Resolutie in de Veiligheidsraad aangenomen Vijf ministers ontwerpen Raad van Europa Kroonprinses Beatrix elf jaar Van Royen Nederland heeft fundamentele bezwaren tegen vele punten Drastische en ingrijpende bemoeiing Herziening proces tegen Christus? De nieuwe K.L.M.-route Het weer Met zessen één slaapkamer VERLIEZEN IN INDONESIË Organisatie om Europa politiek en militair aaneen te smeden Israël wordt de facto erkend Tol hoofd en hart Wereldvakverbond ^solutie zal leiden tot schadelijke gevolgen Stroomverbruik weer vrij BEROEP OP K.V.P. Mohammed Rum over het verblijf op Banka Saterdag 29 januari 1949 72ste JAARGANG No. 24371 Veiligheidsraad heefi gisteravond laai allereerst ge- s*ernd over de resolutie in haar geamendeerde vorm. De Préambule werd aangenomen met 8 stemmen vóór eri 3 onthoudingen (Frankrijk, de Sovjet-Unie en de Oekraïne). *"en Sovjet-amendement, aandringend op de onmiddellijke Ierugtrekking van de Nederlandse troepen, werd verworpen ^ret 4 stemmen vóór bij 7 onthoudingen. Hel artikel betref fende onmiddellijke staking der vijandelijkheden, zowel Ooor de Nederlandse troepen als de Indonesische guerilla's, ^Jrd aangenomen mei 8 stemmen vóór en 3 onthoudingen 'Frankrijk, de Sovjet-Unie en de Oekraïne). Het volgende ^riikel, dat verzoekt om de onmiddellijke vrijlating van Indonesische leiders en vrijheid om hun functies in hel ge bied van Djocja uit ie oefenen, werd goedgekeurd, waarbij ^Üéén Frankrijk zich van stemming onthield. Dat deel van resolutie, dat de Commissie machtigt behulpzaam te zijn z?1] de onderhandelingen voor de vestiging van een Federale bferim-regering vóór 15 Maart, werd aangenomen mei de gebruikelijke drie onthoudingen. e Raad nam ook de aanbeveling aan voor verkiezingen, 5 houden tegen 1 October, en voor de overdracht van de ?°Uvereiniieit aan de Verenigde Staten van Indonesië niet 1&fer dan 1 Juli 1950. Nog niet voor reclame verlichting N aai" aanleiding van terreur in Z.O.-Europa Minister Stikker terug Tegenstellingen in West- Europese Unie verdwenen Overvallen in Oost- Ja va Anoniem schrijven uit Nederland Waarschuwing uit Karachi f. T9.95 Pokken in haven van Batavia Minder personeel bij K.L.M. Vervolg op 6e kolom) ®UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 HAARLEM e|efoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 14J480 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. wnd. hoofdredacteur: W. Severin. COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cems per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zoneter opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 "cents per weelCj I 1.52 per maand. f 4.55 per kwartaal. be Raad behandelt daarna in snel r^Po de arfdere voorzieningen voor Commissie der V. N. voor Indonesië het verlenen van bevoegdheid aan Commissie tot toezicht op de ver dingen en het doen van aanbevelin- ?®n- t.a.v. de terugtrekking van de Ne- ®riandse troepen en de gebieden die ar> het republikeins bestuur moeten orden teruggegeven. Bij de stemming j, er deze onderdelen van de resolutie oot Argentinië zich bij de onthouders zodat de uitslag van de stemming ,as: 7 voor en 4 onthoudingen. (Vóór: jtherika, Engeland, Canada, China. Sl'Pte, Cuba en Noorwegen). Over de resolutie in haar geheel werd et gestemd, doch daar iedere para- u af de vereiste meerderheid had ver legen, kondigde de voorzitter aan, dat resolutie was aangenomen. Hierna erd de zitting verdaagd - De Egyptische afgevaardigde, Fawzi foy. verklaarde als eerste, spreker dat |Hi de ontwerp-resolutie zou steunen, of- •johoon hij liever een resolutie zou zien, «i® meer in de lijn lag van de huidige date, ^delegeerde «van Argentinië zeide door de ontwerp-resolutie, ingediend Amerika, China, Noorwegen en dj a' zou steunen, behalve echter op k e Punten, waartegen hij principiële deZWaren had. Deze punten werden door ^gedelegeerde niet nader aangeduid be k Russische afgevaardigde, Malik, Vr,r nog eens zijn critiek op de °tgestelde resolutie en stelde het vol- lana amendement voor: „De Neder- Vo a troepen moeten onmiddellijk lin teruggetrokken tot op de stel- gen ingenomen bij het sluiten van de overeenkomst van de Renville". Zonder een dergelijke voorziening, aldus