Doodstraf geëist tegen Albrecht Politierechter houdt audiëntie HAGEMAN Kerkberichten ZATERDAG EN MAANDAG OPRUIMING AGENDA' HERINGA WUTHRICH SLEUTEL WEG „DE SLEUTELSPECIALIST' Verlaging schoolgelden in Beverwijk mogelijk VAN DUIVENB0DEN Pro^nciaal Ziekenhuis Heethoofdige mensen moeten ziek verantwoorden Wij verhuren stofzuigers VAN HET WITTE DOEK r Griep! FeSIe brand in carrosserie- bouwerij mm. i«Jsl „MEER EN BERG" De explosie op de kantoorark - ZATERDAG 22 JANUARI 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING DE STOFZUIGER CENTRALE Burgerlijke Stand Katholieke Arbeidersjeugd A.s. militairen Cycle Cross bij Kraantje Lek Met een „MIJNHARDTJE" (cachet) spoedig weer opgeknapt. Doos 30 ct. CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Practijkexamens Hf Het milieu van vroege Mid deleeuwse beeldhouwkunst Standpunt van Ged. Staten BEVERWIJK Onteigening van gronden Binnenbrandje Aanrijding Sappig zeegeschenk HEEMSTEDE R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdienst OEGSTGEEST Pa{er Molenkamp weer thuis Eén derde minder Begrotingscijfers VELSEN-NOORD Tafeltennis V.G.Z. IJMUIDEN Kinderen op de planken LAATSTE DAGEN van de Woninginrichting Ged.Oude Gracht 108—110 NIEUW JEUGDHUIS BENNEBROEK Zondagsdienst Grootse viering van eeuwfeest Springgelatine de oorzaak ONGEANlIMEERDE MARKT Het zijn meestal maar kruimelmisda den, die de Haarlemse politierechter te behandelen krijgt en het is. als in een non-stop-programma, dat de verschillen de taferelen de revue passeren. Professio nals en amateurs, zij allen spelen het spei in verdachten- of getuigenbankje harts tochtelijk of apathisch, naar gelang zij menen, dat het van invloed kan zijn op officier of politierechter. Al was de mishandeling, waarvoor de Beverwijker W. S. gisteren terecht moest staan, eigenlijk ook niets anders dan een kruimelmisdaad, de gevolgen waren toch wel zo. dat het slachtoffer, zijn broer P. S., vrijwel blind was geworden. Maar daar was ook een hele geschiedenis aan vooraf gegaan. Het boterde al lang niet meer tus sen beide broers, en toen op een goede dag P. honderd gulden miste, verdacht hij da delijk zijn broer W. ervan. Daar kwamen natuurlijk woorden van en P. was daarbij met een mes op de proppen gekomen. Het was echter bij een bedreiging gebleven. Rechercheur R. werd er bij gehaald, maar toen de honderd gulden plotseling werden teruggevonden achter de brievenbus van de gedupeerde, probeerde hij de broers veer tot elkaar te brengen. W. en P. zou den elkaar ontmoeten in het huis van de laatste en alles scheen ten goede te zullen keren, toen er een kink in de kabel kwam, omdat W. zijn vrouw meenam. P.. die blind was aan het ene oog en bijziende aan het andere, vloog zijn broer naar de keel en werkte hem de deur uit. Deze liet zich dat maar niet welgevallen en onder de ogen van de rechercheur gaf hij P. een klap op het bijziende oog, waardoor daaruit tenge volge van een bloeduitstorting, het licht ge heel verdween. De behandeling van deze zaak ging nu niet bepaald van een leien dakje, want vooral het slachtoffer, dat als getuige moest verschijnen, kon zich moeilijk beheersen en gooide zijn beschuldigingen naar links en rechts. Verdachte was van mening, dat hij zich toch wel mocht verdedigen, temeer daar hij wist, dat zijn broer voor geen kleintje vervaard was. Ook de Officier kon zich hier wel enigszins mee verenigen, nu hij ook met de persoon van het slachtoffer had kennis gemaakt. Wanneer het alleen maar om de klap te doen was geweest, dan had hij niet eens een strafvervolging inge steld. Het waren dan ook de ernstige ge- volgen, die hem tegen W. een voorwaarde- V lijke gevangenisstraf deden eisen van een maand plus betaling van de doktersreke ningen tot een bedrag van f 150. Het -lacht- offer protesteerde hevig. De politierechter trok er echter nog een week af en hand haafde de betaling van f 150. Toen een sigarenwinkelier in Haarlem mermeer even niet in zijn winkel was en daarna terugkeerde, kwam hij tot de ont dekking, dat er f 78 verdwenen waren uit een kistje op de toonbank. De Zwanenbur ger P. D. was de enige, die in die tijd in de winkel was geweest. De man werd aangehouden en na een aanvankelijke ont kenning bekende hij het geld gestolen te hebben. Hij betaalde het dan ook prompt terug. Voor de politierechter trok hij zijn verklaring echter in, omdat hij die beken tenis maar gedaan had om maar vrij te komen. Een rechercheur moest er als ge tuige bij te pas komen, en het slot van het liedje was, dat zowel voor officier als politierechter de schuld van D. vaststond. De veroordeling luidde drie weken onvoor waardelijk. De Zandvoorter V had met enige vrien den behoorlijk wat spiritualiën gedronken en zij gingen na het middernachtelijk uur nogal rumoerig door Zandvoorts straten. Een politie-agent bemoeide zich eromee en voor 4.60 per