MORGEN VALT HET VONNIS Zwaarste straf geëist tegen alle zeven beklaagden Hongaarse regering liet Christen lugubere rol van rechter spelen ,IK V0ELME GEEN VIJAND VAN DE VREDE Vrede in deze dagen Pel requisitoir van de aanklager Tehran bij min. Stikker Voorhet eerst met duidelijke stem" r t Tot hoofd en hart —Sportnieuws— AUTO OP AUTO Het weer SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM e!efoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. ndaag onderhoud met dr. Drees Olty bereid om nazistisch verleden te dekken lilfiliiÉ Overval in de hoofdstad y ernstig gestoord A 6 u. ^AANDAC 7 FEBRUARI 1949 ,lJREAUX van redactie en administratie 72ste JAARGANG No. 24379 openbare aanklager van hei volksgerechi van Boedapest £'efi Zaierdag, zoals wij die dag nog in een gedeelte van ^Tze oplage konden melden, de doodstraf geëist tegen f^rdinaal Mindszeniy en vijf zijner mede-beklaagden. e aanklager gebruikte volgens United Press de volgende» ^oorden: „Er is in de gehele wereld geen wetgeving, die de zwaarste straf zou toebedelen voor de misdaden van beklaagden. De Hongaarse democratie heeft heizelfde r®chi. Ik als aanklager zou in mijn functie ie kort schieten ik niet overeenkomstig deze wet handelde." Associated ress merkf hierbij op, dat een Hongaarse aanklager nooit ^e± zoveel woorden levenslange gevangenisstraf of de ^oodstraf eist. Met de zwaarste straf bedoelt hij echter de gaarst mogelijke straf. Voor de feiten, waarvan Kardinaal f'in.dszeniy en vijf andere beklaagden beschuldigd worden, Rekent dit de doodstraf. Slechts voor de feiten, waarvan °rst Eszierhazy beschuldigd wordt, is de maximum-straf ichier. £rwijl de aanklager, de jonge, slanke, donkere dr. Gyula ^apin, zijn requisitoir uitschreeuwde, aldus schrijft de °rrespondent van United Press, bleven de zeven bekiaag- bijna roerloos op hun bank zitten. De Kardinaal had hoofd enigszins naar rechts gedraaid, zoals hij dit hei proces gedaan heefi. Toen de president bij hei begin hei proces de namen der beklaagden afriep stonden lJ allen zwijgend op. De echtgenote van Vorst Eszierhazy in de loge voor bezoekers. Haar gelaat verried uiterste .Panning en vermoeidheid. Zij weigerde mei verslaggevers spreken, „omdat dit wellicht de zaak van mijn echtgenoot schaden." ^ierdagavond ie 20.40 uur werd hel proces gesloten, nadat 6 verdedigers hun pleidooi hadden gehouden en de be- iaagden hun laatste woord hadden gesproken. Dinsdag Pr 9 uur zal uitspraak worden gedaan. hebben Kardinaal op geen enkele wijze gedwongen at* I?en" Verklaring van oud minister Nyaradi %'c,. W :;ti 'j Sukarno vandaag naar Bangka Guerilla's leden zware verliezen Lerares ernstig gewond KARDINAAL MINDSZENTY'S LAATSTE WOORD V. RADIO-VATICANA H. Vader zal verklaring afleggen voor de laatste maal het woord. Hij zei, Gecompliceerd verkeers ongeluk Prins en Prinsesjes in Oostenrijk „Welkom in Tirol" 212 Gesneuvelden in Januari Aalmoezenier V. C. M. Al gewond Australiërs uit West-Borneo? Voetbal Hockey Korfbal Schaatsen Wielrennen Tafeltennis I HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. vca.il iicx vvj.rvoyciovjiu vo.ll tj^prdat de openbare aanklager zijn j^Jüisitoir begon, had de president een jL rapport voorgelezen over Vorst Ö-tUi Eszterhazy. Hierin werd verklaard, üari vorst geneeskundige hulp nodig t,i? m verband met de nog merkbare ityerking van een ziekte in de rug, <j,,araan hij lijdende was geweest, doch gezondheidstoestand overigens