kamerzittingen op verzoek van REGERING VERDAAGD 4 „Nieuw proeïaanbod" van Nederland? Graaf Csaky kan onschuld bewijzen van Kardinaal Mindszenty Molotov zelf benoemde Kravchenko tot fabrieksdirecteur Uitstel van regeringsantwoord over politiek in Indonesië Onenigheid in het kabinet? Dean Acheson wil niet hardop denken Geen vrijwillige bekentenissen Tot hoofd en har) E.C.A.-hulp in 1949- 50 Overdracht souvereiniteit in Mei-Juni Het weer Moordenaar van Gandhi ter dood veroordeeld Lettres frangaises"gooit laatste troeven op tafel Oproep tot gebed voor vervolgden K. J BELGIË KAMPT MÉT WERKLOOSHEID Binnenkort interpellatie in de Kamer ilNA 4 PQNDERDAC 10 FEBRUARI T949 BlJREAUX van redactie en administratis SMEDESTRAAT S - HAARLEM e|efoon: Redactie 21544! Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Rui». Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. 72ste JAARGANG Nd 24382 *ten ork li* Het debat Tumult in Australische Volksvertegenwoordiging PATER W. SCHOEMAKER Apostolisch Administrator van Purwokerto Nieuwe fractie in parlement Pasundan iMM iI*H 45 documenten Kravchenko is een moment in het nauw Oostenrijks Vredesverdrag Grote Vier weer in Londen bijeen Brief van H. Vader aan Hongaars Episcopaat Amsterdams gemeentebegroting 1949 goedgekeurd t School- «ndienst, ilebloem, :,«s, 12.03 pw, 12.33 ler. 13.00 13.45 ;rs. 15.00 Kwar- ;fc., 17.00 18 uur 1875 m. Dagope- Vrouw, #5 Zang. fel, 11.45 -vledede- Piano. Jo Bos, Zang en Jtimento, §lk dier? ugd. NIEUWE HAARUEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cent» per week, f 1.52 per maand. 4.55 per kwartaal. lay n. Br*' Suez, sbane. n. Kaal* Trinidad- iburg. 8 v. G0 •stobal. Jnst, 8 v* Bombay. Accra. k Beira. Angelos- jradan. P. Elisst :lawan. Op die verzoek van de regering zullen de vergaderingen der Tweede Kamer, vandaag en morgen zouden worden gehouden, geen voortgang vinden. ifi 53* 32* 42!» 35* 23» e eerstvolgende vergadering der Tweede Kamer is thans bepaald op Dinsdag *5 Februari, 13 uur. verzoek der regering om de beraadslaging over de begroting van Over use Gebiedsdelen te verdagen vindt, naar het A.N.P. meldt, zijn grond in overweging, dat de jongste ontwikkelingen, zowel in Indonesië als inter nationaal, eerst door het kabinet dienen te worden besproken, alvorens de 'e£ering zich in staat acht de Kamer te antwoorden op de vele gepreciseerde ^agen, welke gedurende het debat zijn gesteld. zeer ingewikkeld en lastig te over zien zijn. Men zit al dadelijk en minister Sassen doet dit naar men mag aannemen stellig voor de knoop hoe men een versnelling van de souvereiniteitsoverdracht. zonder dat dit gepaard gaat met een ge lijktijdige, voorlopige en later te con solideren stichting van de Unie, moet rijmen met de nieuwe artikelen vap de Grondwet. Ten andere hebben wij reden om aan te nemen, dat speciaal minister Sassen grote be zwaren koestert tegen wat hij be schouwt als het accepteren van de resolutie van de Veiligheidsraad en het werken met behulp en tussen komst van de U.N.C.I. L- -.De „Nieuwe Haagse Courant" schrijft et verbaasd te zullen zijn, indien mi jter-president Drees binnenkort het 'tslag van zijn kabinet aan de Koningin s, a aanbieden, omdat hij er niet in ge- ®agd is tot overeenstemming te komen j j een standpunt ten opzichte van de o bonesische resolutie, die in Januari de Veiligheidsraad aangenomen is. jjA. P. meldt, dat het geschil in het ka de vo°rnamelijk betrekking heeft op "Weigering van minister Sassen en kele andere katholieke ministers, resolutie van de Veiligheidsraad te I vanvaarden. terwijl de kabinetsleden I hpKk^e v' c'" er °P aangedrongen "ben, de Veiligheidsraad niet te tar- v Een van de geschilpunten is het I 'Jlaten van de geïnterneerde republi sh l,lse leiders dit werd geëist door de v'- v- d. A.