Rijwieldiefstallen opgehelderd s Pi Pi I I k è:to 0 r STAD EN OMGEVING Marinierskapel concerteert A.D.O. kan zich veilig stelleJ> s?' S r AGENDA POSTPAPIER Bijzondere uitkering Voor Uw BRIL naar WEBER Raffinement van romantische en jazz-maziek 17-jarige kok de dader „La mission de Paris" Kennemer financierings instituut Wie mist zijn bril 83 jaar en nog op de schaats Winnaars sportprijsvraag zandvoort Nederlandse gezant dient protest in Zaak-Rauter niet afgedaan? \Lko« '3 SJC staat er minder goed voor tSeJ <4ê5É ^!Se i KS' VRIJDAG 11 FEBRUARI 1949 PAGINA 2 Lief en leed der dieren Hebt eerbied voor alles wat leeft VERKEERSONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOP Twee maanden geëist GEMEENTEZAKEN Credieten schooluitbreiding en sportvelden H.O.V.-concert voor huisvrouwen Halte Parklaan wordt verplaatst Rijwiel verduisterd K.J.M.V. Bezoek Mgr. Beaupin Jubileum G. Scholte VERKOPINGEN Burgerlijke Stand r Kantoorboekhandel DE ROOIJ Doortrekking Dompvloeds- laan BESOMMINGEN Paard op hol Père A. Rosi voor G. en W. STORMVOGELS—N.Z.H. Uitslag loterij Waterstanden BLOEMENDAAL GEMEENTERAAD Schoolzaken HEEMSTEDE „Een partijtje Poker" Huishoudcursussen VOGELENZANG Kath. Arbeidersbeweging LISSE TENTOONSTELLING TE LISSE Opening 15 Februari Katholieken en politiek Na-uitreiking bonkaarten VERDEELDE MARKT Beurs van Amsterdam O d» A Sre Vtü ?aken, Hn. Sn 1 6tthnïgr: C,ül.d •v SJ-al Xi '"i «(Si V In het Frans Halstheater vertoonde de Vereniging tegen het mishandelen van Dieren voor Haarlem en Omstreken de film „Lief en leed der dieren." De voor zitter van de vereniging, de heer J. Th. H. van Daelen, verwelkomde een volle zaal met genodigden en belangstellen den, onder wie zich bevonden de top leiding van de Haarlemse politie, vele lagere politiemannen en hoofden en vertegenwoordigers van vele middelba re en lagere scholen uit Haarlem. Voordat de filmbeelden op het doek verschenen, hield de heer G. Nieuwen- huijsen, directeur van de Ned. Vereni ging tot Bescherming van Dieren, een vurige propagandaspeech voor het werk van de vereniging. Hij zette doel en streven duidelijk uiteen en wees er op, dat het mishandelen van of het onre delijk omgaan met dieren een gebrek aan beschaving betekent. Men moet eer bied hebben voor alles wat leeft; ook voor het dier. Het is niet sentimenta liteit, die een stempel op de vereniging drukt, hoewel men dat soms wel denkt. Uit beschavings- en uit economisch oog punt bekeken dient het streven van de vereniging verbreid te worden. De tilm toonde veel van het werk van de vereniging en stelde ook ver scheidene gevallen van dierenmishande ling in het licht. De heer Nieuwenhuij- sen gaf tijdens het draaien van „Lief en leed der dieren" toelichtingen. Op de provinciale weg nabij Zaan dam vond in de morgen van 9 Decem ber van het vorige jaar een verkeers ongeval plaats, dat een ongeveer der tigjarige dame het leven heeft gekost. Die morgen liep ze met een vriendin te wandelen op het rijwielpad langs de weg. Haar rijwiel, dat zij aan de hand meevoerde, reed naast de trottoirband op de rijweg. Plotseling kwam er een auto aan uit Noordelijke richting. Hij greep het rijwiel en vervolgens de da me en overreed beiden tot schrik van de vriendin, die geen letsel kreeg. Het ongeval was dodelijk. De 23-jarige P. B. uit Alkmaar, de bestuurder van de auto. een vracht auto, had zich Donderdag te verant woorden voor de Haarlemse Rechtbank en hij verklaarde, dat hij ter plaatse alleen maar een gil gehoord had en toen direct had gestopt. Een der getui gen vertelde ook, dat de auto direct na het plaatshebben van het ongeval stil had gehouden. Ter zitting werden vele kanten van de zaak belicht en bespro ken. De Officier van Justitie was van mening, dat verdachte hoogst roeke loos had gereden en niet goed had uit gekeken. De eis was twee maanden ge vangenisstraf en een verbod voor de tijd van één jaar om een motorrijtuig te besturen. De verdediger sprak als zijn mening uit, dat autobestuurder en slachtoffer beiden schuldig waren. Uitspraak over veertien dagen. B. en W. van Haarlem stellen aan de raad voor, voor de uitbreiding van het Coornhertlyceum, dat nu reeds te klein is gebleken, een bedrag van 271.000.ter beschikking te stellen voor de bouw van 12 houten lokalen op het schoolterrein aan de Oosterhoutlaan de inrichting van natuur- en scheikun delokalen, een rijwielbergplaats en meubilering van nieuwe school klassen. Ten einde te bevorderen dat vier voetbalvelden aan de Schalkwijkerweg in het begin van het aanstaande speel seizoen gereed zullen zijn, vragen B en W. een crediet van 200.000. Verder verzoeken B. en W. de raad een bedrag van f 4.701.59 ter beschik king te stellen ter verhoging van de sub sidie over 1947 en 1948 aan de Stichting R.K. Avond-Onderwijs ten behoeve van de door haar in stand gehouden R.K. Middelbare Handelsavondschool. Bij wijze van proef zal Maandag 14 Februari, des middags te 2.30 uur, door de H.O.V. een concert worden ge geven onder auspiciën van de Nederl. Vereniging voor Huisvrouwen, afd. Haarlem, waarbij speciale belangstelling wordt verwacht van de zijde der huis vrouwen. Het