Malik, betekent de resolutie niets anders dan een sanctioneren van de agressie. Hierna kwam dr. Van Royen aan het woord. De resolutie, aldus spr.. vormt een zo drastische en diep ingrijpende bemoeiing met de interne aangelegen heden van een staat dal nooit eiiig lid van de Verenigde Naties iets dergelijks aanvaardde toen het het Handvest on dertekende. Het aannemen van deze re solutie zal juist het tegengestelde effect hebben van hetgeen de indieners er mede hebben voorgehad. In feite zal zij leiden tot de meest schadelijke ge volgen voor Indonesië, voor Nederland en voor de Verenigde Volken. Nederland heeft, zo vervolgde hij. fundamentele bezwaren tegen para graaf twee. tegen de laatste para graaf vaji punt drie, tegen de laat ste zin van paragraaf vier a) en tegen paragraaf vier f) van de ont werp-resolutie. Deze punten vragen van Neder land een afstand van zekere vitale rechten in Indonesië gedurende de overgangstijd. Spr. deed een beroep op de Raad om niet een dergelijk offer te vragen, waartoe de Raad volgens het Handvest niet gerech tigd is. In feite stelt deze resolutie Nederland onder toezicht van de Verenigde Naties. De Nederlandse regering zal de resolutie uitvoeren voorzoverre deze te verenigen is met de verantwoor delijkheid van Nederland voor de handhaving, van de werkelijke vrij heid en de orde in Indonesië, welke verantwoordelijkheid niemand an ders kan overnemen van ons. Dr. Van Royen verwierp de punten betreffende het herstel van de repu blikeinse regering in Djocja, be treffende de aanbevelingen van de De minister van Economische Zaken ®«lt ten aanzien van de beperking van electriciteitsverbruik mede, dat er een direct gevaar voor overbelasting an de electrische centrales bestaat. Der- ve is besloten met ingang van 1 Febr. j S de beperkende bepalingen op te hef- Dit betekent, dat met ingang van datum de etalageverlichting, de farming en verlichting in electrische eh»en en trams en de buitenverlichting "eel is vrijgegeven, k wordt nogmaals op gewezen, dat de °IenPositie thans nog moeilijk is, het en met name bij de huisbrandvoorzie- tot uitdrukking komt. Zuinigheid ^et electriciteit, voor de opwekking ^aarvan immers kolen nodig zijn, blijft Seboden. In verband hiermee is het °dzakelijk het verbod t.a.v. reclame- dichting voorlopig te handhaven. r moet rekening mede worden ge- üden, dat in het winterseizoen 1941) 0 wederom beperkende maatregelen 'V' het electriciteitsverbruik in de jd suren nodig zuilen zijn. Hierover zul- i-z.t. nadere mededelingen volgen. het^^stholieke Actie voor Mannen in tiiq„°lsdom Haarlem heeft naar aanlei- 0(w van de terreur in Zuid-Oost en karri. uroPa. alsmede de arrestaties van R]S 'naal Mindszenty en de Lutherse aap Ordass, een schrijven gericht e leden der K.V.P.-fractie in de kathor Kamer. Zij verzoekt daarin de ti0(. °"eke Kamerleden te willen bevor- cio jr dat de Nederlandse regering bij tCstpr°ngaarsc regering krachtig zal pro fit i n tegen de rechtsverkrachting in Wri"? ?n de arrestatie van Kardinaal O^fenty en de Lutherse Bisschop Acye Tevens wenst de Katholieke - dat deze en andere aantastingen ^oïden rec^';en van de mens zullen der v voorgelegd aan de organisatie ei"enigde Volkeren. Voor ^ederatie der Mariacongregaties 'h Nea ren oit de leidinggevende stand t>ije ederland, in landelijke vergadering s°hrii te 's-Hertogenbosch, heeft een tier gericht aan het Partijbestuur tic jv'V.P., waarin verzocht wordt, dat hep (frt'j krachtig protest zal aanteke- 6crsntg??? de grove aanrandingen van de Sis „j Hike vrijheden van de mens. zo- tieljn'e tot uiting komen in de behan- van Mgr. Stepinac en Kardinaal Hedenmorgen arriveerde minister Stikker met het s.s. „Duke of Rothesay" uit Harwich in Hoek van Holland. Minister Stikker verklaarde zeer ver heugd te zijn over de besluiten, welke gisteren door de consultatieve raad van de West-Europese Unie waren genomen. De tegenstellingen, welke vroeger wel eens in de West-Europese Unie aan de dag waren getreden, zijn thans verdwe nen. Minister Stikker -verklaarde, dat de vijf landen het er over eens waren, dat thans het ogenblik gekomen was, waar op de regering van Israël de facto er kend kon worden. Drie Nederlandse planters zijn in Oost- Java