel, dat, ofschoon vele Indone siërs de vrijheid wensen, weinigen het waard vinden daarvoor te sterven. Nederlandse commandanten vertrou wen, dat de pacificatie van de nieuwe gebieden niet moeilijk, noch kostbaar of langdurig zal zijn. Zodra zij hun basis veilig gesteld hebben, verspreiden de troepen zich over het land om rovende benden van ex-soldaten en bandieten op te vangen. De grootste van deze benden wordt geschat op een totaal van onge veer 400 man, hetgeen, naar de mening van mijn Nederlandse militaire zegsman, „werk voor een peleton" is. Deze benden zijn geconcentreerd jn het berggebied langs de Zuidkust en op de hellingen van vulkanen, doch Java is een zó dicht bevolkt land, dat. zoals in de afgelopen oorlog bleek, het niet geschikt is voor voortgezette guerilla-strijd. De waarheid is. dat de Engelsen een veel hardere taak heb ben om 400 communistische bandieten in Malakka op te ruimen dan de Ne derlanders bij hun optreden tegen 400.000 bewapende Indonesiërs. Indonesiërs luisteren vol belangstel ling naar de gisteren door H. M. Ko ningin Juliana over de Indonesische kwestie uitgesproken radiorede. (Van een onzer speciale verslaggevers) Zonnig is het Zuiden en zonnig de berichten, die wij vandaag over de Zuidvruchten ontvingen. Vóór eind April mag ieder Nederlander rekenen op een toewijzing van 5 pond sinaas appelen. Loopt alles mee, dan is het zelfs mogelijk, dat ons 8 pond zullen geworden en in ieder geval kan men er staat op maken, dat gerekend vanaf gisteren, de dag, dat weer voor het eerst een bonaanwijzing bekend is ge maakt minstens nog 4 maal achter een, elke 14 dagen, een bon zal worden gepubliceerd. Dat is goed nieuws en de basis daar voor wordt gevormd door een aantal handelsverdragen, dat er ons borg voor staat, dat uit Spanje, Italië, Palestina en Suriname glanzende, zachte Zuid vruchten in groten getale ons land zullen binnenkomen. Niet, dat wij hiermee zouden willen beweren, dat alles voor oorlogs is. Mijn hemel, neen! Voor de oorlog hadden wij practisch het gehele jaar de beschikking over Zuidvruchten, nu echter alleen in deze wintermaan den, tot en met April, die het seizoen vormen voor de Zuidvruchtenteelt. Uit Spanje dan verwachten wij in deze periode 15 millioen kilo. Boven dien hebben wij een optie op nog 5 mil lioen kilo, en als de prijzen op de we reldmarkt voor Nederland geen onge lukkige wending nemen dat is dan die meevaller, welke wij boven be doelden dan bestaat er een rede lijke kans, dat nogmaals 20 millioen kilo zoete Spaanse sinaasappelen ons deel zullen worden. Verschrikt u daar van niet! Veertig millioen kilo mag enorm veel schijnen, maar als u weet, dat voor de distributie van 1 pond per persoon telkens bijna zes millioen kilo nodig is, ook al omdat onder si naasappelen nogal veel rot wil voorko men, dan schrompelt dat getal al aar dig ineen. En bovendien, deze laatste 20 millioen Spaanse sinaasappelen zijn nog lang niet zeker! Het is daarom maar goed, dat wij niet alleen op Spanje zijn aan gewezen, ook Italië levert ons, en wel 5 millioen kilo, per trein aan te voeren. Palestina sluit de rij met een leveran tie van 12% millioen kilo heerlijke, zoe te, grote Jaffa-appelen. Hierbij is wij weten het Su riname vergeten, doch dat is opzette lijk. Want deze leverantie hangt, eer lijk gezegd, nog een beetje in de lucht. Zij kan mee- en tegenvallen, doch u Het huishoudelijk leven in Berlijn ^ozzia's in Berlijn. Bewoners van West-Berlijn, betrapt op het bezit van West- het ernstige stroomtekort trad de scher- Duitse marken, worden door de communistische politie weggevoerd. pe gasrantsoenering in. Om negen uur 's avonds werd het gas voor West-Ber lijn afgesloten. De rantsoenering zelf was echter zo streng, dat men zich niet de weelde kon veroorloven 's morgens bij het ontbijt een kopje surrogaatkoffie te zetten. Het gasrantsoen was nauwe