concert staat onder leiding van de gastdirigent Herman Woustra, terwijl de sopraan Lola van der Ben haar solisti sche medewerking zal verlenen. Er is een populair programma samen gesteld met werken van Wagner (o.a. Ouvertures Tannhauser en Die Meister- singer von Nürnberg), Humperdinck (Hansel und Gretel), Berlioz (Racockzy MarschJ, Rich. Strauss en Joh. Strauss (o.a. Kaiser Walzer). Dezer dagen begint Openbare Werken met de wijziging van de Parklaan en enige her stellingswerkzaamheden aldaar. In verband hiermede zal de route van de buslijnen 3 en 4 enigszins gewijzigd worden. Het ingang van Maandag 14 Februari tot nader te be palen datum rijden deze bussen vanaf het Station door de Rozenstraat via Kenaupark naar het Nassauplein. In omgekeerde route gaat het vanaf de Nassaulaan over de Nieu- wegracht tot aan de Jansbrug en verder via de Jansweg naar het Station. De haltes aan de Parklaan verhuizen naar het Kenaupark (Zuidzijde) en de Nieuwe- gracht. In Januari huurde de 30-jarige de- tacheur W. C. v. W. bij een rijwiel handelaar een rijwiel voor de prijs van 3.per week. Hij betaalde een keer, maar is sindsdien niet meer terugge komen. De politie heeft de man opge spoord en toen bleek, dat hij de fiets voor f 17.50 aan een reiziger had ver kocht Ook het rijwiel is opgespoord. Jonge middenstanders, hebt gij al eens over uw toekomst nagedacht? Wenst gij daarover iets te horen? Komt dan Woensdagavond naar het Middenstands bureau aan de Kruisstraat boven „De Open Deur". Zondagmiddag 13 Fehruari zal in het R.K. Lyceum voor meisjes, Dreef 21 te Haarlem, een thee worden aangeboden aan Monseigneur Beaupin, de „Direc teur-Générale de amitiés catholiques frangaisès" te Parijs, die in de verschil lende landen deze actie stimuleert en ook in ons land de afdelingen van de „amitiés catholiques frangaisès" bezoekt. Deze contact-middag zal worden ge ïllustreerd door Franse chansons, welke de jeugdige kunstenaressen mej. Corry van Beckum (zang) en mej. Tiny de Clerck (piano) ten gehore zullen bren gen. Voor belangstellenden introductie aan te vragen bij de secretaris, de heer J. Henfling, telefoon 18780. Men verzoekt ons mede te delen, dat de heer G. Scholte, die Dinsdag 15 Februari zijn 30-jarig jubileum herdenkt als administrateur van het gebouw St. Bavo, Smedestraat, die dag in het ge bouw St. Bavo niet aanwezig zal zijn, maar receptie zal houden van half drie tot half vijf te zijnen huize, Middenweg 18, Haarlem (N.) Gisteren werden in het Notarishuis aan de Bilderdijkstraat de volgende percelen geveild: Ruysdaelweg 12, Overveen, f 38000, S. L. Mok q.q.; Kolk- straat 21, 23 en 25 zw. en rd„ Haarlem, f 13150, N.N.; Klarenbeekstraat 34, 36 en 38 zw. en rd., Haarlem, f 11280, mr. B E. van Tijn q.q.; Ged. Raamgracht 42 en Sophiastraat 43, Haarlem, f7600, J. W. Th. Fibbe q.q.; Oude Kruisweg 1238, Vijfhuizen, f4185, L. M. Smit q.q.; Oude Kruisweg 1240, Vijfhuizen, f 415,0, L. M. Smit q.q.; Borneostraat 47, 49 en 51, Heemstede, f 13050, M. van Dijk q.q.; Borneostraat 53, 55, 57 en 59, Heemste de, f 18550, M. van Dijk q.q.; Borneo straat 61, 63 en 65, Heemstede, f 14310. M. van Dijk q.q.; Glipperweg 61, Heem stede, f4750, W. Lammerse; Glipperweg 61A, Heemstede, f 5100? A.D. v. d. Vlugt; Glipperweg 61B, Heemstede, f 4825, H. v d Poll q.q.: Koediefslaan 8, Heem stede, f 7325 H. J. Woerden; Pxeter Kiesstraat ,69, Haarlem, f4850 J. W. Heuperman q.q.; Gen. Bothastraat 78, Haarlem, f4575, A C. v. d. Putten q.q., Celebesstraat 31, Haarlem, f 3850, N.N. GEBOREN; A. van den Berge—van Norde, z.; H. M. Jongeneel—de Kleuver, z.; G. Kempen—Heijdenrijk, z.; M. L. Hogendoorn—Everaardt, z.; A. van Dit- marschTimmer, z.; G. Heijstek—La- gerwaardt, d.; A. G. Teunissen—de Jong, d.; J. P. A. G. HuijboomKruup, d.; C. G.' M. SwartLooman, d.; J. G. Schack- manvan Druten, d.; A. H. M. de Graaff—Hilhorst, d.; C. M. Kerssens— Bom, d.; L. C. J. Boddé—Buurman, d.; M L. H. SwinkelsBerkenfeld, d.; E. Antas—Troll, d.; H. Bastiaan—van de Wetering, d.; B. F. de Jongde Rooij, d. GEBOREN: A. M. Aleven en C. W. Seve- riens, z. J. de Wolf en H. P. van Oort, d. C. van Dutin en J. Steensma, d. J. Koper en G. Koper, d. ONDERTROUWD: C. W. Butter en C. P. Buschman. ONDERTROUWD: F. Molenaar en W. M. Diederen. C. Paap en A. Schraal. G. Vissers en H. Kouters. H. F. Ottenhof en B. A. M. Domensino. H. A. Voerman en J. Weber. GEHUWD: G. J. Schouw en G. E. v. Breemen; J. Ouwerkerk en J. Ouwer- kerk; L. D. van den Berg en M. J. Rins- bergen; A. Leenslag en A. Muusse. GETROUWD: A. A. Vork ert H. J.Reijer. OVERLEDEN: M. A. J. Dasia—Klop- rogge, 68 j., Indischestraat; W. Korvinus, 76 j., Santpoorterstraat; J. J. H. Karei, 4 m., Weverstraat; A. Beider, 75 j„ Kloosterstraat; H. W. Rodermond Moolhuijzen, 79 j„ Tuinwijklaan; T. J. Nonhebei, 50 j., Stuijvesantstraat. OVERLEDEN: Jhr. C. J. Speelman, oud 67 jaren. E Bertram, oud 67 jaren. Bioscopen Rembrandt: The Green Dolphinstreet (14 j.), 2.30 en 7.30 u.; Cinema Palace: Ditte een mensenkind (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Het leven roept (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De Keizer- wals (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De avonturen van Robin Hood (14 j.), 2.15, 7 en 9.15 u.; Spaarnetheater: De godin der wildernis (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Vrijdag 11 Februari Stadsschouwburg: A.B.C.