R.K. voetbalclubs in belang wekkende strijd TYBB tegen LFC Distributie-vraag- stukken ft Rc INTERNATIONALE SAMENWERKING EN ONZE TAAK DAARIN Lezing mej. dr. M. Klompé voor G. en W. Wethouder Van der Wall overleden OPRUIMING Geen wijkraden in Bloemendaal Winnaars sportprijsvraag Getuigenis van J. de Jong Moord op Zandvoortse winkelier berecht w r Wij luisteren naar v.. Duplex huizen in Haarlem MAANDAGMIDDAG VAN DUIVENBODEN AGENDA Piet Koster jubileerde B. en W. boos op de raad Bloemendaal in de toekomst TROUW AUTO's Opnieuw de Viersprong Van strijd en overwinning Studiecommissie ingesteld J VRIJDAG 14 JANUARI 1949 STAD EN OMGEVING Jong, scherpzinnig jurist K.A.B. Kring Centrum Bouwfonds „St. Jan" Nabij grens Heemstede Bloemendaal Aanrijding om half twee onze begint Ongekende prijzen Ged. Oude Gracht 108—110 Woninginrichting Last van srennwen? GEMEENTEZAKEN Ongeval l ȱL 1lil MIEP VINDT, Sportagenda H.V.B.-programma MOFFELEN H. J. v. d. MEER Nieuwe strijd om het oude tolhuis Inbraak in villa in het Naaldenveld Gemeenteraad ZANDVOORT Burgerlijke Stand 25 jaar Hoogovens Levens van Heiligen CONStlMENTENCREDIET Alle waardebonnen na 28 Februari ongeldig RIJKSBIJDRAGE IN VERBOUWKOSTEN Rantsoenbonnen Aanvragen werkkleding Drie maal 15 jaar geëist AUT0BUSVERV0ER IN NOORD-HOLLAND Beurs van New York Beurs van Amsterdam Het was een ongewone gebeurtenis voor de leden van Geloof en Weten schap gisteravond een vrouwelijke spreker op het podium van de Stads schouwburg te zien. En mej. Marga Klompé, die lid is van de Tweede Ka mer en gedelegeerde van Nederland bij de U.N.O. in de commissie voor huma nitaire, sociale en culturele aangelegen heden, bleek een vlotte praatster te zijn. Zij gaf een beschouwing, evenwel niet officieel uit hoofde van een dezer functies, over het belangwekkende on derwerp ..Internationale samenwerking en onze taak daarin". Zij vertelde daarbij op een charmante manier, hetgeen geen afbreuk deed aan de betekenis van het serieuze thema over haar ervaringen in de U.N.O. Mej. Klompé begon met een overzicht te ge ven van de inrichting en werkwijze van de Organisatie der Verenigde Na ties, wat met lichtbeelden werd ge ïllustreerd. ,,Het hart van de U.N.O.," aldus spr., „is niet de Algemene Vergadering, doch de Veiligheidsraad, omdat deze te zor gen heeft voor de grote doelstelling: handhaving van de vrede." Zij besprak daarna de blokvorming in de U.N.O., In de ouderdom van 31 jaar is hedenmorgen door een hartverlam ming in zijn woning overleden, mr. Sake C. van der Wall, wethouder van Financiën en Sociale Zaken van Haarlem. Gisteren meldden wij, dat de heer Van der Wall gedurende zes weken zijn func tie niet zou kunnen vervullen. Ook ver leden jaar om deze tijd was hij ook ern stig ziek, maar herstelde gelukkig en kon zelfs een deel van de begroting nog verdedigen. Men had alle hoop, dat zich nu ook weer een wending ten gunste zou demonstreren. Zijn plotselinge dood heeft een einde gemaakt aan een veelbelovend jong leven. In de raad en ook in het college van B. en W. bleek steeds opnieuw hoe scherpzinnig deze jurist was, hoe hij met een zeer heldere geest en buitengewone kennis van zaken talrijke onderwerpen, die zowel op financieel geoied als op so ciaal terrein lagen, behandelde, verde digde of van de hand wees. De heer Van der Wall werd geboren 16 Mei 1917 te Oude Wetering, bezocht het Stedelijk Gymnasium te Haarlem en studeerde daarna rechten te Leiden. In 1940 slaagde hij voor het doctoraal examen en vestigde zich als advocaat in onze stad. Intussen had hij zich al op politiek terrein begeven, want in 1937 kreeg hij de leiding van de Chr. Histo rische Jongerengroep te Haarlem, in welke kwaliteit hij een jaar later con tact met de Vrijzinnige Jongerenorgani satie kreeg. In de oorlog nam hij op veel breder front contacten op en na de bevrijding meende hij lid te moeten worden van de Ned. Volksbeweging als aanhanger van het personalistische so cialisme. In 1945 werd de heer Van der Wall voor de C.H.U. in de gemeenteraad be noemd en tot wethouder van Sociale Zaken gekozen. In zijn politieke organi satie werkte hij aan het verzet tegen de antith.ese-politiek en toen de C.H.U. en de A.R.