Kans op spoedige vrede in China klein Briefwisseling Kardinaal Spellman en zijn regering Nederland weerlegt beweringen van Republiek over de guerillatroepen VANDAAG STEMMING OVER RESOLUTIE? Veiligheidsraad 24 uur verdaagd Siliwangi-divisie werd reeds op 20 December uiteengeslagen Vervolging of opslokking? Tot hoofd en hart Üe Yangtse zal in alle ernst verdedigd worden -Het weer Amsterdam-Leeuwarden in 2 uur 42 minuten VAKDAG 28 JANUARI 1949 bureaux van redactie en administratie Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Hoofdredacteur: Dn. H. van Run. wnd. hoofdredacteur: W. Severin. 72ste JAARGANG No. 24370 om DE KROON VAN ST. STEPHANUS VIJF MINISTERS HtlUDEN GEHEIME BESPREKINGEN ^aëlisch parlement opent half Februari BESPREKINGEN OVER GRENSCORRECTIES Federalisten willen gehoord worden Verzoek republikeinse noodregering NOORWEGEN wil defensiepact op meer omvattende alliantie gegrondvest zien Overige henden worden thans opgeruimd Pater J. J. Belt S^C.J, naar Rotterdam Voorlopig geen electrificatie Geneesmiddelen voor Indonesië 3500 patiënten per dag Doodstraf geëist tegen Zondervan SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM efoon: Redactie 21544! Advertenties 21543 bonnementen 20800 Postgiro 143480 NIEUWE HAARLEMSCKE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllllmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor aavertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand f 4.55 per kwartaal. De vier mogendheden, die de gemeenschappelijke ontwerp-resoiutie inzake Indonesië hebben opgesteld, hebben gisteren tijdens de zitting van de Veilig heidsraad eigen ontwerp-amendementen ingediend van de volgende inhoud: 1. Republikeinse functionarissen mogen het bestuur uitoefenen in het gebied van Djokjakarta, waartoe zal behoren de stad Djocja en haar onmiddel lijke omgeving, in plaats van de stad alléén. 2. De voorgestelde commissie zal de bevoegdheid hebben vertegenwoordigers van niet-republikeinse gebieden uit te nodigen deel te nemen aan de onderhandelingen. Verder werd er as,n toegevoegd: „In de aanbevelingen der Commissie kan ook worden opgenomen een bepaling over de benodigde economische maat regelen voor het goed functionneren van het bestuur". Zowel de Nederlandse als de Indonesische afgevaardigde verzocht om tjjd voor het bestuderen der verschillende ontwerp-amendementen. De zitting werd vervolgens tot heden, Vrijdag, 21 uur Nederlandse tijd, verdaagd. Men hoopt dan tot stemming te komen over de viermogendheden-resolutie. De nationalistische Chinese regering is *eer pessimistischer gestemd ten aan- van de mogelijkheid van vrede met de communisten, vooral als gevolg van communistische eis, dat de oorlogs misdadigers moeten worden uitgeleverd r bestraffing. Weinig leden van de Kwo Mill Tang ti®rjvachten nog een gunstig communis- _Sch antwoord op het dringende verzoek vrede van de regering. Het orgaan de Kwo Min Tang meldt, dat gene ral Tsjang Tsjih-Hoeng, de voornaamste riJfveer achter de vredes-ouvertures. ycrweegt om verdere pogingen tot be ëdiging van de oorlog op te geven. ;\eeds komen berichten binnen over her bouwde militaire activiteit van de re uring. Een woordvoerder van het leger Inklaarde met nadruk, dat de Yangtse- jOie in alle ernst verdedigd zal worden. J gaf de sterkte van de regeringstroe- j^vgor Nanking als 300.000 man. gea communistische colonnes onder de p* Tsjen Yi en generaal Lioe Po, richt'- en°gige Draak", trekken uit drie derf gen naar Nanking op. Itsjeng, '}g kilometer ten Noord-Oosten van bWng, js> naar gemeld wordt, door de h0 munistische troepen bezet en voor dat ifT zijn reeds genaderd tot Woeyi, «..drie