marshall treedt af als minister VAN BUITENLANDSE ZAKEN IN V. S. - Negen zijn republikeinse leiders in vrijheid gesteld BERIIJN FAKKEL VAN DE VRIJHEID De hoop nog levend ZIJ DIE VIELEN IN INDONESIË Dean Acheson wordt zijn opvolger Persoonlijkheid en overheidszorg Tot hoofd en hart Ook Robert Lovett, Marshali's plaatsvervanger, gaat heen v Meest eminente figuur uit wereldoorlog" Dr.DREES ZET OVERLEG IN BATAVIA VOORT Mr. Stikker prijst Marshall Dr. v. Royen deelt mee in Veiligheidsraad: Zitting verdaagd tot Dinsdag Het weer Gaat de K.L.M. via Mauritius vliegen? SINAASAPPELEN f 0.90 per kilo HORLOGES VRIJ! ZATERDAG 8 JANUARI 1949 BUREAUX van redactie en administratie 72ste JAARGANG No. 24353 Op zijn wekelijkse persconferentie heefi President Truman Qisieren medegedeeld, dat hij de ontslagaanvrage, die de TTJinisier van Buitenlandse Zaken, George Caileii Marshall, °P 3 Januari bij hem om gezondheidsredenen had inge vend, heeft aanvaard. Het ontslag zal ingaan op 20 Januari, 5*® dag waarop Truman als President wordt ingehuldigd, '"'iet ingang van die datum is als Marshall's ópvolger be- Ttoemd Dean Acheson, Loveit's voorganger als pl.v. minister ^an Buitenlandse Zaken. President Truman maakte verder hekend, dat ook Robert Lovett was afgetreden en dat hij &ls pl.v. minister van Buitenlandse Zaken zou worden opge volgd door James Webb, directeur van het bureau voor de Sroiingen, eveneens mei ingang van 20 Januari. °hder2oek ramp „Nijmegen" VSRULY MAG NIET DOOR VLIEGEN Verzoek aan Britse regering SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544! Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen duboel tarief. Omroepers 16 cents pei m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. bei George Catlett Marshall Acheson de 55-jarige advocaat vroegere pl.v. minister van Buiten- incise Zaken (1945'47), die, zoals }?esident Truman gisteren in Washing- 071 aankondigde, George C. Marshall Ms Amerikaans minister van Buiten landse Zaken zal opvolgen. Lovett, lhister de aftredende pl.v. van Buitenlandse Zaken der Ver. Staten. Edwin Webb, de opvolger van Vett als pl.v. minister van Buiten landse Zaken der Ver. Staten. Con?! ,°ndcrzoek naar de ramp van de Brits "N«megen"- zal, naar het Vaart\mmisterie Van de burgerlucht- Sehotl ft bepaald- Maandag te Ayr in lijn°7J!nd beginnen. Voor dit onderzoek 13 f geinigen opgeroepen, onder wie Ij ^etionarissen en employé's van de Toen de president Marshall's aftreden bekend maakte, verried zijn stem de genegenheid, die hij steeds voor de man, die tijdens de laatste wereldoorlog chef van de generale staf van het Amerikaan se leger was, heeft gekoesterd. Truman zei, dat hij generaal Marshall als de meest eminente figuur van de tweede wereldoorlog beschouwt. Hij zei,., dat hij het ontslag ongaarne en met, grote spijt had aanvaard. De vorige maand heeft Marshall een nier-operatie ondergaan. Hij vertoeft thans in zijn woning in Pine Hurst in Noord-Carolina, waar hij langzaam van zijn operatie herstelt. De bekendmaking, dat de acht en zestig jaar oude generaal z-ch van de voornaamste positie in het Amerikaanse kabinet zou terugtrekken, kwam dan ook niet onverwacht. In zijn brief aan Truman schreef Marshall: „Ik betreur het, dat het nood zakelijk voor rnjj is mijn ontslag als minister van Buitenlandse Zaken in te dienen. Wil mijn dank aanvaarden voor de buitengewone welwillendheid en de volledige steun, die gij mij deze afge lopen drie jaar hebt gegeven. Ik zal nooit uw vriendelijkheid ver geten en ik dien dit ontslag in met ge voelens van toewijding en oprechte hoogachting. Uw toegenegen G. C. Marshall De President antwoo-.dde hem: „In uw