1 Britse troepen naar Transjordanië GaatSoekamo naar conferentie te New Delhi? NOG GEEN BESPREKINGEN MET REPUBLIKEINSE LEIDERS BOUWPLAN VOOR 1949 Amerikaanse begroting 1949-1950 bedraagt .41.8 milliard dollar 5 Engelse jagers neergeschoten Britten zullen elk Joods vliegtuig als vijandelijk beschouwen VIRULY LANDT TE BATAVIA Engeland, Ver. Staten en Frankrijk zouden uitgenodigd worden Abdoelkadir: Solo zal thans het centrum van herleving zijn VOLTOOIING VAN AMSTERDAM RIJNKANAAL IN 1952 Kiezers van Indonesië zullen zelf hun leiders kiezen 400 millioen voor woningen Tot hoofd en hart Motorschip beschoten? Het weer. Zondagsrijverbod blijft gehandhaafd Federale regering binnen weinige weken Algemeen secretariaat Koninklijk Huis Voor Europees herstel 4.5 milliard 6 MAANDAG 10 JANUARI 1949 72ste JAARGANG Nó. 24354 Brits machtsvertoon ^Hiz. federaal overleg Vanavond bijeen Nieuw kabinet van P asoendan DE GEBEURTENISSEN AAN DE EGYPTISCHE GRENS d'tm i^Fml Het verzoek van Asahan NED. DELEGATIE BIJ DE V. N. TE LAKE SUCCESS GRIEPEPIDEMIE ONDERZOCHT Voor Nederland cijfers nog niet bekend Prinsesjes bezoeken Circus Strassburger Goud verkocht voor rekening van republikeinen op Java Vyf jarenplan voor de Spoorwegen MINISTER STIKKER VERKLAART: Geen twee vliegvelden Benoeming mr. Van Maasdijk Landsverdediging hoogste post I E< BUREAUX van redactie en administratie SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wr>d. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cems per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per weekj f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. ■Twee gebeurtenissen in Palestina hebben de kans op een spoedige vrede ®aiunerkelijk verslechterd. Joodse vliegtuigen hebben Vrijdagmorgen, vóórdat ®e order om het vuren te staken van kracht werd, vier Britse Spitfires en ®en Britse Tempest neergeschoten. Engeland heeft verklaard, dat dit boven ®ffyptisch grondgebied is gebeurd; het Israëlische ministerie van Buitenlandse halten heeft daarentegen medegedeeld, dat de Britse vliegtuigen zich boven bet grondgebied van Israël bevonden. Engeland heeft in krachtige termen bij be Joden geprotesteerd. «et Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Zaterdag bekend gemaakt, ?at de Britse regering gevolg heeft gegeven aan een verzoek van Trans- J°rdanië, om troepen te zenden naar Akaba, de enige zeehaven die Trans- Jordanië heeft. Tegen dit besluit heeft Israël een krachtig protest ingediend oij de vertegenwoordiger der V.N. in Palestina. Het Britse ministerie van Luchtvaart beeft een communiqué uitgegeven, naar aanleiding van het neerschieten van de Vl.if Britse vliegtuigen. De tekst van het *ommuniqué luidt: .,In de laatste paar dagen hebben vliegtuigen van de RAF uit de Kanaal zone verkenningen uitgevoerd om de b!epte en de omvang van de Joodse ln- »al op Egyptisch grondgebied vast te pellen. Deze verkenningen waren strikt beperkt tot de Egyptische zijde van de ®rens. Op de ochtend van de 7e Januari ?e,rden twee formaties een van vier vjpitfires en een bestaande uit een enkele °Squito, geëscorteerd door vier Tem- Pest-toestellen die op verkenning aren binnen de Egyptische grens, aan- jpfallen door Joodse jagers. De vier ?Pitfires keerden niet van de opdracht £Ug- Enkele uren later werd een an- 0J'rro luchtverkenningsgroep, uitgezonden gbi. nasporing te doen naar de vermiste Citfires, eveneens door Joodse vlieg azen aangevallen. Naar gemeld, wordt i®n Tempest vermist. De RAF-toestellen b kwestie hadden strikte orders de Wens naar Palestina niet over te vlie- b. De commandant van de Spitfires ti<f h e' kW 24 km. binnen de Egyp- dw grens werd aangevallen en ge- j/f°ngen was per parachute zijn vlieg- te verlaten. Hij was gewond en j^rd door een Bedoeïn nabij Birgabra- ongeveer 24 km. ten Westen van