RESOLUTIE van Bijzonder Federaal Overleg te Batavia Vorming van vrije soave reine van Resolutie van Egypte in Veiligheidsraad? Hongaars Episcopaat verzette zich niet tegen economische maatregelen Zuster van ziekenhuis een uur te laat ingelicht Wordt kanker door aardstralen veroorzaakt? m Tartakower, Van Scheltinga en O'Kelly werken zich omhoog Indonesië langs vredelievende weg Houding van V.S.en Engeland nog niet bekend Boer belde haar op Mieremet met wichelroede paraat STAATSCOMMISSIE ZAL ZICH UITSPREKEN GRIEP NOG NIET OP HOOGTEPUNT Het weer Dank zij nederlaag van Schmidt in Hoogoven-Schaaktournooi Tot hoofd en hart Mindszenty wenste vrede tussen Kerk en Staat ACTIVITEIT IN DE BOUWWERELD J VRIJDAG 14 JANUARI 1949 BUREAUX van redactie en administratie 72ste JAARGANG No. 24358 Ziekte verloopt iicht Hit jaar snellere verbinding Amsterdam-Maastricht wordt anderhalf uur bekort *Delft" 0p Schiphol gearriveerd Voorbereiding infiltraties Inschrijving Javatabak te Amsterdam Britse stem Ontevreden autobus onder nemers in N-Hoiiand Japanners in de republiek Aartsbisschoppelijke Curie verklaart: ONDERZOEK PRESTWICK-RAMP De hond, het varken en de fokstier 1228 woningen in de grote tteden voltooid SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wrtd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents pet m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Op de bijeenkomst van het Bijzonder federaal Overleg te Batavia is Donder dag met algemene stemmen een resolu te aangenomen, waarin verklaard ^ordt, dat de vergadering zo spoedig "hogelijk langs vredelievende weg de forming van de vrije en souvereine S. van Indonesië wenst. Zij spreekt haar oordeel uit, dat, ten eerste, de Vorming ener nationale federale rege- "hg voor geheel Indonesië als beginsel Noodzakelijk is voor een overgang naar O.e vrije en souvereine V. S. van Indone sië. Ten tweede, dat als uitgangspunt voor fle vorming van bovenbedoelde regering "fordt aanvaard het besluit „Indonesië in #vergangstijd" en ten derde, dat het nood- ^kelijk is, alvorens over te gaan tot vor ming van bovenbedoelde nationale rege- "?ng, overleg te plegen met vooraanstaan- Personen uit die gebieden, die nog niet georganiseerd zijn volgens artikel vyf Van het besluit „Indonesië in overgangs- H)d". Na afloop van de vergadering, welke r® gehele ochtend duurde en in de na- hhddag werd voortgezet, werd om half -Uf een bijeenkomst gehouden met de f>0ge Vertegenwoordiger van de Kroon aanwezigheid van dr. Drees en jhr. Men meldt ons uit het viruslabórato- drti van de afdeling voor inwendige geneeskunde van het Academisch Zie- S^uis te Leiden: De huidige influenza-epidemie op het In "inent van Europa bereikte ons land assen Kerstmis 1948 en Nieuwjaar. Met J-kerheid kan worden vastgesteld, dat eïgische werkzoekenden in ons land ?.et eerst van de ziekte te lijden hadden. December 1948 werd, dank zij de ac- medewerking van de medische ~enst van de N.V. Philips, influenza geapporteerd in Eindhoven. 3 Januari °lgde een melding uit het militaire jprruzoen te Rotterdam en 7 Januari uit te Utrecht. 9 Januari werd de ziekte p' de stad Groningen gemeld. Daar het st-Woonlyk drie weken duurt, alvorens epidemie een hoogtepunt bereikt, T6"" van de aanstaande omvang en ernst ae" ziekte niets met zekerheid voorspeld borden. Tot dusverre verloopt de ziekte 5* ons land licht en is het aantal secun- ?a're longontstekingen gering. Met ze lfheid kan worden vastgesteld, dat St ^ëevaller. in Eindhoven behoorden nipt serologische type A, hoewel het in uitëesloten is, dat B-infectie elders °hs iauu meeuoet. In het algemeen dan B hot tyPe A kwaadaardiger De belangstelling voor influenza B is "ij de onderzoekers dit jaar groot, om- Nat in tropisch Amerika (Curasao) in Ne zomer van 1948 een grote B-epidemie heeft geheerst, die mogelijkerwijze in l®49 in Europa zou kunnen postvatten. Voor de leden van de maatschappij °°r Nijverheid en Handel, departement 'hid-Limburg, heeft de president der .