was. LAlapi begon zijn requisitoir met de tftklaring, dat het proces zowel in V?garije als buiten de landsgrenzen >0t„, grootste belangstelling is ge- Vii Tenzij anders vermeld, geven toi ?r de tekst, zoals hij door Reuter «gand werd). j/H) vervolgde: „Britse en Amenkaan- t, Radiostations hebben beweerd, dat 2*eUr tegen de kardinaal is aange- «U* en dat hij aan martelingen is on- lip^orpen, opdat hii alles zou beken- Er is beweerd, dat door het proces hem in het geheel niets is be- Pers in de Westelijke landen wenst V1 dat de waarheid wordt geopen- ti5 rd. Zij wenst slechts oonze democra ts 'n een kwaad daglicht te stellen. e bladen wensen te bewijzen, dat in Amerikaanse lid van de VJT.-Com- tbj*® voor Indonesië, Cochran, is Zon- hafbiddag van Brussel in 's-Graven- Scarriveerd, waar hij een onder- had met de minister van Buiten- it ^hc Zaken mr. D. U. Stikker. Van- zou Cochran de minister-presi- ontmoeten. ïi^He Cochran zal hedenavond aan- buj b aan een diner met de minister van blandse Zaken, mr. D. U. Stikker, tjoi minister-president, dr. W. Drees. W diner zal plaats vinden in de ambts- liaagbg van minister Stikker te Den ligt in de bedoeling, dat de heer ty bran morgen de reis naar Batavia ^aanvaarden met een toestel van de eiTcan Overseas Airlines. de landen, waar de volksdemocratie heerst, de rechtspleging zich in handen van de politie bevindt en dat dit niet de ware rechtspleging is. Doch degenen, die het proces hebben bijgewoond, hebben zelf kunnen consta teren, dat het op rechtvaardige wijze is gevoerd. Wij hebben Kardinaal Mind szenty op geen enkele wijze gedwongen en wii hebben hem evenmin beinvloed. Wie van degenen, die hem hier gedu rende de afgelopen twee dagen hebben gezien, zou hebben kunnen zeggen, dat hij onder de invloed van verdovende middelen verkeerde? De documenten, "die hier zijn overge legd, kunnen door een ieder worden waargenomen en iedereen kan er zich van overtuigen, dat zij echt zijn. De be schuldigden hadden volledige vrijheid tot spreken en niemand heeft hun ver hinderd hun getuigenis op vrije en on belemmerde wijze af te leggen. In de Westelijke landen wenst men aan te tonen, dat dit een proces tegen de godsdienst is, doch er is tijdens het proces van godsdienst nimmer sprake geweest. Er is niet éénmaal melding gemaakt van de Herderlijke brieven, welke de Kardinaal heeft doen uitgaan, en er is met geen woord van zijn preken gerept. Er had ook in, deze brieven en preken veel gevonden kunnen worden, hetgeen op reactionnaire gevoelens wees, doch wij wensten hier geen gebruik van te maken, omdat wij niet de minste grond wilden geven aan de suggestie, dat het hier een godsdienstig proces betrof. Kardinaal Mindszenty stond hier niet terecht als de leider van het katholi cisme, doch slechts als een individueel persoon, die misdaden heeft begaan en daarvoor moet boeten. Wij zouden op precies dezelfde wijze zijn opgetreden, indien hij iemand anders hetzij be langrijk of onbelangrijk was geweest." Met een scherpe stem, die weerkaatste tegen de kille muren van de niet ver lichte rechtszaal, zo zegt de U.P.