UITGEBREIDE BEVOEGDHEDEN VOOR C.V.G.D. Voor-ontwerp verschenen Winkelsluitingswet van TSJANG KAI SJEK, CHINA 'S STRIJDER Ir. Jos Cuypers overleden Acht personen op Java gedood Geen onmiddellijke terugtrekking van dè Nederlandse troepen De overheid moet ingrijpen Tegen corruptie, partijpolitiek, Japanners en communisten Aftreden in Chinese stijl Internationale Bidweek Verliezen in Indië Bouwmeester van St. Bavo Medezeggenschap Tot hoofd en hart Resolutie in Veiligheidsraad Leiders terug naar Djocja Het weer. Terroristische overval ÜNA I ZATERDAG 22 JANUARI 1949 BUREAUX van redactie en administratie SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544J Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: 3, 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. 72sfe JAARGANG No. 24365 Bevoedgheden C. v. G. D. Herstel Republiek Het debat Resolutie onaanvaardbaar? Drie sterfgevallen door diphterie in Zaandam Winkels Dinsdags na 13 uur gesloten Intentie voor 23 Januari: Mogen de katholieken alles vermijden, wa± de terug keer der afgescheidenen zou kunnen belemmeren. Intentie voor 24 Januari: Mogen de Joden en Mo hammedanen zich bekeren. J iang. itw. s P. Sat* ao. v. 0 Saba»* v. Dakar- S. FraoG Dungen. 20 Fintft ieaux. ts. Liberte. DungcO- boa. S. Fran*- 20 Lissab- rg. jore^ dney. iden. ibraltaf' 19/1 34 >1 32$ 57, 39$ 59$ I3, 55$ 55$ 17 13$ 26 38$ 43$ 39$ 24$ 71$ NIEUWE HAABLE ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per mlllimetar- hoogte. Ingezonden mededelingen dubdel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cent» per weelc, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Be delegaties van de V.S., Cuba, Noorwegen en China hebben Vrijdagavond >n de Veiligheidsraad hun resolutie ingediend. De resolutie vraagt het staken Van de militaire operaties en de gueriila-oorlog, vrijlating van de republikeinse leiders en het voeren van onderhandelingen, waarbij de C.v.G.D. zal optreden ais Commissie der V.N. voor Indonesië die toezicht zal houden op de verkie zingen en het terugtrekken der Nederlandse troepen alsmede op het hand haven van orde en rust. De instelling van de federale interim-regering zal, Volgens de resolutie, niet later geschieden dan 15 Maart van dit jaar, terwijl Op 1 October de verkiezingen voor een constituerende vergadering voltooid bioeten zijn. Niet later dan 1 .Juli 1950 dient de souvereiniteit aan de V.S. van Indonesië overgedragen te worden. De resolutie vraagt van de Neder landse regering toe te staan, dat, de re publikeinse leiders naar Djocja terug- heren en hun functies, inclusief het be stuur over Djocja weer uitoefenen. Op basis van Linggadjati en het „Renville"- accoord dienen de onderhandelingen gevoerd te worden. Bereikt men geen Overeenstemming, dan brengt de her- Vormde C. v. G. D. rapport uit aan de Veiligheidsraad en doet aanbevelingen Voor een oplossing van de moeilijkhe den. De vertegenwoordigers der niet- Pepublikeinse gebieden kunnen door de Commissie geraadpleegd worden. De Commissie voor Goede Dien sten zal voortaan bekend zijn als de Commissie der V. N. voor Indonesië, aldus dc resolutie. Zij zal optreden als vertegenwoordigster van de Vei ligheidsraad in Indonesië en alle functies bezitten sedert 16 December door de Veiligheidsraad aar de C. v. G. D. gegeven, welke functies haar in deze resolutie worden verleend. De commissie zal handelen bij meer derheid van stemmen, maar haar rap porten en aanbevelingen aan de Veilig heidsraad zullen zowel meerderheids- als minderheidsstandpunten bevatten, indien er een verschil van mening on der de leden van de commissie bestaat. De commissie zal partijen bijstaan bij de naleving van deze resnluöe en zal de onderhandelingen bijwonen. Ze is ge taachtigd aanbevelingen te doen aan Per 1 Januari 1950 worden de gehuw de ambtenaressen ontslagen. Tegen dit ontslag zijn door mevr. ïortanier-de Wit (V.V.D.) en mej. Ten- deloo (P.v.d.A.) bezwaren ingebracht m de Kamer. Deze komen in hun kern op deze twee Punten neer. Ten eerste: de Overheid gaat haar be voegdheid te buiten .door de gehuwde Vrouw de toegang tot het