lijks toereikend om het middagmaal te bereiden. Aan het koken van was kon niet eens gedacht worden. En dan bleef de bereiding van het eten nog een kruis weg voor de huisvrouw door de geringe gasdruk. Daar Berlijn een vrouwenoverschot heeft van niet minder dan 500.000 zielen, zijn honderdduizenden vrouwen in het bedrijfsleven werkzaam, al hebben zij ook een gezin en kinderen te verzorgen. Van tienduizenden zijn de mannen niet uit de oorlog teruggekeerd of bevinden zich nog steeds in krijgsgevangen schap. Deze vrouwen moeten voor zichzelf en hun kinderen zorgen. Komen zjj 's avonds van fabriek of kantoor thuis, dan wacht hun een berg huishou delijk werk. Eten moet gereed gemaakt worden, er moet worden gewassen, gestreken, versteld. Gebrek aan licht maakt dit alles vrijwel onmogelijk. Bij een kaarsvlammetje of een petroleumlichtje kan men geen kousen stoppen of ander huishoudelijk werk verrichten. Dit alles blijft liggen, of de huismoeder moet haar nachtrust opofferen. Van drie tot vijf uur wordt stroom gegeven en zij moet in deze twee nachtelijke uren trachten nog zoveel mogelijk aan kant te doen. Er zijn verschillende beroepen in Ber lijn die zich gedwongen zagen van de nacht een dag te maken. Zo vertelde een tandarts mij: „Iedere nacht sta ik tegen drie uur op om patiënten te hel-, pend. Gapend, moe, met slaperige ogen kemen zij binnen en vallen in de wacht kamer dikwijls weer in slaap. De be handeling van een patiënt heb ik tot twintig minuten beperkt. Ik kan er dan vijf tot zes per nacht helpen." Ook de kapper moest nachtwerk gaan verrichten. Het eeuwig vrouwelijke laat zich nu eenmaal niet onderdrukken, ook niet door een blokkade. De Berlijnse besteedt veel zorg aan haar uiterlijk, zij is er dan ook niet voor teruggeschrok ken 's nachts naar de kapper te gaan voor een watergolf of permanent. „Ik laat de radio maar wat spelen, zegt de Berlijnse Figaro, „om mijn klanten uit de slaap te houden." Op mijn vraag of hij 's nachts ook mannen knipte, ant woordde hij lachend: „Neen 's nachts ontvang ik alleen dames Ik twijfel er trouwens wel aan, of de man zoveel voor verfraaiing van zijn uiterlijk zou over hebben. Vergeet niet, mannen zijn in Berlijn een schaars artikel. Hij krijgt de vrouw zijns harten wel zonder zijn nachtrust voor haarknippen op te offe ren." Ernstiger werd het gebrek aan stroom natuurlijk in de ziekenhuizen. Het Ro bert Koch-ziekenhuis moest een beroep doen op de Berlijnse bevolking om pe troleum ter beschikking te stellen. De chirurgen werkten 's nachts, doch deze tijd was te kort om alle operaties te ver richten. Zij behielpen zich dan met pe troleum- en carbidlampen. Men behoeft zich sléchts een ogenblik in te denken, wat aan een verpleging van honderden patiënten verbonden is, om te begrijpen, voor welke problemen de ziekenhuizen in de Westelijke sectoren van Berlijn zich reeds geplaatst hebben gezien. Naast De Sovjets vinden het communisme het enige heilbrengende systeem en vin den het dwaas toe te staan, dat andere systemen dit communisme bedreigen. Dit standpunt van het Sovjet-Russische hoofdkwartier, Karlshorst, veronderstelt, een absolute controle van het gehele leven der burgers. Deze controle is in de Sovjet-sector van Berlijn overal merkbaar. Nauwelijks is men de Bran denburger Tor gepasseerd, of men voelt in een geheel andere wereld te zijn bin nengetreden. Het is er onvriendelijk, onbehaaglijk. Men voelt zich niet op zijn gemak. Het is er slordig en romme lig Oost-Europa kondigt zich hier reeds aan. De West-Berlijners vermijden de Sovjet-sector zoveel zij dit kunnen. Ge allieerden ziet men er practisch nooit. Men heeft het gevoel, niet beschermd te zijn en ieder ogenblik te kunnen worden opgepakt. Men let op zijn han delingen en laat dingen na, die men waarschijnlijk gerust had kunnen doen. In de vrees van de West-Berlijners voor de Sovjet-sector