Dansles Sae/Zer K-L'M 25 i huishüudiam pepeimunt ontlaïitVoBk ossenstaartsoep Academische Lekenmissie-actie Vrije organisatie van confessionele werkgevers Wonderdokteres in Zweden r Wij luisteren naar MILITAIRE ONDERSCHEIDINGEN HORLOGES it vrij DANSSCHOOL KWEKKEBOOM HU1S-AAN-HUIS PROPAGANDISTE 68 46 e 37 BEKWAME HUISNAAISTER EDEGO RIJWIELEN MODEL 1949 FLINKE MEISJES may De Gruyter Ook leken hebben aandeel in zending van de Kerk Tachtigste verjaardag mgr. P. van Gils Grote belangstelling L _J VERPACHTING NIEUWE GRACHT 98 HONDEN Velleman Koopt EEN GROTE ONTBIJTKOEK BEDIENDE-BEZORGER VR. KANTOORBEDIENDE ELECTRO-MONTEUR GROTE LINGERIEFABR1EK Het mooiste STANDAARDRIJWIEL ƒ108.25 JONG MEISJE MANGELSTERS en LEERLINGEN WOENSDAG 12 JANUARI 1949 PAGINA 4 Congres voor Christelijke matigheid Critiek op Verbond van Ned. Werkgevers Benoemingen BENOEMINGEN PATERS DOMINICANEN C. M. Dosker voorzitter K.N.D.P. Baby gestorven door verwaarlozing mmmmmmmtrnrnrnm WmÊÊÊmÊËÊËÊmÊm V. J VROUWEN ZENDEN ADRES AAN MINISTERRAAD Over ontslag gehuwde ambtenares In 1947 minder echtscheidingen BRAND OP DE „DELFTDIJK" Baron Van Wijnbergen gaat heen I Scheepvaartberichten Beurs van New York MELKBEZORGER PARIJS STOCKHOLM KOPENHAGEN VS" VOOR SLECHTS Tv. -NI A yj 1 POT SOORT VAR 76 200 GRAM VAN 56 VOOR 1 GR01E VAN 42 VOOR 2 TABLETTEN VAN 40 VOOR Aanmelden Dinsdag en Donderdag, 's avonds na 8 uur, Meer en Boslaan 4, Heemstede, telefoon 28466. GEVRAAGD VOOR ALLE AFDELINGEN QUADRAGESIMO ANNO T A PIJ T E N LOPERS (Van onze Utrechtse correspondent) In de laatste jaren is de overtuiging gegroeid, dat niet alleen missionarissen, broeders en zusters, maar ook de leken een werkelijk aandeel hebben in de zen ding van de Kerk, de Blijde Boodschap in de nieuwe landen te verkondigen. De Kerk van Christus moet geworteld wor den in een geschikte maatschappij, en dit geschikt maken is bij uitstek de taak van de leek, die deskundig is op sociaal, economisch of technisch gebied. Deze leken zullen de missionarissen aanmer kelijk ontlasten: zij zullen in de gebie den waar het Geloof nog niet verkondigd is of in het eerste stadium van ontwik keling verkeert, de bodem geschikt ma ken. En waar het Geloof reeds gevestigd is, zal het hun voornaamste taak zijn, een eigen inlandse élite te vormen, waaruit inlandse priesters, onderwijzers en artsen kunnen voortkomen. De mis sie-activiteit zal zich dan snel naar el ders kunnen verplaatsen.. Nederland kent thans drie leken- missie-organisaties, welke haar leden op deze zending voorbereiden. Onder de katholieke studenten is de Academische Leken Missie Actie, die in 1947 werd op gericht, wel de belangrijkste. Toekom stige medici-, leraren, landbouwkundi gen, ingenieurs, juristen en economen krijgen een geestelijke zowel als een aanvullend wetenschappelijke opleiding. In dezelfde geest worden door de mis sieschool voor meisjes te Ubbergen ver pleegsters, vroedvrouwen, sociale werk sters en onderwijzeressen, die in het mis siewerk een levenstaak zoeken, geeste lijk en technisch gevormd. AI deze leken vinden in de Missie, waar een schreeuwend tekort is aan deskundigen op allerlei gebied, een zelfstandige positie. Zij worden door het gouvernement aangesteld in over leg piet de Missie-overheid. Tenslotte kent Nederland nog het Me- bsch Missie Comité in Rotterdam, dat lan uittrekkende missionarissen een nedische cursus geeft, hun een medisch nandboek meegeeft en genees- en ver bandmiddelen naar de missiën zendt. Het werk van de lekenmissie-actie heeft al vruchten afgeworpen. De A. L. M. A. heeft reeds vier leden in Indone sië werkzaam: twee artsen op Flores, een jurist