Gezinsleven Weer een Nederlandse brievenactie ERIC DE NOORMAN: GEVANGENEN DER. g Het aftreden van Marshall Mensen op reis Als protest tegen arrestatie van Kardinaal Mindszenty SAMAPIRIH GEORGE CATLETT MARSHALL Persoonlijkheid en overheidszorg MELK IS GOED VOOR ELK VERVOLG VERLEDEN 3 h1' Hoe moet men handelen? Korte maar grootse diplomatieke carrière Brillant soldaat ZATERDAG 8 JANUARI W49 PAGINA 3 ceéi to* En Weg pijn. Weg griep „Ik heb niets te zeggen" Lovett's aftreden EXAMENOPLEIDING Wiskunde L.O. - MO. - K' en Kv RESA - HILVERSUM Bekende Schriftelijke Cursus Sociale Gezondheidszorg OP HET door LESLIE FORD Vertaling van Pauline Fellinga Éi lij we«! pluki» •n klei» van ve\ Apost® OoS' oorlof Herhaaldelijk hebben wij op deze plaats gewezen op de onschatbare waarde van een liturgisch leven. Er kan inderdaad niet genoeg nadruk gelegd worden op het geweldige geeste lijke voordeel, dat ligt in een trouw volgen van de leiding, die de Kerk door kaar liturgie aan haar leden schenkt. Nu ls het, jammer genoeg, waar, dat de teeesten van ons maar een zeer gebrek kig inzicht hebben in het wonderbare hysterie van Gods Kerk. Het is verba- ■Pngwekkend, wat al vreemdsoortige op- vattingen er hieromtrent heersen. Meest al komt het hierop neer, dat men de Kerk beschouwt als een instituut, dat Zlck in hoofdzaak bepaalt tot het geven Van voorschriften en verboden. Haar god dekjk karakter ziet men niet meer, en de wijd verbreide gewoonte de Kerk te vereenzelvigen met de mensen, die aar vertegenwoordigen, heeft langza merhand geleid tot een, zeggen wij, on welwillende houding, die haar eigenlijke Wezen totaal miskent. Juist het verloren gaap van j,et saamhorigheidsbesef, dat leden van de Kerk één maakt in genade van God, is een van de grote °°rzaken van godsdienstige onverschil ligheid en geloofsafval, waaraan de mens- eid te gronde gaat. De stichting der Kerk is een wezen lijk onderdeel van Christus' verlossings- Werk, Zijn mystiek Lichaam, waarvan de leden door geloof en doopsel samen Verbonden zijn met haar Hoofd, Christus, klaar zij is tevens een zichtbare gemeenschap, bestaande uit een uitwen dig Waarneembaar bestuur en gezag, een Jeergezag en uitwendige belijdenis van het geloof, een zichtbaar priesterschap, ®ffer en Sacramenten. De voortdurende genadebijstand, die pPd de mens heeft toegedacht, ontvangt '1 door middel van de Kerk of anders gez6gdi ;n zoverre hij deel uitmaakt, ®°r geloof en doopsel, van de uit ^hristus' kracht levende gemeenschap, wij Kerk noemen. Het leergezag van deze Kerk nu heeft ,e goddelijke opdracht meegekregen aar leden in de ware leer van haar 'chter te onderwijzen en hen zodoende, j?e<3e door de uitdeling der genademid- ®'en, veilig tot hun levensdoel te leiden. Een van de meest bewonderenswaar dige middelen, waarmee de Kerk haar ®®r-taak volbrengt is haar onvolprezen Hurgie. De Zondag onder het octaaf van Hekoningen Is- evenals zoveel andere agen, overstelpend vol van diepe ge- achten over onze juiste levenshouding. et door paus Leo XIII ingestelde feest Van de H. Familie wordt ook op deze ag gevierd, wegens de grote overeen- ornst tussen beide misformulieren. Dngeloof en zedenbederf dreigden de kern van het maatschappelijke leven: het huisgezin, aan te tasten, en onmid dellijk stelt de paus als tegenweer het feest van de H. Familie in, het lichten de voorbeeld voor het christelijk familie leven. Als wij nu eens de Epistels vergelij- ®h van beide feesten: dat van de H. amilie en van de Zondag onder het °®taaf van Driekoningen, dan springt direct de gelijkenis in het oog tussen het leven in het persoonlijke gezinsver- hand met de grote familiegemeenschap vap Gods Kerk. Alles, wat wij doen, hchoort te geschieden ter ere van God, h® Vader van het grote mensengezin, /"at voor het beperkte, natuurlijke ü'sgezin geldt, gaat eveneens, alleen in a°g veel sterkere mate, op voor het gfote gezin van de Kerk. Het? meest ®Ssentieie punt in deze gedachte wordt ns duidelijk gemaakt door het Evan- le- Wat dit ons leert, is in twee °°rden samen te vatten: trouw aan v 2® godsdienstplichten de H. Familie Sde stipt de voorschriften op over 6 tempelbezoek en een volkomen j^dcrwerping aan Gods Wil. Toen aria en Joseph na lang zoeken Jezus de tempel terugvonden, antwoordde op haar zacht verwijt: Wist gij dan n'et, dat ik in het huis van Mijn vader "Wet zijn, dat ik mij moet bezighouden "et Zijn zaken? Hier gaat het om. Evenals Jezus niet ch zelf toebehoorde, maar in alles de d van Eijn hemelse Vader vervulde, ~o is het ook onze plicht eefst en voor- ai diep te beseffen, dat wij