STAD EN OMGEVING Michelin-banden I W aaromNederlanders haten? NEWFOUNDLAND, CANADA'S tiende provincie Wat hier gebouwd wordt loopt op de historie vooruit R.K. Openbare Leeszaal Zilveren feest H. Reith Splinters U hebt mij goed behandeld, ik dank U oprecht Vervolging ingesteld tegen twee journalisten Nieuwe klokken zullen over Haarlem beieren Alberdingk Thijm" geeft kindermiddag AWDA JULIANA GARAGE Slachtoffers van brand te Oldenzaal onderdak Beroep van Fullriede verworpen Het onderzoek naar ramp van de „Nijmegen" MAANDAG 10 JANUARI 1949 PAGINA 2 Sociëteit voor oude van dagen LOU BANDY IN JUBILEUMREVUE HUIZE VAN LOOY WORDT GEVEILD Inbraak i H.S.V. De Kampioen Burgerlijke Stand alle maten voorradig Handel normale korting JULIANALAAN 295 Tel. 11781 T.E.P.—«„Kijk Uit" Wie mist zijn portemonnaie? „LEONTIENTJE" HEEMSTEDE OPROEP AAN GEMEENTE VELDWACHTERS BLOEMENDAAL OPROEP ZANDVOORT Auto-wedstrijden Burgerlijke Stand SANTPOORT „Een wereld vol betovering" VELSEN Smartgeld voor onderwijzers IJ MUIDEN Tijdelijke leraren Visserij- school Dankbrieven van Soekarno, Salim en Sjahrir 99 Minister Van Schaik in Suriname aangekomen Tien extra woningen toegewezen „Het lijkt het land, dat God aan Kaïn toewees" Wegens publicaties uit Rapport-Kreukniet Punt van vliegveld op kaart te laag aangegeven Beurs van Amsterdam Op Zondagmorgen is het een feeste lijk gehoor, verschillende klokken in Haarlem en omgeving door elkander te horen beieren. De kathedraal geeft daarbij terecht de boventoon aan. Maar in de naaste toekomst zal het gebeier nog feestelijker worden. Deze week komt de klok aan voor de St. Jans parochie in het Amsterdamse kwartier en Zondag zal zij onder het Lof gewijd worden. Het is een exemplaar van f 3900 en het kerkbestuur heeft slechts f 1300 voor de geroofde klok terug ge had. Het is de bedoeling spoedig een tweede klok in de toren te hijsen. In de statige toren van de Spaarne- kerk zullen binnenkort drie nieuwe klokken een onderdak vinden. En in Overveen is men druk aan het geld in' zamelen voor twee klokken. De R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" gaf. Zondagmiddag in „De Leeu werik" een speciale toneeluitvoering voor de kinderen van de leden en donateurs. Naar wij vernemen is dit een novum m de amateurtoneelwereld. Het goed gekozen programma werd vlot afgewerkt en vooral het Chinese sprookje, dat door zijn veel kleurige costumering een lust voor het oog was en voor de pauze werd opgevoerd, viel zeer in de smaak van de jeugdige bezoe kers, die zich in hun bijval dan ook niet onbetuigd lieten. Het meer komische werkje, dat hierna volgde, trok mede door de rijke costumering zeer de aandacht en oogstte eveneens groot succes. Vrijwel alle jongere leden van de Kamer kwamen voor het voetlicht en zij kunnen op een geslaagde middag terug zien. Voor deze voorstelling had „Alb. Thijm" kinderen van het St. Jacobs Godshuis en het St. Francisca Romana Liefdewerk uit genodigd. Nieuwe aanwinsten. De aanwinsten zijn deze week vooral van belang voor ouders en andere opvoeders. JOS DE BOER Naar de bronnen van het geluk; gedachten over gezinsopvoe ding. THIJS BOOY Europese jeugd. A. CHORUS Intelligentie-onderzoek en zijn kwalitatieve verdieping. N. G. M. VAN DOORNIK Jeugd tus sen God en chaos; onderzoek naar de gods dienstige problemen bij de studerende jeugd. E. DE GREEFF Het blinde mensdom. SIS HEYSTER Levende opvoedkunde. CORRIE DEN HOLLANDER Kleuter- gymnastiek. MARY A. MAPES Moeder, speel met je kind! R. McCarthy 'Mensen in de maak. MARIA MONTESSORI Het geheim van het kinderleven. JULIETTE PARY Vuurdoop in schof fies' land. (Ervaringen van de leidster van een vacantiekolonie). N. PERQUIN De weg naar de Uni versiteit. M. SCHRöDER—VAN GOGH Uyt min ne bevolen; van wezen, kindermoeders en regenten. A. SNOECK De psychologie van het schuldbewustzij n. Vanmorgen om 10 uur zijn de deu ren van de sociëteit voor ouden van dagen in de Lange Margarethastraat geruisloos geopend. Enkele dames yo» de U.V.V. waren aanwezig om de lief hebbers op leeftijd in te schrijven. Al spoedig waren er ongeveer 20 mannen en vrouwen, die het in het lokaal lak ker warm vonden en aan tafeltjes plaats namen, om de nieuwste couran ten en tijdschriften in te kijken of een spelletje te spelen. Het ziet er naar uit dat de belangstelling voor dit werk groot zal zijn. Zondagavond trad de jubilerende Lou Bandy in het Haarlemse Concertgebouw op. Óp de hem eigen wijze lanceerde hii meest succesvolle liedjes uit de al gelopen dertig