-cabaret met „Het begon met Ot en Sien", 8 uur. Frans Halsmuseum: Liederenavond Aaf van Epenhuysen en aan de vleugel Sas Bunge, 8 uur. Zaterdag 12 Februari 0 StadsschouwburgLeerlingenuitvoering Muziekschool Toonkunst, 2 uur; A.B.C.- cabaret met „Het begon met Ot en Sien", 8 uur. Frans Halsmuseum: Lissy May met Dans- miniaturen, 8 uur. Óok bedrukt met Uw naam en adres Anegang 14 Tel§f. 11963 Haarlem (Adv.) Gedeputeerde Staten hebben aan het gemeentebestuur van Bloemendaal een nota gezonden met opmerkingen ten aanzien van de gemeentebegroting '48 en de begroting van het gas- en water leidingbedrijf over genoemd dienstjaar, met het verzoek deze begrotingen te wijzigen overeenkomstig deze opmer kingen. In verband hiermede bieden B. en W. de Raad de suppletoire be grotingen 1948, waarin voor zoveel no dig rekening is gehouden met de wen sen van Ged. Staten, ter vaststelling aan. Ter zake de uitkering uit het Ge meentefonds was in de begroting een bedrag van 207.000 gulden geraamd. De minister heeft deze uitkering voor lopig op f 43.000 berekend. Derhalve zal dus voor een tekort van 164.000 nog dekking moeten worden gezocht. Het gemeentebestuur is in verband met de in de loop van het dienstjaar gewijzigde omstandigheden van mening, dat de bijzondere uitkering moet wor den bepaald op 136.000. om voor de jaren 1948 tot en met 1950 een sluiten de begroting te krijgen. Aan Ged. Sta ten is reeds verzocht te willen bevor deren. dat de uitkering op dit bedrag zal w.orden vastgesteld. Was de bijzondere uitkering tijdig be paald, dan had men hiermede bij het doen der uitgaven rekening kunnen hou den. In afwachting hiervan kan het doen der nodige uitgaven echter niet worden stopgezet. Ten aanzien van de doortrekking der Dompvloedslaan hebben Gedeputeerde Staten het gemeentebestuur doen weten, dat naar hun oordeel pas na de herziening der uitbreidingsplannen ter plaatse, de daarmee overeenstemmende werken voor uitvoering ip aanmerking kunnen komen, zodat zij de door het gemeente bestuur gevraagde medewerking niet kunnen verlenen. Tegen de afvoering van de raming hiervoor bestaat van de zijde van B. en W. bezwaar. De doortrekking van de Dompvloeds laan achten zij van groot belang, aange zien het dringend gewenst is, het ver keer over de Julianalaan te ontlasten met het oog op het gevaarlijke kruis punt BloemendaalsewegMilitaire weg. De doortrekking, zoals de gemeente die zich heeft gedacht, komt bovendien voor op een door Ged. Staten goedgekeurd uitbreidingplan, zodat Bloemendaal uit dien hoofde volkomen bevoegd is tot uitvoering van dit werk. ÏJMUIDEN, 11 Febr. Motorloggers: Kw. 67 5320, Kw. 92 510, Kw. 21 880, Kw. 94 250, IJm. 218 570, Kw. 52 140, Kw. 81 2920, Kw. 229 1200. Aanvoer is 315 kisten, geen haring. bij de Houtbrug Donderdagmiddag om ongeveer half drie sloeg op de Wagenweg een paard op hol, dat was geschrokken van een voorbijrijdende auto. Het dier holde de hele Wagenweg af, liep het Plein en de Grote Houtbrug over en ging vervol gens rechtsaf de Gasthuisvest op. Nog verder ging het dier. De motorpolitie ging het paard achterna om het tot stilstand te brengen. Maar dat was niet nodig, want op de Kam pervest liet een kolenauto, die toeval lig uit een garage reed en de weg ge heel versperde, het dier stoppen. De politie bracht het naar de eigenaar te rug. Alleen een bakfiets, die op do Kampervest stond, heeft schade opge lopen. Toen de 55 leden van onze Nederland se Marinierskapel het podiüm betraden en wij zagen o.a. dat uitgebreide slag werk en dat diepe koper met de grootst mogelijke klankbekers als zwaar ge schut op de zaal was gericht, speet het ons dirigent Gijsb. Nieuwland niet te hebben gewaarschuwd voor de niet be paald gunstige acoustiek van onze con- certzaal, vooral bij het optreden van een louter blaasorkest. Nu, het klank volume was dan ook in het fortissimo wel eens overweldigend, maar nimmer werd de klank minder nobel, laat staan ruw. Bovendien werd er ook werkelijk pianissimo gespeeld, zodat er vanzelf sprekend een enorm groot dynamisch contrast ontstond. De totaalklank was steeds volkomen afgerond, iedere groep gaf zeer mooi getimbreerd spel en de leiders ervan bleken solisten van de eerste rang te zijn. Technisch kon men het zich niet vol maakter voorstellen, maar de meeste aandacht vroeg toch het in-muzikale spel. In het eerste deel vertolkte men mu ziek van Suppé (Leichte Kavalerie), Gounod (Balletmuziek) en Tschaikows- ky (niet minder dan de Caprice Xtalien!). Men moge dan geen voorstander zijn van arrangementen, wanneer ze op zulk een in alle opzichten volmaakte manier worden gespeeld, neemt men er genoe gen mede. Het corps staat zo hoog bo ven zijn taak verheven, dat alle aan dacht altoos gewijd werd aan de muzi kale uitbeelding. Dit deel werd geopend met een mars, gecomponeerd' door het jongste corpslid J. Lars. Een werkje, zaakkundig ge