maand Alle reparaties vrij Ged. Oude Gracht 52, t/o de kerk, Tel. 12762 (Adv.) Somber is over het algemeen de film „Zijn laatste wedstrijd" die deze week in Cinema Palace wordt vertoond. Van het begin af aan verschijnt de carrière van een bokser op het witte doek. Ver kwikkelijk is een en ar-der niet en de film stelt de bokssport niet in een gun stig daglicht. Ook de gebeurtenissen, die z;ch vanaf het einde van de ene wed strijd tot het begin van de andere af spelen zijn niet altijd even friaai (18 iaat). Joan Crawford, een stuk ouder ge worden, maar nog rijk aan acteertalent kan men in een van haar laatste films terugzien in Rembrandt. „Possessed" (Verwoeste levens) verscheen als novel la in het Amerikaanse blad „Colliers" en de fiimers, die wel wat zagen in de psychiatrie ter afwisseling van de cri minologie stoven er op af Het gevolg is dat men een bijna gevaarlijk onacht zaam uitgewerkt verhaal te zien krijgt, soms met een quasi-wetenschappelijke inslag, dan weer kant en klaar gemaakt voor een naar sensatie hunkerend pu bliek. Er zijn goede momenten in deze film, waarin Joan Crawford de geob sedeerde vrouw speelt. (Boven 18 jaar). Twee officieren van de Amerikaanse marine raken verwikkeld in een com- piot, waarvan de leider een mysterieuze persoon is en „De Bliksemstraal" wordt genoemd. Deze man hejft ontdekt, hoe men electrisch geladen torpedo's moet vervaardigen en beschikt over een vlie gende vleugel, uie in zijn bezit een dood en verderf zaaiende machine is. Na veel halsbrekende avonturen weten de twee officieren de weg te vinden naar de ver blijfplaats van „De Bliksemstraal". Hoe de geschiedenis afloopt ziet U deze week in de film „Vliegende Duivels" in het bpaarne-theater. In het voorprogramma wordt de Wiid-Wcst „Een Yankee in Texas" vertoond. (14 jaar.) Aangrijpend is de film „Friedawaar- Van de reprise de komende week in Citv gaat. In een goed opgebouwd ver haal wordt ons net proDleem voorgezet van de houding der Engelsen tegenover een Duits meisje, dat, getrouwd met een Engelse militair, in Engeland komt wo nen. Een oplossing wordt niet gegeven, maar het sympathieke spel van May Zetterling als het Duitse meisje Fneda geeft toch wel de basis aan, waarop de oplossing gebouwd zal moeten worden. Van harte aanbevolen. 14 jaar. In het Frans Halstheatcr kan men de strijd tegen de opiumsmokkel aanschou wen in de film „Opium", waarin Dick Powell voor Amerikaans agent speelt, die na vele gevaren en avonturen enkeie opium-handelaars ontmaskert en aldus bijdraagt tot verheffing van het mens dom Er zit een zekere spanning in dit filmwerk, dat echter niet bijster origi neel van opzet is. (Boven 14 jaar). GEBOREN: C. Stokman—de Jong z; W. van der VeerLems z: J. C. Venker van Gelderen z; J. M. W. van Waard Pohl z; J. Mook—Bohlander z; M. A. HoogendijkKerkhoff d; E. J. H. de KeizerJoores 2 d; G. de VriesIJsen- dijk d; J. M. C. Menke—Hendrix d; G. C. Hagervan Duffelen d; A. W. Lop- persum—Hoogerbeets d. OVERLEDEN: J. G. van Roode 38 1 Zijhuizen; B. H. C. Strieker 73 j. Zijl- we"' I M. W. A. Landwehr Johann 4 j. Zomerkade; P. Altena 85 j. Madoerastr.; 1. Cammenga 85 j. Leidsevaart; J Deenik 89 j. Kleine Houtweg; R. C. A de Voegt—de Vogel 81 j Kamperlaan C. J. de KruijfStammers 72 j. Gasthuis laan: P de Vries 74 j. Kamperlaan; J H.' G. Coenderman 74 j. Jansstraat. weigerde mee te gaan. Hij ging op de grond liggen, „haakte pootje" en zette nog op andere manieren kracht aan zijn verzet bij. Met behulp van grotere assistentie werd men V. de baas en het slot van alles was, dat hij zich voor de politierechter terzake wederspannigheid had te verantwoorden. Op de staat van inlichtingen stond vermeld, dat V. een lastig persoon is, die graag moeilijkheden met de politie zoekt. D^ po litierechter wilde nog niet veroordelen con form de eis (tien dagen onvoorwaardelijk), en volstond met een geldboete van f 25 en drie weken voorwaardelijk. De Haarlemse boekhouder M. had ook iets te veel gfedronken in Zandvoort en toen hij „Zomerlust" wilde binnengaan, waar een besloten feestje werd gehouden, werd hem terecht de toegang geweigerd. Hij wist echter via een achterdeur toch bin nen te komen, maar ook toen kreeg hij nul op het request. De feestelingen binnen lachten hem blijkbaar uit, waardoor M. zo kwaad werd, dat hij een grote ruit intrapte. Enfin, hij had' de schade dadelijk vergoed, en daarom eiste de officier maar f 30 boete. De politierechter maakte er f 20 van. Woensdag 26 Januari wordt in het gebouw Koningstemstraat een toneel avond voor de leden van dc aangesloten verenigingen bij 't District Haarlem van de Kath. Arbeidersjeugd gehouden. Op gevoerd wordt „De Wonderdadige Ma giër" van de Calderon door een K. A. J. toneelgroep uit Amsterdam onder regie van Egbert van Paridon. Décors zijn vervaardigd door Cas Baas. Kaarten zijn bij de