-ministers; de katholieken p er echter fel tegen, ten gezaghebbende woordvoerder heeft h A. p. verklaard: „Het kabinet staat j'r, een kwestie, die gemakkelijk tot "reuk zou kunnen leiden, maar het j - reeds het hoofd geboden aan even 51 ei'ijke kwesties en is er toen in ge- kiiyfd to1, een compromis te komen. Men Pttijd in gedachten houden, dat 0geüui^an beide grote partijen op het von j aen Semakkelijk alternatief I de huidige coalitie zal kunnen vin- Afgezien van enige communisten en vierde socialistische woordvoerder, heer Stufkens. die het had over Ambtenaren en Highway-sigaretten, ^as de tweede middag van het debat °ver de begroting van Overzeese Ge biedsdelen de middag van de „champs": for°Uten en ®om!ns- Schouten hevig u'ere.iid en zeer bewogen; Romme orniuIerend en niet zeer bewogen. Men had gehoopt, dat Romme boos u z',in op Schermerhom wegens zijn aanvallen van de vorige dag. Maar dit ^as hij niet. Aanvalletjes als van ^rhermerhorn kon hij best hebben, verklaarde hij. Hij is eraan gewend bij 'Jn politieke functies ook die van rijfpaai u;j tc oefenen, waaraan men «eregeld afreageert. Hij wilde aan die -euzelarfjen niet veel tijd verspillen, jj, had kennelijk andere dingen op het Om tc begrijpen wat hij zei en wat 3ar de betekenis van flvas, moet men l,ch goed rekenschap geven van de 9cbtergrond, van de sfeer, waarin het Sezegd werd. Die sfeer was zwaar ge iden, aangezien het geen geheim was Svbleven, dat het in het Kabinet ern- spande. 5^eri moet weten, dat het overleg tus- g a federalen en republikeinen op Banka blju SUcces heeft opgeleverd. De repu- geinen (ft-, Uiterste concessie bereid verklaard va^clnen hebben zich reeds bij wijze en ad —V-J-UW VV«VV.^»V «VXViW v.. Vis e federalen een zekere gedachten- Hr ubnS, die onverbindend is en vol- tiel n'et bet karakter van onderhan- LJ'hgen over een concreet plan mag b]j?ben, te blijven voortzetten. De repu- hch 'nen denken er eenvoudig niet aan icj? door Nederland te laten ver- As ondershands tot een accoord over tys federale staatsvorming te komen. Zij ®n niet anders dan zich bewegen de wegen, die de resolutie van de jgheidsraad aangeeft. l>eiri men er van de zijde van de Veilig- Si'o aad en van de Verenigde Staten Dij °t bezwaar tegen zal hebben, wan- r de partijen het er over eens kunnen sjden, dat zij de procedure van de SK Vereiniteitsoverdracht versnellen, 1 Patuurlijk te bezien. Daar zal van hcj kant misschien de grootste moeilijk- d Wel niet tegen gemaakt worden. 1 Ook in het Nederlandse .kabinet jstaat tegen dit idee op zichzelf een overwegend bezwaar, doch ju komt niet zo gemakkelijk heen j6r de consequenties, die daaruit Uitvloeien en die inderdaad Tegen deze achtergrond verklaarde nu prof. Romme, ontdaan van alle bij komende uitweidingen, die in een rede noodzakelijk zijn, het volgende: In de eerste plaats, dat hij het eens is met de houding van de regering ten opzichte van de resolutie van de Veiligheidsraad, zoals dr. Van Royen die heeft vertolkt. Vervolgens, dat hij persoonlijk geen be hoefte heeft aan een nadere verklaring van het standpunt der regering ten op zichte van de resolutie, doch het bleek hem toch niet onwelgevallig te verne men of de regering onverkort op haar standpunt gebleven is. Nog om een an dere reden bleek hem vervolgens die bevestiging welkom, namelijk om de vele andere Kamerleden, die er wel een duidelijke behoefte aan te kennen hebben gegeven, tevreden te stellen, alsook om aan het gezagsapparaat in Indonesië de reële mogelijkheid te bie den zijn werk op vruchtbare wijze voort te zetten. (Vervolg op pug. 3J De administrateur voor het plan-Mar shall, Paul Hoffman, heeft aan de Ame rikaanse senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen medegedeeld, dat de voorgestelde toewijzing in het ka der van het program van de E.C.A. voor het fiscale jaar 1949-1950 voor Neder land en Overzeese Gebiedsdelen 355 mil- lioen dollar bedraagt. Voor België, de Belgische Overzeese Gebiedsdelen en Luxemburg is dit be drag 200 millioen dollar. Nederland en Overzeese Gebiedsdelen hadden 507 millioen dollar gevraagd. België, de Belgische Overzeese Ge biedsdelen en Luxemburg hadden 250 millioen dollar gevraagd. Engeland zal in het tweede volledige jaar van het plan-Marshall 940 millioen dollar ontvangen. Dit is het grootste be drag, dat aan één land wordt toegewe zen. 