•wderlandse Spoorwegen, ir. Den Hol ander, Donderdagmiddag een causerie 8®houden over de vervoerspolitiek van rie Nederlandse Spoorwegen. Met na- >lruk: sprak hij het verwijt tegen, dat de ederlandse Spoorwegen er naar stre den een overheersende positie in het erVoerswezen van ons land in te nemen. Reeds dit jaar, zo zeide hij, zullen de ^«we electrische verbindingen tussen ^"""sterdam en Maastricht en Amster- a"hHeerlen, met vele stopplaatsen, in twee-uursdienst de rijtijden van •>er uur en 36 minuten gaan bekorten 5°et een uur en acht minuten, terwyl de "Peciale treinen van gewone wagons, N|aa,r getrokken door electrische loco motieven, deze zelfde afstand zelfs in Nrie uur zullen rijden. Deze z.g. getrok ken treinen zullen vier maal per werk dag tussen Amsterdam en Maastricht *Wen. u pussen Heerlen en Maastricht zal een alfuursdienst komen, met stopplaatsen alle tussenstations. Op de internatio nale verbinding tussen Nederland en jMtserland komt belangrijke uitbrei- t,"hg, n.l. een geregelde dagverbinding Nssen Maastricht en Bazel, met in de ^"hermaanden een nachtverbinding. De ^binding Maastricht—Luik ondergaat zoverre verbetering, dat de doüane- rtphtróle niet meer aan beide zijden van ■t>. grens zal gebeuren, maar alleen in "se (België). Het vrachtvervoer, spe- 3al bet kolenvervoer, zal vlug en eco- - pnisch kunnen geschieden met elec- tractie. Zo veel mogelijk zal des chts worden gereden. d Gisteravond om 18.30 is op Schiphol K.L.M.-Constellation „Delft" uit Ba- jfph gearriveerd. Het toestel had 2500 Post aan boord. Michiels van Verduynen. Voorts waren aanwezig verscheidene leden van de voorlopige federale regering en de bei de adviseurs van dr. Drees. Zowel de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon als minister-president Drees betuigden namens de regering instem ming met de resolutie. De Hoge Vertegenwoordiger zegde voorts alle medewerking toe teneinde het gewenste contact te verkrijgen met de in punt drie van de resolutie bedoelde personen. Over de wijze waarop dit contact tot stand zal wor den gebracht zal de bijeenkomst voor Federaal Overleg zich Vrijdagochtend beraden. Minister-president Drees had gisteren een informeel onderhoud met enige be stuursleden van de „progressieve con centratie", waarbij, naar vernomen wordt, de huidige toestand werd be sproken. Te Batavia is bericht ontvangen, dat gisteravond te Medan overleed mr. Teungku Bahriun, directeur van het kabinet van de Wali Negara van Oost- Sumatra, tevens oud-voorzitter van het B.F.O. Ter bijwoning van de staatsbe grafenis vertrok heden een deputatie van het B.F.O. In verband met deze reis is de vergadering van het B:F.O. voor onbepaalde tijd uitgesteld. Het blad „Pedoman" meldt, dat de heren Hamid Algadrie en ir. Mohammed Noor, twee bekende republikeinen, Woensdag met een Nederlands vliegtuig uit Djocja te Batavia zijn teruggekeerd. Zij genieten volledige vrijheid van be weging. Met hetzelfde vliegtuig werden naar Batavia vervoerd de heren Moh. Natsir, de republikeinse minister van voorlichting, Ratu Langi, de voormalige republikeinse gouverneur van Celebes, die als hoofd der republikeinse missie naar de Philippijnen zou gaan, en de on derchef der republikeinse staatspolitie Sumarto. Twee te Djocja aangetroffen documen ten, duidelijk naar infiltraties verwij zend, zijn thans voor publiciteit vrijge geven. De inhoud van de eerste brief handelt over de voorziening der man schappen der T.N.I.-divisie Siliwangi. De brief is afkomstig van de minister van defensie, namens wie zij was on dertekend door de chef-staf van de weermacht, kolonel Hidajat. Zij is ge dateerd 12 Juni en gericht aan de vice- president. In de brief wordt gesproken over voorbereidingen in de bezette ge bieden en de vorming van voorraden voor de eenheden, die in de bezette ge bieden een taak hebben te vervullen. De intendance blijkt in de kabinets zitting van 10 Juni van de minister van financiën toezegging gekregen te heb ben van een fonds groot 2.500.000 gul den Ned. Indische courant. Teneinde de' intendance in de gelegenheid te stellen zo spoedig mogelijk aan de voorberei dingen te kunnen werken in afwachting van het bedrag van 2.500.000 gulden wordt goedkeuring gevraagd om de in tendance 50.000 tubes opium t* verstrek ken. Over de wijze van ontvangst wordt gezegd, dat het vervoer geschiedt „op zeer voorzichtige en geheime wijze, o.a. met de trein, die familieleden van K.N.I.L.