drie republ. leiders nog Engelse vlooteenheden en troepen naar het gebied van Suez Turkije en Siam niet naar NewDelhi ONJUISTE OPGAVE VAN WINDSNELHEID OORZAAK VAN PRESTWICK-RAMP? NIET OP BANGKA C. o. G. D. wenst hen te bezoeken Onvoldoende licht op landingsbanen Communistische troepen naar Hankou Luchtreddingen in het barre Poolgebied Tot hoofd en hart Jeugd en vrijheid Opium-zaak voor gerecht te Batavia Het weer P.Kerstens naar Indonesië Hoofd-vlootaalmoezenier naar Indonesië Pakistan zal India niet op de hielen volgen Regeringslegers bij Soetsjou vernietigd Hongaarse bisschoppen weigeren af te treden Palmolie, thee en copra uit Indonesië Huis van de Vrede DINSDAG 11 JANUARI 1949 BUREAUX van redactie en administratie 72ste JAARGANG No. 24355 besprekingen te Batavia ZUID-ASAHAN BIJ SUMATERA TIMUR PASTOORS te surabaja TERUGGEKEERD Verzet der mijnwerkers tegen Ruhrstatuut Joodse troepen uit Egypte teruggetrokken Kaart gaf verkeerde hoogte aan Ook in Polen strijd tegen hiërarchie V. Geleidelijk aan zal het vliegtuig de kondenslee in het koude x Noorden vervangen -\ Maar ook een tijger Wereldcentrum van de Katholieke jeugd in Mgr. Teurlings benoemd tot Protonotarius ApostoLicus Resolutie van Indonesische verenigingen in Nederland SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE TARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt sich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per weekf f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. C. v. G. D. heeft heden een rapport de voorzitter van de Veiligheidsraad verzonden over het Nederlandse ant woord op een verzoek van de Commis- Sle om Sukarno c.s. te bezoeken en des- *ewenst een boodschap van de republi keinse leiders aan de Veiligheidsraad #ver te brengen. In dit antwoord geeft "k® Nederlandse regering haar bereid heid te kennen de reis te verzorgen, "•aar zij verzoekt de C. v. G. D. nog aoige dagen geduld te oefenen. Sukarno Sjahrir en Salim zijn blijkens dit ant woord, nog niet naar Bangka overge bracht. De heer - Elink Schuurman deelt na melijk namens de Nederlandse delega te mede dat het inderdaad de bedoeling Was de heren Sukarno, Agus Salim en tjahrir naar Bangka over te brengen. bedoelde personen echter gaven, een zij hiervan op de hoogte gesteld Jerden, uiting aan hun voorkeur om in ?hn huidige verblijfplaats te blijven, «oewel zij geen bezwaar hadden tegen prhuizing naar Bangka als deze aange- egenheid niet anders kon worden ge beld. De bevoegde autoriteiten onder laken thans de mogelijkheid om aan et verzoek mhoor te geven, waarbij zij likening moeten houden met de moei- v'Jkheid betreffende de accomodatie °or een langer verblijf in de huidige ,erblijfplaats, speciaal in verband met 6 gewenstheid van een spoedige ge- "tshereniging, waarvan een regeling °°r Bangka reeds voltooid is. De Ne- etlandse delegatie zou het daarom op wjs stellen, indien de commissie voor tkele dagen geduld zou willen oefenen, anneer ue delegatie in betere gelegen- 0!d zal zijn om de reis, welke de com missie op het oog heeft, te regelen en te ^Preken. Soekamo, Hadji Agus Salim en Sjahrir ®vinden zich te Prapat aan het Toba- Xve®r in een particuliere villa van de a,i-negara van Oost-Sumatra, dr. Man- aldus deelde een Nederlandse Oordvoerder vandaag te Batavia mede. ot 3i December hebben zij te Brastagi vettoefd. Hi«atta' Ttum en de republikeinse mi- ster van Onderwijs, Sostro-Amidjojo, <Joor het Landgerecht te Batavia dient (V s een grote opium-zaak, waarbij zes hmese beklaagden betrokken zijn. In wtaal betreft het hier een hoeveelheid On 175 kilo opium, die in zes koffers yon Surabaja naar Batavia werd ge dacht. De politie heeft 60 kilo achter haald. De totale hoeveelheid zou ver docht worden voor een half millioen gulden, waarvan 120.000 gulden reeds w^s betaald aan een smokkelaar te Su- faoaja, die naar Singapore is uitgewe ken. De zes Chinese beklaagden zijn op- KOr kon' De - - ^opers en hadden de opium in bewa- n6 genomen. I bevinden zidh reeds op het eiland Banke, alwaar zij waren ondergebracht in een villa van de Tinmaatschappij. De voorzitter van de republikeinse veiligheidscommissie, dr: Leimena, de republikeinse ministers van Verkeer, Openbare Werken en Jeugdzaken, resp. dr. Juanda, Laoh en Kusnan, en Hihad- jar Dewantoro bevinden zie hte Djocja, waar zij volledige bewegingsvrijheid ge nieten. Volgens