ontvoerd. Nadere berichten om trent hen ontbreken. Een andere plan ter werd in de omgeving van Djember op weg naar huis door een bende ach tervolgd. Toen hij aan de telefoon stond om het hoofdemplacement te waarschu wen, werd hij doodgeschoten. Benden hebben de onderneming Soe- koloenan (Kaliangen) en Djemboek aan gevallen. Van de eerste onderneming gingen de gebouwen in vlammen op. De aanval op de tweede onderneming werd door het personeel, de ondernemings- wacht en militairen afgeslagen. „De Vrije Pers" te Surabaja schreef gisteren in een hoofdartikel onder meer: „Er bestaat bij vele militaire waarne mers grote ontevredenheid over de wijze waarop de militaire rapporten door de C.v.G.D. behandeld worden. Enkele waarnemers telden het zelfs zo. dat vrijwel alles wat voor Nederland pleit uit de rapporten zou worden ge licht. In Boedapest werd gisteren door A.P. vernomen, dat kardinaal Joseph Mindszenty de volgende week, waar schijnlijk Vrijdag, voor een volksge rechtshof terecht zou staan. Dr. Kalman Kocko zou als raadgever voor Mindszen ty optreden Generaal Heliodor Pika, de vroegere plaatsvervangende staf-chef van het Tsjechoslowaakse leger is gisteren tot de strop veroordeeld. De bevelvoerende officier in Malakka. Generaal-Majoor Boucher, heeft nieuwe plannen aangekondigd voor een snelle actie op de grond en uit de lucht tegen terroristen. Commissie van de Verenigde Naties in geval geen oplossing zou worden bereikt, de regeling van stemmen bij meerderheid in de Commissie en be treffende de terugkeer van de voor malige republikeinse gebieden onder republikeins bewind. Betreffende het punt van de resolutie dat aan de Commissie van de V.N. de bevoegdheid geeft om aanbevelingen te doen inzake de terugkeer van gebieden onder het bewind van de republikeinse regering, zeide dr. Van Royen: „Aan Nederland wordt gevraagd aan de V.N. over te dragen het principiële recht om te beslissen over deze gebieden: het handhaven of terugtrekken van onze troepen. Hiermede vraagt de resolutie niets meer of minder dan het prijsgeven van de twee meest essentiële souvereine rechten, welk een staat bezit". Het Nederlandse bezwaar tegen stem men bij meerderheid in de commisc'? berust op het feit, dat in dat geval de Verenigde Staten van Amerika de be slissende stem zouden hebben in deze commissie. Dit is niet in strijd met het vertrouwen van Nederland in de Ver enigde Staten, maar geen enkele Staai kan aan een andere Staat zulke vér strekkende bevoegdheden overdragen. Vervolg ov oog 3 In een anoniem schrijven uit Neder land is aan het Hooggerechtshof te Je ruzalem verzocht het proces en de ver oordeling van Jezus Christus te herzien, aldus meldt Reuter uit Jeruzalem. Volgens deze anonymus bezat het ge rechtshof, dat Jezus berechtte, niet de noodzakelijke jurisdictie en ging Pon tius Pilatus zijn bevoegdheid als mi litair gouverneur te buiten, toen hij het vonnis bevestigde. De briefschrijver verklaart zich be reid zijn verzoek met wettige documen ten te ondersteunen. Het is volgens hem de plicht van het gerechtshof van Israël „de grootste onrechtvaardigheid in de geschiedenis" te herroepen. Een herzie ning van deze zaak zou aantonen, dat de raad, waar Jezus voor terecht stond, „bevooroordeeld" was en geen wettelijke gronden had om een vonnis, op grond van godslastering, uit te spreken. Volgens de Israëlische pers is de ano nymus een Engelsman, die onlangs naar Nederland is gekomen en een boek op rechtskundig gebied heeft gepubliceerd, In kringen van het Oppergerechtshof en het ministerie van Justitie te Tei Aviv verklaart men de naam van de gene, die dit verzoek gedaan heeft, te weten, doch deze niet te willen bekend maken. Een woordvoerder van het Opperge rechtshof zeide, dat het verzoek „zeer interessant" is en dat men verdere actie zal uitstellen totdat de bewijsstukken zijn ontvangen. (Wij zouden bij dit merkwaardige be richt willen opmerken, dat, indien het nieuwe Israëlische Oppergerechtshof slechts omdat het hof, dat Christus ver oordeelde, niet de vereiste jurisdictie bezat en Pilatus incompetent was, zou besluiten het vonnis ongeldig te ver klaren, deze uitspraak maar van betrek kelijk weinig waarde zou zijn. Red.). Het semi-officiële