I POLITIEBUREAU OFFICIEEL IN GEBRUIK GENOMEN Levenslang geëist tegen verrader van A. M. de Jong -te I NA ELF JAAR WEER BOLBLOEMEN- FEEST IN KRELAGEHUIS Mr. S. v. d. Wall ter aarde besteld Gemeente wordt efficiënt beheerd Vijf zaakjes voor de politierechter Hoe spelen de R.K. clubs Het feest van de K.A.B. Getuige valt de verdediger van ex-W.A.-man aan iïfe fer. „Flora" zal velen naar Haarlem trekken AGENDA Dodelijk ongeval op Soendaplein Uitstekend burger en eminent wethouder en W. achten onderzoek niet nodig Gemeente wil museum Van Looy kopen Gasprijs 2 cent duurder Nieuwe klok van St. Jan Meneer wilde geen tramgeld betalen Bloemendaal ongerust over saneringsplan „Het begon zo" '4 T vliegtuigongeluk Jv, Se, DINSDAG 18 JANUARI 1949 PAGINA 3 STAD EN OMGEVING I I L Voetganger door vrachtauto overreden Brandstoffenbon wordt ongeldig Kamermuziekavond MIEP ZAL „DE HERBERGIERSTER" Voor de katholieke metaal bewerkers Twee jubilerende zangers Wielrydster van tasje beroofd Nieuwe tentoonstellings ruimte Hongaarse kinderen vertrokken Compensatie in minder personele belasting Plechtige inwijding Twee branden aan Scheepmakersdijk St. Christoffel Verkenners op de planken ZANDVOORT Hond met steen gegooid Mishandeling Rioleringswerken Zuid- Boulevard Verjaardag Prinses Margriet Hij wilde gehuurde fiets in pand geven BLOEMENDAAL HEEMSTEDE LAATSTE NIEUWS IN DENEMARKEN ?JWen >ro1 iL^g. Se, Verdedigde in het nauw De jongste verlieslijst Beurs van Amsterdam <~ion Jllc S.ö f {rei, Nu O 1 1 De trits van bolbloemententoonstél lingen in het vroege voorjaar, die in 1931 en 1938 in het Krelagehuis te Haarlem werden gehouden, zal dan na de oorlog voor het eerst worden voort gezet. Elf jaar liggen er tussen de laat ste expositie, die bedoeld was om het publiek te laten zien, wat het in de winter op het gebied van de bolbloemen verwachten kan. De grote en interes sante tentoonstelling, die op 25 Februari geopend zal worden, zal dus zeer be langrijk zijn, want de ontwikkeling van de vroege kweek heeft zich gestadig voortgezet en de vooruitgang heeft ge lukkig door de oorlog geenszins geleden. De kwekers zijn rustig doorgegaan met het verbeteren en aanvullen van de sortimenten en misschien hebben ze juist in de bezettingstijd meer kunnen expe rimenteren dan voordien het geval was. De grote betekenis van de verschil lende vindingen schuilt in het. ver vroegd op de markt komen van de bloemen. Nu kan men opmerken, dat zo'n tentoonstelling nog meer de aan dacht zou trekken, wanneer zij om streeks Kerstmis werd gehouden, maar. zo verklaarde de heer fl J. Voors, se cretaris van de „Flora"-commissie, om streeks de derde week van Februari kunnen we alles laten zien, perfecte gewassen met sterke bloemen. Vakten toonstellingen, waarbij het grote publiek slechts zijdelings betrokken wordt, vin den al eerder plaats. De jaarlijkse drie exposities in Lisse zijn de moeite waard en uit onze omgeving trekken terecht velen naar dit dorp in de Bollenstreek, om te genieten van de voorjaarsbloe men. In het Krelagehuis zullen straks de bewoners van de grote steden op een gemakkelijke manier getrokken worden. Zij zullen daar in alle zalen en lokalen een oppervlakte van 2400 m2, waarvan 1500 m2 in tuinen, in bloei zien. Niet alleen de bekende bloembollen zullen er in tienduizenden bewonderd kunnen worden, maar ook inzendingen van aanverwante artikelen als amaryl lis, fresia's, lelies en cyclames. Dit maal zal de hyacint, de nationale bol- bloem bij uitnemendheid, het sterkst vertegenwoordigd zijn. En wie de moeite zal nemen het studiemateriaal voor het kweken van de nieuwste variëteiten onder de loupe te nemen, zal ontdek ken, dat daar in de afgelopen tien jaar een geweldige vooruitgang te bespeu ren is. De bezoeker zal kunnen zien, wat hij in de winter thuis in een vaas kan plaatsen en waarmede hij in het voor jaar zijn tuin een juweel kan maken. „Flora" is geen verkooptentoonstelling. Er exposeren alleen groothandelsfirma's, waaruit al aanstond-s blijkt, dat ze geen winst beoogt en zelfs geld zal kosten. Reeds thans kan worden medegedeeld, dat 24 vertegenwoordigers van Europese verenigingen op tuinbouwgebied bericht hebben als jurylid te willen optreden. Hgt wachten is nu nog op Amerika en Canada. Ook de belangstelling van openbare lichamen, corporaties en par ticulieren voor het bekroningsfonds is zeer bevredigend. Deze tentoonstelling heeft dus voor namelijk ten doel het publiek meer en meer belangstellend te maken voor de ontwikkeling van de bloembollen. In dit verband merkte de heer Voors op, dat de Nederlander weliswaar denkt dat hij veel met de bollen op heeft, maar nog veel en veel meer van dit nationale bezit gebruik kan maken. Daaruit is dan ook de gedachte voort gevloeid, om 3500 leerlingen van de Ulo-scholen uit Haarlem, Heemstede en Bloemendaal groepsgewijze op niet drukke uren onder deskundige leiding gratis naar de „Flora" te brengen. Ook bepaalde kringen van werkers in het vak zullen een speciale bezoekdag krijgen. Al met al kan nu reeds gezegd wor den, dat Haarlem als bloemenstad weer tien dagen lang, waarin twee Zondagen begrepen zijn, een levend centrum zal zijn. De bollenvelden zijn mooi, maar daar waar het fijnste van het fijnste en hei nieuwste van het nieuwste in aan lokkelijk arrangement is samengebracht, zal het oog dubbel en wel meer ge nieten. BIOSCOPEN: Rembrandt: Poorten van de nacht (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Sensatie om Tosca (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: IJscapade (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Al Jolson story (14 j.). 