Vrijdag een resolutie van Cuba K.L.M.-Constellation uit Batavia op Schiphol PARIJSE ZIEKENHUIZEN VOL Primitieve werkmethoden in Sovjet-uraniummijnen Geen krachtige eis tot terugtrekken van Nederlandse troepen? Slechte gezondheidstoestanden in voormalig Republikeins gebied C.V.G.D. naar Banka Andere toestellen zullen volgen Weerbericht misleidde Parmentier „GRIEPERIGE RENTENIERS Apothekers varen er wel bij Dr. Drees ontmoet prof. Supomo Tien- tot twaalfarige werkdag Tot hoofd en hart Rede J van mr. Van Kleffens Hongaarse bisschoppen breken besprekingen af! -Het weer ft Rode-Kruis-teams hebben dringend hulp nodig Is dit de oorzaak van de Prestwick-ramp Hogere huishuren WURMSER HOUDT VOL TEGEN KRAVCHENKO Na het Consumentencrediet DONDERDAG 13 JANUARI 1949 B 72ste JAARGANG Nó. 24357 ?it Jarenlang geen kinine uitgereikt De textielvoorziening SNITSELAAR VAN DE K.L.M. GETUIGT De nienwe huishuurwet Drukke besprekingen in Batavia tyHetzelfde wat Goebbels deed" „Zuiderkruis" morgen naar Indonesië BUREAUX van redactie en administratie SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM ©lefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zoneter opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. >ór 10 k 245 Irani.. 8.15 9.30 brgen- Kleu- 11.45 10 Me- 12.38 13.20 14.00 16.00 scoop. 17.35 9/1 34% 33 56% 39% 59% 13 <4 56 55% 16% 13% 26% 38 48% 39 "A 24'A 71% Morgen zal Cuba in de Veiligheids- faaö een resolutie indienen, waarin ge daagd zal worden om vrijlating van de gearresteerde republikeinse leiders, Poedige verkiezingen en eventueel te- ,P»trekken der Nederlandse troepen in «Kionesië, aldus U.P. Het Cubaanse *°orstel zal de algemene lijnen volgen *an het plan, dat Dinsdag door de V. S. ycrd omschreven. Het schijnt echter, ?at de vaag geformuleerde clausule over terugtrekken der troepen niet veel het ljjf heeft. r In feite volgt, naar U.P. meldt, het S-nbaanse voorstel een formule, die door ?e Amerikaanse gedelegeerde Philip Jessup is voorgesteld en verschilt het Weinig van de Nederlandse voornemens, zijn geen aanwijzingen, dat welk lid v®n de Raad ook van plan zou zijn een foorstel in te dienen betreffende krach- "Ser ingrijpen. Volgens ANPAneta- zal de resolu te voorstellen, dat het beginsel van bet zelfbeschikkingsrecht der volkeren borden toegepast op Indonesië. Waarnemers in Lake Success verkla ar», dat er Woensdagavond een groeiend bevoelen was, dat slechts een uiterst Jtvakke resolutie ooit door de Veilig heidsraad heen zou komen, ondanks de drachtige verklaringen van de Ameri kaanse gedelegeerde Jessup. Het terugtrekken van de Nederlandse poepen tot de bestandslijn van 18 De- rernber zou een Frans veto kunnen uit rekken. Een lid van de Franse delegatie heeft Woensdag gezegd, dat zijn delega te nog steeds van mening is, dat de Veiligheidsraad niet bevoegd is in het Indonesische geschil te interveniëren. Y®t wordt als vaststaand aangenomen, hat de Sowjet-Unie en de Oekraïne zich p.an stemming zullen onthouden over ®lke resolutie, die door een der Wester- mogendheden ingediend zal worden. De Nederlandse ambassadeur in de V S. mr. E. N. van Kleffens heeft Woensdagavond een rede gehouden in h® ..Overseas Pressclub" en ondermeer |ezegd, dat de Republiek krachtig wordt SOsteund door het communisme. Hij ostigde de aandacht van zijn gehoor op et feit, dat de Republiek, hoewel ze onlangs een communistische op- ,'a.nd onderdrukt heeft, in de Veilig heidsraad de krachtige steun van de "//jet-Unie ontvangt. ..Hij noemde vijf punten waarover naar ijn mening in zake Indonesië algemeen misverstand heerst. Allereerst denken eje mensen, dat de Republiek het ge- grondgebied van Indonesië omvat, u P de tweede plaats is er in het ge- geen sprake van een vraag of In- hnesig als geheel al dan niet vrij en jglbankelijk zal worden. Daarover is reik? v°lkomen overeenstemming be- óon *ussen de Nederlanders en de In- j hsiërs. Op de derde plaats gaat de lin i n.iet tussen Nederland en de po- m, jf Jc >rs van de Republiek, maar orat aie gevoerd tegen de gewapende henden, die het de Republikeinse leiders hnmogelijk hebben gemaakt met de Ne derlanders tot overeenstemming te ko eten over voor beide partijen aanvaard bare voorwaarden. Op de vierde plaats is het een mis- j etstand te denken, dat, eer de Neder- anders toesloegen, er een stabiel na- 'hnalistisch regiem heeft bestaan. Tenslotte heerste er in de Republiek dp ï1 onenigheid met betrekking tot Ne- arlandse investeringen of handelscon- cessies. Mr. Van Kleffens gaf twee redenen «or de sympathie in vele Amerikaanse ringen voor de Indonesische republiek: ,h eerste zijn de Amerikanen altijd on- jhmdellijk gunstig gezind tegenover adereen, die beweert voor vrijheid te rt.Ujden (mr. Van Kleffens vertelde in Verband, dat in een verbazingwek- 1» v' aantal brieven kort na de oorlog jh'ing werd gegeven aan sympathie toen j?.Amerika de mening postvatte, dat j/'esland autonomie wenste). In de st i hde plaats was er bij velen teleur- vüng over het feit, dat de V. S. geen J^doend geneesmiddel" bezaten voor alle hailijkhg^en overal ter wereld, jkpreker concludeerde, dat de kwestie W;. essentie neerkomt op de keus tussen Om met orde en vrijheid zonder tph®. waarbij Nederland het eerste al- rbatief heeft gekozen. vraag wat er zou gebeuren als als Indonesische volk Sukarno en Hatta ■o? leiders zou wensen, antwoordde mr. an Kleffens, dat dit geheel zou wor- «n» overgelaten aan het Indonesische lk, daar het eerlijke nationalisme van zhuamo en Hatta aan geen twijfel on- erhevig was. i Over de verklaring, die de Ameri kaanse afgevaardigde Jessup Dinsdag in Veiligheidsraad heeft afgelegd, zei gezamenlijke Hongaars Episcopaat j eJ1 gisteren, aldus Reuter, medege- d-eM» dat het de onderhandelingen met 'egering, die kort na de arrestatie jyj.h de Hongaarse primaat, kardinaal v hdszenty, waren begonnen, niet kan 0rtzetten. jJ?® besprekingen begonnen op vier jy hüari op verzoek van premier Istvan k0 maar er werd slechts één bijeen- ^ghïst gehouden. De tweede, die Zater- 1-i.L zou zijn gehouden, werd op het d atste ogenblik ZOnder opgave van re iki1'1 afgelast. bisschoppen, die hun besluit in v* brief aan de premier mededelen, hts ®n' z'i huidige problemen k0 ®®n Kerk en staat tijdens een bijeen- Pf, st op Maandag hadden besproken hadden bevonden, dat het hun „dp sï>r ??enhlik" niet mogelijk was de be- 'ekingen voort te zetten. 10 h politieke kringen te Boedapest ge- jlt men, aldus Reuter, dat de bisschop- ii>st ten aan7'en van de besprekingen Vatr,Ctics hebben ontvangen van het Verwachting tot Vrijdagavond: de nacht zwakke of matige en k^Sen overdag matige en in de "«streken vrij krachtige Zuid-Wes- Juke wind. Hier en daar nevel of ent overigens zwaar bewolkt met «kele plaatselijke opklaringen. Over zend droog. Vrij zacht. 2°n 8.43—16.56, Maan 15.57—9.03. de ambassadeur, dat Jessup vele heftige woorden had gebruikt en op de grens van bngematigdheid was gekomen. Mr. Van Kleffens herinnerde er aan, dat de raad driemaal was uitgedaagd de competentiekwestie aan de jurisdic tie van het Internationale Hof te onder werpen, doch daarvoor was nooit een meerderheid te vinden geweest. Bij de uitgang van het hotel waar de lunch plaats vond, deed de republiek een in zeer heftige bewoordingen ge steld pamflet verspreiden, waarin Ne derland wordt beticht van „moord, be raamd voor Kerstmis", „genadeloze en eerloze aanvallen met vliegtuigen, tanks en geweren van Amerikaans fabrikaat", terreur, verraad, massaslachtingen, enz. (Van onze Haagse redacteur) De zo pas ontsloten gebieden op Java en Sumatra zijn zeer lang «van me dische zorg verstoken geweest. Na de Japanse tijd is door de Republiek wel iets ten behoeve van de bevolking gedaan, maar dit bleef toch ver onvoldoende, o.m. omdat een apparaat voor distributie van de hulp ontbrak. Het gevolg is dan ook een diep treurige gezondheidstoestand bij de inheemse bevolking. In de reeds eerder gepacificeerde ge bieden kwam het nog voor, dat in een uit gestrektheid van 100 bij 120 km. één arts zevenhonderd mensen moest helpen op één morgen, doch het laat zich aanzien, dat het werk, waarvoor de Rode Kruis-teams nu gesteld worden, van nog veel groter om vang zal zijn. Men wil nog wel eens met een zekere sentimentaliteit gewagen van de opofferin gen, die de verpleegsters zich getroosten om de ellende te verzachten, maar veel meer hebben zij behoefte aan steun, steun en nog eens steun, zo verklaarde gisteren ten kantore van het Rode Kruis in Den Haag een arts, die zelf tot voor kort de leiding had van een mobiel team in In donesië. De ergste kwalen, waarmede men te kampen heeft, zijn Frambesia, een be smettelijke ziekte, waarbij zich zweren en beenverdikkingen voordoen, mijnworm, gepaard gaande met ernstig bloedverlies, malaria, schurft en dysenterie. Sommige patiënten hebben reeds zoveel dysenterie gehad, dat zij er immuun voor zijn gewor den; ook doen zich gevallen voor van Fram- boesia, malaria en mijnworm tezamen. Van heinde en ver komt de bevolking aanzetten wanneer zich een medisch team presenteert; een Javaan liep 22 km. met een half afgezworen grote teen.... Bijna 50 pCt. van de schoolkinderen blijkt te lijden aan chronische malaria en loopt rond met een vergrote milt,, hetgeen weinig ver wondering behoeft te wekken als men be denkt. dat de bevolking sinds de Japanse bezetting nooit kinine heeft ontvangen. Nu reikt één Rode Kruis-team tien- twin tigduizend kininepillen uit per week. En ook gebruikt één team 1 ons sal- versan per week aan inspuitingen voor de Framboesia-bestrijding. Dit lijkt mis schien niet zo erg veel, maar men be denke, dat 1 kilogram salversan f 11.000. kost! Gebrek aan scabieszalf en aan melk voor kinderen, t.b.c.