A. P. is de conferentie van het federaal overleg verdaagd, daar nog niet alle leiders aanwezig zijn. De vor ming van de interim-regering is het be langrijkste punt op de agenda. Dr. Drees, die nog steeds confereert zal aan het overleg deelnemen. De Pasundan en West-Java zouden voorts met Sukar no en Hatta overleg willen plegen Op 4 Januari bereikte de Nederlandse territoriale bestuursadviseur in de Lam- pongs overeenstemming met de republi keinse resident Kepala Daerah, over nauwe samenwerking ter leniging van de bestaande noden en behoeften. De sultan van Indragiri liet telegra fisch zijn dank overbrengen aan gene raal Spoor voor de bevrijding van zijn landschap van ongewenste elementen door de Nederlandse strijdkrachten. Betreffende de beschieting van het motorschip .Kiangpeng" in de wateren van Pakanbaru, verneemt Aneta, dat te Batavia hieromtrent nog geen be richten zijn binnengekomen, doch dat een onderzoek wordt ingesteld. Admiraal Pinke verklaarde: „Bij het begin der actie werd overwogen, alle scheepvaart op de republikeinse havens te stoppen, doch dit werd niet gedaan om de be volking noch de handelaren ongerief te bezorgen. Echter werd aan alle schepen, die een vaarvergunning naar de repu blikeinse havens hadden, medegedeeld, dat zij geheel op eigen risico voeren". Naar Reuter verneemt, Is R. Macpher- son, de Engelse administrateur van een rubberonderneming, gelegen op ong. 60 km. ten Oosten van Malang, op 5 Jan. bij een aanval op de onderneming ge dood. Drie Nederlandse employé's wis ten zich te redden. Van gewoonlijk be trouwbare zijde wordt verder vernomen, dat de guerilla-actie in hevigheid is toe genomen in het gebied van Tasikmalaja en van Sukabumi. ga^e vertegenwoordigende raad van de Ne- ot9a Sumatera Timur heeft gisteren met «djfatene stemmen besloten, het verzoek i>Uh öe bevolking van Zuid-Asahan en La- «re?n Batu tot aansluiting van deze land- Xoillj'" bij de Negara Sumatera Timur in te Po "9en. Dit besluit, dat, naar de corres- "tti nt van Aneta te Me dan seint, na een fiseherig debat werd genomen, is telegra- ter kennis gebracht van de te Batavia n°evende wali negara, dr. Mansur. br?6 Pastoors J. Wolters en J. Verbong zijn nouden te Surabaja teruggekeerd, waar bi»,yare? gevanSengenomen door een grote SS®» retraitehuis overviel. Zij ^rden goed behandeld, evenals drie zus- van het R.K. ziekenhuis te Tjelaket. vertegenwoordigers van de bonden SQ;*ae ondergrondse mijnwerkers in de V- let-zone en in de Westelijke zones e6h" Quitsland hebben Zondag te Habte tij conferentie gehouden, tijdens welke Pp, .besloten hebben een gemeenschap- S..,iJke strijd tegen het statuut voor het ^gebied te voeren. p., J? ,v°orzitter van de bond der onder- ödse mijnwerkers in de Oostelijke „pp®' Paul Lahne, noemde het statuut stfii,scTiandelijke diefstal". Iedere ton thju *^001 en iedere ton staal, welke het hepV^ktad onder de buitenlandse over- tflau ng voortbrengt, zo verklaarde hij, tpr n de deling van Duitsland gro an verhogen het oorlogsgevaar tvftrft*1 T*e heersende griep zijn in Parijs den g Personen overleden. In totaal lij - aan Frankrijk ongeveer 40.000 personen cvr.,, 7'® ziekte en vele ziekenhuizen zijn i'- ®volkt, en kunnen Tsjang Kai Sjek gaf, in aanwezigheid van hoge officieren van het Nationalistische leger (rechts) en de bestuurders van het land (links), tijdens zijn Nieuwjaars boodschap te kennen, dat hij bereid was af te treden. Tsjang zou alles gereed hebben staan te Nanking om eventueel snel de stad te verlaten. Tijdens een vergadering: van de Britse Defensieraad hebben de Britse minis ters en Engelands meest vooraanstaande legerleiders gisteren op Downing- street 10 geconfereerd over de ernstige crisis in Palestina. Er werden geen officiële mededelingen gedaan, maar van Britse diplomatieke zijde vernam A.P., dat Engeland besloten heeft niet in de Veiligheidsraad te protesteren. Uit betrouwbare bron werd vernomen, dat Israël daarentegen Engeland in de Veiligheidsraad zal beschuldigen van schending van de wapenstilstand. Israël heeft gisteravond officieel verklaard, dat alle Joodse troepen uit Egypte zjjn teruggetrokken. Volgens Britse zegslieden zijn de En gelsen van gevoelen, de Joden reeds voldoende gewaarschuwd te hebben, Verwachting tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Aan de kust krach tige en wellicht tijdelijk harde, in