ïnstrumenteerd, pittig van rhythme en tevens melodieus. Het tweede deel bevatte Jazz-muziek, echter verre van dat slag muziek, dat aldra verdwijnt, omdat het geen muzi kale waarde bezit, alleen aantrekt door felle rhythmering en veelal misbruik van de klankmogelijkheden van de in strumenten. Om nog niet te spreken van de blijkbaar onmisbare malle gestes, dikwijls clown-gedoe. Er zijn Jazz-orkesten, die ondanks die gestes fraai, klankrijk spel geven, maar deze zijn niet talrijk. Hier bij dirigent Nieuwland kon men nu eens constate ren, dat er Jazz-muziek bestaat, die waarde bezit en daardoor niet spoedig van het repertoire zal verdwijnen. Te vens, dat dergelijke muziek tot haar recht kon komen zonder dat de orkest leden voor clown behoeven te spelen, ja, dat dergelijke muziek zo iets niet eens goed verdraagt. Hieronder vak niet, het In het begin van de maand December werd door de politie te Haarlem een 17- jarige kok gearresteerd, verdacht van rijwieldiefstal. Bij zijn aanhouding was de jeugdige dief in het bezit van een herenrqwiel, dat hij verklaarde, gekocht te hebben van een onbekende. Uit het ingestelde onderzoek bleek al spoedig, dat dit rijwiel op 26 Novem ber ontvreemd was op het Sluiseiland te IJmuiden. Het viel de politie-ambte- naren bij hun onderzoek op, dat er in de laatste maanden van 1948 meerdere op de voorgrond treden of op een ver hevenheid plaats te nemen, om de aan dacht op het instrument te vestigen en de klank beter te laten uitkomen. En ten laatste, dat dig goede, waardevolle Jazz-muziek eigenlijk de klankschoon heid van elk instrument eist, geen mis vorming er van duldt. Wat speelde de kapel? O. a. een pak kende selectie uit de opera „Porgy and Bess" van Gershwin, „Star Dust" van Carmichael en „Ode to Rhythm" van Walters. Dit programmadeel overblufte wel licht het publiek, dat niet op Jazz had gerekend. Geen enkele bezoeker liep er echter om weg en iedereen zal het zeker minstens interessant gevonden en de muzikale waarde ervan aangevoeld heb ben. Er waren natuurlijk bezoekers, spe ciaal gekomen voor de gangbare har- monie-muziek, misschien ook enkelen louter voor het goede doel, maar de speciale Jazz-liefhebbers ontbraken. Tot hen zeggen we, gaat de Marinierskapel eens horen met haar gevarieerd pro gramma, ge zult versteld staan en genie ten van goede Jazz-muziek. Dat al werd nog afgewisseld met zang van de sopraan Dora Schrama, be geleid door de pianiste Mevr. v. Eek. In het eerste deel aria's uit Mozart's Fi garo en Lortzing's Wafferschmied. In het tweede kwam het lichtere gen re aan de beurt, nummers van Suppé en Léhar. Al deze muziek ligt haar bekoor' lijke stem gunstig en kreeg een diep doorvoelde en hoogst stijlvolle vertol king. Dit concert werd gegeven ten bate van het Marine Sanatoriumfonds, dat wel 30 jaren bestaat (reeds 3 ton uit gaf), doch nog te weinig bekend is en niet alleen van jaarlijkse donaties kan bestaan, wil men het, wat nodig is, kun nen uitbreiden. In Haarlem is het nu enigszins be kend geworden. O. i. kan men zulk een belangrijk concert best herhalen en dan er vooral reclame voor maken bij de H.B.S.-ers en Lyceïsten! Het werd o.a. bijgewoond door wet houder Geluk, de commandant van „De Vulkaan", overste Kohier, de chef van 't Marine-hospitaal, overste Melema. De voorzitter van het fonds, S. J. de Vries, zette de plannen ervan nader uiteen en rekent op blijvende belangstelling van Haarlems burgerij. Dit concept was druk bezocht, de zaal bijna uitverkocht en de aanwezigen toonden zich verrukt over het aange bodene. «*-. KOOP. „Verwacht niet van mij, dat ik het klassieke "Vans spreek. Ik spreek de taal van He straat, want dat is de weg, die toegang verschaft tot de arbeiden de bevolking van Parijs!" Aldus sprak Père A. Rosi, oud-pro fessor in de moraal-theologie, gister avond tijdens de voordracht, welke hij voor de leden van „Geloof en Weten schap" hield over „La mission de Pa ris." Hoewel de strekking van zijn on derwerp ernstig, hoogst ernstig was, vertelde spr. op gezellige, geestige wijze welk een heerlijke blijmoe digheid bezit deze man! over het moeilijke bekeringswerk onder de heidense bewoners van de Franse hoofdstad. U bent misschien in Parijs geweest en u hebt in een paar dagen gezien wat alle vreemdelingen gaan zien: la Place de la Concorde, l'Arc de Triomphe, Montmartre, aldus spr. en het lijkt dan allemaal zo mooi, zo interessant. Maar er heersen slechte woningtoestanden, er ger dan men zich kan denken. Père Rosi gaf er enige voorbeelden van en be schreef ook het leven van de arbeiders in de fabrieken, die de haarden van het communisme vormen. Met grote open hartigheid schetste hij ook het verdor ven milieu, waarin talrijke jongeren opgroeien. Père Rosi besprak de verregaande on verschilligheid van vele Fransen tegen over het Geloof. Ze laten wel hun kin deren dopen en hen de eerste H. Com munie doen, zij willen ook wel voor de Kerk trouwen en kerkelijk begraven worden, maar met de Zondagsplicht ne men ze het niet zo nauw en van een werkelijke beleving van de godsdienst is geen sprake. Er zijn, aldus spr., op het ogenblik ongeveer vier millioen