verenigingssecretarissen ver krijgbaar. Zondagmorgen 30 Januari wordt voor aanstaande militairen 'n bezinning-smor- gen gehouden, die geleid wordt door Rector Brans en Majoor Th. Luit, die pas kort geleden uit Indië is terugge keerd. Enkele zeer belangrijke punten zullen goed worden toegelicht. Om 8.30 uur is er bij de zusters in de Koningstraat een H. Mis, waarna ge meenschappelijk ontbijt (brood mede- nemen). Om 1 uur keren de jongelui weer naar huis terug. (Fietsenstalling aanwezig). Men kan zich opgeven aan de K. A. afd. Jongemannen in eigen parochie ol aan: H. Blanke, Potgieterstraat 22; H. Nelissen, Spaarne 2, Tel. 10355. Morgen zal op het terrein in de om geving van Kraantje Lek te Overveen H.S.V. „De Kampioen" om 1 uur haar cycle cross over 25 K.M. in 6 ronden ten bate van de Niwin laten verrijden. Deze soort wedstrijden hebben in België en Frankrijk een grote belang stelling en naar het aantal inschrijvin gen te rekenen (ruim 100) blijkt er in Nederland ook grote animo voor te bestaan Daar het in deze wedstrijd niet alleen om persoonlijke prijzen, maar ook om een clubprijs gaat, heeft H.S.V. „De Kampioen" hiervoor een record aantal deelnemers. De volgende bekende clubs schreven reeds in met hun sterkste ren ners, n.l D.T.S., Zaandam; Alcmaria, Alkmaar; Kcnnemerland, Beverwijk; De Bataaf, Halfweg; Swift, Leiden; Hol- landia, Sparta en Spartaan, Den Haag; Olympia. Germaan, Ulysses, Gazelle, Champion. Amsterdam en ook onze Haarlemse vereniging „De Kampioen." Tal van bekende renners bevinden zich onder de deelnemrs, o.a. Br^er. gebr. Voorting, Peters, v. Gelder, Bon tekoe, v Beek, Schellingerhout, Schot man. Snijders, enz., enz. Het zal dan ook een buitengewoon ge zicht zijn deze kleurrijke wielerstoet de Blinkert in onderlinge felle kamp te zien beklimmen. (Adv.) BIOSCOPEN Rembrandt: Possessed (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Zijn laat ste wedstrijd (18 j.). 2, 4.15. 7 en 915 uur. Frans Hals: Opium (14 j.), 2.30, 7 en 9 15 uur en 's Zondags 2. 4.30, 7 en 9 15 uur. City: Frieda (14 j.). 2.15. 7 en 9.15 uur. Spaarne-thcater: De.Vliegen de Duivels (14 j.). 2.30. 7 en 915 uur en 's Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. APOTHEKEN Dc Zondags-, avond- en nachtdiensten dor Haarlemse apotheken worden van 23 tot 29 Januari waargenomen door: Van Rijn. Kleine Houtweg 15. tel. 10539; C. G. Loomeyer en Zn.. Zijlweg 34, tel. 12495; Nolf's Apotheek. Kruis straat 26. tel. 11174; Schoterbosch Apo theek, Rijksstraatweg 19. tel. 12711. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot. Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10rd-, tel. 21400 en te Heemstede Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. ZATERDAG 22 JANUARI Stadsschouwburg: Comedia met: „Kleine kinderen worden groot", 8 uur ZONDAG 23 JANUARI Concertgebouw: Gymnastiekuitvoe- ring door R.K. Ver. „Leonidas", 2 en 8 uur. Sladsschouwburg: Comedia met „Kleine kinderen worden groot". 8 uur. MAANDAG 24 JANUARI Concertgebouw: Bijeenkomst Wereld- federalistenbeweging, 8 uur. Stadsschouwburg: De Haagse Come- die met „Mary, ik hou van je", 8 uur. HAARLEM (Adv.) Vrijdagmiddag heeft een felle brand gewoed in een carrosseriebouwerij aan de Schalkwijkerstraat. De brandweer slaagde erin de brand met vier stralen meester te worden. Omstreeks half drie was de eigenaar van de werkplaats met twee leden van zijn personeel bezig een carrosserie te bouwen op een nieuwe Chevrolet-auto. Daarbij werdi gebruik gemaakt van een lasapparaat. Vermoe delijk heeft de tank van de auto gelekt, waardoor de benzine vlam vatte. In de werkplaats was een brandblusapparaat aanwezig, doch dit was niet gevuld, om dat het enkele dagen tevoren gebruikt was bij een brandje in dezelfde werk plaats. Men heeft daarna de brandende auto aan de zijde van het Spaarne naar buiten geduwd, doch door de krachtige wind sloeg het vuur weer nar binnen. De werkplaats kreeg zeer ernstige brandschade, terwijl de daarin staande machinerieën door vuur en water wer den beschadigd. Geslaagd voor het practijkexamen van de Nederlandse Associatie voor practijk examens. December 1948; voor Frans: E. Mijnen en Bakker, voor Duits: T. de Ridder, voor Engels: H. Haartman en P. Stassen; voor het praktijkexamen van de Ver. van Leraren: Engels: B. Willenv sen en P. Stassen Zaterdag 29 Januari 's avonds om 3 uur geeft de „Haarlemse Postfanfare" een uitvoering in het Concertgebouw. .Medewerking verlenen Fantasio en het Haagse toneelschap „De Rackers". Enige dagen geleden werd als ver dacht van diefstal van een electrische platenwisselaar aangehouden de 22-ja- rige arbeider A. v. d. P. Bij een in zijn woning ingesteld onderzoek kwamen nog meer ontvreemde voorwerpen te voorschijn. Als verdacht van heling van deze voorwerpen is thans aangehouden de 35-jarige koopman B. v. L. Het Bisschoppelijk Museum