brief van 3 Januari komt duidelijk tot uiting, dat gezondheidsredenen u nopen in het ambteloos 'even terug te keren. Ik had gehoopt dat dit in het belang van uw land nog lang uitgesteld kon worden. Wie van ons uitgebreide ervaring in staatsaangelegenheden heeft, weet heel goed, dat er heel weinig onmisbare men sen zijn. Het is voor de voortzetting van de regering een geluk, dat van tijd tot tijd een man van opmerkelijke be kwaamheid verschijnt, wiens dienst in een verantwoordelijke functie hem bui tengewone eigenschappen verschaft om ook andere diensten te vervullen van even groot belang op een geheel ander werkterrein. Gij zijt het voorbeeld van het type van een dienaar des staats, dat ik mü voorstel. Als stafchef van het Ameri kaanse leger waart gij de leids- er raads man van twee opperbevelhebbers. Voor de uitoefening van uw taak maakte gij gebruik van bekwaamheden en eigen schappen, die de legers der democrati sche landen inspireerden tot een over winning in een oorlog, die zijn weerga niet kent in grootte en uitgebreidheid van er bij betrokken kwesties. Toen het belangrijke ambt van minis ter van Buitenlandse Zaken vacant kwam, achtte ik het een geluk, dat gij daarvoor beschikbaar waart, hoewel gij de rust rijkelijk verdiend had. Het bleek, dat uw voorafgaande erva ring en oefening een voorbereiding was voor de zware plichten, die op uw schouders kwamen bij de leiding der buitenlandse aangelegenheden, in het bijzonder bij het opstellen en uitvoeren van het plan-Marshall. Ik had gehoopt, dat gij door medische behandeling, rust en herstel uw taak zou kunnen blijven vervullen. Jk wil echter niet de verantwoordelijkheid op mij nemen, uw gezondheid verder in de waagschaal te stellen. Ik aanvaard daarom, met ingang van 20 Januari 1949, uw ontslag als minister van Buitenlandse Zaken. Ik doe deze stap slechts node en met groot leedwe zen. Uw gevoelens van toegenegenheid en achting beantwoord ik van harte." (Vervolg op pag. 3) Dr. Drees heeft gisteravond bespre kingen gevoerd met de wali-negara van Oost-Sumatra, dr. Mansur. Heden is dr Mansur naar Medan teruggekeerd in verband met verzoeken van Asahanse vertegenwoordigers om deel uit te ma ken van de negara Sumatra Timur. Vanochtend hebben dr. Drees en dr. Beel een onderhoud gehad met de wali- negara en de kabinetsformateur van de Pasundan. Het overleg met de federale leiders.zal in de loop van de volgende week worden voortgezet. Voor het bestuur in de nieuw onder Nederlandse controle gebrachte gebie- darj, zijn territoriale bestuursadviseurs (T.j. benoemd, aan wie bestuurs bevoegdheden in de ruimste zin worden egekend. Zij worden bijgestaan door aan hen toegevoegde vertegenwoordi gers van departementen. Voor de vol gende gebieden zijn er thans territoriale bestuursadviseurs benoemd: het Neder landse3 bezet gebied van Midden-Java, Oost-Java, Bantam, Tapanoeli, Suma tra's Westkust, Sumatra's Oostkust, Riouw, Palembang, het Lampongse dis trict era^ienkoelen. Naaf'v'ernomen wordt, zijn de laatste drie maanden door de politie van Bata via 300 - personen gearresteerd, die ver dacht werden lid te zijn van subver sieve oriAmisaties. Het waren leden van zes verschillende ondergrondse organisa ties. 1 Gisternacht hèeYt een kleine politie patrouille in een rubbertuin aan de voet van de Salak een vuurgevecht geleverd met een bende, bestaande uit 40 man, die werden aangevoerd door een Japan ner. Tijdens het vuurgevecht werd de Japanner gewond, doch door de vluch tende bende meegenomen. Uit Semarang wordt gemeld, dat enkele dagen geleden een bende van 200 man sterk een aanval heeft gedaan op een politiepost te Kertsemaja nabij