-lijders en ondervoeden, af gebrande en beroofde poliklinieken het relaas over de medische toestand in Indo nesië wordt één lange lijst van erbarmelijke misère en onoverzienbare moeilijkheden. Het Rode Kruis zond en zendt telkens weer teams uit, bestaande uit één arts, twee verpleegsters, vier verpleeghulpen, een apothekers-assistente of analyste, plus tech nisch en administratief personeel, ter le niging van deze grote nood. In het geheel werken er reeds 24 artsen, 300 verpleeg sters en een tweehonderdtal andere helpers in de gebieden van Djocja, Blora, Solo, Tapanuli, Asahan, Oost-Java, Bantam en Bandung. Maar deze arbeid dreigt onder graven te worden door het gebrek aan me dicamenten daarvoor zijn grote finan ciële middelen nodig. Men heeft ons een tweetal smalfilms ver toond, die nog duidelijker dan een realisti sche beschrijving illustreren hoe erg de toestand is. Maar Nederland mag niet wachten met daadwerkelijke hulp tot het zich zelf met eigen ogen overtuigd heeft. De speciale girorekening van het Rode Kruis voor de actie „Hulp aan Indonesië" heeft het nummer 85 40 en men kan ook zijn giften zenden "door brieven of brief kaarten tot een gulden gefrankeerd te zen den aan het adres „Hulp aan Indonesië". De P.T.T. betaalt dan de waarde boven de frank eer kosten aan het Nederlandse Rode Kruis terug. Twee maal Winston S. Churchill. Links de kleine Winston Churchill (zoon van majoor Randolph Churchill)die in het jongensinstituut Le Resey in het Zwitserse Gstaad vettoeft. Rechts zijn grote voorgangerdie aan de Rivièra van rust geniet. De Nederlandse autoriteiten te Batavia hebben, volgens Reuter, de Commissie voor Goede Diensten faciliteiten verleend om Zaterdag de republikeinse leiders op het eiland Banka te bezoeken. Enkele dagen later zullen faciliteiten verleend worden voor een bezoek %an Prapat aan het Tobameer, waar Sukarno, Sjah- rir en Hadji Agus Salim zich bevinden. Correspondenten zullen de leden van de C.v.G.D. niet op hun tocht mogen vergezellen, hoewel een aantal hunner daartoe aanvragen hebben ingediend, meldt U.P. De Stichting van de Arbeid heeft met nadruk onder de aandacht van de mi nister van Economische Zaken ge bracht. dat de textielvoorziening nog steeds reden geeft tot vele klachten. Zij heeft op verruiming aangedrongen. Het onderzoek naar de ramp van de „Nijmegen" bij Prestwfbk is gis teren voortgezet met het verhoor van verschillende getuigen. Alles draaide opnieuw om de vraag of de weerkundige dienst van het vlieg veld niet in gebreke was gebleven met het verstrekken van inlichtin gen. Uit de verklaringen van de opsteller der weerberichten Jessop bleek, dat be richten over verslechtering van het weer terstond moesten worden doorge geven aan de piloten der vliegtuigen. Hij wees er echter op, dat, wanneer er een verslechtering optrad omtrent de tijd, waarop er een uitzending van weer berichten plaats heeft, het mogelijk was het nieuwe bericht in deze uitzending te doen opnemen, zonder dat er een af zonderlijk bericht behoefde te -worden uitgezonden. Hij zei, dat Simpson hem om ongeveer 23.30 had geraadpleegd over een verslechtering van het weer en dat hij had besloten, dat de waarschu wing hiervoor deel zou uitmaken van de uitzending, die elk half uur plaats heeft. Hij achtte Simpson wel voor zijn taak berekend. Uit verdere verklaringen viel op'te maken, dat er op het vlieg veld geen reserve-lamp aanwezig was toen het zoeklicht stuk was. C. J. Boydon, meteoroloog op het vliegveld Prestwick, gaf bijzonderheden over de weersgesteldheid op Prestwick bij vier gelegenheden in 1947 en -drie gelegenheden in 1948, waarbij gezagvoer der Parmentier daar landde. Hij zei, dat Parmentier slechts één keer, op 22 Maart 1948, had moeten landen met be hulp van de inlichtingen van het vlieg- veldpersoneel. Hij ontkende, dat de windsnelheid die avond 50 