jaren. Ook uit zijn con ferences uit al de jaren had hij een greep gedaan, en hij slaagde er vaak in vele van de „oude koeien" te doen her leven als „grappige kalfjes". Het variété Kinket-Faveur presenteer de verder op deze avond; Niberco, die met zijn goocheltoeren velen verblufte. Anne Belle en Co, in een zang- en dar.s- show, Ted Valerio, de bekende accoi- deonist, als speciaal nummer Guus Broz. de muziekale slown. Dinsdag 25 Jan. zal het museum Huize van Looy aan de Kleine Houtweg ter plaatse worden geveild. Zouls men weet, heeft een comité, gevormd uit vooraan staande Haarlemmers getracht een ver koping van het huis en de inboedel te voorkomen en de nalatenschap van de schrijver-schilder Jacobus van Looy voor de stad Haarlem te behouden. De erfgenamen echter voelen niets voor een regeling en wensen, dat het huis geveild zal worden. Alle leerkrachten en leerlingen van de school aan de Cruquiusstraat waren Zaterdagmorgen in de kathedraal, toen plebaan F. Filbry een H. Mis opdroeg bü gelegenheid van het zilveren jubi leum van de heer H. Reith als hoofd van de school. Een jongenskoortje onder leiding van dr. Kat voerde de gezangen uit. De plebaan sprak hieronder de ju bilaris en leerlingen toe. In de versierde gymzaal van de school bereidden de leerlingen de heer Reith een feestelijke huldiging, waarbij vooraf aan mevrouw Reith, die met enkele andere familie leden van de jubilaris aanwezig was, een bouquet bloemen werd aangeboden. In een hooggestemde rede bracht mr. Bijvoet namens het bestuur van de schoolvereniging het jubilerend Hoofd dank voor al hetgeen hij in de loop der jaren voor de school had gedaan. „Gij hebt uw werk niet alleen goed, maar zelfs voortreffelijk gedaan. Toen u 25 jaar geleden solliciteerde, was uw naam slechts een klank, want in de notulen staat uw naam nog geschreven als Rijt. Nu echter is Reith een begrip." Mr. Bijvoet bood tenslotte de jubila ris een bloemenmand en 'n couvert met inhoud aan. Op originele wijze kwamen eerste klassertjes met een taart, aandragen, compleet met mes en al, de heer We- terman sprak namens de collega's en bood een actetas met zilveren beslag aan. Tweede klassertjes symboliseerden hun liefdé voor de heer Reith in de vorm van een kolossaal hart, waarna Gerard v. d. Aardweg namens alle leer lingen de jubilaris toesprak en hem een jaiouziekastje met de bekende envelop pe schonk. De inspecteur bij het L. O., de heer W. Schoenmakers, noemde deze huldi ging een intiem huiselijk feest zonder gemeenplaatsen. „Er zal wel geen hoofd der school zijn, die geen epitheton draagt. De jubilaris kan het zijne met ere dragen. Want met vaderlijke wijs heid en beleid geeft hij leiding aan zijn school, die als de „school van Reith" overal een goede naam heeft. Nadat ook de oud-inspecteur bij het L. O., de heer H. van de Weijer, de heer Reith op hartelijke wijze had toegespro ken, moest de jubilaris in zijn dank woord constateren, dat deze grootse hul diging niet klopte met de idee, die hij van zich zelf had. Hij memoreerde met dankbaarheid al degenen, die hem in het verleden tot steun waren geweest, en hen, met die hij op de dag van van daag mocht samenwerken. Hij gaf de verzekering, dat hij ook na deze over weldigende huldiging op dezelfde voet zou blijven doorwerken. Van de vele geschenken, die op de tafel prijkten, willen wij tenslotte nog speciaal noemen het zelf-gebouwde scheepsmodel, aangeboden door de con cierge van de school, de heer Van Eer den. 's Middags werd de viering van 't jubi leum van de heer Reith voortgezet met een oud-leerlingen-ruünie. Na het zin gen van een welkomstlied opende de heer B. M. Brans Jr. de bijeenkomst, die werd gehouden in de school aan de Cruquiusstraat. Een van de oud-leerlin gen speelde vervolgens een werkje op de piano, waarna de heer Brans een toe spraak hield namens het comité en alle aanwezigen. Hij zette uiteen, dat de heer Reith gezag en gemoedelijkheid ieder te juister tijd in de school liet gelden en dat hij gezorgd heeft voor een aparte sfeer, die van de leerlingen „Reith-kin- deren" heeft gemaakt en waaraan hij zelf de naam „Pa Reith" heeft te danken. De jubilaris heeft ons én de school groot gemaakt, zo zeide spreker, en we danken hem daarvoor hartelijk., De heer Brans overhandigde als geschenk een fraai blauw bord en zeide, dat hij daar op als het ware de dankbaarheid van alle oud-leerlingen jegens de jubilaris legde. De heer Reith dankte voor het cadeau en aller belangstelling. Hij vond het bij zonder