In- dramajoe. De politie heeft de aanval afgeslagen, doch de posthuiscommandant is gesneuveld. Desgevraagd verklaarde de minister van Buitenlandse Zaken, nr. D. U. Stik ker, tegenover een redacteur van het ANP, dat hjj het vertrek van minister Marshall een groot verlies voor de in ternationale politieke wereld acht. In meer dan één opzicht, aldus de minister, is hij een man van grote verdiensten. Als militair heeft hij een belangrijke bijdrage geleverd tot de geallieerde overwinning. Na de oorlog heeft hij als Secretary of State in een zeer critieke periode de positie van 3e Verenigde Staten geconsolideerd en bijgedragen tot de vestiging van het ongekende in ternationale gezag, dat zijn land thans heeft. Tenslotte heeft hij zijn naam on sterfelijk gemaakt door het Marshall plan, dat de weg heeft geopend naar het economisch herstel van een ont wrichte wereld. Z. H. de Paus zegent rozenkransen tijdens de audiëntie, die hij aan de officieren en bemanning verleende van het Amerikaanse vliegdekschip „Roosevelt", dat dezer dagen Napels aandeed. stand ig worden" lid vaaj de zeide hij. Ver. Naties zal Bij de hervatting van de debatten in de Veiligheidsraad over de Indonesische kwestie heeft dr. Van Royen, die als eerste spreker het woord voerde, ver klaard, dat negen republikeinse leiders in vrijheid zijm gesteld. Vier hunner, Soekarno, Hatta, Sjahrir en Salim, zijn op het eiland Banka, waar zij volledige vrijheid genieten. Hun volledige invrijheidstelling is echter in verband met de openbare veiligheid nog niet mogelijk. De andere republikeinse leiders zijn: de minister van volksgezondheid, Leimena, de ninister van P.T.T., Djunda, de minister van verheer en weder opbouw, Loah en de minister voor jeugdzaken, Kusunx, alsmede de paedagoog Kiai Hadji Sewantoro. Dr. Van Royen verklaarde verder, dat Nederland, nu de werkelijke vrede in Indonesië was hersteld, zou overgaan tot instelling van een federale interim regering voor geheel Indonesië. De Ne derlandse regering houdt nog steeds vast aan de politieke principes, die ten grondslag liggen aan de overeen komsten van Linggadjati en van de ..Renville" en zal deze ten uitvoer leg gen. Hij voegde hieraan toe, dat de re gering dat zou doen „zonder dat zij daarbij door de Veiligheidsraad behoef de te worden aangespoord". Aan het overleg inzake de instelling van de voorgestelde interim-regering zullen vertegenwoordigers van alle delen van Indenoseië zonder uitzondering deel nemen. De eerste stap naar dit overleg was de reis van dr. Drees naar Indonesië. Dr. Van Royen schetste vervolgens hoe de Ver. Staten van Indonesië ge vormd zullen worden. „Na de vorming van de V. S. van Indonesië zal de souvereiniteit over Indonesië door Nederland worden over gedragen aan deze nieuwe staat, die, naar wij ons voorstellen, dan een zelf- De bevolking der Sovjet-zóne leeft nauwelijks onder minder moeilijke om standigheden dan die van Berlijn. Op haar drukt in alle gestrengheid het abso lute regiem der communistische volksdemocratie. Zjj kan slechts op vrijheid ho pen, doch haar nooit genieten, terwijl de Bcrlijner uit de Sovjet-sector zich altijd nog kan verzadigen aan de westerse democratie, die in de westelijke sec toren van zijn stad in practijk wordt gebracht. Anderen brachten zich opzettelijk derge lijke verwondingen toe, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Amerikaanse M.P.'s stonden dikwijls tot tranen bewogen. Zij konden echter niets doen dan de bepalingen uitvoeren van de overeenkomst, die betreffende het illegale grensverkeer met de Sovjets gesloten was. Zeer laat, veel te laat helaas, heeft men ingezien, dat wetten van simpele