Vliegtuig van Aero-Holland in Denemarken neergestort 1TB Tegen boom te pletter gevlogen Gesprekken met journalisten blokkeerden telefoonlijnen EXTRA VET! ZILVEREN HOOGOVENS EN STAALFABRIEKEN Deviezenbron van 60 millioen galden J Het meest tragische MARGRIET ZES JAAR Het weer. Tot hoofd en hart Gezagvoerder en tweede piloot omgekomen Öe enige passagier, Koos Vorrink, gewond MACHTSAPPARAAT VOOR FEDERALE REGERING Dr. DREES DONDERDAG NAAR NEDERLAND Koningin, kinderen Herstel van republiek als autonome eenheid Sinaasappelenvloot loopt binnen f Internationale Bidweek V. PjNSDAC 18 JANUARI 1949 72ste JAARGANG Nó. 24361 De twee doden Resolutie van de Partij van de Arbeid DE PRESTWICK-RA Wl EN HET PALEIS Bonnen deze week gehonoreerd Citroenen en dadels Boodschap van Sjafrudding Verwerking bijproducten Groots herstel na bevrijding Inierrtie voor 19 Januari: Mogen de Oosterse afge scheidenen de katholieke eenheid terugvinden. Dode Duitse soldaat gevonden 8UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544! Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. ng <7® ontspan" ,a. dooi over óf oen van 'fwnen e* 1 toestel van de Aero-Holland, de P.H.-N.R.Z., van het type Cessna, dat wderweg- was naar Kopenhagen, is Maandagavond tegen tien uur op een gelegen plaats aan de Oostkust van Falster, een eiland in de Oostzee, neer gestort. De gezagvoerder, R. Protiva, en de tweede piloot, W. F. de Jong, beiden Amsterdam, zijn om het leven gekomen. De enige passagier, de voor teter van de Partij van de Arbeid, Koos Vorrink, is met ernstige verwon- ®'ngen opgenomen in het ziekenhuis te Nyköping. »°rrink, die Maandag de gehele dag in Amsterdam nog de besprekingen "te bijgewoond, welke de Partij van de Arbeid hield over Indonesië, was met regeringsopdracht op weg naar Oslo, om aldaar besprekingen te voeren •net enkele vooraanstaande personen uit de socialistische partij. In een onderhoud, dat het A.N.P. van- met het ziekenhuis in Nyköping ®d, blijkt, dat de toestand van de heer •orrink niet levensgevaarlijk is. Toch ?I hij geruime tijd in het ziekenhuis 7">eten verblijven. Men schatte dit op a anderhalve maand. Vorrink heeft Un rechterbovendijbeen en zijn rechter- 'M gebroken en is voorts gewond in de njg. lieden is in de loop van de ochtend Z?, heer Frits Diepen, directeur van de 2-V. Frits Diepen Vliegtuigen, met enige £™nici per vliegtuig naar Falster ver- okken. (Falster is een eiland van de ■jChipel, die tussen Kattegat en Oostzee "St. Het is gelegen ten Zuiden van het «land Seeland tussen de eilanden Laa- JJnd en Möen. De eilanden Laaland en 'aister telden in 1930 tezamen 134.538 inwoners, of 75 per vierkante kilometer. Het is er dus een dun bevolkt gebied. voornaamste plaats op Falster is Nyköping, aan de Westkust van het eiland). Een ooggetuige heeft verklaard, dat hij het vliegtuig om 21.40 Deense tijd vanuit de Oostzee zag komen en had de indruk, dat het toestel een noodlanding wilde maken. Volgens deze ooggetuige moet de piloot echter op het laatste ogenblik gezien hebben, dat tussen het water en de bomen slechts twintig me ter ruimte was. Wat er daarna gebeurd is, kon hij niet zeggen, maar waarschijnlijk is, dat het vliegtuig daarop iets landin waarts is gezwenkt. Het heeft hierbij de top van een boom geraakt en kwam vervolgens nog in aanraking met vijf opeenvol gende bomen. Tegen de zesde ging het toestel te pletter. De motoren ploegden zich diep in de grond; het toestel werd grotendeels vernield. Er brak echter geen brand uit. De Deense arbeider Antea Nielsen, die zyn huis heeft bij de Oostkust, die een van de eenzaamste gedeelten van het eiland is, had de slag gehoord en pro beerde onmiddellijk het wrak te berei ken. Daar het echter zeer donker was en sneeuw en regen hem het uitzicht zeer bemoeilijkten, bereikte hij het strand, waar het vliegtuig was terecht gekomen, eerst een half uur na de ramp. Het eerst vond hij enige meters van de resten van het toestel, niet ver vap een der motoren verwijderd, de heer Vor rink, die in het Duits tot hem zeide. „Moge God mij helpen". Nadat Nielsen zich ervan vergewist had, dat er geen andere overlevenden waren, begaf hij zich terug naar zijn huis, terwijl hij Vorrink voorlopig moest achterlaten. Hij belde een ambulance, die een kwar tier later ter plaatse aankwam. Tot de dekter zcide de heer Vorrink; „Geluk kig, dat we in het Deense bos zijn te recht gekomen". De heer Rudolf Protiva, was Tsjech van geboorte. Hij was veertig jaar oud, gehuwd en had twee kinderen. Hij woonde in Rijswijk (Z.