hart?1' aangetroffen. Onze vliegtuigen aden strikte bevelen, gevechten te ermijden. ®fet het oog op deze ongeprovoceerde invallen hebben onze vliegtuigen thans °l'dracht gekregen ieder Joods vliegtuig, Jat zjj boven Egyptisch gebied tegen- °men, als vijandelijk te beschouwen. i ®et Engelse ministerie van Buiten- ndse Zaken heeft de tekst gepubli- -oer ^ab het Britse protest tegen het Si'6'® van de vijf toestellen. Deze fhm,w+ als volgt: -Z-M-'S regering be rin a bijgevoegde verkla- Va™ P "Ministerie van Luchtvaart v melde feiten, die hebben geleid tot et verlies van vijf Engelse vliegtuigen «s gevolg van onuitgelokte aanvallen door Joodse vliegtuigen boven Egyptisch Grondgebied, als ernstig. heeft de waarnemende bemidde laar der V. N. (dr. Ralph Bunche) van deze gebeurtenissen op de hoogte ge- 'e'd en wenst eveneens een krachtig Protest in te dienen bij de Joodse auto- 'eiten te Tel Aviv en al haar rechten «r te behouden, zowel ten aanzien eliT eisen tot schadevergoeding als van jp mogelijke volgende actie." Um Israëlische ministerie van Buiten- het ac Zaken heeft de verklaring van „«ruse ministerie van Luchtvaart be- Weri Een woordvoerder sprak de be- drie gen categorisch tegen. „Tenminste Van de vijf vliegtuigen zijn neer- ISrown tijdens gevechten die boven tjj ,e"sch grondgebied begonnen en ein- kunl?n' Ook de beide andere vliegtuigen "«en Egypte niet ver meer binnen- Hedenavond zal het bijzonder fe deraal overleg te Batavia vergaderen over de „huidige politieke situatie" vc Batavia zijn aanwezig 0f worden ^Hdaag verwacht de walis negara van hid.Sumatra. Oost-Sumatra. I-> dai Sumatra, Oost-Sumatra, Pasoen- H, Madocra, Oost-Java, voorts de sul- Van Pontianak en vertegenwoordi- Van het gebied van Padang, ter- ^Öl waarschijnlijk vandaag uit Makas- arriveren Anak Agoeng gde e°eng, minister Husein en vice-mi- |ster Claproth. Het overleg van mi- hister-presj^enj Drees met de federale staat leiders za' in de loop van deze Week Worden voortgezet. is tv, nieuwe kabinet van Pasoendan t> -rTaHs samengesteld. Premier is mr. biste hana Wiraatmadja, tevens mi- Voo/ ,Van binnenlandse zaken a. i- soenH= Vorming van de negara Pa- Hjfe ,an ondertekende hij het z.g. „ma- Verkl Van de twintig", waarin werd s°en ,aar(i' dat voor een negara Pa- W»>! geen bestaansgronden aan- e2lg Waren. gekomen zijn," aldus verklaarde hij. Twee gevangen genomen Britse piloten zouden volgens de Joden verklaard heb ben, dat zij niet precies wisten waar de grens tussen Egypte en Palestina liep. De Britse delegatie heeft een afschrift van de protest-nota gezonden aan de waarnemend bemiddelaar der V.N., dr. Bunche, die gisteren naar het eiland Rhodos is vertrokken, in verband met de vredesbesprekingen tussen Egypte en Israël, welke daar Woensdag zouden beginnen. (Zië ook pag. 3) P.SAIXS NEGEB KANAAL BTW IENG/TROMI SN NA Hf StNAl NAVIBI f VAN AKAB DAHAB H 11| ISRAËLISCH OEBIED •«g grensoverschrijding OOOR ISRABL-TROEPEN VÖEBfED WAAR /ENG. SPITFIRES ZUN NEERGESCHOTEN THANS 1 /JORDANIË I AKAÖA 5 A OUDt AHAS'E |a9;og Hedenmiddag vijf uur Batavia-tijd is de Constellation „Batavia" met gezag voerder Viruly en 3000 kg. post aan boord op het vliegveld Kemajoran te Batavia geland Reeds eerder was ge meld, dat Viruly toestemming had ge kregen om van het vliegveld van Dahran in Saoedi-Arabië op te stijgen. Te Athene werd vernomen, dat het uit leden van de Griekse Volkspartij en van de Liberale Partij samengestelde kabinet, dat onder leiding staat van de 88-jarige premier Sofoelis, een bredere basis zal verkrijgen, door opname in de regering van leden der onder leiding van Papan- dreoe staande Sociaal-Democratische Partij. De moeder van kardinaal Mindszcnty is volgens Radio Vaticana drie dagen lang opgesloten geweest. Een blokband-taxi doet mee in de Rallye Monte Carlo. Hans de Rijk