vóór al het Pdere bestaan om God. Evenals wij r®or onze lichamelijke geboorte beho- j h tot het huisgezin van onze ouders, rir, "Phoren wij door het geloof en het Paasei tot het huisgezin van God. Onze ait Urlijke afstamming legt ons evenzeer hp„, °Pze bovennatuurlijke, goddelijke ona °mst saamhorigheidsplichten van jVferlinge liefde en steun op, waaraan do jOI1s niet kunnen onttrekken, zonder Moor God gewilde orde ernstig te ver eren. Iedere inbreuk hierop wreekt Pio automatisch op afdoende wijze. De om is "iet opgewassen tegen de ver- sipen',n.Sen van de Schepper, Elke po- mg hiertoe en deze zijn, helaas, p al te veelvuldig loopt uit op Mismmeriijk fiasco. De goddelijke Zin omtrent huwelijksleven en ge- seiSj0rminS heeft nog niemand gene es zonder in het zelf gekomen surro- Vroeg of laat reeds hier op aarde Jh zwaarste straf te vinden. Dat ligt die e,enFlaal in de natuur der dingen, wiu, ef- t°t een normaal-gezonde ont- stio r-e j g kunen komen overeenkom- >ir.u geboden. Evenmin kan iemand Iedereen die zich bij dit protest van Katholiek Nederland wil aansluiten, schrijve de Franse tekst over van de protestbrief, die men hierbij vindt afgedrukt en ondertekene die met zijn (haar) naam. Op de enveloppe zet men het volgende adres: Aan de Minister-President Dobi Miniszterelnökség Boedapest (Hongarije) Vervolgens plakt men twintig cents aan postzegels op de enveloppe, als porto. Mocht iemand verdere inlichtin- geh over deze brievenactie wensen, dan kan hij zich wenden tot het Landelijk Secretariaat der Katholieke Actie, Post bus 2, Heemstede. Son Excellence le Ministre Président Dobi Miniszterelnökség BOEDAPEST Hongrie Monsieur le Président, Pendant de longues années nous autres Hollandais, avons eu des rela tions intimes avec les nombreuses fa milies hongroises, dont les enfants ont été recueillis en grand nombre dans nos foyers. Les vicissitudes du peuple hongrois nous ont toujours tenu a coeur. Aussi plus que personne, nous nous croyons auto- risés a protester sérieusement contre le fait que vous, Excellence, avez ravi aux catholiques de Hongrie leur prince et chef spirituel. Lors de la nationalisation de l'en- seignement libre dans votre pays les dirigeants de nos organisations catho liques, au nom de plus de cinq - cents mille membres, ce sont inscrit en faux contre une pareille violation du droit élémentaire. La mesure n'était pas encore comble alors, semble-t-il! A présent vous n'avez pas reculé devant un attentat au primat de Hongrie, au prince de l'Eglise, au Car dinal Mindszenty en personne. Vous n'auriez pu asséner de coup plus dou loureux aux peuples hongrois et hol landais. Eüt-on pu croire que vous iriez a justifier cette arrestation par des arguments mensongers? Sachez qu'on ne s'attaque pas impuné- ment a l'Eglise, L'histoire a prouvré que ceux qui s'attaquaient aux autorités et dignitaires ecclésiastiques couraient toujours a leur perte. Votre crime iné- galé de mémoire d'homme fait frisonner les justes, les indigne et les révolte. Que Dieu vous éclaire et qu'Il vous donne le courage d'abandonner cette voie de perdition fatale. lejanvier 1949. I Ziro.yyueu. avenmm Kan ïemanu Serf °nvers<:hillig tonen tegenover de senadewerkmg Van de Kerk, zonder ziin ge(;s f ')k te gronde te gaan aan liit °.vc te kort schietende, mense- JKe krachten. ee^e mens 's nu eenmaal voor de Uwigheiti geschapen. Zijn leven op aar- b - eindigende terugkeer tot God zo 2e] er mogelijk te maken. Het door God st aangewezen middel daartoe bij uit- ba is het leven in het grote gezinsver- f'ik Van do Kerk, waarvan het natuur- h familieleven het voorbeeld is in heeft geen ander doel dan zijn nim- ein. zo krijgen Sint Paulus' woorden an hi kracht van de genade, die mij ge werd: overschat U zelf niet". QqI "■iUjgcu KJUXt JTctUlUÖ wwxueu hun heldere zin: „Ik zeg U dan ook kr g®ven DoHSt 'n v°Hedige onderwerping aan Seen k°mt de mens tot zijn reeht. En Ui,n Sebied van het leven is daarvan t]a®ezonderd. Wie het beter weten wil Sraf dG SchePPer zelf, graaft zijn eigen reed n'et aH°en voor de toekomst, maar ^der h'er op aarde. De ervaring van e dag bewijst het onweerlegbaar. De communistische regering- van Hongarije sloeg de hand aan Kardinaal Mindszenty en schaamde zich niet vergezochte beschuldigingen te fantaseren. Heel de katholieke wereld heeft tegen deze misdaad geprotesteerd. De be sturen van de Katholieke sociale organisaties en van de Katholieke Actie in ons land zonden reeds een protesttelegram aan de Hongaarse gezant. Maar we mogen het hierbij niet laten. De Hongaarse regering zelf zal