Vijf doden op een kantoorark gelegen in het IJ Oorzaak nog een raadsel Tsjang Kai Sjek afgetreden Dit jaar een onafhankelijk Indonesië i Wordt Mindszenty door injecties willoos gemaakt? VLIEGEN ZIT ONS IN HET BLOED Jeugd van Nederland wordt piloot Vice president volgt hem op K.A.B. heeft 280.000 leden BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID Sgjsrs,xv»*?r"dftiïï *2"» Internationale Bidweek Het weer. Tot hoofd en hart Eén lichtgewonde 4 I r Spoedig vredesdelegatie naar communisten Verbondsraad bijeen PANDIT NEHRU: Permanente Aziatische organisatie gewenst WW „Osservatore" en „Quotidiano" waarschuwen Marshall-hulp redde het bestaan van de Rijksluchtvaartschool r V. -J GINA_' VRIJDAG 21 JANUARI 1949 BUREAUX van redactie en administratie 72ste JAARGANG No. 24364 HEVIGE EXPLOSIE IN DE HOOFDSTAD °e fa. Uiterlijk weinig schade REPUBLIKEINEN NAAR SUKARNO twee vertegenwoordigers B.F.O. op weg Twee S.S.-ers ter dood veroordeeld Inieniie voor 22 Januari: Mogen alle christenen van Amerika één worden in hei geloof en de leiding vol gen van de Plaatsbekleder van Christus. V Berlijnse valutacommissie antwoord ontvangen Interdepartementale commissie ingesteld Vorrink gaat vooruit AZIATISCHE CONFERENTIE GEOPEND Republikeinse voorstellen gevolgd DE AZIATISCHE CONFERENTIE OVER INDONESIË rrro waarnemers ZWENDELAAR LICHTTE CAFÉHOUDSTER OP Nederlands gezant aan wezig Conferentie Vijf Landen te Parijs zonder succes Nog steeds menings verschillen Eind Febr. Scandinavische conferentie te Oslo SMEDESTRAAT 5 HAARLEM P I Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: J. W. Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, 1 4.55 per kwartaal. (Van onze speciale verslaggever) Omstreeks kwart over acht zijn hedenmorgen tengevolge van een zware ontploffing op een ijzeren ponton, die als kantoor en schaftlokaal wordt gebruikt en die in het IJ te Amsterdam ligt vlak achter de gebouwen van Je Amsterdamse Droogdokmij., minstens vijf personen gedood en één lichtgewond. De slachtoffers waren deerlijk verminkt. Ier v. d. Akker uit Rotterdam is - plaatse bezig het door de Duitsers J0' zinken gebrachte Prins Hendrikdok ^root 25.000 ton) op te halen. Nog twee atl de acht secties liggen op de bodem j'3" het IJ terwijl twee secties boven jester drijven, waaraan telkens secties j °rden gevoegd om aldus het dok weer j? zijn geheel te kunnen herstellen, jrhikers snijden hetgeen onder water .'Si in stukken waardoor het gemakke- ,lJKer opgehaald kan worden met een drijvende bokken. Deze duikers wa- _etl vanmorgen met hun helpers voor de jwhvang van het werk nog even een :;0P koffie gaan drinken in een ijzeren r°hton, waarop een houten kantoorge- ,°uwtje is gezet. Doordat de" aanwezigen Psriedendeks vlak bij elkaar zaten en hun midden de ontploffing moet zijn ."tstaan waarschijnlijk de brandende pachel werden zij allen door de °"dspattende stukken getroffen. Slechts één, de 68-jarige J. de B. uit Utrecht, kwam er goed af. Hij kneus- Je zijn pols en liep schaafwonden op. ®en ander werd zwaargewond een arm en een been werden afgerukt en ■alrijke splinters drongen in zijn lichaam en vier werden er op slag Sedood Zij waren geheel uit elkaar ïcreten. v De uitvoerder was juist op weg naar 'E' kantoortje op de ponton, zodat hij a" een groot gevaar is ontsnapt. De P°hton sloeg lek maar een drijvende Ptaan in de nabijheid hees het scheepje zijn takels, waardoor het niet zonk. ^"middellijk werden de politie en de r?m. Geneeskundige Dienst gewaar- chuwd, terwijl ook het personeel van Amsterdamse Droogdokmij. te hulp "clde. Het was moeilijk de