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Voor beulen geen genade (18 j.)1, 2, 4.15, 6.45 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Olie in Oklahoma (a. 1.). 2.30, 7 en 9.15 u. DINSDAG 18 JANUARI: Concertgebouw: Italiaans Opera-concert m.m.v. solisten van de Italiaanse Opera, Residentie-orkest en Haags Toonkunstkoor, 8 uur. WOENSDAG 19 JANUARI: Stadsschouwburg: Robert Masters' Piano kwartet, 8 uur. Frans Halsmuseum: Voor Volksuniversi teit Theo van Reyn over „De Hollandse Beeldhouwkunst van Heden", 8 uur. Vanmorgen omstreeks tien uur ge beurde er op het Soendaplein een verkeersongeval, dat de 72-jarige C. J. Melchers, wonende op de Orionweg, het leven heeft gekost. De heer Mel chers wilde vanaf het trottoir bij de Pijnboomstraat de weg oversteken. Bij de dichtstbijzijnde bushalte stond ech ter een autobus, die de heer Melchers aan die kant enigszins het gezicht be nam. Terwijl hij de weg overstak, lette hij teveel op een personenauto, die uit de Pijnboomstraat de Rijks straatweg op wilde rijden, en merkte niet, dat van de andere kant een vrachtauto met aanhangwagen naderde. De chauffeur van deze auto gaf nog signalen en gooide zijn stuur naar links, doch een aanrijding bleek niet meer te vermijden. De heer Melchers werd te gen het wegdek geslingerd. Dokter Van Ekelen verleende de eerste hulp, waar na het slachtoffer per ziekenauto naar de Deo werd vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek hij al te zijn ovei-leden. De bon 01 van de brandstoffen- kaarten TA 806 en TB 806 zal na Za terdag 22 Januari 1949 niet meer gel dig zijp. Deze bon moet dus vóór die datum bij de handelaar zijn ingeleverd. In de Noorderkerk aan de Velser- straat had hedenmorgen een plechtig heid plaats ter herdenking van mr. Sake C. van der Wall, in leven wet houder der gemeente Haarlem. Om- itreeks 12 uur geschiedde de begrafe nis op de Algemene Begraafplaats op de Kleverlaan. Honderden hadden zich naar de dodenakker begeven om deze zo jong gestorven en zo gewaardeerde figuur in het Haarlemse gemeenschapsleven een laatste groet te brengen. Zowel in de kerk ais op de begraafplaats waren o.a. aanwezig de burgemeester en mevr. Crémers, de drie wethouders, de ge- meente-seertaris, vele raadsleden, direc teuren en hoofden van gemeentelijke bedrijven, instanties van de P.v.d.A. en vertegenwoordigers van vele vereni gingen. Alleij de burgemeester voerde naar wens van de familie het woord aan de groeve. „Wij bewijzen hier de laatste eer aan een uitstekend burger en eminent wet houder", aldus spreker. „Morgen zal ik op een andere plaats gelegenheid heb ben om daarover meer te zeggen. Sake v. d. Wall, nog een jonge man, heeft een snelle, schitterende carrière ge maakt en hij was een voortreffelijk jurist. Hoe belangrijk dat in het oog van de wereld moge zijn, de nobele eigenschappen van zijn karakter zijn van meer waarde dan zijn scherpe geest. Elkeen, die hem nader leerde kennen, verrtouwde hem spoedig als een vriend. Hij was bezield door een brandende naastenliefde en een heerlijke vrijheid van geest. Hij spaarde zichzelf niet, gaf zijn belangstelling speciaal aan sociaal misdeelden en lichamelijk of geestelijk gebrekkigen en was schijnbaar onver moeid. Wij wisten, dat het broze li chaam de vaart van de geest niet zou kunnen bijhouden. Zijn leven was ver vuld van blijheid door zijn levend en sterk geloof in God. Daardoor stelde hij zijn vele rijke gaven in dienst van anderen." Teslotte richtte de burgmeester zich tot de nabestaanden en zeid: „Leunt op Gods steun in een blijheid, die uw dier bare ten voorbeeld stelde." De plechtig heid werd besloten met het bidden van het Onze Vader. Vele kransen en bloe men werdn om het geopende graf ge groepeerd. Ongecorrigeerd.) Woensdag 19 Januari, des avonds om acht uur, zal het Robert Masters Piano- Kwartet onder auspiciën van de Maat schappij tot Bevordering der Toon kunst, afdeling Haarlem, een kamermu ziekavond geven in de Stadsschouw burg te Haarlem. Het kwartet bestaan de uit: Robert Masters, viool, Nannie Jamieson, alt, Muriël Taylor, cello en Robert Kinloch, piano, zal pianokwar tetten ten gehore brengen van: Brahms, Fauré en Mozart. Maandag 24 Januari zal de heer J. van Eijk, uit Vlijmen, voor de leden van de Natuurhist. Vereniging, afde ling Haarlem en Omstreken, een lezing houden over „Brabants Kempenland" en wel des avonds om 8 uur in restau rant Brinkmann. maar weer eens wor telen klaar maken. In de winter smaakt zoiets altijd goed. Mevr. Lotgering-Hillebrand gaf een recept voor: WORTELEN MET WITTE BONEN 200 gr. witte bonen, kg. grote wortelen, zout, 1 uitje, 40 gr. boter, pgterselie. Was, week en kook de bonen tot ze gaar zijn. Snijd van de schoon gemaakte wortelen lucifersvormige reepjes. Snipper de ui héél fijn. Smoor de ui in de boter, voeg dg wortelen toe en wat zout. Smoor