menselijkheid met deze overeenkomst in strijd waren. Zij heeft vele slachtoffers gekost. De overwegende meerderheid van de bevolking der Sovjet-zone kan echter niet aan vluchten denken. Men kan geen gezinnen, vrouwen en kinderen in de steek laten onder een bewind, dat niet schroomt jegens de achtergeblevenen de strengste wraakmaatregelen te nemen. Daarom blijft zij en draagt het juk der communistische dictatuur. Vele malen daags maakt de huisvrouw een vergeefse gang naar kruidenier, bakker of slager. „Meel nog niet aan gekomen", staat bi.i de bakker aange plakt. De slager kan bij gebrek aan vlees slechts magere kaas verkopen. De kruidenier verstrekt suiker in plaats van boter. De winkels zijn arm zalig leeg. In drie jaar tijd werd geen enkel paar schoenen, geen stukje tex tiel via de distributie verstrekt. Is er eens iets verkrijgbaar, dan is dat uit sluitend bestemd voor de leden der communistische en para-communistische organisaties en de leden der verbruiks coöperaties. Aardappelen zijn schaars, doch honderdduizenden tonnen worden tot wodka verwerkt. De huisvrouw moet echter zwijgen. Haar critiek zou steun aan de reactie betekenen. De arbeider werkt in genationali seerde bedrijven. Zijn loon is echter on veranderd gebleven. Hij verricht zijn arbeid onder het zenuwslopende Sta- chanow-systeem. Bevel tot verhoging der arbeidsproductiviteit heette de ver ordening, waarmee maarschalk Soko- lowsky dit stelsel invoerde. De commu nistische partij en het communistisch vakverbond kregen opdracht iedere mo gelijkheid om de arbeidsintensiteit te verhogen te onderzoeken. De arbeider, die door bijzondere gaven of anderszins meer presteert dan zijn werkcollega, Beide werelden, die der volksdemocra tie en die der Westerse democratie, kan hij binnentreden. De Alexanderplatz is het Oosten, doch twintig minuten spo ren verder ligt de Kurfürstendamm, het Westen. De Sovjets kunnen in hun sector van Berlijn alles verbieden, doch zo iang het verkeer tussen de verschillen de sertoren vrij blijft, kunnen de Ooste- ujKe Berlijners steeds deel blijven heb- P™ aan, de cultuur en levensaard van het Westen. Dit voordeel is de bewoners der sovjet-zone niet vergund. Willen zij eens een met-communistisch blad lezen, dan moet dit clandestien geschieden en onder het lopen van grote risico's. Films uit de Westelijke wereld krijgen zij nooit te zien. Voor hen is met het Westen geen toegestaan contact. Wan neer het mogelijk is, moet het geschie den langs heimelijke paden en onder grote gevaren. De Sovjet-politie, haar Duitse communistische collega's en de communistische wijkhoofden zijn waak zaam. Weinig of niets kan hun verbor gen blijven. De beschuldiging van con tact met het Westen betekent zonder uitzondering opsluiting in een concen tratiekamp. Over de gehele zone is een fijn vertakt bespiedingsnet geweven, waarvoor zelfs de groten niet veilig zijn. Hier geschiedt alles in het duister, ont trokken aan de openbaarheid. Critiek of verschil van mening is niet mogelijk. Men kan alleen alles willoos aanvaarden of verdwijnen. Het aantal uit de Sovjet zone naar het Westen gevluchte perso nen loopt in de honderdduizenden. Aan vankelijk werden deze ongelukkigen, wan neer zij in West-Duitsland werden ge grepen, weer aan de Sovjets uitgeleverd. Eerst in Augustus 1948 werd aan deze onmenselijke practijk een einde ge maakt. Herhaalde malen was ik op het station van het grensplaatsje Hof ge tuige van dramatische scènes. Vrouwen smeekten op hun knieën om niet naar de Sovjet-zone te worden teruggezonden. Mannen benamen zich het leven of werden in een laatste ontvluchtingspo ging naar de vrijheid neergeschoten. wordt