STAD EN OMGEVING WOLLEN JERSEY Twee dodelijke ongevallen berecht Tégen Bronchiiigj "ABDUSIROOPJ Keert de kans voor R.K. elftallen? DEM ontvangt HRC De „Groote Beer" gearriveerd BELASTINGFORMULIER ONJUIST INGEVULD Lectuur TROU W-AUTO'S Het postverkeer met Indonesië MARIASTICHTING VIJFTIG JAAR 25 jaar onderwijzer aan St. Bavoschool Asfalteringswerken in Haarlems straten per me,er' 50 Resp. twee en drie maanden hechtenis geëist MIEP DENKT, Winnaars sportprijsvraag Rode-Kruispaviljoen Santpoort t -VRIJDAG 7 JANUARI 1949 PAGINA 2 Geert enkele viering ST. AUGUSTINUS Katholieke onderwijzers gaan feestvieren Jaarfeest „St. Deus Dedit" „Winfried" Rijwieldiefstal IJzeren hek trof dame Wat de N.Z.H. zal bekostigen ZANG EN VRIENDSCHAP Wederom ontvangen TEXTIELHUIS GEN. CRONJÉSTRAAT 62-64 Sociëteit voor Ouden van Dagen Aanrijding S port-agenda HVB-programma PAARDENSPORT Balinese dansavond Liquidatie in vergeüord&rd stadium HEEMSTEDE Kerstavond Ongeval Leerdam-glas Ed. Kimman en Co. 30 jaar ZANDVOORT Prijsvraag Stichting sport en toerisme Jaarverslag Wit-Gele Kruis De Zuid-Boulevard Opening politiebureau Benoemd JBJb* Lezers klimmen in de pen „Voorraadvorming' ons land Republikeinse vliegboot verongelukt Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam Op 15 Mei 1899. dus vijftig jaar ge leden, werd zoals gemeld de Maria- stichting plechtig ingewijd. De opening geschiedde in Juli d.a.v. Naar wij ver nemen zal dit jubileum niet gevierd worden, daar men in 1946 het feit, dat de Zusters Franciscanessen van Salzkot- .ten zestig jaar in Haarlem gevestigd waren om zich te wijden aan de wijk en gezinsverpleging, herdacht. In 1896 kon aan architect A. Bru- n;ng de opdracht gegeven worden een voorlopig bouwplan van een ziekenhuis te ontwerpen. In 1898 werd met de bouw begonnen en begin Mei 1899 kon den vijftien zusters haar intrede doen. Was het aantal patiënten in 1900 nog slechts 200, binnen vijf jaar klom het tot 700. Daarom kwfm in 1906 een nieu we vleugel tot stand. Een jaar later werd de andere vleugel gebouwd. In 1918 vond een algehele reorganisatie plaats met een grote verbouwing en uit breiding. In 1929 moest opnieuw naar nieuwe zalen uitgezien worden. Vandaag viert de heer W. Smits de dag. dat hij 25 jaar als onderwijzer aan de Sint Bavoschool in de Eemstraat ver bonden is. Vanmorgen heeft pastoor A. P. van Eeden te zijner intentie in de kerk van O. L. Vrouw van Zeven Smar ten een H. Mis opgedragen, waarbij alle leerlingen van de school tegenwoordig waren. Daarna was er een ontbijt in de pastorie, waaraan de jubilaris en het personeel van de Sipt Bavoschool aan zaten. De voorzitter van het schoolbe stuur. pastoor Van Eeden, sprak de feesteling toe en dankte hem voor zijn trouwe dienst en plichtsbetrachting. Twee jongens uit de klas van de heer Smits zegden een gedicht op en boden bloemen aan. Het schoolhoofd, de heer A. L. Peeters, huldigde de jubilaris na mens het onderwijzend personeel en overhandigde hem een electrische pen dule. Om half twaalf kwamen de leer lingen van de school in het gymnastiek lokaal bijeen, waar zij werden onthaald op een filmvoorstelling. De afdeling Haarlem en omstreken van het Katholiek Onderwijzersverbond in Nederland werd op 4 December 1894 opgericht. Het gouden jubileum viel dus in de donkerste tijd van ons nationale leven. Daarom heeft men het elfde lustrum aangegrepen om een feest te vieren. Zondag 9 Januari zal een ker kelijke herdenking plaats vinden en daarna zullen in een wereldlijke viering ook oor en maag samenwerken om alle geneugten te consumeren. In 1894 telde de afdeling 10 leden, nu ver over de 200. Als inzet van het nieuwe jaar kwam de afdeling Haarlem van de R. K. Land- arbeidersbond „St. Deus Dedit" in het Krelagehuis bijeen ter viering van het jaarfeest. Dit jaarlijks gebeuren had deze keer een bijzonder feestelijk accent, doordat verschillende leden tevens hun 45-, 40- of 25-jarig lidmaatschap vierden. De bondsvoorzitter, de heer v. d. Ploeg, sprak de jubilarissen met een hartelijk woord toe, waarbij hij o.a. wees op de noodzaak én de grote waarde van de katholieke organisaties, ,en hij noemde deze oude getrouwen een sieraad voor de K.A.B. Het FijnhoUts cabaretensemble nam het verdere deel van de avond op zich en bracht een vlot programma, dat de feeststemming verhoogde. Een gezellig samenzijn besloot deze genoeglijk^ en geslaagde avond. Zondag 16 Januari organiseert de R-K- Haarlemse tafeltennisver. „Winfried" haar jaarlijks tafeltennistournooi met deelname uit de afdelingen Haarlem, Den Haag. het Gooi, Amsterdam en Hollands Noorderkwartier. Deze afde lingen omvatten de gehele provincie Noord- en Zuid-Holland. Er zal gespeeld worden op 46 tafels in het