als rechtskundig adviseur bij de dienst van volksgezondheid te Ba tavia en een tuinbouwconsulent te Bui- (Van onze correspondent) In een der zalen van het klooster der Zusters Ursulinen te Roermond werd op feestelijke wijze de tachtigste verjaardag gevierd van mgr. dr. P. J. M. v. Gils. Onder 't zeer grote aantal geestelijke en burgerlijke belangstel lenden bevonden zich ter receptie o.a. ook mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bis schop van Roermond, mgr. Hanssen, coadjutor inhet bisdom Roermond en mgr. Verhoeven, directeur van het Centraal Onderwijs uit 's-Gravenhage. Mr. Geuljans, burgemeester van Roer mond, bood mgr. dr. Van Gils tijdens zijn toespraak, waarin hij het vele nut tige en belangrijke werk, door mgr. dr. Van Gils in Nederland doch vooral in Limburg verricht memoreerde, namens de bevolking van Roermond de leg penning der gemeente aan. Ter gelegenheid van het gouden ju bileum van Sobriëtas wordt Zondag 24 April in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een nationaal katholiek congres voor de christelijke matigheid gehouden. Spre kers zijn: minister mr. J. H. van Maar- seveen, Mgr. prof. dr. F. Feron, vicaris- generaal van het bisdom Roermond, Baron van der Straten-Waillet, minister Volksgezondheid van België en prof. dr. G. Brom, hoogleraar te Nijmegen. tenzorg. De missieschool te Ubbergen zond reeds acht meisjes, zes verpleeg sters en twee onderwijzeressen naar Bandung vanwaar zij als een team naar Flores zullen worden overgeplaatst. De leken-missie-organisaties nu hou den Zondag 16 Januari a.s. met toe stemming van het Hoogwaardig Epis copaat een collecte in alle kerken van ons land, waarvan de opbrengst zal worden gebruikt om medicamenten en verbandmiddelen naar de missie in Indonesië te zenden. De aanleiding tot deze collecte waren een aantal brieven van artsen uit Indo nesië, waaruit bleek, de noodtoe stand dp medisch en hygiënisch gebied, die bestaat, hoewel het gouvernement reeds doet, wat maar mogelijk is. Naar aanleiding van een circulaire van het Verbond van Nederl. Werkgevers hebben het R.K. Verbond van Werkge versvakverenigingen en het Verbond van Prot.-Christelijke Werkgevers in Nederland zich met een schrijven tot de Nederlandse industrie gericht, waarin wordt opgemerkt, dat hunnerzijds is en wordt voorgestaan een federatieve sa menwerking tussen de drie centrale ver bonden, het Verbond van Nederl. Werk gevers, het R. K. V. v. W. en het V. v. Prot.-Chr. W., om op deze wijze ener zijds organisatie naar beginsel te berei ken en anderzijds de zo nodige samen werking op economisch gebied te bewerkstelligen. „Zo enigszins mogelijk zou in verschillende bedrijfstakken op gelijke wijze de organisatie tot stand gebracht moeten worden. Hierdoor wordt voor elke katholieke en prot.-christeiyke ondernemer de mo gelijkheid geopend om zich aan te slui ten by de organisatie, die zich op de grondslag zyner beginselen stelt, terwyi bovendien door middel van de federa tieve samenwerking* de eenheid wordt tot stand gebracht. Geen kleurloze eenheid zoals thans het Verbond van Nederl Werkgevers in samenwerking met de Hoofdgroep In dustrie tot stand wenst te brengen, maar de eenheid van de drie kleuren, van de drie stromingen, die in ons land bestaan, de katholieke, de prot.-christelijke en de humanistische", verklaren de besturen. In wezen trachten het Verbond van Nederl. Werkgevers en de Hoofdgroep Industrie deze opbouw van het orga nisatorische leven te verhinderen aldus vervolgt het schrijven hier mede o.m. beogend, tegelijkertijd voor de kath. en prot.