ongelovigen in Parijs. De Missie werkt hoofdzakelijk onder de. arbeidersklasse. Wil de priester iets bereiken, dan moet hij afdalen tot deze mensen, met hen kameraadschappelijk omgaan en begrip hebben voor hun noden. Dan verhaalde Père Rosi hoe „La mission de Paris" tot stand was geko men. Twee geestelijken, de abbés Godin en Daniel, brachten Kardinaal Suhard rapport uit over de godsdienstige ge zindheid van de wereldstad en kregen van hem toestemming, zich tezamen met vier andere priesters te wijden aan het missiewerk in Parijs. Dat was in 1944, midden in de oorlog en spreker zelf be hoorde tot de eerste groep. Thans wer ken 18 priesters, onder wie enkele Hollandse Paters, aan „La mission de Papère Rosi schilderde de moeilijkhe den, waarmede men, vooral in het be gin, te kampen had en.van de teleur stellingen, welke men ondervonden heeft. Hij moest constateren, dat er nog niet veel resultaten behaald waren, doch zeide met nadruk, dat de missio narissen hun werk niet opgeven, maar vol goede moed doorgaan. Wij verliezen de hoop niet; er is zelfs alle reden tot optimisme, wcrnt lang zamerhand komt er leven in het katho lieke Frankrijk, leven, dat zich kerke lijk en cultureel hernieuwt. Spr. wees in dit verband ook op het belangrijke werk van de Katholieke Actie. Tot slot vroeg Père Rosi om gebed voor de priesters, werkzaam in Parijs. Gisteravond belegde de Haarlemse Middenstandscentrale een vergadering, tijdens welke de voorzitter, de heer B. W Lasschuit, nadere mededelingen deed over het nu wel bekende Kennemerfi- nancieringsinstituut. Uitvoerig hebben wij reeds tweemaal dit instituut bespro ken en de wijze waarop het in de toe komst hoopt te werken. Wij zullen ons dan ook tot de allervoornaamste pun ten beperken. Men heeft terecht ingezien, dat een afbetalingssysteem in deze dagen weer noodzakelijk is geworden. Dit dient ech ter sociaal te werken, waarbij de de tailhandel moet worden ingeschakeld. Daarom werd ook in Haarlem evenals in andere plaatsen een financieringsin stituut in het leven geroepen, dat in de statuten de officiële naam draagt „Stich ting Kennemerinstituut tot bemidde ling bij aankoop in de detailhandel." De heer Lasschuit behandelde deze statuten uitvoerig, waarbij hij er met nadruk op wees, dat het niet de bedoe ling is om .winst te maken, maar om borg te staan tegen een redelijke risico premie. Het instituut zal ongeveer hetzelfde rayon beheersen als de volkscredietbank, zodat ook de inwoners van Bloemendaal, Heemstede, Zandvoort, Bennebroek, Hil- legom, Haarlemmermeer, Aalsmeer, Haarlemmerliede, Beverwijk, Velsen en Heemskerk ervan kunnen profiteren. Het bestuur bepaalt, of een detaillist aan de verschillende voorwaarden vol doet om toe te treden tot het instituut. De detaillist moet b.v. lid zijn van een standsorganisatie. De Stichting kan wor den opgeheven, wanneer twee der op richters dat zijn de standsorganisa ties dat wensen. De voorzitter besprak tenslotte nog de drie contracten, n.l. met consument, detaillist en bankinstelling, waarna verschillende aanwezigen van de gelegenheid gebruik maakten om vra gen te stellen. rijwielen van het Sluiseiland en omge ving waren verdwenen. Dit was aan leiding om de verdachte nog eens nader aan de tand te voelen, doch hij bleef niettemin ontkennen. Hij werd evenwel voor de Officier van Justitie geleid en op diens last ingesloten in het Huis van Bewaring te Haarlem. Bij de voortzetting van het onderzoek werd op 15 December bij de stiefvader van verdachte, wonende in de gemeente Haarlemmertneer, een rijwiel in beslag genomen, dat hij van zijn stiefzoon had gekocht en waarvan bleek, dat het ook op het Sluiseiland was ontvreemd. De kok werd opnieuw gehoord en bekende tenslotte een achttal rijwielen te heb ben gestolen. Bij het nagaan van de oude aangiften constateerde de recherche, dat er ook in 1947 een periode was geweest, waar in regelmatig rijwielen waren gestolen aan de Zuidzijde. Bij een tweetal van deze zaken wist men de fietsen op te sporen, zonder dat de hand op de dader kon worden gelegd. De kopers, twee jeugdige Amsterdammers, verklaarden destijds de rijwielen te hebben gekocht van een hun onbekend persoon, van wie zij alleen een signalement konden opge ven. Daar dit signalement geheel over eenkwam met dat van de thans gearres teerde kok, werd een foto van hem aan de Amsterdammers getoond en een her kenning volgde. Wederom een verhoor in het Huis van Bewaring en opnieuw een bekentenis. Zes rijwieldiefstallen uit 1947 en nog vier uit 1948 werden op dat moment opgelost. In totaal werden met de aanhouding van deze verdachte, alleen in de ge meente Velsen, achttien gevallen van rijwieldiefstal opgehelderd. Aan het hoofdbureau van de Haarlem se politie aan het Nassauplein zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te bekomen omtrent de volgende, in de afgelopen week, als ge vonden aangegeven voorwerpen: auto ped, armbanden, binnenband, bal, kin derleesboek, braadbakken, brillen, bro ches, ceintuurs, collier, autowieldop, levensmiddelenkaarten, textielkaarten, film en foto's, gordijn, gebit, bank- en muntbiljetten, handwarmer, handschoe