zit misschien wat over drevens. Zij hebben echter reeds tien tallen opzienbarende staaltjes meege maakt, die hen geen risico meer doen nemen. Men verdwijnt eenvoudig en niemand hoort nog iets van de verdwe nen persoon. En dit is inderdaad niet erg behaaglijk. Gedurende een demonstratie op het Plein der republiek vóór de uitgebrande Rijksdag vroeg ik enkele arbeiders, waarom zij zich zo eensgezind tegen de Sovjets verzetten. Zij namen hierdoor toch grote offers op zich. Hun antwoord was kenmerkend. „In 1932," zo zeiden zij, „waren wij te traag en te onver schillig om ons te verzetten en onze me ning openlijk kenbaar te maken. Wij lieten de straat aan de bruinhemden. Nu hebben wij echter geleerd. Wij we ten, wat het betekent, vrij te zijn. Deze vrijheid willen wij niet meer opgeven en wij zijn bereid haar te verdedigen. Wij willen het initiatief niet meer aan de communisten laten. Zij hebben de zaak der arbeiders verraden en trachten ons te dwingen onder het juk der die» tatuur. Om dit te verhinderen, doen wij gaarne afstand van wat extra voedsel en brandstoffen, ook al hebben wij dit nog zo broodnodig. De fout van 1932 mogen wij niet meer herhalen. Anders zal het spoedig weer te laat zijn." Deze woorden, geven te denken. Zij bewijzen, dat de Berlijner uit het verleden heeft geleerd en deze les voor de toekomst met wil vergeten. De strijd in Berlijn werd begonnen om beginselen en het is de fout der Sovjets geweest te menen, dat deze strijd door het bieden van stof felijke voordelen te hunnen gunste kon worden beslecht. In deze verwachting werden zij door het verzet der Berlijners wel bitter teleurgesteld. Ontleend aan heC dezer dagen bij het Ned. Boekhuis te Tilburg verschenen boek van Harold French „Ik was achter het ijzeren gordijn", waaruit wij gisteren eveneens een excerpt publiceerden. Voor de tweede maal in enkele maan den tijd is er Woensdagavond brand uitgebroken in een der bijgebouwen van de psychiatrische inrichting „Huize Padua" te Boekei. Ofschoon de brand spoedig ontdekt was, kon men niet ver hinderen, dat er wederom een grote partij hooi en stro en talrijke gereed schappen verloren gingen; 24 stuks vee konden worden gered. Twee koeien liepen brandwonden op en twee kal veren moesten worden afgemaakt. I Eerzucht is een macht, die vele I 1 mensenlevens vernietigt. j doet er in ieder geval goed aan, reke ning te houden met de mogelijkheid, dat U op één bon, deze meer gelige vruchten zult moeten betrekken. En nu wij toch bezig zijn, ook iets over een paar andere Zuidvruchten. Uit Italië komen nog, dat behoort bij die 5 millioen kilo, rond 700.000 kilo mandarijnen. Deze zijn niet gebonden aan de distributiebepalingen, zelfs de prijs is vrij, en wie ruim geld en gele genheid heeft, kan zich er dus naar hartelust van voorzien. Dat zelfde geldt, gedeeltelijk althans, voor de citroenen. Daarvan levert alweer Italië rond 2 millioen kilo, en ook dat behoort weer onder het totaal van 5 millioen kilo, en ook hiervoor bestaan geen distributiebepalingen, alleen is de prijs gefixeerd. Tenslotte de bananen. Na al die zon, wordt dit een regenbui. De bananenim- port n.l. is bedroevend. Hij vergt dol lars en die, U weet het, bezitten wij niet. Ergo is men nu nog bezig de kin derbon van vorig jaar Februari te ho noreren, en als dat klaar is, zegt men, komen de bananen vrij. Zowaar, wat is dat heerlijk: vrije bananen, die er niet zijn. Maar kom, lieve lezer, versomber niet. Met 5 pond sinaasappelen in het vooruitzicht is er reden voor glanzend optimisme. Tenzij Uw beurs natuurlijkMaar och, sinds Joekes.... Verwachting tot Zaterdagavond: Meest zwaar bewolkt met later in het Noord-Westen van het land plaatselijk enige lichte regen. Aan de kust krachtige, overigens meest ma tige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon; 8.46—16.47; Maan: 12.21—L42. Gisteravond heeft