'Met stemverheffing, teneinde het la waai van de oppositie te kunnen over stemmen, heeft de Australische minis ter van Buitenlandse Zaken, dr. Evatt, gisteren in de Australische volksverte genwoordiging verklaard: „Zonder de Verenigde Naties en de tussenkomst van Australië zouden er in Indonesië ontel bare levens verloren zijn gegaan. In het gehele gebied van Indonesië zouden zinloze en nodeloze slachtingen hebben plaats gevonden. Ik ben bereid, wat dit betreft het oordeel van het Australische volk te aanvaarden." Het protest van de oppositie deed zich horen, toen Evatt verklaarde: „Ik werp het denkbeeld verre van mij, dat er te eniger tijd bij mün regering ook maar enige bedoeling heeft voorgezeten, om vijandigheid te tonen jegens Nederland. Door mijn regering is geen enkele stap ondernomen, die niet ten doel had. in In donesië bloedvergieten te voorkomen. Dit alles is de bedoeling van onze tus senkomst geweest, in overeenstemming met het Handvest der Verenigde Na ties". Toen de oppositie voortging, van haar afwijkende mening blijk te geven, riep dr. Evatt uit: „Mijn instructies aan onze delegaties zijn altijd geweest, voor de Indonesische kwestie een oplossing te vinden, voordat de Veiligheidsraad zulks zou doen en om zich daaraan te houden. Nederlandse autoriteiten te Bata via hebben volgens het te Londen gevestigde republikeinse informatie bureau een „nieuw proefaanbod" gedaan, dat ongeveer zou neerko men op overdracht van de souve reiniteit aan de republiek omstreeks Mei-Juni van dit jaar, aldus meldt U. P. De republikeinse woordvoerder die dit mededeelde liet er op vol gen, dat het meest interessante aspect van dit nieuwe voorstel is, dat het momenteel wordt bespro ken op Banka door de republikeinse leiders en de federalisten. Dr. Koets, de directeur van het kabi net van de Hoge Vertegenwoordiger der Op de Apostolische Delegatie te Ba tavia is bericht ontvangen, dat bij De creet van de H. Congregatie tot Voort planting des Geloofs aan Mgr. B. J. Visser op diens verzoek eervol ontslag is verleend als Apostolisch Administra tor van het Vicariaat van Purwokerto, onder dankbetuiging voor de vele dien sten aan de H. Kerk bewezen, vooral onder de huidige omstandigheden. Tot zijn opvolger is benoemd de zeereerw. pater W. Schoemaker M.S.C. Ir. Sukarno, president van „een republiek, waarvan de status nog niet is vastge steld", maakt met Hadji Agus Salim 'n wandelingetje in het berggebied van Pra- pat op Banka, waar 't gedwongen verblijf nu niet zo heel on aangenaam is. Dat zij als politieke fi guren nog geenszins zijn uitgespeeld, blijkt wel uit het feit, dat zij na de onlahgs gevoerde besprekingen met de leiders der z.g. fe derale staten duide lijk te kennen heb ben gegeven, dat zij de gedachtenwisse- ling slechts als on verbindend be- schouwen en er ze ker niet het karak ter van onderhande lingen over een con creet pian aan wil len hechten. Kroon, heeft aan Aneta met betrekking tot het bezoek van Sukarno aan Pangkal- pinang desgevraagd verklaard: „De door de politie verzamelde gege vens maakten het vrijwel ^eker, dat bij het voorgenomen bezoek van Su karno aan Pangkalpinang georganiseer de contra-demonstraties zouden worden gehouden. Ook ter voorkoming van de mogelijkheid van molestaties van per sonen werd er toen op aangedrongen van het bezoek af te zien." In het parlement van Pasundan is thans een nieuwe fractie van zestien le den gevormd onder voorzitterschap van Djundjunan Setiakusuma. De naam van