methoden aangewend erger dan in Truman erkent Israël en Transjordanië Belgische staking geëindigd Kravchenko voert getuigen ten tonele De „Willem Ruys" hoog en droog J DE DUITSE CONCENTRATIEKAMPEN Geestkracht vijf dagen ongebroken Frans vlieger bevestigt 0. m. juistheid van „Ik verkoos de vrijheid" Kan geloof zonder daden oprecht zijn? Nieuwe schroef wordt aangebracht Grootste dok van Nederland Woningprobleem Tot hoofd en hart Het verhoor van Kardinaal Mindszenty Einde van Rhodos-conferentie in zicht? «y biCst Overwinning voor arbeiders V. Het weer DINSDAG 1 FEBRUARI 1949 72ste JAARGANG Nó. 24373 »82 uur staan" Eervol ontslag van de heer Neher °ePerkt aantal passagiers per vliegtuig naar Indonesië Mislukte missie van president Li Communisten vermoorden geestelijken en religieuzen Franse kinderen in Nederland „Ik ben in het vrije Frankrijk" QUEUILLE OVER STALIN'S VERKLARING Ontmoeting Stalin-Truman in Zweden, Zwitserland of Verenigde Staten? mm Beatrix' verjaardag „Grote Beer" naar Indonesië B.F.O. te Batavia bijeen Belangrijke beslissingen op komst? Nationale herdenkingsdag niet op 31 Augustus Op Schiphol verhuist men I BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'elefoon: Redactie 21544: Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: J. W. Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, I 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Set met Amerikaanse goedkeuring Perschynende Weense dagblad de „Wie- Kurir" heeft een verklaring gepu reerd van een politic-ambtenaar, die Hongarije naar Oostenrijk is ge vlucht en getuige is geweest van de Verhoren van Kardinaal Mindszenty. De Politie-ambtenaar Norder vertelde, u' 16 politie-agcntcn onder directe lei- 'Ug van de majoor-generaal van poli- 6 te Boedapest, Gabor Peter en gewa- Jend met lichte machine-geweren de Urdinaal hadden gearresteerd. Toen hjj werd gearresteerd, waren 'JU laatste woorden tot zijn oude moe- er: ..Schrei niet, moeder; je zoon geeft Jluarne zjjn leven voor de vrijheid van et Hongaarse volk." 2PPaarna werd hij gebracht naar het a ~?uw van de politieke politie op de tip y"ut 60. het vroegere hoofdkwar- Poft-Van de GestaP0 in Hongarije. De da behandelde hem gedurende drie jUgen goed, aldus Norder, doch toen de a.cdinaal alle beschuldigingen bleef rw. -"MUi Qiiv wtoun UlU15illgC.li U1CC1 ^'kennen, werd order gegeven om te q ginnen met een „grondig verhoor." edurende 82 uur, dus meer dan drie dagen en nachten, werd de Kardinaal gedwongen te staan, terwijl drie in Moskou opgeleide politie-beambten el kaar aflosten en zonder onderbreking hem ondervroegen. Priesters, die zijn beste vrienden en medewerkers waren, werden, nadat zij verschrikkelijk waren afgeranseld, in de kamer gebracht, ,waar de Kardinaal werd verhoord, in de hoop dat daardoor de Kardinaal zou verzwakken. £ijn secretaris, Dr. Andreas Zakar, was zo op het hoofd geslagen, dat hij bijna onherkenbaar was. Op elke vraag, die deze slachtoffers in het bijzijn van de Kardinaal werd gesteld, riepen zij uit: „Ja. ja, ik beken, wat u ook zegt." Maar de geestkracht van de Kardinaal bleef ongebroken. „De methoden, die werden gebruikt om de medewerkers van de Kardinaal te doen" bekennen," verklaarde Norder, „zijn erger dan de wreedheden, die wer den toegepast in de Duitse concentra tiekampen." Norder verklaarde eveneens, dat de genen van de medewerkers van de Kar dinaal, die bleven weigeren na hun mar teling, in speciale cellen werden ge bracht, „waar de Hongaarse politie door een of ander hels systeem de lucht uit verwijderde en de gevangenen op de rand van de verstikkingsdood bracht." Toen de Kardinaal eindelijk van uit putting ineenstortte, aldus Norder, wer- ^resident Truman heeft gisteren vol tige erkenning verleend aan de rege len van Israël en Transjordanië. Deze Penning de jure betekent, dat de V.S. *azanten