ambtenaren corps te weigeren. Ten tweede: de Overheid verraadt door haar gedrag, dat zij zelf de prin cipiële grondslag van de ontslagwet niet «rg solied acht, want zij aanvaardt ge huwde vrouwen als ambtenaressen, zo dra er een tekort aan personeel ls Wat het tweede pünt betreft, zal het de regering, ook ons inziens, niet ge- Pvakkelijk vallen, zich van iedere incon sequentie vrij te pleiten. Want of alleen bij bittere noodzaak gehuwde Vrouwen in dienst werden genomen en Sehouden, uitsluitend dus in gevallen, V'aarin geen andere oplossing aan eisen Van het algemeen welzijn voldeed Cter- Viji tevens onder de sollicitanten de no dige selectie werd toegepast, om het ge- *in slechts minimaal te schaden) wagen Vij te betwijfelen. Rechtvaardigheids halve dient echter te worden erkend, dat de gehuwde ambtenares in een abnor male tijd terugkeerde en dat het nauw keurig afwegen van wat in uitzonder lijke tijd nog toelaatbaar is, al even moeilijk mag heten als het o n m ri de 11 ijk breken met iets scheefs, wan- Peer de noodtoestand is verdwenen. Bevreemdend blijft het echter, dat de ^gering pas in 1950 de gehuwde ambte nares ontslaat, die reeds m Maart 1946 PPtslag kreeg aangezegd. Zo wekt de Overheid inderdaad de Schijn, dat zij de gevaren voor het ge zinsleven niet hoog ernstig °PnatT1' be andere kant is echter ook duidelijk, bat de regering met aanneming en om slag van gehuwde ambtenaressen niet zo Willekeurig is opgetreden als bovenge noemde dames willen doen' geloven, in ieder geval achten wij het iets verheu gends, dat de regering .eindelijk de ge- büwde ambtenaressen ontslaan zal. De pogingen van de dames Fortanier !-de Wit en Tendeloo om het bewijs te leveren, dat de Overheid in dezen haar bevoegdheid te buiten gaat en zich on gemotiveerd mengt in gezins-aangelegen- beden, zijn o.i. beslist mislukt. Die argumentatie kwam hierop neer: Zie naar de feiten, zoals die spreken lP een onderzoek van mevr. Posthumus m jsjvy mgesteld. Blijkens de daarin ver stekte staustiscne gegevens zou toen het Aantal buitenshuis werkende gehuwde gouwen slechts b'/2 procent der ge- büwde vrouwen heoben Dedragen, ter- Wijl men dan daarbij nog bedenken 'Poet, nat 1U procent oer genuwde vrou- W'en kinderloos blijft en dat 25 procent keen kmoeren meer in huis heeft en bcze categorie in hoofdzaak bui- Psnuis werkt. Deze gegevens zouden volgens mevr. ,°rtanierde Wit bewijzen, dat „men ?'ch geen zorgen behoelt te manen over Standpunt van ons volk ten aan- Pcil van ue plaats der gehuwde vrouw Zowel omtrent de statistieken ais ora- Dent de conclusie daaruit getrokken 4°Uden wij 't volgende willen opmerken: „Statistieken zijn zeer bedrieglijke ?'nSen. men kan er zo mee manoeuvre- TeP' dat ze schijnbaar een stelling be- U:sligen, terwijl er in feite weinig he ilskracht in zit. Zo tracht mevr. For- i?Pier de 6 procent buitenshuis wer- b'cpde gehuwde vrouweh om te toveren jP procent gehuwde vrouwen, die j*°fdzakelijk ófwel kinderloos zijn ófwel l'dUwen met uitsluitend kinderen die ouderlijk huis reeds hebben verla- (Vervolg op pag. 34 partijen of aan dc Veiligheidsraad over zaken die vallen binnen haar compe tentie. Na een overeenstemming bereikt bij deze onderhandelingen zal de com missie aanbevelingen doen aan de Vei ligheidsraad met betrekking tot de aard, macht en functies van het lichaam der V. N. dat in Indonesië zal blijven om behulpzaam te zijn bij de nakoming van dè bepalingen dezer overeenkomst tot dat de souvereiniteit zal zijn overgedra gen aan dc V. S. van Indonesië. De commissie behoort behulpzaam te zijn bij een zo spoedig mogelijk herstel van het burgerlijke bestuur van de Re publiek. Hiertoe zal zij na overleg met partijen, aanbevelingen doen. ertoe strekkende, dat. in overeenstemming met de redelijke eisen gesteld door openbare veiligheid en bescherming van leven en veiligheid, de gebieden volgens de Renville-overeenkomst behorende tot de Republiek (met uitzondering van de stad Djocja) successievelijk kunnen te rugkeren onder het burgerlijke bestuur van de republikeinse regering. De re gering zal eveneens toezien op deze