-partij samengingen werken achtte hij het beter te bedanken en toe te treden tot de Partij van de Arbeid. Mr. van der Wall deelde deze veran dering van politieke opvatting in de raad mede en bleef wethouder. Hij had zitting in besturen van diverse vereni gingen op het gebied van het jeugdwerk en van maatschappelijke zorg Hij was lid van de Ned. Herv. Kerk. De Katholieken, die met hem in de loop der jaren te maken kregen, hebben in hem steeds een figuur getroffen, die een open oog had voor de religieuze be langen op organisatie-gebied. Dit heb ben zij steeds zeer in hem gewaardeerd. De kring Centrum van de K.A.B. hield Donderdag zijn jaarvergadering. De heer W. L. de Zwager sprak over de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie. Hij legde de betekenis uit van de woorden bedrijf, onderneming, privaat rechtelijk en publiekrechtelijk. Daarna zette hij de voor- en nadelen van de P B O. uiteen en hamerde hii er op, dat de arbeiders de gelegenheid moeten aangrijpen, welke de K.A.B. hun biedt om zich te ontwikkelen. In de bedrijf schappen moeten personen zitting heb ben. die de verantwoording moeten en kunnen dragen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Bakke-r als voorzitter herkozen De heren Vollaerts en Molenkamp werden nieuwe bestuursleden. De heer Schrama verzorgde de mu zikale omlijsting van de vergadering. Het actieve bouwfondsbestuur voor het stichten van een parochiehuis in de parochie St. Jan, geeft een serie uit voeringen ten bate van dit fonds en en wel op 15. 16 18 en 19 Januari a.s. in het jeugdgebouw aan het Teyler- plein. Het toneel van het bouwfonds pre- •senteert het toneelstuk in drie bedrij ven van René Bosch „Hard tegen Hard De regie is van Jan Lubbers, toneel en décor C. Marehand, verlichting H. Dirks, muziek H. Joosten. waarbij zij opmerkte, dat het Latijns- Amerikaanse blok, dat het grootste aantal gedelegeerden telt, geen enkel begrip van samenwerking heeft. Mej. Klompé kwam voorts tot de vraag, of het bestaan van de Organisatie van de V. N. wel zin heeft. Volgens haar verwachtte de wereld meer vjin de U.N.O. dan zij mag ver wachten. Wij moeten, aldus spr., de U.N.O beschouwen als een internatio naal centrum, waar de volkeren kunnen leren eikaars standpunt te zien. De Organisatie, die nog niet rijp is en moet groeien, zal slechts langzamerhand tot hechte samenwerking kunnen gera ken. Spr. noemde het Pact van Yalta de schuld van alle narigheid, zoals de in deling van Polen en het ontstaan van he IJzeren Gordijn. Na de pauze sprak mej. Klompe over de opbouw van Europa en het belang van de Benelux, die het prestige van de drie betrokken landen heeft doen stijgen. „Hoe moeten wij tegenover Oost-Euro pa staan?" vroeg spr. zich af. Wij chris tenen staan veel te negatief tegenover het communismé. Realiseren wij ons wel goed het revolutionnaire van het Evan gelie en putten wij daaruit wel vol doende kracht?, aldus spr. Wij hebben een tekort aan geloof, hoop en liefde. Wij christenen kunnen de wereld de eenheid brengen, maar onze drijfkracht daarvoor moet hoofdzakelijk de liefde zijn. Als wij ons in ons eigen leven ver diepen, onze taak als christenen bewust zijn en het christendom ook met de daad beleven, zal langzamerhand een betere wereld ontstaan, waarin de vre de gewaarborgd is, zo besloot mejuffr. Klompé. Na deze voordracht, die met intense belangstelling werd gevolgd, ontstond nog een interessante discussie. Mr. Vorstman vertolkte de dank van de aan wezigen en bood mej. Klompé een bou quet seringen aan. B. en W. van Haarlem zijn van plan in een bepaalde wijk z.g. Duplexhuizen te doen bouwen. Dit zijn woningen, die eventueel met geringe kosten in een eengezinshuis kunnen worden veranderd. Dergelijke huizen krijgen dan ruimere afmetingen dan de gebruikelijke. Voor de bouw van deze woningen willen B en W. aanwijzen het Zuid-Westelijk deel van de gemeente Haarlem, dat grenst aan de gemeenten Bloemendaal en Heemstede, waar de bebouwing in het algemeen is bestemd voor de mid denstand. Aangezien de bebouwing ten Zuiden van het Chr. Huygensplein al enigszins voornamer is dan die ten Noorden daarvan zal deze een mooie overgang kunnen vormen. Een aatnal percelen daar ter plaatse moet hiervoor onteigend worden. B. en W. vragen een crediet van 159.500. voor het bouwen van 16 gemeentewo ningen en een kantoortje in de Regge- straat. Op de hoek TempeliersstraatVan Eedenstraat geschiedde Donderdagavond 8 uur een aanrijding tussen twee auto's. Een van de wagens verleende geen voor rang. De aangereden auto was zodanig beschadigd, dat hij met een*kraanwagen moest worden weggesleept. Telefoon 17165 (Adv.) i BIOSCOPEN: Rembrandt: Poorten van de nacht (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Sensatie om Tosca (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: IJscapade (a. L), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Al Jolson story (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Voor beulen geen genade (18 j.). 2. 