bij beide regeringen zullen be- "Uen. Mogelijk zal James McDonald, "oei de de speciale vertegenwoordiger in Israël, eerste Amerikaanse gezant in Israël 0rden. Th de mededeling omtrent de erken- 2van Israël wordt verklaard: „Op j October 1948 verklaarde de presi- ®"t, dat, wanneer een parlement en en regering zouden zijn gekozen in Sraël, dit land terstond de jure erkend Worden. Verkiezingen voor een der- jklijke regering zijn op 25 Januari ge elden. De stemmen zijn thans geteld de regering van de V.S. is officieel de resultaten op de hoogte gesteld, een dc reëerinf? van de V.S. daarom j n°egen de regering van Israël ken Sang van heden de jure te er- .j^'i K. B. is aan de heer L. Neher op IS4q Verz°ek met ingang van 1 Februari "er] 0p de meest eervolle wijze ontslag besIeend als gedelegeerde van het opper- gin 'n Indonesië onder dankbetui- (j0 g voor de vele en gewichtige diensten ?r hem als zodanig bewezen. De heer (je"er is bevorderd tot groot-officier in °rde van Oranje-Nassau. b j^aar wij nader vernemen zal de Vrij- - g 4 Februari a.s. van Schiphol naar vertrekkende K.L.M.-„Constel- niet alleen post vervoeren, doch l4tavia Oqu. V* een beperkt aantal passagiers. Bo indien Q zal Dinsdag 8 Febr. nog een ^Phstellation" de reis naar Indonesië vaarden. Ook dit toestel zal behalve v^Pcmcn. Het Woensdag 2 Februari '^Mauritius vliegende K.L.M.-toestel ook een beperkt aantal passagiers geen passagiers mee. V°lgens het Franse persbureau A.F.P. jjSeTt men op het Britse ministerie van V'tenlandse Zaken te Londen mede- eeld. dat de Engelse regering aan Nederlandse regering heeft tqe- laan de naar Indonesië gaande Ne- ^landse vliegtuigen te laten landen Mauritius, op voorwaarde echter, deze vliegtuigen geen oorlogsmate- al meevoeren. lcej een maandenlang beleg is de oude tolstad Peiping gecapituleerd voor de "Udrf ^eers. Met aiie denkbare vervoer- Var, en verlaten de regeringstroepen ie*, generaal Fu Tso Yi de stad. Zelfs V *°meel, het schip van de Noord- en Der Chinese woestijnen, die eens als "oertniddel van Djengis Khan's leger <tienl>0n andere Aziatische veroveraars gedaan heeft, trekt mee in de hsch aan van het verslagen nationalis- tr0£* leger. Na de aftocht der regerings- Pen Zyn gisteren de rode legers de stad binnengerukt De Amerikaanse vertegenwoordiging in Transjordanië was tot nog toe Be perkt tot een consulaat-generaal in Je rusalem, tegelijk voor Israël en Trans jordanië. Transjordanië heeft geen directe vertegenwoordiging te Washing ton. Betrouwbare kringen deelden mee, dat Jeruzalem misschien spoedig tot hoofdstad van Israël zal worden uitge roepen, aldus meldt U.P. Het kabinet heeft een commissie benoemd, die de overdracht van alle regeringsdeparte menten naar de Heilige Stad zal arran geren. Premier David Ben Goerion van Israël heeft in een rede voor de radio te Tel Aviv verklaard, dat een van Israëls fundamentele beginselen na de algemene verkiezingen zou zijn een buitenlandse politiek gericht op de vorming van de staat in samen werking met de V.S. en de Sovjet- Unie en gebaseerd op loyale steun aan de V.N. De binnenlandse politiek der regering van progressieve arbeids- en landbouwwetgeving zou gericht zijn op verbetering van de omstandighe den der arbeiders en het leggen van de grondslagen voor een rechtvaar dige sociale orde. Van Israëlische zijde wordt de ver wachting uitgesproken, dat de „vredes conferentie" op Rhodos vóór a.s. Vrij dag geëindigd zal zijn. Op Rhodos is men algemeen van oordeel, dat het (meningsverschil over de wapcnstil- standslinies zal worden overbrugd. Dr. Bunche heeft aan de Egyptische en Israëlische afgevaardigden een nieuw vredesplan overhandigd. De inhoud is nog niet bekendgemaakt. De waarnemende Chinese president, Li Tsoeng Jen, is in de loop van Maan dag onverwacht te Sjanghai aangeko men om hulp te zoeken van vooraan staande politieke leiders om de com munisten tot een vredesconferentie te bewegen. Maandagavond keerde Li weer in de hoofdstad terug. Men gelooft niet dat zijn missie succes gehad heeft. Een „volks-vredesdelegatie" is uit Nanking naar Peiping vertrokken voor een onderhoud met communistische af gevaardigden, na een welkomstbood schap te hebben ontvangen van generaal Jeh Tsjieng-Jing. De hoofdmacht der communisten bij de Yangtse verzamelt zich voor een overtocht bij Yangtsjow, tussen Nan king en Sjanghai. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron nen heeft het Chinese kabinet op een spoedbijeenkomst besloten de commu nistische eis tot arrestatie van Tsjang Kai Sjek en andere leiders van de hand te wijzen. De coadjutor van het aartsdiocees New York, mgr. Thomas McDonnell, heeft verklaard, dat hij van de Pause lijke Nuntius in China bericht ontvan gen had, dat de communisten 58 katho lieke priesters, 16 broeders en 13 zusters hebben gedood. den hem pillen toegediend, onder in vloed waarvan hij eindelijk op de 5e dag van de vuurproef, duidelijk be dwelmd en verdoofd, een „bekentenis" schreef. Norder voegde er aan toe, dat de po litie, uitgezonderd het 82 uur staan, geen physiek geweld had gebruikt, zoals bij dc andere priesters. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) De staking in de gas- en electriciteits- bedrijven, die Maandagmorgen een aan vang nam, is in de nacht van Maandag op Dinsdag geëindigd na langdurige besprekingen tussen de betrokken par tijen. Het resultaat is een overwinning van de arbeiders geweest in die zin, dat het basissalaris van 14,5 op 15,25 frs. wordt gebracht, waarbij dan dc compensatiebons, stiptheidspremies enz. zijn opgenomen. Deze zullen dus voortaan van het regelmatig salaris deel uitma ken. Dit slaat vooral op de electrische be drijven. Met het gas zijn de besprekin gen nog aan de gang, maar ook hier ver wacht men een vlot verloop. De diverse maatregelen, die Dinsdag zouden ingaan, zoals stopzetting van het tramverkeer na 7 uur 's avonds, sluiting van bioscopen en theaters enz., zijn on gedaan gemaakt nog voor zij konden in gaan. Wat allerwegen de aandacht heeft getrokken is het feit, dat de regering, waar het hier bedrijven van het aller hoogste openbaar belang betreft, geen gebruik heeft gemaakt van haar be voegdheid tot burgerlijke mobilisatie. Het is de eerste maal inderdaad, dat op grote schaal de formule werd toege past van een overeenkomst dienaangaan de tussen de overheid en de vakorgani saties. In feite was het een staking zon der stakers, aangezien iedereen ter plaatse was, gereed om in te grijpen, en alleen de machines op verminderde kracht werkten. Onder auspiciën van het Nederlandse Huisvestingscomité zijn gisteravond te Nijmegen per trein van de Normandische kust ongeveer 200 Franse kinderen aan gekomen, die per autobus werden over gebracht naar het overgangskamp te Well (L.). Vandaar zullèn ze voor enige tijd geplaatst worden bij Nederlandse families in Helmond en omgeving. Zaterdag kwamen de lang verwachte Russische getuigen a décharge in het proces-Kravchenko met een Tsjechisch vliegtuig uit Praag te Parijs aan. Onder lien was mevr. Zinaina Gorlova (rechts), die vroeger gehuwd is geweest met Kravchenko en toen mevr. Tatiana Kravchenko geheten heeft. Zij werd vergezeld van twee heren. Leden van de Russische ambassade haalden haar van het vliegveld af en zonder een woord tot de verslaggevers te zeggen verliet het gezelschap Le Bourget. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Maandagavond. De behandeling van het proces KravchenkoLes Lettres Francaises is van middag hervat, zo mogelijk onder nog grotere belangstelling dan de vorige week. Reeds vóór 10 uur hadden de eerste liefhebbers voor een plaatsje op de publieke tribune hun stellingen voor de deuren van de tiende strafkamer betrokken, gewapend met vouwstoeltjes, geduld, sandwiches en ook wel met iets tegen de dorst. De zitting van deze week belooft dan ook het hoogtepunt van het proces te vormen; de Russische getuigen, zowel voor als tegen Krav chenko, zouden gehoord gaan worden. Vier, door de Les Lettres Francaises uit de Sovjet-Unie genodigde getuigen, zijn Zaterdagmiddag op Le Bourget gearriveerd en daaronder als ster-getuige mevr. Zinaina Gorlova, die door Kravchenko tegenover de pers van hem getoonde foto's werd herkend als zijn eerste vrouw, Zinaina, die hij in zijn boek beschreef als een „doortrapte egoïstische bourgeoise". feit, dat Kravchenko van de Amerikaan se autoriteiten reispapieren heeft gekre gen op de naam van Kedrin, waarop Kravchenko antwoordt, dat het gevaar, hetwelk hem van zijn tegenstanders dreigt, hem dwingt, dikwijls van naam te veranderen. „Ik ken," zegt hij, ,.de Sovjet-poli tie veel beter dan maitre Nordmann." De zitting vangt aan met een scher mutseling tussen de eerste advocaat van de verdedigende partij, maitre Nordmann en Kravchenko. De heer Nordmann pro beert aan te tonen, dat Kravchenko een „Amerikaans agent" moet wezen, een kwalificatie, welke komend van deze zijde niet veel indruk kan maken. De communistische pers heeft n.l. de laat ste achtereenvolgende Franse regerin gen ook reeds en bloc uitgemaakt voor Amerikaanse agenten. Maitre Nordmann argumenteert dit onder meer door het De Franse premier, Henri Queuille, is de eerste regeringsleider, die commen taar heeft geleverd op de verklaring van Stalin. „Natuurlijk zouden alle Fransen blij zijn", aldus Queuille, „indien wij in de verklaring van Stalin een uitgangspunt zouden kunnen zien voor het verstevi gen van de vrede en als wij een oplos sing voor de Berlijnse kwestie zouden kunnen vinden. Er bestaat echter een Frans gezegde: „Kan geloof zonder da den oprecht zijn?" Wat werkelijk nood zakelijk is," aldus de premier, „is dat een dergelijke verklaring omgezet wordt in daden." Men vroeg Queuille of h(j bedoelde: „daden en geen woorden". „Precies", antwoordde Queuille. Het Witte Huis heeft opnieuw ver klaard, dat president Truman bereid is Stalin in Washington te ontmoeten. Truman's secretaris, Charles Ross, ver klaarde op een persconferentie, dat hij niets te zeggen had ten aanzien van Stalin's verklaring, dat deze er „geen bezwaar" tegen heeft president Truman te ontmoeten op een voor beiden aan vaardbare plaats. Ross zei, dat het laatste woord over deze zaak gesproken was door presi dent Truman op een onlangs gehouden persconferentie, toén Truman herhaalde, wat hij reeds vele malen heeft gezegd dat hij Stalin gaarne in Washington zou ontmoeten. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V. N., verklaarde Maandag avond, dat hij, wanneer president Tru man en generalissimus Stalin zouden verzoeken om faciliteiten voor een con ferentie te Lake Success, hun gaarne een plaats voor de bijeenkomst zou aan bieden. Volgens kringen die in nauw contact staan met het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken zou Zweden bereid zijn een ontmoeting te arrangeren tus sen Stalin en Truman, indien het tot een dergelijke ontmoeting zou kunnen komen. In deze kringen werd gezegd, dat het neutrale Zwitserland of Zweden logisch gesproken een ideale plaats voor een ontmoeting zou vormen en Zweden natuurlijk ten zeerste dergelijke bespre kingen in Stockholm zou toejuichen. In Moskou was gisteren een eventuele y,;..y.v. ontmoeting tussen de twee staatshoof den het gesprek van de dag. Politieke leiders van de Brits-Ame rikaanse zone verklaarden geen aanlei ding te zien om de voorbereidingen voor een West-Duitse staat op de lange baan te schuiven als gevolg van de verkla ring van Stalin. Ministers-presidenten van de Brits-Amerikaanse zone, die in Frankfort bijeengekomen zijn voor een ontmoeting