Krelagehuis, Leidsevaart te Haarlem. Evenals vorig jaar worden ook nu weer 500 a 600 deel nemers verwacht. In de maand Augustus van het vorige jaar werd uit een rijwielstalling op het Plein een rijwiel gestolen. Thans is ge bleken. dat de dader de 29-jarige rij wielmonteur J. S. is. Hij heeft de fiets laten verkopen voor f 60 aan een ze kere P. Deze verkocht hem door aan een rijwielhandelaar, die het rijwiel af leverde aan een klant. Van deze klant een meisje, is de fiets tenslotte weer gestolen, toen ze hem eind Augustus- begin September in Zandvoort in een bunker stalde. Dit meisje wordt ver zocht zich bij de politie temelden. Een 56-jarige Hillegomse! juffrouw die om 18.15 uur gisteravond in de Tempeliersstraat uit de tram uit Am sterdam wilde stappen, deed daartoe zelf het ijzeren hek in de tram om hoog, doch zij duwde dit hek niet ge noeg opzij. Het gevolg hiervan was, dat het hek even later weer naar beneden kwam en op de wang van de dame te recht kwam. Tamelijk ernstig verwond werd Zij per auto naar de Mariastich- ting vervoerd. Men .decide ons mede, dat de dame had moeten wachten, tot dat de conducteur het hek had openge daan. Tengevolge van de opheffing door de N.Z.H. van haar tramlijn 1 en de in- bedrijfstelling van het autobusnet moeten verschillende bestratingswerken worden uitgevoerd. Daaromtrent hebben B. en "W. van Haarlem met genoemde maatschappij onderhandelingen gevoerd, waarbij overeengekomen is, dat de maatschappij voor haar rekening zal nemen: a. het asfalteren van die weg- oppervlakten, waar de gemeente geen aansluitende vlakken vernieuwt (b.v. Jansweg en zuidelijk gedeelte Gier straat); b, een derde gedeelte van de kosten voor asfaltering van die opper vlakten, welke zonder opheffing van de tramlijn niet zouden vernieuwd wor den, maar wat nu door verwijdering van de rails noodzakelijk is; c. de kosten verbonden aan de uit te voeren wer ken als gevolg van het opbreken van de tramrails, voorzover die werken moeten worden uitgevoerd binnen 1.25 M. uit de as van de trambaan; d. de kosten verbonden aan de verbetering van de situatie tussen de Kleine Hout weg en de Hertenkamplaan. Ten aanzien van de betaling van een gedeelte van naar raming f 8.500 der in totaal op f 10.700.geraamde kosten voor de wijziging van het Stationsplein, kon met de N.Z.H. echter geen over eenstemming worden bereikt. Besloten is een voor beide partijen bindend ad vies te doen uitbrengen door drie per sonen, waarvan de maatschappij en de gemeente er elk één zullen aanwijzen, waarna deze twee gezamenlijk een der de persoon zullen benoemen. B. en W. stellen de raad voor het hierop betrekking hebbende ontwerp besluit te bekrachtigen. De dirigent van de Koninklijke Liederta fel „Zang en Vriendschap", Jack P. Loory, zorgt steeds voor grote afwisseling in de programma's. We kregen nu slechts een herhaling Roeske's „Tijdzang" ver der nieuwe nummers te horen: vier Engelse van Morley en Elgar, een goed stuk ro mantische muziek „Das Dörfchen" van Schu bert en „Aanbidding" van Duvosel. Het meest trokken de Engelse werkjes de aandacht en dit zowel door schrijftrant als door uitvoering. Morley en Elgar com poneren muziek, zuiver geïnspireerd door de tekst en, alhoewel niet gemakkelijk, prak tisch voor koor. Bijzonder viel de veelal mooie stemmenloop, enigzins contrapuntisch, op. Dirigent Loory voelt dat genre zeer goed aan en beeldt de tekst fraai uit. Een hoogtepunt bereikt hij hierin met het tere „It' Oh!" van Elgar. Alleen deed het strak gehouden metrum in Morley's „Round around" iets onnatuurlijk aan. Aldus geleek het meer op een marcheren dan op een dwalen door een dwalen. .Aanbidding" werd behoedzaam en zo correct mogelijk gezongen. Door nog niet volkomen technische beheersing kon blijk baar de volle aandacht nog niet aan de voordracht worden gewijd. Schubert's compositie deed het daaren tegen bovenmate goed. Men zong ze dan ook warm-gevoelvol zonder enige overdrij ving en met evenredige samenzang. Daar enboven was in dit werk de koorklank, ook bij de tenoren steeds lofwaardig. Iets wat we niet kunnen zeggen van „Aanbid ding" en „Tijdzang". De eerste tenorpartij dient te worden versterkt met enige hel dere, frisse stemmen, opdat de forte-zang in hoge ligging stralender moge uitkomen. Maar ondanks dit alles, toch een extra compliment voor de treffende karakterise ring van „Tijdzang". Als solisten traden op Annie Woud en Sas Bunge. Liederen van een voornaam kunstgehalte werden door Annie Woud zo sierlijk en smaakvol mogelijk vertolkt. En deze waren niet alleen van buitenlandse Purcell en Wolf Ferrari maar ook van onze beste Hollandse componisten: Wa genaar en Zweers. Pianist Sas Bunge speelde werken van Schumann en