dagblad „De Dage raad" te Karachi heeft, volgens A. P., commentaar geleverd op een bericht uit Den Haag. dat de K.L.M. weer over Sharjah en Bangkok naar Batavia vliegt. Het blad waarschuwt alle Aziatische landen, dat het voor geen van de Azia tische landen verenigbaar is de Neder landers dergelijke faciliteiten te verle nen, totdat deze gehandeld hebben in overeenstemming met de resoluties, wel ke op de conferentie in New Delhi wer den aangenomen. Verwachting tot Zondagavond: In de nacht en vroege ochtend op vele plaatsen lichte vorst met hiel en daar mist. Overdag licht bewolkt, maar enigszins nevelig weer en on geveer dezelfde temperatuur als vandaag. Weinig wind. Zondag: Zon 8.2417.23. Maan 9.33—18.45. Maandag: Zon 8.23— 17.25. Maan 9.46—19.58. Rum heeft via de C.v.G.D. aan de Veiligheidsraad een rapport gezonden over de positie der republikeinse lei ders op Banka. Hieraan is het volgende ontleend: In het huis te Muntok was ons weinig ruimte toegestaan, ofschoon het huis groot is en vroeger in gebruik js ge weest bij de Banka Tin Maatsch. voor week-ends. Ons zessen was één slaap kamer toegestaan van 6 X 6 M. groot, waarin zes bedden stonden. Bovendien kregen wij een ruimte van ongeveer 4 X 10 M. in een grote ontvangkamer. Deze ruimte was van de rest van de kamer gescheiden door prikkeldraad- Toen ik 31 December aankwam, was men bezig het prikkeldraad aan te brengen; onze gevangenis was voltooid op 1 Januari. Iedere morgen en iedere namiddag werd ons toegestaan naar de daktuin boven het huis te gaan om wat te zon nen en frisse lucht in te ademen. Opdat wij onafgebroken konden worden gade geslagen, was de deur van onze kamer verwijderd. Dit veroorzaakte aanzien lijk persoonlijk ongemak. Het voedsel was geheel naar onze smaak. Dr. Witkamp zorgde goed voor onze gezondheid. 12 Januari werd het prikkeldraad op onze kamer wegge nomen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Marine: Korp. V.S.D. K.M.R. T.V. J. Deswijzen, stbnr. 31771. afkomstig uit Soerabaja. gesneuveld 20 Januari 1949; Mar. II Z.M. T. C. Rozeboom. stbnr. 41168, afkomstig uit Zandeweer (Gr.), gesneu veld 24 Januari 1949; Mar. II Z.M. M. J. Roksnor. stbnr. 36206, afkomstig uit Bre da (overleden t.g.v. oorlogsverwonding) da, ^gesneuveld 24 Jan. 1949. Kon. Landmacht: Sold. J. A. J. de Wit, legernr. 270314107, afkomstig uit Ammer- zoden, gesneuveld 11 Januari 1949; Serg. G. W. Hartog, legernr. 231110004, afkom stig uit Rijswijk, gesneuveld 12 Januari 1949: Sold. J. ten Veen, legernr. 250315061. afkomstig uit Steenwijk. gesneuveld 13 Januari 1949; Sold. W. E. Mosterd, leger nr. 280528001, afkomstig uit Amersfoort, gesneuveld 14 Januari 1949; Serg. G. A. J. v. d. Beek, legernr. 260118034. afkom stig uit Kaatsheuvel, gesneuveld 15 Ja nuari 1949; Sold. T. A. Huijbregts. leger nr. 270912191, afkomstig uit Vaals, ge sneuveld 16 Januari 1949; Kapt. A. Kientz, legernr. 160508002, afkomstig uit Breda, gesneuveld 16 Januari 1949; Korp. W. van Vliet, legernr. 260216186, afkom stig uit Oud-Beijerland. gesneuveld 16 Januari 1949; Sold. Ie kl. A. Kurstjens. legernr. 250518055, afkomstig uit Echt <L.), gesneuveld 17 Januari 1949; Sold. G. Kuijvenhoven, legernr. 270814088, af komstig uit Leiden, gesneuveld 17 Ja nuari 1949; Sold. Ie kl. H. Alvis, legernr. 221117009, afkomstig uit Blokzijl, gesneu veld 18 Januari 1949; Sold. Ie kl. C. A. de Graaf, legernr. 260619007. afkomstig uit Zwijndrecht, gesneuveld 18 Januari 1949;'Sold. T. Nijsingh, legernr. 270128182, afkomstig uit Giethoorn, gesneuveld 18 Januari 1949; Sold. W. B. Bleekman, legernr. 260130063, afkomstig uit Bergh (Gld.), gesneuveld 19 Januari 1949; Sold. F. A. van den Eerenbeemt, legernr. 270811055, afkomstig uit Asten (N-Br gesneuveld 19 Januari 1949; Sold. G. van Hassel, legernr. 260916124, afkomstig uit 's-Hertogenbosch, gesneuveld 19 Januari 1949; Sold. L. W. van den Heuvel, leger nr. 260621033, afkomstig uit Berghem (N.-Br.), gesneuveld 19 Januari 1949; Sold. W. van der Heijden, legernr 270714064, afkomstig uit Rosmalen (N. Br.), gesneuveld 19 Januari 1949; Sold. Ie kl. A. van den Hogen, legernr. 230228007, afkomstig uit Bergharen. ge sneuveld 19 Januari 1949; Korp. G. J. Kloek, legernr. 