OP PASSIEZONDAG DRAGEN ALLE PRIESTERS EEN TWEEDE HEILIGE MIS OP Prinsesjes op de ski's Hongaarse regering verzoekt aan Amerika Chapin terug te roepen 'J B.F.O. VANDAAG WEER BIJEEN Waar de borrels bonloos L Vaartuig voor onderzoek s,v. - Excommunicatie Protest tegen vrijlating van Schreieder Hatta wil onderhandelen indien aan voorwaarden wordt voldaan Dr. L. Beel komt naar Nederland en toch gerantsoeneerd zijn Sportnieuws Tot hoofd en hart Baandag h februari 1949 Z.H. DE PAUS OVER HET PROCES-MINDSZENTY kardinalen woonden Geheim Consistorie bij Tot uitboeting van een misdaad der vijanden van God Schenkt aan niets méér uw aan dacht, dan aan de strijd ter verdediging van Gods Naam m Grote mijnramp in Tsjechoslowakije V.S. hebben het volste vertrouwen in gezant Militaire situatie in Indonesië Het weer Twee lijken gevonden Overleg met regering ONTSLAG VERLEEND AAN Mr. SASSEN André Marie als groot zegelbewaarder afgetreden J 8u&eaux van redactie en administratie 72ste JAARGANG No. 2438, "Anthonie v. Leeuwenhoek" HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN PAUS PIUS XII TOT ALLE BISSCHOPPEN Kwaadaardige ziekte Behandeling begroting O.G. uitgesteld Verdedinging van Gods Naam 9 Broederschap K.N.P. protesteert Voor allen die betrokken waren bij proces-Mindszenty Zware verliezen voor Siliwangi-d ivisie Bij graafwerk in Den Bosch Aneia meldt uit Batavia, dat dr. Beel hedenavond naar Nederland zal vertrek ken, teneinde in Den Haag overleg te plegen met de Nederlandse regering. Dr. Beel wordt vergezeld van de directeur van zijn kabinet, dr. Koets. Op de meest eervolle wijze Landvoogden-conferentie in de West Drankbestrijdingsmethode op Guernsey Wagons van expresse Madrid- Barcelona storten in ravijn Passagierslijst „Oranje" Hij is zwaar ziek Voetbal Hockey Schaatsen Athletiek Wielrennen SMEDESTRAAT 5 HAARLEM eiefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. van Run. wnd. hoofdredacteur: W. Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF. 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week» f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. ^•Jenmorgen om half negen werd het 25 }m Consistorie geopend dat slechts fl. ttinuten heeft geduurd. Zestien kar- 4e t> namen er aan deel. Zodra Z.H. ?et us de consistoriezaal was binnen uit verlieten alle aanwezigen met tendering van de kardinalen de zaal. tistn de Paus deelde het geheim con- iez rie van kardinalen mede dat hij te unieke bijeenkomst had georgani- om zijn diep leedwezen tot uiting (jj rengen over de berechting van Jo- afardinaal Mindszenty. betreft hier een hoogt ernstige hoo Urten's waardoor niet alleen Uw „^Waardig college, niet slechts de ene maar ook allen die zich als de Ê^djgers van de menselijke waardig- tj^VlKe wijze beledigd werden", zo ving y - Vader zijn rede aan. H. Hp Pans vprlrlnnrr (UejijCn vrijheid opwerpen op een erbar- V wia H. de Paus verklaarde het con- bijeen geroepen te hebben om Zijn Is eerder geuit protest tegen de jj^jjtatie van de Kardinaal te herhalen. °bgarije heeft de Kardinaal de grootst ^gelijke oneer aangedaan en wij kun- kj ons plechtig protest slechts her- Vj'en- Hongarije heeft de heilige rechten (jj, de Kerk geschonken en het heeft Hi. Proces niet in het volle daglicht Ven stellen". de Paus verklaarde dat kardinaal téh szenty tot z«n bekentenis gedwon- h,n.XVerd en noemde het proces „kunst ig". sfkjj dit alles", zo ging Z.H. voort, „komt Lctlts een ding duidelijk naar voren: o0: Voornaamste doél van deze hele ver- k.deling is de omverwerping van de (.