kilometer dichter bij de hoofd- Stnj ikiJLUi-iieier uiciiitri. uij ue uuuiu- Sati Men verwacht, dat Poetsjeng, y. <^e voet van de heuvels tussen de v..en§tse en Poekow gelegen, binnen een e* in het strijdtoneel zal zijn opge- bomen de ^°lgens Chinese persberichten houdt ®d r?gering de slagschepen „Tsjoenking Vta"Dtnpoe" gereed voor de verdediginj tf"^ Nanking. Oorlogsvliegtuigen pa leren dag en nacht boven de p, bgtse om communistische oversteek- 8lhgen te verijdelen. >,ï^°'gens een bericht uit Nanking in de Ij, 8 Chronicle" zijn buitenlandse mi- waarnemers de mening toege- g0 ?k dat de Russische maarschalk Gre ta;..1 Zjoekof van Mongolië uit de mili- Chi6 camPaelne tegen de nationalistische 'dese strijdkrachten leidt. Amerikaanse ministerie van Bui- ^ndse Zaken heeft bevestigd, dat het Verwachting tot Zaterdagavond: Nevelig of Jicht bewolkt, droog repr- Zwakke tot matige Zuidelijke lnd. In de nacht en vroege ochtend b Vele plaatsenlichte vorst. Over- dag ongeveer dezelfde temperatuur a,s vandaag. Zon op: 8.26. Onder: 17.22. Maan op: 9.15. Onder: 17.30. werk van de Amerikaanse militaire ad viseurs in China is opgeschort. In Sjanghai deelde gisteren de chef van de Amerikaanse West-Pacificvloot, admiraal Oscar Badger, mede, dat in China een voldoende aantal marine-een- heden zou achterblijven om de Ameri kaanse onderdanen tegen eventuele ge welddaden te beschermen. De Amerikaanse ambassadeur, Leigh- ton Stuart, heeft opdracht gekregen in Nanking te blijven. De gehele Koninklijke familie, met uitzondering van Prinses Marijke, die griep heeft, stond Donderdagmiddag in de bibliotheek van het paleis Soestdijk geschaard om de microfoon van het Strijdkrachtenprogramma. Want welis waar, waren daar drie hooggeplaatste militairen en een hoofdbestuurslid van de NIWIN, doch hét was niet alleen hun dag. maar in de eerste plaats de dag van de Strijdkrachten in Indonesië, wier bes te foto's in prachtige albums geplakt, aan de leden van ons Koninklijk huis wer den aangeboden. Kolonel Van Gulik vertolkte hun aller gevoelens bij het overreiken van de al bums; hij zettehierna de geschiedenis van de tot standkoming der boeken uit een. Koningin Juliana vroeg hem, zo mo gelijk, haar dank over te brengen aan allen, die eraan hebben meegewerkt „de ze levende band" tot stand te brengen. j®* ministers van Buitenlandse Zaken IjJ! vijf landen van de West-Europese 'c zijn gisteren achter gesloten deu vik1* bet Britse ministerie van Buitenl. (jj bijeengekomen voor hun perio- k» driemaandelijkse bijeenkomst als 0 «sultatieve Raad der Unie. Tijdens de a|j ®ndzitting behandelden de ministers Sjeereerst de rapporten van de commis si» Voor culturele en sociale samenwer- W 8 en de financiering van het routine- der Unie. De ministers zouden verder de coör- "e van de West-Europese verdedi- <iihi lijk®* bet Atlantisch pact en de moge blOp deelname aan dit pact door andere it) |5ndheden, dan die welke tot nu toe V(wgasbington besprekingen hebben ge- itt(j D, behandelen. Ook dp politieke en ^hd wederopstanding van Duits- ^achfZ°u *er sPrake komen. Men ver- *Ul]p verder, dat de ministers overleg lsra?D Plegen over de erkenning van oVer °ver de Indonesische kwestie en jj de Europese eenheid. ministers gebruikten gistermiddag av0nj°enmaal bij premier Attleé. Des t"s waren zij de gasten van minis ter «oi Bev: en muniqué zal worden uitgegeven. Weuw gekozen parlement van Israël «Hn," "e tweede week van Februari bij- fc°«öen. Bet Jife niet verwacht, dat de volle- e bet s van de verkiezingen voor Zon- hg y end zal worden gemaakt. *«trnin0orbereidende besprekingen over de van een coalitiekabinet zijn be- "et 141 in In