-militairen vervoert". Over de plaats van de verkoop wordt medegedeeld: „De verkoop geschiedt voornamelijk buiten republikeinse terri toir (federaal gebier, Batavia- Singapo re). Verkopers zijn: Bonafide hande laars, die goederen ten behoeve van de dienst van de buitenlandse handel van het ministerie van welvaart invoeren met medeweten en goedkeuring van het hoofd van de dienst van de buitenlandse handel en een liaison-officier van het ministerie van defensie, bij de dienst van de buitenlandse handel, bijgestaan door medewerkers te Batavia. Betaling geschiedt in de vorm van: Nicageld en goederen. Het plan voor het gebruik van de deviezen (Nicageld) luidt: be kostiging van de brigade Tirtajasa (Bantamse brigade), het aanleggen van oorlogsvoorraden in de bezette gebieden, voor het geval zich een „clash" voor doet, en voor de voorbereidingen in de bezetten gebieden. In aansluiting op de inschrijving te Rotterdam op 27 Januari zullen te Am sterdam op 31 Januari ca. 700 pakken Javatabak aan de markt worden ge bracht. De monsters zullen op 28 Ja nuari te bezichtigen zijn in Frascati en bij de makelaars. vó-yv Dr. Drees met links van hem Critchley, het Australische lid van de Commissie voor Goede Diensten en rechts de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon dr. Beel, tijdens een diner, dat het Corps Consulaire op het Paleis Koningsplein aan dr. Drees aanbood. Naar de diplomatieke correspondent van Aneta te Lake Success verneemt, is de ontwerp-resolutie, die zoals eerder gemelddoor Cuba wordt opgesteld, geenszins de enige resolutie inzake In donesië, waaraan wordt gewerkt voor in diening op de zitting van Vrijdagmiddag. Het schijnt dat Jessup's rede meeslepend heeft gewerkt op andere leden van de Raad en de mening heeft doen postvatten, dat op Amerikaanse steun kan worden gerekend voor een resolutie van een groep onder leiding van Egyptedie vooral op het punt van terugtrekking der troepen verder wil gaan dan de Cubaan se. Of die mening juist is, is echter een andere kwestie. Volgens betrouwbare waarnemers heerst er enige verwarring achter de schermen omtrent allerlei plannen en ontwerpen voor resoluties, en niemand is er geheel zeker van, wat er op de zitting uit de bus zal komen. Het feit dat in kringen van de republikeinse delegatie vrij groot optimisme heerst omtrent de verwachtingen voor de komende zitting, kan op zichzelf reeds een aanwijzing zijn, dat de groep van niet-leden van de Raad (Australië, India, Birma en de Philippijnen) sedert Dinsdag enig succes heeft behaald. De houding van Engeland, dat tijdens de beide vorige vergaderingen heeft ge zwegen, schijnt vooralsnog als een onbe rekenbare factor te moeten worden be schouwd, daar geen enkele betrouwbare bron bereid is met zekerheid te zeggen, in welke mate Engeland rekening wil of moet houden met de wensen der domi nions, en sommigen zijn van mening, dat verrassingen in dit opzicht niet uitge sloten mogen worden geacht. De Britse onderstaatssecretaris voor buitenlandse zaken, Christopher Mayhew, heeft tijdens een lezing voor Indische studenten te Londen ten aanzien van Indonesië verklaard: „De Britse regering heeft voortdurend de echte nationalis tische bewegingen in Azië gesteund. Wij maken onderscheid tussen de echte nationalistische bewegingen en terroris ten en benden, die met geweld en tegen de werkelijke meerderheid in zich van de macht trachten meester te maken. Het is de mening van de Britse regering, dat de Indonesische republikeinen een echte nationalistische beweging voryen. Daarom hebben wij steeds onderhande lingen in deze crisis aangemoedigd en duidelijk doen uitkomen dat wij de ge bruikmaking van geweld door de Neder landse regering