[koliek Kerk in Hongarije in de hoop sJ" te bereiken waarop de Heilige "rift reeds zinspeelde: 4»,Zal den herder slaan, en de schapen ij, kudde zullen verstrooid worden" ^attheus 26, 31). ken danks de ondoelmatige en onbe- 4ai bare voorlichting kunnen wij niet (SW de aandacht te vestigen op het j deel van de beschaafde wereld over veroordeling en vooral over de uit- aderlijke en verdachte snelheid waar- h.?. de procedure gevoerd is, de kunst- li-.hge en grillige beschuldigingen, de darnelijke toestand van de Kardinaal (j flle zonder onbeschrijfelijke beïnvloe- §on onverklaarbaar is deze toe- ad namelijk waarin een man, die tot Vj toe van nature en door zijn levens- jJj* uitzonderlijke energiek was, een ge®k en onevenwichtig wezen werd. Zijn Ma i®g scheen dan ook eerder een aan- Vf.t tegen hen die hem berechtten en Oordeelden dan tegen de beschul- 'Sde\ v.l'tVij geloven dat het vooral onze nïcbt is te verklaren dat datgene wat "ader het proces werd medegedeeld £°luut vals was." H. zei voorts dat men in het proces jj Boedapest kardinaal Mindszenty WvB.al5 een middel gebruikte om l)e yatlcaan' aan te vallen door het te h tildigen van ophitsing van het ongaarse volk tegen de communisti- e regering. kt H- Prees het Hongaarse volk daar 3 hoewel het zich in de grootste lweilijkheden bevindt, het uiterste m Werk stelt om het geloof te verde- V®,6n en de roemrijke traditie der voor aren levendig te houden. tr0 e H. Vader zei dat het hem een grote We Was geweest tekenen van mede- n te hebben ontvangen van priesters gelovigen over de gehele wereld. (Van onze Haagse redacteur) De naam van de eerste onderzoe- ,c'r naar de biologie der vissen, hthonie van Leeuwenhoek, siert Vaartuig van het Instituut voor 'Sserij onderzoek, dat ten dienste de Nederlandse visserij in het ^'delijk deel van de Noordzee 6rkzaam zal zijn. j, k ,et schip is volledig uitgerust voor <W lsserij, zodat allerlei proeven kun- k gorden genomen op het gebied van Wasserij-techniek. Verder wordt het No 6 onder meer gebruikt bij het Wm 0ek van de paarplaatsen van de bji en van haar eieren en larven. 1 onderzoek vormt een onderdeel kg ecn groter, dat internationaal is Jkr en dat tot nu toe voornamelijk Wa Engeland werd uitgevoerd. Een W ,gf'jk deel van het werkprogram- 19wi t ingenomen door vissen met Ww etten op vaste stations. Het doel li ?v.- op "i(>h(?n. is na te gaan, hoe groot de k j'heid van de visstand is en hoe in Maat p van het jaar de vissen zich ver- Ook verstrekt het gegevens j, vooruitzichten van de visserij in lil O lYi Ov. J Haam nr/\4/\l>r/>VmnnD» J> - •uuiuitz.iv.incu v ?ende jaren- Voor wetenschappe- I '5fk'lci en onderzoekers aan boord te R "f ik ,d°eleinden is achter de stuurhut ftn Vaal"tuig, dat bemand is met zes [Nt een modern laboratorium inge- fktj' 's voldoende ruimte om enkele Ng»vFen. Bij het werk wordt zoveel Hi»k contact met de vissers en het 1 Ren onderhouden, omdat de erva- Wgrd van de vissers verschillende be- IJke aanwijzingen kunnen geven. In een Herderlijk Schrijven heeft Zijne Heiligheid de Paus zich Zaterdag tot alle Aartsbisschoppen, Bisschoppen en plaatselijke Ordinarii gewend, om hun te vragen, evenals alle priesters, tot uitboeting van een misdaad van de vijanden van God op Passiezondag een tweede Heilige Mis op te dragen. Dit zal een votiefmis moeten zijn tot vergiffenis der zonden. De gelovigen worden aangespoord deze Heilige Mis in groten getale bij te wonen en de Heilige Communie te ontvangen. In Zijn brief gaat Zijne Heiligheid diep in op het grote kwaad van de haat tegen God en Hij spoort priesters en leken aan om te bidden en offers te brengen, opdat het kwaad