verband met de beschuldiging van hoogverraad tegen Kardinaal Mindszen- ty, waarin ook Kardinaal Spellman, aartsbisschop van New York, is betrok ken, gaf deze laatste de volgende ver klaring: „Hongaarse couranten hebben op zienbarende onthullingen gedaan over onderhandelingen, die tussen Kardinaal Mindszenty en mij zouden zijn gevoerd over de kroon van de H. Stephanus. Tijdens zijn verblijf in de Verenigde Staten sprak de Kardinaal de wens uit, dat men de kroon niet in handen zou laten vallen van de communistische leiders van Hongarije, daar het Hon gaarse volk de kroon, die Paus Sylves ter aan de H. Stephanus had geschon ken, als een godsdienstige relikwie be schouwt en meer dan 1000 jaar in ere heeft gehouden. Op verzoek van de Kardinaal heb ik mij in verbinding ge steld met de minister van Oorlog, Pat terson, en heb thans van minister Royall toestemming gekregen deze briefwisseling te publiceren." Kardinaal Spellman aan minister Patterson New York, 28 Juli 1947 Zeer geëerde Rechter Patterson, De Primaat van Hongarije, Kardinaal Midszenty, heeft mij verzocht mij met U in verbinding te stellen om U te ver zoeken de Heilige Kroon van Hongarije te behoeden. Deze kroon immers is zo wel een relikwie van de H. Stephanus, de eerste koning van Hongarije, die deze als geschenk ontving in het jaar duizend van Paus Sylvester, alsook een rechtssymbool van het Apostolische Koninkrijk van Hongarije. Hongaarse vluchtelingen hebben de kroon in 1944 naar Oostenrijk gebracht en deze be vindt zich thans in het bezit van het opperbevel van het Amerikaanse leger. Het Hongaarse volk houdt de kroon hoog in ere, en Kardinaal Mindszenty verzoekt daarom de opperbevelhebber van het Amerikaanse leger de kroon hetzij in dit land in veiligheid te bren gen of aan de hoede van de H. Vader toe te vertrouwen. Hoogachtend, Aartsbisschop van New York. Minister Patterson (mi nisterie van Oorlogaan de Aartsbisschop. Washington, 11 Augustus 1947. Uw brief, waarin U zich namens Kar dinaal Mindszenty, de Primaat van Hon garije, tot mij richtte over de H. Kroon van Hongarije, die zich op het ogenblik onder hoede bevindt van het Ameri kaanse bezettingsleger in Oostenrijk, kwam in mijn bezit. Daar de teruggave van heilige reli kwieën aan andere instanties dan aan de regering van het land, waar zij van daan komen, niet beoordeeld kan wor den door de militaire regeringsinstan- Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Parijs verneemt Reuter, dat een zes- mogendhedencommissie, naar verwacht wordt, binnenkort beginnen zal met een onderzoek naar de grenswijzigingen met Duitsland, die België, Denemarken, Frankrijk en Nederland wensen. De besprekingen tussen de zes mo gendheden Engeland, Frankrijk, de V.S., België, Luxemburg en Nederland zullen gebaseerd zijn op het voorbe reidende onderzoek, dat door een sub commissie werd verricht. ties, heb ik mij veroorloofd een af schrift van Uw brief te zenden aan het Ministerie van Buitenlandse Zaken en verzocht Uw verzoek in welwillende overweging te willen nemen. w.g. Kenneth C. Royall, Minister van Oorlog. Kardinaal Spellman deelt in zijn verklaring verder mede, dat hij van het Ministerie van Buitenlandse Zaken geen antwoord op zijn brief heeft ont vangen. In de volgende maanden ont ving Kardinaal Spellman voortdurend brieven uit Europa, waarin men ver zocht'de heilige relikwie van Hongarije in veiligheid te brengen. Kardinaal Spellman deelde in zijn antwoord aan de verzoekers altijd mede, dat door de erkenning van de Hongaarse regering door de Verenigde Staten er waar schijnlijk geen wettelijke mogelijkheid bestond om de kroon, wanneer deze als krijgsbuit der Amerikaanse