betreuren." „De huidige situatie baart de Britse regering grote zorg. Wij zijn van gevoe len, dat er vriendschap moet zijn tussen de landen van West-Europa en de landen van Azië, daarbij inbegrepen de landen van het Gemenebest. Wij zullen al onze invloed in de Veiligheidsraad aanwenden om een regeling van de huidige toestand te bewerkstelligen." Naar A.P. meldt bestuderen op het ogenblik verscheidene delegaties bij de Veiligheidsraad een uit drie punten be staand programma voor een regeling van het Indonesische conflict. Welingelichte zegslieden zeiden, dat de delegaties werkten aan een resolutie, welke deze drie hoofdpunten zou bevatten: Onmid dellijke vrijlating van de geïnterneerde republikeinse leiders. Vrije verkiezingen onder toezicht van de V. N. Terugtrek king van de Nederlandse troepen op de uitgangsstellingen voor de jongste mili taire actie. Deze zegslieden verwachtten, dat de resolutie gereed zou zijn voor de zitting van de Veiligheidsraad over de Indo nesische kwestie van hedenavond. Donderdag 10 Februari zal de com missie Vergunningen Personenvervoer vergaderen, om te komen tot een be slissing aangaande bij haar ingediende concessie-aanvragen voor de exploitatie van autobuslijnen in de provmcie Noord- Holland. Op deze vergadering zullen de grieven van particuliere ondernemers tegen de streekvervoermaatschappijen tot uiting komen. De particuliere onder nemers, die tijdens de oorlog hun con cessies verkochten aan de streekvervoer maatschappijen, hebben zich thans ver enigd in de Coöperatieve Landelijke Bond van Autobusondernemers (L.B.A.» en vragen in iedere provincie concessies aan voor nog te stichten provinciale verenigingen voor autobusvervoer. Het valt te verwachten dat de com missie zich bepalen iai tot het horen van belanghebbenden en zal wachter» met een uitspraak tot de richtlijnen van de minister zijn afgekomen. Verwachting tot Zaterdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met aanvankelijk op de meeste plaatsen enige lichte regen of motregen. Mati ge of krachtige wind tussen West en Zuid-West. Aanhoudend zacht. Zon: 8.42—16.58; Maan: 17.24—9.44. De dienst Legercontacten meldt dat zich te Solo een Japanner heeft gemeld, die heeft behoord tot de voormalige republikeinse strijdkrachten. Hij heeft verklaard, dat voor de militaire actie drie groepen Japanners, samen ongeveer 600 man, zich bij de T.N.I. hadden aan gesloten. Robert Delson, een New Yorks rechts geleerde, heeft verklaard, dat hij be wijzen in handen heeft, waaruit zou blijken, dat Robert Freeberg, de Ame rikaanse piloot, die bij de Republiek in dienst was, zich in een Nederlands kamp in Batavia bevindt. Na afloop van de vergadering van het Hongaarse Episcopaat, die Maandag werd gehouden, gaf men in Boedapest te verstaan ofschoon geen enkel communiqué was uitgegeven dat de bisschoppen het niet eens geworden waren over de opportuniteit van een overeenkomst tussen de Kerk en de Staat, zo verneemt de „Monde". De Aartsbisschoppelijke Curie van de hoofdstad heeft echter aan het Vati- caan een nadere verklaring doen toe komen betreffende de houding van kardinaal Mindszenty. Hierin wordt o.a. gezegd: 1. Dat de Kardinaal en het Episcopaat herhaaldelijk de wens tot uitdrukking hebben gebracht, dat de democratie zou worden gevestigd, zoals Z.H. de Paus ze had gedefinieerd in zijn Kerst boodschap van 1944. 2. Dat noch de Kardinaal, noch de bisschoppen, zich ooit hebben uitgelaten over de economische nationalisaties. 3. Dat het Episcopaat, zoals reeds in November j.l. werd bekend gemaakt, zich niet verzet tegen de agrarische hervormingen en dat de Kardinaal in Mei 1945 degenen had gezegend, die hadden geprofiteerd van de grond- toewijzingen, zelfs al had hij in enkele gevallen critiek kunnen hebben op de wijze, waarop die toewijzingen waren geschied. 4. Dat het Episcopaat met vreugde de artikelen van de wet van 1946 heeft begroet, waarin de natuurlijke rechten van de Hongaarse burgers worden be vestigd. 