nen, dames- en herenhoeden, honden, horloges, japon, jasjes, kousen, kip, man chetknopen, lantaarn, trompetmondstuk, zakmes, mutsen, damespantalon, rijwiel- pomp, pakje met inhoud, parapluie, por tefeuille met inhoud, portemonnaies met inhoud, padvindersriem, ringen, rozen kransen, shawl, kabelslot, sinaasappelen, sproeier, schoenen, sleutels, gouden sier speld, tassen met inhoud, vulpotloden, vulpenhouders, knotten wol, wanten, dekzeil, zadeldek, zal kolen, jute zak met inhoud, lapjes stof, postduif. Tijdens de zitting van de Rijkscommis- sie-Vergunning-Personenvervoer, welke onder leiding stond van prof. ir. Van Breen, kwamen gisteren in het gebouw van de Provinciale Staten nog vele an dere kwesties betreffende autobuslijnen ter sprake. Daarvan noemen wij de aan vrage wan de onderneming „Stormvo gels" uit IJmuiden, die zich weer in haar oude rechten hersteld wenst te zien en haar vroegere diensten wilde gaan rijden. De raadsman van de N.Z.H. en de Na- co, mr. N. J. Polak, bracht hierbij naar voren, dat de „Stormvogels" haar aan delen destijds heeft verkocht aan de A.T.O. en deze op haar beurt aan de Naco. Bovendien was mr. Polak uit het handelsregister gebleken, dat de N.V. „Stormvogels" nog steeds geboekt staat, maar niet onder de naam van de hui dige aanvrager, de heer Schoone. Deze staat wel in het handelsregister inge schreven, maar dan als garagehouder met de verkoop van olie en benzine in het klein. VOOR. Bedden, Dekens, Matrassen, Ledi kanten, Divanbedden, Opklapbed- den, Ombouwen, Kinderledikanten, Kinderstoelen naar de speciaalzaak JANSWEG 17 t/o Station Hedenmorgen heeft de trekking plaats gehad van de loterij, die ten bate van het R.K. Kinderhuis aan de Zijlsingel te Haarlem en te Vogelenzang over het gehele land is gehouden. De hoofdprijzen zijn gevallen op de volgende nummers: 27218 rijwiel, 24912 radio, 38630 ameu blement, 15407 rijwiel, 21958 slaapkamer ameublement. Woensdag 16 Februari zal de danser Harald Kreützberg in de Haarlemse Stadsschouwburg een uitvoering geven. Op het programma staan een aantal nieuwe dansen en enkele vroegere mees- tercreaties. Het Haarlems Postaal Mannenkoor zal Donderdag 17 Februari, des avonds om 8 uur, in het Gem. Concertgebouw een concert geven, waaraan medewerken Han le Fèvre, Lucien Louman, Jan Laarveld en Peter Vos. Uitgevoerd zal o.a. worden Missa Sanctae Mariae Mag- dalenae van Philip Loots. Aan het orgel Fr. Pielage, begeleiding piano Emmy van Eden. In hotel „De Leeuwerik" wordt Zater dag en Zondag a.s., des namiddags van 2 tot des avonds 10 uur, een expositie gehouden van schilderijen door Charley Toorop, Piet van Wijngaerdt, Jan Kort hals, O. Verschuur, Jan Rijlaarsdam, Jo- han Meijer, Willem Noordijk en anderen. Een 57-jarige zilversmid liep de overweg aan de Westergracht over, toen de spoorwegbomen al naar bene den gingen voor een naderende trein. Hij kreeg een boom op het hoofd. Met een lichte hersenschudding en een hoofdwond werd hij per auto naar het Diaconessenhuis vervoerd. IJMUIDEN, Vrijdag 11 Februari: Hoog water; 1.56 u. en 14.19 u. Laag water: 9.50 en 22.23 u. Zaterdag 12 Februari Hoog water: 2.53 u. en 15.12 n. Laag water: 10.51 u. en 23.15 u. Donderdag 17 Februari des middags 2.15 uur komt de raad van Bloemendaal in openbare vergadering bijeen in het raadhuis te Overveen. De agenda bevat o a de volgende punten: nota over de onderhandelingen met het gemeentebe stuur van Zandvoort inzake afstand van grond door Bloemendaal ter verbreding van de Zeeweg-Boulevard; opmerkingen van Ged. Staten ten aanzien van de ge meentebegroting 1948 en de begrotingen van het gas- en waterbedrijf van dat jaar, met antwoord van het gemeentebe stuur; nota over ingesteld onderzoek naar de kosten, verbonden aan het twee maal per week doen ophalen van huis vuil, een voorstel tot verlening van een crediet, groot f 5000.voor tegemoetko ming bij vrijwillige beschikbaarstelling van woonruimte. Twee maanden geleden deed het R. K. kerk- en schoolbestuur te Aerdenhout ten behoeve van de St. Antoniusschool aldaar aan B. en W. van Bloemendaal het verzoek, om 1425 uit de gemeente kas te ontvangen voor de vervanging van iie centrale-verwarmingsinstallatie door een oliestookinrichting, een bedrag van ƒ22.164.70 voor herstel bezettings- schade en 1050 voor het aanbrengen van een afscheiding aan de op het ter rein van de school staande rijwielberg plaats. B. en W. stellen de raad voor, af wijzend te beschikken wat betreft de aangevraagde som voor de oliestookin richting en medewerking te verlenen ten aanzien van de andere punten. Toen Piet Tuin uit Heemskerk ze ventig was, schaatste hij en ieder een vond het kras. Nu is Piet S3, maar nog bindt hij de schaatsen on der Gistermiddag reed hij zijn baantjes in de Apollo-hal te Am sterdam. Drie maal werd hij als een groot acteur teruggehaald. De di rectie sprak hem toe. De „zaal" ontruimde de baan voor hem. En in Heemskerk, waar hij „de schaatsen rijder" wordt genoemd, zal men trots gaan op een ingezetene, die nog zo de stramme benen weet te rep pen. We hebben wel meer cracks dan alleen Broekman en Langen- dijk'. Resultaten Zondag 