troepen moest worden beschouwd, te behouden of aan de H. Stoel te overhandigen. Eerste spreker was de republikeinse afgevaardigde Palar, die als zijn mening te kennen gaf dat de voorgestelde reso lutie niet voorziet in waarborgen voor een spoedig terugtrekken van de Neder landse troepen. Hij weidde hierna uit Over de conferentie te New Delhi. De aldaar aangenomen resolutie achtte hij het minimum van wat door het.volk van Indonesië kan worden aanvaard. De thans heersende chaos kan alleen verdwijnen na de algehele terugtrek king van de Nederlandse troepen. De goede naam van de Nederlanders is ten zeerste geschokt door de rapporten der C.v.G.D. en door de ondervinden van de Veiligheidsraad zelf, die herhaaldelijk en nog onlangs door de Nederlandse re gering op onjuiste wijze is ingelicht. De uitspraak van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, dat tweederde gedeelte van de Indonesische bevolking achter de Nederlanders staat, noemde Palar een opzettelijke verdraaiing der feiten. Hij achtte het van het grootste be lang, dat voor de eerste Maart, de re publiek het bestuur verkrijgt over minstens het grondgebied, omschreven bij de wapenstilstandsovereenkouist van 17 Januari 1948. De republiek moet verder in de gelegenheid wor den gesteld, vrijelijk te kunnen im porteren en exporteren; voorts om Ie ningen te kunnen sluiten, teneirtde in het door haar beheerde gebied een aanvang te kunnen maken met het herstel. Tenslotte drong hij er bij de raad op aan „een zo ruim mogelijk gebruik te maken van de gedachten, die in de te New-Delhi aangenomen resolutie zijn vervat, en deze in de huidige resolutie als amendementen op te nemen." Vervolgens verklaarde Hood, de Australische afgevaardigde, dat de Raad het belang van de te New-Delhi geno men resolutie nauwelijks, kan over schatten. „Geen van de te New-Delhi af. gelegde verklaringen noch de resolutie zelf, was tegen Nederland gericht. Het was geen anti-Nederlandse vergadering aldus Hood. De vertegenwoordiger van Birma, Oe So Nyoen, steunde het verzoek om aan vaarding van de eisen der resolutie van New-Delhi. Mc Naughton, voor Canada sprekend, zeide, dat Canada de gezamenlijke re solutie en amendementen zou steunen. Hij diende echter nog een amendement in over de taak van de Commissie van de Veiligheidsraad met betrekking tot de te houden verkiezingen. Jessup (Amerika) verklaarde nog, dat het duidelijk is, dat het doel der reso lutie van New Delhi en die van de Veiligheidsraad hetzelfde is. Hij was het volledig met de C. v. G. D. eens, dat de vijandelijkheden zo spoedig mo gelijk beëindigd behoorden te worden, teneinde de economische stabiliteit te herstellen. Een vertegenwoordiger van de Indo nesische federalisten te Lake Success die de Nederlandse souvereiniteit in Indonesië aanvaardden eiste gisteren, dat óók de federalisten zouden kun nen deelnemen aan het debat in de over Indonesië, aldus Veiligheidsraad meldde Reuter. Deze vertegenwoordiger, Said A Al- mawassawa, verklaarde een telegram van Sultan Hamid II, de voorzitter van de conferentie van Indonesische staats hoofden, te hebben ontvangen, waarin de Verenigde Naties worden verzocht de federalisten tijdens het huidige de bat te raadplegen. Sultan .Hamid II heeft aan de hoofd redactie van „Het Dagblad" verklaard, dat de strekking hem ontging van het door de ontwerpers der concept resolutie in de Veiligheidsraad ingedien de amendement inhoudend dat de voor gestelde commissie „de bêvoegdheid" zal hebben vertegenwoordigers van de niet-republikeinse gebieden uit te no digen tot deelneming aan de onderhan delingen over de vorming van de V.S.I. „Het is mijn oordeel", aldus