230420017. afkomstig uit Winschoten, gesneuveld 19 Januari 1949; Sold. J. A. van Laarhoven, legernr. 260516169. afkomstig uit Vught. gesneu veld 19 Januari 1949; Korp. E. Net. leger nr. 260523079, afkomstig uit s-Graven- hage, gesneuveld 19 Januari 1949: Sold. Ie kl. E. J. Hartemink. legernr. 270985215, afkomstig uit Arnhem, gesneuveld 20 Januari 1949; Sold. R. Hekstra, legernr. 260211051, afkomstig uit post Zwaag- westeinde. gesneuveld 20 Januari 1949; Sold. C. J. Holstein. legernr. 270611037. afkomstig uit Lochem. gesneuveld 20 Ja nuari 1949; Sold. G. G. Mulders, legernr. 280623221, afkomstig uit Oeffeit (N.-Br.) gesneuveld 20 Januari 1949; Sold. P. Poelman, legernr. 270518176. afkomstig uit Rotterdam, gesneuveld 20 Januari 1949; Sold. D. van Brummelen, legernr. 270905063, afkomstig uit Lunteren. ge sneuveld 21 Januari 1949; Sold. Ie kl. J. G. M. Claassen. legernr. 270921050. af komstig uit 's-Hertogenbosch, gesneuveld 21 Januari 1949; Korp. S. van Dijk, leger nr. 250325166, afkomstig uit Ferwerdera- deel, gesneuveld 21 Januari 1949: Sold. R. J. Eijgelaar, legernr. 261205166, af komstig uit Wolvega, gesneuveld 21 Ja nuari 1949; Sold. J. P. van Veen, legernr. 250611136, afkomstig uit Franeker. ge sneuveld 21 Januari 1949; Sold. D. Visser, legernr. 250927024, afkomstig uit Zwolle gesneuveld 21 Januari 1949; Korp. R. Zoutman, legernr. 260314217, afkomstig uit Oude Pekela, gesneuveld 21 Januari 1949: Sold. Ie kl. W. G. Dieleman. leger nr. 270802061. afkomstig uit Hoek (Z.l. gesneuveld 22 Januari 1949. Kon. Ned.-Ind. Leger: Amb. serg. inf. J. C. Manuputty, stbnr. 17357, afkomstig uit Indonesië, gesneuveld 7 Januari 1949: Chin. sold. Ie kl. infie Ong Hing Djoen. stbnr. K 7462629, afkomstig uit Indonesië, gesneuveld 7 Januari 1949; Jav. sold. Ie kl. infie Ranoe, stbnr. K 6461915. afkom stig uit Indonesië, gesneuveld 7 Januari 1949; Mad. korp. infie Arva. stbnr. 1908. afkomstig uit Indonesië, gesneuveld 8 Januari 1949; Tim. sold. 2e kl. infie Diaz, stbnr. K 84719089, afkomstig uit Indone sië. gesneuveld 8 Januari 1949; Jav. sold. 2e kl. infie Kasiroen, stbnr. K 74613652, afkomstig uit Indonesië, gesneuveld 8 Januari 1949; Amb. sold. Ie kl. infie Soe- mokil, stbnr. K 24713466, afkomstig uit Indonesië, gesneuveld 8 Januari 1949; Adj.-onderoff. instr. inf. J. D. C. Rei- mers, stbnr. 85733, afkomstig uit Indo nesië, overleden t.b.v. oorlogsverwonding op 23 Januari 1949. De ministers van Buitenlandse Zaken van de vijf landen van de Westelijke Unie hebben gisteravond plannen bekend gemaakt om een Raad voor Europa op te richten en Israël de facto te erkennen. De ministers kwamen tevens overeen Italië en andere Europese landen uit te nodigen zich bij de Raad van Europa aan te sluiten, hetgeen een com promis betekende tussen de Franse en Britse voorstellen. Een zegsman van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken in Londen zei, dat afzonderlijke bekendmakingen over de erkenning van Israël gedaan zouden worden op een nader vast te stellen tijdstip. In het communiqué werd verder ge zegd. dat de raad van ministers een verslag in studie nam over de verdedi ging van Europa. Dit is het plan dat is opgesteld door de ministers van Defen sie om de vijf strijdkrachten van de vijf landen te verbinden tot een enkele mobiele defensie-eenheid, welke bewa pend zal worden door de Verenigde Staten. Waarschijnlijk om veiligheidsoverwe gingen werd in het communiqué niet gezegd welke stappen ten aanzien van deze voorstellen waren genomen. Het compromis-plan voor een Euro pese Raad zou twee Europese organen in het leven roepen. In de eerste plaats: Een Ministeriële Raad, samengesteld uit afgevaardigden die verantwoording verschuldigd zijn aan hun regeringen. Deze raad zou in particuliere bijeenkomsten tezamen Maandag 31 Januari wordt onze Kroon prinses Beatrix, Wil- helmina, Armgard, elf jaar. Haar verjaardag zal in stilte, onge merkt voor de bui tenwereld, als een in tiem familiefeest ge vierd worden. Konin gin Juliana wenst voor haar dochtertjes een blijde, kinderlij ke jeugd, niet ge stoord door hinderlij ke belangstelling van het publiek, dat nu eenmaal altijd ver langend is om een glimp van de leden vooral ook de kleinsten van ons vorstenhuis op te