5. Dat de Hongaarse katholieken thans in de democratie even goede burgers zijn als gedurende de duizend jaar van de monarchie. De Kardinaal, zo zegt de Curie, heeft dus het verlangen naar vrede van de Kerk getoond en men kan hem nau- Het onderzoek naar de ramp van de „Nijmegen" heeft gisteren nieuwe ver helderende verklaringen opgeleverd. De raadsman van de K.L.M. Cameron ont lokte de chef van het meteorologisch bureau op Prcstwick, Boyden, de be vestiging, dat het weerapparaat geen melding had gemaakt van enige ver slechtering van het weer en het wolken dek. Voorts bleek, dat Simpson de weer- rapporten in code aan de verkeerstoren doorgaf, maar niet wist of men daar de code kende. Boyden verklaarde in zijn getuigenis, dat het meteorologisch rapport niet vol ledig was geweest, omdat hij niet wist, dat de „control" op Prestwick de code niet kende. Volgens hem was er een regeling geweest, die hij nog niet eerder gezien had. Boyden kon niet verklaren waarom de sleutel niet ter beschikking was van degeen, die de sleutel nodig had. Op'zijn opmerking, dat het belang van de verslechtering van de toestand van het wolkendek overdreven werd, ant- (Van een onzer speciale verslaggevers) Hij is een krachtige zestiger. Zijn tinkelende ogen getuigen van een gezonde vechtlust en hij stelt zich voor met een prettig brede stem. J. G. Mieremet, oprichter van het eerste Nederlands Bureau van Wichelroedeonderzoek te ^MeenZiet mijnheer", zegt hij al direct, „dat ik voor laster en kwaadsprekerij zal wijken. Waarachtig niet. Ik vecht nu al dertien jaar voor deze zaak en ik zal ervoor blijven vechten. Zij is mijn geld waard en mijn leven het ""kere aanblik, die de ingang van (2 kinderhuis te Chateau d'Oex branSerland) bood, nadat een felle kfnrt het leven had geëist van elf aderen en twee kinderverzorgsters. Dat is de inleiding. En het duurt geen kwartier of de gastheer heeft ons, be togend met ruim gebaar, wegwijs ge maakt naar zijn standpunt in deze plot seling weer actueel geworden kwestie: bestaan er gezondheidschadende bodem invloeden, die men aardstralen noemt en zo ja, is het mogelijk, die met een wichelroede te determineren en later met een Poverni-apparaat onschadelijk te maken? Uiteraard beantwoordt de heer Miere met die drie vragen ook met een drie maal herhaald volmondig: ja! Wij ver wachtten niet anders. Doch hij voegt er iets aan toe. Hij zegt erbij, dat de acht tien man sterke interdepartementale Staatscommissie, die sinds vorig jaar Augustus deze kwestie in opdracht van de regering bestudeert, begin Februari haar eerste rapport zal uitbrengen en dat hij, Mieremet, de stellige zekerheid heeft, dat dan zijn werk en zijn theorie- en officieel erkenning zullen vinden. En hij gaat nog verder. „Goed", zegt hij schertsenderwijs, „laten wij zelfs eens een ogenblik aannemen, dat ik inder daad een bedrieger ben. Hoe bestaat het dan, dat ik dertien jaar lang kon blij ven werken met als enige reclame de onderlinge aanbeveling en met klanten tot onder de allerhoogste gezagdragers inNederland?" En hij bewijst ons, dat met materiaal, dat onze twijfel in op perste verbazing doet verkeren. Blijft desniettemin aan de andere kant het feit, dat deskundigen als prof. dr. Clay, dr. Fortuin, dr. Burger en dr. Tenhaeff zijn Poverni-apparaat (Potentiaal VER- schillen Nivellerend) rondweg als kwak zalverij betitelen. Waar ligt dus de waarheid? Wie heeft er gelijk of laatste mogelijk heid behoren de aardstralen en haar werking tot die geheimzinnige dingen tussen hemel en aarde, waarvan Hamlet al reeds de mond vol had? De heer Mieremet ziet het zo. „Kijk", zegt hij, „tot mijn vijftigste was ik mag netiseur. Toen kwam ik in contact met het werk van de Duitser Gustav Prei- herr von Pohl. Ik reisde naar Dachau en daar bleek, dat ik als wiche rocdelo- per een bijzondere begaafdheid had. Ik kreeg een volledige scholing en eenmaal weer in Nederland teruggekeerd, was het eerste gevolg van mijn nieuwe ken nis, dat ik binnen een maand al nUJJ1 patiënten kwijt was. Ik stelde namelijk vast, dat zij huisden of sliepen boven schadelijke aardstralen en alleen de