slachtoffers naar tnfn halen omdat de trap naar de uiteraard nauw is. Het jeddings- sl=rk nam dan ook geruime tijd in be- va§- De zwaar- en lichtgewonden zijn S.aar het Binnengasthuis overgebracht. toestand van de lichtgewonde is gun- fhg. De zwaargewonde is in het zieken- kis overleden. .Dank zij de welwillende medewerking de Havendienst zijn we met een r^ptje in de nabijheid van de ponton beu a1611' waar0P de ontploffing is ge- Uiterlijk ziet deze* ijzeren ponton jDr. Darmasetiawan, adviseur, Sujono, de s en prof. mr. Supomo, lid van jjj republikeinse delegatie, zijn vandaag V0 vliegtuig uit Batavia vertrokken jj °r een onderhoud met president Su- te Prapat en Moh. Hatta op Ban- Öp i i reizen samen met de heren Djum- 1,5" van Pasundan en Ating Kartana- fle Wiria Atmadja.v de minister-presi- ha j.Van Pasundan, en Ating Kartana- g rdja, de minister-president van de ne- Vgf? Oost-Java, die de reis maken als 'egenwoordigers van de B. F. O. een onderhoud met de resident van gkkka hebben Moh. Hatta en Pring- ^mgdo verklaard, dat de behandeling lY Jet hotel Menumbing, waar zij vóór dezer waren geïsoleerd, bepaald goed geweest en dat men hun steeds op rrecte wijze is tegemoet getreden. Een y®reenkomstige verklaring hebben zij ^gelegd ten overstaan van de C. v. G. (deze verklaring is niet gepubli- m rd) en mede ten overstaan van mr. oen. Voorlopig zullen zij in het ho- Menumbing blijven, d Pangkalpinang wordt thans voor jjj "P Banka vertoevende republikeinse j® een logeergelegenheid in ge- ^"dheid gebracht. Ook staat er een -° te hunner beschikking. •C, xiumiex kei* woordvoerder van de C. v. G. D. ta-f °P het bovenstaande geen commen- r leveren. jouvee Nederlandse S.S.-ers. die in en 1944 deel uitmaakten van het 1, hderkomnmndo van Feltmeyer, zijn q den door het Amsterdams Bijzonder H ^"htshof, gepresideerd door mr. E. hp, van Schaeck Mathon, wegens I* uitvoeren van zgn. Silbertanne- >?rden, tot de doodstraf veroordeeld. Vo 2Ün de 31-jarige Bart Slop uit hp-°.rburR en de 33-jarige Willem Al- V, "Us Polak uit Utrecht. Tégen hen do®, veertien dagen geleden reeds de -J^traf geeist. er vrijwel onbeschadigd uit. Het groene, houten kantoortje is geheel intact, de gordijnen hangen nog voor de ramen. De ponton hangt,scheef in de takels van de grote drijvende bok, de „Grutto", maar van verwoesting is niet veel te bespeu ren. Deze verwoesting is dan ook alleen benedendeks en men zeide ons dat de gevolgen voor de bij de ontploffing aan wezige mannen niet zo ernstig zouden zijn geweest als zii in het houten kan toorgebouwtje hadden gezeten waar de luchtdruk gemakkelijker en sneller kan wegkomen dan in een besloten ijzeren ruimte. Aan boord van de ponton waren geen explosieve stoffen. Die worden al sinds lange tijd niet meer bij de berging van het gezonken dok gebruikt. De Officier van Justitie, experts van de Scheepvaartinspectie en de brand weer alsmede politie-ambtenaren waren ter plaatse aanwezig om een onderzoek in te stellen. Het terrein is door de poli tie afgezet en de pers werd niet toege laten. De eedsaflegging door president Harry S. Truman voor de hoofdingang van het Kapitool. Links rechter Fred Vin son, in wiens handen Truman de eed aflegde. De Chinese onder-minister van Voorlichting heeft vandaag meegedeeld, dat Tsjang Kai Sjek is afgetreden, en dat vice-president Li Tsjoeng Jen- hem zal opvolgen, aldus meldt A.P. uit Nanking. Generalissimus Tsjang Kai Sjek heeft Nanking heden per speciaal vliegtuig verlaten. Hij gaat naar Fenghoea, zijn geboortestad in de provincie Tsjekiang, aldus meldt Reuter. Naar verluidt oefenden