met de Britse en Ameri kaanse militaire gouverneurs, besloten te verzoeken om een officiële verklaring van geallieerde zijde t.a.v. de bevoegd heid van de huidige constituerende ver gadering te Bonn om een kieswet op te stellen voor het eerste parlement van de nieuwe staat. Voor het eerst sprak nu ook de Sub stituut-Officier van Justitie een woordje in de procesvoering mede; hij consta teert, dat maitre Nordmann's vragen veel weg hebben van een politie-ver- hoor. Maitre Nordmann laat zich echter hierdoor niet uit het veld slaan en hij daagt Kravchenko uit, om nu en ter plaatse, zijn papieren te tonen. „Indien ik mij in de Sovjet-Unie bevond," ant woord Kravchenko, „zou ik wel tien papieren bij mij dragen. Maar ik ben in het vrije Frankrijk." De woorden lokken enthousiast bijval uit in de zaal, door voorzitter Durkheim onderdrukt met luid gehamer en de bedreiging, dat hij dc zaal zal doen ontruimen, zo zij weer haar zelfbeheersing verliest. Om te bewijzen, dat het hem ernst is, laat hy „de mijnheer met het verband op zijn oog" de zaal uitzetten. Na dit zeer gewaardeerde voorspel vangt het verhoor aan van de getuigen der Kravchenko-partij. Als eerste ver schijnt de onafhankelijk-republikeinse Kamcrafgevaardigde Moynet voor het hekje; hij heeft als jachtvlieger deel genomen aan de oorlog op het Russisch- Duitse front en maakte deel uit van het eskader Normandië-Nemen. Hij ver wierf twee Sovjet-Russische onderschei dingen en is enige tijd geleden gast ge weest op de Sovjet-Russische ambas sade te Parijs, bij welke gelegenheid hij, zoals heel Parijs daags daarna wist, vcor het buffet handgemeen raakte met Maurice Thorez, die het gewaagd had de waarde der Franse vliegers in twij fel te trekken. Slechts dank zij een langdurige wa penbroederschap was het de Franse (Van onze Rotterdamse redacteur) De „Willem Ruys", het 19.000 ton metende passagiersschip van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, ligt in het dok, het grootste van ons land. Is er iets prozaïscher dan het monteren van een reserve-schroef? Maar is er iets gigantischer dan deze schroef van twintig ton, dat is twin tig duizend kg. en van Sy, m. dia meter, hangend aan enkele kabels om haar plaats in te nemen aan de achtersteven van deze lndiëvaarder, die zij, mèt de andere, zal voortstu wen over de wereldzeeën? Het aanbrengen van deze schroef, die door het moeilijk transport door Bra bant naar de Moerdijk vermaardheid heeft verkregen, dit stoere spel van kracht en tegenkracht en tegelijk de proef op de som van wiskundige bere kening en technische perfectie, is de journalisten, wie was medegedeeld dat dit karwei' Maandagmiddag zou ge beuren, gisteren onthouden. Het tijd stip van een dergelijk werk is moeilijk enkele dagen van tevoren te bepalen. Maar vandaag zou het toch gebeuren. En als de lezer de krant in huis heeft, zal het vanmiddag daar aan de Waalha ven wel precies zo gegaan zijn als men het heeft uitgerekend. De technici van de Rotterdamse Droogdok-Maatschappij zijn tenslotte voor een goed en degelijk stuk werk niet beducht. Overweldigend is de aanblik van het luxueuze hotel, dat „Willem Ruys" heet, als het aan de kade ligt en hoog uit torent boven de loodsen. Maar in al zijn grote afmetingen 193 m. lang, 25 m. breed en 27 m. hoog lijkt het schip in het dok, dat nóg langer is en nóg breder om precies te zijn 207 bij 48 meter maar een hulpeloos kind, dat nog niet op zijn eigen benen kan staan. Een wandeling op de bodem van het dok rond het sierlijke schip temid den van arbeiders en teerjongens en vlak langs de enorme kielblokken kan de geïnteresseerde, die zich dan aan de stoere scheepswand vergaapt, weer tot redelijke vergelijkingen terugbrengen. Het dok nuchter genummerd met 8 met 32.000 ton hefvermogen, is een belangrijke aanwinst voor de Ne derlandse scheepsbouw. Het werd kort