-christ. onderne mer de mogelijkheid uit te sluiten om zich te voegen bij de ondernemers vakorganisatie, welke zijn levensover tuiging ook op maatschappelijk terrein tot uitdrukking poogt te brengen. Wij willen thans echter werkelijk vrije organisaties vormen, ook voor onze kath. en prot.-christ. ondernemers en wij kun nen ons niet verenigen met een optreden van 'n groep werkgevers of een bestuur, dat herinneringen oproept aan bepaalde dwang uit de dagen der vreemde over heersing Wij kunnen ons overigens nau welijks denken, dat niet velen, ook in eigen kring van het Verbond van Ned. Werkgevers, van zulk een optreden af kerig zijn. Het schröven besluit met een opwek king, gqen medewerking te verlenen aan de uitvoering van de plannen van V.N.W. en Hoofdgroep Industrie. De Aartsbisschop van Utrecht, Z. Em. Joh. Kard. de Jong, heeft met ingang van 17 Januari 1949 een nieuwe parochie opgericht te Mussel onder de titel van O.L.V. van Lourdes en benoemd tot pastoor te Mussel de zeereerw. Heer C. J. Ebskamp, heeft ver volgens benoemd tot kapelaan te Utrecht (H. Joh. de Doper) de weleerw. Heer B. L. F. Röben, tot kapelaan te Lent de wel eerw. Heer H. V. ten Cate, tot kapelaan te Westervoort de weleerw. Heer H. G. Nollen (neom.), tot kapelaan te Oudenrijn de weleerw. Heer G. G. J. van Oostrum (neom.) en tot kapelaan te Cabauw de weleerw. Heer G. R. van Eyden. Op voordracht van de Hoogeerw. Pater Provinciaal der Dominicanen heeft Z. Em. J. Kardinaal de Jong eervol ontslag ver leend aan de zeereerw. pater A. Daniels, O.P,. pastoor te Tiel (H. Dominicus) en in diens plaats benoemd de zeereerw. pater A. Leij- graaff, O.P.; eerv. ontslag verl. aan de zeer eerw. pater P. de Bruijn, O.P., assistent te Utrecht (H. Antonius) en in diens plaats be noemd de zeereerw. pater dr. A. Preller, O.P.; eervol ontslag verleend aan de zeer eerw. pater A. Leijgraaff, O.P., pastoor te Utrecht (H. Antonius) en in diens plaats benoemd de zeereerw. pater P. van Kessel, O.P.; eervol ontslag verleend aan de wel eerw. pater A. Merk, O.P., kapelaan te Leeuwarden (H. Dominicus) en in diens plaats benoemd de weleerw. pater G. Meijer, O.P.; eervol ontslag verleend aan de wel eerw. pater H. Willems, O.P., assistent te Tiel (H. Dominicus); Z.H. Exc. Mgr. J. Huibers eervol ontslag verleend aan de zeereerw. pater L. van Kes sel, O.P., kapelaan te Schiedam (O. L. Vr. van de H. Rozenkrans) en in diens plaats benoemd de weleerw. pater H. Willems, O.P.; eervol ontslag verleend aan de wei- eerw. pater G. Meijer, O.P„ assistent te Alkmaar (H. Dominicus) en in diens plaats benoemd de weleerw. pater M. Colbé, O.P.; eervol ontslag verleend aan de weleerw. pa ter N. van den Idsert, O.P., kapelaan te Amsterdam (H. Dominicus) en in diens plaats benoemd de weleerw. pater H. Boer booms, O.P.; Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts eerv. ontslag verleend aan de weleerw. pater M. Colbé, O.P., assistent te Nijmegen (H. Maria Ge boorte) en in diens plaats benoemd de wel eerw. pater A. Merk, O.P.; eervol ontslag verleend aan de weleerw. pater H. Boer booms, O.P., kapelaan te Langenboom (H. Familie) en in diens plaats benoemd de weleerw. pater N. van den Idsert, O.P. In de te Utrecht gehouden vergadering der Katholieke Nederlandse Dagbladpers is tot voorzitter gekozen de heer C. M. Dosker, directeur van de „Maas en Roer bode". In voormalig Hilligersberg heeft zich een ernstig geval van verwaarlozing voorgedaan. Een moeder verzorgde haar baby, een knaapje van zes maanden, zó slecht, dat het hierdoor is overleden. De vrouw, de 29-jarige C. H. U.