4.15. (5.45 en 9.15 u.: Spaar- né-theater: Olie in Oklahoma (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u. Vrijdag 14 Januari Stadsschouwburg: Hoofdstadoperette met ,,An der schonen blauen Donau", 8 uur. Con certgebouw: Jubileumconcert Dubbelman - nenkwartet .Inter Nos", 8 uur. Zaterdag 15 Januari Stadsschouwburg: Hoofdstadoperette met ,,An der schonen blauen Donau", 8 uur. Mijnhardt'* Zeouwublettea helpen U cr overheen- Gisteren was het de dag, waarop de heer P. B. Koster het feit mocht her denken, dat vóór vijf en twintig jaar zijn sportjournalistieke arbeid voor de Nieuwe Haarlemsche Courant een aan vang ndm. De Haarlemse sportwereld en met name de R.K. verenigingen hebben deze dag voor Piet Koster niet onopge merkt voorbij laten gaan. Zulks lag ook feitelijk min of meer in de lijn der ver wachtingen, want wie kent „P. B." niet, de man die in de loop der jaren steeds aan de weg-heeft getimmerd en het op nam voor de katholieke sport? En zo was de belangstelling op deze jubileumdag groto, we mogen gerust zeggen zeer groot. Bescheiden mens als hij is. was de jubilaris onder de geweldige hulde die men hem bracht toch wel wat ver legen geworden. Reeds in de ochtend uren kwamen de eerste gelukwensen binnen en toen ook in de middag en des avonds aan de stroom van felicitaties maar geen einde kwam, toen moest Koster zich er toch wel van bewust zijn geworden, dat men hem bij zijn zilve ren jubileum als sportschrijver niet had vergeten. Vrijwel alle R.K. Haarlemse clubs gaven blijk van hun belangstel ling. Van Onze Gezellen kwamen er si garen, TYBB schonk een prachtig bloemstuk, DSS en het Hillegommer Concordia verrasten beide met een ge weldige taart, de HVB met bloemen. Geel Wit, de club welke Koster altijd een warm hart heeft toegedragen, kwam met een fraaie bureaulamp en de Ned. Kath. Sportbond schonk de jubilaris een keurige fruitmand. Schriftelijke felici taties waren er binnengekomen van NAS. DIO. DSK en de schaakclub het „Witte Paard", alsmede van Kick Geu- deker, hoofdredacteur van het week blad „Sport". De heer Jan Cottaar. op vacantie in het buitenland, bracht Kos ter telegrafisch zijn gelukwensen over. terwijl de heer Leo Staal, redacteur van het Vrije Volk, de jubilaris persoonlijk kwam feliciteren. Ook van neutrale zijde toonde men dus belangstelling en RCH liet een en ander blijken door het zen den van een keurig bloemstuk. Namens de directie en redactie van De Tijd was het de heer' Ydema, die Koster zijn ge lukwensen kwam aanbieden. Hem werd een geschenk onder couvert overhan digd. Van collega's uit de Haarlemse sportjournalistiek ontving de feesteling een boekwerk: het bureel directie van de P.T.T. had Koster eveneens niet ver geten en schonk een bloemstuk. De heer H. van Turnhout sprak de jubilaris toe namens de H.V.B. en schetste de zeer verdienstelijke arbeid, welke hij in de loop der jaren heeft verricht. B. en W. van Haarlem stellen voor van de Ned. Herv. Gemeente te Spaam- dam te kopen een houten verenigings gebouwtje voor f 3000. Het kan voor verenigingswerk of onderwijsdoeleinden gebruikt worden. Tot de huizen die in de oorlog door een of andere omstan digheid onbewoonbaar werden en nu hersteld kunnen worden, behoort het pand Voortingstraat 42. Kosten f 3.663.25. Ook de woningen aan de Wichersstraat 3 en 13 voor sociaal zwakke gezinnen, zullen in orde worden gebracht. Kosten f 5244. Het bestuur van de Haarlemse lawn- tennisclub heeft een ruiling van grond voorgesteld wegens de uitbreiding van zijn banencomplex gelegen tussen de Emmauslaan en de Spanjaardslaan, Een arbeider van de N.Z.H. was Don derdag op het Stationsplein bezig met het afladen van afsluithekken voor bus halten. Plotseling gleed een van de hek ken van de wagen en trof de arbeider. Met een lichte hersenschudding werd hij per ziekenauto naar zijn woning ver voerd. P. Koster, 25 jaar sportverslaggever aan de N. H. C., werd Donderdagavond gehuldigd. De heer H. Turnhout overhandigde Koster een grote fruitmand; links C. Bont, voorzitter van „Geel-Wit". B. en W. van Bloemendaal hebben in meerderheid besloten het voorstel in zake de oprichting van wijkraden, waar over in de raadsvergadering van 16 De cember 1948 gesproken werd, in te trekken. Uit de toelichting van het college blijkt, dat het ontstemd is over het verloop van deze kwestie. Op 18 Maart 1948 heeft een der raadsleden gezegd, dat ook in Bloemendaal met spoed wijk raden tot stand moesten worden ge bracht. Niemand in de raad verzette zich daartegen en B. en W. meenden dat men 't in pincipe ermee eens was. Maar toen het als agendapunt behandeld werd. kwamen critiek en verwijten, zo dat behandeling moest worden uitge steld. B. en W. zijn zeer teleurgesteld door deze gang van zaken, vooral omdat de fractie op wier initiatief