geleden gekocht van de Engelse admi raliteit, eenzelfde dok heeft in de oorlog in de haven van Alexandrië on betaalbare diensten verricht bij de repa ratie van drie slagschepen, die in de Middellandse Zee ernstig gehavend wa ren. Leen Smit wie anders dan een Nederlandse firma? had het in 1939 naar de Nijldelta gesleept. De tijdelijke bergplaats van de „Ruys", die ongeveer één h.a. van oppervlak is, 12.000 a 13.000 ton weegt en die op 88 tanks drijft van 7 mdiepte, kan, als zij haar dienst moet gaan vervullen, 10.000 m3. water in haar tanks laten lopen. Het is dan weer een treffend staaltje van kundigheid en koele rekentechniek om, als het schip na veel passen en meten geheven moet worden, de tanks dusda nig, al of niet geheel, te laten leegpom pen, dat het schip de juiste balans vindt. Een vergissing of een verkeerd uitge voerde opdracht, en het schip kan on herstelbaar beschadigd worden. Dit is de enorme schroef, waarmee de Willem Ruys, die nu hoog en droog in het nieuwe dok van de R.D.M. ligt, zich door het water van de Oceanen pleegt te werken. Schilders en lassers zijn bezig de overgebleven schroef grondig na te kijken; de andere moet vervangen worden. vliegers mogelijk geweest, een glimp op te vangen van wat hun Russische kameraden dachten, aldus verklaarde de heer Moynet. Zijn mecanicien had hem tenslotte niet verborgen, dat de revolutie hem sterk had teleurgesteld. Moynet bevestigde ook, dat men in Sovjet-Rusland niet naar buitenlandse radio-uitzendingen mocht luisteren, zelfs niet naar die der geallieerden. De Sovjet-Russische pers, dat was de indruk, die hij als buitenlander had opgedaan, was niet vrijer dan in Hit- ler-Duitsland. Zijn conclusies luidden, dat hetgeen Kravchenko in zijn boek verzekerde, in het algemeen juist was. Kravchenko's volgende getuige was de Franse ingenieur F. Bornet, die zei, dat hij van 1941 tot 1946 in Russische ge vangenissen had vertoefd „omdat hij Fransman was Hij achtte „Ik verkoos de vrijheid" in overeenstemming met de werkelijkheid. Bornet zei, dat hij van 1909 tot 1946 ononderbroken in Rusland had gewoond. Tijdens een kruisverhoor verklaarde Bornet, dat Franse burgers in de Sovjet-Unie werden gearresteerd tijdens de oorlog als represaille voor de arrestatie van Sovjet-burgers door de Vichy-regering in Frankrijk. Een van Kravchenko's getuigen, een Russische vrouw van middelbare leeftijd uit een kamp voor ontheemden in Duits land, vertelde onder tranen hoe haar boerderij in 1930 in het kader van de collectivisatie werd overgenomen. Al haar klederen, meubilair en vee werd geconfisceerd, aldus zeide zij, en zij werd uit het huis gezet, in de sneeuw, ondanks het feit, dat zij zwanger was. Haar baby stierf. Kysilo, een Russische technicus, ver klaarde in de Sovjet-Unie gearresteerd te zijn onder de beschuldiging van „sa menzwering tot omverwerping van de regering". Later bemerkte hij, dat het een „standaard-type" van beschuldiging was, die „in die tijd tegen iedereen werd ingebracht". Toen h(j weigerde schuld te bekennen, werd hfj dagenlang mishandeld. „Ten slotte, aldus Kysilo, vertelde de geheime politie mij, dat mijn vrouw gearresteerd was. Daar ik twee kinderen had, een van vier jaar en een van acht maanden, gaf ik toe en ondertekende een „beken tenis". Het proces duurde twintig mi nuten. Ik verklaarde niet schuldig te zijn en zeide, dat men mij de bekentenis door marteling had afgedwongen. Ik be riep mü op getuigen en documenten. Terwijl de rechtbank beraadslaagde, werd ik opnieuw mishandeld. Ik werd veroordeeld tot achttien jaar Siberië." Maitre Nordmann verklaarde voor de verdediging, dat hij hoopte, Dinsdag Konni Zilliacus, het Britse Labour-par- lementslid, te kunnen voorbrengen. De verjaardag van prinses Beatrix is gisteren in huiselijke kring gevierd. Prinses Wilhelmina kwam haar oudste kleindochter zelf