ze (pl.m. 10 min.) bijna gaar. Voeg de uitgelekte witte bonen toe en laat alles samen goed heet en gaar worden. Doe, als het gerecht te droog mocht worden, er wat bonen- kooknat bil en roer er voorzichtig véél fijn gesneden peterselie bij. Voor wie zelf de voorraad jam aan wil vullen bestaat er een goed recept van winterwortelen, citroensap (in een flesje te krijgen) en suiker. Pwbl. Centr. Bur. y. d. Tuinb.veilingen (Adv.) In de raadsvergadering van 8 April 1948 gaven vier fracties door middel van een motie te kennen, dat een onderzoek behoorde te worden ingesteld naar de mogelijkheid om meer efficiency te brengen in beheer, bedrijfsvoering en ad ministratie van de gemeentelijke dien sten en instellingen. Een erkend bureau op dit gebied zou daartoe opdracht moe ten worden gegeven. Bijna een jaar later komen B. en W. met een uitgebreid prae-advies, waarin zij de raad ten volle gerust stellen.' Zowel de hoofden van takken van dienst als de afdelingen verificatie en financiën schenken regel matig aandacht aan de efficiency van bedrijven en diensten of onderdelen daarvan. De ervaring heeft B. en W. derhalve geleerd, dat de gemeente over voldoende deskundige krachteh beschikt en dat het economisch niet verantwoord is de bedoelde efficiency-onderzoekin- gen aan anderen op te dragen. De be haalde resultaten wegen veelal niet op tegen de te maken kosten. Overigens zou het college niet weten, welk „erkend bureau" de in de motie bedoelde taak zou kunnen verrichten. Enkele voorbeelden van efficiency zijn: het instellen van een leningsfonds, het incorporeren van de verkiezingslijst in het bevolkingsregister, het aanschaffen van een boekhoudmachine ter vereen voudiging van de loonadministratie van de openbare nutsbedrijven, een stoom- omvormerinstallatië bij die bedrijven, een zeer economische archiefverzorging, een onderzoek naar de incassodienst, De katholieke metaalbewerkers had den zich geen betere apotheose van de viering van hun diamanten jubileum kunnen wensen dan het kostelijke spel van Carlo Goldoni „De Herbergier ster". dat de toneelgroep „Comedia" gisteravond in de Stadsschouwburg voor het voetlicht bracht. Uitvoerig hebben wij dit vrolijke en rake spel nog onlangs besproken en het toen een feestelijke première genoemd. Aan het feestelijke heeft „De Herbergierster" nog niet ingeboet en zo kon ook gister avond weer een volle zaal genieten van het sprankelende* spel van Mimi Boesnach 'als ae knappe en levens lustige., herbergierster Mirandolina, die haar mannelijke gasten om haar vin ger wist te winden. Evenzo van de royale graaf en de ijdele maar berooi de markies, beiden zwaar verliefd op hun gastvrouw en daarbij aansluitend de vrouwen-hatende ridder, die ten slotte toch ook voor de charme van de herbergierster moest capituleren. Fons Rademakers als de kellner completeer de het stel. met dit verschil echter, dat hij als triomphator het strijdperk kon verlaten. Ellen de Thouars en Ellen Vogel zorgden als de toneelspeelsters voor een amusante afleiding, terwijl de regisseur Cor Hermus in zijn bescheiden rolletje van bediende met weinig woorden veel humor bracht. Al met al een kostelijke avond, wel ke de aanwezigen zeer waardeerden. De reactie tijdens het spel en het har telijk applaus na afloop bewezen dit trouwens wel. Zondag vierden de heren Bonarius en Anton van Riet hun zilveren jubi leum als lid van het zangkoor „Ipsi Canamus Gloriam" van de St. Liduina- kerk. Te hunner intentie werd de Hoog mis opgedragen, "waaronder het koor uitvoerde de Missa Alphonsi van Hubert Cuypers. Na de H. Mis werd gezongen de Cantate Jubilate van Aiblinger. In het parochiehuis werden de beide jubilarissen officieel gehuldigd. Pastoor L. Schalke sprak hen toe en bood hen als geschenk aan een wand bord met een afbeelding van de Paro chiekerk. Ook de directeur en dirigent van het koor de heer P. Q. Wolff, hield een toe spraak en overhandigde de echtgenote's van de feestelingen een bouquet bloe men. Een kleine deputatie van het jon genskoor sprak eveneens haar geluk wensen uit, en bood een cadeau aan. Een achter haar ankomende wielrij der beroofde gisteravond om 11 uur een op het rijwielpad op de Kleine Houtweg fietsende 20-jarige vrouwelijke kantoor bediende van haar tasje. combinatie van gas- en electriciteitsbe- drijf enz. De overheid heeft regelmatig contact met verenigingen van bedrijfsdirecteu ren en alle jaarverslagen zijn publiek, zodat iedere belangstellende critiek kan uitbrengen. Gedifferentieerde vergelij kingen met andere gemeenten kunnen tot onjuiste conclusies leiden, met alle gevaren daaraan verbonden. B. en W. schrijven aan de raad: Nadat uw raad in zijn vergadering van 14 April 1948 had besloten de nalatenschap te verwerpen van mevrouw Titia van LooyVan Gelder, heeft zich alhier een comité gevolmd met het doel zo mogelijk het Huis Van Looy voor Haarlem te be houden. Dit comité heeft ons medege deeld, dat de erfgenamen bereid zijn mede te werken aan het behoud van het museum. Reeds hebben zij een aan tal van de belangrijkste stukken, repre sentatief voor het werk van Van Looy, aan dit comité afgestaan. Verder is het comité bezig met een groots opgezette inzameling van gelden om daarmede op de veiling