het binnenland vrij krachtige Westelijke wind. Iets kouder. Zon op: 8.44. Onder: 16.53. Maan op: 13.52. Onder; 6.53. (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zal de heer P. A. Kerstens, oud-minister in een der Lon- dense kabinetten, Vrijdag a.s. voor een particuliere reis van een a twee maan den naar Indonesië vertrekken. De reis geschiedt per Noors vliegtuig. De hoofd-vlootaalmoezenier, de zeer- eerw. heer J. F. M. de Sain is uit Rot terdam naar de Oost vertrokken voor een inspectiereis aldaar. Voor de tijd van zijn afwezigheid zal zijn functie worden waargenomen door vlootaalmoe- zenier B. J. Wilmink, van het Marine opleidingskamp te Hilversum. Het bu reau van de hoofd-vlootaalmoezenier Ten Hovestraat 30 te Den Haag blijft geopend. Drie antwoorden zijn gisteren weer binnengekomen op de uitnodiging van Pandit Nehroe aan de Aziatische landen om deel te nemen aan besprekingen te New Delhi over de Indonesische kwestie. Turkije en Siam hebben voor de uitno diging bedankt, terwijl Saoudi Arabië en ook Syrië de uitnodiging hebben aan vaard. Behalve dit land zullen nu aan de conferentie deelnemen: Afghanistan, Iran, Egypte, Birma, Nepal, Pakistan, de Philippijnen, Ceylon, Australië en Nieuw Zeeland. De antwoorden worden nu nog ver wacht van Irak, Syrië, Libanon, Yemen en Ethiopië. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, 'Necmeddin Sadak. heeft ver klaard, dat zijn land het nut niet inziet van deelneming aan de Aziatische con ferentie. Zijn land hoopte op een op lossing van de Indonesische kwestie in het kader van de UNO. Het nieuwe hoofdbestuur van de In dische congrespartij is gisteren voor de eerste maal te New Delhi bijeengeko men, teneinde de situatie in Indonesië en de aanstaande Aziatische conferentie te bespreken. meer opnemen. geen nieuwe pa- Het onderzoek naar de ramp van de „Nijmegen" by Prestwick is gisteren begonnen onder leiding van de des kundige van het Engelse ministerie van burgerluchtvaart H. R. Leslie. Negen en zeventig getuigen werden gehoord, onder wie zeventien Nederlanders. Volgens Leslie seinde de gezagvoerder omstreeks 23.03 uur, dat hij over start baan 32 van het vliegveld Prestwick heen zou vliegen en op startbaan 26 zou landen. Volgens ooggetuigen, aldus Leslie, bevond het toestel zich 30 a 60 meter boven startbaan 32, vloog er bo ven en trok vervolgens naar links op. in de wolken verdwijnend. Om 23.32 seinde het toestel: „Wij hebben iets ge raakt." Daarna zakte het geluid weg. De volgende verstaanbare woorden wa ren „brandweer" en wederom zakte het geluid weg. Tenslotte ving men op: „Wij klimmen." Het laatste wat men hoorde was om 23.34: „Hebt u enig idee, waar wij zijn?" Uit Leslie's verklaringen bleek al, dat Parmentier's kaart niet geheel juist was. Dé getuige J. Edwards, hoofd van de „Ground operations" op Schiphol, verklaarde echter pertinent, dat Par- mentier door onjuiste gegevens over de windsnelheid op een dwaalspoor is ge bracht. Hij zeide te geloven, dat het de gewoonte van gezagvoerder Parmentier was zelf te navigeren. De gezagvoerder had grote ervaring evenals de andere leden van de bemanning Edwards beves tigde de verklaring van Leslie, dat Par mentier achtmaal vóór het ongeluk op Prestwick was geweest. Edwards zeide voorts, dat in vlieger handboeken bepaalde regels genoemd werden voor het landen op Prestwick. Deze '„bepaalde minima" moesten door de piloten in acht worden genomen bij bet landen op de lange landingsbanen 14 of 32. De heer Leslie had gezegd, dat de hoogspanningsdraden weertig voet van de grond zijn. Hieruit volgde, dat het toestel, dat onder de bovenste dra den doorgevlogen was, bijna de grond had geraakt. Edwards bevestigde dit. Op de vraag of er onder de toen heer sende omstandigheden moeilijkheden gerezen zouden zijn bij een landing op landingsbaan 32, antwoordde hij ont kennend. Volgens de vliegregels zou het echter niet geoorloofd zijn geweest op landingsbaan 25 te dalen. Na ground hebben gis- van het se- t^ainmunistische troepen ,j e® de laatste eenheden Rein deS'n Januari bij Soetsjou omsin- te,:„e regeringsleger vernietigd. Deze t}<, b®*"macht, bestaande uit het twee- 13q twaalfde en zestiende leger, telde dat 150 duizend man. Men verwacht, Vyjj communistische legers, die thans j*anukom€n ziin- naar het gebied van ge "*lnS en de Yang Tse Kiang gediri- zullen worden ter