enkele verplaatsing van een bed of een bureau bleek voldoende om de oorzaak van hun kwalen en daarmede de kwaal zelf weg te nemen. Nu moet u mij niet vragen, wat aard stralen precies zijn. Dat weet ik niet. Ik definieer ze als verstoringen in de ver ticale componenten van het aardmagne stralen te neutraliseren worden steeds door mij bij geen resultaat na zes maan den onder restitutie teruggenomen. Welnu, op grond van mijn waarne mingen zeg ik u, dat er in Nederland door de werking der aardstralen „kan kerhuizen" en „kankerstraten" be staan. Ik heb dat in 1935 al bewezen in het Friese dorpje Lauwerd, waar ik als volkomen vreemde binnenkwam en met mijn wichelroede alle huizen aan wees, die kankergevaarlyk waren en waarvan bleek, dat daarin ook overal kankerpatiënten waren overleden en niet een in een ander huis. Let u wel, ik kan kanker niet genezen. Ik kan het voorkomen. En al is het waar, dat er ook mensen zijn, die voor iedere aardstraal immuun zijn, dat neemt toch niet weg, dat ik het nodig acht, dat alle in Nederland gevaarlijke plaatsen wor den afgeschermd. Ik hoop, dat dit het gevolg zal zijn van het werk van de Staatscommissie. Dat de Directie voor de Volksgezondheid dit ter hand zal ne men en het waarschijnlijk waar ik wetenschappelijk gesproken maar eèn leek ben beter zal doen dan ik. Ge beurt het echter niet, dan zal ik zelf voortgaan. Reeds nu heb ik zeventien zelfstandig werkende assistenten, onder wie een pater van de Heilige Geest, die ik allen persoonlijk heb opgeleid en in dat geval zal ik dit aantal, volkomen gratis, nog aanmerkelijk uitbreiden. Hier staan namelijk te grote belangen op het spel. En zo goed als het waar is, dat ik binnenkort met de Plantenziektekundige Dienst te Wageningen zal gaan samen werken om te bestuderen, wat op dit terrein te doen is voor bijvoorbeeld vol slagen onvruchtbare streken, zo goed is het nodig dat ons werk, dat zich reeds tot tal van fabrieken, ziekenhuizen en kloosters uitstrekt, wordt voortgezet. Er moet over Nederland een net van aard- stralen-afwerende apparaten gelegd wor tisme, die een schadelijke werking heb- Neo, ben op het magnetisch veld, dat zichl Op dit punt gekomen, glimlachte de vormt rond het lichaam van iedere mens, neer Mieremet plotseling. „Weet u," zei dier of plant. Dat is al. Of die stralen werkelijk stralen zijn kan ik niet zeg gen. Misschien is het wel niets; niets, dan het ontbreken van een gewenste toestand, zoals duister het ontbreken is van licht. Een feit is echter, dat zij be staan. Sinds 1935 heb ik nu meer dan veertienduizend onderzoekingen ver richt. Ik bied mijzelf nog steeds gratis eenieder aan om mij te ontmaskeren en de apparaten, die ik voor 125 gulden ter beschikking stel om gevaarlijke aard- li .j, „het is grappig, maar voor de pro pagering van mijn werk helpt niets zo goed als de strijd van mijn fanatieke tegenstanders. Op de dag, dat een van bovengenoemde geleerden in sterk af keurende zin over mij voor de radio sprak, boekte ik vijftig aanvragen in vierentwintig uur. Dat is nog nooit ge beurd.' En weer verder gaande vergastte de heer Mieremet ons op een schier einde loze reeks van gebeurtenissen, die de „Het is niet aan u woordde Cameron: dit te beoordelen." Boyden zeide verder, dat er om 23.12 u. 'n radiobericht was omgeroepen aan alle luisterende vliegtuigen, waarin gewaar schuwd werd tegen enige verslechtering van het weer. Op een desbetreffende vraag verklaarde hij echter, dat de ver slechtering niet van die aard was om een noodmelding aan de Prestwick- cOTtrol te zenden, volgend op de uitzen ding van 23.12. Wel waren er bepaalde instructies van het ministerie van Lucht vaart voor het uitzenden van speciale meldingen betreffende verslechtering van het weer. Cameron, die zich reeds had beklaagd over het feit, dat vyf van de zeven log boeken ontbraken, welke hy voor het onderzoek nodig had, protesteerde tij dens de zitting tegen het verzuim oin een bepaald document voor te leggen aan getuige Simpson. Leslie, leider van het onderzoek, gaf dat verzuim toe en