deze fractie is „Partai Kebangsaan In donesia" (Indonesische Nationale Partij), zijnde een nieuwe partij, welke in de plaats gekomen is van de Pagujuban Pa sundan. In verband met het ontstaan van deze fractie is de Fractie Nasional ontbonden, aangezien tachtig procent van haar leden naar de nieuwe fractie is overgegaan. Verwachting tot Vrijdagavond: Vannacht over het algemeen weinig bewolking met plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag weer toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer en on geveer dezelfde temperatuur als van daag. Langs de Waddenkust tijdelijk nog krachtige, overigens matige, wind overwegend uit richtingen tus sen West en Zuid. Zon: 8.04—17.46; Maan: 14.48—7.37. Tjoep, daar gaat ie. De Mijn Opruimings Dienst is op het ogenblik bezig met het opruimen van een drietal acoustische mijnen, die de Duitsers in de Dordtsche Kil legden. De mijnen wegen elk ongeveer 1000 kg. en zijn 2'A meter lang. Met behulp van duikers wordt é-e plaats, waar de mijnen zich bevinden, opgezocht, waarna de gevaarlijke projectielen ter plaatse tot explosie w&rden gebracht. De zesendertigjarige moordenaar van Gandhi, Nathoeram Vinajak Godse, is vandaag door een bijzondere rechter ter dood veroordeeld. Met hem stonden ze ven anderen terecht, van wie er een wegens medeplichtigheid eveneens de doodstraf kreeg. Vijf beklaagden zullen voor het leven gedeporteerd worden. Eén beklaagde is onschuldig bevonden en vrijgesproken. Enkele veroordeelden riepen, toen zij na de uitspraak werden weggeleid: „Lang leve het onverdeelde India". De ter dood veroordeelde mede plichtige van Godse is de vijfendertig- jarige onderwijzer Narayan Dattatraya Apte. De moord op Gandhi werd 30 Jan. 1948 gepleegd. Alle beklaagden worden Hindoe-extremisten genoemd. De vrijgesprokene is de 65-jarige oud voorzitter van de Mahasabha-partij. Reeds eerder is een negende beklaagde. Badge, gratie verleend, nadat hij- alles had meegedeeld wat hij over de zaak wist. Een broer van de moordenaar be hoort tot degenen, die voor hun. ver dere leven zullen worden gedepor teerd. Het proces heeft acht maanden geduurd- Op 8 November van het vorig jaar bekende Godse de dodelijke scho ten te hebben gelost. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat „de gevallen van Kardinaal Mindszenty en andere Hongaarse kerkelijke leiders niet op zichzelf staan." Hij zeide, dat het Hongaarse volk in de afgelopen twee .jaar steeds meer de uitoefening van de fundamentele mensenrechten en vrijheden is ontzegd. Naar aanleiding van gestelde vragen zeide Acheson, dat de Verenigde Staten de mogelijkheid overwogen van voorlegging van het geval-Mindszenty aan de Verenigde Naties. Er waren verschillende manieren van optreden mogelijk, aldus voegde hij er aan toe, doch hij weigerde er verder op in te gaan, zeg gend, dat. hij niet hardop wilde denken over dit onderwerp. Acheson noemde de Hongaarse be schuldigingen aan het adres van de Ame rikaanse gezant te Boedapest, Selden Chapin, „geheel vals, ongegrond en alle perken te buiten gaande". Er was geen officieel contact geweest met de Hon gaarse regering over deze kant van de kwestie. Acheson bracht de veroordeling van Kardinaal Mindszenty in verband met de „achtervolging" van de Lutherse bis schop Lajos Ordass en andere kerkelijke leiders in Hongarije. „De onder Sovjet- Russische controle staande Hongaarse autoriteiten proberen het godsdienstig leiderschap in Hongarije in discrediet te brengen en in een dwangpositie te plaat sen om deze bron van moreel verzet te gen het communisme te elimineren." De minister verklaarde, dat de Hon gaarse autoriteiten bij het proces tegen Kardinaal Mindszenty geen der in een politiestaat gebruikelijke methodes on gebruikt schenen ^te hebben gelaten. De commissie voor buitenlandse aan gelegenheden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden keurde gisteren eenstemmig een motie goed, waarin wordt geprotesteerd tegen de arrestatie en de veroordeling van Kardinaal Mind szenty en waarin een beroep op de Ver enigde Staten wordt gedaan om deze kwestie ofwel voor de Verenigde Naties te brengen of andere passende middelen aan te wenden. De motie werd na goed keuring doorgezonden naar het Huis van Afgevaardigden. De motie betreurde tevens de arresta tie en veroordeling van de Katholieke Aartsbisschop van Joegoslavië Mgr. Aloysius Stepinac, die in 1946 door een Joegoslavische rechtbank werd veroor deeld. De minister van Buitenlandse Zaken. Dean Acheson, zei, dat hij volledig ac coord ging met de geest welke in de motie werd uitgedrukt en voegde hier aan toe: „Ik ben van oordeel, dat het een weerspiegeling is van de kraehtige gevoelens van het Amerikaanse volk ten aanzien van deze kwestie." Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde gisteravond in een brief aan de Hongaarse gezant te Parijs, dat de Franse regering de emotie deelt van het Franse publick over het vonnis uitgesproken over Kardinaal Mindszenty. Graaf Zoltan K. J. de Csaky, een Hongaarse graaf, die tien jaar lang per soonlijk vertegenwoordiger en vriend geweest is van Kardinaal Mindszenty, voordat hij in Augustus van verleden jaar Hongarije ontvluchtte, zei gisteren op een persconferentie te München, dat hij in het bezit was van documenten waaruit de onschuld van Joseph Kardi naal Mindszenty te bewijzen is en hij aan president Truman gevraagd had om een gelegenheid „om de wereld aan te tonen" dat de Kardinaal en de anderen, die met hem terechtstonden, niet schul dig zijn. De Csaky zei niets over de aard van de 45 documenten, die hij in zijn bezit zou hebben en waaruit zou moeten blij ken. dat de beschuldigingen waarop de Kardinaal veroordeeld werd „ten enen male ongefundeerd" waren. De graaf zei verder, dat uit speci mina van handschriften van de Kardi naal, die in zijn bezit waren, moet wor- (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Aan het slot van de gistermiddag; gehouden gerechtszitting bleek in het proces, dat Kravchenko voert tegen „Les Lettres franchises", de positie van Kravchenko voor het eerst ernstig geschokt. De partij der „Lettres franqaises" had een kleine coup de theatre in reserve gehouden, die zij eerst in de laatste minuten triomfantelijk losliet. Een door de Sovjet-Russische getuigen uit Moskou meegebracht document kwam te voorschijn, te weten een in 1942 door Kravchenko ingevuld en ondertekend vragenformulier,-dat de verklarin gen der Sovjet-Russische getuigen, daarop neerkomende, dat de Victor Krav chenko van „Ik verkoos de vrijheid" slechts een leugenachtige windbuil was, staande moest houden. In dit vragenformulier had Kravchenko de vraag of hij lid was geweest van de communistische jeugdbeweging onbeantwoord gelaten: de vraag naar zijn maatschappelijke status had hij beantwoord met employé, die naar zijn beroep met atelierchef en die naar de plaats, waar hij zijn studies had verricht, met Dnjepropetrowsk. In „Ik verkoos de vrijheid" nu wijdt Kravchenko een heel hoofdstuk aan de communistische jeugdbeweging, waar van hij verklaart lid te zijn geweest, en hij beschrijft de daar gevierde orgieën; hij beschrijft ook zijn werkkring als hoge en verantwoordelijke functionaris der industriële productie en als direc teur van een grote fabriek; hij geeft een relaas van de tijd, die hij als stu dent aan het Technologisch Instituut van Charkov heeft doorgebracht. Krav chenko leek gisteren door de overleg ging van dit door hem ingevulde vra genformulier verbouwereerd; hij be twistte er de echtheid niet van, doch merkte slechts op, dat het er een was uit de tientallen, die hij had moeten in vullen. Vanmiddag zijn Kravchenko en zijn advocaten op het lastige stuk terugge komen. De uitleg, die zij geven, luidt als volgt. Aan de