zij het voorstel deden, geen steun aan het voorstel ver leende. Rauwelijks is het voorstel niet B. en W. van Bloemendaal vragen een crediet voor het doen instellen van een sociografisch onderzoek, gericht op con crete vragen op stedebouwkundig ge bied. De stedebouwkundig adviseur der ge meente, ir. J. Kuiper, heeft voor deze taak, omvattende een bevolkings- en woning-prognose, aanbevolen ir. L. H. Jacobsen te Delft. De duur van dit on derzoek zal zes maanden zijn. De opdrachten, die men aan ir. Jacob sen wil geven, zullen de volgende inte ressante punten omvatten. Ten eerste, een onderzoek van de bevolkingstoe name na 1900, en de invloed van de mi gratie. Ten tweede een onderzoek riaar de aard van het huidige forensenver keer. Ten derde, een globaal onderzoek naar de in de toekomst te verwachten financiële draagkracht van toekomstige forensen en anderen, die zich in deze gemeente gaan vestigen. Ten vijfde, een onderzoek naar de noodzaak van en de mogelijkheid tot het bouwen van kleine en grotere woningen. Ten zesde, een on derzoek naar de mogelijkheid tot ver groting van de city-functies en wel in het bijzonder de vestiging van culturele en vermaaksinstellingen enerzijds en die van winkelbedrijven en kantoren anderzijds. Bij onderzoek waren Bloemendaal en O verveen als een geheel, doch Aerden- hout en Vogelenzang elk afzonderlijk te bezien, met een aparte beschouwing over de kop Zeeweg, in verband met degenen, die naar recreatie zoeken. Voor dit onderzoek is een crediet van f 1250 nodig. NEEM GEEN RISICO! Bestel tijdig: BOUCKAERT ZN. Rozenstraat 9 Telefoon 19992 (Adv.) dat de Zondag: soms vraagt om een fris ge recht - Ook al is het buiten niet bepaald zomer. Daarom heeft Mevr. Lotgering-Hille- brand een recept voor: SLA VAN RODE- EN YVITTEKOOL kleine wittekool, kleine rodekool, X appel, een klein randje vet varkensvlees. 2 lepels olie, pl.m. 4 lepels azijn, wat sui ker, peper en zout. Snijd de rodekool in heel dunne snippers, kook ze pl.m. 5 min in water en zout en iaat ze uitlekken. Doe desgelijks met de wittekool. Snijd het randje vet in kleine blokjes en kook ze heel even in azijn en suiker. Meng dit, als het koud is door de rodekool en laat het 1 uur intrekken met zout en peper. Snijd de appel in kleine blokjes, marineer ze 1 uur in olie, azijn, suiker, zout en peper, doe ze door de wittekool. Laat 1 uur trek. ken als boven Meng op het laatste ogen blik beide soorten kool door elkaar, daarbij de kleuren zo helder mogelijk houdende Naarmate de competitie vordert wordt de strijd om het kampioenschap feller dan ooit. Zelden hebben wc over alle fronten een dergelijke spanning meege maakt als thans het geval is en onze R. K. elftallen zijn in een wel zeer be langwekkende strijd gewikkeld. De dag 'van a.s. Zondag zal voor een goed deel beslissen over hun lot. En voor de Haarlemmers vraagt de ontmoeting TYBBLFC wel de meeste aandacht. Maar richten we ons oog eerst op het Noorden waar in 3A en 3B het verloop zo spannend is, dat eerst in de laatste wed strijden de beslissing kan vallen en daarbij spelen onze vertegenwoordigers een zeer voorname roi. Het krachtsver schil in 3 A is zo gering dat we elkg week nieuwe leiders zien. Momenteel leidt Zilvermeeuwen, maar nu treft het dat Vitesse bij deze ploeg op bezoek moet. De Castricumse club is van plan aan een felle eindspurt te beginnen om alsnog te trachten het kampioenschap te prolongeren. En wanneer de mannen van Dorus Schermer er inderdaad in zouden slagen deze wedstrijd tot een goed einde te brengen dan weten we het nog zo net niet. Echter zou dan in de eerste plaats WE daarvan kunnen Pubi. Centr. Bur. V. d.' Tuinb.veilingen (Adv.) Haarlem: EDO—DHC, TYBB—LFC, DCO—DVAV, DIO—NEA, THB—ZRC, VVD—St. Pancratius, HFCO VVO, Rip- perdaETO. Heemstede: HBCAlphen. Hillegom: Hjllegom—VVSB. Sassenheim: TeylingenBSM. Noordwijk: SJCRoodenburg. Zandvoort: Z'meeuwenDe Meer. Bloemendaal: BloemendaalDCG en VI. VogelsTDO. Santpoort: TerrasvogelsAalsmeer. Spaarndam: SpaarndamROD1. Beverwijk: Kennemers—Watergr.meei' 1EV—DSS, BeverwijkHelder. Wijk aan Zee: WEBKC. profiteren door thuis van BKC te win nen, hetgeen wel in de lijn der verwach tingen ligt, maar dan moeten we ook nog rekening houden met Beverwijk, dat thuis zeker van Helder wint. En ADO? Dit elftal verspeelde Zondag j.l. z'n laatste kans, maar wil natuurlijk zo goed mogelijk eindigen. Daarvoor is een overwinning in Hoorn op Alw. For ward nodig, maar niet eenvoudig te verkrijgen. En wat gaat DEM doen in de laatste wedstrijden voor .3 B? Jammer dat de club van Burger enkele puntjes onno dig heeft verspeeld, maar een klein kansje is er tenslotte nog en