conservatieve kringen grote druk op hem uit om te blijven en de burgeroorlog voort te zetten. Deze groep meent, dat zijn af treden de ineenstorting van de gehele nationalistische structuur zal betekenen en algemeen door de communisten en het Chinese volk zal worden uitgelegd als een onvoorwaardelijke overgave. Tsjang Kai Sjek heeft vijf en twintig jaar over het Chinese volk geregeerd. De Centrale Politieke Raad van de Kwomtntang heeft zijn goedkeuring ge hecht aan het besluit van de regering, op de communisten een beroep te doen om het vuren te staken en vredesonderhan delingen te beginnen. De raad machtigde het kabinet van dr. Soen Fo, de techni sche details uit te werken. Met uitzon dering van enige conservatieve leden sprak de gehele raad van de Kwomin tang zich uit ten gunste van een vredes politiek. Van goed ingelichte zijde wordt ver nomen, dat verwacht wordt, dat pre- Generalissimo Tsjang Kai Sjek, die meer dan 25 jaar politiek en militair leider van één vijfde der bevolking van de aarde is geweest, is vanmorgen afgetreden mier Soen Fo spoedig een vredes-dele- •gatie naar het communistische hoofd kwartier te Yenan zal zenden zonder het antwoord der communisten op het voorstel van Nanking inzake het sta ken van het vuren af te wachten. Men is van mening, dat zulk een direct contact een gunstiger onthaal bij de communisten zal vinden dan een "bood schap per radio. Volgens te Nanking ontvangen berich ten is de hoop van Peiping op een af zonderlijke vrede vrijwel vervlogen. Naar in gewoonlijk welingelichte krin gen verluidt zijn de onderhandelingen afgebroken, nadat de communisten ge- eist hadden, dat de regeringstroepen van generaal Foe Tso-Yi de wapens zouden neerleggen, voordat een „staakt het vuren" intreedt. Van gezaghebbende zijde werd te Lon den vernomen, dat Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten hun opmerkingen over de voorstellen van de commissie der zes „neutrale" leden van de Veiligheidsraad ter oplossing van de Berlijnse valutakwestie aan deze missie hebben doen toekomen. Dit is geschied in aansluiting op de kortge leden te Londen gevoerde besprekingen tussen de Westerse financiële deskundi gen. Men neemt aan, dat ook de Sovjet- Unie antwoord aan de commissie heeft doen toekomen en dat alle vier ant woorden door de commissie aan de voorzitter van de Veiligheidsraad ge zonden zullen worden. Men denkt, dat het Sovjet-Russische antwoord althans niet geheel negatief is. Naar men aanneemt heeft de commis sie voorgesteld twee afzonderlijke finan ciële en crediet-instituten op te richten, een voor de drie Westelijke sectoren van Berlijn en een voor de Sovjetsector. Deze instituten zouden moeten worden ge combineerd met één enkele Berlijnse circulatiebank voor Sovjetmarken, onder viermogendhedencontröle. De Verbondsraad, het nieuwe wetge vende orgaan van de Katholieke Arbei ders Beweging, is te Utrecht voor het eerst bijeen geweest. Uit de openngsrede van de Verbondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruijn, bleek nog eens duidelijk hoe veelomvattend de taak van de K.A.B. is. Met genoegen constateerde de voor zitter dat het ledental der K.A.B. zich in stjjgende lijn blijft bewegen. Aange nomen kan worden, dat met inbegrip van de niet-vakbondsleden der Katho lieke Arbeiders Jeugd (KAJ) het leden tal per 1 Januari 1949 de 280.000 is ge passeerd. 