De Belg Gabriëls leidt Lusteloos, hangerig landerig Feijenoord voor VSV practisch het laatste obstakel BEROEMD ZOUAAF Kopper'Maaeda; DE AVONTUREN VAN DON PEDRO maar heeft drie concurrenten Van de Pol sterker dan ooit tegen Dufetelle "AKKERTJES Opnieuw Derby in Amsterdam r Wij luisteren naar DE MACHT VAN EEN SPINNEWEB [TEKENCURSUS Russen sloten de grens Ziet Nederland af van grenscorrecties? ZATERDAG 8 JANUARI 1949 PAGINA 4 DAMRUBRIEK Ieder betaalt zijn prijs Miihring nog steeds tweede te Hastings Hockeyprogramma Korfbalprogramma BALKRAADSEL SCHAAKRUBRIEK Voor goederen der NederL bisschoppelijke hulpactie Liturgische weekkalender Scheepvaartberichten Beurs van New York (Van onze sportredacteur) SCHEVENINGEN, 7 Jan. Driehonderd zes en zeventig in de eerste beurt van zijn partij tegen Metz, dat was het antwoord van Piet van de Pol op zjjn nederlaag, die hjj te mid dernacht tegen De Kuyter had geleden. Een serie zo rijk aan kunde en zo gaaf, dat zij zelfs de schaduw legde over de 336, waarmee de Rotterdammer giste ren zijn moeilijk aantastbaar record vestigde. Het was een rechtstreekse en gewel dige aanval op het arsenaal van adjec tieven en superlatieven, waaraan het biljartproza rijk is. Geweldig in zijn eenvoud, omdat de kern van deze serie bestond uit een half uur balanceren ep oen paar vierkante centimeters rond een smalle witte lijn, met niet meer dan drie of vier grote rappels, en zo kundig bezien, dat de arbiter pas bij de 16e beurt „de dans" kon aankondigen. Algemeen uitgedrukt: een half uur, waarin 200 caramboles met zoveel mees terschap op de tafel werden uitgeteld, dat Van de Pol, die op dat moment door zijn nederlaag tegen De Ruyter de vierde plaats bezet, toch de sug gestie wekt, dat hij ondanks zijn ach terstand op Galmiche als candidaat voor de Europese titel blijft gehandhaafd. Op 223 eindelijk kwam de moeilijk heid, toen Van der Pol een lange rappel iets te zacht speelde. Het verstoorde de smeuige cadans finaal en moeizaam kreeg hij tenslotte de ballen weer bij elkaar. Maar de inspanning had haar werk gedaan. Van de Pol had zich zelf nog niet geheel onder controle, toen hij een piqué waagde, inderdaad caram boleerde. maar het ivoor niet uit zijn „de dans"-positie kreeg en dus terug moest naar zijn stoel. Intussen was Metz's wapen op dit ver nuftig en ragfijn demonstreren van grote spelzuiverheid volkomen bot geslagen. Op een afstand van meer dan 200 caramboles kreeg hij geen kans meer om met zijn ge- tvaagcl maar wat lijzig spel de fout van zijn tegenstander af te remmen. En toen Van de Pol de twee „enen" van de Ha genaar nog eens met 101 beantwoordde, was het pleit beslecht. Metz stond nog wat zielig op 18, toen Van de Pol met 51 in zijn vijfde beurt de partij uitmaakte. Toch kwam de Rotterdammer 's avonds zonder een spoor van overmoed aan de tafel voor zijn partij tegen Dufetelle. En daar was alle reden voor, want voor dat hij met een hagel van miniatuur-caramboles in zijn vijfde beurt de indrukwekkende serie van 200 scoorde, had hij moeite genoeg, om het materiaal naar zijn hand te zetten. Pas ver in die vijfde beurt kwam het ge- Kent U dat hangerige, lamlendige gevoel waar bij alles U te veel is en U zichzelf maar in de weg zit? Opgepast» Dat is de voor bode van een ophanden ziinde griepNeem één of twee „AKKERTJES", waarschijnlijk drukt U de infectie NU nog de kop in,» helpen direct Problemen voor geoefenden Serie van W. J. v. d. Voort te Nieuw- Vennep. No. 1599: Zwart 10 st. op 8, 11, 14, 19, 20, 21, 22, 27, 28, 36. Wit 10 st. op 29, 30. 31, 38, 44 t/m 49. No. 1600: Zwart 11 st. op 7, 8, 10, 12, 18, 19, 20, 23, 29, 35, 36. Wit 11 st. op 16. 21, 28, 32, 38, 39, 40, 43, 44, 45. 47. No. 1601: Zwart 10 st. op 8, 9, 10, 17. 19, 22, 24, 27, 35, 36. Wit 10 st. op 25, 26. 28, 34, 40, 41, 43, 44, 45, 47. Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot uiterlijk half Februari aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. Oplossingen No. 1575 van O. Baeke te Antwerpen. Wit speelt naar 37, z31, 19, 43, 23, 10 en wint. No. 1576 van A. Roos. 29, 19, 1, 40, 48 en wint. No. 1577 van A. Roos. 22, z27, 34, 11, 4, 31, 41, 37 en wint. Aardige vraagstukjes, die het de op lossers ditmaal niet zo moeilijk maakten Voor beginners No. 31 voel weer in zijn vingertoppen terug. Toen de serie tenslotte op een gemakke lijke bal was gestrand, moest hij voor de resterende 57 caramboles nog 2 maal aan treden, om de partij in 7 beurten te be ëindigen. Zoals Van de Pol gisteren in zijn partij tegen de Ruyter de reactie ondervond van zijn formidabele opening, zo moest ook de jonge Waalwijker vandaag de schatting betalen, die hem zijn zege met 1 caram bole op de Nederlandse kampioen had gekost. Met 400/48 streek hij in 16 beurten de vlag voor Galmiche, die daarmee zijn der de overwinning behaalde en zich op vlot te wijze in de kopgroep heeft gewerkt. Met deze wetenschap moest De Ruyter 's avonds de ongeslagen Galmiche te lijf, die een paar uur te voren Dufetelle aan zijn degen had gespitst. De Ruyter heeft deze partij uitstekend gespeeld. Zijn gemiddelde van ruim 50 bewijst dat. Maar Garmiche, die in zijn 2e beurt pas strandde op 221, door een ge miste bandstoot na een onzuivere piqué, was niet te genaken. De Ruyter kon met 137 zo parmantig antwoorden als hij wilde, de Belg liet er zich niet door uit het spel brengen, zoals Van de Pol het de dag te voren had gedaan. Hij legde er nog eens 136 boven op, toen de Waalwijker hem daartoe met een gemiste massé de kans voor open doel had geboden en won in 5 beurten deze partij, hoewel De Ruyter met 77 en in de nastoot met 25 nog de wanhopige en moedige poging had gedaan, om de achterstand in te lopen. Van Hassel, candidaat nr. 3 voor de in ternationale trophee zette met 2 gemak kelijke en imponerende overwinningen zijn zegetocht voort, 's Middags liep hij in 10 beurten Nussberger onder de voet en in zijn avondpartij bleek de moeilijk bespeel bare Metz ook voor hem geen onneem bare barricade. Met 150 spurtte hij ondanks drie maal één in 8 beurten naar een glan zende overwinning. De situatie is nu zo, dat Gabriëls met 4 overwinningen de leiding heeft, gevolgd door Van de Pol, Van Hassel en Galmiche, met 3 gewonnen partijen. Van de Pol moet al zijn 3 concurrenten nog ontmoeten en heeft dus een zware taak. Slaagt hii er in deze met goed succes te volbrengen, dan be staat er alle kans op een barrage van Ga briëls. De juiste stand is thans: gew. p. car. brt. h.s. a.gem Gabriëls 4 1600 44 221 36.36 V. d. Pol 3 1599 32 336 49.96 V. Hassel 3 1326 31 149 42.77 Galmiche 3 1482 87 128 17.03 Metz 2 953 60 93 15.88 De Ruyter 1 1129 64 139 17.64 Nussberger 0 458 46 87 9.95 Dufetelle 0 733 92 49 7.96 De uitslagen van de achtste ronde in het toumooi van Hastings zijn: Sir George ThomasWood 1—0, Tylor Wade V2V2, FairhurstWindser 10, SchmidtRossolimo xkxk, König Muhring '/iVerder werd de partij uit de negende ronde MuhringSchmidt reeds gespeeld, welke door Muhring werd gewonnen. De stand luidt: 1. Rossolimo (uit 8) 6 pt.; 2. Muhring 5 (uit 9); 3. König 5 (uit 8); 4. Wood i'/i (uit 8); Schmidt 414 (uit 9); 6. Sir George Thomas 4 (uit 8); 7. Fairhurst 3 1 afgebr. partij (uit 8)8. Winser 3 (uit 8); 9. Wade 2 j^+ 1 afgebr. partij (uit 8); 10. Tylor 2 (uit 8). Heren, eerste klasse Westen, kampi oenscompetitie: HDMHHIJC, Laren— HOC, TOGO—BMHC. Degradatiecompetitie: GooiBe Fair, Delftse Stud.—H'sum, LeidenA'dam. Zuiden: BredaMaastr., Zwart Wit Push, VenloHTCC, Tilburg—EMHC. Oosten: NijmegenUpward, Zwolle Deventer, ArnhemPW, DKSUnion. Noorden: Gron. Stud.HVA, LHC Groningen, Rap—Daring, Dash—GHBS. Dames, Westen: Rood WitA'dam, BDHC—H'sum, HHIJC—Kieviten, Be FairGooi. Zuiden: Venl. Girls—HTCC, EMHC— Breda, VKH—Push, MOP—Tilburg. Oosten: DeventerQuick, Almelo PW, Apeld.Nijmegen. Noorden: LHC—HCW, GCHC—Dash, GroningenGHBS. Eerste klasse. Noord-Holland: Blauw WitSVK, K ZaandijkSwift, Ooster- kw.Archipel. Zuid-Holland: OSCRGKV, Achilles— Deetos, Vicus O.Ons Eib., Rozenb.— Zuiden. Oosten: Wilskr.Naas, Wit BI.ZKC, Rigtersbl.HKC. Zuiden: Sportl.Rust Roest, PSV Deto. Mevr. Fanny BiankersKoen is gisteren met haar echtgenoot in Darwin gearriveerd, vanwaar zij de reis naar Sydney zal voort zetten. Vandaag werd zij te Sydney ver wacht, waar zij eerst enige tijd zal trainen voordat zij aan de wedstrijden gaat deel nemen. Wit begint en wint. De oplossingen kunnen tegelijk met die van het vol gende vraagstukje ingezonden worden tot 1 Februari aan bovenstaand adres. Bovenstaand vraagstukje wijkt wel iets af van de vorigen; thans is het niet een kwestie van geven en slaan, doch naar het zoeken naar de zetten om zwart te dwingen zijn stukken op te geven of een zodanige stelling te berei ken, dat zwart in alle varianten ver liest. In sommige varianten zal het dus nodig zijn ook de zetten van zwart te vermelden. Namen van oplossers nummers 25 en 26. Goede oplossingen kwamen binnen van mevr. J. Bakker-Broeke te Amster dam; J. Oorthuis, Heemstede; A. G J. Keyzer en H. J. v. Berge te Amstel veen; J. Heytel, Amsterdam; B. F. Vis eer en R. F. Renckens te Utrecht; C. Pennock en V. Andringa te Haarlem; K. Verschuuren, Valkenswaard; G. Klous, Beverwijk; H. J. C. A. Nunnink, Delfgauw; Joh. v. Hessen. Almelo; J. Calis, Laren (N.