-cor- respondent, beschuldigde Alapi de Kar dinaal er van, dat hij' de Habsburgers de kroon had willen aanbieden. Alapi zei- de geen recapitulatie te willen geven van de 400 jaar oude worsteling tegen het huis-Habsburg, dat Kardinaal Mind szenty, in de vorm van één zijner afstam melingen, wederom aan Hongarije had willen opdringen. De Kardinaal had in dezen slechts de voetstappen gevolgd van zijn voorganger van 100 jaar geleden, Kardinaal Janos Ham, die in 1848 zich eveneens aan de zijde van het Oosten rijkse koningshuis en tegen de toenmaals geproclameerde, eerste Hongaarse repu bliek, had geschaard. In den brede uitweidend over het monarchistische complot, waarvan Kar dinaal Mindszenty de grondlegger zou zijn geweest, verklaarde de officier van justitie, dat fle Hongaarse Kerkvorst de hulp had gevraagd van de Amerikaanse gezant te Boedapest, Chapin, en deze ook had gekregen. „In plaats van mede te werken aan de vreedzame wederopbouw van zijn land, rekende de Kardinaal op een nieuwe oorlog. In stede van te werken voor de volksdemocratie, smeedde hij een samenzwering, met het doel de Habsburgers weer te doen terugkeren. Er bestaat geen land in de gehele wereld, dat op een dergelijke misdaad niet de zwaarste straf zou stellen. De Hongaarse democratie bezit ditzelfde recht en ik zou, als openbaar aanklager van de Hongaarse regering, mijn eigen beroep saboteren, indien ik niet over-y eenkomstig handelde." (Zie vervolg op pagina 6) (Telefonisch van onze correspondent voor Oost-Europa) Voordat wij commentaar leveren op' het requisitoir, de pleidooien van de ver dediging en de slotwoorden van de beklaagden, willen wjj hier de volgende me dedelingen die wü ontvingen van de vroegere Hongaarse minister van financiën dr. Nyaradi, die twee maanden geleden zijn ambt neerlegde en die zich thans op weg naar Amerika bevindt, bekend maken. De president van het hof, waarvoor Kardinaal Mindszenty terecht staat, Wil helm Olty, was vroeger secretaris op het ministerie voor de industrie. Hjj is nooit rechter geweest. Hij is christen en was een der ijverigste leden van de par tij der Pijlkruisers. Als zodanig was hij zwaar belast. De regering had een chris ten nodig, die zich bereid wilde verklaren om de lugubere rol in de politieke processen op zich te nemen. Olty stelde zich graag ter beschikking, opdat hij niet ter verantwoording zou worden geroepen wegens zijn nazistisch verleden. Noch de aanklager van het volk Alapi, nocii dr. Bodonyi, die eerst enkele dagen ge leden gepromoveerd werd tot hoofdaanklager, zijn christenen. (Joden corr.). De aanklager van het volk Alapi leg de in zijn lange rede vooral de nadruk op het verwerpelijke van het optreden van de Kardinaal in de deviezenzakec. Hij zei,, dat de Kardinaal zeker niet ie katholieke godsdienst verdedigde door de dollar^ op de zwarte markt voor drie maal de' officiële prijs te laten verko pen. In schelle kleuren schilderde nij de nood van het volk, het zware werk van de proletariërs in de fabrieken enz en vergeleek dit met deze dollarmaninu- laties van de Kardinaal. Na de woorden van de aanklager moest men aannemen, dat niet een waardig Kerkvorst, doch een ordinaire zwendelaar en valuta-hande laar op de beklaagdenbank zat. Enkele maanden geleden zat echter ook een an- Josef Mindszenty, zittend, en zijn secretaris en medebeklaagde Mgr. Teahts naast hem, gedurende de tweede dag van het proces, toen de veel den metalen koker, waarin de Kardinaal bezwarende documenten bewaard hebben, ter sprake kwam (Radiografisch overgebrachte foto). dere geestelijke, de Evangelische bis schop dr. Ordass wegens dezelfde mis drijven op de beklaagdenbank. Hij werd veroordeeld tot meerdere jaren gevan genisstraf. Dr. Ordass was niet beschul digd van hoogverraad, noch van het on derhouden van contact met