versterking van offensief tegen de hoofdstad. Centraal China zijn grote commu- •hen troepenbewegingen waargeno- - n ten Noorden van Hankou. Men Verw; val r,aCudat de COInmunisten de aan- tnetop Hankou willen laten samenvallen GeniPi?.6* offensief te2en de hoofdstad, halkti !:n doen de ronde> dat de natio- Verderi- generaal Pai, die Hankou Seheel u met andere generaals zich «n -ë' heeft losgemaakt van Nanking Jn eigen verdediging heeft georga niseerd. Men is van oordeel, dat het op treden van generaal Pai ten doel heeft Tsjang Kai Sjek te doen aftreden, zodat vice-president Li Tjoeng Jen vredes besprekingen met de communisten zou kunnen openen. In Noord China wordt de communis tische 'druk op Tientsin steeds groter Gisteren werd gemeld, dat communisti sche troepen zich in het Noord-Ooste lijk deel van de stad binnen de dijk be vinden die Tientsin omringt en dat een wapenstilstandsdelegatie van vier man, gevormd uit de gemeenteraad, welke naar de communistische linies ging om te trachten een staakt het vuren tot stand te brengen, geen succes heeft ge had. De delegatie meldde dat de com munistische bevelhebber geweigerd heeft hen te ontmoeten. Nu deze poging mislukt is gelooft men dat de laatste kans om verovering der stad te verhirf- deren verkeken is. control approach aanvaard te hebben, was het aan de piloot te beslissen of hij van de ene landingsbaan op de andere over zou gaan. Op de vraag van John Cameron, hoofdinspecteur voor ongevallen, of inlichtingen over zicht en wolkendek van essentieel belang waren voor een vliegtuig, dat een nachtlanding gaat ma ken, antwoordde Edwards: „yan abso luut vitaal belang". Edwards verklaarde op een desbe treffende vraag, dat er in het geheel geen waarschuwingen waren gegeven, dat wolkendek en zicht na elf uur des avonds slechter waren geworden. Cameron: „Zouden inlichtingen van deze - aard van grote invloed zijn ge weest op de vorming van de opinie van de piloot?" Edwards: „Absoluut". „Werden er ook geen tussentijdse weerobservaties gemaakt?" Edwards: „Neen." Cameron haalde e*n passage in het logboek van de verkeerstoren aan van 17.45 uur 21 October, waarin de man van de verkeerstoren, gevraagd wordt zo veel mogelijk gegevens te verzame len, afkomstig van vliegtuigen over wolkenhoogten en deze door te zenden aan de plaatselijke weerkundige dienst. Dit was, zo luidde de passage, omdat men op Prestwick geen zoeklichten had en er geen andere middelen waren om de hoogte van de wolken te bepalen. Edwards haalde een andere opmer king in het logboek aan, waarin de dienstdoende ploeg rapporteert, dat 33 landingslampen van de landingsbanen 14 en 32 ontbraken. Volgens de opmer king in het logboek, die van dezelfde dag 17.57 uur dateerde, kreeg het grond personeel opdracht de ergste gapingen aan te vullen met draagbare electrische lampen. Deze waren echter niet aanwe zig. Cameron las nog enige passages uit het logboek van Prestwick. Hieruit bleek, dat het toestel het gebruik van de ground control beëindigd had en tot een zichtlanding overging. Daarna volg de datgene wat men van het vliegtuig had opgevangen. (Zie ook pagina 3). Volgens gezaghebbende kringen heeft Pandit Nehroe een uiteenzetting gegeven van het doel der conferentie en de geruchten tegengesproken vol gens welke zij bijeengeroepen wordt om een nieuw Aziatisch blok te ves tigen als tegenwicht van de andere blokvormingen in de wereld. Hij be vestigde de verklaring van de afge vaardigde van India voor de Veilig heidsraad en herhaalde, dat de Azia tische landen nooit een buitenlands imperialisme en agressie in Azië zouden kunnen dulden. Een speciale correspondent van de „Times" schrijft, dat verwacht mag wor den, dat Pakistan zijn gewicht in de schaal zal gooien ten gunste van de ge matigde elementen van het nationalis me. „Pakistan zal zich niet tevreden stellen met het op de hielen volgen van India en zal niet overgaan tot trans acties met het communisme, dat voor het land een geringere bedreiging vormt dan welk ander land ook ten Oosten van Suez", zo meent de Times-correspon dent. De Poolse minister-president, Josef Cy- rankiewicz, heeft in een rede voor het par lement een „gedeelte van de Rooms-Katho- digd hiërarchie" in Palen er van beschul digd zich in te laten met vijandige politieke activiteit, welke aldus zeide hij, „ernstige bestraffing" vereist. „Er worden tegen de staat