overduidelijk te weten komen, hoe katholiek Nederland over haar denkt. Daarom zullen de katholieken van Nederland een protestbrievenactie ondernemen bij de Hon gaarse regering. De St. Adelbertsvereniging, de Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging, de Katholieke Actie, de Katholieke Arbeiders Beweging, de Katholieke Koeren en Tuinders Bond, de Nederlandse R.K. Middenstandsbond, de Werknemende Middenstand, benevens het Katholiek Vrouwen Centrum en de Katholieke Jeugdbeweging, samenwerkende in het Katholiek Bureau voor Maatschappe lijk en Cultureel Overleg, bevelen hun leden dringend aan, met deze actie mede te doen. Tijdens de Italiaanse verkiezingen hebben de Katholieken van Nederland veel goed gedaan door hun brieven. In even groten getale sturen wij nu een protestbrief rechtstreeks naar Hongarije. Hieronder volgt de uit het Frans ver taalde tekst: Aan de Minister-President Dobi Miniszterelnökség BOEDAPEST Hongarije Mijnheer de President, Jarenlang heeft er een innig contact bestaan tussen ons, Nederlanders en talloze Hongaarse gezinnen, wfer kinde ren in zo groten getale in onze gezinnen hebben vertoefd. Het wel en wee van het Hongaarse volk is ons steeds ter harte gegaan. Meer dan wie ook menen wij daarom het recht te hebben een ernstig protest te laten horen, nu U de katholieken in Hongarije van hun hoog ste geestelijke leidsman hebt beroofd. De besturen van onze Katholieke or ganisaties hebben in naam van meer dan een half millioen leden krachtig gepro testeerd. toen U het bijzonder onderwijs in uw land hebt genationaliseerd. Nog was schijnbaar de maat toen niet vol. Nu hebt U de hand durven slaan aan de primaat van Hongarije, aan zijn Kerkvorst, aan Kardinaal Mindszenty zelf. Smartelijker hadt U het Hongaarse volk en ook ons niet kunnen treffen. En wie had ooit durven en kunnen denken, dat U zijn arrestatie zoudt proberen goed te praten met zulke drogredenen? Weet wat ge begonnen zijt. Zij, die de handen sloegen aan waardige kerke lijke autoriteiten bleken altijd hun on dergang nabij te zijn. Uw sinds mensen heugenis ongekende misdaad doet alle weidenkenden huiveren, wekt hun ver ontwaardiging op en prikkelt hen tot verzet. God*geve U inzicht en moed om terug te keren van deze kwade en noodlottige weg. l 25. Keizer CommodLxis", vervolgde de kleine man, „is een wreedaardig man. Men zegt, dat hij hoogmoedswaanzin heeft. Deze keizeris zo wreed, dat hij meermalen op één dag honderd woestijnleeuwen met pijlen doodt. Mensen te zien lijden, dat is Commodus' grootste lust. Om hem te behagen, zullen wij over enkele dagen in de arena de strijd moeten aanbinden tegen de gladiatoren van Rome en wij zullen geen van alten overwinnen Ademloos en met ongeloof op het gelaat had Eric geluisterd. Toen kwam er een verbeten trek op het gezicht van de Noorman en hij sprong overeind. „Ik wil wel eens zien, of wij niets aan ons lot zouden kunnen veranderen!" riep hij uit. Met beide handen rukte en trok hij aan de massieve tralies van het venster. De stevige trahes weken echter geen duim. Al spoedig zag de Noorman het nutteloze van deze krachtsinspanning in en met een opstandig gelaat keerde hij zich naar Zijn mede gevangenen Deze hadden met grijnzende gezichten Eric's wanhopig verzet gadegeslagen en toen zei de kleine kerel: „Doe toch geen moeite, je deed beter je krachten te sparen voor het gevecht!" „Goed gesproken," zei een heldere stem en de zich verbaasd omdraaiende gevangenen zagen eexj. Romeins bewaker in de deuropening staan. „Over twee dagen breekt de strijd aan" vervolgde hij. „Dan zal je al je krachten nodig hebben." Lapgzaam was Eric naderbij gekomenDe deur achter de soldaat was openSlechts één man stond tussen hem en de vrijheid Meer dan 10.000 personen uit Nederlandse boerengezinnen zijn in 1948 naar Canada geëmigreerd. In hei eerste jaar werken deze emigranten samen met Canadese boeren, om later een eigenboerderij ter beschikking te krijgen. Blijkens bovenstaande foto raakt de familie Van Moorsel uit het Brabantse dorpje Erpsdie in Juni 1948 emigreerde, al aardig thuis in het tweede vaderland en wordt de eetlust door geen heimwee-gevoelens bedorven. Prijs per koter i 25 tabletten 40 ct In welvoorziene Apoth. en Drogisterijen. (Adv.) Lord Beaverbrook heeft volgens een van zijn eigen bladen, de Londense Eve ning Standard, aan de agent van de con servatieve partij in zijn district medege. deeld, dat hij geen conservatief meer is. Carlos P. Romulo is door de Philip- pijnse regering benoemd tot leider van de delegatie die zal deelnemen aan de in India te houden