Otto von Habsburg en evenmin van spionnage ten nadele van Hongarije en de Sovjet-Unie. Een Amerikaans persbureau publi ceerde de sensationele mededeling uit Rome, dat de afgetreden minister van Financiën, dr. Nyaradi, in een verkla ring aan de Heilige Stoel had mede gedeeld, dat Kardinaal Mindszentv van de Hongaarse regering speciaal verlof had gekregen buitenlandse va luta op de vrije markt om te wis selen. Het was bovendien onjuist, dat de Kardinaal er de schuld van droeg, dat de kroon van St. Stephanus niet was teruggebracht naar Hongarije. In tegendeel, de Hongaarse regering had besloten de Amerikaanse militaire instanties in Duitsland te verzoeken de kroon voorlopig vast te houden, daar haar terugkeer naar Hongarije ge vaarlijk zou kunnen worden voor het huidige regiem. De Vaticaanse instanties verklaarden, al dus het bericht, Nyaradi's verklaring noch te ontkennen noch te bevestigen. Wij kunnen bij deze boodschap nog ver klaren, dat wij vlak na het aftreden van dr. Nyaradi in December 1948 nog enige ke ren een persoonlijk onderhoud met hem hadden. Dr. Nyaradi genoot het gastrecht van Zwitserland en was verplicht zich van elke politieke activiteit te onthouden en geen verklaringen af te leggen. Dr. Nyara di hield zich stipt aan deze belofte, die hij tegenover de Zwitserse autoriteiten had af gelegd. Hij verzekerde ons echter, dat hij zo gauw hij de Zwitserse bodem zal ver laten, ons zeer gewichtige mededelingen ter beschikking zal stellen. Reeds na onze twee de ontmoeting verklaarde dr. Nyaradi, dat hij zijn ministersportefeuille niet op de laatste plaats daarom had neergelegd, om dat hij nooit deel wilde uitmaken van een regering, die zich gereed maakte Kardi naal Mindszenty te arresteren en op te treden tegen de Katholieke Kerk. Dr. Nya radi begaf zich van Baden-Baden direct naar Rome en maakte het Vaticaan opmerk zaam op het gevaar, dat Kardinaal Minds zenty bedreigde. Van Rome reisde hij naar Padua, waar hij bad op het graf van St. Antonius. Dank zij zijn verbindingen met de buitenlandse diplomatie vond Nyaradi de weg de Heilige Stoel een zeer belang rijke mededeling te doen toekomen. Het ging om de door het Amerikaanse persbu reau bekend gemaakte feiten. Wij zochten in Genève onmiddellijk contact met dr. Nyaradi, die ons zei, dat de berichten van het persbureau niet geheel overeenkomen met de inhoud van de brief, die hij aan het Vaticaan gezonden had. (Zie vervolg op pag. 6) Anak Agung Gde Agung, dr. Ateng en enkele republikeinen, onder wie Dar- masetiawan zijn Zondag per lijnvlieg- tuig naar Bangka vertrokken, waar vandaag ook Sukarno en Hadji Agus Salim verwacht werden. Met wijd-opengesperde angst-ogen zit Kardinaal Mindszenty, vrijheidsstrijder voor Kerk en Vaderland, ineengedoken tussen zijn bewakers. Als een misdadi ger heeft men hem voor het volksge recht gesleept en met de gemeenste middelen hebben zijn beulen zijn geestkracht gebroken. Niets is meer over van de reus, die eens als een rots. in de branding stond en alle aanvallen op de Kerk afweerde. Het Nederlandse opperbevel maakt vandaag melding van voortgezette mili taire operaties op grote schaal tegen republikeinse guerilla-eenheden en spreekt van toenemende successen in de zuiveringscampagne, aldus U. P. Nederlandse eenheden hebben zware verliezen toegebracht aan de guerilla's, die langs de Noordwest-punt van West- Java opereren. Ze ondernamen een ver rassende aanval op twee guerilla-hoofd- kwartieren in het gebied van Tjianjur. 