Hamid, „dat geen der deelstaten er ge noegen mede zal nemen, dat over hun hoofd heen over de toekomst van de V.S.I., dit is hun toekomst, door wie dan ook zal worden beslist. Het is het on aantastbaar recht der deelstaten, als volkomen gelijkwaardige en gelijk gerechtigde partij aan de onderhande lingen betreffende de structuur der V.S.I. deel te nemen. Het blijkt steeds weer, dat deze toch alleszins redelijke zienswijze nog steeds niet tot de Veilig heidsraad is doordrongen." Naar het Chinese dagblad „Sinpo" verneemt, heeft Sjariffudin Prawirane- gara, het hoofd van de republikeinse noodregering op Sumatra, aan Maramis. de minister van Buitenlandse Zaken der noodregering, die buitenslands ver toeft, instructies gezonden om aan de Veiligheidsraad te verzoeken ftiili- taire waarnemers van de C. v. G. D. naar nog onder republikeinse controle staande gebieden op Sumatra te zen den. Gisteren heeft de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange, in het Storting een uiteenzetting gegeven over de Noorse houding bij de Scandi navische defensiebesprekingen. Noorwe gen, aldus de minister, kan het best tot de vrede en stabiliteit in ons wereld deel bijdragen op basis van solidariteit tussen de democratische landen en een op zichzelf staande regionale samenwer king binnen een gebied, dat groot ge noeg is om een werkelijk machtselement te vertegenwoordigen. „Het is daarom ons standpunt, dat een eventuele losstaande alliantie tussen De nemarken, Zweden en Noorwegen, zelfs al heeft zij naar de vorm geen verband met grotere regionale veiligheidsstelsels door haar natuur en karakter moet rus ten op dit meer omvattende idee van solidariteit." Lange wees er in dit verband op, dat alle drie de landen militair materiaal no dig hebben, en zei ervan overtuigd te zijn, dat slechts indien een Scandinavisch defensiepact gegrondvest was op het idee van een meer omvattende alliantie, de drie landen de politieke steun van de voornaamste democratische mogend heden zouden verkrijgen, welke nodig is om een Scandinavisch pact binnen rede lijke tijd te doen functionneren. Het Zweedse standpunt, aldus Lange, steunt op een andere benadering van de zaak. Zweden Is slechts bereid toe te treden tot een defensieovereenkomst op voorwaarde, dat deze naar alle kanten neutraal bljjft en los blijft staan van an dere allianties buiten Scandinavië. Dit verschil in opvatting is de voor naamste hinderpaal om tot overeenstem ming over een Scandinavisch verdedi gingspact te komen. Hij hoopte, dat de bespreking in Oslo dit weekeinde, de laatste van de reeks, het standpunt van de drie landen verder zou verduidelijken. Er moet dus een compromis gevonden worden tussen het Zweedse vasthouden aan neutraliteit en de Noorse hang naar het Westen. De meeste politieke waarnemers zijn van mening, dat het niet mogelijk zal blijken deze twee standpunten te ver zoenen. De republikeinse Senator William Knowland heeft een beroep gedaan op Noorwegen, Zweden en Denemarken om zich aan te sluiten bij het voorgestelde Noord-Atlantische pact. grote steun aan de Nederlandse militai ren. In een te Batavia van republikeinse zijde uitgegeven communiqué wordt o.m. gezegd, dat „ongeveer tien dagen gele den de Siliwangi-divisie, die in Januari en Februari 1948 uit de zakken van West-Java naar republikeins gebied trok, in haar geheel in West-Java is te ruggekeerd en zich degelijk verschanst heeft in haar oude posities". Ook grote eenheden van de TNI hebben haar vroe gere posities in Oost-Java weer ingeno men. De Siliwangi-divisie heeft de gue rilla reeds hervat. In het communiqué wordt de Nederlandse bewering tegen gesproken, dat