Azië-conferentie over Indonesië. Vervolg van pag. 1 Truman zeide dat Dean Acheson de hui dige buitenlandse politiek van het land zou voortzetten en legde er de nadruk op dat de verandering aan de top van Buitenlandse Zaken geen wijziging in de Amerikaanse buitenlandse politiek bete kende, zoals Jay Franklin onlangs in Life geschreven heeft. Franklin meende, dat de regering haar politiek jegens Rusland wilde verzachten. Hij beweerde zijn artikel gebaseerd te heb ben op zijn gesprekken met Truman. Tru man ontkende de beweringen van Franklin ten stelligste en zeide dat hij nog nooit een particulier interview aan Franklin had toegestaan, over welk onderwerp dan ook. Hij beweerde dat het artikel in practisch geen enkele paragraaf door feiten gefun deerd werd. Zonder meer ontkende Tru man, dat ooit de buitenlandse politiek van zijn ministers afgeweken had van zijn eigen politiek. De president zeide dat hij de bui tenlandse politiek van het land had inge leid en dat deze trouw door Marshall was uitgevoerd. Generaal Marshall, die in Noord-Caro- lina een rustkuur houdt, verklaarde in verband met zijn ontslag niets te zeggen te hebben. Hij zei geen onmiddellijke plannen voor de toekomst te hebben. Hij verklaarde zich reeds lang uit het openbare leven te hebben willen terugtrekken en de ontwik keling van de buitenlandse politiek sedert zijn opneming in het ziekenhuis, begin December, niet meer te hebben gevolgd. Het zou nog enkele weken duren eer hij volledig hersteld zou zijn. „Ik ben mij ten volle bewust van de enorme verantwoordelijkheid, welke mijn nieuwe taak op mijn schouders legt", zo verklaarde Dean Acheson, toen hij als op volger van generaal Marshall werd be noemd. Hij voegde er aan toe: „Ik zal na tuurlijk mijn best doen om de richtlijnen van de President zo goed mogelijk te vol gen". Het aftreden van Lovett, die sinds an in hechfe vriendschap met Mar shall verbonden was, ging gepaard n>et een soortgelijke ip vriendschappe lijke bewoordingen gestelde briefwis seling tussen Lovett en Truman als dat van Marshall. In een brief, d.d. 3 Januari, verklaart Lovett: „Om persoonlijke redenen, die u bekend zijn, dien ik met verschuldig de eerbied mijn ontslag als onder minister van Buitenlandse Zaken in. Ik dank u van ganser harte voor het ver trouwen dat gij in mij gesteld hebt en voor uw nooit falende welwillendheid en vriendelijkheid". In zijn antwoord prijst Truman Lo vett's aan het land bewezen diensten als onderminister van Oorlog voor de luchtvaart tijdens de tweede wereld oorlog en als onderminister van Bui tenlandse Zaken. „Het land is zo ge lukkig geweest te kunnen profiteren van uw bekwaamheden als deskundige in vrede zowel als in oorlog. Tijdens al uw verschillende diensten werd gij geleid en geïnspireerd door de hoogste onaantastbaarheid des geestes en gij hebt u aan elke taak gewijd met on vermoeide ijver. opmerkelijke be kwaamheid en zelfopofferende toewij ding aan het algemeen belang", aldus Truman's brief. Officiële Amerikaanse kringen leg gen, aldus A.F.P., de grootste terug houdendheid aan de dag nopens de „persoonlijke redenen", die Lovett tot aftreden als onderminister van Buiten landse Zaken hebben bewogen. Hoewel president Truman in zijn antwoord aan Lovett geschreven heeft, dat hij deze „redenen" kende, menen sommige kringen, dat zulks slechts een formule is, waarachter men de noodzaak van gemeenschappelijk aftreden van de ploeg Marshall-Lovett verbergt. Volgens democratische kringen zou de onderminister van Buitenlandse Za ken tijdens de verkiezingscampagne een te neutrale houding hebben aange nomen. Voorts zou Lovett het t.a.v. Pa lestina en de internationalisatie van het Ruhrgebiedmet de president niet volkomen eens zijn geweest. George Catlett Marshall is vorige week 68 jaar geworden. Eerst drie jaar gele den, dus op zeer late leeftijd, diplo maat geworden, heeft hü zich in deze korte periode een kundig staatsman ge toond, nadat zijn militaire carrière in de afgelopen oorlog reeds bekroond was door zijn schitterend beleid als opper bevelhebber van het Amerikaanse leger. Ik moest in twee jaar doen, wat de Duitsers in zeven jaar hadden gedaan", verklaarde de generaal later. En hij speelde het klaar. De Verenigde Staten kregen een krijgsmacht, die in deze jaren prestaties leverde, die de wereld versteld deden staan. Generaal George C. Marshall werd 31 December 1880 te Uniontown in de staat Pennsylvania geboren. Van jongsaf aan was hij vastbesloten een militaire car rière te kiezen. Met zijn zeventiende jaar kwam hij dan ook reeds op de krijgsschool van de staat