te- rugkeer. De aanbevelingen van de commis sie kunnen voorzieningen inhouden met betrekking tot het economische welzijn van de bevolking van de ge bieden, welke bij deze terugkeer be trokken zijn. De commissie zal, na overleg met de partijen, aanbevelin gen doen met betrekking tot een eventueel tijdelijk stationneren van Nederlandse strijdkrachten in enig gebied, om behulpzaam te zijn bij het Handhaven van wet en orde. Indien een der partijen in gebreke blijft met betrekking tot het aanvaarden der aanbevelingen van de in deze para graaf genoemde commissie, zal de com missie onmiddellijk aan de Veiligheids raad rapport uitbrengen met aanbeve lingen voor een oplossing van de moei lijkheden. De commissie zal periodieke rapporten zenden aan de Veiligheids raad en speciale rapporten zo dikwijls zij dit noodzakelijk oordeelt. De com missie zal die waarnemers, officieren of andere personen kunnen gebruiken, die zij noodzakelijk acht. De vertegenwoordiger van België open de de debatten en waarschuwde de Raad niet verder te beraadslagen over be paalde maatregelen zonder dat de Raad zich tevoren door het Internationale Hof van Justitie heeft doen verzekeren, dat hij in deze kwestie bevoegd is. De Amerikaanse afgevaardigde, dr. Jessup, zeide, dat de V. N. „niet haar goedkeuring konden hechten aan de re sultaten van de Nederlandse militaire actie. Wij geloven niet, dat een politieke oplossing' met succes kan of zal worden opgedrongen door een der partijen of door interventie van buiten. Zoals wij op dit ogenblik de feitelijke situatie zien, is het noodzakelijk dat de Raad de po- Een Nederlandse woordvoerder in Lake Success heeft te verstaan gegeven, dat de resolutie in de Veiligheidsraad onaan vaardbaar is, omdat zij de Republiek herstelt, terugtrekken van de troepen eist en zeer grote bevoegdheden geeft aan de voorgestelde commissie van de Verenigde Naties. sitie van een der partijen tracht te her stellen tot het punt, waarop bona fide onderhandelingen door beide partijen weer mogelijk zijn." Dr. Van Royen verklaarde, dat de re solutie was doorgestuurd naar Den Haag en dat hij wachtte op verdere instruc ties. Met betrekking tot de zinsnede in de resolutie, dat de vertegenwoordigers van niet-republikeinse gebieden zouden worden toegelaten bij de besprekingen tussen de Nederlanders en de republi keinen, zeide dr. Van Royen, dat dit een pijnlijke indruk zou maken op de fede ralisten. De niet-republikeinse gebieden zouden rechtens behoren te worden uit genodigd aan de besprekingen deel te nemen. De Russische afgevaardigde, Malik, verklaarde de resolutie niet te kunnen steunen Na de rede van Malik werd de zitting verdaagd tot Dinsdag. Engeland en Frankrijk zullen, naar A. P. meldt, de resolutie steunen, nu de passage, die het terugtrekken der Ne derlandse troepen eist, is weggelaten. De Nederlanders zouden reeds formeel te kennen hebben gegeven, dat zij deze eis niet konden opvolgen. In Neder landse kringen te Lake-Success maakt men. voor wat de huidige vorm der re solutie betreft, vooral bezwaar tegen de uitbreiding der bevoegdheden van de C. v. G. D. Men verwacht, dat Rusland zich van stemming zal onthouden. Te Zaandam zijn in de afgelopen da gen verscheidene gevallen van dipterie geconstateerd waarvan drie met do delijke afloop. Aanvankelijk was men van mening, dat hier sprake was van een soort angina, doch nadat de spe cialist een nauwkeurig onderzoek had ingesteld, bleek, dat men te doen had met een ernstige vorm van diphterie. Daar de haard van de ziekte gevonden werd in een gemeentelijke kleuter school, werd onmiddellijk gelast deze school te sluiten. Alle kleuters zijn met de meest moderne} methode benandeld n.l. door inspuiting met het prophylac- tische serum A.P.T„ een geneeswijze, welke dr. A. D. Bruin, directeur van het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam voor het eerst in de Zaanstreek heeft toegepast en waarvan gunstige resulta ten in het buitenland bekend zijn. Verwachting tot Zaterdagavond. Matige, langs de Waddenkunst kraentige, naar Zuid of Zuid-West draaiende wind. Aanvankelijk wis selend