verzekerde, dat het niet de bedoeling was iets achter te houden. Alle docu menten moesten op tafel komen. Zy kwamen er ook, Iaat in de middag. Als getuige werd nog gehoord de be ambte van de tele-verbindingen op Prest wick, Malcolm Medongal, die verklaarde, dat alle logboeken na de ramp in beslag waren genomen. Twee bevonden zich slechts voor het hof. De luchtverkeers- controleur van Prestwick, Bulstrode, die belast was met de landingscontróle en ook verantwoordelijk voor de brandweer en reddingsdienst in noodgevallen, zeide, dat de verkeerstoren berichten over het verslechteren van het weer kon doorseinen. Hij meende, dat lijnvlieg- tuigen onder slechtere omstandigheden op Prestwick waren geland dan op 20 October. Zij hadden niet succes landin gen gemaakt op landingsbaan 32 met nog sterkere wind. Edwin Leek, luchtverkeersambtenaar, die 20 October dienst had voor het Schotse gebied, verklaarde, dat men vergeefs had getracht de medische dienst via Ayr te bereiken. Om 23.33 uur was er gedurende een paar seconden een verduistering van alle lichten van Prestwick opgetreden. Hierop was er een boodschap van het De heer Mieremet met zijn wichel roede tijdens een onderzoek te Zand- voort. juistheid van zijn betoog moesten on derlijnen. Hij-sprak ons, steeds met stuk ken gedocumenteerd, van de Panter- fabrieken, waar na afscherming met zijn uiteraard nog geheim apparaat het aan tal ziektegevallen per half jaar terugliep van 460 tot 60; van een van de meest succesvolle Friese fokkers, wiens vee, in een nieuwe boerderij ondergebracht, sterk achteruitging, totdat het door Po- verni weer in oude doen gebracht werd, ter herinnering waarvan tot op de dag van vandaag een grote Friese fokstier rondloopt met de naam Mieremet. Zo ging hij verder. Van het varken, dat niet recht in zijn hok wilde liggen, tot de kippen, die in het nachthok slechts in een bepaalde hoek op stok wilden; een hond, die stierf in een kankerhoek van een keuken en een ziekenzuster, die an ders volkomen onverklaarbaar aan kan ker overleed, op een kankerplek van een groot, overigens volledig vrij, ziekenhuis. Het was een wonderlijke cyclus. „Vergeet u dit echter niet," zei de heer Mieremet tenslotte toen wij weggingen, en de brilomrande ogen onder zijn zach te spierwitte haren stonden zeer ernstig, „dit is een jonge wetenschap; wy maken fouten en vergissingen, zoals ieder an der. Bovendien is alles nog zuiver empi risch, maar voor de kanker betekent dit de ontdekking van de eeuw. Mocht u het niet geloven, gooi niet met modder. Wacht op de resultaten van de Staats commissie." welijks de mislukking verwijten van de onderhandelingen, die in 1945 en 1946 werden gevoerd tussen de rege ring en het Vaticaan. In regeringsmilieus houdt men niet temin vol. dat de negatieve houding van de Kardinaal-Primaat het enige struikelblok is en dat zijn arrestatie in de toekomst de betrekkingen met de Kerk in Hongarije of met het Vaticaan met moet beïnvloeden. Men verwacht nog altijd, dat „een accoord tot de mogelijkheden behoort." In de Franse Nationale Vergadering heeft de eerw. heer Gau. afgevaardigde van Carcassone. geprotesteerd tegen de maatregelen die de Hongaarse re gering heeft genomen tegen Kardinaal Mindszenty. De Hongaarse regering had hem daarop aangeboden naar Boeda pest te komen om de stukken in het dossier van Kardinaal Mindszenty te bestuderen. Doch het schijnt bij een uit nodiging te blijven. De eerw. heer Gau. die de uitnodiging had aanvaard, is te Parijs ontvangen door de Hon gaarse gezant graaf Karolyi. die hem mededeelde, dat de reis eerst over enkele weken zou kunnen doorgaan. Als reden werd opgegeven, dat H. Mar- tin-Chauffier, een linkse schrijver, die eveneens een uitnodiging van de Hon gaarse regering had ontvanggn, en die met M. Gau zou meereizen, wegens ziekte de reis naar Boedapest op het ogenblik niet kon maken. Radio Vaticana meldt, dat steeds meer arrestaties in Hongarije worden verricht en zich over het gehele land een terreur uitbreidt, die zijn gelijke niet heeft. Priesters en