gerichte gevoelens gekweekt onder de dekmantel van religieuze activiteit", verklaarde Cyrankiewicz. Deze rede van de minister-president, na het verschijnen van beschuldigingen in de pers van corruptie, immoraliteit en „tegen de staat gerichte neigingen" bij priesters, heeft voedsel gegeven aan geruchten, dat de Poolse regering misschien zal gaan op treden tegen kerkelijke hoogwaardigheids bekleders. Cyrankiewicz bevestigde de règeringspoli- tiek van gewetensvrijheid, doch wees ver plichte godsdienstige opvoeding van de hand omdat deze „het karakter van de jongeren vervormt". Volgens Reuter is in Vaticaanstad bericht ontvangen, dat de Hongaarse regering aan vier Hongaarse bisschoppen, die in Vaticaan se kringen gerekend worden onder de meest getrouwen aan de gearresteerde Kardinaal Mindszenty, verzocht heeft hun ambt neer te leggen. Het zijn Mgr. Grösz van Cholocza, Mgr. Peteri van Vacz, Mgr. Shvoy van Alba Reale (Szekesfehervar) en Mgr. Dudas van Hajdu- dorog. Volgens Vaticaanse bronnen hebben de bisschoppen aan de Hongaarse regering ge antwoord, dat zij slechts zouden aftreden op bevel van de Heilige Stoel, die hen heeft benoemd. Van onze luchtvaart medewerker) Er zijn thans bijzonderhe den bekend gemaakt om trent de twee opzienbarende reddingen fan gestrande Amerikaanse vliegtuigen in het barre Noorden. Het waren beide gevallen in de laatste dagen van het vorige jaar. Een zware Dou glas strandde op een ijskap in Groenland, meer dan twee kilometer hoogte boven de zee. Er waren zeven man aan boord en omdat de radio nog overdag werkte kon nien nen de zaak flink aangepakt. Zij stuurden zweefvliegtui gen naar de dichtstbijzijnde luchtbasis. De eerste „glider" landde bij een windsterkte van 150 K.M. en in een tem peratuur van 40 gr. onder nul. Men stapte in, bij het wegslepen verongelukte het zweefvliegtuig. Een tweede poging mislukte eveneens. Met de bemanningen van de beide zweefvliegtuigen was de „kolonie" op de ijskap tot dertien gegroeid. Zestien da gen waren verlopen en nog was de redding niet in zicht. melden, dat alles wel was. met voedsel voor tien dagen, doch te weinig dekens. De volgende dag vond een ver kenningsvliegtuig de veron gelukte luchtreus; voedsel werd neergeworpen. Daags daarna cirkelden twee vlieg tuigen boven de plaats van de ramp en men liet aan een parachute een hulpmotor zakken, zodat de zeven man nen stroom konden opwek ken voor radio en licht. Ser geant Francis Summers sein de nu naar de bewoonde we reld, dat ieder nog gezond was. doch dat gevreesd werd voor bevriezing in de ijzige wind. die bijna 100 K.M. snel heid bereikte. Men begon nu in het sneeuwveld een landingsbaan van i'A K.M- uit te zetten en inderdaad landde op de vijfde dag na iet ongeval een B-17 toestel naast de verongelukte Dou glas, doch het reddingsvlieg tuig zakte „door zijn neus" in de zachte sneeuw, zodat er liet langer zeven, doch legen man op de Groen- iandse ijskap gevangen za- :en. Men bouwde 'n sneeuw- ïut en wachtte af. Toen hebben de Amerika- De leiders van de U.S. Air- force gevoelden zich be schaamd- Zij vroegen assis tentie van het vliegdeksc^ip „Saipan" dat drie helicop- tères ter beschikking stelde en men haalde tenslotte de ervaren Poolvlieger kolonel Bernt Balchert er bij. voor wie een speciaal vliegtuig gereed gemaakt werd in de Wrightfabriek bij New York. Dit toestel heeft de kracht toer geleverd: omdat het met zijn ski's onder de wielen wel zou kunnen landen, doch met 18 man gewicht aan boord en een zeer korte aan loop op het sneeuwveldje. dat was klaargemaakt, nau welijks weer van de grond zou kunnen komen, rustte men dit vliegtuig uit met de JATO, waarover wij in ons land binnenkort wel meer zullen horen. JATO betekent letterlijk „jet assisted take off" dat is dus een start met extra motorvermogen door straalaandrij ving. Deze redding op Groenland duurde bijna drie weken; verrassend snel daarentegen werd in diezelfde periode een bemanning van zes koppen van een verongelukte C-54 in een van de barste hoeken van Alaska verricht. Maan dagavond geschiedde de ramp; luit.