1949 zal veel werk voor de" K.A.B. vragen. De nieuwe organisatievorm zal geconsolideerd dienen te worden, het werk voor de arbeidersvrouwen nader worden geregeld, het werk op het ter rein van de volksgezondheid worden verbeed, de eigen eredietinstellingen tér bevordering van het woningbezit onder de leden zullen hopelijk dit jaar tot stand kunnen komen. De K.A.B. zal bijzondere aandacht blijven schenken aan de inge diende wetsontwerpen op de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie, de on dernemingsraden en betreffende de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering. Zij zal de economische positie van ons land op de voet volgen. Daarnaast zal de K.A.B. vanzelfsprekend zich perma nent bezig houden met de directe be hoeften der arbeiders. In een binnenkort opnieuw te houden Verbondsvergadering zal het Vraagstuk van de herziening der sociale verzeke ring aan de orde worden gesteld. Met het oog op de mogelijkheid dat ons land door de wisselingen in de con junctuur nog weer eens zal worden be dreigd door massawerkloosheid, heeft de regering besloten reeds thans te dien aanzien maatregelen voor te bereiden, die in werking kunnen worden gesteld, indien onverhoopt opnieuw tekenen van een conjunctuuromslag voelbaar zouden worden. In verband daarmede is overgegaan tot instelling van een interdepartemen tale commissie voor de werkgelegen heid, waarin alle ministers zijn verte genwoordigd die op het voorkomen van werkloosheid invloed kunnen uitoefenen. Deze commissie zal omtrent voorgeno men maatregelen regelmatig overleg ple gen met de Stichting van de Arbeid. Als voorzitter is aangewezen mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het ministerie van sociale zaken. Volgens een verklaring van de ge neesheer-directeur van het ziekenhuis te Nyköping ontwikkelt de toestand van de heer Vorrink zich in gunstige richting, aldus meldt A. P. uit Kopen hagen. Rekening houdende met zijn kwetsuren, is zijn toestand bevredigend, ofschoon hij gisteren de gehele dag zeer vermoeid is geweest. Hij deelde mede dat de familie van de heer Vorrink hem had gevraagd, of het mogelijk zou zijn, de patiënt naar Amsterdam te vervoeren; de rugfrac tuur maakt dit echter onmogelijk- In zijn openingsrede van de Aziatische conferentie zeide de Indische premier, Pandit Nehru, dat de afgevaardigden zijn bijeengekomen, omdat de vrijheid van een land in gevaar is en het stervende kolonialisme uit een afgelopen tijdperk het hoofd opnieuw heeft opgestoken en een uitdaging heeft gericht tot de krachten, die pogen, de wereld in nieuwe banen te leiden. Deze uit daging heeft een diepere betekenis dan men oppervlakkig zou denken, want het is een uitdaging aan een ontwaakt Azië, dat zo langdurig heeft geleden onder de verschillende vormen van het kolonialisme. De V.N. zijn bespot en haar resoluties zijn veronachtzaamd. Als tegen deze uitdaging niet daad werkelijk wordt opgetreden, dan zullen de gevolgen niet alleen Indonesië, doch Azië en de gehele wereld treffen. Azië, dat te lang onderworpen, afhan kelijk en de speelbal van andere landen is geweest, duldt niet langer, dat er op de weg naar zijn vrijheid obstakels worden opgericht. Na gezegd te hebben, dat deze confe rentie niet gaarne iets zou doen, dat de schijn zou opwekken, het gezag van de Verenigde Naties te verzwakken, zeide Pandit Nehru: „Deze bijeenkomst is er een binnen het raam der V. N. en in dachtig aan de edele woorden van het Handvest. Zij heeft een regionale bete kenis. Onze taak is drievoudig: Ten eerste: het opstellen en voorleg gen aan de Veiligheidsraad van voor stellen, die, als zij door de betrokken partijen worden aanvaard, in Indonesië zullen leiden tot een onmiddellijk her stel van de vrede en tot een spoedige onafhankelijkheid van het Indonesische volk. Ten tweede: bij de