mijl bedroeg. Het hoofd van het vliegbedrijf der K.L.M., de heer Snitsclaar, als deskun dige gehoord, zeide, dat een vlieger bij een nachtlanding inlichtingen verwacht te over zicht en wolkendek. Het vliegtuig had gevraagd of het Ground Control Approach System te gebruiken was en welke landingsbanen gebruikt werden. Prestwick antwoordde, dat banen 26 en 32 vrij waren voor ge bruik onder de toen heersende weers omstandigheden en seinde daarna het weerbericht. Snitselaar zeide, dat de boodschap betekende, dat Ground Con trol Approach op 32 mogelijk was, doch dat op 26 een zichtlanding gemaakt dien de te worden. Op 'n desbetreffende vraag van Came ron verklaarde Snitselaar, dat Parmen tier zich nooit in een richting bevonden zou hebben, die hem naar het ongeluk leidde, indien hij een juist weerbericht had gehad. Het was volgens zijn me ning mogelijk de oorzaak van de ramp te herleiden tot het weglaten van ver helderende en belangrijke inlichtingen omtrent het weer. Hedenmorgen om even over vieren is de K.L.M.-Constellation „Eindhoven", komende van Batavia, op Schiphol ge land. Dit is de eerste machine van de K.L.M., die na het landingsverbod van diverse staten langs de Indië-route uit Batavia in Amsterdam is aangekomen. De „Eindhoven" had zes passagiers, twee babies en een grote zending Niwin- pakketten van de geschenkenactie aan boord. Het vliegtuig wordt gevolgd door de Constellation „Delft", die een uur later uit Batavia is gestart. De „Delft" heeft 3000 k.g. post aan boord. Twee andere Constellations zouden Donderdag ver trekken. Gezagvoerder Hans Schultz heeft de journalisten mededeling gedaan over het verloop van de reis. Allereerst ver telde hij, dat het toestel Dinsdagmiddag om 3 uur Bataviatijd uit Indonesië ver trok. De reis is in 42 uur volbracht, waarvan 36 vlieguren. De gezagvoerder meent, dat hiermede een record is ge vestigd, ondanks de vrij sterke tegen wind op de gehele reis. Over het algemeen, zoals uit deze ge tallen wel blijkt, heeft de reis een vlot verloop gehad. Overal werd prettige medewerking ondervonden. Welke rou te gevolgd is, zei de gezagvoerder niet. Aan boord bevonden zich, behalve de passagiers, 600 Niwin-pakketten met een gewicht van 1245,4 k.g. en ruim 1.000 k.g. post. Deze post is on middellijk naar het Postkantoor Cen traalstation vervoerd en zal de ge adresseerden zeer spoedig bereiken. Schultz heeft als laatste stopplaats vóór Schiphol Malta moeten aan doen, wegens benzinegebrek. De vlucht heeft geen enkel bijzonder risico opgeleverd. Op een desbetreffende vraag, zei gezagvoerder Schultz niet te geloven dat de route, die hij thans gevlogen heeft, geschikt is voor een nieuwe regelmatige dienst Amsterdam Batavia v.v. Vandaag wordt Kardinaal Van Roey, Aartsbisschop van Mechelen en Primaat van België, 75 jaar. In 1926 ving hij zijn pontificaat aan, nadat hij tevoren bijna 20 jaar zijn grote voorganger Kardinaal Mercier als Vicaris-Generaal ter zijde had gestaan. Kardinaal Van Roey werd te Vorselaar in het hart van de Vlaamse Kempen geboren. Hij is de 17e Aarts bisschop van Mechelen en de 6e Primaat van België. Zijn diocees omvat bijna 1000 parochies. Op bijzondere wijze maakte Kardinaal Van Roey zich verdienstelijk voor de opleiding van toekomstige pries ters, waarvoor hij een nieuw seminarie liet bouwen en het bestaande Groot Seminarie liet uitbreiden. Ook voor het katholieke onderwijs werd door de Kardinaal zeer veel gedaan. (Bijzondere correspondentie) Rustige intimiteit: dat is het karakter van de kroniek, die het leven van Frankrijk gedurende de eerste veertien dagen van dit jaar wil samenvattenEr hoeft geen woord geschreven te worden over oorlog en revolutiezo schrijft de Parijse kroniekschrijver van De Nieuwe Gids. De klassieke rubriek over de wedloop tussen *pr ij zen en lonen biedt weinig sensationeels (men stelt zelfs een zekere daling ban sommige voedingswaren vast). Het niet minder klassieke hoofdstuk over de regeringscrisis is buitengewoon mager. Premier Queuille heeft enkele dagen aan de zonnige Rivièra doorgebracht. De fotos m de kranten, die ons een Queuille laten zien comfortabel geïnstalleerd in de schaduw van een palmboom, kunnen niet anders dan de jaloersheid van de man xn de straat opwekken. De President van de Republiek is met verlof in de Alpen geweest. Onschul dige caricaturen stellen hem voor als een skiloper in een sneeuwlandschap waar elke denneboom, elke gems eigenlijk maar een vermomd politieagent is, die over de veiligheid van het Staatshoofd waakt. Tot 11 