Virginia. In 1901 behaalde hij zijn eerste diploma en werd één jaar later, dus op 22-jarige leeftijd, tweede luitenant der infante rie. Snel volgen zijn promoties elkaar op. De jonge Marshall bleek al spoedig een soldaat met grote militaire talenten te zijn. Hij behaalt het einddiploma van de School voor infanterie en cava lerie der Verenigde Staten en een jaar later ook dat van de Amerikaanse Ho gere Krijgsschool. De degelijke theore tische kennis van de strategie, die hij zich zo verwierf, was intussen reeds door enkele korte perioden van practi- sche scholing aangevuld. Al direct in het begin van zijn brillante loopbaan, werd de veelbelovende officier herhaal delijk op posten buiten de Verenigde Staten geplaatst. Oost-Azië en West-Europa zou de jonge Amerikaan grondig leren kennen, een kennis, die hem als opper bevelhebber van de Amerikaanse troe pen in de tweede wereldoorlog, maar vooral ook als minister van Buitenland se Zaken ter dege van pas zou komen. Op 22-jarige leeftijd diende hij voor korte tijd in de Philippijnen, waar enkele tientallen jaren later zijn man nen een zo verwoede strijd met de Ja panse indringers zouden hebben te voe ren. In de eerste wereldoorlog kwam hij voor het eerst naar Europa. Toen Marshall enkele jaren geleden het ini tiatief nam voor het economische plan. dat sindsdien naar hem genoemd werd, dachten de Fransen terug aan die da gen. die zo lang geleden schenen, waar op deze zelfde Marshall reeds zo'n be langrijk aandeel had in de redding van Frankrijk, toen het land ook door de ondergang bedreigd werd. In de slag bij de Marne, maar ook in de veldsla gen bij Contigny, Aisne, Saint-Michiel en Argonne wist Marshall zich als lei der van de operaties van het eerste Amerikaanse expeditionnaire leger bij zonder te onderscheiden. Men heeft zijn prestatie om eens in veertien dagen tijds 820.000 man in het geheim te ver plaatsen wel „de moeilijkste operatie van de oorlog" genoemd. Na deze eer ste oorlog wordt hij adjudant van ge neraal John J. Pershing en krijgt hij intussen de rang van majoor. In 1924 werd hjj voor het eerst naar China gestuurd. In de drie jaar dat hij daar diende leerde hij land en volk zo goed kennen dat deze ervaring mede een factor was bij zijn diplomatieke missie naar dit land twee decennia later. Geleidelijk klom hij in de volgende jaren op tot brigadier-generaal, waartoe hij in 1936 promoveerde. In 1939 werden vier en dertig hoger op de ranglijst staande generaals door president Roose velt gepasseerd toen hij Marshall be noemde tot chef van de generale staf. Hij leidt tezamen met de andere ge allieerde opperbevelhebbers het offen sief tegen de Duitsers. Eind '44 krijgt hij zijn vijf sterren en heeft dan de zelfde militaire rang als Eisenhower, MacArthur en Arnold. Enkele dagen nadat hij in November 1945 zijn functie heeft neergelegd wordt hij geroepen tot een grote taak in China. Als buitengewoon gevolmachtigd am bassadeur krijgt hij in dat land zijn eerste harde diplomatieke vorming Marshall is staatsman geworden. Als Byrnes op 7 Januari 1947 aftreedt als „secretary of state", volgt Marshall hem op en ziet zich daarmee plotseling een der hoogste diplomatieke posten ter wereld toegevallen: minister van Bui tenlandse Zaken van de Verenigde Staten van Amerika. 5 Juni 1947 houdt hij in de universi teit van Harvard een redevoering die zijn naam, meer dan heel zijn roem ruchte voorgaande carrière voor altijd in de wereldgeschiedenis geboekstaafd zal doen blijven. I Het Europees Herstel Programma zou voortaan in de volksmond het Marshall plan heten. (Adv.) „Het is hier wel een tikkie warm/' zei een klein, rond mannetje, met een baard als een boender. Hij ging in de coupéhoek zitten, stak een verse pruim in zijn mond en bood ons een sigazet aan uit een pakje hier volkomen onbekende Amerikaanse import. „Ja, steekt u gerust op. Prima merk ie." De man had gelijk, ook toen hij vroeg: „En nou bent u natuurlijk nieuwsgierig, hoe ik daaraan kom, niet?" „Als ik niet te veel vraag... „Kijkt u eens: van mijn vak ben ik bommenwerper. U weet wel: zo'n tent op de kermis met draaiende vliegtui gen, u drukt op een knoppie, pats zegt de bom en u krijgt een prijs of niet. „Ooooh." „Dus moet ik prijzen in voorraad hebben, want onder mijn klanten zit ten prima bommengooiers. Natuurlijk moeten er ook pakjes sigaretten te winnen zijn. En wij zwerven toch de halve wereld door, dus dan loop je wel eens ergens tegen aan. Dit merk ook." „Lopen de verdiensten in uw vak niet erg terug?" „In het algemeen wel, ja. Vlooien theaters hebben niks meer te doen, de