STAD EN OMGEVING m Velsen in feeststemming Hoogovens en Staalfabrieken vierden hun jubileum Nieuwe gasleidingen in binnenstad l s* f Overheid gast van Haarlemse journalisten AGENDA m Nevenbedrijven bleven niet achter f 7500.- voor gezinshulp Gelukwensen van alle kanten voor VSV S* 2° MAANDAG 24 JANUARI 1949 PAGINA 2 -- Brand in bus van lijn 4 Vlam sloeg uit hankzitting Griep bij de N.Z.H. Jaarfeest Motorclub Haarlem Herwonnen Levenskracht K.A.V. K.A.J. Vechtpartij in café Zaken-jubileum R.K. Tafeltennisvereniging „Winfried" R.K. Damgenootschap Geslaagde avond in Frans Hals museum Gedeelte Kruisweg opgebroken W. P. J. Overmeer t Aanrijding op Slaperdijk Zuid-Afrikaanse avond Koperen priesterjubileum Bruynzeel in hoger beroep LUXE TOURINGCARS F. J. BOUCKAERT Zn. HEEMSTEDE Gemeenteraad ELECTRICITEITSiBEDRIJF HEEMSTEDE f 315.000 voor belangrijke uitbreidingen Piet Roozenburg komt K.V.P. Oudermiddag St. Jozefschool per dag doen wonderen Hoogovens-kinderkamp LISSE Gemeenteraad Personalia SASSENHEIM Raadsvergadering SANTPOORT Jubileum - - -. ZANDVOORT „De zaak A-D" Politie-jeep over de kop Ouden van dagen bij politie Katholieke jeugdbeweging Tentoonstelling „Bloemlust" BEVERWIJK Er leeft veel sociaal begrip Onderneming als gemeenschap Rosse gloed moge nimmer uitdoven Nevenbedrijven bleven niet achter -,n „Si-bajak" naar Indonesië vertrokken J. Martin gaat heen HEEMSKERÏ Tuinbouwstudieclub R.K. Vrouwenbond Boerenvakgroep L.T.B. N Z(m ve 20°«" &UL Beurs van Amsterdam vai v» v. Zondagavond omstreeks kwart over 9 ontstond er brand in een N.Z.H.-bus van lijn 4. die op de Ramplaan ter hoogte van de Rollandstraat reed. Behalve de chauffeur bevonden zien in de autobus twee passagiers. Een van hen, die op de achterste bank zat, waaronder zich de motor bevindt, bemerkte plotseling, dat er een vreemde lucht in de bus hing. Wat later werd de bank zo heet, dat hij et niet meer op kon blijven zitten. Toen vervolgens de chauffeur er bij kwam, sloeg er al een vlam uit de zitting. Blus- singspogingen met een sohuimblusappa- raat hadden geen succes, zodat de brandweer er bij werd gehaald. Met een straal bluste deze het vuur. De passa giers bekwamen geen letsel. De bus werd naar de garage gesleept, daar de motor was beschadigd. De oorzaak van de brand moet worden gezocht in kort sluiting in de stroomverdeler De griep heeft ook de gelederen van de N.Z.H. aangetast. Telde men gister avond reeds 22 patiënten, vanmorgen kwamen er nog acht bij. Van de zijde van de N.Z.H. deelde men ons mede, dat men in verband met de drukke Maandag extra busdiensten had inge steld. die echter alle moesten verval len. Met moeite worden de bestaande diensten Intact gehouden. Het publiek weet nu. waar de oorzaak is gelegen, wanneer men wat langer moet wach ten. Zaterdagavond organiseerde de Haarlem se Motorclub in de Kegelbond haar jaar feest, dat in alle opzichten geslaagd mag worden genoemd. Na het openingswoord van de voorzitter bracht een uit leden en donateurs samengesteld cabaretgezelschap een revue voor het voetlicht, die menig maal de zaal in opschudding bracht. De leiding van dit gezelschap berustte in han den van de heer P. van Gaale, terwijl het geheel werd verzorgd door de heer C. Kroon. Vele medewerkers ontpopten zich als ware acteurs en actrices, waar mede zij aantoonden, dat ook nog iets anders gepresteerd kan worden dan het uitoefenen van hun geliefde motorsport. Na de pauze werd de heer J. de Ridder de fraaie wisselbeker overhandigd voor de beste prestaties, verricht in 1948. Na het non-stop- programma besloot een geanimeerd bal dit gezellig jaarfeest. De trekkingslijsten van de nationale loterij ten bate der tuberculosebestrij ding van Herwonnen Levenskracht lig gen ter inzage bij het bestuur van het plaatselijk comité n.l. de heren B. Remin ders, Zomervaart 134, A. J. Overtoom. Marsstraat 127, J. Willemsen, Van Zeg- gelenplein 3, G. Donker, Haitsma Mu- lierstraat 44, Th. Uiterdijk, Leidsestraat 24 zwart en W. van Leeuwen, Rijksstraat weg 8. Morgenavond 25 Januari acht uur noudt de K. A. V. in het gymnastiek lokaal der school aan de Herensingel haar jaarvergadering. Aan de orde zijn de jaarverslagen van secretaresse en penningmèesteresse en verschillende mededelingen. 'Voor een gepaste omlijs ting zal zorg gedragen worden. Belang stellende dames uit kring Oost die in teresse hebben voor de K. A. V, zijn van harte welkom. 