wanneer de Wijkenaren bij Schagen zouden we ten te winnen en de concurrenten el kaar onderling afmaken, dan is ook hier nog wel het een en ander mogelijk. Van het vierde klasse-front is de wed strijd Lijnden-Onze Gezellen zeer be langrijk, omdat hier over het lot van de Gezellen zal worden beslist. Wint O. G. dan behoudt de club uit Haarlem Noord een zeer goede kans, bij een ne derlaag gaan de illusies in rook op en hebben de Gezellen alleen de voldoe ning dat ze het er dit seizoen niet slecht hebben afgebtacht. Maar we willen meer O. G.! De ontmoeting IEVDSS is van minder belang ep kan door DSS gewonnen worden. In district II is de grote strijd, die tus sen TYBB en LFC, een ontmoeting, wel ke zeer zeker in het teken der belang stelling zal staan. De situatie is momen teel zo, dat TYBB uit z'n drie resterende thuiswedstrijden 5 punten moet halen om kampioen te zijn. Wint de club van v. Turnhout echter thans van LFC, dan wordt de opgaaf mogelijk iets minder zwaar, zodat de geel-zwarten er wel alles op zullen zetten om inderdaad LFC, een der medecandidaten, te klop pen. En dan vraagt HBCAlphen in het Heemsteedse Sportpark ook nog de vol le aandacht. Beide hebben, wanneer TYBB mocht verliezen, nog een behoor lijke kans, zodat het er in Heemstede warm aan toe zal gaan. Komaan HBC. de tanden nog eens extra op elkaar. En voor SJC wordt het tijd om twee punt jes binnen te halen ten koste van Roo- Resultaten van Zondag 9 Januari le Prijs (f 15.J. H. Bracké, Adm. de Ruyterweg 411, Amsterdam W. 9 pnt. 2e Prijs (f 10.M. Verheyen. N. Duinstraat 39. Noordwijkerhout. 9 pnt. 3e Prijs (f 7.50): C. W. Luiten, Bis schop Ottostraat 31, Haarlem 9 pnt. 4e Prijs (f 5.M. Degenkamp. Spaarndammerdijk 263, St. Barbara, Am sterdam 9 pnt. 5e Prijs (f 5.Joh. D. Roest, Waal straat 129, Amsterdam Z. 9 pnt. 6e Prys (f 2.50): G. Olgers, Groeneweg 32, JJmuiden-Oost 9 pnt. Acht inzenders met negen punten wer den uitgeloot. denburg, want de onderste plaats dreigt! Ook hier, het beste beentje voor! In de vierde klasse zijn onze elftallen practisch uit de strijd. Slechts wanneer VVSB van Hillegom en Lisse van Rouw koop zouden weten te winnen, dan stijgt het kleine kansje. Maar zover is het nog niet. Teylingen—BSM kan door de be zoekers gewonnen worden hoewel op he vige tegenstand gerekend dient te wor den. IA: DIO 2Z'meeuwen 4. 1B: DSK EDO 4, RCH 4—Haarlem 4. 2B: Schoten 3—SVY. 2C: Hillinen 2— ETO 2. 2D: DIO 3—Haarlem 6, Ripperda 3Velsen 3, Stormvogels 4Kenne mers 5. 3B: THB 4Terrasvogels 3, VSV 6 TYBB 4, Haarlem 9—RCH 7. 3D: Geel Wit 2Haarlem 8. 3E: Spaarndam 2 Haarlem 7, Velsen 5OG 3. 3F: RCH 8— EHS 3, Haarlem 10Z'meeuwen 6. 4A: Kinheim 5—DEM 5. 4B: Hoofdd. B. 3DIOS, Vogelenzang 2—v. Nispen 3 4C: WOK—OG 4. 4D: DSB—HBC 5. 4E: HBC 8—DIO 6, Velsen 6—TYBB 5. 4F: DSK 4—HBC 6. 4G: Haarlem 12— DSOV, Sp. vogels 3—HBC 7. 4H: NAS 3 —EDO 9, Geel Wit 3—EHS 6. 41: Storm vogels 7—OG 5, DSS 4VVB 6. Jeugdafd.: A: ADO aWE a, Velsen aKinheim a, VSV aBevrwijk a. B: HFC a—Haarlem a, TYBB a—HBC a, Schoten aOG a. Junioren: G: HBC f—NAS b. H: ADO c—Velsen c. J: DSS c—TYBB e, HBC d —Geel Wit c, TYBB d—OG c. Adspiranten: I: v. Nispen cHBC c. L: TYBB c—Velsen f, Geel Wit c—TYBB e. Velsen e—DSS c. M: DEM c—DEM h. P: TYBB k—TYBB f, DSS e—TYBB i, TYBB j—TYBB g. in de raad gebracht, aldus B. en W. De raadsleden hadden vijf dagen tijd om de kwestie te bestuderen en de overige punten van de agenda vereisten weimg studie. Wij zien dus van de instelling van wijkraden af, aldus B. en W. Im mers de instelling van deze lichamen zal niet alleen veel vergen van de tijd van het reeds zwaar belaste college van B. en W., evenals ook van de werk kracht van het gemeentepersoneel, maar zal bovendien veel geduld, inzicht en geestdrift van de raad vragen, wil men de wijkraden opvoeden tot een nuttig onderdeel van het gemeentelijk, pu bliekrechtelijk organisme. Daar er geen sterke overtuiging van de noodzaak van het bestaan van wijk raden aanwezig is, achten B. en W de atmosfeer niet geschikt, om thans een beslissing te nemen. De initiatiefnemers zullen een uitgewerkt voorstel doen, daarover zullen B. en W. zich dan be raden en advies uitbrengen. Mocht de raad echter voordien zonder meer een principiële beslissing willen nemen, dan zal het college er zich bij neerleggen. (Het betoog van B. en W. is nu niet bepaald glashelder. In het eerste deel van hun voordracht zeggen zij, dat de initiatiefnemers tegenstemden, in het laatste deel wordt medegedeeld, dat de initiatiefnemers een uitgewerkt voorstel zullen doen. Het komt ons voor, dat de atmosfeer waarover hierboven gespro ken wordt, zodanig is, dat men beter de kwestie over