gaat met zijn chauffeur A. Bastiaannet meedoen aan de rallye met een Peugeot, die ge woonlijk als taxi dienst doet. De sneeuwkettingen worden pasklaar gemaakt. Soekamo en de andere republikeinse leiders, die door de Nederlanders ge arresteerd waren, zullen misschien de Aziatische conferentie bijwonen, die door Nehroe, de premier van India, is uitgeschreven, aldus meldt U. P. Dr. H. K. Handoe, een vertrouweling van Nehroe, verklaarde: „Ik verneem, dat wordt overwogen om bij de Neder landers stappen te ondernemen, moge lijk via goede diensten van Engeland, om het bijwonen van de Indonesische leiders te vergemakkelijken indien zij zulks wensen." De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, heeft Zaterdag op het Foreign Office een onderhoud gehad met de hoge commissarissen van het Britse Gemenebest, waarbij de minister voor de gfebieden van het gemenebest, Noel Baker, aanwezig was. Uit gewoonlijk betrouwbare bron vernam Reuter, dat deze bijeenkomst plaats had ter bespreking van de hou ding van de diverse regeringen van het gemenebest jegens de Aziatische confe rentie. Reuter's diplomatieke medewerker schrijft, dat, naar verluidt, de hoge com missarissen ernaar gestreefd hebben een duidelijke uiteenzetting van minister Bevin over de Britse houding ten aan zien van de Nederlandse actie in Indo nesië te verkrijgen. De heer R. G. Menzies, de leider van de oppositie in het Australische parle ment, verklaarde Zondag, dat Australië Naar aanleiding van buitenlandse be richten als zou contact hebben plaats gehad tussen de Nederlandse en repu blikeinse autoriteiten verneemt Aneta van bevoegde kringen te Batavia, dat stappen in deze zin niet zijn onderno men. Minister-president Drees heeft overleg gepleegd met dr. Beel en zijn adviseurs en met de voorlopige federale regering. Het overleg met de federale vertegenwoordigers is nog niet beëin digd. De republikeinen zouden n.l. niet aan gedrongen hebben op terugtrekking van de troepen. In plaats daarvan zouden zij gewezen hebben op wijzigingen m de vorming van de federale interim-re gering, teneinde de republikeinen in staat te stellen samen te werken, zon der al te groot geweld te moeten doen aan hun beginselen. De voorgestelde veranderingen zouden een vermindering van de tijdelijke macht van de vertegen woordiger van de Kroon, een vermeer dering van de macht van de interim regering en een vaste datum voor de overdracht van de souvereiniteit inhou den. Abdoelkadir, voormalig secretaris van staat van algemene zaken en pl.v. Luit.- G.G., bezocht de nieuwe onder Neder- De Japanners hebben een groot aandeel gehad in de revolutie in Indonesië. Nog steeds waren er Jappen in de republiek aanwezig. Bij de intocht in Magelang troffen de Nederlandse troepen (waar onder zich zoals op de foto blijktveel Indonesiërs bevinden) de Japanner Wa- tanabe aan. Hij leefde onder de bevol king en werd dadelijk gevangen genomen. landse controle gebrachte gebieden van Midden-Java. Hij zeide te verwachten, dat thans de „renaissance van Midden-Java" meer van Solo dan van Djocja zal uitgaan. Belangrijk is, dat Solo zich reeds voor samenwerking met het nieuwe gezag uitsprak, aldus Abdoelkadir. Djocja is te ver gegaan. Solo zal thans het centrum van de herleving zijn. Hij zeide, dat behalve de republikeinse topfiguren er een groep van republikeinse persoonlijkheden is, die allerwege vertrouwen geniet en ver antwoordelijkheidsgevoel heeft. Dr. Mansur, vooraanstaande federalist, heeft tegenover een correspondent van Reuter verklaard, dat hij er geen be zwaar in zag, de republikeinse leiders in de nabije toekomst een grotere ma te van vrijheid toe te staan, mits zij bereid waren tot samenwerking en hun activiteit zouden beperken tot bepaalde gebieden, waarin rust en orde heersten. Dr. Mansur zeide van mening te zijn, dat