-H.); J. Ritsen, Heerier- heide; P. H. v. d. Heyzen, Baak; H. v. Buul, L. v. Drunen, L. Verdonk, B. Wil- lems, G. Hendriks, C. v. Esch en H. Manie allen te 's-Hertogenbosch. De prijzen werden door het lot toege wezen aan mevr. J. Bakker-Broeke te Amsterdam, H. J. C. A. Nunnink te Delfgauw en P. H. v. d. Heyzen te Baak bij Zutphen. Rectificatie In de opgave van nummer 1589 is een klein foutje geslopen, er staat n.l. twee maal een zwart stuk op 28. Dat moet zijn 23 en 28. De aandachtige oplosser zal het inmiddels wel begrepen hebben. Opnieuw vermeldt het voetbalpro gramma een Amsterdamse derby. Nog maar pas hebben de stadgenoten Ajax en Blauw Wit elkaar bestreden met als resultaat van 11 gelijkspel of De Vole- wijekers uit Noord komen tegen Ajax in het veld. Weliswaar is de derby van a.s. Zon dag niet zo traditioneel en is ook het theoretische krachtsverschil een stuk groter, doch de Noord-Amsterdammers zullen er zeker op gebrand zijn hun stad genoot een nederlaag toe te brengen. Verleden jaar is het De Volewijckers nog gelukt, maar of zij deze toer nu zul len herhalen betwijfelen wij zeer, niet tegenstaande het feit. dat er voor de thuisclub veel aan een zege gelegen is omdat ze op de ranglijst dicht in de buurt van de onderste twee plaatsen vertoeft. De tweede wedstrijd, die in belang rijkheid onmiddellijk op deze derby volgt, is die tussen VSV en Feijenoord. VSV verkeert op het ogenblik in een zeer gunstige positie aan het hoofd van de ranglijst met liefst zes punten voor sprong op nummer twee, EDO. Feijen oord staat op de derde plaats, maar heeft toch nog altijd kans om de kam- pioenscandidaat tijdig te achterhalen, ook omdat de Rotterdammers tot nog toe een wedstrijd minder speelden. Het parool voor VSV is dus: winnen, opdat er in Velsen binnen niet al te lange tijd een kampioensvlag zal waaien. Haarlem, 't Gooi en Sparta, de drie laagst geplaatste clubs in district I, krij gen Zondag zware tegenstanders. Haar lem krijgt bezoek van Xerxes nog steeds zonder Wilkes en zal moeten trachten deze Rotterdamse ploeg, die men lang niet meer zo behoeft te vrezen als aan het begin van het seizoen, een nederlaag toe te brengen, opdat de Haar lemmers verschoond blijven van de ge vreesde degradatie-wedstrijden. Voor 't Gooi geldt hetzelfde, doch de opgave voor a.s. Zondag is een stuk moeilijker, want wil men op het ogen blik SVV verslaan, dan moet men heel wat in zijn mars hebben. Blauw Wit zal niet veel moeite hebben met Sparta, tenminste als deze Rotter- X X X XXX X X X X X X XXX X X X X X XXX X X X Vervang elk kruisje door een der vol de letters: A A A A A B B C C C D E E E E F F K M N O O R R S T T zodat de volgende woorden te lezen zijn: middelste horizontale rij: muziekinstru ment; eerste verticale rij: modegek; tweede verticale rij: ettergezwel; derde verticale rij: rakker van een jongen; vierde verticale rij: room; vijfde verti cale rij: bouwland. Inzendingen tot en het Dinsdag 18 Ja nuari op open briefkaart aan Het Kas teel van Aemstel (afd. Prijsraadsel), N.Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Oplossing 24 December: G L POS ABT VLAAG E M A P A A I R L O R K P L U V IER HEI LAREET ERGDASLEA METNOLLETAM IMPORTANT IE Na loting werden de prijzen toegekend aan: C. P. A. Bakker, Gen. Cronjéstraat 150 rd., Haarlem; J. W. van den Braak p.a. Huize Aloysius, Elandstaat 177, Am sterdam; Zrs. Dominicanessen, Brink 29, Laren (N.H.); M. Kannegieter, Bagijn- hof 40, Amsterdam; H. de Bruin, Kerk- laan 35, Laren (N.H); W. H. van Duu- ren, Grote Markt 25, Haarlem. damse club niet hetzelfde gaat uithalen als Zondag j.l. tegen DOS, namelijk met 10 winnen. De belangstelling voor de andere dis tricten gaat in hoofdzaak uit naar de wedstrijd HeraclesEnschede. In het Oosten staan namelijk drie ploegen met een zelfde aantal p nten aan het hoofd van de ranglijst waarvan nu genoemde twee clubs onderling gaan uitmaken wie van beide de zegetocht zal voortzetten. De andere gegadigde AGOVV heeft het niet zo moeilijk, want zij komt uit tegen één van de hekkesluiters namelijk Quick. In het Zuiden wordt de traditionele wedstrijd BWMVV gespeeld, voor de Bosschenaren van belang voor de hoog ste en voor de Maastrichtenaren vau belang voor de onderste plaats., LADDERWEDSTRIJD Oplossing van de tweezet nr. 39 var. G. H. Drese, Limburgs Dagblad 1941. 