een jaar nog eens kan bekijken. Zo urgent is de kwestie ook niet. Red.). LAAT NU UW RIJWIEL MOKKELEN MET VOOROORLOGS LAKWERK 32.50 SCHAGCHELSTRAAT 7 TEL. 12430 In de eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal komt weer aan de orde het uitbreidingsplan bij de Viersprong aan de Zandvoorter- weg, met het al of niet behouden van het oude tolhuis, de zogenaamde „Haringbuis". Een raadsbesluit van 19 Februari 1948 keurden Ged. Staten niet goed, omdat zij meenden, dat in deze kwestie de planologische dienst geraad pleegd moest worden. De raad besloot in Augustus j.l ir. J. Kuiper te verzoe ken, in overleg met deze dienst, een verbetering van de Zandvoorterweg nabij de Viersprong in een partieel uit breidingsplan op te nemen. Ir. Kuiper heeft twee plannen ontwor pen. Zowel in de schoonheidscommissie als in het college van B. en W. waren de meningen ten opzichte van deze plan nen verdeeld, voornamelijk over het al dan ®iet behouden van het oude tolhuis. Beide plannen kosten ruim f 100.000. De raad moet nu maar beslissen en de op lossing zal een onderdeel vormen van het te maken uitbreidingsplan voor de Zandvoorterweg. Zo mogelijk moet het plan voor het aanstaande zomerseizoen worden uit gevoerd. De Bloemendaalse politie deelde ons hedenmorgen mede, dat Maandag j.l. is ingebroken in een villa in het Naalden veld in Aerdenhout. Men verschafte zich toegang door vernieling van een ruit in de voordeur. Uit een slaapkamer werden ontvreemd f 1000, een bontman tel en enige spaarbankboekjes De recherche heeft de zaak in onderzoek. De raad van Bloemendaal zal Donder dag 20 Januari des middags om 2.15 uur bijeenkomen. B. en W stellen voor, een verordening aan te nemen, regelende de verplantingskosten voor het gemeente- personeel. Zij stellen voor, de R. K, school te Vogelenzang medewerking te verlenen voor de aanschaffing van leermiddelen voor het vak handenarbeid. Daar de heer J. de Jong Czn., direc teur van de Dienst van Publieke Wer ken, de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, stellen B. en W. voor. hem per 1 September 1949 eervol ontslag te verlenen. GEBOREN: J H. Banset en J. J. M. van den Boogaard, z; J. H. Bonset en J. J. M. van den Boogaard, d; H. N. G. van der Sommen en A. B. van der Vliet, z. ONDERTROUWD: M. A. Koper en I. M. Castien; A. van Zijst en P. M. Ko per. GETROUWD: P. Termes en S. M. Ringeling. Zaterdag 22 Januari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Hoogovens het eer ste ruwe ijzer produceerde. In de fabriek zal dit feit op beschei den wijze worden herdacht, o.a. door een bijeenkomst van de vertegenwoor digingen der arbeiders, beambten en de afdelingschefs. De voorzitter der directie, ir. A. H. Ingen Housz, houdt de jubileumrede. 99 99 Het is niet de eerste maal, dat er een uitgave of een reeks van uitgaven ver schijnt, waarin de levens der heiligen beschreven worden. Wanneer de Bever- wijkse journalist Jan Burger dan ook een uitgever heeft kunnen vinden voor een hagiografie in zes delen, bevattende de heiligen volgens het Romeinse mis saal. aangevuld met figuren uit de Mar telaarsboeken, dan moet daar een bij zondere reden voor zijn. Er zijn twee redenen. De eerste is, dat dit werk het meest uitgebreide op hagio grafisch gebied is. dat tot nu toe in Ne derland en België verscheen, de tweede reden is, dat hij een moderne, populaire vorm heeft willen kiezen, om daardoor de aantrekkingskracht van de ongetwij feld interessante en verheven stof groter te maken. Nu is ons bezwaar, dat de stijl der verwerkte stof zweeft tussen het beschrijvende zonder meer uit vroe ger dagen en het moderne, spelender wijs bespreken van de heldendaden, het uithoudingsvermogen, het innig geloof van zovele heiligen. Met alle respect voor Jan Burger, die ontegenzeggelijk een jarenlange studie van de onderwerpen heeft moeten ma ken. kunnen wij zijn vorm van uitwer ken niet geheel en al waarderen. Niettemin zullen het katholieke gezin, de school en het klooster het eerste deel gaarne ter hand nemen. Het is beter dan wat er tot nu toe op dit gebied ver schenen is, gemakkelijk verteerbaar en op verschillende plaatsen bijzonder tref fend. Bij de samenstelling van het werk hebben verschillende kloosterorden de schrijver bijgestaan. Pater P. C. Keulers M.S.C. schreef een inleiding en pater P. van Belkom M.S.C. een historisch artikel over het proces der heiligver klaring. Het boek is fraai uitgevoerd met prenten naar houtsneden van Ludwig Seitz, gebonden in geheel linnenband met goudopdruk. De zes delen zullen straks in vele boekenkasten een sieraad zijn, maar meer nog een bron, die men gaarne raadpleegt. Het boek is verschenen