het thans verlenen van een onbe perkte mate van bewegingsvrijheid aan de republikeinse leiders het herstel van het land zou kunnen vertragen. De Wali-Negara van Oost-Sumatra heeft, zoals reeds gemeld, Zaterdag „45 vertegenwoordigers van Zuid-Asahan ontvangen, die kwamen verzoeken om aansluiting van Asahan bij Oost-Suma tra. Hij verklaarde, dat de speciale zit ting van de vertegenwoordigende raad van Oost-Sumatra heden, Maandag, over aansluiting zal beslissen. - De commissaris van de Kroon, nr Brouwer, zeide er evenmin als de Wali- Negara aan te twijfelen, dat de raad in gunstige zin op de smeekbede zal ant- woorden. In de fractie Indonesia de republi keins gezinde fractie van de voormalige premier Puradiredja in het parlement van Pasoendan, is een scheuring opge treden. Een vijftal bestuursleden u uitgetreden en zal waarschijnlijk een nieuwe fractie vormen. Volgens het re publikeinse dagblad „Pedoman gmg het meningsverschil over de uitvoering van het urgentieprogAmma van ue fractie en de samenstelling van het nieu we kabinet. Republikeinse berichten, die ge deeltelijk uit Nederlandse bronnen afkomstig zijn, zeggen, dat de acti viteit van de republikeinse gueril- latroepen over geheel Java en Su matra wordt voortgezet. Deze activi teit is in hoofdzaak gericht tegen Ne derlandse buitenposten, verbindin gen en ondernemingen. De „Washington Post" van Vrijdag bevat een advertentie van bijna een hal ve pagina onder het hoofd: „Indonesisch débacle", geplaatst door de redactie van de „Haagse Post", „om 'de lezers in te lichten". De advertentie geeft een uit eenzetting van de Indonesische kwestie, het Nederlandse standpunt en het ver band met de communistische penetratie in Zuid-Oost Azië- een grote misstap beging door zich te laten betrekken bij een aanstaande Aziatische conferentie waarvoor Enge land niet is uitgenodigd. De heer Men zies, die commentaar leverde op het be sluit van de regering om twee vertegen woordigers naar de conferentie van New Delhi af te vaardigen, voegde hier nog aan toe, dat Engeland grote belan gen in het verre Oosten had en daarom uitgenodigd had moeten worden, De heer Peter Fraser, premier van Nieuw-Zeeland, heeft verklaard, dat ook Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk zouden worden uitgeno digd. Nieuw-Zeeland zal met officieel vertegenwoordigd zijn, doch zal een waarnemer sturen, zo voegde hij hier aan toe. Een autoriteit te New Delhi heeft medegedeeld, dat de opening van de conferentie thans definitief is vastge steld op 20 Januari. Men verwacht, dat de conferentie ongeveer drie dagen zal duren. Drie Nederlandse vliegtuigen hebben het 16 ton metende motorschip „Kiang Peng" uit Singapore op Oudejaarsavond l'A kilometer buiten Pekan Baroe in Noord-Oost Sumatra met machinege weervuur bestookt en tot zinken ge bracht, waarbij negen leden van de be manning werden gedood, aldus hebben veertien overlevenden van het schip, die te Singapore zijn aangekomen, aldaar aan Reuter medegedeeld. De kapitein van 't schip en twee andere overlevenden moesten met talrijke wonden in het ziekenhuis worden opgenomen. De om het leven gekomen leden der beman ning waren Maleiers en Chinezen. De Nederlandse delegatie bij de Vei ligheidsraad te Lake Success is als volgt samengesteld: dr. J. H. van Royen, jhr. A. A. Snouek Hurgronje, dr. J. G. de Beus, P. A. Ursone, mr. Wirjono Koeso- mo, mr. A. H. Helb, raadsman aan de Nederlandse ambassade, dr. H. Friederi- cy, R. Gontha en J. van Houten, hoofd afd. buitenlandse voorlichting van het departement van Buitenlandse Zaken (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen, wordt door de Wereld Gezondheidsorganisatie een onderzoek inge steld naar de griep-epidemie, welke thans in verschillende landen heerst. Aan deze landen is verzocht een telegrafische opgave van