de gehele TNI uit elkaar zou zijn geslagen. Er bevinden zich nog 300.000 man van de TNI op vrije voeten. Van bevoegde militaire zijde te Batavia wordt ten aanzien van het aantal republikeinse strijdkrachten opgemerkt, dat de Nederlandse leger leiding over uitstekende inlichtingen daaromtrent beschikt en dat het ge tal 300.000 „klinkklare nonsens" is. De Siliwangi-divisie werd reeds 20 December uit elkaar geslagen. Een groep van 10.000 man dezer divi sie bevond zich toen bij Bandjarnegara en Wonosobo, terwijl 6.000 man Zuide lijker opereerden. 21 December werd Wonosobo, in het hart der concentratie van de Siliwangi-divisie gelegen, door Nederlandse troepen bezet. Deze divisie werd tot de aftocht gedwongen en de volgende dag door Nederlandse troepen uit Magelang achterhaald, waarbij de laatste georganiseerde tegenstand gebro ken werd. Men legde er de nadruk op, dat inder daad republikeinse strijdgroepen naar posities op federaal gebied zijn terugge keerd, doch dat deze bewegingen reeds sinds Maart 1948 voorkwamen en een eenzijdige feitelijke schending vormden van de Renville-overeenkomst, hetgeen ook een van de voornaamste redenen vormt, die de militaire actie noodzake lijk maakten. Men deelde voorts mee, dat het aantal officieren van de TNI, dat zich in Midden-Java meldde, intussen gestegen is tot 400. Onder deze bevindt zich een aantal generaals, kolonels en andere hoge officieren. Tenslotte verklaarde men, dat thans de fase bereikt is van het opruimen der benden, die zich nog hier en daar op houden en zich schuldig maken aan ter reur tegen de bevolking. Deze operaties hebben het karakter van beschermings operaties. De bevolking verleent daarbij Uit Surabaja zou volgens Aneta een geheime republikeinse zender raadge vingen voor de guerilla's gezegd hebben. „Wij moeten een andere strijdtactiek volgen, want als wij doorgaan met het vechten, zoals wij dit nu doen, 'zullen wij het op de duur moeten afleggen. Wij vormen guerillastrijdkrachten, hetgeen zeggen wil, dat wij geen reserves heb ben". Uit gewoonlijk betrouwbare bron in Berlijn verneemt Reuter, dat kolonel Sergei Toelpanow, hoofd van de politieke afdeling van het Sovjet-militaire bestuur in Berlijn, verzocht heeft om overplaat sing na een conflict met Scmeonow, po litiek adviseur van maarschalk Soko- lovsky. Een hoge Amerikaanse autoriteit waarschuwde gisteren tegen de opvat ting, dat de Verenigde Staten hur^ be wapeningspolitiek zullen wijzigen om militaire hulp te verlenen aan Scan dinavië indien een defensieverdrag ge sloten wordt tussen de drie landen, zon der dat ze zich aansluiten bij het Atlan tisch pact. Reuter verneemt te Oslo, dat de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Noorwegen, Zweden, Denemarken en IJsland, die Vrijdag te Oslo bijeenko men de Palestijnse en Indonesische kwestie op hun agenda zullen hebben. Pater J. J. Belt S.C.J., president-direc teur van het St. Franciscus-Liefdewerk en het Francisca Romanawerk in de hoofdstad, gaat Amsterdam verlaten. Op voordracht van de hoögeerw. pater Provinciaal der Priesters van het H. Hart heeft Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hui- bers hem belast met de uitbouw van het S. F. L. in Rotterdam. Tot opvolger van pater Belt 'is in Amsterdam met ingang van 14 Februari benoemd pater H. Win- keler S.C.J., leraar te 's-Gravenhage. In de Hertenkamp te Haarlem werden al twee lammeren geboren. Het voorjaar al vroeg op til? Vorig jaar vond deze blijde gebeurtenis pas medio April plaats. Mr. D. U. Stikker en Jhr. Michiels van Verduynen (links) tijdens de bijeen komst te Londen van de ministers van Buitenlandse Zaken der vijf landen, die het