Brahms op artistieke wijze. Bij deze pianist bespeurt men niets van technische problemen en van bepaalde eigen inzichten. Men hoorde als het ware geen Sas Bunge, doch Schumann en Brahms. Dus eerst de schepper, dan de herschep per! Voor alle werken werd grote aandacht betoond. Men gaf telkenmale blijken van ingenomenheid met de praestaties van di rigent. koor, solisten enz., vooral niet te vergeten de voortreffelijke begeleidster van Annie Woud, Emmy van Eden. OL. KOOP. in rood en donkerblauw 170 cm breed, 8 Yj punt Een Haarlemse slager had in het na jaar van 1945 een aangiftebiljet van de belastingen ontvangen. Bij invulling gaf hij een'te laag bedrag op, dat hij in de jaren 1941-1945 verdiend z'ou hebben. Hiervoor had hij zich gisteren voor de Haarlemse Rechtbank te verantwoorden, waar hij het hem ten laste gelegde vol ledig toegaf. Ter sprake kwam bij de behandeling van deze zaak ook het feit. dat de slager effecten gekocht en verkocht zou heb ben. maar noch van de effecten zelf noch van de eventuele opbrengst ver klaarde hij zich iets te herinneren. Het betrof hier een bedrag van f 10.000, maar alle pogingen van president en officier om te weten, waar het geld ge bleven was, stuitten op een schijnbaar apathische onwetendheid van verdachte. De officier vond het hele geval nogal ernstig, maar wilde rekening houden met het feit, dat verdachte een blanco strafregister had, zelfs op economisch gebied, hetgeen voor een slager een zeldzaamheid betekende. Hij eiste een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden. Uitspraak over veertien dagen. Enige tijd geleden wezen enkele ouden van dagen in ons blad op het ontbreken van een lokaliteit, waar zij bij elkaar zouden kunnen komen om een pijpje te roken en een praatje te maken. Zij deden dat voor kort o.a. in de hal van het station en het postkantoor. Thans-ver nemen wij, dat de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers er in geslaagd is een lokaal te vinden in de Lange Margarethastraat 13. De „Sociëteit van Ouden van Dagen" zal Maandag 10 Januari om 10 uur 's morgens geopend worden. De U.V.V. roept alle oudjes. die interesse voor dit experiment hebben, op om deze sociëteit Maandag, Woensdag en Vrijdag van 9.30 tot 12 uur en van 1.30 tot 5 uur te bezoeken. Langs het Spaarne ter hoogte van perceel 90 ontstond een aanrijding tus sen een 11-jarige wielrijdster, die van links naar rechts de weg overstak, en een onbekend gebleven wielrijdster, die vanaf de Melkbrug in de richting Turf markt ging. Het meisje kreeg een fechteronderbeenbreuk en werd na ter plaatse door de O.D. te zijn behandeld naar het Grote Gasthuis pvergebracht. Getuigen van het ongeval worden ver zocht zich bij de politie te melden. Hier zijn een paar opvarenden van de „Groote Beer". De gezichten van deze Jantjes tonen wel hoe prettig zij het vinden weer in Nederland te zijn. Gistermiddag kreeg de Haarlemse Rechtbank twee dodelijke ongeval len te behandelen, die beide in November 1948 op de Rijksstraat weg gebeurd waren. Het eerste was dat van de 22ste November, waar bij de motorrijder A. tengevolge van de opgelopen verwondingen in het ziekenhuis St. Jan de Deo overleed. In de vroege avond van de bewuste dag reed de 66-jarige schillenophaler H. K. uit Haarlem met zijn paard en wagen op de Rijksstraatweg 'in de rich ting van de stad» De wagen was echter niet verlicht, en toen de man bij de Jan Luikenstraat wilde oversteken, werd hij niet opgemerkt door de motorrijder, die met normale snelheid in de richting Santpoort naderde. Een botsing was vrijwel onvermijdelijk, maar de motor rijder wilde nog naar links uitwijken, kwam met de achterzijde van de wagen in aanraking en verloor vermoedelijk daardoor de macht over zijn stuur. Hij kwam terecht onder een uit de tegen overgestelde richting komende vracht auto, waarbij de motor in brand vloog en de man zware verwondingen opliep met het bovenvermelde noodlottige ge volg. Wegens het veroorzaken van dood door schuld had zich gisteren te ver antwoorden de schillenophaler, die de Rechtbank bezwoer de motorrijder in het geheel niet te hebben zien aanko men. Behalve, dat er zich geen licht op de wagen bevond, verweet de president verdachte, dat hij de weg schuin was overgestoken, waarop deze antwoordde, dat zijn hit altijd erg traag was. „Dat is een reden temeer om de weg recht over te steken". Zoals later ook de getuigen ver klaarden, was de schillenophaler na het gebeurde vari zijn wagen gestapt, had even gekeken en was toen weggereden. Toen de politie hem ging halen, zat hij een koe te melken. De man zeide echter eerst meegeholpen te hebben de branden de motor te blussen en dat hij daar na van schrik maar naar huis was gegaan. Alle