-H.). De heer Protiva vloog van vóór 1939 af, eerst in Tsjechoslowakije en gedurende? de ge hele oorlog bij de Royal Air Force en wel bij „Bomber Command". In Novem ber 1947 trad hij in dienst bij de Aero- Holland N.V. De heer Willem Frederlk de Jong was te Gouda geboren en 25 jaar oud. Hij woonde eveneens te Gouda. Het vorige jaar behaalde hij zijn vliegbrevet als sluitstuk van zijn opleiding bij de Rijks luchtvaartschool. De heer De Jong was ongeveer drie maanden in dienst van de Aero-Holland N.V. Gistermiddag vond in het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag de uitwisseling plaats van nota's tussen de Amerikaanse en Nederlandse regeringen in verband met de rechtenvrije invoer van relief goederen. De Amerikaanse regering werd vertegenwoordigd door de gezant dr. H. B. Baruch, terwijl minister mr. D. U. Stikker voor de Nederlandse regering tekende. Bij het gisteravond te Ayr iSchot- ®*hd) voortgezette onderzoek naar de "orzaken van de ramp met het K.L.M.- j°estel „Nijmegen" verklaarde John j-jouglas Christian, een employé van het Uegveld Prestwick, voor de ramp met "e „Nijmegen" niet te hebben geweten. de als 45' voet aangegeven hoogte in merkelijkheid 450 voet was. Hij zei, dat "et ministerie van Burgerluchtvaart |=en volgens de laatste gegevens bijge werkte luchtvaartgids heeft uitgegeven, p.'j zei echter te geloven, dat de nieuwe sids ter perse is. Getuige Hugh B. Braney, die start- "aancontroleur is op Prestwick, deelde het beantwoorden van een aantal rjoor mr. Cameron gestelde vragen over r® vlieghoogte van de „Nijmegen" bij Nadering van 't vliegveld mee, dat aan de rjachine niets bijzonders viel op te perken, toen het aanstalten maakte op ^testwick te landen. J. Symonds, luchtvaart-eon- Öeorge eur op Prestwick. zei in antwoord ■pP ecf\ vraag van de president, mr. Mac- ~°nald, of in de controletoren na het ""geluk een opeenhoping van telefoon gesprekken was binnengekomen, dat telks inderdaad het geval geweest was dat de meeste gesprekken aange vraagd waren door belanghebbende Partijen en door de pers. Be 22-jarige telefonist William Law- *®n Paton vertelde, dat hij na de ramp "Vee en een half uur lang gesprekken Van journalisten te verwerken had ge- 'egen en dat hij daardoor grote moeite sing met de hoogspanningskabel, ant woordde Newton, dat op het moment van de botsing met de kabels zeker brand is uitgebroken. Hij zei geen aanwijzin gen te hebben kunnen vinden voor het optreden van motorstoornis vóór de bot sing. Van de 25 passagiers had maar één de veiligheidsgordel vastgemaakt; de eerste en de tweede piloot zaten echter vastgegespt. Newton zeide te menen, dat het vlieg tuig vóór de botsing met de kabels in goede vliegconditie was. Daarna brak brand uit, hetgeen de oorzaak van het neerstorten was. •*ad gehad de lijnen vrij te krijgen. Getuige Eric Newton, hoofdinspecteur a" de afdeling onderzoek naar onge- .hkken van het ministerie van burger- c chtvaart, verklaarde na een ingesteld jbderzoek ter plaatse tot de conclusie jy zijn gekomen, dat de kabels van de °°gspanningsleiding door de propellers de „Nijmegen" waren doorgesneden. Op een vraag van mr. Leslie, of naar J" mening het vliegtuig in de lucht uit ^tear kan zijn gesprongen na de bot- (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling van de minister-president a.s. Bonderdag met de Constellation „Frane- ®r", uit Batavia te vertrekken. De „Fra nker" wordt, als alles meeloopt