te trachten een aantal stukken in handen te krijgen. De erven hebben zich voorts bereid verklaard het mu seumgebouw voor f 10.000 te verkopen. Het gemeentebestuur stelt voor om voor dit bedrag het erfpachtsrecht te rug te kopen en een gedeelte tuingrond aan de Kleine Houtweg te kopen. Er zal een muur gemaakt moeten worden en een nieuwe toegang, waarvan de kosten op f 1600 zijn geraamd. Het museumgebouw is bruikbaar voor een permanente expositie van werken van wijlen Jac. van Looy en kan dienen voor tijdelijke tentoonstellingen. Daar door zal meer ruimte beschikbaar ko men in het Frans Halsmuseum. Gistermiddag vertrokken van het station 97 Hongaarse kinderen, die gedurende zes maanden bij pleegouders een gastvrij ont haal vonden, naar Hongarije. Door samen werking van de verschillende kerken wer den de kinderen destijds in Haarlem on dergebracht. Binnen enkele weken zullen ook de Oos tenrijkse kinderen, die nog in Haarlem ver blijven, naar huis terug keren. In verband met de verhoging van de kolenprijs moet ook de gemeentelijke gasfabriek meer betalen en wel ƒ7.80 per duizend kg. of totaal per jaar meer ƒ578.918. Daarknj komt dan nog voor de andere vier bedrijven gezamenlijk een bedrag van ruim ƒ283.240. De gasprijzen mogen met 2 cent per m3 verhoogd wor den en hoewel B. en W. zich niet ont veinzen, dat deze verhoging onder ae huidige omstandigheden voor verschei dene verbruikers bezwaarlijk kan zijn, achten zij deze verhoging met het oog op de gemeentefinanciën onvermijdelijk. Bij de samenstelling v^h de begroting 1949 is met een en ander nog geen reke ning gehouden. Het ligt in het voornemen, bij het aanvaarden van deze verhoogde prijs een voorstel te doen zo schrijven B. en W. oA de opcenten op de perso nele belasting te heffen volgens een progressieve schaal (100250), waarin de minder draagkrachtigen een compen satie zullen vinden voor de verhoogde prijs voor het gas. Geassisteerd door pastoor G. A. Jon- gejan en kapelaan J. J. A. van der Zalm heeft deken J. J. A. Kuilman Zondag avond onder het lof in de parochiekerk van de H. Joannes de Doper aan de Amsterdamstraat de nieuwe kerkklok plechtig gewijd. De klok, die in de loop van deze week in de toren zal worden gehesen en spoe dig haar bronzen stem over het Oosten van Haarlem zal laten klinken, draagt de naam Joannes. De betekenis van de Latijnse tekst, die in de klok staat ge- grifd, is: „Ik verricht mijn taak als de grote voorloper. De leden van het Ge nootschap Stille Omgang hebben mij ten geschenke gegeven". Deze laatste zin over de schenking door de Stille Om gang heeft betrekking op de vroegere door de Duitsers geroofde klok. Uit pië teit heeft de pastoor deze vermelding ook op de nieuwe klok laten zetten, hoewel het geld voor deze door de pa rochianen werd bijeengebracht. In de laatste week hebben milde gevers ge zorgd dat het gehele bedrag bij elkaar kwam, zodat de klok zonder schuld tus sen de galmgaten gehangen kan worden. Nu gaan de parochianen weer druk spa ren voor een geluidsinstallatie voor de kerk. Maandagavond half zeven werd de brandweer gealarmeerd voor een brand, die was uitgebroken in een kleurpastel- fabriek aan de Scheepmakersdijk. De brand werd ontdekt, nadat de concierge, die boven de fabriek woont, een sterke rookontwikkeling had waargenomen. Men vermoedt, dat hij is ontstaan door kortsluiting in een electrische leiding. Enkele dichtbijstaande dozen en kisten met kleurkrijt wedden vervolgens een prooi van het vuur. Met twee stralen werd de brand geblust. De schade heeft men nog niet kunnen vaststellen. Terwijl de brandweer bezig was deze brand te bestrijden, kwam men tot de ontdekking, dat ook in een nabijzijnde scheepswerf brand was uitgebroken, n.l. in het achteronder van een aldaar lig gende 100-tons vrachtboot, die afgekeurd was. Als oorzaak vermoedt men hier een vonk die afkomstig, moet zijn van een lasapparaat, waarmede een arbeider op de werf bezig is geweest. Het gehele achteronder van het schip brandde uit. 9 De R. K. Vereniging van handelsver tegenwoordigers St. Christoffel heeft dezer dagen haar jaarvergadering ge houden, welke goed bezocht was. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester gaven blijk van een ge zonde en actieve afdeling. De voorzitter werd herkozen en de heer Sevink als nieuw gekozen bestuurslid geïnstalleerd. Hierna werd een overzicht gegeven van vestigingen in diverse branches, welke in het 3e kwartaal 1948 vergun ning hebben verkregen, alsmede de werkzaamheid in de komende maanden. 