moge worden uitgeboet. In enkele woorden spreekt Z.H. over de internationale situatie. Hij keurt de pogingen om bondgenoot schappen te sluiten goed, doch waarschuwt, dat slechts ware broederschap onder de mensen de verdragen hun kracht kan geven. Aan alle Aartsbisschoppen, Bisschop pen en andere plaatselijke Ordinarii in vrede en gemeenschap met de Heilige Stoel over het opdragen van een votief mis om boete te doen voor een misdaad van de vijanden van God. Het conflict tussen goed en kwaad is zelden of nooit zo acuut geweest als in onze dagen. Terwijl wij van de ene kant, waarheen ter wereld wij van deze Vaticaanse stad uit ook uitzien, vervuld zijn met bewon dering en vreugde bij het zien van de goede mensen, die uitblinken door die deugden, die ons, vooral door de glorie rijke kracht der martelaren, herinneren aan de eerste eeuwen van het Christen dom, zijn wij van de andere kant toch bezorgd en bedroefd, als wij zien hoe de boosheid der onrechtvaardigen een graad van zondigheid bereidt, die onge looflijk en zonder parallelis. Eerbied waardige Broeders, wij huiveren reeds enkel bij het noemen van deze boosheid, maar de plicht van ons Apostolisch Ambt dwingt ons te spreken. Die trotse negering en minachting van de Goddelijke zaken, die de eerste zonde van de mens vormde, toen hij ongehoor zaam was aan Gods gebod, is de meest verderfelijke bron van alle kwaad en in onze dagen richt zij overal ter wereld haar vernielingen aan als een kwaad aardige ziekte; zij verwekt onnoemelijk veel kwaad, vooral in die landen, waar een samenzwering bestaat „tegen de Heer en tegen Zijn Christus". Zij berooft de mens van God en daarbij ontneemt zij hem zijn geestelijke waardigheid, maakt zij hem tot een onwaardige speelbal van het materialisme en vernietigt zij vol komen elk spoor van deugd, liefde, hoop en zieleschoonheid in hem. Wij spreken van het atheïsme of liever van de haat tegen God. De regering heeft, zoals wij reeds Za terdag in 'n deel onzer oplage meldden, aan de voorzitter van de Tweede Kamér verzocht de voortzetting van de behan deling van de begroting van Overzeese Gebiedsdelen op Woensdag 16 Febr. te bepalen. Naar wij vernemen houdt dit uitstel van behandeling verband met de ge zondheidstoestand van minister Van Maarseveen, die na de ontslagindiening door minister Sassen tevens als minis ter van Overzeese Gebiedsdelen ad inte rim zal optreden. De heer Van Maarseveen is reeds enige dagen ziek, woonde weliswaar de kabinetszittingen bij, maar is nog niet zover hersteld, dat hij zijn werkzaam heden ten departemente kan verrichten. Met de grootste onbeschaamdheid benutten de vijanden van Gods Naam alles wat hun tot voordeel kan strek ken. Boeken, tijdschriften, de pers, de radio, organisaties, openbare vergade ringen, en persoonlijke interviews, opvoeding en cultuur, dat alles staat hun ten dienste bij het verspreiden van hun spot met heilige zaken. „De rook uit deafgrond steeg op als dè rook uit een grote oven, en de zon en de hemel werden verduisterd door de rook uit de afgrond." (Apoc. IX. 2). Volgens Ons, Eerbiedwaardige Broe ders, gebeurt dit niet zonder de ver raderlijke machinaties van de helse vijand, wiens natuur het is God te haten en de mens te schaden. Schenkt aan niets méér Uw aandacht, en dat geldt ook voor de priesters en voor het volk, die aan Uw hoede zijn toevertrouwd, dan aan de strijd ter verdediging van Gods Naam, die de en gelen uitspreken sidderend van vrees. Heft op de standaard van de Aartsengel Michaël en plaatst, terwijl Gij opnieuw de kreet uitroept: „Wie is gelijk aan God?", tegenover de