Vrijdag Schiphol terug verwacht. Naar ver- uidt, zou Dr. Drees zich niet in goede *°hditie bevinden. Van gezaghebbende zijde is aan Aneta terklaard, dat de taak van dr. Drees jjj Indonesië vrijwel is geëindigd en dat, Verband met een ongesteldheid, die 5?.ch de laatste tijd heeft ontwikkeld, I" spoedig verteek waarschijnlijk is. Duizenden Nederlanders en buiten landse bezoekers hebben in de afge- '°pen jaren het interieur van Jacob ^ah Campen's paleis op de Dam in "e hoofdstad mogen bewonderen en ?e faam, die het verwierf aan eigen '"zicht kunnen toetsen. Weinigen ®chter is de eer te beurt gevallen op "e tocht door de majestueuze zalen een rondleidster te hebben als de 94 Jongelui, die gisteren na de ontvangst van de scheidende Belgische ambas sadeur, het paleis bezochten. Hun 'oonde namelijk H M. de Koningin eigen persoon het paleis, waarbij tel de jongens en meisjes gedurende ruim een half uur voerde langs de kunstschatten en hen attent maakte °P de eigenaardigheden van bouw bekleding. Aanvankelijk zouden "®ze 94 kinderen, wier leeftijd vari- S®rt van 12 tot 16 jaar tijdens het Nroningsspel in het Amsterdamse 'adion de Kroon hebben binnenge togen, doch tot hun grote teleurstel- il"g werd hierin op het laatste ogen blik verandering gebracht. Thans had f1- M. de Koningin de wens uitge sproken de jongens en meisjes per- q?°"lijk te ontmoeten. Zo togen de j kinderen, die allen in de oorlogs jaren vader of móeder hebben ver- vergezeld van de directeur der richting 1940'45, gezamenlijk naar Paleis. En hun verwachtingen jverden met teleurgesteld. Verwachting tot Woensdagavond: Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harte Zuid- Westelijke wind. Half tot zwaar be- wolkt met af en toe enige regen of motregen. Aanhoudend zacht. Zon: 8.38—17.04; Maan: 23.26—11.02. Prinses Margriet wordt morgen zes jaar. Zes jaar al? vragen we een beetje verbaasd. En ja, zes jaar, het is toch werkelijk morgen een feit. Kleine prin sesjes groeien op. In verre streken ge boren, zette de beschermelinge van de koopvaardij na de bevrijding voor het eerst voet op Nederlandse bodem. Toen kenden we haar van de foto's, die we in de huiskamer de ronde deden gaan, onttrokken aan des Duitsers oog. Nu prijkt prinses Margriet in alle kranten. Gelukkig de vrijheid, die ons haar ver jaardag zo vieren laat. Onze beste geluk wensen gaan hierbij. De Partij van de Arbeid heeft Maan dag te Amsterdam een congres gehou den ter behandeling van het Indone sische vraagstuk. Na uitvoerige discussie werd een resolutie van het Partijbestuur aangenomen met 1879 tegen 909 stem men (118 stemmen waren blanco en twee ongeldig), waarin wordt gezegd, dat Nederland zijn militair optreden kan èn moet rechtvaardigen en een goede samenwerking met de organisatie der Verenigde Naties kan bereiken door onverkorte en onverwijlde uitvoe ring van zijn staatkundige beloften aan Indonesië en in de Veiligheidsraad, ook van hetgeen daar gezegd is over de vrij lating der republikeinse leiders. De resolutie dringt aan op hernieuwd persoonlijk contact en overleg met de vooraanstaande republikeinen; onver wijlde instelling van een federale interim-regering, die door geheel Indo nesië, ook door de republikeinen, als een werkelijke nationale regering, wordt aanvaard; zo spoedig mogelijk verkie zingen in geheel Indonesië met geheime stemming met waarborgen tegen dwang, zonder beïnvloeding cn open voor on partijdige waarneming; hulp aan de Indonesische federale interim-rege ring om een eigen machtsapparaat op te bouwen, dat dg zorg voor orde en rust van de Nederlandse troepen zal kun nen overnemen. Men dringt er voorts bij de Nederlandse regering met klem op aan, dat van Nederlandse zijde thans alles gedaan worde om een sfeer van vertrouwen te scheppen en dus krach tig worde opgetreden tegen allen, die te kort schieten in de uitvoering van haar beleid. De resolutie-Vos c.s., die op de toe komst betrekking heeft en in sommige opzichten verder gaat dan de* resolutie