150 republikeinen zijn gedood in de strijd in Centraal Java. De Nederlanders namen grote hoeveelheden wapenen in beslag. Zondagavond omstreeks negen uur is op een 56-jarige lerares een aanslag ge pleegd in haar woning aan de Ruys- daulkade te Amsterdam. Toen er ge beld werd, opende zij de deur en werd onmiddellijk neergeslagen met een zwaar voorwerp. Weer bij bewustzijn gekomen belde zij een arts op, die op zijn beurt de politie waarschuwde. De lerares kon het signalement van een der daders op geven: Dertig jaar oud, 1.75 meter lang. mager smal postuur, blond. Men mist enkele voorwerpen. De vrouw heeft een schedelbasisfractuur en is naar het ziekenhuis overgebracht. Nadat het requisitoir en de pleidooien gehouden waren, vroeg de president aan Kardinaal Mindszenty of hij nog het woord wenste. Langzaam stond de Kar dinaal op en het hoofd omhoog geheven, sprak hij zijn laatste woorden. Met één hand hield hij de microfoon vats en h(j sprak met luide en duidelijke stem. Het was voor de eerste maal in het gehele proces, aldus de correspondent van U.P., dat hij zulks gedaan had. De rechtszaal was stampvol. Zelfs de chef van de veiligheidspolitie was aanwezig. De Kardinaal sprak, volgens Reuter: „Ik sta hier voor de rechtbank van het volk. Ik heb een hoge positie in het land. Ik ben reeds een halve eeuw oud en in die tijd wordt iemands mentaliteit doortrokken van zekere vaste principes. Deze principes zijn in het leven van de mens even vast gebouwd als het ijzer van de rails die in de aarde worden gelegd. Zij voeren naar een bepaalde plaats en wijzen de weg, evenals de rails. De principes geven in het leven van de mens de richting aan. Nu sta ik voor de politie en de rechters. Men stelt mij vragen en ik antwoord. De vragen zijn van die aard, dat ik mijn eigen ziel net zo moet antwoorden als U. God is mijn getuige, dat ik altijd goede be doelingen heb gehad. Ik heb nimmer tegen de wetten van de staat willen werken en als dat toch gebeurd is, heb ik het hier verteld zonder opsmuk. Het is mij nu duidelijk geworden, zoals ik eerder reeds heb gezegd. Ik heb mijn spijt betuigd en dat doe ik thans weer. Ik geloof dat ik thans vele dingen anders zou doen, ook al kan ik niet de principes veranderen, die leiding aan mijn leven hebben gegeven. God is mijn getuige, dat ik geen vijand ben van het Hongaarse volk. Ik ben geen vijand van onze boeren en arbeiders, van wie ik er een ben. Ik wens hun geen enkel recht te ontnemen. Thans wens ik iets te zeggen, dat hier eigenlijk niet thuis hoort. Maar ik wil het in ieder geval zeggen. Het betreft de kwestie van de agrari sche hervorming en de Kerk. Ik wens te verklaren, dat de Hongaarse bisschoppen hun zegen hebben gegeven aan hen die land hebben ge kregen. Later werden hier en ook in het buitenland verklaringen van hen uitgegeven, waarin werd gezegd dat de Kerk de grond niet van de kleine boeren wenste terug te nemen. Ook het Vaticaan is het hier- mede nooit oneens geweest. Het keurde deze handelwijze van de Hongaarse bisschoppen goed.