1. Re7. In Probleemcomponisten V oordeelt dr. M. Niemeijer: „Een probleem, dat vrij wel onopgemerkt is gebleven en dat de componist naar het mij toeschijnt met reden als een van zijn best ge slaagde tweezetten beschouwt. Enz." Wij laten hier de volledige oplossing volgen. 1. Re7 een prachtige sleutelzet, welke de dekking van c3 prijsgeeft en de Te8 interfereert. 1dreigt 2. Tf4 mat. 1Kc3, 2. Txc6 mat. 1 Dxf6, 2. Rxf6 mat. 1Re4, 2. Td6 mat. 1Dxf2, 2. Txe6 mat. Enkele lezers zonden 1. De7 in, dat faalt op 1. Dxf6. Probleem 872 van P. J. t. d. Hoeven, Utrecht Eerste publicatie 1 UIHIIIIIIIIIHitllllMltitllttllllllllllllllU 3de JAARGANG I niimmimmiiMiuimimiiimiiiMiiii; ^iiiiiiiui min 11 iiiiiiitiiii tin in iiiiiiiu umiiiiiiiiiiiiiiiiiummiiumiimmirc 11 Januari is het honderd jaar geleden, dat Ignace Wils, die aan de zouavenstrijd deel nam en beroemd werd door zijn onverschrokkenheid, werd geboren. Jullie hebben ongetwijfeld wel eens over zouaven horen spreken, maar het thans le vende geslacht kan zich nau welijks de geestdrift voorstel len, die de Nederlandse katho lieken deed protesteren tegen de aanslagen op de macht van de H. Vader. In 1860 besloot de Paus ge volg te geven aan het voorstel van één zijner raadslieden een korps vrijwilligers te vormen. Een Franse generaal belastte zich met de vorming en uit verschillende landen stroom den vrijwilligers bij honderden toe. Terwijl in de huisgezinnen werd gebeden en elke bijzon derheid van de gebeurtenissen in Italië innig meegeleefd, trok uit steden en dorpen van ons land de katholieke jongeling schap via Oudenbosch, waar zij op hun doortocht tezamen kwamen en afscheid namen van hun land, naar Rome. In Katholiek Nederland vond de Pauselijke oproep veel weer klank. Te Rome werden de vrijwil ligers bij het leger van de Pauselijke soldaten ingelijfd en namen zij deel aan de strijd. Zij vochten met doodsverach ting en heldenmoed. De naam zouaven komt van Zouava, de plaats, waar de eerste zouaven binnenkwamen. In plaats van de Franse kle ding, die te warm was voor het Italiaanse klimaat, werden zij in Turkse uniformen gestoken, waarin toen de troepen uit het Franse koloniale leger gekleed waren. Ignace Wils was op dertien jarige leeftijd student op het college van de paters Jezuieten te Sittard, toen reeds zijn vurig Rooms hart klopte van geest drift bij het woord: „De Paus vraagt zouaven." Na een (voor iitimiitiiiiHimiiitiiiimifiiiiimiiiiiitmtmiim hem veel te lange) tijd wach ten bood zich de gelegenheid aan, dat hij zijn Heeroom kon spreken: „Och, Heeroom, ik zou toch zo graag zouaaf willen wor den." Glimlachend luisterde die naar de knaap, die gloeiend van opgewondenheid en heftig gebarend stond te betuigen, dat hij het in Sittard niet kon uit houden, maar de Paus moest gaan helpen. „Vrind, dat gaat zo maar niet. Eerst flink stu deren. dan zullen wij later wel eens kijken." Voorlopig moest de knaap zijn geestdrift maar uitvieren in de gesprekken met zijn medestudenten en afwach ten, tot dat hij ouder zou zijn. Aan dat afwachten maakte Ig nace Wils een einde, toen zijn oudere broeder August de in dustrieschool te Kampen ver liet om dienst te nemen onder de pauselijke zouaven. Toen hield Ignace het niet meer uit. In 1865 liep de vacantie weer ten einde; de koffers voor Sit tard waren weer gepakt, maar Ignace weigerde terug te ke ren. „Ma", zo sprak hij tot zijne moeder, „als ik niet mag, loop ik weg." Zulks was mis schien erger gezegd dan ge meend, maar zijn moeder was toch enigszins ongerust over haar onstuimige zoon en we derom moest Heeroom beslis sen. „Laat de jongen maar gaan", zeide deze. r.Hij meent ,99 Ignace Wils. het". En begin October namen de beide jongens, 18 en 16 jaren oud, afscheid van moeder en gingen samen op reis naar Rome. Daar gevoelden zij zich in hun element en waren ge lukkig te mogen strijden voor een zaak die in hun oog heilig was. Wit geeft mat in drie zetten Oplossingen tot en met de tweede zet van wit in enkele varianten binnen drie weken te zenden aan Jos. Duvergé. Binnen Brouwersstraat 40, Amsterdam- Centrum. UIT HET TOURNOOI TE STOCKHOLM 1948 Slavische verdediging Wit: Najdorf Zwart: Steiner 1. d2d4, d7d5; 2. c2c4, c7c6; 3. Pgl—f3, Pg8—f6; 4. Pbl—c3, d5xc4; 5. a2a4, Rc8g4. (Een ongebruikelijke zet, welke stellig minder goed is dan het gewone 5Rf5). 