de aantallen ziektegevallen. Voor ons land zijn deze cijfers nog niet békend en nu ook nog moeilijk te geven, daar voor griep geen aangifte-plicht be staat. Men kan zich echter van de situatie v ;1 een beeld vormen uit de ziektecijfet van grote bedrijven e.d. Het schijnt, dat de in Frankrijk heersende epidemie zich naar het Zuiden van Neder land voortplant. Volgens betrouwbare mede delingen draagt de ziekte in ons land tot nog toe geen ernstig karakter. Zaterdagmiddag brachten, temidden van een twaalftal vriendinnetjes, de prinsesjes Beatrix en Irene een bezoek aan circus Strassburger te Amsterdam. Het jeugdige gezelschap arriveerde onge merkt in drie taxi's en bleef geduren de bijna de gehele voorstelling onop gemerkt. Verwachting tot Dinsdagavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Aanvankelijk matige later vooral aan de kust .krachtige wind tussen Zuid en West. Iets zach ter. Te Manilla wordt, aldus Reuter een hoeveelheid van 11.000 ounces half- geraffineerd goud verkocht voor reke ning van de republikeinen op Java. De prijs van het goud zou ongeveer 46 dollarcent per ounce bedragen. De regering van de Philippijnen zou toestemming hebben gegeven om het goud naar Londen te verzenden,1 waar het verder zal worden geraffineerd. Na deze bewerking zal het weer naar Manilla worden verzonden. In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer deelt de minister van Verkeer en Waterstaat o.m mede, dat het Zondagsrij- verbod eerst zal kunnen worden opgeheven, zodra de branstofpositie dit mogelijk maakt. Thans is deze mogelijkheid nog niet ten volle aan wezig. NaaP aanleiding van de vraag, of het in de bedoeling van de rege ring ligt, binnenkort opnieuw de benzineprijs te verhogen, kan de mi nister thans geen definitief antwoord geven, aangezien dit onderwerp een der punten is. die in Benelux- verband. moeten worden bezien. Wat betreft de reeds ingediende of te verwachten wetsontwerpen op het gebied van het vèrvoer deelt hij mede, dat het zijn bedoeling is, zo spoedig mogelijk bij te dragen tot het voor behandeling gereed maken van de wet tot wijziging van de WAP, in het wetsontwerp betreffende het goederen vervoer langs de weg (WAG) alsnog enige wijzigingen aan te brengen die het karakter van dit wetsontwerp aangaan, vervolgens de regeling van het goederen vervoer te water, die nauw verband houdt met het hiervoor genoemde ont werp, voor indiening gereed te maken en tenslotte een ontwerp voor te be reiden met betrekking tot de havens. Met ingang van 15 Mei 1949. zal het slechts in zer beperkt aantal aanwezige dieselmateriaal worden aange wend voor 't rijden des Maandags tot en met Vrijdag van vier treinen tussen Amsterdam, Den Haag en Rotterdam enerzijds en Enschede, Groningen en Leeuwarden anderzijds, welke zullen worden toegevoegd aan de bestaande twee-uursdienst met stoomsneltreinen. De vertrektijden van deze treinen zowel uit Groningen, Leeuwarden en Enschede naar het Westen als uit Den Haag, Rot terdam en Amsterdam naar het Noor den en het Oosten, zullen voor zover Mr. Stikker heeft in antwoord op vragen van Associated Press over de toekomstige ontwikkeling in en met betrekking tot Indonesië als zijn verwachting uitgesproken: 1: Binnenkort zullen ordelijke toe standen in geheel Indonesië heersen. 2: Spoedig worden productie en ex port hervat in die gebieden, waar militaire operaties noodzakelijk wa ren. 3: Het levenspeil zal daar gestadig stijgen. 4: In de naaste toekomst zullen de Amerikaanse en Nederlandse stand punten elkaar naderen. 