van het Partijbestuur, werd aangeno men met 1388 tegen 1324 stemmen en 88 blanco. Hierin formuleert men zijn oordeel, dat een snelle en consequente liquidatie van de koloniale verhoudin gen nog meer geboden is dan vóór het inzetten van de actie. Hiertoe kunnen mede dienen: 1. Herstel van de volledige bewe gingsvrijheid van de republikeinse lei ders en het voeren van hernieuwd over leg met deze; 2. Herstel van de republiek als auto nome eenheid; 3. Overdracht van bevoegdheden aan een in te stellen federale regering; 4. Opbouw van een militair federaal orgaan, zodanig dat de Nederlandse mi litaire macht kan worden teruggetrok ken; 5. Oprichting van de Verenigde Sta ten van Indonesië als souvereine mo gendheid na zo spoedig mogelijk, zo nodig onder internationale controle, te houden verkiezingen; 6. Geregeld, bewust gezocht, overleg met de Commissie voor Goede Dien sten en met de internationale bij de ont wikkeling in Indonesië mede betrokken staten. De resolutie spreekt tenslotte de hoop uit, dat de reis van de minister-presi dent voor de verwezenlijking van deze doeleinden vruchtbaar moge zijn en verwacht van Partijbestuur en Kamer fractie, dat zij de politieke verwerke lijking van deze doeleinden krachtig zullen bevorderen. Einde Januari zal een extra rantsoen voedingsvetten beschikbaar worden ge steld, t.w. 250 gram voor de leeftijdsgroe pen A, B en C en 125 gram voor de groepen D en E. De verbeterde vetgrondstoffenpositie heeft het reeds in 1948 mogelijk gemaakt de basisrantsoenen te verhogen met de beschikbaarstelling van een extra rant soen met Pasen, voorts op 2 September, op 21 October en op 2 December en bo vendien door het verstrekken van spijs olie. Verder is sedert 30 December 1948 de ranteoenwaarde van spijsvet ver hoogd. Het zal van de vetgrondstoffenpositie afhangen, of de extra verstrekkingen dit jaar met regelmatige tussenpozen zullen worden voortgezet. De verstrekking van spijsolie zal, zoals tot nu toe gebruike lijk, op een afzonderlijke bon geschie den. (Van een onzer speciale verslaggevers) De zonnige zuidvrucht-verwachtingen, welke korte tijd geleden door ons wer den gepubliceerd, zijn werkelijkheid ge worden. Zaterdag is de „Prins Willem III", met aan boord 15000 kisten Spaanse sinaasappelen, in de haven van Rotter dam binnengelopen. Heel de Lekhaven geurt naar deze kostelijke vruchten. En nog deze week kan ieder er van ver zekerd zijn, dat hij zijn eerste sinaasap pelen kan kopen. Daarna zal alles gaan zoals reeds door ons is aangekondigd: iedere veertien dagen, vijf maal ach tereen een bon, met prompte levering en als het meevalt daarna nog meer. Deze Spaanse sinaasappelen zijn ver rukkelijk, dat is buiten kijf. Wij hebben ze op uitnodiging van tal van instanties, die bij deze import zijn betrokken, aan boord van bovengenoemd schip had ge proefd, en wij verklaren Tnet de hand op 't hart: „Wie er ook na de oorlog met wa ren geknoeid heeft, Moedertje Natuur niet! Wat zij zoet noemt, is ook zoet". Vandaag tenslotte loopt in Amsterdam de eerste sinaasappelenboot binnen, deze week komen ook de eerste Jaffa's aan. En alle fruitdeskundigen, zo is ons ge bleken, schudden het wijze hoofd over het publiek, dat in de afgelopen weken bereid bleek, zulke krankzinnige prijzer voor mandarijnen te betalen. Idioot zei men en onbegrijpelijk! In de loop van Januari worden ook nog 550 ton citroenen verwacht en ver moedelijk in Februari nog 700 ton. Deze komen tegen vaste prijzen in de vrije handel. Ook een klein quantum dadels in de bekende kistjes van 20 kg. wordt binnen enkele weken verwacht. Ook deze worden vrij verkócht. „En hoe zit het met ananas en cocos- noten?" stelde iemand als vraag. „Laat ons daarover zwijgen", klonk het ant woord. „Wat u op het ogenblik van die artikelen kunt krijgen is.... smokkel waar". De republikeinse „noodregering" in Sumatra heeft een boodschap gericht tot Pandit Nehru, waarin stond, dat de republikeinse regering de voorkeur geeft an een tussenkomst