- God is mijn getuige dat ik mij geen vijand van de vrede voel. Ik ben niet tegen vrede tussen de staat en de Kerk. Ik vind het juist dat de verzoening tussen Kerk en staat, wapneer die tot stand komt, duurzaam en hecht is.. Ik blijf bij de brief die ik aan de minister van Justitie heb gezonden en die hier is voorgelezen. Iedereen kent de inhoud van die brief en ik behoef die niet te herhalen. Dat ik van te voren wist dat ik in conflict met de wet kwam bij som mige handelingen, heb ik toegegeven en ik erken ook thans mijn schuld. Wat de financiële zaken betreft heb ik aangeboden alle schade te ver goeden. Dit meen ik ernstig. Vanochtend heb ik lange tijd gebeden en toen kwam mij het volgende gebed naar de lippen (de Kardinaal sprak het gebed eerst in het Latijn): „God geve vrede in deze dagen. Niet voor de nabije of de verre toekomst, doch in deze dagen. Ik vraag deze vrede voor mijn Kerk, voor welke ik mijn liefde hier heb meegebracht, voor de Hongaarse staat, jegens welke ik mijn gehoorzaamheid toonde, en vrede voor mijn ziel. Moge God U de wijsheid geven een vonnis te vellen, dat in het buiten land en hier vrede en verzoening zal brengen." Hierop keerde de Kardinaal van de microfoon naar de beklaagdenbank terug, waar hij ging zitten. Uit Rome wordt gemeld, dat Z. H. de Paus, zodra het Volksgerechtshof te Boedapest het vonnis over Kardinaal Mindszenty geveld ral hebben, een ver klaring zal geven over het proces tegen de Hongaarse Primaat. If l7 j l i n Na de Kardinaal krijgt dr. Baranayai dat hij zich met schuldig voelde, omdat voor hem de royalistische organisatie, waarvan hij het hoofd was, een theore tische organisatie was. „Ik ben nooit een organisator geweest en wat ik deed was niet veel meer dan denken. Alleen God kan over gedachten oordelen," zo citeert Reuter. Hierna sprak de secretaris van de Kardinaal, Mgr.'.Zakar. Hij zei: „Ik ben sedert 1945 secretaris van de Kardinaal geweest. Ik deed mijn werk goed. Als zijn secretaris nam ik vaak aan bespre kingen deel de besprekingen, die de rechtbank als misdadig beschouwt. Hier over héb ik openlijk voor de rechtbank gesproken. In die gevallen, waarin mijn mening verschilde van de op de bespre kingen geuite mening, kon ik geen standpunt innemen, omdat ik als geeste lijke loyaal jegens mijn meerdere moest zijn. Het spijt mij, dat ik door mijn werk in conflict kwam met de wetten van de Hongaarse staat. Als het vonnis van de rechtbank en Gods genade het toestaan wens ik voortaan een goede werker voor het Hongaarse volk en voor God te zijn Radio Vaticana heeft Zaterdag ge protesteerd tegen storingen op haar golflengten tijdens de uitzendingen voor het buitenland, die intenser wer den, wanneer Radio Vaticana sprak van „het heiligschennend-proces" in Boedapest" tegen Kardinaal Mindszen ty, aldus meldt A.P. Deze storingen zouden veroorzaakt zijn door storings zenders in Oost-Europese landen, die vrezen dat de werkelijke waarheid over het proces gehoord wordt in- plaats van de daar kunstmatige voorbereide waarheid. De gevoelens van overtuigde Hon gaarse katholieken vertolken onge loof in het proces, aldus meldt A.P. uit Boedapest. Zij beschouwen Kar dinaal Mindszenty als een bovenmen selijke verdediger van het geloof, die niet met een gewoon mens verge leken kan worden. Zij zeggen en ge loven dat er een truc moet zijn ge bruikt en denken er niet aan het oor te lenen, aan de bekentenissen die de Kardinaal op de terechtzitting zo rijkelijk heeft afgelegd. Het hof vroeg vervolgens aan vorst Eszterhazy en Miklós Nagy of zij het woord wensten. Beiden antwoord den ontkennend. Pater Ispanky verklaarde, dat h(j in „verschrikkelijk arme omstandigheden" is opgegroeid in een arbeiderswijk van Boedapest. Gedurende de oorlog hielp hij vele mensen. Hij verstrekte Joden en anderen valse papieren. Onder deze anderen bevond zich