5: De Westelijke mogendheden in Zuid-Oost-Azië moeten eerlang sa menwerken. Op de vraag, of er republikeinse lei ders zijn die door de Nederlandse rege ring aanvaard kunnen worden óm de toekomstige leiding van de republiek op zich te nemen, antwoordde de minister: Het is niet aan de Nederlandse regering om te beslissen wie de constructieve lei ders van het Indonesische volk zullen zijn in de Ver. Staten van Indonesië, die op de federale basis van de Renville- overeenkomst gevormd worden. Wij ho pen, dat het Indonesische volk in alle delen van Indonesië die mannen zal kiezen, die na de overdracht van het regeringsgezag aan het federale Indone sische bestuur, in staat zullen zijn om handhaving van de orde en de demo cratische vrijheid te verzekeren. U vraagt mij om namen. Zoals ik reeds gezegd heb, beslissen daarover de kie zers in Indonesië, niet wij". Op de vraag, of het in de bedoe ling lag, de instelling van de interim regering uit te stellen tot het repu blikeinse gebied er in opgenomen kon worden, antwoordde mr. Stikker: „Alle delen van Indonesië zullen zo spoedig mogelijk in de totale poli tieke structuur van de toekomstige Ver. Staten van Indonesië onder de interim-regering opgenomen moeten worden". Hij verklaarde vervolgens de hoop te delen, waaraan Donder dag j.l. door Koningin Juliana in haar radio-toespraak uitdrukking werd gegeven, n.l. dat binnen wei nige weken een federale regering zal worden gevormd. Het volgende commentaar leverde de minister vervolgens op de schorsing van de Marshall-hulp voor Indonesië: „Ik verwacht, dat de misvatting welke die schorsing heeft teweeg gebracht spoedig tot het verleden zal behoren en ik hoop dat de Indonesische bevolking dan weer van die hulpverlening zal mogen profi teren. Wat de gevolgen van de schor sing betreft, de nood is nog groot, vooral Minister In 't Veld heeft in zyn Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer het bouwplan voor 1949 bekend gemaakt. Dit bouwplan sluit met een bedrag van 1300 millioen. Daarby zijn nog buiten beschouwing gelaten de werken waarvoor geen of weinig materialen nodig zijn. Van deze 1300 millioen zullen 400 millioen voor de woningbouw wor- den' gebruikt. Een grote post vormen ook de weg- en waterbouwkundige werken, ƒ395 millioen, en de bedrijfsgebouwen voor Nyverheid, Handel ei| Verkeer, 340 millioen. In de Memorie wordt er op gewezen, dat de grootste moeilijkheden voor de uitvoering van de onderhanden zijnde werkzaamheden van het bouwplan-1949 liggen bij de materiaalvoorziening. Deze is door het tekort aan deviezen ten behoeve van de bouwnijverheid onvoldoende en daardoor wordt de arbeids productiviteit op het werk nadelig beïnvloed. De voornaamste bouwmaterialen waaraan in dit verband moet worden gedacht zyn: hout, cement, waisproduc- ten, metselsteen en dakpannen. In het nationaal budget 1949 wordt het totaal beschikbare bedrag aan deviezen geschat op ƒ5.41 milliard. Om het bouwprogramma te kunnen uitvoeren is een bedrag van 330 millioen (6%) aan deviezen nodig. Het is van groot belang, dat meer deviezen voor import van bouwmaterialen beschikbaar komen. De mogelijkheid daartoe houdt natuurlijk verband met de vraag of wy er in de komende jaren in zullen slagen door krachtige be vordering van de industrialisatie te komen tot een sluitende betalingsbalans. (De Memorie van Antwoord van Minister In 't Veld aan de Tweede Kamer over het huur- en woningvraagstuk vindt men op pag. 3). in de gebieden waar het economisch herstel nu begonnen is. Een spoedig her stel is om meer dan één reden nood zakelijk. Het is het meest doeltreffende wapen tegen de verspreiding van het communisme". Wat de houding van de Ver. Staten betreft, verklaarde Mr Stikker: „Ik be treur de houding die de Amerikaanse delegatie tot nu toe in de .Veiligheids raad heeft aangenomen. Deze houding weerspiegelt een zeker wantrouwen in onze doeleinden. Ik ben er zeker van, dat de naaste toekomst zal aantonen, dat onze doeleinden in Indonesië niet afwijken van het Amerikaanse inzicht en dat zjj de belangen van Zuid-Oost- Azië dienen door de schepping