Januari waren de Kamers eveneens met vacantie. Hetgeen de Fransen in de eerste plaats zorgen baart is de griep. Men beweert, dat de ziekte uit Italië geko men is en men haalt herinneringen op aan de vreselijke epidemie die destijds uit Spanje kwam en het land teisterde. Voorlopig is de kwaal vrij onschuldig. De Fransen snuiten hun neus, zij heb ben wat koorts, zij drinken warme dranken gedurende een week en ver klaren zich dan genezen. Nochtans zijn de ziekenhuizen propvol. Zij, die er een toevlucht gezocht hebben, zijn meestal kleine renteniers, die door de inflatie geruïneerd werden en zich beschaamd „economisch zwakken" noemen. Zij be schikken niet meer over de nodige middelen om voldoende kolen en eten te kopen. Zij zijn dan ook de eerste slachtoffers, die de griep maakt. Het aantal doden is betrekkelijk gering: ongeveer 4 procent der ziektegevallen. Maar de specialisten beweren, dat het einde van de epidemie gewoonlijk het gevaarlijkste moment is. De autoriteiten hebben maatregelen getroffen. Het Mi nisterie van volksgezondheid publiceert communiqué's, in een medisch-techni- sche taal gesteld en derhalve voor de massa niet verstaanbaar. Iedereen weet echter, dat hij zijn handen zuiver moet houden en zoveel mogelijk moet thuis blijven om de besmetting te vermij den: Frankrijk is nog steeds het land van Molière. Op straat ziet men mensen, die hun neus verbergen ach ter vierdubbele compressen of die zon derlinge, zogenaamd ontsmettende pro ducten inademen. De apotheken blijven ook 's Zondags open en doen schitte rende zaken. Een ander voorwerp van zorgen (en veel ernstiger) is de verhoging van de huishuur. Het is al een hele tüd geleden, dat het Parlement de nieuwe maatrege len heeft goedgekeurd. Van 15 Januari af worden zij nu toegepast. Sedert de Eerste Wereldoorlog zijn de huurprijzen niet in diezelfde verhouding gestegen als de levensduur. Men kon eigenlijk tot nog toe twee categorieën Fransen on derscheiden: degenen, die sedert lang een appartement bewoonden, en de an deren. De eersten waren de bevoorrech ten. Er moet echter onmiddellijk aan toe gevoegd worden, dat de eigenaars zeer dikwijls hun huizen verwaarloosden en dat de Parijse gevels er over 't algemeen miserabel uitzien. Wat de andere huur ders betreft, zij hadden slechts een kamer kunnen krijgen, nadat zij de eigenaar voor de overname van meubels of van badkamerinstallaties onwette lijke maar aanzienlijke sommen in de hand gestopt hadden. Kortom, de kwes tie is vergiftigd door de zwarte markt, die een onvermijdelijk gevolg is van de schaarste. De enige oplossing was die, welke het Parlement er aan gegeven hèeft: geleidelijke verhoging van de huurprijzen, zodat zij op hetzelfde peil komen te staan als de andere prijzen en het bezit van een huis niet langer een deficitaire operatie blijft. Men hoopt dat er nieuwe huizen zullen gebouwd worden en de crisis een natuurlijke op lossing zal vinden. By het vaststellen van de nieuwe huurprijs wordt er met de huidige geen rekening gehouden. Ieder appartement wordt gemeten. Het getal m2 wordt ver menigvuldigd door een bepaalde coeffi cient, die verschilt naar gelang van de ouderdom, de ligging, de rang van het huis. Het berekenen van de oppervlakte biedt geen moeiiykhcden. Anders gaat het met de keuze van de coëfficiënt. De eigenaars streven er natuuriyk naar hun huis in een hogere categorie te plaatsen, dan de huurder het zou wensen. Maar tegen .de beslissing van de eigenaar is beroep mogeiyk. De huurder krygt twee maanden tyd om zyri argumenten in te dienen. In afwachting van een accoord tussen de twee partijen wordt er een forfaitaire verhoging van 33% toegepast. De Parij- zenaars zullen dus, van 15 Januari af, voor het merendeel ruim een derde meer betalen dan in October 1948 (de huur wordt om de drie maanden betaald). Zij, die het nu reeds met hun eigenaar eens geworden zijn en dus het door hem voor gestelde aanvaarden, zullen twee a drie maal zoveel betalen als verleden jaar. Maar deze verhoging is nog maar een begin. Andere zullen volgen, daar de definitieve verhoging ongeveer het vijf voudige van de huurprijzen van 1948 zal bedragen. Vanzelfsprekend is deze verhoging, waarmede iedereen het in beginsel eens was in het Parlement, het voorwerp van heftige kritiek. Een campagne werd ingezet om de toepassing van de wet uit te stellen totdat de lonen met een speciale premie zullen verhoogd zijn om deze onverwachte stijging van de le vensduurte te compenseren. Het is niet uitgesloten dat, binnenkort, de tweede