6 Februari le prijs (f 15.mej. Joh. Nistert Binnengasthuis, Zaal 17, afd. 11-20, Am sterdam, 7 pnt. 2e prijs (f 10.G. Zweers, Schoonstraat 19. Haarlem, 6 pnt. 3e prijs (f7.50): A. Bakker, Malva- straat 3 hs„ Amsterdam-N., 6 pnt. 4e prijs (f5.G. Jasperse, Meer* vlietstraat 35, Velsen, 8 pnt. 5e prijs (f 5.A. Luisman, Rijvordt- laan 72, Beverwijk, 6 pnt. 6e prijs (f 2.50)Huijmans, Admir»" lengracht 1, Amsterdam, 6 pnt. Vele inzenders met 5 punten werden uitgeloot. De R.K. Toneelgroep „Berkenrode" voerde Donderdagavond met zeer groot succes het aardige blijspel „Een partijtje poker" naar het Amerikaans bewerkt door Constant van Kerckhoven Jr., voor een vrij góed gevulde zaal op. In ver band met het feit, dat het gehele bestuur meespeelde, verwelkomde de moderator, kapelaan J. v. Adrichem de vele vrien den en vriendinnen van „Berkenrode" en bracht hen onder de aandacht, dat na het succes met „De Klokkengieter" thans een poging gedaan zou worden om de lachspieren in beweging te krijgen. Deze poging is volledig geslaagd en deze to neelgroep heeft opnieuw bewezen, tot veel uitstekende dingen in staat te zijn. Het geval zelf is betrekkelijk eenvou dig; de beide firmanten van „The Eureka Digestive Pill Company" hebben voort durend twist met elkaar en om daar een eind aan te maken, stelt hun advocaat een merkwaardige oplossing voor. De beide firmanten zullen onder getuigen een partijtje poker spelen en de ver liezer zal een jaar bij de winnaar als butler in dienst komen. Aan het goed waarnemen van dat butlerschap zijn ver schillende voorwaarden verbonden en hoewel ongaarne nemen beide firmanten de weddenschap aan. De verliezer ac cepteert het geval, wordt butler met als gevolg een reeks van conflicten, tot zijn snuggere vrouw tot de ontdekking komt, dat het gehele contract ongeldig is, om dat het op poker berust en dit een hazardspel is en dus niet door de wet erkent. Aldus wordt het compagnon schap weer in ere hersteld enzij gaan meteen weer kibbelen over de kleur van de pillen, zodat het maar goed is, dat daarna het gordijn .voorgoed zakt. De aankleding van het stuk was voor treffelijk. Regisseur A. Holtslag die aan het slot ten tonele moest verschijnen, heeft ook nu weer buitengewoon goed werk gedaan. Dinsdag 15 Februari 's middags om 4 uur wordt in de Crayenesterschool op officiële wijze de serie huishoudcur sussen aan de vrouwelijke, niet leer plichtige, jeugd geopend. Donderdagavond vergaderde in het R.K. Verenigingsgebouw onder voor zitterschap van de heer J. v. Bezu de afdeling Vogelenzang van de Kath. Ar beidersbeweging. Medegedeeld werd, dat op 18 Februari een filmavond zal wor den gegeven over de spoorwegen en dat op 24 Februari de districtbestuurder de heer A. v. d. Veldt komt spreken. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester die een gunstig beeld gaven van de afdeling werden goedgekeurd en de aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. De begroting werd na enige bespreking eveneens goedge keurd. Dinsdag 15 Februari om 2 uur zal de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de derde Bloemen tentoonstelling te Lisse openen. Onge twijfeld zullen, zowel wat arrangement als wat de kwaliteit der inzendingen betreft, de beide vorige tentoonstel lingen overtroffen worden. De afdeling Lisse der Algemene Ver. voor Bloembollencultuur bestaat 70 jaar en wil een grote collectie bolbloemen inzenden. Zij heeft de beste binders in Nederland geëngageerd om de bloemen tot fraaie bloemstukken te verwerken. Het gemeentebestuur vanLisse ver leent het tentoonstellingsbestuur finan ciële en andere steus om aan deze show bijzondere betekenis te geven. Evenals bij de laatste tentoonstel ling het vorige jaar zal men weer in een natuurlijk arrangement de prach tige Tulipa's kunnen bewonderen: Greigi's met hun vlammend rode bloe men en purper gevlekte bladeren, Kauf- mannia's met hun tere pasteltinten, Tu- lipa Clusiana en nog vele andere bloem soorten, waarvan de meeste thuis horen in de Aziatische steppen. Het zijn voor al deze tulpen, die de echte bloemen liefhebbers bekoren en die met de grote collectie Darwin- en Triumphtulpen en de nieuwere narcissen deze Tentoonstel ling buitengewoon aantrekkelijk maken. De Zandvoortse katholieken tone" weinig belangstelling voor het politiek leven. Het afdelingsbestuur van K.V.P. is actief, maar ondervindt 'e weinig medewerking van de katholieke kiezers. Dat is jammer. Vooral nu de raadsverkiezingen aanstaande zijn, z® het afdelingsbestuur op aller steun moe ten kunnen rekenen als het door tij dige en krachtige propaganda bereiken dat de ons toekomende derde raadszetel ook inderdaad wordt vero verd. In 1946 was ons aantal kiezer» daarvoor reeds voldoende, doch enkele tientallen lieten zich verleiden door de lokstem van een opportunistische groe pering, met het gevolg dat ons de derde zetel ontging en wij de wethouderszete' verloren. De practijk heeft in de laatste jaren wel bewezen dat de katholieke11 alleen op eigen kracht moeten vertrou wen en niet mogen rekenen op de wel willendheid van andere groepen. Onz6 katholieke raadsleden Siegers erl Linde