4 De K. A. J. Haarlem II parochie St. Jan, Amsterdamstraat, geeft weer een serie genoeglijke avonden in het jeugd- gebouw, Teylerplein en wel op Zondag 6, Woensdag 9 en Donderdag 10 Febru ari. Opgevoerd wordt het toneelstuk: „Van Deurzen en Co." van G. Nielen, regie van Joh. v. Zwieten. Kaarten ver krijgbaar bij het bestuur van de K. A. J. en aan het jeugdgebouw. In een café aan de Zomervaart ont stond Zondagavond een woordenwisse ling tussen twee bezoekers. De beledig de hief plotseling een bierglas op en sloeg het met kracht tegen het hoofd van de andere. Deze kreeg flinke won den aan het voorhoofd en op zijn neus. Per ziekenauto werd hij naar de Maria- stichting overgebracht. Dinsdag 25 Januari herdenkt de heer H. Breeuwer de dag, dat hij 50 jaar ge leden zijn kapperszaak „Maison Henri", thans gevestigd Hazepaterslaan 16, opende. Voor de eerste maal in 't seizoen leed het eerste team van Winfried een ne derlaag en wel tegen Wifra 2: 28. Het derde herenteam bleef voortgaan op de goede weg. Nu werd Heemstede 3 met 10—0 verslagen! Ook het eerste dames team zorgde voor de punten. Te Zaanen 2 en T.O.G. 1 werden met 2 geklopt. Het tweede damesteam verloor wéér; nu van Heemstede met 100. Oefen avonden Dinsdag en Donderdag 19.30 uur, Nw. Gracht 16. De uitslagen der onderlinge competitie luiden als volgt: Th. van WortG. Kraak 1—1, G. HesselmanH. van Gastel 02, C HeesakkersO. Masteling 2—0. C. Heesak kersM. Herben 11. J. LucasP. Mul 02!, P. Mul—J. Lucas 20, Th. van Wort G. Hesselman 02, Th. van Wort—J. Koop man 02!, M. Herben—G. Kraak 02i A. Masteling—G. Hesselman 02, J. Koopman Van Wort 0—2 De Vereniging „Plein en Omgeving", die tijdens de bezetting werd opgericht en veel genoegen en afleiding aan haar leden in die tijd bezorgd heeft, is op geheven. Het kassaldo werd afgedragen aan het comité Monument Dreef ten bate van het aan de Dreef op te rich ten monument. In de bovenzaal van de „Centrale Boekhandel" aan de Grote Houtstraat wordt Woensdagmiddag half vijf de tentoonstelling „Het Afrikaanse Boek" geopend. De Afrikaanse literator de heer H, van der Me-rwe Scholtz zal een inleidend woord spreken. In het Teylers Museum te Naarden wordt tot en met Februari een tentoon stelling van tekeningen en schetsen van Jacobus van Looy, behorende t(5t de kunstverzamelingen van het museum, gehouden. In alle stilte heeft de begrafenis plaats gehad van mr J. Deenik, die in de leeftijd van 69 jaar te Haarlem is overleden. Mr Deenik, bekend advocaat en procureur, was o.a. voorzitter van het scheidsgerecht voor de bloembollenhandel en voorzitter van de stichting „Spaar en Hout". Op 1 Maart wordt het tehuis van het bu reau Bijzondere Jeugdzorg „De Bosbeek" te Heemstede opgeheven. „Wij zijn zo vaak te gast bij de over heid. nu hebben de Haarlemse journa listen het op prijs gesteld, de overheid te ontvangen." Met deze verklaring opende de voorzitter van de Kennemer Journalistenvereniging, dé heer J. C. Aschoff, een ongedwongen bijeenkomst van autoriteiten uit Haarlem en omge ving en journalisten in de Renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum. Deze eerste contactavond is in alle opzichten geslaagd. Ten eerste door de opkomst de burgemeester van Haarlem en mevrouw Cremers, de burgemeester van Zandvoort, wethouders van Bloemen- daal en Heemstede, fractievoorzitters van de Haarlemse raad, leden van de rechterlijke macht, de griffier van de Provinciale Staten, de topleiding van de politie, hoofden van de gemeentelijke diensten enz. enz. waren aanwezig. Ten tweede, omdat het programma duidelijk liet uitkomen, hoe het verantwoord-li teraire en 't komische samen kunnen gaan. Men heeft genoten van de voordrach ten van Jane Roos en Annie Schmidt, de vertellingen van Godfried Bomans en Wim Po vel en van de Engelse lied jes van twee Haarlemse inspecteurs van politie, David Koning, kunstcriticus van professie, ontpopte zich als een gezellig conférencier. Aandachtig werd een wijle geluisterd naar wat de heer R. Peere boom te zeggen had over de verhou ding overheid en pers en tenslotte sne den de goden en de godin van de Pu- blicolympus, onder voorzitterschap van Jaap Buis Jr., problemen aan, die recht streeks de journalistiek en de journa list betroffen. Misschien was de pauze nog het be langrijkste, omdat er in de gou.'.leer- zaal een genoeglijke, niet-officiële con versatie kon plaats hebben tussen gas ten en gastheren. Voor het leggen van nieuwe gaslei dingen wordt in de komende weken bij gedeelten het wegdek van straten in de binnenstad opgebroken. Men wil met dit werk klaar zijn,* voordat begonnen wordt met de nieuwe asphaltering. Momenteel is men bezig met het stuk Kruisweg tussen het Stationsplein en de Parklaan. Tot nu toe kan het verkeer nog zijn gewone route aldaar volgen. In de ouderdom van 78 jaar is te Haar lem overleden de heer W. P. J. Over meer, die in onze stad een bekende fi guur was door zijn werkzaamheden op verschillend terrein. Bijna een kwart eeuw was hij werkzaam aan de stads bibliotheek en later aan de gemeentelij ke dienst voor werkloosheidsbestrijding. In 1916 werd hij secretaris van de re- classeringsraad in het arrondissement en aan deze raad vooral heeft hij talrijke jaren zijn krachten gegeven. Hij was erelid van het Ned. Genoot schap tot Reclassering en bestuurslid van talrijke op christelijke grondslag wer kende organisaties. Vanwege zijn ver diensten werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Zijn kennis van de historie van Haarlem zal in de stadsbibliotheek door talrijke geschrif ten blijven voortleven. De teraardebestelling is Dinsdag 25 Januari om 12 uur op de algemene be graafplaats aan de Kleverlaan. Op de Slaperdijk nabij de Noorderbe graafplaats vond een aanrijding plaats tussen een vrachtauto en een personen auto. De vrachtauto, die in de richting Spaarndam reed, moest remmen voor een wielrijder, slipte daarbij en zwenkte naar links. Vervolgens ontstond de bot sing met 'n personenauto, die in tegen overgestelde richting reed. Deze laatste wagen kwam op de berm vna de weg terecht en werd zodanig beschadigd, dat hij moest worden weggesleept. Er waren geen persoonlijke ongelukken te be treuren. De afdeling Haarlem van de Ned. Zuid-Afrikaanse Vereniging houdt een bijeenkomst op Vrijdag 28 Januari 's avonds om 8 uur in de aula van het Qhr. Lyceum, ingang Van Merlenstraat. i)e heer H. Bloem, leider van het bureau van de vereniging te Amsterdam, zal een inleiding houden over „Voortrek- kersidealen en hedendaags Zuid-Afrika". Vervolgens zullen de films „In die Wa- pad van die Voortrekkers", „After sixty years" en „Glimpses of South Africa" worden vertoond. Gisteren heeft pater v. d. Aardweg, ter gelegenheid van zijn 12'/2-jarig priesterfeest, een plechtige Hoogmis op gedragen in de Kathedrale Kerk van St. Bavo. Assistentie hierbij verleende een broer van de jubilaris, eveneens be horende tot de Missionarissen van het Heilig Hart, als diaken, en een neef, kapelaan Roosen, 'als sub-diaken. De feesteling hield zelf de predikatie en deed een beroep op de parochianen, om zijn Missie, waarheen hij eind Febr. vertrekt te steunen, 's Avonds celebreer de Pater v. d. Aardweg een plechtig Lof, met assistentie van kapelaan Roo sen en kapelaan Visser. In Januari van het vorig jaar veroor deelde de Tuchtrechtér voor de Prijzen te Haarlem de Fa. Bruynzeel uit Zaan dam tot een boete van 88000 gulden we gens prij so vertreding. Tegen dit vonnis kwam de firma in hoger beroep, dat hedenmorgen voor de Haarlemse Economische rechter werd behandeld. In het kort samengevat kwam de dagvaarding op de twee volgende punten neer: het niet nakomen Van de administratieplicht en het berekenen van te hoge prijzen. De onder-directeur, de heer Schipper, gaf het tenlastegelegde in grote lijnen toe. Hij merkte {laarbij echter op, dat de administratie ingericht was niet op een meubel- maar op een timmerfabriek. Bovendien duurde het twee jaar, eer de officiële prijzenvaêtstelling uitkwam. De heer Schipper bestreed in zijn ver klaring de calculatie van het Rijksbu reau. Bij het verhoor liet de rechter zeer duidelijk uitkomen, dat hier geen sprake was van knoeierij, doch slechts van fouten. Het publiek is er dan ook niet de dupe van geworden. Het getuigenverhoor nam geruimen tijd in beslag, waarop deze kwestie uit voerig van verschillende zijden werd belicht, be zitting duurt voort. BIOSCOPEN: Rembrandt: Possessed (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9 15 u.; Cineiha Palace: Zijn laatste wed strijd (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Opium (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Frieda (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De Vliegende Duivels (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 24 JANUARI Concertgebouw: Wereldfederalisten, 8 uur. DINSDAG 25 JANUARI Concertgebouw: H.O.V., 8 uur. Stadsschouwburg: Haagse Comedie met „Onze Stad", 8 uur. Bestuurders van Clubs cn Verenigingen raden wij aan zich VROEGTIJDIG met ons in verbinding te stellen voor nieuwe Adres uitsl. ROZENSTRAAT 7-9, tel. 19992 (Adv.) De raad komt Donderdag 27 Januari om 4 uur bijeen. Voorgesteld wordt 3 houten loodsen bij de sportparken aan te kopen voor 1800. Verder willen B. en W. een perceel grond van 550 m2 aan de Wagnerkade verkopen aan de heer Karthaus te Utrecht, die er een huis wil bouwen. Een crediet van 100 is nodig voor de aankoop van een grote gouden medaille voor de tentoonstelling Flora 1949. De commissie voor Huishoudelijke Voorlichting gaat cursussen organiseren in eenvoudige huishoudkunde aan oude re meisjes-leerlingen van inrichtingen voor voortgezet onderwijs. B. en W. wil len daarvoor een credietvan 2000 be schikbaar stellen. De raad van Heemstede gaat in de toekomst kijken. B. en W. voorzien, dat de'installatie van het electriciteitsbedrijf binnen niet al te lange tijd te klein is en daar de levertijd van het benodigde materiaal voor nieuwe machines lang is, met vooruitbetaling, vragen zij nu reeds een crediet van f 315.020. Het stroom verbruik voor industriële doeleinden neemt toe, zo betogen zij. Er zullen meer woningen komen en als straks de rant soeneringsmaatregelen zijn opgeheven, zal blijken, dat er nog ongekende mo gelijkheden met electriciteit zijn. Er zal een hoofdmeet- en schakelsta tion aan