Veiligheidsraad suggesties in te dienen voor de door die raad te nemen stappen, indien een der betrokken partijen zijn orders niet op volgt. Ten derde: zich te beraden over een organisatie, die de op deze conferentie vertegenwoordigde regeringen in staat zal stellen met elkaar in contact te blij ven voor onderling overleg en samen werking tot het bereiken van de hier beoogde doeleinden. De Amerikaanse landen hebben reeds een belangeneenheid in het leven geroepen voor de landen op hun halfrond en voor de bescher ming en bevordering van hun ge meenschappelijke belangen, en een soortgelijke beweging is in Europa in wording. Het is niet meer dan natuurlijk, indien de vrije Aziatische landen hun gedachten thans ook la ten gaan over een meer permanente organisatie dan deze conferentie voor een werkzame onderlinge raadpleging. De vertegenwoordiger van Burma, U. Win, zegde de steun van zijn land toe, verlangde de de jure erkenning van de republiek door alle op de conferentie vertegenwoordigde volken, stappen bij de Veiligheidsraad voor het onmiddellijk vrijlaten der republikeinse leiders, op heffing van de economische blokkade door de Nederlanders, uitbreiding van de boycot der Nederlandse vliegtuigen en een verzoek aan de V.S. tot stopzet ting van de Marshallhulp aan Neder land. De „Azië-conferentie", gisteren in ge heime zitting bijeen in „Hyderabad House" te New Delhi, besloot de Veilig heidsraad te verzoeken Nederland op te &FILIPP.- EYL0N3: NEDERL DEELNEMERS AUSTRALIË* CARTO-4905 EN NW. ZEELAND De „Osservatore Romano" herhaalde gisteren de beschuldigingen dat politieke gevangenen in Hongarije worden inge spoten met geestkracht-dodende midde len en verklaarde met nadruk dat de zo genaamde „bekentenis" van kardinaal Mindszenty moet berusten op belachelij ke leugens. Het blad merkte op: „De bekentenis werd openbaar gemaakt na de openlijke waarschuwing in „The Tablet", het blad dat een geheime schriftelijke verklaring van kardinaal Mindszenty publiceerde inhoudende dat geen geloof moest wor den geslagen aan onverschillig welke aan hem toegeschreven, eventueel be kend gemaakte, bekentenis...". De Os servatore schreef verder dat in die waar schuwing van de Hongaarse primaat kennelijk de mogelijkheid werd voorzien dat politieke gevangenen met geest- kracht-dodende middelen zouden wor den bewerkt om hen tot bekennen te dwingen. Het Vaticaanse blad beweerde verder dat die „versuffingsmethode" naar mtlHIIIItMIIIIHHHtmilllHHimitllllHIIHIIIIIIIMIIHMMIHII Van onze verslaggever) Als Marshall er niet aan te pas was gekomen dan was het mis gegaan met de Rijksluchtvaartschool in Gilze-Rijen. Want dan had commandant, overste b.d., K. J. de Meester, Donderdagmiddag niet die twee nieuwe „Beechcrafts" feestelijk in gebruik kunnen nemen. En dan had het instituut dezer dagen 32 leerlingen tot Augustus naar huis moeten sturen. Is het dan te verwonderen dat iedereen plezic had gisteren op het landelijkste van alle vliegvelden en is het dan niet te verklaren dat er beslist geen meer overtuigde aanhangers van de Marshall economie op de wereld te vinden zijn dan deze jeugdige vliegeniers-in-spe? Bovendien, de ganse burgerluchtvaart óm geschikte jongelieden het pad naar heeft in dit verband reden tot vreugde, een roemrijke vliegenierscarrière te Want als deze dreigende stagnatie in effenen. Met name de financiële deel de opleiding van vliegtuigpersoneel zich name van de leerlingen is tot een inderdaad voltrokken had, dan was het uiterst minimum beperkt. Zij betalen gebrek aan piloten waarschijnlijk nog voor een opleiding, die 30 a 40.0JK) per nijpender geworden, dan het toch al is. jaar kost, de somma van f 1000, welk Niet dat voor het kloeke vak van vlie- bedrag hun dan bovendien nog, bij genier geen belangstelling bestaat, maar eventueel onvermogen, wordt VQorge- de geschiktheid van de talloze jongelui, schoten tot de tijd, dat zij zelf „in de die zich komen aanbieden, is veelal niet verdienste" zijn. Op voorwaarde van- dienovereenkomstig. De S.