verhoging vergemakkelijkt wordt door het toekennen van speciale vergoedin gen. Maar niets laat toe te besluiten dat de eerste niet zal toegepast worden zo als door de wetgever bepaald. De enige innovatie, waarvan thans sprake is, is het aanduiden van „getuige-huizen" in iedere buurt. Een commissie zal vast stellen dat een bepaald huis tot een be paalde categorie behoort. In geval van twijfel tussen eigenaar en huurder zul len zij zich ter plaatse op de hoogte stellen. Januari is ook de maand van de Goncourts. De beroemde kleine acade mie was, sedert de dood van René Benjamin en het ontslag van Sacha Gui- try, tot acht leden geslonken. Op 5 Ja nuari vergaderden zij (zeven mannen en één vrouw: Colette) in het bekende restaurant dat de zetel is van hun werk zaamheden. Hun kèuze viel op twee schrijvers wjer namen reeds sedert da gen bekend waren: Philippe Hériat, achterkleinzoon van Zulma Garraud, die de vriendin was van Balzac, en Armand Salacrou. Hériat is vijftig jaar oud en heeft een twaalftal romans op zijn naam. Zijn laatste boek, „La Familie Boussar- del", dateert van 1946. Salacrou is, evenals zijn voorganger Sachra Guitry, een toneelschrijver. Zijn twee laatste stukken, „Les nuits de la colère" en „L'Archipel Lenoir", hebben in Parijs een schitterend succes behaald. Om volledig te zijn, moet deze kroniek melding maken van de politieke deinin gen, hoe oppervlakkig zjj ook het leven van het land slechts beïnvloed hebben. Het feit van de week was de officiële bekendmaking, tijdens een vergadering van het Nationaal Comité van de MRP. van de ontmoeting BidaultDe Gaulle in November 1948. Destijds waren geruchten daarover in omloop gebracht. Daarop was de oud minister van Buitenlandse Zaken naar Beyroet vertrokken, waar hij de Franse delegatie bij de UNESCO zou voorzitten. De ontmoeting greep plaats kort na de verkiezingen voor de Raad der Repu bliek, die, zoals men zich herinnert, de Gaullisten een aanzienlijk succes tenna- dele van de MRP bezorgd hadden. On middellijk na de bevrijding was Bidault minister geweest van de Voorlopige Re gering met De Gaulle als President. La ter had de generaal zich uit de politiek teruggetrokken, terwijl de minister lei der van Buitenlandse Zaken gebleven was. Het was onder De Gaulle dat de grondslagen van de Franse buitenlandse politiek uitgestippeld werden. Bidault, verdediger van een maximumprogram ma, had echter herhaaldelijk rekening moeten houden met de omstandigheden. Men beweert dat de Generaal hem het „prijsgeven" van de Franse belangen niet vergeven kon. Het was dus wel in teressant voor hem de oud-minister te rug te zien. Hij stelde hem een toenade ring van zijn partij tot de Gaullistische Rpl; voor. Hadden de feiten niet bewe zen dat veel leden van de MRP zich weer door de Generaal aangetrokken voel den? Wat werd er precies besproken? Men weet het nog niet. maar het blijkt wel dat Bidault niet ingegaan is op het voor stel van de Generaal. De christenen van de MRP wensen hun onafhankelijkheid te behouden. Zij hopen dat hun tegen slagen niet van beslissende betekenis zijn en dat hun laatste uur nog niet ge slagen is. Het vervoer van veel passagiers op de door hem gevlogen route is onmogelijk, met het oog op de 'grote hoeveelheid benzine, die meegenomen moet worden. Op deze reis was een extra piloot mee, in verband met de geringe rust, die de bemanning onderweg kan nemen. Alle passagiers aan boord waren Nederlan ders. Er waren geen militairen aan boord. Prof. Supomo, lid van de republikeinse delegatie, heeft een informele oriënte rende ontmoeting gehad met minister president dr. Drees, aldus verneemt Aneta. De vertegenwoordigers van de deelstaten zullen hedenmiddag ten pa- leize besprekingen voeren met de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon en dr. Drees. Hedenmorgen vergaderde de voorlopige federale regering. Ook het B.F.O. vergaderde hedenochtend te Ba tavia. Dr. Drees had eveneens een bespre king met de heer J. P. Snel, voorzitter van de Indisch-Nederlandse Partij. Bij deze bespreking was ook jhr. Michiels van Verduynen aanwezig. De heer Snel bepleitte spoedige instelling van het In donesisch staatsburgerschap, waardoor een gemakkelijke en geleidelijke inpas sing van de Indische Nederlanders in de nieuwe rechtsorde ten zeerste be vorderd zou worden Ook de tegenparty in het proces-Krav- chenko laat zich niet onbetuigd. Nadat Kravehenko Dinsdag in Parijs een druk bezochte persconferentie had gehouden, heeft gisteren ook André Wurmser, de schrijver over