van de Azia tische conferentie boven die van de V eiligheidsraad. Zaterdag 22 Januari herdenken de Koninklijke Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N. V. te IJmuiden, zo als wij reeds hebben gemeld, hun 25- jarig bestaan. Dit feit zal niet on gemerkt voorbijgaan, zij het, dat de viering slechts op bescheiden wijze zal geschieden en grotendeels tot deze jubileumdag zal beperkt blijven. De heer L. A. Pennock, economisch doctorandus, heeft voor het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genoot schap een historisch overzicht van dit enorme bedrijf gegeven, waaraan wij het volgende ontlenen: De Nederlandse ijzer- en staalverwer- kende industrie onderging in de jaren na 1870 een sterke uitbreiding. Neder land profiteerde door zijn buitengewoon gunstige ligging als knooppunt van in ternationale verkeerswegen in ruime mate van de alom toegenomen economi sche bedrijvigheid en vele nieuwe in dustrieën werden gegrondvest. Naarmate de ijzer- en staalverwerken- de industrie in betekenis toenam, groei de ook steeds meer de gedachte, dat de oprichting van een eigen ijzer- en staalproducerende industrie in hoge mate gewenst zou zijn. Deze gedachte werd vooral sterk gepropageerd door de heer H. J. E. Wenckebach. De eerste wereldoorlog met zijn schaarste aan goederen en relatieve ruimte aan geld middelen maakte dat de plannen voor de stichting van een hoogovenbedrijf ten uitvoer konden worden gebracht. Voor de vervaardiging van ruw ijzer zijn twee grondstoffen, t.w. ijzererts en kolen, de belangrijkste. Hoewel de Ne derlandse bodem weinig minerale grond stoffen Voortbracht, konden deze over het algemeen, op de Nederlandse markt relatief voordelig worden verkregen. Ijzererts komt in ons land niet voor, doch daar de productie van ijzer en staal in Europa steeds meer uit van overzee aangevoerde ertsen geschiedde, welke grotendeels via Rotterdam als transito haven naar West-Duitsland werden ge transporteerd, betekende dit, dat deze ertsen aan de Nederlandse kust, door de besparing op overlaad- en doorvoer kosten, voordeliger verwerkt zouden kunnen worden dan in (ie hoogovens in andere landen. Ook de kolen waren aan de Nederlandse kust naar verhou ding goedkoop te verkrijgen, daar deze zowel uit Engeland en Duitsland, als uit de Nederlandse mijnen tegen lage transportkosten concurrerend konden worden betrokken. Verder was de ligging van het hoog ovenbedrijf aan de kust van groot be lang voor de export van het ruwijzer. Ongeveer tweederde van de ruwüzer- productie wordt namelijk geëxporteerd naar alle delen van de wereld. (Neder land is momenteel de grootste ruwijzer- exporteur ter wereld). Daar, zoals uit bovenstaande uiteenzet ting is gebleken, de voorwaarden voor de vestiging van een hoogovenbedrijf in Nederland gunstig waren, werd in 1917 een comité samengesteld onder leiding van de heer Wenckbach, waarin een aantal leidende figuren uit de Neder landse industrie, het verkeerswezen, en de bankwereld zitting hadden genomen. Dit comité had tot taak, de oprichting van een hoogovenbedrijf, staalfabrieken en walserijen voor te bereiden. Een ka pitaal van ƒ30.000.000 werd bijeenge bracht waarin door de Staat der Neder landen voor 7.500.000, door particulie ren voor 17.500.000 en, na de oprichting van de vennootschap, door de gemeente Amsterdam voor 5.000.000 werd deelge nomen. De Staat der Nederlanden heeft er toe medegewerkt, dat een drietal voorwaar den, die voor de oprichting noodzakelijk werden geacht, werden vervuld. De on derneming kreeg de toezegging, dat zij een direct in verbinding met de open zee staande fabriekshaven zou krijgen, ver- der dat het Hoogovenbedrijf in de ar beidswet zou worden opgenomen als een bedrijf, waarin het werk in continu dienst zou worden toegestaan. Zij ver kreeg voorts de voor het bedrijf onmis bare kolenbasis, dank zij een overeen komst welke met de Staatsmijnen in Limburg werd aangegaan. Het totale kapitaal van 30.000.000 (hét grootste bedrag, dat ooit