bewolkt met later toenemen de bewolking en plaatselijk enige regen, voornamelijk in het Westen van het land. Weinig verandering in temperatuur. Zondag: Zon op 8.34, onder 17.11; maan op 3.41, onder 12.03. Maandag: Zon op 8.32, onder 17.13; maand op 5.05, onder 12.29. Z. H. Paus Pius XII heeft in de Con sisstorie-zaal van het Vaticaan de Romeinse adel ontvangen, die de H. Vader zijn nieuwjaarswensen aanbood. De minister van Economische Zaken heeft aan een aantal instanties ter ad vies gezond een voor-ontwerp van wet tot regeling van de winkelsluiting. De belangrijkste verschilpunten tussen de in dit ontwerp vervatte en de thans op het gebied van de winkelsluiting be staande regeling zgn dc volgende: Alle winkels moeten gesloten zijn gedurende de Zondag, en voorts op Don derdag vóór 5 en na 21 uur en op de overige werkdagen voor 5 en na 19 uur. Afwijkingen voor enkele dagen vóór Sint Nicolaas en Kerstmis en, voor be paalde winkels, op 30 of 31 December. Alle winkels moeten bovendien ge- sloten zijn op Dinsdag na 13 uur. Geen sluiting voor de weken, waarin algemeen erkende christelijke feestda gen vallen, op enkele dagen vóór Sint Nicolaas en Kerstmis en, voor bepaalde winkels, op 30 of 31 December. Voorts wordt door Burgemeester en Wethou ders vrijstelling van de sluiting verleend aan winkeliers, die uit godsdienstige overwegingen hun winkels gedurende Sabbath of zevende dag gesloten houden De gemeenteraad kan voor restau rants. koffiehuizen en dergelijke inrich tingen sluiting gedurende een dag per week voorschrijven. Uitzondering voor bepaalde stationsresstaurants. De gemeenteraad kan ten behoeve van vacantie van ondernemers of winkelper soneel sluiting van bepaalde groepen van winkels gedurende een aantal werkda gen per jaar, ten hoogste twaalf, voor schrijven, Het bedienen van bet publiek is ver boden gedurende de tijd, dat de winkel gesloten moet zijn. Enkele uitzonderin gen, waaronder een z.g. „af help-half uur". Afleveren aan hnis is verboden uitge zonderd brood en melk. Voor de straat-, de markt- en de ri- Bij de Tsjang Kai Sjek is heengegaan, veel Westerlingen zal hij daardoor indruk gewekt hebben van een kapi tein, die als eerste zijn reddeloos zin kend schip verlaat, doch men bedenke, dat voor een Chinees, die meent ge faald te hebben, geen andere mogelijk heid open staat. Tsjang's aftreden is een heengaan in echt Chinese stijl. Met hem is een man van het wereld toneel verdwenen althans voorlopig die lange tijd met Mahatma Gandhi de enige figuur van wereldformaat in Azië is geweest. En al trekt men die grootheid de laatste tijd speciaal in Amerika, waar men een excuus zoekt voor de eigen vergissingen wel eens in twijfel, wie het leven van de Chine se generalissimus nagaat, moet toch tot de conclusie komen dat deze man, die, uit middenstandskringen voortgeko men, via een militaire loopbaan op klom naar de hoogste post in het mo- Mevr. Tsjang Kai Sjek derne China, een militair en staatsman van groot formaat is- Ondanks de ont zaglijke tegenwerking, corruptie en partijpolitiek, waarmede hij heel zijn leven te kampen had. voerde hij zijn land veilig door de eerste moeilijke ja ren na de revolutie, schiep hi.j eenheid in het door een ware Diadochen-strijd verscheurde land en voerde hij het na een bittere strijd van bijna tien jaar tegen 4e Japanse indringer naar de overwinning. Ontzaglijk veel deed hij in regeringskringen, voor het onderwijs, voor de modernisering van het rege ringsapparaat en voor de sanering van het bankwezen. Steeds ondervond hij daarbij de grote steun van zijn tweede echtgenote, de dochter van een ban kier en jongste zuster van mevr. Sun Yat Sen. Mevr. Tsjang Kai Sjek naar haar meisjesnaam Soong Mei Ling bad een Amerikaanse, christelijke opvoeding genoten en zij bracht haar man evenals haar hele familie tot het Christendom. Steeds hebben Tsjang's den getuigt van zijn hoge zedelijke opvattingen en niemand kan deze taatsman, die een macht had als wei nig anderen in de geschiedenis, doch die niets voor zichzelf vroeg, verwijten, dal hij ten eigen bate misbruik heeft gemaakt van zijn