van een vrije en souvereine Indonesische staat". De laatste vraag luidde hoe de minis ter dacht over de samenwerking der Westelijke mogendheden in Zuid-Oost- Azië. Hierop verklaarde hij: „Zulk een samenwerking is heel normaal overal waar democratieën bestaan of zich ont wikkelen en verdedigd moeten worden. Deze samenwerking dient niet beperkt te blijven tot die Europese mogendheden die vroeger speciale belangen in Azië hadden. Heden ten dage hebben de Ver. Staten even veel belang bij een stabiele mogelijk aangepast worden aan de eisen van het zakenverkeer. Tevens ontstaat hierdoor des Maandags tot en met Vrijdags een latere reisgelegenheid dan thans, zowel van Groningen, Leeu warden en Enschede naar het Westen als omgekeerd. j In verband met de schaarste aan de viezen en materialen en de mogelijk heden bij de Nederlandse industrie, is een urgentieprogramma voor de Spoorwegen opgesteld, dat in ongeveer vijf jaren zal moeten worden voltooid, wil 't bedrijf behoorlijk kunnen functionneren. Dit programma voorziet in een geleidelijke vervanging van de stoomtractie door electrische en die- selijelectrische tractie, hetgeen de elee- trificatie van alle hoofdlijnen tengevolge zal hebben, waardoor een in vele op zichten meer economische exploitatie mogelijk wordt. De verliezen, welke de K. L. M. in 1947 en 1948 op het lijnbedrijf Nederland heeft geleden, kunnen worden becijferd op ruim f 2.000.000, onderscheidenlijk ca. f 1.500.000. De noodzaak erkennende om de onze kerheid ten opzichte van de aanleg van luchtvaartterreinen in het Westen van het land zo spoedig mogelijk weg te nemen, zal de minister er op aandringen, dat de betreffende commissie haar advies zo snel mogelijk uitbrengt. Er zal zeker geen sprake zijn van de aanleg van twee soortgelijke vliegvelden in Zuid-Holland-West op 9 k.m. afstand van elkaar. De aanleg van een nieuwe auto snelweg AmsterdamUtrecht, die als gevolg van het slechte terrein zeer kostbaar is, is ter hand genomen en belangrijke grondwerken zijn daar voor in uitvoering. Tot 's ministers leedwezen dwingen de financiële om standigheden tot een langzamer tempo dan aanvankelijk was beoogd. Voor de aanleg van het Amster- dam-Rijnkanaal wordt thans nog een bedrag van 4.000.000.afge vraagd. Hierbij wordt gehoopt, dat voor de verdere aanleg in de komende jaren voldoende fondsen kunnen worden be schikbaar gesteld om de openstelling van dit kanaal voor de vaart met 2000- tons schepen in begin 1952 te doen plaats hebben, wat dus een vertraging van niet meer dan één jaar tegenover het aanvankelijke werkplan zou bete kenen. Na 1949 zal voor de voltooiing van het kanaal naar raming nog 17.000.000 nodig zijn. De minister deelt nog mede, dat op het directoraat-generaal van Verkeer een éénhoofdige leiding nodig wordt ge acht, opdat duidelijk zij, waar de be voegdheden liggen. Voorts acht hij het gewenst, dat alle bemoeiing met het wegverkeer, met inbegrip van de ver keersveiligheid, in één hand komen, met de zorg voor de vrijheid van het ver keer en de bescherming en instandhou ding van de verkeersbanen. Deze be moeiingen zullen worden ondergebracht bij de directie-Waterstaat. In verband met de vele nieuwe en zwa re eisen, welke sedert de inhuldiging zo wel aan het secretariaat van H. M. de Koningin als aan dat van Z. K. H. de Prins der Nederlanden gesteld worden, is mr. dr. J. G. van Maasdijk, met ingang van 1 Ja nuari 1949 tot waarnemend algemeen se cretaris van het Koninklijk Huis benoemd. Het ligt in de bedoeling om in de toe komst de functie van algemeen secretaris van het Koninklijk Huis in te voeren. situatiee in Azië als West-Europa. Ik vertrouw er dan ook op, dat wij ons eerlang verenigd zullen zien door een gemeenschappelijke opvatting over de problemen van Zuid-Oost-Azië, hetgeen dat deel van de wereld en onze eigen