lasteraars van de Goddelijke Majesteit Uw krachtige wil om Zijn Naam te verkondigen, te bemin nen en te prediken. Zij, die openlijk Gods Naam bespotten, maken zich niet alleen schuldig aan een gruwelijke misdaad, daar „haat tegen God op de eerste plaats een zonde is tegen de Heilige Geest" en roepen niet alleen de zwaarste straffen over zich af, maar tonen zij zich bovendien niet bui tengewoon ondankbaar? Want wat is meer noodzakelijk en heilzaam dan God te eren en Hem te aanbidden? Van Hem ontvangen wij zowel onze ziel als ons lichaam, de kracht en de gaven van ons verstand, het licht van de zon, de lucht, de voortbrengselen van de aarde, ons voedsel, de vreugden van ons leven en wat nog belangrijker is: de goddelijke genade, geestelijke hulp, waarheid en redding komen van Hem. Alles wat wij bezitten is ons door Hem geschonken. „O hoe goed en zoet is Uw geest o Heer in alle dingen" (B.d.W. XXI. In „Maar Gij onze God zijt genadig en waarachtig, geduldig, en Gij beschikt alle dingen in barmhartigheid". (B.d.W. XV. 1). Hij is niet ver van ieder van ons verwijderd „want in Hem leven en bewegen en zijn wij" (Hand. 17 28). Hij is de meest wijze en barmhartige, die nu eens door zijn troost onze last ver licht en ons dan weer straft om ons te verbeteren. Maar wij worden recht vaardig behandeld, wanneer Hij ons straft, want „wij ontvangen het loon naar onze werken" (Lucas 23 41); en zelfs het lijden door Gods voorzienig heid wordt een oefenschool voor de deugd en het verschaft een oogst van eeuwig geluk. Voorspoed of tegenspoed betekenen weinig voor hem, die God als zijn erf deel en zijn bezit heeft, en niets moet als verloren worden beschouwd als God niet verloren is. Er is bovendien nog een andere wel- De prinsesjes Beatrix en Irene genieten met volle teugen van de heerlijke win tersport in de sprookjesachtige omge ving van Sankt Anton. Hierboven: Bij het onderbinden van de smalle latten hebben zij nog de hulp van hun ski leraar nodig, maar is dat eenmaal achter de rug, dan gaat het in pijl snelle vaart de berg af (hiernaast). In de Doubrava-groeve van de Ostra- va-kolenmijn in Tsjechoslowakije vond Zondag een koolgruisexplosie plaats waarbij een thans nog onbekend aantal personen om het leven zijn gekomen. Men vermoedt echter dat dit aantal zeer groot zal zijn. De ontploffing geschied de nadat zestig mijnwerkers van een reddingsbrigade naar beneden gegaan waren om 19 mijnwerkers die door een methaangasontploffing Zaterdag waren opgesloten te verlossen. daad, die de liefde van God aan de mensen schenkt, terwijl van de andere kant de verwerping van God rampen veroorzaakt. Wie vreest en verafschuwt niet strijd en burgeroorlog en oorlogen, die in de toekomst door nieuwe wapens een geweldige vernietiging zullen ver oorzaken? Mogen wij voor zulke onhei len gespaard blijven. Wij verwelkomen goedkeurend de stappen, die gedaan zijn om de staten te verenigen in steeds nauwere bondgenootschappen. Maar deze poging zal tot mislukking ge doemd zijn en op los zand gebouwd zijn als niet overal een sterke zin van broeder schap onder de mensen, waardoor verdra gen geheiligd en beveiligd worden, en waardoor de verdragen versterkt en de gemeenschappen samengesmeed worden, de boventoon voert. De ervaring leert duide lijk, dat de mensen elkaar niet beschou wen als broeders, tenzij zij erkennen, dat zij allen zonen zijn van dezelfde Vader. Wanneer men geen eerbied heeft voor de Hoogste Wetgever en Goddelijke Rechter, dan zijn goed en kwaad slechts woorden, de zedenwet stort ineen; als men geen straffen hoeft te vrezen, dan gaat de boos heid in