—den H„ is gearresteerd en zal voor de Officier van Justitie worden geleid. Tegen de vader, de 35-jarige meubelmaker J. U., is pro- ces-verbaal opgemaakt wegens dood door schuld. Het gezin bestaat uit man, vrouw en vijf kinderen, waarvan de laatste twee vrijwel géén verzorging kregen. Het vierde kind werd in een kinderwagentje te slapen gelegd, kreeg wel eten, maar werd zelden gewassen of verschoond Toen dit kind geboren werd verliet de vrouw kort daarop na een ruzie het huis. De woning vervuilde daardoor zodanig, dat ze met veel moeite weer bewoonbaar kon worden gemaakt. Later keerde de vrouw terug en het kind door stond het leed. Niet alzo thans het jongste knaapje dat in een ziekenhuis ter wereld kwam en enige tijd in een couveuse moest worden verpleegd, de vrouw hield zich, toen het kind thuis kwam, niet aan het voorgeschreven diëet van de arts. Ook dit kind kreeg het bewuste kinderwa gentje als bedje toegewezen. Gewassen werd het zelden, het laatst enige dagen vóór Kerstmis. Evenmin werd het ver schoond of werd het bedje rein gehou den. De man verdiende als meubelmaker f 65 per week. De staat van vervuiling in huis scheen hem niet te deren. Enige dagen geleden vroeg hij zijn vrouw het vijfde kind eens te mogen zien. „Niet nodig", was het antwoord, „het ligt rus tig in de achterkamer en wordt goed verzorgd." Deze „verzorging" heeft er toe geleid, dat het kind Zondag is overleden. Uit alle delen van Zweden wer den kreupelen en lammen naar Stockholm gebracht, toen bekend werd, dat de Deense wonderdok teres, mei. Dorothea Iversen, in de Zweedse hoofdstad was aangeko men. Mef. Iversen beweerde ver lammingen te kunnen genezen door haar patiënten te masseren. Duizenden stroomden naar de zaal waar zij haar séances hield en de Stockholmse politie had alle moeite om de hysterische menigte in bedwang te houden, die haar beurt niet kon afwachten. Met veel zorg behandelde mej. Iversen binnen haar patiënten en gaf re cepten als: „Meng gelijke delen azijn en terpentijn. Leg het in mengsel gedurende dertig uur een vers ei. Neem daarna het ei eruit, klop het en leg de substantie op de zere plek." Steeds groter werd de menigte, die voor de zaal en voor het hotel van de wonderdokteres samenstroomde en toen de zaaleigenaars bekend maakten, dat zij hun gebouw niet langer beschikbaar stelden voor de - séances, bestormde de hysterische menigte het gebouw. Toen vond de Zweedse politie het te erg worden en zij verzocht de Deense dame met haar zegeningen maar weer naar haar land terug te keren. Gisteren is zij vertrokken, maar aan haar Zweedse kreupele en lamme vrienden vertelde zij, dat zij hen nu per brief zou genezen. Het comité, dat de vrijheid van arbeid voor de gehuwde vrouw voorstaat en waarin vrijwel alle belangrijke vrouwen organisaties zijn vertegenwoordigd, ook de katholieke vrouwen en een groot deel der christen vrouwenorganisaties, heeft nadere mededelingen verstrekt over het manifest dat het dezer dagen aan de ministerraad toezond, inzake het ontslag van de gehuwde ambtenares. Deze ontslag-bepaling, die 1 Jan. 1950 van kracht zal zijn, vormt een dreiging voor de gehuwde vrouw in overheidsdienst. Meer dan 300.000 vrouwen staan ge schaard achter dit request, hetwelk on der de aandacht van de ministerraad brengt, dat deze bepaling is vastgesteld zonder dat vroüwen daarover recht streeks zijn geraadpleegd. Vooropstel lend dat de taak van de gehuwde vrouw allereerst ligt in de verzorging van haar gezin, wijst het adres ër voorts op, dat de praktijk in Nederland hiermee in overeenstemming is, hetgeen mag blijken uit de volkstellingen van 1909 en 1930, die aanwezen, dat slechts ruim twee procent van de beroepswerkzame per sonen tot de gehuwde vrouwen behoren. De