volkeren ten goede zal komen". President Truman heeft vandaag aan het Congress zijn begroting voorgelegd voor het komende belastingjaar, dat op 1 Juli a.s. begint. In totaal vraagt Tru man voor het komende jaar een bedrag van 41.858 milliard dollar. Meer dan de helft hiervan is bestemd voor hulp aan het buitenland en voor de uitvoering van het herbewapenin^sprogram. De in komsten zijn begroot op 40.985 milliard dollar, zodat de begroting dus een tekort te zien geeft van 873 millioen dollar. De totale schuld der V.S. zal per 1 Juli ruim 251 milliard dollar bedragen. De President zal een nieuwe belasting wetgeving aanbevelen, waaardoor de In komsten met 4 milliard dollar kunnen worden verhoogd. De grootste post op de begroting Is een bedrag van 14.3 milliard dollar voor de landsverdediging. Dat is 2.5 milliard dollar meer dan voor het lopende jaar. De president verklaarde, dat de uit gaven het daaropvolgende jaar vermoe delijk nog hoger zullen zijn in verband met de uitbreiding der programma's en grote orders voor schepen, vliegtuigen en ander materiaal. De Amerikaanse strijdkrachten, zo zei hij, zouden de sterkste zijn die het land ooit in vredes tijd had gehad. De luchtmacht zou on geveer op het huidige peil blijven met 412.000 man in actieve dienst. Er zal een minimum zijn van 48 strijdgroepen en 10 eskadrons, waarbij nog 27 groepen van de nationale luchtwacht. Volgens de plannen zal tegen 1950 de luchtmacht 9.200 vliegtuigen van alle typen hebben. Het vorige, door de republikeinen be heerste Congres had sterk aangedron gen op een luchtmacht van 70 groepen. Dit werd door Truman resoluut gewei gerd. Een hoogstaand mens stelt aan ande ren veel geringer eisen dan aan zichzelf.J re Het leger zal 677.000 man sterk zijn. Een nationale burgerwacht van 325.000 actieve leden en een reserve van 230.000 man zullen het leger aanvullen. De omvang van de actieve vloot wordt geraamd op 731 schepen, waar onder 288 gevechtsschepen. Het marine personeel zal 527.000 man tellen. Op de begroting is 406 millioen dollar uitge trokken voor de bouw van oorlogs schepen. Afgezien van mogelijke uitgaven op grond van het program voor militaire hulpverlening, worden de totale uit gaven voor internationale objecten ge raamd op 6,7 milliard dollar in 1949/50, tegenover 7,2 milliard over 1948/49. Het Europees herstelprogram zal hier van bijna 70 procent in beslag nemen. De President schat de uitgaven voor het herstel van Europa over het komende belastingjaar op 4,5 milliard dollar, ver geleken bij een verwacht totaal van 4,6 milliard in het lopende jaar. (De Euro pese deelnemers aan het plan-Marshall hebben in een vorige week gepubliceerd rapport de over 1949/50 benodigde eco nomische hulp op 4.347.000.000 dollar be groot). Volgens een voorlopige schatting zal de hulp aan het buitenland (buiten het plan-Marshall) voornamelijk voor Duitsland en Japan in het totaal 1 milliard dollar bedragen; dat is aanzien lijk minder dan vorige jaren. Naast het plan-Marshall voorziet de egroting in voortzetting der hulpverle ning aan Griekenland, Turkije, China en Korea. De door het congres te ver strekken toewijzingen worden voorlo pig geraamd op 600 millioen dollar en de uitgaven gedurende het begrotings jaar op 355. millioen. Slechts 49 millioen dollar is uitgetrok ken voor hulp aan China. Dit is het nog uitstaande saldo van de in 1948 verstrek te gelden. De president gaf te kennen, dat hg la ter in het jaar een aanzienlijk bedrag zou vragen voor militaire hulp aan leden van de voorgestelde Noord-Atlantische alliantie en aan bepaalde andere landen. Doch de militaire hulp aan landen, wel ker verdediging van vitaal belang is voor de veiligheid van de Ver. Staten, was de enige grote uitgaaf die niet in de begroting was opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1