leken, in het bijzonder leden van de Katholieke Ac tie, worden gevangen genomen om ver klaringen af te leggen tegen Kardinaal Mindszenty. wiens proces binnen enkele dagen wordt verwacht. Volgens Radia Vaticana bericht Radio Moskou, dat „in geheel Hongarije grote vreugde heerst over de arrestatie van de spion en volksvijandelijke Kardi naal Mindszenty, die zich verkocht heeft aan het buitenlandse kapitalisme en imperialisme". Ik heb door middel van de Wereld raad der Kerken, uiting gegeven aan de sympathie van de Engelse kerk met de Lutherse kerk in Hongarije. Thans wens ik uiting te geven aan het mede leven van de Kerk van Engeland met de Katholieke Kerk in Hongarije, die in de persoon van kardinaal Mindszenty een ernstige aanval heeft moeten door staan". (Van onze Haagse redactie) Het Centraal Bureau voor de Statis tiek deelt mede. dat in November 1948 in ons gehele land is begonnen met de bouw van 2430 en in het tijdvak van Januari tot November 1948 met de bouw van 34259 woningen. In Novem ber zijn voltooid 4203 en in de eerste tien maanden van 1948 in totaal 29646 woningen. Ultimo November 1948 wa ren in uitvoering 44.682 woningen, waarvan in Amsterdam 1545, in Rotter dam 3096 en in 's-Gravenhage 1976 wo ningen. In de eerste tien maanden zijn in de grote steden voltooid: te Amster dam 549, te Rotterdam 555 en te 's-Gra venhage 124 woningen. De totale bouwkosten van burgerlijke utiliteitswerken, begonnen in Novem ber 1948 bedroeg over het gehele land 48.830.000.Over het tijdvak van Januari tot November 1948 is in totaal aanbesteed voor ƒ650.348.000.— vliegtuig geweest. gekomen, die onleesbaar was Op een vraag van Cameron verklaar de Leek. dat er in zyn logboek van 09.00 „een soort klacht" voorkwam over het niet ontvangen van het halfuurlijkse meteorologische rapport. Cameron vroeg of er in het meteorologische rapport iets verkeerd gegaan was die avond. Leek antwoordde: dit betrof 09.00 uur, de dienst op het bureau was afgelopen om 08.30 uur. De vraag, of er sinds 07.00 geen half- uurlyks weerbericht was geweest, werd bevestigend beantwoord. De hoofdzuster voor de nachtdienst van het ziekenhuis in Mauchline ver klaarde tijdens de namiddagzitting voor het hof, dat zij pas een uur na het on geluk werd ingelicht over de ramp. Zij zei verder, dat vier stervende passagiers van de „Nymegen" naar het ziekenhuis waren overgebracht en dat zij voor het eerst van de ramp gehoord had, toen een boer het ziekenhuis opbelde en zei, dat overal in het rond stervenden en ge wonden lagen. BEVERWIJK, 13 Januari. Schmidt verloor in de zesde ronde van het internationaal Hoogoven Schaaktour- nooi van O'Kelly, waardoor O'Kelly, Tartakower en Van Scheltinga de ge legenheid kregen zich omhoog te wer ken. Van Scheltinga behaalde een fraaie c verwinning op Golombek. De stand na de zesde ronde is thans: 1. en 2. Schmidt en Dr. Tar takower 4; 3. en 4. O'Kelly en Van Scheltinga 3'A; 5. Henneberke 3 plus Kunnen wachten en vertrouwen hebben in de toekomst is de gewel digste macht in de wereld. 1 afgebr.; 6. Golombek 3; 7. en 8. Baay en Wade 2% 9. Dr. Bergsma 2; 10. Ir. Van Steenis 1, plus 1 afgebr. In een Siciliaanse partij speelde Schmidt zeer onzeker. In het midden spel verloor hij twee pionnen en kon toen spoedig opgeven. Van Steenis en Dr. Bergsma speelden een interessante partij. Beiden speelden ondernemend en gaven elkaar niet veel toe. Tenslotte eindigde de partij in remise. Dr. Tartakower slaagde er tegen Baay in, in het middenspel een pion te ver overen. Er bleven echter lopers van ongelijke kleur over, maar desondanks wist Tartakower door uitstekend spel de partij in zijn voordeel te beslissen. De partij Van ScheltingaGolembek was een Nimzo-Indische verdediging, waar in Van Scheltinga reeds spoedig het beste spel verkreeg. Hij veroverde dan ook een pion en wist deze in het eind spel tot uitdrukking te brengen. De partij WadeHenneberke werd spoedig, zonder dat er veel strijd was geleverd, remise gegeven. Vervotg op pao

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1