pact van Brussel ondertekend hebben. De arrestatie van vooraanstaande kerkelijke personen brengt zo nu en dan de Westerse wéreld het besef bij. dajgjn Rusland en de daarvan afhankelijke ^retaten nog steeds gods dienstvervolging heerst, Mgr. Stepinac en Kardinaal Mindszenty zijn wel de twee voornaamste personen, die aldus van hun vrijheid beroofd werden. Hun gevangenneming heeft veel indruk ge maakt en er is eindeloos over geschre ven. De eerste is vrijwel vergeten; de tweede zal het misschien spoedig wor den. Dat de kerkelijke leiders in Polen, Hongarije, Yoegoslavië en elders als te genstanders van het regiem beschouwd worden, is, als men de Russische ge- dachtengang volgt, begrijpelijk. Zij heb ben op hun volk een grote invloed, dik wijls een veel grotere dan die van de leiders der politieke partijen. Maar wat het meest verdachtmakende is: zij vol gen instructies welke zij uit Rome ont vangen. En het Vaticaan kan door het communisme niet anders gezien wor den dan als een- politieke macht, die streeft naar wereldheerschappij. Het is dus in zijn wezen gericht op ondermij ning der communistische idealen en de aanhangers ervan zijn -noodzakelijk spionnen, landverraders en collabora teurs. Bijgevolg zullen de Sovjets niet rusten voor de Katholieke Kerk in al de gebieden van hun invloedssfeer vol komen is uitgeroeid. Misschien dat van wege de wetten der geleidelijkheid enkele jaren daar overheen gaan en dat het ene land er verder mee is dan het andere, maar einddoel blijft het en het wordt met strenge consequentie doorgevoerd. Wat wij uit de Russische gebieden van kerkvervolging horen, beperkt zich echter over het algemeen tot de La tijnse Kerk. de z.g. Westerse ritus van de Katholieke Kerk. In Oost-Europa leven echter ook vele bevolkingsgroepen, die katholiek zijn, maar in hun eredienst de Oosterse of Byzantijnse ritus volgen. Over het al gemeen komt deze ritus overeen met die der Schismatieken. Het enige ver schil is slechts dat de Schismatieken zich van de ene Kerk hebben afgeschei den, terwijl de katholieken de Paus er kennen als plaatsbekleder van Christus en hoofd van de Kerk. In haar uiterlijke verschijningsvorm is deze Kerk minder Westers en wekt daarom ook minder de achterdocht der Sovjets op. Door haar overeenkomst met de Schismatieke Kerk staat zij echter aan een veel ingrijpender vervolging bloot. Wordt de Westerse Kerk over het algemeen slechts onderdrukt, de Oos terse wil men bewegen zich aan te sluiten bij de Orthodoxe Kerk. De eer ste verhindert men slechts het geloof in vrijheid te beleven; de tweede wil men dwingen een ketters geloof aan te hangen. Wat met deze gelovigen gebeurt hangt samen met de algemene godsdienstpo- litiek, welke in de Sovjet-Unie sinds het midden van de oorlog gevolgd wordt. Men vervolgt of verbiedt de godsdienst niet meer. Iedereen wordt vrijgelaten gelovig te zijn of niet. Maar de enig toegelaten belijdenis is de Or thodoxe Kerk, waar een zeer links ge- oriënteérd iemand aan het hoofd staat, die voor alle beslissingen gebonden is aan de goedkeuring van de raad van volkscommissarissen of lagere macht hebbers. De z.g. in haar oude luister herstelde Kerk is niet meer dan een mantelorganisatie van het staatsbestuur. Na de oorlog heeft Rusland op aller lei wijzen gepoogd ook in de bezette en bevrijde landen (welk verschil is daartussen?) een dergelijke figuur te scheppen. Het voelde wel dat een rust op godsdienstig gebied veel zou bijdra gen tot een geleidelijke invoeging van de daartoe bestemde landen in de Unie van Sovjet-republieken. Hierdoor werd primaat Alexis van Moskou een der be langrijkste stukken op het schaakbord der Russische