macht. Doch de ont zaglijke corruptie binnen zijn eigen partij, de Kwo Min Tang, de enige regeringspartij in China, is hij nooit de baas kunnen worden. En daaraan is in de grond dit tragisch falen te wijten. De laatste jaren kenden wij Tsjang Kai Sjek als president van de Chinese republiek. Doch Tsjang is eerder een militair dan een politieke figuur ge weest. Met tegenzin heeft hij steeds politeke functies aanvaard. Wel had hij sinds het heengaan van Dr. Sun Yat Sen. zijn leermeester en stichter van de republiek een bijna dictatorèle macht en had hij als zodanig een geweldige in vloed op de politiek, doch zijn leven is op de eerste plaats een leven van strijd geweest. Eerst aan de Chinese keizerlijke academie, daarna in Japan en na de revolutie in Rusland had hij zijn mi litaire opleiding genoten. Tijdens de revolutie in 1912 commandeerde hij reeds een regiment. Spoedig werd hij de vertrouweling van Dr. Sun, die hem belastte met de leiding van dc expeditie tegen de generaals in het vierhandel gelden dezelfde verkooptij den als hierboven zijn genoemd. De uitzondering voor het venten met ge ringe eetwaren op Zondagen en alge meen erkende christelijke feestdagen is komen te vervallen. Evenwel geen ver koopverbod voor de Dinsdagmiddag of de halve werkdag, die daarvoor op grond van plaatselijke bijzondere om standigheden in de plaats treedi. De gemeenteraad van afwijkingen kan vorenbedoelde regelingen vaststel len, evenals burgemeester en wethou ders en de minister van Economische Zaken. De verkoop door middel van al dan niet in winkels geplaatste buitenauto maten blijft mogelijk ook gedurende de sluitingstijd der winkels. Slechts mogen 7,ij niet worden bijgevuld gedurende de tijd. dat de winkel, waarbij z\j behoren, gesloten moet zijn, of, als zij niet by een winkel behoren, gedurende de tjjd, dat de winkels gesloten moeten zijn, waar uitsluitend de waren worden ver kocht, die de automaat bevat. Uitzonde ring op dit bijvulverbod voor enkele groepen van verkoopautomaten. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Overleden ten gevolge van oorlogs verwonding op 18 Jan. 1949: Mar. III z.m. W. T. de Boer. stbnr. 49075, afkom stig uit Amsterdam. Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 3 Jan. 1949: Sold, ie kl. H. J. Lichtenberg, legernh' 240914002, afkomstig uit Velp. Gesneuveld 10 Jan. 1949: Sold. C. Bor ger, legernr. 260823162, afkomstig uit Arnhem, en Sold, ie kl. J. van Moorsel, legernr. 260914059, afkomstig uit Put ten (Gld.). Gesneuveld 12 Jan. 1949: Sold. P. L. A. Schumans, legernr. 250913113, afkom stig uit Sittard. Gesneuveld 13 Jan. 1949: Sold, ie kl. A. Veenman, legernr. 260601093. afkom stig uit Zaandam; Sold. C. Bergman, legernr. 250429066, afkomstig uit Gene- muiden. Gesneuveld 14 Jan. 1949: Huzaar A. J. Broekmaat, legernr. 270418099. afkom stig uit Bathmen; Sold, ie kl. A. Hoo- gerdijk, legernr. 250808166, afkomstig uit Buitenzorg, Indonesië; Wachtmees ter O. Ponssen, legernr. 270204011. af komstig uit Winchester. Engeland; Sold. J. C. v. d. Weijde, legernr. 250603136, afkomstig uit Dreischor: Sold. P. Wielhouwer, legernr. 280402577, afkomstig uit Rotterdam. Gesneuveld 15 Jan. 1949: Sold. J. Demenint. legernr. 271020000. afkomstig uit Den Haag; Serg. S. Goudswaard, legernr. 191210000. afkomstig uit Oud- Bei.jeriand; Sold. N. P. Obdam, legernr. 250117108, afkomstig uit Lisse: Sold. F. J. J. Theisen. legernr. 281229394, afkom stig uit Amsterdam (C.); Sold. Ie kl. J. Th. Veldman, legernr. 260927011, af komstig uit Amsterdam (O.); Sold. Th. G. D. Wanders, legernr. 251108161, af komstig uit Nijmegen; Sold. H. F. van Zelm, legernr. 261121208, afkomstig uit Sassenheim. Gesneuveld 16 Jan. 1949: Sold. Ie kl. W. Dijkman, legernr. 270529005, afkom stig uit Haarlemmermeer. Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 17 Jan. 1949: Korp. infie. J. Brinkman, stbnr. k 11469010, afkom stig uit Indonesië. Gesneuveld 18 Jan. 1949: Sold. Ie kl. genie J. J. Bout, stbnr. 