vangen. Het is de uit drukkelijke wens der koninklijke Moeder, dat haar dochtertjes daartegen zoveel mo gelijk gevrijwaard zijn. Dat de vier zusjes, onder leiding van de levendige spontane Beatrix, binten op Soestdijk een heer lijk, vrij, ongedivon- gen leven met elkaar hebben, weten we voldoende uit publi caties, geschriften, foto's en uit de eigen tijdse legende, die hen omgeeft. Wij weten, dat prinses Beatrix vief en intelligent is en begaafd ze tekent en boetseert bijzonder goed voor een kind van haar leeftijd dat ze actief en ondernemend is en de dingen graag zo goed mogelijk doet. Mei dit nieuwe levensjaar groeit ze langzamerhand uit de kinderleeftijd. Haar studie ral geleidelijk aan zwaarder worden, het besef harer verantwoordelijke positie groter Op deze foto, die de afgelopen zomer werd gemaakt, is ze de stralend-blijde oudste, spelend met haar jongere zusje. Terwijl ze Margriet op de schommel duwt, kijkt ze om en juist op dat moment legde de fotograaf haar vast. Veel blijheid en veel goeds zij onze Kroonprinses in haar nieuwe levensjaar toegewenst. komen en alle kwesties behandelen, die ten aanzien van de defensie zouden ont staan. In de tweede plaats: Een Consulta tieve Assemblee samengesteld op zulk een wijze als waartoe door de respectie velijke landen werd besloten. Dit bete kent dat Engeland waarschijnlijk alleen afgevaardigden zal sturen van de rege ringspartij, doch Frankrijk waarschijn lijk afgevaardigden, die de verschillen de politieke partijen vertegenwoordigen, mogelijk zelfs de communisten. Aanvankelijk hadden de verschillen tussen Frankrijk en Engeland ten aan zien van de keuze van de afgevaardig den een overeenkomst verhinderd, doch volgens het compromis is iedere natie gemachtigd zijn eigen standpunt in te nemen ten aanzien van de keuze der afgevaardigden. Deze Consultatieve Raad zal in het openbaar bijeenkomen, doch de agenda van de raad zal moeten wor den goedgekeurd door de Raad van Mi nisters. Nadere bijzonderheden zullen worden uitgewerkt tijdens onderhandelingen tussen de landen van de Westelijke Unie en andere landen, die zich hierbij waar schijnlijk zullen aansluiten. Men is van mening, dat ook Noorwe gen en Denemarken zullen worden uit genodigd zich aan te sluiten. Zweden wenst dit niet. De voorgestelde ministeriële raad en de Consultatieve Assemblée zullen te zamen bekend staan onder de naam „Raad van Europa" (Council of Europe) een organisatie bedoeld om Europa poli tiek en militair aaneen te smeden. Het is nog niet bepaald welke landen omvat zullen worden onder dit begrio, doch minister Bevin zei nog deze week, dat zulk een organisatie een stap zou betekenen op de weg naar een „grotere souvereiniteit" welke de Europeanen er toe zou brengen hun nationalistisch denken te laten varen en zichzelf al leen te beschouwen als Europeanen. In welingelichte kringen werd ge zegd. dat de ontwikkelingen van de bij zonderheden van de Raad van Europa zouden worden overgelaten aan de am bassadeurs van de Westelijke mogend heden in Londen. Zij konden aangevuld worden door andere landen, die van plan zijn zich aan te sluiten. De overeenstemming over het pro gramma van de raad was voor Londen en Parijs een verrassing, aangezien men nogal pessimistisch gestemd was over een snelle oplossing van de -be staande geschillen. In het communiqué werd heel voor zichtig gezegd: „De ministers van de Westelijke mogendheden kwamen tot overeenstemming ten aanzien van de beginselen van de Raad voor Europa". Doch gezaghebbende personen legden er de nadruk op. dat men geen grote moeilijkheden meer behoefde te ver wachten. Het communiqué bevat twee aan hangsels betreffende culturele en so ciale samenwerking tussen de vijf lan den der Westelijke Unie. Volgens de verklaring heeft de cul turele commissie de volgende maat regelen genomen, waar de consultatieve raad zijn goedkeuring aan heeft ge hecht. hangende de voltooiing van de taak der ..nationaal werkende groe pen". die zich bezig houden met het uit de weg ruimen van hinderpalen voor de beweging van personen en de uit wisseling van cultureel materiaal: 1. Cursussen voor onderwijskrachten met het doel tot gedachtenwissejing te komen over het onderwerp: „De Wes telijke Unie in de scholen" zullen ach tereenvolgens in elk der vijf landen georganiseerd worden. Vervolg op pag. 3 Moderne tas «in primo gladde box met fraaie beugel Een modieus tasie met Amerikaanse nylon-beugel van prima box f.24.95 DIANA-tossen ziin vervaardigd van ,de beste ledersoorten dus NIET van surrogaat of plastic SUPERKLASSE Alléén verkrijgbaar in de DIANA filialen te HAARLEM Grote Houtsbaat 168 - te AMSTERDAM: van Woustr. 