minister Drees ten pa- leize in Batavia zijn eerste bespreking gehad met de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon en diens adviseurs. Vrijdagochtend heeft dr. Drees een vergadering bijgewoond van de voorlopige federale regering, waar aan eveneens werd deelgenomen door Jhr. Michiels van Verduynen. Morgenavond zal dr. Drees aanzitten aan een diner met het Bataviase corps consulaire. Inmiddels is uit Medan te Batavia aangekomen de Wali Negara van Oost-Sumatra, dr. Mansoer, met de commissaris van de Kroon. dr. M. Brou wer. voor het houden van politieke bespre kingen. Zoals de minister-president dr. W. Drees gisteren bij zijn aankomst op het vliegveld van Batavia meedeelde, heeft de K.L.M.-Constellation, waarmee de reis van Amsterdam naar Batavia werd uitgevoerd, tussenlandingen ge maakt te Malta, Sjarjah en Bangkok. Ter verduidelijking van dit bericht deelt de K.L.M. mede, dat de Constellation op haar tocht via deze route buiten het grondgebied van de landen India, Pa kistan en Birma om heeft gevlogen. De Britse militaire regering in Duits land heeft maatregelen aangekondigd tegen de Duitse arbeiders, die de ont manteling van staalfabrieken in Bochum hebben getracht te beletten. Zij verdre ven o.a. twee Britse officieren uit de fabrieken. „Wij ontvluchtten de voortdurende communistische terreur", dat waren de woorden van de piloot van een Hongaar se machine, die Woensdagavond in München landde. De piloot, kapitein Jamos Majoros, deelde telefonisch aan A. P. de dramati sche geschiedenis mee hoe hij en zijn anti-commnnistische vrienden hun ont vluchting uit Hongarije in elkaar 'gezet hadden. „Het was bijna helemaal mijn idee", zei Majoros. „Het was voor mij een kwestie van leven of dood om er uit te komen. De communisten hadden op dracht gegeven mij te arresteren". Majoros, die twee maanden geleden de geheime IT°"gaarse politie had weten te ontvluchten, zei dat hij gezocht werd wegens anti-communistische activiteit. Hij was een voormalig piloot van de Hongaars-Russische luchtvaartmaat schappij, maar was ontslagen. „Ik besloot het land te verlaten Ik kwam in aanraking met een voormalige collega, kapitein Milos Kuhn. Hij sloot zich bij mijn complot aan en wij praat ten er met verschillende vrienden over. Wij spraken af elkaar in Pecs (in Zuid- West Hongarije) te ontmoeten. Ik had mij in de bossen verstopt, maar de meeste van mijn vrienden waren in hun huizen. Zij gingen rustig weg, namen af scheid van hun kennissen alsof zij de volgende dag weer uit Pees zouden te rugkeren. Het toestel was een tweemotorige machine van de Hongaarse nationale luchtvaartmaatschappij. Passagiers en bemanning vertelden, dat de vlucht reeds jn April van het afgelopen jaar beraamd was. De vlucht werd zo uitgevoerd, dat alle passagiers van elkaar geloofden, dat zij heel onschuldige reizigers wa ren, hoewel allen het land uitwilden. De piloot vertelde, dat hij zich ver momd had met een valse baard om in het bezit van het toestel te komen. Vier Januari om 10 uur steeg het lijn- vliegtuig op voor de gewone vlucht van Pees naar Boedapest. Iedereen had een kaartje. Mijn vriend kapitein Kuhn stond aan de contröle. Ten einde aan boord te kunnen komen en de politie te ontwij ken, deed ik een valse baard aan en reisde onder een andere naam. Wij wa ren met zijn vijfentwintigen: dertien mannen, negen vrouwen en drie kinde ren. Twintig passagiers zaten in het complot hoewel vele van onze vrien den elkaar niet kenden. Wij haalden de navigator en de boordwerktuigkundige over zich bij ons aan te sluiten. De an dere drie mensen kenden wij niet. Toen De oude stenen van de tempel, die on geveer duizend jaar voor Christus in Dodoni ter ere van Zeus werd gebouwd, vormen voor de regeringstroepen Man de Grieks-Albanese grens een prima uitkijkpunt. De geringste activiteit van guerillabenden kan onmiddellijk van