de Overboslaan gebouwd moe ten worden, waarvan de kosten f 147.220 zullen bedragen. In de tweede plaats moet in de uitbreiding van het hoog spanningskabelnet worden voorzien. Een kabel zal naar een nieuw te bouwen transformatorstation aan de zuidzijde van de Blekersvaartweg gelegd worden. De tweede zal van het hoofdstation via een nieuw station bij de Dreefschool naar het nieuw te bouwen transforma torstation bij het voormalig postkantoor lopen. Deze kabels zullen medio 1950 ge leverd kunnen worden en f 67.200 kos ten. Er zullen totaal 4 transformator huisjes gebouwd worden, die met in richting mee f 100.600 zullen kosten. Het benodigde kapitaal zal over de jaren 1948 tot en met 1951 ten laste van de kapitaaldienst verdeeld zijn of worden. Naar wij vernemen zal Piet Roozen burg, wereldkampioen dammen, op 2 Fe bruari in het R. K. Verenigingsgebouw voor de leden van de damclub „St. Ba vo" enige demonstraties geven. Hedenavond vergadert in het R. K. Verenigingsgebouw de afdeling Heem stede van de Kath. Volkspartij ter ver kiezing van een vrijwel geheel nieuw bestuur. Zondag werd in het R. K. Verenigings gebouw een oudermiddag gegeven voor de ouders van leerlingen der St. Jozef school. De middag werd geopend met een welkomstwoord van broeder-direc teur Johan, waarna leerlingen van de tweede, vierde en zesde klas het lied van de St. Jozefschool zongen. Het verdere programma was gevuld met zang, voor dracht en toneel. Voor de pauze hield het hoofd van de school, broeder Tharcisius, een toespraak tot de ouders, waarin hij de aandacht vroeg voor enige belangrijke punten, o.a. de schoolmis en het schoolverzuim. He. levertraanproduct met echt j sinaasappelsap Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van de Hoogovens zal van Zater dag 23 tot Zaterdag 30 Juli 1949 een groot tentenkamp georganiseerd worden voor 1500 kinderen van personeelsleden. De keuze is gevallen op een groot kam peerterreinencomplex in Vierhouten op de Veluwe, alwaar alles bijeen is om een dergelijk plan ten uitvoer te bren gen. Dagelijks zullen o.a. voor katho lieke kinderen openings- en sluitings bijeenkomsten worden gehouden. De ka tholieke jeugdleiders, die in de cen trale kampraad zitting hebben, zullen daartoe een programma instellen. Donderdagavond om 7.30 uur komt de gemeenteraad van Lisse in vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a. de aan bieding van diverse begrotingen. Onze plaatsgenoot de heer N. J. Dol is uitgenodigd om als keurmeester op te treden voor de grote pluimveeten toonstelling van „Avicultura", welke deze week te 's-Gravenhage wordt ge houden. Donderdag 27 Januari, 's middags om 2 uur, komt de raad van de gemeente Sassenheim in openbare vergadering bij een. Daarbij komt o.a. aan de orde de vaststelling der begrotingen van bedrij ven en gemeente voor 1949. De zaadhandel A. Tabernal en Zn„ Hagelingerweg 28, bestaat 9 Februari 60 jaar. Afsprong met salto bij het ringnummer voor dames op de jubileumwedstrijden van Leonidas te Haarlem Voor een geheel gevulde zaal van „Monopole" speelt het gezelschap-Bou- ber Vrijdagavond het toneelspel „De zaak A-D". In dit stuk wordt het na oorlogse jeugdprobleem op aangrijpende wijze naar voren gebracht. Het toneel stelt voor een rechtszaal, waarin de kin derrechter (Hans Tiemeier) behandelt de zaak tegen Anna DSalders (Ans Kop pen) verdacht van moord. De aanwezi gen genoten zeer van dit uitstekend ge speelde stuk. Vóór de pauze besprak Hans Tiemeier het jeugdprobleem, waar bij ook verschillende personen uit het publiek hun mening ten beste gaven. Burgemeester van Fenema betoogde, dat men de ontwortelde jeugd weer een ideaal moet geven. Zaterdagmorgen omstreeks tien uur reed de jeep van de politie te Bentveld. De be stuurder moest uitwijken voor een melk wagen. Tengevolge van de gladheid slipte de jeep en sloeg over de kóp. Het ongeluk liep gelukkig betrekkelijk goed af; de jeep werd aan de voorzijde beschadigd en de enige inzittende, de bestuurder, brigadier Van Ackooy, liep een lichte kneuzing aan de schouder op. Het Zandvoortse politiecorps was Vrijdag middag de gastheer van de Zandvoortse ouden van dagen. De verpleegden van het gemeentelijk verzorgingshuis en het Diaco nie-huis werden in de gelegenheid gesteld het nieuwe bureau te bezichtigen en wer den daarna door de agenten onthaald op thee met gebak. Zondagavond vierde de katholieke jeugd beweging de verjaardag van de moderator, kapelaan Nijman, in het patronaatsgebouw met een gevarieerd programma. De vrou welijk jongerengemeenscliap, de Zonnepit- jes, de Ka jotters en de verkenners brach ten verschillende toneelstukjes en tot be sluit werd een muzikale promenade gehou den. Een cadeau vertolkte de dank van de jeugd op stoffelijke wijze. Na een dankwoord van de moderator, waarin deze zijn erken telijkheid uitsprak voor het werk van de vaandrig der verkenners, Bluijs, die in mili taire