6. Pf3—e5, Rg4 h5; 7. g2g3, e7e6; 8. Rfl—g2, Rf8— b4; 9. 0-0, 0-0; 10. Pe5xc4, a7—a5; 11. h2h3. (Een sterke zet: wit gaat de zwarte raadsheer verdrijven, waarna een opmars in het centrum mogelijk wordt). 11Pb8d7; 12. g3—g4, Rg4h5; 13. Relg5, R i4—e7; 14. e2 e4. Wit heeft reeds een belangrijk over wicht in terrein verkregen). 14 Pf6e8; 15. Rg5xe7, Dd8xe7; 16. d4— d5! (Hiermede maakt wit een uitste kend gebruik van zijn terreinvoordeel). 16e6—e5- 17. Ddl—d2, Pd7—c5; 18. Dd2e3, Pc5—d7; 19. Tfl—dl, Pe8— f6; 20, d5xc6. (Hiermede bezorgt wit zwart twee zwakke pionnen op de ko- ninginnevleugel). 20b7xc6; 21. Tdld6. (Valt pion c6 aan en maakt verdubbeling der kasteler, op dc d-lijn mogelijk). 21Tf8—c8; 22. Tal— dl, Tc8c7; 23. De3—d2, Ta8—a7. (Het alternatief luidde: 23h6; 24. g5, hxg5; 25. Dxg5 en zwarts positie is eveneens zeer lastig,24. Dd2e3, Pf6— e8? (Een rnstige fout, welke een pion kost. Noodzakelijk was 24. Ta8). 25. Td6xc6!, Pd7—f6; Pc3—d5!, Pf6x d5; 27. e4xd5, Tc7xc6; 28. d5xc6, Rg6— c2; 29. Tdl—d2, Rc2xa4; 30. Pc4xe5, Ta7 c7; 31. Rg2d5, Pe8—d6; 32. De3—d4. Tc7c8; 33. Rd5a2, Tc8xc6; 34. Pe5x c<Ra4xc6; 35. Td2—dl, Pd6—e8; 36. Ra2d5, Rc6a4?; 37. Dd4xa4. Zwart gaf het op. Tijdschrift K.N.S.B. November-De cember 1948; rubriek van dr. Euwe. Omdat vele van onze lezers en lezeresjes in Haarlem wo nen, gaan we nu het Haarlem se wapen tekenen. (Het beste is, een ruitjesschrift te ge bruiken). In het midden van het wa pen staat een zwaard met een kruis er boven. Je moet na tuurlijk goed opletten, hoe je het zwaard tekent. Het beste is om de hokjes te tellen. De breedte van zwaard en kruis is hetzelfde, n.l. twee hokjes. Ook de sterren ter weerszijden van het zwaard zijn twee hokjes breed en hoog. Let op de juiste stand van de ster ren. Dit is een moeilijk wapen om te tekenen, maar wie pre cies te werk gaat, bereikt een goed resultaat. De kleur van het wapen is rood. Zwaard, kruis en sterren zijn van zil ver. Het gevest van het zwaard is van goud (geel). Het wapen zou de stad te danken hebben aan de dap perheid van haar burgers, be toond bij de belegering en in name van Damiate in 1219. De Duitse keizer schonk hun een zwaard op hun wapenschild en de patriarch van Jeruzalem voegde er het kruis aan toe. De slag bij Mentana, waar veel Nederlandse zouaven bewijzen van heldenmoed aan de dag legden. Het zal misschien weinigen bekend zijn, dat dit gezegde iets met typografen heeft uit te staan. De Maandag in elk geval met iedereen! Want na de veelal prettige Zondag komt een Maandag en dan bedoelen we meest (maar we zeggen het soms ook): hè, Maandag, weer naar school. Over het algemeen staat de Maandag niet bepaald goed aangeschre ven! Deze dag gold van ouds als een ongeluksdag. Waar schijnlijk heeft hij die kwade naam te danken aan de grote verantwoordelijkheid, welke een eigenschap is van Luna de Maangodin, naar welke de Maandag is genoemd. Op die dag mocht men dan ook niets ondernemen wat van belang was „Maandagspoed zelden goed" zegt een spreekwoord. Bijna niemand ging in de oud heid 's Maandags op reis. Ook met de oogst mocht op die dag geen begin worden ge maakt, terwijl daartegen voor zaaien en planten de Maandag de aangewezen dag was. De ongunstige betekenis van de Maandag komt uit in het ge zegde: „Een blauwe Maan dag", welke uitdrukking nog altijd gebruikt wordt om de korte duur van iets aan te duiden. Daar op de Maandag van Carnaval dikwijls gefeest werd, ontstond een spreek wijze ,,'t zal maar een blau we Maandag duren" (omdat het geld, bij eengespaard om Carnaval te vieren, dan reeds op was). Op deze Maandag voor de vasten werd er in de Middel eeuwen niet gewerkt en dit gebruik heeft zich later uitge strekt tot alle Maandagen. Daarom vierde men op Maan dag de Zondag nog eens dun netjes over. De Maandag na Driekonin gen is „Kopper-Maandag". De zetters en drukkers (typogra fen dus) hebben die dag het langst in ere gehouden; niet in ongunstige zin wel te ver staan. Ten tijde van de gilden was de Kopper-Maandag een echte feestdag en tot in de vo rige eeuw bleef dit gebruik in ere. Toen werden door de gezellen van de drukkerijen kunstig gezette spreuken en kalenders aangeboden bij de klanten