getuigen gaven vrijwel eenzelfde lezing van het geval. De bestuurder van de vrachtauto had nog geprobeerd naar rechts uit te wijken, maar dat mocht niet meer baten. Tegen de 29-jarige Haarlemse koop man J. B. is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij in Haarlem-Noord liep te venten met nylonkousen) Hij had ze voor f 10 per paar in Amsterdam ge kocht en deed ze hier weer voor f 11 en zonder punten van de hand. Los het vastzittende slijm op. verzacht de snijdende, scheurende pijn van het veelvul dig hoesten, zuiver Uw luchtwegen met de snel en krachtig ingrijpende, onschadelijke dat e«* na de feestdagen wel behoefte bestaat aan een pittig gerecht. Daarom van Mevr. Lotgering-Hille- brand een recept voor: KNOLSELDERIJ (gestoofd) 1 grote selderijknol, 1 kg. prei, zout, peper 25 gr. boter, aardappelmeel. Schil de in plakken geeneden knol, snijd er blokjes van. Snipper de schoongemaakte prei en kook belde samen met heel weinig water en zout pl.m. 20 min. gaar Schud de groente at en toe om. Voeg boter en wat peper toe, stoof dg groente 10 min. en bind zo nodig het vocht met wat aard appelmeel. Selderpknol is ook gebakken heel lekker. Kook daarvoor de plakken pl.m. 15 min., wentel ze door paneermeel en bak ze in hete boter Goed voor een vleesloze dag Gesmoorde selderjiknol in blokjes gesneden en opgediend met. «en saus van bouillon, bloem en boter is een pittige winter groente. De eerste Zondag van het nieuwe jaar is voor de R.K. elftallen over het al gemeen gunstig geweest. Zoals bekend waren de resultaten op de laatste Zon dagen van het vorige jaar niet bijster verheugend, maar er bestaat thans weer een redelijke grond dat de kans ten gun ste van onze clubs zal keren. In afdeling 3 A van district I bijv. is WE weer aan de kop gekomen en nu is het zaak voor de club uit Wijk aan Zee om geen puntje meer te verspelen. WE treft het echter niet a.s. Zondag, want om Vitesse op eigen veld een nederlaag te bezorgen daarvoor is heel wat nodig. Het is echter een van de .aatste moeilijke klippen welke WE krijgt te omzeilen en wanneer deze las tige strijd inderdaad wordt gewonnen, dan zijn we met de badplaatsclub een eind op de goede weg. ADO uit Heems kerk heeft ondertussen ook nog een kleine kans en dat zou een goede kans worden wanneer WE verliest en de Heemskerkers zelf van Zilvermeeuwen winnen. Het zal er spannen in Heems kerk, waar we ADO zeker wel een kansje op beide punten durven geven. In Beverwijk is de ontmoeting DEM Pu hl. Centr. Bur. v. d. Tuinb.veilingen. (Adv.) Haarlem: HaarlemXerxes, OG Olympus, SchotenHFC, DCOTerras vogels. Heemstede: RCHUVS, EHSDe Pionier. Hoofddorp: ETONAS. Halfweg: HalfwegZSGO. Bennebroek: BSMDocos. Hillegom: HillinenTYBB. Lisse: LisseLugdunum. Noordwijkerhout: WSBRouwkoop. Bloemendaal: DSSSDZ. Santpoort: VelsenCoal Beverwijk: DEMHRC. Kinheim- Furmersteyn, WBDCO. Heemskerk: ADO—Zilvermeeuwen. Castricum: VitesseWE. HRC echter verreweg de belangrijkste. DEM heeft in 3B nog een zeer klem kansje en nu de club op bezoek komt, welke in deze afdeling de minste verlies- punten heeft, moet het voor de Wijker club een stimulans zijn juist in deze strijd het beste beentje_yoor te zetten en de volle buit te veroveren. DEM zou zich zelf en ook z'n stadgenoot Kinheim daarmee een groot plezier doen, We wachten maar af. Bij de vierde klassers krijgt DSS het lang niet makkelijk tegen SDZ, maar waarom reeds aan het resultaat wan hopen? DSS heeft al eens meer voor een verrassing gezorgd. Voor Onze Gezellen keerde de kans verleden week ook al en nu dienen de Gezellen er toch voor te zorgen dat zij zelf niets meer verspelen. Dé concurrenten kunnen best nog eens struikelen en dan staat OG klaar om de leiding over te nemen. Daarom a.s. Zon_ dag een zege op Olympus. NAS krijgt het in Hoofddorp tegen ETO niet ca deau, maar moet toch in staat worden geacht deze strijd tot een goed einde te brengen. In district II gaat TYBB de lastige uit wedstrijd spelen tegen Hillinen. De Hil- legommers zijn in het bekende hoekje gekomen waar in de regel de meeste sla gen vallen, zodat TYBB op een warme ontvangst dient te rekenen. Maar juist deze wetenschap zal TYBB de nodige kracht geven om ook deze ontmoeting te winnen, in welk geval de positie aan de kop der ranglijst er weer iets beter op zou worden. Vooral omdat de overige concurrenten elkaar misschien gaan af maken. Want wat zal HBC doen bij Roo- denburg? De Heemstedenaren hebben, evenals trouwens hun tegenstanders, nog een behoorlijke kampioenskans, zodat de verliezer zich vrijwel als uitgeschakeld kan beschouwen. Een zege krijgt dus dubbele betekenis. We vertrouwen er op dat HBC de sterkste zal zijn. En wat doet SJC bij RKAVV? Voor de club uit