bezit een aanzienlijk getal beelden, waarvan het merendeel is gesne den uithout; behoudens enige uitzon deringen zijn deze alle ontstaan tussen 1450 en 15Ó0, de heersende stijl is dan de laatste gothiek. Voor de sculpturen geldt uiteraard dezelfde stijlontwikke ling als voor de schilderkunst, omdat beide kunsttechnieken in dezelfde voe dingsbodem aardden. De elementaire verschillen in de elkaar opvolgende stijlen zijn eveneens vrijwel gelijk. Het schilderen op panelen heeft zich ontwikkeld vanuit de miniaturen-kunst der verluchte handschriften.' welke aanvankelijk in de kloosters, later ook daarbuiten werd beoefend; de sculp tuur die verloren gegaan was, nadat <4° stortvloed van de volksverhuizing de uitbloei van de Romeinse cultuur had weggespoeld, is herontdekt in de ver siering van voor-middeleeuwse ge bruiksvoorwerpen ten dienste van de godsdienst. Uit drijfwerk, edelsmeed- werk, ciseleren en ornamenteren met emails en gesteenten ontstaat aarzelend het meer plastische decoratief in ivoor, steen en hout. Had de schilderkunst de moeilijk heid. de suggestie te geven van ruimte op haar platte vlak, de sculptuur moest zich ontwikkelen van het gegraveerde platte vlak via het reliëf-karakter tot het ruimtelijke zijn van de zelfstandigheid der volle plas tiek. Het laatste stadium was de be handeling van het blok hout van vier kanten als een plat vlak. Het plasti sche bewustzijn was eerst volkomen toen de kern. de as. het middelpunt werd van waaruit een beeld werd ge componeerd. De hier geschetste groe' heeft de vgle generaties kunstenaars omvat, die in enige eeuwen gewerkt hebben. Achteraf lijkt de oplossing zo eenvoudig en de termijn zo nodeloos lang. De zo even genoemde vierzijdige be handeling is te herkennen in een „Graflegging", geplaatst in de grote zaal van het Bisschoppelijk Museum. Als verschijnsel moet deze echter veel vroeger gesteld worden, al doet zij zich hier voor in een 15e eeuwse beeldgroep: hier waren echter de pro blemen zwaarder dan in een enkel voudig beeld. Een sprekend voorbeeld van de nog zeer primitieve houtbewerking is wel de zgn. Bourgondische Moe der Gods uit de 13e eeuw. een eeuw iNx-r De vernielde kantoorark van de bergingsfirma Van den Akker, na de explosie op 't terrein van de Amsterdamse Droogdok Mij., die gisteren vijf slachtoffers eiste. In zijn Memorie van Antwoord op het algemeen verslag betreffende de Provinciale Begroting voor 1949 merkt het College van Ged. Staten ten aanzien van de subsidiëring van de aankoop van het landgoed „Meer en Berg" o.m. op, dat het initiatief tot deze aankoop is uitgegaan van de gemeente Heemstede. Ged. Staten hebben zich er enerzijds rekenschap van gegeven, dat het uitge sloten moet worden geacht, dat de ge meente geheel alleen de kosten van deze aankoop zou kunnen dragen, anderzijds, dat bij weigering of zelfs bij uitstel de kans zeer groot was, dat opnieuw kost baar natuurschoon onherstelbaar verlo ren zou gaan. hetgeen, speciaal ook gelet op de aanwezige kostbare houtopstand, te meer te betreuren zou zijn, nu de provincie Noord-Holland reeds zo arm aan bos is. Bovendien wordt opgemerkt, dat de aankoop van „Meer en Berg" waarlijk niet alleen de inwoners van Heemstede ten goede zou komen en dat het daaraan grenzende landgoed „Groe- nendaal"*thans reeds jaarlijks door dui zenden van elders, vooral uit Haarlem en Amsterdam, bezocht pleegt te worden, Ged. Staten scharen zich dan ook ge heel aan de zijde van die statenleden, die de aan de gemeente Heemstede verleende steun zeer gelukkig achten. LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 (Adv.) In het belang van de volkshuisves ting achten B. en W. van Haarlem het van belang, dat enige percelen grond, gelegen ten Noorden van de weg naar Schiphol en ten Oosten van de Schalk- wijkerweg en ten Westen van de Gouw wetering zonodig door middel van ont eigening aan de gemeente in eigendom overgaan, teneinde deze voor de bouw van woningen te bestemmen. Zij stellen de raad voor in deze zin te besluiten. Hedennacht om 4 uur nam de bewoon ster van een woning in het Kenaupark een sterke brandlucht waar. Het bleek, dat door oververhitting van de kachel een daarachter staande theemuts was gaan smeulen, waardoor de vloer achter de kachel was gaan branden. De schade was slechts gering, doordat door het optreden van de brandweer uitbreiding kon worden voorkomen. Op de hoek van de Damstraat en het Spaarne had gisteravond om kwart voor acht een aanrijding plaats tussen een personenauto en een motor. De aanrij ding ontstond doordat de motorrijder aan een van rechts komende auto geen voorrang verleende. De motorrijder brak zijn rechterbeen en is per ziekenauto naar de Deo overgebracht. Op het strand in de nabijheid van de Noorderpier te IJmuiden zijn gisteren in de loop van de dag enige duizenden grape fruits en een aantal