haar begeerlijkheid tot alle uiter sten in haar waaghalzig« en arrogante da den. Als wilde dieren slachten de mensen elkaar af en hun enige vreugde is dit lage genot, dat zij vinden in het bedrijven van deze wreedheden. Nu strekt het ons tot voordeel God te dienen. Laten wij met de grootste ernst en zorg Gods liefderijke te genwoordigheid in een zuiver geweten ver eren; want de beste manier om te groeien in deugd en volmaaktheid is ons af te ke ren van de dingen buiten ons en ons te keren naar de dingen in ons binnenste en vandaar uit onze gedachten opheffen, op dat zij gericht zijn op de hemelse waar heden. (Vervolg op pap. 3) De Katholieke Nationale Partij heeft aan de Hongaarse gezant te Den Haag een tele gram gezonden, waarin geprotesteerd wordt tegen het gevoerde proces en uitgesproken vonnis over de Hongaarse Prins-Primaat Kardinaal Mindszenty. Dr. Sumitro, die de zaak van de Repu bliek in de a.s. zitting van de Veilig heidsraad zal verdedigen, is in New York per Pan American-clipper aangekomen- Hij heeft verklaarddat hij economische sancties tegen Nederland zal vragen. .De H. Congregatie van het Consistorie heeft Zaterdag bekend gemaakt dat allen, die betrokken zijn geweest bij het proces tegen en de veroordeling van Kar dinaal Mindszenty, Primaat van Honga rije geëxcommuniceerd zijn. In de bekendmaking wordt onder meer gezegd, dat de excommunicatie geldt voor „allen, die het in heiligschennis hebben gewaagd hun handen te verhef fen tegen de hoogst eminente aartsbis schop van Strigonia (Esztergom)". De excommunicatie is „latae senten- tiae" (in de wijdste betekenis van het woord) De Hongaarse regering heeft Zater dag de V.S. formeel verzocht hun ge zant in Hongarije, Selden Chapin, lerug te roepen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken deelt mede, dat het verzoek is gedaan door de Hongaarse gezant te Washington en wel in ver band met de beweringen, dat de Ame rikaanse gezant betrokken was bij de zaak-Mindszenty. De Hongaarse gezant was meegedeeld, dat Chapin naar Wash ington zou worden ontboden, doch dat de Amerkiaanse regering zich haar standpunt terzake voorbehield. Naar vernomen wordt betekent dit, dat de Amerikaanse regering de eis van Hongarije tot terugroeping van Chapin weigert te aanvaarden, doch de diplomaat zou instrueren op de nor male wijze naar Washington terug te keren voor „overlég" Hongarije heeft de V.S. Zaterdag bovendien „voorgesteld", luitenant-ko lonel Peter J. Kopcsak, assistent-mili tair attaché aan de legatie te Boedapest, terug te roepen „voordat do Hongaarse autoriteiten zulks officieel verzoeken". In een memorandum aan de Ameri kaanse legatie zegt de Hongaarse minis ter van Buitenl. Zaken, dat Kopcsak betrokken was bij een incident met de veiligheidspolitie op j.l. Donderdag. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de Hongaarse ge zant doen weten, dat de Amerikaanse regering „het volste vertrouwen in Cha pin stelt en de beweringen tegen hem als van alle grond ontbloot beschouwt". In een officieel overzicht over de mi litaire situatie in Indonesië gedurende de afgelopen week wordt opgemerkt, dat de activiteit van de gewapende groepen voornamelijk is gericht tegen economi sche objecten, terwijl ook de bevolking, die in de voormalige republikeinse ge bieden, het moest ontgelden. Het aan tal aanmeldingen van voormalige offi cieren der T.N.I. en manschappen nam toe. In het gebied van Pasundan werden de zuiveringsacties voortgezet, waarbij vooral groepen der voormalige Siliwangi- divisie zware verliezen leden. Deze ac ties vonden voornamelijk plaats in de