Noordwijk zou het er donker gaan uit zien wanneer deze ontmoeting wordt verloren. En daar is wel enige kans op omdat RKAVV aan een felle eindspurt is begonnen. We houden het echter op een puntenverdeling. De kansen van onze R.K. clubs m de vierde klasse zijn sterk gedaald, maar het verschil is zo gering dat er elke week iets anders gezegd kan worden. Onze clubs zouden weer gaan meetellen wanneer zij alle met de winst gingen strijken. En is dat nu zo onmogelijk7 VVSB heeft het misschien nog het moei lijkst tegen Rouwkoop, maar BSM kan thuis van Docos winnen en heeft Lisse niet zoveel zelfvertrouwen thans gekre gen om nu ook maar van Lugdunum te i winnen? Resultaten van Zondag 2 Januari le prijs (ƒ15): J. L. Denkelberg, Vin- kenstraat 57, Haarlem (N.) 9 pnt; 2e pr. 10)M. v. d. Linden, Kon. Wilhelmina- laan 15, Ouderkerk aan de Amstel, 8 pnt; 3e pr. (ƒ7.50): P. v. Gulik. Kwartel straat 49, Amsterdam, 8 pnt.; 4e pr. 5)A. Wijker, Zanderstraat 39, IJmui- den, 8 pnt.; 5e pr. (ƒ5): Jan Peperkamp, Nieuwland 11, Uitgeest (N.H.), 8 pnt.; 6e pr. (ƒ2.50)): R. Driessen, Berkenlaan 14, Bloemendaal, 7 pnt. De prijswinnaar met 7 punten werd geloot uit 64 inzenders met 7 punten. IA: DIO 2—Geel Wit, ADO 2—HFC 3, Haarlem 3aKinheim 2, 1B: Nw. Vennep Haarlem 4. 2A: Halfweg 2Hoofddorp Boys, Rip- perda 2DCO 2; 2B: WE 2Stormvo gels 3, VVB 3—WH, Kennemers 4— Schoten 3, SVYWaterloo 2, Haarlem 5 VSV 4; 2C: ETO 2—RCH 6; 2D: Haar lem 6—Schoten 4, Beverwijk 3—TYBB 3, OG 2Ripperda 3, Stormvogels 4 Velsen 3, Kinheim 3—DIO 3. 3A: BSM 2—Hillinen 3; 3B: WE 3— ADO 3, Kinheim 4—DEM 3; 3C: TYBB 4—DIO 4, Haarlem 9—THB 4; 3D: DCO 3Halfweg 3, NAS 2Haarlem 8; 3E: Haarlem 7—IEV 3; 3F: Schoten 5—RCH 8, HFC 6Spaarnestad 2. 4A: IEV 4—Kinheim 5, ADO 5—VVB 5, 4B: Concordia 3Vog.zang 2, v. Nis pen 2—Hoofddorp - B. 3; 4D: HFC 7— HBC 5; 4E: DIO 6—Velsen 6, HBC 8— VI. Vogels 4; 4F: HBC 6Heemstede 3; 4G: EHS 5—DSOV, HBC 7—Haarlem 12; 4H: NAS 3—WH 3; 41: OG 5—Sp.stad 4, HFC 9—DSS 4. Jeugdafd. A: DEM aADO a, Kinheim a—Kennemers a; B: TYBB aEDO a, Z'meeuwen aDSS a. Junioren: G: DSOV a—HBC f; H: DEM e—ADO c; J: TYBB d—DSS c, HBC e—TYBB f, DSS d—HBC d, TYBB eOG c, Geel Wit bGeel Wit c. Adspiranten: D: Hoofddorp B. a—Con cordia a; I: BSM bHBC c; L: DSS c- Velsen f; M: DEM h—ADO c; P: TYBB k—DSS e, Geel Wit d—DSS f, TYBB h— TYBB j, TYBL i—TYBB g. Zaterdag 8 Januari worden des namid dags in de manege aan de Linnaeuslaan de dressuurwedstrijden gehouden om de Mr. Dr. J. J. M. Nobach-beker. Deze wisselbeker wordt voor het eerst na de oorlog weer verreden ei\ is bestemd voor de juniores. Een dozijn combinaties gaf zich op. Met een tweetal springnummers wordt de middag besloten. Op een desbetreffende vraag ver klaarde verdachte, dat zijn gehoor en gezicht niet zo goed meer waren, maar dat hij al jaren met paard en wa gen reed. In zijn requisitoir noem de de officier de handelwijze van K. roekeloos en onvoorzichtig, vooral daar men toch weet, dat het steeds gevaar lijk is op wegen voor snelverkeer. Hij wilde wel geloven, dat verdachte on der de indruk was en geen onverschil lige houding ten opzichte van het ge beurde aannam. Hij eiste tegen hem een onvoorwaardelijke hechtenis van twee maanden. In zijn pleidooi bracht de verdediger, mr. A. Brandsma, naar voren, dat alle anderen op de weg de schillenophaler wel zagen, maar alleen de motorrijder niet, terwijl er toch op een afstand van achttien meter een brandende lantaarn stond. Hij vroeg zich af, of ook de motorrijder dan geen schuld had, zoals ook de vrachtauto waarvan de chauffeur overigens geheel onschuldig was hierbij ingeschakeld kon worden. Hij concludeerde tenslotte dat zijn cliënt geen dood door schuld veroorzaakt had, maar wel een over treding van een verkeersregeling had begaan. Hij verzocht de Rechtbank K. vrij te spreken. Bij de behandeling van de tweede zaak sprak de officier in zijn requi sitoir zijn ergernis uit over de roeke loze en schandalige manier van rijden, waaraan de Haarlemmer J. S. zich schuldig had gemaakt en tengevolge waarvan zijn collega De G. het leven had moeten laten. Een dag na het vorige ongeval de 23ste November reed hij met grote snelheid van het Soendaplein de Flo- resstraat in. Juist kwam er een bakfiets de straat uitrijden, zodat S. een bijna haakse hoek moest maken. De G., die zich op de laadruimte van de wagen bevond, werd er af geslingerd en zwaar gewond van de straat opgenomen. Of schoon de verdachte verklaarde, dat hij zijn snelheid getemperd had, wezen verschillende getuigenverklaringen in andere richting. De officier had het vermoeden, dat het een soort plagerij was om De G. bang te maken. Natuur lijk niet met opzet om zijn collega een dergelijk ongeval te laten overkomen, maar