iemand, die thans Kardinaal Mindszenty staande voor de microfoon, via welke zijn verklaringen en bekentenissen op gramofoonplaten worden vastgelegd. Radio Boedapest maakt hieruit een keuze en geeft op deze manier gedeelten van het proces weer. Zelfs uit deze, ongetwijfeld streng geselecteerde, weergaven blijkt over duidelijk de onbeschaamdheid, waarmee de Kardinaal door zijn rechters behan deld wordt. (Radiografisch overge brachte foto). een leidende functie bekleedt in de Hongaarse arbeiderspartij. Hij zag in, dat hij schuldig was aan het ten laste gelegde. „De oorzaak van dit alles is de verhouding, die bestond tussen Kerk en staat. Deze maakte het mogelijk, dat een buitenlandse spionne invloed op mü had. Ik kan niet om cle mentie vragen, want ik ben schuldig en moet boeten voor wat ik gedaan heb." De bedaagde en bijna geheel dove katholieke journalist dr. Lazlo Toth was de laatste «der zeven beklaagden, die zijn verklaring aflegde. Met luide stem spre kend, verzocht hij het hof rekening te houden met zijn leeftijd en zijn werk gedurende 40 jaar als „eerlijk journalist". Door zijn doofheid kon hij geen werk krijgen en hij kon zijn vrouw en drie kinderen toch niet laten verhongeren. Daarom verklaarde hij zich bereid in lichtingen te verschaffen aan Zigmund Mihalovics, ook al wist hij, dat deze „een Amerikaanse agent" was. „Ik huiver als ik bedenk hoeveel van de rest van mijn leven misschien zal worden weggenomen als gevolg van mijn schuld." Zaterdagmiddag om kwart over drie is op de Ryksweg AmsterdamDen Haag onder de gemeente Abbenes een ernstig gecompliceerd verkeersongeluk gebgurd. Toen door nog onbekende oorzaak een personenauto in de dikke mist midden op de rechterbaan van de Rijksverkeersweg stilhield, botste een daarachter rijdende auto hier tegen op. Twee achter deze auto rjjdendg personenauto's reden eveneens in deze volgorde tegen elkander op. Tenslotte reed een motorrijwiel tegen de vierde auto op. De gevolgen van deze botsing waren ernstig. In totaal werden twee personen zwaar en een vijftal licht gewond. Toen eon auto, rijdende op de linkerbaan tijdens het voorbijrijden het ongeluk zag gebeu ren, remde de bestuurder plotseling zó hard, dat een achter hem rijdende auto in volle vaart op hem inreed. Een derde auto reed op deze numero twee in. Hier varen de gevolgen minder ernstig Wel werd tengevolge van dit ongeval een viertal personen licht gewond, maar dezen konden, na ter plaatse te zyn verbonden, hun reis voortzetten. De waarachtige grootheid van een I y^mens wordt door het hart bepaald.y Verwachting tot Dinsdagavond. Aanvankelijk enkele overdrijvende wolkenbanken, later verder toene mende bewolking en in het Westen van het land plaatselijk enige lichte regen. Matige en in liet Noord-Wes ten van het land tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Van nacht ^lleen in het Zuid-Oosten van het land nog plaatselijk lichte vorst. Morgen overdag iets zachter dan vandaag. In verband met het verwachte ongun stige weer is Prins Bernhard, in tegen stelling tot zijn aanvankelijk plan, van daag naar Oostenrijk te vertrekken, reeds Zondag kort na 12 uur per vlieg tuig van Soesterberg opgestegen. De Prins, -die in zijn eigen Dakota vloog, werd vergezeld door zijn beide oudste dochters. Prinses Beatrix en Prinses Irene. Ook de verzorgster van de Prin sesjes, mevr. Penning, maakte de tocht mede. Zondagmiddag kwam de Prms, in ge zelschap voorts van zijn broer, Prins