-Il Instructor, die door Fok ker wordt vervaardigd en een modern twee- of drie-persoonsles- vliegtuig is met zeer goede vlieg- kwaliteiten. MaarGilze-Rijen groeit uit de „U moet aan de Nederlandse jeugd naden. Commandant De Meester ver- leren hoe mooi het beroep van vliege- telde het ons. Bovendien is de wel nier is. Het is geen gemakkelijk baan- riante maar primitieve ligging van het tje, want in de luchtvaart moet je altijd vliegveld een handicap. Evenwel de meer doen, dan je is opgedragen. In de betrekkelijk korte tijd van haar bestaan zij werd in April 1946 opgericht heeft de Rijksluchtvaart- land^ichiels van Verduynen, de Neder. special amb"-ssadeur in Londen, die met toefde °Pdrachten in Indonesië ver en met verschillende militaire autoriteiten besprekingen e» lb gesprek met generaal Spoor. zelfsprekend, dat zij na hun leertijd een Nederlandse maatschappij als hun werk terrein kiezen; opdat het niet kan ge beuren dat een piloot, die zijn opleiding bij' de Rijksluchtvaartschool op zulke -e „„^„„„„„ïworc voordelige condities genoot, bijvoor- nogmaals vijftig het luchtruim in te sturen. Een tempo, dat beslist nog wat opgevoerd mag worden, als men be denkt, dat alleen de K.L.M. in de toe komst op 40 piloten per jaar rekent. bo^iele De Rijksluchtvaartdienst doet dan ook alles wat in zijn vermogen ligt en misschien zelfs wat er niet in ligt Op het ogenblik telt de Rijkslucht vaartschool 155 leerlingen, van wie er 80 op Ypenburg nog de „grauwe" theorie onder de knie proberen te krijgen, terwijl de 75 anderen in Gilze-Rijen zich reeds met de (avon tuurlijke) praktijk bezighouden. plannen voor een nieuwe school, die dan hypermodern zal worden, zijn om een gangbare, maar niet helemaal meer betrouwbare uitdrukking te ge bruiken in een vergevorderd stadium. Welschap bij Eindhoven is reeds als ves tigingsplaats voor het op te richten instituut aangewezen. „Wij willen ook buitenlanders gaan opleiden, want de aanvraag daartoe is buitengewoon groot", de commandant zei het niet zonder, overigens gerecht vaardigde, trots. Alhoewel die trots, vol komen in het niet zonk bij het ver kwikkende enthousiasme, waarmee de heer De Meester over zijn werk in het bijzonder en over de vliegerij in het al gemeen sprak. En toen hij er aan toevoegde: „Dit beroep zit ons in het bloed. Onze vrachtvaarders veroverden de zee, wij moeten het luchtruim veroveren", was dat beslist geen vals-sentimentele va derlandsliefde. Bovendien commandant De Meester heeft gelijk wat dat bloed betreft. Wij raakten er althans volkomen van door drongen toen wij, al vliegende in een „Beechcraft", een blozende jongeling van nauwelijks meer dan 18 jaar de stuurknuppel en heel die onoverkomen- lij k-ingewikkelde cockpit-apparatuur zagen hanteren, met een beslistheid waarmee andere, niet nader aan te dui den lieden, wel hun typemachine plegen te gebruiken thans vaststaat inderdaad wordt toege past en noemde daarom elke zogenaam de bekentenis van de primaat een op leugens berustende verklaring. Gisteren heeft het machtige orgaan van de Italiaanse Katholieke Actie, het dagblad „Quotidiano" beweerd dat de Hongaarse primaat door de Hongaarse autoriteiten willoos is gemaakt