de gevolgen waren toch dezelfde. Hij eiste tegen de verdachte een on voorwaardelijke hechtenis van drie maanden en bovendien, dat hem voor de tijd van een jaar de bevoegdheid zou ontnomen worden een motorrijtuig te besturen. De verdediger kon de mening van de officier inzake het roekeloos rijden niet delen en was van mening, dat de schuld voornamelijk bij het slachtoffer lag, dat inplaats van bij de cabine ach teraan op de wagen was gaan zitten, waarvan bovendien zijn cliënt niet op de hoogte was. Hij kon dan ook moeilijk gelóven, dat op grond van deze feiten veroordeling zou kunnen volgen. De Rechtbank bepaalde in beide za ken de uitspraak op Donderdag 20 Januari. Het comité voor Jonge Toonkpnstenaars heeft een dansavond georganiseerd, die ge houden zal worden in de Renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum op Zaterdag 8 Januari des avonds om 8 uur. Bij deze gelegenheid zal optreden de Balinese dan ser I Madé Soeka Ngadja, die niet alleen verschillende dansen zal uitvoeren, doch» ook eigen zang- en fluitcomposities zal la ten horen. Het programma de avond is als première te beschouwen van de reeks van uitvoeringen, die deze grote Balinese artist zal geven zal worden toegelicht door Bernhard IJzerdraat. I Madé Soeka Ngadja is een veelzijdig kunstenaar, die naar Holland kwam om zich de schildertechniek van het Westen eigen te maken. Hij wil als schilder, beeldhou wer, musicus, componist en danser bijdra gen tot een juister begrip van wat in de Aziatische landen aan kunst wordt voort gebracht en hij hoopt door zijn uitvoeringen in Nederland een hechtere band en een betere verstandhouding met Indonesië te kunnen bewerkstelligen. Het troepentransportschip ..De Grote Beer", dat op 13 December uit Tandjong Priok vertrokken is met 850 demobilise- renden aan boord meerde gisterochtend om kwart over negen aan de Javakade te Amsterdam. Ter begroeting waren o.a. aanwezig de chef van dc Generale Staf Luitenant- Generaal li. Kruis. Luitenant ter zee I. C. W. Th. Baron van Boetzelaer, die na mens Hare Majesteit Koningin Juliana de gcrepatrieerden toesprak. Vervolgens 'werden zij verwelkomd door mr. F W. Schokking, minister van oorlog en mi nister van Marine a.i. namens de rege ring. Tot slot sprak Luitenant-Kolonel Pahud de Mortanges namens de Inspec teur-Generaal van de Koninklijke Landmacht, Z.K.H. Prins Bernhard. Hierna zette de Koninklijke Militaire Kapel het Wilhelmus in, waarna de ont scheping kon beginnen. Uitgezonderd de honderd man. die on middellijk naar hospitalen vervoerd moeten worden, gaan de gerepatrieerden ogenblikkelijk na de debarkatie na dat zij in een der loodsen van de K.N. S.M. distributiebescheiden, pakketten e.d. ontvangen hebben in autobussen naar huis. De verzorging en behuizing tijdens de reis waren voortreffelijk geregeld, zo wel voor de vierhonderd zieken, wier aantal tijdens de reis tot een honderd tal terugliep als voor de gezonde mili tairen. Kerstmis en Nieuwjaar is aan boord met luister gevierd. Een extra diner, film- en cabaretvoorstellingen maakten lege dagen voor de jongens goed en ge zellig. „Niet zo als thuis, natuurlijk", vertelde ons een matroos van de Ko ninklijke Marine, die de réis had mee gemaakt, „maar verder best in orde. Ze deden hun best het ons zo plezierig mogelijk te maken" Voor de geestelijke verzorging van de katholieken zorgde kapitein-aalmoeze nier W. C. van Straalen. De reactie van vele militairen toen op 20 Decem ber bekend werd, dat de actie in Indo nesië begonnen was, mag verwonder lijk heten: zij wilden namelijk terug! Bij het aandoen van de havens Port Said en Aden tijdens de thuisreis, is van een vijandige stemming tegen Neder land niets gebleken. In het Rode-Kruispaviljoen van het Pro vinciaal Ziekenhuis te Santpoort is een bijeenkomst gehouden tussen directie en personeel. Daarin werd medegedeeld, dat het sanatorium binnen afzienbare tijd ge liquideerd zou worden. Het personeel werd verzocht zich beschikbaar- te stellen voor een benoeming aan een der inrichtingen voor T.B.C.-patiënten. De geneesheer-direc teur van het sanatorium „Hoog-Laren" wees er op, dat hij nog veel personeel kan ge bruiken. Er zijn thans nog 148 patiënten, maar het ligt wel de bedoeling, dat het paviljoen nu met spoed voor de verpleging van krankzinnigen, waartoe het gebouwd werd, gebruikt kan worden. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben daarop herhaaldelijk met klem aangedrongen. De Kath. Vrouwenbeweging gaf Don derdag in het R. K. Verenigingsgebouw een Kerstavond voor de kinderen van de leden. Mevrouw T. Roordn van Ma- ris vertelde een aardig kinderverhaal, waarna leerlingen van de St. Antonius- school het toneelstukje „De Kerststal van meneer pastoor" opvoerden. De jongens van de St. Aloysiusschool brachten „De smid en deN duivel" ten tonele. Voor de volwassenen decla meerde mevrouw "Roorda „De Zwarte Koning" van de Vlaamse dichter P. Hi- larion Thans, terwijl verder verschil lende Kerstliedjes werden gezongen, op de piano begeleid door mej. Braam. Pastoor A. F. v. Noort sprak tot slot een kort woord tot de jeugd. Men deelde ons mede, dat de actie voor gezinshulp van de Kath. Vrouwen beweging een buitengewoon succes is geworden. De aanvragen om hulp zijn zo talrijk geworden, dat het soms moei te kost direct in alle behoeften te voor zien. Tot nog toe is het bestuur daar echter in geslaagd. Vanmorgen om kwart voor negen ge schiedde op de Javalaan een ongeval. Een meisje, dat vanuit de Haarlemmer meer per paard en wagen naar school ging, sprong plotseling van de wagen. Zij viel daarbij tegen een luxe auto, die juist voorbijreed. Na ter plaatse verbonden te zijn, kon ze haar weg weer vervolgen. Ter gelegenheid van de tentoonstelling van Leerdam-glaswerk in de Kunsthandel aan de Grote Markt, die deze week voor het laatst te bezichtigen is, heeft de heer Leffelaar een avond georganiseerd in restau rant Brinkmann, waar een reportage met lichtbeelden gegeven werd en een bedrijfs film gedraaid over de glasindustrie in Leerdam. Een volle zaal beluisterde de geschiedenis van het glasmaken en bewonderde het pro ces van zand af tot kristallen wijnglas. De avond werd bijgewoond door de heer Co- pier, de artistieke leider van het bedrijf, die van de gedachte uitgaat, dat voor de zelfde prijs van een prul ook een aesthetisch verantwoord artikel gemaakt kan worden. Gisteren heeft de N.V. Ed. Kimman Co. aan de Zijlweg het dertig-jarig be staan van het autobedrijf gevierd. De dag werd begonnen met een plechtig gezongen H. Mis in de Paterskerk aan de Groenmarkt. Daarna vond bij Brinkmann de huldiging plaats van de directeur, de heer J. J. Kimman, mede oprichter der N.V. De oudste broer van de jubilaris, de heer J. H. Kimman, sprak mede namens familie en perso neel, waarna de chef-monteur Van Nes het cadeau van het personeel overhan digde, n.l. een meubelgarnituur voor de showroom. Vervolgens huldigde de di rectie twee jubilarisesn, die van de op richting van het bedrijf af hun krach ten aan de zaak gaven. De chef-mon teur J. P. van Hes en de monteur H. de Rooy ontvingen een couvert met inhoud. Des middags vond in de Kroon zalen een druk bezochte receptie plaats. Na het diner voerde het personeel een revue op, getiteld „Dertig jaar gas en olie." Tegen de fabrieksarbeider M. is pro ces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van een pakje boter en twee eieren van een wagen, die langs de weg reed. De jury, ter beoordeling van de in gekomen inzendingen van de prijs vraag voor de juiste naam van de stich ting voor sport en tourisme, bestaande uit de burgemeester en de heer J. Ni- kerk, directeur V.V.V. Amsterdam, en de heer J. de Jong, secretaris V.V.V. Zandvoort, heeft. Dinsdagmiddag de enveloppen geopend. Naar ons bij in formatie bleek, zijn er 31 inzendingen, doch de jury heeft nog geen beslissing genomen Zuster Hoogenbosch legde in 1948 3716 bezoeken af, assisteerde 21 maal de dokter verleende 9 maal de laatste hulp en verpleegde 24 kraamvrouwen. Uit het magazijn werden 450 artikelen uit geleend. De zuster gaf voorts een moe dercursus aan 33 cursisten en hield enkele lezingen voor de vrouwen-orga nisatie. Het ziet er naar uit, dat de wederop- bouw-activiteit binnenkort zal -worden verlegd naar de Zuid-Boulevard. Dc bouwplannen voor een aantal kleine villa's zijn gereed gekomen en zeer •bin nenkort zullen de eerste aanbestedingen plaats vinden. De dienst vaa publieke werken ontwerpt momenteel de plannen voor de aanleg van de Boulevard zelf. De rioleringswerken worden op 17 Ja nuari aanbesteed. Het ligt in de bedoeling het nieuwe politiebureau aan de Hogeweg op Maan dag 17 Januari te openen. Het bouwwerk is nagenoeg gereed en er wordt met man èn macht aan gewerkt om het tijdig ge heel te kunnen opleveren Vermoedelijk zal de politie reeds op het eind van de volgende week van het raadhuis naar het nieuwe bureau verhuizen. Met ingang van 1 Januari is benoemd tot adspirant van gemeente-politie, al hier, de heer P. J. van der Marei te Bo degraven. Wij thuis de bedkruiken nageke ken, een dozijn tubes aspirine ingeslagen, gorgeldrankjes na besteld. het restje dure cognac zorg vuldig opgeborgen. Alles is nu klaar, 'zodat we nooit overvallen kunnen wor den. Doe insgelijks, brave burgers, want de „Italiaanse griep" heeft de Ronde van Frankrijk gewonnen (het halve land ligt in bed te transpireren) en nu is het spook al Brussel binnen getrokken. Het