9 De R.K. Verkennersgroep „St. Michiel" zal 5, 6, 7 en 8 Februari; des avonds 8 uur in de Leonardus zaal aan de Leidse zijstraat een uitvoering* geven van „De klucht van de gehangene met de koor den" van Henri Ghéon. De regie is in handen van de heer J. Kraaij. Genoemde verkennersgroep heeft reeds verschilende malen in een toneelstuk op de planken gestaan. Deze uitvoeringen voor ouders der leden en genodigden zijn een belangrijk onderdeel van de cultu rele vorming der jongens. Op de Ged. Oude Gracht ontstond een aanrijding tussen een vrachtauto en een personenauto. Beide wagens werden beschadigd. Dezer dagen slaagde onze stadgenoot P. Harren voor het examen modern boekhouden bedrijfsenonomie. Op de rol van de Haarlemse politierech ter stonden Maandag o.a. ter berechting diefstallen, mishandeling, belediging, bou wen zonder vergunning en dierenmishande ling. De Haarlemse losarbeider J. M. T. had in Juli van het vorige Jaar lood gestolen van de gemeente Haarlem, n.l. van „Dreef- zicht". Een hoeveelheid van het gestolen goed deed hij daarna van de hand voor f 130.Het bleek, dat verdachte reeds vaker met de rechter in aanraking is ge komen, en ook het rapport, dat over hem is samengesteld, luidde niet al te gunstig. De officier van justitie noemde de toe stand van T. in alle opzichten hopeloos en eiste een maand gevangenisstraf onvoor waardelijk. De veroordeling was conform. De aannemer J. G. Z. uit Halfweg stond terecht, omdat hij verbouwingen had ver richt zonder daarvoor toestemming te heb ben van de commissarissen van de weder opbouw. Het betreft hier de bouw van een toilet. De officier zei, dat het weliswaar geen zaak van grote omvang is, waarvoor verdachte terechtstond, maar dat het volgens zijn mening wel de opvatting van Z. kenmerkt, n.l. het rustig aan zijn laars lappen van de verordening om eerst vergunning te vragen voor het bouwen. De eis was 6 weken onvoorwaardelijk. De politierechter wilde J.. een laatste kans geven en veroordeelde hem tot een geldboete van f 150.of 90 dagen en 1 maand voorwaardelijk. Het gooien van een straatklinker op een hond werd J. L. L. uit Bennebroek ten- lastegelegd. De officier van justitie keek verdachte in het beklaagdenbankje eens goed aan en bemerkte toen, dat deze een militaire overjas aan had. „Hoe komt U aan die jas?" vroeg hij aan L„ die ant woordde: „Ik heb hem gekocht van een kennis, edelachtbare". Daarna noemde hij de prijs. De officier concludeerde echter al: „Van diefstal afkomstig militair goed natuurlijk". Daarna bepaalde men Zich tot dG 233k« Twee hondjes liepen samen over een erf in Heemstede. Toen kwam L. er aan met zgn paard en wagen. Ha sprong er af en naderde een van de honden, terwijl hij be hoedzaam een straatklinker achter zijn jas hield. Vervolgens, toen hij niet meer kon missen, wierp hij de steen op de hond. Het dier tuimelde bewusteloos hals over kop in het dichtbijzijnde water, waar hij door de kou weer bij zijn positieven kwam. L. bracht de hond niet op het droge. Zo wa ren de verklaringen van getuige E. D. de B. Het hondje is èr nog goed bovenop ge komen en heeft slechts een dag niet kun nen eten. Verdachte zeide tot de rechter, dat hij in zijn drift had gehandeld. Deze en ook de officier vonden zijn handelwijze verre van bewonderenswaardig. De eis was 10 dagen hechtenis onvoorwaardelijk. De po litierechter maakte er een boete van f 20 of 12 dagen en 10 dagen hechtenis voor waardelijk van. Bij verstek behandelde de rechter de zaak tegen de Amsterdammer M. M. J. V„ die niet op de zitting was verschenen. Met een ander bevond V. zich enige tijd gele den in de tram van Haarlem naar Amster dam. Toen de tram langs de Amsterdamse Poort reed, vroeg conducteur C. O. aan verdachte of hij een kaartje wilde kopen. Deze weigerde echter voor zijn vervoer te betalen. Bij de Liebrug gekomen verzocht de conducteur aan V„ of hij de tram dan maar wilde verlaten. Toen schoten ver- dachtes handen en voeten uit. Terzake van mishandeling eiste de officier een maand. De veroordeling was 3 weken. De Haarlemse handlanger J. J. M. had zich voor de rechter te verantwoorden we gens belediging van een politie-agent, die hem er enige tijd geleden op attent had gemaakt, dat zijn fietslamp niet brandde. De rechter bracht M. onder ogen, dat de agent hem nog ten dienste had willen zijn, toen hij aan de dynamo trok. De politieman nad gevraagd: „Hoe kom je aan die fiets?" Verdachte antwoordde daarop: „Gestolen, is het nou goed!" Na enkele scheldwoorden vond de agent het tijd verbaal op te maken. De els was fei deze zaak 1 week en de veroordeling f 25 of 15 dagen en 1 week voorwaardelijk. Maandagmiddag is het politiebureau officieel in gebruik gesteld. Onder de aanwezigen merkten wij op burgemees ter Van Fenema, de wethouders Slag veld en Kerkman, raadsleden, hoofden van dienst, oud-burgemeester Van Al phen, oud-wethouder Groos, de oud commissaris mr. Reyinga, de heren v. d. Burgen v. d. Valk Bouman, substituut officieren van justitie, de korpschefs van politie van Haarlem, Velsen, Heem stede en Bloemendaal. Nadat het volledige politiecorps was aangetreden nam burgemeester Van Fe nema het woord om zijn vreugde over de totstandkoming van dit werk te uiten. Spreker droeg het gebouw over aan de zorg van de korpschef, de heer Vreman. De heer Vreman herinnert er aan dat burgemeester Van Alphen destijds met de wethouders Siegers en v. d. Moolen het plan had gemaakt, op de plaats van deze school een nieuw bureau te stichten. De stenen waren reeds ter plaatse aanwezig toen de oorlog uit brak. De Duitsers namen de stenen in beslag en van de bouw kon ook na de bevrijding niets komen. Toen rijpte bij burgemeester Van Alphen het plan dit schoolgebouw te verbouwen. Spr. dankte voor de vele bloemstukken, o.a. van „De Hanze", waar de wens aan was toegevoegd, dat de politie zou werken voor de verhoging van de zedelijke volkskracht. Spr. gaf daarvoor de ver zekering. De