dienst gaat, gingen allen voldaan naar huis. Dinsdag 25 Januari zal de tweede grote bloemententoonstelling van de stichting „Bloemlust" worden geopend door dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. De eerste ten toonstelling, welke vlak na Kerstmis is gehouden, toonde wat in samenwerking met het Laboratorium van Bloembollen- onderzoek te Lisse onder leiding van prof. dr. E. van Slogteren, alsmede van het proefstation der Rijkstuinbouw school onder leiding van ir. A. F. Vlag is bereikt kunnen worden door kwekers in het forceren van bolgewassen voor de vroegbloei. De a.s. tentoonstelling zal een beeld geven van de vele nieuwe variëteiten tulpen, hyacinten en nar cissen, welke met Kerstmis nog niet in bloei stonden. Reeds thans willen wjj verklappen, dat de laatste tentoonstelling vooral voor Lisse van grote betekenis zal zijn. Immers de afd. Lisse van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur viert dan haar 70-jarig bestaan en ter gelegenheid hiervan zullen vele kwe kers uit deze gemeente, die tot nu toe min of meer op de achtergrond zijn ge bleven, in combinatie en vermoedelijk in verenigingsverband uitkonien met de mooiste collecties. Belangrijke groepen Edel-darwin, Breeder- en Cottagetulpen zullen wor den vertoond, terwijl de hyacinten evenmin zullen ontbreken. Er zullen zelfs tulpia's worden tentoongesteld. Deze tentoonstelling zal in hoofdzaak bestaan uit in manden opgestelde bloemen. De stichting „Bloemlust" opent haar poorten Dinsdagmiddag voor de te hou den bloemententoonstelling en sluit deze poorten eerst op Zaterdag 29 Januari, zodat elke bloemenliefhebber en elke vakgenoot en alle mensen, die geïnteres seerd zijn bij de bloembollenteelt, ruim schoots de gelegenheid zullen hebben deze bloemenweelde in ogenschouw te nemen. In de gemeentebegroting 1949 wordt een bedrag van 7500 uitgetrokken voor de Ge zinshulp. Voor Wit-Gele Kruis en Witte Kruis is 5000 beschikbaar, voor uitzending naar vacantiekolonies 2500, en voor de schoolartsendienst 2671.38. (Vervolg van pag. 1) Vervolgens sprak de heer Ingen Housz over het personeel, dat voor een groot deel moest worden samengesteld uit de tuinders- en visserij bevolking van de streek, met een technische leiding, waar van de meesten het vak van ijzermaken nog moesten feren. Er verliep enige tijd, voordat van bei de kanten, zowel van de zijde der lei ding als van de zijde van het personeel, het juiste evenwicht op het gebied der organisatorische verhoudingen was ge vonden. Allengs echter is het gelukt we derzijds vertrouwen en respect te krij gen voor elkanders bedoelingen: de broodwinning, die deze fabriek bete kende, zo sterk mogelijk te maken en voor de mensen die er werken de best mogelijke verhoudingen te scheppen. Op vele vraagpunten, die het leven in een fabriek nu eenmaal meebrengt, aldus ir. Ingen Housz, hebben wij met de kernen meer en meer tot een goed accoord kunnen komen, en dat dit mo gelijk bleek is een reden van grote ver-1 heugenis, vooral omdat dit, naar mijn mening, is voortgekomen uit een ver trouwen in elkanders eerlijke bedoelin gen, dat er tussen ons en de kernen is gegroeid. Ir. Ingen Housz prees het ver volgens in de voorzitters van deze ker nen, dat zij behalve dat zij onversaagd met grote nadruk opkwamen voor de rechten van het personeel, ook door drongen waren van de plichten. Hij her dacht de heer De Waal, de oud-voorzit- ter van de kern, die door ziekte was verhinderd, en begroette onder de aan wezigen de oud-voorzitter Van Galen en de huidige voorzitter Mulder. Zij drieën zijn mensen met een ster ke persoonlijkheid, uitgesproken geest kracht, vasthoudend om de rechten van hun mensen te verdedigen, maar ook met eerlijk begrip voor de verhoudin gen, die samenwerking van beide par tijen vragen. Zo is het ook met de be ambten. De vraagstukken zijn er in de beambten-wereld de laatste jaren niet gemakkelijker op geworden. Niettemin is er tussen directie en vertegenwoor digers van de beambten een goede ver houding en veel begrip. Een woord van dank richtte ir. Ingen Housz tot de oud voorzitters Van der Linde en Bakker en tot de tegenwoordige bekwame, rus tige en innerlijk zo sterke voorzitter, de heer Rijken. Zo hebben wij, aldus spreker, tezamen met deze vertegenwoordigingen veel bereikt en een sprekend beeld daarvan zijn ook de fondsen, die wij samen hebben opgericht, die wij samen bestu ren en waaraan wij samen contribue ren: de Pensioenfondsen en de beide Wenckebachfondsen. Op de grondslag van deze laatstge noemde fondsen heeft zich een belang rijke verbetering der arbeidsvoorwaar den ontwikkeld, en zij dragen in hoge mate bij tot de sociale verzorging van ons personeel, wanneer de moeilijkhe den des levens zich doen gevoelen. Ook op het gebied van het algemene perso neelsbeleid heeft zich een belangrijke ontwikkeling Voltrokken. Met groter zorgvuldigheid dan in de eerste jaren het