sinaasappelen aangespoeld. De schooljeugd was spoedig op de been om van dit buitenkansje te profi teren. Het was de gehele middag een drukte van belang en vooral de sinaas appelen vonden gretig_ aftrek. De vruch ten bleken nog zeer goed eetbaar te zijn. Een groot deel van dit sappige zee geschenk is onder de ziekenhuizen en kinderverblijfplaatsen verdeeld. Aange zien geen kisten zijn aangespoeld, waar uit men de herkomst zou kunnen aflei den, tast men daaromtrent nog volkomen in het duister. overigens waarin de gothiek technisch tot veel „knappere" resultaten in staat was. Dit beeld hééft geen oppervlak kige charme, noch bezit het élégance, maar het bezit de barbaarse kracht van het jonge geloof, de gebaren zijn stijf maar majesteitelijk plechtig afgemeten, het gelaat oprecht vriendelijk en van een mystieke diepte. Eén brok bezie ling zonder afleidende détails. Alles wat hier is bereikt, is in zijn ontroe rende naïeveteit volkomen zuiver: de strijkages der élégance en de ogen- strelende charmes ener rijpere tech niek stonden deze mensen nog niet ten dienste; wat zij maakten móést wel van binnen uit en zuiver zijn. Het is de innerlijke spanning die volkomen naakt en onopgesmukt in het dode hout werd overgeladen: religieuse con centratie van een verfrist, verjongd volk. Later misbruikte men de techni sche- vaardigheden door om het niet tè negatief te zeggen een lege doos met een leuk papiertje en een kleurig lintje tot een gracieus pakketje te to veren. Technisch rijper dan dit spontaan goddelijk barbarisme is het kleine al basten M&riabeeldje in het derde ka binet. De Romaanse uitdrukkingsmid delen: het onpersoonlijk gelaat en de strakke evenwijdigheid van haartooi en draperie is hier gemengd met de eerste kenmerken van de gothiek: grotere los heid in de bewegingen, juistere pro- portionering en het plastisch loskomen het zelfstandigheid worden van de draperie, L. T. Zondag 2.30 Oudermiddag St. Jozef school. Maandag 8 uur Clubavond H.B.C.; 8 uur Melodia; 8 uur vergadering K.V.P. Dinsdag 8 uur repetitie St. Michaël; 8 uur Laudate Dominum; 8 uur Missie Naaikrans. Woensdag 3 uur Kath. Kinderkoor; 7.30 Damclub St. Bavo; 8 uur K.J.M.V. Donderdag 8 uur St. Vincentius; 8 uur Het Blijde Leven. Vrijdag 8 uur repetitie „Berkenrode"; 8 uur repetitie „Door Eendracht Sterk". Zaterdag 8 uur Niwin-avond. De Zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door; Dr. P. M. v. d. Gug- ten, Heemst. Dreef 37, tel. 29903; dr. J. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32. tel. 28377; dr. A. L. C. v. Lier, P. Aertszlaan 6. tel. 29875. Wijkverpleging. Zuster v. d. Hoek, Heemst. Dreef 138, tel. 29464. Geopende Apotheek: Heemst. Apo theek, Binnenweg 98, tel. 23197; Aerden- hout Apotheek Z. v.laan 164, tel. 26772. Pater Sanctus Molenkamp O.F.M keerde dezer dagen vanuit zijn missie gebied in Noord-China bij zijn familie in Oegstgeest terug. Vele jaren reeds was pater Molenkamp in China werk zaam. De communistische troepen kwa men ook hem steeds naderbij en ver dreven hem uit zijn missiegebied. Na vele gevaren en moeilijke ogenblikken doorstaan te hebben, werd hij eindelijk met een vliegtuig naar Brits-Indië ge- evacueerd. Vandaar ging de tocht naar Europa, waar hij vanuit Parijs per vliegtuig naar Schiphol vertrok. Dat de ontvangst allerwegen zeer hartelijk was, behoeft geen nader betoog. Op aandrang van de minister van Bin nenlandse Zaken heeft het college van B. en W. van Beverwijk bepaald, dat in deze gemeente voor het gewoon l.o. en het voortgezet l.o. zal gelden het ver- menigvuldigingscijfer 2. Voor deze tak ken van onderwijs worden de wettelijke tarieven sindsdien met 2 vermenigvul digd. Er zij hier de nadruk op gelegd, dat het vermenigvuldigingscijfer niet geldt voor het uitgebreid l.o. Hiervoor geldt ook in onze gemeente het wettelijk tarief. Als basis voor de bepaling van het schoolgeldbedrag wordt genomen de z.g. schoolgeldmaatstaf, waaronder verstaan wordt het bedrag, door de schoolgeld- plichtige verschuldigd in de hoofdsom der loonbelasting, inkomstenbelasting en vermogensbelasting. Aangezien in de tarieven voor deze heffingen een zeer verbeterde kinderaftrek is verwerkt, heeft de samenstelling van het gezin een overeenkomstige invloed bij de vast stelling van het schoolgeldbedrag. Het bedrag van de schoolgeldmaatstaf van iedere schoolgeldplichtige wordt door de Rijksbelastingadministratie me degedeeld. Als gevolg van de grote achterstand in de werkzaamheden aldaar worden deze gegevens echter niet tijdig ontvangen, en het gevolg is. dat ook in de schoolgeldadministratie een achter stand is ontstaan. Slechts enkele maan den geleden moesten nog enkele kohieren worden vastgesteld, welke be trekking hadden op het schoolgeld.] a ar 1945/'46. het eerste jaar waarover boven genoemd Kon. Besluit werd toegepast. Hoewel thans nog niet