gelukwensen. Zaterdag werd er een kinderpartij ge geven voor vriendinnen van prinses Beatrix. Een enkel vriendinnetje bleef het hele weekend logeren. Als verjaar dagsgeschenken kreeg Prinses Beatrix leesboeken, een schooltas, slofjes en ge reedschap voor haar boetseerles. Het troepenschip „Grote Beer" zal morgen, Woensdag 2 Februari, met de tachementen van het Kon. Ned. Ind. Leger en de Kon. Landmacht uit Am sterdam naar Indonesië vertrekken. (Van een bijzondere medewerker) Bij de behandeling der begroting voor Wederopbouw en Volkshuis vesting is, zoals te. verwachten was, ruimschoots aandacht geschonken aan het woningprobleem. Minister In 't Veld heeft het woningtekort op dit ogen blik becijferd op rond 300.000. In 1948 zijn er 37.000 woningen beschikbaar ge komen, een cijfer ongeveer gelijk aan de jaarlijkse toename van de woning behoefte. Op dit ogenblik is derhalve een evenwichtstoestand bereikt en in 1949 zal men nu een begin kunnen ma ken met het inhalen van de achter stand. De woningproductie zal telken- jare sterk toenemen, zodat de minister het mogelijk acht dat in 1958 het wo ningtekort geheel zal zijn opgeheven. Een belangrijke factor in de oplossing van het woningprobleem vormt de du plex-woning. Dat is een woning welke aan de thans te stellen eisen, wat in houd enz. betreft, voldoet, maar tijdelijk geschikt is gemaakt voor bewoning door twee gezinnen, die daarin eik over een vrije woning kunnen beschikken. De duplex-woning is uiterahrd geen ideale woning, doch zij voldoet aan zekere minimum-eisen, die haar voor jonge en andere kleine gezinnen verre verkieslijk maakt boven het samenwonen in een ongesplitste woning. Volgens de verwachting van de Mi nister zullen tot 1958 170.000 duplex- woningen worden gebouwd. In dat jaar zullen dus wel voldoende woon-eenhe- den beschikbaar zijn, doch feitelijk zal er nog een tekort bestaan van 170.000 woningen. Dit tekort zal in de daarop volgende jaren worden weggewerkt, zo dat de duplex-tvoningen geleidelijk hun eigenlijke bestemming van enkelvoudige woning zullen verkrijgen. Immers zou men daar niet toe overgaan en fie duplex-woningen in stand houden dan zou dat een niet te tolereren aan tasting van het woning-peil betekenen. Er moet dus een prikkel blijven be staan om te gelegener tijd de splitsing van de duplex-woningen weer ongedaan te maken. Men dient daarom de huur van deze betrekkelijk kleine woningen niet te laag te stellen. Daardoor ont staat de mogelijkheid tot reserve-vor ming om later de kosten van het herstel tot enkelvoudige woning te kunnen be strijden. Teneinde er zeker van te zijn. dat de duplex-woningen op het moment dat het algemeen belang zulks nodig maakt weer zullen verdwijnen, is het wenselijk, dat deze woningen uitsluitend door gemeenten of woningbouwvereni gingen worden gebouwd. Tegen de duplex-woning kunnen verschillende bezwaren worden aange voerd. Het katholieke Kamerlid de heer Steinmetz heeft er bijvoorbeeld op ge wezen, dat jonge gezinnen, die een du plex-woning betrekken, na enkele ja ren met ruimte-gebrek zullen te kam pen hebben. De aanbouw van een zó groot aantal woningen, die eigenlijk voor onvolledige gezinnen en ouden van dagen geschikt zijn,werkt het gevaar van kinderbeperking in de hand. Aan dit bezwaar kan worden tegemoet ge komen door de bovenwoning iets gro ter te maken dan de benedenwoning; in bepaalde gevallen kan dan roulering plaats vinden. Uit het Kamerdebat is wel geble ken dat men de duplex-woning aanvaardt als een onvermijdelijke maatregel, wil men zo snel als mogelijk is een einde maken aan het woning tekort en de ramp van de samenwonin gen. Hoewel het Kamerlid Steinmetz er met enige huivering tegenover stond, wilde hij de aanbouw van deze wonin gen niet verwerpen. Een gezonde gezinspolitiek eist even wel, dat de overheid er naar streeft de tot een getal van 