geval was, wordt rekening gehouden met de waarde der menselijke persoonlijkheid en met het belang van goede menselijke verhou dingen. Zo groeit er naar ik hoop, aldus ir. Ingen Housz, ook iets van de onderne ming als gemeenschap, het begrip, dat de onderneming weliswaar als kapitaal bezit eigendom is van de aandeelhouders, maar dat er in die onderneming toch ook iets is, dat daar bovenuit groeit. Dat het beheer van de onderneming niet al leen geschiedt in de vorm van winst bejag van de kapitalisten, maar ook ter verwerkelijking van een levensvervul ling van de werkers in die onderneming, liefst van alle werkers. Dat die onderneming dus eigenlijk een eigen leven heeft, dat meer is dan kapi taal en arbeid, alleen, dat is een stuk menselijke verhouding, een stuk mensen leven, een stuk van elk van onze levens. Vervolgens schetste ir. Ingen Housz, hoe het bedrijf, dat 25 jaar eleden ais een vreemde vogel neerstreek in de Breesaap, zich allengs heeft ingeburgerd en een deel is geworden van het maat schappelijk leven in Kennemerland. Zoals wij in het bedrijf naar elkander zijn gegroeid, zo zijn wij ook naar de bevolking van deze streek toegegroeid De heer Ingen Housz gaf nog te ken nen, dat, hoe verheugend de groei van het bedrijf ook is, deze groei heeft mee gebracht, dat de leidende personen min der dan vroeger met de mensen in de fabriek in contact komen. lij al mijn neming", zeide hij, „doet het mij toch persoonlijk groot verdriet, dat mijn eigen aanraking met de mensen zo gering is geworden. De prettigste uren voor mij zijn, wanneer ik in de fabriek kan zijn, temidden van u allen en niet, wanneer ik mij van de ene vergadering of con ferentie naar de andere moet spoeden." Nadat ir. Ingen Housz een reeks in teressante cijfers had gegeven waaruit blijkt, hoeveel omvangrijker en sterker de fabriek in deze 25 jaren is geworden, vroeg hij zich af, of zij groot en sterk genoeg is om de toekomst, de nieuwe 25 jaar in te gaan. HÜ betoogde, dat de Nederlandse markt voor ijzer en staal nog ruimte genoeg biedt voor een grotere af zet, zodat er een mogelijkheid is tot uitbreiding van de fabriek met meerdere walsergen, nog enkele staalovens, misschien nog een hoog oven en wellicht ook nog meerdere kooksbatterjjen na de vierde, die thans haar voltooiing nadert. Voor dit alles zal zeer veel geld nodig zijn. Het is een vraag, of 'de ka pitaalbezitters en eventueel ook de staat bereid en in staat zullen zijn, voor de uitbreidingen voldoende geldmiddelen beschikbaar te stellen. Dit is afhankelijk van het vertrouwen, dat zij in onze be kwaamheden en in onze daadkracht zullen kunnen stellen, aldus ir. Ingen Housz, die zich vervolgens afvroeg of Hoogovens dat vertrouwen waard zijn. Zijn wij sterk 'genoeg? De materiële installaties moeten modern blijven, steeds moet worden herbouwd en ge moderniseerd. Daarnaast zullen de uit breidingen ontworpen moeten worden met groot verstand, met grote zelfbe heersing en met juist economisch in zicht in mogelijkheden en kansen. Dat kost veel geld en daarvoor moet dus veel geld verdiend afgeschreven en ge reserveerd worden en vooral geldt dat voor ons, grondstoffenproducerend be drijf, dat in de economische ontwikke ling altijd aan zeer zware schommelin gen onderhevig is en dat zich dus in voorspoedige tijden, zoals de huidige, zeer bijzonder moet versterken om door de moeilijke tijden, die ook weer komen zullen, heen te komen. Getracht moet worden In een goede zindelijke en veilige fabriek alles beter en sneller te doen dan een ander. Willen we dat bereiken, dan moeten wij het allen samen doen, ieder op zijn eigen plaats. Gelukkig kon ir. Ingen Housz consta teren, dat zich steeds meer grote sa menwerking vertoont. Dat geldt binnen de poort, maar ook daarbuiten, voor de zeer wijd vertakte en wijdverspreide be langen, die wij buiten de poort hebben, voor de vertakkingen over de hele we reld. De wortels groeien in ons land, maar de takken van de boom gaan over de hele wereld. Met de wens, dat allen samen een drachtig vooruit zouden gaan, en een „Leve de Hoogovens!" besloot ir. Ingen Housz zijn rede, die een enthousiast ap plaus ontlokte. Van de zijde van het per soneel was daartoe mede de aanleiding, dat een jubileum-gratificatie liggend tus sen f 10 en f 50, ook voor de gepensior. neerden en de weduwen, door ir. Ingen Housz was toegezegd. Verschillende sprekers hebben hierna commissarissen en directie gelukgewenst Het Hoogoven-bedrijf, aldus mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen, heeft de gemeente op een bredere basis ge bracht, wijzigde de structuur van de streek belangrijk. Het is verheugend te constateren, dat er een grote verbondenheid is tussen de gemeente Velsen en Hoogovens. Het be drijf, dat de martelgang van Velser. heeft gedeeld, de afbraak en roof kende, moge nu bloeiend zijn en zich uitbreiden. Moge nimmer, aldus de burgemeester, de rosse