alle aanslagen over genoemd jaar zijn afgewikkeld, ontbreekt daaraan niet meer zóveel of de opbrengst over een jaar kan wel glo- bhal worden vastgesteld. Deze opbrengst is, naar de mening van het college, zo danig, dat enige verlaging van het tarief gewettigd is. De tijdsomstandigheden stellen aan het gezinsbudget zware eisen. Er moge dan in het tarief een redelijke gezinsaftrek zijn toegepast, dit neemt niet weg dat het schoolgeld voor menig gezin een zware druk betekent. Verlaging van het tarief met één derde deel lijkt daarom gewenst en, in verband met de finan ciële positie van de gemeente in het algemeen, verantwoord. In het tarief volgens het Koninklijk Besluit is er tussen de bedragen voor gewoon l.o. en voortgezet gewoon l.o. enerzijds en het uitgebreid l.o. ander zijds een verhouding van 1 tot 3. Door toepassing van het vermenigvuldigings cijfer, dat niet geldt voor het uitgebreid l.o.is deze verhquding geworden 2 tot 3. Het wil B. en W. voorkomen, dat deze laatste verhouding juist is. De kosten van het uitgebreid l.o. zijn niet drie keer zo hoog als die van de andere takken van onderwijs. Op grond van een en ander stellen B. en W. de Raad voor, het vermenig vuldigingscijfer met ingang van het schooljaar 1948/'49 vast te stellen op 1% voor het gewoon l.o. en het voortgezet l.o., en op 2/3 voor het uitgebreid l.o. De mindere ontvangst, welke het gevolg van aanneming van het voorstel zal zijn. kan worden gesteld op rond 15.000, Volksgezondheid vraagt te Beverwijk in 1949 f 45.668.39 en heeft een tekort van f 40.295.65. Openbare Werken kost f 406.400.66 en heeft een nadelig saldo van I 267.282.06. Maatschappelijke steun en voorzorg hebben f 43U.948.04 nodig. Er is een tekort van f 297.894.18. De be lastingen geven een batig saldo van f 542.682.12. Gasbedrijf heeft een winst van f 43.160. Openbare Werken sluit met een bedrag van f 39.079.87. De ka- pitaalsdienst met 13.413.23. De tafeltennisclub V.G.Z. geniet reeds een goede reputatie in de kringen waar deze sport beoefend wordt. De competitie is thans reeds tot over de helft gevorderd en in de 3e klasse B, waarbij VGZ I is ingedeeld, staat HBC 2 met 14 punten uit 7 wedstrijden aan de kop. VGZ I bezet momenteel de 5e plaats met 6 punten uit 7 wedstrijden, in deze afdeling is TOG 7 de zwakste en heeft uit 7 wedstrijden slechts één punt behaald. VGZ 2 daarentegen staat in de 4e klasse B met 12 punten uit 6 wedstrij den bovenaan, gevolgd door HOTAC 4 met evenveel punten, doch een wed strijd meer gespeeld. Bedriegen de voor tekenen niet dan zal er althans één kampioen in Velsen-Noord komen. Intussen wordt er door de leden, die niet aan de competitie deelnemen, een onderlinge wedstrijd gehouden, waar aan een aardige herinnering als prijs is beschikbaar gesteld. Tenslotte zij medegedeeld, dat thans ook door enkele personeelsleden der zusterfabriek te Wormer een ta feltennisclub is opgericht, waarmede be reids contact is opgenomen. (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO Leidse vaart). Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur: congr. adsp. 12.15 uur; Lof 7 uur. Maandag Fam. congr. dames 8 uur. Dinsdag congr. meisjes 7 uur en jongedames 8.15 uur; Lof 7.30 uur. Woensdag congr. jongens 7 en 730 uur; congr. jongemannen in de clubzaal. 8 uur. Vrijdag Lof 7.30 uur. Zaterdag biechten van 4.30 tot 8.30 uur; Lof 7 uur. II. JOZEF (Jansstraat). Zondag H.H. Missen 6.45, 8, 915 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 7 uur. Maandag congr. heren 7.30 uur. Dinsdag congr. meisjes jun. 7 uur; jongedames 7.45 uur. Woensdag Lof 7.30 uur; congr. jongens jun. 7 uur. Donderdag congr. ongeh. dames 25 tot 40 jaar 8 uur. Vrijdag K.A. volw. 7 uur. Zaterdag Lof 7.3Ó uur; biechten van 5 tot 6.30 en van 7 tot 9 uur. II. ANTONIUS VAn PADUA (Nieuwe Groenmarkt). Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30. 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur; completen 7 uur. Maandag congr. dames 8 uur. Dinsdag Lof 7.30 uur. Vrijdag Lof 7.30 uur. Zaterdag biechten van 4 tot 9 uur. O. L. VROUW ROZENKRANS (Spaar ne). Zondag H.H. Missen 6.15, 7-30, 9 en 10.30 uur (Hoogmis); congr. jongens afd. It, 5.30 uur; Lof 7-30 uur. Maandag con gr. dames 8 uur. Dinsdag congr. meis jes sen. 7.30 uur. Zaterdag biechten van 5 tot 8.30 uur: Lof 7.30 uur. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat). Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), -10.30 en 11.45 uur; Lof 7 uur. Dinsdag congr. meisjes sen. 7 uur en jongedames 8 uur. Donderdag Lof 7.30 uur; H. Fam. dames 8 uur, waarna K A. dames. Vrijdag Kruisweg 7.30 uur. Zaterdag biechten van 4.30 tot 0.3C uur; Lof 7 uur. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30. 