aangenaam weer eens van ge zicht tot gezicht te staan met zijn vroe gere leerlingen en hoopte, dat het con tact met hen allen nog lang mag voort duren. Óp humoristische wijze reageerde de heer Reith op de publicaties van twee van de oud-leerlingen, n.l. de heer B. Brans en Godfried Bomans. Hij was diep erkentelijk en dankte hen hartelijk voor hun goede bedoelingen en wensen. Ook de ouders van de leerlingen, van wie hij, zoals hij zei, altijd zo'n prettige medewerking had ondervonden, betrok hij in zijn dankbaarheid. Vele oud-leerlingen, belangstellenden en verder leden van het schoolbestuur woonden deze bijeenkomst bij. Dezer dagen is 's nachts ingebroken in een koffiebranderij in de Kromme El leboogsteeg. Vermoedelijk via een re genpijp klom men op een 4 14 meter hoog dak. Daarna werd een dakraam ver nield, waardoor men terecht kwam op de zolderverdieping. Vervolgens wer den de werkplaats en de kantoren door zocht. In totaal is vermist ongeveer f 10.000 Zondag werd de eérste rit, een veld- rit. voor het kampioenschap 1949 in de omstreken van Kraantje Lek verreden. Het gehele kampioenschap bestaat uit een veldrit, een wedstrijd op home trai ner, een sprintrit, een recordrit en een lange afstandsrit. In totaal zijn er vijf wedstrijden. Voor de veldrit kwamen 26 deelnemers aan de start Achttien deel nemers reden de rit uit en de gemaakte tijd bedroeg 49 min. 40 sec. De uitslag was; 1. G. Voorting 10 p„ 2. P. van Roon 9 p.; 3. W. Voorting 8 p„ 4. J. Roorda 7 p„ 5. Van Leeuwen 6 p„ 6. T. Peters 5 p„ 7. C. Bijster 4 p., 8. H. Droog 3 p„ 9. G. Gerritsen 1 p„ 10 A. Voorting 1 punt. GEBOREN: C. M. NijmanHerben z; J. M. P. Steengevan Aalst z; E. M. HeijdenrijkButer z; J. A. A. Hoes van Baaren z; G. A. E. van RooijUlt- terhoeve z; C. van Rheenenvan Dam z; T. H. TerpstraSchouwink z; A. C. JukesKlomp z; G. RomeijnGrobben z; G. Menke—van Heijningen, d; A. HuhlMulelr, d: C. Verhulst Westerman d; E. J. LuijsterburgNieu- wenhuizen d; M. J. Huizingavan Ma gen d; H. J. de Goedevan der Meij d. Voor de le klas N.D.B. speelde TEP tegen Kijk-Uit. Na een zeer spannende strijd werd de stand 99 bereikt. Deze partij zal nader worden uitgespeeld. Uitslagen zijn: Kijk Uit T.E.P. 1. J. le Noble—H. Rump 1—1 2. H. v. d. LindenD. Rump 1—1 3. J. le FebreA. Zegwaart 20 4. M. HeemskerkP. Hollenberg xx 5. H. Sohl—Th. Kok 0—2 6. H. LeuwenerJac. v. d. Kroft 20 7. W. PersoonN. Komen 02 8. G. Haver—P. Beelen 11 9. G. v. d. KlashorstS. Kuilman 20 10. K. Jötten—W. v. Putte 0—2 Aan het hoofdbureau van de Haar lemse politie aan het Nassauplein, zijn op alle werkdagen van 10.3012.30 uur inlichtingen te bekomen omtrent de volgende, in de afgelopen week als ge vonden aangegeven voorwerpen: auto peds armbanden, autodop, voetbal, autoband, baret, brillen, broches, paar- len collier, ceintuurs, cape, duimstok, postduif, distributiebonnen, étui met inhoud, fittings en lampjes, munt- en bankbiljetten, puthaak, handdoek en truien, handschoenen, hoofddoek, da mes- en herenhoed, honden, heren hor loges, gouden dameshorloge gevonden in Den Haag. lederen motorjasje, kat, kinderkousen, krat met bier, witte ket ting, gloeilamp, meisjesmantel, draag- medaille, zakmes, medaillon, kinder mutsen, overhemd, jongenspet, tabaks pijp, portemonnaies met inhoud, para- pluies, padvindersriem, regenpijpen, gouden en zilveren ringen, rozenkran sen, sjaals, schortje, schaatsen, schoe nen, sleutels, tassen met inhoud, ge- baksvorkje, vulpotlood, vulpenhouders, wanten, zad'eldekje. BIOSCOPEN' Rembrandt: Oliver Twist (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Tarzan en Tanya (14 j2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Olaf de Pooljager (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Niet tevergeefs (strikt volw.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: The talk of the town (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Het lokkende goud (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Maandag 10 Januari Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel met „Hals over kop", 8 uur. Dinsdag 11 Januari Concertgebouw (Tuinzaal): Voordracht „Leontientje" voor R.K. Middenstand; gro te zaal: Volksconcert H.O.V., 8 uur. Op het R.K. MIDDENSTANDSBUREAU, KRUISSTRAAT 25, LIGGEN DE KAARTEN GEREED voor de Voordrachtsavond op morgen Dinsdagavond 11 Januari. Leden kunnen deze daar afhalen. Te Heemstede is overleden de heer J. C. Mok, directeur van de Aannemings Maatschappij Noord Holland. Mevrouw N. de Munnik, oprichtster