substituut-officier van jus titie mr. v. d. Burg bracht de geluk wensen over van de officier van jus titie mr. Paardekoper Overman. Oud burgemeester Van Alphen voerde met een zekere schroom het woord, omdat de door spr. ingediende raming van kosten aanmerkelijk was overschreden. Spr. was evenwel gerustgesteld door de verzekering, dat dit gebouw nog hon derd jaren mee kan. Spr. hoopte dat het korps nog lang zou staan onder de krachtige en bekwame leiding van de heer Vreman. De Haarlemse hoofd commissaris, de heer Fontijne, sprak namens de korpschefs uit de omgeving en hoopte dat binnenkort ook te Haar lem een behoorlijk politiebureau kan worden geopend. De oud-commissaris van politie van Zandvoort, mr. Reyinga, bood een door een Larense kunstenaar gemodelleerd borstbeeld van Koningin Juliana aan. Namens het Zandvoortse politiepersoneel sprak inspecteur Buré woorden van grote waardering voor de korpschef. Hij overhandigde deze een inktstel met vloeidrukker. Hierna be zichtigden de genodigden het gebouw. De Zandvoorters zullen het voorlopig nog wel vreemd vinden dat het politie bureau niet meer in de Haltestraat is gevestigd, want daaraan kleven voor hen vele herinneringen. In de bezet tingsjaren was het de toevlucht voor al len, die met de Duitsers in moeilijk heden waren geraakt. Tientallen hebben toen de daadwerkelijke steun van de korpschef, de heer Vreman, ondervon den, die met groot talent de Duitsers wist te bepraten en veelal om de tuin te leiden zonder dat hij zich zelf „erin" praatte. Het ga de korpschef en zijn mannen goed in het nieuwe gebouw! Maandagmorgen werd op het raad huis aanbesteed het maken van riole ringswerken aan de Zuid-Boulevard en omgeving. Begroting f 67.020.Laagste inschrijver: Comm. vennootschap Bol- senbroek te Santpoort voor f 42.300. Hoogste inschrijvers Smit en Gart te Haarlem voor f 78.550. Ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Margriet organiseert de vereniging tot viering van nationale feestdagen Woensdagmiddag om half twee en om vier uur kindervoorstel lingen in „Monopole". Verschillende artisten zullen de jeugd daar gedurende enkele uren amuseren. De 20-jarige koopman H. K. huurde een fiets. Vervolgens ging hij met het rijwiel naar een andere Haarlemmer om het voor f 10 in pand te geven. Deze stemde echter niet toe. Later probeerde K. het rijwiel voor f 15 in pand te ge ven. De politie heeft tegen hem proces verbaal opgemaakt terzake van op lichting. De Bloemendaalse gemeenteraad stel de op 16 December 1.1. een plan vast tot sanering van de bebouwde kom van hét dorp-Bloemendaal. Deze plannen houden zódanige wijzigingen in, dat ve le belanghebbenden zich reeds bij voor baat ongerust zijn gaan maken en men vreesde, dat „binnenkort het dak boven het hoofd" zou worden afgebroken! Hiervan getuigen de vele brieven, wel ke het gemeentebestuur heeft ontvan gen. Om hen volkomen gerust te stel len, besloot mep Maandagavond in ho tel „Vreeburg" een openbare bijeen komst te houden, waar de heer Y. E. Dijkstra, inspecteur van bouw- en wo ningtoezicht, op duidelijke wijze een uiteenzetting en toelichting op deze plannen heeft gegeven. De burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex, was persoonlijk aanwezig. In een inleidend woord zeide hij, dat Bloe mendaal is uitgegroeid tot een groot forensen-dorp. Er zijn vele villawijken gekomen, doch het dorp zelf heeft met deze ontwikkeling geen gelijke tred ge houden. Afgezien nog van het feit, dat de bebouwing van de kom van het dorp-Bloemendaal aesthetisch niet meer is verantwoord, dient men wil men niet ten achter raken nu reeds plan nen te maken voor de „gezondmaking" in de naaste toekomst. Ter geruststel ling voegde spr. hieraan toe, dat het plan niet op „Amerikaanse wijze" ver wezenlijkt zou worden, doch dat de toe stand voorlopig nog- wel zo zou blijven als hij is, ook al omdat er geen gelden voor beschikbaar zijn. Hierna kreeg de heer Dijkstra gele genheid op gedegen wijze aan de hand van kaartreproducties de rapporten dienaangaande uiteen te zetten en nader toe te lichten. Inderdaad houdt deze sa nering een ingrijpende wijziging in; men kreeg wel de indruk, dat het noodzakelijk is, dat aan het schots en scheef bouwen paal en perk wordt ge steld. De bebouwingsvoorschriften zijn trouwens aan de hand van de bepalin gen der Woningwet gemaakt. Indien een en ander mettertijd nog eens verwezen lijkt zal zijn, ziet men bijvoorbeeld naast de Bloemendaalse winkelstraat aan de Genestetweg, welke belangrijk verbreed wordt, eveneens een complex van winkels, kantoren en magazijnen verrijzen. De fröbelschool aan het Schoolpad zal ten offer moeten vallen, om gelegenheid te geven de Bos- en Duinlaan aan te laten sluiten op de Verl. Koepellaan. Na de pauze waren er verschillende personen, die bezwaren opperden. Zo meende een afgevaardigde van de Mid denstandsverenigingen, dat het niet ver antwoord is een nieuwe winkelstraat te stichten, omdat de Bloemendaalse winkelstraat op het tweede plan zou kunnen komen te staan, afgezien nog van het feit of de nieuwe zaken vol doende zouden renderen. In dit opzicht houdt men echter rekening met een bevolkingstoename, waardoor uitbrei ding vanzelf noodzakelijk zal zijn. De financiële