vraag naar het lid maatschap van de Komsomol (jeugd beweging) had hij geen betekenis ge hecht; aan atelier kwam in het Rus sisch volgens de meest gezaghebbende stemmen ook de betekenis toe van een uitgebreid, volkomen op zich staand fabriekscomplex; uit nauwkeurige be studering van de hun evenals aan de voorzitter eerst gisteravond overhan digde fotocopie bleek, dat dit vragen formulier slechts vroeg naar de plaats, waar de betrokkene het grootste deel van z«n sbtdiee. had duL Overigens had Kravchenko dit vragenformulier in gevuld niet voor de reis met de in koopcommissie naar de V.S., maar toen hij, terug uit militaire dienst, naar een betrekking zocht. Hij sommeerde derhalve de tegenpartij ook de vragen formulieren ter tafel te brengen, die hij vóór zijn vertrek naar de V.S. had in gevuld en die ongetwijfeld veel gedetail leerder zouden blijken. Tot het weer op dreef helpen van Kravchenko en het weer van de been afhelpen zijner tegenpartij hebben ech ter vooral de verklaringen van enige doorKravchenko genodigde getuigen bijgedragen. Daar verscheen op de eer ste plaats een grijs, gebrild mannetje achter het getuigenhek. Nicolaas La- gowski, door de Duitsers meegevoerd in een razzia, naar Frankrijk ontsnapt, waar hij onderdook bij eèn maquis, thans werkzaam aan een Christelijke school te Laigle, departement van de Ome. La- gowski verklaarde, dat hij van 1930'31 gedoceerd had aan het instituut van Charkov en hij herinnerde zich, dat Kravchenko daar een van de twee meesi brillante sujetten onder zijn leerlingen was geweest; volbloed communist bo vendien. Lagowski bevestigde o.m. oor. nog de juistheid van wat in „Ik verkoos de vrijheid" over de hongersnood van 1930'31 staat te lezen. De professor had de lijken der slachtoffers op straat ge zien en hij had zelf aan het bed gestaan van een vrouw, die haar kind had op gegeten. In de strijdvraag of Kravchenko het recht had zich uit te geven voor een belangrijk personage der Sovjet-Unie Graaf Zoltan K. I. de Csaky. den afgeleid, dat de Kardinaal zijn be kentenissen niet vrijwillig neerschreef. „Ik weet," aldus de graaf, „dat hij ncoit een brief schreef zonder een groot aantal correcties aan te brengen in zijn zinnen". „In het geel-boek van de Hongaarse regering zijn de bekentenissen door de Kardinaal geschreven zonder enige cor rectie, waaruit zou moeten worden af geleid. dat deze bekentenissen ofwel zijn overgeschreven of dat ze hem gedic teerd zijn." (Deze opmerkingen werden indertijd ook door onze correspondent gemaakt. Red.) Hij zei, dat hij zijn documenten niet voor het proces openbaar gemaakt had, omdat de Hongaarse regering dan wel licht de beschuldigingen gewijzigd zou hebben. De Hongaarse regering heeft vandaag de Amerikaanse vice-consul Robin E. Steussy aangezegd, dat hij binnen 24 uur het Hongaarse grondgebied moet verlaten, aldus wordt van betrouwbare zijde vernomen. In een schriftelijke nota beschuldigt de regering Steussy ervan, dat hij van zijn diplomatieke rechten en immuniteit gebruik heeft gemaakt om Hongaarse burgers te helpen ontvluchten. Kardinaal Mindszen* zal zijn levens lange gevangenisstraf Tmoeten uitzitten in dezelfde gevangenis, waar de plaats vervangende premier van Hongarije, Matyas Rakosi, voor de oorlog opgeslo ten is geweest, aldus deelde een woord voerder der Hongaarse regering mede. De Kardinaal zal dus worden overge bracht naar de „Vac"-gevangenis aan de rechteroever van de Donau, vrijwel in het zicht van het paleis van de primaat te Esztergom aan de andere zijde van de rivier. Het ministerie van Buitenland se Zaken heeft de correspondenten uit genodigd een bezoek aan de gevangenis te brengen en zich op de hoogte te stel len van de plaats, waar de Kardinaal zijn straf moet uitzitten. Rakosi werd «destijds veroordeeld wegens zijn poli tieke activiteit, doch heeft zijn gehele straftijd niet uitgezeten, aangezien