van het bekende onderwijs-instituut aan de Zijlweg is eveneenes overleden. In 1912 richtte zij het instituut op in de Grote Houtstraat, maar in de loop der jaren moest een ruimere behuizing gezocht wor den, door de grote toeloop van leerlingen. Op 16 Januari zal de heer G. P. Neder- pelt, voorman-monteur bij de electrische tractie der Ned. Spoorwegen 40 jaar in dienst van het Staatsbedrijf zijn. De Haarlemse Biljart vereniging „Door eendracht sterk" organiseert van 12 tot 16 Januari een wedstrijd om de „Scandia Coupe" in café-restaurant Bolwerk. Hier aan nemen spelers deel met een moyenne van 1320. De clubs komen uit Amster dam, Zaandam, Beverwijk en Haarlem. In verband met een desbetreffend schrijven van de commissaris der Ko ningin roept de hoofd-inspecteur van politie,te Heemstede diegenen, dei in het bezit zijn van een aanstelling van onbezoldigd gemeenteveldwachter der gemeente Heemstede op, om zich in de week van 21 tot 29 Jan. tussen 9 en 12 uur des voormiddags, voorzien van het aanstellingsbewijs, te melden aan het po litiebureau, Raadhuisstraat 27, Heem stede, afdeling administratie. Op de Nieuwjaarsreceptie van de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, baron de Vos van Steenwijk, kwam ook de burgemeester van de hoofdstad, mr. A d'Ailly met zijn echtgenote zijn gelukwensen aanbieden. De burgemeester van Bloemendaal roept alle personen, die in het bezit zijn van een aanstelling van onbezoldigd rijksveldwachter in de gemeente Bloe mendaal, op, om zich voor 15 Januari te melden aan het bureau van politie te Overveen. Op het circuit van Zandvoort, de bur gemeester Van Alphenweg, zullen dit seizoen de volgende autowedstrijden on der auspiciën van de K. N. A. C. plaats vinden: Zaterdag 28 Mei nationale wed strijden met sportwagens, Zaterdag 30 Juli: internationale auto-races om de „Grand Prix" van Zandvoort. Indien het auto-rijverbod op Zondag wordt opgeheven, zullen deze wedstrij den plaats vinden op de daarop volgen de Zondagen. ZANDVOORT. GEBOREN: P. van Hcnschooten en F. Dees, d; J. Vossen en R. de Fauw, z; C. Mooij en H. Stoks, d; D. van Zon en C. Bol, z. ONDERTROUWD: L. Draijer en M. Duker; B. Rooeen en C. Stokman; H. Timmers en C. Kol. GETROUWD: H. de Jong en E. Cam pagne; J. Duivenvoorden en W. Suij- kerbuijk. De heer h. Reith, die zijn zilveren jubileum als hoofd van de „Cruquius"-school vierde, ontving een geschenk van de oud-leerlingen, dat hem werd overhandigd door B. M. Brans Jr. Heden (Maandag) avond geven de Fa thers van Mill Hill in café Zomerlust aan de Hoofdstraat een missie-avond. Naast een vrolijk bijprogramma wordt vertoond „Een wereld vol betovering", een film, waarmee de Fathers van Mill Hill iets willen laten zien van Oceanië, India en Afrika, landen, die verlicht zijn door de tropenzon, maar tevens ver duisterd door het donkere heidendom en de Islam. Nadat in omliggende gemeenten de kwes tie van het z.gn. smartgeld voor onder wijzers aan de orde is gesteld, zal de Baad van Velsen zich Dinsdagavond eveneens in deze materie gaan verdiepen. Het begon met een verzoek vhn de be sturen der plaatselijke of regionale afde lingen van verenigingen van onderwijzers, zowel van het openbaar als van het "bijzon der onderwijs, om bij het overlijden van onderwijzers verbonden aan in deze ge meente gevestigde scholen aan de nagela ten betrekkingen uit de gemeentekas een uitkering te verlenen. Het ambtenarenreglement voor Velsen voorziet in een uitkering gelijk aan 3 maan den bezoldiging, maar tot heden is dit niet van toepassing op de onderwijzers, verbon den aan openbare lagere scholen. Burgemeester en wethouders achten dit niet billijk, omdat deze onderwijzers door de gemeente worden benoemd, hoewel hun salaris en rechtspositie bij de wet zijn ge regeld. Daar ook de wedden van de on derwijzers bij het bijzonder lager onderwijs bij algemene maatregel van bestuur zijn geregeld, zijn B. en W. er voor beide groe pen van onderwijzers voor het zogenaamde „smartgeld" in aanmerking te doen komen. De agenda voor de gemeenteraad van Velsen vermeldt onder meer de benoe ming van leraren in tijdelijke dienst aan de gemeentelijke Visserijschool. Voor de dagschool ziju dit de heren: J. P. v. d. Does (rekenen en aardrijks kunde), J. Gravemaker (practisch werk en practische oefeningen), J. H. Beijer (plaat- en bankwerken) en J. van Al- tena (aardrijkskunde en .radioreglemen ten). Aan de avondschool zullen worden benoemd: J. Gravemaker (schiemannen en breien en boeten van