gloed aan de avondhemel, te ken van activiteit en werkzaamheid van Hoogovens, uitdoven. Namens het personeel heeft de heer Paul Rijken, voorzitter van de beamb- tenkern, met een hartelijke toespraak als eerste geschenk een bronzen borst beeld van de heer Wenckebach aange boden, dat in het nieuwe hoofdkantoor een plaats zal vinden. Dit borstbeeld is vervaardigd door de jonge beeldhouwster mej.. J. B. Kruijer, een geboren V-elsense, afkomstig uit de Breesaap. Haar vader is chef van de centrale bij Hoogovens. Het koper voor dit borstbeeld is mede afkomstig van het omhulsel van de Eer ste Hoogoven, die 25 jaar geleden door mevr. Wenckebach, echtgenote van de thans geëerde, aangestoken werd. Het was een zeer treffend ogenblik, toen op verzoek van de heer Rijken mevr. Wenckebach het borstbeeld onthulde. Nadat de directie het geschenk had aanvaard, heeft de heer Rijken zijn rede besloten met aan de initialen van Hoog ovens, K.N.H.S., vervat in de vlag van het bedrijf, een nieuwe betekenis te geven: Kloekmoedig Naar het Hoogst» Streven". De voorzitter van de arbeiderskern, de heer P. Mulder,- heeft aan dit geschenk, eveneens namens het personeel, dat mild en algemeen een uur loon voor de ca- deaux had afgestaan, een door kunst schilder Doeve vervaardigd portret van ir. Kessler, de overleden president-direc teur, toegevoegd. Ir. Kessler staat hier op afgebeeld tegen een achtergrond, die door het hoogovenbedrijf wordt ge vormd. Dit geschenk werd door mevr. Kessler onthuld en ontroerd door de directie aanvaard. Nog deelde de heer Mulder mede, dat ook de gepensionneer- den spontaan hadden bijgedragen. Tot ir. Ingen Housz zeide spreker, on der de instemming van het personeel, dat men zich gelukkig achtte een direc teur te hebben, die behalve bekwaam heid ook een groot sociaal gevoel bezat. Tenslotte constateerde de heer Mul der, dat de arbeiders thans, ofschoon nog niet alles is bereikt, vanuit het dal van grote en veelzijdige moeilijkheden op stijgen. Hij spoorde aan tot begrip voor Toen ik in de cantine van de Hoog' ovens kennis maakte met een weelderige taart van meer dan ee" vierkante meter en daarna ontdekte, da' er nog enkele dergelijke exemplaren achter de hand werden gehouden, toen werd mij weer duidelijk hoe groot da' zilveren bedrijf wel is. De stichters be gonnen met een eenvoudig stukje cake- dat enkele jaren later een volwassen ca ke werd. Daarna kwamen bijproducten als krenten en rozijnen, room en koste lijk zoet spuitwerk en de cake werd eett taart, die omhoog rees als nieuwe hoog ovens. Het is een keihard bedrijf, dat van de Kon. Ned. Hoogovens en Staal; fabrieken, met als huldigingsdevies: Kloekmoedig Naar Hoogste Streven- Maar daarom deden die reuze taarten het zo wonderwel. Zij vertolkten de keerzijde van het harde materiële -* al is het eten van taart- een zuiver mate rieel genoegen het luchtige, het broze- Ja, broos is het leven van die meer dan zes duizend werkers in dit magisch ge noemde bedrijf met de fantastische toe komst. Het moet daar in die staalfabrie ken niet hard tegen hard gaan en daar om is het zo gelukkig, dat de direct» met dat broze niet luchtig omgaat. Du® zenden gezinnen vinden.er het dagelijk® brood in deze harde tijd, die stalen ze nuwen vraagt. Juist daarom smaakte nos beter dan de reuze jubileum-taart d® eerlijk gemeende ontboezeming van d® president-directeur: „Meer dan in d« eerste jaren wordt rekening gehouden met de waarde der menselijke persoon lijkheid en met het belang van goed® menselijke verhoudingen. De onderne ming heeft thans een eigen leven, da' meer is dan kapitaal en arbeid alleen- dat is een stuk mensenleven, een stuf van elk van onze levens". En terwijl de directie deze uitspraak deed in het bijzijn van vertegenwoordi gers der werkers vierden de duizende" feest in hun afdelingen met voordracht spel en muziek. Daar ging ook de koste lijke taart rond... die taart, het verfijnd® dagelijks brood. wat allen bindt en een gemakkelijk heen stappen over het weinige dat scheidt. Ir. F. W. E. Spier, feestredenaar bij zovele zilveren jubilea, heeft tenslott® namens de staf woorden van grote waar dering gesproken. De Mekog en de Cemy, de nevenbe drijven van Hoogovens, die het dichts' bij het moederbedrijf zijn gelegen, had den ir. P. van Delden, bedrijfsdirecteur van de nevenbedrijven, afgevaardigd o1® de gelukwensen aan te bieden. Spreke* wees op het huldeblijk in glas, produj® van de glasblazers van Mekog, en zegd® van de beide nevenbedrijven een ge' schenk voor het nieuwe hoofdgebouw toe. M Toen ir. A. H. Ingen Housz voor d® vele goede woorden en de geschenke® had gedankt, waaruit de mooie vriend' schappelijke geest sprak, begaven zie® de genodigden naar het Kennemer-thea' ter te Beverwijk, waar zij aanzaten a®® de koffiemaaltijd. Onderweg passeerden hen de arbe*" ders, die na beëindiging van de dien» met ieder een feestpakket en de jubi' leum-gratifieatie