97063, afkomstig uit Indonesië. ïsjang Kai Sjek Noorden, die zich niet aan de regering in Kanton wilden onderwerpen. Jaren van verbeten strijd volgden en eerst in 1930, toen het Japanse gevaar aan de poorten stond kon Tsjang beginnen aan de opbouw van een verenigd China. Intussen had hij in 1927 gebroken met de communisten met wie de Kwo Mm Tang aanvankelijk had samengewerkt. De Russische adviseur Borodin zond hij naar huis. De communistische guerilla- benden voegden zich bij de opstandige generaals en nooit heeft Tsjang hen, on danks talrijke grootscheepse expedities, kunnen onderwerpen. In 1936, na het geheimzinnige kid napping-incident, verzoende Tsjang zmh met de communisten en samen keerden zij zich toen tegen de Japanse vijand, die in 1931 Mandsjoerije veroverd had en daar de ex-keizer vqn China uit de Mandsjoe-dynastie Pou Yi op de troon had geplaatst. Het incident bij de Marco. Polo-brug in Juli 1937 doet dan de Ja- pans-Chinese oorlog losbarsten. Bijna tien jaar duurt de worsteling, doch als Tsjang zegevierend uit de strijd komt en denkt aan de wederopbouw van het zwaargeteisterde land te kunnen begin nen, keert de oude vijand, de commu nisten, zich weer tegen hem. En thans krijgen zij de volle steun van het volk tegen de gehate en ge vreesde regeringskliek der Kwo Min Tang. Het is de corruptie en onbe kwaamheid van die kliek, die Tsjang machteloos gemaakt heeft. Het is die kliekgeest, die China, als reeds zo vaak in zijn historie aan de rand van de af grond gebracht heeft. Het architectengeslacht Cuypers heeft in de late avond van Donderdag een acht en tachtigjarige verloren in de persoon van Joseph Theodortis Johannes Cuy pers, zoon van Pierre Cuypers, de bou wer van het Rijksmuseum en het Cen traal Station te Amsterdam, en vader van de Amsterdamse architect, die zijn grootvaders naam draagt. Roermond was zijn geboorteplaats, waar hij de H.B.S. afliep en te Delft promoveerde hij tot civiel en bouwkun dig ingenieur. Alvorens de leiding van zijn vader's bureau over te nemen, maak te hij enkele studiereizen door Frank rijk, Italië en Duitsland. Daarna begon hij de 25 jaar lange leiding aan dit bu reau, waaraan in de loop der jaren ook De Bazel en Stuijt werkzaam waren, twee bouwmeesters, die Jos. Cuypers met vele jaren heeft overleefd. Voor de meeste krantenlezers is Cuy pers' naam voornamelijk met die van de Haarlemse St. Bavo-kathedraal ver bonden. Hij was echter ook de bouwer van de Rozenkranskerk en de nieuwe Effectenbeurs te Amsterdam, alsmede bouwheer ren de Rijksmuseumgebou wen. Op zijn naam staan verder kerken te Dongen, Limbrecht, Schimmert, Heem stede, Rijsen, Hulsberg, Nispen en de Jezuïetenscholen St. ignatiuscollege te Amsterdam en het Berchmanscollege te Nijmegen, twee bouwwerken, waaraan ook zijn zoon Pierre zijn krachten heeft beproefd.- Intussen werd Jos. Cuypers in de ja ren, dat de Polytechnische school te Delft in een Technische Hogeschool werd omgezet, het hoogleraarschap aan geboden. Hij verkoos echter te bouwen in steen en de vele functies te blijven waarnemen, die hem langzamerhand danig in beslag namen. Het aantal voor zitterschappen en lidmaatschappen van verenigingen en studiekringen groeide met de loop der jaren en zijn werk zaamheden aan bouwkundige en andere tijdschriften namen voortdurend toe. Vooral „Van onzen Tijd", „Het Gilde- boek" en „Architecture" vonden in hem een trouw en zeer bekwaam medewer ker. Tot zijn vrienden rekende hij Die- penbrock, DerKinderen, Ariëns, Stuyt, De Bazel, Lauweriks en Kromhout, waarmee gezegd wil zijn. dat hij be hoorde tot die groep gecultiveerde kun stenaars en culturele leiders, die kun nen beschouwd worden als de bekwame voortzetters van het grote werk, door Alberdingk Thijm en Dr. Cuypers be gonnen. Wat Jos. Cuypers' aandeel be treft! betekent dit,, dat hij, voortbou wend op de beginselen van zijn grote vader, de verbindingen met de moderne steomigen gevonden en tot stand ge bracht heeft. Maar wie hem gekend hebben, spreken bovendien over zijn eerlijk karakter, zijn hoofse „Thijmse" manieren en zijn noblesse. Hoedanig heden, waarvan Jan Stuyt eens gezegd heeft, dat zij bij weinigen van Cuypers' collega's te vinden waren. Vele malen is Jos. Cuypers gehul