Staat, zo vervolgt het manifest, staat beroepsarbeid van de gehuwde vrouw in zijn dienst toe na haar 45e jaar als ze geacht wordt geen kinderen meer te krijgen en als er te weinig krachten op de arbeidsmarkt zijn. Niet echter de Staat heeft over het al of niet verrichten van arbeid buiten het gezin door de gehuwde vrouw te oordelen, maar de vrouw zelf in overleg met haar man. Onjuist noemt het manifest het ont slag van deze kleine groep en het hand haven van een grote groep gehuwde schoonmaaksters. Bovendien is de be paling in strijd met de resolutie van de Verenigde Naties, welke vrijheid van arbeid voorstaat De ondertekenenden vragen de regering dan ook de belemme rende bepaling zo spoedig mogelijk in te trekken. (Van onze Haagse redacteur) Uit cijfers, gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek, blijkt dat het aantal echtscheidingen, hetwelk in de laatste jafen voor de oorlog gemiddeldruim 3000 per jaar bedroeg, in de veertiger jaren aanzien lijk is opgelopen. Het hoogtepunt werd bereikt in 1946, welk jaar ruim 10.000 echtscheidingen telde. In 1947 is echter weer enige teruggang waarneembaar: het laatste cijfer is 8847; voor 1948 is het aantal nog niet bekend. Het aantal scheidingen van tafel en bed is in de na-oorlogse periode weer opgelopen; in 1945: 325, in 1946: 538 en in 1947: 685. Procentieel is dit laatste cijfer ongeveer gelijk aan dat van de dertiger jaren. In meer dan de helft en soms bijna twee-derde van de gevallen treft de echtscheiding gezinnen met kinderen De statistiek leert voorts, dat het aantal echtscheidingen per 10.000 echt paren, hetwelk voor de oorlog ruim 18 bedroeg, in 1947 is opgelopen tot ruim 44; voor 1946 staat echter het cijfer 52,9. Dinsdagmiddag omstreeks twee uur is er brand uitgebroken aan boord van het m.s. „Delftdijk", toebehorende aan de HollandAmerika-lijn, maar voor herstelwerkzaamheden liggende op de werf Wilton-Feijenoord te Schiedam. Onmiddellijk kwam de fabrieksbrand- weer in actie, maar omdat men door de rookontwikkeling de situatie niet geheel kon overzien, nam men het zekere voor het onzekere en alarmeerde ook de brandweer te Schiedam, Rotterdam en Vlaardingen. Allen trokken met groot materiaal uit, maar toen zij arriveerden was het de fabrieksbrandweer reeds ge lukt tot de vuurhaard door te dringen en uitbreiding te voorkomen. Men bleef dus slechts in reserve staan om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Bin nen een half uur had de fabrieksbrand- weer echter met een tiental waterstra len het vuur bedwongen. De schade valt betrekkelijk mee. Woensdag HILVERSUM I, 301 M. 18.00 Koor, 18.30 Strijdkr., 19.00 Nieuws, 19.15 Prikkebeen, 19.30 Actueel geluid, 19.45 Engelse les, 20.00 Nieuws, 20.05 Progr. prol., 20.20 Concertgebouworkest 21.15 Voordracht, 21.35 Zigeunerork., 22.10 Zang en orgel, 22.45 Avondoverd., 23.00 Nieuws, 23.15 Gram„ 23.20 Lezing, 23.35 Kwartet. HILVERSUM II, 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. 18.00 Nieuws, 18.15 Varia, 18.20 Zang en koor, 18.30 Lez., 19.00 Lezing, 19.15 Indonesië, 19.30 Jeugd, 19.45 Lezing, 20.00 Nieuws, 20.05 Dingen van de dag, 20.15 Soc. nieuws, 20.20 Operettes, 21,05 Luister spel, 22.15 Malando, 22.45 Vooidracht, 23.00 Nieuws, 23.15 Zang en orgel, 23.35 Gram. Donderdag HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Gymn, 7.30 Gram., 7.45 Morgen gebed, 8.00 Nieuws, 8.1-5 Gram., 9.00 Vrouw, 9.05 Mozart, 9.40 Schoolradio, 10.00 Kwartet, 10.15 Morgendienst, 10.45 Gewijde Muziek, 11.00 Zonne bloem, 11.40 Schoolradio, 12.00 Ange lus, 12.03 Piano, 12.30 Mededelingen, 12.33 Lunchconc., 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, 