-kolonel Strause, commandant van het tiende reddingsluchteskader, zat zelf achter het stuur van het vliegtuig. Hij maakte een „buiklanding", dus niet op de wielen, doch op de romp van het toestel en moest met zijn mannen maar afwachten of hij door zijn eigen eskader ontdekt werd. De radio werkte namelijk niet meer. De volgende ochtend vond men hem inderdaad; het was nog donker *en door fakkels omlaag te werpen verkende men de situatie. Het eskader wilde een model-redding verrichten, omdat de com mandant in het ongeval be trokken was. Bij het licht van de fakkels meenden de waarnemers te kunnen zien, dat een landing met een zweefvliegtuig naast het ver ongelukte toestel mogelijk was en zodra het licht werd, nauwelijks veertien uur na het ongeval, landde luitenant Ribhard Hopkins keurig naast zijn chef. Precies vijftig minuten bleef het zweef vliegtuig op de grond. Men legde een vanglijn van ny lon uit, een groot vliegtuig kwam laag over en greep met de ingenieuze „piek up" de nylonkabel en sleepte het zweefvliegtuig met zeven man de lucht in. Reddingen in het arctische gebied worden tegenwoordig niet meer met slede en es kimohonden uitgevoerd; het zweefvliegtuig met zijn ny- lon-vangkabel en het vlieg tuig met ski's en een JATO- motor zijn practischer. Dat zij hier niet alleen aange toond. Men zal zich ook heb ben afgevraagd, wat al die vliegtuigen daar in de arcti sche winter te zoeken heb ben. Het antwoord daarop is eenvoudig. Die twee-motori- ge Douglas op Groenland was gestrand op weg tussen twee poolbases van de Amerikaan se luchtmacht. Wat er in de poollucht vliegt is militair; de Amerikanen ontwikkelen er een hecht systeem van aanvals- en verdedigingsba ses: in de moderne strategie is de Noordpool van primaire betekenis geworden; nergens zijn de Russische luchtbases zo dicht bij de Amerikaanse vliegvelden gelegen als juist in dat hoge Noorden. Het op de ijskap van Groenland gestrande C-47-vlieg tuig met enkele leden van de bemanning, die gedwongen waren bijna drie weken in de barre koude van het Poolgebied te verblijven. door troepen naar Akaba te zenden. Vol gens een zegsman vloeiden de Britse stappen voort uit het feit, dat de Joden niet voldaan hebben aan het bevel der V N. om hun actie stop te zetten en zich terug te trekken op de stellingen die zij vóór 14 October j.I. bezetten. Voorts verklaarde de zegsman dat Enge land zyn veiligheid en de economische belangen in het Midden-Oosten wenst te beschermen, die afhangen van de vei ligheid van het Suez-kanaai en de olie velden in de naburige Arabische staten. Britse officiële personen gaven als hun mening te kennen, dat indien de Veiligheidsraad de Joden niet op hun gebied kan houden, Engeland zal over wegen „alternatieve" maatregelen te ne men. De Britse consul-generaal te Haifa heeft nogmaals getracht de Britse pro testnota omtrent het neerschieten van Britse vliegtuigen te overhandigen De Israëlische autoriteiten hebben echter wederom geweigerd de nota in ont vangst te nemen. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft naar aanleiding hiervan verklaard: „Wij zijn niet pedant of spitsvondig en wij vatten het incident met de Britse vlieg tuigen ernstig op, maar de politieke for mulering van het Britse protest brengt de kwestie van de erkenning met zich mee." De woordvoerder voegde hieraan toe, vernomen te hebben, dat een van de vijf Britse» vliegtuigen, die Vrijdag neer geschoten zijn, het slachtoffer geworden is van Egyptisch luchtdoelgeschut. Het besluit van Israël om Groot-Brit- tannië in de V.N. te beschuldigen van schending van de wapenstilstand werd Zondag tijdens een ministerraad te Tei Aviv genomen Aubrey Eban, de Israëli sche. vertegenwoordiger bij de V.N., heeft reeds instructies van zijn regering ontvangen. Eban is gisteren per vlieg tuig uit Londen in New York aangeko men. Trygve Lie, secretaris-generaal van de V.N., heeft gisteren in New York een onderhoud gehad met Britse en Israëli sche vertegenwoordigers. Hij heeft Groot-Brittannië en Israël geadviseerd geen vooroordeel te laten rijzen tegen de komende onderhandelin gen tussen Israël en Egypte door de gespannen toestand tengevolge van het neerschieten van vijf machines van de R.A.F, Lie zeide aan de Britse en Israëlische vertegenwoordigers, dat hij dr. sRalph Bunche reeds verzocht heeft een onpar tijdig onderzoek in te stellen. De V. S. hebben gisteren voorgesteld, dat Engeland en Israël het neerschieten van de vijf R. A. F.