zijde van dit plan leverde na tuurlijk ook nog wat discussie op, doch het is nog in een te beginstadium, óm er zich nu reeds druk over te maken. De heer De Vassy greep de gelegen heid aan zijn erkentelijkheid uit te spreken over het feit, dat men hier bijeen was gekomen om gezamenlijk aan de toekomst te bouwen. Deze avond leverde het sprekende bewijs, dat de overheid terdege rekening houdt met de wensen van de burgerij! RFCVelsen VVEZilvermeeuwen VitesseBeverwijk RKVVA—WMS GVO—HRC AlphenSJC Assendelft—WSV RKAVIC—SNA PurmerendAbim DSSVVB NASRipperda Lisse—Hillegom Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 u. op open briefkaart aan de Sportredactie van het Kasteel van Aemstel, N.Z. Voorburgwal 65—73, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespon deerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden on derzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club 2, gelijk spel 3. Ter gelegenheid van het feest van de Kath. Arbeidersbeweging heeft de to neelafdeling „Door Eendracht Sterk" 'Zondag- en Maandagavond het herden- kingsspel van Jan Muller „Het begon zö" opgevoerd. De gebruikelijke vorm van een toneelstuk is bij dit spel geheel vervallen en in plaats van uit enige be drijven is dit spel samengesteld uit een tiental taferelen, die elk voor zich een episode betekenen uit de groei der Katholieke Arbeidersbeweging. Betekent dit aan de ene kant, dat de aandachtige toeschouwer een goed beeld krijgt van de grote moeilijkheden en de ontzag lijke tegenwerking, die de arbeiders voor 60 jaar ondervonden bij het vormen van hun organisatie, aan de andere kant was het voortdurend onderbreken van het spel, hoe snel overigens het toneel ver anderd werd, een niet te onderschatten handicap. Van de dames en heren die dit spel met zoveel nauwgezette zorg ten tonele brachten, mogen in de eerste plaats de pastoor (J. Schelvis) en de kapelaan (N. Booms) genoemd worden. Zeer goed was ook J. v. d. Veldt als v. Hemert, de fabrikant, die van geen organisatie wil weten. To Weijers gaf een prima vertolking van de rol van Martha Ver donk en H. Grijmans vervulde op pittige wijze zijn twee kleine rollen als mees terknecht en veldwachter. "Pok de ove rige dames en heren speelden hun rol uitstekend. De aankleding van het stuk was voor treffelijk en de technische staf heeft ook nu weer goed werk verricht. „Door Een dracht Sterk" heeft met de opvoering van dit spel getoond, tot bijzondere prestaties in staat te zijn. Terwijl ik me al min of meer over- ®r- 1 bodig in het centrum van de sta» "eiligh achtte, klopte gistermiddag in de een uit Grote Houtstraat een heer met ee» Batavi Frans accent op mijn schouders. „Meneer" zei hij, „ik wist wel, dat et fees, in Uw stad meer vrouwen dan mannes m Bata leven, maar dat het verschil zó groot öit was heb ik in geen enkel geschiedenis* boekje kunnen lezen." sta! „Ik ook niet" antwoordde ik bedeesd "ngen de man met het Frans accent ook ge* blikejn moedelijk op de schouders kloppend. „Haarlem is een vrouwenstad" con* Be a( cludeerde de vreemdeling, „zie om *sPubli heen.... honderden vrouwen, met ver* yporzitt moeide trekken op het gelaat vanwege 'NaUght het sjouwen, dat men winkelen noemt raPubli In de bus naar de Grote Markt waren re steli< de conducteur en ik de enige Adams en ae Raa( met opzij zetten van alle égards jegens Verz0C) het vrouwelijk geslacht ben ik er, die e te y het eerst bij het haltebordje stond, in- Palar gestompt...." i yrerde, „Hoort U dat hoge gezoem?" vroeg iK* °®rs >ig "Wij luisterden. Het was muziek van verzvya] honderden vrouwenstemmen. Steeds ®conom weer domineerden de woorden: zonde' re jegg( punten, uitverkoop, koopjes. Overal Mnge] hadden zich rijen gevormd. Geen textiel- dl verkoper met reputatie mocht zien JUnaen Maandag de rij laten ontnemen. Waaf ke en c geen rij stond en textiel in de étalage ae Corr lag moest iets aan de organisatie ha- reiten, peren. 8?raPpc „Zullen we een borrel gaan drinkenr niets t< vroeg de man met het Franse accent» nebben bedeesd en meewarig. jbren We stapten een te goeder naam eö flers zij faam bekend staand café binnen. Vrou- ten zyn wen, als maar vrouwen.... met ee® turners borrel! "a'oftei Zorgvuldig hebben we ons in de bil* fte<iaan' jartzaal teruggetrokken. Daar was een Spr manneneiland en daar werd met punten landsè het edele mannenspel beoefend. Slechts Van een enkele vrouw is gisteravond na half v00r bed gegaan.... teit en y^ers de >.Vri l«Ul 'éne t n de v Vab Ni Het vliegtuig is in een bos terecht Vrij Va gekomen. De reddingsploeg moest de Jainjse laatste twee kilometer naar het wra» 0pze te voet afleggen, daar men per auto 'ar>derE niet door het geboomte heen kon ko- <Mj Voj, men. De piloot zat doo.d op zijn plaats etc ver' in het vliegtuig, toen de reddingsploeg *rerein arriveerde. Naast hem zat de heer Vor- Vo0r j. rink, gewond doch bij bewustzijn. On- ®irnpei der het vliegtuig vond men de gedode heeft o telegrafist. Een van beide motoren waS ops van het vliegtuig gerukt en hondera g6\vee meter ver weggeslingerd. ^OrriPT Een Dakota van Aero-Holland is he- denmorgen naar Kopenhagen vertrokken- "*let Aan boord bevonden zich de heren F- 'Ju, z Diepen, ir. H. A. Doppenberg, adjunct- directeur