8.30, 9.45 (Hoog mis) en 11.30 uur; Lof 7 uur. Maandag H. Fam. dames 8 uur. Dinsdag Maria- garde 7 uur; congr. jongedames 8 uur. Woensdag congr. jongens 12 en 14 jaar, 7.30 uur, en 15 en 16 jaar 8.15 uur. Donderdag Lof 7.30 uur. Zaterdag ge legenheid tot biechten van 5 tot 8 uur. ALLERH. HART VAN JEZUS (Kle verparkweg). Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur; Lof 7 30 uur. Maandag congr. meisjes 7 uur en dames 8.15 uur. Dinsdag Lof 7.30 uur. Woensdag congr. heren 8.30 uur. Vrijdag Kruisweg 7.30 uur. Zaterdag biechten van 5 tot 7 en van 7.30 tot 9.30 uur. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat). Zondag H.H. Mis sen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur; congr. jongens tot 17 jaar 12.15 uur; Lot 7 uur. Dinsdag Lot 7.30 uur; congr. meisjes boven 17 jaar 8.15 uur. Donder dag Lof 7.30 uur. Zaterdag biechten van 5 tot 8-30 uur. O. L. VROUW VAN ZEVEN. SMARTEN en ST. BAVO (Rijksstraatweg) Zon dag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 6.30 uur. Maandag H. Fam. heren 8 uur. Dinsdag Maria- garde meisjes tot 17 jaar. Woensdag Mariagarde jongens tot 17 jaar 7 30 uur. Vrijdag Lof 7.30 uur. Zaterdag biech ten van 5 tot 9 uur. H. DRIE-EENHEID (Bloemendaal) Zondag H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. Maan dag conf. heren 8 uur. Dinsdag Lof 7.30 uur; congr. jonge vrouwen 8 uur; Zie- kenlof 4 30 uur. Woensdag conf. dames 8 uur. Donderdag Lof 7.30 uur. Zater dag biechten van 5 tot 6.30 uur en van 7 tot 9 uur; Lot 7.30 uur. H. SACRAMENT (Bloemendaal). Zon dag H.H. Missen 7-30 en 10.15 (Hoog mis); Lof 7.30 uur. Zaterdag biechten van 5 tot 6-30 en van 7.30 tot 9 uur. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVANGEN (Overveen) Zondag H.H. Missen 7, 8. 9 (Hoogmis) en 10.30 uur; Lof 7.30 uur. Deze week tot en met Dinsdag 7.30 Lof. Zaterdag biechten van 4 tot 8 uur; Lof 7.30 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aerden- hout) Zondag H.H. Missen 7.30. 9 (Hoogmis) en 11 uur; Lot 4 uur. Dins dag Lof 7.30 uur. waarna congr. meis jes. Zaterdag biechten van 4 tot 9 uur; Lof 7.30 uur. H. BAVO (Heemstede) Zondag H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 uur; Agnescongr. 1230 uur; Lof 7.30 uur. Maandag H. Fam. heren 7.30 uur. Dinsdag Lof 7.30 uur. waarna biechten. Woensdag Mariagarde sen. 7 uur; con gr. jongemannen 8 uur. Donderdag Lof 7.30 uur. waarna biechten. Zaterdag biechten van 5 tot 6 en van 7 tot 9 uur. Lof 7.30 uur. O. L. VROUW HEMELVAART (Heem stede) Zondag H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. Maan dag congr. meisjes sen. 8 uur. Dinsdag Lof 7.30 uur. Zaterdag biechten van 5 tot 8.30 uur; Lof 7 uur. H. AGATHA (Zandvoort) Zondag H.H. Missen 7. 8-30, 10 (Hoogmis); Lof 7 uur. Maandag congr. heren 7.30 uur. Dinsdag congr. jonge meisjes 7.30 uur. Donderdag Lof 7.30 uur. Zaterdag biechten van 5 tot 8 uur, behalve van 6.30 tot 7 uur. H. ADALBERTUS (Spaarndam) «Zon dag H.H. Missen 7.30 en 10 uur (Hoog mis); Lof 2.30 uur. Maandag congr. meisjes 7.30 uur en jongedames 8.15 u. Zaterdag biechten van 5 tot 7.30 uur; Lof 7.30 uur. Ongeveer 130 kinderen van de R. K. Speeltuinvereniging „Vrij en Blij" heb ben de volle zaal van het St. Fidelis- gebouw laten zien en horen, wat zij'in het clubverband van Vrij en Blij heb ben geleerd. Aardige liedjes en leuke speelliedjes van de allerkleinsten open den het programma. Onder de toege wijde leiding van de dames J. en C. Tliijssen zongen de kleuters hun liedjes, waarvan vooral de Theevisite een groot succes werd. Ook hun speelliedjes opgst- ten veel bijval, in het bijzonder „Pop pendozen'Evenals de zang van de gro ten, was het geheel wel erg traag en ook de hoeveelheid rekte het programma dusdanig, dat het einde veel te laat kwam. IZoals ook vorig jaar gaven de hand werkclub, die onder de bekwame lei ding staat van de dames Zwanenburg en Berlee, en de houtbewerkingsclub.de oogappel van de heer Th. Dudink, een demonstratie van hun kunnen, waarna, De toestand in Beverwijk moet. naar ik verneem, zeer ernsiig zijn. De geneeskundige dienst kan 't w<erk niet at en de ambulance-auto's rijdein af en aan bij het ziekenhuis. Haahlem en Velsen zullen spoedig medi sche assistenie moeten verlenen en de gemeente-reiniging in deze plaatsen heeft, reeds alle medewerking toege zegd (om aan een verschrikkelijke wan toestand een einde te maken. Natuurlijk kan ,een interpellatie in de raad niet uitblijWen en de burgemeester zal het niet gemakkelijk hebben, want de vroedschap zal geladen zijn. Spaanse griepë Italiaanse griep? Een of andere geniepige epidemie? Geens zins. IU hebt gisteravond reeds in onze krantï de oorzaak Jcunnen lezen. Het naar 'mijn smaak wel wat al te klein opgemaakte bericht luidde als volgt: ,.De gemeente Beverwijk zit met het huis vuil inl haar maag." Gelukkig de lezers, die de krant eerst na het diner hebben opgepakt o ja. VITRAGES Telefoon 17165 (Adv.) na een eveneens veel te lang gerekte pauze, op bekoorlijke