te voren voor de oprichting van een industriële onder neming was bijeengebracht) werd vol doende geacht voor een volledig geïnte greerd hoogovenbedrijf. De sterke prijs stijging, welke na de eerste wereldoorlog plaats vond, bracht echter een wijziging in de oorspronkelijke plannen. Men moest voorlopig volstaan met de bouw van de hoogovens en kooksovens. De plannen voor de bouw van een staalfa briek en walserijen werden tot later da tum uitgesteld. Bij de bouw van de hoog ovens had men de keuze tussen de in Amerika en de in Duitsland toegepaste systemen. Na ampele -overwegingen werd het Amerikaanse type gekozen. Een keuze die later door andere conti nentale ondernemingen werd overgeno men. In 1924 werd de eerste hoogoven in, bedrijf genomen, spoedig gevolgd door een tweede; in 1929 kwam een derde hoogaven gereed. Sinds 1929 waren steeds twee hoogovens onafgebroken in bedrijf, met de derde in reserve. In 1948 is men begonnen met de ruw-ijzer productie in drie hoogovens tegelijk. De ruwijzer-productie werd zowel aan de Nederlandse gieterijen als aan het buitenland geleverd. In 1919 werd deelgenomen in de N.V. Nederlandse Staalfabrieken v.h. J. M. de Muinck Keizer (Demka) te Zuilen, welk bedrijf zich toelegde op de fabri cage van staal en walserijproducten. Geleidelijk werd nu gestreefd naar een afronding van het bedrijf. Aller eerst ging men er toe over de verwer king van de bijproducten van het hoogovenbedrijf te bevorderen. Uit het kooksovengas werden teer, ammoniak, sulfaat, benzol en toluol vervaardigd. Het resterende gas werd geleverd aan de omliggende gemeenten. Tezamen met de Bataafse Petroleum Maatsch. werd opgericht de Maatsch. tot Exploi tatie van Kooksovengassen (Mekog) N V., welke uit de kooksovengassen de benodigde waterstof voor de vervaar diging van stikstof houdende kunst meststoffen (aanvankelijk ammonium sulfaat, later kalksalpeter) won. De Mekog heeft een aanzienlijke uitbrei ding van haar capaciteit in voorbe reiding, welke in 1949/1950 voltooid zal zijn. De uitbreiding is niet alleen een capaciteits-uitbreiding, want in de toe komst zal de Mekog ook kalkammon- salpeter gaan vervaardigen. Een tweede belangrijk bijproduct, het hoogovengas wordt geleverd aan de Provinciale Electriciteits-Centrale, die het overschotgas in haar ketels ver brandt en aan de Hoogovens de beno digde energie levert. Een derde gewichtige stap in de ver werking van de bijproducten was de oprichting, tezamen met de ENCI Jfcaasteicht, ven de Cementfabriek U- I niuiden (CEiVDO In.V., welke het slak- /kenzand van de Hoogovens, vermengd o.m. met klinker, als grondstof ge bruikt voor de vervaardiging van hoogoveneement. Toen men meende, dat de verwer king van bijproducten tot stand was gebracht, ging men zoeken naar een nieuw afzetgebied van het ruwijzer. Zoals reeds vermeld is, werd circa twee derde van de ruwijzer-productie geëxporteerd. In de jaren 1930 en vol gende brokkelde de wereldruwijzer- markt steeds meer af en men voorzag moeilijkheden, indien men er niet in zou slagen de binnenlandse afzet te vergroten. Vandaar, dat de gedachten uitgingen naar de oprichting van een buizengieterij voor de vervaardiging van gegoten ijzeren buizen. Daar de octrooien voor de vervaardiging van buizen in buitenlandse handen waren, werd gezocht naar een nieuwe fabri- cage-methode. Deze onderzoekingen werden met succes bekroond en in 1936 werd de nieuwe buizengieterij in be drijf genomen. De volgende stappen, welke werden gedaan, gingen in de richting van de uitvoering van de oorspronkelijke plannen. Men ging n.L over tot de ver vaardiging van staal- en walserijpro ducten. Overwogen werd, daar de voor naamste grondstof, staalschroot, in ruime mate in Nederland aanwezig was, het Siemens-Martin-procédé bij de staalfabricage toe te passen. De andere grondstof, staalijzer, kon door de Hoogovens tegen gunstige kostprijs worden vervaardigd. In 1938/1939 werd de eerste S.M.-oven gebouwd. Geleide lijk werd de staalfabriek uitgebreid en thans omvat zij vijf S.M.