van Avio-Diepen, J. K. Hoek* stra, chef vliegbedrijf Aero-Holland e® Kamminga van de Rijksluchtvaartdienst- ek Voorts maken familieleden van de heer in Vorrink de reis mee. De aanvankelijke veronderstelling, dat het vliegtuig door u kn„,in0oohrot tnt «»n noodlanding zo» oa benzinegebrek tot een noodlanding zo® zijn gedwongen, lijkt niet waarschijn lijk. Volgens de berekening moet a® Cessna op het moment van het ongeluk nog voor ruim een uur benzine an® boord gehad hebben. Vliegtuigen van he* type Cessna werden in de oorlog door 0» Amerikaanse legerleiding gebruikt VOO estafette- en communicatiediensten. Falster is een eiland van de archiP® die tussen Kattegat en Oostzee ligt. He* is gelegen ten Zuiden van het eila®L Seeland tussen de eilanden Laaland en Möen. De eilanden Laaland en Falste» telden in 1930 tezamen 134.533 inwoner- of 75 per vierkante kilometer. Het is e1 dus een dun bevolkt gebied. De voor naamste plaats op Falstar is Nykoping- aan de IVestkust van het eiland. Op het vliegveld Kastrup bij Kopen hagen werd medegedeeld, dat de stof felijke resten van de omgekomen piloot en de marconist waarschijnlijk spoedig per vliegtuig naar Nederland zullen worden overgebracht. 'sPre ""s Pa 6ffen Ners K6<iwe be de list, Hea <VVpTl i, Drie getuigen waren gisteren voor 't Amsterdams Bijzonder Gerechtshof opgeroepen om verklaringen af te leg gen in de zaak tegen de ex-W.A.-man A. N. uit Laren, die ervan verdacht werd in 1942 en 1943 mededelingen te hebben gedaan aan de Duitse politie over de gedragingen van de schrijver A. M. de Jong. Ook zou hij hebben doorgegeven, dat De Jong Joodse goe deren in bewaring had. Volgens de verklaring van mevr. De Jong en getuige J. A. Baars werd de schrijver in 1942, als gevolg van de me dedelingen van verdachte, gearresteerd, maar later weer vrijgelaten wegens ziekte. Enige tijd daarna deed N. weder om enkele mededelingen over A. M. de Jong. Hij zou, volgens getuigenverkla ringen, aan de Duitser^ hebben door gegeven, dat de zoon van de schrijver met een Joodse vrouw gehuwd, was en dat hij een ondergedoken Joodse auto in zijn garage verborgen hield. In ge zelschap van enkele S.D.-ers bezocht N. de woning van De Jong. Volgens verklaring der drie getuigen heeft N. een actie tegen De Jong ge voerd in het dorp. Zo zou hij het praatje hebben rondgestrooid, dat de schrijver een „bloedraad" van de illegaliteit had opgericht. Toen juist in die tijd door de ille galiteit een aanslag op het leven van de verdachte N. werd gepleegd, von den de Duitsers aanleiding De Jong daarvoor verantwoordelijk te stellen en het gevolg was, dat hj} als een der eersten slachtoffer werd van de z,g, Silbertanne-actie. N. ontkende deze actie tegen De Jong te hebben gevoerd en trachtte met vele argumenten aan te tonen, dat zijn rol als W.A.-man zich hoofdzakelijk beperkt had tot het bestrijden van de zwarte handel. De procureur-fiscaal, mr. H. Keune, achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste levenslange gevangenisstraf met ontzetting uit de rechten voor de tijd van de straf. De verdediger, mr. G. Hovius, verge leek zijn cliënt met Caesar en citeerde Shakespeare: „Het kwaad dat de men sen doen leeft voort, het goed wordt vaak begraven-met hun gebeente". Ze ker had N. verkeerde dingen gedaan, doch de krachtige wijze waarop hij de zwarte handel bestreed, was de bevol king ten goede gekomen. Getuige Baars vergeleek de verdediger met Brutus, die zijn vriend verried. Hij voerde aan dat Baars als getuige een van te voren geleerd versje voor het hof opzei. De president, mr. v. d. Goot, inter rumpeerde daarop dat het niet aangas* achteraf getuigenverklaringen aan te vallen. Hiertoe was volgens de presiden het getuigenverhoor gelegenheid ge weest. Uitspraak 31 Januari. Getuige J. Baars, die door de verdedi ger mr G Hovius, in het pleidooi er van' beticht werd „uit het hoofd geleer de mededelingen aan het hof te doen, viel na de zitting dz verdediger aan. Samen met zjjn vrouw stortte hij zich op de Verbijsterde raacUman, die zie» tussen de getuigenbank^» trachtte te verschuilen. Hij kon echter niet verhin deren dat het echtpaar Baars hem en kele gevoelige klappen toediende. De president, mr. F. van der Goot, liet d« aanvallers door de parketwacht verwij deren. Het ministerie van Overzeese Ge biedsdelen verzoekt ons erop te wijzen, dat de Zaterdag j.l. gepubliceerde ver lieslijst van de strijdkrachten m Indo nesië niet betreft de verliezen, welke in de tijd van een week geleden zijn. doch die welke gerapporteerd zijn gedurende die week. De verlieslost om vat de periode van 23 December 194» tot en met 12 Januari 1949. (Nlet-offlcieie koersen) Vorig OpeftiT& slot 18/1 V>° 1. r -^ht« co Kjet 'Ni 3% Nederl. 1948 100H, 3-3% Nederland 1947 98 gl 3 Ned. 62-64 99A 3 Ned. 62-64 bet tec. 99% Ned. Handel MU. cert 159gb a K.O. 161 Van Berkei's Patent Hlgl Calvé-Delft cert 150 t Van Gelder 143%gb Kon. Hoogovens eert i»» gl Unilever cert „-A? Ned. Kabel 254"óf1 Philips 224;2 Kon. Petroleum jTOJi „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika LtJn J*® Kon. N. Stoomb. Mil 146 Scheepvaart Unto H.VA 17»% Dell W. cert 97 it 222'4 309 169 ié V6B 174*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2