bij de "Uit geverij „De Kennemer," Beverwijk. (Van onze Haagse redacteur) Naar Woensdag door drs. C. A. A. v. Luttervelt te Den Haag werd medege deeld, is een commissie ingesteld ter bestudering van het distributie-vraag stuk in internationaal verband. Zij staat onder leiding van prof. Kuin. Hierbij zijn o.m. de wetenschappelijke wereld, de groot-,en detailhandel, het transport wezen betrokken. Deze studie heeft niet betrekking op de distributie in de thans meest gang bare betekenis van het woord, doch op de kosten van de verspreiding van ge produceerde goederen tot aan de con sument. Uitgangspunt daarbij is het verschijn sel, dat de verspreidingskosten, naast die der voortbrenging, zowel relatief als absoluut in de laatste honderd jaren enorm gestegen zijn. Getracht is reeds internationaal ver gelijkbare cijfers op te stellen voor de procentuele verdeling van de kosten, welke voor verschillende producten na het verlaten van de fabriek gemaakt worden lang's, dé 'route' naar de consu ment, bij groothandel, vervoerder, detail list enz. Na een jaar studie is dit echter onmogelijk gebleken. Het best gedocumenteerd in deze materie zijn de Verenigde Staten, flie regelmatig tellingen hiervoor houden. Men koestert nog altijd de hoop door nauwgezette berekeningen tot verlaging van de kostprijzen te komen. In de Staatscourant is een gemeen schappelijke beschikking van de minis ters van Financiën en van Sociale Za ken gepubliceerd, inzake de afwikkeling van het Consumentencreöiet. Aan de credietnemers, die gedurende twee jaar regelmatig aan de hun opgelegde afbeta- lingsverplichtingen hebben voldaan, zal Kwijtschelding worden verleend van 't nog niet terugbetaalde deel van het cre diet. Voor de in de zomer van 1947 ver leende óredieten moet de regelmatige afbetaling over -anderhalf jaar hebben plaats gevonden. De kwijtschelding zal ook .worden verleend aan de credietne mers, die wegens gemis aan draag kracht van de afbetalingsplicht werden vrijgesteld. Alle waardebonnen van het Consu- mentencrediet zijn na 28 Februari a.s. ongeldig. Over de verzilvering van de waardebonnen door de winkeliers zul len nog nadere instructies volgen. De regering heeft een regeling getrof fen, krachtens welke van overheidswege een bijdrage wordt verleend aan dege nen. die kosten van verbouwing e.d. maken voor het vrijwillig beschikbaar stellen van woongelegenheid. Deze bij drage zal maximaal f 400 per perceel bedragen. Bovendien wordt er tegemoet koming in de verhuiskosten verleend. Aanvragen hiervan kunnen gericht wor den tot de gemeentebesturen. Alleen zal bijgedragen worden in de kosten van werken, die verricht zijn na 1 Januari 194Ö. Het C. D. deelt mede, dat de rantsoen bonnen voor textiel, voorzien van de opdruk „D 81" na 27 Februari a.s. niet meer geldig zijn. De rantsoenbonnen voor textiel met de opdruk „E 81" blij ven tot nader order' geldig. Het C. D. deelt mede, dat op nader plaatselijk te bepalen dagen tussen 16 en 30 Januari a.s. wederom aanvragen om werkkleding kunnen worden inge diend. Tot nog toe zijn tijdens het onderzoek inzake de ramp met de „Nijmegen", dat te Ayr gehouden wordt, 19 van de 79 getuigen gehoord. Het onderzoek zal heden nog worden voortgezet en tot Maandag worden opgeschort. Heden was J. de Jong, werktuigkun dige van het K.L.M.-grondpersoneel te Prestwick, de eerste getuige. De Jong deelde mede, dat hij kort na midder nacht van 20 op 21 October, terwijl er een lichte regenval was, een vliegtuig zag naderen uit de richting van de lan dingsbaan 32, op 40 a 50 meter hoogte j van de grond vliegend. De navigatie- en landingslichten en de lichten in de ca bine waren aan. Het landingsgestel en de remklappen stonden niet uit, aldus De Jong. Het toestel vloog de gehele landingsbaan 32 langs, doch op enige af stand van het einde week het naar link* af. „Toen het qaar links afweek, werk- ten de motoren goed. Ik kon dat zien aan de gloed achter de uitlaatpijpen. De motoren werkten op vol gas, zoals alleen gedaan wordt, wanneer bemerkt wordt, dat te ver over de landingsbaan is heengevlogen." Hij kon niet onderscheiden, dat het een toestel van de K.L.M. was, omdat hij j de registratieletters niet kon herkennen. I Leslie, van het Britse ministerie voor Luchtvaart, vroeg hem: „Waren de lan dingslichten in de laatsté phase, toen het toestel binnen uw gezichtskring was, aan of uit?" Antwoord: „Voor zover ik kon zien, waren zij aan". „U zag het toestel in de wolken ver dwijnen?" „Ja". „Nam u nog iets waar, toen u op het vliegveld stond, nadat het toestel uit het gezicht verdwenen was?" „Na vijf of zeS minuten gingen de lichten op de gebou wen aan en uit". „Was