bedacht met extra levensmidde len, wodka, textiel en schoeisel. Bij af zonderlijke prestaties wordt hij tot „held van de arbeid" verklaard en ziet hij zijn foto, stemmig omkranst door ge vlochten palmtakken, op de voorpagina verschijnen van de Tagliche Rundschau. Bazen, chefs en hoger personeel heb ben recht op hogere levensmiddelen rantsoenen dan de gewone arbeiders. Honger en gebrek worden hier uitge buit om het uiterste uit de arbeiders te persen. Zij zijn slaven geworden, die zich niet kunnen verzetten. Hun vakbond is een staatsinstelling, die de bevelen der Sovjets uitvoert. Staken kan de arbeider niet. „Dit is ook niet nodig," zei een Russisch kapitein op een voorlichtingsavond in het huis der Sov jet-cultuur te Berlijn. „In de Sovjet-zone is de klasse der onderdrukkers en kapitalisten uitge schakeld. De bedrijven zijn er eigendom geworden van het volk. De arbeiders werken er voor het grootmaken van hun eigen ondernemingen." Het is gro tesk en tragisch tegelijk. Profiteurs der nationalisaties zijn geworden de com munistische directeuren en controle- ambtenaren. De arbeider zelf wenst echter vurig tefug te keren onder het stelsel van de particuliere onderne mingszin. Hij kan deze wens niet ver werkelijken, want hij is gevangen in dë ijzeren greep van het communisme, dat hem niet loslaat. En durft hij on tevredenheid te tonen, dan loopt hij ge vaar naar de uraniummijnen van Thü- ringen te worden gezonden, waar reeds duizenden van zijn collega's hun ge zondheid voor altijd verloren hebben. Kleurloos en somber is het bestaan van millioenen. Zij zijn verbitterd of apathisch. Doch allen hopen. „Laat ons niet in de steek", schreef een arbeider aan het Berlijnse blad. de Telegraf. Laat ons niet in de steek! Berlijn is voor de millioenen der Sovjet-zone een hoop-gevende fakkel, de fakkel der vrij heid. Zou deze eens uitdoven, dan zou de duisternis, die reeds over de Sovjet zone hangt, volslagen worden. Het zou het einde betekenen van het laatste restje hoop, waaraan de bevolking dér Sovjet-zone zich nog in vertwijfeling vastklampt. Ontleend aan het -dezer dagen bij het Ned. Boekhuis te Tilburg verschenen boek van Harold French „Ik was ach ter het ijzeren gordijn", waaruit wij gisteren en eergisteren reeds een ex cerpt publiceerden. „Dit is ons programma voor de vor ming van een diemocratisch nieuw land in Zuid-Oost-Azië. Dit nieuwe land zal niet alleen onafhankelijk zijn want dat is op zichzelf niet genoeg maar ook levensvatbaar en immuun voor de invloed van extremistische groepen, die maar al te veel (succes hebben in som mige andere onafhankelijke staten in dat deel van de wereld." Verwachting tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Aan de kust krachtige, overi gens meest matige Zuid-Westelijke wind, later ruimend naar West. Wei nig verandering in temperatuur. Zondag: Zon 8.4616.49, Maan 12.34—2.55. Maandag: Zon 8.46—16.50, Maan 12.51—4.13. Naar onze Haagse redacteur verneemt wordt de K.L.M.-Constellation PH-TDB- Batavia"), die zoals wij reeds meld den, onder gezagvoerder Viruly met post op wgg is naar Indonesië, op het vliegveld Dahran in Saoedi-Arabië, vastgehouden. Nederland heeft Engeland verzocht de K.L.M. toe te staan van Mauritius ge bruik te maken bij de dienst op het Verre Oosten, zo is van gezaghebbende zijde te Londen meegedeeld. Het Neder landse verzoek werd vandaag door het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken bestudeerd. Luchtvaartdeskundigen te Londen betwijfelden, of de facilitei ten op Mauritius voor de K.L.M. vol doende zouden zijn. Daar de aankoopprijs van Italiaanse en Spaanse sinaasappelen hoger is dan verleden jaar. is de maximumconsumen tenprijs voor deze vruchten thans vast gesteld op 90 cent per kg.