82, tel. 90730, Ceintuurb. 430 en de Clercgsb 28 Bij beschikking van de minister van Sociale Zaken is de zee- en luchthaven van Batavia besmet verklaard wegens pukken. Van officiële zijde deelt men ons hierover mede, dat het verkeer naar en van Batavia normaal doorgang vindt. Zij die uit of te Batavia arriveren, moeten echter bij debarkatie een bewijs kunnen overleggen, dat zij ingeënt zijn tegen pokken. Het ligt in de bedoeling dat het per- soneelscijfer van de K.L.M. binnen korte t\jd enigermate omlaag wordt gebracht Deze personeelsinkrimping zal vrijwel uitsluitend beperkt worden tot het ad ministratieve personeel. volgens de pauselijke directieven heden ten dage van een buitengewoon belang en dringende noodzakelijkheid is, wie zal het ontkennen tegenover de mon sterachtige aanmatigingen van een an der syndicalisme dat vóór alles een revolutionnaire politiek dient, welke steunt op hJat, klassenstrijd en ontken ning van gezag en eigendomGe woonlijk hebben zij met vakbeweging slechts de naam gemeen, om zich vóór alles aan hun politieke en anti-religieuze ondernemingen te wijden." Had men maar eerder naar deze pau selijke stem uit 1937 geluisterd. De tranen, die vloeien om hetgeen niet gezegd en niet gedaan werd, zijn het bitterst. (Van een bijzondere medewerker) Zo nu en dan is het nodig aandacht te schenken aan aangelegenheden die op het eerste gezicht niet in het brandpunt staan van de arbeiders- belangstelling. Internationale samenwer king tussen de vakverbonden is naar onze mening nimmer een zaak geweest die in staat was heftige beroering te brengen in Nederlandse arbeiderskrin gen. Daa/mede is niet gezegd dat de zaak zelf van minder belang zou zijn. Wie de interessante verslagboeken leest, uitgegeven door het Internationaal Christelijk Vakverbond, en trouwens ieder die nuchter over deze zaak na denkt. moet wel inzien van hoe grote betekenis een internationaal overleg en samengaan van vrije vakorganisaties is. niet alleen voor de arbeiders zelf, maar voor geheel de internationale economi sche en sociale verhoudingen. De laatste maanden bracht de pers met regelmatige tussenpozen berichten over een dreigende breuk in het reeds tij dens de oorlog gestichte Wereld Vak Ver bond (W.V.V.). Het laatste bericht is nu, dat er een nieuw Wereldvakverbond van vrije vakverenigingen zal gesticht wor den, zij het dan dat dit bericht voorals nog met een vraagteken werd gepubli ceerd. Wie zich de 23e Arbeidsconferentie nog enigszins herinnert, zal zich over deze gang van zaken niet hebben ver wonderd. al blijft het te betreuren dat vier jaar lang tijd is verknoeid met vruchteloos confereren, twisten en on derhandelen. al blijft het bovenal te betreuren dat het niet is mogen geluk ken een werkelijke internationale te scheppen van vakverbonden, die orga nen zijn van het vrije arbeidersinitia tief en niet met handen en voeten ge bonden aan regeringsmaatregelen en opdrachten. We meenden goed te doen de diepere gronden van het conflict, die thans tot een breuk hebben geleid, nog eens uit de historie los te maken. Men veroor- love ons hiertoe een wat lang citaat uit het verslagboek van het R. K. Werk liedenverbond in Nederland over 1937. ..Op de 23e Internationale Arbeids conferentie (in 1937 te Genève gehou den) was ook aan de orde de verkiezing van leden en toegevoegde leden van de Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau. Zoals bekend, werd in 1934 de heer Serrarens, als vertegenwoordiger van de internationale Christelijke vakbeweging, voor de tijd van drie jaar gekozen tot toegevoegd lid van de Raad van Beheer. Dit jaar liep deze termijn dus af. De arbeidersvertegenwoordigers hebben de heer Serrarens toen niet herkozen. In de arbeidersgroep beschikt het socialis tische I.V.V. over de meerderheid van