netten), J. P. v. d. Does (rekenen en Nederlandse taal), T. van Os (natuur- en werktuig kunde en vaktekenen), L. A. Bronswijk (wiskunde), J. van Altena (electrotech- niek, rekenkunde en bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee) en G. Beenhakker (plaat- en bankwerken en montage). De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft zijn goedkeu ring reeds aan deze benoemingen ge geven. Een drietal brieven en een verkla ring van Soekarno, Hadji Agoes Salim en Sjahrir aan de commandant van het detachement, dat met hun bewaking en verzorging was belast tijdens hun verblijf te Brastagi op Sumatra, zijn thans voor publicatie vrijgegeven. De brief van Soekarno, gedateerd Brastagi, 31 December en gericht aan majoor Van Geelkerken, luidt als volgt: „Een collega van u uit Medan vroeg me: Haat u de Nederlanders? Ik ant woordde: Neen. Mijn antwoord was op recht. Ik haat de Nederlanders niet. Ik haat alléén de koloniale verhouding, het imperialisme. Waarom zou ik het Ne derlandse volk haten? 95 procent van het Nederlandse volk is evenzeer het slachtoffer van die koloniale verhouding als het Indonesische volk, dat nu zijn vrijheid zoekt. Ik droom van een wereld broederschap van vrije volkeren. Een v r ij Nederland en een v r ij Indonesië echte vriendschap kan de twee ver binden. Het kolonialisme moet weg. Ik sta tegenover de Nederlander als mens tot mens. Gods schepsel tegenover Gods schepsel, waar geen haat tussen zit. U hebt mij goed behandeld, ik dank u daarvoor oprecht. U: de officier. Maar bovenal, u: de mens. Moge God u zege nen." Met vriendelijke groeten, w.g. Soekarno" Een brief van de republikeinse minis ter van Buitenlandse Zaken, Hadji Agoes Salim, gedateerd 30 December en eveneens gericht aan majoor Van Geel kerken, luidt: „U heeft ons meegedeeld, dat ons verblijf in Brastagi teneinde loopt. Deze tijdige mededeling geeft mij de gelegenheid nog even schriftelijk vast te leggen, dat het voor mij een aan gename verrassing was als eerste etappe deze in alle.opzichten voor mij gunstige plaats aangewezen te «krijgen. Het rustige verblijf hier met de alles zins aan zeer hoge eisen beantwoorden de verzorging t.a.v. de behuizing, lig ging, voeding en zelfs kleding en ge neeskundige behandeling heeft mij vooral na al hetgeen ik de laatste jaren heb moeten doormaken ontzaglijk veel goed gedaan. Uw vriendelijke be handeling, die door al uw ondergeschik- j ten tot voorbeeld is genomen, zal ik steeds in dapkbare herinnering bewaren. Temeer waar ik die meen op mijn 64-jarige leeftijd nogal wat mensenken nis te hebben opgedaan de mense lijkheid in uw houding veel sterker naar voren heb zien komen dan enkel bij het vervullen van een plicht pleegt te mogen worden verwacht. Wilt u mijn hoge waardering ook overbrengen aan uw ondergeschikten, in het bijzonder aan luitenant Van Dalen, Meijer en Maarseveen, opperwachtmeester Harten en de sergeant-ziekenvader Van Rees. Moge God u en mij op onze verdere levensbaan leiding en zegen schenken. Was getekend Alim 30-12-1948. Ik wens u nog een Gelukkig Nieuwjaar". Sjahrir schreef aan majoor Van Geel kerken: „Uw vriendelijke voorkomend heid en het correcte en beschaafde op treden van uw officieren en manschap pen met wie wij te maken hebben gehad, hebben ons gedwongen verblijf te Brastagi gemaakt tot een naar omstan digheden waarlijk niet onprettige her innering. Wilt u zo vriendelijk zijn mijn complimenten te doen aan genoemde officieren en manschappen? Ik wens u een gelukkig Nieuwjaar en verder het allerbeste toe. Nogmaals met vriende- lijke dank. w.g. Sjahrir". Soekarno, Hadji Agoes Salim, en Sjahrir hebben gezamenlijk 31 December te Brastagi de volgende verklaring onder- tekend: „Ondergetekenden verklaren gaarne, dat gedurende hun verblijf te Brastagi van 2231 December 1948 zij slechts lof en dank hebben voor de be huizing, ligging, voeding en verzorging in het algemeen, terwijl de bewaking hun steeds met alle voorkomendheid heeft behandeld". Minister Van Schaik is op het vlieg veld van Suriname aangekomen. De minister werd ontvangen door burger lijke en militaire autoriteiten. (Van onze speciale verslaggever) Vandaag, precies een week geleden, beschreven wij U de ellende van de slachtoffers bij de brand van Oldenzaal. Reeds nu kunnen wij op gezag van Oldenzaal's burgemeester melden, dat Zaterdag a.s. het ergste leed zal zijn ge leden. Dan zullen n.l. alle gezinnen weer in een eigen woning zijn ondergebracht. Hiertoe heeft men en dat zal menig