13.25 Gram., 13.45 Vrouw, 14.00 Kapel, 14.40 Vrouw 15.00 Tschaikowsky, 15.30 Koor, 16.00 Lez., 16.45 Piano, 17.00 Jeugd, 17.30 Kwar tet. HILVERSUM II, 415 M. Vóór 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Gram., 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws, 8.15 Varia, 8.55 Vrouw, 9.00 Piano, 9.30 Waterst., 9.35 Zang, 10.00 Morgen wijding, 10.15 Speeldoos, 10.50 Kleu ters, 11.00 Orgel en Clarinet, 11.45 Lezing, 12.00 Metropole ork., 12.30 Me dedelingen, 12.33 Spionnetje, 12.38 Piano, 13.00 Nieuws, 13.15 Gram., 13.20 Amerikaans progr., 13.50 Piano, 14.00 Lezing, 14.20 Conc., 15.00 Zieken, 16.00 Assortimento, 17.00 Kaleidoscoop, 17.20 Welk dier? 17.30 Tips, 17.35 Kwintet, 17.50 Indonesië. Bij K. B. van 27 Dec. zijn de volgende onderscheidingen uitgereikt: Ridder 4e klasse der Militaire Wil lemsorde: de sedert tot luitenant-kolo nel bevorderde kapitein der infanterie van het K. N. I. L. W. C. van den Berg. Hij heeft in 1942 met de hem overblij vende brigade ter sterkte van 23 man als enig overgebleven strijdende groep in de reeds geheel door de vijand be zette Minahassa 43 dagen onder uiterst moeilijke omstandigheden het verzet volgehouden, wist zonder verliezen door de omsingeling met zijn mannen heen te sluipen, nadat hij de twee nog ver miste militairen, alleen en onder vijan delijk vuur in het bedreigde bivak had opgespoord en tijdelijk in veiligheid ge bracht, werd door verraad gevangen ge nomen en verzocht slechts hem voor het voortzetten van het verzet te doen boe ten. Hem werd zelfs door de Japanse troepencommandant openlijk eer be toond. Eveneens de sedert tot gen.-majoor benoemde luitenant-kolonel der infan terie van het Koninklijk Nederlands- Indonesische leger S. de Waal, wegens zijn fiere en ongebroken houding te genover de vijand. De „Bronzen Leeuw" aan de serg.-vlie- ger van het K.N.I.L. J. P. Adam, stb.nr. 95997. De militie-serg. der inf. van het K.N.I.L. W. F. Asmussen, stb.nr. K. 104718961. De sedert tijdelijk tot reserve luitenant bevorderde serg. der inf. van het K.N.I.L. M. Haacke. De Balinees bur ger in dienst van de N.E.F.I.S. I. Made Goenoeng. De adjudant-onderofficier instructeur der inf. van het K.N.I.L. Ch, E. Montanari, stb.nr. 84455. Het „Vliegerkruis" aan de res.-kapt. vlieger-waarn. van het K.N.I.L. A. G. Ekels. Het „Bronzen Kruis" posthuum aan wijlen de res. Ie luit. der inf. van het K.N.I.L. H. F. Guichart Henriques de Castro. Het „Bronzen Kruis" aan de kapt. der inf. van het K.N.I.L. D. B. W. van Ar- denne. De posthuiscommandant bij de gemilitairiseerde politie in Nieuw-Gui- nea M. Indey. De Ambonees serg.-zie- kenverpl. van het K.N.I.L. J. Lautperis- sa, stb.nr. 7080. De korp. der militaire politie van het K.N.I.L. L. E. Meyjes, stb.nr. 91151. De korp. der militaire po litie van het K.N.I.L. W. Meys, stb.nr. 92066. Het „Kruis van Verdienste" posthuum aan wijlen de verpl. 1ste kl. mej. E. van Nieuwenhoven; wijlen de verpl. 2e kl. mevr. R. R. Soeminah; wijlen de verpl. 2e kl. mevr. S. A. C. C. Verhaart Schwartz. Het „Kruis van Verdienste" aan: de Sundanees korp. der genie van het K. N. I. L. Bacas, stb.nr. 38702; de verpl. Ie kl. mevr. C. BakkerBroerse; de verpl. 3e kl. mevr. C. J. Boeymeer; de verpl. 3e kl. mevr. B. L. van BommelKun- kels; de verpl. 3e kl. mevr. W. P. Cor- stelv. d. Woord; de ass. helpst. mej. G. Dalmeyer; de verpl. Ie kl. mej. E. F. Florentinus; de ass. helpst. mej. N. Fransen; de leidst. bij de zending te Ta- rakan mevr. mr. C. P. Hogewind Poortman; de res. Ie luit. der inf. va# het K. N. I. L. J. A. Houbolt; de verpl* le kl. mevr. L. LoefRhemrev.; de SuD* danees korp. der art. van het K. N. I. I» Mamad, stb.nr. 2253 K.V.; de verpl. kl. mevr. N. NyenhuisMehlbaum; da verpl. 