de zaak-Kravchenko in „Les Lettres fran?aises", de pers ontvan gen, doch het bezoek was hier de helft minder dan bij de séance van Krav ehenko. „Wij zullen geen enkele beschuldiging intrekken, welke wij tegen Kravehenko, die een verrader en afvallige is, hebben ingebracht," zo verklaarde Wurmser. „De juridische gronden van het proces zijn in werkelijkheid weinig belangrijk, doch het proces zelf is van belang. Het gaat hier om een proces, dat door een vreem de regering is gesteund, tegen een Frans blad, waarvan men het recht van vrije meningsuiting wil beperken. Ik herhaal, dat Kravehenko een verrader is. Als Russisch officier heeft hij zijn land ver raden door desertie en hij heeft zijn ge val verergerd. Volgens zijn eigen ver klaringen zijn sommige zijner familie leden aldus in levensgevaar geraakt. Het verraad van Kravehenko is begonnen reeds voor de publicatie van zijn boek, toen hij in April 1944 een interview toe stond aan een Amerikaans blad. Door dit interview poogde hij verdeeldheid te zaaien onder de geallieerden. Hij heeft toen gedaan wat Philippe Henriot in Frankrijk en Goebbels in Europa heb ben gedaan." Wurmser verklaarde verder, dat hij het „lijvige boek" van Victor Kravehen ko niet wilde ontleden. Het proces zou echter weer een uitstekende publiciteit voor „die roman" zijn. „Kravehenko wacht met ongeduld op dit proces, waar van de datum wellicht samenvalt met die van het proces, dat thans in de Ver enigde Staten tegen de leiders van een politieke partij wordt ingesteld. De hui dige verspreiding in Amerika van anti- Sovjet-geschriften kan niet als een lou ter toeval worden beschouwd. Wij me nen, dat het hier om een campagne tot ophitsing van de gemoederen gaat," zo besloot Wurmser. „De eerste minister heeft het decreet ondertekend, waarbij Petsche benoemd wordt tot minister van Financiën", aldus heeft een woordvoerder van de Franse regering na afloop van de ministerraad van Woensdagmorgen verklaard. Op 1 Februari a.s. loopt het consu mentencrediet af. Het werd in 1946 ingevoerd, omdat bij duizen den gezinnen uit de lagere inkomens groepen een grote achterstand was ont staan aan kleding, dekking en schoeiseL Was de toestand in vele gezinnen vóór de oorlog in dit opzicht al niet roos kleurig, de bezettingsjaren deden dit gebrek tot het uiterste toenemen. Toen na de bevrijding deze goederen lang zamerhand weder in grotere mate ver krijgbaar werden, waren grote groepen der bevolking niet in staat deze aan te schaffen. Het is normaal dat voor de aankoop van kleding, dekking en schoei sel wordt gespaard, maar gezien het dringend karakter van deze behoeften was dit ook bezien uit het oog punt van het algemeen belang niet mogelijk. Mede als onderdeel van de door de regering gevoerde loon- en prijs politiek kwam toen de wet op het con sumentencrediet tot stand. Aan bijna 400.000 gezinnen werd in totaal bijna 160.000.000 gulden aan credieten ver strekt. Deze credieten zijn ten goede gekomen aan ongeveer 1.400.000 inwo ners. Van de verleende credieten zal pl.m. 35 millioen gulden worden afge lost; 125 millioen bleef dus ten laste van het rijk. De wet op het consumentencrediet heeft over het algemeen een goede uit werking gehad. De behoefte aan kleding, dekking en schoeisel is bij grote groepen der bevolking nog lang niet gelenigd; daarbij komt ook nog de noodzakelijke aanvulling en vervanging van het meu bilair en de stoffering. De verhouding tussen lonen en prijzen is nog niet zo danig, dat de lager bezoldigden tot aan koop van de noodzakelijke goederen kunnen overgaan De moeilijkheden welke duizenden arbeiders dagelijks in hun gezin ondervinden door het nij pende tekort aan noodzakelijke goede ren, wordt door de deskundigen de voornaamste oorzaak genoemd van de nog steeds te geringe arbeidsproductivi teit en arbeidslust. Voorts moest er tegen gewaakt worden dat de mensen in han den van woekeraars vallen of door mid del van afbetalingscontracten te hoge verplichtingen op zich nemen. De overheid zal dus ook thans maat regelen moeten nemen. Herhaling van de verlening van consumentencredieten is niet wenselijk, omdat dit de onjuiste mentaliteit zal bevorderen dat men er op rekent dat de overheid voor alles zorgt Het is de taak van de overheid om het verantwoordelijkheidsbesef van de bevolking op te voeren en aan te moedigen. In dit geval kan men twee wegen be wandelen. Men kan overgaan tot het verstrekken van credieten; thans echter niet zoals het consumentencrediet met sociale inslag, doch alleen in geval len