ziet er onschuldig uit. maar je zit er maar mee als het je om helst. Volgens de meteorologen te De Bilt komt deze depressie met grote vaart naar ons land. Bereidt u voor! En als u onverwachts geen Spaarne- babbels mocht zien. weet dan. dat de Italiaanse mij omarmd heeft. Laatste bericht: het spook heeft Ant werpen gepasseerd. De Nederlandse douane is met pantserwagens op haar hoede! Een abonné schrijft ons: Ik zou gaarne alle lezers van de N. H. Courant en tevens allen die gezond ver stand bezitten willen attent maken op de nieuwste aanwinst in de wereld van de lectuur. Er werd een gratis proefnum mer in de bus geworpen, van een onbe kende uitgever, woonachtig te Amster dam.» Kent u deze brochures nog van voor de oorlog? Lola, de verstoten prinses e.d., prijs per nummer 5 ct, bij afname van alle afleveringen geloof ik nog een wekker cadeau. „Violetta, het arme bloe menmeisje," is thans de titel. De onbekende auteur, een zekere heer Francesco di Padua, had beter gedaan zichin verbinding te stellen met een psychiater. Hoe dan ook, de „uitgever" zou ook in het belang van de volkswel vaart beter doen zijn magazijnen in brand te steken om op een meer ver antwoorde manier zijn brood te verdie nen. Er is heus wel iets beters voor de kinderen en voor ons. De inhoud van de eerste proef geeft ons gratis een schone jonge dame, een graaf en een kennis making van beiden, waarna er alras een buitenechtelijk kind geboren wordt. Als u deze gang van zaken boeit, bent u niet erg ontwikkeld van gevoel. Iemand met gezond verstand stopt die rommel in de kachel, de juiste plaats voor dergelijk fraais. J. D. Vfij kregen het gewraakte schriftuur in handen en delen gaarne de veront waardiging van de briefschrijver. Red. NEEM GEEN RISICO! Bestel vroegtijdig Uw BOUCKAERT ZOON Rozenstraat 7—9 Telefoon 19992 Gevestigd sinds 1910 (Adv.) in P.T.T. deelt het volgende mede: De mogelijkheid bestaat thans een begin te maken met het posten van luchtpostcorrespondentie voor Indone sië. Uitdrukkelijk wordt echter het vol gende onder de aandacht gebracht: Zoals de toestand nu is, kan nog niet onmiddellijk op een luchtpostvervoer per K.L.M. naar Indonesië worden ge rekend. Het betreft hier dus „voorraad- vorming". In verband met het feit, dat zodra luchtpostvervoer mogelijk zal zijn, dit vervoer toch een zeer beperkt karakter zal dragen, mogen tijdelijk uitsluitend postbladen en luchtpostbrie ven, beiden tot een maximum-gewicht van 5 gram, worden gebruikt, terwijl tevens wordt verzocht zoveel mogelijk hoogstens één brief per week te pos ten. Zodra deze regeling kan worden uitgebreid, zal hiervan mededeling in de pers worden gedaan. Mocht blijken, dat de op deze wijze gevormde voor raad groot zal worden, dan zal ech ter wederom aan het publiek moeten worden verzocht hun luchtpostcorres pondentie met Indonesië tijdelijk niet te posten. De verzending van luchtpost pakketten moet helaas voorlopig wor den gestaakt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat vervoer van correspon dentie en pakketten naar Indonesië per zeepost nog steeds normaal voortgang vindt. Naar uit militaire bron wordt verno men is de republikeinse Catalina no. 5 bij een poging tot starten op 29 De cember 's avonds nabij Djambi gezon ken. Volgens de enige overlevende van het ongeluk zijn vier der inzittenden verdronken, onder wie de Australische piloot Cobley. Bij de start raakte de rechtermotor in brand, waarop het toe stel tegen een bootje aanvloog, op het water terugstortte en zonk. Er worden thans pogingen gedaan om het wrak te lichten. GEBOREN: A. de Zanger-Ouwer- kerk. C. Drees-van den Bosch. M. Jan- sen-Decker. F. Windig-Ra ven horst. M. Fodt-Bakker. C. Cornet-Veen; allen een zoon; H. Portegieg-Jonkermans. A. Sengers-Koster. T. Vergers-Wildeman. J van Rumpt-van Halst, M. Kaagman- Möring, C. Persson-Mulder. C. de Graaf-Dulk. allen een dochter. ONDERTROUWD: S. de Vries en H. Kolk. GETROUWD: S. Winnubst en J. Fie- ge; A. v. d. Boom en H. de Wilde; J. Zwaan en M. Berkhout. OVERLEDEN: M. Negrijn. 81 j.. Sme- ;estraat; H. Enlzinger, 57 j„ Kinder huissingel; M. Luu-Spies. 73 j„ Jans straat. (Niet-officiële Koersen) Vorig Opening slot 7/1 3Nederl. i94b ton's 3-3Vi Nederland 194V JBlagb StP 3 Ned. 62-64 soa 3 Ned. 62-64 oei fac 99 A «t Ned Handel MD eert 157 'm-m A.K.U- 1614) 1611% Van BerKel'g Patent 112'A (Jalve-Delft eert 154 mm Van Gelder 143 mm. Kon. Hoogovens eert 192 gl mm Unilever cert. 273 Vi 275 -\eö Kabel 255 Philips 229»!: ?29J4 Kon Petroleum 314H 316 „Amsterdam Rubbei 1667. 168 Holl AmerlKa LDn 164 Kon N. Stoomb, Mu 148 mm Scheepvaart Unie 166(4 167 H.V.A. 170 172* Dell Mi), eert. 15641 1M&

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2