Aschwin, op het vliegveld te Friedrichs- hafen aan. De Koninklijke gasten wer den o.m. begroet door generaal Be- thouart. als plaatsvervanger - van de Franse Hoge Commissaris voor Oosten rijk. De reis naar Bregenz en St. Anton werd voortgezet in een door de Spoor wegen beschikbaar gestelde salonwa gen. In laatstgenoemd plaatsje arriveer de het gezelschap Zondagavond om half acht, waar het begroet werd door Oos tenrijkse en Franse autoriteiten. Vier meisjes in nationale klederdracht over handigden twee bouquetten in de kleu ren rood, wi en blauw en die van het huis-Oranje. Onder het opschrift „Welkom in Tirol" schrijft de „Tiroler Tageszeitung" o.m.: „Het is de Tirolers een behoefte, uiting te geven aan hun oprechte sympathie voor de Nederlandse Koninklijke fami lie. Mogen Koningin Juliana en Prins Bernhard in ons kleine land in de ber gen wat uitrusten van de last, die in deze moeilijke tijd op hun schouders rust." Waarschijnlijk zullen de Koningin en Prinses Margriet Dinsdag of Woens dag eveneens per vliegtuig naar Tirol gaan. Het verblijf aldaar zal ongeveer drie weken duren. Daarna zullen de vorstelijke vacantiegangers zich naar Zermatt in Zwitserland begeven. De Koninklijke Familie zal tot 26 Februari in Tirol verblijven, waarna zij waarschijnlijk naar Zermatt in Zwitserland zal gaan. Koningin Ju liana en Prinses Margriet worden vandaag (Maandag) te Sankt Anton verwacht. Een officieel militair overzicht geeft de volgende verliescijfers van de troe pen in Indonesië. Van 2 tot 9 Januari 64 doden en 8 vermisten; van 9 tot 15 Jannari 37 doden en 2 vermisten; van 16 tot 22 Januari 40 doden en 3 vermis ten; van 23 tot 29 Januari 48 doden en 4 vermisten; van 30 Januari tot 5 Fe bruari 23 doden. In totaal dus 212 ge sneuvelden en 17 vermisten. Het Hoofdbureau van Katholiek Thuisfront ontving dezer dagen het be richt, dat kapitein-aalmoezenier V. C. M. Al licht gewond is tijdens een vijande lijke actie. Hij is opgenomen in het mi litair hospitaal te Tjimahi. Met 't s.s. „Groote Beer" vertrokken vorige week naar Indonesië de kapi tein-aalmoezeniers J. A. Paus en H. A. Noordman, die beiden reeds in Indonesië zijn geweest en majoor-aalmoezenier J. W. H. Rietmeijer. Sultan Hamid II heeft Zateidag ge- dreigt, zo meldt A.P., alle Australiërs uit West-Borneo te zullen zetten. Dit in verband met een bericht uit Australië, volgens hetwelk 'n Indonesische vrouw aldaar op het punt staat gedeporteerd te worden. De correspondent van Aneta te Ban dung meldt, dat de administrateur van de onderneming Pasawahan in het Bandjarse is ontvoerd. Bedoelde admi nistrateur is de heer R. Vis, oud voetballer van H.V.V. en oud-speler in het Nederlandse elftaL SW de tweede Westelijke kam pioen Lot van DHC en Sparta vrijwel beslist TOP kampioen in de tweede, TYBB in de derde klas se SDW moet degradatiewed strijden spelen De Spartaan helpt AFC door zege op DWV. HHIJC speelt gelijk met Togo LHC kampioen in het Noorden. Rigtersbleek weer titelhouder in Oostelijke eerste klasse. Sverre Farstad Europees kampioen, Broekman vierde, Van der Voort negende, Langendijk tiende, Huis- kes twaalfde Nieuwe wereld records SchulteBoeyen winterkampioen Americaine PetersPellenaers winnen internationaal ploegom- nium, Peters ook nog een persoon lijke wedstrijd. Nederlands herenteam speelt be vredigend op wereldkampioen schappen Dames winnen alleen van Denemarken. I I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1