170.000 toenemende duplex-woningen (derhalve bevattende 340.000 wooneenheden) te doen bewonen door kleine gezinnen. De grotere en de grote gezinnen mogen daarvan niet de dupe worden en behoren de beschikking te krijgen over de door verplaatsing van dè kleine gezinnen vrijkomende grotere woningen. Als men het vraagstuk uit dit oogpunt beziet, is het duidelijk dat de gemeen ten in de eerstvolgende jaren een zeer actieve huisvestingspolitiek zullen moe ten gaan voeren. Minister In 't Veld wees daar trouwens uitdrukkelijk op. Daaraan hapert evenwel nog veel. Hier is echter geen sprake van onwil of nalatigheid bij de gemeentebesturen. De wettelijke bepalingen, zoals die thans luiden en in sterkere mate nog de prac- tijk van de rechtspraak, zoals die zich op dit terrein ontwikkelt, maken het steeds moeilijker dit uiterst netelige vraagstuk met de daarvoor noodzake lijke voortvarendheid aan te pakken. Wij komen hierop in een volgend arti kel terug. De plenaire vergadering van de bij eenkomst Federaal Overleg, die Maan dagmiddag in het gebouw van de voor malige Volksraad te Batavia werd ge houden. heeft ongeveer twee uur ge duurd. 's Avonds hebben het bestuur van de B.F.O. en de leiders der dele gaties aangezeten aan een diner ten pa- leize. Heden wordt tussen de delegaties informeel overleg gepleegd, waarna Woensdag wederom een plenaire ver gadering zal plaats hebben. Deze bijeenkomst was bijeengeroe pen ter bespreking van het verslag van de bijzondere commissie, die o a. een bezoek heeft gebracht aan de republi keinse voormannen te Prapat en op Banka en die brieven van Sukarno en Moh. Hatta terug bracht. Uit de krin gen van de conferentie vernam Aneta. dat de regering de B.F.O. heeft ver zocht haar mening kenbaar te maken over de resolutie van de Veiligheids raad. Men kon nog niet zeggen, wan neer zulks zou geschieden. De huidige bijeenkomst van de B.F.O. wordt alge meen zeer belangrijk geacht. De ministerraad heeft besloten de na tionale herdenkingsavond op 4 Mei en de nationale feestdag 5 Mei te hand haven en dit jaar niet, zoals dat was verzocht, 31 Augustus te doen vieren. Beleefdheid wordt door velen ver ward met kruiperigheid. Verwachting tot Woensdagavond: Slechts enkele overdrijvende wol kenvelden. Droog weer. Matige tot zwakke wind tussen Noord en Oost. In de nacht en vroege ochtend lichte en vooral in het Oosten en Zuiden van het land op vele plaatsen matige vorst. Overdag temperatuur om het vriespunt. Zon: 8.20—17.29; Maan: 10.07—22.18. Iedereen voelde zich een beetje on wennig gisteren op Schiphol. Er werd gemompeld, dat de douane de stempels van de marechaussee in d? zak gestopt had of omgekeerd en dus stonden de passagiers even vreemd te kijken naar die anders zo resolute mannen, die zon der him „ingrediënten" een beetje hul peloos met de paspoorten in de hand stonden. Het was echt een sfeer, zoals ieder die kent, die wel eens een verhuizing heeft meegemaakt. Want dat was het hele probleem op Schiphol. Het grote sta tionsgebouw is nu zóver klaar gekomen, dat successievelijk de verschillende dien sten worden overgebracht van de toch tige barakken naar de massieve hallen in het nieuwe gebouw. En gisteren waren de afdeling passage aan de beurt en de stationsdienst, geen wonder dus, dat er enige verwarring heerste. De grote houten barak, waardoor dui zenden hun weg naar de vliegtuigen hebben gevonden, staat nu verlaten. Nog enkele weken en het houten gevaarte zal geheel van de aardbodem verdwenen zijn, waarmede weer een belangrijk deel van de Vrijheidsstraat verleden tijd is ge worden. Het passagiersrestaurant zal nu zolang als personeelscantine dienst doen. Mr. dr. J. C. de Miranda heeft per 1 Maart ontslag gevraagd als lid van het college van algemeen bestuur voor justi tie en onderwijs in Suriname.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1