Oldenzaler een bitter offer gekost heb ben een aantal in uitvoering zijnde woningruilen etc. plotseling stopgezet. De getroffenen is overal voorrang ver leend én zo is het mogelijk geworden," dat reeds aan het einde van deze week ook het laatste gezin de Mariaschool zal hebben verlaten. Het zal waarschijnlijk echter nog no dig zijn sommige gezinnen na deze voorlopige onderbrenging andermaal en dan definitief te verhuizen. Ook op het stuk der voorziening met huisraad zijn dank zij de medewerking van het gehele land prachtige resultaten be haald. Een Roermond's fabrikant b.v. heeft door een grote zending kopjes, schotel tjes e.d. een der meest nijpende proble men tot een gelukkige oplossing ge bracht. Oldenzaal zelf tenslotte heeft zich evenmins onbetuigd gelaten en Zater dag tijdens een grote actie 14 vrachtwa- (Bijzondere correspondentie) 11 December is de overeenkomst getekend, waarbij de toetreding van New foundland tot de Canadese confederatie is geregeld. Langs een r|| van for maliteiten, welke tot aan de Britse Kroon leidt, maar geen hindernissen meer bergt, zal zij op 31 Maart een feit worden. Luchtvaartreizigers, die over het ei land gevlogen zijn en misscnien enige uren op de sneeuwvlakte van Gander hebben doorgebracht, kennen het land als een oneindig eenzame uitgestrekt heid van rotsen en dun bos. waarbij het woord „onherbergzaam" uit het aardrijkskundeboek op zijn plaats is. Uit de lucht, in de winter, maakt het nog altijd de indruk, die Cartier in het logboek van zijn ontdekkingsreis in 1534 aantekende: „Dit lijkt het land, dat God aan Kaïn heeft toegewezen." Dit eerste land. dat Amerika de ont dekkers van overzee tegemoet strekt, werd meestal door hen voorbijgevaren, zoals het nog steeds voorbijgevaren of -gevlogen wordt. Zelfs voor Canadese verhoudingen is het dun bevolkt; iede re Newfoundlander heeft Va vierkante mijl op zijn nummer. Het heeft weinig rijkdommen in zijn bodem en zijn grond is schraal; de visserij is de voor naamste bron van bestaan voor de 320.000 inwoners, op een gebied, dat ruim elf maal zo groot is als Neder land. Tocb is de winst voor Canada niet enkel een toename in aardrijkskundige afmetingen, waardoor het Dominion van 3-690.000 op 3.842.000 vierkante mijlen komt en juist iets groter wordt dan Europa en zijn breedte van Oost naar West tot 3.350 mijlen uitbreidt. De winst is ook een ideale: de vervol lediging van het vasteland-wijde Noord-Noord-Amerikaanse land, dat in snelle voortgang bezig is in- en uit wendig op te groeien tot een natie. Het is verder een strategische winst, die in deze tijd van aard-omcirkelende vei ligheids- of onveiligheidsberekeningen hóóg wordt aangeslagen. Het is een winst aan nog meer perspectieven, waaronder die van Labradors ijzer- voorraden de meest actuele zijn. De toetreding van Newfoundland is echter geen vlotte entrée geweest.. De nieuwe provincie is binnengegleden langs de onweerstaanbare helling der historische omstandigheden, maar met de voeten dwars. De British North America Act, die in 1867 de vier toenmalige kolonies Quebec, Ontario, Nieuw Brunswijk en Nieuw Schotland tot het Dominion van Canada verbond, gaf reeds de weg aan voor een toekomstige aansluiting van Newfound land. Maar terwijl de Confederatie groeide Manitoba kwam in 1870, Brits Columbia in 1871, Prins Edward Eiland in 1873, Saskatchewan en Alberta in 1905 bleef Newfoundland afzijdig; initiatieven in 1869 en in 1894 liepen op niets uit en daarna was confederatie niet aan de orde. De crisis van de dertiger jaren, ver pletterend voor Newfoundlands scha mele economie, leidde tot een beroep op de hulp van het Engelse moederland, dat echter slechts werd ingewilligd on der voorwaarde van een soort van boe- delbeheer. Newfoundland, dat reeds sedert 1855 een eigen gekozen regering had, kwam in 1934 onder bestuur van een door Londen benoemde Commissie van Zeven, met buiten-werking-stelling van de grondwet en de volksvertegen woordiging. En het is deze bijzondere toestand, waarin het land nog steeds verkeert, die de confederatie met Canada bespoedigt, maar ook de grond vormt van een verzet, dat door bepaalde groe pen nog niet is opgegeven. De oorlog hielp Newfoundland weer uit de armoede en bracht zelfs ongekend ruime middelen in het land. Verschei dene grote militaire bases, door Engeland aan de V.S. afgestaan, brachten Ameri kaanse dollars, terwijl vis en papier beter betaald werden dan ooit. Na de oorlog was de tijd daar om aan de cura tele een einde te