digd. Van officiële zijde geschiedde dit door zijn benoeming in de Orde van dc H. Gregorius de Grote en tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Donderdagochtend is een truck van dt marine tussen Tretes en Pandaan in Oost-Ja va beschoten door leden van de T.N.I., waarbij de chauffeur werd ge dood. Toen de dertien inzittenden er uit sprongen om dekking te zoeken, werd zwaar mitrailleurvuur geopend. Hierbij werden zeven personen gedood en zes zwaar gewond. Een brencarrier van de koninklijke landmacht kwam te hulp waarop de bendeleden allen ge kleed in uniformen van de T.N.I. op de vlucht sloegen. De slachtoffers zijn allen employées van het marine etablissement te Surabaja. In een overzicht van de dienst voor Iiegercontacten wordt gezegd, dat de toestand van de Chinese bevolking in Midden-Sumatra over hc'.. algemeen vrij redelijk is, hoewel in sommige plaatsen aanzienlijke schade is aangericht. De ha venplaats Pakanbaru is door wegtrek kende T.N.I.-leden grotendeels in de as gelegd, doch de steigers en aanlegplaat sen konden behouden worden, evenals de electrische centrale, die hersteld kon worden. Fort de Koek bleef door de snelle op mars gedeeltelijk gespaard. Het bijzonder krijgsgerecht van West- Sumatra sprak de doodstraf uit tegen een bendelid, dat in Fort de Koek een handgranaat geworpen had. Het geweten spreekt meer uit het terugschrikken om kwaad ie doen, dan uit het berouw hebben otter kwaad, dat gedaan is. (Van een bijzondere medewerker) We achten de tijd zo ongeveer voorbij, dat het woord „Mede zeggenschap" in arbeidersoren als een soort toverwoord klonk. Toen na de eerste wereldoorlog in toespraak en tijdschriftartikel de propaganda en daar mee de strijd om de medezeggenschap werd ingezet, was eveneens de periode aangebroken van de grote begripsver warring over de inhoud en de beteke nis van dat woord. Reeds in 1924 wees prof. mr. dr. G. v. d. Bergh op de dubbele betekenis van het woord „zeg gen". Dit kan immers zowel betekenen besliisen (Wie heeft het hier voor het zeggen?), als een oordeel uitspreken, een mening kenbaar maken (wat zeg je ervan?) Het is verklaarbaar dat voor beide interpretaties zich spoedig twee kampen aftekenden. Arbeiders, midden in hun emancipatiestrijd, eisten, mede geïnspi reerd door buitenlandse gebeurtenissen, een zo volledig mogelijke medezeggen schap, ja als het even kon zelfs de ge hele zeggenschap. Het gaf hierbij niet dat van katholieke zijde Henri Hermans in het Roer van 1921 medezeggenschap definieerde als het recht van de arbei der. om mede te beslissen over sommige of mede te beraadslagen over andere belangen, rechtstreeks of onrechtstreeks betrekking hebbende op zijn arbeids voorwaarden. De mate van medezeggen schap (uitdrukkelijk onderstreepte hij dat geen zeggenschap werd be doeld) stelde ook toen reeds Hermans afhankelijk van het ontwikkelingspeil der arbeiders. ..Met koelies b.v. kan geen collectieve arbeidsovereenkomst worden aangegaan en arbeiders, die niet eens het a.b.c. van de wetenschap der economie verstaan, zijn niet rijp voor een beraadslaging over allerlei moeilijke aangelegenheden van bedrijfs- politiek". Hiermede was wel de marsrichting be paald van de toenmalige vorm der ka tholieke arbeidersbeweging in haar stre ven naar herordening van het maat schappelijk leven. Nu is aan lei ders van een grote beweging wel een der belangrijkste opdrachten zich door hun volgelingen te doen begrijpen. Het is aan iedere mens min of meer eigen in de woorden van anderen te willen verstaan wat de aangesprokene het meest aangenaam is. En het scheen in die tijd het meest aangenaam in het bedrijfsleven alles te zeggen te hebben. Is hieruit niet het typische feit te ver klaren dat. terwijl het aantal afgeslo ten collectieve arbeidsovereenkomsten tot een ongekende hoogte was gestegen i986 coll. arb. ov. in 1920 verdeeld over 22.500 ondernemingen en betrekking hebbende op 273.600 werknemers), het aantal verloren arbeidsdagen tengevolge van staking tot het schrikbarend aaatal van 2.333.945 was gestegen, d.w.z. tot het 5-voudige van 1913 toen er nog slechts 178 