stemmen. Het I.V.V. scheen over de houding van de Christelijke vakbewe ging niet erg te spreken te zijn en met name het standpunt, dat het I.C.V. op de conferentie van dit jaar had inge nomen inzake de mandaatskwestie van de Russische arbeidersvertegenwoordi ging. zat de socialisten blijkbaar dwars. Het I.C.V. had n.l. bij de president van de conferentie schriftelijk bezwaar gemaakt tegen de volmachten van de arbeidersvertegenwoordigers van de Unie van Socialistische Sovjet-Republie ken en haar technische raadgever. Even min als in Italië en Duitsland heerst er in Rusland vrijheid van vakbeweging, had het I.C.V. de president geschreven. Onder deze omstandigheden verzocht het aan de conferentie de toelating van de arbeidersvertegenwoordigster (het was in die tijd mevr. Egorova. S.) uit Rusland en haar technische raadgever te weigeren. Ter conferentie heeft de heer Serrarens nog eens uiteengezet hoe over de z.g. Russische vakbeweging ge dacht moet worden. Openlijk hebben de socialisten (alleen de socialistische Nederlandse arbeiders afgevaardigde kwam voor de candida- tuur-Serrarens als vertegenwoordiger van de Christelijke vakbeweging op) ter conferentie inzake de Russische ar beidersvertegenwoordiging geen stand punt ingenomen. Zij spraken zich in het openbaar vóór noch tégen uit. Maar achter de coulissen heeft het I.V.V. we ten te bewerken, dat de enige vertegen woordiger. die de waarheid over Rus land had durven spreken, zich zijn plaats in de Raad van Beheer zag af genomen. Het I.V.V. wilde bij Moskou in het gevlij komen. Zich op ondubbelzinnige wijze aan de ziide van Moskou scha ren. durfde men niet aan. Openlijk met de Christelijken opkomen voor de vak- vereriigingsvrijheid dorst men, nu het om Rusland ging. evenmin. Men hoopte immers, dat de Russische vakbeweging zich bij het I.V.V. zou aansluiten. Dus moest de Christelijke vakbeweging, welke tegen Rusland had durven optre den, een échec bezorgd worden. De niet- verkiezing van de vertegenwoordiger dier Christelijke vakbeweging zou. naar men hoopte, voor Moskou het geval wel wat minder pijnlijk maken." Tijdens de oorlog werd het I.V.V. om gedoopt in Wereldvakverbond en Rus land ging van stonde af aan deel uit maken van dit verbond. In de wittebroodsweken der pas her kregen vrijheid hebben we in tal van vormen en klanken het nijgen en bui gen van uiterst rechts naar uiterst links (of moeten we het omgekeerd zeggen?) waargenomen. Dit was niet alleen in ons eigen vaderland het geval, het zelfde gebeurde op het terrein van de internationale samenwerking. Nationaal is het niet gelukt, interna tionaal is het eenvoudig een fiasco ge worden. Onder het mom van het we- reldvakverbond greep Rusland eenvou dig naar de macht. Het tot stand komen van confessionele vakverbonden in de overwonnen landen Duitsland. Italië. Oostenrijk werd systematisch tegenge werkt. Éénheid was het toverwoord ge worden, waarachter een nieuwe en veel dreigender vorm van staatsdictatuur en machtswillekeur zich verborg. Met waarachtig idealisme hebben democra ten van Amerika en West-Europa vier jaar van hun tijd en kracht gegeven om een zo groot mogelijke eenheid tus sen de arbeidersbewegingen van de ge hele wereld tot stand te brengen. Zij moesten constateren dat Rusland de kansen aangreep om zowel in Europa zelf (Italië en Frankrijk) al# in het Na bije en Verre Oosten de wereldrevolutie te stimuleren. Niet anders dan chaos kwam waar het Wereldvakverbond (lees Rusland) ziin invloed deed gelden Zo wel de Engelse Trade Unions als de Amerikaanse Federation of Labor heb ben thans, klaar inziende dat verder sa mengaan uitgesloten is, de vergadering van het Wereldvakverbond verlaten. Het deed goed te lezen, dat de verte genwoordiger van het Ned. Verbond vart Vakverenigingen. Evert Kupers, zich daarbij aansloot. Met het commu nisme bouwt men aan de wereldrevo lutie. Het is goed nog eens te herlezen wat in Juni 1937 het Vaticaan schreef aan het Christelijk Frans Vakverbond t.o.v. ae strijd die gevoerd moet worden te gen de vijanden van de christelijke vak beweging. die haar de vrijheid ontzeg gen die ze voor zich zelf opeisen: „Dat deze vorm van vakorganisatie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1