maken. Het voor-de-hand-liggende ware mis schien geweest, de oude vorm van zelf bestuur weer in te voeren. Maar Londen besloot, meteen de confederatie aan de orde te stellen. In 1945 werden door de Regerende Commissie speciale verkie zingen uitgeschreven voor een Nationale Conventie, welke voorstellen zou moeten doen voor 's lands politieke toekomst. In de boezem van deze Confentie is door de voorstanders van confederatie een vurige strijd gestreden, maar zij bleven een minderheid. De Conventie weigerde eerst zelfs een afvaardiging naar Ottawa te zenden om de eventuele voorwaarden te bespreken. Zij weigerde overigens ook, voor een dergelijk doel een dele gatie naar Washington te sturen. Wel ging er een delegatie naar Londen om te vernemen, wat de voorwaarden vooral financiële zouden zijn bij voortzetting van de Commissie-Regering. Het antwoord was zo teleurstellend, dat meii er uit opmaken kon, dat Londen daar zelf niet op gesteld was. Daarop ging er in de zomer van 1947 toch een afvaardiging van Ottawa, maar de con dities, die zij thuisbracht, maakten geen bekeringen. De Conventie kwam ten laatste tot het besluit, een plebisciet te houden over de keuze tussen twee mogelijkheden: voortzetting van de Commissie-Regering of herstel van het zelfstandige bestuur. Het was de minister van koloniën te Londen, die, gevolg gevend aan een pe titie buiten de Conventie om, daar als derde keus de Confederatie aan toe voegde. De eerste volksstemming in Juni van dit jaar gaf 22.311 stemmen voor een vijfjarige voortzetting van de Commissie 64.066 voor Confederatie en 69.400 voor zelfstandige regering. Daarom werd een tweede referendum gehouden in Juli, waarbij de zwakste keus wegviel en de stemming dus slechts ging tussen Confederatie en zelfstandig bestuur. Toen kreeg de Confederatie de meer derheid, 77.869 tegen 71.474. Sommige voorstanders van het zelf standig bestuur hebben zich bij deze be slissing nog niet neergelegd en protes ten zijn bij het Opperste Hof van New foundland en in Londen aanhangig. Ju ridisch hebben zij wel enige grond, in zover de British North America Act een verzoek van de parlementen van Cana da en Newfoundland vereist om tot Con federatie over te gaan, en ook in zover in 1934 beloofd werd dat bij herstel van de economische zelfverzorging van het land ook het zelfstandig bestuur her steld zou worden. Terwijl vele voorstan ders van zelfstannig bestuur een econo mische unie met de V. S. in hun vaan del schreven, verklaren anderen geen tegenstanders van confederatie, maar al leen van de volgens hen onwettige- wijze-van-doen te zijn; confederatie had alleen mogen geschieden zo meende o.a. de katholieke bisschop van St. John door een besluit van herstelde New- foundlandse volksvertegenwoordiging en regering. Dat de protesten kans van slagen heb ben, verwacht overigens niemand. In Londen schijnt A. P. Herbert het enige parlementslid te zijn, dat er het oor aan leent. Hetzij men de B.N.A. Act nog achteraf wijzigt of ook dat onnodig acht, er is geen twijfel aan dat de historie haar beloop gehad heeft, al is het dan langs enkele kronkels in de befaamde soepelheid van het commonwealth-ver- band. De weinige geestdrift aan Newfound- landse kant had vooral haar grond in vrees voor de financiële toekomst, en dit voorwaarden aanmerkelijk gunstiger te maken dan aanvankelijk in het voorne men lag. De overgangsbijdrage van Ca nada, over 12 jaar verdeeld, is van ruim 26 op bijna 43 millioen gebracht. Vol gens sommigen o.a. de ene Newfound- landse gedelegeerde, die geweigerd heeft het accoord te tekenen dreigt des ondanks in de toekomst misère. Maar het is moeilijk, zover vooruit te zien, daar toevallige factoren zulk een grote invloed op de economie van het land kunnen hebben. Onder die toevallige factoren nemen de mogelijkheden van de mijnbouw enerzijds en anderzijds de Amerikaanse bases een belangrijke plaats in. Op heden bestaat ongeveer de helft van de bevolking uit arme boeren en vissers. Van de andere helft is ongeveer een derde deel (50,000) in dienst van de regering of regeringsbedrijven. 