wijze de operette „Hans en Grietje" op tekst en muziek van G. Bos en het toneelstukje „Klein Duimpje" van Frater Fritschy een waar dig slot vormden van deze, voor ouders en kinderen genoeglijke avond. Ook de R. K. Jeugdbeweging van de St. Gregoriusparochie in IJmuiden-West is onderdak, want hedenmiddag 4 uur wordt het nieuwe jeugdhuis aan de Ka naalstraat door de Aalmoezenier, kape laan Br. van Balgooy, ingewijd. Wat eerst niet veel meer «was dan een ver vallen en geplunderd gebouwtje, is na grondige restauratie geworden tot een ideaal jeugdhuis voor gidsen en verken ners, voor kabouters en welpen. De jeugdleiding kan tevreden £ijn. nu het doel verwezenlijkt is; een eigen huis. Het heeft veel geld gekost maar de jeugd vroeg niet tevergeefs en zo kon met behulp van milde gevers en mede dank zij de flinke opbrengst van de deze zomer gehouden fancy-fair dit werk worden voltooid. Een grote moeilijkheid, waarmede ook IJmuiden-West te kampen heeft, is een tekort aan bekwame en toegewijde jeugdleiders. Wanneer hierin spoedig kan worden voorzien, zal het niet moei lijk zijn, het jeugdwerk over de gehele linie tot nieuwe bloei te brengen. De Zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door dr. G. Manschot Rijksstraatweg, tel. 430. In zijnJi Memorie van Antwoord op het verslag van de begrotingen voor 1949 deelt hest College van Ged. Staten ten aanzien van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort tot zijn spijt mede, dat bij de ontruiming door het Rode Kruis waarvan het tijdstip overigens nog niet is medegedeeld de vrij te komen ruimte niet bestemd kan worden voor geesteszieken én tuberculosepatiënten, daar deze. onmogelijk in hetzelfde ge bouw kunnen worden verpleegd. Het bedrag van 15.000, geraamd voor de'viering van het eeuwfeest van dit ziekenhuis, is naar de overtuiging van Ged. Staten niet te ruim geraamd. Het ligt an het voornemen een gedenk boek uit te geven, waarvoor ongeveer ƒ6.500 nodig zal zijn. De feestelijkheden zullen bestaan in een tuinfeest, een sportdag voor de pa tiënten, waaraan ook patiënten van an dere inrichtingen zullen deelnemen, in de opvoering van een openluchtspel do°L de patiënten, een 'reünie van oud-f»erSO- neelsleden en in een officiële huldigings- pleehtigheid, waarbij, gezien de grote belangstelling, die er bij autoriteiten en bij andere inrichtingen voor het eeuw feest bestaat, veel gasten te verwachten zijn. Voor de hier genoemde feestelijk heden gezamenlijk is, in aanmerking ge nomen, dat het getal patiënten, perso neelsleden en oud-personeelsleden de tweeduizend zeker ruim overtreft, het resterende bedrag van ƒ8.500 waarlijk niet hoog te noemen. Betreffende de explosie op de kantoor ark van de bergingsfirma v. d. Akker, gelegen in het IJ te Amsterdam bij de gebouwen van de Amsterdamse Droog dok Maatschappij, kunnen wij nog de volgende bijzonderheden melden. Uit het' onderzoek van de politie is komen' vast te staan dat springge- latine de1 oorzaak van de ontploffing moet zijn. Een assistent-uitvoerder heeft toegegeven dat hij Donderdag avond 3 kg. springgelatine heeft over handigd aan een der duikers, die bij de ontploffing om het leven is geko men. Het is gebruikelijk dat deze gelatine op een apairt vaartuigje wordt be waard. dat .minstens vijftig meter uit de wal ligt.; Blijkbaar is dit thans niet gebeurd en, heeft de duiker de spring gelatine bijlzich gehouden, dié tengevol ge van de warmte van het in de roef aanwezige kacheltje uit elkaar is ge sprongen. De namen; van de slachtoffers zijn: W. Schobben. 26 jaar, duiker, wonende te Rotterdam; K. Lips, 40 jaar, duiker. Sliedrecht; G. Bos, duiker, Rotterdam; D. Koning, 56 jaar, magazijnmeester, wonende Oveirflakkeestraat, Amsterdam; W. Oussoreh, 19 jaar, signaalhouder, Noord-Bevelandstr., Amsterdam (over leden in het.Binnengasthuis). De procureur-fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te Leeuwarden eiste gisteren de doodstraf tegen WilheW1 Albrecht, ex-commandant van het „AuS- senkommando" te Leeuwarden. ASmsterdam, 21 Jan. 1949- Op de aandelenmarkt was de stein- ming vandaag niet geanimeerd. GedruR in de markt lagen cert. Umlever wege" een op handen zijnde grote obligatie emissie. De koers liep vandaag, nadat het begin van de week reeds een flin* reactie was opgetreden, met ruim y terug, waarna slechts een kleine ve betering volgde. Ook tabaksaandelen J gen wat zwaarder in de markt nu geruchten omtrent een fusie tussen Deli Mij. en de Dell Batavia Mij. J* bevoegde zijde werden tegengesprok^ De beide fondsen moesten bij een kr'n pende affaire circa 2 a 3% prijsgeven- Bij bankaandelen konden aand. Am Goederenbank op de verhoging van dividend van 4 tot 5% bijna 3% no teren tot 11 lli. De staatsfondsenrnar was zwak gestemd met merendeels tra tionele koersverliezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2