hij onder de amnestiewet viel. Zowel de openbare aanklager als de verdediging Wijden zich thans aan het beroep, dat door beiden is aangetekend. Men verwacht, dat het wel een week zal duren, voordat het opperste hof alle documenten in zijn bezit heeft. Aange zien het hier geen appèl voor doodvon nissen betreft, kan het volgens bevoeg de bronnen wel een maand duren voor dat het hof de zaak-Mindszenty ter hand neemt. De Russische ingenieur Semiou Vassi- lenko, een oud-collega van Kravchenko, die tijdens het proces tever geefs heeft getracht te bewijzen, dat Kravchenko een onbelangrijke figuur was. Gisteren is gebleken, dat Molotov hem aangesteld had als fabrieks directeur. heeft de Kravchenko-partij een doelpunt gemarkeerd door van haar kant aan de rechtbank een exemplaar over te leggen van het op 28 Februari 1939 verschenen nummer van het Sovjet-Russische week blad „Industrialisatie". Dit nummer kon digde in een artikel, ondertekend door niemand minder dan kameraad Molotov. de benoeming aan van Victor Krav chenko tot directeur van d'e fabriek Pevrouralsk te Stalinsk. „De oprichting dezer fabriek", zegt het artikel, „is voor zien ter uitvoering van het derde vijf jarenplan; met een jaarlijkse productie van 170.000 ton naadloze buizen zal zij in haar soort de grootste van Siberië zijn". De tegenpartij kleineert de bete kenis van deze benoeming weliswaar door er op te wijzen, dat het slechts over een fabriek in oprichting gaat, maar Kravchenko triomfeert. De stelling, dal hij nooit meer dan een kleine bediende is geweest, ie omvergeworpen. Naar aanleiding van het schandelijke procesdat gevoerd is tegen Z.Em. Kardinaal Mindszenty, zal Maandag 14 Februari a.s. te Amsterdam een protest-meeting worden gehouden. In verband hiermede verzoeken wij alle pastoors en rectoren van ons Bisdom om Zondag 13 Februari a.s. het Allerheiligst Sacrament enige uren ter aanbidding uit te stellen en schrijven wij voor, dat Maandag 14 Februari een Lof met uitstelling zal plaats hebben. Wij sporen de gelovigen aan op deze twee dagen bijzonder te bidden: op de eerste plaats voor Kardinaal Mindszenty, opdat God hem moge blijven sterken: en vervolgens voor de christenen in de landen, die on der dwang van het godloze commu nisme van hun godsdienstige vrijheid beroofd worden. t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. Haarlem, 9 Februari 1949. Speciale plaatsvervangers van de mi nisters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier zijn gisteren te Londen voor de derde maal bijeen gekomen, om vast te stellen of er een basis gevonden kan worden voor nieuwe besprekingen over het staatsverdrag met Oostenrijk. De afgevaardigde van de Sovjet-Unie. Za- roebin, verraste de Westelijke diplo maten kort na de opening met het voor stel, Joegoslavië in de gelegenheid te stellen zijn territoriale eisen tegen Oos tenrijk op de conferentie uiteen te zet ten. De vertegenwoordigers van Ame rika, Engeland en Frankrijk verklaar den zich tegenstanders van het Rus sische voorstel, en toen de zitting tot vanmorgen verdaagd werd, was de kwestie nog niet opgelost. Er waren reeds veronderstellingen geopperd, dat Rusland de eisen van Joegoslavië niet langer steunde tenge volge van de breuk tussen premier Tito en de Kominform, doch het Russische voorstel scheen déze te logenstraffen. De vorige besprekingen zijn vastge lopen, omdat men het niet eens kon worden over de vaststelling van de grenzen van Oostenrijk, daar Rusland de eis van Joegoslavië, dat o.a. aanspraak maakte op 800 vierkante mijl Oosten rijks grondgebied, steunde. De Westerse afgevaardigden hebben gisteren nogmaals verklaard, dat het voor hun regeringen een zaak van beginsel was, dat het Oostenrijkse vredesverdrag geen wijziging van de grenzen van Oostenrijk zou inhouden. Zij gaven blijk van hun ernstige twij fel aan het nut van het aanhoren van de