waarin dit zakelijk en economisch verantwoord is. Volkscredietbanken werken op dit terrein. Het komt ons echter voor dat deze onmogelijk de gro te massa der bevolking zullen kunnen helpen; daargelaten nog het bezwaar, dat men de mensen er aan gewent op crediet te leven. Daarom verdient de tweede weg, die van de bevordering van het sparen, naar onze mening de voorkeur. De bezettings tijd en de na-oorlogse periode hebben aan de spaarzin der bevolking ernstig afbreuk gedaan. De arbeidende bevol king moet er weer toe gebracht worden te gaan sparen, hoe moeilijk dit haar onder de huidige omstandigheden ook zal vallen. Indien de mensen weer gaan sparen, in hoe bescheiden mate ook, zal dat er toe leiden, dat het inkomen op andere wijze zal worden besteed en men er sterker op zal letten geen on nuttige uitgaven te doen. De overheid behoort hier gezien het grote algemene belang, de aanvan kelijk nog geringe spaarcapaciteit der bevolking, en de noodzaak voor velen om na betrekkelijk korte tijd grotere uitgaven voor kleding, dekking, schoei sel en huisraad te doen stimulerend op te treden door het in het vooruit zicht stellen van een belangrijke toe slag op het gespaarde. De te treffen regeling zal bepalingen moeten bevatten aangaande het maxi mum-inkomen; het minimum te sparen percentage van het inkomen; de termijn gedurende welke gespaard moet worden; de grootte van de toeslag (die kan afne men naarmate het inkomen stijgt); de invloed van het aantal kinderen by de toepassing van de regeling en de con trole op de besteding der uit te keren gelden. Het troepenschip „Zuiderkruis" zal morgen met detachementen van het K.N.I.L., de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit Rotterdam naar Indonesië vertrekken. Op het ogenblik werken ongeveer 120.000 personen in de uraniummijnen van Marienberg in Saksen. Sommigen van hen zijn vrijwilligers, de grote meerderheid evenwel bestaat uit dwang arbeiders, onder wie zowel meisjes en jongens van 12 tot 14 jaar als vrouwen van meergevorderde leeftijd, aldus luidt het rapport van een vluchteling uit een dezer werkkampen. Het gebied, waar de mijnen zich be vinden, is volkomen afgesneden van de rest van Duitsland. Bezoekers of jour nalisten werden er niet toegelaten. Het centrum van dit gebied in Marienberg, vroeger een stadje met 7000 inwoners, dat nu echter door het grootste deel der plaatselijke bevolking verlaten is. Hun huizen en alle hotels zijn door de Rus sen in beslag genomen. Er zijn geen productiecijfers beschik baar, doch het is waarschynlijk, dat ten gevolge van de primitieve werkmetho den de productie laag is, ondanks het grote aantal arbeiders. Het Uraniniet of pekblende, dat het uranium bevat, wordt gedolven in ver; laten koper-, zilver-, lood- en kobalt- mijnen. De laatste mijn, waarin was ge werkt, is de mijn van Freiberg, die reeds sinds 1913 is gesloten. Men ontdekt gemakkelijker de ge- I breken van anderen, dan dat men ze verdraagt. I Af br Het rapport vermeldt, dat practisch geen moderne machines zijn geïnstal leerd. Het erts wordt vervoerd in man den en emmers en naar boven gehesen door middel van touw-katrollen. Het uraniniet wordt met handkracht ge dolven. Houweel en schop zijn de voornaamste werktuigen. Het onge- vallencijfer is zeer hoog, daar er geen veiligheidsmaatregelen worden geno men. Gemiddeld 80 tot 100 mensen per maand worden het slachtoffer van neervallend gesteente. Er zijn geen liften; de mijnwerkers moeten naar boven en beneden klimmen via hou ten ladders. De meesten van hen wer ken 100 tot 120 meter onder de grond. Het toezichthoudend personeel be staat uit Russen en naar het rapport aan geeft, duurt de werkdag tien tot twaalf uur. Een deel van de dwangarbeiders ontvangt geen loon, maar krijgt het voedsel van Russische cantines. Anderen krijgen normaal loon, als dit niet gehal veerd wordt zoals dikwijls gebeurt omdat zij het vereiste quantum niet heb ben gehaald. Zweepslagen en dagen zonder voedsel zijn enkele van de straffen, die worden toegepast in de gevangenkampen, waar heen diegenen worden gebracht, wier werk onvoldoende wordt bevonden. Het rapport vermeldt, dat het zeer moeiiyk is, om uit dit mynengebied te ontsnappen, daar er overal wachten zfln, terwyi schynwerpers de gehele nacht heen en weer flitsen om eventuele ont snappingspogingen te vernmaeren. De arbeiders wagen het niet onder elkaar over hun toestand of over poli tiek te praten, omdat overal verklikkers en spionnen zün aangesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1