- Ook sinaasappelen, afkomstig uit Su riname mogen tegen ten hoogste boven genoemde prijs verkocht worden, zodat thans voor alle sinaasappelen een uni forme prijs geldt. Sedert 6 Januari j.l. gelden voor appel- stróop, appelmoes en appelpulp geen maximumverkoopprijzen meer. De prijs ontwikkeling van deze artikelen zal echter nauwkeurig worden gevolgd, ten einde in te grijpen indien zich ernstige excessen zullen voordoen, zo deelt het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening meno. De horloges zijn met ingang van 1 Januari vrijgekomen. Ofschoon er voor de aankoop geen vergunning meer nodig is, kan slechts uit zeer beperkte voorraad geleverd worden in verband met de deviezenschaarste. Het publiek zal hier mee dus ter dege rekening moeten hou den. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft medegedeeld, dat de Franse regering officieel de Britse mi nister van financiën Sir Stafford Cripps, uitgenodigd heeft naar Parijs te komen om er economische vraagstukken te be- speken. De datum van het bezoek staat nog niet vast. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliepen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Korp. C. van den Aarssen, legernr. 260308005. afkomst?,g uit Amsterdam. Ge sneuveld 27 December 1948. Sold. Ie kl. P. TL M. van Asten, leger nr. 251018184, afkomstig uit Leende. Ge sneuveld 30 December 1948. Sold. Ie kl. G. van Baarlen, legernr. 260626013. afkomstig uit Rotterdam. Ge sneuveld 31 December 1948. Sold. C. Bakker,t legernr. 280402330, af komstig uit Alkmaar. Gesneuveld 31 December 1948. Sold. J. L. M. Berndsen, legernr. 250614096, afkomstig uit Heer. Gesneu veld 3 Januari 1949. Sold. V. L. EL Beuving, legernr. 260223005, afkomstig uit Assen. Gesneu veld 31 December 9948. Korp. J. Dousma, legernr. 271016020, afkomstig uit Velp. Gesneuveld 31 De cember 1948. Sold. R. Drewes, kegernr. 270908004, af komstig uit Amsterdam-Z. Gesneuveld 31 December 1948. Sold. T. de Graaf, legernr. 250927013. afkomstig uit 's-Grawenhage. Gesneuveld 2 Januari 1949. Sold. P. C. H. Mittemeijer, legernr. 260614018, afkomstig: uit Amsterdam-W. Gesneuveld 2 Januari 1949. Ie It. P. A. J. M. de Nerée tot Babbe- rich, legenr. 160318001, afkomstig uit Utrecht. Gesneuveld 29 December 1948. Sold. P. A. van Rieü, legernr. 260106075, afkomstig uit Tilburg. Gesneuveld 30 December 1948. Sergt-majoor M. de Ruiter, legernr. 130409003, afkomstig *uit Kerkrade. Ge sneuveld 29 December 1948. Soldaat P. Schootsveld, legernummer 241222005, afkomstig uit Zuidwolde. Ge sneuveld 31 December 1948. Sold. P. Slomp, legernr. 280418151, af komstig uit Enschede. Gesneuveld 1 Januari 1949. Wachtmr. M. J. V-erstappen, legernr. 251129102, afkomstig uit 's-Gravenhage. Gesneuveld 31 December 1948. Sergt.-majoor D. van der Vlist, leger nr. 170125002, afkomstig uit 's-Graven hage. Gesneuveld 31 December 1948. Sold. C. de Vos, legernr. 280224577, af komstig uit Rotterdam. Gesneuveld 31 December 1948. Kon. Ned.-Ind. Leger: Toradja sold. 2e kl. inf. Tana, stbnr. k 24712757, afkomstig uit Indonesië. Ge sneuveld 19 Dec. 1948. Amb. sold. Ie kl. inf. Ahuluheluw, z.n„ stbnr k. 24714127, afkomstig uit Indo nesië. Gesneuveld 19 December 1948. Chin. sold.. Ie kl. inf. 