-toestellen door Joodse vliegtuigen als „een betreurens waardig incident" zullen beschouwen, dat geen invloed zou hebben op de on derhandelingen over een bestand, welke morgen op Rhodos zullen beginnen. Dit werd verklaard door Michael Mo- dermott, persvertegenwoordiger van het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken. De verklaring van Modermott en in lichtingen van de zijde van andere Amerikaanse functionarissen wijzen er op dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken alle krachten in spant om zowel Engeland als Israël er toe te bewegen het incident van j.I. Vrij dag niet een zodanige omvang te doen aannemen, dat het succes van de vre desonderhandelingen tussen Israël en Egypte in gevaar zou worden gebracht. Niet minder dan o.a. bijna 10.000 ton palmolie en palmpitten van Belawan, 4000 ton copra uit Makassar en 2000 ton andere Indonesische producten, waaronder veel thee, komen deze week, aangevoerd door de „Weltevreden" en de „Bantam" van de Kon. Rotterdamse Lloyd, onze vaderlandse voorraden versterken. De „Weltevreden", die Maandag binnen kwam, bracht boven dien drie Soedanese schapen en een ram mee, die de Nederlandse consul te Port- Said, als geschenk voor de Rotterdamse Diergaarde-Blij dorp heeft meegegeven. Ook het m.s. „Bantam", dat Vrijdag a.s. te Rot terdam wordt verwacht, brengt een verster king van de levende have van de Dier- gaarde-Blijdorp mee, nl. een door de be kende Nederlandse dieren vanger Van Geuns, op Sumatra gevangen tijger. Hel „Domus Pacis", (het huis van de vrede) waarover de H. Vader in Zijn laatste Kerstboodschap sprak, zal het centrum worden van de katholieke jeugd over de gehele wereld. Dit deelde prof. Carlo Carretto, de voorzitter van de Mannelijke Jeugdbeweging van de Katholieke Actie in Italië, aan de pers mede. Het middelpunt van het Huis van de Vrede aan de Via Aurelia te Rome, zal een votiefkerk worden, die de dank zal vereeuwigen van de katholieken van Rome voor het behoud van de stad en de door de Paus gedurende de laatste oorlog verleende bescherming. Ook omvat het plan de bouw van een huis voor de Katholieke Jeugdbeweging in Italië, een schouwburg en kantoren voor het secretariaat van het Interna tionale Bureau van de katholieke jeugd beweging. Tenslotte zal dit „Huis van de Vre de" een studiecentrum voor buitenlan ders omvatten, terwijl daarin tevens een blijvende tentoonstelling op het ge bied van de pers en van de opvoedings methoden der katholieke jeugdbeweging zal worden ondergebracht. if I Te veel lof is even schadelijk als te I i weinig erkenning. J (Van een bijzondere medewerker) Na onze bespreking over Jeugd en geld en Jeugd en film, willen wij in een laatste artikeltje nog even teruggrijpen naar wat we de kern van deze kwesties zouden kunnen noemen: de vrijheid, die onze tegenwoordige jeugd „geniet". Direct moeten we voor opstellen, dat we in deze bespreking alleen de schoolgaande jeugd op het oog hebben. Over de vrijheid, die de oudere jeugd zich veroverd of toegeëigend heeft, praten we hier niet. De feiten van iedere dag wijzen duidelijk uit, tot welke ontstellende gevolgen die verover de vrijheid geleid heeft. Hierin veran dering en verbetering te brengen zal een van de moeilijkste taken der ouders wezen en wij zijn er bang voor, dat in vele gevallen het vreselijke woord „te laat" elke alsnog ondernomen poging vruchteloos zal maken. Het probleem van de oudere, veel vrijheid genietende jeugd is een studie op zich zelf, waarop we thans niet dieper ingaan. Maar als we voor de toekomst nog iets willen redden, dan dienen thans alle ouders en opvoeders hun volle aandacht te schenken aan de nog schoolgaande jeugd en zich te bezinnen, in hoeverre zij de hun toevertrouwde kinderen vrij heid en zelfstandigheid kunnen verle nen. De drang naar vrijheid is ieder nu eenmaal ingeboren. Ook het nog jeug dige kind vertoont vaak al een verlan gen naar zelfstandigheid. Wanneer nu bekwame leiders of paedagogisch aan voelende ouders die drang, dat verlan gen, in goede banen weten te leiden, hun kinderen dus die mate van vrijheid weten te verlenen, waardoor winst :n de opvoeding dier kinderen te behalen is, dan zal tegen dat geven van vrijheid niet het minste bezwaar bestaan. Wij durven echter met klem te vragen: Welke ouders passen principieel de me thode toe van het geven dezer vrij heid uit hoofde van hun gezag? Wij vre zen, dat hun aantal niet groot zal zijn. Wie het leven der schoolgaande jeugd voldoende heeft gadegeslagen, heeft kun nen constaterèn, dat een groot deel van die jeugd die