van de zaak, zoals wij thans nog het Nieuwjaarskaartje van de krantenman kennen. Het is moeilijk de juiste betekenis van Kopper-Maan dag te achterhalen. Wel is men het er over eens, dat „kopperen" pret maken bete kent. Hier en daar doet men pogingen om dit oude feest weer te herstellen. Laten we op school de Maandag niet als een verloren Maandag be schouwen, doch juist fris en opgewekt met ijver beginnen en dit goede voorbeeld ook de overige dagen volhouden. ndWemp,.! IHfltllllltllKIMIttl I'll IIIIIIIIMItllllHIIlMII 1411 HI III llll II IN llllllllllllllllilllll«lllllltHIIf»l*lllll'l«lllllllltlllllllllllllll»l«®*'>,,"l,l,tBBi,,,li,,,,,,,,,l,,,a,,i,f,,> Heb ik jullie al eens verteld, wat me in een grote stad van Zuid-Amerika is overkomen? Neen! Nou luister dan. Het is een geschiedenis die alleen door een Wereldreiziger als Don Pe dro beleefd kon worden. Heel toevallig was ik in de haven buurt van Rio de Janeiro ver zeild geraakt. En wat me an ders ook haast nooit overkomt, ik was er alleen. Natuurlijk, ik wist het wel, als vreemdeling moet je niet door de haven buurten van grote steden gaan dwalen. Maar ik meende toen, het wel te kunnen wagen. Ik zou er spoedig spijt van krij gen. Nieuwsgierig als ik was, waagde ik me ook steeds bij groepjes mensen, die oVeral bijeen stonden. Daar ik een aardig mondje Spaans sprak, kon ik de meeste twistgesprek ken aardig volgen en ik ge noot dan ook echt van alles wat ik te horen en te zien kreeg. Maar niet lang. Juist toen ik me weer bij zo n ruzie makende groep gewaagd had, liep er een grote, zware havenarbeider tegen mij aan. Ik deed haastig en stap op zij, maar daar de man ook zo'n zelfde zijwaartse stap maakte, kwamen we opnieuw met el kander in aanraking. Ik zei be leefd: „Pardon meneer...." (in het Spaans natuurlijk) maai de man nam het nog al kwaad op. „Niks te pardonneren" zei hij. „U loopt expres tegen mij op. U zoekt ruzie!" „Helemaal niet, beste vriend" zei ik zo beleefd mogelijk, „ik ben de grootste tegenstander van alle twist en tweedracht. Ik. Voor ik echter nog meer Spaans ten beste kon geven, greep de haverftirbeider me plotseling bij mijn schouder en ■schreeuwde: „Nou heb ik je pas door, maat. Jij bent een zakkenrol ler! Waarachtig! Je hebt m'n portefeuille uit m'n jaszak ge futseld. Gauw terug dat ding!" Ik dacht eerst, dat de man een grapje met me maakte. Maar hij stond zo ernstig al zijn zakken na te voelen en hij beweerde zo luid en heftig dat ik hem bestolen had, dat de aandacht van allen, die in de omgeving waren, getrokken werd. Weldra had zich een grote groep mensen om ons heen verzameld. Ik vond nu, dat het tijd werd, mijn gezag te doen gelden. En op indruk wekkende toon riep ik uit: „Zeg man. Weet je wel wie je voor hebt? Ik ben Don Pe dro Alvaro Toledo de Sidanio. Mijn naam is bekend over de heie wereld!" Helaas! Mijn woorden sche nen geen indruk op de man te maken. Ook niet op de mensen, die om ons heen stonden. „Ja" herhaalde de havenar beider. „Je liep expres tegen me aan en hebt toen kans ge zien m'n portefeuille te stelen." „Maar daar is geen steek van waar" riep ik luid. „Is hier geen agent in de buurt, die me van deze lastige man bevrijden kan?" „Ja, dat zou je wel willen, mannetje", lachten de omstan ders. Zulke zaakjes maken we samen uit. „Geef je buit maar gauw terug!" „Ik heb niets terug te geven. Ik heb nooit gestolen" riep ik uit. Toen ineens zag ik boven de hoofden van de mensen de blinkende pet van een agent. „Politie! Politie!" schreeuwde ik zo luid ik kon. Gelukkig, de man hoorde me. In een oog wenk stond hij naast me! Vóór ik echter nog iets zeggen kon schreeuwde de havenarbeider: „Je komt als geroepen, agent! Deze man heeft mijn porte feuille gestolen en hij weigert ze terug te geven." „Maar beste agent" begon ik nu, „daar is niets van waar. Ik heb niets gestolen. De man moet zich vergissen!" „Geen sprake van, manne tje!" bulderde mijn tegenstan der. „Ik weet heel goed wat ik zeg (Slot volgt) Een leuke prent van Kopper maandag. •Ill ItlllttlttllMtllllllllllllltlllltllllltlMIHIIIIMfftl Wat kunnen kleine dingen in de hand van God toch een grote macht hebben. Luister even naar het verhaal uit het leven van de H. Felix. Deze priester leefde in het midden van de derde eeuw in een plaatsje in Italië. Hij streed heftig tegen het heidendom en werd daarom dan ook ge vangen genomen en gemarteld, Maar toen hij geboeid in de kerker lag, verscheen