Joegoslavische eisen, daar het be kend was, dat de houding van Joego slavië onveranderd is. Volgens een Amerikaans zegsman heeft de Franse afgevaardigde, Berthelot voorgesteld. Joegoslavië gelegenheid te geven zijn eisen schriftelijk in te dienen, indien deze veranderd mpchten zijn. De Osservatore Romano heeft Dins dagavond de tekst gepubliceerd van de brief, die Z H. de Paus op 2 Jan. '49 aan het Hongaarse Episcopaat heeft ge zonden. De H. Vader begint Zijn schrijven met de woorden, dat de arrestatie van de Kardinaal Hem met ontzet ting heeft .vervuld. De H. Vader ver volgt met te zeggen, dat de heldhaf tige strijd van de Kardinaal voor het behoud van de scholen en de katholieke organisaties de allerhoogste lof verdient. Het is de H. Vader bekend, welk een stortvloed Hongarije dreigt te overwel digen, maar Hij herinnert aan het luis terrijke verleden van Hongarije, dat reeds vele stormen heeft doorstaan. De H. Vader spoort de bisschoppen van Hongarije aan om stand te houden en verzekert hun. dat zij met Gods hulp en kracht alles zullen overwinnen. De genade van God zal hen helpen bij hun strijd voor het rijk van Chris tus. een rijk. dat niet van deze wereld is. De H. Vader vraagt te bidden voor de vervolgers: de verblinden, die ver scheurd worden door haat, en God te smeken, dat Hongarije spoedig rustiger tijden mag beleven. Aan het eind van de brief verleent Z. H. de Paus de Apostolische Zbgen aan de bisschoppen en de gelovigen van Hongarije, maar in het bijzonder aan hen, die vervolging lijden voor hun ge loof. Woensdag heeft de gemeenteraad van Amsterdam de begroting 1949 in in komsten en uitgaven sluitend met een bedrag van f 172.024.684.met 22 tegen 12 stemmen goedgekeurd. Tegen stemden de comm. fractie en de onaf hankelijke mevr. Heyermans. (Van onze Belgische correspondent) In de laatste week van Januari is het aantal ingeschreven werklozen, d.w.z. het aantal steuntrekkers, in België weer enigszins gedaald. Gemiddeld bedraagt het aantal op het ogenblik 172.000 voor de volledig werklozen en 68.000 voor de gedeeltelijk of tijdelijk werklozen. Alles bij elkaar blijft men dus nog in de buurt van de 250.000. Oplossing van het werkloosheidspro bleem moet dus nog steeds een van de eerste zorgen van de regering blijven. Een kwart millioen op een bevolking van rond de acht millioen is heel veel. Het Ministerieel Comité voor Econo mische Coördinatie, dat zich heel spe ciaal met deze kwestie bezighoudt,' is dit weekeinde weer bijeeng ekomen om een aantaln ieuwe maatregelen vast te stellen. Een van de dingen, die men overweegt, is de afschaffing van de Eenvoud is een gemakkelijk en on feilbaar middel om kwaadwilligheid compensatie-bonnen, met daartegenover een verhoging van de gezinsvergoedin gen, van de werkloosheidssteun en van de pensioenen. Binenkort zal de regering in de Kamer ook over de werkloosheid ge ïnterpelleerd worden. Men verwacht dat Spaak bij die gelegenheid een hele reeks van nieuwe plannen en maat regelen zal afkondigen die de opslor ping van de werkloosheid mogelijk - zullen maken, of voorzover dat niet zou kunnen toch betere bestaans voorwaarden zouden scheppen voor de slachtoffers van deze arbeidserisis. Jlfen verwacht dat in verhouding tot 1947 de uitkeringen met ongeveer één derde zullen worden verhoogd. Men meent deze verhoging te kunnen be kostigen met de afschaffing van de com pensatiebonnen. Intussen wordt het werkloosheids vraagstuk zowel door de socialistische partij als door de C.V.P. tot het middel punt van hun belangstelling gemaakt. De raad van de C.V.P. komt binner»- kort bijeen om het probleem en de mid delen om het op te lossen grondig te onderzoeken. Het is duidelijk, dat, afgezien nog van de ernst van de toestand, ook politieke bekommernissen, met name de komende verkiezingen, hierbij een rol spelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1