15,000 worden geschat te leven van de twee grote papierfabrieken en evenveel van de mijnbouw. En 50,000 leven van de Amerikaanse bases, de luchthaven in Gander en van kleine industrieën en handwerk in de steden. Voor de „kleine man" wordt van de Confederatie het meeste voordeel ver wacht, niet in de laatste plaats doordat de Canadese sociale wetgeving naar onze begrippen pas een in opkomst, maar voor de Newfoundlanders een on gekende weldaad zich meteen over de nieuwe provincie zal uitbreiden. Merkwaardigerwijze is over de Amerikaanse bases, die in 1940 door Engeland voor 99 jaar aan de V. S. zijn afgestaan, in de Confederatie- voorwaarden niet gesproken. Aan te nemen is dat de overeenkomst door Canada zal worden bevestigd. De omslachtige en schoorvoetende wijs, waarop het verbond tot stand gekomen is, heeft aan de grootheid van het ogenblik veel afgedaan. Zo men al niet van een verkochte bruid mag spreken, het huwelijk is met een maximum aan notariële bemoeiing en een minimum aan spontane liefde tot stand gekomen. Maar als men weer op de kaart kijkt, kan men zich toch niet aan het grootse van deze aaneensluiting ont trekken. Wat hier gebouwd wordt, zij i het op met enig vliegwerk, heeft de afmetingen van de toekomst en loopt op de historie vooruit. Er steekt een grote les in voor die Europeanen, die menen geen dak te kunnen maken, vóór alle wanden zyn opgevuld en alle deuren sluiten. gens huisraad (waaronder een aantal zeer begeerde fornuizen) geschonken. De getroffenen wordt dit alles gratis ter beschikking gesteld. De tien extra woningen, die Olden zaal na deze brand kreeg toegewezen, zijn inmiddels zo vernemen wij - reeds gegund. Met de bouw wordt on middellijk begonnen De Raad van Cassatie deed hedenmorgen uitspraak in de zaak Fullriede. Deze Duit se Weermachts-off icier was door het Arnhemse Bijzondere Hof veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zeS maanden, omdat hij in October 1944 re presailles geleid heeft, welke zoveel leed over het dorp Putten hbeben gebracht. De proc. fiscaal van het Arnhemse Bij zondere Hof achtte deze straf te licht eö ging ln béroep, TrunrTeae was van menmg» dat ijh deze straf niet verdiend had eti tekende ook beroep aan. De Raad van Cassatie verwierp than* beide beroepen. (Van onze redacteur) De rethter-commissaris in Den Haag heeft opdracht gegeven tot strafrechterlijke ver volging tegen de algemeen hoofdredacteur van de vakpers van de uitgeversmaatschap pij „De Gelderlander", de heer W. H- Kruiderink, en de redacteur va nde „Krui denier", de heer P. Corstinaensen, omdat dezen weigeren de bron te noemen van eeti reeks artikelen over de z.g. margarine conventie. Genoemde journalisten zijn dezer dageö enige tijd gegijzeld, waarna een verhoor werd afgenomen. De conventie werd in 1933 gesloten tus sen de margarine-industrie en de over heid en was bedoeld als steun aan de melk veehouderij. Zij was echter gehuld in een sfeer van de grootste geheimzinnigheid» zodat minister Mansholt, toen de conventie in begin 1948 verlengd moest worden, een commissie instelde onder voorzitterschap van prof. dr. Kreukniet, die hierover een interessant rapport samenstelde. De vak pers van /,De Gelderlander" publiceerde enige artikelen, waarin gegevens uit dit rapport waren verwerkt. Dit gold echter als geheim,' reden waar om de officier van Justitie in Den Haa^ de bron wilde weten, die de vakpers had ingelicht. De beide journalisten echter be roepen zich thans op het verschonings recht van de journalist. De publicaties hebben destijds geleid tot enige acties van de zijde van handel eö industrie, die niet geheel zonder rseultaat zijn gebleven, en zelfs wijzigingen in de conventie hebben veroor: aakt. Men verwacht, dat het onderzoek naar de ramp van de K.L..-Constella tion „Nijmegen" bij Prestwick onge veer een week zal duren. Er worde» negenenzeventig getuigen gehoord, va» wie zeventien Nederlanders. H. R. Leslie, deskundige van het En gelse ministerie van burgerluchtvaart, dat het onderzoek leidt, heeft hede» tijdens een uiteenzetting van de om standigheden, die tot het ongeval heb ben geleid, verklaard. dat de piloot over een kaart beschikte, waarop ee» punt ten Oosten van het vliegveld Prestwick. dat in werkelijkheid 135 M- hoog was. als 131/? M. hoog stond aan getekend (45 voet in plaats van 450 voet). (Nlet-offlclële 3(4 Nederl. 1948 3-3(4 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fac. Ned. Handel MD eert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvê-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum ..Amsterdam" Rubbei Holl Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. MD Scheepvaart Unie H.VA Dell MD. ooi. koersen) Vorig OpeninS slot 10/1 100'4 98 Ar 99,'., 99% 15614 161(4 II214 154 143 193(4 274% 256 228(4 317 167% 166% 148 166% 172% 168% 98 ft 162 272% 313 166 166 170 156

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2