vrijheid brokje voor brokje verovert. Niet dat die kinde ren zich daarvan altijd bewust zijn, maar gedreven door de omstandigheden, of aangespoord door het voorbeeld van anderen, eigenen zich ook de jonge kin deren allerlei vrijheden toe, die hun nog niet toekomen en zeker niet gunstig zijn voor hun goede geestelijke ontwikkeling. In onze artikelen over geld en film hebben we al duidelijk die stroming aan getoond. De fout ligt hier ontegenzeg lijk bij de ouders zelf. Gemakzucht, zwakheid, toegeeflijkheid zijn maar al te vaak oorzaken, dat de kinderen in de gelegenheid gesteld worden te doen wat ze willen. Het parool in deze kwestie moet zijn: weersta in den beginne. De gezinnen met jonge kinderen hebben hun- kans nog. Als de ouders zich daar goed gaan bezinnen op de gedragingen van hun kinderen, als zij daar, om bo vengenoemde redenen, maar niet alles zonder meer laten passeren, dan bestaat voor dergelijke gezinnen nog de moge lijkheid de kihderen in een goed ge leide vrijheid op te voeden. Maar dan moet het ook radicaal uit zijn met mede delingen van kinderen: Ik ga op straat, ik koop dit, ik wil niet naar bed e.d. Dan zullen we de kinderen weer moe ten leren, dat zij te vragen hebben. Dat hun doen en laten afhankelijk is van de toestemming der ouders. Maar dan zal ook van de ouders een consequent door zetten van een eenmaal genomen besluit of gegeven bevel geëist worden. Dan moet het niet voorkomen, om maar eens een heel eenvoudig voorbeeld te geven, dat moeder vanuit het raam haar kind van de straat naar binnen roept en het kind daarbij ten antwoord geeft: „Ja dadelijk," maar doorgaat met het spel. Moeder zal misschien nog een keer roe pen, doch uiteindelijk zonder succes het raam sluiten en het kind laten spelen. Ook het kwaad worden en dreigen met „Wacht maar, als vader straks thuis komt," is verkeerd. In deze en meer der gelijke gevallen schept de ouder zelf voor het kind de gelegenheid, zich een stukje vrijheid toe te eigenen. Als ouders zich goed bewust zijn van hun macht, moet die macht in hun bevel te voelen zijn, moet het kind de dwingende in vloed ervan gewaar worden. In geen geval mogen de ouders de weigering om te komen, of iets anders te volbren gen, zonder meer accepteren. Is eenmaal iets bevolen, dan moet het bevel opge volgd worden, ook al zullen enkele on aangename ogenblikken er het gevolg van zijn. Hoe jonger we de kinderen wennen aan het gehoorzamen van onze bevelen, des te meer kans bestaat er, dat zij zich geen ongewenste vrijheid veroveren. De gedragingen van de kin deren uit verschillende gezinnen bewij zen maar al te duidelijk, dat de oorzaak van het goede of verkeerde bij de ouders te vinden is. Kinderen opvoeden is nu eenmaal geen gemakkelijke taak. Juist de onverschilligheid en de ge makzucht van vele ouders, die aanvan kelijk de ongehoorzaamheid hunner kin deren in ogenschijnlijk onbelangrijke zaken laten passeren, is er oorzaak van dat langzaam maar zeker een ongewens te zelfstandigheid groeit, die wij met geld en film al geconstateerd hebben. Zodoende zijn zij zelf de oorzaak, als hun kinderen, groter geworden, zich nog maar bitter weinig om de huiselijke voorschriften bekommeren. Onze tijd vraagt ouders en opvoeders met een vaste wil, met een grote offerbereidheid om de kinderen in de juiste banen te leiden. Het zij de ouders tot troost, dat zij in de opvoeding hunner kinderen een machtige steun vinden in de school, die vooral op het gebied van gehoorzamen een prachtige training biedt. In samen werking met de school kan en moet be reikt worden, dat althans de school gaande jeugd niet in eigen vrijheid op groeit, maar zich leiden laat door de machten die door Gods verordening bo ven haar gesteld zijn. Z. H. de Paus heeft de Nederlander Mgr. Wilhelmus J. Teurlings, vicaris-ge neraal van het bisdom Lafayette in Louisiana (V.S.) benoemd tot Protonota rius Apostolicus a.i.p. De Gabungan Perkumpulan Perkum- pulan Indonesia (federatie van alle In donesische verenigingen in Nederland) heeft een resolutie aangenomen, waarin zij alle Indonesiërs opwekt om sterk te zijn in eenheid. Verbreekt alle politieke banden met Nederland. Eens vrij, altijd vrij, aldus deze resolutie. De vergadering heeft voorts een telegram gestuurd naar de All Asian Conference in New Delhi en naar de Veiligheidsraad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1