kier uit worden waargenomen. wij in München aankwamén, zeiden zij, dat zij naar Hongarije wilden terugke ren. Een van onze vrienden werd uit een ziekenhuis gesmokkeld. Hij lag daar met pleuritis en werd aan boord van het toestel gebracht. Een van de vrouwen was secretaresse van de Turkse ambas sade in Boedapest. Zij stond voortdurend onder toezicht van de politie, omdat zij voor een vreemde mogendheid werkte. Onder de mannen bevonden zich een dokter, twee ingenieurs, twee voormali ge Hongaarse legerofficieren en een bankdirecteur. Nadat wij opgestegen waren, stelden wij de andere leden van de bemanning op de hoogte evenals de drie passagiers, die niets met ons te maken wilden hebben. Tussen Pecs en Boedepest nam ik het stuur over en gingen wij op München aan. Dat was van te voren afgesproken. Onderweg hadden wij niet de minste pech en wij kwamen na 2 uur en 50 minuten aan. Wij werden onmiddellijk gevangen genomen en door de Amerika nen ondervraagd." Majaros vertelde, dat hij een bekende piloot in Hongarije was. Hij verklaarde, dat hij het toestel heeft gevlogen, dat in September 1944 een geheime Hongaarse missie naar Napels bracht om te trach ten met het hoofdkwartier te onderhan delen over een wapenstilstand. De Duit sers bezetten Hongarije toen nog. De brief, die de wnd. minister van buitenlandse zaken der V. S., Lovett, gisteren aan de leider der Cl.O., de heer Murray, heeft geschreven, wordt in gezaghebbende kringen té Washington beschouwd als .een belangrijke en prin cipiële verklaring der Amerikaanse bui tenlandse politiek, aldus meldt de diplo matieke correspondent van Aneta. Men acht het opmerkelijk, dat het State Department Murray 14 dagen op antwoord heeft laten wachten, geduren de welke periode er te Washington drukke interdepartementale besprekin gen zijn gehouden. Het leek mogelijk, dat de brief van Murray een eerste stap zou blijken te. zijn in de richting van een algemene Amerikaanse boycot. Het State Department heeft in deze echter grote voorzichtigheid betracht en Murray blijkbaar niet geantwoord, voor dat de politiek van het State Depart ment ten aanzien van de Indonesische kwestie volkomen was gekristalliseerd. Dit heeft ten eerste het gunstige ge volg gehad, dat de vakverenigingen geen onberaden stappen hebben be gaan, welke hadden kunnen leiden tot een aanzienlijke verscherping van de toestand. Ten tweede is de Amerikaan se politiek thans inderdaad gekristalli seerd in een vorm, die vrijwel onmoge lijk zou zijn geweest, voordat de Neder landse troepen de actie hadden ge staakt De volkomen aanvaarding door Lo vett van de Nederlandse verzekering dat het streven naar rust en orde in Indonesië en de vorming van onaf hankelijke en democratische verenigde staten van Indonesië, de Nederlandse beweegredenen zijn, wordt hier opge vat als de logische consequentie van het verloop der gebeurtenissen. De waarde dezer aanvaarding en het uitspreken van de hoop, dat de Neder landse regering thans op concrete wijze blijk zal geven van haar bedoeling, om de rechtmatige politieke aspiraties der Indonesiërs te bevredigen, worden bo vendien nog vergroot door het feit, dat' volgens welingelichte kringen het State Department tot deze nieuwe houding is gekomen va een breedvoerig overleg met het ministerie voor nationale de fensie en andere Amerikaanse rege ringsinstanties. Niet ver van de plaats, waar op de Kortenhoefse Plas de omgeslagen boot is gevonden, heeft men gistermiddag het lijk gevonden van de 44-jarige J. Bleyer uit Kortenhoef, een der jagers, die Dinsdagavond bij de eendenjacht op de Kortenhoefse Plas om het leven kwamen. Het stoffelijk overschot vertoonde geen sporen van geweld. Als doodsoorzaak kon men verdrinking vaststellen. Naar het stoffelijk overschot van de heer O. van Dijk uit Den Haag wordt nog gezocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1