met be hulp van het geestkracht-dodende mid del „actedron". De Osservatore Romano noemde gis teren het „Geelboek" van de Hongaarse regering over de zaak-Mindszenty een volkomen belachelijk en perfide verzin sel. Het blad verklaarde, dat de bekente nis van de kardinaal als onbetrouwbaar moest worden beschouwd in het licht van de voorafgaande brief van de kardi naal en dat men geen geloof zou moeten hechten aan een bekentenis, die hem in de mond zou worden gelegd. In een commentaar op de bewering, dat kardinaal Mindszenty zich beroemd had op zijn adellijke afkomst verklaar de de Osservatore, dat de kardinaal zijn boerenafkomst nooit verborgen had. De politie te Amsterdam heeft een huwelijkszwendelaar opgesloten, de ra diofabrikant W. K. uit voormalig Over- schie. Deze man knoopte op een avond in 1947 in Antwerpen een praatje aan met een caféhoudster. Hij deed zich voor als een beminnelijk vrijgezel en sloot vriendschap. Uit deze vriend schap ontstonden trouwplannen. Zo nu en dan gaf zij hem bedragen van vijf tot tienduizend francs mee. Zij deed haar café van de hand voor 35.000 frs., waarvan er de volgende dag. toen de bruidegom in spé op visite kwam, 30.000 in diens zak verdwenen, waar mee de totale „lening" tot 100.000 frs. was opgelopen. Nadat zij naar Rotter dam was gekomen, moest zij voorlo pig in een hotel in Den Haag logeren. Toen dit ten slotte te duur werd. kon de man niet anders doen dan haar bij familie onderbrengen. Daar skreeg zij eindelijk te horen, dat K. gehuwd was en vader van drie kinderen. De totaal geruïneerde Antwerpse heeft daarop via een advocaat aangifte bij de politie gedaan, die K. arresteerde. Hij wordt Zaterdag a.s. voor de Officier van Jus titie geleid. Volgens een officiële bekendmaking hebben Woensdag vier Tsjechoslowaak- se Rooms-Katholieke bisschoppen met Klement Gottwald geconfereerd. Er wer den geen bijzonderheden gemeld en zo wel de regering als de Kerk weigerde commentaar te geven. dragen de Indonesische republiek tegen het eind van di'. jaar volledige onafhan kelijkheid te verlenen. De conferentie besloot verder de raad te verzoeken, Nederland op te dragen onmiddellijk de troepen terug te trek ken tot achter de demarcatielijnen van voor 18 December 1948 en de terugtrek kingsoperatie tegen 15 Maart te vol tooien. De op de conferentie vertegen woordigde Aziatische landen zullen de Veiligheidsraad verder verzoeken de herinstelling van de „erkende Indonesi sche interim-regering" tegen 18 Maart a.s. te garanderen. De conferentie heeft' nog geen datum vastgesteld op welke volgens hen in Indonesië algemene ver kiezingen zullen moeten worden gehou den voor een wetgevende vergadering, maar de meeste gedelegeerden zijn van oordeel dat die datum in October moet vallen. Door het houden van de verkiezingen in October zal naar hun mening de overdracht van de volledige souvereini- teit aan de republiek tegen het eind van dit jaar gemakkelijker kunnen geschie den. De conferentie kwam overeen, een commissie in het leven te roepen die de punten,, waarover tot nog toe overeen stemming werd bereikt, moet formu leren in een resolutie aan de Veilig heidsraad. In die commissie zullen Australië, Ceylon, India en Pakistan zitting hebben. De conferentie Leeft tot dusverre de republikeinse aanbevelingen vrijwel op de voet gevolgd. Alleen heeft zij enkele data gewijzigd. De republiek had ver kiezingen in Juni en het verkrijgen van de volledige onafhankelijkheid in Sep tember geëist. Vandaag zou worden beraadslaagd over het vraagstuk van het toepasr n van sancties tegen Nederland. Algemeen werd aangenomen