-ovens. Aan vankelijk werd het staal geleverd aan Demka, maar na de oprichting van Van Leer's Walsbedrijven N.V. in de nabijheid van Hoogovens werd ook veel staal aan diens walserij voor dunne plaat en profielen geleverd. In 1941 ging de eigendom van deze walserij over in handen van Hoogovens. In 1939 werd begonnen met de bouw van een walserij voor zware plaat (o.m. scheepsplaat), welke eerst tijdens de oorlog werd voltooid. Enkele weken nadat zjj gereed kwam, werd de walse- Ech kijkje in Walserij-West. rij door de Duitsers in beslag genomen, afgebroken en naar Duitsland vervoerd. Later bleek, dat de Duitsers wel aan de herbouw waren begonnen, doch deze niet hadden kunnen voltooien. Na de bevrijding van ons land werd direct begonnen, onder medewerking van het Commissariaat-Generaal voor de Nederlandse Economische Belangen, met de terugvoering van het geroofde. In een verbluffend korte tijd werd de herbouw voltooid en in Mei 1947 kon, na een korte aanlooptijd, de wal serij in bedrijf worden genomen. Begin 1948 werd Hoogovens door Lloyd's Register of Shipping officieel geplaatst op de lijst van staalfabrieken en wal serijen, die scheepsbouwmateriaal vol gens de voorschriften van dit classi ficatiebureau mogen vervaardigen. Dit houdt in, dat van toen af scheepsplaten door Hoogovens konden worden ver vaardigd. Verdere uitbreidingsplannen op het gebied van walserijproducten staan op het programma. Aan het einde van deze historische en economische beschouwing, willen wij er nog de nadruk op leggen, dat ondanks de sterk gestegen prijzen en vrachten de Hoogovens niet vol vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Van de produc ten, die Hoogovens vervaardigt, worden thans ruwijzer en buizen geëxporteerd tot een totale waarde van 60.000.000 per jaar; zij helpt zodoende de devie- zenpositie van ons land verbeteren. Van de andere producten kan gezegd worden, dat zij een belangrijke bijdrage leveren bij de wederopbouw van Ne derland en deviezenbesparende weiken. Wie droomt van de toekomst en mij mert over het verleden, vergeet vaak te handelen in het heden. ■J Naar aanleiding van het vooralsnog niet geheel betrouwbare bericht, als zou het te voren vaststaan, dat tegen Kardinaal Mindszenty de doodstraf wordt geëist, dunkt het ons nuttig een iets dieper peilende beschou wing te wijden aan deze kwestie, welke thans in het middelpunt der belangstel ling staat. Het verschijnsel van de vervolgingen begeleidt de Kerk Gods op haar lange tocht door de eeuwen. En niemand die iets weet van de geest van het Chris tendom en van de letter van het Evan gelie staat er verwonderd over. De Christen is de waarschuwende woorden van de Meester niet vergeten: Hebben ze Mij vervolgd, ze zullen ook u vervol gen. Overvloedig zijn deze woorden in vervulling gegaan vanaf de tijd van het oeroude Colosseum tot en met de tijd van het hypermoderne concentratie kamp. Evenmin is de twintigste-eeuwse Chris ten verbaasd over het feit, dat de me thodes van vandaag anders zijn dan die van Nero's dagen en hij laat zich niet in de war brengen door vieze handigheid jes en laffe camouflages. Nog zelden is het gebeurd dat een tyran openlijk voor zijn bedoeling uitkwam: de Kerk Gods te vervolgen. En doorgaans werden de voorgewende motieven gezocht in het vlak van de staatsgevaarlijkheid. Marte laren maken lag zelden uitgesproken in de bedoeling, maar het was aan de twintigste eeuw voorbehouden dit na drukkelijk uit te spreken. Als wij het wél hebben was het de communist Jaro- slawsky, die voor het eerst het parool uitgaf: wij moeten geen martelaren maken. En, trouwe leerling van de rode horde, voegde Goebbels er aan toe: geen martelaren, maar misdadigers. Wonder volle wisselwerking tussen de misdadige aberraties van links en rechts! Het pa rool moge in zijn Hitleriaanse vorm niet zijn overgenomen de roden zijn im mers de zuiveraars bij uitstek van de nazi-smetten! de methode zelf is dankbaar aanvaard: Hitler had heel wat van de communistische theoretici ge leerd, maar op hun beurt hebben de communisten de gelegenheid van de nauwe betrekkingen met het Derde Rijk en zijn goddeloze benden niet on gebruikt voorbij laten gaan. Reeds te voren hadden zij het in perversiteit aar dig ver gebracht, maar de menselijke natuur schijnt zowel naar de hoogste toppen als ook naar de diepste afgron den steeds verder te kunnen vorderen. In ieder geval hebben de satellieten van het Kremlin reeds menig record be haald op de nazi's. Het laatste record is de arrestatie van Kardinaal Mindszenty. De man, die des tijds door de Russische legers werd be vrijd. Hij zat gevangen omdat hij mede de leiding had genomen van het natio nale verzet van de Hongaren tegen de Duitse overweldigers. Thans zit hij weer gevangen. Maar nuomdat hij dat zelfde vaderland heeft verraden, omdat nu ja de lezer weet er verder alles van. Het heeft geen nut op de beschuldi gingen in te gaan. Het Vaticaan nam de moeite niet eens er op te reageren. Het reageerde alleen door een prompte ex communicatie van allen, die tot de ar restatie hebben meegewerkt. De mees ten van hen zullen van huis uit wel Katholiek zijn. Van apostaten trouwens moet men het hebben: zij haten gewoon lijk met de meest duivelse felheid, ge lijk de satan God haat Al deze dingen zijn hard en meedo genloos. Maar een Christen kan ze nau welijks tragisch noemen. Tragisch lijkt ons het volgende: De leugen, het bedrog, de huichelarij, de bewuste, bedoelde, uitgezochte, geraffineerde misleiding viert openlijk triomfen. In het publieke leven, in de verhouding tussen de staten, in de bestrijding van de waarheid. En iedereen wéét dit. ledereen is ervan overtuigd of dient er van overtuigd te zijn, dat over heel de wereld een sys teem aan het wroeten is, dat de leugen en het bedrog en zo nodig de moord en de omverwerping van alle morele waarden erkent als goed, wanneer het slechts de komst van de klassenloze lees communistische maatschappij verhaast. Dit is geen laster en geen onbewezen affirmatie: iedereen kan het lezen in de eerste de beste „catechis mus" van het communisme. Dit alles is geen bijkomstigheid, geen kinderziekte, geen toevallig exces van onverantwoor delijke elementen: neen, dit alles be hoort tot het wezen zelf. Zonder dit al les is het communisme geen communis me meer. En terwijl heel de wereld dit verba zend goed kan weten en iedereen die een leidende functie in het maatschap pelijk bestel bekleedt het ook behoort te weten, gaat alles zijn gewone gang alsof er niets gebeurt. En doet de we reldpers opnieuw mee aan wat Pius XI reeds in de dertiger jaren brandmerkte als een boosaardige samenzwering van het zwijgen. Een of ander gaat zelfs nog een stap verder: De Groene b.v. meent de Katholieken te mogen advi seren de uitslag van het proces af te wachten. Zij meent tevens zich verder van bet geval te mogen afmaken met een citaat uit een Amerikaans blad, waarin in gewoon Nederlands de Kardinaal wordt geschilderd cis een stijfkop met wie geen land te bezeilen is. Maar de Groene is dan ook een „on afhankelijk weekblad". Wij zouden zeer benieuwd zijn, waarop deze onafhanke lijkheid zou uitlopen, wanneer Neder land eens onverhoopt in de positie van Hongarije raakte. Of eigenlijk zijn we daarnaar helemaal niet benieuwd. Wij weten het tóch wel. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. En het groene bloed is nu eenmaal rood. Wat er ook van zij: we zijn weer eens te meer ge waarschuwd. En daar zijn we per slot van rekening dankbaar voor. De Jfederl. Opruimingsdienst heeft in de afgelopen week in de bossen nabij Venraay en Overloon het stoffelijk overschot gevonden van een Duitse sol daat die daar op het einde van de oor log gesneuveld is. Aan de Noorse diplomatieke vertegen woordigers te Washington, Londen en Berlijn is opgedragen te protesteren te gen de hervatting van de Duitse wal- visvaogst in het Noordpoolgetsed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1