hem een engel, die hem bevrijdde. Met nog meer ijver begon hij weer het Christendom te prediken, zodat velen zich dóór hem lieten dopen. Dat wekte na tuurlijk de haat van de heide nen op. Die wilden hem dan ook grijpen en doden. Felix vluchtte. Maar zijn kansen stonden zeer slecht, want ner gens was een behoorlijke plek om zich te verschuilen, terwijl zijn achtervolgers hem al op de hielen zaten. Ten einde raad schoot Felix een Icloin© ruimte tussen twee muren in. Natuurlijk konden de heide nen, als zij deze plek genaderd waren, hem heel gemakkelijk tussen die twee muren onder scheiden. Maar wat gebeurde er? Onmiddellijk nadat FeliX tussen die muren weggekropen was, werd de toegang door een dicht web van fijne grijze draden afgesloten. Van al de mensen, die daar voorbij hol den, had niemand enig idee, dat achter al die spinneweb- ben de gezochte priester ver borgen zat. Toen na enige uren de rust in de stad weer keerde, verliet Felix zijn enge ruimte en hield zich toen enige maanden in een huis verborgen. Hij is later een ge wone dood gestorven, maar omdat de H. Felix tijdens zijn leven zoveel martelingen heeft ondergaan, rekenen we hem toch ook tot de martelaren. Uit het verhaal van deze hei lige kun je prachtig leren, dat God ons op de meest eenvou dige wijze en met heel kleine dingetjes helpen kan, in de grootste moeilijkheden. Laten wij de H. Felix op zijn feestdag, de 14e Januari, om een beetje meer vertrouwen op God bidden. Naar Reuter uit Hamburg meldt heb ben de Russen te Helmstedt twee Ne derlandse trucks met trailers, geladen met reliefgoederen voor Berlijn en de Russische zone van Duitsland, terugge zonden. De reden was, naar de Russen zeiden, dat de Russische militaire ad ministratie nieuwe voorzieningen heeft getroffen voor het verkeer tussen de zones. Volgens Reuter is dit de eerste keer, dat motorvoertuigen met relief goederen de grens niet hebben mogen passeren. Het betreft hier twee vrachtauto's van het coöperatief expeditiebedrijf Copex te Hillegom, welke gedeeltelijk geladen waren met goederen van de bisschoppe lijke hulpactie. De Copex heeft voor deze actie reeds 65.000 kg. levensmidde len, kleding en schoeisel vervoerd, waar van de ene helft voor de Oostelijke, de andere helft voor de Westelijke zone van Berlijn bestemd was. De transpor ten bestonden steeds uit zes vrachtauto's. Thans werd met twee auto's nog een restant van de bijeengebrachte goederen naar Berlijn overgebracht. In Helmstedt wilden de Russen niet de goederen van de bisschoppelijke ac tie, wel de andere goederen, die in de vrachtauto's geladen waren, de zonegrens laten passeren. De chauffeurs wilden echter of met de gehele lading, of in 't geheel niet de zonegrens over en keer den daarom terug. Nadat de chauffeurs zich met de Co pex in verbinding hadden gesteld ver trok een vertegenwoordiger van dit be drijf naar Duitsland en dank zij de me dewerking van de Nederlandse militaire missie kon alsnog vergunning worden verkregen voor de gehele lading. Aan genomen wordt, dat de vrachtauto's in middels Berlijn hebben bereikt, hoewel hiervan nog geen definitief bericht is binnengekomen. ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. 18.00 Kwar tet. 18.15 Journ. weekoverzicht. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Lezing. 19.25 Septet. 19.45 Lezing. 20.00 Nieuws 20.05 De gewone man. 20.12 Piano. 20.20 Licht baken. 20.50 Ouverture. 21.00 Cabaret. 21.45 Estafette. 22.00 Ger de Roos. 22.30 Actualiteiten. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.25 Kwartet. HILVERSUM II. 4.15 m. Na 18 uur ook 245 en 1875 m. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram. 19.00 Staalkaart. 19.30 Reportage 19.50 Lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Promenade-orkest. 21.00 Soc. commentaar.' 21.15 Cabaret. 22.00 Vindobona Schrammel'n. 22.15 Lief hebberijen. 22.49 Ramblers. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.25 Theaterork. ZONDAG HILVERSUM I, 301 m. 8.00 Nieuws. 8.15 Viool. 8.25 Inleiding op 8.30 Hoogmis. 9.30 Nieuws. 9.45 Omroepork. 10.00 Kerk dienst. 11.30 Na de kerk. 12.15 Apologie. 12.35 Piano. 12.40 Lunchconc. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.25 Lunchconc. 13.50 Buffalo Bill. 14.05 Cyclus. 14.35 Con certgebouworkest. 15.35 Lezing. 15.45 Bach. 16.10 Sport. 16.25 Vespers. 17.00 Jeugddienst. 18.30 Strijdkr. 19.00 Koor en orgel. 19.15 Lezing. 19.30 Nieuws. 