waarzeggers krijgen geen poot meer aan de grond, de roddelbaan is niks meer. Maar de auto'fjes en wij, de bommenwerpers, hebben nog niet te klagen. De eeuw van de techniek, meneer. En je moet zelf wat doen, je geluk ligt in je eigen hand. Tamme vlooien kan je alleen maar bekijken, nietwaar? Aan zoiets wagen de men sen zich niet. Maar bommenwerpers! U moet eens kijken met wat voor een hartstochtLaatst had ik er een, die vloog elk rondje mee, twee uur lang. En elke bom kreeg een bestem ming. „Die is voor oom Jaap" en „die voor die r-thond van hem." Bloed dorstig zijn de mensen, meneer, heel erg." Meewarig schudden wij het hoofd en overdachten voor wie wij even tueel de eerste bom zouden bestem men. Maar de Baard ging verder, voor wij een geschikt slachtoffer hadden kunnen vinden. „Nou had ik nog een hülpie in mijn tent. Die hing de bommen steeds onder de vliegtuigen, hield de boel schoon enzovoorts. Laat die knaap 'm nou gedrost zijn met voor acht honderd gulden aan prijzen!" „Dat is nogal wat. Wat hebt u ge daan?" „Hem zoeken natuurlijk. Hij zal wel bij een collega van me zitten." „En dan?" Bij dat vooruitzicht wond de Baard zich kennelijk op. „Dan weer mijn tent in die knaap, en onder een vliegtuig een atoom bommetje." De Amerikaanse marine maakte gis teren plannen bekend voor grote ma noeuvres op de Atlantische Oceaan, welke oefeningen zullen plaats vinden in het begin van de lente en speciaal bedoeld zijn om de strijdvaardigheid te beproeven tegen een mogelijke tegen stander met een krachtige onderzeevloot en luchtmacht. (Vervolg van vag. l\ Wat we dan willen? In het bovenstaande ligt. me nen we, onze opinie reeds be sloten. Laat de overheid en elke werk gever in het nemen van maatregelen, die de sociale zekerheid bedoelen te bevorderen, er naar blijven streven daardoor niet de persoonlijkheid aan te tasten, althans deze aantasting zo sterk mogelijk te beperken. Waarom bijv. zou er kleedgeld worden afgehouden wan neer ook zou kunnen worden volstaan met het verstrekken van een kleding- bijlage en daaraan de verplichting kon worden verbonden, de uniform ook keurig te houden en op tijd te ver nieuwen? En van de uniformjas naar het oude- dags-pensioen moge een grote stap lij ken, het is tenslotte slechts een gra dueel verschil. God zij dank vertoont ons volk in dit opzicht nog een ver blijdend verlangen naar zelfstandig heid. Het onlangs verschenen verslag van de Verzekeringskamer toont dit overduidelijk aan. We hebben, erin neuzend, even geduizeld van de gewel dige sommen die het Nederlandse volk nog week aan week weet op zij te leggen voor spaarverzekeringen, die be doelen een bijdrage te zijn in de eigen zorg voor de oude dag. Wist U b.v. dat per eind 1946 in Nederland totaal voor 9.472.841.445.aan verzekeringen was afgesloten en dat deze verzekeringen een premiebedrag over dat jaar vroegen van bijna 287 millioen guldens? Wist U dat in deze tijd van spanning tus sen lonen en prijzen het verzekerd be drag zowel bij de volks- als bij de kapitaalsverzekeringen nog steeds toe neemt in veel sterker mate als b.v. het sparen bij de spaarbanken? Het Neder landse volk w i 1 eigen initiatief nu eenmaal ontplooien. Goddank. Het komt ons voor dat men dit ver schijnsel bij de toekomstige ontwikke ling van de sociale wetten niet uit het oog mag verliezen, omwille van het karakter van het Nederlandse volk. om wille van de persoonlijkheid van de in dividuele mens. De leidster van de Christelijke Vrou wenbond in Hongarije is naar Wenen gevlucht. Zij deelde mede, dat de politie van Hongarije de geestelijkheid verbo den heeft op de preekstoel te spreken over de arrestatie van kardinaal Mind szenty. Wie zich daaraan schuldig maakt, wordt gevangen genomen. De Engelse admiraliteit maakte giste ren bekendt dat Engeland tegen het einde van déze maand een vloot van on geveer 60 oorlogsschepen naar de Mid dellandse Zee zal sturen. Dit is de krach tigste Engelse vloot die sedert het einde van de oorlog Engeland heeft verlaten. David Lilienthal, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie, heeft gisteren medegedeeld, dat voor uitbreiding van de fabriek voor atoomenergie in Oakridge een bedrag van 70 millioen dollar gebruikt zal wor den. Grondige studie van voedingstabellen, tabellen dus, die de voedings waarde van verschillende spijzen en dranken aangeven, brengt soms merk waardige dingen aan het licht. Een zeer degelijke en zeer uitgebreide voedings tabel, natuurlijk van Duitse oorsprong, brengt b.v. aan het licht, dat de voe dingswaarde van een glas cognac groter is dan die van een