'Oh Gwan Liong, stbnr k. 9464745. afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 20 December 1948. Jav. sold. 2e kl. inf. Sadji, stbnr k. 11466005, afkomstig uit Indonesië. Ge sneuveld 20 Decemer 1948. Jav. sold. 2e kl. inf. Sonhadji, stbnr Eigenliefde doodt de liefde voor i anderen. J k. 64824375, afkomstig uit Indonesië. Ge sneuveld 20 December 1948. Chin. sold. 2e kl. inf. Tan Ing Sioe, stbnr k. 12477630, afkomstig uit Indone sië.' Gesneuveld 20 Decemer 1948. Mil. sold. Ie kl. R. A. Beelt, stbnr 44020, afkomstig uit Indonesië. Gesneu veld 21 December 1948. Man. serg. 2e kl. inf. J. Rogi. stbnr 21918, afkomstig uit Indonesië. Gesneu veld 21 December 1948. Tim. corp. infie E. Make, stbnr 40624, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 21 December 1948. Toradja sold. 2e kl. infie L. Massang, stbr k 24712652, afkomstig uit Indonesië, Gesneuveld 21 Decemer 1948. Amb. sold. 2e kl. A. Hatoenesen, stbnr k. 84719767, afkomstig uit Indonesië. Overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 21 December 1948. Man. sold. 2e kl. infie A. Lapian, stbnr k. 24822472, afkomstig uit Indonesië. Overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 25 December 1948. Soend. sold. 2e kl. infie Moesa Sardin. stbnr. k. 34712114, afkomstig uit Indo nesië. Gesneuveld 25 December 1948. Kapt. infie W. J. Scheepens, afkomstig uit Den Haag. Gesneuveld 3 Januari 1949. Amb. sold. 2e kl. infie B. Thenu, stbnr ka. 54715022, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 25 December 1948. Koninklijke Marine: Mar. 2e kl. z.m. C. Bil, stbnr 40875, afkomstig uit Rotterdam. Gesneuveld 3 Januari 1949. Mar. 3e kl. L. de Groot, stbnr 26276, afkomstig uit Aalsmeer. Gesneuveld 6 Januari 1949. Direct na aankomst op het vliegveld Kemajoran met de K.L.M. Constellation „Delft" begaf dr. Drees zich naar het paleis Koningsplein, alwaar hij door de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Beel, werd ontvangen. Van links naar rechts: Jhr. Michiels van Verdun nen, dr. W. Drees, Gieben, de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon dr. Beel en Hoessein Djajadïningrat Santoso. (Radiografisch overgebrachte foto). (Van een bijzondere medewerker) Het is voor iemand van wie men min of meer gewend is dat hij o.a. door middel van krantenar tikelen blijk geeft, het zeer ernstig te menen met de verdediging van de ma teriële belangen van de kleine man. een hachelijke onderneming een artikel te schrijven, dat de indruk zou kunnen wekken alsof de schrijver tegenstander is van de sociale wetgeving. Hopelijk willen onze lezers genoegen nemen met de verzekering dat wij, misschien méér dan wie ook, van harte gaarne verdedi ger willen zijn en blijven van een zo groot mogelijke sociale zekerheid. On der sociale zekerheid verstaan we de toestand waarin de zijn plicht tegenover de maatschappij verrichtende mens ver keert. wanneer hij de practische zeker heid heeft dat hij tegenover zijn plicht vervulling rechten kan doen gelden, die hem onder practisch alle omstandighe den een menswaardig bestaan verschaf fen. Deze misschien wat simpele defi nitie betekent naar onze mening even wel niet dat sociale zekerheid hetzelfde zou zijn als leunen op de overheid. Het streven naar sociale zekerheid is goed, nuttig en noodzakelijk, maar ontslaat de individuele mens nimmer van zijn persoonlijke verantwoordelijkheid. En zie, daar ligt nu juist wat we met heel veel reserve en misschien wel met een onjuiste woordaanduiding (maar we we ten geen betere) ons „bezwaar" tegen een teveel aan sociale wetten zouden willen noemen. In het begin van deze eeuw kwam de Wet tegen de verplichte winkelnering tot stand. Een noodzakelijke overheids maatregel tegen een gruwelijk machts misbruik van sommige werkgevers die hun arbeiders verplichtten een groot deel van hun toch reeds zo karig inko men te besteden in de winkel van de bags, waar een pond vaak verscheidene grammen lichter woog dan in een an dere zaak. Maar de arbeiders konden