19.45 Gram. 19.50 Boekbespr. 20.05 De gewone man. 20.12 Uit cn thuis. 22.37 Actualitei ten. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Brahms. HILVERSUM II, 415 m. Na 18 uur ook 245 en 1875 m. 8.00 Nieuws. 8.15 Strijdlied. 8.18 Balletmuziek. 8.30 Lezing. 8.40 Intermezzo. 9.12 Sport. 9.15 Gram. 9.45 Lezing. 10.00 Trio. 10.30 Briefgeheim. 10.50 Flierefluiters. 11.15 Triangel. 12.00 Musicorda. 12.30 Zondagclub. 12.40 Speel doos. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 13.20 Melodie en rhythme. 13.50 Afrekenen, heren. 14.00 Piano. 14.05 Boekbespr. 14.30 Meisjeskoor. 14.50 Skymasters 15.15 Film praatje. 15.30 Philh. ork. 16.30 Sport. 17.00 Meisjeskoor. 17.20 Guitaar. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Sport. 18.00 Nieuws. 18.15 Boekbespr. 19.00 Onze Zondag. 19.30 Lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Actua liteiten. 20.15 Waltztime. 20.45 Hersen- gymn. 21.15 Romancers. 22.00 Zangspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. MAANDAG HILVERSUM I. 301 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Mozart. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Te Deum. 8.45 Gram. 9.15 Jonge zieken. 9.30 Gram. 10.00 Kwartet. 10.30 Morgendienst. 11.00 Strijkorkest. 11.20. Voordracht. 11.40 Cello en vleugel. 12.00 Uit de Al penlanden. 12.15 Gram. 12.30 Medede lingen. 12.33 Koor. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinata. 13.45 Zang. 14.00 School radio. 14.35 Kamerork. 15.30 Trio. 16.00 Lezing. 16.45 Gram. 17.00 Kleuters. 17.15 Wagner. 17.45 Indonesië. HILVERSUM II, 415 m. Vóór 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Strijdlied. 8.18 Selecties 9.00 Gram. 9.30 Waterst. 9.35 Haydn. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Gram. 10.30 Vrouw. 10.45 Zieken. 11.20 Zang en vleugel. 11.40 Voordracht. 12.00 Accordeola. 12.30 Me dedelingen. 12.33 Lezing. 12.38 Lunch concert. 13.00 Nieuws. 13.15 Kalender. 13.20 Metropole-ork. 13.50 Zang. 14.00 Viool en piano. 14.30 Lezing. 14.45 Ope ra's. 15.45 Luisterspel. 16.50 Piano. 17.00 Kleuters. 17.30 Kwartet. ZONDAG 9 JANUARI: Feest van de H. Familie Jezus, Maria, Joseph; eigen Mis; 2 gebed van de eerste Zondag na Driek., 3 Octaaf v. Driek.; Credo; pref. v. Driek.; wit. MAANDAG: onder oct. van Driek.; Mis v. h. feest; 2 Gebed v. d. Zondag; 3 tot de H. Maagd; Credo; Pref. v. Driek.; wit. DINSDAG: als Maandag behalve: 2 H. Hyginus. WOENSDAG: als Maandag. behalve: 2 tot de H. Maagd; 3. voor Kerk en Paus. DONDERDAG: Octaafdag van Driekoningen; eigen Mis; Credo; pref. v. Driekoningen; wit. VRIJDAG; H. Hilarius, bisschop, belijder, kerkleraar; Mis In medio;' 2. H. Felix; Credo; ge wone pref.; wit. ZATERDAG: H. Pau- lus. eerste kluizenaar, belijder; eigen Mis; 2. H. Maurus; gewone pref.; wit. ZONDAG 16 JANUARI: tweede Zon dag na Driekoningen; Mis van de dag; 2. H. Marcellus; 3 tot de H. Maagd; Credo; pref. van de H. Drievuldigheid; groen. Berichten, als zou de Nederlandse re gering besloten hebben, niet te blijven aandringen op de bij vroegere gelegen heden geëiste grenscorrecties ten koste van Duitsland, werden gisteren in krin gen van het bestuur over het Ruhrge- bied bevestigd, aldus meldt United Press. Zulks zou zijn geschied na be middeling van de Amerikaanse regering. Genoemde kringen wisten verder te melden, dat op het ogenblik geheime besprekingen gaande zijn tussen verte genwoordigers van de Nederlandse regering en vier speciale Duitse verte genwoordigers. SUMATRA, 1 te Colombo. ALCYONE, 5 v. B. Aires n. Rotterdam. LEERSUM, p. 6 K. del Armi. L. VROUWENK., 5 v. R'dam te Rangoon- OVERIJSEL, 6 v. N. OrI. te Kaapstad. SAMARINDA, 6 v. Tarak. n. Manilla. TIBA, p. 6 Ouessant. EEMLAND 5 v. R. Janeiro. ARKELD. p. 7 Lizard. PAULA, 6 v. T. Anson te Pladjoe, DRACO, p. 7 Dungeness. ST. SCHIEDAM p. 5 Gibraltar. VENUS, 7 v. Tessal. te Istanb. EUTERPE, 7 v. Amst. n. Gdynia. OOTMARSUM, 10 v. R'dam te Jucaro verW- WINSUM, 6 v. Libreville n. Dakar. NORDKYN, 7 te Marseille. 7/1 Anaconda Copper 34% Bethlehem Steel 33% Chrysler Corp. 57 General Electric 39% General Motors 60% Hudson Motors 13% Kennecott Copper 56% Montgomery Ward 55% North American Co 16% Radio Corp. 14% Republic Steel 26% Shell Union Oil 38% Southern Pacific 49% Southern Railway 40% Tidewater 24% U.S. Steel 71% 6/1 34# 33# 54 39# 59# 13# 58# 55 16# 14# 26# 38# 48# 39# 24# 71#

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 4