2e kl. mevr. M. ScheltensHet" mans; de serg. telef. van het K. N. I. I» M. P. Schoots. stb.nr. 94266; de Javaaö* serg. 2e kl. van het K. N. I. L. Son« stb.nr. 13527; de ass. helpst. mevr. S* TroostDonkervoort; de verpl. 3e kl mevr. G. D. de VriesBosschaart; d« verpl. le kl. mevr. W. WaldmanHoyes* Bij beschikking van de minister va® Economische Zaken is met ingang va® 12 Januari aan mr. A. I. M. J. baron vaö Wijnbergen, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als voorzitter van de Middenstandsraad. met dankbetuiging voor de iri deze functie bewezen gewichtige diensten- Aangewezen is als voorzitter van de Middenstandsraad prof. dr. F. L. va® Muiswinkel te 's-Gravenhage. ABBEDIJK 11 v. Norfolk te Balt. AMSTELK. 11 v. P. Bouet n. Monrovia. ARENDSK. 11 te Genua. BANTAM p. 11 Ouessant. BEVERW. 11 v. R'dam te Alex. CERAM 11 v. L. Marquez n. Tacoradi. CONGOSTR. 12 v. P. Amboin te Lobita DUIVEND. 11 v. Londen. GAASTERK. 11 v. L. Marquez n. Beira. GORDIAS 11 v. Valencia n. A'dam. GROOTEK. p. 11 Aden. J. v. OLDENB. 11 v. Algiers. LARENB. 11 v. Sinoe te River Cess. MANOERAN 12 v. Seattle te Porti. Or. MARIEK. 12 te Marseille. MUIDERK. p. 11 Finisterre. N. AMSTERDAM 11 v. Curag. n. Kingst» Jam. ORANJE p. 11 Aden. PR. J. W. FRISO, 11 v. Haifa n. Tel Avi* SARANGAN 10 v. Tarakan n. Bat SALAWATI 11 v. Singap. n. Makass. SLAMAT p. 11 Guardafui. SLOTERD. 11 v. Singap. ST. MAASTR. p. 11 Finist. STR. SOENDA 11 v. Mombassa te St. Mari* TJIBODAS 11 v. Semar. n. Bat. UTRECHT 10 v. Las Palmas v. RIEMSDIJK 11 v. Hongk. te Singap. VEENDAM 11 v. Bermuda te N. York. 11/1 Anaconda Coppei 34% Bethlehem Steel 33% Chrysler Corp. 57 General Electne 39% General Motors 59% Hudson Motors 13% Kennecott Copper 56'/, Montgomery Ward 55% North American Co 16% Radio Corp. 13% Republic Steel 26% Shell Union Oil 38 Southern Pacific 48(4 Southern Railway 39% Tidewater 24i/2 72(4 U.S. Steel 9/1 34% 33(4 56% 39% 59% 13% 56 55% 16% 13% 26% 38 48% 39% 24 li 71% De Heer en Mevrouw BAKKER—de Jong geven met grote blijdschap kennis van de geboorte van htm dochter MARIA CATHARINA Bloemendaal, 10 Jan. 1949 Prof. v. Vlotenweg 9. Voor de hartelijke deelne ming, ondervonden bij het overlijden van onze echtge noot en vader, de heer W. J. DE GRAAFF betuigen wij U langs deze weg onze oprechte dank. M. L. DE GRAAFF-Kors en kinderen Haarlem, 12 Jan. 1949. Hiermede geven wij U kennis, dat na een kort stondig ziekbed, gesterkt door de genademiddelen der H. Kerk, geheel over gegeven aan Gods H. Wil, is overleden onze innig geliefde Echtgenoot, Va der, Behuwd- en Groot vader JOHANNES PETRUS VAN LUNENBURG in de ouderdom van 70 j. Uit aller naam; E. M. van Lunenburg- Schoorl kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Haarlem, 10 Jan. 1949. Krelagestraat 17. De H.H. Uitvaartdiensten worden gehouden op Vrij dag 14 Januari a.s. in de parochiekerk van O. L. Vrouw van de H. Rozen krans (Spaarne). De stille H.H. Missen te 7 en 7.30 uur en te 9.30 uur de ge zongen Requiem, waarna de begrafenis vanuit de kerk op het R.K. Kerkhof „St. Barbara", Soenda- plein, omstreeks 10.30 u. Rozenkransgebed Donder dagavond te 8 uur in de parochiekerk. Voor het tijdvak 1 Jan. 1949 t/m 31 Dec. 1953 zal worden verpacht het recht tot het maken van foto grafische opnamen bij huwelijksvoltrekkingen in het Raadhuis. Gegadigden moeten vóór of op 19 Januari 1949 hun in schrijvingen richten tot Bur. gemeester en Wethouders van Haarlem. De pachtvoorwaarden zijn van 13 Januari a.s. af tegen betaling