politiek. Hij onderhan- -delde met de metropolieten der Ortho doxe Kerk in de verschillende hoofd steden. De meesten zijn'voor hem ge zwicht. Als ze het niet deden werden ze, volgens het bekende recept, vervangen door iemand die wel zwichtte. Heel het godsdienstig leven in Oost-Europa is hierdoor onder controle van Moskou gekomen. Want ook de katholieken van de Oos terse ritus zijn gedwongen zich erbij aan te sluiten. Zij zijn van vrijwel heel hun geestelijkheid beroofd vóór het zo ver was. Viif millioen Roethenen. an derhalf millioen Roemenen, kleine groe nen in Polen en de Baltische landen. De Kerk in Oost-Europa is weggevaagd. En wij hebben er nauwelijks iets van ge hoord dan het laconieke bericht, dat deze aansluiting op eigen verzoek ge schied is. Op een gistermiddag te Groningen gehouden persconferentie heeft de pre- sident-oommissaris der Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, me dedeling verstrekt over de diesel-elec- trische treinstellen, welké met ingang van Mei a.s. op de lijnen naar Leeuwar- den en Groningen zullen gaan rijden. De rijtijd Leeuwarden-Amsterdam kan hierdoor worden bekort tot 2 uur 42 minuten. Vier maal daags zullen nieu we diesels uit Leeuwarden en Gronin gen vertrekken en aankomen. Zij stop pen ook in Assen en Heerenveen, maar zullen wegens het beperkte aantal zit plaatsen, ondanks protesten der kleine re plaatsen, voorlopig geen dienst doen in het locale verkeer. Het is evenwel de bedoeling zo spoedig mogelijk meer plaatsen in het Noorden in deze verbe tering te betrekken. Wel zullen de die sel-nachttreinen aan de tussengelegen stations stoppen. Electrificatie van de lijnen naar het Noorden is voorlopig nog niet mogelijk, omdat tussen Zwolle en Amersfoort niet over voldoende stroom kan worden beschikt. Ter bestrijding van Framboesia in In donesië hebben de stichting „Nederla.nd helpt Indië" en 't Nederlandsche Roode Kruis gezamenlijk een partij ^lasphine aangekocht, ter waarde van ongeveer f 25.000. De partij, die op het ogenblik onderweg is, zal in de eerste helft van Februari in Batavia aankomen en door de vertegenwoordigingen van beide ge noemde instellingen aldaar worden ge distribueerd. Leven voor het goud, geeft een ziel van ijzer. iel\ Na tien en een halve maand onaf gebroken op Madura gewerkt te hebben, is dr. Beekhuis, de leider van het tweede Friese Rode Kruis- team Zaterdag op Schiphol terugge keerd. „In die tijd hebben wij 270080 pa tiënten behandeld en 190.000 injecties gegeven", vertelde hij. „We hebben normaal 2000 gevallen en eenmaal zelfs 3506 mensen per dag geholpen. Nu moet i k helaas dit werk sta ken. Het Rode Kruis echter staakte niet. Het zwoegt voort in Indonesië en vraagt daarom deze week uw steun. Het Gironummer is 8540 Den Haag en ook kunt u een gewone briefkaart zenden, waarop u tot één gulden postzegels plakt. Adres: Hoofdbestuur Ned. Rode Kruis, Den Haag. Op de adreszijde vermelden: \JRode Kruis, hulp in Indonesië. Gisteren heeft voor het Bijzonder Ge rechtshof te Utrecht terecht gestaan de commandant van de W.A., Zondervan. Na verhoor van een aantal getuigen, schetste de procureur-fiscaal, mr. Drab- be, in zijn requisitoir Zondervan als een onbeduidende politieke figuur. Wèl was hij een vooraanstaand NSB'er en dit is een van de redenen geweest, dat vele jonge mensen zich hebben laten verlei den tot deelneming aan de strijd te gen onze bondgenoten. Mr Drabbe ein digde met: „Ik acht hier slechts de hoogste straf op zijn plaats en eis daar om de doodstraf." De verdediger, mr. Th. Muller Mas- sis, noemde zijn cliënt een idealist en pleitte clementie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1