coll. «rb. ov. waren afgesloten. Ogen schijnlijk waren deze feiten met elkan der in tegenspraak. Meer overleg had immers logischerwijze tot bestendiger arbeidsvrede moeten leiden. Dit merk waardig verschijnsel is alleen te verkla ren door de onrijpheid aan twee Kan ten om samen over het begrip mede zeggenschap zelfs maar te praten. Wanneer elk der beide partijen er in eigen kring over sprak en discussieerde, was men het vrij snel eens; zodra men samenkwam, was het mis. Op de alge mene vergadering van het Verbond van Nederlandse Fabrikantenverenigingen, gehouden 31 Mei 1923. werd door alle aanwezige fabrikanten prof. dr. G. W J. Bruins hartelijk toegejuicht toen hij be toogde: „Ik wil alleen dit zeggen, dat men aan de ene kant niet bevreesd behoeft te zijn. dat vroegtijdige wettelijke con structies hier iets van betekenis zouden kunnen verrichten. Deze ontwikkeling zal slechts kunnen komen, wanneer de kringen van de arbeid wezenlijk voor deze taak rijp zijn. Dan zal zij ech ter ook komenEn iets verder: en dan zal, veel kleinmoedigheid ten spijt, die heden nog bestaat, blijken, dat deze ontwikkeling zowel voor het bedrijfsleven zelf als voor de volksge meenschap in haar geheel winst bete kent" De vele toen aanwezige fabrikanten bleken het volledig met de geleerde spreker eens te zijn; er was in die dagen en in die kringen dus reeds het begrip en het inzicht, dat een geleidelijke ont wikkeling van de medezeggenschap niet tegen te houden was. Tien jaar later, bij het tot stand ko men van de bedrijfsradenwet-Verschuur, bleken de beide partijen nog niet veel dichter bij elkander te zijn gekomen. Van links-socialistische zijde werd toen immers zeer gedecideerd verklaard, dat men deze wet slechts wenste te zien als een „halte"', een soort tussenstation op de weg naar de socialisatie; en heel wat werkgevers meenden, dat de wetgever reeds veel te ver was gegaan in conces sies aan de arbeiderseisen. Vooral door de verklaring van de socialisten was toen met één slag de bereidheid verdwe nen om deze bedrijfsraden te accepteren als een soort raden van overleg tussen de beide delen van het bedrijfsleven: kapitaal en arbeid. Het wantrouwen, aanvankelijk ingesluimerd, laaide weer hoog op en voor de hergroepering der maatschappelijke verhoudingen was men verder dan ooit van huis geraakt. Maar nu het merkwaardige. Met vol komen negatie van de bedrijfsradenwet kwamen nadien wel „bedrijfsraden" tol stand als adviescolleges, aldus niet steu nende op de wet, maar op het onderling vertrouwen van mensen, die elkander hadden leren verstaan. In het Tijdschrift voor Efficiëntie en Documentatie van Mei 48 schrijft prof. mr. B. C. Slotemaker hierover: „Het ver schil is alleen, dat de vakraden (van de St. v. d. Arb.) uit onderling overleg en vrijwillige samenwerking werden gebo ren, terwijl de bedrijfsraden naar veler mening slechts van boven opgelegde in stituten zouden zijn. Ook hier een ver schil tussen schijn en wezen, tussen theo rie en practijk. Een grotesk misverstand, ontstaan door gebrek aan wederzijds be grip, gebrek aan wederzijds vertrouwen en gebrek aan werkelijkheidszin." Dit betoog van een man als prof. Slo temaker moge vooral verstaan worden door verenigingen van industriële fabri kanten, die de laatste maanden zo heb ben gefulmineerd tegen de ontwerpen van wet op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie en op de ondernemings raden. Zij mogen en zij moeten weten, dat de arbeiders er niet aan denken medezeg genschap te vragen op gebieden, waar voor zij geen verantwoordelijkheid kun nen dragen. Maar evenzeer moeten en mogen zij weten, dat het de arbeiders volle ernst is met het zich voorbereiden op het dragen dezer verantwoordelijk heid. De houding van voornoemde werk gevers is niet bevorderlijk voor het noodzakelijk wederzijds verstaan. Als sociologische overwegingen niet in staat zijn hen van het onjuiste hunner ziens wijze te overtuigen, moge dit dan wel gebeuren door wetenschappelijke argu menten als van prof. Bruins in 1923 en prof. Slotemaker m 1948

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1