zich opgewekt huis waarts spoedden. In 6300 gezino®" bracht het Hoogoven-jubileum vrettg' de. Talrijk waren de gelukwensen, d>® tijdens de middagreceptie in het restaU rant van W. B. door vele industriële® uit den lande en andere vooraanstaand® figuren werden aangeboden aan col"' missarissen en directie. In hotel l'Europe te Amsterdam boo® de directie des avonds een diner aa® waarbij mede aanzat Z. K. Hooghei® Prins Bernhard, commissaris van Hoog' N; ties Neh kort te ki Wel) Vred feld vele: de - ande het besli het Was ciaal aanl •net van trou beve tal 2 «r a Van ding Van °t> gen Ne Waai Wan dat doen j-ïer king de kvve deel 'edei hoof h»ati Seve Wen dat «Ver kad{ kem het Vij of ge: Va da sta aal re- er au -A Zal Zijn. verd •han Ni begi lang tot - 'tij 'ope «au- £ect Van app] n hpp vaat Het nieuws, dat Velsen's favoriet, VSV, dank zij de nederlaag van EDO tgen Feijenoord, door een overwinning op eigen terrein van KFC, kampioen geworden was van district II, verspreidde zich als een lopend vuurtje door Velsen. Ook de minder enthousiaste voetbalmin naars voelden hun hart toch opgeruim der, nu Velsen deze eer verdiend ten deel was gevallen en overal heerste een opgewekte stemming. Niet in hét minst kwam dit vanzelf sprekend tot uiting in de bakermat van VSV, het clubgebouw bij Van der Lem, waar de vreugde geen grenzen kende. Daar VSV deze Zondag het kampioen schap niet alleen in eigen hand had, was het bestuur zo voorzichtig geweest nog te wachten met horganiseren van een officiële feestavond. Da' er, ondanks dat, reeds vele felicitaties binnenkwamen, ligt voor de hand. Het was de heer B. Kruyver, die na- ,mens de K.N.V.B. de Velsenaren kwam gelukwensen met het behaalde kampioen schap. Ook de Haarlemse Voetbalbond bleef niet achterwege met felicitaties, overgebracht door de heer A. v. d. Aart, tezamen met de heren H. W. Turnhout en J. A. van Gemmerden. Wethouder A. J. van Leusen, oud voorzitter en dus dikke vriend van VSV, kwam tezamen met de gemeente-secre taris, de heer J. Veenstra, op felicitatie- bezoek namens het gemeentebestuur en ook de ere-leden C. P. Maas en Van Loenen kwamen hanajesdrukken. De andere eerste-klasser van Velsen, Stormvogels, stapte op de thuisreis van zijn wedstrijd tegen Haarlem even bij VSV af en bestuur en elftal spraken op rechte woorden van gelukwens. Van de vele honderden, die in de loop de avond VSV persoonlijk kwamen com plimenteren, noemen wij nog het Haar lem-bestuur en de voetbalvereniging Assendelft. Het uitbundigst waren de supporters, die zich verheugden, dat hun aanmoedi gingen laags het lijntje niet tevergeefs Zaterdag vertrok het hulppasagiers- schip „Sibajak" van de K. R. L. met on geveer 1000 passagiers, onder wie 345 kinderen 38 zuigelingen inbegrepen in hét kader der gezinshereniging van Rotterdam naar Indonesië. De heer J. Martin neeft tegen 1 Aug. a.s. ontslag gevraagd ais directeur van de K. L. M. Sinds 1 Mei 1921 was hij aan de K. L. M. verbonden, gedurende laatste jaren als directeur-vervoer. waren en zij konden slechts node besl"'' ten de feestviering te beëindigen. Van het bestuur van VSV vememe® wij nog, dat Maandagavond een bestuur®] vergadering zal worden gehouden, waa® in de plannen voor een officiële vieriu» met alles wat daaraan verbonder is, t>®' sproken en uitgewerkt zullen worde®' Op de Vrijdag gehouden vergader^ van de tuinbouwstudieclub werd besl® ten de contributie op f 3.per jaar handhaven. De heer de Ruijter bena®' eclde de onteigeningsvraagstukken verband met de land- en tuinbouw, de vergoeding voor de onteigende Vs celen, terwijl de heer Vendel het e®] derwerp behandelde „Organische of organische bemesting. Conclusie kun®' mest kan stal- of groenmest niet ve> vangen. De heer Mulder gaf nog een korte u®, eenzetting over het Rode Rusland, tê® wijl door G. A. Kop Buffing de aa®, staande culturele dag in aller bela®» stelling aanbevolen werd Dinsdag 25 Januari wordt voor de den van de R.K. Vrouwenbond de f' vertoond Pastor Angelicus. Op de gehouden vergadering vaö.^ boeren-vakgroep L. T. B., onder leidv «eh< L°k ki 1 «"IE Ha f>0d cle yed» Zal 'gc: dar wer far «a* «ie jf\ van de heer Jn de Wie, werd door/ heer dr. Rand een causerie gehoU®, over de runderhorzelbestrijding, behandeling evenals vorig jaar zal worden verzorgd door de heer Schoonenberg. Verder besprak dr. Rand de abori-L bestrijding en t.b.c.-bestrijding bij ®j vee, welke alleen intens toegepast, p bevrijding van deze ernstige ziekt® Nederland kan betekenen. (Niet-officiële koersen) Vorig slot ïoo-,i 97% 99ftgb 99ftgb 160 gl 162(4 llU/j 145 144 188 254 266gb 222% 311 166b 166 145(4 166(4 174(4 U6% OP?,1 3(4 Nederl. 1948 3-3(4 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fac. Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mij. eert. y 2* bp„ ha. hi* b* «es. ge* «h. «e St. g«; h li, V#

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2