gebieden ten Zuid-Oosten van Fbang, ten Noord-Westen van Sumedang, ten Zuiden van Tjiawi en in de omgeving van Pengalengan. In het laatste gebied verloren de gewapende groepen een honderdtal doden, vele gewonden en een groot aantal wapens. Er hebben zich enkele officieren van de staf der Sili- wangi-divisie gemeld. In het gehele ge bied van Oost-Java ondernomen zuive ringsoperaties wierpen goede resultaten af, speciaal in de omgeving van Kediri, Bodjonegoro en Lamongan. Op Sumatra zijn gewapende benden dieper in het ge bergte teruggetrokken. De Nationale Federatieve Raad van 't voormalig verzet in Nederland heeft een verklaring uitgegeven, die gericht is tegen de sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden in de zaak Schreieder In de verklaring spreekt de Raad zijn ernstige bezorgdheid uit over de bijzon dere rechtspleging in Nederland, „die nu weer een Schreieder. hoewel lid van een misdadige vereniging, zijn straf laat ontlopen" De Raad beschuldigt er de autoriteiten van Schreieder de ge legenheid te hebben gegeven „zijn me deplichtigen direct of via een omweg te instrueren". Volgens de Raad is hier van het gevolg geweest, dat de ver dachte „wegens gebrek aan bewijs" van rechtsvervolging is ontslagen. Zij die haat prediken brengen geen verlossing. Verwachting tot Dinsdagavond: Meest zwaar bewolkt met hier en daar enige lichte regen of motregen. Matige en in het Noorden van het land tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. Aanhoudend zacht. Zon: 7.56—17.53. Maan: 21.02—9.07. (van onze correspondent) Vrijdagmiddag zijn door geniesoldaten in de Willem II kazerne te Den Bosch bij het verrichten van graafwerk ten behoeve van een kleine verbouwing, twee lijken gevonden. Het zijn de lijken van burgers, die waarschijnlijk zijn om gekomen door terreurmaatregelen der Duitsers. Voor de identificatie zijn de lijken overgebracht naar Amersfoort door de Dienst Identificatie en Berging van het ministerie van Oorlog. Mohammed Hatta heeft in een inter view met een correspondent van „News week" verklaard dat zijn regering niet met de Nederlanders zal onderhandelen voor dat ze hun strijdkrachten hebben teruggetrokken en de republikeinse lei ders laten terugkeren naar Djokja. Hatta bestempelde de Nederlandse be loften om een Indonesische Interim- regering te creëeren als een duidelijke truc, die ten doel heeft het volk van In donesië en de Veiligheidsraad te mislei den en de Nederlanders gelegenheid te geven de publieke opinie der wereld een rad voor ogen te draaien. De bijeenkomst Federaal Overleg heeft in haar vergadering van Zondag nader van gedachten gewisseld over de aard der met de republikeinse leiders te voeren besprekingen en over het tijd stip, waarop deze een aanvang zullen kunnen nemen. De vergadering, die, in plaats van Zaterdag, zoals was aange kondigd, Zondag begon, zou vandaag worden voortgezet. Naar de Commissie der Verenigde Naties meldt, heeft zij aan de Neder landse delegatie inlichtingen gevraagd Dr. Beel wordt Woensdagmiddag op Schiphol verwacht. De reis wordt ge maakt met de „Curasao". H.M. de Koningin heeft met ingang van heden aan mr. E. M. J. A. Sassen, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als minister van Overzeese Gebiedsdelen onder dankbetuiging voor de veie en ge wichtige diensten, door hem onder zeer moeilijke omstandigheden aan haar en den lande bewezen. Het beheer van het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen is tijdelijk op gedragen aan de minister van Binnen landse Zaken, mr. J. H. van Maarse veen. „De Nieuwsgier" van hedenochtend schrijft