even groot glas room. En nu zie ik in de geest al honderden mensen het hoofd schudden en mompe len: nu zie je eens wat een onzin. Onzin is het echter niet maar ik zou toch nie mand aanraden zich in alle ernst te gaan voeden met cognac; cognac heeft zoals u weet bijwerkingen die minder wense lijk zijn en die zelfs op de duur aanlei ding zouden kunnen geven tot een min der vriendelijke verstandhouding met de handhavers der orde. Room is natuurlijk veel onschuldiger, maar voorlopig nog een onbereikbare luxe voor gewone stervelingen. En als we dan de room vergelijken met melk, 26 „Hoor eens, lieve kind. Als je het me niet vertelt, dan weet ik niets. En dan hoef ik niets aan kolonel Primrose te vertellen. Want als ik het weeJ. haalt hij het uit me, of ik wil of niet.' Ik geloof dat ik aldoor dacht aan het bloemblaadje, dat in Sandra's dode vin gers was geklemd. Ze schudde haar hoofd. „Dan zal hij denken, dat de reden, dat ik je niets vertelde, is: dat ik ieis wil verbergen. Ik vertel het je liever zodat jij het hem kunt vertellen." We hadden het witte hek bereikt aan het eind van mijn terrein en leunden er op, uitziend over de Chesapeake. Op eens keerde Rosemary zich af. „Ik weet niet waarom we in vredesnaam terug gekomen zijn. Er zijn hier zoveel spoken in 't verleden.-" Ik besefte toen wat ik vergeten had, omdat ik er jaren lang zo dicht naast leefde. We keken neer op de inham, waar ze Chapin Bishop zeven jaar ge leden op een Zondagochtend gevonden hadden. „Ik lijk zelf wel een geest, die terug keert naar de enige plaats in zijn leven, die het herinneren waard is," zei Rose mary. Ik merkte toen, dat ze niet aan Cha pin dacht, maar aan iets anders, waar ik niet van wist. Iets in verband met Jim en dagen van verloren geluk. „Waoht maar tot George er uit flapt dat ik gisteravond gezegd heb dat ik in staat was, Sandra te vermoorden, voor ik hier wegging," zei ze opeens. Ze glimlachte licht. „Ik weet niet wat dat is van George, dat hij zijn mond niet kan houden. Als het alleen andere mensen waren die hij in de nesten helpt, kon je het begrijpen, maar het is meestal zichzelf." Ik wilde gaan vragen of ze dat wer kelijk gezegd had, maar ik bedacht me. Als Rosemary niet wilde spreken over Sandra en Jim, was ik daar blij om, ondanks een zekere natuurlijke nieuws gierigheid. „Hij is niet veel veranderd, hè?" vroeg ik. „Neen. We dachten dat hij, toen hij genoeg had om van te leven, op zich zelf zou gaan wonen, maar dat heeft hij niet gedaan. Hij is niet helemaal in orde, zie je. Er moest eigenlijk iets weggenomen worden zijn blinde darm of zoiets maar iemand heeft hem eens gezegd, dat de mensen vrese lijk raar doen, als ze onder narcose zijn cn hij wil het gewoon niet vragen. Nu, als het Paul was...." Ze lachte, niet erg overtuigend en ik merkte, dat dat het punt was waar ze naar toe wou. „Als we Paul onder narcose brachten, denk je dat hij dan zou vertellen wat hij van Sandra weet?" „Waarom vraag je het hem niet?" zei ik. Rosemary keek naar het zakdoekje, dat ze in harde knopen had getrokken. „Dat heb ik gedaan," zei ze kort. „En wat zei hij?". „Dat hij haar niet kende. Dat was gisteren, toen we terugkwamen van .de club voor het diner. Ik wou het êv bij Jaten, omdat wel, ten slotte kon ik niet zeggen: Dat is raar, want ze her kende jou heel zeker. Maar George kon het natuurlijk wel. En deed het." „Werkelijk?" Ze knikte, glimlachend ondanks zich zelf. „Hij zei: Wat grappig, ik had wel kunnen zweren, dat ze je herkende toen je binnenkwam. Herinner je je niet, Paul?" „En wat deed Paul?" „Paul keek als een oorlogsdreiging boven de Bosporus. En George, die weer een bok geschoten had, probeer de het goed te maken." „En maakte het erger?" „Ja, veel erger. Hij giechelde en zei, dat Sandra geen vrouw was, die een man licht zou vergeten, al had hij haar maar ééns gezien en Paul zei, integen deel, ze was een buitengewoon, alle daags type in het Oosten; je zag ze in ieder café en palais de danse in Azië. En George, om het nog mooier te ma ken vroeg of dat niet grappig was, want daar had Jim haar ontmoet." Rosemary glimlachte, trachtend haar opwellende tranen te verbergen. „Ik geloof dat het tot in het oneindi ge was doorgegaan, als vader hem niet verzocht had, zijn mond te houden." „Maar ik begrijp niet goed, wat dat allemaal met Paul te makfn heeft." „Niet?" Ze zag me even vol aan en keek weer een andere kant uit. „Ik begrijp het zeker alleen maar," zei ze na een lange tijd. „Zie je, hij ken de haar wél. Dat móet, omdat later, weet je wel, ze bij hem kwam en zoiets zei, dat hij met haar mee moest