dat men het daarover eens zou worden. Zaterdag zal worden beraadslaagd over de vraag of uit de huidige conferentie al dan niet een per manent orgaan moet voortkomen. De meningen hierover zijn naar het thans voorkomt verdeeld. Volgens mededeling van de Indian Information Service te Calcutta waren bij de opening van de conferentie te New Delhi over de Indonesische kwestie ook vele vertegenwoordigers van het corps diplomatique aanwezig, onder wie de Nederlandse gezant, de heer Lamping. De heren Maramis en Sudarsono waren aanwezig als vertegenwoordigers van de republiek. Naar Agence France Pr esse meldt, verklaarde de vertegenwoordiger van Saoedi-Arabië op de conferentie te New Delhi nog, dat zijn regering heeft besloten te verbieden, dat Ne derlandse vliegtuigen haar g ondge- bied overvliegen. Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt met voorname lijk in het Noorden van het land nog plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige, langs de Waddenkust nog tijdelijk stormachtige Noord-Weste lijke wind. Weinig verandering van temperatuur. Zon: 8.35—17.09; Maan: 2.16—11.43. -gd Niet de geboorte maar de deugd bepaalt het verschil der mensen. De commissie voor de Europese Een heid der West-Europese Unie is er na een vergadering van drie dagen te Parijs niet in geslaagd het eens te worden over een rapport over de methoden, die ge bruikt dienen te worden voor de opbouw van een verenigd Europa. De commissie zal aan de respectieve regeringen een nota overhandigen, waarin de opvattin gen der verschillende delegaties opge somd worden. De vergadering is gisteren gesloten- Volgens deelnemers aan de conferentie hebben de vijf landen thans overeen stemming bereikt over de volgende twee essentiële punten: De noodzakelijkheid van oprichting van een „Europese raad waarvan de leden deel moeten uitmaken van de respectieve regeringen en de noodzakelijkheid van een tweede, groter lichaam, hetzij een assemblee of parle ment, hetzij een ander lichaam, waarin de openbare mening, het parlement en andere verantwoordelijke elementen van de deelnemende landen zich kunnen weerspiegelen. Het belangrijke geschil punt op het laatste stuk is de mate, waarin de regeringen zeggenschap die nen te hebben over samenstelling en werkwijze van dit tweede orgaan. Volgens een Belgische gedelegeerde zullen de ministers van Buitenlandse Za ken, als zij 25 Januari voor hun periodie ke bespreking bijeen komen, zelf moeten beslissen of de Verenigde Staten van Europa zullen worden gevormd. De ministers van Buitenlandse Zaken van Denemarken, IJsland, Zweden en Noorwegen zullen Vrijdag 28 Februari te Oslo bijeenkomen, aldus een officiële Noorse regeringsverklaring, die er aan toevoegt, dat de conferentie beschouwd moet worden als een normale „inter- nordische" bijeenkomst. Onofficiële berichten hadden gemeld, dat 1 Maart de premiers en de minis ters van Oorlog van de Scandinavische landen eveneens naar Oslo zouden rei zen. Over een dergelijke conferentie werd in het communiqué echter met geen woord gerept. Volgens waarnemers hangt het van de gedurende het komen de weekend in Kopenhagen te houden besprekingen af, of een dergelijke uit gebreide conferentie op 1 Maart in Os lo zal plaats vinden. In verband met gerezen discussies over het in 1939 door het Vaticaan met het Derde Rijk gesloten concordaat, ver klaart de „Osservatore Romano" de gel digheid van dit concordaat staande te houden. Het blad zegt, dat de wettig heid van het concordaat indertijd door geen enkele mogendheid werd betwist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1