dit een voorbij gaande lichtflikkering?" „Ja, het was i slechts een lichtflikkering". De Jong verklaarde, dat hij een aan- I zienlijke tijd op het vliegveld wachtte, daar het zijn taak was voor het vlieg tuig te zorgen, voordat het zijn voor genomen vlucht naar New York zou aanvaarden. Eerst later vernam hij van het ongeluk. Op desbetreffende vragen antwoordde De Jong, dat hij bij het toestel later geen logboek noch andere documenten van welk soort ook had gevonden. Het j enige was een verkoold stuk van het Noord-Atlantisch handboek. Onder enorme belangstelling hebben gistermorgen voor de Rotterdamse recht bank terecht gestaan de dader, de mede dader en de uitlokker van de moord op de Zandvoortse winkelier Jac. Boer, resp. de 27-jarige J. M. H„ de 33-jarige weger H. J. K. en de 27-jarige scheeps- I bouwer A. M. Dit misdrijf werd ge- I pleegd in Maart 1945 in een winkeltje van K., teneinde Boer te beroven van een bedrag van 27.000. Het slachtoffer werd op een plaatsje achter het winkel pand begraven en eerst in October 1948 werden de overblijfselen door de politie ontdekt. - De Officier Van Justitie, mr. C. W. baron van Dedem, eiste tegen alle drie verdachten vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek, daar hij gelijke straffen hier op hun plaats achtte. Vrijdag 11 Februari zal in het gebouw van Prov. Staten van Noord-Holland te Haarlem een zitting plaats hebben van de* commissie vergunningen personen vervoer. Verschillende concessie-aan vragen voor autobuslijnen in de provin cie zuilen (jan behandeld worden. Par ticuliere autobusondernemers hebben concessie gevraagd voor alle lijnen, waarop streekvervoermaatschappijen rij den. Dit betekent voor alle trajecten, die thans de N.Z.H., de N.A.C.O. en de particuliere firma Maarse en Kroon be rijden. De N.Z.H. vraagt ook vergunning voor een autobuslijn LeidenKatwijk en LeidenNoordwijk. (Bovenstaande berichten publiceerden uh) reeds in een deel van onze vorige oplage (Vs Van techni produ Hoe niek mode logse Psych, gesch; üng «rijpt mate pingel 's, da teken zint. Anaconda Coppei Bethlehem Stee) Chrysler Corp. General Electnc General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater US. Steel 13/1 34 32% ot'% 39% 591., 13 56 5414 16 13% 25% 38'4 47:4 39 24% 71% 13/1 34 32% 58% 39*54 59 13% 56 55% 26% 38'4 48% 39% 24 <4 71% (Niet-offlcieie koersen) 3% Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 Del. tac Ned. Handel Mi] cert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert, van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam"' Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Scheepvaart Unie EVA Dell Mij eert. Vorig Opening slot 14/1 100% 93 99% 96 156 162% 112% 151 141% 192 Va 267 252 225 313% 166% 166% 145 168% 174% 158% 180% 266 226 *311% 168 b 168 175 158 Vrijdag HILVERSUM I - 301 M. 18.00 orgel, 18.15 lezing. 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 zang cn vleugel, 19.30 actueel ge luid, 19.45 lezing, 20.00 nieuws, 20.05 progr. prol., 20.15 kwartet, 20.45 luister spel, 21.30 Omroepor., 22.00 lezing, 22.30 Omroepork.. 22.45 Avondoverd., 23.00 nieuws. 23.15 operettes, 23.45 piano. HILVERSUM II - 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. 18.00 nieuws, 18.15 Accordeola, 18.40 cello en piano, 19.00 denk om de bocht, 19.15 lezing, 19.30 ezing, 19.50 tien voor acht, 20.00 nieuws, 20.05 Bach, 20.30 cursus, 21.00 gram., 21.30 luisterspel, 22.00 buitenl. weekoverz., 22.15 swing and sweet, 22.40 „Vandaag", 22.45 Avondwijding, 23.00 nieuws, 23.15 lezing, 23.30 conc. Zaterdag HILVERSUM 1 - 301 M. 7.00 nieuws, Ï.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9.05 conc., 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.00 Zonnebloem, 11.45 schoolradio, 12.15 zang en orgel. 12.30 mededelingen, 12.33 lunch- conc., 12.55 Zonnewijzer, 13.00 strijdkr., 13.30 lunchcone., 13.50 film en toneel. 14.10 piano, 14.20 Engelse les, 14.40 kwar tet, 15.10 cursus, 15.30 orkest, 16.00 lezing. 16.10 piano en orgel, 16.30 Gregoriaans. 17.00 Wigwam. HILVERSUM II - 415 M. Vóór 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 M 7.00 nieuws, 7.15 gram., 8.00 nieuws, 8.15 strijdlied, 8.18 gram., 9.30 waterst., 9.35 gram., 10.00 Morgenwijding, 10.20 voor dracht, 10.35 arbeidersuitzending, 11.35 piano, 12.00 lunchcone., 12.30 mededelin gen, 12.33 zang en ork., 13.00 nieuws, 13.15 kalender, 13.20 sextet, 13.50 orgel, 14.00 A.J.C., 14.20 zang en ork., 14.30 politie- muziekcorps, 15.00 luisterspel, 15.25 K3- merórk.. 16.10 lezing. 16.25 kwartet, 16.45 sport, 17.00 gram.. 17.30 rijpere jeugd. Of

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2