van ƒ0.25 verkrijg baar ter 4e Afdeling van de Gemeente-secretarie. Onze collectie polshorloges zowel voor dames als voor heren is buiten gewoon groot. Vele elegante modellen in 1ste klas Zwitsers fabrikaat. Ook water dichte polshorloges in diverse uitvoeringen en prijzen. Koopt Uw uurwerken by de vakman, dus bij Grote Houtstraat 49 Telefoon 20049 uitsluitend voor RJC ZONDAG A.S. AANVANG NIEUWE LESSEN Wassen, Plukken, Trimmen. Gebr. Veeninga, Jacobijnestr. Tel. 13265. Aangename tijdelijke werkkring als voor de stad Haarlem (geen verkoop) wordt aangeboden door fabriek op cosmetisch gebied aan jongedames van ca. 25 jaar met be schaafd voorkomen. Brieven onder no. 19444, bureau van dit blad. Terstond nette gevraagd. Melkinrichting Rutte, Kleverlaan 70, Haarlem. alle soorten goede meubelen, tapijten, kristal, goud en zil ver etc. voor hoge prijzen. Telef. 14637. Zijlstraat 62. Haas! CR0TERE SNELHEID biedt deze nieuwe aanwinst van de K.L.M. een maximum aan comfort: Cabine met automatische luchtdruk-regeling Gelijkmatige verwarming Tochtvrije ventilatie Brede, gemakkelijke fauteuils Grote, vorstvrfje plexiglas ramen Van 17 Januari al op bovenstaande diensten, binnenkort ook op andere K.L.M-lijnen in Europa. Volledige inlichtingen bij elle KJ.Jd.-egent- schappen en •kantoren. Bij. aankoop van I 2.50 ol meer, aan De Gruyter's artikelen Geldig van 12 t/m 1 8 Januari Amsterdamstraat 50, Barteljorisstraat 25, Generaal Cronjéstraat 8, Kleverparkweg 6, Van Nesstr. 99, Byksstraatweg 10, zyiweg 38 en HEEMSTEDE): Raadhuisstraat 49. TERSTOND GEVRAAGD VOOR DE AFDELING KRUIDENIERSWAREN Aanmelden: „Eigen Hulp", Zijlstraat 56 gevraagd voor Deb.-, Cred.-, Magazijn- en winkel administratie. Leeftijd 2530 jaar. Salaris 35. per week. Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen onder no. 23827 aan het bureau van dit blad. Voor aanleg van en reparatie aan licht- en kracht installaties vragen wij een bekwaam Voor vakman vast werk. H. F. v. LUIJKEN, Schalkwijkerstr. 21, HAARLEM. A49 zoeki ier uitbreiding van de productie in hei bezit van eigen elecir. of irapnaaimachine. Zij, die gewend zijn keurige vakkleding te abriceren, genieten de voorkeur. Die altijd koopt de beste waeren, Die zal zich geld en kommer spaeren. Betaling kan geregeld worden. Voor spoedige indiensttreding gevraagd voor bedrijfsadministratie. Mulo-diploma gewenst. Brieven onder no. 23819 aan het bur. van dit blad. Aanmelden EERSTE HAARLEMSCHE STOOM- WASSCHERIJ N.V„ Kampersingel 50—56, Haarlem GEVRAAGD WASSERIJ BOSCH EN VAART, Brouwersvaart 24, De encycliek van Z. H. Paus Pius XI over het herstel der sociale orde PRIJS ƒ0.75 Verkrijgbaar in de boekhandel en bij Drukkerij De Tijd, Amsterdam, N.Z. Voorburgwal 6573. franco per post 0.85 bij vooruitbetaling. Postgiro 22.88.4. O PRUIMINGS VERKOOP en RESTANTEN Karpetten van f 105.voor 80.van 119.50 voor t 75.enz.; Lopers van 8.20 voor 6.95 per meter; Bed- stellen van 52.50 voor f 48.-. Verder restanten keuken lopers, tafelkleden, dekens enz. Verkoop Donderd., Vrijd., Zaterd. van 1—5 u. TAPIJT- HANDEL „MARO" N.V., Ge bouw St. Bavo, Smedestr. 23, Haarlem. Anton was een bison, een klein bisonnetje nog bij het begin van _it verhaal. Eigenlijk was hij liet helemaal een bison.... i JVat hij dan wel was? Dat* kunnen uw kinderen lezen b de aardige en onschuldige geschiedenis van Anton de Bison. Een boekje waarvan Sacha van BeekDerdes de vele Illustraties en een vijf kleurige omslag verzorgde. S f 1.30 Verkrijgbaar in de boek handel en b(J N.V. Drukkerij De Tijd, Amsterdam, franco 1.40 bij voorntt- 22.88.4.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 4