man hebben zich bij de behandeling de' gemeente-begroting kranig geweer» maar na de verkiezingen moet dit de" met een derde man versterkt worden. Maandag houdt de afdeling Zandvoop van de K.V.P. een ledenvergadering 15 het patronaatsgebouw. Aan de orde komt o.a. de meningspeiling aangaand8 de gezinspolitiek en andere onderwer pen van activiteit. Moge het bezoek aa" deze vergadering blijk geven van toenemende katholieken! interesse der Zandvoort»6 De na-uitreiking van distributiebe scheiden zal plaats vinden op Zaterda» 12 Februari van 9 tot 11 uur in het dis tributiekantoor Haltestraat. De Nederlandse legatie te CanberrJ heeft een „sterk protest" ingediend te- ,1( gen de verklaring, die de Australisch' li. npn. voor Immigratie Calwell Woe»s' dag in het Huis van Afgevaardigde" heeft afgelegd, waarin hij zeide, dat opj positie tegen de voorgestelde uitwijz» van een Indonesische vrouw en ha acht kinderen „deel uitmaakte van ee_ Nederlands plan de Australische re' gering in verlegenheid te brengen". In een officiële verklaring van dj Nederlandse legatie wordt gezegd, dsj de Nederlandse gezant de Australisch' minister van Buitenlandse Zaken, „Jaafs Herbert Evatt. heeft bezocht om te PrlT testeren tegen de medelingen van n»' nister Calwell. Naar wij vernemen zal de raadsniz' van Rauter, mr. K. v. Rijekevorstj Maandag a.s. bij de Bijzondere Ra®, van Cassatie een herzieningsaanvraj» indienen. Dit wil niet zeggen, dat zaak-Rauter bü een gunstige beschik king op deze aanvraag in haar gebc" opnieuw in behandeling zal kornet maar wel, dat bepaalde nieuwe punW naar voren worden gebracht. Amsterdam, 10 Febr. 1949- De stemming op de aandelenmarF was vandaag wederom niet gcanimecL waarbij de handel echter ogenschijn^'j wat kalmer leek dan gisteren. In hj verder verloop werd enige weersta» geboden, waardoor een gedeeltelijk he stel kon intreden. Bij Cultuuraandelen verloor OU Deli aanvankelijk 6%, maar kon la' 2 a 3% herstellen. (Niet-officiële koersen) Ti et teert. **chti >e het8!? zie] A9?. c Kso he! Cat c :'ha hljnei 3V4 Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. lac. Ned. Handel Mij. cert. A.K.U. Van Berkei's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika I4)n Kon. N. Stoomb. Mij. Scheepvaart Unie H.VA Dell Mi), eert. Vorig Open»1* slot ll/2 100ft 97ft 99 ft 99 ft 160 160% 108 142 141% 186 249% 267 217% 301% 153% 163 146% 157% 159% 141% jif Op de laatste Zondag met een vol ledig derde klas programma verkeren twee R.K. derde klassers in ernstig ge vaar, waarvan er slechts één, ADO uit Heemskerk, zich waarschijnlijk net nog kan redden door minstens gelijk te spe len tegen Helder. De tweede, SJC uit Noordwijk, zal zich op het spelen van degradatiewedstrijden moeten voorberei den, ook wanneer het de lastige uitwed strijd tegen de kampioenen TYBB weet te winnen. Onze vierde klasser BSM moet ook nog minstens één puntje ha len in de thuiswedstrijd tegen VVSB. Zo hebben we dus behalve met een kampioen, ook nog met degradatiecan- didaten te maken. Maar dat ADO zich op eigen terrein tegen het bezoekende Helder niet zou weten veilig te stellen, lijkt ons toch zeer onwaarschijnlijk. De Heemskerkers die in dit seizoen menige uitstekende prestatie hebben geleverd, zullen zich ten aanschouwe van hun talrijke supporters tegen Helder nog eens van hun beste zijde willen laten zien en op het ene benodigde puntje rekenen we stellig. Voor Vitesse en WE is de aardigheid er af. Misschien stellen beiden prijs op een succesvol slot en dan geven we deze ploegen de beste kansen resp. tegen KW en Alw For ward. Van onze vierde klassers in District I zien we DSS een of twee puntjes ver overen ten koste van DVAV en die heb ben de Haarlemmers nog broodnodig, maar IEV verliest voor de zovevj maal, nu van ASV. OG is te sterk THB, al mogen de Gezellen hun tegf.j standers niet onderschatten. En moet ook voor twee puntjes kufULi zorgen, hetgeen ook al nodig is om gevaar definitief te keren. T. j In de derde klasse van District het pleit nog niet beslecht. SJC RKAVV, twee R.K. ploegen verk® j, in ernstig gevqar en dit gevaar waarschijnlijk niet opgelost, ook al den zij beiden weten te winnen. Np moet bij TYBB op bezoek en ontvangt HBC. Veronderstel dat be' et winnen, dan nog moeten zij afwac» wat Hillinen thuis doet tegen Alfö# t - Speelt Hillinen gelijk dan is deze H et> u-Co gomse club net nog in veiligheid j*, zullen SJC en RKAW hun plaats m derde klasse moeten verdedigen. pi Van de vierde klasse willen weejij' Iq ,be pi kr dri feëssta V%r de ^Co« va 2lJn, dit ?roe v ttV a af 'oJ'lr %ens' •h fu 1 >iB, 6e- Vt-W r 'Uvt «U. ranglijstje dat Maandag j.l. tam t verminkt van de zetterij kwam, eens publiceren. Lugdunum Hillegom Rouwkoop V.VS.B. D.O.C.O.S. Teylingen B.S.M. Alph. Boys Lisse 15 9 3 3 21 15 8 4 3 20 15 8 2 5 18 15 7 3 5 17 15 5 5 5 15 14 6 2 6 14 15 5 3 7 13 14 4 1 9 9 16 3 1 12 7 2^j! 27-^ 1 i- B.S.M. moet dus uit de laatste ptr strijd tegen VVSB minstens één halen om definitief veilig te zij». neer Lugdunum van Docos wint is genoemde kampioen. Teylingen-— gom is uitgesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2