gaan ter wille van de oude tijd. Weet je niet meer?" „Ik weet dat hij nogal verwezen keek," zei ik, maar ze sohudde haar hoofd. „Dat is het, zie je. Het moet iets ge weest zijn, dat hij zich niet wil herin neren. En wel. ik zou niet meer met hem willen trouwen, omdat ik het nooit zou kunnen vergeten. En, zie je, ik moet haar helemaal vergeten, Grace dat er ooit iemand geweest is zoals zij wil ik 't leven nog kunnen uithouden." Ze keek over het water. „Zie je, ik geloof dat ik mijn leven niet te best heb ingericht. En als als ze in Paul's leven óók is geweest dan lijkt het wel een noodlot, dat we vervolgt." „Ze is nu dood, lief kind." „Dat maakt het nog moeilijker," zei ze. „Op weg naar huis vroeg ik hem weer naar haar, zie je. Het was zeker krankzinnig, maar ik kon er niets aan doen. Hij zei eerst niets. Toen zei hij, dat hij dacht dat hij haar gekend had, maar dat hij óók dacht dat we veel gelukkiger zouden zijn als we niet in eikaars verleden wroetten, of iets dergelijks. Laat de doden hun doden begraven, zoiets. Als ze maar begraven bleven!" We stonden uit te zien over de baai, nu bijna verlaten, de laatste zeilboten waren op weg naar de haven. „Ze belde hem op toen we aan het diner zaten. Paul kwam bepaald boos van de telefoon terug. En zie je, Grace, we hoeven het niet onder stoelen of banken te steken. Als ze vermoord is en ik geloof dat dat vaststaat dan moet iemand het gedaan hebben." Ik keek haar verwonderd aan. „Jim schijnt de favoriet te zijn," zei ik. Het speet me, want ze trok zich terug of ik haar geslagen had. „Of denk je eigenlijk dat het Paul was?" „O, ik weet het niet, Grace. Ik ben verschrikkelijk angstig. Omdat, ja Paul heeft niet de Westerse opvatting over de heiligheid van een mensenle ven. Dat hebben ze niet in het Oosten, zie je. Er zijn zoveel milliarden mensen één meer of minder komt er niet op aan, vooral als h» niet van hoge stand is ofeen vrouw. Ik bedoel niet, dat hij niet.o, hij is bijna over beschaafd. Maar ik zou gek zijn als ik niet zag dat hij absoluut meedogenloos kan zijn alsals het moest. En als hij haar vroeger gekend had en niet ver wachtte haar hier te zien. O, begrijp je het niet?" (Wordt vervolgd) dan komt melk er maar heel bekaaid af. En toch mag nog wel eens gewe zen worden op de grote wijsheid en waarheid van het gezegde: melk is goed voor elk. Natuurlijk, melk bestaat evenals de meeste voedingsmiddelen voor een groot deel uit water, maar het betrekkelijk kleine gedeelte dat niet uit water be staat is dan ook van zo uitstekende hoe danigheid, dat we kortweg kunnen spre ken van eeh vrijwel ideaal voedsel. Melk bevat eiwitten in een uiterst lichtverteerbare vorm en van een sa menstelling, dat ze ons alles geven wat voor de opbouw van spieren en derge lijke eiwitrijke weefsels nodig is. Vooral in tijden van een vleesarm diëet is melk dus een uiterst gewenst en verkieslijk voedingsmiddel. Vet komt in melk in fijnverdeelde toestand voor, zodat ook de opname daarvan door het lichaam vollediger ge schiedt dan in welke andere vorm ook. Voeg daarbij de suikers en de voediDgs- zouten, dan komt men tot de conclusie, dat melk vrijwel alles bevat wat ons lichaam nodig heeft, al moeten we niet uit het oog verliezen, dat het gehalte aan vitamines, aan kalk en ijzer onvol doende is, vooral voor jonge groeiende mensen. Daarbij komt, dat naar verhouding tot andere hoogwaardige voedingsmiddelen, melk niet duur is te noemen. In verge lijking bijvoorbeeld tot eieren, is melk uiterst goedkoop. En melk is er genoeg. Een deskundige met wie ik er over sprak verzekerde mij, dat ons eigen volk nooit de hoe veelheden melk zou kunnen verzwelgen die we kunnen produceren. Als drank verwerkt in spijzen als pap, pudding of vla, moet melk dan ook een grotere plaats innemen dan nu het geval is. Het enige waar de huisvxouw streng de hand aan moet houden is, dat melk óók in huis behandeld wordt met uiterste zorg en zindelijkheid. Wanneer men ziet met welke (excuseer het woord) vieze'pannensponsjes de pannen, waarin de melk in ontvangst wordt ge nomen, worden schoongemaakt, dan kunnen we niet anders zeggen, dan aat dit keukengereedschap gemaakt wordt tot een bron van gevaar. Nu hoeven we dat niet te tragisch op te nemen, maar wel moeten we melk met uiterste zindelijkheid behandelen en de zg. losse melk even koken: zowel voor de melk zelve als voor het vaatwerk waarin ze wordt bewaard. Houden we die zindelijkheid in het oog, dan is melk inderdaad een der meest aanbevelenswaardige voedings middelen die we kennen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3