over het ontslag van minister Sassen, dat „de verwarring thans wel haast volledig is", en zegt: „Wij begrij pen niet, wat er nu uit Batavia nog zou moeten worden gezegd en gedaan om duidelijk te maken, dat de ontwikkeling van de toestand geen langer uitstel van de formulering ener duidelijke en over tuigende politiek gedoogt. Nochtans ontbreekt tot op het huidige ogenblik zulk een formulering en de vrees be staat, dat dit niet een gevolg is van de goede Nederlandse taal, doch van het ontbreken van een duidelijk en overtuigend beleid in Den Haag". Gouverneur Huender is Zaterdag te Paramaribo teruggekeerd. Hij heeft verklaard, dat de conferentie der land voogden in Brits-Guiana een uitstekend verloop heeft gehad. Er zijn drie reso luties aangenomen over de uitwisseling van wetenschappelijke gegevens, geo logie, landbouw, bosbouw, minerologie, medicijnen, technische gegevens, mijn bouw. landbouw, bosbouw, visserij, economische zaken en transport. Op het eiland Guernsey het grootste der tussen de Engelse en Franse kusten gelegen Kanaaleilanden houdt men er een eigenaardige methode tot bestrijding van de dronkenschap op na. Volgens de bewoners van Guernsey is het de beste methode die bestaat. Ieder een, die zich aan openbare dronkenschap schuldig maakt, wordt op een „zwarte lijst" geplaatst en aan al degenen, die op deze lijst voorkomen, mogen geen alcoholische dranken worden geschon ken. De kastelein, die hun toch tapt, ris keert een boete van 50 pond of een ge vangenisstraf van zes maanden. Deze zwarte lijst dateert nog uit de middeleeuwen, maar Guernsey wil haar niet missen, want de preventieve wer king schijnt heel groot te zijn. Volgens de hoofdinspecteur van de recherche van Guernsey, de heer John Banneville. is de laatste twee jaar slechts één man op de lijst geplaatst. „Ik kan nu op dit eiland onmogelijk een borrel krijgen. Geen kastelein durft me te tappen en niemand zal het ooit in zijn hoofd halen me een hartige dronk aan te bieden", zucht dit slacht offer. Het merkwaardigste van de zwarte lijst van Guernsey is wel, dat zij na men bevat van personen waar schijnlijk lieden met een grote mate van zelfkennis die zich er vrijwil lig op hebben laten zetten. Maar de meesten zijn er toch wegens hun drankmisbruik door de overheid op gezet. Wie op de zwarte lijst komt, wordt tevens gefotografeerd met een klein for maat schoolbord in zijn handen, waarop geschreven staat hoe hij heet, hoe oud hij is en voor hoelang hij op de lijst is gezet. Wat het laatste betreft: de peri ode kan variëren tussen een jaar en le venslang. Aan elk hotel en elke andere zaak waar sterke drank wordt getapt wor den afdrukken van de foto's toegezon den. Het is niet de bedoeling, dat deze voor iedereen zichtbaar worden opgehangen, maar ze moeten bij het buffet worden bewaard, opdat degene, die tapt, er vlug een blik in kan slaan. Een dertigtal personen werden gedood en een groot aantal gewond toen Zon dagochtend de nacht-expresse Barcelona Madrid derailleerde. De gehele trein liep uit de rails en de drie voorste rij tuigen stortten 40 meter diep in een lege rivier-bedding, Ambulances, particuliere auto's, vrachtauto's en een speciale hulp- trein werden naar de plaats van de ramp gedirigeerd waar men bezig was de doden en gewonden uit de wrakstukken te be vrijden. Op de bureaux van ons blad ligt de pas sagierslijst ter inzage van het m.s. „Oranje", dat 30 Januari j.l. uit Batavia naar Amster dam is vertrokken. naar aanleiding van een brief van de republikeinse delegatie aan de Com missie. waarin wordt verzocht, een on derzoek in te stellen naar het arreste ren van grote aantallen politieke ge vangenen. waarvan velen zonder pro ces te Batavia en andere plaatsen in West-Java zouden worden gevangen gehouden. Cochran is hedenmiddag te Batavia aangekomen. Hij wenste geen verkla ringen af te leggen. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, Dr. Beel, heeft telegrafisch zijn instemming betuigd met de door de ver tegenwoordigers van de bevolking van midden-Java naar voren gebrachte wen sen betreffende de instelling van een vertegenwoordigende raad voor midden- Java. Deze zal bestaan uit 71 Indone siërs, vijf Chinezen, vier Nederlanders en één Arabier. Het in Sydney verschijnende blad „Daily Telegraph" heeft 'n fonds ge sticht voor de Indonesische mevrouw O'Keefe om haar in staat te stellen bij het Hooggerechtshof beroep aan te tekenen tegen het deportatiebevel, waarbij zij en haar acht kinderen het land moeten verlaten. Immigratie-functionarissen hebben mevrouw O'Keefe medegedeeld dat zij tot 23 Februari in Australië kan blijven. De „Daily Telegraph" verklaarde, dat deze week een verzoek zou worden in gediend tot vernietiging van het depor tatie-bevel. (Telefonisch van onze Parijse corres pondent) André Marie, Grootzegelbewaarder in het kabinet-Queuille, wiens gezond heidstoestand de laatste dagen zó is verslechterd, dat zijn drie consulteren de geneesheren opname in een kliniek noodzakelijk hebben geoordeeld, is af getreden als minister van Justitie. Ro bert Lecourt, die lid is van de Repu blikeinse Volksbeweging, is tot zijn op volger benoemd. De heer André Marie, die in het voor jaar van 1945 met zwaar aangedane lon gen uit het concentratiekamp Neuen- gamme werd bevrijd, heeft sindsdien geen robuste gezondheid meer weten te heroveren en de energie, waarmede hij in de afgelopen week zijn aangevallen beleid in de collaboratie-affaire van Sain- trapt Brice heeft verdedigd, heeft hem ernstig aangetast. Zijn ziekte is reëel, al heeft zij haar tragische oorzaak in de politiek. De vrijwel algemene persoonlijke hoogachting, die André Marie geniet, zal er onder deze omstandigheden niet vreemd aan zijn, dat de nationale raad van de Republikeinse Volksbeweging binnen 24 uur, nadat het uitvoerend co mité was bijeengekomen, de opvatting heeft gerectificeerd, als zou dit comité besloten hebben de minister-president de mogelijkheid onder ogen te brengen om in het belang van de vervolging van de collaborateurs in de plaats van de hui dige minister van justitie een andere persoonlijkheid te benoemen. Het was juist, aldus het communiqué van de na tionale raad, dat de Republikeinse Volks beweging een nieuwe impuls heeft wil len geven aan de vervolging van de economische collaborateurs, maar dat was voor haar geen kwestie van persoon. Het communiqué heeft uiteraard de onrust omtrent een op handen zijnde re geringscrisis tot bedaren gebracht Heerenveen, ZFC en NEO kam pioen, DHC en De Spechten moe ten degradatiewedstrijden spelen. Elftallen voor de Technische Dag samengesteld. Cupdrama's in Engeland. Verrassingen in Oostelijke eerste klasse. In het Zuiden winnen Noad en BW, maar verliest Limburgia. Westelijke suprematie bij districts wedstrijd in Groningen. Broekman, met twee eerste en een tweede plaats, derde in Dront- heim. Isakova (Rusland) wint wereldkampioenschap dames. Nieuwe overwinningen van Slijk huis en Reiff in Amerika. Laat ste wedstrijd van Fanny Blankers in Australië. Faanhof wint cycle-cross te Am sterdam. SchulteBoeyen thans negende in Gentse Zes daagse. Nederlandse amateurs winnen in België.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1