niet naar die andere zaak gaan op straffe van onmiddellijk ontslag. Zulk een aantasting van de persoonlijke vrij heid achtte de overheid onduldbaar en dus werd zij wettelijk verboden. In middels kwamen er tal van sociale ver zekeringswetten tot stand waarin de ondernemer èn de werknemer beiden een aandeel moesten betalen. Voor een deel was daarmede derhalve de „ver plichte winkelnering" teruggekeerd, al was nu de „winkelier" de staat gewor den. Dit was onontkoombaar en we wil len het dan ook niet aanvechten, al was het alleen maar omdat we geen andere tenzij een utopische methode zouden weten aan te geven. Wanneer we nu een loonzakje van een arbeider •zien, dan valt de betrekkelijk grote som op die iedere week wordt afgetrok ken voor sociale „lasten". (Wat een lelijk woord voor uitgesteld loon; loon mag toch niet als een „last" worden aangeduid. Wij geven de voorkeur aan „sociale rechten"). Welke gevolgen heeft dit systeem voor de ontwikkeling van de mens? Het is een vraag, waarvan de beant woording. menen we het wel met de personaliteit: mens, ons moet interesse ren. Stel een werknemer. die b.v. een weekinkomen van f 60 heeft en waar van laten we zeggen f 8.per week voor allerlei doeleinden wordt ingehou den. Deze arbeider verzekert U bij hoog en bij laag dat hij geen f 60. maar f 52.per week verdient. Ge be hoeft hem dan niet te wijzen op de fei ten dat hij voor die f 8.per week vrij uniform heeft, en pensioenrechten, ziek te-, ongeval- en invaliditeitsverzeke ring. vrije doktersbehandeling enz., neen strijk en zet krijgt ge hierop ten ant woord: alleen wat ik in m'n handen krijg, telt mee. Vindt U het onjuist? Wij ook, maar het is niet anders. In ieder geval duidt het op een onjuiste psychologische werking. Het wil niet zeggen, dat deze werknemer zich zijn rechten niet bewust zou zijn. Integen deel. Hier ligt zelfs ons tweede ..be zwaar" (reserve, zie boven). Alweer bij feit hebben we vast te stellen dat bij vele werknemers de mentaliteit aanwe zig of groeiende is: waar zou ik zelf nog voor zorgen; ik ben toch verzekerd te gen van alles en nog wat. Een gevoel derhalve van zorgeloosheid en dalende verantwoordelijkheidszin. Een dagje niet erg lekker? Blijf tfiuis. De ziekte wet betaalt en van hoofdpijn kan de dokter toch niet zeggen of het al of niet aanwezig is. We weten hier een argu ment van de oudste tegenstanders van sociale verzekeringswetten te hanteren; niet omdat we tegen deze wetten zou den zijn, maar omdat we de feitelijke bezwaren die er onafwijsbaar tegenover staan niet uit de weg willen gaan. De moderne mens wordt zodanig omkringd met hem beschermende maatregelen en niet alleen maatregelen van wette lijke aard maar ook van particuliere zorg dat hij zijn persoonlijkheid voor een niet onbeiangrijk deel dreigt te ver liezen. Het is één der voornaamste re denen waarom wij ons principieel te genstander weten van marxistisch getin te socialisatie. Er moet persoonlijke verantwoordelijkheid blijven; èn over heid èn organisaties hebben er naar onze mening naar te blijven streven deze zo zwaar als nodig is en als kan te laten drukken. Klinkt dit misschien heel erg liberaal en als uit de mond van een werkgever uit het midden der negen tiende eeuw? In 's hemelsnaam. We zijn tot deze zienswijze gekomen door jaren- 'ang dagelijks contact met „verzorgden" en „verzekerden". (Zie ook pagina 3). tllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllKIHIIIIIIHIHI Brievenactie als protest tegen arres tatie Kard. Mindszenty. Voor bijzonder heden zie pag. 3. iiiniiimiiimuiiiiiiiiiianiniimiiiiiitiiiiHiiiiiiiiMiitiiHMitN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1